Jlicumo £riJurlte (fiirumnl Saluutschoten dreunen over baai van Penzance Staat van beleg inW.-Slowakije afgekondigd Wist U VRIJDAG 1 JULI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: 0.18 per mlllmeter (By contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7853 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERTNK DIRECTIE: F. DIEMER. tHRISTELÏJK-HATIOPIAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasticfi (s gfjebleoeti tnyn bert in teyljcnspoct* Vissen en Planten m de Hortus Zie pag. 2 Grootste marine-concentratie en toch vredesstemming (Van onze speciale verslaggever) 30 Juni, a/b. va: ie aan boord van de „Piet Hein" nu l H.M.'s „Piet Hein", genieten van de mach- Niet alleen tige aanblik van de ruim 70 oorlogsschepen, welke de laatste dagen in de baai van Penzance zijn binnengelopen, maar ook voor de bevolking van dit kleine plaatsje betekent de vlootconcentratie een evenement. Penzance is dan ook ver sierd en langs de boulevard brengen guirlandes, vlaggen en lichtjes die vrolijke noot aan het grootste Marinebezoek, welke eens te meer suggereert, dat de oorlogsbodems, die het water rondom ons overdekken, slechts op manoeuvre z\jn. Dat dit de Nederlandse „Zwaardvis i Tijgerhaai" waren deed er blijkbaar alles was aan boord druk Al moge hier vandaag heel wat kanon schoten zijn afgevuurd, het dorpje Pen zance, zyn inwoners en de opvarenden van de grootste vloot, die ooit in deze baai binnenliep, zijn in vredesstemming. Onder die kanonschoten waren ook Ne derlandse, die van H.M.'s „Tromp". Terwijl de ondergaande zon fantastische kleuren tovert over dit toch al zo schone Engelse kustlandschap, denderden de 21 saluutschoten van het Ned. eskader over het water. Het vlaggeschip van de Britse bevelhebber, wellevend als alle andere schepen, beantwoordt de saluutschoten met een gelijk aantal en het gedaver van de kanonnen is niet van de lucht als onze schepen voor anker gaan. In de haven van Penzance heerst hoogspan ning. Niet ver van ons ligt een eskader van 7 Ned. en 4 Belgische mijnenvegers Dat zal morgen een drukke dag worden, want dan worden allerlei beleefdheids bezoeken aan de Engelse gastheren af gelegd. Om half tien liggen onze schepen al voor anker en een beetje slaap kun nen we best gebruiken. De dag van van daag was al vol van belevenissen. Zo werden we vanmiddag ter hoogte van Startpoint nog aangevallen door onder zeeboten. ALLEEN LUCHTPOST VOOR BEMAN NING BIJ DE VLOOTMANOEUVRES. In tegenstelling met een eerder door gegeven bericht, wordt thans gemeld, dat aan opvarenden van aan de vloot- manoeuvres deelnemende Ned. oorlogs bodems slechts luchtpost kan worden verzonden, die uiterlijk 5 Juli 's middags om 12 uur gepost moet zijn. Op het adres moet naam, rang en stamboek nummer van de geadresseerde vermeld ataan, alsmede het schip, waarop de ge adresseerde is geplaatst. In geen geval imag op het adres zoals eerst gemeld de aanduiding voorkomen: „Marine postkantoor Amsterdam." Politieke garanties van Tito verlangd Eerst dan de dollars op het Volgens AP. verbleef maarschalk Tito gisteren op het Adriatische eiland Brioni, ten Noorden van Pola en dit ging krach tens het vredesverdrag verloren voot Italië. Hij zou afgevaardigden van ver schillende organisaties uit het Joegoslavi sche deel van Triest hebben ontvangen. Er werden politieke en economische kwesties besproken. Naar Reuter uit Washington verneemt, is Amerika plan politieke garanties te verzoeken voor een vriendschappelijker houding Joegoslavië, alvorens over te gaan tot het verlenen van economische