Een zonnige Junidag in de Betuwe: Is Stalin werkelijk ziek? Sport en Wedstrijden NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 28 JUNI 1949 W1L-GE T OK 'S PROBEREr Op 't boerenerf is de schapenscheerder in actie (Van één onzer redacteuren) IS het Mei of Juni en straalt de zon over dorp en land, dan kunt ge vast en zeker ergens in de wyde omgeving van Rumpt op een boerenerf de oude Johan van Leeuwen vinden. Kent ge hem niet, dat kleine, pittige mannetje met *Un bronskleurig verweerd gezicht en zijn werkwillige handen? Maar hy is toch de schapenscheerder en 't is maar een luttel schaap, dat niet onder zyn handen komt in de voorzomer, als de vacht eraf moet. Welzekernu herinnert ge 't uge hebt wel eens by hem staan kyken, want niemand kan zulk een tafe reeltje voorbü lopen. Zo gelaten legt het schaap zyn kop tegen de grond, zo ver wonderlijk snel en zeker verdwijnt de schaar in de vachthet duurt amper *n kwartiertje en de dikke, grauw-vuile vacht ligt aan de kant. Blank en zacht, wat rillerig en onwennig staat het schaap op en met een licht, klagend geluid herneemt het zyn vryheid. „Da's weer "ebeurd", zegt Johan van Leeuwen en hy vangt met een handige greep een andere wolbaai, die juist wil wegvluchten i de hoek van de schuur Moeder de vrouw is er niet dol op! „Wil-ge 't ók 's probere?", inviteert hy grinnikend en hy steekt my zyn ijzeren knypschaar toe. Vettig glanst de huid van zijn gebruinde hand. zijn olyke kop is licht-bezweet van het werken in de volle zon. Je behoeft je niet te scha men, zulk een vriendelijk, spottend aan bod te moeten afslaan, want Van Leeu wen weet wel, dat hy iedereen de baas niet stil te zijn. Er is heel wat werk aan de winkel in deze weken en een half uurtje babbelen betekent scha. O, het lijkt helemaal geen kunst, als ge de handigheid ziet, waarmee de oude scheerder het dier hanteert. Het schaap, melancholiek, rukt niet langer als de schaar onder zyn buik verdwijnt. AHeen mekkert het even, langgerekt en treurig. Vast en zonder aarzelen beweegt de hand zich door de vacht en dan opeens ziet ge al een groot stuk loshangen. En terwijl ge nog mompelt: ,;Maar dat gaat vlug!" wipt de scheerder het schaap al op de zijde. Met een zachte plof komt het op de grond terecht. Het protesteert Johan en Jo van Leeuwen aan 't werk: zo gelaten is het schaap zo vlug de schaar is in dit vak. Er zyn nog maar weinig schapenscheerders in Nederland en toch kunnen ze niet gemist worden, want de wol is goud waard! Van Leeuwen heeft er weer een te pakken en hy wil wel een praatji kei daarbij hoeven de handen Alkemade Aardbeien in plaats van vis Het spreekt vanzelf, dat Alkemade de vele watersport- en visliefhebbers gaar ne wil ontvangen, maar als men deze' •port gaat wijzigen in het plukken van aardbeien en veel vernielt aan het plant- materiaal, dan is het begrijpelijk, dat de tuinders met dit soort toerisme niet bij zonder ingenomen zijn. De rijkspolitie heeft enkele inwoners uit Delft, die zich hieraan schuldig maakten, betrapt. Pro ces-verbaal is opgemaakt. Eervolle uitnodiging De muziekvereniging „Door Gunst ver kregen" te Oude en Nieuwe Wetering heeft een invitatie ontvangen om deel te nemen aan het défilé te Soest op 7 Juli a.s. ter gelegenheid van het koperen huwelijksfeest van ons Koninklijk Paar. Alphen aan den Rijn Uitslag viswedstryd De volledige uitslag van de gisteren <loor ons gemelde Niwin-viswedstrijd was iets gunstiger. Er werden n.l. 15 Vissen gevangen. Prijswinnaars waren: 1. L. Vonk; 2- Chr. Schouten, Leiden; 3. D. Groenen dijk; 4, M. de Lange, Zwammerdam; 5. H. Naber; 6. H. Vermeer; 7. P. Verkade; 8. J. Keizer, Leiden; 9. D. Boon, Leiden; 10. A. Houtman; 