h NIEUWE LEID S CHE COURANT 2 MAANDAG 27 JUNI 1949 Boerliaave-zaal kreeg waardige bestemming Opening van de tentoonstelling van het L. K. C. Een zó grote belangstelling, als Zaterdagmiddag bij de opening van de tentoon stelling van het Leids Kunst Centrum werd getoond, had het bestuur van de nog jonge Stichting nauwelijks verwacht. Er waren tientallen stoelen tekort en men was tijdens de openingsrede zelfs verplicht de in de zaal aanwezige oude trap tc benutten, opdat allen iets zouden kunnen horen. De ontvangst van de gasten had niet inzenders behoeven dan ook in geen enkel opzicht te wanhopen. Ook zij krij gen nog wel eens een kans, doch van zelfsprekend heeft de jury er naar gestreefd bij de grote verscheidenheid toch nog wat eenheid te krijgen wat betreft het peil F.n dat peil is. over het de tot tentoonstellingsruimte ingerichte Boerhaave-zaal plaats, maar in de nog niet gerestaureerde tweede ruimte, vroe ger eveneens in gebruik als ziekenver trek en later, toen het Caecilia-gasthuis werkinrichting was geworden, als werk plaats. Deze zaal was opgefleura' met schilderijen van de leden, een wandtapijt van mevr. Van Oerle en palmen. Het welkomstwoord werd gesproken door wethouder J. C. van Schaik, voor zitter van het Centrum. Spr. vertelde iets van de vele moeilijk heden, die de stichting had moeten over winnen. Zo b.v. het vinden van een goede zaal. Maar dank zij het gemeentebestuur en dank zij de afdeling gemeentewerken, welke instantie in korte tijd zóveel pres teerde, dat de tentoonstelling op tijd kon openen, is het Leids Kunst Centrum onder dak gekomen in dit mooie, oude gebouw. Spr. bracht ook de tentoonstel lingscommissie dank voor het vele werk, dat werd verzet, de jury voor de bereid heid in ijltempo en geheel pro Deo te willen balloteren, de firma Kriest voor het bijna symbolische gebaar van het beschikbaar stellen van groen en planten en de firma Gebrs. Dullaart voor het glas-in-lood-raam, dat het Centrum als blijvende verfraaiing van het gebouw werd aangeboden. De wethouder vertelde zijn gehoor vervolgens nog iets van het Leids Kunst Centrum, zijn doel en werkwijze. Zo zal er tijdens de tentoonstelling in de zalen een avond worden georganiseerd voor alle leden. Hierbij zal een orkestje van leden van Toonkunst medewerking ver lenen. De wethouder hoopte, dat dit een begin zou zijn van nader onderling con tact tussen de kunstenaars, een contact, dat zonder twijfel ook bevruchtend zal werken op de artistieke prestaties. Het woord werd vervolgens gegeven aan architect G. v. d. Mark. die iets ver telde van de geschiedenis van dit histo rische complex gebouwen. Vooral tref fend was hierbij de herinnering aan het gelukkig nooit uitgevoerde besluit alles maar te slopen! Dat was in 1937! Een ander gemeentebestuur neemt 12 jaar later het besluit een jonge groep Leidse kunstenaars op deze historische grond een kans te geven en hoopt het zelfs tot restauratie te brengen. Spr. noemde dit verheugend en wenste het gemeente bestuur en het Leids Kunst, Centrum De burgemeester aan het woord Burgemeester Van Kinschot, die regel recht van een vergadering en dus iets later arriveerde, opende de tentoonstel ling met een kort maar kernachtig woprd. 'Om twee redenen toonde de bur gervader zich hierbij zeer verheugd: om de her-ingebruikneming van de histo rische Boerhaave-zaal en om het feit, dat jonge kunstenaars uit Leiden en omge ving hier öp eigen wijze naar voren ko men, zo blijk gevend van nieuw en jong kunstenaarsleven. Spr. bracht ook dank aan de jury en spoorde de thans afgewezenen aan niet te versagen en een volgende keer weer mee te dingen. Met de wens, dat de expositie zou sla gen, verklaarde de burgemeester de ten toonstelling geopend. Nadere ver antivoor ding Leids Kunstcentrum Het blijkt nodig te zijn thans nog even terug te komen op ons verslag van Zater dag over de expositie van het Leids Kunstcentrum in de Boerhaavezaal. Toen we Zaterdagmiddag de opening door burg Van Kinschot bijwoonden en nog eens de gelegenheid hadden de kunstproducten te bekijken nu echter keurig en smaak vol gerangschikt bleek ons dat er enkele kunstenaars, over wie we in ons verslag hadden geschreven, niet meer door hun werk vertegenwoordigd waren. Op zichzelf is dit feit in het geheel niet erg en de betrokken kunstenaars zullen het zeker nog wel op prijs stellen, dat er toch over hun werk is geschreven. Om echter verantwoord te zijn tegenover het gehele Leidse Kunstcentrum willen we graag de oorzaak