NIEUWE LEIDSCHE COURANT 1 WOENSDAG 22 JUNI 1949 Versnelde repatriëring van militairen overzee een eerste vereiste Ouders-organisatie krijgt ook in Leiden een afdeling Voor de vergadering van de VOMO, de landelijke organisatie voor onze mili tairen overzee, die gisteravond in café „Het Raedthuys" alhier werd gehouden, bestond zeer veel belangstelling. Voor namelijk waren ouders van militairen in de tropen aanwezig. In deze verga dering werd de grondslag gelegd voor oprichting van de afdeling Leiden van de VOMO. Het ligt in de bedoeling, binnenkort een huishoudelijke vergade ring te organiseren, waarin aan de zake lijke aangelegenheden meer aandacht zal worden besteed. Als tijdelijk voorzitter fungeert de heer J. L. F. van der Meij- den. De heer P. M. Verbrugge, lid van het hoofdpestuur, hield een boeiende rede en zei, dat er iets brandt in het hart van de ouders van onze soldaten. Wij hebben onze jongens zien vertrekken en verkeerden in de veronderstelling, dat hun diensttijd in de tropen zeker niet langer zou duren dan twee jaar. Wij willen nu laten zien, aldus spr., dat de ouders, die hun beste krachten hebben gegeven aan de opvoeding onzer zonen, ook iets te zeggen hebben. De „opstand" voor het heilig recht der moeders en vaders heeft een grote omvang aange nomen. De VOMO, die slechts korte tijd geleden het levenslicht aanschouwde, heeft reeds vele krachten, die op de bres staan voor de militairen, samenge bundeld. Zy bezit belangrijke contacten met die instanties, welke over de repatriëring van onze jongens gaan. En het is nodig, dat er voor dit onderwerp volle aandacht wordt gevraagd. De 7 December-divisie is in September a s. 3 jaar in de Oost. In de afgelopen oorlog heeft de vakbe kwaamheid een harde klap gekregen. Tellen we de drie jaren tropen-dienst er bij, kunnen we dan begrijpen, dat er een grote achterstand is in te halen? De ouders en vrouwen van de mannen en jongens hebben alles gegeven, wat zij konden geven, en daarom is het hun recht te eisen, dat de burgermaatschappij haar poorten zèl openen. Na de roman tiek van de terugkeer komt het vraag stuk van de plaatsing in het arbeids proces met ongekende kracht op ons af. Zal de vraag weer zijn: Wat presteer je? Hoeveel wil je verdienen? Wij eisen: recht, recht en nog eens recht! Spr. nam vervolgens stelling tegen de 6 weken herscholing na de repatriëring. In het Sportdemonstraties voor de stichting Wij wijzen onze lezers op de in di nummer voorkomende advertentie va de stichting 19401945 betreffende de grote sportdemonstraties in de a van „Den Burcht" op Maandag 27 Juni as. De hele Leidse sportwereld heeft ten bate van de stichting de handen ir geslagen. De beste krachten verlenen medewerking. Autotocht ouden van dagen Het meest bezienswaardige instrument was voor de Oegstgeester oudjes de laatste dagen wel de barometer. Hoe zou het weer zijn op de 21ste? Gelukkig was het uitstekend om een bezoek te brengen aan de diergaarde Blijdorp te Rotter dam. het doel van de reis der 56 automo bielen. die gisteren de traditionele tocht voor de ouden van dagen uit de gehele gemeente maakten. a Voorafgegaan door de Oegstgeester po- litie-auto met adj. Koerten ging het via de rijksweg naar de Maasstad, waar de stoet werd opgewacht door de Rotter damse politie, die het gezelschap door de Maastunnel naar Blijdorp bracht. Naast het bezichtigen van de levende have wer den consumpties uitgereikt. Hoewel het oponthoud hier niet lang kon zijn. werd toch door een ieder zeer genoten. De te rugreis ging over Leidschendam en Voor schoten. waarna men te ruim 7 uur weer in Oegstgeest arriveerde bij „Het Witte Huis" na een ererondje door het dorp. Bij aankomst in het hotel werd het ge zelschap welkom geheten door weth. De Neef (burg. Baumann was verhinderd), die namens het gemeentebestuur er zijn blijdschap over uitsprak, dat particulier initiatief de ouden van dagen zulk