Zó is Prins Bernliard: een nauwgezette, ijverige werker Wist U VRAAGGESPREK LAAT ZIJN GROTE EENVOUD ZIEN Wat weten we van Prins Bernhard, die morgen zyn 38ste verjaardag viert? Gaat het beeld van de jarige Prins eigenlijk by tallozen niet schuil achter een glanzende ante, een vliegtuig, een mooi uniform en een prachtig rijpaard? Inderdaad. Maarten onrechte! Een interview van „Trouw" met Zijne Koninklijke Hoog heid, waaruit wij enkele passages overnemen, laat de Prins zien, zoals hy werkelijk Is. Een man, die een arbeidsprogram uitvoert, dat slechts weinige uren vry laat; die veel op reis is, maar dan ook zaken doet. Men oordele zelf. De lezer moet het zich alles maai woon 'voorstellen, al is het dan geen alledaagse bezigheid van journalisten de Prins wat indrukken te mogen vragen over zijn werk en zijn liefhebberijen. We zittén aan de tafel en roken uit de zilveren doos en terwijl de Prins eer pijp stopt uit een blauw-oranje tabaks zak, zegt hij: „Nu moet u het maai vragen, dan zal ik antwoorden, tenminste als ik alles weet.. Een enkele vraag geeft al terstond een antwoord, waaruit blijkt, dat de Prins heel veel weet. Hef ge9prek gaat over de demobilisatie va de militairen, die uit Indië terugkeren „Ik maakte mij daarover reeds spoedig na de oorlog bezorgd." zegt de Prins, daarom heb ik indertijd minister Beel voorgesteld de Demobilisatieraad in leven te roepen, waarvan ik graag de voorzitter wilde worden. Tussen het be drijfsleven, de Stichting van de Arbeid, de kerken, de particuliere instanties en de overheid ontbrak de benodigde scha kel. De oplossingen van het probleem sloten niet aan. Maatregelen schoven langs elkaar heen, overlapten elkaar, stagneerden elkaar, terwijl de gedemo biliseerde doorlopend geholpen moest worden. En natuurlijk zelf moest mee helpen. Er is nu bereikt, dat de overheid begrijpt en weet, wat de burgerij kan doen en dat deze weet hoe ver de hulp van de overheid kan gaan. Thans is leder bekend: hier begint mijn taak, ver gaan we nog samen, hier begint weer de ander. En nu is het probleem vandaag, dat bij het groeiende aantal demobilisanten het opvangen moeilijker wordt, omdat de industrialisatie nog niet op gang is." „Een Prins, zoals velen hem niet hennen „Tegenover de vragensteller, die het ontzaglijk makkelijk gemaakt wordt, want hij behoeft slechts te luisteren, zit Iemand, die het werk, waarmede hij zich belast heeft, intens verricht. Een Prins, zoals velen hem niet kennen. Die zijn omgeving verrast heeft met een feiten kennis en een zakelijk inzicht, een ijver en een systematische dagindeling, welke Nieuwe regeling voor de eierexport Heffing van fl.50 per kip bU onvoldoende inlevering Er is een nieuwe regeling voor de eierexort ingevoerd, volgens welke m.i.v. 2 Juli iedere pluimveehouder verplicht is een heffing te betalen van in totaal f 1.50 per kip, waarvan f 1 dient te wor den betaald voor 15 Aug. De resterende f 0.50 per kip zal voor een nader te be palen datum, vermoedelijk in October, moeten worden voldaan. Van deze verplichting worden onthe ven de pluimveehouders die regelmatig per periode het vereiste aantal export zegels inleveren. A'damse agent de kluts kwijt door vliegtuiggeronk? Een 25-j. politie-agent, A. H. H„ die ginds Zaterdagavond werd vermist, is gisteravond op zijn post teruggekeerd Hij was volkomen afwezig en kon zich mets meer herinneren van wat er met hem is geschied. Het wordt niet uitge