Jlieuuu» £ciirir()c ÖTouranl Socialisten onverzettelijk in de Belgische Koningskwestie Wist U ZATERDAG 2 JULI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten TeL 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIÊN0.18 per mlllmeter (By contract belangrijke korting). HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTEL1J K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Dertigste jaargang No 7854 „Stantuosticfi ts gfjebfeoen myn bert in tcytjenspoer Communistische relletjes Zie pag. 5 Rode vakhond dreigt met staking en sabotage De Belgische kabinetsformateur, Paul van Zeeland, heeft gisteren voor het partij bestuur van de C.V.P. verklaard, dat hij voornemens is het nieuwe Parlement in gezamenlijke zitting bijeen te roepen om afschaffing van de Wet van 1945 te bewerkstelligen. Op grond van deze wet werd Koning Leopold uitgesloten van de regering en deze Verbanningswet stelde tevens het regentschap in. Paul van Zee land verklaarde voorts, dat hij aan Socialisten en Liberalen beide, een twee- of drieledige regering met de C.V.P. had voorgesteld, „al naar gelang de omstan digheden zich voordoen." Hij gaf toe, dat de nieuwe regering gevormd zou worden op een enigszins ongebruikelijke basis. Augustus beëindigd zal worden en de voorzitter van de CVP, August de Schrij ver, zich morgen naar Pregny begeven, Hjj eiste echter, dat de ministeriële verklaring de hier volgende punten zal inhouden, hoewel samenwerkende par tijen ten aanzien van de Koningskwestie haar eigen standpunt blijven le. De erkenning, dat in het belang het land de Koningskwestie zonder wijl moet wórden opgelost; 2e. Dat hier over onmiddellijk in het Parlement ge stemd moet worden; 3e. Dat de sa werkende partijen de verplichting gaan, dat al degenen die in de regering samenwerken, zich bij de beslissing van de beide Kamers zullen neerleggen. Bij de gevoerde onderhandelingen is Van Zeeland gebleken, dat een „volks raadpleging" niet veel kans maakt als oplossing te worden aanvaard. Indien de Socialisten en de Liberalen afschaf fing van de Wet van 1945 willen over wegen, dan'stelt Van Zeeland voor, dat een verenigde commissie uit Kamer en Senaat, 44 leden tellende, binnen acht dagen daarover verslag moet uitbren gen en over het voorstel moet dan wor den gestemd. De regering, die de Ko ningskwestie tot een oplossing zal bren gen, kan volgens Van ZeelinÖ. slechts van-zeer korte duur zijn en'geinig be langrijk werk verrichten. Van -socialis tische zijde wordt te kennert gegeven, dat de 600.000 leden van het Belgische vakverbond een algemene staking den beginnen en zelfs v? >r sabotage niet terug deinzen, indien een homogene Ka tholieke regering tot terugkeer van de Koning zou besluiten. HET RUMOER OM DE KONING Volgens het Belgische blad „Ce Soir" doet in politieke kringen het gerucht de ronde, als zou Van Zeeland verklaard hebben, dat het regentschap reeds begin Alleen nog de generaal in een eigen auto Andere militairen per taxi Konden tot voor 'kort de officieren bij ifie verschillende militaire bureaux en onderdelen in de Residentie voor dienst doeleinden in de stad gebruik maken van personenauto's, thans heeft de Chef Gen. Staf bepaald, dat alleen de twaalf hoogst geplaatsten in. de militaire hiër archie over een eigen auto kunnen be. schikken. De vrijgekomen auto's zijn on dergebracht in een taxi-centrale in de nieuwe Frederikskazerne. Ook hier sdher Lander tegen een officiële koers. Hoed af, voor zulke Delftse studenten! Vijf studenten, die na de bevrijding hun studie aam de TH. begonnen, zijn thans reedis geslaagd voor het ingendeurs- ddpHóma. Twee van hen met lof. Het zijn de heren Th. C. Balder (met lof). G. Ba zuin (met lof)A. Broek, C. J. H. Hol stege en Th. Peek. Het is wel reeds enige malen voorge komen, dat bezitters van een M.T.S.