Jlteuiuc £eiitsrf)c (ftmraitl Vandaag gaven Nederl. troepen Djokja prijs aan de republiek Wist U WOENSDAG 29 JUNI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per milimeter (Bij contract belangrijke korting). HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Dertigste jaargang No 7851 ,$tantuasticfi Is gfifbleoen tnyn bert in tcghcnspoct" 2.000.000 Werknemers onder werkloosheidswet Zie pag. 3 Waarnemers van de Unci stellen zich op hardnekkige verdediging in Hedenmorgen vroeg zyn onze troepen de ontruiming van Java's centrum, Djokja, begonnen. Gisteravond reeds voltooiden onze mannen de terugtocht uit de residen tie op deze hoofdstad. Uit Kalioerang, uit Klasen en van het in December op zo schitterende wijze door onze parachutisten veroverde vliegveld Magoewo, het veld waarop in vroegere republikeinse dagen het internationale schuim, zoals smok kelaars, leden van de Fox-compagnie en agenten van de Kominform, landde, trokken onze troepen terug. In Kalioerang echter wordt nog tot het allerlaatst een post gehandhaafd om de drinkwatervoorziening te beveiligen. In slechts één geval, aldus de co pondent van Aneta, werden de o beschoten, nog wel in tegenwoordigheid van de waarnemers der V.N. De drie daders zyn neergelegd. De militaire waarnemers der V.N. reden druk heen en weer. Vanmorgen zou de T-brigade de Zuidelijke stadsrand ontruimen en om 12 uur hoopte men een verzamelpunt te bereiken ten Oosten van de spoorweg en de Kali Tjode. Vanavond om 8 (Nederlandse tijd) trokken de laatste troepen zich uit de stad terug. Zij i cheerden naar Magelang en namen stel lingen in op 6% km. van laatstgenoem de stad. Volgens Ass. Press blijft haar corres- Eindelijk een standbeeld voor Willem Beukelszoon In het plaatsje Biervliet Na zes eeuwen zal Willem Beukelszoon van Biervliet, die in ieder geschiedenis boekje als de uitvinder van het haring kaken staat opgetekend en als de grond legger kan worden beschouwd voor eer bloeiende haringvisserij, eindelijk de eei krijgen, die hem 'toekomt. De gemeente raad van Biervliet besloot namelijk ir principe te zijner nagedachtenis eer standbeeld of een monument op te rich ten. De financiering hiervan zou mede door de gezamenlijke haringvissers ten geschieden. In deze kringen heeft men grote sympathie voor dit plan ont moet, zodat de kans groot is, dat de ha- ringkaker in steen vereeuwigd zal worden. Sowjets nemen W.-Duitse machines in beslag Naar A.P- meldt, hebben Russische wachten machines in beslag genomen, die uit Wept-Duitsland naar West-Ber- lijn verzonden waren. Amerikaanse Britse autoriteiten hebben daarop protest ingediend bij.het Russische hoofd kwartier, omdat deze Sow jetmaatregel in strijd is met de overeenkomst tot opheffing van de blokkade. Het betreft hier machines, bestemd voor electrische centrales, die voor Berlijn van groot be lang zijn. Gedurende de blokkade ii Berlijn maar zeer schaars van stroom voorzien, daar de meeste centrales i: Russische sector liggen. GAAN DE BERLIJNSE TREINEN NU EINDELIJK RIJDEN? Gsteravond lag het spoorwegverkeer in Berlijn en tussen Berlijn en de Weste lijke zones nog steeds stil. De Russische spoorwegautoriteiten waren niet bereid, toestemming te geven voor de hervatting der interzonale verbindingen, zolang de spoorbanen nog niet beproefd waren. Vermoedelijk zullen de eerste treinen nu wel vandaag gaan lopen. De Hoekse schelp pleegde „diefstal" De vorige week meldden wij, dat een 13-j. meisje uit Schiedam op het strand te Den Hoek een schelp heeft gevonden, waarin een gouden ring met een kost bare diamant zat. Dit was voor de politie 4e Hoek van Holland aanleiding haar annalen eens door te snuffelen en daar bij bleek, dat in 1947 aangifte was ge daan van diefstal van een dergelijke ring, welk misdrijf in „het bad" gepleegd