sloten geacht, dat de overvliegende bom menwerpers de agent, die lange tijd in Dachau heeft gezeten, van streek hebben gebracht. Op dokters advies zal hij korte tijd rust moeten nemen. LONDENSE HAVENSTAKING BREIDT ZICH UIT In de Londense haven wordt nog steeds gestaakt en men verwacht, dat alle 7000 bootwerkers van de Konink lijke haven, de grootste van Londen, vandaag het werk zullen neerleggen. Volgens een later Reuter telegram, zouden de bootwerkers van de Londense Koninklijke havens besloten hebben, morgen het werk te hervatten, doch zei weigeren enig Canadees schip te lossen. Vandaag stellen icij IJ voor: GIJSBERT DUINDAM, Stijntjes Duinstraat 13, Noordwijk aan Zee. Gijsbert Duindam heeft gisteren In de tropen zijn 21ste verjaardag mogen vie ren. Gefeliciteerd.' Hij is op 8 October 1948 met de Zuiderkruisnaar Indone sië gegaan en dient thans als huzaar le klasse in de omgeving van Bandoeng. soms amper is by te houden. Die een arbeidsprogram uitvoert, dat slechts weinige vrye uren laat, die veel op reis is, maar dan ook zaken doet. Zijn tochten door verschillende stré ken van het land. waarbij hij het op prijs stelde ongedwongen met vertegenwoordi gers van verschillende beroepen, orga nisaties, sociale instellingen, geestelijke stromingen, kerkelijke instanties e.d. te spreken en hun meningen en opvattingen ïrnemen, hebben een nauwer contact doen ontstaan. Dan merkt men, dat de Prins, die in Montreal de Canadese pers verbaasde met een uitstekende voordracht over de Stichting van de Arbeid, van vele pro blemen grondig op de hoogte is. Die streek-samenkomsten, waar voordrachten over typisch locale vraagstukken worden gehouden, worden meestal gevolgd door wat onder de medewerkers van de Prins als „hearings" bekend is. interviews van de Prins met een arbeider, een sociale werker, een predikant, een priester, een verpleegster. Er zyn voorbeelden te over, dat de resultaten van zo'n gesprek op een der departementen terecht kwam en dat aan de bezwaren over een bepaalde toe stand een einde kon worden gemaakt. (Voor vervolg zie Pag. 5) Djokja is op het ogenblik een stille stad Mevr. Soekarno ontruimt veiligheids halve haar woning. De correspondent van Aneta te Djokja meldde gisteravond, dat het laatste KLM- vliegtuig, hetwelk gisteren van die stad vertrok, de inrichting van het KLM-ge- bouw meenam. Een vliegtuig van de Unci zal nu de luchtverbmding onderhouden. Er worden ook nog militaire vliegtuigen verwacht. Djokja is in afwachting van de over dracht een stille stad, doch er rijden nog militaire auto'^in verband met de ver huizing. De sultan voert druk besprekin gen en beweert, dat er na het vertrek der Nederlanders geen onrust komt. Intussen hebben de echtgenoten van Soekarno en Hatta en gezinsleden van 16 republikeinse regeringspersonen hun woning verlaten en hun intrek genomen in de kepatihan, het bestuursgebouw van de sultan. In to taal zijn dit 49 personen. (Dit wijst dus niet op veiligheid. Red.). Door een ontploffing van een landmijn verloren twee personen het leven. Vrijdag zal Prins Bernhard op het Paleis Soestdijk aan de 27 depot-com mandanten van de Kon. Landmacht vaantjes uitreiken, welke bestemd zijn als wisselprijzen voor militaire presta ties in de onderdelen der depots- De vaantjes worden aahgeboden door de ver. „Ons Leger". MIN. LIEFTINCK ZAL DONDERDAG DE TROFFEL HANTEREN. Minister P. Lieftinck zal a s. Donder dag te Klundert (N B.) de eerste steen leggen voor een aantal boerderijen, da- onder beheer van de dienst der Domei- zal komen. Met de nachtboot naar Hoek van Holland arriveerde gisteren een merk waardig gezelschap uit Engeland in ons land: 40 invaliden, die de gast zyn van de burgery van Zutphen. 