Ned- Legermuseum opent lieden zijn poorten voor het publiek NIEUWE LEIDS CHE COURANT DONDERDAG 30 JUNI 1941 sie Zuid-Holland (Noord-Oost), mr Vaj Mechelen. Burgemeester Van Wageni» gen sprak een inleidend woord, waan h\j overging tot installatie. Openbare school gaat ook uit Op 12 Juli zullen de leerlingen van klassen 1 tot en met 3 een bezoek breij gen aan een landgoed in Wassenaar, tej wijl de klassen 47 op 14 Juli het opes luchtmuseum te Arnhem zullen b» zoeken. Voor beroep bedankt. Drs K. Runia, candidaat te Leeuwa den, heeft voor het beroep van de Ger« Kerk alhier bedankt; hij nam het bero^ van Marknesse aan. Hoge productiecijfers va| de Billiton Mij Mogelijkheid van interim-dividenl wordt overwogen De aandeelhoudersvergadering Biliitonmij. herkoos jhr ir O. C. A. Lidtih de Jeude tot commissaris, keurt het jaarverslag goed en stelde het dii dend op 8,96 pet. voor aandeelhoudel lste en op 4 pet. voor aandeelhoudej 2de rubriek. De voorzitter deelde dat de tinprijs <op 1 Juni 1948 gestel op f 600 per quintaal) tot op heden handhaafd bleef. De belangrijke dalirj t.a.v. non-ferrometalen, in Maart j.l. b» gonnen strekte zioh niet uit tot tin. A is de prijs in een labiel stadium geko men, het is moeilijk te voorspellen of et in welke mate de prijs zal dalen. Di productie in de eerste 5 maanden val 1949 was 70.245.qu., die van de N.V. Gem Mijnbouwmij. Billiton over 1948/49 i 107.700 qu. (77.200), van Sitem 29.0C( (10.783). Men hoopt de oorlogsschadi afgescheven tot f 5 min. bij het volgenj jaaverslag van Sitem geheel gedelgd t| hebben. In Siam werd tezamen met eej Siamese vennootschap een tinertshoiï dend terrein van goed gehalte aangei kocht. De productie van de N.V.N.l Bauxiet Exploitatiemij. zal het in 194) bereikte record van 473.822 ton vermoei delijk overtreffen. In de eerste 5 maan* den was de productie 273.000 ton. Dt productie van het bauxietbedrijf Suri name was in 1948 door zware regenva slechts 409.000, de eerste 5 maanden vaj 1949 door staking slechts 128.000, met dl nieuwe 9 cub. feet graafmachine hoop) men op een belangrijke toeneming. De terreinen voor de aluminiumplani nen zijn nog onbereikbaar. Het onderzoek naar ertsmonsters van de N.V. Mijnbouwmij. Celebes had be vredigend resultaat. De ontwikkeling van nikkel- en aluminiumplannen zal in grote mate afhangen van de politiek? toestand in Indonesië. De variabale hef- fing van uitvoerrechten maakt winstcalj culatie bezwaarlijk. Op 1 Juli as. wordt de productie 1 steenwol geheel voor eigen rekenir. voortgezet. Voor het eerst na de oorlo; overtreffen kapitaal en reserves de f 3f min.; de op lange termijn belegde i delen in gebouwen en deelnemingen zijd f 30.9 min. Het vlottend kapitaal van f 5,6 min. staat tegenover direct opeis bare verplichtingen inclusief het divi-j dend van f 2.8 min. In verband met de verfijning van de dividendstop wordt de mogelijkheid van een interim-dividend overwogen. Over de vraag of de aandeel houders 2de rubriek door de verfijnde dividendstop in ongunstiger positie ko^ men wordt thans studie gemaakt. Weer vrouwen en kinderen naar Batavia Met de Oranje en de Johan van Oldenbarnevelt Maandag vertrekt de Oranje met 940 passagiers uit Amsterdam naar Batavia. Voor de passagiers vertrekt om 8 36 uur) een trein uit Den Haag, welke ook in Leiden. Heemstede en Haarlem zal stop-i pen. Een gedeelte van de passagiers, die] per vliegtuig, trein of autobus naar dej Franse Rivièra zijn gereisd, zal in Ville-| franche worden opgenomen. Dinsdag vertrekt de Johan van Olden barnevelt in het kader der gezinshereni ging, met hoofdzakelijk vrouwen en; kinderen, uit de hoofdstad. Tussen 10 enj 12 uur worden de passagiers uit R'dam, Delft, Den Haag, Leiden, Haarlem en; A'dam ingescheept. Voor hen vertrekt! om 9.29 uur een extra-trein uit Den Haag. Grote dag voor kol. Al. C. van Houten Het oude Pesthuis voor de helft in gebruik (Van een onzer verslaggevers) Hedenmiddag is nadat van eind 1945 aan het gebouw werd gewerkt het oude Pesthuis als legermuseum voor het publiek opengesteld. Reeds in 1940 ver huisde een deel van de Doorwerth-verzameling daarheen, maar