steun. Voorts wordt onthuld, dat de Amerikaanse bassadeur te Belgrado met de Joegoslavi sche regering onderhandelingen heeft ge voerd over het beëindigen van steun 4e Griekse guerilla-strijders. Eerst als imea te dien aanzien zekerheid heeft, zal de Internationale Herstelbank aan Tito de lening van 200.000.000 dollars verschaf fen. Ook Engeland verlangt politieke garanties. De nieuwbenoemde president van dt Wereldbank is voornemens een missit naar Joegoslavië te zenden, die eerst rap port moet uitbrengen. ALLEEN IN DE VACANTIES PER BOOT A'DAM—ZWOLLE. De passagiersboten van de dienst Zwolle-Kampen-Amsterdam zulen i September worden vervangen door tor-vrachtschepen, daar het passagiers vervoer de kosten niet meer dekt. In de komende jaren zal de passagiersdienst Uitsluitend in Juli en Augustus worden onderhouden ten behoeve van vacantie- gangers. Vandaag stellen wij V voor: GERRIT VAN DER ZWAN, Hoogmadeseweg 7, Leiderdorp. Daar Gerrit van der Zwan op 3 Juli a.s. Verjaart, willen wij hem vandaag een Slaatsje geven in onze rubriek „Wij stel- >n U voor". Wij willen hem nu reeds van harte gelukwensen met zijn verjaardag. Op 3 Juli herdenkt Gerrit tevens, dat hij bezigom zich te verdedigen. Morgen zullen de vijanden van vandaag geza menlijk een glas drinken op de Engelse gastheren, de Franse en de Belgische bondgenoten en op de Nederl. vloot. De tweede phase van de luchtmanoeu- vres van de landen der Westeuropese Unie en de V.S., ter beproeving van mo derne verdediging, werd gisteravond af gesloten met geconcentreerde „aanval len" op de Londense haven en gister middag ondernam een groep van 30 Wellington-bommenwerpers de eerste aanval op een vitaal doelwit: een olie raffinaderij. Amerikaanse superforten „troffen" andere doelen In het gebied van Londen en mosquito's van de Britse luchtmacht opereerden boven Birming ham. Zo is de vredelievende oorlog in de baai van Penzance begonnen. Grammens krijgt zes jaar gevangenisstraf De bekende Florimond Grammens, die er van beschuldigd was met de Duitsers te hebben samengewerkt, en met hun steun een „taalcommissie" te hebben op gericht, werd door het militair gerechts hof te Brussel veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf, 50.000 francs boete en ontzetting uit de burgerrechten voor het leven. (In eerste instantie was hij ver oordeeld tot tien jaar en 500.000 francs boete). Hij werd vrij gesproken van ver- POST MET DE ORANJE. Met de Oranje, die Maandag van A'dam naar Indonesië vertrekt, kan post worden verzonden, wanneer de brieven uiterlijk vandaag op de bus worden ge daan. Luchtpost voor de opvarenden, om uitgereikt te worden te Villefrance (Fr.) moet uiterlijk 6 Juli gepost zijn. Voor „BotIek"-plan moet 1260 ha onteigend worden Het z.g. „Botlek'Vplan van Rotterdam tot aanleg van havens en terreinen, ge schikt voor zeehavenindustrieën, ter weerszijden van de Botlek is thans uit gebreid tot een plan van 1310 ha, waar van 788 ten Z. en 522 ten N. van de Botlek. Daartoe zullen ongeveer 1260 ha grond onteigend moeten worden, resp. te Hoogvliet, Spijkenisse, Geervliet en Ro zenburg, bestaande uit weiland, bouw land, woningen en boerderijen. De kos ten van de totale eigendomswerving wor den op f6 millloen geraamd. twee jaar geleden in Indonesië voet aan wal zette. Uit een gedicht, dat men ons deed toekomen, blijkt wel, dat ook deze militair naar de tropen is gegaan met de gedachte, dat hij en zijn makkers daar een schone taak hebben te vervullen. Recht en rust voor het Indonesische volk. Hij ontmoette op zijn weg door de Oost