11. W. Lenting; 12. B Bremer; 13. J. G. Evert, Leiden. Geen vermelding van plaats betekent Alphen. Afscheid chef brugwachter De chefwachter van de Alphense brug. de heer A. Froolik, ging gisteren met pensioen. Hij was sedert 1913 als brug wachter in dienst van de Prov. Water staat en in verschillende plaatsen werk zaam. Gisteravond vond een afscheids bijeenkomst plaats. Gesproken werd door de heer H. A. Kramer, bouwkundige Prov. Waterstaat, die namens de dienst een schilderij aanbood. De opvolger van de heer Froolik, de heer Dekker, was door ziekte verhinderd het afscheid bij te wonen. Nu werd het woord gevoerd door de heer A. van Wijk, die namens het personeel een vulpen aanbood. Mevr. Frooliik kreeg een bloemenhulde. Zaterdagmiddag werden in hotel „Centraal" E.H.B.O.-wedstryden gehou den. Hazerswoude Nieuwe actie „Pro Rege" De vereniging „Pro Rege" begint he den een nieuwe actie. Zij wil trachten om aan iedere Hazerswoudse militair in Indonesië een boek te zenden en roept daarom allen op een nieuw boek ter beschikking te stellen. Wie geen boek wil geven, schenke geld. Het is voor onze jongens! De adressen zyn U wel bekend. Ilillegom Tot scriba der Geref. Kerk werd be noemd de heer G. E. Veldhuyzen van Zanten in de plaats van de heer H. Kor- bee. De heer J. v. Vliet werd gekozen in de commissie van administratie. De collecte ten bate van de Nat. Re classering heeft opgebracht de som van f 777.51. Mej. C. Wisse slaagde voor onder wijzeres aan de Herv. Kweeksohool te Amsterdam. Dinsdag 13 September a.s. zal de Jaarlijkse kortebaandraverij, georgani- •èerd door de Hillegomse harddraverij-, vereniging, worden gehouden. nauwelijksook niet, als het touw n te pas komt en in een oogwenk zijn poten gebonden zyn. „Moet zo'n schaap altijd gebonden worden? Het ziet er niet naar uit, of het weg zal lopen!" „Weineen, dat doet-ie ook niet. Maar ge kun nooit wete! Dit 's nou een rus tige, maar a-ge van die jonge hét, wille ze nog wel eens boos zijn. Dan ken-ze schoppen as de beste en dan gaat de broek d'r wel es an. Kijk maar es hier daar hét moeder de vrouw nog 'n best stukkie in moete lappe van de week. Zo, hou-de gemak maar, beessie, we \-jou helpe met die jas..." „Byten ze ook?" „Nee-ë, dat niet. 't Ben goeiege bees- es. Kyk-em nou es mooi worde!" Naar oude trant De schaar doet intussen vlug zijn werk. Het is een knypschaar, een soort ouder wetse grasknipper. Van Leeuwen ver telt, dat die schaar nog nooit gemoder niseerd is en dat ook niet worden zal, zo knypend heeft de hand juist gelegenheid de huid te voelen en te volgen. „In al de hoekskes en gaatskes! Ik kan 't in de blinde wel vinden!" „Dan doe je 't zeker al lang?" „Nou en of. Van me jonge jaren af en 'k ben d'r nou zes-en-zestig. Me vader was scheerder. Zo'n beroep van scheer der gaat altijd van vader op zoon over. Ik heb zelf geen zoon, maar ik doe 't later weer over an de zoon van me broer Klaas. Jo hiet-ie en daar hë-ge 'm." van Leeuwen is de gespierde jonge- die nu ook aan de arbeid gaat. Hy mag dan niet zoveel tientallen jaren vak bekwaamheid hebben als zyn oom Johan (jawel, de peetoom, a-ge 't zo wilt noe men!) maar hij weet toch ook vlug en goed metfcschapen en vachten en schaar te springen. .Klaas was ook scheerder," vertelt Van Leeuwen alweer verder, „maar hü nou te oud. Hij 's ermee opgehouwe." Intussen raakt de vacht, die netjes heel blijft, al verder en verder los. „Hoeveel doe je 'r wel op een dag, Van. Leeuwen?" „Zo'n vyf-en-dertig of veertig. Ik be gin niet zo vroeg, hoor, ik ga eerst mel- 's morgens. Ik begin om half ?s-en-zestig jaar, eerst melken en dan half zeven op de fiets weg, dikwyls kilometers rijden en werken tot