Jlieuuif griltórfje (fourant Wrak van de „Roermond" door ruwe zee nog steeds niet gelicht Wist U ZATERDAG 25 JUNI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58036. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per mtllmeter (Bjj contract belangrijke korting). HOOFDREDACTEUR: Dr E. DLEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIE MER. CHRISTELIJK'NA T ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Dertigste jaargang No 784& .Stantuastiefi Is ghfMeoeti myn bert in tcgfienspoct" CHAOS IN BIRMA Zie pag. 3 De pogingen, om het wrak van de „Roermond" te lichten, hebben gisteren geen resultaat gehad. De duikers moesten het onderzoek staken, daar zij het vliegtuig niet terug konden vinden. Door de sterke stroming is het wrak van plaats veran derd. Wind en golven bemoeilijkten het werk. Een olievlek kon hen niet op het spoor brengen. Twintig maal daalden de duikers af. Hedenmorgen werd opnieuw gezocht. Er zijn nog tien slachtoffers vermist. De commissie van onderzoek onthoudt i heeft een commissie van onderzoek ge- I Vissers wierpen kransen in de golven en meisjes legden bloemen bij de kisten zich nog oordeel over de moge-1 vormd, die vanmorgen in Bari oorzaak. Zowel de KLM-functiona- rïssen als de Egyptische regering heb ben de theorie tegengesproken, dat de ramp veroorzaakt zou zijn door explo sieven in de bagage. Zij wezen er op, dat de Egyptische douane-inspectie komende zowel als uitgaande bagage tot de strengste ter wereld behoort. Verklaarde gisteren een vertegen woordiger van Lockheed (de fabriek, die de Constellations bouwt), dat een ontploffing in de bagage het ongeluk kan hebben veroorzaakt, thans werd gezegd, dat men zicty niet in gissingen kan verdiepen en dat er van alles ge beurd kan zijn. Beschrijvingen van sieraden, littekens en gebitten van de nog niet geïdentifi ceerde lichamen zijn telegrafisch naar de KLM in Den Haag geseind, opdat verwanten aan de hand hiervan moge lijk het stoffelijk overschot kunnen her kennen. In het lijkenhuis op de hoek van het kerkhof te Bari staan 23 eenvoudige zinken kisten. De gehele dag hebben Italianen dit kleine, uit grijze steen op getrokken huis bezocht. Alle belang stellenden werden op een afstand ge houden. Alleen een aantal kleine meisjes legde rozen en anjelieren bij de kisten neer. Vissers wierpen kransen uit in de om geving van de witte boei, die zacht heen en weer schommelt boven de plaats, waar de „Roermond" in zee stortte. Zij werden gadegeslagen door een groep personen, die zich op De Nederlandse gezant in Italië, mr W. F. L. graaf van Bylandt, is naar Bari gereisd. De Italiaanse regering Eerste conclusie„Er was geen brand" K.L.M.-deskundige Van Balkom: „Grootste raadsel, ooit beleefd"" Het eerste belangrijke resultaat van het onderzoek, dat KLM-deskundigen ln Bari hebben ingesteld, is, dat de „Roermond" niet is verongelukt ten gevolge van brand, zo meldt de „Volks krant". Bij de reconstructie van de ramp, voor zover deze gisteren was te maken, is uit niets gebleken, dat het vliegtuig in brand heeft gestaan. Achteraf blijkt, zo vervolgt het blad, dat een nog vreselijker ongeluk verme den is. De brandende motor stortte neer op korte afstand van een Frans schip, dat geheel met ruwe olie geladen was. Tien meter richtingsverschil en het vrachtschip zou getroffen en geëxplo deerd z\jn. Met welk gevolg voor de stad en zijn bewoners behoeft wel nauwelijks gezegd te worden. „Het is het grootste raadsel, dat we ooit hebben beleefd," aldus de heer Van Balkom van de KLM. Tot nog toe zijn geïdentificeerd: de tweede gezagvoerder J. Tuyt, de steward P. J. Overbeek, de stewardess Corry Timmermans, het echtpaar Van 't Hof, H. EsserSchiebel. W. J. van Dort, W. van Hasselt en diens