L.1.81 ^DEUTSCHE SLAOLIE^ |roj| NIEUWE LEIDSCHE COURANT Stadsnieuws Leidse Chr. Oranje-vereniging in feest stemming bijeen Een prachtige avond! De feestelijke bijeenkomst, die de Leidse Chr. Oranje-vereniging gister avond ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard organiseerde, had meer belangstelling verdiend- Er was wel is waar geen toneelstuk (het toneelseizoen mag men toch afgelopen achten), maar zang en muziek vormden de hoofdschotel van het stemmingsvolle Oranje-feest. En de wijze, waarop gemengde koor en het jeugdkoor „Ex Animo", de Chr. muziekvereniging „Con cordia" en het duo Gouw (xylophoon) het gevarieerde programma uitvoerden, was om nu eens een extatische uit drukking te gebruiken boven alle lof verheven! De koren zongen gewijd vrolijk, de muziek toonde de aanwezigen iets van de charme van de mars - xylophoniste, die aan de vleugel begeleid, dwong met haar boeiende mers en onnavolgbare vlugheid waardering en bewondering af. Het housiasme steeg zo hoog, dat de voeten het warme applaus kracht moesten zetten. Voor alle medewerkenden woord van hulde! Mr dr N. G. Geelkerken opende koesterde waardering voor de jarige Chrhandelsreizigers bijeen De afdeling Leiden van de Ned. i eniging van Chr. handelsreizigers agenten kwam bijeen. De voorzitter, de heer C. Griffioen, opende en ging voor in gebed. Hij heette allen welkom en was verheugd over de goede opkomst Nadat de gewone huishoudelijke zaken waren afgehandeld, werden de plannen voor het volgende winterseizoen bespro ken Verschillende belangrijke onderwer pen zullen worden behandeld. De si taris verzocht de collega's, die verzuimd hadden het enquête-formulier in te zen den. dit alsnog te doen. De feestcom missie liet meedelen, dat de feestverga- dering op 21 October a.s- zal plaat' hebben. Vraagt U een Ambtenaar Hoe U behang moet plakken Ambtenaar en behanger, dat zijn twee beroepen die elkaar niet faken, al worden ze beide binnenskamers uitgeoefend. Zo i5 sokken beoordelen ook niet ieders werk. Daar is vakkennis voor nodig- A KLAASSENS Breestraaat 114 b C. H. NOLET Haarlemmerstraat 206 H. NOLET Botermarkt 9 BERT SCHRIER Breestraat 152 HERM. TROSSéL Hogewoerd 109 Fa WANNéE Botermarkt 17 JAN WESTEN Breestraat 147 Fa WINDSOR Gangetje 6 JO VAN EYKEN Haarlemmerstraat 87 Koopt in een Prins. Hij heeft uitnemende kwaliteiten, aldus spr., en beweegt zich op vele ter reinen. Spr. noemde het terrein va: kunst en de wetenschap en het sociale terrein. Vandaag is een telegram verzon den met de volgende inhoud: „De Leidse Chr. Oranjevereni ging, in feestvergadering bijeen, biedt U haar oprechte gelukwen sen aan. Moge God U sparen en be krachtigen tot zegen van het ko ninklijk gezin en het Nederlandse volk". De aanwezigen betoonden hun instem ming. Vermelden wij nog. dat de heer D. van der Kwaak, wethouder van fi nanciën, het gemeentebestuur vertegen woordigde. Verschillende verenigingen hadden afgevaardigden gezonden, w.o- de 3 October-vereniging, die werd gerepre- :nteerd door de heer W. van der Laan. Instrumentenfabriek Smit Begunstigd door zeer fraai zomerweer heeft de ontspanningsvereniging van de nstrumentenfabriek Smit alhier haar jaarlijkse uitgaansdag gehad. Acht grote bussen stonden 's morgens om 7 uur bij de HB S. om 334 personen naar mooie streken van ons land te voeren. Was de tocht andere jaren naar het Oosten, thans n de blikken naar het Zuiden ge richt. Door de Maastunnel ging het naar Dordt, verder via de Moerdijkbrug naar Breda, v/aar de koffiemaaltijd werd ge nuttigd. Vandaar vertrok men naar het natuurbad .De Waranda". Hier hield men aangenaam bezig met zwemmen, i enz. Via de Betuwe reed het geest driftige gezelschap naar huis. Aan een foto-wedstrijd werd druk deelgenomen. De inzendingen worden met spanning verwacht. PRIJS f PER FLES A Voor de Leidse tuchtrechter De gesmokkelde amandelen. De gehele zitting van de Leidse Tucht rechter was gisteren gewijd aan de in- verkoop an gesmokkèlde amandelen gedurende de Kerstdagen van 1948. De