de oorlog verhin derde voltooiing van de Inrichtingsplannen, zodat het ondanks alle inspanning negen jaren duren moest, vóór men in Nederland over een behoorlijk geoutilleerd legermuseum kon beschikken. Gedurende de mobilisatie kwam var vele kanten het verzoek binnen cir korpsverzamelingen, die door de dreigen de oorlogstoestand niet meer veilig wer den geacht, in het legermuseum Door- werth onder te brengen. Het daar opge taste materiaal werd na de Meidagen var 1940 nog vermeerderd met allerlei oor logsmateriaal, zodat dringend moest wor den uitgezien naar grotere ruimten dan in het oude kasteel Doorwerth ter be schikking konden worden gesteld. In de zomer van 1940 vond men na lang ken het oude Pesthuis te Leiden, v heen toen met spoed het grootste gedeelte van de verzameling werd overgebracht, militaire bureaux en de inhoud van op slagplaatsen incluis. Ze doken onder in het museum en waren er inderdaad veilig. Tot het einde van September 1 echter bleef de Doorwerthcollectie tact. Toen het was 24 September brachten de Duitsers het gebouw in staat van verdediging en in October al werd het door geschutvuur en aanvallen uit de lucht verwoest. Toch zou alles nog niet verloren zijn geweest, als de Di sers meer zin zouden hebben getoond voor historische waarden. In Januari 1945 echter voerden zij He nog aanwezige bronzen geschut weg, een en ander met hulp van Nederlandse arbeiders, die de zaken op goed-Hollandse wijze saboteer den. Ten einde raad lieten de Duitsers 22 van de zwaarste en fraaiste kanonnen springen. Hun verdere roverswerk stond uit het snijden van schilderijei de lijsten en het wegvoeren van kisten vol waardevolle voorwerpen. Alle vloe ren en dakbedekkingen werden wegge broken om te dienen als versterkingsma teriaal. De verzameling oude boeken waarvan slechts 2500 van de waardevolste te Leiden in veiligheid waren gesteld werd, voor zover zij niet werd meege- roofd. buiten neergesmeten, terwijl de historische uniformen in de gracht wer den gegooid. Wat er in de Meidagen van 1945 van werd terug gevonden, was droe vig. Maar, wat nog enigszins bruikbaar was, is naar Leiden gebracht en vormt daar een trieste herinnering aan tragische tijden. Het door de Duitsers weggevoerde geschut werd in September 1945 te Gro ningen terug gevonden. Kol. van Houtens gezwoeg. Het was wel moeilijk een man te vin den. die meer hart voor zijn werk heeft dan kolonel M. C. van Houten. Geholpen door zijn secretaris, luitenant-kolonel der artillerie C. A. Hartmans, heeft de kolo- GEMEENTF LEIDEN Officiële publicatie AFSLUITING LANGEGRACHTSBRUG Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemene kennis, dat de Langegrachtsbrug in verband met uit te voeren herstelwerkzaamheden, van 4 Juli a s. af tot nader order, voor alle weg verkeer zal zijn afgesloten. Leiden, 30 Juni 1949. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De secretaris De burgemeester J. Bool. F. H. van Kinschot. Geref. schoolvereniging hield ledenvergadering Behandeling onderwerp uitgesteld. De Geref. schoolvereniging kwam gis teravond in het-gymnastieklokaal aan de Kaasmarkt in buiten-gewone ledenver gadering bijeen. De voorzitter, mr dr H. D. M. Knol, opende en deelde mee, dat hij, gezien de zeer geringe opkomst, de behandeling van zijn paedagogisch on derwerp gaarne wilde uistellen. De ver gadering ging accoord met de suggestie om dit onderwerp op een ouderavond door mr ar Knol te doen inleiden. In de vacature van mr C. J- Woudstra werd tot bestuurslid gekozen de heer W. G. Aldershoff. terwijl men in die van de heer J. van Muijen de heer J. Beek man koos. Het bestuur had voorgesteld artikel 6 van de statuten als volgt te wijzigen: „Leden, die behoren tot het personeel der vereniging, brengen in de ledenvergaderingen een adviserende stem uit. Zij zijn niet verkiesbaar tot be stuurslid der vereniging". Naar aanlei ding van een ingekomen stuk besloot het bestuur dit voorstel nogmaals in behandeling te nemen en de stemming hierover tot de volgende ledenvergade ring uit te stellen. OUDT LEYDEN STEÉNSTRAAT5I LEIDEN Distributievaria Bonkaarten 909 worden morgen (Vrij