- diiploma in vier jaren hun studie in Delft voltooiden. Deze geslaagden hebben ech ter .geen enkele technische vooropleiding genoten. Tekort van 2 milliard dollar op Amerik. begrotingsjaar Voor het eerst meer uitgegeven dan ontvangen. Jöhn Snijder, de Amerik. minister van Financiën, heeft medegedeeld, dat het begrotingsjaar 1949, voor de Verenigde Staten, eindigde met een tekort van 1.811.440.047 dollars. Uit de slotcijfers van het op 30 Juni j.l., geëndigde begro tingsjaar blijkt, dat de uitgaven stegen tot een record-cijfer voor vredestijd van 40.057.107.857 dollars. Het tekort was drie keer zo groot als Truman in Januari verwachtte en voor het eerst, sedert drie jaren, heeft de regering meer uitgegeven, dan ontvangen. De Britse spoormanmen hebben beslo ten hun „langzaam-aan-actie", die Zon dag te middernacht begonnen zou zijn, op te schorten. Volgens een later Reu ter bericht, dreigt thans-op Maandag een riet-officiële „langzaam-aan-sta-king" uit te breken, terwijl uit meerdere gege vens blijkt ,dat alles nog niet in kannen en kruiken is- Negen lustra bij de NZHVM in dienst De heer A. van Zyp begon in de paardentram De heer A. van Zjjp, wonende in de Mauritsstraat, stond gisteren stil bjj het feit, dat hij vóór 45 jaar als conducteur In dienst trad van de NZH VM. Wel is waar geen ju bileum, maar dan toch een zeldzaamheid. Van Z\jp is nu 64 jaar en voelt zich in de stads tram „Hjn 1", merkte hij humoristisch op nog steeds thuis. Hjj be hoort tot de oude garde, die met een zekere trots kan ver tellen de hele evolutie van 't tramwezen in de goede Sleutelstad te hebben meege maakt, van de paardentram tot het „sjokkende ijzer" van nu. Afgevaardigden van de NZHVM uit Leiden en Haarlem zijn bij de heer Van Zijp en familie geweest om te compli menteren. Een enveloppe werd aange boden, terwijl verder goede bekenden bloemen aanreikten. Koning Leopold op de hoogte te stellen van het verloop der besprekin gen. Inmiddels hebben de socialisten be sloten, niet in te gaan op het voorstel, deel te nemen aan de regering, waarvan het belangrijkste programmapunt is: be ëindiging van het regentschap en terug keer van Koning Leopold. De arbeiders organisaties zullen in de eerstkomende dagen nauw contact met elkaar houden, teneinde., aan iedere eventualiteit het hoofd te kunnen bieden! Commandeursrang op de vloot in ere hersteld De commandeursrang, welke tot op de Franse tijd bij 'sLands vloot bèstond, bij K.B. met ingang van 1 Juli bij de Koninklijke Marine in ere hersteld. Zij wordt thans tijdelijk toegekend in band met de bekleding van bepaalde functies, doch houdt geen bevordering in De kentekenen 'bestaan uit een brede gou den gallon met direct daarboven een gou den krul. De rang is toegekend aan kapitein ter zee I. W. Reynierse, wnd. commandant zeemacht Nederland. A. de Booy, tevens benoemd tot plv. chef staf zeemacht Ne derland en F. Th. Burghard, chef staf zeemacht Indonesië. Protest tegen naaktbeeld te Schiedam Schiedam heeft sinds 4 jaren een kwestie hangende over het oorlogsmonu ment, waarvoor de beeldhouwer Pieter Starreveld een staande vrouwenfiguur ontwierp. Oppositie van de confessionele groeperingen in de raad deden de plaat sing tot heden opschorten. In de gist< gehouden raadszitting verklaarden KVP en AR zich tegenstanders van openbare plaatsing van een naaktfiguur, ook