een blijde dag had bezorgd. De heer Elshof bracht namens het co mité dank aan de autobezitters, die geheel belangeloos deze middag hun persoon en hun wagen ten behoeve van de ouderdom hadden gegeven. Spr bracht tevens hulde aan de heer De Bruyn en de dames Van Egmond en Timmermans, welk trio thans 15 jaar in het comité zitting heeft en deed deze hulde vergezeld gaan van sigaren en bonbons. De oudjes werden tenslotte onthaald op broodjes en slaatjes en onder het genot van een kopje koffie toonden enkele be jaarden dat zij nog een jeugdig hart heb ben en ontpopten zich als ware artisten. Aardbeien met slagroom besloot dit VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER Ongeval te Katwijk aan den Rijn Op 12 April had te Katwijk aan den Rijn een ernstige botsing plaats tussen een zwaar beladen zandauto en een tram J. v. T. had, komende met zijn auto ui', de Egmondstraat, niet op het rode stop licht gelet. Het O. M. eiste f 45 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak: f 35 of 10 dagen. Voor f1 verkocht. Iemand uit Roelofarendsveen moest voorkomen, omdat zijn hond een op de fiets rijdende mevrouw had aangevallen, waarbij het dier haar mantel scheurde. Hij erkende, dat het een „kwaje" hond was, „maar", zo stelde hij de kantonrech ter gerust, „ik heb 'm inmiddels voor fl verkocht". Daar hij aan de gedupeerde mevrouw reeds een nieuwe mantel had gegeven, luidde de uitspraak: f 5 boete of twee dagen hechtenis. RUwlel met hulpmotor Een man uit Lisse had met zijn rijwiel met hulpmotor op de Herenweg aldaar ge reden, terwijl zijn rijwiel niet was voor zien van een nummerbord. Hij verkeerde in de veronderstelling, dat deze bepalin gen op een rijwiel met hulpmotor niet van toepassing zouden zijn. Het O.M. dacht er anders over. Uitspraak: f 16 boete of 7 Distributievorm Morgen (Donderdag) worden te Leiden bonkaarten 909 uitgereikt aan de gezin nen. waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft tussen 57.201 er 59400. De loketten zijn geopend slot van zijn betoog wees spr. op de noodzaak van scholing of herscholing voor de maatschappelijke arbeid van de teruggekeerden. Ook legde hij er de na druk op. dat het rijk hen, die zo lange in dienst zijn geweest, toch zeker in de kleren mag steken, n zeer levendige discussie volgde, •in verschillende vraagstukken aan de orde werden gesteld. De heer Ver- brugge wist op vele vragen een ant woord te geven, terwijl hij ook tal van adviezen verstrekte. VANAVOND NAAR DE STADSGEHOORZAAL! Iedereen is daar welkom De Prot.-Chr. groep komt vanavond in de Stadsgehoorzaal lijjeen. De Nieuwe Leidsche Courant zal daar het verkie- zingsnieuws verzorgen. Van half 7 af kan men in de Gehoorzaal verwachten: uitslagen van de diverse Leidse stem- hureaux, de totaaluitslag van de Sleutel stad, de uitslagen van de gemeenten in de omtrek, die van plaatsen boven de 20.000 inwoners, de thermometerstanden van Amsterdam, Den Haag en Rotter dam, alsmede de totaal-uitslagen van deze drie steden. De Nieuwe Leidsche Courant brengt de uitslagen ditmaal niet op het tra ditionele bord aan het Stadhuisplein. In de Stadsgehoorzaal zal voor een aardige afwisseling worden zorggedragen, onder meer met zang en muziek, declamatie en mandolinespel. Eerste Leidse E.H.B.O.-brigade reikte diploma's uit Dokter Teeuwen nam afscheid als leider De eerste Leidse E H.B.O.