Leidse toonkunstenaars willen een Cornelis Scliuytstraat NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 28 JUNI 1949 Stadsnieuws Mattheus-Passion geen „publieke vermakelijkheid" Het bestuur der Kon. Ned. Toonkun stenaars-Ver.. afd. Leiden, heeft het vol gende schrijven aan het college va en W. doen toekomen: De afdeling Leiden van de Kon Ned. Toonkunstenaars-Vereniging is zo vrij Uw aandacht te vragen voor het volgende: Sedert een 40-tal jaren bestaat er Amsterdam en Den Haag een Cornelis Schuytstraat. Aangezien C. Schuyt Leids musicus was 0557—1616), rijst de vraag, of Leiden niet het voorbeeld Amsterdam en Den Haag heeft te vol gen. Als toelichting diene: Corn. Schuyt was een tijdgenoot van Sweelinck en een figuur van internationale betekenis, vooral door zijn vocale composities: hij maakte op kosten van het toenmalige ge meentebestuur een kunstreis naar Italië van ong. twee jaar. Helaas is er in geen enkele Nederlandse bibliotheek enig werk van Schuyt of Sweelinck terug gevonden. De werken, die later gepubl ceerd werden, zijn alle gevonden in bui tenlandse bibliotheken. Waar zij, e als Rembrandt of Vondel, cultuurdragers van hun tijd genoemd kunnen worden, heeft het nageslacht aan deze figuren o.i. wel iets goed te maken. Het ligt dan ook naar wij menen niet in de laatste plaats op de weg van de gemeente Leiden, Schuyts naam aan een plein, park of 6traat te geven. Sdhuyts naam zou flankeerd kunnen worden door de na van een Obrecht, Dufay, Sweelinck, Va lerius es. Ten tweede verzoekt gemelde afdeling U beleefd, of de term „belasting op openbare vermakelijkheden' niet anderd zou kunnen worden in „gemeen telijke belasting" of „stedelijke b ting". Hef bezoeken toch van b.v. tentoonstelling met werken van Rem brandt (zoals deze wel hier ter stede heeft plaats gehad), waarvan een grote wijding kan uitgaan, is toch bezwaarlijk een „publieke vermakelijkheid" te Ds W. H. Kelder te Utrecht beroepen IN DE VACATURE VAN Ds M. N. W. SMIT. Naar wü vernemen, heeft de Herv. Gemeente van Utrecht in de s ture van ds M. N. W. Smit, die omstreeks een Jaar geleden naar Den Haag is trokken, een beroep doen uitbrengen op ds W. H. Kelder te Leiden. Ds Kelder werd in 1902 geboren, candidaat in Zeeland (1927), hulppredi ker te Amsterdam beneden 't IJ en predikant te Ellewoutsdijk (1928), Breskens (1932), en Middelburg (1935) Sinds 23 April 1944 staat hij in Leiden. Zijn pastorale arbeid concentreert zich in de Pniël-wijk, terwijl ook het bijr— dere kerkewerk. sinds het vertrek ds M. W. J. Geursen naar Indonesië, zijn volle aandacht heeft GEMEENTE LEIDEN Officiële publicaties AFSLUITING WOLBRUG. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemene kennis, dat de Wol- brug in verband met uit te voeren her stelwerkzaamheden met ingang van 2-4 Juni j.l. tot nader order voor alle verkeer is afgesloten. Leiden, 28 Juni 1949. Burgemeester en Wethouders voornoemd, geaneester. H. VAN KIT1 De Secretaris, J. BOOL. AFSLUITING WEDDESTEEG. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemene kennis, dat de Weddesteeg op 29 en 30 Juni a s. van 9 00 tot 12 00 uur voor alle verkeer zal zijn afgesloten. Leiden, 28 Juni 1949. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ;meester, H. VAN KL De Secretaris. J. BOOL. BIJDRAGE IN KOSTEN VAN VOOR ZIENINGEN BIJ VRIJWILLIGE BESCHIKBAARSTELLING VAN WOONGELEGENHEID. Krachtens een Beschikking van d Ministers van Binnenlandse Zaken, va Wederopbouw en Volkshuisvesting e van Financiën is, overeenkomstig ee desbetreffend besluit van de Gemeente raad van 13 Juni 1949, de gelegenheid geopend om een bijdrage van Overheids wege te ontvangen in de noodzakelijke kosten, welke voortvloeien uit het v r y- willig beschikbaars.tellen van woonge legenheid. Voor een bijdrage kunnen in aanmer king komen: a. degenen, die met het oogmerk aar meer gezinnen dan waarvoor het onroe rend goed zich in de oorspronkelijke toe stand leende woongelegenheid te ver schaffen, voorzieningen aan dit goed t< doen uitvoeren, zonder hiermede gebaat te zijn; b. degenen, die door mede te werken dat meer woongelegenheid ter beschik king komt. woonruimte vrijmaken en dientengevolge kosten moeten maken voor verhuizing. Vergoeding kan slechts worden leend voor kosten, welke nè 31 December 1948 zijn gemaakt. Belanghebbenden, die menen voor eer vergoeding als bovenbedoeld in aanmer king te -komen, kunnen zich met een ver zoek daartoe wenden tot het Gemeente lijk Bureau voor Huisvesting, alwaar na dere inliohtingen worden verstrekt. Leiden, 