hiervan melden. Het verslag moesten 'we daar er anders geen tijd meer voor was schrijven direct na de uitslag van de jury. Deze jury heeft meer werken toegelaten dan er thans zijn geëxposeerd, doch zij gaf ook advies inzake die werken, die even tueel konden vervallen, indien bij de in richting der expositie ruimtegebrek zou blijken. Er waren inderdaad meer werken ingezonden dan er ruimte was en de ten toonstellingscommissie heeft zich strikt gehouden aan het advies van de jury. De uiteindelijk dus toch nog gedeballoteerde Honderd zwemmers(sters) deden aanval op zwemdiploma Grote belangstelling in „de Overdekte Centrum in de oude Boerhaave->zaal houder Van Schaik bezichtigen de tentoonstelling, die het Leids Kunst Centrum in de oude Baarhaave-zaal organiseert. Foto N. v. d. Horst, geheel genomen, zeker niet laag. Vermel den we tenslotte nog het fraaie edel- smeedwerk van mej. H. Kalis en het aardewerk van Ravelli en Brouwer. Com. Basoski. Onder grote belangstelling werd Zater dagavond in ..de Overdekte" door ruim honderd deelnemers een aanval gedaan op het zo begeerde diploma van geoefend zwemmer, met als resultaat: Meisjes (en dames» A: Anna M. Buitenhuis, Annebien •Claasesz. Caty Nap, Cootje Stigter, Noortje Kedde. Ulrika Oosterhoff, Rolijn Postel, Inga Venker, Bertty Ros, Cieltje de la Court, Hetty de Bruyne, Annette Warren, Rietje v. d. Vijver, Elly Disse- velt, Toosje van Dorp, Magda Rutgers, Loesje Knechtel, Marinette Laarman, In- grid Kakebeeke, Nelly Bversteyn, Lenie van Beusichem, Engelina W. Meyer, Johanna v. d. Heyden, Rietje den Ambt man, W. J. V. Gerritsen. Ria Verheul, Ali Verheul, Ineke van der Noort, Ria G. Jacoba, Sietske Tonekens, Bepple Gelpke, Beppie Mulder, Mieneke Kraaienoord, Miep Hablous, Sebilla Hopman, Janny I Pet, Marry van der Veur, Nelly Bazel, i Wanda Laurens. Ada Treurniet, Trudi v. d. Eykel, Nellie van der Eykel, Annie Mooten, Fien Overdijk, Alie Kwestro, Adne Hart, Ati Lodden, G. Zandbergen, r. K. van Vliet-Parlevliet, mevr. J. Vliet-Schenkeveld, mevr. H. Sohreu- der-Waninge, mevr. E. van Delft-Star, -. J. C. Moser-van Biemen, mevr. G. Stam-van Leeuwen, mevr. J. v. d. Broeke- Standaar en F. Mulder. Jongens A: Frank Lange, Carl J. Groo- tendorst, Henk Veraart, Theo Adriaanse, Commissie Kerkmuziek dienend element ten opzichte van de eredienst Zang der Gemeente nog ver van goed leiding, die er op gericht is om de stijl van onze eredienst te verhogen. Er zul len vele terreinen moeten worden ont gonnen om op een dienende, voorlichten de en leidinggevende wijze werkzaam te Zaterdagmiddag kwam in de Pieters kerk een aantal personen bijeen om na te denken over de mogelijkheden en wensen, die er bestaan ten aanzien van de Kerkmuziek in de breedste zin van het woord. Deze bijeenkomst ging uit van de commissie voor de Kerkmuziek, in gesteld vanwege het bestuur van de clas sis Leiden van de Ned. Herv. Kerk. Ds \V. H. Kelder te Leiden, voorzitter van de commissie, had de leiding. In zijn openingswoord wees de voor zitter er op. dat sedert het begin van onze jaartelling de Christelijke Kerk zich heeft beziggehouden met de muziek in de eredienst. Er zijn tijden geweest van grote bloei, maar ook van diep ver val. De tijden, waarin een algemene orde van de Kerkmuziek werd erkend, zijn zeldzaam. Spr. legde er voorts de nadruk op, dat er op het gebied van de Kerk muziek in onze Gemeente nog zeer veel moet worden gedaan. Welke is de bedoeling van de commis sie? In de eerste plaats heeft zij een dienst te verrichten. De Kerk bekleedt een dienende functie en deze commissie wil een dienend element zijn ten op zichte van het terein van de eredienst. Ten tweede stelt zij zich tot doel voor lichting te verschaffen. Het is. aldus ds Kelder, alleszins wenselijk, dat het we zen van de Kerkmuziek in zijn aller eenvoudigste principes duidelijk wordt gemaakt. Voorts geeft de Na een pastorale loopbaan van twee-en- veertig jaar met emeritaat Ds J. Ph. Makkink nam afscheid van Evang. Luth. Gemeente In het geheel bezette kerkgebouw var. de Evang. Luth. Gemeente alhier heeft ds J Ph. Makkink gistermorgen wegens emeritaat afscheid genomen. Ds Makkink is de laatste tijd bij het naderen van de eindpaal geneigd geweest veel om te zien op de lange weg-van niet minder dan bijna twee-en-veertig dienstjaren- Voor zijn geest verrezen oude herinne ringen uit zijn eerste gemeente Zierikzee, daarna Kamepn, gevolgd sedert Octo ber 1912 door zijn pastorale loopbaan te Leiden. Hij richtte zich in zijn hart in de eerste plaats tot diegenen onder de kleine Gideonsgroep, voor wie deze mor gen inderdaad het laatste woord be tekende. In de goede Sleutelstad heeft spr. zich, trots zijn wat moeilijke anti thetische positie, krachtens zijn aard en geloofsovertuiging veel meer tot synthese geneigd gevoeld. De inhoud van zijn tekstwoord gaf aan, wat in zo vele jaren zijn levensdoel heeft uitgemaakt, nml. Joh. 1:43: „En hij leidde hem tot Jezus" en de laatste twee woorden uit Maïth. 