-brigade kwam gisteravond in .."t Raedthuys" bijeen en daar heeft dokter J. H. Teeuwen een aan tal diploma's uitgereikt. Voorzitter P. Agema opende deze avond met een hartelijk welkom tot de talrijke aanwezigen en sprak dè wens uit, dat de grote belangstelling voor deze avond niet alleen zou uitgaan naar het gebodene. maar vooral ook naar alles wat de EHBO ons brengt en vraagt, nl. déar hulp te kunnen verlenen waar het nodig is. Vervolgens richtte dokter J. H. Teeu wen het woord tot zijn oud-cursisten, er op wijzende, dat als men nu denkt er te zjjn, men er glad naast is. Juist door ge stadig oefenen onder deskundige leiding kan men pas een goed EHBO-er worden en niet door het diploma in de zak te dra- De geslaagden waren de dames M. Min derhout. B. de Wit en L. Bredeveld en de heren D. Braamzeel, H. de Jong, J. Poots. L. Vermont, F. Kamphuys, J. C. Bolle, J. J. Blok, L. Wallaart, P. Lagas, B. de Bruin. W. F. Laman, W. Zwart, W. Kikkert en J. Benning. Spijtig was het afscheid van dokter Teeuwen, aangezien hij door drukke werkzaamheden niet langer de cursussen kan leiden. Hij dankte bestuur en mede werkers voor de prettige wijze waarop in de afgelopen jaren is samengewerkt en sprak de wens uit, dat de vereniging haar mooie taak met succes zal blijven voort- Vele vriendelijke woorden volgden en namens het bestuur en oud-cursisten ont ving dokter Teeuwen vele geschenken. Na dit officiële gedeelte bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. Geraldini had met zijn optreden veel succes. Het was voor de eerste Leidse E.H.B.O.- brigade een geslaagde avond. Acht-en-twintig jongens kregen vaardigheidsdiploma hun Zij hebben er met succes vier jaar leertijd opzitten In de ambachtsschool is gisteravond aan 28 jongens het vaardigheidsdiploma uitgereikt. Zij hadden twee jaar de school bezocht en waren daarna twee jaar bij een baas het geleerde in practijk gaan brengen. Een proefstuk moest het bewijs zijn, dat zij inderdaad hun vak voldoende onder de knie hadden, om het diploma te verwerven. Bij ontstentenis van de voorzitter van 't bestuur der ambachtsschool, ir J J. G. van Hoek, sprak de secretaris, mr W. de Clercq, de aanwezigen als volgt toe. De leerlingen, die thans een diploma aan de Ambachtsschool hebben ontvan gen, hebben van 1 April 1947 tot eind Maart 1949 een bedrijfsopleiding genoten volgens titel II van de Nijverheidsonder wijswet. Het aantal leerlingen was op 1 April 1947 78. Van deze leerlingen is om bij zondere redenen, vooral door de mili taire dienst, een aantal vertrokken en aan het op 8. 9 en 10 Juni gehouden be- kwaamheidsonderzoek namen 30 leerlin gen deel. Door de gewaardeerde medewerking van de patroons werden zij in de ge legenheid gesteld dit examen te doen. Over de resultaten van het examen is men tevreden. Het blijkt, dat vele patroons de ge legenheid hebben gehad de leerlingen meer bekwaamheid in het vak bij te brengen. De belangstelling voor deze leerlingopleiding is zowel bij de werk gevers als bij de werknemers stijgende en dit geeft het bestuur de moed om in deze richting verder te gaan. Het mocht het bestuur weer gelukken de heren G. Kalemink, directeur van Padox te Warmond, en ir H. E. Kruyt, hoofdingenieur van de Kon. Ned. Grof smederij te Leiden, bereid te vinden in de examencommissie zitting te nemen. De leraren van de verschillende vak ken traden op als examinator. De leerlingopleiding in het bedrijf Is een nuttige instelling en vindt bij velen grote waardering. Controleurs zien toe op het werk en de vorderingen der leer lingen en plegen, waar nodig, overleg met de patroons over kleine moeilijk- Toch is het nodig dat de patroons nog meer aandacht besteden aan de werke lijke opleiding der jonge werknemers. Het is immers van het grootste belang, dat de industrie beschikt over geschoolde vaklieden. Gedurende de vooropleiding van de jeugdige knaap op de ambachts school wordt zeer veel aandacht besteed aan de eerste en algemene opleiding van de jongen. De nazorg van de vakoplei ding is voor de leerling van groot be lang. De patroons kunnen hieraan zoveel doen door de leerling bij zijn moeilijk heden ter zijde te staan, door aandacht en belangstelling te tonen bij het invul len van zijn werkboekje en vooral ook door hen in de gelegenheid te stellen en aan te sporen het theoretisch avond onderwijs te volgen. Allengs komt er verbetering, maar het moet nog veel beter worden. De directeur der school, de heer