Imposante en sprookjesachtige „NatuurvriencT- tentoonstelling geopend NIEUWE LËIDSCHE COURANT 2 VRIJDAG 1 JULI 1949 VISSEN EN PLANTEN IN DE HORTUS Burgemeester Van Kinschot zelf aquaritimhouder vindt expositie een droom (Van een onzer verslaggevers) TOEN wij gistermiddag, kort na de opening, de grote aquaria- en terraria- tentoonstelling in de Orangerie van do Hortus verlieten, kon onze eindindruk niet anders z^jn dan: „Dit moet iedere natuurliefhebber zien; het is imposant, sprookjesachtig en wetenschappelijk verantwoord." De Leidse aquarium- en ter rariumvereniging „De Natuurvriend" heeft hier in talrijke bakken honderden zee- en zoetwatervissen, dieren en planten bijeengebracht, die tezamen een zeldzame expositie vormen. Reeds dadelijk bij het binnengaan in de omstreeks 1760 gebouwde Orangerie wordt de aandacht getrokken door een tamelijk groot grastapijt met fleurig Engels-gras en kleurige potplanten, waarin een vijver is aangelegd. Rondom een artistiek fonteinfiguurtje ontwaren we tussen allerlei waterplanten grote en kleine vissen. (Het lijkt ons niet over bodig, dat, wanneer er schooljongens op bezoek komen, het onderwijzend perso neel er bij de leerlingen op aandringt geen hengels mee naar binnen te smok kelen!) Twee grote aquaria staan op verho gingen links en rechts van de grasmat. Hierin zwemmen sierlijke vissen, die (wie twijfelt?) af en toe een nieuwsgierige blik werpen door de glasplaat naar al die dames en heren, die de donkere grot (een keurig stukje werk), slechts ver licht door de zachte schijn uit de tien tallen aquarlumbakken, binnengaan. Hier is het sprookjesachtig. Eigenaardig, dat er bijna niet hardop gesproken wordt. Helemaal achteraan in de grot zijn we begonnen met onze rondgang. En al direct blijven we in verbazing stilstaan by een zoutwateraquarium, waarop een kaartje is aangebracht. „Strand" staat er op. In de bak is'de bodem met zand bedekt en zo op het eerste gezicht zijn er in dit aquarium niets anders te zien dan enkele kleine krabben by een stukje rots. Maar eensklaps komt er beweging vlak by de grootste krab. Het ïykt wel, of zich een plak zand van de opper vlakte losmaakt. En toen zagen we, wat het was. Een tong, die dezelfde kleur heeft als het zand en dus, wanneer hij op het zand ligt, niet gezien wordt. Na enige ogenblikken te hebben stilgestaan, bleek, dat er niet één, maar vier van die tongvissen in de bak leven. In de zeewateraquaria zien we witte en oranje zeedieren, die verbazend veel op planten lyken. „Zee-anemonen", zei een heer, die naast ons stond. Naast het aquarium met strandvissen en -planten is een bak met zeewater (zeer helder) en hierin bevindt zich (def tig en eigenwys) een blauw-rood-witte kreeft. Eenzaam en stil; alleen zijn voel sprieten op de kop bewegen. Z'n tang achtige voorpoten rusten op het gele zand. Voor we gaan slapen zouden we hem niet graag door een vergrootglas bekyken. Zo :lopen we langs de aquaria, waarin koraalvissen, danio's (en familie), maanvissen, tandkarpers en nog meer soorten en rassen zyn vertegenwoordigd. In de andere afdeling van de Oran gerie vinden we de streekaquaria met vissen uit het Amazonegebied, Sumatra eneen Hollandse boerensloot. Vis sen, groot en klein, soms bona doorzich tig, menigmaal jmachtig getekend en ge.- kleurd. En dan dé terraria met kikkers. padden eiï hagedissen. Voorts Is er een kleine expositie van het werk van Mar- - cel Keeser (visfiguren). Een tentoonstelling, geopend van I17 Juli van 9 uur v.m.—10 uur n.m., die een bezoek ten volle waard is, niet al leen omdat in de beschrijving hierbov de lezer nog niet de helft is verteld en hü en zü dus zelf maar eens e« kijkje moeten gaan nemen, maar bove dien omdat deze expositie de toeschouw leert hoe wonderlijk schoon de grote Schepper alles heeft geschapen en zelfs het kleinste visje in de diepte de zee gehoorzaamt aan wat Hij heeft gesproken. De officiële opening; In de collegezaal van het botanisch laboratorium aan de Nonnensteeg, heet te gistermiddag prof dr T. H. van Honert een aantal genodigden, w onder burgemeester Van Kinschot echtgenote, wethouder Van Schalk, de commissaris van politie, de heer Meyer, de