Jlieuiuc geitectf (JTouranl Gisteren ging onze driekleur te Djokja neer. Nachtelijke vuurgevechten in Het Kanaal Wist U DONDERDAG 30 JUNI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne-' menten TeL 22710. Advertentieafd: Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. AJDVERTENTIËN0.18 per mllimeter (By contract belangrijke korting). HOOFDREDACTEUR: Dr E. D1EMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTEL1JK-ISATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasticfi is gfieöleoeo tnya bert in tcgljeospcct* Dertigste jaargang No 7852 Waar het rood in trossen gloeit Zie pag3 De laatste Ned. soldaat uit de residentie verdwenen "HetNederlandse leger heeft gisteren de ontruiming van Djokja voltooid, al dus seint Ass. Press. Ongeregelde repu blikeinse troepen zijn de stad binnenge trokken en hebben de rood-witte vlag gehesen. Djokja, dat een millioen inwo ners heeft (deze cijfers variëren heel sterk. Red.) scheen tijdens de over neming verlaten. De burgerbevolking was in haar hul zen en gluurde van achter de -blinden. Het gros der terugtrekkende Neder landse troepen nam stelling in Medari, waar het brigadehoofdkwartier is geves in een hangar op Schipholl stonden 19 kisten Het is precies half één in de nacht, als de massieve deuren van de hangar „He- briden" op Schiphol worden dichtgetrok ken achter de DC-4 ,,Edam". Met het sluiten der deuren is het beeld, dat tte weinigen, die vannacht de komst van het vliegtuig hebben afgewacht, van de loods hebben gekregen, gecompleteerd: een groot dodenhuis. Want gezagvoerder Sluyter beëindigt hiermede een van zijn droefste vluchten. Negentien passagiers van de verongelukte „Roermond" zijn thuisgekeerd, 150 uur nadat hun familie leden verslagen Schiphol verlieten. Geen bloedverwanten aanschouwen vannacht hun thuiskomst. Slechts enige autori teiten van de KLM, onder wie de heer F. van Balluseck, bevinden zich in de hangar, als de „Edam" langzaam binnen rolt. In stilte én met ontbloot hoofd slaan allen het schouwspel gade. Na enkele minuten wordt de eerste kist uit het toestel gedragen: de baar van een kind. Behoedzaam wordt het blanke kistje op de vloer gezet. Nog achttien maal herhaalt zich dit schouwspel. Alleen het geruis van een hefboom is hoorbaar. Dan staan er tegentien kisten, gedekt met een kleine Nederlandse vlag en een bloem stuk en omkranst door talloze andere bloemstukken en kransen, Een uur lang heeft dit geduurd. Dan worden de kisten gedragen naar buiten gereedstaande auto's, die de omgekomenen van de Roermond-ramp nog deze nacht zullen vervoeren naar de plaatsen, waar zij zullen worden ter aarde besteld. Vermiste slachtoffers toch in het wrak? In Bari wierp men bloemen voor de lijkwagens Volgens A.FP. heeft de duiker, die belast is met de berging van de cock pit van de „Roermond", na een afdaling, waarbij het zicht onder water beter was, verklaard, dat hij de lichamen van de tien inzittenden, die nog vermist worden, had waargenomen. Een zwijgende menigte stond langs de hoofdstraten van Bari, toen de lichamen der slachtoffers van de ramp naar het vliegveld werden overgebracht. De kisten der omgekomenen waren overdekt met bloenvm van de Italiaanse regering, de Nederlandse diplomatieke autoriteiten, de gemeente Bari, de K.L.M en burgers. De ingezetenen van Bari, van wie velen weenden, wierpen rozen en anjers voor de lijkwagens. Een Protestantse uitvaartdienst werd gehouden voor 18 der slachtoffers, een katholieke voor de stewardess Corrie Timmermans. De bergingswerkzaamheden van de „Roermond" werden gisteren opnieuw verhinderd door de sterke stroming. BEGRAFENIS DER FAMILIE BROOS De heer M. S. Broos, mevrouw A. BroosMul en H. Broos, allen slachtof fers der K.L.M.