zou zijn. De eigenares heeft nu haar kleinood herkend en in ontvangst genomen. Of,)de schelp wegens diefstal vervolgd wordt vermeldt de historie niet ZALM VAN 21 POND AAN DE HENGEL Bij het Barnse Veer aan de Maas wist de hengelaar J van Overdijk uit Vlij men een zalm te verschalken van maar liefst 21 pond. Het was een hele toer de vis op het droge te brengen. De zalm werd door een vishandel voor f 126 overgenomen. Vandaag stellen wij IJ voor: Korporaal Frits Kranenburg Koninginnelaan 7, Oegstgeest Frits ging met de „Kota Baroe" op 19 later met zijn onderdeel naar Celebes ge gaan, waar hij z'n eerste tropen-verjaar dag vierde.. Z'n tweede beleeft hij oj Midden-Java. Ook Frits verlangt zoals tul van anderen, spoedig naar Nederland te rug te keren. Hij hoopt, dat hij op 3 Juli 't volgend jaar weer bij de zijnen zal zijn. pondent Kenneth Likes met de 15 waar nemers der V.N. achter. Voor de eerste maal in de 18 maanden, waarin zij in Indië vertoeven, zjjn zy gewapend en gereed om zich zelf te verdedigen. Vrij dag zal er waarschijnlijk een vliegtuig van de V.N. aankomen, doch tot die tijd zullen zy geïsoleerd zijn. De Nederlanders hebben de republi keinen 150 voertuigen uitgeleverd, waar onder vrachtauto's, jeeps, ziekenauto's en personenauto's- Voor het vertrek van de Nederlanders landde er volgens Aneta een vliegtuig van de Unci op Magoewo met kantoor behoeften aan boord, welke door de noodregering uit Atjeh waren gezonden. REPUBLIKEINS GEZAG OVER DJOKJAKARTA De koers die 1 cent gëstegen. Nader wordt gemeld, dat de sultan voornemens is, binnen drie dagen Soe- karno uit te nodigen om op 5 Juli te Djokja te komen. De sultan achtte de toestand niet veilig genoeg om Neder landse correspondenten in Djokja te doen blijven. Dezer dagen hebben de communisten op de muren van dé buitenkraton een roodgeverfde sikkel en hamer voorzien van pornografische tekeningen aan het adres van Soekarno en Hatta aangeplakt. Op de pasars van Djokja was het Maan dag algemene uitverkoop, vooral zilver daalde in waarde. Op 8 Juli zal een conferentie plaats vinden der ministers van Financiën van het Britse Gemenebest, om een einde te maken aan de afvloeiing van goud- en dollarreserves. Het spelletje gaat voort in Djokjakarta Volgens een Aneta-telegram uit Batavia komt men van officiële zijde op tegen een nieuwe republikeinse leugen campagne in Djokjakarta. Zo hebben de militaire waarnemers gemeld, dat bij het ontruimde bivak Kedaton Plered 6 mor tiergranaten zijn ontdekt, die als land mijnen waren gebruikt. Voorts beweerde de T.N.I., dat bij de op 26 Juni ontruimde post te Bantoel twee Engelse landmijnen gevonden zijn. De Nederlandse danten hebben er op gewezen, dat de Nederlanders geen mijnen hebben ge legd en dat de posten de nacht voor dt ontruiming nog geregeld werden bescho ten, waaruit blijkt, dat er in de onmid dellijke nabijheid nog benden waren Tevens komt men van Nederlandse zijde op tegen de beweringen van de si van Djokja, dat er bij Wonosari Nederlandse zijde sterk gepatrouilleerd zou zijn en dat zodoende de T.N.I. niet kwam opdagen. Dr DE KAT ANGELINO NIET NAAR BATAVIA Aangezien door de Regering aan de H.V.K., de heer Lovin-k, is meegedeeld, dat het haar hoogst onwelgevallig zou zijn, wanneer de heer dr A. de Kat Angelino, thans lid van de geallieerde commissie voor het Verre Oosten t< Washington, als zijn persoonlijke advi seur naar Indië zou gaan, is wel aan te nemen, dat de heer Lovink met deze gevoelens rekening zal houden en dr De Kat Angelino niet naar Batavia zal reizen. Aldus verneemt de N i e u Leidsche Crt. Het afscheid van minister Van Maarseveen Aneta seint uit Batavia, dat minister Van Maarseveen Maandag de drie leden de Unci ieder afzonderlijk ten pa- heeft ontvangen. hebben de heer Lovink een