't Ging direct op het oude stadje af, onder de de hoede van de Wegenwacht. De „Katholieke Actie" van Gottwald bezet consistories En deelt nu in de Kerk de lakens uit Zowel Reuter als Ass. Press melden, dat de door de Tsjechoslowaakse regering opgerichte „Katholieke Actie" vrijwel alle kerkelijke consistories in het Aarts bisdom en de Bisdommen van het land onder tyiar beheer heeft gesteld. De dwangmaatregelen tegen de Kerk verbeurdverklaring van kerkelijke goederen nemen steeds grotere omvang aan en vele priesters, die verzet pleeg den, zijn gevangen genomen. Leden van de zgn. „Katholieke Actie" hebben zich in de consistories, de hoogste administra tieve bureaux in de diocesen geïnstal leerd en de consistories die nog open zijn, mogen slechts „oude kerkelijke za ken" afwikkelen. Het zjjn de leden van de „Katholieke Actie", die thans de her derlijke brieven uitgeven en de priesters benoemen. Het gisteren vermelde „her derlijk schrijven" van Mgr Beran gaf inzicht omtrent de waarheid, namelijk Ligging wrak „Roermond" thans bekend Slachtoffers worden Zaterdag begraven Duikers zyn er gisteren de plaats vast te stellen, waar het wrak van het bij Bari verongelukte K.L.M.- vliegtuig „Roermond" zich bevindt. Na dat zij met boeien de positie van het gezonken vliegtuig hadden aangegeven, moesten zij hun bergingspogingen, met het oog op de in kracht toenemende wind, opgeven. De reeds geborgen stoffelijke schotten van de Nederlandse slachtoffers zullen morgen naar Nederland worden de Nieuwe Leidsche Crt it zullen de stoffelijke resten der geïdentificeerde slachtoffers van de ramp met de „Roermond" morgenmid dag, direct na de aankomst op Schiphol, naar Amsterdam worden vervoerd, waar zij aan de familieleden worden overge dragen. Er wordt dus geen ohapelle d'ardente ingericht. De begrafenissen zullen geschieden in de plaatsen was omgekomenen eenmaal hun domicili Averell Harriman, de reizende am- sadeur van het Marshall-plan, heeft eer langdurig onderhoud gehad met d« Britse minister van Financiën, Sir Staf ford Cripps, vermoedelijk in verband met de slechte financiële toestand Groot-Brittannië. de huidige gang van zaken en achteraf blijkt, dat de politie de verspreiding hier in niet heeft kunnen verhinderen. Reuter meldt nog uit Praag, dat de Tsjechoslowaakse minister van Onder wijs. heeft verordend, dat RK. schoppen die „kerkelijke straffen politiek karakter" (Bedoelt men hiermede ook de ban van het Vaticaan? Red.) op leggen aan geestelijken, gestraft kunnen worden wegenswetsovertreding! Bouw van nieuw paleis in uitzicht gesteld Noordeinde heeft afgedaan als woonpaleis Onlangs heeft het Tweede Kamerlid Bachg KVP) vragen gesteld over de bestemming van het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde te Den Haag, waar bij hy te kennen gaf, dat het eigenlijk niet passend is, dat administratieve in woners in het Paleis zullen zetelen. Minister Drees heeft hierop thans ge antwoord, dat de Koningin en de Prins de Regering in kennis hebben gesteld van Hun voornemen om het Paleis aan het Noordeinde in de toekomst niet meer als woonpaleis te gebruiken. In aanmerking nemende, dat Paleis