Waar liet rood in trossen gloeit tussen liet weelderig groen Laatste sporen van „Atlantik WalF worden uitgewist NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DONDERDAG 30 JUNI 1949 KERSENTIJD IN DE BETUWE Ach, de kersentijd is een goede, een onmisbare tijd. Ge slentert de bongerd in en ge zijt welkom. Ginds onder een op stammen gespannen dekzeil, zijn de baas en de vrouw met een paar knechts bezig met sorteren. Op de lange, ruw- heraten tafel liggen de bergen frisse ker- Het is feest in de bongerds, ook voor de kinderen (Van een onzer verslaggevers) GE moet in het kersenland zyn opgegroeid, om waarlijk te weten, wat de „kersentijd" betekent. Dat is maar niet zo een oogstperiode, dat zijn niet alleen maar weken van hard aanpakken, en, zo de pluk goed is, van een extraatje en tevredenheid, neen, dat is een feest, een feest van dagen achtereen, dat je bloed sneller doet stromen en je onweerhoudbaar naar de bongerds trekt. Geen recht-geaarde Betuwer kan het in de kersentijd ver van zijn ouderlijke stee uit houden. Ze komen van her en der, ze souperen een vacantieweek op of een paar snipperdagen, maar ze moeten er by zyn! In de bekorende rust van de grote bongerd, waar het rood in trossen gloeit tussen het weelderig groen, waar het leeft van zomerse geluiden: het langgerekte loeien van een kalf, het gesnetter van verjaagde vogels, het „hoei-oei-oeiü" van de kersenkeerders, het geritsel tussen de takken, waar bruinverweerde handen feilloos grypen naar de helderrode vruchtjes, tot de roep „ondèèèèèrü" weerklinkt.... rm van de zon („Ja, pruuft- rijpgestoofd en pralend- rood. Snel tasten de vingers daarin rond: in stevige tienponds-kistjes gaan de gave, rijpe vruchten voor de consumptie in manden, de lichte, die door de fabrieken worden opgekocht voor verwerking. En s er een grappig oud orenmandje de „mussepikke". Dat zijn de be schadigde vruchten, aangepikt door vo gels of gebarsten door overrijpheid. Er wordt vlug, maar zorgvuldig gesorteerd, immers: „één rotte appel in de mand maakt al het gave fruit tot schand'." Dit spreekwoord doet ook opgeld bij de ker- senoogst. De „mussepikke" zijn voor de plukkers. Er zit voor de kinderen thuis nog genoeg aan te smikkelen en dus wordt 's avonds dit uitschot verdeeld. „Vrouwen en kinderen van de plukkers eten nooit een goede kers", wordt er wgl eens gezegd, maar dat is overdreven, want vooral bij een goede oogst is de baas niet schriel op een handvol kersen. Er wordt 's morgens om half zes be gonnen met de pluk en de werkdag duurt tot zeven uur 's avonds. De wa gens. die 's middags om half twee ter veiling gaan, staan dicht bij de sorteer- tafel en de stapels withouten kistjes in de laadbak worden hoger en hoger. In dg bomen. En rondom, in de bomen, zitten de plukkers. Oude en jonge mannen. Daar is de oude Derk, die „al veertig jaar in de pluk zit" en zijn „zesendertiger", de lichte, smalle ladder met 36 sporten, ver wonderlijk vlug beklimt Ge kijkt wat bedenkelijk naar het onzekere rustpunt van de' ladder tegen een paar dunne uit einden van takken, maar de plukkers malen daar niet om. Zij klauteren op het zachtjes-zwiepende ding, steken, boven gekomen, één been over een sport heen en zitten dan op hun dooie gemak, even rustig als gij in uw luie stoel -thuis. Het kopmandje, aan de haak en touw, bun gelt bezijden de ladder, de pruim wordt achter de kiezen geschoven en de vin gers grijpen al naar de dikke trossen naar nü komt het vakmanschap te pas! Vlug en zeker verdwijnen uit de trossen alleen de donkere vrucht jes, terwijl met de duimnagel de steel tjes van de twijgen worden losgesneden. Want wie teveel „wit" plukt of „natte" kersen, (van het steeltje losgegaan), deugt niet voor de pluk. De onrijpe ker sen blijven hangen voor de tweede of derde pluk, maar de vakman weel pre cies, welke tint rood mee moet en welke niet. Verwonderlijk is het ook, hoe rus tig en haast