28 Juni 1949. Burgemeester en Wethouders van Leiden, De Burgemeester, F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris, J. BOOL. Distribiitievaria - Bonkaarten 909 worden Woensdag (morgen) te Leiden uitgereikt gezin-nen, waarvan het hoofd ei kaartnummer heeft tussen 66001 De loketten zijn geopend van 8.30 tot 12 uur cn van 1.45 tot 4.30 uur. Meebrengen: stamkaarten en inwisselingsbonnen. men! Maar hoeveel te meer geldt dit voor het bijwonen van b.v. Bachs Mat- theus- of Johannes-passion, die voor ve len de prediking van een gelovig mar betekent. O.i. is hiervoor de term open bare vermakelijkheid allerminst op zijn (WO willen dit sympathieke voorstel gaarne ter kennis van onze lezers bren gen en wO kunnen reeds mededelen, dat het in het voornemen van B. en W. ligt althans aan verzoek 1 gevolg te geven door het noemen van een aantal nieuwe straten naar Nederlandse musici. Red. X. L. C.). Jubilea bij de Reinigings- en Ontsmettingsdienst In de grote garage van de Gem. Reini gings- en Ontsmettingsdienst was het gistermiddag feest. Het gehele personeel was in z'n Zondagse spullen aangetreden om twee jubilarissen te huldigen afscheid te nemen van een ander lid het personeel, dat op doktersadvies met vervroegd pensioen zou gaan. Het wi J. van Heusden, die de gemeente 40 jaar had gediend als dieper (baggeren aanverwante werkzaamheden), D. C. Blij, die 25 jaar op kantoor zat. ei Laterveer, die als straatveger zijn voudige, maar onmisbare steentje 36 jaar lang had bijgedragen. Zij werden toegesproken door de direc teur van de dienst, de heer J. H. de Jong. die van Heusdens verdiensten zag be lichaamd in zijn bevordering hulp-motorschipper, v. d. Blij prees om zijn houding tijdens de be zetting en de scheidende Laterveer om zijn trouw aan een heel gewoon beroep. De beide jubilarissen ontvingen de ge bruikelijke enveloppen met inhoud. Wethouder A. J. Jongeleen sprak de mannen en hun familie vervolgens har telijk toe namens het gemeentebestuur. Het woord werd verder nog gevoerd door de heer D. A. Landaal, hoofdadministra teur van de dienst, de heer J. Neuteboom, een der opzichters, en de voorzitter van de personeelsvereniging, de heer A. v. d. Mey. Laterveer en v. d. Blij ontvingen namens deze vereniging een huiskamer lamp ten geschenke, v. Heusden een hen- gelgarnituur. De dames werden met bloemen vereerd. Onder het genot van thee met koek bleef men nog geruime tijd bijeen. 25-JARIG JUBILEUM BIJ DE L.D.M. Op 1 Juli a.s. hopen de heer en mevr Melkert-v. d. Heuvel de dag te herden ken, waarop zij vóór 25 jaar in dienst traden bij de N V. Leidsche Duinwater Maatschappij. Gedurende deze tijd heb ben zij als concierge dienst gedaan. De heer L. Melkert, in onze stad een bekend figuur, verricht tevens kantoordiensten. Door bijzondere omstandigheden zal het echtpaar eerst op 11 Juli, ten kantore der Mij., door de directie en het personeel worden gehuldigd. Het zal de heer Melkert op deze dag zeker niet verdiende belangstelling ontbreken. HAAGSE GERECHTSHOF. -Van -drie. jaar .naar acht .maanden. De reputatie vap.de koopman K. C de V. is bij de rechtbank gevestigd, en tóen hij enige tijd geleden terecht stond wegens een inbraak in een villa te Wassenaar, had hij als gevolg daarvan drie jaar gevangenisstraf gekregen. De villa was volkomen geplunderd, en karrevracht vol goederen was er uil sleept. In hoger beroep by het Haagse rechtshof, beloofde verdachte zijn leven te gaan verbeteren. Het Hof heeft thans acht maanden gevangenisstraf met aftrek an preventief opgelegd. De medeplichtige A. B die eveneens tot drie jaar was veroordeeld. kreeg thans een jaar gevangenisstraf. Gymnastiek vormde gisteravond, tydens de demonstratie die de Leidse sport wereld ten bate van de Stichting 1940'45 gaf, een belangrijk onderdeel van het programma. Op de foto ziet men de dames-gymnastiekvereniging „Nlemv- Brunhilde" aan het werk tydens de rhythmische oefening. Foto N. v. d. Horst. Leidse sportwereld demonstreerde in de „Arena" Ten bate van de Stichting 1940-'45 In de „arena" van „Den Burcht" de monstreerde gisteravond de Leidse sport wereld ten bate van de Stichting 1940 1945. Turners(sters), schermers, wiei ers en boksers gaven achtereenvol gens blyk van hun kunnen. Dank zjj de leiding van de ambtenaar in de L.O., de heer J. C. F. Coers, zat vaart in de afwerking van het pro gramma en het was daarom jammer, dat enkele factoren het gebodene niet geheel tot zyn recht deden komen. Zo waren de vlonders, waarop de turners- (sters) moesten werken te