17:8c: „Jezus alleen". Andreas heeft zijn Messias gevonden op ir» zijn gesteld, dat de hoorders naar huis gaan met Jezus alleen in het hart? Christus het middelpunt van het woord op de kansel. Jezus is niet maar een idee, een symbool of een legende. „Een Christus, achter wie geen levende per soon staat, is voor ons geen Messias, geen Christus meer". Jezus' komst in de wereld is, volgens spr., de historische grondslag der Christelijke openbaring. In waarheid was er slechts Eén onsterfelijk, Jezus Christus. Hij is onvergelijkelijk. „Wie Mij gezien heeft, die heeft de Vader gezien". Na de. prediking sprak ds Makkink woorden tot de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, jhr mr F. H. van Kinschot, en de heren D van der Kwaak en J. C. van Schaik. de vertegenwoordi ger van de synodale commissie, het hoofdbestuur van de algemene vereni ging van Vrijzinnig-Luthersen, de grote kerkeraad en ds J. H. Smit Duyzent- kunst, kerkelijke colleges. zuster-Ge- meenten, de V.P.R.O. en de Ned. Pro testantenbond, de vereniging „Tot Steun" Dorcas" en „Lydia", het bestuur van dc Luth kring en het Luth. genootschap e a In de kerk voerden nog het woord de heer J. Kistemaker, vertegenwoordiger van het hoofdbestuur van de algemene vereniging van Vrijzinnig-Luthersen, de Evang. Luth. kerkeraad van Woer den. dr H. Schilp. afgevaardigde Leidse Herv. Gemeente, Duyzentkunst Niet mooi, maar goed De heer Leo Mens, organist van de Pieterskerk, belichtte vervolgens het onderwerp van de kerkzang. Er is een groeiende belangstelling voor het kerk lied waar te nemen, aldus spr. Dit uit zich op verschillende wijzen. Spr. noem de: de Nieuwe Bundel der Ned. Herv. Kerk, het ontstaan van een aantal kerk koren. het in het leven roeperi van de lissie voor de Kerkmuziek vanwege de Generale Synode en het feit, dat vele jonge musici kerkmuziek schrijven. Maar de kerkzang is nog ver van goed. Men zingt vaak gedachteloos en stijlloos. Als de heilsfeiten tot ons doordringen, dan moeten wij wel zingen. De kracht van het gemeenschappelijk zingen mag niet worden onderschat. De zang in de Ge meente brengt die Gemeente op een ho ger plan. Het gaat in de kerkdienst om de ontmoeting tussen God en mens. Daarom moet het gezongen lied niet ooi zijn. maar goed. Als laatste spreker kreeg de heer Piet Uiterlinden, organist van de Hooglandse Kerk te Leiden, het woord. Hij sprak over het kerkkoor en was van mening, dat het hoog tijd wordt ons te gaan be- n op de taak en de roeping van het kerkkoor. Het koor is een stuk Gemeente, dat actief deelneemt aan de eredienst. Het roept de Gemeente op tot de dienst der lofprijzing. De aangvreugde van het koor kan zich meedelen aan de Ge meente. De taak van het kerkkoor is al lereerst: het zingen van Psalmen en Ge zangen, dit tot lering en steun der Ge meente. Het koor dient zich grondig te oefenen. Ook heeft het koor tot taak de antwoorden te zingen in de liturgie. ;ens ter ondersteuning van de Ge meentezang. Als derde taak zag de heer Uiterlinden het zingen van een inleiding op de dienst. Voorts: beurtzang, cantus- firmus en het zingen van onberijmde Psalmen. Na de inleidingen volgde een vrucht bare discussie, waaraan vele aanwezigen deelnamen. raad. Na afloop var heer L. F. Pont. v synodale commissie, zich hierbij aan. ds Smit de grote kerke de dienst sloten de ce-president van de en de burgemeester en nu drijft broederliefde hem er toe ook Petrus zijn geluk deelachtig te doen worden. Daarom leidt hij hem tot Jezus Er zit, aldus ds Makkink, in Jezus iets uitzonderlijks. Hij is niet slechts een persoon uit het grijs verleden, maar een macht, wiens levenskrachten dagelijks in ons doorwerken. Leidsman tot Christus heeft spr zoals Andreas, willen zijn. En in de woorden „Jezus alleen" vond hij de verduidelij king van wat van Andreas wordt ver teld. Jezus moet er ons brengen. Hij en Hij alleen Zijn heerlijkheid is onover trefbaar. Moet onze prediking daar niet Distributievaria Uitreiking bonkaarten 909 Morgen zijn aan de beurt