veel teleurstellingen, maar zijn plicht zal hij blijven doen! Gerrit hoopt, als hij eenmaal In het vaderland is teruggekeerd, op een teer goede diensttijd te kunnen terugzien. Een nieuwe Taft-Hartley wet President Truman heeft in het Congres een nederlaag geleden, doordat de Senaat de nieuwe arbeidswet van de Republi keinse senator Taft heeft aangenomen met 51 tegen 42 stemmen; 17 democraten stemden met de 34 republikeinse voor standers mee. De voornaamste bepalingen van de oude Taft-Hartley wet zijn in de nieuwe wet overgenomen. (De Taft- Hartley wet verbiedt o.a. het streven der vakverenigingen om in een bedrijf al léén werknemers te hebben, die aange sloten zijn bij één enkele vakvereniging. Voorts mag geen der functionarissen com munist zijn en het is verboden, gelden voor politieke doeleinden te gebruike-- Het ontwerp moet thans nog naa- Huis van Afgevaardigden. Er besi- kans, dat Truman zijn veto over het wets ontwerp zal uitspreken. Lewis beveelt drie dagen per week te arbeiden John Lewis, de grote man van de ..United Mine Workers" heeft de arbei ders in de bruinkoolmijnen bevolen, na afloop van hun arbeidscontract, en dit zou gisteravond eindigen, drie dagen per week te gaan werken, in plaats van ge heel te gaan staken. Zulks zou dan een afwijking zijn van de traditionele politiek van „geen contract, geen werk". Lewis verklaarde deze nieuwe order te hebben gegeven om de spanningen, die de in dustrie en het publiek zouden kunnen irriteren, weg te nemen. „Langzaam-aan-staking" op de Britse spoorwegen Vandaag zullen de bootwerkers in de Londense havens hun actie voortzetten, om de staking langs de oevers van de Theems uit te breiden. Er bestaat grote kans, dat de leden van de Nationale Bond van Spoorweglieden, welke 460.000 telt, een „langzaam-aan-staking" zullen beginnen. Het gaat hier om een loonge- schil, waarbij het aanbod het loon der lagere arbeiders met drie shilling te ver hogen, door de vakbond werd afgewezen. Het spoorwegbestuur zal alles in 't werk stellen, om de dienst normaal te doen verlopen. Hedenmorgen had de havenstaking zich reeds uitgebreid tot 7500 man, en ook verschillende honderden bootwerkers van de Oost-Indië havens te Londen, hadden het werk neergelegd uit solidari- C.N.V. begon zijn jubileumviering met een dankstond Zang van ruim 2000 mensen klonk in de Buurkerk Uit ruim 2000 kelen klonk gisteravond hef „Dankt, dankt nu allen God" i oude Buurkerk te Utrecht, waar dankstond werd gehouden t.g.v. het 40-jarig bestaan van het Chr. Nat. Vak verbond. Orgelklanken en bazuingeschal maakten het tot een feest, het feest der dankbaarheid. De sprekers in deze dank stond dr H. J. E. Wesseldjjk van Eind hoven en prof. dr G. B. Brillenburg VVurth uit Kampen, die resp. het leden en de toekomst van het C.N.V. behandelden, wezen op de betekenis var dit feest. Het C.N.V., aldus ds Wessel- is zijn arbeid begonnen in een tjjc Gistermiddag U Iwt Legermuseum te Leiden officier' heropend. Tijdens, het rondleiden van de autoriteiten: v.l.n.r. mr. Fockema Irene, staatsecretaris van Oorlog, kolonel M. C. van Houten (directeur), jlir mr F. II. van Kin schot, burgemeester van de Sleutelstad en generaal l».d jhr Itoell. Gewapende boeren bewaakten de pastorieën hadden de Hradec Rrlove, te Wenen aangekomen. 'omdat zij zich daar veiliger achten van wege hun antipathie tegen het regime Gotïwald. Zij wensten bij de RAF te worden opgenomen. Volgens de ge vluchte cadetten, waren vele leerlingen der school wegens „politieke onbetrouw baarheid" weggezonden. Een goed cijfer voor „Marx" was blijkbaar belangrijker dan dat voor luchtvaart! In October verlaagde K.L.M.