klein van af meting en hadden de wielrenners op de home-trainers geregeld met pech te kampen. Een der wijzers van de klok, die de afgelegde afstand moest aange ven, weigerde hardnekkig zyn werk te doen, wat de betreffende rijder niet be paald pleizierig vond. Maar ondanks deze ongewenste dingen hebben de helaas niet talrijke aanwezi gen toch wel kunnen waarnemen, dat de sporters wel wat in hun mars hebben. De avond werd geopend met 'n rhyth mische oefening van de dames-gymnas tiekvereniging „Nieuw-Brunhilde" o.l.v. mej. G. Ort met Han Zirkzee aan de vleugel. De omstandigheden in aanmer king genomen, was deze oefening lang niet slecht en bij de daarop volgende baloefening deed deze vereniging het keurig. De heren-gymnastiekvereniging Excelsior" o.l.v. de heer Jac. Pommer, bracht daarna een voor het publiek zeer aantrekkelijke ondersteuningsoefening. Een meisjes- en damesgroep van L.T.C., o.l.v. mevr. HolzKellenaars, de monstreerde een vrye oefening, die ze voor de kringontmoeting te Leimui- den op Zaterdag a.s. op haar program- heeft staan. Gezien het gepresteerde gisteravond, verwachten we, dat L.T.C. het in Lelmuiden wel zal klaren. De oefening hoogbrug van „Excelsior" as prima en de heren hadden dan-eok veel by val van het publiek. L.T.C. sloot het gymnastisch gedeelte in de avond af met een knotsoefening, die niet zo best lukte. Toen was het woord aan de scher- ers. Het waren de heren E. C. de Ja ger, A. van Vliet, P. Erades en de leer ling De Mey. die een en ander van de nobele schermkunst lieten zien. Een partij floret tussen A. van Vliet en P. Erades werd door A. van Vliet met 54 innen. De heer De Jager liet zien, hoe h(j een leerling in de geheimen van de sport inwijdt en daarna trok hy een party op sabel tegen Van Vliet, die even- Pijpers, tamboers en hoornblazers naar Leiden Onder auspiciën van de Oranje-garde Het 25-jarig jubileum tandarts J. W. Stapel Geboortig uit Hellevoetsluis, is tandarts J W. Stapeltijdens zijn Leidse HBS.- jaren en de 25 jaar van zijn practijk zó geheel Leidenaar geworden, dat het hem gistermiddag bij de receptie te zijnen huize zelfs over het hoofd dreigde te lopen. Niet alleen kwamen vele min of officiële personen de jubilaris ge luk wensen, maar zelfs daagden er drom- len patiënten op. En dat zegt wat bij en tandarts! De in een ware bloementuin veranderde woonsuite aan de Rynsburgerweg 26 zag daarom een innig-tevreden jubilaris te midden van familie en vrienden de ge- prys. Zeer gezien bij zijn patiënten .In Leiden is het. wat.dat betreft, „w— ~j orde!" zegt de jubilaris met vol doening. „Vanavond ontvang ik collega's en vrienden!" En mevrouw Stapel zucht: „Een dertig veertig man visite!" Maar het gaat hier alles zo gul en har telijk. dat zo'n zucht niet al te sèrieus genomen dient te worden! Vergane glorie en herstelde schoonheid Met „Oud-Leiden" naar Koudekerk De leden van „Oud-Leiden", die gister avond per fiets of per bus de excursie naar Koudekerk aan den Rijn meemaak ten, hebben zich geen beter weer kunnen wensen. .De stralen van de ondergaande zon belichtten, wat er nog overgebleven is van het oude kasteel Groot-Poelgeest. Eén torentje en een koetshuis. In 1717 stierf de laatste bewoner, in 1789 werd het kasteel bijna geheel gesloopt en nog op het nippertje heeft Monumentenzorg zich in 1935 over het eenzame torentje ontfermd. Een torentje en aan de over zijde van de weg een vervallen koetshuis De laatste herinneringen aan de familie Van Poelgeest. Vergane glorie.. Doch er is meer in Koudekerk Een andere herinnering aan het verleden is de keurig gerestaureerde Ned. Herv.. kerk. Herstelde schoonheid. De geschie denis hieraan verbonden is niet anders dan die van zovele oude kerken. Een ka pel, vergroting, restauratie, verval en nog eens restauratie. En deze laatste heeft de kerk weer een groot gedeelte van haar vroegere luister teruggegeven. De heer De Kort heeft er veel van ver teld en de heer Jac. Vonk, organist der kerk, liet de onderscheidene mogelijk heden van het gerestaureerde orgel horen, waarna een.rondgang door de kerk werd gemaakt. Daarbij had men de ge legenheid het prachtige avondmaals- zilver te bewonderen. In het koor van de kerk, door glas van het andere gedeelte gescheiden, bood de kerkvoogdij aan de deelnemers thee aan. Een attentie, die zeer werd gewaardeerd. Namens „Oud-Leiden" dankte dr W. C. Braat de gastheren voor hun hartelijke ontvangst. Oprichting afdeling In Leiden werd opgericht een afdeling van de Nederlandse Vereniging van Leraren en Onderwijzers in de Lichame lijke Opvoeding. Het bestuur is als volgt samengesteld: voorzitter: W. P. Leenen, secretarese: mej. G. Ort. Marislaan 9; penningmeester: H. Kuhler. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester is verhinderd morgen spreekuur te houden. lukwensen in ontvangst nemen. Onder de bezoekers waren hoofdinspecteur D. W. d. Wal namens de commissaris van politie (dr Stapels vader was hier vroe- ?r eveneens commissaris), prof. J. P ijl, directeur van het instituut voor pre ventieve geneeskunde, dr K. Reitsma. directeur van het openbaar slachthuis, ir D. Y. Lem, adjunct-directeur van de afd. gemeentewerken ten stadhuize, ds W. H. Kelder, Ned. Herv. predikant te dezer stede, mr M. B. Vos. voorzitter van de raadsfractie van dc WD. mr W. de Clercq en mr F. J. Trapman, beiden bekende advocaten te dezer stede. Ook het voltallig bestuur van sociëteit „Ami- citia" was aanwezig. Tandarts Stapel is voorzitter van de Leidse Tandartsenvereniging en stelt collegiale samenwerking ten zeerste op wedstrijden op home-trainers. Zoals we reeds schreven, zat het „Swift" bij deze demonstratie niet mee. Tenslotte werden de navolgende resultaten geboekt. Race over 3 km.: 1. P. Bouthoorn, 1 min. 47 sec.; 2. W. Vreeswijk; 3. Joop Riethoven. Race over 1 km.; 1. Jac. de Groot, 32 sec.; 2. R. Riethoven; 3. W. Rijsber- gen. Revancherit over 3 km.; 1. R. Riethoven. W. Vreeswijk gaf op. Namens het bestuur van de Stichting 1940-'45, afd. Leiden, opende de heer T. K. Lingsma de avond, die ö.m. werd bijge woond door de commissaris van politie, de heer R. J. Meyer en gedeeltelijk ook door burgemeester en mevr. Van Kin- De heer G. A. F. Eversteyn. de voorzit- r van de afdeling, reikte aan elke deel nemende vereniging herinneringen uit. De heer Coers gaf bij diverse nummers heldere voorlichting. Nieuwsflitsen uit de omstreken Koudekerk aan den Rijn Gemeenteraad vergaderde Koudekerks raad besprak gisteravond de belangen, van zyn gemeente. Als eer ste punt werd het ophalen van huisvuil gegund aan A. van Harskamp tegen een vergoeding van 940 per jaar. Besloten werd aan het verzoek van de bond tegen het vloeken niet te voldoen. Wanneer nodig zal morele steun worden geboden. Het verzoek van het Oranje-comité werd ingewilligd. Het kreeg 195 toegewezen voor de tractatie der schoolkinderen ter gelegenheid van de Oranjefeesten op 12 en 13 Juli a.s. Vervolgens werd de verordening op de heffing van een straatbelasting, welke 31 Dec. afloopt, tegen het>üfde percen tage als in het afgelopen jaar aange- Ingekomen was een verzoek van de heer A. van Egmond om eervol ontslag als ambtenaar van de burgerlijke stand wegens voortdurende ziekte. Besloten werd dit ontslag op de meest eervolle wyze te verlenen. Op de volgende raads vergadering zal, ter voorziening in deze vacature, een voordracht worden aan geboden. By de nieuwe gas- en stroomleverings- overeenkomst met de stedelijke fabrie ken van gas en electriciteit te Leiden, betalen de ingezetenen pnzer gemeente evenveel als de inwoners van Leiden. Wat de overeenkomst betreffende de straatverlichting aangaat, de oude loopt tot 31 Dec. 1959, terwijl de nieuwe aan gegaan zal worden tot 1974. Tengevolge van de vernieuwing van de brug over de Lagewaardse Wetering moet de brug bij dhr. C. van der Bijl daarmee ln overeenstemming worden gebracht. W. van Vegten merkte hierbij op, dat een en ander veel geld zal kos ten, doch de voorzitter zei, dat daar nu eenmaal geen ontkomen aan is. Uit de tekening bleek, dat de huidige brug, welke nu een breedte heeft van 5.25 m., verbreed zal worden tot 9.50 m. Het bedrag der kosten werd niet ge noemd. Ook de slechte toestand va: bestrating van de Lagewaard kwam nog ter sprake. De voorzitter deelde mee, dat dit een B-weg is en dat Gedeputeerde Staten toestemming tot berijding hebben ver- De heren K. Groen, H. J. Heemskerk en H. Wille werden benoemd tot lid var de commissie tot onderzoek der geloofs brieven van de gekozen raadsleden. Bij de rondvraag vroeg de heer Van Vegten naar de sluiting van de brug op bepaalde uren van de Zondag. Door Ge deputeerde Staten is voor sluiting nog geen officiële toestemming verleend. Wat het in-functie-blijven van het personeel Het vendel Leiden van de Oranje- „irde, dat zich thans in een grote bloei mag verheugen, bestond op 4 Februari jl. 15 jaar. Ter gelegenheid hiervan zal op Zaterdag 16 Juli a.s. een groot concours worden gegeven, waaraan pijperscorp- i. tamboers en hoornblazers deelnemen. Er zijn reeds 11 inschrijvingen. Het aan tal