de gezinnen Waarvan het hoofd een stamkaartnum- Bier heeft tussen 03801 en 66000 Loket ten open van 8.3012 en van 1.454. uur. „Kunst na Arbeid Men deelde ons mee. dat het bestuur van het mannenkoor „Kunst na Arbeid" thans als volgt is samengesteld: Jac. Gin- aar, voorzitter, D. T. Biesjot. secretaris, Rijnsburgersingel 22a, P. A. Klinkhamer, penningmeester, C. Kleen, tweede voor zitter, Jac. de Groot, tweede secretaris. V Verlind, tweede penningmeester. J. Laterveer, commissaris, B. Bakels, alge- i adjunct, en W. J. J. van Velzen. bibliothecaris. Huldigings-comité L.P.M.G. Het Leids Politie-Muziek-Gezelschap hoopt in Januari 1950 zijn 30-jarig be staan te vieren. Het huldigingscomité heeft gemeend, dat dit feit niet onopge merkt mag voorbijgaan, temeer daar nooit tevergeefs een beroep wordt gedaan op dit muziekcorps, als het gaat medewerking bij collecten, jubilea Het ligt in de bedoeling van het comité om bij de herdenking een geschenk blijvende waarde aan te bieden. BURG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Rosina P. J., d. van H. T. Wijsman en J. van Woudenberg: Theo- dorus C. M z. v. D. J. den Hollander en M. J. Lub'oe; Conrad, z. v. T. G. M. Steine- bach en M. A. Lütterbeck. OVERLEDEN: A. T. J. Meerbeek, zn 25 jaar. Ds P. Hainjé scheidde van Geref. Kerk van Valkenburg ;n drukke dienst nam dr P. Hainjé gistermiddag afscheid van de Gerefor meerde Kerk van Valkenburg. Vertegen woordigers van de Classis en van de naburige Gemeenten waren aanwezig het voltallige college van B. en de gehele Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente. Ds Hainjé 'hield zijn afscheidspreek /er de eerste woorden van Marcus 648. Al draagt een afscheidsdienst een persoonlijk cachet, toch wilde spr. ook deze middag niets anders brengen dan het Woord van God. Er is een scheiding gekomen tussen Jezus en Zijn discipelen Het volk wilde Hem koning maken en gaan de discipelen op het meer en Jezus gaat naar de berg om te bidden. Dan komt er de storm en krijgen we de dat de zwoegende volgelingen vechten tegen de elementen van de na tuur en dat Jezus boven de storm het werken van Zijn discipelen ziet. Waarom laat Hij hen dan negen uur tobben met de moeilijkheden? Dat is een uitvloeisel Zijn Koningschap; dat is een gevolg Zijn liefde Hij kan Zijn kinderen laten schreeuwen in de nood, omdat dit nodig is. In grote trekken bracht ds Hainjé dit beeld over op de wereld, thans leven, en wees daarbij op de enige zekerheid, die er, ondanks .le verandering, is en blijft. Na het zingen van Gezang 235 en 6 hield ds Hainjé enkele korte toespraken. Allereerst dankte hij de Classis en de nabuur Kerken voor de ondervonden steun. Aan B. en W. vroeg hij houd van de pastorie, want dit is, vol gens hem, een levenskwestie. De ver tegenwoordigers van de Herv. Gem. dankte hij voor de prettige king, inzonderheid met ds Baas heer v. d. Berg. In het slotwoord tot de Gemeente dankte hij nogmaals voor d mooie schrijfmachine, die hjj heeft mc gen ontvangen en „voor het zeer aan dachtige luisteren in de kerkdiensten." Ds Von Meijenfeldt van Noord wijk sprak namens de Classis Leiden. Bur gemeester De Wilde zei, dat een gezond staatsleven slechts mogelijk is b gezond kerkelijk leven en daarom werk van dr Hainjé ook van groot be lang geweest voor het burgerlijk leven. Ds Baas heeft de uitnodiging tot bijwo ning van deze dienst niet leefdheidsvorm gezien, ma: wijs van saamhorigheid. Hij dankte ds Hainjé voor zijn arbeid voor het Ned. Bijbelgenootschap en het comité voor winterlezingen en bad hem Gods zegen toe voor zijn arbeid niet alleen voor de Gereformeerde Kerk van Tiel, maar bovenal voor de Kerk van Jezus Chris tus. Ouderling Binnekade bracht ten slotte de dank over van de gehele Ge meente en verzocht de scheidende pre dikant Psalm 1214 toe te zingen- Na afloop van de dienst maakten ze velen van de gelegenheid gebruik ds Hainjé de hand te drukken. Peter C. Mooten, Jaap van Gennep, Hans Die'ben, Pim Edelaar, Hein van Horssen, Tom Nieuwenhuizen-Segaar, Willem G. Voorkamp, Peter Volz, Erie Oudegeest, ran Hooidonk, Andries van Huisum, Hendrik D. van Galen, Cees Hoogeveen, Josef v. d. Broek, Kees J. von Horssen, Beb Bachikolling, Jan de Raad, Theo van Heyningen, Willem v. Leeuwen, Johan S. Koning, W. Hensing, Eward v. d. Veltz, Jaap Vermeer, Rien de Koning, Ben v. d. Bosh, Frans Laarman. Tijdens de pauze demonstreerden de heer C. Vervoort en mej. R. Zandvliet,! tot genoegen van de jeugd, talrijke zwemslagen. Jongens B: Gajus Mansholt, Sjoerd Tadema, Dick Tesselaar, Wim van Evert, Jan Vervaart, Tonny Epskamp, Toon Vis- Hen-k Huyding, Dick Spierenburg, Clemens Bosselaar, Wout Rijks en, A. Fuehs, H. J. Moot, H M. Sohuitema. Meisjes (en dames) B: Marian de Bruin, Hilda Viegeveno, Edith Elzerman, Anne- d. Haar, Anneke Epskamp, Tilly Splinter, Deetje van Leeuwen, Joyce Warren, Ria de Lange, Tineke Blom, Willy M. Kluit, Ottolien J. H. Schrijver, Truu9je Voorkamp, Toos Rijksen, Corrie Ruitenbeek, Beppie de Jong, Ellie Nieu- wenburg, Janny Blokland, Elly van Kerk hof, Aatje Siegenbeek van Heukelom, Jochtje Wichers, Hanneke Slagmolen, Dora de Boer, J. W. Hoekstra, Marijke Minnema, Eveline Speekenbrink, Lidie Nieuwenihuis, Tanny Wissen, mevr. M. Verhoeven-de Boer, mevr. H. J. Snelle- •Ramakers, mevr. H. A. F. Groot- Huize, mevr. N. Verwijs-den Ouden, M. W. Turenhout-v. d. Schoorl- Krauiweel, mevr. C. H. v. Weerlee-Hoek- Geslaagd zijn: T. Arentsen, J. Bloem, G. Blote, Laura Bronkhorst, J. Cornelisse, K. Dekker, H. van Dorsten, Janny van Es, J. L. J. Gaillard, R. Gaykema, J. van Gelderen, L. Groeneveld. A. J. P. van Heeringen, C. E. Herbig, J. G. van Heus- den, Ingrid Heynis, N. van den Hoed, Leny van der Hoek, W. van 't Hof. P Hogervorst, M. A. Hoogerwerf, C. van Hooidonk, Sinie Houwer, R. Huisken, F P. Janzen, T. de Jong, J. J. v. d. Kaaden, E. L. A. Kersing, Hannie Keuter, P. H Keyzer, A. J. C. Kluppel. Els Kolling, H. J. Kooreman, R. Langezaal, Th. Lauren- J. van Leeuwen, Neli v. d. Meulen, Th. Muller, Fia Obèr, Mia Ouwerkerk, M. M. Paling, L. E. Reichenfeld, Ch. G. J. Reizevoort, Ank de Ren, J. T. Riedel, F. Robbers, C. J. M. Rosin, H. J. Ruiter, H. C. Seijn. R. G. Slikkerveer, J. Sloos, an Staal, J. H. van der Steen, Th. Swaak, Ingrid Verbeek, P. J. J. v. Weer- lee, J. Welter, K. J. Wichers, J. F. van den Wijngaard, W. P. van Zijl. Adjudant-onderofficier De Geus nam afscheid vanjiet leger Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd Voo:r de adjudant-onderofficier, E. J. de Geus, was Zaterdag de dag aangebro- waarop hij na 40 trouwe dienstjaren, met pensioen zou gaan. In de cantine van de Morspoortkazerne heeft hij afscheid genomen van zijn „wapenbroeders." Daar werd hij in de èerste plaats toe gesproken door majoor H. A. Lieuwens. Spr. verontschuldigde de éorpscomman- dant van het K.V.T., luitenant-kolonel N. W. L. Everts en hij schetste de schei dende adjudant als een serieus werker,, als iemand, die voor zijn medemens op komt en als iemand, met een uitermate groot plichtsbesef, dat tot uiting komt in zijn blanco-strafregister. Daar spr. wist, dat de adjudant een verwoed visser is, bood hij hem namens het K.V.T,, dat adj. De Geus in zijn laatste functie als chef-registrator van het mobilisatiebu- heeft gediend, een complete hengel- uitrusting aan. Namens de groep onderofficieren staf corps, sprak de adj.-onderofficier J. v. d. Lee de scheidende adjudant toe. Hij wees op, dat adj. De Geus geen rustige diensttijd achter de rug heeft. Met te meer voldoening kan hij echter terug zien op de voorbije jaren. Spr. memo reerde voorts het werk. dat adj. De Geus de militaire vakverenigingen het militair tehuis heeft gedaan. Kapitein J. H. Oldenburg stond als derde spreker eveneens stil bij de plichts betrachting van de scheidende functiona- lie naar hij zei, de hoogste rang had Als het kan, rijdt dan met stadslichten De KNAC brengt onder de aandach: van motorvoertuigbestuurders, dat aan weerszijden van de wegen Amsterdam- Haarlem en HaarlemSassenheim, welke van een goede verlichting zijn voorzien, borden zijn geplaatst met het opschrift „Stadslichten a.ub.". Bovendien zijn dergelijke borden geplaatst ter weerszij den van de bebouwde kom van Halfweg cn ter weerszijden van de Zandvoortse- laan te Heemstede. De KNAC dringt bij alle motorvoertuigbestuurders op te voldoen aan het verzoek van de Rijks waterstaat, zulks in het belang va: veiligheid van toet verkeer. weten te bereiken, die voor onderoffi- eren is bepaald. Tenslotte werd adj. De Geus nog toe gesproken door de adjudant-onderoffi cier J. Lambermont, die hem een har telijk welkom toeriep in de kring der gepensionneerden en hem inviteerde gezamenlijk te gaan vissen. Uitvoerig heeft tenslotte adjudant onderofficier De Geus de sprekers be dankt voor hun vriendelijke en waarde rende woorden. Hij herinnerde eraan, dat hij veertig jaar lang in de Morspoort kazerne heeft gediend. De jongeren riep hij op om naarstig het leger, dat nu een internationale