cocktailparty ten paleize gegeven aan de leden en advi seurs der republikeinse delegatie om hen in de gelegenheid te stellen, met minis ter Van Maarseveen kennis te maken. ok de leden der Nederlandse delegatie aren aanwezig. Dinsdagavond hadden de heer en me- rouw Lovink op het paleis een druk bezochte receptie in verband met de terugkeer van minister Van Maarseveen Nederland- Doodvonnis aan Kaper en Schaap voltrokken De gratieverzoeken van de door het B.G. te Leeuwarden ter dood veroor deelden A. Kaper en P. Schaap ?yn af; gewezen. De vonnissen zyn inmiddels voltrokken. K., in de bezetting lid van het bureau Joodse zaken in Amsterdam, vermoordde mishandelde gearresteerden. Ook in Groningen, waarheen hij na „Dollé Dinsdag"" zijn zetel verplaatste, ver moordde hij mannen en vrouwen. S. maakte zich aan soortgelijke misda den schuldig, Vlak voor de bevrijding schoot hij in Bakkeveen (Fr.) nog tien arrestanten dood, nadat hij hen eerst had mishandeld. Beiden waren oud-politi Paul v. Zeeland benoemd tot Belgisch kabinetsformateur ZAL HIJ SAMENGAAN MET SOCIALISTEN OF LIBERALEN» Prins-Regent Karei heeft de R.K. minister van Staat-, Paul van Zeeland, belast met de vorming van een kabinet. Van Zeeland, die tot de meest vooraanstaande gezaghebbende figuren van de C.V.P. behoort, heeft deze opdracht aanvaard. Hy is onmiddellijk aan de arbeid gegaan, polsende op welke grondslagen hy de Regering zou kunnen vormen. Reeds vandaag zou de formateur verslag doen van de eerste resultaten van zyn besprekingen. Van Zeeland's taak is natuurlijk moei lijk, omdat, zoals bekend, zijn partij geen meerderheid heeft in de Kamer van Afgevaardigden. Hij zal moeten beslissen, of de Katholieken met de Liberalen of met de Socialisten zullen samengaan. In beide gevallen zou de nieuwe rege ring over een voldoende meerderheid in beide Kamers beschikken. Maar een samengaan met de Liberalen zou be tekenen, dat er een andere minister van Buitenlandse Zaken komt. Indien Van Zeeland besluit tot een nieuwe coalitie \jan Katholieken met Socialisten, dan blijft Spaak minister van Buitenlandse Zaken. In het algemeen acht men een Katholiek-Liberale Coalitie minder voor de hand liggend, omdat de nieuwe re gering dan met sociale moeilijkheden te kampen zou krijgen. (Paul van Zeeland, van 1935 tot 1937 Belgisch Premier geweest, en thans nog voor de C.V.P. de Senaat zitting heeft, is 55 jaar oud. Hij studeerde aan verschillende universiteiten en geldt als economisch deskundige. Hij was o.a. directeur van het Belgisch Instituut voor Economische Wetenschappen en later directeur van de Belgische Nationale Bank. In 1937 werd hij minister zonder Portefeuille en later Premier en minister van Buitenl. Zaken. Op tal van internationale con ferenties was hij een geziene figuur en hy heeft verschillende werken geschre ven over economische politiek. Na de oorlog heeft hy o.m. zitting gehad in de „Commissie van Drie", die de V.N. Indonesië had ingesteld). Volgens later ontvangen berichten, de keuze van Paul van Zeeland, die als vurig monarchist bekend staat, doen ver moeden, dat de onderhandelingen over het vormen van een nieuwe regering, vooral in het teken van de Konings kwestie zullen staan. De Liberalen zyn zeer verlangend om in het nieuwe binet te worden opgenomen, maar coalitie van Katholieken en Liberalen zou slechts mogelijk zijn, indien aan ton Eyskens een andere portefeuille werd toegewezen, dan die van Financiën. In sommige politieke kringen ziet men Van Zeeland's taak meer als die van een „in formateur" als die van een formateur. In het algemeen is men de opvatting toegedaan, dat de vorming van een nieuwe regering geruime tijd in beslag emen. Van Zeeland heeft vanmor gen verklaard, dat hij vanmiddag be sprekingen zou aanvangen met de minis ters