driejarig zoontje John en drie Egyptenaren. Vermoede lijk zal Maandag een speciaal vliegtuig Tnet de slachtoffers naar Nederland vlie gen. VAN DIT ËÏTDAT, VAN ALLES WAT Een veelbewogen week ligt achter ons. Maar het gewone nieuws gaat door. Het begrip „komkommertijd" is er een uit grijs verleden. Het is niet allemaal even belangrijk, maar wie het kleine niet eert... Die Goudse cafébezoeker eerde het kleine niet. Die nam maar meteen f18.000. Het zat zó. Een verte genwoordiger komt geregeld naar Gou da om er zaken te doen. Zijn porte feuille met ongeveer f17 a 18.000 liet hij deze keer achter in een schooltas, die hij, zoals gewoonlijk, in een café in de radiokast deponeerde. Toen hij terug kwam was de tas weg. De politie hield een andere geregelde cafébezoeker aan. Maar de tas is nog zoek. Diefstallen geschieden er ook bij Draka in A'dam. En geregeld. De directie waarschuwde, maar het hielp niet. Toen greep de recherche in en arresteerde een aantal arbeiders. Voor de rechtbank is gisteren tegen een zevental een gevoelige straf geëist, variërend tussen 8 mnd. gev. straf (m.a.) en 5 mnd. voorw. R. Loh- mann, onderdir. van de Rott. Bank, legt op 1 Juli zijn functie neer en gaat met pensioen, na een ruim40-jarig dienst verband. De Ned. Staalfabrieken De Muinck Keizer zullen in Nederland een smederij gaan bouwen, waarin o.m. roestvrij staal zal worden gemaakt. Tot nu toe komt dat hoofdzakelijk uit het buitenland. Twee jeugd-berichtjes: de internat, ver. „Vredocor" en de Hol landse Jeugd-reis-vereniging zullen in samenwerking met buitenlandse zuster organisaties een internationale jeugd- week houden in Lunteren. Er komen wel 1000 jongeren en het hoogtepunt wordt de Jeugdvredesdag op 27 Juli. Er komt zelfs een internationale krant in ver schillende talen. Ook buitenlandse pad vinders komen naar ons land. Het wordt een record, wat het aantal groepen be treft. En we besluiten met nóg een record: de zweefvlieger W. Kruithof van de vliegclub Teuge der KNVVL maakte gisteren de langste overland- vlucht van dit jaar. Zijn „Grunau baby" legde 130 km af. Kruithof verbeterde hiermee z'n eigen jaarrecord, dat hij op 1 Mei vestigde (118 km). Maar het is toch nog geen 240 km de afstand, die eens de vlieger Koch, in dienst der KLM, afzweefde. Ook onze zweefvlucht is geëindigd. Maandag hopen we weer te starten. gekomen. De vijf deskundigen staan onder leiding van generaal Silvestrl. Bewijzen van deelneming blijven uit alle delen van de wereld binnen stro men, zowel bij de'KLM als bij de heer en mevrouw Plesman. Behalve de reeds gemelde werden telegrammen en brie ven ontvangen van: minister Schok king, de H.V.K. in Batavia, A. H. L. Lo- vink, de Belgische ambassadeur, E. Graeffe, de Zwitserse gezant R. Kohli, generaal Kruis, de Amerik. ambassadeur Herman B. Baruch, de Canadese ambas sadeur P. Dupuy, de gouverneur van Suriname, dr W. H. Huender, vice-ad- miraal Quant, de Ned. gezant in Italië, graaf van Bylandt. Minister Spitzen betuigde zijn deelneming in een per soonlijke brief aan de familie Plesman. Ook de Ned. luchtmacht, de M.L.D., vliegtuigfabrieken, luchtvaartmaatschap pijen en KLM-vertegenwoordigers in het buitenland deden van hun medeleven blijken. Nog een slachtoffer der K.L.M.