erdedigers van de bakkers, die de amandelen hadden ingekocht, vroegen hun cliënten clementie, daar er in die dagen geen behoorlijke verdeling van het artikel was geweest. De boeten varieerden van ƒ40 tot ƒ25. De hoofd persoon uit deze srnokkelaffaire kwam er echter minder goed af. want hij hoorde niet minder dan 1000 boete tegen zich „Het Oosten" Ned. bond van Zaterdagvliegers. Zaterdag werd door bovengenoemde vereniging een wedvlucht georganiseerd oude duiven vanaf St Denis, onge- 390 km. De vogels werden gelost om acht uur, met straffe Noorden-wind. De e duif werd geconstateerd om 2-2-11 de laatste prijswinnende duif om 2-29-22 uur. De uitslag was als volgt: A. Rooda 14. H. E. Christiaanse 213— 141517. J. Boekkooi 358, J. Prins 6—7. D. Zwaan 9. J. P. Groenendijk 10. Groenendijk 11, A. ter Haar 12, W Alting 16. Mathesianen oogstten de vruchten van hun avondwerk Een lange rij van gelukkigen De directeur van M S.G. te Leiden deed ons de volgende resultaten van de gehouden examens toekomen: 5e klasse A eindexamen H. Besling, Arnhem; K. Betcke. Lei den; G. N Boonekamp. Katwijk; J. Car- Voorschoten; H. Droog. B. Eich- horn, P. Eradus, allen Leiden; J. M. Gau- ke, Rotterdam; M. Gerse. J. H. A. God- dijn, J. F. Hartman, allen Leiden; G. W. in 'tHof, Colmsgate; W. J. de Jong, Lei den; J. J. Kimmel, Zoetermeer; A- v. d. Kooij, Schiedam; J. Kranenburg. L Kruit. W. ,G. van der Linden, allen Lei den; N. J. Minekus, Den Haag; B. G Moll, M. Mühlbauer. J. Neuteboom. allen Leiden; H. de Nooij. Bennekom; G. F. der Poel. Brielle; F. J. Ponder, Den Haag; J. W- Ruppert, Amsterdam; N. Schelling, Noordwijk; C. W. Sloos, I. rre. Leiden; J. Stigter. Haarlem; W. Stijger. H. Verkerk, J. Vermond. L. M. Versluis, allen Leiden; W. Verver, Sassenheim; P. G. N. de Visser en W. de Vrind, Leiden. Vier candidaten hebben zich teruggetrokken. 37 zijn geslaagd, w- 6 met lof, 14 werden afgewezen. Overgang bouwkunde 1 naar 2 W. Blok. Th. Hoogenboom. D T. van Manen, P. Mizee, allen te Leiden. EINDEXAMENS STED. GYMNASIUM Van de tweede groep van de eind- w'Xamen-candidaten (afd. A.) van het Gymnasium slaagden: mej. Th. M. Th. Droogh te Noordwijk aan Zee en de heren P. Jansen, H. N. de Mooy en H. Rijksen, allen te Leiden. Met twee can didaten van deze groep wordt het «amen voortgezet. Van de eerste groep afd. B. slaagden beide candidaten. te weten de dames G. Burgersdijk en Ch. C. Viets. te Leiden. Nog slaagden van de eerste groep afd. A. de heren R. Hazelhoff en P. J. Mulder, beiden te Leiden. TOELATINGSEXAMEN STED. GYMNASIUM Tot de eerste klasse van hei Sted. Gymnasium zijn toegelaten: M. J. Baak, Ernestine Th. M. Berg, T. Blangé, P. van Blom, Elise M. Boersema, Tine van Dijk. Hendrika D. van Dijk, Agatha Ch. W. Siegenbeek van Heulekom. Carolina W. Jongsma, R. J. Knetsch, Hendrika Knibbe, A. H. Scholte, J. van Steenis. Gerdina W. C. A. Swart. R. E. Taselaar. L. G. Toornvliet. Lydia H. van der Vlerk. Elisabeth M. A Waszink. H. Kuiper, allen te Leiden: R. S. P. Beekes, A. Broekhui- Janneke A. Dankbaar. Margaretha Leffertstra. W. G. W. van Luvn, F. Merkelijn. Th. L. J. Steenmetser, allen te Oegstgeest; "P. H. Admiraal, Jacoba G Bouman, Karla Slagmolen, C. F. Woens- dregt, allen te Katwijk aan Zee; J. M. Boeke en W. J. Terpstra, beiden te Noordwijk aan Zee; Myrna W. P. Huizer Magdalena M. de Priester, beiden te Voorschoten; W. R. O. Goslings te War mond; D. den Heijer te, Rijnsburg en Bertha Stapensea te Leimuiden. De Hilversumse politie won de districtsbeker In de finale op het N.B.L.O.- terrein kreeg Wassenaar met 52 klop Als de competitie *van de Ned. Politie Sportbond is beëindigd, wordt in de ver schillende districten van de bond een begin gemaakt met de bekerwedstrijden. In de finale van district West plaatsten zich dit jaar Hilversum en Wassenaar Wassenaar had o.m. L.P.S.V. met 4—2 geklopt. Op het N.B.L.O.