Huis ten Bosch voor bewoning van het Koninklijk Gezin kan dienen en daar voor beter geschikt wordt gemaakt, als ook dat, wanneer meer normale tijden zijn teruggekeerd, een voorstel tot de bouw van een het Koninklijk Huis waar dig Paleis te Den Haag naar het oordeel van de minister-president en van zijn mede in deze vragen betrokken ambt genoten aanhangig dient te worden ge maakt. zien zy tegen de wijziging van de bestemming van het Paleis Noord einde, waar men enkele Rijksdiensten, die weinig contact met het publiek heb ben, denkt te vestigen, geen bedenkin gen. Binnenkort zullen gelden worden aan gevraagd voor het herstel van de brand schade aan het Paleis en voor het tref fen van voorzieningen ter verhoging van de brandveiligheid. 38 Engelse invaliden in hun motorcars naar Zutphen Gisteravond zijn in Hoek van Holland de 38 Engelse invaliden uit Lancashire Noord-Londen gearriveerd, die van ochtend in hun Argsonwagentjes een soort driewielers met hulpmotor zijn gestart voor een rally via Arnhem naar Zutphen, waar zij ruim een week de gast zijn van de burgerij Van Zutphen zullen diverse tochtjes door ons land worden gemaakt. Deze invalide-wagen tjes leggen per uur gemiddelde 20 km af. Op 6 Juli wordt de terugtocht naar Den Hoek aanvaard. Lichte nekkramp in kazerne Bergen op Zoom Geen reden tot bijzondere ongerustheid By de dienstplichtige soldaat V. uit Rotterdam, gelegen in de Vort Heijligerkazerne te Bergen op Zoom, heeft zich Zaterdagmiddag tijdens zijn verlof een lichte nekkramp geopenbaard.' De soldaat was Zaterdag normaal met de verlofgangerstrein naar zijn ouder lijk huis vertrokken, waar hij zich ge durende de middag onwel voelde wor den. De ontboden huisarts constateerde nekkramp, waarvoor hij overbrenging naar het Militair Hospitaal te Den Haag noodzakelijk acht»e. De kamer in de kazerne, waar V. ge legen was, is direct afgescheiden en de ige daar gelegen militairen die niet met verlof waren, zijn thans in quaran- i. Volgens de Mil. Geneeskundige Dienst behoeft dit geval van nekkramp geen reden tot bijzondere ongerustheid Hongaarse spionnage- complotten zijn als een olievlek Russische ambassadeur kreeg ontslag De Russische ambassadeur in Hon garije, luisterende naar de poëtische naam Poesjkin, is door Moskou van zijn functie ontheven en in zyn plaats werd Tisjok benoemd. Ook Poesjkin zou betrokken zyn geweest in een spionnagecomplot. Zoals reeds gemeld, zijn ook de ex-minis- an Buitenlandse Zaken. Rajk, en nog achttien anderen wegens spionnage gear resteerd. Afgaande op gegevens van Hon gaarse vluchtelingen, werd de Hongaarse Ister Revai naar Moskou ontboden. „Cher Maïtre" Stalin, een exposé te geven hoe de zaken in Hongarije marche- Na zijn terugkeer uit Moskou liet Revai de ambassadeur Poesjkin in arrest stellen. Poesjkin ook niet mis, schoot li daarop in de maag en deze kreeg dertig dagen ziekteverlof, om van zijn 'ondingen te genezen. Ook honderden leden der Hongaarse politieke politie zou den bij de samenzwering betrokken zijn geweest en dientengevolge, om het netjes te zeggen, naar de Sowjet-Unieover gebracht". cóz dafr met 7E0'/&»i: Morgen vlaggen we voor Z.K.H. Prins Bernhard, die 38 jaar wordt In de Belgische Kamer voor de C.V.P. geen absolute meerderheid Communisten ontvingen een flinke „linkse" op de rode kaak De nieuwsgierigen hebben lang moeten wachten op de officiële uitslag der Bel gische verkiezingen. Hierby schijnt een