gemeente-ontvanger, de heer Verste- - gen, voorts vertegenwoordigers uit de onderwysWereld en van K. en O., wel kom. Spr. wees op de omstandigheden, die er toe hadden geleid om een aquaria- en terraria-tentoonstelling in de Hortus Botanicus te organiseren. Al was de ruimte groot, toch heeft het moeite ge kost alles onder te brengen. Prof. Van den Honert feliciteerde het tentoonstel- lingsbestuur met het bereikte resultaat. Hierna sprak de burgemeester. Jhr Van Kinschot ging als echte aquarium- liefhebber uitvoerig na, wat er alzo voor 'komt kyken om een goed aquarium op te bouwen. Hy bewees, dat hy van licht effect, grondlaag, verwarming en zuiver houden van hét water volkomen op de hoogte is. Spr. was er van o\ tuigd, dat de bevolking van Leiden ver uit de omtrek deze tentoonstelling zal weten te waarderen en verklaarde de tentoonstelling voor geopend. De heer A. de Groot, voorzitter van de tentoonstellingscommissie, sprak woor den van grote dank tot prof. Van den Honert en de burgemeester voor de me dewerking en steun by het tot stand komen van deze expositie verleend. Spr. deed een krachtig beroep op de hoofden van scholen om hun leerlingen in klas- verband deze tentoonstelling te laten be zoeken. De kinderen leren hier wat voor moois en schoons de natuur biedt. Ten slotte spraken nog de voorzitter van de Ned. Bond „Aquaterra", dr Lodewyks, die opmerkte, dat de Leidse vereniging de grootste in ons land is, en de voor zitter van de „De Natuurvriend", dhr. Zwart, die dank bracht aan de heer De Groot voor zyn onvermoeid werken. De heer De Groot werd vereerd met een Vervolgens begaf het. gezelschap zich lar de Orangerie. Nadat gistermiddag de aquaria- en terrariatentoonstelling van de Leidse vereniging „De Natuurvriend" was geopend, maakte de genodigden een rond gang langs het gexposeerde. Dien ziet hier v.l.n.r. burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot, prof. dr T. H. van den Honert, mevr. Van KinschotDorhout Mees en de voorzitter van de tentoonstellingscommissie de heer A. de Groot. Foto N. van der Horst. De tijd van dex schoolreisje Leidse Hout-school De leerlingen van de vierde en vyfde klasse hebben een reis gemaakt naar, Arnhem. Bij de Grebbeberg werd eerst gestopt. De bedoeling hiervan werd dooi de kihderen begrepen: zwijgend gingen ze langs de graven der dapperen. In Arnhem werd het park Sonsbeek be zocht, terwyi Burgers dierenpark op het middag-progTamma stond. Na kersen ge geten te hebben in een malse boom gaard, ging het weer op Leiden waar de kinderen werden opgewacht door de ouders. De ouders hadden een filmtoestel zorg gedragen, zodat schillende mooie plekjes van ons land vastgelegd konden worden. Leidse Hout-school afd. U.L.O. Ook de afdeling U.L.O. van de Leidse Hout-school is een dag uit geweest. Een nieuwe bus bracht de deelnemers Brussel. Via Antwerpen (Schelde-tunnel en kaden) werd gereden naar Laeken (paleis en tuinen). Verschillende monu menten en gebouwen werden bezichtigd. Verder genoten de kinderen van een compleet diner. Bij alle bezienswaardig- heden gaf het hoofd der school een korte toelichting; in de middag bezocht nog de prachtige grote markt, wat heen indrukwekkende gebouwen ei legermuseum. Vermoeid, maar voldaan kwamen kinderen en leiders 's avonds om tien uur in de Adriaan Pauwstraat Bestuur „Voor onze Militairen Overzee' (afd. Leiden) Op de huishoudelyke vergadering van de V.O.MO., afdeling Leiden, gehouden op 29 Juni, is het bestuur als volgt sa mengesteld: J. L. T. van der Meyden, Lindestraat 19, voorzitter; mevr. I. KoogeveenDe Vries, Koninginnelaan 58. secretaresse; mej. Z. Groeneveld, Haarlemmerweg 63D, penningmeeste- resse; J. Deroge, De Gencstetstraat 93, 2e voorzitter; mevr. C. Sieval, Marnix- straat 27A, 2e secretaresse; mevr. Plan- Jer, Kapteynstiaat 19, 2e penningm.esse; voorts M. L. Spruit, Leuvenstraat 21; mevr D. H. Tcljeur, Kapteinstraat 14 #n E. Bey, Waardgracht 17. Voor het lidmaatschap kan men zich by boven genoemde adressen opgeven- „De Professorenwijk" begroet met enthou siasme „Soeiëteit 't Profje" Burgemeester Van Kinschot verricht morgen middag de opening „De Professorenwijk" verkeert