al erkennen zij de kunstwaarde van beeld. Dinsdag wordt de zaak in stem ming gebracht. Hedenmorgen ontvingen wy van een Amerikaans persbureau deze laatste foto van de overname van Djokja door de republikeinen. Deze „Hitlerjugend" wordt met de „handhaving van de orde" belast. Misschien, dat de waarnemers der V.N. (links) er iets van verwachtenwy allerminst! Het is om te huilen! Gezond optimisme? Neen angstige crisis van het vertrouwen" Een stem uit Indië, na de terugkeer van min. Van Maarseveen in Nederland Gistermiddag kwart over 5 kwant mi nister Van Maarseveen met de Constel lation „Gouda" op Schiphol aan, be groet door zijn familie, de ministers Drees, Götzen en Spitzen en een verte genwoordiger van minister Stikker. De minister vertelde van de ontzag gelijk vele besprekingen, die hij had ge voerd, waarbij hij ook nog noemde ker kelijke autoriteiten, organisaties ondernemers, ambtenaren en onderoffi- vieren. Volgens zijn indruk wordt ir Indonesië algemeen een gezond opti misme gevoed. Men heeft het idee, dat men langzamerhand op weg oplossing van het probleem. De republi keinen zullen alles doen, wat vermogen is, om tot een oplossing te komen, aldus de minister, die niets kon mededelen over de inhoud van de wa penstilstand, over de vraag of-deze al is vastgelegds over het Indonesisch gesprek te Djokja en de vraag of de Sumatranen daarheen zullen gaan. Naar zijn mening was de Ronde Tafel-conferentie op 1 Augustus te verwachten. Ook ver klaarde de minister dat de noodregering Sjafroeddin besloten had, haar ge- aan de republikeinse regering over te dragen zodra deze te Djokja zou zijn gevestigd. Tenslotte betuigde de minister zijn groot respect voor onze troepen. Naar een aalmoezenier verklaarde, aar zelen onze mannen nooit om op pa trouille te gaan. Scherp commentaar van „Het Dagblad" een commentaar op de woorden van minister Van Maarseveen bij zijn aan komst in Nederland schrijft „Het' Dag blad" te Batavia van heden o.m.: „Wij zullen niet de enigen zijn, die met ver bazing kennis namen van de verklarin- van minister Van Maarseveen, dat hij tot zijn vreugde tijdens zijn kort stondig verblijf in Indonesië lees te Batavia hier een gezond optimisme aantrof. De minister had contact met verschillende personen. Maar wij weten zeker, dat onder degenen, die 'de mi nister noemt als vooraanstaande figuren wie hij sprak, er verscheiden zijn 'ie dit optimisme verre te zoeken is. De werkelijkheid is dan ook geheel anders dan gij het wilt voorstellen excellentie, is evident, dat u er nie Dimitrof overleden Georgie Dimitrof, de Bulgaarse r rustel-president, is in een sanatorium Moskou overleden, aldus heeft radio M-oskou medegedeeld. Ponden sterling inwisselbaar in marken Engeland heeft volgens Reuter een overeenkomst gesloten met de Weste lijke militaire gouverneurs in Duitsland, waarbij alle betalingen tussen West- D.urtsland en het sterling-gebied in pon den zullen worden afgewikkeld. Zij is twee jaren geldig en heeft betrekking op alle lopende transacties en alle ge oorloofde kapitaaltransacties. De Duit sers zullen pondenrekeningen kunnen aanhouden, ponden op andere Duitse rekeningen kunnen overschrijven of hun pondenbezit verkopen aan de Bank Deut- oher Lander tegen een officiële koers. bent de openbare mening hier te lande in haar talrijke schakeringen nauwkeu rig te sonderen, want ware dit wel het geval geweest, uw oordeel zou zonder de minste twijfel geheel anders geluid hebben. Zelden sedert het begin van de politieke en andere moeilijkheden, die zich hier na de Japanse capitulatie hebben voorgedaan, is de stemming onder het publiek en hieronder verstaan wij zeker niet uitsluitend de Nederlandse ge meenschap zo somber geweest als in dagen. In plaats van gezond opti- ,...