|lieuttie £cilwrt)e (iToum.it Belgische regeringspartijen wisten zich tameliik te handhaven telijk Wist U MAANDAG 27 JUNI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIëN: 0.18 per millmeter (Bjj contract belangrijke korting). HOOFDREDACTEUR: Dr E. D1EMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Dertigste jaargang No 7849 ^Stantoasttcfj ts gfjeMeoea tnyn bert In tcafjcnspoet" Angstige stem door telefoon: „Zijn het de Russen Zie pag. 3 Deelnemen der vrouwen aan verkiezingen viel tegen Grote verliezen voor de communisten, terwijl liberalen aanzienlijke winst boekten Gisteren zyn de Belgen voor de negende maal sedert de invoering van het alge meen stemrecht, na de eerste wereldoorlog, ter stembus gegaan, voor het kiezer van Kamer, Senaat en Provinciale Raden. Zoals men weet, mochten ook de Bel gische vrouwen hun stem uitbrengen. Het aantal stemgerechtigde vrouwen bedroeg 2.930.270 tegen 2.705.182 mannen. Het aantal Kamerleden dat gekozen moest wor den, bedroeg 212 tegen voorheen 202; dat der rechtstreeks te verkiezen leden dei Senaat 106 tegen voorheen 101, welke verhoging van het aantal zetels geschiedde op grond van de resultaten der jongste volkstelling. Uit de nog niet officiële resul taten valt alvast te concluderen, dat de regeringspartijen zich vrijwel handhaafden, maar dat de communisten een geweldige achteruitgang boekten, waar tegenover staat een grote winst voor de liberalen. Vanmorgen werd als eerste, de eind uitslag der verkiezingen voor de Pro vinciale Raden bekend gemaakt. Deze luidt als volgt: Christelijke volkspartij 356 zetels (344) Socialisten 211 (225) Liberalen 102 48) Communisten 35 (58) Andere partijen 2 21) De tussen haakjesgeplaatste cijfers geven het aantal zetels aan in 1946. Hoe wel de definitieve uitslag voor de Ka mer nog niet bekend is, laten wij hier het resultaat volgen van de telling voor de eerste, ruim 1 millioen stemmen. Christel, volkspartij 448.734 stemmen Socialisten 324.240 Liberalen 130.941 Communisten 97.205 Behoudens enkele kleine incidenten, zoals te Oostende, waar communisten en socialisten slaags raakten, had de stem ming een rustig verloop. De stembiljet ten hadden verschillende kleuren, wit voor de Kamer, rose voor de Senaat, fel groen voor de Provinciale Raden en slechts hier en daar viel een blauw oog! Bij de ingang der stemlokalen heerste de gebruikelijke propaganda en tracht te men via luidsprekers de twijfelaars Berlijnse stakers hervatten morgen het werk Westelijke commandanten stelden hun Het bestuur van de stakende West- I Berlijnse spoorweg-vakbond heeft een stemmig besloten, dat de stakers morgen het werk zullen hervatten. De U.G.O. ver- klaarde, de voorwaarden te accepteren, die de drie Westelijke bevelhebbers stel- den voor het opheffen der staking, die vijf weken heeft geduurd. De stakers waren gewaarschuwd, dat het Gemeente bestuur van West-Berlijn de werkloos heidssteun zo intrekken, indien het werk niet werd hervat. De Westelijke comman danten hadden aan Professor Reuter ge schreven, dat zij voortzetting, van de sta king niet langer gerechtvaardigd achtten. Zij machtigden het Gemeentebestuur in de drie komende maanden het loon voor 100 procent in Westmarken uit te betalen. Het Gemeentebestuur mag de 40 procent Oostmarken, die overschieten als de spoorwegdirectie 60 procent in West marken uitbetaalt, inwisselen tegen Westmarken. Reizigers die per trein van Berlijn naar West-Duitsland gaan. zullen hun kaartje in Westmarken moeten