- retours naar Amerika Van October a s. tot Mei 1950 zal de KLM. wederom seizoenstarieven voor haar Noord-Atlantische luchtverkeer invoeren, welke beneden het normale retourtariëf zullen liggen. Deze tariefsverlaging, waartoe op de onlangs te Nice gehouden I.A.T.A.-con- ferentie werd besloten, zal echter eerst van kracht worden na goedkeuring van de betrokken regeringen. Deze gereduceerde reisbiljetten zullen I dagen geldig zijn. Naar Ass. Press, communistische autoriteiten in sommige delen van West-Slowakije, de „staat van beleg" afgekondigd, om een einde te ma ken aan botsingen, tussen de Rooms- Katholieken en de aanhangers van de ,g. „Katholieke Actie", die van de com munistische regering uitgaat. Zestig uur lang bleef de uitzonderingstoestand van kracht, nadat de botsingen zich hadden uitgebreid tot verscheidene steden in deze provincie. Kerkelijke en diplomatieke kringen te Praag, maken melding van ereen-komstige gebeurtenissen in het Noord-Westen van Slowakije. Er zouden nog steeds onlusten gaande zijm in Bra- tislawa. In sommige dorpen hebben boe- sn, vrezende dat hun priesters zouden 'orden gearresteerd, gewapende pa trouilles gevormd, om de pastorieën te bewaken. Op vele plaatsen zouden poli- h leger tussen beiden gekomen zijn In het algemeen vormen de elementen ie z.g. „Katholieke Actie" een onbe tekenende minderheid en is de hele katholieke bevolking, vooral ln de dor pen, bereid, haar priesters te verdedi gen. De spanning zou het gevolg zijn het reeds geciteerde „herderlijk schrijven", dat door de communisten verboden werd. Anderzijds wordt ge meld, dat de bewaking der grenzen ver scherpt is, zodat in de afgelopen weken geen Tsjechische vluchtelingen het Wes ten per vliegtuig konden bereiken. Wei n aantal cadetten van de Academie de Tsjechische Luchtmacht in Ook nekkramp in Marinekamp te Hilversum Bemanning krygt geen verlof. Na het geval van nekkramp in de kazerne te Bergen op Zoom is nu ook in het Marine-opleidingskamp te Hilversum een geval van deze besmettelijke ziekte geconstateerd. Het kamp wordt thans in quarantaine gehouden, zodat de man schappen Zaterdag en Zondag geen ver lof krijgen. Voorlopig zal t.m. Maandag 4 Juli geen persoonlijk contact met de bemanning van het kamp mogelijk zijn. De ouderdag op 4 Juli gaat in dit ver band hiermede niet door. Mr J. A. de Wilde heengegaan als 2e voorzitter Centraal Comité A.R. Kiesverenigingen Mr A. B. Roosjen volgt hem tijdelijk op Naar uit het jongste nummer van „Nederlandsche Gedachten" blijkt, heeft mr J. A. de Wilde gemeend, zijn plaats als lid en 2de voorzitter van het Centraal Comité van A.R. kiesverenigingen te moeten overlaten aan een jongere kracht. In verband hiermede heeft het Centraal Comité mr A. B. Roosjen tijdelijk aange- n tot tweede voorzitter. In de eigen lijke vacature kan pas definitief worden voorzien op de eerstvolgende deputaten- vergadering. Paul van Zeeland werkt aan een compromis Koningskwestie nog steeds het tere punt Nadat, zoals reeds eerder vermeld, de R K. kabinetsformateur Paul land, besprekingen heeft gevoerd met de leiders der Liberalen en Socialisten, Devèze én Max Buset, \irordt thans het program van de C.V.P. geconfronteerd met de andere standpunten. „Wij hebben volkomen vrij met elkander gesproken", aldus Van Zeeland, „maar de moeilijk heden zijn er niet minder om geworden". C.V.P. wenst trouw te blijven aar. het partijprogram en aangezien de Ka tholieken niet de meerderheid hebben ln de beide wetgevende