-ramp: dhr F. G. Dikkers Een foto van de heer F. G. Dikkers uit Hengelo ook een der slacht offers met de „Roermond". Hij was presi dent-commis saris van de textielfabriek Te Strake- en Co N.V. te Apeldoorn. De overledene was officier in de Orde van Oranje Nassau en oud-consul van Engeland. Hij werd echtgenote en een zoon blijven aehte Deel van vleugel gevonden Hedenmorgen, zo meldt Reuter nog uit Bari, hebben duikers een deel van een der vleugels van „De Roermond" gevon den. In de vroege morgen begonnen drie duikers met het werk. Zij gingen af op verschillende olievlekken en zijn er thans zeker van, in grote trekken te weten, waar zich het wrak bevindt. Er moei ook vandaag een stevige bries en de duikers dachten het werk op te moeten geven als de wind niet ging lig gen. De identificatie wordt voortgezet. Men heeft slechts vier paspoorten gevon den en het ontbreken van verdere papie ren vertraagt het werk in grote mate De autoriteiten wachten thans verdere beschrijvingen van familieleden af. :ens zo trotse „Roermond" worden reddingsploegen, die onmiddellijk n£ i het bergingswerk te verrichten. Gaat Nederland de republiek voorzien van wapenen? Militaire waarnemers der Unci doodsbang om in Djokja te blijven Ass. Press seint uit Djokja, dat de Nederlanders de sultan wapens voor 600 hebben beloofd, benevens auto's, motoren, vrachtwagens en uniformen >or de republikeinse politie. Gisterochtend om 10 uur plaatselijke tijd verlieten 150 Nederlandse soldaten Wonosari en een kwartier later trokken republikeinse strijdkrachten het plaatsje binnen. De ontruiming van het plaatsje geschiedde onder leiding van kolonel Van Langen en de sultan was LEOPOLD 111 was vóór 1940 een der meest be minde vorsten ter wereld. Negen jaren lang werd hij gedwongen in afzondering te leven. Terecht? Wij menen ten onrechte. Op pag. 5 geven wij u een aantal artikelen die wij exclusief kochten. Na lezing van deze pagina kunt u zelf oordelen! Wat zal het Belgische volk morgen bij de stemming doen? Z.-Amerikaopen uw deuren voor Nederlanders A. Vermeulen, afgevaardigde van het N.V V. op de 32ste internationale arbeids- conferentie te Genève heeft een beroep gedaan op de Latijn9-Amerikaanse lan den om hun. deuren te openen voor Nederlandse immigranten. De heer Ver meulen zei o.a „Het is voor Nederland onmogelijk, evenals voor Italië, werk binnen het eigen gebied te vinden voor de steeds toenemende bevolking. Dergelij ke overbewolkte landen, komen meer en meer te staan tegenover de dreiging van werkloosheid, waaruit zich extremistische bewegingen, zowel van links als van rechts zouden kunnen ontwikkelen." Gehuwde vrouw wordt weldra handelsbevoegd Binnenkort zal een wetsontwerp wor den ingediend tot opheffing van de han delsonbevoegdheid van de gehuwde vrouw. Aldus deelde minister Wijers gis teren mede in Maastricht op de 75e jaar vergadering van de Nederlandse juris tenvereniging, waarvan de minister enkele jaren geleden zelf voorzitter was. Schilderij van Churchill voor f 15.000 geveild Winston Churchill heeft voor het eerst één van zijn meest geliefde doeken, die hij in zijn vrije tijd heeft geschilderd, op een veiling gebracht. Het schilderij, dat- ,.De blauwe kamer van Trent Park 1934" heet. werd geveild om gelden bijeen te krijgen voor de „Young Women's Chris tian Association" en bracht 15.000 gulden op. Het werd gekocht door een Brazili aanse krantencombinatie en zal in het museum van San Paolo komen te hangen. aanwezig. De ontruiming van het vlieg veld Gading, waar een Nederlands vlieg tuig met motorpech stond, zou later ge schieden. Op 28 dezer ontruimen wij het vlieg veld Magoewo bü Djokja en op 29 Juni tussen 4 en 5 uur in de namiddag zal de laatste van de 4500 Nederlandse, mi litairen de residentie Djokja verlaten, aldus de kolonel. De republikeinen die Wonosari bin nentrokken stonden ondèr bevel van luitenant-kolonel Soekarto. Wat de stemming onzer mannen be trof. zeide kolonel Van Langen, dat zij gedeprimeerd waren. In het centrum van Djokja kwamen gisteren twee Indo nesiërs om het leven, van wie een sneuvelde in een gevecht met een Nederlandse patrouille. Gisterochtend ontving de sultan 50 rijwielen van de Nederlanders. Ass. Press verneemt van betrouwbare