betalen. Meer dan een etmaal levend begraven In Aalten heeft men lange tijd in grote ongerustheid gezeten over het 7-j. pleeg- zoontje van de familie Houwers. Na schooltijd was het op weg naar het hooi land gegaan, doch kwam 's avonds niet thuis. Alle naspeuringen bleven tever geefs en zelfs een politiehond wist er geen raad mee. Pas de volgende avond werd het kind teruggevonden in een grote kist achter het huis. Spelenderwijs was de knaap hierin terecht gekomen en zó tussen het deksel en een schot be klemd geraakt, dat hij geen kik meer kon geven. Na 26 uur werd hij uit ^zijn be narde positie verlost. Enkele uren later speelde hy weer. te overtuigen, terwijl boven Brussel vliegtuigen rondcirkelden voor de ver kiezingsreclame. De dag der Belgische vrouwen: Zelfs de oudste ingezetene, een 104-jarige dame. ging naar het stem hokje. En de 72-jarige Koningin Elisa beth vervulde voor het eerst van haar leven haar stemplicht, waarbij zij door de aanwezigen hartelijk werd toege- Volgens Reuter zou Spaak heden het ontslag van het kabinet bij Prins Regent el indienen. De premier voegde aan deze verklaring nog toe, dat op de leider in de Christelijke Volkspartij een be- lep zou worden gedaan, om een nieuwe ;gering te vormen. De positie dezer partij is dus blijkbaar nog versterkt. Minister Spaak gaf te kennen, dat de taak om het minister presidentschap en de functie van minister van Buitenlandse Zaken in zijn persoon te verenigen, hem te zwaar wordt en hij eventueel slechts de portefeuille van Buitenlandse Zaken zou aanvaarden. Ook hij legde er de nadruk op, dat de com munisten een échec geleden hebben en de liberalen een overwinning hebben behaald. Belga meent, dat op grond van de eerste officieuse berekeningen, een absolute meerderheid van de Christelijke Volkspartij in de Senaat waarschijnlijk wordt geacht. Algemeen is men van oor deel, dat de samenstelling van de nieuwe regering verre van gemakkelijk zal zijn, omdat de toekomstige partners zich accoord zullen moeten verklaren inzake de Konings-kwestie en betreffende de structuur-hervormingen. De winsten der Liberalen wijt men aan de beloofde 25 procent belastingverlaging, waartoe al de mensen uit handelskringen zich getrokken voelden. Als de Katholieken de Senaat de volstrekte meerderheid hebben, kunnen zij een wetsvoorstel in dienen. tot het houden van een „volks raadpleging" over de terugkeer van de Koning, waartegen de Socialisten scherp gekant zijn en zelfs met algemene staking hebben gedreigd. WAAR WAS LEOPOLD TIJDENS DE VERKIEZING? Aan de vooravond van de Belgische perlementsverkiezingen, vertoefde Koning Leopold met zijn gezin buiten de stad. aldus A.P. uit Genève. Vermoedelijk zeilde hij op het meer van Genève, en is hij daarna weer naar Le Reosoir, zijn ver blijfplaats in Zwitserland, teruggekeerd. Begrijpelijk wacht hij met spanning de uitslag van de verkiezingen in België af. Vandaag stellen tvij V voor: D. C. VAN DER STARREN, Kerkweg 63, Ter Aar. Soldaat Van der Starren uit Ter Aar is op 25 April 1947 met de „Boissevain" naar de Oost vertrokken. Gisteren heeft hij zijn derde tropen-verjaardag gevierd temid den van zijn vrienden Hij is nu 23 jaar „Het meest interessante en bevredigende beroep ter wereld" Ella en Swarbrick, twee zusjes uit Lancashire noemen zó hun werk op de vuurto ren van haar vader. Zij assisteren Swarbrick, maar vinden ondertussen nog tijd om de dieren te verzorgen, te tuinieren, de boten te reparen, de huis houding te doen, vis te vangen voor het ontbijt, kleine reparaties aan de auto te verrichten, en haar eigen kleren te vervaardigen. De zusjes hebben nog zóveel vrije tijd over, dat zij bovendien de vuurtoren geheel konden over- schild eren. Guerrillero's beschieten de sultan van Djokjakarta De T.N.I.