in feeststemming. En niet ten onrechte. Jarenlang heeft Leidens grootste buurtvereniging uitgekeken naar een clubhuisje, maar steeds deden zich problemen voor, die de verwerkeiyklng van dit ideaal in de weg stonden. Er was niet voldoende geld in kas en de betreffende instanties konden niet erg gul zyn met het toewijzen van bouwmaterialen. JVIa^r^lu is.hej. day jzqverj stellenden, tot 7 uur het gebouw kunnen 1>èzichligfeh. In besloten kring zullen om half negen de bouwers worden gehuldigd. Zij waren het. die „De Professorenwyk" ƒ4000 aan bouwkosten bespaarden en wij twijfelen er geeh moment aan, of het bestuur zal deze wakkere lieden weten te overtuigen van zijn erkentelijkheid. Avonturen van een oude stoomlogger kop van Noord-Holland tot zinken werd gebracht, is met vereende krachten ge licht en inmiddels reeds verkocht aan S Taal te Scheveningen. Het casco wordt in Vlaardingen tot motorlogger .getrans formeerd en het herboren schip zal zyner tyd onder de naam van „Staal duin" (SCH 199) naar de visserij trekken. Het commando komt in handen van schipper C. Lagas. H. M. Royal Scots Greys in Noordwijk Een avond in de Schotse Hooglanden Het regiment „The Royal Scots Greys" is een beroemd regiment. Dat het op Woensdag 6 Juli as. naar Noordwijk komt om daar in „Huis ter Duin" met doedelzakspelers, pypers en drummers te demonstreren, is dan ook een gebeurte- is, die vermelding verdient. Het regiment werd in 1678 samengesteld i vocht voor de eerste maal in Holland nder King William. Tot 1939 bleef het en cavalerie-regiment met uitsluitend grijze paarden, maar vlak voor de laatste wereldoorlog verdween de romantiek het ruiterwezen voorgoed uit het Britse leger en werd „H.M. Royal Scots Greys" een artillerieregiment, dat met tanks heeft gevochten in El Alamein, Tripolis, Italië, Frankrijk, België, Neder land en Duitsland. In Nederland maakte er kennis mee te Breda, 's-Herto- genbosch, Nijmegen en Nederweert. De militaire kapel zal de parade- uniform dragen met de „berenmuts", ter- wyl ook Schotse dansen zullen worden gedemonstreerd. Prestatietocht van „De Water vrienden" De zwemvereniging „De Watervrien den" organiseert morgenmiddag 4 uur in het Rijn- en Schiekanaal (tussen spoor brug lijn UtrechtLeiden en Lamme- brug), i^een prestatietocht ovei 1000 m: BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN boren: Willem A. Th Faber en B. P. Eggink; Charlotte M. d. H. J. Jaspers en E. E. Klein; Cor nelia E. d. van W. A. F. Maryt en M P. Kooreman; Johannes G. M. z. var J. G. Verhaar en W. J. Wessels; Hen drik H. W. z. van H. H. W. v. d. Ster E. Stikkelorum; Jeannette E. M. in J. L. Nieuwenstein en E. de Greeff; Marga H. d. van S. B. Meuwsen M. On st wed der. Ondertrouwd: H. Boom 29 jaar L. de Mooy 26 jaar: A. Kluivers 27 jaar en M. van Loef 23 jaar; J. H. de Koekkoek 36 jaar en J. S. de Koning 32 jaar; J. van Leeuwen 27 jaar J. Mark 23 jaar; I. J. Neuteboom 26 jaar en J. v. d. Beek 22 jaar; C. Schou ten 28 jaar en G. v. d. Zwart 25 jaar; A. L. Visser 24 jaar en W. Flippo 22 jaar: N. Vooys 30 jaar en P. Lares 23 jaar; J. H. Teeuwen 26 jaar en J. C. M. Dekker 30 jaar; W. Clements 26 jaar B. P. v. d. Heijden 25 jaar; J. H. Evert 23 jaar en J. J. Florisson 18 jaar; A. H. Immink 22 jaar en J. J. Boeff 24 jaar; A. G. Voordouw 26 jaar Boom 22 jaar; J. C. E. Dykhuizen 25 jaar en J. R. Beusekamp 22 jaar; m Veen 23 jaar en E. Bloemzaad 19 jaar; A. H. van Zuyien 31 jaar H. Martinot 26 jaar. lehuwd: H. E. Nottrot en P. C. Kanbier. erleden: G. S. Nagtegaal, r 79 jaar; G. van der Kils echtg. vai d. Steen, 48 jaar; P. Gysman, duwnaar, 77 jaar; J. Blok, huisvrouw P. Siere 60 jaar. Nieuwsflitsen uit de omstreken Grote belangstelling bij de opening van het Nederlandse Legermuseum Leiden is een goede plaats voor zulk een instituut HOE ..DE SOCIËTEIT" ER KWAM Toen in het voorjaar van 1947 de speel weide kon worden geopend, werd het ge mis van een lokaaltje nog schrijnender gevoeld. De vele honderden jeugdige be zoekers, die zich op de weide vermaak-1 ten, moesten voor elke slok water naar zich verkleden moest men in een auto-garage, kortom elke dag riep weer om een clubhuis. Een