dag) te Leiden uitgereikt aan de gezin nen, waarvan het hoofd een stamkaart nummer heeft tussen 70401 en 72600. De loketten zijn geopend van 8.30 tot 12 en van 1.45 tot 4.30. Meebrengen: stamkaar ten en lnwissellngsbonnen. nel als voorzitter van het stichtingsbe stuur-alles in het werk gesteld om van het historische Pesthuis een waardig mu seum te maken. Op 31 December 1945 kon het gebouw worden opgeleverd na een grondige restauratie te hebben onder gaan. Weliswaar ontbrak er hier en daar nog wat en lang niet altijd een klei nigheid maar er kon toch gewerkt worden. Op voorstel van de adviseur der musea, de heer D. F. Lunsingh Scheur leer, werd gedurende de maand October 1946 in verschillende Leidse musea een kleine tentoonstelling gehouden. Ook het legermuseum deed mee: met drie in ge reedheid gebrachte zalen. Maar tengevol ge van het slechte weer en de afgelegen ligging was het bezoek niet groot. Daarna is op verzoek van de firma Peek en Clop- penburg gedurende enige weken een aan tal voorwerpen tentoongesteld geweest in een étalage van die firma. Voor deze kleine expositie bestond gelukkig veel belangstelling. Maar na verloop van tijd bleek ook op andere wijze, dat de be langstelling voor het museum herleefde. De mooie ingang van het oude. Pesthuis, dat sinds 1940 werd ingericht als legermuseum en met ingang van 1 Juli als zodanig voor het publiek wordt opengesteld. Er werd vruchtbaar contact gelegd met instanties, die hun medewerking verleen den om de verzameling te verrijken. Begin Maart 1946 bood de gemeente Oegstgeest het kasteel Poelgeest aan voor een deel van de verzameling. Het aanbod moest worden afgeslagen wegens de hoge kosten, die. aan de uitvoering verbonden zouden zijn geweest. Maar de geste was veelzeggend. Bovendien bleek in het ver loop van 1947. dat de publieke belang stelling eveneens groeiende was. Reeds toen werd hij wijze van uitzondering voorlopig groepsbezoek toegestaan. Museum zonder bezoek. Het oude Pesthuis is echter tot op de dag van vandaag een museum zonder be zoek gebleven. De directeur van het mu seum heeft alles in het werk gesteld om zijn met zoveel liefde bij elkaar gebrach te en gehouden verzameling den volke te tonen, maar hij worstelde met tekorten aan alle kanten. De openstelling van het gebouw als een normaal museum werd vooral verhinderd door gebrek aan vi trines en bewaking. De subsidie, yan zülk een ondérinèming 'stijgt nueenmaal' niet gelijk op met- de verhoogde lonen en kosten. Toch heeft het bestuur van de stichting Ned. Legermuseum „Generaal Hoefer" gemeend het gebouw thans voor het publiek te moeten openstellen. De bezwaren hoopt men weg te werken door het bezoek te doen geschieden onder lei ding van het personeel. De voorbouw is op deze wijze in zijn geheel te bezichti gen. het oude gebouw voor de *lft. Nü is het maar te hopen, dat L Leidse publiek en ook de vreemdeling het af gelegen complex weten te vinden. Leids Kunst Centrum maakt nieuwe plannen Regeren is vooruit-zorgen Nu de tentoonstelling in de oude Boer- haavezaal goed loopt het bezoek over treft de verwachtingen is het bestuur van het Leids Kunst Centrum zich op zijn verdere taak gaan bezinnen. En daar één der doelstellingen is een nader contact te bewerkstelligen tussen de beoefenaars van de verschillende takken van kunst, heeft men een ontmoetingsavond ont worpen op Dinsdag 5 Juli a s. De avond wordt gehouden in een der oude zalen van het Caecilia-gasthuis; medewer king wordt verleend door een orkestje van Toonkunst. Verder laat men het natuurlijk niet bij deze ene tentoonstelling. Tegen half Sep tember voorlopig is de datum 17 Sep tember aangehouden wil men een positie inrichten van portretten. De jury zal deze keer bestaan uit leden van Centrum, .terwijl een Leids kunstkenner zal wórden aangezocht hef voorzitter schap té aahvaafden. Tegen Kerst- hoopt men in staat te zijn Leiden een proeve van eigen religieuze kunst te laten zien. Vermelden wij tenslotte nog, dat iedere 100ste bezoeker van de tentoonstelling, die thans gehouden wordt, een kunst- 'oorwerp naar keuze ontvangt Jubileum-voorstelling „Nut en Vermaak" „De