-terrein werd gister avond de eindstrijd gespeeld. Al ras bleek, dat Hilversum technisch stukken beter speelde dan Wassenaar- De strijd speelde zich dan ook hoofdzakelijk op de speelhelft van Wassenaar af. Maar de mensen uit 't Gooi konden de juiste rich ting naar de goal niet vinden. De uitval len, die de voorhoede van Wassenaar ondernam, waren niet ongevaarlijk en toen de Hilversumse defensie kort voor rust enkele steken liet vallen, waren Ver woerd en De Broeck er als de kippen bij om hun vereniging een kostbare, doch zeer geflatteerde, 2—0 voorsprong te geven. Na de thee werd echter al vrij spoedig Distributievaria Uitreiking bonkaarten 909 Morgen zijn aan de beurt de gezinnen, Waarva-n het hoofd een stamkaartnummer heeft tussen 68201 en 70400. Loketten open van 8.30 tot 12 en van 1.45 tot 4.30 y. teerde. Wassenaar voltrokken. Hilversum had enkele wijzigingen in de ploeg aangebracht en dit bleken ver beteringen te zijn. Het bombardement op de Wassenaarse veste werd ingezet met 2 kogels van de Hilversumse links binnen Van der Born. Maar die vonden geen genade bij de Wassenaarse doelman. Het bleek echter uitstel van executie te zijn. De volgende 3 schoten van Van der Born, waarvan één uit een straf schop. waren wel degelijk raak en toen leidde Hilversum verdiend met 23. Aanvoerder Dorland maakte er 24 van en toen de bal na een slechte uittrap van de Wassenaarse keeper bij midvoor Van der Schootbrugge belandde, schoot deze raak (25). Hierbij bleef het. Scheidsrechter Van der Klust leidde zeer goed. Deze overigens teer middelmatige wedstrijd het droge veld was effect vol werd o.m. bijgewoond door de commissarissen van politie van Leiden en Wassenaar, resp. de heren R J. Meyer en J. J Maandag, de hoofdinspecteur van politie te Hilversum, de heer J. Nieuwold, die tevens voorzitter van de N.P.S.B. en de H.P.S.V. is. en de voor zitter van het district West, de heer G. J. Timmermans. Na afloop reikte de heer Timmermans met een toepasselijk woord de beker aan de aanvoerder van Hilversum uit. Ook de bondsvoorzitter sprak nog enkele woorden, terwijl tenslotte de Wasse naarse captain zijn Hilversumse collega het behaalde succes complimen- Bouwkunde eindexamen B 2 C. G. J. Bik, F. Galjaard, beiden Lei den; G de Jong, Oegstgeest; J. v. d. Oever, Katwijk aan Zee; C. P. J. Paarde- kooper, Zoeterwoude; H A. Stuifzand, Leiden: J. J. van Vliet, Bodegraven; W. Witteman en M. Zaalberg. Leiden. Eén candidaat werd afgewezen. Overgang electro-techniek 1 naar 2 Al Algra, Dantumadeel; A. P. Baljet, Haarlem; J. Brouwer, Leiden; J. A. Die- leman, Hontenisse; L. N. Driehuis. Oost- voorne; E. Geevers, Delft; P. J. M. van Groos, Bilthoven; C. Heil en G Klinken berg, Leiden; C. C. Koopmans, Heeren veen; J. A. v. d. List, Delft; L J. Moret. Wateringen; A. T. Neuteboom en P. L. van Nood, Leiden; H. J. Stemerding, Har derwijk; J. B. Stikvoort en G. de Vries, Leiden; F M. van Zaaien, Den Haag; N. de Jong, Leiden. Twee candidaten heb ben zich teruggetrokken en vier zijn er afgewezen. Overgang electro-techniek 2 naar 3 J. J. van Beuge. Rotterdam; J. C. Blitterswijk, Maassluis; J. Bredeveld, Leiden; G. H. Broers. Haarlem; A. S. J. Florisson, J. Gertenaar, A Kiel, allen Leiden; J. G. L. Koenen, Wassenaar; J. la Purmerend; J. A. Th. van Schooten. Lei den; A. J. Severijnen, Den Haag; H. M. Silvester en J. de Vink. Leiden. Enkele candidaten zijn voorwaardelijk overge gaan. Electro-techniek eindexamen E. J. Bakker. D. H. Bleij. D v. d. Bos, allen Leiden: A. A. Flick. Maartensdijk; W. J. D. I. Kingma, Leiden; H. A. J. G. Pijnenburg. Alkmaar; C. Spaanderman. J. P. P. Webbers, A. Wouterloot, allen Leiden. Onder de candidaten is er één af gewezen. 