taak heeft gekregen, te helpen opbouwen. Alle aanwezingen namen hierna met in handdruk afscheid van adjudant- onderofficier De Geus. Viswedstrijd „Haagwegkwartier" Zaterdag hield de vereniging „Haag- wegkwartier" een viswedstrijd in de Ringvaart te Sassenheim. De belangstel ling der buurtgenoten was groot. Om vier uur klonk het startschot en twee uur later was de wedstrijd,-die onder leiding stond van de heer Pouw, hoofdcontroleur van de hengelaarsbond, afgelopen. De vangsten waren slecht; slechts zes vis- hadden iets gevangen. De prijs- jaars waren: de heer Van Egmond, eerste, de heer Rietkerken, tweede, de heer Bakelshoven, derde, de heer Slinger land, vierde, de heer Hemerik, vijfde er de heer Harteveld', zesde. De heer Slin gerland kreeg nog een extra prijs voor de grootste vis. De overige prijzen werden verloot. Handelsreizigersvereniging Onder presidium van de heer Brouwer kwam de Handelsreizigersveren. afd. Leiden in vergadering bijeen. Na openingswoord en notulen werd door de heer P. Marck verslag uitgebracht de algemene jaarvergadering, welke 11 Juni in Utrecht is gehouden. De heer Marck werd dank gebracht voor zijr beschouwing, waarna verschillende pun ten uit het verslag in bespreking kwamen, dels Jr. BRANDWEEKDEMONSTRATIES TE KATWIJK. De auto is zojuist op de plaats des onheils aangekomen en met grote spoed pakken de mannen aan om zo gauw mogelijk het gevaar te bestrijden. In ijltempo worden de slangen uitgerold en in looppas dragen anderen het verdere materiaal aan. Foto D. Kruyt. Brandweerlieden uit Zuid-Holland bestreden elkaar „met vuur" den Rijn, aan de start. Enkele uren achtereen kregen de verschillende ploegen nu gelegenheid te laten zien, wat zij konden. De heer Kosten bleef in e nth ou si-as te bewoordingen het verloop van de strijd voor de microfoon bekend maken. Autoriteiten en commandanten sloegen het geheel gade van het terras van de vuurtoren- af. Aanwezig waren o.a. de burgemeesters van Voorburg, Gorkum en Katwijk, de districtsinspec teur van Zuid-Holland, de heer Nossent, wethouder H. P. Bloot, en de Katwijks® gemeente-secretaris, de heer D. C. O- Boekhoven. De belangstelling van de bevolking rondom het terrein bleef groot. Na afloop van de wedstrijden volgde de prijsuitreiking, die geschiedde door de burgemeester van- Katwijk. „Er is goed brandweerwerk te zien geweest," aldus de burgemeester, „al heeft de harde Spr. heette de mannen welkom in zijn Noordenwind een en ander wel be- kwaliteit van voorzitter van de provin- moeilijkt". De eerste prijs kreeg de groep ciale brandweerbond Zuid-Holland en als Leerdam: een medaille en een draag- de Koninklijke Nederlandsepenning voor elk der mannen. Rijswijk Provinciale wedstrijden te Katwijk aan Zee (Van onze correspondent.) Rondom de Katwijkse vuurtoren ws het Zaterdagmiddag een drukte va jewelste. Veel brandweerlieden uit ve: schillende plaatsen- van Zuid-Holland zouden elkaar daar gaan bestrijden. In totaal stonden er 15 brandweerauto's ge reed. waarbij zeer moderne. Precies om 2 uur verzocht de commandant van de Katwijkse brandweer, de heer J. Gesink. om aan te treden en een minuut stilte te betrachten ter nagedachtenis van hen. die in het afgelopen jaar bij de uit oefening van hun taak waren omge komen. Direct daarop nam de burge meester van Katwijk, mr J. W. Wol- dringh van der Hoop, het woord. Brandweervereniging. Verblijd gelegenheid, hem hier geboden de kunde van de brandweermannen van Zuid- Holland te zien, hoopte spr., dat er in eensgezindheid zou worden gestreden- Hierna kwam de heer J. A. Kosten, ondercommandant van de Leidse brand weer. voor <Je microfoon en comn deerde de eerste ploeg, uit Al£>hen Competitie C.K.B. afd. Zuid-Holland Noord Zaterdag werden de laatste competitie wedstrijden voor het gesloten seizoen ge speeld. Alleen zullen in deze periode enkele inhaalwedstrijden worden ge- Deze laatste dag leverde enkele be langrijke en verrassende resultaten op. Ijsvogels verloor onverdiend van V.E.D. 34, maar dit was echter nog vrij normaal. De verrassing was echter de overwinning van D.E.S. op VJ2.S. (32), t er totaal uit blijkt te zijn. Het merk- lardige is nu, dat Ijsvogels, dat toch er 'behoorlijk speelt, op de laatste plaats verzeild. De kans bestaat, dat de Hage- Zoeterwoude-Soerabaja- Zoeterwoude Ds D. Postma teruggekeerd. Zoeterwoude en Soerabaja. Twee plaat- :n, die nog al wat verschillen, maar aarvoor God één en dezelfde Bood schap heeft en waar Hij hetzelfde Woord door mensen spreken