personen, dat tijdens dit concours zal optreden, wordt geschat op 500. De res pectieve corpsen zijn afkomstig uit Schiedam, Maassluis, Rotterdam, Delft, Den Haag, Zevenhoven en nog andere gemeenten Zien wij het programma, dan kunnen wij ons niet aan de gedachte ont trekken, dat Leiden éen evenement tegemoet gaat. Om half drie is het verzamelen op „Den Burcht". Hier start men voor een na der aan te geven route door de stad. Op verschillende plaatsen zal de optocht worden beoordeeld, en wel naar de mars vaardigheid, de muziek en de algemene indruk. Na terugkeer wordt op „Den Burcht" ook gedemonstreerd. Daarna zal het geheel zich opstellen tot een mas sale band. bestaande uit 150 tamboers. 120 hoornblazers en 150 pijpers. In totaal zijn er zeven prijzen aan verbonden. Voor de Leidse kantonrechter Om een flesje w(jn Een heer, wonende in een dorp omgeving van Leiden, had zonder ver gunning van de rijksverkeersinspectie op Zondag 20 Februari met z'n auto ge reden. Hij bekende dit, maar.hij wilde zijn vrouw, die ziek was. in Leiden flesje wijn op de kop tikken. En hij had de bus gemist. Eis O.M.: f20 boete of 8 dagen. Uitspraak: f 10 boete of 4 da gen hechtenis. „Geheel en al ondeugdelijk" Een andere heer had met een vracht- ito op de Witte Singel gereden. De immen deugden niet. de stuurinrichting ook niet, de signaalhoorn ook niet en het gehoor van de chauffeur liet ook iets te en over. Een botsing was er het ge volg van. Uitspraak: 2 maal f 15 boete of 2 maal 5 dagen hechtepis en f3 boete of 1 dag hechtenis. „Swift" organiseert wieler wedstrijden in het Kooi-kwartier Op 16 Juli t.g-v. haar 30-jarig bestaan. De Leidse ren- en tourvereniging „Swift" is 30 jaar geworden en zal dit feit op Zaterdag 16 Juli vieren met wed strijden voor nieuwelingen en amateurs het Kooi-kwartier, d.w.z. de Park- jat. Formosastraat, Sumatrastraat en Timprstraat. nieuwelingen zullen 40 km rijden. De Leidenaajs H de Vos, Jac. de Jong ~~i G. Vreeswijk komen in (leze course, e om 3 uur begint, uit. Dan volgt een wedstrijd over 100 km ior amateurs. De beste rijders van Nederland zullen hiervoor uitgenodigd worden „Swift" is vertegenwoordigd met Jac. de Groot. Th. v. d. Fits, P. Bouthoorn. Joop Riethoven, W. Vrees- njk, ea. BURG. STAND VAN LEIDEN. Johanna E. M., d. v. W. van Deuzen en S. G. Pannebakker; Johannes M., z. van P J. Bleiji en H. M. van der Meer; Har- G. F., d. v. P. H. Smittenaar en H. J. de Regt; Clara C. M.. d. v G. W. van den Hout en M. L. Bertholet; Cornelis G. 5. v. W. A. van Rijn en W. P. van Veen; Francisous A. M., z. v. W. van Meegen en C. C. D. Lelie; Johannes L. J., A. A. M. Vosters en M. A. Teeuwen; Anna M. H d. v. J. H. Duivenvoorden C. T. C. Heuzen; Jannetje, d. v. J. Riet hoven en F. Robbers; Laurens, z. v. M Cerdijn en C. Vermeer; Maria, d. v. G Bavelaar en H. J. van den Burg; Bertus P. W., z. v. P. W. de Zwijger en G. Varik; Hendrina, d. v. N. Angenent A. J. Blom; Anna, d. v. W. Guijt en W Keur; Cornelis, z. v. C. van Duiven voorde en A. Guijt; Martha J.. d. ■v Dannijs en N. E. van der Luit; Bernardus P. P., z. v. G. Versteeg en W. Gahrmann. OVERLEDEN: J. E. S Kuiters, huisvr. J. J. Abspoel, 66 jr; G. Nievaart, wdr, ;3 jr; W. Brugman, m., 63 jr. GEHUWD: F. M. van de Buld en H. J. Willemse; iL. J. L. Gordijn en C. H. Baak. de stad vindt boottocht plaats over de Kager- en Bra- semer-meren. De toegang tot „Den Burcht" bedraagt een kwartje, v 15 cent wordt afgestaan ten bate NIWIN. Voor nadere bijzonderheden kan men zich richten tot de heer J. Heus, Oude Vest 25, telefoon 1509. Ds H. Visser te Sassenheim 1 Juli a.s. 70 jaar „Een dienaar der Kerk in alles" Ds H. Visser, Chr. Geref. predikant te Sassenheiin. hoopt op Vrijdag 1 Juli zijn 70ste verjaardag te vieren. Het is nog'maar betrekkélijk kort leden, dat deze man van eenvoud kracht, prediker met „een stalen sten- stoere stijl" zijn veertigjarig ambtsjubi leum mocht herdenken. Thans staa^ deze trouwe herder en leraar aan de voor avond van het bereiken van de leeftijd der sterken. Ds H. Visser, wiens leven door prof. Van der Meiden werd gekarakteriseerd in de zin: „Dienaar der Kerk in alles; een man, die nooit zichzelf zoekt; lijder en strijder in stilte door de moeilijke ven", werd op 1 Juli 1879 te Apeldoorn ge boren. Reeds vroeg werkti de Here in hem Zijn genade- wonder en hij werd zich zijn herdersroeping bewust. Op 11 Juli 1907 w»rd de jonge Herma- Ds H. VISSER No, vember van datzelfde jaar leidde zijn geestelijke vader en leermeester, wijlen prof. De Bruin, hem te Veenendaal