„..ie, dat minister Van Maarseveen meende te kunnen constateren, heerst hier te lande een beangstigende crisis van het vertrouwen, welke steeds grotere afmetingen aanneemt", aldus het dagblad. De minister, die na tien dagen van zware besprekingen een vliegtocht achter de rug heeft, waarop hij twee dagen lang niet op bed was geweest, neemt heden rust. Pas Maandag is er minister raad, zoals gewoonlijk. 'T BEZOEK VAN HET KON. PAAR AAN BRABANT De datum van het bezoek van het Koninklijk Paar aan Noord-Brabant is gewijzigd en thans vastgesteld op 6 en 7 September a.s. TELEVISIE EINDHOVEN GESTAAKT Gisteravond gaf Philips z'n laatste televisie-uitzending van dit seizoen. In September gaat men weer verder met de experimenten. Op 'N HALF MILLIARD GULDEN VOOR SOEKARNO De Nieuwe Leidsche Courant verneemt, dat Néderland aan de repu bliek niet alleen wapens heeft geleverd voor de uitrusting van 600 man, bene vens 150 motorvoertuigen, uniformen en dergelijke, maar dat er van Nederlandse zijde plannen bestaan om Soekarno een bedrag van 500 millioen gulden papier geld toe te vertrouwen. Waarnemers dér Uuci beschoten Aneta seint uit Batavia, dat bij de ont ruiming van Djokja een jeep van de Unci met twee militaire waarnemers, die ach ter de Nederlandse troepen aanreed, door een bende met eem mitrailleur beschoten is. De beschieting geschiedde om twee uur in de middag even buiten Tempel. Niemand werd getroffen. Eerste slachtoffers K.L.M.- ramp begraven diverse plaatsen in het land In diverse plaatsen van ons land zijn gisteren de eerstè slachtoffers van het bij Bari verongelukte KLM-vliegtuig „Roermond" begraven. Op Zorgvlied te Amsterdam werd de 21-j. steward' P. J. Overbeek ter aarde besteld. Namens de KX.M. sprak de chef steward P. Idema en namens de collega's de heer A. J. Blommer. Op Heiderust te Wprth/Rheden werd het stoffelijk overschot van de heer mevr. Van Dort-Abeoude aan de schoot der aarde toevertrouwd. Zoals men weet wordt het stoffelijk overschot van zoontje nóg vermist. De KLM was tegenwoordigd door de heren J. van en G- T. Breitenstein uit Den Haag. De heer Dunlop uit R'dam van de fa. Ja- cobson en Van de Berg herdacht de werkzaamheid van de heer Van Dort, die 35 jaar in dienst van deze fa is geweest. Te Delden werd de heer F. G. Dikkers ter ruste gelegd. Orider de aanwezigen waren zeer vele vooraanstaande figuren uit de textielindustrie, terwijl de heren Oss van Delden en Gideonse de KLM vertegenwoordigden. Aan de groeve werd o.m. hei woord gevoerd door een broer van de overledene, sóhout bij nacht J. J. Dikkers uit Den Haag. Oe stoffelijke overschotten van de' heer en mevr. 'Vén Hasselt-Weber en hun driejarig zoontje, allen uit Haarlem, wer den in alle stilte op de begraafplaats Bergklooster te, Zwollenkerspel in de grafkelder der familie bijgezet. De ouders van beide overledenen waren wegens ziekte verhinderd bij de droeve plech tigheid aanwezig te zijn. In Ten Boer werden de heer en mevr. Broos-Mul en hun zoontje Herman be graven. Tevoren werd in de Geref. kerk dienst gehouden, waarbij ds A. W. Boxman een meditatie hield over de tekst van.Jes. 55 8 ..Want mijne gedachten zijn niet Uwé gedachten en Uwe wegen zijn niet mijne wegen". 