onbewogen de takken blij ven. Geen geschud, zodat de kersen tegen elkaar kunnen slaan en straks gaan rot ten, er valt geen enkel blad, maar wel komt er hier en daar eens een kers naar beneden. Kindervreugd. Over die enkele val-kersen maakt nie mand zich bezorgd: die behoren zelfs bij de pluk. Want straks, om twaalf uur en om half vier, als de schooldeuren dicht gaan, komen de kinderen naar de bon gerd gedraafd: „Baas mag ik kersen zoe ken?" En dat mag altijd. Dan scharrelen ze rond onder de bomen, de jongens en meisjes, beweeglijk en kleurig in het dikke, groene gras. Ze proppen zich mond en zakken vol, besmeuren schort jes en blousjes en zamelen zorgzaam een zakdoek of 'n busje vol „voor moeders". Bij het feest hoor» een grap en goed moedig vermaken baas en plukkers zich met de kinderen, ,,'s Kijke in die zad- doek? Jö, die korse ben nog nie rijp genog. Wat mot moeders daarmee? As-je ze rijp wil hebbe, mó-je de teuul es flink tege de boom slaon en wee het on nozel manneke, dat die raad opvolgt! Een grap, die er om z'n bekendheid Twee kinderen aan de dood ontsnapt De personentrein ArnhemZutphen moest dezer dagen in Velp plotseling stoppen, omdat twee meisjes van 4 en 5 jaar op de spoorbaan speelden. Een van de kinderen kwam al in aanraking met de locomotief, maar bezeerde zich niet. De trein had 10 minuten vertraging. BENOEMINGEN De Amsterdamse Gemeenteraad be noemde gistermiddag tot directeur van de haveninrichtingen ir C. J. Tuyn, hoofd van de afd. haven- en watrwerken dei- publieke werken. De bedrijfs-directeur van Schiphol, de heer O. F, M. Dellaart, werd benoemd tot directeur van de dienst van onze nationale luchthaven, waarmee hem de hoogste functie op Schiphol in handen is gegeven. AMSTERDAMSE GRENSRECHTERS GERECHTELIJK VERVOLGD. De Bovenkerkse voetbalclub „Roda" heeft bij de Officier van Justitie te Amsterdam een zaak aanhangig gemaakt tegen twee grensrechters. Een van hen beweerde, dat hij tijdens een kampioens wedstrijd tegen de Blauwe Vogels met de vlag had gezwaaid, toen de bal buiten de "lijn kwam, maar volgens Roda en verscheidene getuigen heeft hij geen teken gegeven en had de scheidsrechter een doelpunt moeten toekennen. Roda zal geschrapt worden als lid van de onderafdeling van de K-N.V B„ omdat volgens de reglementen geschillen onder ling moeten worden beslist. Kieuw Amsterdam in aanvaring met vissersschuit Zoals gisteren gedeeltelijk gemeld, is tijdens een dikke mist de Nieuw- Amsterdam van de Holland-Amerika- Lijn bij Nantucket (Massachusetts) in aanvaring gekomen met een vissersvaar tuig uit New Bedford. De schade aan •het Nederlandse schip is onbetekenend, en het heeft de reis voortgezet, nadat gebleken was, dat de vissersboot met pompen drijvende kon worden gehou- i niet ernstig gewond. De boot zal naar de dichtstbijzijnde haven worden gesleept. De Nieuw-Amsterdam, die een uur stil lag, en een reddingsboot uitzond, is gisteravond laat te New-York aange komen. HET BURGERPAKJE VOOR DE GEDEMOBILISEERDEN. De directeur voor de demobilisatie herinnert er aan, dat iedere gedemobi liseerde zich op de ontvangen voorrangs bon een goed burgercostuum kan aan schaffen. De pakjes gaan via het Cen traal Depót naar winkels in heel Neder land, die herkenbaar zijn aan de plaat „Wij werken mee voor de jongens over zee". Importeurs en fabrikanten ver lenen hun volle medewerking. DE GEPENSIONNEERDE AMBTENAAR VAN OVERZEE Gisteren is in een Staatsblad verschenen het Koninklijk Besluit van 17 Juni j.l., houdende nadere wijziging van het K.B. van 1 October j.l. Staatsblad I432, ter regeling van de salariëring van gepen- sionneerde Nederlands-Indische. Suri naamse en Curagaose overheidsdienaren, die hier te lande door het Rijk zijn aan gesteld of op arbeidsovereenkomst zijn in dienst genomen. Het KB. bepaalt, dat degenen die op 1 Januari 1948 op gunstiger voorwaar den in dienst waren of sindsdien zijn aangesteld