5e klasse B J H van Dijk, Leiden; J. D. v. d. Geest, Oude-Ade; L Guyt, Katwijk; J. C. Jans. Oegstgeest; N. Verdoes. Leider dorp; I. v. d. Wijngaard, Leiden; F. J. Zwartjes. Voorhout. Twee candidaten werden afgewezen Werktuigbouwkunde van 1 naar 2 A. J. Boersma, H. Guldemond. P. Koo reman, allen Leiden; H. Ligtvoet Voor schoten; H. van Maanen, Leiden; J. A. Stigter, Leiden; G. van Woudenberg, Oegstgeest. Eén candidaat kwam niet op dagen en twee werden afgewezen. Werktuigbouwkunde van 2 naar 3. J. J. den Bak. Sassenheim; C Hooge- veen. Koudekerk; J. M. Jung, Amster dam; M. H. Koreman, P Lagrand. M. Th. Opdam, allen Leiden; F. Reuter, Rot terdam; J. Schelling, G. Trap. P. de Vries en M. Wassenaar, Leiden. Eén af gewezen. Herv. jeugd van- Zoeterwoude legt eerste steen voor eigen huis Vrucht van eendracht en samenwerking Heel dikwijls zijn het niet de grote dingen en gebeurtenissen, die belangrijk zijn. Zo is gisteravond in Zoeterwoude zonder enig officieel gedoe de eerste steen gelegd voor het verenigingsgebouw. De gedachte om te komen tot het stichten van éen gebouw voor de jeugd is van ds S. Kranenburg, destijds predi kant te Zoeterwoude, en 16 Februari 1942 had de eerste yergadering plaats. Beslo ten werd een fonds te vormen; gedurende de oorlogsjaren is men aan het sparen gegaan en toen rnen een door de jeugd bij elkaar gespaard kapitaaltje had. kon den de bouwplannen vastere vorm aan- Om te bouwen heeft men grond nodig. De diaconie gaf een stuk grond in erf pacht. Om- te bouwen heeft men geld nodig, meer dan men gespaard had. Wel nu. de kerkvoogen zeiden: „Gaan jullie maar gerust je gang." Dat deed men. De Zoeterwoudse aannemersfirma E. Huls bos en Zonen maakte een tekening en men ging aan het werk. In Goes kocht men een houten barak, en met vereende kracht ging het verder. Met vereende kracht, want allen werkten mee. Over dag „echte" werklui, maar 's avonds, na het dagelijks werk, komen de boeren en de winkeliers en allen, die maar helpen kunnen en willen, mee werken. Zo kan Zilveren jubileum Op Zaterdag 2 Jvdi a.s. zal het 25 jaar geleden zijn. dat mej. T den Holder haar intrede deed als winkeljuffrouw in het manufacturenbedrijf van de heer Jac. Vlasveld. Doezastraat 20 alhier. Daar zij meer als familielid dan als winkeljuf frouw in de gewone zin van het woord wordt beschouwd, zal het hear die dag aan grote belangstelling zeker niet ont breken! DE JIU JITSU EN JUDO DEMON STRATIE. De leerlingen -van de sportschool Kore^ man. o.l.v. de heer H. Holvast, verzorg den het laatste programmanummer de Maandag gehouden sportavond bate van de Stichting 1940'45. Daar wij in de veronderstelling waren, dat er leen nog boksen zou volgen, hebben de jiu jitsu- en ju.do-demonstratie niet gezien en niet in ons blad van gisteren vermeld. Dat is jammer, want het betrof hier volgens ooggetuigen één der aardig ste nummers van deze sportavond. Op zeer interessante en overzichtelijke wijze werd deze zelfverdedigingssport gede- monsteerd.- Chr. Lyceum Alphen a/d Rijn Na examen zijn tot de le klas van het Chr. Lyceum toegelaten: W. D G. Boot. K. H. J. K. Boot. H. J Begeman, G. A. de Bruijne, Leiderdorp. J. van Dam. C. Doelman. P. Doelman. W. Domburg. Zwammerdam, Jacoba C. van Dijk, Leiden, H. van Elk, J. van Geme- ren, P. C. Hoogerdijk, Hazerswoude, J. A. Huijssoon, H. M. de Jong, P. de Jong, J. J. Jongenburger, Boskoop, Masje C. Kalkman, C. Kamp, Woerden, A. D. Kar dol. Hermina G. A. Kempkes, Waddinx- veen. C. J. G. Keijzer, A. R. Keijzer, P. T. Koetsier. Boskoop, H. A. Lammers. A. de Leeuw. Boskoop. A. R. Nanninga, Bos koop, Jenne Noordhoek, Bodegraven, J. J. van Noort, C. Offers, Cornelia Oppe- laar, Hazerswoude, Pieternella den Otter, C. Plomp, Leiden. Gezina L. J. van Ree- nen. Woubrugge, J. de Rooy, Boskoop. W. M. Schouten. D. Tom. J. Veerman, Bodegraven, J. Verheul, Waddinxveen, A. Vink, Bodegraven, A. J. Vlieger, Ka- tina van Vliet, Gouda, J. S. Vroege. B. W. van de Waal. Bodegraven, W. C. H. van der Wolf, Johanna M. B. Ydo. Bode graven, C. Zaal, Bodegraven, Frederika L. Zwaan, Oegstgeest. H. Heuvelman. Ouderketk a.d. IJssel, Gerrie Prosman. Gouderak, K. Veerman. Bodegraven. Geen vermelding van woonplaats ls: woonachtig te Alphen aan den Rijn. wat hier in Zoeterwoude gebeurt een voorbeeld zijn voor vele andere plaat sen en heus niet alleen voor dorpen. De voorzitter vond echter, dat het al leen maar plicht is, dat ieder dit doet. Het zij zo, maar niet overal doet men