den donker! Kunt ge anders dan respect hebben voor zo'n man? En alles even opgewekt. Nu vertelt j over moeder de vrouw: „Die vin'-t zo mooi niet, die is bly, opzit voor 'n jaar. Je ziet wel? Ik krijg nooit geen ruwe handen in de scheertijd, 't is alles vet in de vacht. Maard'r ben ook heel wat luize in, ik zeg 't maar ronduit. En a-'k thuiskom, moet eerst 't hele pak uit en me schone hemd ligt klaar, anders breng 'k subiet luize in de bedstee en wat moeder de vrouw dan zegtdaar zou-ge maar van schrikke!" „Geef je daar zelf niet om?" „Ach weineen fc>ch. De broek en de jas uit en 't is weg!" „Hoe staat 't met de schapenstand in de Betuwe?" Schapenhoeden „Dat is een hoop achteruitgegaan en nog. Vroeger had iedereen schape. Toe' had je heel wat meer werkmaar 't wier bar slecht betaald. Vijftien cent 'ne schaap. Da's nou beter, 't doet nou een gulden. Maar vroeger was je 't hele jaar in de schape, dan brocht je ze zomers en winters in hele koppels naar buiten." „Hoe ging dat dan?" „Wel, je haalde ze 's morgen langs de huizen af. Toen had iedereen zowat schapen. En dan de hond mee en de wegen langs. En 's avonds weer naar huis met de kudde. Tjaen dat brocht je vijf cent per week per schaap op!" „Bracht je ze ook in de wei?" „Nee, je scharrelde de hele dag langs de wegen, daar groeide genoeg. Ja, 't was geen ryk bestaan Maar dat schapenhoeden behoort nu tot 't verleden in de Betuwe. Het sche ren alleen is gebleven en dat levert nu een beter loon op. Natuurlijk kan de schapenscheerder niet van zijn beroep leven. Als Mei en Juni om zyn, is h(j weer landbouwer en werkt hy by de Er is weer een schaap klaar en de vacht komt op de bascule om de wol te wegen. De boer moet weten, hoeveel wol elk schaap levert. „Géét dan maar weer," zegt Van Leeuwen en hy geeft het kale schaap een klap op de flank. „En nou ga-we weer 'n deurtje ver der!" Jo is ook klaar. Er wordt afgerekend, er is een bakje koffiede fietsen worden opgezocht. „Goeiemorrege samen!" Hazerswoude-Rijndijk Van wie? Wachtmeester J. Mik, Ryndyk 219, heeft zich ontfermd over een vulpen, vulpotlood en 2 stropdasspelden, welke als gevonden voorwerpen by hem wer den gedeponeerd. Van wie? Noordwijkerhout Kinderen gingen uit De leerlingen van de hoogste klassen der Chr. school hebben een uitstapje ge maakt. Allereerst werd een bezoek ge bracht aan de AalsmeerSe bloemenveiling en aan Schiphol, waar onder deskundige leiding een en ander werd bekeken. Daarna ging men naar Amsterdam om een rondvaart door de grachten en havens mee te maken. Het enthousiasme van de jeugd was groot. De collecte voor het reclasserings- werk heeft in onze gemeente 164,29 op gebracht. Bij de Rijkspostspaarbank alhier werd in Mei ingelegd ƒ6979,53 en terug betaald ƒ11.588,95. Acht nieuwe boekjes werden uitgegeven. Oude Wetering De Zendingscollecte heeft in de Ned. Herv. Gemeente alhier ƒ258 opgebracht. Voorts bedroegen de collecten over de maand Mei: diaconie 100,05, kerkvoogdy 146 en deurcollecte 87,25. Voor de Bybelkioskvereniging te Amsterdam werd ƒ63,25 bijeengebracht. Katwijk aan den Rijn Artsexamen (le deel). Onze plaatsgenoot de heer J. A. Roos dorp slaagde te Leiden voor het arts examen (eerste gedeelte). Katwijk aan Zee Toez. beroep aan ds De Ruiter ingetrokken Naar wy vernemen, heeft de Kerke- raad van de Ned. Hen'. Gemeente alhier om gegronde redenen gemeend de toe zegging van beroep aan ds J. N. de Ruiter van Sneek gedaan ter vervul ling van de zesde predikantsplaats t< moeten intrekken. Postduivenclub. De eerste Katwykse Posduivenclub hield Zaterdag een wedvlucht met oude duiven over een afstand van 400 km vanaf St. Denis. As. Zaterdag wordt vlogen over 510 km, van