-troepen kwamen niet opdagen toen de Nederlanders vertrokken Aneta seint uit Batavia, dat Zaterdag ten Westen van Prambanan (10 km. ten Oosten van D jok ja in de richting van Solo) een bende een convooi, waarin de sultan van Djokja en een militaire waarnemer van de Unci meereden, licht be schoten heeft. De Nederlandse troepen mochten hun lev Het begon al goed Vrijdagochtend om 10 uur 15 hebben de Nederlandse troepen volgens plan Wonosari verlaten. De afspraak was, dat de republikeinse troepen op datzelfde ogenblik de plaats zouden overnemen. Zy kwamen echter niet opdagen, waarop de sultan met zyn secretaris deze men sen tegemoet ging, doch zy keerden on- verrichterzake terug. Toen zond de sul tan twee koeriers op de fiets uit met een door hem onder^kende boodschap, doch ook deze kwamw terug zonder iets van de republikeinse troepen Je hebben vernomen. Nadat de sultan op de pasar de bevolking had toegesproken, en me degedeeld had, dat Wonosari weer onder republikeins „gezag" stond, stuurde hy opnieuw een bode. welke terugkeerde met twee ongewapende in burger ge- kleede personen, die beweerden verte genwoordigers van de T.N.I. te zyn. Zy deelden mede, dat de republikeinse troe pen om 2 uur zouden verschijnen, maar ioen de sultan eindelijk Wonosari ver liet, waren er geen troepen aangekomen. Het vliegveld Gadeng vertoonde na het vertrek van de Nederlanders hetzelfde Zaterdag werd Prambanan overgedra gen aan de T.N.I.-luitenant Moedji. Zondag stonden Kedaton en Plered op het programma. In een onderhoud met Aneta verklaar de de sultan nog, dat de overdracht van de civiele diensten Dinsdagmiddag 12 u. te Djokja zou geschieden. Woensdagmid dag ontruimen de Nederlandse troepen de stad Djokja en Donderdagmiddag ge schiedt de officiële overdracht van de residentie aan de sultan. Op 3 Juli wil deze een telegram aan de republikeinse leiders te Banka en Batavia sturen hun overkomst en op 5 Juli verwacht hij de republikeinse regering te Djokja. Donderdagmiddag 20 uur Javatijd (Vrijdagochtend 3 uur Nederlandse tyd) zal de sultan voor radio-Djokja spreken. De sultan beweerde, dat hij onderweg Prambanan geen schoten gehoord had. Ass. Press meldt, dat gisteren ook Bantoel ontruimd is. Behalve dat de Nederlands beloofd hebben de politieki gevangenen vrij te laten, zullen zij ook de gevangenen, die van misdrijf beschul digd worden aan de republiek overgevt en wij wensen hem alsnog van harte ge luk. Het is te begrijpen, dat soldaat Van der Starren 't volgend jaar zijn verjaar dag heel graag thuis wil vieren. Nu, als hem de gezondheid wordt geschonken, is de kans daarop toch wel groot. Eerst heeft hij anderhalf jaar in Batavia geze ten, nu is hij gelegerd te Moaspati (veld post Madioen). Hij verlangt naar zijn fa milie, vooral naar zijn jongste zusje, dat bij zijn vertrek vier maanden oud was. K.L.M.