-ramp, worden morgen middag om 2 uur begraven in Ten Boer (Gr.). Nederlandsche Petroleummij. (9 pet) wordt betaalbaar gesteld op 8 Juli a.s., te 's-Gravenhage bij de Ned. Handelmij. en de heren Schill en Capadose. Vandaag stellen wij V voor: PIET FREKE, WassenaarsewegKatwijk a.d. Rijn. Voor velen in Katwijk aan den Rijn is Piet geen onbekende en aangezien hij. 28 Juni jl. in Indië zijn 23ste verjaardag vierde, willen wij hem vandaag aan u voorstellen. In 1946 reeds ingedeeld bij de A.A.T' verliet hij op 11 Juni 1947 ons land tigd, 15 km ten Noordoosten van Djokja maar nog binnen de residentie. De Ne derlandse troepen Zouden heden de ont ruiming van de residentie langs de weg naar Magelang. voltooien. Aneta voegt er nog aan toe, dat troepen om half zes alle te Medari gekomen waren (half tien Nederlandse tijd). De ontruiming geschiedde onder lei ding van kolonel Van Langen terwijl de territoriaal commandant, generaal-ma- joor Meyer, aanwezig was. Van acht uur in de ochtend tot 3 uur n.m. brachten convooien troepen en materiaal Weg. Op dat uur gingen ook de eerste 8 posten in de stad over in republikeinse Handen. De wegtrekkende Nederlanders werden op een afstand vap ongeveer 500 meter gevolgd door de T.N.I., zodat men zien kon hoe in de omgeving van de kraton de republikeinse troepen reeds gebruik maakten van de overgegeven Neder landse auto's, waarop rood-witte vlaggen geplaatst waren. Volgens de militaire waarnemers was de sultan, toen hij contact kreeg met de republikeinse troepen, gekleed in khaki- uniform met de onderscheidingstekenen van republikeins generaal. Vanochtend half zeven zouden onze troepen de residentie Djokja verlaten. (Gisteren half 12 's nachts Nederlandse tijd). De Verenigde Dagbladpers te Batavia heeft de sultan van Djokja verzocht, de Nederlandse journalisten in Djokja toe te laten, en het verbod in te trekken. De journalisten willen het risico op zich Mr Fockema Andreae doet beroep op goede vaderlanders De staatssecretaris van Oorlog, Fockema Andreae spreekt morgenavond van 19.1519 30 via Hilversum II over „Vrijwilligers voor!" een propaganda- woord voor „Steun wettig gezag." MELKRIJDER DOOR OMVALLENDE TELEFOONPAAL GEDOOD Te Bergen op Zoom heeft .een mili taire vrachtwagen een telefoonpaal om ver gereden. De passerende melkrijder P. van G. aldaar kreeg de paal juist op zijn hoofd en was op slag dood. Nog vóór de grote slag Verjaardag van de Prins met gebak en bier gevierd (Van ohze speciale verslaggever) AAN BOORD Hr. Ms. „PIET HEIN". 29 Juni. Vandaag hebben we natuurlijk de verjaardag van Prins Bernhard gevierd. We deden dat met gebak en een fles hier per man. Het convooi vaart nu ter hoogte van Wight. De zee blijft spiegelglad en we stomen rustig door naar Penzance. Die rust is echter maar betrekkelijk, want we hebben onderweg al heel wat meegemaakt. Hét is alles maar oefening, maar de werkelijkheid wordt toch vrij dicht benaderd. Toch is al wat we mee maakten, nog maar kinderspel bij wat ons te wachten staat in de Golf van Biscaje. Ook vannacht heeft de vijand ons niet met rus't gelaten. Om half elf _werden vijandelijke torpedobootjagers gemeld. De ;,Piet Hein" kreeg direct opdracht op verkenning uit te gaan, maar'er werd niets gevonden. Het bleek, dat een be vriende torpedobootjager ons abusieve lijk met zijn zoeklicht in het zonnetje had gezet. Maar een goed uur later vergissing, toen we door drie jagers werden aangevallen. Rustig doorva ren was niel mogelijk. Het regelmatig mh- de aanvallen te ontgaan. Zowel de „Piet Hein" als de Engelse schou.