Kamers, ■erking gevonden worden. Van Zeeland verklaarde ten slotte nog. dat hij, alvorens een concreet voorstel aan de partijen voor te leggen. onderhoud hoopt te hebben met Spaak, indien althans diens werkzaam- Willy Lages liet 375 man fusilleren In de zaak tegen Willy Lages, de ex- chef van de Amsterdamse SD, dié van 19-21 Juli voor het B.G. aldaar terecht zal staan, zijn niet minder dan 100 ge tuigen charge gedagvaard. Hem is o.m. laste gelegd het laten fusilleren van 375 arrestanten zonder vorm van proces. Voorts wordt hij verantwoordelijk gesteld diverse Silbertanne-moorden, o.a. die op de schrijver A. M. de Jong, 9 gevallen van opzettelijke brand stichting, voor het premiestelsel op het aanbrengen van Joden, waardoor 70.000 Joden werden gearresteerd, voor het arresteren van 540 man bij razzia's, van Ie 60 om het leven kwamen en ten slotte voor goederenroof en het mishan delen van arrestanten. De advocaat-fiscaal mr C. van Rij heeft niet minder dan 102 getuigen laten oproepen. De dagvaarding heeft een lengte van c.a. 1.25 meter. Op 20. 22 en 26 Juli en zo nodig daarna wordt de zit ting voortgezet heden te Parijs het toelaten. Reuter ves- tigt er nog de aandacht op, dat Van Zee land de terugkeer van Koning Leopold zou kunnen bewerkstelligen, regering* alléén uit leden van de C.V.P bestaande, ondanks het ontbreken twee stemmen voor een absolute i derheid in de Kamer. Men meent, dat het zijn plan ls. Kamer en Senaat verenigde vergadering te doen over een wetsontwerp ter beëindiging van het Regentschap en daarna een volksraadpleging gehouden moeten Quarantaine van Kota Inten wordt voorbereid Hoewel nog niet met zekerheid vast staat, dat de zieken op de „Kota Inten" inderdaad aan pokken lijdende zijn, heeft de GGD in Rotterdam toch alle voorzor gen genomen. Mocht inderdaad quaran taine nodig worden geacht, dan zal de quarantaine-inrichting, die de laatste jaren voor tbc-patiënten wordt gebruikt, worden ontruimd. Op een tiental plaatsen de stad en in de randgemeenten wordt de komende dagen gelegenheid gegeven zich te laten inenten of herinenten. Apengevecht op de Kedoe eiste 16 slachtoffers Op de Kedoe van de R'damse Lloyd. die gisteren uit Indonesië in Rotterdam aankwam, is tijdens de reis een formele slag geleverd tussen de 71 apen, die diergaarde Blijdorp aan boord n. Ze trokken zich van de tussen komst van de bemanning niets aan en toen eindelijk de orde was hersteld ble ken 16 apen er zeer ernstig aan toe te zijn. Ze hadden grote bijtwonden in de nek. Wel werden ze nog in een speciaal ingericht apenhospitaal opgenomen, maar het heeft niet meer mogen baten. Alle hebben een zeemansgraf gevonden. dat er ook in de harten der christenen weinig openheid was voor de sociale strijd en er een loon verdiend werd, waarvan men zich thans geen voorstel ling kan maken. Ook de kerken bleven en in de prediking en in de daad achter aan. Het C.N.V. is voorop gegaan in de sociale strijd en zijn arbeid heeft bij gedragen tot de geestelijke bevrijding van een gehele volksklasse en velen heb ben daardoor iets leren verstaan van de zekerheid van het geloof, dat een samen leving zonder Christus een troosteloze samenleving is. Maar onze dank moet zijn een dank in verootmoediging, daar bij trotsheid het accent zou worden ver legd van Christus naar de mens. Naar de mening van prof. Brillenburg Wurth kan het C.N.V. in de toekomst minder gemist worden dan ooit. Het einddoel is nog niet bereikt en er wach ten nog talloze problemen op een op lossing, vooral het communistische pro bleem, waarop de Chr. sociale