-DIENST BATAVIA—DJOKJA GESTAAKT. Aneta seint uit'Batavia, dat het K.LM - ioestel, hetwelk hedenmorgen van Ba tavia naar Djokja vloog, om 12 uur 30 van het Djokjase vliegveld Magoewo is teruggekeerd en dat de K L M. daarna de 1 t r.st op Djokje voorlopig staakt, zon iet- dat men weet wanneer deze hervat car, worden Vlissingse drinkers op de zwarte lijst Ook Vlissingen bindt de strijd tegen de drankzuchtigen aan De raad heeft na melijk een verordening aangenomen, vol gens welke personen, die binnen een zekere termijn meermalen wegens dron kenschap worden bekeurd, niet meer in een café of verlofzaak mogen worden toegelaten. Nog "steeds wordt vergeefs naar „Roermond" gezocht Identificatie van 23 slacht offers voltooid De identificatie van de 23 aan land ge-j brachte lichamen van de in de „Roer mond' 'bij Bari verongelukten is thans j voltooid. Een Italiaans-Ned. commissie is gisteren begonnen met het schiften van I de medelingen van honderden ooggetui gen. Politie en functionarissen van de KLM begonnen de opgehaalde bagage van de slachtoffers te sorteren pakken voor verzending naar wanten. Bij vrijwel elk pak bevond zich een foto-album en een aantal kleine ge schenkpakjes, die uit Indié genomen. Er waren ook schoolrapporten van twee kinderen, de 14-j. Robert 12-j. Eileen Esser, die met hun moeder, mevrouw Esser uit Den Haag, omkwa men. In de koffer van mevr. Esser be vond zich een ingelijste brief, waarin be schreven stond hoe haar echtgenoot, de heer Hans Esser van de Kon. Marine, drie jaar geleden de dood vond- Gistermorgen mislukten de pogingen van de duikers, om de romp vai toestel te vinden, wederom. Aan zoeken naar het wrak werd ook deel genomen door de heer A. Plesman, broer van de omgekomen piloot en vertegen woordiger van de KLM te Milaan. Volgens bij het onderzoek betrokkenen zal het misschien onmogelijk zijn, tot verklaring van de oorzaak van de ramp te komen, wanneer men er niet in slaagt, het afgebroken staartstuk te vin den. Op sommige slachoffers zouden spo- :n van verbranding zyn waargenomen. Gisteren werd het dodenhuis, waar de 23 kisten staan, voor het publiek ge opend. Vissers en andere burgers van Bari liepen in stilte langs de baren. Velen hadden het ongeluk zien gebeuren. Zij brachten bloemen mee, waarmee zij de kisten bedekten. ten der nog geïdentificeerden (Zaterdag publiceerden we er reeds k-ele) zijn M. S. Broos, mevr. A. Broos- Mul. de baby H. Broos, mevr. C. H. van HasseLt-Weber, mevr. M. F. van Dort- van Abcoude, dr ir A. G. A. Idenburg, Robert Douglas Esser, Irene Cecilia Es ser, mevr. J. C- C. Meelhuyzen-Vanson. F. G. Dikkers en nog een Egyptische passagier. Men verwacht, dat binnen enkele aa- gen de stoffelijke resten per vliegtu: naar Nederland, resp. Egypte zullen wo: den overgebracht. Van de 10 nog nie gevonden inzittenden zijn de 15-j. zoo van de fam. Van Dort, een Egyptenaar en acht leden der bemanning. Condoleances aan de KLM in Indonesië Aneta seint uit Batavia, dat namens de voorlopige Federale Regering ir Warners de directie van het intercon tinentaal bedrijf van de KLM gecondo leerd heeft met de vliegramp, van de .Roermond". Generaal EngleS betuigde deelneming namens de 7-December- öivisie, voorts werden bewyzen van deelneming ontvangen van de pauselijke delegaat, de commandanten van de ma rine- en de militaire luchtvaart en de commandant van het waarnemingsschip „Aer Mas' 'in de Indische Oceaan. Koningin opende te Baarn padvinderscentrum Door het losknbpen van een zgn. we- verssteek heeft Koningin Juliana, gekleed hoofdbestuursuniform. Zaterdag te Baarn het nieuwe centrum van het Ne derlandse Padvindersgilde, het landgoed „Buitenzorg", officiëel geopend- Een erehaag werd gevormd door de kabouterskring Soestdijk, waarvan prin ses Irene deel uitmaakt. De begroetings rede werd uitgesproken door Veedim mevr. E. v. d. Boschde Jongh. Voorts voerde