tot 1 Januari 1950 de gelden de bezoldiging behouden. paar mooie uit een verse kloeienplak worden opgevist.kom, dat veeg je af en de .korse" smaken er niet minder Want in de bongerd graast hier daar 'n koe, maar vooral dartelen er kalveren rond. „Maar dat benne ape- koppe!" zegt de baas, want ze zijn dol op kersen en proberen telkens een proef j< te nemen uit de volle kistjes. Luid ge schreeuw verjaagt de snoepers, die. over hun lange poten struikelend er ijlings vandoor gaan om op een afstandje hun kansen opnieuw te meten. Kersenkeerders. Mag de baas 's avonds de pluk is afgelopen, zijn benen voelen mogen de plukkers blij zijn, dat er >t een lange werkdag op zit. de zwaar- taak blijft tooh altijd aan de „kerse- keerdere", die de vogels moeten verja gen. Zij zijn de enigen, die ook op Zon- werken in de kersentijd, want anders zou de schade te groot zijn. De spreeuwen komen met grote vluch ten aan, overnachten in de grienden en trachten dan neer te strijken op de ker senboomgaarden. Qaar pikken ze rechts links in de rijpe vruchten, als ze de kans krijgen en kunnen in een half uur tijds een boom volledig vernielen. Ook de kraaien, die dichtbij in de boÊsen hui zen, en de brutale mussen die overal zit ten, proberen een fris maal te krijgen, de kersenkeerders lopen met ratel blikken bussen lawaai te maken, schieten uit een oude voorlader met los kruit en produceren de ongehoordste scheldwoorden. Nadert een vlucht spreeuwen, dan is ineens alles in actie is het een lawaai van belang. Intussen hebben de plukkers, na een kleine driekwartier arbeid, hun twaalf- pondsmandje weer vol.' De leider van de ploeg, die de eerste dag bij loting is aan gewezen geeft dan het sein: „Ondèèèèrü" de plukkers klauteren naar beneden hun buit bij de sorteerlafel uit te storten. Is het schafttijd, dan wordt on- zwartberookte koffietafel wat droog rijshout gestookt, schuiven de plukkers rond het vuurtje op kersen kistjes en komen de broodzakjes tevoor- Zo vergaat de lange werkdag, goed en rustig als het mooi weer is, zwaar en stug als het regent. Soms is er een extra- tje, als de baas eens een hartversterking weggeeft. En vroeger, toen kwam hei vaker voor: wie een „dubbele kers" plukte, twee kersen aan een steel, moest i rondje geven. ,Jaja", zegt de oude Derk, „maar da*, s in de tijd, dat de borrels drie cent kostten! Een arremoeige tijd, toe je 'n hele dag most plukken Ja dié tijd is voorbij. r-oorlog.se jaren, tc 15.per dag bedroeg op de detaillistenprijs dit jaar nog niet vast. LUCHTSTRIJDKRACHTEN IN N.S.B.-HOTEL. Op 1 Juli a.s. zullen de Luchtstrijd krachten het voormalige gedetineerden- kamp „Crailoo" by Laren betrekken, i Wachttorens en prikkeldraadversperring J: %óv' worden afgebroken. I IIHiK:A!1hWr-» uitraakt, manneke met wat al te veel praats vóór het kersenzoeken eens even op uit te sturen „om de bon gerd naast-an de korsescheer te vraoge". Maar er bestaat geen „kersenschaar" er. het slachtoffer wordt een uur lang van bongerd naar bongerd gestuurd! Maar'dat alles bederft de vreugde vat. het kerseneten niet. En dan hindert hel of 't een „mussepik" is, of dat een gulden!" maar evenzo de en het plukken De lonen staan laar zullen veel lager en dus normaler zijn. Rentetrekkers, die de verhoogde uit keringen en de kinderbijslagen nog niet ontvingen, kunnen zich thans tot de Rijksverzekeringsbank wenden. Dit geldt het bijzonder voor hen, wier kinderen n 1621 jaar dagonderwijs volgen, aangezien aan deze rentetrekkers de kin derbijslag slechts opaanvrage wordt toegekend. Voor kinderen met een we zenrente wordt de kinderbijslag slechts gegeven indien en voor zover deze bij slag de rente overtreft. Zwarte en blanke baders raakten zwembaden te Washington herhaal delijk slaags, daar het gemeentebestuur het rassenonderscheid in die inrichtingen wil afschaffen. Britse ambtenaren straks in het Parlement Een half millioen krijgt politieke