Nederlandse zijde, dat ook de waar nemers van de Unci het in Djokja niet veilig achten na het vertrek der Neder landers. Zij hebben daarom aan de Ne derlanders om een complete bewape ning verzocht. De resident van Djokja heeft fl mil- lioen ontvangen ter overhandiging aan de republikeinse machthebbers. Prins Bernhard woont vlootmanoeuvres bij Als inspecteurgeneraal der Kon. Ned. Marine. Op uitnodiging van de Britse Marine autoriteiten zal Prins Bernhard functie van inspecteur-generaal Kon. Marine het begin van de vlootma noeuvres der Westelijke Uunie bijwonen. Op 3 Juli vertrekt de Prins met een Dakota van Soesterberg naar het vlieg veld Culdrose bij Penzance. Daar begeeft de Prins zich aan boord van H. M. ..Tromp" om de vlagofficieren van d vloot te ontmoeten, waarbij o.m. aar wezig is veldmaarschalk Montgomery. Per sloep gaat de Prins naar het vlagge- schip van de vloot, de ..Implacable' waar de operatie met de leidende figurén van de vloot zal worden besproken. De volgende ochtend vliegt Prins Bernhard naar Portsmouth, waar hij in het hoofd kwartier van de commandant van Ports mouth de aanvang van de operatie „Ve rity" gadeslaat op de zgn. „plot", enorme kaart, waarop de bewegingen de vloot door miniatuurmodellen wórden uitgebeeld. In de namiddag vertrekt de Prins weer naar Nederland. PRINS BERNHARD BIJ OPENING VAN K.M.A. De Koninklijke Militaire Academie te Breda zal op 14 Juli plechtig worden her opend. Hierbij zullen o.m. aanwezig zijn Prins Bernhard, minister Schokking ei generaal Kruis. Drie vliegfeesten van Ned. Luchtmacht in Juli Amerikanen zouden met 9 liegende forten komen Door de Nederlandse luchtmacht worden op 9 Juli te Woensdrecht, op 16 Juli te Gilze-Rijen en op 23 Juli in Twenthe grote vliegfeesten gehouden ten bate van het Van Weerden-Poel- i-fonds. Ook staan er oefeningen Nederlandse parachutisten op het programma. En als de Amerikanen Fransen hun toezeggingen gestand doen komen er 9 vliegende forten het grootste type uit de Amerikaanse Duitsland en een Frans esca drille van vier „Etampes", dat ook in geschreven staat voor de internationale vliegfeesten op Ypenburg. Ook in Middelburg gekuiste Van Dongen-expositie Van 16 t.m. 31 Juli zal in het Stedelijk Museum te Middelburg een Van Dongen- expositie worden gehouden. De organ: satie berust bij de stichting „Vereniging de Kunst", die uit het werk van Van Dongen 25 doeken, in hoofdzaak portret ten, heeft uitgekozen. Het bestuur achtte het. gezien de instelling van de Zeeuwse bevolking en de te Rotterdam gerezen moeilijkheden, minder gewenst de al daar vèrwijderde werken te Middelburg te exposeren. De schilder zal tijdens de expositie een bezoek aan de Zeeuwse hoofdstad brengen. Mevr. Spoor in Nederland terug Gistermiddag arriveerde op Schiphol uit Batavia mevrouw Spoor, die op de luchthaven verwelkomd werd door eerste luitenant-adjudant J. P. v. d. Bent namens de minister van Oorlog, door dr L. J. M. Beel en door enkele familieleden. Drijvende mijn tvas een autoband eet te melden, dat vier Belgi sche mijnenvegers gisteren in allerijl ze< kozen om op zoek te gaan naar de drij vende mijn, die reeds verschillende malen was gezien. Na geruime tijd op gekruist te hebben, ontdekten zij dat de ..mijn" een drijvende rubberband was. Ondanks deze vondst, wordt het zoeken de Belgische en Franse kust voort gezet. Ten onrechte gedetineerden eisen rehabilitatie En volledige schadeloosstelling Het bestuur van de landelijke vereni ging van ten onrechte gedetineerden ver langt in een adres, dat aan de min.