minister Rutten het woord. Ruim 4000 padvindsters uit het gehele land waren voor deze plechtigheid op het landgoed bijeengekomen. PRINS BERNHARD OP ROTTERDAMS SPRINGCONCOURS Prins Bernhard won Zaterdag tijdens een springconcours te Rotterdam met zijn paard „Véronique" de derde prijs. De Prins maakte een tijd van 123 sec., na H. Timmer (117.6 sec.) en J. Rijks (120.2 sec.). Eén stem gaf de doorslag tn Geleen Hoe belangrijk één stem by een verkie zing kan zijn is weer eens bij de ge meenteraadsverkiezingen in Geleen ge bleken. Bij de aanwijzing van zetel behaalde lijst 3 380 2/3 stem, doch dit was een twaalfde stem minder dan het gemiddelde van lijst 2. die 380 3/4 had. zodat lijst 2 met de zetel gaat strijken. Tenminste als er geen fout is gemaakt, want de bereke- i. ning is gebaseerd op de officieuze telling. Kerkstrijd in Tsjechoslowakije wordt zeer scherp Mgr Beran in herderlijk schrijven„Wij zullen ons niet onderwerpen aan de Staat" Gistermorgen werd in de R.K. kerken van Tsjechoslowakije een herderlijk schrijven de Aartsbisschop en bisschoppen voorgelezen, waarin de 9 millioen gelovigen op het hart wordt gedrukt, zo nodig de moeilijke weg der martelaren voor het Christendom te volgen. In deze brief wordt erop aangedrongen, standvastig te blijven in een historische beproeving. Dit stuk was mede ondertekend door Mgr Beran, die niet in zijn eigen parochiekerk de St Vitus Kathedraal verscheen, maar in zyn paleis bleef, dat hij nu reeds sinds de vorige week Zondag niet verlaten heeft. De brief herinnert nogmaals aan de veroordeling van de zgn. „Katholieke Actie" en waarschuwt priesters en gelovigen, dat zy in de ban zullen worden gedaan, als zy tot deze organisatie toetreden. De kerkvervolging is in volle gang, want talrijke kloosters zyn gesloten en de monniken werden per vrachtauto eggevoerd. Dientengevolge, zo heet het verder, zal de kerk niet zwichten en zich niet onder- erpen aan de staat. Maar deze stryd il zeer zwaar zyn, omdat de kerk be roofd is van elke verbinding met de ge lovigen. De kerk is slechts bereid met de staat te onderhandelen, als de staat de voorwaarde erkent, dat alleen de Chris telijke beginselen het onderwijs en het sociale leven moeten leiden, dat de Paus het hoofd van de kerk is en er geen Inbreuk zal worden gemaakt op de ker kelijke rechten der bisschoppen. Tegen- dit „herderlijk schrijven" staat, dat linister van Justitie, Alexei Cepicka, Mgr Beran beschuldigd heeft wan orde te stichten in het bouwwerk van de regering, terwyl hij fel van leer ge trokken is tegen het Vaticaan, dat van de R.K. kerk een bolwerk van verzet maakt tegen het socialisme. Cepicka zei voorts: „Allen die een aanslag doen op de vrijheid der geestelijken, door hen te dwingen hun handtekening te verlooche- door hen in kloosters op te sluiten ontvoeren, zullen voor het gerecht gedaagd wordgn. Niet ongestraft zal de hoge geestelijkheid van Tsjechoslowakije anti-nationale activiteit voeren en ondanks het verzet der bisschoppen, zal overeenkomst tussen kerk en staat Eerste grote manoeuvres na de oorlog Van 27-29 Juli op de Veluwe Op 27, 28 en 29 Juli zullen op de Veluwe de eerste grote manoeuvres van de Landmacht na de oorlog worden ge houden. De deelnemende troepen worden rmd door 5 infanterie-bataljons, een regiment veldartillerie, een afdeling luchtdoelartillerie, een of meer eskadrons vechtwagens, een eskadron pantserwa gens, een verbandplaats-afdeling, een transportcompagnie, een detachement marechaussee en