rol gespeeld te hebben, dat de voorzitter van het stembureau te Schaarbeek, vergeten had de stemmen te tellen. Misschien telde hy zijn laatste franken na zo'n vermoeiende dag, voor een potteke bier! Maar uiteindelijk waren gisteravond laat dan allo stembiljetten geteld, en konden de cijfers worden vastgesteld. Uit de resultaten blijkt, dat de Christelijke Volks party, in tegenstelling met hetgeen men aanvankelijk had verwacht, in de Senaat over de absolute meerderheid beschikt, maar niet in de Kamer, waar zy voor meerderheid een paar zetels tekort komt. Dit tekort is vermoedelijk veroorzaakt, doordat stemmen verloren gingen aan de z.g. „dissidente lijsten". De communis tische fracties hebben in Kamer en Senaat een aanzienlijke aderlating ondergaan, zodat die party aan bloedarmoede zal gaan lijden, terwyl de Liberalen in Kamer en Senaat het aantal zetels respectievelijk met twee-derde zag stijgen en 1 verdriedubbelen. De Socialisten gingen iets achteruit. De zetelverdeling in de r Volksvertegenwoordiging, die 212 leden telt, is nu als volgt: C.P.V105 (92) Socialisten 66 (69) Liberalen 29 (18) Communisten 12 (23) In de Senaat was de aanwijzing van de 106 rechtstreeks gekozenen als volgt: C.V.P54 (51) Socialisten 33 34) Liberalen 14 5) Communisten 5 (11) (De cijfers tussen haaksjes zyn die van 1946). Men dient echter te wachten tot 11 Juli, de datum waarop nog 46 provin ciale en 23 „keuze" senatoren zullen worden aangesteld, om te kunnen bepa len, of de C.V.P.-meerderheid zich zal handhaven. De C.V.P. die voorstander van een terugkeer van Koning Leopold als regerend vorst van België, is er dus niet in geslaagd, in de Kamer de vol strekte meerderheid te behalen, welke nodig is om tot een oplossing van f Koningskwestie te komen. Een lid v; het Secretariaat in Zwitserland van K ning Leopold, verklaarde tegenov Reuter, dat het hoogst onwaarschijnlijk is. dat de Koning een verklaring omtrent het resultaat der verkiezingen zal afleg gen en hy thans niet voornemens is uil Zwitserland te vertrekken. Uit de resul taten valt nog te concluderen, dat ook Kamer hier de kleine onafhankelijke lijsten geen DAT in de vacature-mr C. J. Verheyen benoemd is tot lid der Pr. St. van Noord- Brabant J. N. Swinkels (KVP) DAT in Mei door de seruminrichtingen te A'dam, R'dam en Groningen koepok stof werd afgeleverd voor resp. 30 069, 7711 en 1218 personen, totaal 38.998 (v.j. resp. 40.821, 8408, 1006 en 50.235). DAT de toren van Oosterland op Dui- veland wordt gerestaureerd. DAT het Koningin Juliana Fonds f 7000 schonk voor de opbouw van het Jamma- kinderhuis te A'dam. DAT het mannenkoor St. Joseph te Waubach (L t.g.v. het zilveren jubileum 16-18 Juli een driedaags muziek- en zangfeest organiseert. DAT het koopmanshuis „De drie ver gulde haringen", onderdeel van het mu- i „De Waag" te Deventer, in zijn oude luister is hersteld. DAT voor het A'damse Hof 6 jaar werd geëist tegen de 23-j. Pool J. P., die op 2 Oct. jl. zijn vriend uit minnenijd (om een 14-j. meisje) met een broodmes doodstak (rechtbankvonnis 4 j.). DAT L. W. Peterse te Maartensdijk, oud bestuurslid der Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, is benoemd tot ridder ON. DAT in de vacature- K. H. H. Bon- gaerts benoemd is tot plv. lid van Spoorwegraad mr J. Schuttevaer Utrecht. DAT minister Götzen op vragen van het Kamerlid mej. Tendeloo het bericht be vestigde. dat de ambtenaar Ie Batavia, die typiste