van Staat en de leiders der Socialis tische en Liberale partyen, op basis van het programma der C.V.P. De textielindustrie te Enschede Winterswijk doen i.v.m tekort aan beidskrachten pogingen uit het naburige Duitse grensgebied aan te trekken, met medewerking van Over heidswege. Gistermiddag werd door de minister-president, dr Drees, in de Houtrusthal te Den Haag de internationale poppententoonstelling geopend, waarvan de baten, zoals bekend, bestemd zyn voor de Stichting 19401945. Dr Drees en zyn echtgenote bekyken hier een der fraaie inzendingen. Prof. Romme trachtte vervroegd Indië-debat uit te lokken Regeringsverklaring a.s. Dinsdag in de Tweede Kamer (Van onze Parlementsredacteur) Die prof. Romme toch! In een gisteren ons blad opgenomen driestar werd reeds geschreven over de te Den Haag rondgaande geruchten, dat hij boos over de wending inde Indonesische po litiek, Wij zijn eenë' nader op onderzoek itgegaan en wij zijn tot de conclusie ge komen, dat er bij de Tweede Kamer fractie der K.V.P. toch wel enige onge rustheid heerst over de uitvoering var an Royen-Roem-overeenkomst. Met het overgeven van Djokja. zonder dat de order „staakt het vuren" is j= ziet men als een ..deviatie" op de reeds plaats gehad hebbende deviaties. Vandaar dan ook, dat prof. Romme ver leden week, via' voorzitter Kortenhorst de Regering eigenlijk om een verklaring vroeg, een verkla.ring, -die hij zo in vage toegezegd kreeg, na de terugkomst van mr Van Maarseveen. (Een klein rekensommetje kan doen zien. dat deze verklaring pas Dinsdag as. kan worden afgelegd). Toch menen wij zeker te weten, dat prof. Romme heeft gepooed. vroeger ëen verklaring te krijgen. Zijn wij goed ingeliaht" dan heeft hij Dins dagmorgen deze kwestie in het senioren convent ter sprake gébracht, naar zijn aard onder het mom van een zeer for mele opvatting. Prof. Romme zou knmers hebben betoogd, dat de Ind. politiek een kabinets-politiek is, zodat het hele maal -niet nodig zou zijn, de terugkomst minister-Van Maarseveen af te wach ten. Zijn mede-senioren vonden het ech ter toch maar beter, -eerst de terugkomst deze bewindsman af te Wachten, een Gesneuveld in Indië De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zyn gerapporteerd: Kon. Ned.-Ind. Leger: Tim.sold. G. Gelaang, Man.sold. J. A. Rumagit, Tim.korp. A. Adoe, Mad.- sold. Abdoel, allen uit Indonesië. Maximumprijzen van groente voor Duitsland verhoogd Onderhandelingen worden voortgezet Naar Duitsland mag thans geen groen te geëxporteerd worden boven de maxi mumprijzen. Op verzoek van de Duitse tuinbouw wordt de maximumprijs voor bloemkool verhoogd van 6 tot 9 cent en e voor peen van 7 tot 9 cent. Wegens de beperkte hoeveelheden moet pér product worden geveild. Er zal nauwlettend op worden toegezien, dat het dagelijks beschikbare bedrag niet wordt overtreden, zodat de toegestane 250.000 dollar over de hele week worden verdeeld en de prijzen geregeld blijven. De toekomst is nog steeds niet roos kleurig, omdat het aanbod van groente bij meer zonneschijn sterk zal stijgen. Bovendien zal Engeland waarschijnlijk volgende week minder tomaten af- n. De onderhandelingen in Duits land worden nog voortgezet. Inmiddels was de aankondiging van de export gisteren al van invloed op de veiling- prijzen. standpunt, waarbij prof. Romme zich maar heeft neergelegd. Toch geloven wij niet, dat prof. Romme zo gauw onderste boven te praten was, omdat hij zijn verlangen naar een debat eigenlijk voorwendde. Er zijn inderdaad, mede door inlichtingen van de zijde var Beel, wel terdege vraagpunten gerezen aan K.VP.