activiteit. Voor meer dan een half millioen En gelse ambtenaren is vrijheid van „poli tieke activiteit" op komst Tot nog toe was het aan alle ambtenaren verboden, candidaat te zijn voor het Parlement, brieven over politieke aangelegenheden aan dagbladen te schrijven etc. Hoewel een commissie van oordeel is. dat deze neutraliteit voor de meeste ambtenaren gehandhaafd moet blyven, wordt voor gesteld aan enige honderdduizenden amtenaren, als sorteerders van de Post, telefonisten en 200.000 employé's bij de industrieën volledige vrijheid tot politieke activiteit te verlenen. De verhouding tussen Pers en publiek in Engeland Een Engelse regerings-commissie heeft in een. rapport aanbevolen, dat een alge mene persraad zal worden gevormd de onaantastbaarheid en verantwoorde lijkheid van de Pers tegenover het publiek te waarborgen en te bevorderen. Deze Raad zal bestaan uit Directeuren, Redacteuren en „buitenstaanders". Het rapport gaat thans naar het Parlement. Bezettingspersoneel in Duitsland sterk verminderd Het personeel van het Britse bestuurs- pparaat in Duitsland, zal tegen het einde van dit jaar tot op minder- dan de helft en wel tot op 6500 man ver minderd worden, in verband met de in stelling van een West-Duitse regering. De Amerikanen hebben hun personeel verminderd tot 2000 man en de Fransen zullen het reduceren tot ongeveer 1000. COMMUNISME IN Z.-AFRIKA BUITEN DE WET De Zuid-Afrikaanse minister van Bin nenlandse Zaken, Donges, heeft in de Senaat verklaard, dat de regering der Unie zeer ernstig overweegt het commu- isme buiten de wet te stellen. Tito heeft een aanhanger gewonnen! De voormalige directeur van het Joegoslavisch persbureau Tanjoeng, die vorig jaar werd gearresteerd, heeft ïn brief aan het orgaan van de Joego slavische communistische partij ver klaard. dat hij thans overtuigd is. dat de Kominformpolitiek onjuist is. Hij is dus de dwalingen zijns weegs terug ge komen. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: 23 Juni Jac wijgerlaan 34, ce mej. mr M. C. van Brum- en. Breestraat 81. Leiden. 23 Juni. S. J Bakker. St. Aagtenstraat Leiden R C. mr M. Ch. de Jong Cur r H L. Wedeven. Rapenburg 55. Leiden. In zijn werkkamer is gistermorgen plotseling, 56 jaar oud, overleden de heer E. Wientjes, administrateur der Amsterdamse politie. Het dividend van „Hollandia" is astgesteld op 7V£ pet. J- Het dividend van de N.V. „Hout vaart" te Rotterdam is bepaald op 9 pet. Stafford Cripps zal op de bijeen komst van de Raad van 19 Marshall-lan- Perijs een beroep doen op West- Europa om een vaste houding aan te tegenover de Amerikaanse voor stellen met betrekking tot de bestrijding in de huidige dollarcrisis. Telex-verkeer met Berlijn vanuit Nederland is vanaf 1 Juli mogelijk. Centraal ziekenfonds voor Haarlemmer meer en Jaarverslag over 1948 verschenen Verschenen is het jaarverslag over 1948 in het algemeen ziekenfonds „Centraal Ziekenfonds voor Haarlemmermeer, Rijn land en aangrenzende gebieden". Als belangrijkste gebeurtenis in 1948 mag worden genoemd de oprichting van bijkantoor te Katwijk. De opening dit kantoor, dat op 2 Augustus in ge bruik werd genomen, vond officieel plaats op 4 Augustus. Reeds in de vier resteren de maanden van het vorige jaar bleek •erduidelijk, dat dit bykantoor. geves- ;d in een gebied, waar het fonds ruim 20.000 zielen heeft ingeschreven, aan een behoefte voldoet. Besprekingen tussen het dagelijks be- uur van het algemeen ziekenfonds te Noordwijk en het dagelijks bestuur van het Centraal Ziekenfonds inzake fusering mochten geen resultaat hebben. In 1948 vonden 6101 ziekenhuisopnamen plaats op een totaal zielental van 131.831, overeenkomende dus met 46.3 procent. Het valt op, dat het opname-percentage toeneemt en het blijkt, dat de platte- Rijnland landsbevolking ook in dit fondsgebied de „angst" voor het ziekenhuis allengs over wint. Gaandeweg blijkt meer en meer. dat de plattelandsbevolking