clubhuis, waarin ook kon worden vergaderd, lezingen kon den worden gehouden en binnenshuis sporten konden worden bedreven. De bewoners van „De Professorenwyk" brachten geld byeen cn toen het bedrag ontoereikend bleek te zyn, vroeg het be stuur aan de gemeente ƒ2500 renteloos voorschot, dat ook werd verkregen. Ge lukkig kwam er wat materiaal los, zodat men aan bouwen kon gaan denken. Maar bij een gehouden onderhandse inschrijving bleek, dat de geldmiddelen nog niet voor de helft toereikend waren om de bouwplannen in loondienst te doen uitvoeren. Ging men bij de pakken neerzitten? Integendeel! Men zei: „Wij gaan zelf bou wen, in onze vrije tijd. Zouden wij niet kunnen wat de bewoners van de Mare- dijk wel voor elkaar hebben gebokst? En ziedaar, men stak de handen uit de Op 5 Maart 1949 ging de eerste spade in de grond en sindsdien hebben 25 getrouwe arbeiders uit allerlei beroe pen onder de zeer deskundige leiding de heren P. Grin en S. Abelman, geen vry uurtje verloren laten gaan. Het club huis verrees! Een sierlijk en doelmatig gebouwtje werd uit de grond gestampt. Èn het is reeds klaar, op de naam var het gebouw na. „Sociëteit 't Profje" za het heten. Kan h.et toepasselijker? Met het oog op het zich nog steeds uit breidende arbeidsveld van „De Profes sorenwyk" had het bestuur de afmetin- het gebouwtje graag nog wat groter gezien. Maar het moest rekening houden met het feit. dat het moest rijzen op grond, die binnen enkele jaren als bouwterrein voor de gemeentelyke uitbreidingsplannen moet dienen. Toch mogen de afmetingen .sociëteit" er zyn. Er is een vergader ruimte van 8 'bij 5 meter, die plaats biedt personen. Er is voorts gezorgd i ruime keuken met buffet, eer garderobe, opslagruimte en goed inge richte sanitairs. Vaardige handen hebben de vergaderruimte kunstige afbeeldin- o van takken van sport aangebracht, iet zou alles ondenkbaar geweest zyn, als de vrouwen van „De Professoren wijk" geen aandeel in de totstandkoming de sociëteit hadden gehad. Zy orga niseerden op 30 April een Oranje-bazar uit de opbrengst daarvan bestreden voor een goed deel de kosten inventaris. Bovendien zorgden zy dat de zwoegende mannen op tijd hun natje en droogje kregen, iets wa werd geapprecieerd. Het bestuur kan dan ook met dankbaarheid gewagen van de e goodwill, die de leden aan de dag gelegd hebben. DE FEESTELIJKE OPENING. Morgenmiddag zal de „sociëteit" «q feestelijke wyze worden geopend. De Chr. gymnastiekvereniging „Jahn' opent de festiviteiten met een mars door de wijk en zal om half vier een demon stratie op de speelweide geven. Om 4 uui zullen 2 nieuwe speelwerktuigen in ge bruik worden genomen en om 5 uur volgt dan de officiële opening van de „sociëteit" door burgemeester jhr mr F. H. van Kin schot. Hierna bestaat gelegenheid tot het aanbieden van gelukwensen. Na sluiting van het officiële gedeelte Vakopleiding Typografie Voor het examen jonggezel, afgenomen door de Vereniging tot bevordering van de vakopleiding in het typografisch be drijf te Amsterdam, slaagden voor zetter o.a. de heren P. N. Kooien, L. Mieremet jr.. J. A. van der Stokkér en J. Kaptyn. Voor drukker: M. Scholteméyer, J. W. Waterland en B. Haasnoot. Zoals wij reeds meldden, werd gisteren middag het Legermuseum aan de Pest huislaan als museum in gebruik genomen. De officiële belangstelling voor dit ge beuren was zeer groot. Aanwezig waren kapitein A. W. B. van der Hoop als vertegenwoordiger van de inspecteur- generaal, Prins Bernhard der Nederlan den; de militaire attachés van Canada, Frankryk en België, resp. colonel Doucet, capitain Millot en Colonel Servais; de bevelhebber van het eerste militaire ge west, generaal-majoor J. H. Jager; de chef-staf luchtmacht, luitenant-generaal C. Giebel en de directeur van de Hogere Krygsschool, generaal-majoor W. T. Carp. De directeur van het museum, tevens voorzitter van het stichtingsbestuur, ko lonel der Kon. Marechaüssée M. C. van Houten, sprak het welkomstwoord, daar bij terugblikkend naar het verleden. In 1913 werd op het oude kasteel Doorwerth het z g. artillerie-museum geopend, een stichting Van de bekende generaal F. A. Hoefer, naar wie het nieuwe legermuseum