-zijde. Maar wij geloven niet, dat de zucht naar een straffere koers zonder meer naar voren zal worden ge bracht: was dit het geval, dan had prof Romme verleden week niet naar ee geringsverklaring moeten vragen, doch dan had hij gebruik moeten maken het bij uitstek voor dergelijke redenen bestaande parlementaire reoht van ii pellatie Of heeft de prof. dit niet gedurfd? Ned. cineasten ontdekken „aapmens" van Skoura De Ned. cineast C. van Syn en assistent, de heer J. H. Soer, die onlangs naar Marokko waren gegaan om documentaire film in kleuren op te men, ontdekten in Skoura in het wc Atlasgebied een wezen, welks schedel zeer sterk op die van een aap leek dat daarom door zijn omgeving als de „aapmens" werd aangeduid. De aapmens kan niet spreken, doch stoot slechts smakkende geluiden uit. Alle hem aan geboden kleding scheurt hi) na enige da gen in repen. Biologen hebben uiteraard grote belangstelling voor dit wezei de cineasten legden „Hessah", zoals het genoemd wordt, op de film vast. De heren Van Sijn en Soer gaan nu Zagarah, om Nomadenstammen op te zoeken, die nog nimmer werden gefilmd. 'T GAAT BEST MET DE VARKENS STAPEL De totale varkensstapel is thans bijna 1.295.000 stuks groot, hetgeen een aan zienlijke stijging betekent vergeleken met de voorgaande jaren (Mei 1948: 870.842 stuks). De vooroorlogse omvang is echter nog niet bereikt (Mei 3 1.554.Ö00). Enschede grossiert in voorwerpen uit Steentijdperk Onder leiding van dr C. C. W. J. Hijs- zeler uit Enschede worden reeds gerui me tijd in het Usselerveen aldaar op gravingen gedaan, waarbij duizenden voorwerpen zijn gevonden uit het mid den-steentijdperk, ongeveer 9000 jaar geleden. Daaronder bevinden zich pijl punten, mesjes en schrabbers, alle uil vuursteen vervaardigd. Deze vindplaats wordt de rijkste van Noordwest-Europa genoemd. Een wetenschappelijke com- ie uit Leiden zal binnenkort tei plaatse een onderzoek instellen. WEER EEN MARIONETTENVOOR STELLING ÏN PALEIS SOESTDIJK. De kunstschilder en marionettenspeler Joh. Weiland te Lunteren zal op 16 Juli" met zijn theater weer een voorstelling geven in het Paleis Soestdijk. Het vorig jaar gaf hij een dergelijke voorstelling ;.g.v. de verjaardag van Prinses Mar griet. DAT is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van het op 10 Juni 1947 te Oslo ondertekende, verdrag inzake een eenvormig stelsel voor de meting van zeeschepen. DAT de 4-jarige Gerrie van Gylswijk, .in wie wjj meldden, dat hij al enkele dagen vermist werd (hij had de gewoon- in stilstaande auto's te gaan slapen) het Spaarne teHaarlem is verdron- en twee politiehonden de plaats aan- zen, waar het jongetje later werd ge vonden. DAT 150 ton Surinaamse rijst aan ho ls e.d. is toegewezen, en de hoeveel heden volgende week naar de bedrijven worden verzonden. DAT de Hongaarse, gezant in de Ver. Staten, mr Andrew Sik, gisteren op doorreis naar New-York enige tijd op Schiphol vertoefde. DAT B. en W. van A'dam een sub sidie van 25.000 voorstellen voor het tweéde internat, congrés voor orthopae- dagogie, hetwelk van 18 tot" 22 Juli al daar wordt gehouden. DAT „Eternit" te A'dam (asbest- cementplaten) 9 pCt. uitkeert (vorig jaar 7% pCt.). DAT voor het A'dams B.G. 15 jaar werd geëist tegen de voortvluchtige SS'er en AKD-man Jan Oly uit A'dam en op 12 Juli de uitspraak volgt. DAT nog zijn vrijgelaten de prijzen van het coveren en verzolen van banden, gerubberiseerde stoffen, rubberschoeisel en materiaal voor zolen en hakken er alle overige geheel of grotendeel uit-rub ber, latex of thermoplastiek vervaardig de producten behalve rubber kunstge bitten. DAT voorts de prijsbepalingen van huiden, vellen en leder en dierlijk haar, behalve schapenwol, zijn vèrvallen. DAT gisteren, vermoedelijk door kort-, sluiting, de boerderij van C. Bus te Oost knollendam - totaal is afgebrand. DAT het thans geëindigde ansjovis- izoen op de Waddenzee niet gunstig, as en de Waddenzeevissers zich thans eer aan de garnalenvisserij gaan wij- DAT voor de herbouw