haar aandeel wil hebben in de vorderingen van de me dische wetenschap. In het slot van het verslag van de medische adviseur wordt gezegd, dat mogelijk reeds binnen niet al te lange tijd de duur vjm de ziekenhuis opnamen niet meer beperkt zal blijven tot 42 dagen, waardoor de werkzaamhe den van de controlerende geneesheer stel lig uitgebreid zullen worden. Bij deze te nemen moeilijke besluiten, waaraan grote financiële consequenties vastzitten, zal een weloverwogen samenwerking tussen huisarts, specialist en controlerende in stantie niet gemist kunnen worden. Ir J. P. van Bruggen, hoofd-directeur van openbare werken in Rotterdam, be kend om zijn aandeel in de tunnelbouw, is op 1 Juli a.s. 25 jaar in dienst der ge meente Rotterdam. De huldiging zal een intiem karakter hebben. Daar komen ze, met manden vol rijpe kersen! •1 ésHlf Tam-** Duizenden Londenaren sliepen onder blote hemel Ook elders in Europa hoge temperaturen In een groot deel van Europa heerste Dinsdag een enorme warmte. In Parijs Rome en Frankfort werden temperatu ren geregistreerd van 27 graden, e: hoogste temperatuur 31 graden, werd uit Toulouse gemeld. In geheel Italië heerst een vochtige warmte en men vreest voor schade aan de buitengewoon goede oogst, als het niet spoedig gaat regenen. Het Meteorologisch Instituut te Frankfort verwacht voor de komende tien dagen warm weer in geheel Duitsland. Enge land. Schotland en Wales, die vijftien da gen zonder regen zijn geweest, gingen ..een absolute droogte" in. Te Londen was het zelfs zo heet, dat des nachts duizen den Londenaars in parken sliepen en aan de oevers va de Theems. Te New-York heerst nu al 33 dagen droogte. „Langzaain-aan-staking" van Britse spoorwegmannen Afgevaardigden, die 460.000 Britse spoorwegmannen vertegenwoordigen, hebben met overweldigende meerderheid besloten, met ingan® van a.s. Zondag een „langzaam-aan-staking" te beginnen. Mr A. E. Th. Kooien uit Amersfoort werd geïnstalleerd tot rechter bij de Utrechtse rechtbank. De beroemde peervormige diamant „Star of East" te New York, die 1 mil lioen dollar waard is, (95 karaat!) zal waarschijnlijk Vrijdag op de Amster damse diamanttentoonstelling geëxpo seerd worden, inplaats van de Hope- diamant. e* Marinemannen vissen in rubberboten mijnen langs de kust (Van een onzer verslaggevers) In de branding aan de Noordzeekust worden drie rubberbootjes, bemand met Marine-mensen, verwoed heen en weer geslingerd. Boven op een „roller" steekt hun bruin-gele kleur fel af tegen het witte schuim van de bekopte golven. Dan verzinken de notedopjes in een dal en schijnt de watermassa xe te hebben ver zwolgen. Wat beweegt die jongens zich met zo'n styve bries op zee te begeven? Zie, daar kantelt een rubberbootje en daar nog een! De collega's op het strand en het ongeval nogal lakoniek op. In de gereedstaande auto's leggen zij vast droge kleren klaar. Wat voert de Marine aan de Noordzee-kust bij Bloemendaal toch uit? Luitenant ter Zee Ilde klasse, C Vol kers, die ook tot de drenkelingen behoort, verklaarde zich bereid iets over deze ar beid te vertellen. Zo gebeurde het dat uw verslaggever met een aantal bibbe rende en druipende Marine-mannen eer tochtje over het strand maakte. In een van de gezellige koffietentjes aan het Bloemendaalse strand kregen gelegenheid onze vragen aan luitenant Volkers te stellen. In dit feit, dat het derdeel, waarvan deze Marine-officier comandant is, in Hoek van Holland gestationneerd vonden wij een welkom aanknopingspunt. „Welke taak is uw onderdeel toebe deeld, mijnheer Volkers?" „Onze mannen, die tot de Mijnen-Op- ruimingsdienst behoren, is opgedragen de mijnen welke de Duitsers destijds op f De rubberboten waarin het gevaarlijke „vissen" i mijnen geschiedt. Als Iican met Mascha uil trouwen PARTIJZEGEN ONMISBAAR VOOR TCN HUWELIJK IN RUSLAND Zodra bleek, dat de zogenaamde vrye liefde niet alleen Rusland, doch ook