is genoemd. Tot 1938 was generaal Hoe fer er directeur. Doorwerth is verwoest, maar de verzamelingen zijn voor grootste deel gered, dank zij het feit, dat reeds in 1940 begonnen werd met de in richting van het oude Pesthuis te Leiden. Spr. noemde het een verheugend schijncel, dat onderdelen van de NederL AvondmuzieJi in de Hooglandse kerk Het programma voor de Avondmuziek op Maandag 4 Juli as. om half negen in de Hooglandse kerk, door de organist. Piet Uiterlinden uit te voeren, om 1. Variatie „Mein junges Leben hat End" Vein J; P. Sweelinck; 2. Sonate 4 in e kl. t.. van J. S. Bach; 3. Wie maar de goede God laat zorgen, van Bach; 4. Passacaglia en dubbelfuga in c kl. t., Bach; 5. „Wenn wir inhöctosten Noten sein" ook van Bach. Tot slot speelt Piet Uiterlinden het Koraal in a kl. "t. César Franck. Het volgende concert de cyclus Avondmuziek zal op 18 Juli worden gehouden. TE HARING VII We willen „Hollandse Nieuwe" zien! 99 In het holst van de nacht word je ge pord! „Halen". - Wanneer je dan slaap dronken uit de kooi kruipt, realiseer je je plotseling: De eerste Hollandse, drink haastig je kop koffie uit, -trek vlie; vlieg een jekker aan en dan naar ven! Al-lë deklichten branden reeds Zaoht wiegt de, logger op en neer. Al is het half twee in de' nacht, werkelyk don kér is het niet. Hier „om de Noord" wordt het in deze tijd van het jaar durende de nacht niet geheel donker spoedig zien we de silhouetten van schepen rondom, die nu" alle alle hun deklichten hebben branden- Wat feeëriek schouwspel! Wanneer dan weer het schip onder trilt van de Skoda motor, die de wmch aan 't dek de zware reep binnen doet draaien, staat iedereen op z'n post! We kijken vol spanning hop die reep lang zaam binnen boord komt. Hoe tergend langzaam gaat dat! We willen haring de Hollandse Nieuwe, en we weten ook, dat aan de wal iedereen in span nende afwachting leeft,ja, zelfs van nacht aan de toestellen zit om vooral toch de eerste gesprekkeh van de schip pers op te vangen! Déar wordt de eerste seizing van de reep gesloken en we zien aan stuurboord het licht van de grote schijnwerpers de brug onder water reeds de eerste haringen schitteren! Zes paar gespierde armen trekken de netten dwars over het schip en slaan de haringen die met hun kieuwen ach ter de mazen verstrikt zitten er uil (schaken). Daar ploffen de eerste visjes op het dek! Wat hebben we ze bekeken, alsof we nog nooit een haring gezien hadden. Dit visje, waarover de kranten de laatste weken vol stonden en dat zoveel nijvere handen werk geeft, dat zelfs havenplan n. e n doet uitwer ken! Groot van stuk zUn ze toch van prima kwaliteit! Een van onze mannen vertelde me, dat cr zeelui zijn. die ze proeven, zodra ze uit zee komen. „Man, je mot ze nooit zouter hebben, dan ben pas groen;".... Nu. ik wacht liever toch een paar uurtjes! ngst is niet dik en bij ieder nel wordt de spanning groter, want we we ten nog niet wat onze makkers op de andere schepen vangen, of het by elkaar de moeite is om straks te gaan jagen, Geslaagd De heer M. H. T. J. Bergsma alhier is geslaagd te Delft voor het propaedeu- vertrek der genodigden zullen belang- tisoh examen electro-tedhnisoh ingenieur. vangsten van hen hebben overgenomen. Wanneer zal de grote strijd aanvangen? Al deze vragen dryven ons naar de brug, waar de radio schettert van al de berichten uit het rond! Je kunt er haast niet tussenkomen, zo overstemmen ze elkaar, want ieder een is nieuwsgierig naar de resultaten van de andere partners uit de ploeg. Terwijl we dan uit deze Babylonische spraakverwarring nog wat vangsten kuqnen horen, kijken we vanaf de brug naar de arbeid van de mannen aan dek, Dat de haringvangst erg wisselvallig kan zijn, blijkt ook nu weer, wanneer we netten zien binnenhalen, waar niet één -haring in zit. en dan weer zien, dat er een „kwa-kje" in is gezwommen, doch de schipper kan het nu wel schatten en zegt, dat het wel een kantje of 12 zal worden! Het is intussen dag geworden en de zon zal straks boven de kim rijzen, déar waar ze dc lucht al Jn een fantastische gloed zet) Dat is toéh hier op zee een prachtige natuur te genieten. Doch de bemanning heeft hier op 't ogenblik