Sdviserde maar een vriend geld te zoeken, per 1 Juni is ont slagen. DAT het Tweede Kamerlid Hoogcarspel (CPN) bij minister Van Schaik aan drong om in gemeenten boven 20.000 zie len de stembiljetten te laten tekenen door de burgemeester en niet door de voorzit ters der stembureaux. DAT het Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters (Arb.) verzocht, wegens schending van het landschap, de electri- citeitscentrale niet ten Z., maar ten N. van Zwolle te bouwen. DAT het R'damse B.G. de 41-j. Rotter damse SD-er C. C. F. Richter wegens het doodschieten van burgers en de 51-j. hulplandwachter F. A. Spinks uit Rockanje wegens arrestaties resp, tot 15 en 12 j. veroordeelde (eis tegen beiden levens lang). DAT de R'damse Kamer van het Haagse B.G. gisteren haar laatste zitting heeft ge houden. DAT een wetsontwerp is ingediend om het gevelhuis „In de Struys" te Veere als geschenk van de Engelse mej. Alma Oakes te aanvaarden, waarna het tesamen met het buurpand „Het Lammetje" tot mu seum wordt ingericht. DAT de Dierenbescherming uit alle de len van het land klachten ontvangt over het neerleggen langs de weg van vergif tigde etenswaren om honden en katten uit de weg te ruimen en voorzichtigheid met de huisdieren daarom geboden is. DAT thans gebleken is. dat de bij Vught gevonden stoffelijke resten niet afkom stig zijn van menselijke lichamen. DAT de R'damse stoker J. A. W. Klyve, opvarende van het s.s. „Kronenburg", gis. teren in de A'damse haven van boord is gevallen en verdronken. DAT het uitbreidingsplan van Arnhem voorziet in de bouw van bijna 5800 ningen. DAT het raadsbesluit van Bergen op Zoom om de binnenhaven in het hart de stad te dempen is goedgekeurd door Ged. Staten. DAT de Haarlemse politie de opsporing verzoekt van de 4-j. Gerardus (Gerrie) Cornelis Gijlswijk uit de Valkenstraat 13 aldaar, die sinds 24 Juni wordt vermist en de gewoonte heeft in stilstaande auto's te gaan slapen. DAT Zwolle van het extra-contingent 54 woningen krijgt. DAT de jacht op hazen en patrijzen resp. op 1 Oct. en 1 Sept. wordt openge steld. beide tot 31 Dec. en men voor de opening van de jacht op ander wild ver wezen wordt naar de St. Crt. van gisteren. DAT de St. Crt. van gisteren beschik kingen bevat betreffende heffing bijdra gen Rijksbureau voor metalen en bouw stoffen. Beurtvaart 1948, Horecabedrijven 1948 en het afleveren van Surinaamse rijst aan Horecabedrijven. DAT t.g.v. het 100-j. bestaan van het prov. ziekenhuis te Santpoort (voorm Merenberg) benoemd is tot ridder N L. de oud-voorz. A. W. Michels en tot ridder O.N. de hoofdadministrateur R. Verbeek. hebben gehad. Slechts de „Vlaam se Concentratie" zal een zetel krijgen in de nieuwe Kamer. Hoewel de minis ter van Binnenlandse Zaken, Pierre Ver- meylen, verklaard heeft, dat er een kans bestaat, dat een coalitie gevormd kunnen worden van Katholieken er beralen, zou hierby het punt „belasting verlaging" een enorme moeilijkheid op leveren, hetgeen ook blijkt uit de visie minister Spaak. MINISTER VAN MAAR SE VEEN BEZOEKT DE VLOOT. Aneta seint uit Batavia, dat minister Van Maarseveen hedenochtend, vergezeld van vice-admiraal Pinke. naar 't Marine- vliegkamp te Priok vertrok en een Cata lina-vliegboot bezichtigde. Met de ad miraalssloep maakte hij vervolgens tochtje door de haven. Een kindervriend Het is wel een groot kindervriend geweest, deze mr G. T. J. de Jongh. oud vice-president en oud-kin derrechter