tot zyn dienstwerk in. Op 9 Mei 1915 ver bond hy zich aan de Gemeente van Leeuwarden, waar hij onder zeer moei lijke omstandigheden aan het werk toog. Tot 1931 bleef ds Visser in Friesland, het jaar, waarin de Gemeente van Dordrecht een beroep op hem uitbracht. Tien jaar later deed deze predikant zijn intrede te Sassenheim. Hier in het centrum van de bollenstreek vierde hij zijn veertig jarig ajnbtsjubileum en hoopt hij zijn 70ste verjaardag te herdenken. Ongetwijfeld zal deze voor hem zo vreugdevolle dag niet ongemerkt voor bijgaan. Jac. de Mooij, Voetspecialist Zitting elke morgen 911 uur en elke avond 6.308 uur te Rynsburg Heerenweg 10 tel. 2754. en Iedere middag 24.30 Lange Mare 41 Leiden, telefoon 21898. Fondsleverancier voor steunzolen naar gipsafdruk. Tot „nut ende vermaeck" Tot „Nut ende vermaeck" speelde gis teravond de Geref. Kerkeraad een partij tje voetbal tegen de Geref. Jeugdraad op het N B.L O.-terrein aan de Zoeterwoudse Singel. Tot „Nut", omdat de opbrengst tf 128) ten bate van de jongens in Indië kwam, tot „vermaeck", omdat de kerke raad zich buiten adem zwoegde om tegen de jeugd stand te kunnen houden. Ds Dronkert leidde met een zacht trap je tegen de bal de wedstrijd in en een ogenblik later waren de kerke- en jeugd raad in éen hevig duel gewikkeld. Schop- waar je raken kon en bukken als de bal tè hard in de richting van een diaken kwam suizen. De jeugd was minder be zorgd om hoofd en body en kon ook har der lopen. De kerkeraad had echter het geluk, dat zijin doelverdediger de „leergeschillen" nogal rustig opnam en oploste, waardoor de rust met 11 inging. In de tweede helft ging het echter snel bergafwaarts met de kerkeraad. Ver moeidheid en adepinood waren de oor zaak. Met de sprekende cijfers 82 strompelde men naar de kleedhokken. Joop van Egmond leidde de wedstrijd op deskundige wyze. betreft, moet men, aldus weth. Molema, steeds ijveren voor algehele brugsluiting op Zondag, hoewel de veiligheid, bewa king, brandmelding enz. het wenselijk maken, dat de centrale post nabij de brug bezet. Lisse Gemeenteraad De raad van onze gemeente komt Don derdagavond bijeen ter behandeling var de volgende punten; voorstel benoeming lid dienst sociale zaken, voorstel benoe ming van een viertal bestuursleden de gemeentelijke woningstichting, stel fraude-risico-verzekering, verhuur gemeentelijk sportterrein, wijziging sub sidieregeling kleuteronderwijs, verkoop stukje grond, conversie geldleningen, wijziging begrotingen 1948 lenen subsidie in verband met gezinsver- zorgingswerk. dekking verhezen woning bouwvereniging „Volksbelang", treffen regeling met Geref. Kerk (art. 31) inzake betaling kosten bouwrijpmaken in gronden. Dienst Sociale Zaken Aangezien mevr. M. A. Pereboom-Veld- huyzen van Zanten ontslag heeft aange vraagd als lid van het bestuur van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken, stellen B. en W. voor in deze vacature te benoemen mevr. A. Dronkers-Wesselo. Kleuterscholen In verband met de verhoging van d« subsidie voor het kleuteronderwijs heb- W. van Ged. Staten enige wen ken ontvangen, welke dienen te worden geleefd bij dit onderwijs. Ged. Staten achten het gewenst, dat de kleuterscholen onder leiding staan van een hoofd, dat door B. en W. te bepalen bevoegdheid bezit, waarbij voor de huidige leerkrach ten een overgangsbepaling kan worden gesteld. In de toekomst zullen de hoofden de kleuterscholen in het bezit moeten van een hoofdacte. Voorts dringen Ged. Staten hoorlijke huisvesting voor de kinderen is. Toegezien zal worden op een goede zit plaats voor de kleuters en, indien de ruimte dit vordert, zullen kinderen be neden de 4-jarige leeftijd van de scholen geweerd moeten worden, zulks op advies in de schoolarts. Burgerlijke stand GEBOREN: Johannes C. M., z. v. C. M. M. Hoes en H. C. H. Huiskamp; Jan C. A. A. Markusse en P. L. de Kam Johannes, z. v. Th. v. Egmond en N. var Egmond; Evert M.. z. v. A. P. van Pelt er T. de Rijk; Cornelia, d. v. P. Sprokkelen- burg en K. A. Rijnbeek; Petrus C. M. v. J. C. J. Slobbe en C. A. Hoogervorst; Elisabeth G. L., d. v. G. L. Boot en C. v d. Voort; Francisca M., d. v. C. van dei Ploeg en M. J. de Groot; Ida C. H., d. v M. J. Wassenaar en A. J. C. Hoogen- straten. OVERLEDEN: Johannes den Hollan der. 79 jaren. ONDERTROUWD: J. Kaak en J. J. v d. Wijngaard; Chr. Alserda en K. J. var Dreunen; W. Grisnich en C. Leeflang; C. van Tiltoorg en J. van Duijvenbode; J. H. Riuigrok en M. J. A. Vreeburg. GEHUWD: Th. Smits en J. v. d. Weijde; W. S. Caspers en E. Hesseling; H. J. Ger ritsen en J. Hesseling; W. C. Lagerweij en J. J. Wesselius. Mej. N. Smink slaagde voor 1 examen steno-Engels. Noordwijk De gemeenteraad bijeen De voltallige raad kwam gisteravond bijeen. Na opening sprak de voorz. eet kort woord naar aanleiding van de ver kiezingen. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat enkele raadsbesluiten door Ged. Sta ten zijn goedgekeurd. In antwoord op ee vraag van de heer Jongelie zei hy, dat i: het uitbreidingsplan een terrein was ge projecteerd ter beschikking van d N Z.H.V.M. voor stichting van een werk- ^jlaatsencomplex. De N.Z.H. is echter plan veranderd en koos een andere plaats Aan de orde was hierna een voorstel betreffende grondtoewijzing bomschadt percelen aan de Schoolstraat. Toekomst- siraat en Julianastraat. De raad kon zioh hiermede verenigen. Aangeboden werden voorts de ge meenterekening en de rekening der be drijven over 1945. De gemeentegelden verzekering werd met 3 jaren verlengd bij de Frauderisico-onderlinge meenten. Het belangrijkste punt van de agenda bevatte een voorstel van B. en W. tot benoeming der bedrijv dracht van 2 personen ingediend, be staande uit de heren Joh. Melse. bedrijfs- chef van de Gem. Bedrijven te Middel burg. en J. A Smith, hoofdinspecteur van het Gem, Energiebedrijf te Amster dam. Na stemming bleek, dat de heer Melse de meerderheid op zich verenigd had. Bij de rondvraag informeerde de heer Monyé naar de plannen inzake verbete ring van de Oude Zeeweg bij de Boule vard. Ook de heer Krau stelde dienaan gaande enkele vragen. De voorzitter ant woordde, dat dit gezien moest worden als onderdeel van het wederopbouwplan en de plannen voor de parallelboule vard. Ook wenste de heer Monyé inlich ting over de plannen tot overzetting van de electr. voltage in 220 volt. De nieuwe woningen aan de Boerenburgerweg zul len met 220 volt worden uitgerust. Waar om ook de bestaande aansluitingen niet vernieuwd? Wetoh. Vogelaar antwoordde, dat dit nagelaten is uitsluitend om de hoge kosten voor de bewoners. Tenslotte ontspon zich nog een filosofisch debat tussen de heer De Boer en de voorz. over de opstelling van vargenlijsten ter beant woording door sollicitanten. Aanbesteding. Het leggen van riolen enz. aan de Boerenburgerweg is gegund aan de laag ste inschrijfster, de fa. Hulsebosch te Bloemendaal. voor f 19 625. Uitslag verkiezingen. De voorzitter van het hoofdstembureau brengt ter openbare kennis, dat op de Gem. secretarie ter inzage is gelegd het besluit, waarbij de uitslag der verkiezing is vastgesteld, benevens het proces-ver baal der zitting van het hoofdstembureau. Ongeval Zaterdagavond kwam een jongeman uit Voorhout per fiets de Sohoolstraat uit en wilde de N. Boulevard oprijden. Hij botste tegen een passerende auto en werd tegen de straat gesmakt. Hevig bloedend werd het slachtoffer opgenomen en naar een ziekenhuis te Leiden vervoerd. Dr Sneep verleende de eerste hulp. Noordwijk I—Rijnsb. Boys I 1—1 Noordwijk zette zijn aantrekkelijke serie nederlaag wedstrijden voort met een ontmoeting tegen Rijnsb. Boys. De uitslag 1—1 gaf de verhoudingen heel goed weer. Vóór de rust was Noordwyk meestal in het offensief en wist dit voor deel in een doelpunt (van de voet van A. van Rooven) om te zetten. De gasten lieten het er echter niet bij zitten en kort na de hervatting profiteerden zij van een misverstand in de Noordwyk- achterhoede. o Tevoren speelden Noordwyk* II en R. Boys II. welke ontmoeting de Noord- wijkers met 3—1 wisten te winnen. Morgen. 29 Juni. half 8, zal voor d# Geref. Bond alhier spreken ds H. G. Atom aNed. Herv. predikant te Rotter dam-Delf shaven. De collecte ten bate van de reclas sering, gehouden in onze gemeente, bracht op f878.37. De heer M. Beekes. ambtenaar te? secretarie, slaagde voor het examen Gem. Administratie I. Voorschoten Diploma-uitreiking. Tot slot van de verkeersweek werden in de raadszaal aan de geslaagden voor het examen veilig verkeer de diploma's uitgereikt. De raadszaal was geheel ge vuld met kinderen en volwassenen, toen burgemeester C. J. van der Hoeven tot de uitreiking overging. Hij hield vooraf een toespraak. Zeven kinderen kregen een extra prijsje. Van de 156 deelnemers aan het schoolexamen zijn er 14 gezakt, terwijl van de deelnemers aan het ry- wielexamen 26 werden afgewezen. Mr Drossaart Bentfort, voorzitter van de plaatselijke afdeling van veilig ver keer, reikte daarna aan de volwassenen de diploma's uit. De beste deelnemer was de heer v. d Nouweland. die een binnèn- en buitenband