-by-nacht J. j. L. torpedobootja- Willinke, ger „Bleasdale" waren spoedig in gevecht gewikkeld met de vijand, die trachtte het convooi aan stuurboord te doorbreken. De „Piet Hein" schoof tussen de vijand en het convooi in en zo werd ook deze aanval afgeslagen. Om kwart over twee werd het convooi gjjg om in Batavia als chauffeur levensmidde len te gaan vervoeren. Spoedig werd hij overgeplaatst naar Semaratig, waar hij nog steeds verblijft. Piet heeft daar al heel veel Katwijkers ontmoet. De banden met Katwijk bleven door ontmoetingen #n post zeer sterk. Indië vindt hij een prachtig land, maar zijn eigen woonplaats, tvaar ouders en meisje wonen, gaat toch boven alles. Nog gefeliciteerd Piet en tot weerziens! £®f Prijsaanduidingepliclit nog noodzakelijk Minister Van den Brink acht de prijs- aanduidingsplicht in vele gevallen nog noodzakelijk, daar deze voor de kopers de mogelijkheid schept om de prijzen, waartegen de goederen door de verschil lende ondernemers worden aangeboden, onderling te vergelijken. Hij is efehter bereid bij eventueel toestaan van Uit zonderingen voor uitgesproken luxe artikelen is reeds ontheffing verleend soepelheid te betrachten. Aldus werd medegedeeld op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid Hopij (KVP). VEEL MINDER UIEN EN VROEGE AARDAPPELEN Dit jaar is het uien- en vroege aard appelen-areaal met resp. 2400 e'n 2000 ha verminderd. De oppervlakte beteeld niet fruit en warmoezevijgewassen onder glas nam met 70 ha toe. Het druiven- areaal blijft echter afnemen. De toma tenteelt in de koude kassen werd met ca. 10 pet uitgebreid. JOURNALIST KRIJGT f50 BOETE De Haagse rechtbank veroordeelde van morgen de Haagse journalist J. L. de R„ die geweigerd had de bron te noemen van een door hem gepubliceerd bericht, afkomstig uit een naar later bleek geheim politieblad, tot f 50 boete subs. 10 dagen. De eis was: f 100 boete en 1 mnd voorw. met een proeftijd van NA TSALDARIS PROBEERT DIOMEDES HET IN GRIEKENLAND Constantin Tsaldaris, de leider van. de Populisten, is er niet in .geslaagd, een nieuw Grieks kabinet te vormen en heeft Koning Paul de opdracht .terug gegeven, Deze heeft nu Diomedös, Li beraal vice-Premier in het vorige coa litie-kabinet, verzocht, hem te bezoeken. Zoals men weet, had Diomedes reeds vroeger verklaard een nieuwe coalitii regering te willen vormen met ongeveer hetzelfde program als het kabinet van Sofoelis. (Diomedes die 74 jaar oud is, had in een vorige regering de porte feuille van Financiën). opnieuw aangevallen, ditmaal door mo tortorpedoboten. Ze werden echter door onze bakboodschepen in het licht gezet en daardoor waren de beschermende ja gers wel gedwongen, "de aanval door të zetten. Ze richtten zich daarbij voor namelijk op het grootste schip in het convooi, de „Vulkaan", maar ook de „Piet Hein" en de Engelse jager „Cow- dray" werden onder vuur genomen. Het werd een volledig vuurgevecht, waarbij naast de donder van het geschut en de vele rockets en lichtgranaten het geheel een fantastische aanblik gaven in de donkere nacht. Twee motortorpedoboten •lie gedurende ditgevecht -hun kans aart op de „Piet Hein" aanrenden, den nog juist op het nippertje ontdekt en in het felle zoeklicht te schande ge zet. Na een half uur was ook deze het convooi behoudeh gebleven. Het een nacht vol spanning. De drukke scheepvaart werd