G. E. E. Kuijntjes. die de diploma's uitreikte, sprak een woord van gelukwens. „Jullie hebt twee jaar hard moeten werken bij een patroon", zei hij „en thans heb je een vier-jarige opleiding achter de rug." Het speet spr.. dat de practische oplei ding in de bedrijven nog wel iets te wensen overlaat. Hij zou het prettig vinden, wanneer de bazen wat meer aandacht aan de jongens zouden schen ken Met een: ,'t Ga jullie goed in je verdere leven", besloot de heer Kuijntjes zijn woorden. Na hem sprak nog de heer G Kale mink, voorzitter van de examen-com missie. die de jongens aanspoorde door De gelukkige waren: Timmeren: W. Anholts. C. v. mond, P. H. Homan, M. Koning, Meeuwissen, D. Nijenhuis, M, v. d. Valk. C v. d. Veek, H. Verlind. C. A. v. d. Voort en A. v. d. Wiel; meubelma ken: R. de Jong en H. v. Looy; schil deren: L. Boom: machinebank- w er ken: H. Aaldersberg, D. Guyt, E. K. Haasnoot. E. Habraken, Th. v. d. Hulst, P. Jansen. A. v. Leeuwen, W J. Nieuwenhuizen, J. v. d. Oever, G. Ribot en J. Sieval; draaien: W. Kaptem; tekenen: P. J. Laterveer; elect techniek: J. J. v. Giezen. 32 Leerlingen deden examen. Twee leerlingen zijn door verhindering gekomen en aan twee leerlingen kon het diploma niet worden uitgereikt. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Jacoba d v J Kluivers J van Gorkum; Willem z v H Ouwehand en D van Duijn; Martinus H A z v M T Opsteeg en B L M Buiting. OVERLEDEN: A. Rietkerken, man, Raad van Sassenheira was het nog niet eens over de wegomlegging Wijziging van straatnaam bracht verder de tongen in beweging Gisteravond vergaderde de gemeente-1 raad van Sassenheim onder voorzitter schap van burgémeester jhr mr R. Sand- berg van Boelens. Na opening herdacht de voorz. Barend Plagmeyer, die bij het vervullen van zijn militaire taak in Indonesië om het leven is gekomen. Bij de ingekomen stukken was een verzoekschrift van een aantal ingezete nen, houdende bezwaren tegen omleg ging van het doorgaand verkeer. Door B. en W. was inmiddels aan de A.N.W.B. een schrijven gericht, om de verkeers borden te veranderen. De heer Wesseling betoogde breedvoerig, dat de zo zeer ge wenste omleidingsweg nu wordt prijs ge geven. Spr kon de bezwaren van enkele adressanten niet begrijpen De heer Ver- degaal had graag de telling afgewacht, om te zien, of de bezwaren steekhou dend kunnen worden genoemd. De heer Verschoor drong eveneens aan keerstelling en kon zich niet verenigen met het „eigenmachtig optreden en W." De heer Van Breda echter kon de bezwaren begrijpen, omdat door de omleidingsweg bij de Oude Post het v keer in het dorp te veel wordt gemist afbreuk aan de middenstand wordt ge daan. Tevens wees spr. op de slechte toe stand van de Beukenlaan. De voorz. achtte de bezwaren adressanten gerechtvaardigd. Wat de Beukenlaan betreft: deze laan heeft de aandacht van B. en W. Deze zaak moet worden bezien in het kader van het ge projecteerde plan van de omleidingsweg. Deze laan afzonderlijk verbeteren zou hoge kosten met zich brengen. Verder wees spr. er nog op. dat er schot in deze plannen zit. De heer Kortekaas was van mening, dat. als de middenstand voorlichting kon krijgen over de verkeersmoeilijkheden, vele particuliere aangelegenheden zou den zijn opgelost. B. en W. zeiden hun medewerking hieraan te willen geven. Enkele leden wilden het verzoek aan de A.N.W.B. herroepen. Deze suggestie werd door de raad echter niet overgenomen. Bij de benoeming van een meteropne- mer/geldophaler brak de heer Beye lans voor iemand van de P.v.d.A. Met cijfers toonde hij aan. dat onder het se- meentepersoneel een overwicht van R.K. is. De burgemeester zeide. dat met rich tingen rekening wordt gehouden, maar tevens met de bedragen der salarissen. Deze cijfers geven een trouw beeld van de samenstelling der gemeente. Hierna werd overgegaan in geheime zitting. Na heropening werd gestemd over twee der sollicitanten, die op de voordracht