-pre- sident, de Raad van State en de Staten- Generaal is gericht, volledige schade loosstelling en geen „tegemoetkoming" zoals in een wetsontwerp is neergelegd. Voorts wordt de eis gesteld, dat van regeringswege bekendmaking der vol- "ige rehabilitatie zal volgen. Tenslotte wordt gevraagd om instelling Bijzondere Raad van Rechtsherstel Het schrijven is ondertekend door C. F. M. Herinckx, voorzitter, en L. H. A- Blank, secretaris. Sir David Kelly, de nieuwe Britse ambassadeur in Moskou, is in de Rus sische hoofdstad aangekomen. Daar gaan ze, een handdruk, een vluchtige groet fClinpe Doorenbos) De Griekse premier Sofoelis 88 j. oud te Athene overleden Met hem is een staatsman van formaat heengegaan De Griekse premier, Themistocles Sofoelis, is gisteren op 88-jarige leeftijd ov leden op zijn zomerverblijf te Ivippssia, een buitenwijk van Athene. Des ochtends oelde hij zich nog uitstekend in orde, maar 's middags werd hij door een hart- anval getroffen. Reeds vroeger, in November jl., kort nadat hij het premierschap anvaardde na een kabinetscrisis, leed hij aan hartaanvallen, welke hij echter wist te doorstaan. Ondanks zyn vergevorderde leeftijd bracht Sophoelis herhaalde be zoeken aan het front, waar het Griekse leger zich tegen de guerilla-strijders moet verdedigen. En verleden jaar ondernam hij nog in grote reis, zowel over land als in -n torpedoboot. Gisteren lag het nog in z\jn bedoeling, zich naar het vlieg veld Hassani te begeven, teneinde Ko ningin Frederika te verwelkomen, die een familie-bezoek in Zwitserland terugkeerde. Sophoelis werd in 1861 in Vathy, de hoofdstad van Samos geboren. Toen de Duitsers in 1941 zijn geboor teland bezetten, verkoos hij het concen tratie-kamp boven de vlucht. Op tal van persconferenties won de vitale staats- aller sympathie door zijn van gevatheid en „esprit" getuigende op merkingen. Constantin Tsaldaris, vice-premier, minister van Buitenl. Zaken heeft medegedeeld, dat gisteravond kabinets raad zou worden gehouden en dat de be grafenis voorlopig op morgen is vast gesteld. De zitting van het parlement werd verdaagd, nadat verschillende sprekers hulde hadden betuigd aan zijn nagedachtenis. Volgens een later bericht zal het stoffelijk overschot van wijlen Sofoelis op een praalbed in de Kathe draal van Athene zijn opgebaard en voor geheel Griekenland zijn vijf dagen van uw afgekondigd. Als gevolg van het erlijden van de premier dreigt een politieke crisis. Men neemt aan, dat vice-president Diomedes als premier zal optreden tot beslist zal zijn, wie Sofoe lis zal opvolgen. Reuter voegt hier nog aan toe, dat waar Tsaldaris door Koning Paul verzocht werd, een nieuwe rege ring te vormen, deze onmiddellijk be sprekingen begonnen is over de vorming van een coalitie-regering. Volgens Ass. Press vraagt men zich in politieke kringen af, of George Papendreou, de leider der grootste oppositie-partij in de Kamer, tot de nieuwe regering zal toe treden. In vorige regeringen wilde deze niet met Sofoelis samenwerken. Sofoelis was twee maal getrouwd. Hij laat een dochter en vijf kleinkinderen na, ter wijl hij nog een SO-jarige broer en een stiefzoon heeft. Volgende week weer groente naar Duitsland Voor 250.000 dollar In Frankfort is goedkeuring gehecht m de toewijzing van 250.000 dollar jor de aankoop van groenten uit Ne derland in de week van 25 Juni tot 2 Juli. Het Centraal bureau voor de tuin bouwveilingen deelt mede, dat over de aanvangsdatum, waarop de export weer kan beginnen, nog onderhandelingen worden gevoerd. DAT het industrialisatierapport voor Overijssel er rekening mee houdt, dat per jaar ongeveer 2000 a 2500 man meer emplooi in de industrie moeten vinden en tot 1970 400 ha industrieterrein nodig DAT gisteren te Deil (Gld.) de boer derij van D. v. Mourik en het woonhuis an G. v. Schaik door brand zijn ver- DAT elf Zierikzeese mosselvissers in 5e eeuwse poorterscostuum en met pie ken gewapend een door Middelburg ge leend kanon kwamen terughalen, na tevoren een rondgang door de Zeeuwse hoofdstad te hebben gemaakt. DAT 50 Franse autoriteiten en voor aanstaande zakenlieden gisteren R'dam bezochten en vandaag de Hoogovens in IJmuiden bezichtigden. DAT voor het Arnhemse B.G. 7 jaar werd geëist tegen de 59-j. Zutphense ad- \ocaat mr B. J. N. Nothorn, die ieder wissewasje aan de SD doorgaf. DAT de diensttijd van res.