enkele staven. Het ge heel staat onder leiding van generaal- majoor A. Th. C. Opsomer. Ook de verple ging en legering zullen geschieden'als in oorlogsomstandigheden. De troepen tre den in beperkte vorm op als het mobiele veldleger, dat in de toekomst zal worden gevormd. tot stand komen." Volgens A.F.P. zijn maatregelen genomen, om het Episco paat en Mgr Beran volkomen uit t€ schakelen. Ook in de provincie Saksen (Sowjet-zone) zou de minister van nenlandse Zaken. Zaisser, een verklaring hebben afgelegd, neerkomende op een „Mindszenty-affaire" voor Oost-Duits- land, waar nog genoeg interneringskam pen zyn. Eveneens wordt melding ge maakt van de, in December verboden, Griekse kerk in Roemenië. Twee schoppen zouden gegeseld zjjn in de kel ders van het ministerie van Buitenland se Zaken te Boekarest, en verschillende andere werden geïnterneerd. Zoals men weet, hebben de leiders de één millioen Protestanten in Tsjecho slowakije openlijk steun toegezegd Mgr Beran. Hoesni Zaim president van Syrië Kabinet dient zijn ontslag in Het Syrische kabinet heeft de verkie zing van Hoesni Zaim tot President van Syrië goedgekeurd. Hij kreeg 90 procent van de stemmen. Het kabinet heeft offi cieel zijn ontslag bij de nieuwe president ingediend. Er komt een nieuwe consti tutie. Volgens de News Chronicle heeft Hoesni Zaim verklaard: „Transjordanië is slechts een provincie van Syrië. Wan neer Koning Abdoellah sterft, neem ik zijn land over." Zó zien we onze Koningin maar zelden: in padi'indstersuni/orm. Het was dan ook voor een belangrijke gelegenheid: de opening van het Centrum van het Nederlandse Pad vindersgilde in de villa „Buiten zorg" te Baarn. H.M. verrichtte Zaterdag deze plechtigheid. Vreemde houding 1 Op de vergadering van het Inter nationaal Arbeidsbureau te Genève heeft de heer A. Vermeulen, secretaris het N.V.V., wel een merkwaardige houding aangenomen. Op een plaats, waar hij stond als vertegenwoordiger van de Nederlandse arbeiders heeft hij zijn be klag gedaan over het feit. dat de Neder landse bisschopper. het lidmaatschap het N.V.V. verbieden, ij willen hier niet treden in een beoordeling van de vraag, of de bis schoppen dit verbod terecht hebben, uit gevaardigd. Wat wij wel willen zeggen dit, dat de bisschoppen dit zelf moe- weten. In elk geval kan dit verbod ;t afdoen aan de in Nederland be staande vrijheid van vakbeweging. Pro testantse kerken kunnen een dergelijk verbod uitvaardigen, zoals ook wel het lidmaatschap van een politieke par'ij voor leden van een bepaalde kerk verboden werd, al betekende dit geens zins, dat die partij daarmee was opge heven. Men moet hier goed onder scheiden. Het minste wat de heer Vermeulen had kunnen doen is. de beide niet- socialistische technische adviseurs van de Nederlandse delegatie, de heren Fuykschot van het C N V. en Serrarens het K.A.B., te kennen in zijn voor- en om dit onderwerp te Genève ter sprake te brengen. Zelfs dit liet hy achterwege. En zo had de voorzitter van de Neder landse delegatie te Genève de weinig ngename taak. dat wat de heer Ver meulen als lid van de delegatie naar had gebracht, publiekelijk recht Het 4 wat L noemt, een slechte Uitgesloten DAT de indertijd in Eernewoude (Fr.) ondergedoken jongemannen uit erkente lijkheid aan de bevolking een paar zwa- ;n hebben geschonken. DAT de Friese volkshogeschool van 20 Aug.