gevaarlijke bocht" Op 29 Juni was het 75 jaar geleden, lat een groepje enthousiasten besloot tot oprichting van een toneelvereniging. De vereniging had levensvatbaarheid. Ter gelegenheid van het jubileum werd gisteravond in de Schouwburg een op voering gegeven van het stuk van J. B Priestley: „De gevaarlijke bocht". De schrijver geeft hierin zijn visie op het zeggen van de waarheid. Het spreken de waarheid is hetzelfde als het rijden met een vaart van negentig kilo meter door een gevaarlijke bocht. En het leven heeft veel van die gevaarlijke bochten. Wanneer alle aanwezigen op het avondje ten huize van de Caplans dan ook gaan vertellen wat ze weten de dood van Martin Caplan, krijgen liet een bepaald frisse geschiedenis te horen. Het is eigenlijk niet eens in teressant. Het stuk is zeer zwak. Toneel het niet. Alle actie ontbreekt. De tekst vraagt dus alle aandacht. Het was daar- dubbel jammer, dat er door velen slecht werd gesproken. De heer H. de Bruyn, die de regie voerde, heeft geen gemakkelijke taak gehad om dit stuk in te studeren. Het is hem gelukt, een behoorlijke opvoering te geven. Er waren zeer zeker zwakke plekken: mimiek en gebaren eisen meer verzorging, er klopte wel eens iets niet, aar het geheel was goed verzorgd. Van de spelers noemen we de dames evr. L. de Jongde Haas en mej Ch. Burgerhout, die met de heer T. Sturm het beste spel te zien gaven. Bij hen bleef de tekst geen opgezegd lesje. Aan het slot van de avond werden er toespraken gehouden en bloemen aan geboden, terwijl de heer De Bruyn nog drie boeken in ontvangst mocht nemen. Aquaria en terraria in Hortus Botanicus Zeldzame tentoonstelling. Hedenmiddag om vijf uur wordt de door ons reeds verscheidene malen gekondigde aquarium- en terrariumten toonstelling in de Hortus Botanicus ge opend. Deze expositie gaat, zoals bekend, lit van de Leidse aquarium- en terra- iumvereniging. Ongeveer acht weken geleden is men net de eigenlijke werkzaamheden be gonnen. Zes man hebben dagelijks hun krachten gegeven om de tentoonstel ling van een zo aantrekkelijk mogelijk aspect te voorzien. De laatste dagen zelfs een 40-tal personen ingeschakeld de .arbeidsuren" werden aanmerkelijk verlengd. Werkte men aanvankelijk al leen in de avonduren, de vorige en ook deze week zijn er dagen geweest, waar op gedurende 19 uren de handen uit de mouwen weiden gestoken. „Eergister- nacht was het 3 uur" Ir is in de Hortus hard gewerkt. Wat precies te zien is, hopen wij morgen ons verslag van de opening te mel den Wij geloven wel, dat het geheel aan de verwachtingen van het belangstellen de publiek 'zal beantwoorden. Alphen aan den Rijn Aanbestedingen Van gemeentewege werden gistermor gen twee aanbestedingen gehouden. Vol gens bestek nr. 12: Het uitvoeren van riolerings- en bestratingswerken aan de Hooftstraat, naast het Nutsgebouw. Hoogste inschrjjfster fa. E. H. Kuijer te Blaricum voor 10.600; laagste H. Bun schoten en J. Koopman te Noordwjjk voor ƒ6.857. Voorts een dubbele aan besteding, t.w. perceel 1: het verbeteren van een gedeelte van weg nr. 8 bis van het tertiair wegenplan Zuid-Holland (Tiende- en Kromme Tiendeweg); per ceel 2: het verbeteren van een gedeelte van weg nr. 8 van het tertiair wegen plan Zuid-Holland (Lindenhovestraat). Hiervoor waren 11 inschrijvingen. Hoog ste in massa fa. Rosemalen en Holken te Rotterdam voor ƒ58.500; laagste fa. Gortenmuller te Diemen voor 42.000. Bouwvakarbeiders gingen uit De leden van de plaatselijke afdeling Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond zijn gisteren uit geweest. Vorig jaar, ter ge legenheid van het jubileum, had men de smaak te pakken gekregen en ook nu is de tocht zeer geslaagd. Autobussen brachten de dames en heren naar IJmui- den, waar de sluizen werden bezichtigd. Voorts naar de mooie omgeving van Haarlem en het Gooi. De heren konden hamer en nijptang best vergeten. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Christina, dr v. C. Kel derman en J. C. Heemrood; Johanna G. M., dr v. N Vis en M. Uithol; Arie W., z v. H. Kranenburg en W. van den Brink. ONDERTROUWD: Pieter W. Blom, 31 j„ en Trijntje C. W. van Vliet, 24 j. OVERLEDEN: Johannes van Zwieten, 87 jaar. V oorschoten Autotocht ouden van dagen De jaarlijkse autotocht voor ouden van dagen is bepaald op Donderdag 14 Juli a.s. In de week van 4-9 Juli zullen de gebruikelijke intekenlijsten huis aan huis worden aangeboden, terwijl een dezer dagen ook de uitnodigingen aan autobe zitters zullen worden toegezonden. Voor het verzorgen van de inteken-actie en het vervullen van de functie van geleidster bij het tochtje verzoekt het comité de medewerking van acht meisjes, die zich daartoe kunnen opgeven bij de heer P. Kaaijk, Voorstraat 25, vóór of op 2 Juli a.s. Ouden van dagen kunnen zich alhier opgeven op Woensdag 6 en Donderdag 7 Juli. Voor de Rijndijk en omgeving kan opgave geschieden bij de heer W. Meijer, Rijndijk 172. IN JULI WEER EEN PUNTEN- VRIJE UITVERKOOP Naar de Nieuwe Leidsche Crt. uit handelskringen verneemt, zal er, in de loop van de maand Juli. opnieuw een puntenvrije uitverkoop van textiel wor den gehouden. Voor de puntenvergoe- •ding geldt een gelijksoortige regeling als Dor de jongste puntenvrije uitverkoop. EINDEXAMENS CHR. HBS Geslaagd voor het eindexamen B (math. iys. afd.) van groep 1 tot 3: A. J. E. Beekes, D. A. v. d. Eijkel, S. K. Fokke- J. W. de Geus, J. C. Greive, L. de Hoog, J. Kaayk, W. Rensink, J. Smallen- broek, J. van Dam, H. W. Demmink, N. Flinterman, H. v. Hasselt, G. v. d. Hei den, C. Hengeveld, J. H. Knibbe, C. J. S. Kok, J. de Koning. H. Kraay, C. Lang- hout, J. Lit, E. M. Mokkenstorm, W. J. A. Maaskant. Teruggetrokken 1; afgewezen 8. SOKKENWOL en JAECERWOL VAN OUDS BEKEND ADRES Fa Wed. M. OVERDUIN Alléén: HOOIGRACHT 62 LEIDEN TELEFOON 25650. Ook de Leidse veiling hervat export van groenten naar Duitsland Er waren dagen, dat 8000 kisten „doordraaiden" (Van een qnzer verslaggevers) Het bericht, dat met ingang van gisteren de groenten weer op de veilingen kunnen komen voor export naar Duitsland en dat van heden af de inhoud van de wagons tegen betaling van 250.000 dollar per week over de grens kan gaan, heeft in tuinbouw-kringen een verademing gebracht. Al ondervinden de bespre kingen over het nieuwe handelsverdrag met West-Dultsland enige vertraging, de export van groenten zal geen moeilijkheden ontmoeten. De hervatting van de export brengt voor het binnenland met zich mee, dat de prijzen van de groenten enigszins stijgen. prijspeil. Als de uitvoer naar Duitsland normaal doorgang had kunnen vinden, dan zouden de prijzen, gezien de grotere aanvoer, ook zijn gedaald, maar de be lemmering in de uitvoer moet toch als dè oorzaaik van de ernstige teruggang der prijzen worden beschouwd. Het biüft een groot belang, dat de export naar Duitsland op gang wordt gehouden. Ten opzichte van het doordraaien illustreerde men op de Leidse veiling ons dit aldus: „Er zijn dagen geweest, dat 8000 kisten met bloemkool en sla naar de koeien gingen." Zo is het te verklaren, dat de tuin bouw voortdurend wijst op de betekenis van export. En waarlijk niet alleen voor zichzelf! Gistermiddag stond een belangrijk deel in de Leidse veiling in het teken van de export naar onze Oosierburen. „Van daag hervat!!" Deze gebeurtenis bezielde allen. En met energie werden de vijf spoorweg-wagons, het eerste aandeel (groot 50 ton bruito) van Leiden in de herboren uitvoer naar Duitsland, vol geladen. Honderden kisten peen, bloem kool en komkommers de meest ge vraagde piroducten vulden omstreeks lur de grauwe wagon-ruimten. Toen het transport zioh in beweging zette, ging vooraanstaande wens van de tuin bouw in vervulling. Via Rotterdam re» den de groenten-wagons naar Venlo en volgens de verwaahtingen zijn de groenten hedennacht de Duitse grens gepasseerd, op weg naar Kaldenkirchen. De staking van de uitvoer naar Duits land drukte een zwaar stempel op da lingthandel. In de eerste plaats het doordraaiingsproces van enkele belangrijkste grondproducten sohrikbarende omvang aan. Bovendien liet het stopzetten niet na een zeer gunstige invloed uit te oefenen op het BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Geboren: Jacob M M, z v M Verhoef en M Theuns; Magdalena A M H, d v L A M de Groot