Orleans. Heden zijn de vluchten begonnen met jonge dui ven. Voor deze eerste wedvlucht werd gelost in Delft. Geslaagd. Bij de te 's-Gravenhage gehouden ma chinistenexamens is geslaagd voor het diploma motormaohinist kleine handels vaart, Dirk van Duyvenvoorde Klzn. alhier. De geslaagde is opgeleid aan de visserijschool alhier. Toelatingsexamen. Opgeleid aan de „De Savornin Loh- man"-school, Koninginneweg 6, hoofd de heer S. H. van Eijbergen. zyn geslaagd voor het toelatingsexamen van de Ohr. H.B.S. te Leiden Machiel van der Plas en Rudi van Eijbergen. Hoog water Woensdag 29 Juni: hoog water 5.06 en 17.34. In het kerkgebouw van de Geref. Gem. (Remisestraat) spreekt Donderdag avond, half acht. ds Van den Woestijne van Ridderkerk. Morgenavond. 8 uur, spreekt in Chr. Geref. kerk ds P. van der ByL Rijnsburg Opbrengst collecte. De collecte, die ten bate van „Pro Rege" werd gehouden, heeft opgebracht f317.83. Goede gevers. Voor de Indië-actie van de Geref. J.V. ontvangen van de fam. Haasnoot-Van Egmond (40-j. bruiloft) f 28.35 en va fam. Jungerius-Hoogistraten (zilveren bruiloft), f21.60. Geslaagd. Voor het N.R.G.-examen (radio-moi teur), slaagden onze plaatsgenoten Hogewoning en K. Kromhout. Opbrengst collecte koperen bruilof Het damescomité voor het geschenk aan het Koninklyk echtpaar, aan te den ter gelegenheid van de koperen brui loft, bericht ons met dank aan de dames, die daarvoor collecteerden, dat deze inzameling heeft opgebracht f 200. Het bedrag is inmiddels overgemaakt aan het Zuid-Holland-comité. Sassenheim Morgen, 8 uur, zal in „Het Bruine Paard" voor de afd. Bloembollencultuur spreken ir O. I Cleveringa over bemes tingsproblemen. Ter Aar Aan jaarlykse vrywillige bijdragen werd in de afgelopen week voor de stich ting 1940—1945 een bedrag van ƒ352 bijeengebracht. Er moet nog een wyk worden afgewerkt, zodat men op ƒ400 rekent. Voorhout Geboren: Pieter, z v A Verbree en G' C Ciggaar; Josephus B M, z v J A M d Gaag en M Th Steinhoff; Wilhel- na J M. d v J M Bieleveld en M C Brouwer; Erik O N. z v M Albers en A Paardekooper; Alida M A, d v J V An- gevaare en J M v Dijk. De Zijl I en II definitief in 't bezit van beide „Lepelaar'-prijzen Begunstigd door goed weer vonden gis teravond in de zweminrichting De Zijl de jaarlijkse wedstrijden plaats om de ,.Lepelaar"-prijzen en ook nu won De Zyl, waardoor De Zyl II (door 5 maal in totaal te winnen in 't bezit kwam van de zilveren bal, terwijl De Zijl I 3 maal achtereen won en nu de beker definitief in ontvangst mocht nemen. Over de wedstrijden het volgende: De Sleutelstad IDe zyi II 00. Een wedtsryd met een sensationele tweede helft. Nadat diverse aanvallen goed zijn afgeslagen, gaat Erades er tussen uit en weet keeper Bik goed te redden. Met een kleine kans vóór de Sleutelstad komt de rust met 00. Het begin in de tweede helft is geheel voor De Zijl en met kunst en vliegwerk voorkomt de Sleutelstad doelpunten. Dan krygt Ouwerkerk een bijna niet te mis sen kans en gaat De Zyl door het be kende oog! Weer komt De Zijl terug en als dan Geeve voor de Sleutelstad geheel aleen voor de keeper verschijnt, schiet deze tegen de bovenlat. De stand blyft 0—0. L.Z.C. I—D.Z.V. I 0—3. Een slechte wedstrijd van onze stadge noten. maar goed door D.Z.V. gespeeld. Wanneer twee spelers het water moeten verlaten, komt D.Z.V. vrij en is de stand 01. terwyl even later een fout in de L.Z.C.