zijn Men is nu klaar met het betonstorten, op het beton wordt een laag muurtje ge metseld en verder wordt het hout. Met recht is men trots op dit ontwerp e grote vreugde, dat men nu zo dat de eerste steen gelegd kon den. Dit geschiedde door het oudste en het jongste lid der verenigingen: zi Wessel en Leni Versteegen. De bouwcommissie, die bestaat uit de heren J. van Vliet, voorzitter, J. Verstee gen, secretaris en H. van Wilsum, pen ningmeester, hoopt, dat het gebouw eind September klaar zal zijn. Leugencampagne wordt scherp gehekeld De Regering deelt, met betrekking tot de leugencampagne tegen de Nederland troepen in de Residentie Djogjakarta, :e, dat volgens een nauwgezet onder zoek, er geen sprake kan zijn van door de Nederlanders gelegde mijnen of boobytraps. Ten scherpste wordt gepro testeerd tegen dergelijke insinuaties, aardoor geen enkel belang gediend is. Er komen Zonnebloem-postzegels Blijkens het Staatsblad van heden ko- ïen er ten bate van het Rode Kruis, de Stichting Nederland helpt Indië en de Niwin bijzondere postzegels, waarop een tnnebloem is afgebeeld en die tot 1951 geldig zullen zijn. Voorschoten Brand in schuit seling sloeg de motor af en een grote steekvlam zette de schuit in brand. De tuinder liep verwondingen op. Het lukte voorbijgangers de schuit, die wendig toch uitbrandde, te blussen. In het Acad. ziekenhuis te Leiden werd de eigenaar verbonden. Burgerlijke stand GEBOREN: Christiaan, z. v. G. Nieuw- poort en A. Imthorn; Maria Th. G., d. v. A. W. W. van Winden en M. R. B. v. d Berg. OVERLEDEN: M. van Os. 41 jaar; M. van Spengen, 69 jaar. GEHUWD: J. P. Th. Zonneveld, 22 jaar, en J. A. P. van der Meer. 21 jaar; J. C. van Benten, 25 jaar, en J. G. Versluis, 26 jaar. De eerste steen wordt gelegd voor het Herv. Jeugdgebouw to Zoeterwoude. Zuster Wessel en Leni Versteegen aan de arbeid. Foto N. van der Horst. Kunst en Letteren Zomerconcert Pieterskerk Dit is een bijzonder geslaagd concert geworden, dank zij het interessant en boeiend programma en het voortreffe lijk spel van de heren Mens en Stotijn. Op - het- met zorg samengesteld pro gramma waren zowel oudere als nieuwe componisten vertegenwoordigd en ook de Nederlanders waren niet vergeten. Leo Mens opende met een prachtige vertolking van de bekende, maar steeds weer belangwekkende Ciaconna van Joh. Pachelbel. De Suite évacatrice van Charles Tournemire gedenken we met dankbaarheid en bewondeyng. Het werk is boeiend en bevat tal van verrassende vondsten. De heer Mens heeft het ge speeld met veel zin voor coloriet en leverde hiermee tevens een bewonderens waardige technische prestatie, waarbij 'n 't bijzonder dehken aan de Ca- De variaties over een oud-Nederlands Kerstlied van Willem Mudde zijn uit stekend voor orgel geschreven. Hierin en en minder bekend Praeludium en Fuga van Bach heeft Leo Mens nogfnaals het bewijs geleverd van zijn toegewijd akmanschap. Over Jaap Stotijn kan men eigenlijk liet meer schrijven. Of hij nu al speelt en verstild Largo van Loeillet, een pas torale schalmeizang van Voormolen of tintelend allegretto van Philippe Gaubert, het is altijd subliem. Het was genot en een voorrecht weer te hebben mogen luisteren naar onze meester-hoboïst. die voortreffelijk ge secondeerd werd door de organist. Er was voor dit concert een niet onbe vredigende belangstelling. P. B. Karei Doorman (KW 227) maakt z'n vierde reis Drijfnetten en trawlnetten aan boord (Van onze visserij-medewerker) De „Karei Doorman" (KW 227) is vooi zijn vierde reis naar de haringvisseri vertrokken met zowel trawlnetten als drijfnetten aan boord. Wanneer er de drijfvleet geen haripg kan worden gevangen, gaat het sleepnet over boord. De eventele trawlharing. die daarmede wordt binnengehaald, krijgt dezelfde be werking als de z.g. drijfnetharing en wordt dus aan boord gekaakt en gezouten, Wettig bestaat er geen enkel bezwaar tegen een dergelijke omschakeling, i er is wel een onderlinge afspraak, dat men voor October niet met de trawl gaat vissen. Een overeenkomst, die