en M A Duindam; Michiel A M, z v A A O Arens en M Levend; m E, z v S E Willems of Brilman en A Provily; Joop, z v J. Pieete en M G Kok: Wilhelmus M. z v J H Zandvliet en Pvd Star; Leonardus B, z v L J Stramp- raad en W H Haket; Willy, d v W W A Rijswijk en A W Burggraaf; Mary, d V van 't Riet en L H Baars. Overleden: P M Verhoef, man, 67 j. Gehuwd: F A van Diemen en L E Phi- lippo: H Duffels en C J v d Heijden; P Rekelhoff en C van Putten; J Vinke- slijn en A Overdijk; P Wouters en G Teske. Rijnsburg Onze plaatsgenoot W. v. d. Haak is geslaagd voor het examen radio technicus. Voor het eindexamen der Chr. H B S. (B.) te Leiden slaagden J. de Koning en D. v. d. Eykel. Vliegtuig wierp penicilline uit voor schipper Van Beelen van KW 73 Injectiespuiten braken, maar aan boord van Sch 107 week het levensgevaar Gisternacht zond de Sch. 107 richt aan Scheveningen-Radio, dat de kapitein van de KW 73, J. van Beelen, aan boord was genomen met danig ernstige neusholte-ontsteking, dat voor zijn leven werd gevreesd. De direc teur van het Rode-Kruis Ziekenhuis, dr Prins, met wie contact werd opgenomen, deelde mee, dat de zieke een penicilline- inspuiting moest worden toegediend. Ypenburg deelde echter mee, dat de af stand van ruim 400 mijl voor een heli- coptère te groot was om de schippei van boord te kunnen halen. Er moest dus een andere oplossing worden ge zocht. En zo startte gistermorgen de Beechcraft PH-NCN van Aero-Holland van Ypenburg met aan boord twee wa terdichte blikken met penicilline, injec tiespuiten en -naalden en andere medi camenten. Om het uitwerpen mogelijk te maken, had men uit het toestel de toegangsdeur verwijderd. Na anderhalf uur vliegen ontdekte men na enig zoe ken de Sch. 107, die als herkennings teken twee rood-wit-blauwe vlaggen in Hillegom Gemeenteraadsvergadering De gemeenteraad, die gisteren bijeen kwam. zag zich al direct gewikkeld in een discussie tussen de voorzitter e heer Vermeer, woordvoerder van Prot. Chr. fractie, die bezwaar maakte tegen de handelwijze van het college door middel van comptabiliteitsbesluiten achteraf goedkeuring van de raad verkrijgen voor uitgaven, die niet vooraf door een raadsbesluit waren gedekt. Hij was van mening, dat de afdeling finan ciën wel hokus pocus zou moeten spelen om dit alles bij gedeputeerden te ver antwoorden. De voorzitter deelde mee, dat hier wel een waslijst van posten en postjes aan wezig was, maar dat deze van weinig be waren en betrekking hadden op het afsluiten van het begrotingsjaar. B. e hebben nimmer gehandeld volgens de door de heer Vermeer gesignaleerde ge dragslijn en tenslotte liggen ook de comDtabiliteitsbesluiten voor de raads leden ter inzage. Waar hij het in prln- met de heer Vermeer eens was, wilde hij gaarne de toezegging geven, nen in het vervolg zo min mogelijk een dergelijke procedure gebruik zou maken, maar het was niet altijd te ver mijden. De heer R. Mens ontving op zijn ver zoek eervol ontslag als onderwijzer aan de ooenbare lagere school. De heren J. H. Metzlar, J. van Rooden, J. A. Steen voorden en L. de Vreeze werden, be noemd resp. herbenoemd in de commissie tot wering van schoolverzuim. Na enkele hamerstukken besloot de raad tot aankoop van grond tussen 'Veeresteinstraat en Stationsweg om daar door een rechtstreekse verbinding tussen beide wegen te krijgen en over bouw terrein te beschikken. Eveneens werd grond gekocht in het Vosselaancomplex dit af te ronden en de bewoners van de Liisterbeslaan een snellere verbinding met het centrum der gemeente te ver schaffen. De nieuwe o.l. school zal Prinses Ma- rijkeschool worden genoemd. De straten in deze buurt (voorlopig nog slechts Drojecteerd) zullen de namen dragen leden van het Koninklijk Huis. N.a.v. een vraag van de heer Van LieroD oefende de burgemeester scherpe critiek uit od de houding van een deel der burgerij t.a.v. de gemeentelijke plantsoenen en sprak er zijn leedwezen over uit, dat. hoewel er een dringende behoefte aan speeltuinen bestaat, men niet tot elkaar schijnt te kunnen komen om de daarvoor nodige verenigingen op te richten, ondanks het feit, dat de ge meente bereid