-officieren van gezondheid in Indonesië zc gelijk zal worden bekort door oproeping van vroeger afgekeurde artsen, nister Schokking het Eerste Kamerlid Molenaar (VVD) mededeelde. DAT de pas benoemde gezant va Israël in ons land, dr Michel M. Am Weizman. gisteren met zijn echtgenote per KLM uit Parijs op Schiphol veerde. DAT de 26-j. ongehuwde hulpbankwer ker C. J- Frusch uit Voerendaal bij de mijn Oranje-Nassau I te Heerlen in een waterput is gevallen en verdronken. DAT de Commissaris der Koningin gisteren in Den Bosch de grote nieuwe electrische zandzuiger van de fa. Bos en Kalis in werking stelde, die het Bos sche bouwterrein zal opspuiten. DAT op het congres van de Kon. Ned. Middenstandsbond te Deventer de voorz., L. de Groot, werd gehuldigd, i.v.m- zijn zilveren jubileum als voorzitter. DAT Commissaris Kesper Maandag een bezoek aan Moordrecht brengt. DAT thans de officiële benoeming van r J. M. L. Th. Cals te Nijmegen tot oorz. van de Mijnindustrieraad is afge komen en wel voor de duur van 4 jaar, ingaande 1 Juli a.s. DAT W. v. d. Gaag, directeur van J- en K. Smit's scheepswerven te Kinder dijk, benoemd is tot officier O.-N. DAT dr ir C. K. v. Daalen op verzoek ■n.i.v. 1 Oct. a.s. eervol is ontslagen als inspecteur van de landbouw. DAT vandaag het nieuwe openlucht theater in het Steinerbos bij Geleen is geopend. DAT vandaag in Eijgelshoven grote feesten werden gehouden t.g.v. het vijf tigjarig bestaan van de mijnen Laura en Vereniging. DAT de Haarlemse bloemenfeesten dit jaar van 31 Juli7 Aug. zullen worden gehouden en het hoogtepunt der festivi teiten zal zijn een bloemencorso op 6 Aug. met de bloemenkoningm Flora het hoofd. DAT een Zwitserse onderneming in Waalwijk een fabriek van electro-tech- nische apparaten zal vestigen. DAT de Katholiek Democraten in Lim burg tot gewestelijke samenwerking wil len komen by de Prov. Statenverkiezing i 1950. DAT te Heerenveen aan 13 chauffeurs an de Ned. Tramweg Mij een onder scheiding van Veilig Verkeer is uitge reikt voor een jaar schade-vrij rijden. DAT de ANWB-wegenwacht assisten tie verleent bij de rallye, welke 40 En gelsen a.s. Dinsdag met gemotoriseerde invalidewagentjes van Hoek van Holland lar Zutphen maken. DAT de kanovaarder, die in Kloos terburen landde en zich voor een Deen uitgaf, inderdaad een Duitser bleek te zijn. die de kano op Borkum had ge stolen en thans over de grpns is gezet. DAT in Pictura te Groningen een ten toonstelling is geopend van studenten kunst der laatste 25 jaar. DAT- t.g.v. de Groningse lustrumfees ten Maandag een deputatie van de Utrechtse studentenweerbaarheid naar de Martinistad gaat, waar de vrijwil ligers van de tiendaagse veldtocht in 1830 worden herdacht. DAT de Tweede Kamer deze week aannam het wetsontwerp, dat het oplaten van vliegers in de buurt van boven grondse hoogspanningsleidingen ver biedt. DAT de Eerste Kamer in de vacature- Baron van Voorst tot Voorst (KVP) tot lid van de huishoudelijke commissie be noemde ir E. H. A. Kxaayvanger. Gesneuveld in Indonesië De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 12 Mei: sold S. Elzinga uit Smallingerland. Gesneuveld 15 Mei: sold. H Tak uit "s-Gravendeel. Gesneuveld 18 Mei: sold. Ie kl. M. Teunissen van Manen ui*. Heteren. Gesneuveld 19 Mei: sold. H. Verste gen uit Heesch (N.B.). Gesneuveld 22 Mei: sold. W. Huisman