laat. Wanneer wij het zó zien, dan is het vrij onbelangrijk, wie de ooodschap brengt; belangrijk is alleen, dat zij gebracht wordt. Dit was de hoofdgedachte van de preek, die ds J. P. Honnef uit Leiderdorp, consulent van Zoeterwoude, gistermorgen hield en waarmee ds D. Postma, na twee jaar in Soerabaja gewerkt te hebben, weer in zijn Zoeterwoudse Gemeente werd inge leid. „Maar het Woord des Heren blijft in der eeuwigheid." Alle mensenwerk en .mensenheerlykheid is als het gras en vergaat; alleen Gods Woord blijft en gaat door. Daarom i: vraag: Wat doen we met het Woord, waar van ds Postma een dienaar is? Omdat God met U doorgaat, hebt ge nu ds Postma terug ontvangen, als Gods gunst-be- toon aldus spr. Naar aanlei ding van Psalm 100 hield ds Postma een korte toespraak tot zijn Gemeente, v dat hij in Indonesië dezelfde taak heeft, grootheid tus te laten DS POSTMA. larin hij erop wees, en in Zoeterwoude n.l. de mensen de Gods liefde in Jezus Chris- opdat de Gemeente gaat juichen in haar Heer. Twee jaar geleden ging ik naar Indonesië, aldus ds Postma, omdat ik gehoorzaam wilde zijn. Hij dankte voor alle blijken van medeleven en verzekerde, dat de scheiding geen ver wijdering heeft doen ontstaan, maar dat predikant en Gemeente dichter tot elkaar zijn gebraoht. Onder de talrijke aanwezigen waren ds A W. Brink uit Zeist, secr. van het Indisch comité, en ds J. Bik, predikant te Soerabaja, thans met verlof ln Neder land. Bij het uitgaan der kerk drukte men ds Postma vol blijdschap de hand. Blijd schap, dankbaarheid en verwachting. „OM DE ST PANCRAS" IN FEESTSTEMMING Voor een feest behoeft niet altijd een aanleiding te zijn. De buurtvereniging .,Om de St Pancras" feestte Zaterdag avond eenvoudig, omdat men er behoefte had. De grote zaal van „Den Burcht" versierd als voor een bruiloft en in die stijl was ook het programma gehou den, dat geheel door amateurs werd ver zorgd. Slechts de conferencier was grap penmaker van beroep. Het was de heer Westgeest, die de stemming er wel in wist te brengen. Verder was er acroba tiek te zien en klonken er behalve de tonen van de „Travelling Brothers" ook Hawaiïan-klanken. Het openingswoord werd gesproken door voorzitter P. Bred- niet meer van de onderste plaats afkomen, want tegen DE.S. is reeds 2 X ;espeeld. O.D.I.-Fiks werd uitgesteld. In 2A ging Oranje-Nassau—Exelsior II niet door. De minder belangrijke strijd Zeeumeeuwen ITongego II eindigde 26 overwinning voor laatstgenoem de. Fluks zorgde in 2B voor de verrassing door een gelijk spel tegen Tonego, door T.O.P gedupeerd wordt. Alleen T.O.P. de wedstrijd tegen Fluks wint, forceert (het een beslissingswedstrijd oor de laatste plaats. D.A.W. I won in 3A van Fluks H met 40. Ons bericht van Vrijdag j.l. betref fende het kampioenschap van Pernix IV onjuist. De Leidenaren hebben aar 3 punten nodig om zich 'kampi oemen. Een kwestie van tijd dus! Pernix V won met ruime cijfers (5 T.O.P. II en Fiks II bleek met 6—4 iets sterker dan V.K.C. I. In 4A wonnen Pernix VI en T.O.P. III resp. van Fluks III cn D.A.W. Hl. De kampioen in deze afdeling is nu ook be kend. D.A.W. II werd hier door een over winning op D.A.W. IV (de uitslag 41 bereikte ons niet eerder), ongeslagen kampioen. Onze gelukwensen. De uitslagen van Zaterdag luiden: le kl. IjsvogelsV.E.O. 34; V.E-S. DE.S. 2—3; OJD.I.—Fiks 2e kl. A. Zeemeeuwen ITongego II 26; Oranje-Nassau IExcelsior II n.o.g. 2e kl. B. V.E.O. II—Pernix II 2—8; Ons Eiland IPernix III 26; Tonego I- Fluks I 1—1. 3e kl. A. Pernix V—T.O.P. II 5— Fluks II—D.A.W. I 0—4; V.K.C. I—Fiks II 46; Katwijk IOns Eiland II niet bek. 3e kl. B. K.V.S. n—D.K.V. I 1—3; Ex celsior HlIjsvogels II 010. 4e kl. A. Pernix VI—Fluks III 5—2; D.A.W. Ill—T.O.P. III 1—4; Pernix VII— D.A.W. IV nd.g. 4e kl. B. Excelsior IV—VE.S. IV niet bekend; Tonego IV—D.E.S. III 0—5; Ijs vogels IVMevo III 30. Voor klasse 4A werd Vrijdag gespeeld, D.A.W. Ill—D.A.W. IV (6—1). Vier royale <&erwinuingen van Pernix Pernix III sloeg Ons Eiland I met 62. De vier Pernixtwaalttallen hebben zich Zaterdag weer geducht gewèerd. Pernix II was de gast bij VEO II de verwachte overwinning bleef n u-it. De Leidenaren toonden zich veel 9terkcr dan de Voorburgers en hadden met de rust reeds een 41 voorsprong Na rust werd door beide twaalftallen hetzelfde aantal doelpunten gescoord, zodat Pernix II met een verdiende 82 overwinning aan het langste eind trok. De belangstelling ging uiteraard meer uit naar de ontmoeting Ons Eiland I— Pernix III. Voorop dient