het Mos- kovietische bolsjewisme naar de afgrond voerde, hebben de rode apostelen er af- dand van gedaan en daarvoor in de plaats de gecensureerde liefde gesteld. Uitgaan de van de gedachtengang dat de arbeidsprestatie de bolsjewistische godheid is maakte en ook de echtelyke verbintenis afhankelijk van dit bolsjewistische „godsbegrip". Voor de Russische jongeman aijn Gok dc schoolboeke„ v,,„ Bulgarije en Joegoslavië kan men thans reeds het beroemde verbaal lezen over een arbei der. die op een spoorwegwagonfabriek te Magnitorosk een ernstig ongeluk kreeg. Zijn medearbeiders wilden hem te hulp snellen, doch het slachtoffer sprak: „Onderbreek je arbeid niet. Ver lies geen tijd. Ik ben toch verloren, maai de productie mag niet lijden onder dit ongeval". En de arbeiders gingen weer terug naar hun machines en de gewonde bloedde dood. Zo wordt de Russische jeugd opgevoed Geen tijd voor ware liefde, geen tijd zelfs voor warme genegenheid. Geen tijd voor liefhebberijen, want de vrije tijd behoort de partij, de liefde is voor Stalin het huwelijk dient slechts de afgod meisje kan trouwen komt er dan ook heel wat kijken, want evenals Hitler-Duitsland zyn partij en arbeid primair en al het andere, ook telijke verbintenis, moet daaraan onder geschikt worden gemaakt. Om tie gruwelyke excessen der zeden verwildering, veroorzaakt door de vrye liefde, welke luttele jaren geleden door dezelfde bolsjewistische machthebbers als enig juiste waarheid werd gepredikt, nog enigszins te bestrijden, word: de communistische jeugd in Rusland thans vry ernstig opgevoed. De flirt is voor de partyleden verboden. De jongens en meisjes, leden der jeugdorganisatie, die zich hieraan schuldig maken, krijgen een kruisje achter hun naam, want de s burgerlijk. Zodra zij twintig jaar zijn geworden, kunnen de leden der partij trouwen mits.mits.vadertje Stalin dat toestaat. Immers een goede heeft geen privé-leven en zijn burgerlijk. Alleen het belang der partij is van doorslaggevende betekenis bij het tot stand komen van verbintenis En omdat de rode dictatuur zich slechts staande kan hou den dank zij een grote arbeidsprestatie, zal Mascha allereerst naar Iwans chef gaan om te vragen hoe zijn arbeidspro- teit is. Hoe meer verzuimdagen zijn boekje heeft, des te minder kans op medewerking der autoriteiten Bovendien zullen de beide jongelui de medeleden van hun jeugdorganisatie vragen, wat die er van denken, of zc wel bij elkaar passen. Hoe hebben zy zich beiden ontpopt als rode apostelen? Hebben ze altijd de zuivere „leer" ver dedigd en gepropageerd? En Iwan zal r de leden van Mascha's cel gaan vragen of zij geen burgerlijke gingen heeft Heeft zij kruisjes achter haar naam omdat ze geflirt heeft, was op tijd in de fabriek, heeft Mhscha de arbeidsmedaille al? Masc{ia's bloedgroep? En pas als al deze informaties bevredigend zyn, kun- »n de jongelui aan trouwen denken. Stok achter de deur Want alleen als beide „verliefden" erkelijk uitstekende communisten zijn, komen ze na hun huwelijk in een hoge- loonklasse, hebben ze kans op een studiebeurs, krijgen ze een woning toe gewezen, hebben ze kans te mogen ver huizen, zijn ze in staat promotie te ma ken enz. Een huwelijk, dat niet is geslo ten mfet toestemming van de partij, hei voorportaal der armoede, want dictatuur der partij slaat hard en gena- In geen enkel land ter wereld is de papierlawine, veroorzaakt door de ge leide economie, zo groot als in Rusland Voor 1001 dingen heeft men „vergun ning" nodig en alleen indien de partij accordeert, wordt een vergunning schaft. En indien men huwt zonder „de zegen" van de partij behoeft gens op te rekenen. Het hele Russische systeem herin nert sterk aan het nationaal-socialisme van Hitier en speciaal aan zijn Hitler Jugend. Reeds op 14-jarige leeftijd wordt de jeugd volledig, zij het eenzij dig. ingelicht over de levensproblemen doch nimmer wordt over God gespro ken of over liefde. Daarvoor is geer plaats. Het communisme is primair, eer goede arbeidsprestatie is de bron var alle geluk en een huwelijk dient slechts om het communisme te vergroten, dwaze arbeidsverheerlyking gaa*. z< dat men arbeidshelden creëert, die Rusland de plaats gere heiligen. 