—3 Sept. twee studiekampen te Hoorn op Terschelling houdt. DAT de Katholieke smedenbond .bin nenkort een progressieve contributie gaat heffen. DAT de ingezetenen van Deventer het gemeentebestuur een verzetsmonument 5'/4 m hoogte en 9 m breedte, naar ontwerp van de Haagse beeldhouwer Dirk Wolbers, zullen schenken. DAT in de griepperiode (20 Dec.-26 Febr. ruim 401.000 ziekmeldingen inge volge de Ziektewet plaats vonden tegen 203.000 in dezelfde periode van het jaar daarvoor. DAT t.g.v. de opening van de Kon. Mil. Academie op 14 Juli o.m. Prins Bernhard. minister Schokking en generaal Kruis het woord zullen voeren. DAT t.g.v. het gouden jubileum van de mijnen Laura en Vereniging de admi nistrateur W. Schweitzer werd benoemd ridder Ned. Leeuw en drie mijnwer kers een medaille O N. ontvingen. DAT de regisseur van het Z.-Limburgs Toneel. Sef Schilling uit Hulsberg, op weg naar huis in een auto aan een hartver lamming is overleden. DAT de 71-j. architect J. M. v. d. Meij, eens winnaar van de Prix de Rome en ontwerper van het scheepvaarthuis te Amsterdam, te Geulle (L.) is overleden. DAT het congres van Ned. Juristen te Maastricht besloot geen nieuwe uitspraak te doen over het verschoningsrecht van de journalist en evenmin een uitspraak deed inzake het wetsontwerp inzake de journa listieke verantwoordelijkheid. DAT de scheidende voorz. van de R.K. Bond van Technici, ir J. J. Reynart uit Schiedam, benoemd werd tot ridder O.N. A. H. V. van Lijf uit Eindhoven tot zijn opvolger werd gekozen. DAT de Niwin-actie in Roosendaal f 4000 opleverde voor 10 rimboekisten. DAT te Fijnaart onder Dinteloord de >rste steen is gelegd voor een koelhuis der veilingsvereniging De Wsthoek, het welk 35.000 kisten zal kunnen bergen. DAT Vlissingen een lening aangaat van f 800.00 bij de Rijkspostspaarbank te Am sterdam om de bouw van ruim 1000 wo ningen te financieren. DAT de Vlissingse raad de vermakelijk heidsbelasting voor bals verlaagde van 50 op 35 pet en van boks- en wielerwed strijden van 35 op 25 pet. DAT het 100-j. bestaan van het prov. zikenhuis te Santpoort (voormalig Meren- berg) enige dagen feestelijk is gevierd en als jubileumgeschenk hertenkamp en vo lière weer werden bevolkt. DAT Vlissingen geen gebruik wil ma- en van Middelburgs abattoir, doch de minister van Binn. Zaken het gemeente bestuur opdracht gaf tot nadere bespre king. DAT de vaste commissie van openbare werken, verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer Zaterdag de electrificatie der Z.-Limburgse spoorwegen bezich tigde. DAT te Hulsberg de eerste spade grond is gestoken voor de bouw van een -• -y, p j vaste regionale omroepzender-Zuid ter 1 [J+" y vervanging van de tegenwoordige mobiele apparatuur. DAT Dinsdag te Vught een aantal be roeps- en res.-officieren van de Stoottroe- ?n en het 7e R.I. wordt beëdigd. DAT van de einde Mei jl. gestorte ze kerheidsstellingen voor de belastingen ten bedrage van f 1960 millioen f 130 millioen nog niet was afgeboekt of teruggestort. DAT thans de tweede van de vier bij Westkapelle tot zinken gebrachte caissons gelicht, welke gebruikt worden voor de afdamming van de Brielse Maas. DAT men bij het voormalige concentra tiekamp Vught weer een aantal stoffelijke n heeft gevonden, welke vermoede lijk afkomstig zijn van slachtoffers der Duitse terreur. DAT de Mallegatsluis te Gouda van 6 Juli te 14 uur tot 7 Juli voor de scheep- lart is gestremd. DAT Apeldoorn 127 ha van het bos Spelderholt met het Staatsbosbeheer wil ruilen voor 62 ha van het Orderbos om het laatste te bestemmen voor sportpark schietbaan (o.a. voor de Kon. scherp schutters). DAT 500 auto's en motoren