geen oog voor, want binnen moet de vleet! Kan het maar genoeg worden om straks kans te wagen! Dus „pezen", elke minuut is er één! landmacht het museum bezoeken. Van het verleden moet men leren! Het openingswoord werd gesproken door .de staatssecretaris van Oorlog, Z. Exc. mr W. H. Fockema Andreae. die namens de minister zyn erkentelijkheid uitsprak voor het-werk van kolonel van Houten en zyn kleine, maar hard-zwoe- gende staf. Spr. noemde Leiden een goede plaats voor het Nederlandse leger museum; niet alleen omdat Leiden uni versiteitsstad i is, maar ook omdat Leiden wel een van de mooiste tradities van va derlandsliefde bezit. Dat vele jongeren hier mogen komen en hun lering zullen trekken uit het verleden, was sprekers oprechte wens. Tevens sprak mr Fockema Andreae de hoop uit, dat het museum hier in de toekomst een ruim tehuis zal blyven vinden. Hierna bezichtigden de genodigden de zalen en werd thee aangebodeh. Alphen aan den Rijn Smaakvolle herinnering Alphen aan den Ryn heeft zyn brug- probleem, dat reeds tal van jaren oud is en waarover in het verleden moeizame besprekingen zijn gevoerd met Ged. Sta ten van Zuid-Holland als vertegenwoor digers der Prov. Staten. Het laatste college maakte gisteren, in gezelschap van de Commissaris der Ko ningin in deze provincie, mr L. A. Hes pers, een boottocht van Gouda naar Leiden. Dit bracht burgemeester Schokking op enkele ideeën. Allereerst werden de be- langs de beide Rijnoevers opge wekt te vlaggen, waaraan een goed ge- volk is gegeven. Vervolgens kreeg de banketbakkery fa Jac. van Vliet op dracht een grote taart (60 x 45 cm) te ■aardigen, waarop in beeld gebracht werd de verkeersmisère rondom de Alphense brug. De beide klappen stonden omhoog en aan weerszyden waren voet gangers, wielrijders, auto's etc te zien. Een wirwar! Een gedichtje vestigde nog extra de aandacht op dit verkeersprobleem. De is nabij de Heul door de wcterpoli- tie overgebracht op de boot met Staten- De reactie op deze smaakvolle herin nering was zeer spontaan. Dat dc ge meente Alphen er spoedig de vruchten in moge plukken! Verkeersonderwys aan de jeng-". Dit jaar is voor het eerst aan de jeugd officieel verkeersonderwijs gegeven, waarvoor een schriftelyk en practisch s afgenomen en keurig uitge voerde diploma's beschikbaar waren ge steld. Het betrof hier een proefneming, die uitstekend geslaagd is. Ongetwijfeld zullen volgend jaar méér scholen aan het verkeersonderricht deelnemen. D uiteraard de bedoeling en in moeilijke gemeente op verkeersgebied geen weelde. Gistermorgen had de uitreiking der diploma's plaats vanaf het Raadhuis- bordes- Naast de politie-mensen, die direct bij het verkeersonderwys betrok- n, zagen we ook het dagelyks bestuur van de afdeling V.V.V. Eerste spreker was burgemeester Schokking. Deze wees de vrolyke schare op het belang van dit verkeersexamen, waar de bedoeling is, dat het zal bydragen een beter opletten door de jeugd. Want het percentage verkeersongeval len, waarbij ook jonge mensen betrok ken zyn, is veel te hoog. Daarom is er ook landelyk actie gevoerd. Voldoen aan de verkeerseisen bespaart de ouders leed, de politie veel werk en het komt volk ten goede, doordat minder mensen- vens verloren gaan. Hierna sprak de voorzitter van de af deling Vereniging voor Veilig Verkeer, tor J. J. H. v. d. Brug. Spr. had veel waardering voor het werk van de politie. Van de 215 candidaten vielen direct 22 af, omdat zy óf het schriftelijk óf het practisch gedeelte niet meemaakten. 72 werden afgewezen en mogen het vol gend jaar overdoen. De wielrijders vol brachten hun taken beter dan de voet gangers. De minste fouten werden ge maakt door Jan Domburg, wandelaar, van de Oranjeschool, en Koq^j de Hey, wielrijder, R.K jongensschool. Zy kregen hun diploma keurig ingelijst. Aanbesteding. Door het gemeentebestuur is gister morgen aanbesteed het verbeteren en splitsen van het pand Lindenhovestraat 2. Er waren 9 inschrijvers, allen uit deze ge meente, t.w.: W. van Beijeren f 14.660. W. van Egdom f 14.850, C. de Kleer f 14.980, S. Tromp f 14 990, F. Donker f 15.453, H. Oudenes f 15.500, J. Westmaas f15.580, W. der Helm f15 650, W. v. d. Lock