van de Amsterdamse recht bank. die dezer dagen 88 jaar oud is verleden. Aan hem heeft veel te dan ken ieder wie de zorg om het verwaar loosde kind ter harte gaat. Hem heeft wel het allermeest dat kind ;lf te danken. Een merkwaardig man, die mr De Jongh. zelf heeft hij eens verteld, hoe hy en leeftijd van 35 jaar, dus in de kracht van zijn leven, op het punt staan de zijn levenstaak als rechter aan te vatten, blind dreigde te worden. In mijn binnenste, zei hy later, ontkiemde toen innig verlangen om het leven, dat nog gegeven mocht worden, zo duur mo gelijk te verkopen en zo nuttig mogelijk te maken voor anderen, speciaal voor de geslagenen en de behoeftigen in de maat schappij. Het viel met dat blind worden geluk kig nog al erg mee. De ogen bleken te opereren en toen later het gordijn toch hem dicht viel, was hij al in de buurt van de tachtig. Toen was, zei hij zelf, de tijd van klagen en van moppe- n allang verstreken. Maar die dreigende blindheid heeft el een accent aan dit leven gegeven. Het heeft zijn leven verdiept, en wel in deze zin, dat hem steeds voor ogen zweefde de wens op zijn sterfbed voor Heer te mogen verschijnen roet een levensboek, waarin op de creditzijde ook ets geschreven stond van naastenliefde, gerechtigheid en opofferingsgezindheid. Welnu, men zal niet velen kunnen op- immen, die dit ideaal hebben vastge houden. zoals deze kinderrechter dit deed. Men kan critiek oefenen op be paalde gedachten, welke hy koesterde omtrent schuld en straf. Maar men zal moeten toegeven, dat hij de idee van kinderrecht een stuwing heeft gegeven als weinigen. De titels van zijn mooie boekjes „Kin derrechtspraak is volkszaak" en „Kin derrecht is kinderbescherming" klonken als klaroenstoten, die op dit gebied een euwe tyd hielpen aankondigen. Nu hij gestorven is. zullen verscheide- nen, die eens als schoffies voor de groe- tafel stonden en uit zijn mond een woord opvingen, dat misschieen het eer ste vaderlijke woord was. dat ze ooit hoorden, hem in dankbaarheid gedenken. Dat zullen hem wellicht ook vele auto riteiten doen. Maar het zou ons niet verwonderen, anneer de dankbaarheid van die schof fies hem het allerdierbaarst was. Romme boos In Den Haag loopt het verhaal, dat Romme boos is. Hij heeft op de griffie van de Tweede Kamer kennis ge nomen van de 9tukken, die de uitwer king van de Van Roijen-Roem-verklarin- gen bevatten, en dit alles zou niet be vorderlijk zijn geweest voor zijn goede humeur. Het zü zo. Zelf verwachten wy ven die boosheid van de heer Romme niet bijster veeL Want eigenlijk gezegd past het zo'n beetje in zijn politiek om nu en dan eens boos te worden. Die boos heid is een onderdeel van het systeem. Wanneer straks een regeringsverklaring wordt afgelegd over Indonesië, zal de heer Romme aanvankelijk weer zeer ge reserveerd zijn, hij zal verschillende spitse vragen stellen en zal daaraan toe voegen, dat het antwoord op die vragen beslissend zal zijn voor zijn houding. Maar in het verleden is al gebleken, dat het antwoord op die vragen er eigenlijk niet zxs erg op aankomt, want de heer Romme zal toch verklaren, dat hij tevre den is en hij zal de Regering weer steunen. Totdat het in het systeem weer tijd wordt voor een nieuwe boze bui. Lichte verliezen Onze lezers willen we niet onthou- den de kyk. welke „De Waarheid" heeft op de halvering van de commu nistische partij in België. Eigenlijk mocht die kijk geen verrassing meer