-achterhoede een tweede doelpunt oplevert, 02. Als het werk gedaan is, wordt de wol gewogen, want de hoer moet weten wat de vacht van elk schaap oplevert. tig ken. Eindelijk komt L.Z.C. er iets beter hi, maar nu is het pech, als Tegelaar diverse kansen juist naast of over schiet. Met onveranderde stand komt het L.Z.C. IIDe Sleutelstad I 51. Nadat Geeve onverwachts voor Sleutelstad de leiding heeft genomen 01, maakt Brak vry spoedig gelijk 11 Uit een strafworp wor^t het voor de rust nog 21. In de tweede helft is speciaal Brak niet meer te houden en na drie fraaie doel punten komt het einde met ee diende 5—1 overwinning. De Zyi I—D.V.Z. I 5—1. In deze wedstrijd overtrof overtrof De Zyl de stoutste verwachtingen. Fraai spel deed D.Z.V. nergens spoedig had Van Weizen schot succes. 10. Nog voor rust werd het door Kikkert en Stehouwer 30. Daahten wy D.Z.V. na rust te zien op halen. De Zyl dacht er beter over en speelde een van zyn beste wedstrijden Een hard ver schot van Prevo vloog voor de vierde maal in de touwen. 40, en toen eindelyk D.Z.V. een verdiend tegen- punt maakte, 41, was het weet* De Zyl, die na goed samenspel door Stehouwer de eindstand op 51 bracht. De Zyl n—L.Z.C. 2 3—2. Een spannede, maar geen fraaie wed stryd, waarin De Zyl in de laatste den juist met de hakken over de sloot Direct na het begin een goede kans voor Stomps 01 en nadat Arbouw gelyk had gemaakt 11, werd het nog voor rust door Brak 12. Het vervolg had een zeer spannend verloop. Arbouw maakte gelyk 22 nadat De Zyl enkele corners kreeg ook L.Z.C. kansen miste, kon Arbouw onder groot enthousiasme even voi het winnende doelpunt maken 32, door De Zyl winnaar van de zilveren bal De Zyl I—L-Z.C. I 0—1. Heel wat beter dan de vorige maal deze ontmoeting. De Zyl bracht met goed samenspel het L.Z.C. doel vaak in geva; en waar ook L.Z.C danig van repliek diende, was het een wedstryd met veel spanning. Doelpunten bleven echter uit. Ook in de tweede helft grote spanning. Lut miste een strafworp en Prevo schoot keihard tegen de bovenlat, totdat Versluis eindelijk kon inschieten. 0—1. Ondanks heftige pogingen van De Zyl bleef de stand onveranderd. Door beter doelgemiddelde kwam De Zijl I definitief in 't bezit van de uitgeloofde beker. Berg, Polak en Slop houden de doodstraf Over Kotalla vraagt R. v. C. een psychiatrisch rapport De R. v. C. verwierp gisteren de beroepen van de Duitsers K. P. Berg, commandant van het concentratiekamp Amersfoort en W. A. Polak en B. Slop, die deelgenomen hebben aan de zoogen. „Silbertanne-moorden" in dienst van het Sonderkommando Feldmeyer van de Sipo. Alle drie waren door het B. G. tot de doodstraf veroordeeld. In de zaak van de eveneens ter dood veroordeelde Duitser J. J. Kotalla werd nog geen uitspraak gedaan, doch de R. v. C. wilde gevolg geven aan de wens van deze ter dood veroordeelde en gelastta een psychiatrisch onderzoek. Half millioen boete geëist Tegen de N V. Magazyn ..De Bijenkorf* werd gistermorgen voor de A'damse Econ. Politierechter wegens prysopdry- ving f 500.000 boete en in beslagneming van goederen voor f 125 000 geëist. Uit spraak (interlocutair) 4 Juli. VISSERIJGOLFJES De Alida KW 91 en de Cornelis KW 24 zijn in Katwijk gerepareerd en in IJmuiden aangekomen. Laatstgenoemde logger heeft een nieuwe stuurhut gekre gen. De motorlogger Huiherdina Gysber- ta KW 85 bevindt zich voor reparatie in Scheveningen. Het schip, dat langer dan een jaar opgelegd is geweest, de Vertrouwen KW 6. vertrok eindelyk naar zee ter haring- dryfnetvissery. Schipper is: Jac. van der Bent. De Willem KW 94 heeft de KW 72. die met een mankement aan de motor te kampen had. de vissershaven te IJmuiden binnengesleept. De KW 94 had een vangst van 50 kisten, de KW 72 een vangst van 10 kisten vis aan boord. Door GEORGE W. HERALD De volgzame dictator De ware dictatoren in het Kremlin zyn tegenwoordig de artsen van Stalin. Sedert het einde van de oorlog stelt hy zelfs zyn gezondheid boven