van de ver woeste stadskern aan Middelburg en Oostburg een extra bouwvolume ter waarde van resp. f 500.000 en f 300.000 is toegewezen. DAT de metaalgieterij van C. v, Don gen te Helmond gisteren gedeeltelijk is uitgebrand, waardoor een schade van plm. f 50.000 is aangericht en de productie ernstig wordt gestagneerd. D£T het openluchtmuseum te Arnhem wegens de grote belangstelling Voortaan geopend zal zijn van 's morgens 9 tot avonds 6 uur. DAT binnen de Fed. van Ned. Jour nalisten- een sectie tijdschriftjournalisten geformeerd met F. M. S. Donders als orz. en Frits ter Woort te Noordwijk DAT in de afgelopen week de bank- biljettencirculatie steeg van f2941.5 mil- lioen tot f2970.7 millioen en de devie- zenportefeuille daalde van f397.8 millioen t f371.5 millioen. DAT B. en W. van A'dam de raad voorstellen, het betreffende comité in de gelegenheid te stellen, lm het Weste lijk plantsoen op het Weesperplein een monument op te richten vöbr de Ned. hulp aan Joden en een crediet van 2950 beschikbaar te stellen. DAT dezer dagen een uit 1635 daterend zeemanshuis te Heeg als watersporthotel wordt geopend, waarin de oude stijl wordt gehandhaafd. DAT t.g.v. het eeuwfeest van de Ned. Mij. ter bevordering van de Geneeskunst in 7-9 Juli in A'dam een tentoonstelling jn door artSsn vervaardigde schilderijen i beeldhouwwerken Wordt ingericht. DAT te R'dam een touringcar met schoolkinderen ,uit Oude-Tonge in bot sing kwam met een tegenligger, doch geen der jeugdige passagiers, hoewel onder hen een paniek ontstond, werd gewond. DAT de 49-j. Duitser R. Fiebig, die jor zeer grote bedragen aan machines en materialen naar Duitsland sleepte, door het R'damse B.G. conform de eis tot j. (m.a.) werd veroordeefti. DAT te Horst een vitrageweverij wordt opgezet door de N.V. Zuidnederlandse Vitrageweverij. DAT minister In 't Veld te Venlo be sprekingen zal voeren over het brugplan de herbouw van de verwoesté stads- DAT in Juli officiële besprekingen be ginnen over de export van bomen naar Duitsland, naar op het boomkwekers congres in-Goes werd medegedeeld. DAT de gemeente Aalten besloten heeft gas uit Duitsland te betrekken en het gemeentelijk gasbedrijf te liquideren. DAT Twenthe vermoedelijk niet meer dan de reeds aanwezige 20 Belgische textielarbeiders krijgt en nu arbeids krachten uit het naburige Duitse grens gebied wil aantrekken. DAT 30 schoenfabrikanten van 23-27 Juli op de 6choenententoonstelling te Kaatsheuvel zullen exposeren. Eerste Ned. vlootoefening ten volle geslaagd „Vlieger" met hélicoptère in volle zee Gisteren vermeldden we in een deel onzer edities reeds het vertrek van het Nederlands smaldeel uit Den Helder, voor de grote vlootmanoeuvres. die gis teren zijn begonnen. De „Piet Hein" zou als bekend later uitvaren. Een ANP-ver- slaggever, aan boord van dit schip, seint nu uit volle zee, dat* het schip een defect aan de stuurinrichting had. Men was echter niet bevreesd, te laat te komen, want de „Piet Hein" is een van de snel ste schepen van de hele vloot. Omstreeks half twee zette het schip de achtervol ging in. Dat het redden van in zee gestorte vliegers met behulp van een hélicoptère mogeljjk is, bewees luit. t. z.-vlieger Senger gistermiddag voor de kust van Zandvoort. De uitkijk van de .Queen Wilhelmina" ontdekte een vlot met een „verongelukte" vlieger. Signalen werden uitgezonden, de hélicoptère steeg op van Valkenburg en slaagde er in, met lijn en haak de „vlieger" (een pop) uit zijn benarde toestand te bevrijden en aan de „Queen Wilhelmina" af te leveren. De weersomstandigheden waren wel zeer gunstig, maar een goed begin is toch het halve werk. De stemming aan boord is overal uit stekend, ook al dank zij de gladde zee. Bij het krieken van deze Woensdag werden aanvallen van vliegtuigen, on derzeeboten