opleveren na wat dit blad over de verkiezingen in ons land geschreven heeft Welnu. Die verrassing is dan ook uitgebleven. De communistische partij in België, aldus „De Waarheid", „leed lichte verliezen". Vandaar blijkbaar, dat alleen in de Belgische Kamer reeds de communisten op 12 zetels moeten zitten in plaats van op 23 uit de oude Kamer. Het is wel pover, wanneer men het met zulk een voorlichting stellen moet. Vandaag hervatting der besprekingen over Duitsland De vier plaatsverv. militaire gouverneurs te Berlijn bijoen Vanmiddag zouden voor het eerst, sinds vel© maanden, de Vier Mogendheden- besprekingen over Duitsland t© Berlijn worden hervat. De sier plaatsvervangend© militaire gouverneurs komen bijeen in het gebouw van de Geallieerd© Bestuurs raad in de Amerikaanse sector, hetwelk sinds een jaar practisch niet meer gebruikt is. Immers in Maart 1948 kwam de Geallieerde Coördinatie-Commissie voor het laatst tezamen, toen de spanning tussen „Oost" en „West" haar hoogtepunt had bereikt. Het gaat thans om de vorming van een orgaan, waarin de vier bezettings- mogendheden vertegenwoordigd zullen zyn en waarin Duitse kwesties, die van gemeenschappelijk belang zjjn, zullen worden behandeld. In principe had men Ook in Canada boeken de Liberalen grote winst Ztf hengelden met het aas van „belasting-verlaging." Behalve in Nederland en België, boe ken de Liberalen verkiezingswinst in Canada. De Catiadese liberale partij heeft bij de gisteren gehouden federale verkiezingen, de grootste parlementaire meerderheid behaald van de Canadese geschiedenis. De Liberalen verwierven 193 zetels, dat is nog 13 meer dan dat onder leiding van Mackenzie King in 1940 behaalde, record. De Progressief- Conservatieve partij verwierf 42 zetels, dat is een verlies van 25. Ook in Canada hebben de Liberalen propaganda ge maakt met .belastingverlaging" en het opruimen van beperkende maatregelen uit de oorlogstijd. De premier St. Lau rent zelf. werd herkozen als afgevaar digde van Oost-Quebec. Deze nacht is uit de Prins Hendrik kade te A'dam het l(jk opgehaald van een leden onbekende man. die vermoe delijk onder invloed van sterke drank verkeerde en van een schuit te water is gesprongen om zwemmende de overkant te bereiken. daartoe te Parijs besloten. Volgens Ass. Press zijn de vier plaatsvervangers: de Amerikaan Hays, de Brit MacLean, de Fransman Noiret, en de Rus Dratwin. De bijeenkomst valt samen met het ein de van de spoorwegstaking te Berlijn, die meer dan vijf weken heeft geduurd. De stakers zijn bezig, de aan installaties aangerichte schade te herstellen en Reu ter bericht, dat het personenvervoer door de electrische treinen morgen zal wor den hervat, evenals het vrachtverkeer. Volgens latere berichten werd heden morgen de stroom weer ingeschakeld en begonnen de electrische klokken op de stations te lopen. Enkele minuten later ving de eerste proefrit aan over de. reeds danig geroeste en door gras overwoekerde sporen. De Duitse politie van de Weste lijke sectoren begon de stationsgebouwen te ontruimen. De vrees voor represaille maatregelen is geluwd. WEERBERICHT Droog weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Meest zwakke en veranderlijke wind. Droog en overdag overwegend zonnig weer. In het binnenland warm en in de ZON EN MAAN Woensdag 29 Juni: Zon op 4.22, onder 21.04; maan op 7.25, onder 23.34 uur. 3 Juli E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1