de dringende staatszaken. Stalin wordt in December a.s. zeventig jaar oud, doch heel zyn stre ven is er op gericht, 80, 90 en indien mo- geiyk honderd jaar oud te worden. Toen Elliot Roosevelt zich in 1947 in het Kremlin aanmeldde, moest hy tien dagen wachten op Stalin's verschynen. Deze verontschuldigde zich als volgt: „Ik betreur het, dat ik u op ipy heb laten wachten. Maar ik was met verlof, en myn artsen hadden me bevolen negen pond in gewicht te verminderen. Dit was echter niet zo heel gemakkelyk en daar om moest ik myn terugkeer zo lang uit stellen." Onlangs liet hy zelf nog weten hoe zeer hy om zyn eigen gezondheid bekom merd is. Hy kabelde aan Kingsbury Smith nl.: „Ik zou gaarne naar Washing ton komen, doch myn artsen verbieden my een zo lange lucht- of zeereis te ondernemen." De strenge dictator is dus een gedwee patiënt. Hy werkt slechts zes maanden per jaar in het Kremlin. De overige tyd brengt hy door in zyn palmtuinen van Sochi, by de Zwarte Zee, gewooniyk van April tot Juni, en van October tot De cember. Een hygiënisch leven Wanneer hy te Moskou verbiyft, zal hy zich niet meer overwerken. Donder dag en Zondag neemt hy vry, om by zyn familie in zyn landhuis op 50 km Oosten van de hoofdstad uit Hodja, de Albanese President zagen, von den hem onveranderd en „biykbaar in goede conditie". Geallieerde diplomaten te Moskou be weren dat de redenen waarom Stalin zyn gezondheid zo goed verzorgt, een sterke wil is om lang te biyven leven. Daarvoor zou hy zelfs speciale opdrachten aan we tenschapsmensen gegeven hebben. Zo zond hy reeds in 1937 professor Alexander Bogomoletz, samen met een zyner artsen dhr Nicolai Speranski, naar de streek van Abkasië by de Zwarte Zee. over de 4000 honderdjarigen leven. Beide geleerden moesten het geheim van zulke hoge ouderdom opsporen. Een nieuw verjongings-serura maandenlange onderzoekingen stelde Bogomoletz vast, dat de mens sneller veroudert naarmate de verbin dingsweefsels van het lichaam verbruikt geraken. Als verjongingsmiddel fabri ceerde hy een serum uit menselyk been- dermerg. opgelost in paardenbloed. Dit merg moest binnen de tien uur na het overlyden van een dode worden afge tapt. Dit serum, dat kleurloos en doorzich tig is als water, werd spoedig als ACS bekend (Anti-rektikulaire cytotoxisch ■um). Stalin stelde aan Bogomoletz byzonder laboratorium ter beschik king te Moskou, om met dit serum te De overige vyf dagen verlopen volgens een vastgesteld uurrooster. Hy staat vroeg op, neemt een koud bad en doet dan een wandelingetje van een half uur door de straten van het Kremlin, door alle weder, zyn ontbyt bestaat uit enige boterhammen met thee. De andere maaltyden zyn eveneens sober, want Stalin heeft geen grote eetlust. Na het middagmaal gaat hy weer een uurtje wandelen. Dan werkt hy tot 8 of 9 uur 's avonds. Zyn avondmaal neemt hy al leen, en hy is doorgaans voor midder nacht te bed. Vroeger was Stalin een sterke wodka drinker, die moeiiyk te kloppen was. Nu neemt hy een glas volle melk na iedere maaltyd. Het roken is sinds 1946 veel verminderd. Af en toe rookt hy nog wel eens een pUpje. Een sterke constitutie Ongetwyfeld heeft Stalin onder de oor log, toen hy dageiyks 14 tot 16 uur arbeidde, veel energie verbruikt. Kort na de overwinning kwam de natuuriyke reactie, in de vorm van zware vermoeie- nis-verschynselen. Hy begon aan asthma en hoge bloeddruk te lyden. de eerste kentekenen van aderverkalking. Dit is echter by mannen van zyn ouderdom niets buitengewoons, en men kan er lang mee voort leven. Professor Antonio Giodano, die van 1931 tot 1944 zyn ïyfarts was, zei onlangs in een interview: „Stalin's constitutie Is buitengewoon. Ik