uit Olde- markt. Serg. F. A. S. Timmerman uit Borne (O.) Gesneuveld 24 Mei Serg. M. van Boven uit Oldebroek. Ge sneuveld 28 Mei korp. D. J. Aalde- rink uit Laren (Gld). Gesneuveld 2 Juni kapt. A. van El uit Haarlem. Sold. Ie kl. H. H. Kijlstra uit Drach ten. Gesneuveld 5 Juni Opperwacht meester A. J. van Noort uit Rijswijk (Z.H-). Gesneuveld 6 Juni korp. J. Niemeijer uit Nijmegen. Gesneuveld 8 Juni sold. C. P. J. Hooyen uit Tilburg. Gesneuveld 10 Juni wachtmeester C. de Bruin uit Nieuwerbrug a. d. Rijn (gem. Bodegraven). Gesneuveld 12 Juni sold J. Hilverda uit Arum (gem. Wonseradeel". Marechaussee 2e kl. P. G C- van Rijn uit Delft. Sold. D. van Schenkhof uit Renkum. Gesneuveld 13 Juni sold D. H. Geurtsen uit Lun teren. Huzaar P. A. G. van der Lin den uit Veldhoven (N.Br.). Koninklijk Ned.-lnd. Leger Mal. sold. 2e kl. inf. Asmat; Jav sold- 2e kl. Soeprapadmo; Jav. sold. 2e kl. inf. Soetrisno; Men. sold. 2e kl. inf. J. Saisab; Men. sold. 2e kl. inf Ph. Tawaang allen uit Indonesië. Belgische Koningskwestie leidt tot obsessie Spaak vreest „eerlijk" voor 'n handgemeen. De Belgische premier, Spaak, heeft op een bijeenkomst van 800 van zijn socialis tische volgelingen verklaard, dat er „slag geleverd zou worden in het vreedzame België", als besloten wordt een referen dum te houden over de terugkeer van koning Leopold op de troon. De Christen- Socialisten hebben verklaard, dat zij een referendum over deze kwestie zouden uitschrijven, indien zij bij de verkiezin gen van morgen de meerderheid in dt beide kamers behalen. Spaak is ei ..eerlijk van overtuigd, dat het dan op handgemeen zou uitdraaien." NEDERLANDS CIRCUSARTIST THANS OVERLEDEN. De Nederlandse circusartist, Antonius Verkerk, die. zoals gemeld is. Maandag avond bij een repetitie voor een balan- ceernummer te Stockholm een val van zes meter maakte, is gisterenavond over leden. Nummer zoveel Opnieuw heeft Nederland een over eenkomst gesloten met de republiek en op de wankele basis van deze nieuwe overeenkomst zijn onze troepen gisteren begonnen met de ontruiming van de residentie Djokja. Nog een week, en de republikeinse regering keert naar Djokja terug. Zij zal dan voorstellen van de republikeinse delegatie gaan bestuderen, die betrekking hebben op het staken ïn het vuren. Er zullen ook in Nederland weer ver- scheidenen zijn, die in deze nieuwe over eenkomst een verheugend verschijnsel menen te mogen zien. Hetzelfde hebben ze gezegd van Linggadjati en van de Renville. Onzerzijds kunnen we in deze nieuwe overeenkomst weinig anders ont dekken dan een zoveelste dieptepunt in de gang van zaken met betrekking tot Indonesië. Er is een overeenkomst gesloten, ja naar met de republikeinse delegatie. De •epublikeinse regering zelf heeft zich alle rechten voorbehouden. Eerst diende haar te worden toegestaan, naar Djokja terug te keren. Daarna wil zij voorstellen overweging nemen, welke tot het sta ll van het vuren kunnen leiden. Welke die voorstellen zijn is niet bekend ge maakt. t is duidelijk, wat dit alles betekent. Toen de republikeinse regering, nog in Djokja zetelde, werden reeds verschil lende overeenkomsten met haar afgeslo ten. Deze hadden onder meer betrekking op het staken van het vuren. De repu blikeinse regering bleek indien al niet onwillig, dan toch onmachtig om deze ■ereenkomsten na te komen. Maar nu de situatie nog in veel groter mate onzeker. Wat zal de republikeinse rege ring kunnen doen en wat zal zij willen doen, nadat ze opnieuw, in blind ver trouwen, in Djokja te paard is gezet? Sr is. dunkt ons. een grens aan het ver duwen. ook in het vertrouwen ten aan- n van de republiek. Dat vertrouwen de evacuatie uit Djokja gedurende de laatste weken heeft het duidelijk laten is althans voor een groot