door de manoeuvres niet gehinderd. Vermiste Duitsers en het huwelijksprobleem Op aanvrage van de achtergeblever vrouwen zullen na 1 Juli a.s. 1.800.000 vermiste Duitse soldaten, voor de dood kunnen worden verklaard, als de vrouwen een aanvraag-formulier invul- De naam van de vermiste zal dan ov< de radio door het gerecht worden gedag vaard. Is hij. na een periode, variërend van zes weken tot één jaar. niet schenen, dan kan aan de achtergebleven w toestemming worden verleend, te hertrouwen of verzekeringsgelden op te is dan voor de wet weduwe, of schoon de mogelijkheid blijft bestaan, dat haar man in Rusland in een krijgsge vangenkamp zit. Blijkt, dat de man overleden is, dan kan de uitspraak nietig erklaard worden, evenals, de door rouw als weduwe aangegane verplich tingen als bijv. huwelijk. Pokken op troepenschip Kota Inten? Vier patiënten, van wie een is overleden Aan boord van het troepentransport- schip „Kota Inten", op weg van Batavia naar Nederland, hebben zich vier ziekte gevallen voorgedaan, die zeer sterk i richting wijzen van pokken. Drie zieken zijn opgenomen in een ziekenhuis te Aden. Helaas is een patiënt reeds Aden overleden. Allé maatregelen zijn genomen, opdat de ziekte zich niet zal uitbreiden aar boord. Alle opvarenden zijn opnieuw ge. vaccineerd. Een militaire arts en eer hoogleraar in tropische ziekten vliegen naar Egypte om de medische staf boord te versterken. Volgens dr C. Banning, geneeskundig hoofdinspecteur van de. Volksgezondheid, is er geen reden tot ongerustheid. Toch blijkt thans duidelijk, dat Nederland bloot staat aan het gevaar van import van pokken.. Aan personen, die door hun werkzaam heden met -poklijders in aanraking ko men artsen, verplegenden, havenar beiders, hayen- en rivierpolitie, loodsen, douaneambtenaren, handelaren, die aar boord van schepen komen, personeel op vliegvelden enz. wordt daai-om drin- gend aangeraden zich te laten herinen- ten. Dit geldt ook voor familieleden var uit Indië repatriërenden. Personen ouder dan 1 jaar, die nog nooit zijn gevaccineerd, moeten- zich nog niet' laten vaccineren Enten 1 kinderen onder het jaar wordt nog e dringend aanbevolen. Vier Nederlanders met andere valse munters gearresteerd Internationale bende in Parijs opgerold. In Parijs is een einde gemaakt aan de bedrijvigheid van een bende valse mun ters, die Belgische,. Nederlandse en Zwit- se bankbiljetten en dollars in Europa omloop brachten. Op 4 Juni j.l. werd reeds in'Antwerpen een der valse mun ters, de 36-j. Dirk Meyer gearresteerd, die leefde onder de naam Roelof van Buur. De 22e Juni werden drie Neder- i n d e r s en een Belgische aangehouden een grote Amerikaanse auto. Zij waren het bezit van vals Zwitsers geld. Het aren de 34-j. J. P„ de 34-j. C. V., de ;-j. J. B- en de Belgische Clara B„ 25 jaar. Dezer dagen werden in Parijs nog vijf anderen aangehouden, waarmee de bende is opgerold. Vrijdag aankomst van minister Van Maarseveen Met het Indië-toestel, dat gisteren van Batavia is vertrokken, zullen minister J. H. van Maarseveen, mr Van Hoog straten en de heer Bogaardt, morgen te 1515 uur op Schiphol 71 - n- JUT *~1 Bommen op Sjanghai veroorzaakten honderden slachtoffers Amerikaans-Britse protesten tegen sluiten der havens Vólgens een Reuter-bericht uit Sjanghai, hebben viermotorige Liberators van de nationalistische luchtmacht gedurende twee uur de „oude Chinese stad" en speciaal Tsjapei, een dichtbevolkte industriële wijk, gebombardeerd, waardoor honderden burgers gedood werden en tachtig lemen huizen vernield. Het was