't Wordt thans nóg eenvoudiger om kuikens te fokken Niet meer met een broedstoof, maar met infrarode straatlampen Sinds enige tijd is men in Nederland bezig met uitgebreide proefnemingen om pas uitgebroede kuikens met infrarode stralen op te fokken. Het Rijksinstituut voor de Pluimveeteelt te Beekbergen, dat een zeer uitgebreid rapport over dez« voor de Nederlandse pluimveeteelt zo belangrijke experimenten heeft uitgebracht, komt tot de conclusie, dat de Philips-infrarode stralers uitstekend voor dit doel ;eschikt zyn en dat deze nieuwe opfokraethode betere resultaten afwerpt dan de ■ude broedstoof. l de arbeid. een kilometer afstand in zee in een keten hebben aangebracht, te verwijderen. Deze mijnen, de z.g. „Kathey-mijnen" maakten deel uit van de anti-invasie gordel langs de Nederlandse kust. Reeds werd in 1945 met deze arbeid begonnen. Sedert drie jaar is 80 pet van het aantal mijnen opgeruimd. Bij het „navissen", welk werk thans wordt verricht, is het zaak zeer nauw keurig te zijn. Oorspronkelijk lagen de mijnen op een diepte van vier of vijf meter, doch tengevolge van wijzigingen in de zeebodem komt het meermalen voor dat mijnen na enige jaren van onder een zandrug te voorschijn komen. „Leveren deze mijnen geen gevaar voor het strandleven op?" „Neen. dat is zo goed als uitgesloten. Om dit te begrijpen is het noodzakelijk dat u enig idee hebt van de constructie van een .Kathey-mijn". Deze bestaat uit een betonnen blok van ongeveer een vierkante meter, waarin zich in een uit gespaarde ruimte springstof bevindt. Op het betonnen blok staat een soort drie poot met een ..stoothoornVaart nu een boot tegen deze stoothoorn aan. dan wordt een zwakke electrische stroom op gewekt en de mijn ontploft" „Vandaar dat U bij het vegen rubber bootjes gebruikt?" „Juist, houten sloe pen lopen groot gevaar tegen de mijnen aan te botsen. Dit neemt niet weg dat er ook thans wel enig risico aan het werk verbonden is Ik herinner me nog dat een aantal Duitsers, waarmede ik vlak na de bevrijding werkte, bleek van schrik werd. toen de bodem van een rub berboot door een .stoothoorn" werd om hoog getild. Toch hebben zich nog geen ernstige ongelukken voorgedaan" „Hoe geschiedt het „vissen" precies?" „Dit is vrij eenvoudig. Twee rubberboten zijn elk voorzien van verzwaarde lijnen die aan de uiteinden met een dun koord aan elkaar zijn verbonden. Op deze wijze wordt de bodem afgezocht. Een boven gehaald voorwerp wordt „gestrikt" en met een boei drijvende gemaakt. Heeft men zo tien boeien, dan maakt een dui ker uit of de geviste voorwerpen werke lijk mijnen zijn. Het tot explosie brengen van de mijnen levert uiteraard weinig verrassingen meer op". Luitenant Volkers vertelde ons vervol gens dat het opruimen van de mijnen vrij systematisch geschiedt. Thans is men bezig met het vissen van de eerste keten mijnen: de volgende maand wordt een aanvang gemaakt met het opruimen van de tweede keten, die iets verder in zee ligt. De jongens van de marine nemen hun werk sportief op en aanvaarden, „potige kerels als zy zijn", het risico dat zij hier bij lopen zonder aarzeling. Vodr alles moeten zij bezield zijn van een „team geest" en volkomen op elkaar zijn inge steld. Het voorbeeld van hun comman dant. luitenant Volkers, die bij lastige karweitjes in een woelige zee niet slechts orders geeft doch zelf met de rubber bootjes meevaart, draagt hier wel toe bij. En was het nu we! verantwoord, mijn heer Volkers, de jongens met zo'n ..stijve bries" in zee te sturen". De luitenant glimlacht en begrijpt wel dat deze vraag niet als critiek op zijn be leid is bedoeld. „Och." is het