deze usance bekrachtigt, is echter nog niet getekend. WOENSDAG 29 JUNI 1949 M. V. „Lydia" vierde acht tiende jaarfeest Koperen lidmaatschap De M.V. „Lydia" van de jeugdorgani satie „Prediker" hield gisteravond in „Prediker" haar achttiende jaarfeest. De bijeenkomst, die een zeer gezellig ka rakter droeg, stond onder leiding van mej. M. C. de Vries. Zij stond in een korte inleiding stil bij de betekenis van de Bijbelse figuur Lydia. Mej. A. van Cittert werd gehuldigd ter gelegenheid van haar 12%-jarig lidmaat schap. Zeven jaar is zij verbonden ge weest aan de meisjesclub en drie jaar vervulde zij de functie van leidster bij de padvindsters. Haar is hartelijke dank gebracht voor al het werk. Mej. J. de Graaf deelde in haar jaarverslag mee, dat de vereniging 35 leden telt. Tot slot het officiële gedeelte voerden afge vaardigden van de J.V. en haar onder afdelingen het woord. Het luimige gedeel te was afwisselend en de feestvierenden hebben zich dan ook naar wens vermaakt. Het 35-jarig bestaan van de B.L.O.-school 't Was hedenmorgen groot feest Voor de jeugd van de B.L.O.-school was het hedenmorgen groot feest. Met oranje gesierd waren de jongens en meis jes op school verschenen, waar ze ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van hun schdbl wedstrijden hielden. Jammer genoeg kon het bestelde draai orgel niet op de speelplaats komen, maar het stond nu op het binnenplein bij de Boerhaave-zaal, vlakbij de speelplaats, zodat de voor de jeugd altijd weer zo aantrekkelijke klanken duidelijk te horen waren. De speelplaats was herschapen in een waar sportterrein en hierop hebben de jongens en meisjes genoten van aller lei spelen, zoals zaklopen, blokjesrapen, koekhappen, eierenrapen, enz. enz. Voor elk was een mooi prijsje beschikbaar. Aan het slot was er een poppenkast. Jan Klaassen en Katrijn hadden vanzelfspre kend niet over gebrek aan bijal te klagen. Ook het ondefwijzend personeel kan terugzien op een geslaagde feestviering. Chr. Hist, vrouwengroep De afdeling Leiden van de Chr. Hist, vrouwengroep kwam in laatste bijeen komst van dit seizoen bijeen. De belang stelling was zeer goed te noemen. Ze3 nieuwe leden werden voorgesteld. Na opening en behandeling van enkele huis houdelijke zaken sprak de heer N. Heer- tjens uit Oegstgeest over het Onderwerp: „Ook het Evangelie bracht ons naar In dië". Wat is Zending? Werkelijke Zen ding is: geven, niet: nemen, aldus spr. Zending betekent: opdracht, trouw zijn. Ook de individuele mens staat in dienst van de Zending, wanneer zijn levensge drag in'overeenstemming is met de op dracht, die elk mens in de wereld heeft, n.l.: „Dient elkander door de liefde". Het gaat in de Zending niet om de werkers, maar om het werk zelf. Na enige jaren van Japanse overheersing blijkt, dat vele Gemeenten, ondanks terreur, verbod en wegvoeren der voorgangers, staande zijn gebleven, ja, versterkt uit de strijd te voorschijn zijn gekomen. In het slot van zijn betoog wees spr. nog op het advies, dat in deze periode van de Zending van de Nederlanders wordt verwacht. Leidenaar Plu kreeg 3 jaar en 10 maanden Haagse B.G. had 10 jaar tegen hem geëist De S.D. V-man A Plu uit Leiden werd gisterei deeld t door het Haagse B.G- veroor- 3 jaar en 10 mnd (m.a.). De 10 jaar. Hij werd tijdens de vrijheid gesteld. De minister van Eonomische Zaken heeft blijkens de St.Crt van heden de prijzen van rijwiel-, motor- en autoban den vrijgelaten, terwijl in de St.Crt voorts o.m. een tweede wijziging prijzenbeschik- king geconfectionneerde goederen is op genomen. DE WEKELIJKSE KEURING IN HAARLEM Veel variatie (Van onze deskundige medewerker) Het sortiment koude grond-gladiolen was deze week weer uitgebreid Naast Mozart (vorige week al getoond), bracht Konijnenburg Mark, Noordwijk, een vaas gemengde zaailingen. En daar zaten er bij, die Mozart op alle wapenen ver slaan. P C. Hoek, 's-Gravenzande, pre senteerde de populaire Kokarde en de lichtrose Early Pink. Scarlet Sensation, verticaal een fel-rode reus