'Aan hét graf spraken o.a. de heer J. Dalmeijer nament de BPM en de heer G. A. Driessen na mens dr Plesman van d:e KLM. Sabotage met de Roermond? Een Italiaanse krant oppert de ver onderstelling, dat het ongeluk met de Roermond aan sabotage te wijten zou zijn, doch de gronden, die het daarvoor aanvoert, zijn nogal fantastisch. Gesneuveld in Indonesië De Regering maakt bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen in Indonesië zijn gerappor- Koninklyke Landmacht: Gesneuveld 26 Mei: korp. H. M. v. Lier, uit Venlo. Gesneuveld tussen 4 Januari en 10 Juli, na vermissing: sold, le kl. G. A. Tenge, uit Utrecht. Gesneuveld 15 Juni: sold. H. Dek ker, uit Groningen; sold. J. J. M. Go- zeling, uit Amsterdam-W.; sold. J. H. Herbers, uit Hardenberg. Gesneuveld 16 Juni: sold. P. den Boer, uit 's-Gravenzande; huzaar P. Groenenboom, uit Rhoon (Z.H.); sold. A. H. C. Raymakers, uit Hel- ipond; korp. A. J. van Schijndel, uit Dordrecht; sold. H. H. G, Simons, uit Heerlen. Gesneuveld 19 Juni: huzaar C. F. Cools, uit 's-Gravenhage; sold. G. Fokker, uit Laren (N.H.); huzaar J. T. M. Hovius, uit Amsterdam-Z.; sold, le kl. P. J. Lockx, uit Alkmaar; korp. L. Meurink, uit 's-Gravenhage; huzaar G. H. de Rujjter, uit'Zutphen. Koninklijk Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 24-Juni: onderlt. Inf. A. R. W. de Vries, uit IJsselmuiden. Dr Drees sprak er o.rri. over uit,dat vooral na de oorlog het contact tussen Regering en vakbeweging zo nauw en vruchtdragend is geweest. Hy had ook graag willen spreken over de goede verstandhouding der drie vak- centralen onderling, maar „ik geloof niet, dat dit tijdstip hiervoor gunstig geko- „Als het huidige conflict bleef be staan, zou dit ons gehele volk schaden. Het is van niet te onderschatten waarde Dr Drees en Ruppert over het conflict tussen de vakcentralen „Blijvend conflict schadelijk voor ons gehele volk" (Van een onzer verslaggevers) Een van de hoogtepunten in de viering van het 40-jarig bestaan van het C.N.V. was wel de toespraak van minister-president dr W. Drees. Hy sprak, hoe kon het ook anders, over het huidige conflict tussen de Chr. vakcentrales en het N.V.V. en de heer Ruppert gaf hem over deze kwestie een zeer concreet antwoord. Aan het eind van zijn rede roemde dr Drees de activiteit van de heer Ruppert en overhandigde h(j hem, zoals we gisteren in een deel onzer edities nog meldden, de onderscheiding van officier in de Orde van Oranje-Nassau. geweest, dat de vakcentralen naar elkaar toe zijn gegroeid en ik hoop dat deze centralen zonder reële beginselverzaking op normale wijze zullen kunnen blijven samenwerken." Er wacht de vakbeweging nog de zware taak, mede leiding te geven aan het economisch en sociaal leven in de moeilijke tijden, die komen. Ik weet, dat wij ook bij het verdedigen van het erfgoed der Ned. beschaving van de steun van het C.N.V. verzekerd kupnen zijn.'" Dè heer Ruppert sprak iir ztfn '-Snt-' wóórd o.m. het -volgende over het geschil tussen de vakcentralen: „Wij zijn overtuigd van de wenselijk heid en het nut van samenwerking. Deze samenwerking berust echter niet op een gemeenschappelijkheid van grondslag en doelstelling, maar op de erkenning, dat er verschillen in opvatting zijn en op wederzijdse erkenning van elkanders zelfstandigheid. Wie dit erkent moet er zich van bewust zijn, dat als hij spreekt namens alle*, hij met deze verschillen in opvatting rekening moet houden." Voor een verslag van het C.N.V. jubileum verwijzen wij naar pag. 5. Prins Bernhard stond een vliegtuig af Om er coloradokevers mee te lijf te gaan Op het vliegveld Ypenburg staat de Stinson PH-PBD, een 300 PK-toestel uit de Grasshoppersjklasse, oorspronkelijk artellerie-waarnemer. Prins Bernhard stond dit toestel af aan het ministerie