en motortorpedoboten ver wacht. Het convooi. dat uitgebreid was met 4 Belgische mijnenvegers en 3 Britse destroyers, werd vanmorgen kwart over 4 „aangevallen" door Nederlandse Mitchell bommenwerpers. Op een doel. 500 meter achter dé „Piet Hein", werden tweemaal bommen geworpen. Door snelle Spitfires werd de aanval afgeslagen- Onverwacht verscheen nog een motortorpedoboot van de R.A.F., voor het geval een begelei dende Mosquito in zee zou storten. De „Piet Hein" en de bemanning hebben de aanval glansrijk doorstaan. De oefening was zeer realistisch, al bleef het schieten achterwege. Het convooi wist koers en formatie te behouden. Meteor-vliegtuigen boven Engeland in botsing Tijdens voortgezette manoeuvres van de Westeuropese strijdkrachten zyn van nacht twee Meteor-vliegtuigen boven Doncaster (Engeland) in botsing geko men. De piloten bleven ongedeerd. De vliegtuigen waren van Britse nationali teit. Te New York heerst nu al 30 dagen droogte. De temperatuur te Washington is 37 graden. Antwoord van het N.V.V. en commentaar van 't CJV.V. Op de rede van de heer Vermeulen in Genève Het N.V.V. heeft een verklaring gepu bliceerd naar aanleiding van de reacties op de rede van zijn secretaris, de heer A. Vermeulen, gehouden op de interna tionale arbeidsconferentie te Genève. Daaraan ontlenen wij het volgende. Het protest is niet een aanval op de kerk, maar een verweer tegen een grievende bejegening, het N.V.V. nu al jaren aan gedaan. Hét optreden van de Regerings gedelegeerde. pater Stokman, acht men onbehoorlijk, omdat hij niet alleen mee deelde. dat de Ned. regering niet wenste te interveniëren, maar bovendien de bisschoppen in bescherming nam. Hoewel in de statuten staat, dat de arbeidersge delegeerde moet worden aangewezen door de meest representatieve vakcen trale, bestaat reeds lang het gebruik, dat bij toerbeurt het N V.V.. de K.A.B. en het C.N.V. iemand voordragen. De samenwerking is na de oorlog aanvaard in het belang der arbeiders en niet uit liefde voor de K.A.B. en wetende, dat het verbod, om N.V.V.-lid te zijn. nog niet was ingetrokken. Met grote verba zing stelt het N.V.V. vast. dat het C.N.V.- bestuur zich solidair heeft verklaard, terwijl vele Protestanten toch bezwaar hebben tegen het bisschoppelijke verbod. Voorts geeft men een afwijkende lezing v-n het afzeggen der vergadering van de Raad van Vakcentrale n door het C. N.V. en de K.A.B. en wijst men er op. dat de K.A.B. blijkbaar prijs stelt op handhaving van het bisschoppelijk ver bod. Vrijdag om 7 uur zal het N.V.V. voor de VARA de radiorede van de heer Serrarens, die gisteren werd gehouden, beantwoorden. Naar aanleiding hiervan heeft het C. N.V.-bestuur o.m. verklaard, dat het zich niet inlaat met interne aangelegenheden van de K A B., doch wel protesteert tegen het optreden van de heer Vermeulen, die niet alleen het N.V.V., maar ook het C.N.V .en de K.A.B. vertegenwoordigde. Wel degelijk deed hij een aanval op be paalde groepen arbeiders, die hy krenkte in hun religieuze gevoelens. Wanneer het N.V.V. spreekt over de „meest re presentatieve vakcentrale" moet men niet alleen op het getal letten, maar ook op de levens- en wereldbeschouwing, die aan de Ned. vakbeweging in haar geheel ten grondslag ligt. Het C.N.V- heeft zich onthouden van een oordeel over de be slissingen van het R.K. episcopaat. Een dergelijk commentaar gaf ook de C.N.V.