de zesde aanval op Sjanghai, sinds de capitulatie op 25 Mei j.L De bevolking was door dit bom bardement volkomen verrast. door de koopvaardijschepen te laten con- voyeren. Bevin heeft in het Lagerhuis op een desbetreffende vraag geantwoord, dat nog geen enkel land betrekkingen heeft aangeknoopt met de communisti sche autoriteiten in China. buitenlandse scheepvaart op Sjanghai ligt practisch stil, als gevolg de nationalistische blokkade der Chinese kust. De Ver. Staten hebben ge weigerd, het bevel der Chinese regering, tot sluiting van de communistische ha vens te erkennen. Dean Acheson ver klaarde, dat de Ver. Staten het sluiten der havens slechts als wettig konden beschouwen, indien inderdaad een doel treffende blokkade van de havens was afgekondigd. Een Britse nota, die nog scherper geformuleerd zou zijn, is even eens onderweg. Men verwacht, dat de West-Europese landen een soortgelijk standpunt zullen innemen, desnoods Jolin Buil bloedt leeg en dokters snellen ijlings toe De hoop op een aecoord te Parijs wordt weer wat sterker De ontstellende goud- en dollarcrisis Van Engeland, die de staatsfondsen doet dalen, en een regeringscrisis doet ver wachten, daar de gehele sociale politiek der Labourregering gevaar loopt en er ondanks de ontkenningen van Cripps ge sproken wordt van krachtige Amerikaan se druk om het pond te devalueren, heeft repercussies over de gehele wereld. In verband met de voorgenomen reis in de Amerikaanse minister van Finan- ..ën naar Engeland ter bespreking van dit dringende vraagstuk, komt thans het bericht, ,dat de Britse ambassadeur te Washington, Franks, per vliegtuig naar zijn land vertrekt voor een onderhoud met zjjn regering. Minister Snyder zal niet alleen Engeland bezoeken, maar ook Frankrijk, België, Italië, Zwitsérland, Egypte, Turkjje en Zweden, en hoopt drie weken in Europa te blijven. Ook de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Acheson, heeft zich over de huidige crisis uitgelaten en ver klaard, vertrouwen te -hebben, dat de staatslieden van West-Europa er geza menlijk in zullen slagen, Engelands fi nanciële moeilijkheden op te lossen. Hy zeide voorts, dat Snyder begin Juli ver trekken zou. Intussen zullen Engelands geslonken reserves een nieuwe aderlating onder gaan van 40 tot 50 millioen pond en men berekent, dat zij heden slechts 400 mil lioen zullen bedragen. Als het zo door gaat zijn zij over 18 maanden op. Engeland heeft daarop een beroep ge daan op zijn dominions over de gehele ■wereld en op Zuld-Rhodesia om half Juli Londen een conferentie te houden tot stuiting van -het onheil. Ook de besprekingen van de ministers der Westelijke mogendheden te Parijs worden beheerst door het vraagstuk van Engeland. Volgens A.F.P. verklaarde een woordvoerder van de raad voor Europese samenwerking, dat Spaak heeft afgezien van zijn verlangen van inwisselbaarheid der trekkingsrechten in Europese valuta in dollars voor 1949-50, terwijl hij een middel wil zoeken om de wegvloeiing van goud en dollars uit Engeland te stuiten. Reuter meldt, dat Cripps in principe de mogelijkheid van totale inwisselbaar heid-wil aanvaarden, mits er een genees middel tegen het euvel van wegvloeien gevonden wordt. Mr Stikker verklaarde gisteren volgens Reuter: „Ik ben van daag beslist optimistischer." Reuter seint nader uit Parijs, dat Bel gië Engeland een lening van 12.5 millioen pond sterling heeft aangeboden. Cripps zorgde voor een verrassing door overwe ging van het Belgische voorstel toe te zeggen, hetwelk lange leningen aan Frankrijk en