Landbouw, dat er proeven mee neemt na te gaan in hoeverre het gebruikt kan worden bij de bestrijding van colorado kevers en andere insecten. Op de romp werd in samenwerking met de Shell tank gebouwd met een inhoud van liter en door vijf verstuivers, twee elke vleugel en één aan de romp, kan de insecticide over de landbouwgebieden worden uitgespoten. Proefnemingen heb- Chloorgas-réservoir te Hengelo ontploft Arbeiders kregen te veel gas naar binnen Bjj de Kon. Zout Industrie te Hengelo is gisteren een reservoir met chloorgas door onbekende oorzaak ontploft. Het gas verspreidde zich onmiddellijk over het terrein en drong in de gebouwen, waardoor het gehele personeel (4 a 500 man) de fabriek moest verlaten. Enkele arbeiders kregen te veel gas naar binnen en moesten naar het ziekenhuis. Hun toestand was echter van dien aard, dat zij na enkele uren weer konden terug keren. Anderen vonden een onderkomen in de nabijgelegen uitspanning „De Waar beek" waar men direct medewerking verleende door het aanvoeren van grote hoeveelheden melk. De Mijninspectie heeft een onderzoek ingesteld. Rijtoer van Prins Bernhard door de Zaanstreek Op 19 Juli zal Prins Bernhard een rijtoer door alle plaatsen van de Zaan streek maken. Tevoren zal Z.K.H. de Verkadefabrieken in Zaandam bezoeken, een bespreking voeren op het Zaandamse stadhuis en de lunch in Wormerveer ge bruiken. CHAUFFEUR OP TEXEL DOOR KRAAN DOODGEKNEPEN Door een foutieve manoeuvre sloot de grijper van een kraan 'in de haven van Oude Schild op Texel zich met grote kracht om het lichaam van de chauffeur R. van der Vis. De man, die gehuwd was en vader van twee kinderen, was op slag dood. De nieuwe Amerik. militaire gouver neur van Duitsland John McCloy arri veerde in Frankfort. DAT Van Berkel's Patent te R'dam 6 pet wil uitkeren. DAT het bureau van overtollige leger- goederen thans is geliquideerd. DAT te Heerlen een comité is gevormd om o.l.v. de musiciis Jef Somers aldaar een oratoriumvereniging op té richten. DAT vandaag te Groningen een int. congres van tandartsen werd gesloten, hetgeen gewijd was aan de behandeling van ziek tandweefsel. DAT op 14 Sept. voor de Bijz. R. v. C. terecht zal staan de administrateur B. J. Westerveld van het kamp Amersfoort, die door het B.G. te A'dam wegens mishan deling en executies ter dood is veroor deeld. DAT de Duitser O. C. Gexbig, een der verantwoordelijke hoofdpersonen in het drama van de Woeste Hoeve, van het Arnhemse B.G. 10 jaar (m.a.) kreeg (eis levenslang). DAT het amphibische kamp voor mari niers op Texel gisteren officieel in ge bruik is genomen. DAT de Marine en de Landmacht met een gezamenlijke stand op de tentoonstel ling „Gouden Handen" te Ede (28 Juli 6 Aug.) vertegenwoordigd zullen zijn. DAT het postkantoor te Lemmer de Friese primeur heeft ven een mobilofoon installatie. DAT de Ned.-Amerikaanse Fittingfa- briek te A'dam omstreeks September haar eerste fittings hoopt te maken, DAT de procuratiehouder G. E. Bagnay an de fa Vermeer en Co te A'dam t.g.v. zijn gouden jubileum in dienst van dit bankiershuis werd benoemd tot ridder O.N. DAT het morgen 15 jaar geleden is, dat Prins Hendrik overleed. DAT de Drachter duimstokkenfabriek niet uniek is voor ons land. daar de me- taalwarenfabriek van de Berg en Koedijk te Zwolle reeds jarenlang dit gereedschap vervaardigt. DAT de „Kinabu" (Centr. Comm. voor uitzending van kinderen naar buiten) in haar 30-j. bestaan 80.000 kinderen naar buiten zond, 66.000 naar pleeggezinnen op het platteland en 16.000 onderbracht in het koloniehuis te Soesterberg. DAT de 48-j. Zwolse machinist