vermeld, dat het Ons Eiland-veld slecht te bespelen was en bovendien een kleine afmeting heeft. Het viel ons tegen, dat Ons Eil. (als thuisclub) hier niet meer profijt trok. De roodbroeken speelden voor dit veld nutteloos hoog tempo, dat bovendien boven het technisch verr gen van de meeste spelers(sters) lag. Pernix III speelde beheerster en z( daardoor de pun-t op de i. Bovendien gaven de Oranjekragen de roodbroeken een lesje in het verdedigen, dat bij Ons Eiland slecht verzorgd was. Geen dei- twaalftallen kon tot een veldoverwicht komen. Door bovengenoemde feiten nam Pernix III de leiding met 3- Ons Eiland wist de achterstand tot 32 te verkleinen. De tweede speelbelft schoot Pernix III zuiverder dan de tegenstanders en trof nog 3 maal de roos- De 62 overwinning van Pernix III mag wat geflatteerd zijn, verdiend was zij zeker. De Oranjekra gen bezetten nu de derde plaats en laten Ons Eiland I de vierde. De leiding van de scheidsrechter was zwak. Pernix V distantieerde zich vrijwel definitief van de laatste plaats door een overwinning (52) op TOP II. Per nix VI won met dezelfde cijfers van Fluks III en klom daardoor op tot de derde plaats. Pernix VIIDAW IV ging niet door. kreeg als no 2 een medaille, evenals r de groep Monster. Twee groepen, ui. Voorburg en Gorkum, werden gedisquaii- ficeerd. omdat zij een gedeelte van de opdrachten oversloegen. Muzikale opluistering verleende het Chr. muziekgezelschap U.N-I. ANJER-COLLECTE. De Zaterdag gehouden Anjer-collect® heeft tof op heden en bedrag van ruim f 1000 opgebracht. FEESTAVOND L.C.O.V. De Leidse Chr. Oranjevereniging orga niseert morgenavond 8 uur in de Stads gehoorzaal een feestavond met een pro gramma van solozang, muziek en samen- GEMEENTE LEIDEN Officiële publicatie VERKIEZING GEMEENTERAAD. >e voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezing van de leden de gemeenteraad brengt ter openbare nis, dat het besluit, waarbij de ditslag verkiezing van de leden van de ge meenteraad is vastgesteld, ter gemeente secretarie (afdeling Bevolking c.a.) voor ieder ter inzage is gelegd. LEIDEN, 27 Juni 1949. De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de gem.raad, F. H. VAN KINSCHOT. Ger. Kerk van Voorschoten kreeg weer een predikant Bevestiging en intrede van ds M. den Boer Gistermorgen werd ds M. den Boer, gekomen van Wezep, in de Geref. Kerk te Voorschoten bevestigd door prof. Bril- lenburg Wurth van Kampen, die als tekst zijn prediking had. gekozen 2 Cor. 214a: „En Gode zij dank Die ons alle tijd doet triomferen in Christus". In de middagdienst deed ds Den Boer zijin intrede. Als uitgangspunt voor zijn preek koos de nieuwe herder en leraar de eerste vijf verzen vian het derde hoofdstuk van het boek Jona: de be kering van Ninevé. Spr. wees er op, dat hij de Gemeeente van Voorschoten nog niet kent en de Gemeente kent hem nog niet, maar toch is er een gemeenschap, die sterker is dan elke andere. Achter elke Gemeente staat het kruis van Gol gotha. Zo is onze gemeenschap te ver klaren, aldus ds Den Boer. Jezus Chris- is heeft ons saamgebonden op Zijn iddelaarshart. Vervolgens ging ds Den Boer meer op de genoemde teksten in. Spr. legde er voorts de nadruk op, dat het gaat om het brengen van de bood schap Gods aan mensen, die belaagd worden door het vuur van de anti christelijke machten. Zij moeten staan in de branding van de strijd tegen de anti-Christ. Het is onze taak de bood schap van het heil eenvoudig door te geven De taak van de prediker is het confronteren van de mensen met die boodschap, die zich niet laat passen in ons eigen systeem. Het Woord des Heren heeft altijd een adres. Het zweeft niet in de lucht. Welke is de vrucht van de prediking? Ninevé gaat zich bekeren. De predi king van Jona had een overweldigend effect. Achter elke prediking van ons staat de kracht, waarmede Jezus uit de doden is opgewekt. Daarom hebben de woorden Gods altijd effect. Men wordt bij het horen van het Evangelie voor de kepze gesteld, waarbij geen onttrekking mogelijk is. De geboorteschoot van de prediking is de barmhartigheid Gods. Onze taak is: ons leven te laten trekken de lichtkring van die barmhartigheid. Na de preek sprak ds Den Boer een kort woord tot de Gemeente, de verte genwoordiger van de classis Leiden, ds Fortgens, Ned. Herv. predikant, de ker keraad, het college van B. en W e.a. Daarna voerden het woord ouderling Los, namens de kerkeraad en ds Krabbe, namens de classis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2