is alle medewerking, ook financieel, te verlenen. Katwijk ann den Rijn Toegelaten. Sjaak van den Nagel, leerling v: de Geref. school, hoofd de heer Veen, slaagde voor het toelatingsexamen Chr. H.B.S. te Leiden. Begrafenis C. Korpelshoek. Gistermiddag had onder grote belang stelling de teraardebestelling plaats het stoffelijk overschot van onze Zaterdag op zo tragische wyze omge komen 71-jarige plaatsgenoot, de heer C. Korpelshoek- Onder de vele aanwezigen merkten we op burgemeester mr W. J. Woldringh van der Hoop en leden het personeel van het raadhuis. Ds H. de Valk, die in de zaal achter de Geref. Kerk de rouwdienst had geleid, sprak de geopende groeve De oudste zoor de overledene sprak enkele dank woorden. Op de dodenakker was mede aanwezig de heer W. uit Bloemendaai, die jl. Zaterdag de auto, waarmee de heer K. werd aangereden, bestuurde. Katwijk aan Zee De nieuwe strandverordenlng. Teneinde tegemoet te komen aai vele verzoeken om bemiddelend op te treden tussen zich gedupeerd voelenden het gemeentebestuur, zal het bestuur i de K.M.C. morgenavond in „Casa Cara" zitting houden om grieven en klachten te horen. Hoog water: Vrijdag 1 Juli: Hoog water 37 en 19.03. Groenten naar Duitsland. Kisten met bossen peen, afkomstig van de veiling „Katwijk", worden op het terrein van de Leidse velling in spoorwegwagons geladen. Met trots tonen de werkers onze eerste-kwallteitsproducten. Foto N. van der Horst. top had en wierp de bljkken, die aan reddingsboeien bevestigd waren, over boord. Spoedig daarna gaf men op de logger te kennen, dat de kostbare vangst Naar wjj vernemen, kon het wonder baarlijke reddingsmiddel niet worden gebruikt, omdat, ondanks de schokbre- kende verpakking, de injectiespuiten bij het neerkomen op de golven waren ge broken. Gelukkig is vannacht 't abses in de keel van de zieke doorgebroken en week het levensgevaar. De Sch. 107 liep van morgen vroeg in IJmuiden binnen, waar een dokter onmiddellijk aan boord ging. Deze achtte de toestand van kapitein Beelen goed genoeg om hem naar huis te vervoeren, waar hij verder zal wor den verpleegd. Woubrugge Uitgaansdag Chr. Nat. School Het bestuur van de Chr. Nat. School alhier heeft besloten op 20 Juli a.s. voor alle klassen een uitgaansdag te orga niseren. Wjj vernamen, dat het in de bedoeling ligt een bezoek te brengen aan het dierenpark te Rhenen. Collecte A.s. Zaterdag zal in onze gemeente een collecte worden gehouden ten bate van het huldeblijk, dat ons volk het Ko ninklijk Paar wil aanbieden ter gelegen heid van zijn koperen huwelijksfeest. Steun Wettig Gezag Zoals bekend, is ln verscheidene plaat- sèn èen afdeling gegroeid van het na tionaal instituut Steun Wettig Gezag. In onze gemeente is men nu ook overge gaan tot oprichting van een plaatselijke commissié, bestaande uit de heren P. J. Rjjpstra, P. Schraverus, H. Slingerland, C. Rijlaarsdam en H. van Koburg voor Woubrugge, terwijl de heren A. J. van Schaik, A. G. van Prangen, F. P. A. Otte, F. de Boer en G. M. van der Voorn voor Hoogmade zitting hebben. Deze week zijn deze heren als zodanig ge ïnstalleerd. Hiervoor was overgekomen de secretaris van de regionale commis- VRIJDAG: Alkmaar, Marken, exclusief boot 7. MAANDAG: Texel 11.50, Betuwe (kersen eten) 7.50, Ex-Duitsland, Hoog Elten 10; DINSDAG: Betuwe (kersen eten) 7.50, Valkenburg 12.—. Holter- en Lemelerberg 11.Brussel 11-50, Ostende, Gent, Brugge 13.50. WOENSDAG: Hoog Elten 10—, Baarle Nassau 7.50, Oisterwijkse Vennen 7.50, Hoge Veluwe 8.25. DONDERDAG: Holter- en Leme lerberg 11.Giethoorn 11.Val kenburg 12.Brussel 11-50, Ostende. Gent, Brugge 13.50. VRIJDAG: Texel, incl. boot 11.50, 't §ooi, Spakenburg 6.50, Alk maar 7.—. 9 Juli T.T.-races Assen 11.50 Dagelijks diverse middagtochten- Dagtochten België zonder pas en met deviezen. MEERDAAGSE REIZEN: Week-ènd Limburg 33.2 dg. Valkenburg 38.2 dg. Gelder landTwente 38.3 dg. Valken burgArdennen 60.3 dg. Neder land 59.3 dg. Ardennen. Grot van Han, Luik 754 dg. Parijs- Versailles 120.-—. VRAAGT ONS GRATIS ZOMERPROGRAMMA. Verhuur van luxe touringcars. HOTAM REISBUREAU Valkenbosplein 18A, Tel. 33„24.37, Den Haag. Agentschappen voor Leiden: Vismarkt 1, Telefoon 24862. Haarlemmerstraat 2Ó4a. Sport en Wedstrijden WATERPOLO. A.Z.C.