Nederland omvat. De „Journal of Commerce" te New York meent, dat Engeland onder de druk der gebeurtenissen tot devaluatie zal be sluiten. Amerikaanse bankiers en zaken lieden oefenen een tegendruk uit omdat zij Britse concurrentie vrezen. MEISJE IN WATERPLASJE VERDRONKEN Het driejarig dochtertje van de familie De Vries te Hellendoorn is gisteren in een waterplasje achter het huis ver dronken. Het kind viel er voorover in en kon blijkbaar niet meer overeind komen. DAT L. Boogerd, directeur van de dienst der handelsinrichtingen te A'dam, van welke dienst de luchthaven Schip hol wordt afgesplitst, op 1 Jan. a.s. met pensioen gaat. DAT een koe van de veehandelaar W. Mol te Eibergen met een tussenpoos van 8 dagen twee volslagen kalveren ter wereld bracht, welke beide zijn gestor- DAT Nederland met een collectieve inzending deelneemt aan de Brusselse' salon voor voedingsmiddelen en huis-1 houdelijke artikelen (116 Oct). DAT Ged. St. van Friesland f214.000 willen voteren om Sneek een goede ver binding met de vaarweg Groningen IJsselmeer te geven. DAT de Zeeuwse Kamer van het Haagse B.G. in haar laatste zitting de 47-j. fabrikant J. A. Dekker, die als 15 j.) "DAT Jac. van Doorn,- die 61 jaar lang organist van de Ned. Herv. Kerk Fijnaart is geweest, thans ontslag heeft genomen. DAT de Zuidnederlandse spiritusfa briek te Bergen op Zoom op 18 Juli haar 50-j. bestaan viert. DAT het aantal in inrichtingen opge nomen geestelijk gestoorde patiënten 27 per 10.000 inwoners bedraagt. DAT" minister In 't Veld gisteren paviljoen van de psychiatrische inrich ting „St Anna' te Venray opende. DAT de R. v. B. voor de Perszuivering de uitsluiting van 1 jaar van mr E. L. Ch H. Goossens, C. KJ. M. Receveur, mr F. M: A. Haffmans en J. G. Bechtold, allen van de Nieuwe Veniose Crt, ver- etigde. DAT-te Utrecht een landelijke vereni ging van fotohandelaren (Venefo) werd opgericht met J. Ph. den Hertog, Den Haag. als secr. en J. Wolslag te Leiden als bestuurslid. DAT de fa P. Knols te Maastricht met f545.500 laagste inschrijver was voor de bouw van een nieuwe zuivelfabriek te Heerlen (hoogste bedrag f610.850). DAT de tech. directeur van de Oranje- Nassaumijnen, L. Kremer, op 1 Juli met pensioen gaat en wordt opgevolgd door F. J. Cs Bianohi. DAT in het weeshuis Bolsward jortaan weeskinderen uit het gehele land kunnen worden opgenomen, als ook kinderen, wier ouders uit de ouder lijke macht zijn ontzet of ontheven. DAT de Groningse prof. G. v. d. Leeuw per KLM naar Amerika is vertrokken te As pen (Colorado) de Goethe-her- denking bij te wonen, waar ook Albert "rhweitzer aanwezig zal zijn. DAT mr M. P. L. Steenberghe en G. C. de Vlugt benoemd zijn tot commis sarissen van de A'damse Ballast Mij. DAT B. en W. van Bergen op Zoom voorstellen 104 nieuwe woningen te bou wen, waarvan de kosten zijn geraamd op f 1.342.000 en het bouwrijp maken de grond op f90.000. DAT de R'damse beiaardier Ferdinand Timmermans gisteren het klokkenspel te Veere inwijdde. DAT te Lutkewierum (Fr.) met een maaimachine een nest van 5 eieren van de hier zeldzaam voorkomende kwartel koning werd vernietigd. DAT de C.C.D. in Mei 3545 personen verbaliseerde, van wie 70 werden inge sloten en o.m. 25.000 eieren. 15 runderen en 36 varkens in beslag nam. DAT de tuchtrechters in Mei f181000 aan geldstraffen oplegden en onvoor waardelijk 2 bedrijven sloten. 