kreeg Ook de burgemees ter werd gediplomeerd. Dank werd nog gebracht aan de organisatoren van de Hedenavond om tien minuten voor half zeven verzorgt de KR.O. een repor tage. gewijd aan de verkeersmiddag in Theo Laurentius is geslaagd voor het toelatingsexamen van de gemeentelijk® H.B.S. te Leiden. Zoeterwoude Legging eerste steen Hedenavond, half 8, zal de eerste steen worden gelegd vóór het te bouwen verenigingsgebouw van de Ned. Herv. Gemeente. Dit gebouw zal, zoals bekend, erband met de restauratie van d® technisch directeur'oude kerk enige jaren als noodkerk wor- en W. hadden een vóór- den gebruikt. Gerestaureerde kleuterschool te Katwijk in gebruik genomen Weer een stukje wederopbouw tot stand gekomen Gistermorgen werd met enige plec'n tigheid de vernieuwde kleuterschool ir de Voorstraat te Katwijk officieel in ge bruik genomen. Deze school werd 1848 geopend en zestig jaren lang werd in het oorspronkelijke gebouw aan Voorstraat „les" gegeven, totdat langzamerhand minder bruikbaar geacht werd1 en overgegaan werd tot het bouwen een nieuwe school aan de Louw straat. De Duitsers deden haar echter verdwijnen, zodat tijdelijk onderwijs ge geven moest worden in de ambachts- tekenschool en daarna weer in het oude gebouw. Op 7 December kon tot all opluchting de verbouw van het ou schooltje aanbesteed worden en sedert hard gewerkt. Gistermorgen was 1 ogenblik aangebroken, waarop de school officieel geopend kon worden, deze plechtigheid waren velen a wezig: burgemeester Woldringh van Hoop. de wethouders H P. Bloot en J. Kleen, de gemeente-secretaris de heer C. O. Boekhoven, ir Van der Kloot Meyburg en ir Kriek van wederopbouw, de schoolarts dr P. Vermet, de directeur gemeentewerken de heer G. Rens. ie van de gemeentebedrijven de heer J. A. Blom, verschillende dames var damescomité, mej. F. van Mourik, hóófd de gemeentekleuterschool te Katwijk den Rijn, mej. Couvée. hoofd de Prinses Julian-a-kleuterschool, hoofd der school, mej D. W. Brandse. haar staf, e.a. De burgemeester voerde als eerste het woord. Spr. noemde deze dag een feest dag: want wederom is een klein stukje wederopbouw tot stand gekomen. Dub bele vreugde kon de burgemeester tonen, omdat uit dit gerestaureerde ge bouwtje het oude bijna niet meer te her kennen valt. Voor het in geheel nieuwe banen gaande kleuteronderwijs is dit ituurlijk zeer voordelig, omdat hier de passende sfeer geschapen is. nodig voor zeer belangrijke opvoedkundige werk. Met enige hartelijke woorden droeg de burgemeester het gebouw aan de directie over. Hierna sprak namens de commissie van toezicht mevrouw Woldringh van der Hoop-André de la Porte. Sedert het be gin van de verbouwing tot nu toe zijö de kinderen thuis geweest. maar d® dames hebben niet stil gezeten, aldui mevrouw Woldringh van der Hoop. Onder het raadhuis is hard gewerkt, ge timmerd en geschilderd. Het resultaat is hier te zien- Spr. bood hierna een grot# doos met geschilderde blokken aan. Mej. Brandse dankte voor het ge sprokene en wees op de spreuk bij d® ingang: „Help mij het zelf doen". D® dames Hus en Kuypers boden namens da ouders een electrische klok aan. Ten slotte sprak nog de aannemer, de heer A. de Best. De plechtigheid werd besloten met d® bezichtiging van het gebouw, waarna koffie gebruikt werd. Geslaagden Chr. Kweekschol Voor het eindexamen van de Chr. kweekschool alhier zijn nog geslaagd: P. Laman te Leiden; H, Kuipers te Leiden; M. Vermeulen te Leiden; G. Spierenburg te Voorhout; C. v. Rooyen te Katwijk en J. Verloop te Noordwijk. MARKT- EN VIS SERI JBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN. 27 Juni. Groentenvelling: Aardappelen (bonken) 9 80 —11.80, idem (grote) 9 40—12.20. idem (drie lingen) 8.20—9. idem (kriel) 5 40—6.60. sla 1.50—630, tuinbonen 17—18, komkommen 20—20, kasherenbonen 1.40—1.40. waspeen 9 —20. rabarber 7.90—8 20, aardbeien 70—105, bonenkruid 3 90—3.90, alles per 100 kg; bos- peen 8—16. boskroten 2 60—5 40. radijs 4.30— 4.30, selderie 4—5.80. peterselie 4—4.40, alles per 100 bos; bloemkool I 6—14, II 6—6 per 100 stuks. LEIDEN. 27 Juni. Groentenvelllng: Ra barber 7—13, kroten 14. uien 2.10—10. peen 14—20. aardappelen 4.10—11, andijvie 5—15, >eien 88—102. snijbonen 80—125. stam- 1 105135, doperwten 5058. peulen 40 postelein 7—15, tuinbonen 1822, spits kool 7—7.20, spinazie 8—10. tomaten 32—78, komkommers 8—27, bloemkool 6—13. sla 1 50 perziken 1.70—23. kroten 1.60—5.70, selle 2.60—4 90, selderij 3—6.20, uien 4 10 peen 6—17

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2