antwoord, „ik werk op dit ogenblik met een aantal nieuwelingen, dat de waterdoop moet on dergaan: de zwemvesten houden hen wel boven water" Wij begrijpen het en een blik op het strand waar de ..drenkelin- rustig een sigaretje roken is vol doende om ons te overtuicen dat dezen gevolgen van hun buiteling reeds weer boven zijn. En misschien is het feit dat wij aan hun werk wat bekendheid geven nog een kleine vergoeding! Daarom werd er onmiddellijk na de oorlog hard gewerkt aan het op peil brengen en zo mogelijk verbeteren van onze pluimveestapel. Want de export van eieren is voor Nederland zeer be langrijk, even belangrijk als welk ander exportartikel ook en dank z\j de presta ties van onze Nederlandse kippen konden dan ook reeds zeer vele voor ons onmis bare gebruiksgoederen worden inge voerd. Jaarlijks worden in Nederland mil- lioenen kuikens uitgebroed en opgefokt: in één broedmachine kunnen er tegelijk 3200 worden uitgebroed. Het kuiken, dat na drie weken uit het ei komt, wordt reeds binnen vierentwintig uur „gesext", d.w.z. het geslacht wordt vastgesteld, zodat de vrouwelijke en mannelijke kui kens van elkaar gescheiden kunnen worden. Dit sexen Is een zeer bijzondere kunst, die tot voor kort alleen de Ja panners kenden, maar tegenwoordig zijn er ook Nederlanders, die zich het moei lijke vak van het sexen hebben weten eigen te maken. Het grootste deel der uitgebroede kui kens blijft in Nederland en wordt daar verder tot leg- en fokkippen grootge bracht. Maar een niet onaanzienlijk deel wordt als eendagskuikens naar Frank rijk, Oostenrijk en andere landen geëx porteerd en reist dan reeds meer kilo meters per vliegtuig dan de meesten onzer ooit Is beschoren. De kip is van oorsprong geen Inheems dier, maar stamt uit de sub-tropen. Daarom voelen de beestjes zich het lekkerst in de warme zonnestralen. Vooral de kuikens, die ten behoeve van hun snelle groei veel extra warmte nodig hebben, zyn zeer gevoelig voor kou. De kippenfokkers zijn er daarom reeds lang op uit. een kunstmatige verwarmings bron te vinden, die zowel technisch als economisch het meeste effect zou sor teren. Tot dusverre leek dit de „elec trische kunstmoeder", waarin onder een houten kap door middel van warmte- lampen de benodigde warmte wordt op gewekt. Het fokken onder dergelijke kunst moeders of broedstoven heeft echter be paalde nadelen: de kuikens blijven zo dicht mogelijk onder de warmtebron en lopen daardoor weinig rond; zy zijn steeds bezig, elkaar het warmste plekje te betwisten, wat vaak met vechtpartijen gepaard gaat, waarbij de kuikens elkaar soms tot bloedens toe pikken. Het waren vooral de heer Noorlander en mevr. BeekinkNieuwenhuysen in kippenfokkerskringen wel bekend die het eerst op de gedachte kwamen, infra rode stralingsbronnen voor de opfok van hun kuikens te gebruiken. Hun successen waren voor het Rijksinstituut voor Pluimveeteelt te Beekbergen aanleiding, proeven op grote schaal op te zetten. Daarbij werden Philips-infrarode lampen in kippenhokken opgehangen, zo, dat zij ongeveer een vierkante meter grond oppervlak voldoende warmtestralen toe zonden. waarin de kuikens zich konden koesteren. In het rapport, dat het Instituut over zijn proeven heeft doen verschijnen, wordt het gebruik van infrarood-straleri zeer warm aanbevolen. De kuikens ko men er sneller door in de veren, heen zwakte wordt er door voorkomen en ook de snelle groei der kuikens wijst er ojl dat de lampen een zeer gunstige uitwer king hebben. Verschillende vooruitstrevende kippen fokkers zijn er dan ook reeds toe over gegaan, de Philips-infrarode lampen toe te passen. Een fokker vertelde ons. dat in één nacht, terwijl de buitentemperatuur -2 gr. C was, er slechts één sterfgeval was onder zijn 3500 driedagskuikens, ter wijl er vroeger onder dezelfde omstan digheden bij het oude systeem soms ties tot vijftien waren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3