deel van de bevolking der stad uitermate gering. Hoe zal het straks in Djokja toegaan, nadat onze troepen de stad hebben ver laten? j vrezen, dat een gezagsschemering zal intreden, die een zelfs voor de repu bliek ongekende cmvang zal aannemen. En dit ondanks het feit, dat de Neder landse Regering ook voor dit deel van het Koninkrijk nog de volle verantwoor delijkheid draagt. Kritieke dagen staan Indonesië te wachten. Dit alles wij wisten het reeds wc- cn stond ons te wachten. Wij wisten het ook. dat dit mede de prijs zou zijn. rvoor onze regering enig beter besef Amerika voor de feitelijke stand zaken meent te kunnen kopen. Wij v/isten ook, dat dit alles de voorwaarde zou zijn om de medewerking van de republiek te krijgen voor de Ronde Tafel-conferentie, die men dan nu straks denkt te kunnen aanvangen. Maar die prijs is wel uitermate hoog. et is een bod in het onzekere, en aan de voorwaarden wordt onzerzijds vol daan zonder dat nog enige tegenpresta- is ontvangen. De voorbereiding van de Ronde Tafel conferentie zelf. zoals zij nu in het uit zicht is gesteld, verft nog tal van vra gen op. Hoe zal hét nu gaan met de min derheden? Wat daarover wordt gezegd, uwelyks bevredigend te achten. Hoe zal het gaan met die delen der republiek, die nog niet onder de republikeinse re gering terugkomen? Hoe met die delen Oost-Indonesië, die tegen hun zin bij deze deelstaat zijn gevoegd? Dit zijn alle vragen die gemakkelijk ijzen, maar waarop het antwoord, hoe zeer belangrijk, minder gemakkelijk is te zoeken. Des te minder, nu de over eenkomst, die thans weer gesloten werd, opnieuw alle kenmerken draagt van te zijn een slag in de lucht. Moordenaar van A. M. de Jong gearresteerd Ontsnapte Tony van Gogh werkte als horlogemaker in Scheveningen In Scheveningen, waar hij als thuis werkende horlogemaker aan de kost kwam. is gisteren de in 1946 uit het in terneringskamp te Den Helder ontsnapte Tony van Gogh gearresteerd, die er van verdacht wordt tezamen met een zekere Bernard eind 1944 de schrijver A. M. de Jong te hebben vermoord- De opsporingsdienst politieke delin quenten uit Amsterdam deed gisteren op zijn onderduikadres een inval en over meesterde daar zonder veel moeite Van Gogh. Aanvankelijk ontkende hij Tony van Gogh te «ijn. doch later gaf hij dit toe. De gearresteerde maakte deel uit van het Sonderkommando Feldmeyer en heeft waarschijnlijk aan diverse Silber- tanne-moorden meegedaan. Ook wordt hij beschuldigd bij de vordering van een auto de eigenaar te hebben neerge schoten en hem daarna te hebben over- n om een ongeluk voor te wenden. Een broer van Van Gogh werd ongeveer een jaar geleden door Spanje aan Neder land uitgeleverd. Deze bevindt zich thans nog met genoemde Bernhard in Amsterdam in arrest. Extra-toewijzing van 6400 woningen geflatteerd? Het Eerste Kamerlid Tjalma (AR> heeft minister In 't Veld gevraagd'of de extra-toewijzing van 6400 woningen geen geflatteerd beeld geeft, daar hierin ook reeds eerder toegewezen montagewonin- gen zouden zijn betrokken, in Drente bijvoorbeeld 360 van de 500, zodat in feite slehts 140 woningen als een extra contingent zijn te beschouwen. Morgen brekende bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vanavond en vannacht meest zwaar be- olkt met op enkele plaatsen enige mot regen. Zwakke tot matige wind tussen en Noord. Voornamelijk ir. het Zuiden van het land minder koud. Mor gen overdag: brekende bewolking met hier en daar perioden van zonneschijn. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Zóndag 26 Juni: zon op 4 21. onder 21.04; maan op 3 36. onder 22 00 uur 27 Juni: zon op 4.21. onder 21 04: maan op 4 39. onder 22.42 uur. 26 Juni N.M, 3 Juli E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1