M. K. an de Asser rechtbank 1 mnd. voorw. kreeg wegens het spoorwegongeluk te Meppel, waarbij een onbemande goede rentrein in de Reest terechtkwam (eis 3 DAT de raad van Tholen het verzoek om nog een kleine f 20.000 te voteren voor de verdere restauratie van de 15e eeuwse kruiskerk heeft afgewezen, daar de kerk reeds te zwaar op de gemeentebegroting DAT de Amerikaanse schrijver Sydney dark momenteel in Oost-Brabant ver toeft om indrukken op te doen voor zijn nieuwe boek „All the best of Holland". DAT Waalwijk een industrieterrein ver kocht aan ir Plaisir te Den Haag. die daar een filiaal van een Zwitserse fabriek van electro-technische apparaten wil ves- DAT de lederfabriek J. v. Assum Kanters te Dongen op 9 Juli 50 jaar be staat. DAT de ministeriële goedkeuring is verkregen op het plan om in Nijmegen jwe veiling van f 1 millioen te bouwen. DAT voor het Zwolse B.G. 20 jaar werd geëist tegen de 29-j. kapper H. Keizer uit Denekamp. die als bewaker in Amersfoort debet zou zijn aan de dood van de A'damse wethouder De Miranda. DAT de schade door brand in Mei op lim f 1 millioen wordt geraamd (v.j. f 2.3 millioen), terwijl 1 persoon werd ge- 18 werden gewond, onder wie 7 brandweerlieden. DAT de dijkgraaf H. W. van Hoytema te Culemborg benoemd is tot officier O.N. DAT de diamanttentoonstelling in A'dam s verlengd tot 11 Juli en daar thans ook de beroemde diamant „Star of the East" (waarde 1 millioen dollar) is te zien. DAT de Groningse persfotograaf D. v. Veen tijdens een voorstelling in het cir- Mullens, gezeten op een loshangende trapeze in de nok van de tent. pal boven de open leeuwenkooi, luchtfoto's van het leeuwennummer maakte. DAT een grenscorrectiebeschikking is uitgevaardigd teneinde de nieuwe Neder landers ook te doen delen in de invalidi teitswet en de noodwet ouderdomsvoor ziening, alsmede om de arbeiders, die in Duitsland blijven werken, ook in de Ned. ziekengeldverzekering op te nemen. DAT met uitzondering van rogge en wintergerst de stand der gewassen sedert het vorige oogstbericht nog is verbeterd. ben uitgewezen dat de helicoptère niet economisch is op percelen met banen var een kilometer lengte of korter en dit toe stel heeft belangrijke voordelen voor de besproeiing over grote afstanden. De heer Hamming hoopte, dat de land bouwcoöperaties geldelijke steun zullen verlenen, daar het fonds voor research- werk van minister Mansholt niet onuit puttelijk is. Binnenkort zal begonnen wor den met het uitzetten van 2500 terreinen, waar geland kan worden, insecten in het land zijn. WEERBERICHT Overwegend zonnig weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog en overwegend zonnig we Meest zwakke wind, hoofdzakelijk uit richtingen tussen Noord en West. Vooral in het binnenland iets warmer dan daag. (Opgemaakt te 10 uur). Middelmatigheid Onze tijd is een veelszins bewogen tijd.'Enerzijds is er de propaganda voor het midden-blok. het afwijzen van uiterst rechts en uiterst links, anderzijds voelt men het toespitsen der fronten, wat uit eindelijk leiden moet tot vernietiging, tot oplossing van het zgn. mididenblok. Onze tij-d en de toekomst zal dat in veel stejdcere mate zijn is een tijd waarin men kleur zal moeten bekennen. Daarom kan mén een uitspraak van Paus Pius XI begrijpen als hij zegt, dat het in onze twintigste eeuw voor een Christen onmo gelijk is om middelmatig te zijn. Zo'n uitspraak is te begrijpen, maar men aal. moeten toegeven, dat ze, althans nu, op de werkelijkheid niet klopt. Ds Buskes heeft zeker gelijk als -hij tegen over de Paus de stelling poneert, dat er in onze