-secretaris F. P. Fuykschot bij zijn terugkomst uit Genève op Schiphol. Hij noemde de rede een aanval op de rege ring, die de vrijheid van vereniging der arbeiders heeft gewaarborgd op de ar beidsconferentie te San FTancisco. De Nederlandse gezant in Rome, Graaf van Bylandt, heeft zich naar Barl hegeven, teneinde zich persoonlijk van het bergingswerk by het wrak van de „Roermond" op de hoogte te stellen. Hy sprak daarbij zyn dank uit voor de voortreffelijke hulp van de marine. Graaf van Bylandt is hier in gesprek met vertegenwoordigers van de K.L.M. Telefoneren met en van veerboot Enkhuizen-Stavoren In de toekomst ook mobilofoons in de treinen Op initiatief van de Ned. Spoorwegen is de veerboot „Van Hasselt" van de bootdienst Enkhuizen-Stavoren uitge rust met een mobilofooninstallatie. Bin nen enkele dagen zullen de passagio in de gelegenheid worden gesteld tijdens de vaart met de wal te telefoneren. Ook omgekeerd zal men van alle plaatsen in Nederland gesprekken met een opvarende de „Van Hasselt" kunnen aanvragen. De kosten zijn gelyk aan die van een interlocaal gesprek over de langste af stand. Wanneer van deze installatie een gebruik wordt gemaakt, zullen wel licht ook de andere boten van deze veer dienst met mobilofoons worden uitge rust. Deze proeven staan in verband met ïemen van de N S. om ook mo bilofoons in nieuw te bouwen trein stellen aan te brengen. Karei Lotsy als botanicus Karei Lotsy de KNVB-voorzitter, die ?n bezoek aan Finland heeft gebracht, heeft voor Thysse's Hof te Bloemendaal, het eenbloemig wintergroen „Pirola Uniflora" meegebracht. De plant werd het laatst in Appelscha aangetroffen en komt alleen nog in Finland voor. De heer Lotsy is voorzien van een botani seertrommel het binnenland ingetrokken en heeft een tiental plantjes gevonden. Karei Lotsy, is t.g.v. het bezoek van het Ned. elftal aan Finland benoemd tot Ld van verdienste van het Finse Turn- en Sportverbond. Hij is. volgens de „Sport kroniek", de eerste Nederlander, aan wie deze onderscheiding te beurt valt. MILITAIRE GOUVERNEURS TE BERLIJN BIJEEN De plv. militaire gouverneurs kwamen te Berlijn bijeen, teneinde een contact apparaat tot stand te brengen, voor de uitvoering van de overeenkomst, welke door de Grote Vier te Parijs werd ge sloten. De vergadering werd gehouden in het gebouw van de Geallieerde be- zettings-mogendheden- De Franse gene raal Bapst verving Noiret. Wandelmars van 300 km door blinde met geleidehond Van Amsterdam naar Brussel- De 60-j. heer C. de Boer uit Ermelo, die blind is, is vandaag gestart voor een voetreis van Amsterdam naar Brussel, waarbij hij alleen vergezeld wordt door zijn geleide hond Baska. een kruising van bouvier en herder. De tocht gaat via Ab coude, Gouda, Gorinchem, Breda en Mechelen en zal 9 10 dagen duren. Per dag wordt ongeveer 33 km afgelegd, met een rusttijd om de twee uur. De heer De Boer is voorzien van een log boek, dat op het gemeentehuis in de diverse plaatsen zal worden afgetekend. WILLEM RUYS MET 1000 PASSAGIERS VERTROKKEN. Gistermiddag is de Willem Ruys met pl.m 1000 passagiers uit Rotterdam naar Indonesië vertrokken. Hieronder bevin den zich velen in het kader der gezins hereniging. Ook bevinden zich 40 Marva's en V.H.K.-sters aan boord. Vele passa giers hebben een kantje Hollandse Nieuwe meegenomen. Evenals bij vorige gelegenheden, toen het schip thuis was, werd ook ditmaal enkele dagen voor vertrek aan een groot aantal belangstellenden gelegenheid ge boden, gratis het schip te bezichtigen. Er waren ditmaal ongeveer 7000 lief hebbers en vele duizenden konden dit maal nog niet aan de beurt komen. De passagierslijst ligt aan onze loketten ter WEERBERICHT Veel bewolking -~t morgenavond verwacht De Bilt: Vanavond of vannacht veel bewolking met op enkele plaatsen enige lichte regen of motregen. Morgen overdag weer opklaring en droog weer. In het binnen land iets frisser, maar in de kustgebie den plaatselijk hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind tussen Noord- -est en Noordoost. (Opgemaakt te 10 u.) ZON EN MAAN Donderdag 30 Juni Zon op 4 23, onder 21.04 uur; maan op 8 54. onder uur. 3 Juli E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1