van een gladiool, werd voor het voetlicht gebracht door P. Leyen Zn.. St. Pancras. Een exem plaar van standing. Trouwens de licht- purperen Card, de Jong mocht er zijn! De blauwe zaailing is wel lang s'n uitkomst zeg.en I >E VERING is HÉÉÊRL'JK. J AN we ER OOK EEN KOPEN.' I oe „HA7ET-COMBINATIE IS.iDE'OPLOSSING VOOR IEDER, DIE ÓÓK IN EEN BEPERKTE RUIMTE PR'JS ST6LTOP, GEZELLIGHE yCftppcrscfiepen jajen naar ^pncfen JOHN MASEFIELD 51 Iedereen aan boord was zo beroerd van hitte, dorst en ongemak, dat Kruiser hen avondeten om halfvijf liet aantre- in plaats van op het gewone uur Hij begon te vertellen, dat MacNab en Chedglow dubbel rantsoen zouden krij gen, de één vanwege zijn gebroken sleu telbeen en de ander, omdat hij nog te jong was, om deze beproeving zo te door staan. Beiden protesteerden er tegen op gerlei wijze bevoordeeld te worden. De meesten zeiden niets, bij drie of vier op hun gezicht te lezen, dat zij het hard vonden, dat de onbruikbaren het best gevoed zouden worden. Bauer maakte zogenaamd een grap. ,Wij mesten je fet, Chedglow, voor la ter, als we je slachten en opeten." ,Als je nog eens zo'n opmerking maakt Bauer", zei Kruiser, „wordt je de mond et zeildoek en zand uitgeschuurd," Het avondeten bestond uit een stukje iuw gezouten vlee9, een brokje kaak,, drie rozijnen en een lepel water elk. Sommige matrozen hadden de digheid, om er een soort pudding van te maken, en prakten het vlees, kaak en rozijnen door elkaar. „Daar krijgen we weelderig bloed van" zei Perrot. „Wij komen van zo'n vetpot nog vol zweren, net als Nebucadnezar." „Het moet goed zijn voor je hersens, zeggen ze", zei Kamble. Het avondeten duurde lang en er was een opgewekter stemming, omdat het samenviel met het ondergaan van hun vijand, de zon. De westerkim kleurde zich rood om haar te ontvangen. Zij raakte juist de horizon en alles wees erop, dat het de volgende dag op nieuw zulk bestendig weer zou worden, toen de uitkijk „Zeil in zicht" praaide. Ogenblikkelijk keken allen in de door hem aangeduide richting. Bijna dwarsop te loevert van hen toonde zich aan de kim het grijzige vlekje, dat een schip onder zeil betekent. Zij begrepen, dat het met dit heldere licht minstens drie mijl verwijderd kon zijn. Wat heit schip voorlag, konden zij nog niet bepalen. Misschien liep het op hen naar het kon ook iedere andere koers voorliggen. Alleen door het verhelderen de horizon door de zonsondergang hadden ze Jiet kunnen onderscheiden. Zij tuurden er een tijdlang fauhkerend naar, terwijl Kruiser bij zichzelf óverlegde, wat hij doen moest. Hij was doodop en or dende met moeite zijn gedachten. Een paar van de jongeren keken hem kwaad aan; zij verwachtten ongetwijfeld, dat hij onverwijld van koers zou veranderen, op het zeil af. „Ik ben niet van plan koers op haar te zetten", zei hij. „Wij hebben een goede wind voor Fayal en dat is een zekere hoop. Wij lopen opjiet ogenblik vijf mijl van dat schip af en weten niet, wat het voorligt. Het is donker, voor wij dat te weten kunnen komen, en hoe 'kunnen wij het in het donker vinden? In het gunstig ste geval legt het op ons aan. Als dat zo is, dan kan het met deze wind binnen een uur bij ons zijn en dan zullen wij stake- len. Ligt het van ons af of in een andere richbing, dan is er geen kans, dat we het inhalen en dat ga ik dus niet proberen. Tenzij er een heel goede kans komt om opgepikt te worden, zal ik geen koers veranderen. Fayal is onze meest reële kans; komt dus niet ieder ogenblik, dat jullie een zeil ziet, met koersveranderin gen aan mijn kop zeuren. Jullie weten best, dat een reddingboot nu eenmaal niet achter een schip aan kan sjouwen." De zon ging onder, de zee werd donker en de kleur van de hemel vervaagde. De mannen in de boot waren zwijgzaam. Bijna alle jonge matrozen waren inner lijk in opstaind tegen zijn besluit, met het verbitterde gevoel, dat hij, hun kapitein, hen doemde in de boot te blijven, terwijl ze met een beetje geluk te middernacht aan boord van een schip hadden kunnen