2 vergun ningen introkken en' vier bedrijven uit sloten van toewijzingen. DAT het hoofdbestuur van het water schap de AA te Helmond het voorstel Ged. St. om een watergraaf in hoofdfunctie te benoemen, verwierp. DAT de Helmondse raad een motie tot minister In 't Veld richtte met verzoek bij de toewijzing van woningen meer rekening te houden met grote gezinnen. DAT in geschenkzendingen naar het buitenland nog dikwijls artikelen worden gezonden, die in het betreffende land in ruime mate voorhanden zijn, waardoor meermalen onnodige kosten worden ge maakt DAT volgens minister In 't Veld in 1950 alle door de oorlog getroffen boe ren weer een nieuwe boerderij zullen hebben. DAT de arts P. H. Olivier, oud-lector aan de medische hogeschool te Batavia. 63 j. oud, aldaar is overleden. DAT minister Malan van Zuid-Afrika op een vraag van een lid van de Volks raad heeft geantwoord, in Nederland geen besprekingen te hebben gevoerd omtrent een nieuwe gezant in Den Haag, doch hij spoedig een benoeming hoopte te doen. Lesvliegtuig van Ypenburg in IJsselmeer gestort Piloot met een bootje gered. Gistermiddag om drie uur is de Tiger- Moth PH-UAA van de Rijksluchtvaart school op Ypenburg. een eenmotorig les vliegtuig, bestuurd door de 23 j. leerling vlieger Alings uit Amsterdam, ongeveer honderd meter uit de kust bij Durger- dam, in het IJsselmeer gestort. De piloot, die ongedeerd was gebleven, zag kans zich- uit de cockpit te wringen en op een der vleugels te kruipen, waarna hy door een boer, die ijlings met een bootje het meer oproeide, uit zijn nete lige positie werd verlost, De leerling- vlieger verklaarde, dat tijdens het nemen van een bocht op 200 meter hoogte de motor plotseling was afgeslagen. Het toestel dook met zijn neus in het water en bleef in de modderige bodem steken, zodat alleen nog het staartstuk boven het water uitstak. Enkele deskundigen van de R.L.S. stelden ter plaatse een onderzoek in. BELGISCH LOGEETJE TE WOUBRUGGE VERDRONKEN. In Woubrugge is gisteravond een 7-jarig Belgisch jongetje, dat logeerde bij de familie Van Enthoven, in de Hijmans-wetering geraakt en verdron- Roosevelts oudste zoon, James, ar riveerde met z'n vrouw in Wenen. Ber en Scandinavië staan ook op z'n Europese trip. Aan de vlootmanoeuvres der Weste lijke Unie neemt o.m. ook deel de Nederlandse kruiser „Tromp." Men ziet de 4200 ton metende oorlogs bodem hier in volle zee by Dunge- ness achter een aantal kleinere oorlogsschepen. WEERBERICHT In het Zuidoosten warm tveer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Voor de Noordwestelijke helft van het land: Aanvankelijk afnemende maar later weer toenemende bewolking. Op de meeste plaatsen overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Noordwest en West Iets hogere temperaturen dan vandaag. Voor de Zuid oostelijke helft van het land: Droog en overdag vooral aanvankelijk zonnig en warm weer. Zwakke of matige wind hoofdzakelijk tussen Noordwest en Noord oost. (Opgemaakt te 10 uur). Een Tiger Moth van de Rijkslucht vaartschool moest gistermiddag we gens motorstoring een noodlanding maken op het IJsselmeer. Het vlieg tuig verdween onder water. De piloot kon zich zwemmend in vei ligheid brengen. Jubilate Deo Het C.N.V. jubileert! Veertig jaren heeft het op de bres ge* staan voor de rechten van de arbeiders, heeft het gestreden voor betere sociale verhoudingen, heeft het gepleit voor so ciale gerechtigheid. Wanneer het Christelijk Nationaal Vakverbond vandaag dit alles dankbaar gedenkt, dan is dat een jubileumdag voor heel ons volk,. Want wie menen mocht, dat dit jubileum alleen de Christen-arbeiders, alleen de leden van het C.N.V. aangaat, die heeft nog nooit iets begrepen van het doel en het werk van het