f 15.900. Anjercollectéi. De Anjercollecte ten bate>van het Prinj Bernhardfonds heeft ruim' f210 opge- Aan de Techn. Hogeschool te Delft slaagde de heer D. v. d. A'kker voor het le ged. propaedeutisoh examen schei kundig ingenieur en P. van Berkum het 2e ged. electro-technisch inge- Kativijkse ouden van dagen op de hei bij Blaricum t was gisteren voor de ouden a van Katwijk aap Zee een bijzon dere dag. Hun beurt was het om uit te gaan. Katwijk kenmerkte zich door veel drukte, toen gistermorgen om acht uur niet minder dan 235 oudjes in kleder dracht wat houden zij de traditie hoog! hun plaats zochten in vyf grote autobussen en nog acht luxe wagens De bewoners van het gasthuis vulden alleen en hele bus Ds H. Bogers en ds W. Boeijen maakten de reis mee. Bij het vertrek werden allen hartelyk nage- Het ging in de richting Noordwyk. Eerste doel was: Amsterdam. Na in Krasnapolsky koffie te hebben gedron- werd een indrukwekkende rond gemaakt door de Amsterdamse grachten en havens. Intussen werd in ,Kras" de maaltyd in gereedheid ge bracht. Een en ander vormde een ware verrassing. Toen men verzddigd kwikt was, werd de mooie reis voort gezet naar het Gooi; thee werd gedron ken bij een Gooise boer te Bussum op de hei by Blaricum genoot men ;n zonnige rustpauze. In Katwijk werd het grote gezelschap door. een nog grotere menigte begroet. U.N.I. verleende hierby muzikale mede werking. Tenslotte vond in de Oranje van het jeugdhuis nog een bijeen komst plaats, waar werd gesproken door de heer D- Hazebroek en ds H. Bogers. 't Was met recht een onvergetelijke dag Kind in teil kokend water gevallen Gistermorgen is het 3^-jarig meisje A. v. W., wonende aan de Schelpenkade, ir een onbewaakt ogenblik toen zy achter uit liep in een teil met kokend water terecht gekomen. Met ernstige brandwon- aan de onderste lichaamsdelen werd zy door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Aanvankelijk •reesde men voor haar leven, maar van morgen was de toestand bevredigend te noemen. Niet te lang in de zon zitten De 17-jarige P. K. uit de Dozystraat, die de gehele dag had gezonnebaad, werd gisteravond in het Lido-theater onwel. Met een vermoedelyke zonnesteek werd hy dpor de E.HJ3. naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. „HAAGWEGKWARTIER" WON VAN LICHTFABRIEKEN Zowel de dam- als de schaakwodstryd, die de buurtvereniging „Haagwegkwar- tier" tegen het personeel van de Licht fabrieken speelde, eindigde in een over winning voor „Haagwegkwartier". De dammers wonnen met 8—2, de schakers met 65. HAAGSE POLITIERECHTER Rare waarschuwing De autospuiter A. J. B. te Lisse wilde de bestuurder vari een auto schuwing geven voor diens onvoorzich tig rijden Die waarschuwing pakte eer beetje raar uit, want hij gaf de betrok- paar klappen, zodat wegens mishandeling de Officier n-u f20 boete of 10 dagen hechtenis eiste. De rechter veroordeelde tot f 15 boete of 5 dagen ■hechtenis. Goedkoop werd duurkoop De buffe toediende F. J. T. den Lisse wilde goedkoop aan wat tegels voor zijn tuintje komen, en nam daarom van de gemeente hetgeen hy wenste. De Officier vond die methode ongewenst, en met de omstandigheden van verdachte rekening houdend, luidde de eis f 5 boete of 2 dagen hechtenis, waar de rechter het mee eens was. Dure bloemkool. Foto D. Kruyt. rechter veroordeelde conform de Leiderdorp Gouden jubileum Vandaag herdenkt de heer W. Kranen burg de dag, waarop hij 50 jaar geleden trad bij het aannemers- en bouwbedryf van de heer M. van der Velden, voorheen M. Splinter. De krasse jubi laris, geboren en getogen Lei derdorper, dia ■thans reeds ruim 70 jaren is, verricht nog dagelijks met volle toewijding zyn werk als metselaar, by- gestaan door twee zoons, ter- wyl een derde zoon hetzelfde beroep uitoefent in dienst van de heer Meer- Het zal hem vandaag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Wij wensen de heer Kranenburg een goede levensavond met zijn vrouw, 9 kinderen en 16 klein kinderen; dat hij in ongebroken kracht over twee jaren zijn gouden huwelyks- feest mag vieren. Kleuterschool op terrein van „Zon en Jeugd" Gisteravond vergaderde de raad. Inge komen was de goedkeuring