beweging in de toekomst een verantwoord ant woord zal moeten geven. Elke poging tot synthese is doodsgevaarlijk. .Alleen het Evangelie kan dit antwoord geven en slechts op de basis van „eerst het Koninkrijk Gods zoeken" kan een echte verbroedering in de samenleving worden bereikt. Het communisme zal dat nooit bereiken omdat het gebaseerd is op haat i geweld. De dankdienst werd o.a. bijgewoond door min. Schokking. Vanmiddag hield de verbondsvoorzitter M. Ruppert zijn grote herdenkingsrede in de Beatrixhal wees op het streven van het C.N.V. zijn strijd tegen liberalistische indivi dualisme, marxistisch socialisme, klas senstrijd en de levensbeschouwing van de totale staat. Daarnaast staat dan nog als moeilijkste strijd, die tegen geest verwanten. Op 1 April j.l. waren er 150.075 die Christelijk georganiseerd zijn. Maar dat is nog veel te weinig. Nog duizenden zijn niet of verkeerd geor ganiseerd. Groente-export naar Duitsland al weer stopgezet Contingent in één dag uitgeput Het bedrijfschap voor groenten en fruit heeft de groente-export naar Duitsland tot nader order stopgezet, daar het con ti pgent van 250.000 dollar per week na één dag reeds was uitgeput. Er worden thans pogingen gedaan om een gunstiger regeling ten behoeve van onze groente export te verkrijgen, daar de onderhavige geen waarborg voor een regelmatig ver loop biedt. DAT ook Nederland is uitgenodigd deel te nemen aan de van 4-14 Juli te Bogota te houden conferentie over de landbouw in het Caribische zeegebied. DAT Zandvoorts burgemeester nog steeds geen woning heeft, daar hij zijn vordering van de villa „Njord" heeft getrokken. DAT tot bestuursleden van de Sociale Raad zijn benoemd de arts M. R. Hetz- berger en pater H. Winkeler. DAT i.v.m. de komende Najaarsbeurs te Utrecht het hoofd van de Agrarische afdeling, ir G. Goemans, naar Duitsland is om de landbouwtentoonstelling Hannover te bezoeken. DAT van 18-31 Juli a.s. weer een pun ten vrije uitverkoop van textiel tegen la gere prijzen wordt gehouden. DAT het echtpaar J. Bosland-Padmos te Ouddorp op 4 Juli zijn 60-j. huwelijks feest hoopt te vieren. DAT 't Engelse fanfare-orkest Frickley Colliercy op 9 Aug. in Epe speelt en daar- nog 7 plaatsen in ons land zal bezoe- DAT i.v.m. zijn pensionnering de heer M. Fernhout, de eerste die zijn burge meestersambt tijdens de bezetting neer legde, gisteren afscheid genomen heeft als burgemeester van Bussum. DAT in Mei voor f 430 millioen werd ingevoerd en voor f 276 millioen werd uitgevoerd, zodat 63.8 pet van de invoer door de uitvoer werd gedekt (v.m. 58.4 pet.). DAT aan Vlissingen 100 montagewonin gen zijn toegewezen van het Zeeuwse bouwvolume. DAT de Dordtse hoffeesten ter herden king van de eerste vrije Statenvergade ring (1572) op 15 Juli beginnen er dag tevens de handelstentoonstelling „Dawet" wordt geopend door de heer K. P. v. d. Mandele. DAT de res.-luit.-kol. H. Agerbeek van het KNIL werd benoemd tot officier O.N. met de zwaarden en J. E. de Nooy te Muiden, comm. van de Centrale Land bouw Onderlinge, tot ridder O.N. DAT de St. Crt van gisteren beschik kingen bevat betreffende buitenwerking, stelling van de kunstmestdistributie er betreffende het vacantiezegelfonds lood gieters- en fittersbedrjjf. DAT aan de kringcommissaris het Rode Kruis in N.