Zaterdag deelnamen aan de tweede internationale haringrit naar Vlaardingen, waar diverse festiviteiten werden gehouden met een maskerade-optocht als hoogtepunt. DAT binnenkort ook te Kollum de eerste steen wordt gelegd voor een com plex van 20 twee-persoonswoningen, hoofdzakelijk voor ouden van dagen, om aldus grotere woningen vrij te krygen. Ook de Nederlandse luchtmacht neemt deel aan de achtdaagse lucht- manoeuvres van de Westerse Unie. Boven: onze vliegers krijgen op Thorny Island instructies van hun commanderende officier. Onder: straaljagers wachten op het startsein. Liever raadslid dan leraar In de raad van Vlissingen is o.m. ge kozen drs P. J. Theune, leraar in de staathuishoudkunde en handelsweten schappen aan het Lyceum te Oostbrug. Hoewel het dubieus is of deze twee func ties niet te combineren zijn. daar de heer Theune zijn leraarsfunctie buiten de ge meente Vlissingen uitoefent, heeft deze besloten, ontslag te vragen als leraar cn op deze wyze de knoop door te hakken JONGETJE IN KIEZELSTEEN GESTIKT. Terwyl de 1%-j. Reinier van der Plas. uit Maassluis, zich Zaterdagmiddag met zijn vader in de tuin bevond, stak hij onopgemerkt een kiezelsteen in zijn mondje. De steen schoot in het keelgat van het jongetje, waardoor het stikte. Het misplaatste betoog van de heer A. Vermeulen op het Internationaal Arbeidsbureau te Genève was niet de enige slechte beurt, welke daar werd ge maakt. Een andere, al even slechte beurt was, dat de heer Serrarens van het Internationale Christelijk Vakverbond voor het eerst sinds twintig jaren niet werd gekozen in het bestuur der arbeids- conferentie. Het is begrijpelijk, dat de Christelijke groep in de Nederlandse delegatie dit beschouwde als een grievende bejegening, temeer daar de zgn algemene vakbewe ging van Nederlandse zijde te Gehève toch reeds sterk aanwezig is. Het is wel betreurenswaard, dat zo- velen zich maar niet schijnen te kunnen neerleggen bij onmiskenbare feiten. Een van die feiten is. dat de Chr. vak beweging. nationaal als internationaal, zelfs door haar tegenstanders niet meer mag worden verwaarloosd. Maar de waarheid hiervan schijnt nog jniet tot ieder te zijn doorgedrongen, j Wij vertrouwen, dat deze jongste erva ring geen al te zware schaduw zal wer pen op het jubileum, dat het CJï.V. deze week vieren gaat. Deze ervaring zal haar waakzaamheid en haar werkzaamheid nog eens opscherpen. Minister Van Maarseveen reist Woensdag terug Aneta seint uit Batavia, dat minister Van Maarseveen Woensdag a s naar Ne derland terugreist. Zaterdagmorgen be zocht de minister te Batavia een leger onderdeel van 1-15 R.I., dat uit Djokja gekomen was en thans op het punt staat, naar Nederland te vertrekken. In Buiten zorg werd de minister ontvangen in da officiersmess in het paleis. Op weg r.aar het buitenverblijf Tjipanas. waar da minister de Zondag zou overblijven a'.s gast van de heer Lovink. hield hij by verschillende legeronderdelen stil. Aan de vooravond van het vertrek zullen da heer en mevr Lovink een receptie hou den ten paleize Koningsplein te Batavia. WEERBERICHT Zonnig weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog en overdag zonnig weer met meest zwakke wind uit uiteenlopende richt.n- gen. In het binnenland warm maar plaat selijk in de kustgebieden koeler by wind van zee. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 28 Juni Zon.op 4.22. or.de» 21.04 uur; maan op 5.58, onder 23.13 u. 3 Juli E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1