op de begro ting 1949 en de vaststelling van de re kening 1944. Aan mevrouw Th. Reeser- Vkema werd op haar verzoek ontslag verleend als lid der commissie van ad vies, bedoeld in art. 8 der Woonruimte- wet 1947. in verband met haar vertrek naar Indonesië, zulks onder dankbetui ging en grote waardering voor de vel® gewichtige diensten in deze functie aar» de gemeente bewezen. In haar plaat» werd benoemd de heer J. J. Boon. Een verzoek van de pachter van het Dorpshuis om een vergunning voor het schenken van sterke drank in het Dorps huis werd om prae-advies in handen ge steld van B. cn W. Een verzoek van de firma Van Lierop en Senders betreffen de bedrijfsruimte in „Het Wapen van Leiderdorp" maakte de tongen los, maar werd eveneens terug verwezen naar B. en W om spoedig advies De voetbalvereniging R.C L verzocht terug te komen op het besluit, waarbij op verzoek der vereniging wijziging werd gebracht in de oorspronkelijke opzet van de reconstructie der sportterreinen, aan gezien een oplossing voor een 2e ter rein gevonden was. Besloten werd hier aan te voldoen R.C.L. krijgt nu een ter rein dat aan alle eisen voldoet beneven» een terrein voor de lagere elftallen op het land van de heer Samsom. Het bestuur der vereniging voor kleu teronderwijs verzocht een kleuterschool te mogen bouwen op het terrein lang» de Sportlaan welk terrein momenteel ir» huur is bij de speeltuinvereniging Zon en Jeugd". Z h werd besloten dit ver zoek in te willigen. B. en W. stelden voor een blanco cre- diet te verlenen voor het aanbrengen enige voorzieningen aan de boerde rij, bewoond door de heer W. Samsom. 'tvoerige gedachten wisseling werd dit voorstel voor nader advies teruggenomen. Voorts werd besloten aan het gemeen- tepersoneel een tijdelijke kindertoelage toe te kennen. Ook zal een vacantietoe- slag worden toegekend Voor de auto tocht voor ouden van dagen is aan de Chr. Oranjevereniging die in samenwer king met de buurtvereniging deze tocht organiseert een subsidie toegezegd vani maximaal f150. De voorzitter deelde nog mede. dat de herbestrating van de Kom eg. Schapenrustweg en Ber-> kenkade aanvankelijk werd uitgesteld, omdat de PTT voornemens was een kabel te legeen. Nu dit. in verband met de materiaalschaarschte. niet kan door- werd toegezegd, dat met de bestra ting spoedig een aanvang zal worden ge maakt. Nog even is gediscussieerd over de beknotting van de gemeentelijke autono- in verband met een voorgestelde be- ingswiiziging. waarbij het batig slot de dienst 1947 werd overgebracht de kaüitaalsdienst van 1948 Hier- kan slechts worden beschikt met toestemming van Ged. Staten. Aangezien hieraan niets was te doen, stelde men de betreffende begrotingswijziging z.h.s. ast. Naar we vernemen, wordt op 16 Juli s. een autotocht voor ouden van dagen gehouden naar Noordwyk. Katwijk en Valkenburg Tocht ouden van dagen. Om half twee vertrok een autobus met oiiden van dagen. Vol verwachting klopte het hart. Allereerst reed men in de rich ting Doorn, waar men een kersenboom gaard bezocht. Op de terugreis ging het over Haastrecht, waar enkele oudjes het werkelijk nog waagden plaats te nemen vliegmachine. Dat zy hierby ook n nat pakje haalden, vonden ze zelf helemaal niet erg. Over Gouda en Wassenaar keerde men terug naar Val kenburg, waar de Harmonie hen aan de grens van het dorp reeds stond op te waahten. Allen stapten by de Noodkerk daar stond nog een rijk-voorziene tafel te wachten en kon men de inwen dige mens versterken. Ds Baas bracht de dank van de deelnemers over aan het comité en aan allen, die door hun gelde- lyke bydrage de tocht hadden mogelijk gemaakt. Een der deelnemers, de heer De handelaar D. H. te Lisse had D- de Vries Sr.. was tolk, toen hy iets bloemkool verhandeld die te duur was, I weergaf van het vele, waarvan men op met welk geval de rechter zich thans deze middag had genoten, bemoeide. Waar het een belangrijke! GEBOREN: Adriaan J. z van S Star en party betrof, stelde de Officier f 1000 C H de Vouw. boete of 2 mnd hechtenis voor. De| OVERLEDEN: J van der Zwart, wed. van G Kort, 87 jaar; A Oosterlee, 52 Jaar,

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2