-NIEUWS. De gisteravond in Alphens zwembad gespeelde wedstrijden vermochten vrij wel geen publieke belangstelling trekken- Eerst kwamen in het water A.Z.C. 2 en V.Z.C. 2 uit Vlaardingen. Het scheen een gemakkelijke Alphense overwinning te gaan worden, want spoedig was de stand 20. De gasten scoorden toen tegen, vervolgens werd het 31 en bij de wisseling was het 3- Een dekkingsfout van Van Zwieten i oorzaak, dat de bezoekers de stand op 33 konden brengen, waarbij het bleef A.Z-C. 3 won met 31 van Bodegraven 2 de adsp. verloren met 10 vai Bodegraven-jeugd. NED. ZWEMSTERS IN NOTTINGHAM. Bij zwemwedstrijden t.g.v. het 500-j. bestaan van de Engelse stad Nottingham sloeg Jannie de Groot gisteren de Britse kampioene Elisabeth Smith met mi verschil öp de 110 yards schoolslag. Voor beiden werd 1 min. 30 sec. genoteerd. Annie de Groot werd derde. Bob Bonte zonder moeite de 110 yards school slag heren. De 110 yards rugslag heren was voor de Britse recordhouder Kinnear. Hannie Termeulen en Willy Langeveld klopten in 1.11.6 het Britse meisje Munro op de 110 yards borstcrawl. RECORD 100 METER SCHOOLSLAG VAN VERDEUR De Amerikaan Joe Verdeur heeft in Monte Carlo met 1 min. 7 sec. een nieuw wereld-recorcT 100 m schoolslag (butter fly) gevestigd. Het oude reoord stond met 1 min. 7,3 sec. op naam van Hough (V.S.) Amerikaans record 3 X 50 m wisselslag In Marseille is het Amerikaanse record 3 X 50 m wisselslag van 1 min. 27.8 op 1.26.2 gebracht. De tijden w: Allan Stack (rugslag) 299. Joe Verdeur (schoolslag) 30.6 en Robert Gibe (borst crawl) 25.7. Henley Royal Regatta. Tijdens de „Henley royal regatta"- roeiwedstrijden, die gisteren te Londen begonnen, leden de acht van Tabor Academy (V.S.) een verrassende neder laag tegen Jesus College. Onze landge noot Neumeier, houder van de Holland beker, had voor de eerste ronde vrijge loot. De Duitse automobielclubs A.V.D. 1 A.D.A.C. zijn weer toegelaten tot de international# automobiel Federatie (F.I.A.) BENELUX-AVOND TIJDENS DE VIERDAAGSE Aan de Vierdaagse afstandsmarsen te Nijmegen, van 26 tot 30 Juli, zulleh ook Italianen deelnemen. De tippelaars zijn dus: Belgen (militairen en burgers), Luxemburgers, Engelsen, Fransen, De nen, Noren, Zweden, Zwitsers, Italianen en Nederlanders. Men zal een Benelux-avond organise ren, waaraan Belgische, Luxemburgse en Nederlandse artisten onder de wan delaars zullen méewerken. ZWARE STRIJD VERWACHT IN DC T.T.-RACFS Van het programma voor de T.T.-races, op 9 Juli te Assen, is de 250 c.c. geschrapt, omdat daarin te weinig strijd wordt ver- In de 125 c.c. klasse moeten de Itailianen en Spanjaarden, benevens de Fransman Gaurs het o.a. opnemen tegen Dich Re- nooy en Heineman op een speciale Eysink. Niet minder dan 47 rijders schre ven in voor de 350 c.c., zodat bij de trainingsronden noodzaikelijik renners uit geschakeld moeten worden. Op zware strijd valt te rekenen tussen A.J.S., Velo- cette en Norton. In de 350 c.c verschij nen de Italianen met Guzzi en Gilera, be reden door Lorenzetti, Bertacahini. Bandi- rola en Articiani. De tweekamp tussen de Zuidslavlsche schaakmeester Pirc en onze landgenoot dr Euwe te Belgrado is geëindigd met 53. DE WIMBLEDOX- KAMPIOENSCHAPPEN Wimbledon-tenniskamploensöhap- pen leverden gisteren de volgende resul taten op: Shirley Fry *(V.S.) en mrs Helen Rih- bany (V.S slaan mrs Pat6y Knight en lias E. M. Sutton (G.Br 6—2 6—2, in :n wedstrijd in de derde ronde. Dames-enkelspel, kwartfinales Margareth Osborne (V.S.) sl. mevr. Betty Hilton (Eng.) 61, 63; Louise Brough (V.S.) sl. Molly Blair (Eng.) 62, 6—3. Heren-enkelspel demifinales: Ted Sohnoeder (V.S.) sl. Eric Sturgess (Z.-Afrika) 3—6 7—5 6—1 6—2. In het gemengd dubbelspel brachten Sric Sturgess en Sheila Immers het tot overwinning op Ampon en Gloria Butler 63 62 Geoff Brown en Jeaa Fitoh sloegen Matous en Helena Strau- ;ova met 6—0 6—4. De Tsjech Jaroslaf Drobny won in h#t heren-enkelspel van John Bramwdcl» (Australië) mt 61 63 62.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2