heb zelden zulk een gezond en even wichtig lichaam gezien. Zelfs in de zwartste dagen van de oorlog bleef hy physisch jong en sterk, en zfin gezond heid was zo robuust als mogelijk. Zy die Stalin op 1 April 1949, tijdens het banket in het Kremlin ter ere'van 'experimenteren. Later stichtte hy een 1 instituut voor experimentele Biologie en Pathologie te Kiew, en plaatste Bogomo letz daarvan aan het hoofd. Tydens de volgende jaren werden zo wat tienduizend Russen met dit serum ingeënt. De resultaten waren verbluf fend. De meeste patiënten voelden zich naar geest en lichaam een dertigtal jaren jonger. (Inmiddels ging het Pasteur instituut te Parys ook tot gunstige ex perimenten over). Zodra Stalin de gunstige resultaten zag, liet hy zich in 1945, na de oorlog, de eerste injecties geven. Sedertdien zet hy de behandeling met regelmatige tyds- afstanden voort Zyn asthma schynt nu volledig genezen, en hy verkreeg weer zyn Vroegere geesteskracht Professor Bogomoletz verzekert met een ernstig gezicht dat zyn serum, by juiste toediening, het leven der mensen normaal tot 150 jaren rekken kan. Sta lin gaat wel niet zover, maar hy is toch overtuigd, dat het wonderbare ACS hem er nog wel 20 of 30 jaartjes zal bygeven, om zyn levenswerk voort te zetten. Hy heeft zyn dokters vertrouweiyk gezegd, dat hy vastbesloten is iedereen te ont goochelen, die reeds ongeduldig op zyn dood wacht. daaronder een paar mensen uit zyn onmiddellyke omgeving. Misschien zal Stalin's levenswil de mensheid nog ten goede komen. Toen deze kwestie onlangs ter sprake kwam onder UNO-diplomaten, zei een dezer al lachend: „Hoe ouder een man wordt, des te min der zal hy geneigd zyn om oorlog te voeren. Als Stalin honderd jaar wordt, kan dit de vrede voor een ganse genera tie betekenen.." (Gazet van Antwerpen) L.T.C. „DE MUNNIK" De onderlinge wedstrijden hebben tot nog toe 'n vlot verloop. Veel verra gen zyn er nog niet geweest. De kam pioen van het vorig jaar werd door L. Engelenburg in de halve finale geslagen met de zonderlinge cyfers 46. 61. 60 In het damesenkelspel afd. B. verraste Wiesje Kruider door Nel de Bruyne te verslaan. Ook in de halve finale gaf ze kranig party. In het herenenkelspel afd. B bereikte P. Donders de finale. In afd. A sloeg Aldershoff J. W. Boot in twee sets. waardoor we dus de finale krijgen tussen Engelenburg en Alderhoff. Zoals vermeld, sloeg Engelenburg Den Holder in de halve finale. „Als ik mijn spel Den Holder kan opleggen", zei Engelenburg enkele dagen voor de wedstryd, „dan heb ik kans hem te verslaan". In de eerste set leek dit er niet op en volkomen vol gens de spelverhouding won Den Holder de eerste set. Maar toen kreeg deze geen voet meer aan de grond. Vooral' de ge sneden kapbal in de uiterste hoeken ge plaatst was Den Holder te machtig. Mevr. Boot—Koning bereikte de finale door grote overwinningen. Het is jammer, dat zy niet in de competitie meegedaan heeft, daar anders zeker het algemeen kampioenschap behaald was. Haar spel steekt ver boven dat van de andere speelsters uit. Gelukkig, dat er onder de juniores-leden nu enkelen zijn. die bij veel oefening in staat zyn het tot sterke speelsters te brengen. De uitslagen waren tot heden: P. Boot Pzn slaat C. Hollebrandse 46 6—0 6—3: P. Brouwer slaat G. van Wieringen 6—2 6—1; J. W Boot. P. Boot 6—3 6—1; W. Aldershoff. H. Bennink 6—0 8—6; J. den Holder. J. H. C. Laman 6—0 6—0; L. En gelenburg, P. Brouwer 61 62; W. Al dershoff, J W. Boot 6—2 62; E. Enge lenburg, J. den Holder 46 61 60: Lach de Bère en H. de Koning. A. Wig- gers en D. Oostendorp 60 61; P. Boot en H Bennink. B. en H. Braakman 6—0 62; J. Braakman en Van Wieringen Stigter en de Soete 6I 