tijd duizenden en duizenden middelmatige Christenen rondlopen. Het is helaas maar al te waar, dat velen het met het Christendom op een accoord gooien, dat men als maar zoekt naar de synthese tussen kerk en wereld. Maar die is er niet. Synthese met de wereld betekent de ondergang van het Chris tendom. De middelmatigheid is inderdaad een gevaar (lat ons bedreigt. Het is aiiijd een gevaar Wé zouden het pauselijk woord liever lezen als een eis dat onze tyd geen middelmatige Christenen mag kennen. Dat is overeenkomstig de Schrift, die voor alle tijden laat gelden het woord: „Wie niet voor Mij is, is tegen Mij". Er is geen middelmaat, er is geen neutraliteit in het Koninkrijk Gods. Het Christendom, de Schrift is in wezen autoritair en absoluut. Men is het daar vrij algemeen over "eens. Maar be dachtzaamheid is hier eis. Wie het zo gaat stellen dat het absolute Evangelie daarom geen bemoeienis heeft met de betrekkelijke, de relatieve mens, die ont kracht dat Evangelie, die laat de waarde van het kruis op Golgotha, de opstan ding in Arimathea's hof en de hemel vaart op de Olijfberg volkomen los. Wie niet erkent, d-at Gods Woord tot ons is neergedaald, dat het onder ons woont en werkt, elke dag en elk uur. ir. elke situatie en bjj elk mens, die heeft de absolute eis van het Goddelijk Woord verloochend. Het was juist die kracht van onze vaderen, dat ze die eis handhaafden. Daardoor waren ze in staat bergen te verzetten en datgene te doen en te vol brengen wat naar de mens gesproken onmogelijk leek. Een vorige generatie heeft die zelfde eis begrepen toen het de christelijke politieke en sociale organisaties stichtte- Ze hebben begrepen en door de ervaring geleerd-, dat neutraliteit niet te hand haven was, dat het voor of tegen Christus was. Ze hebben die eis. zij het het zwak heid en gebrek in het geloof, volbracht. Ze hebben gestreden en getuigd. Ze hebben dat gedaan voor heel ons volk en om Christus* wil. Hun arbeid is ge zegend en wjj mogen er vandaag de vruchten van plukken. Maar zegen- verplicht. En daarom moeten wij in diezelfde kracht man voor man en vrouw voor vrouw voortvaren. Alle lauwheid is contrabande. Middelmatig Christendom is uit den boze. Maar middelmatige Christenen komen er als wij onze taak en onze roeping niet vervullen -naar het duidelijke gebod Gods. Onze taak is duidelijk, levenshouding moet zijn i klaar We moeten getuigen e strijden. Getuigen van de zegen, die we in onze christelijke organisaties ontvingen, ge tuigen van de eis van het Evangelie, van de oplossing die het Evangelie alleen brengen kan. Strijden tegen al wat daar tegen in gaat. Strijden tegen het ver heffen van de mens op de troon. De wapens hebben we. In de wapen handel oefenen kunnen we. Onze tijd schreeuwt om zulke in de Schrift ge wapende Christenen. De jeugd roept er om want niets is funester voor de jeugd dan de middelmatigheid. Nog is het mogelijk mdidelmatig te zijn. Straks zal het voor ieder onmoge lijk zijn. Dan zal aan de keus voor of tegen Christus niet te ontkomen zijn. Maar de Christen, op welke plaats hij ook staat, zal. als het goed is. steeds positie kiezen. Hij zal de middelmatig heid verfoeien. Daarom geen middelmatigheid, maar activiteit overal, in kerk en staat en maatschappij- En die gehoorzaamheid zal ons gehele volk ten zegen zijn. ZON EN MAAN Zondag 3 Juli: zon op 4.25. onder 21.02; maan op 13.12, onder 0.15 uur. Maandag 4 Juli: zon op 4.26, onder 21.02; maan op 14.38, onder 0.27 uur. 3 Juli E.K., 10 Juli V.M. Wat onze helder en we moeten

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1