jubilerende vakverbond. Zoals elke Christelijke actie heeft ook het C.N.V. steeds bedoeld, werkzaam ta zijn voor heel de sociale sectoren daarin, dus voor heel ons volk. In het verleden is het juist de strijd geweest, allereerst ons Christenvolk en daarna de anderen ervan te overtuigen, dat groepsegoïsme uit de boze was. Het C.N.V. heeft daarom van meet af aan de strijd aangebonden tegen de leer van klassenstrijd, tegen het historisch-mate- rialisme, tegen het streven naar een betere positie en naar macht alleen. De stichters van het C.N.V. hebben direct de belijdenis opgeheven, dat al leen het Evangelie van Christus Jezus uitkomst bieden kan in de sociale nood. Het gaat niet om de mens, het gaat om Christus. En wanneer gestreden moest worden om een beter en menswaardiger bestaan van de arbeider, dan was dat omdat de mens gezien werd als een beelddrager Gods. Zo heeft het C.N.V. veertig jaar ge werkt. Het heeft zijn doelstelling niet verloochend. Natuurlijk, ook in dit werk was het vallen en opstaan, maar het Christelijk is nimmer een etiket gewor- nimmer een vlag', die de lading niet dekte. Nu na veertig jaar kunnen we even overzien wat er bereikt werd. Op deze dankdag kan getuigd worden, dat er zegenrijk werd gewerkt. Over heel de linie werd beter begrip voor de sociale verhoudingen verkregen, werden de tegenstellingen tussen patroon en arbei der verzacht, werd de gedachte aan sa menwerking gestimuleerd, begon iets la schemeren van een werkelijke bedrijfs- gemeenschap. Voor dit alles mogen we vandaag God danken, wij allen, leden en niet-leden het C.N.V.. werkgevers evengoed als werknemers. Want. dat er betere sociale verhoudingen kwamen, dat er door het C.N.V. niet een bepaalde klasse werd bevoordeeld, maar dat er begrip voor sociale gerechtigheid begon te komen, is voorrecht voor het gehele Neder landse volk. Spot en verguizing was aanvankelijk het deel van de mannen van het C.N.V. Samenwerking in de bedrijven leek een hersenschim. Was ook volmaakt over bodig. De arbeider zou heersen, het pro letariaat zou wel dicteren, wat er gebeu ren moest. Het C.N.V. is blijven getuigen van de Christelijke naastenliefde, is blijven propageren, dat we vooral op sociaal terrein het „Draagt elkanders las ten" hebben na te streven, omdat zo alleen de wet van Christus vervuld kan worden. En dat niet te vergeefs. Het be gint te dagen. Daarom is het vandaag: Jubilate Deo. En bij die lof. die we God toebrengen, omdat mensen dit werk mochten doen, cmdat zij hierin Christus' dienstknechten mochten zijn. voegen wij de bede. dat bij voortduur zal mogen blijven werken voor het verkrijgen van een sociale gerechtigheid, die alleen in Christus vastligt. Die bede is nodig. Zon der Gods zegen is al ons werken nutte- Die bede is temeer nodig, omdat het jubilerende C.N.V. wederom een moei lijke tijd tegemoet gaat. De tegenkanting zal ook nu haar deel blijven. Maar in dien het vasthoudt aan het Evangelie als enig redmiddel in de sociale nood, in dien het blijft leven uit de gedachte, dat het streven naar sociale gerechtigheid eis is van de gehoorzaamheid aan Gods Woord, dan zal het C.N.V. niet versagen, dan zal het onder Gods zegen ook de moeilijkheden van vandaag te boven komen, zoals het in het verleden door marxisme, de Duitsers en de door braak niet kon worden gebroken. Daarom geldt voor heel ons volk op deze feestdag van het C.N.V. het „Jubi late Deo". ZON EN MAAN Vrijdag 1 Juli: zon op 4 24, onder 21.0Sj maan op 10.21, onder S Juli E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1