-Holland, Ernst Crone, eervol ontslag is verleend ei A. E. C. de Groot van Embden tot zijn opvolger is benoemd. DAT half September in Amsterdam het eerste internationale waterleiding congres wordt gehouden, waarvan Prins Bernhard beschermheer is. DAT thans besloten is de N.V. Han delsver. Holland-Bombay te liquideren en de eerste uitkering vermoedelijk f 120 per aandeel van f 160 zal bedragen. DAT J. v. Dover en H. J. Lijsen naar buitenlands voorbeeld ook in ons land „vrienden van het circus"-club wil len oprichten. DAT t.g.v. de koperen bruiloft van het Vorstenpaar op 9 Juli te Vlaardingen door 1500 jongens en meisjes een jeugd- spel wordt uitgevoerd, waarin Vlaardin gen uit het jaar 2000 symbolisch wordt voorgesteld. DAT minister Lieftinck gisteren te Klundert de eerste steen legde van de e landbouwschuur van de domei nenboerderijen, die herbouwd worden. DAT Prins Bernhard op 15 Juli zal deelnemen aan het concours-hippique t.g.v. de tentoonstelling „Scheppend Am bacht" te Wolvega. DAT d< Overijssel goed- en 6f schoonheidscommissie in i 1948 1505 bouwplannen afkeurde. DAT in Eindhoven na de oorlog 2500 nieuwe woningen gereed kwamen, doch er einde 1948 nog een tekort aan 8300 woningen was. DAT de vliegclub Teuge op 16 Juli de IJsselvlucht 1949 organiseert. DAT ter stimulering van het vacan- tiebezoek van 30 Juli-14 Augustus in Emmen diverse festiviteiten worden ge houden. DAT in het najaar te Emmen openbare leeszaal wordt geopend. DAT voor het Utrechtse B.G. tegen de voortvluchtige Jodenverrader A. de, Vos de doodstraf werd geëist en tegen zijn handlanger J. Vroon 18 jaar (m.a.). DAT de Kaiser Frazer-fabrieken R'dam per dag reeds 10 auto's afleveren ïen dit jaar 1200 wagens op de Ned. markt wil afzetten en 2000 bestemmen voor export. DAT op de Jaarbeurs te Utrecht voor het eerst een collectieve groep met me dische instrumenten enz. deelneemt, welke groep op de gehele Irenehal beslag heeft gelegd. DAT Hengelo en Tiel voor de herbouw an de stadskern een extra bouwvolume ontvingen ter waarde van resp. f 360.000 f 436.000, terwijl Ged. St. Hengelo bo vendien 76 extra woningen toewezen. DAT het in het IJsselmeer gestorte lesvliegtuig van de R.L.S. gisteren is ge licht en vandaag per vrachtauto naar Gilze-Rijen vervoerd. I Een grote K.L.M.-vogel staat on bewogen tussen de opdringende schapen van het vliegveld Beek (Zuid-Limburg). Dit is een dagelijks terugfeerend beeld: de dieren houden het gras kort, want daar zijn vliegers nu eenmaal erg op gesteld. Gisteren maakten Naaldwijkse ouden van dagen een uitstapje naar Soest- dyk. Het was voor een der oudjes do 79-jarige mej. N. Boeterse, een grote dag in haar leven, toen ze aan H.M. de Koningin werd voorgesteld. Bovengronds spoorweg verkeer in Berlijn hervat Na een onderbreking Van 41 dagen, ten gevolge van de spoorwegstaking in West- Berlijn, werd vanmorgen vroeg de vol ledige dienst op de Berlijnse boven grondse spoorweg hervat. In de afgelopen periode reed de S-Bahn slechts in een klein gedeelte van de Sowjet-sector. ZON EN MAAN. ZATERDAG. 2 Juli. Zon op 4.24 nder 21 03; maan op 11.47, onaer 0 03 u Dat zij allen één zijn In de „Maasbode" heeft V. C. deze week een paar opmerkelijke artikelen geschreven over de uitslag der laatst gehouden verkiezingen. Opmerkelijk hierom, omdat op een dusdanige wonder lijke wijze met de cijfers wordt omge sprongen, dat men tot conclusies komt, die kant noch wal raken. Terwy'l ieder weet. dat de rechtse groepen zich niet alleen handhaafden maar zelfs vooruitgingen, betoogt V. C„ dat de C.H- wel iets vooruit gingen, maar zeker geen reden hebben om hard te juichen. Vergeleken bij '48 leden ze een gevoelig verlies. En de A.R. liepen sinds het vorige jaar „precies evenveel stem men achteruit als de communisten", nl. 120.000. Deze blunder is door de redactie van de „Maasbode" achterhaald door de mededeling, dat V. C. de gecombineerde Prot. Chr lijsten over het hoofd had gezien. Daardoor waren zijn cijfers dus onjuist en verviel de conclusie, als zouden CR. en AR. achteruit gegaan zijn. Wij zouden daar verder het zwijgen toe kunnen doen. ware het niet, dat door deze wonderlijke groepering van cijfers het gehele artikel in de lucht komt te hangen. V. C. levert zijns ondanks weer eens het bewijs, dat men Kamer- en raadsverkiezingen niet kan vergelijken. De omstandigheden zijn daartoe veel te verschillend Had hij niet alleen op de raadsverkiezingen in '46 gelet, maar tevens op de Kamerverkiezingen in dat jaar, dan zou ook een opmerking over de grote winst van de A.R. in '48 in de pen gebleven zijn. V. C. laat ze nu stijgen van 7.46 tot 12.27%, maar bij de Kamerverkiezingen in '46 behaalden de AH. 11.09% van het aantal stemmen. Maar omdat op grond van zijn onjuiste cijfers zijn conclusie, als zouden uiterst rechts en. uiterst links gelijkelijk zijn af gebrokkeld, er volkomen naast is. daarom bli. ft er ook weinig van zijn bewering, dat deze verkiezingen alleen wijzen op concentratie op het midden- Al hebben ook wy gewaarschuwd, dat de V.V.D. principieel niet tot de vroegere rechtse partijen gerekend kan worden, niette min is een opschuiving met een tendenz naar rechts niet te miskennen. Maar V. C. heeft daar geen oog voor. Het middenblok is het een en het al. Nu is het weer opmerkelijk, dat V. C. hier vreemd met de partijen omspringt Bij zijn betoog, dat rechts flinke klappen had gekregen, rekende hij de CH. 'oij rechts, maar als hij de lof van het mid denblok gaat bezingen, rekent hij diezelfde C.H. weer tot het middenblok. Zo kan men natuurlijk bewijzen wat men wil. Maar op die wijze betekent een nabetrachting over de verkiezingsuitslag niets. Men heeft zich nu eenmaal te houden aan de conecrete feiten. Er is dan ook geen reden de K.V.P. aan te dienen als de „stabiele ruggegraat" van het middenblok. Die stabiliteit wordt alleen geargumenteerd door het getal. Maar dan kan men de P-v.dA. evengoed stabiel noemen, want ook haar stem- mental bleef vrijwel gelijk. Maar dat wil V. C. zomaar niet aannemen, want bij de P.v.d.A. hebben onder het stabiele oppervlak grote verschuivingen naar rechts plaats gehad. De stabiliteit is voor de K.V.P. Maar het midden heeft de P-v.d.A. toch versterkt en daarom wordt welkom geheten in het middenblok. Overigens zegt ons de stabiliteit van het getal weinig. Om „kapitaal en grond slag" te zijn waarop men kan bouwen, allereerst een stabiel program nodig. Naar onze mening blinkt de K.V.P. niet bepaald uit De politiek, door de K.V.P. voorgestaan, moge stabiel en standvastig zoverre men kost wat kost aan het bewind wil blijven, de wegen tot be reiking van dat doel zijn allerminst rechtlijnig. De gevoerde politiek ten op zichte van Indië heeft meer weg van een koorddanser, van labiel evenwicht dus. stabiliteit- En bovendien, de toekomst zal moeten leren of het mid denblok inderdaad een stabiel blok is. lang niet denkbeeldig, dat de omstandigheden zich dusdanig wijzigen, dat dit blok uiteenvalt, dat front gemaakt noeten worden door al wat de naam Christus belijdt tegon het groeiende ongeloof, want dat woedt door een mid denblok niet gekeerd. Droog en zonnig iveer Tot morgen a vend verwacht De Bilt: Droog en ove:dag zonnig weer met in de Noordelijke kustgebieden enkele over drijvende v. oker. velden. Zwakke tot lijke wind. Iets hogere temperaturen aan vanaaag. lOpgemaakt 10 v

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1