zijn. Binnen een paar minuten was het vlekje aan de horizon één geworden met de duistere ziee en niemand zag het meer. De boot ging verder; behalve wat ge kraak en gesteun en geborrel van water onder haar kiel, liep zij bijna geruisloos. De naicht liet zich gunstig aanzien, met afnemende wind en zee. Kruiser had de eerste wacht en nam het roer, met Chedglow als schoolhouder. Ze praatten gedempt met elkaar, terwijl de boot haar weg door de donkere nacht zocht. Weldra stonden de sterren bij duizen den aan de hemel en wierpen haar flik kerende weerschijn over de zee. Terwijl de toenemende duisternis haar shijnsel versterkte, begon de zee meer en meer te lichten, totdat de boot zich een vlam mende weg baande over een zee van vuur. Van tijd tot tijd schoten vliegende vissen als vurige pijltjes uit het water op, scheerden glinsterend langs de opper vlakte, om daarna als vurige vlokken terug te vallen. Zo nu en dan vervulde een opkomende ster, die er als een scheepslicht uitzag, hun harten met hoop, totdat zij van de horizon loskwam en hoger ten hemel klom. Een zware zèe- damp bracht .wat koelte. Hitte en dorst waren een ogenblik op de achtergrond gedrongen. Maar in hun gedachten waren die er steeds, want; „morgen is het weer hetzelfde liedje, alleen nog erger dar. vandaag." (Wordt vervolgd) staart, maar de bloemen zitten verre van foutloos tegen de stengel. Dan was de rose met een karmijnen gloed overto- gen zaailing een stuk beter! De Roelof- arendveense lelie-specialist J. A. v. d. Zwet bracht een lilium hybr. Prinses Juliana. Ze is ontstaan uit een kruising van Wilmottiae en een Umbellatum-hy- bride (welke, vermeldt de geschiedenis niet). Ze houdt het midden tussen beide typen. De bloemen staan vrijwel zuiver zijn wijd-geopend. Ze pro duceert van 10 tot 20 bloemen per tak. Mede door de fraaie oranje kleur een. aanwinst, die haar weg wel zal vinden. Het get. v. verd. was dik verdiend. Zeer opvallend was ook de nieuwe creatie van H. C. Dijt, Den Burg, die ontstaan is uit een kruising van Marhan lila kleur, overdekt met goudgele spik kels; .het centrum is goudgeel met grote lila stippen. Exclusief! Farnke, een pi- oenbloemige rose ranonkel van Th. Bak ker, Obdam, kreeg waar ze recht op had: get. eerste klasse. Wat zaten er in de Al- stroemeria Ligtu hybriden van Van Tu- bergen, Haarlem, mooie finten. Van het lichtste rose tot het zuiverste „pink" met alle tussenkleuren- Het schijnt, dat dit type niet gemakkelijk „op soort" te krij gen is en dat het bovendien geen erg brave groeiers zijn. Maar mooi is het. Van N V. S. J. Spijker, Hillegom, was er een beste collectie Delphiniums. Voor het overgrote deel min of meer bekende variëteiten zoals Lady Guinevère, Capri enz. Wild Wales is nog niet zo bekend- Een prima ridderspoor die lange tros sen produceert van grote enkele licht gentiaan'blauwe bloemen die met een tikje rose overdekt zyn. Zeer mooi! Ver der toonde deze firma een verzameling Astilben (Spirea's), die vrijwel alle be kende soorten omvatte: Köln. Bremen, Rheinland, Bonn. Deutschland etc. Ook Maas Van Stein. Hillegom, waren met Delphiniums present. De meest opvallen de waren: Blue Triumphater, Lady May en Lady Clara (wat zat die laatste on der de meeldauw!). Dianthus Allwoodi Jenny van Dagnelie Cox, Amerongen, is een aardig violetkleurig anjertje, dat in de smaak van de keuringscommissie viel: get. v. verd- Ten slotte waren er prima ranonkels van A. Philippo Zn, Hillegom en C. A Alkemade Zn.. Noordwijk en lieten Z. Sc P., Sassenheim en J. v. d. Ven, Hillegom, anemonen in de nodige soor ten zien, waarvan de kwaliteit niets te wensen overliet BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Johanna M, dr v F de Haas en G. H. Mulder; Catharina M, dx v G F C Kieft en- P J Driessen; Johann# A, dr v W van Tongeren en S KoetI Jacobus C H M, zn v J J Postma en J M Scholten; Elisabebh, dr v A J B Roseleu? J M Kraaijenbrink; Johannes, zn. v J A Aldaxs en M A Sneeboer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2