61; W. Alders hoff en J. Laman, P. Eggermont en P Donders 7—5 6—2; J W Boot en W Karstens slaan J. Vlasveld en J. Parmen- tier 64 64; P. Brouwer en J. den Hol der, Lach de Bère en H. de Koning 61 6—0; P. Boot en H. Bennink. C. Otto er J. v. d. Nat 6—0 6—0; W. Aldershoff er J. Laman, J. Braakman en G. van Wie ringen 86 62; P. Brouwer en J. den Holder. P. Boot en H. Bennink 64 6—0: Mevr. Boot slaat mej D. Lamers 61 6—1: mevr. Karstens, mevr. Eggermont 6—1 6—1; mevr. Boot, mevr. Karstens 60 60; Lach de Bère, F Reuter 62 6—0; J. v. a Nat. D Oostendorp 6—0 6—1; W. Karstens. Lach de Bère 7—5 62; P. Donders. J. Parmentier 61 61; J. Braakman. H. de Soete 63 60; P. Eg germont. B. Kraakman 61 63: J Stig ter. E Oele 6—2 6—2; C. Otto. B. Wiggers 64 57 64; H. Braakman. H. de Ko ning 62 62; J. v. d. Nat, W. Laman 63 61: P. Donders slaat W. F Karstens 64 86; J. Braakman. P. Eggermont 6—3 6—1; C. Otto, J Stigter 6—3 6—1; Wiesje Kruider slaat mej. G. Koning 61 60; Nelly Braggaar. mej. Rijsdyk 61 26 62; mevr. Van Wieringen, mej. L. Bouter 63 61; Lilyan Revs, José Braakman 6—2 8—6; Wies Kruider Nel de Bruyne 6—6 6—2 8—6; Nelly Brag gaar, Wies Kruider 64 8—6; Lilyan Reys, mevr. Van Wieringen 61 61; P. Donders slaat J. Braakman 60 62; d# wedstryden duren voort SERIEWEDSTRIJDEN L.D.W.S. LD.W.S. organiseert op haar terrein seriewedstrijden. Het programma voor de le ronde luidt: Za. 2 Juli: Roodenburg D.H.C. (Delft); Di. 5 Juü: Ryr.sb. Boys— L.D.W.S.; Za. 9 Juli: U.V.S D.W.S (Amsterdam); Ma. 11 Juli: LJC.Lug- dunum. DAMMEN R-D.C.-NIEUWS W. Leeuwenburg Jr is ongeslagen lei der gebleven van de zomercompetitie. Hy won van P. van Egmond en daar F. A Verkuil zowaar F. Laterveer een halve punt wist te ontfutselen, kwam Leeu wenburg er nog gunstiger voor te staan. P. van Egmond is nu uitgeschakeld. In de 2e klasse leidt Kr. Leeuwenburg. De uitslagen waren: le klasse: W. LeeuwenburgP. van Egmond Jzn 20; F. LaterveerF. A. Verkuil 11; P. van Egmond JznJ. v. d. Mey 11; 2e klasse: W. HeemskerkKr. Leeuwenburg 02; Alb. v. d. MeyKr. Leeuwenburg 02; Alb. v. d. MeyA. v. d. Eykel 20; Kr. LeeuwenburgR. Heemskerk 02. Dam- en schaakwedstrijd. Donderdagavond speelt de buurtvereni ging „Haagwegkwartier" een dam- en schaakwedstrijd tegen personeel van de stedelyke lichtfabrieken. punten rijker geworden door een 40 overwinning op Fluks II uit Noordwyk. Beide partijen hebben zeer enthousiast gespeeld. D.A.W. was daarby iets in de meerderheid. Met rust was de stand dan ook 20 in het voordeel van de thuis club. In de tweede helft was het spel verdeeld. D A.W. was echter pro ductiever dan Fluks en voerde de stand tot 40 op. D.A.W. III verloor met 4—1 van T.OP. HL De rust ging in by de stand 1—1. Na de thee kwam het Rynsburgse aan- valsvak niet meer op schot De wedstrijd D.A.W. IVPernix VII ging niet door. „P. A. v. d. WERFF" HOUDT OP t JULI WANDELTOCHTEN. De Leidse wandelvereniging „P. A v. d. Werff' houdt op 2 Juli wandeltochten over 10, 15 en 25 km. Gestart zal worden vanaf Royal". Doezastraat en wel van 2 tot 3 uur. Er zyn fraaie pryzen te win nen en het parcours is met grote zorg samengesteld. Verenigingen of indivi duele tippelaars kunnen inlichtingen be komen by het secretariaat van .P A. v. d. Werff: Haven 26B. Leiden, tel. 24682 C.J.M.V. organiseerde sterrit Zaterdag organiseerde de federatie van de Leidse CJ.M.V. een stemt over 35 km. De deelneming was bevredigend. Ruim 30 deelnemers zyn gestart, waar van er negen uitvielen. De uitslag zal worden bekend gemaakt op een nog na der te bepalen datum, waarschynlijk op de feestavond ter gelegenbefd van het 2-jarig bestaan der federatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3