waren geplaatst: G. ter Beek en J. P. Floor. De eerste kreeg één stem en de tweede tien stemmen. Twee stem men waren blanco. De heer Floor werd dus benoemd. Een geldlening ad f 840.000 zal worden aangegaan voor de bouw van 64 arbei derswoningen. De St. Pancratiusschool zal nieuwe leermiddelen krijgen en de Ned. Herv. school f 585 voor verschillende voorwerpen voor de sport. De heren A Vogelaar en J. W, Kortekaas werden ge kozen als lid en plaatsverv. lid van de commissie van advies vleeskeurings dienst. Er werd f 1.718,37 beschikbaar ge steld voor de verbetering van zes wonin- aan de Vaartkade. Hel rijk vergoedt bovendien driemaal dit bedrag. De naam- wijziging Elbadwarslaan bracht vele ton- De Agrarische afdeling van Najaarsbeurs Belooft een groot succes te worden de 8.30—12 1.454.3C Meebrengen:! mej. J. GESLAAGDEN VAN DE CHR. KWEEK SCHOOL Gisteren zijn de examens van de Chr. Kweekschool begonnen. Van de eerste groep slaagden de dames H. Andreas. Noordwijk aan Zee; W. van Beelen, Kat wijk aan Zee; A. van Beveren, Zoeter- woude; P. Blommart. Rotterdam, en de heer P. van Dam te Leiden. Afgewezen werd één candidaat. AFSCHEID HEER W. G. ALDERSHOFF. Men deelde ons mee. dat de avond, waarop de oud-leerlingen van de Geref. U.L.O.-kopschool afscheid zullen nemen van de heer W. G. Aldershoff. zal wor den gehouden op Zaterdag 9 Juli as. Er bestaat voor oud-leerlingen nog gelegen heid zich op te geven. De commissie houdt zich ten zeerste aanbevolen zowel voor luimige als voor financiële bijdra gen. Secretaris van de commissie is de heer P. S. Anes. Oude Herengracht 19 Leiden, tel 20587. Penningmeesteresse stamkaarten en inwisseltngsbonnen. giro 226285. i Driel, Vondellaan 28, Leiden, De Agrarische afdeling, die op de Na jaarsbeurs een oppervlakte zal beslaan van niet minder dan 10.000 m2, is thans definitief ingedeeld. De grote nieuwe hal van 2200 m2. de Canadese vliegtuigloods die in het voorjaar aan de bestaande Jaarbeursge bouwen kon worden toegevoegd, zal in zijn geheel ter beschikking worden ge steld van de ditmaal zeer talrijke deel nemers in de groep „Werktuigen en ma chines voor de zuivelindustrie", die hier o.m. een omvangrijke collectie pasteuri seer-, kook- en koelapparaten, karnkne- ders, kaasmachines, flessenspoel- en sluitmachines, homogenisatoren zullen demonstreren. Voor kleinere landbouwwerktuigen en gereedschappen zullen twee hallen wor den gereserveerd (gebouw F en K). waarin tevens de afdelingen Bestrij dingsmiddelen, Boomkwekersproducten, Zaaizaden en Pootgoed een plaats zal worden toegewezen. Op de open terreinvakken zal ditmaal een interessante collectie machines, werktuigen en andere hulpmiddelen voor de land- en tuinbouw, zoals tractoren met bijbehorende werktuigen, aardappel-, poot- en rooimachines. kunstmest strooiers. dorsmachines met stropersen e.d„ worden uitgestald. Het middenterrein wordt voornamelijk gereserveerd voor de Nederlandse indu strie, die hier o.m. sproeimachines, bemalingsinstallaties. transportwagens, landbouwwerktuigen, zoals eggen, ploe gen e.d. zal demonstreren, terwijl ook de vakgroep Smederij een gedeelte van' het middenvak zal inrichten. De overige terreinvakken (vak IV. V, VI. VIII. IX en X) zijn verhuurd aan deelnemers, die vnl. met buitenlands materiaal ter beurze zullen verschijnen. Deze groep heeft een grote omvang en telt o.m. talrijke firma's uit België. Duitsland. Zwitserland, Engeland. Frank rijk. Verenigde Staten, Hongarije en De nemarken. Voorts zal een aantal Hongaarse en Belgische fabrikanten met een collectieve inzending landbouwmachines en -werk tuigen uitkomen, welke in gebouw J zal worden ondergebracht. Gezien de grote omvang, het grote aantal landen, dat wenst deel te r en het uitgebreide assortiment agrarische productiemiddelen, ders. zaai- en wiedmaehines e.d. worden aangevuld. Op het gebied van de graanverwer- king kunnen behalve dorsmachines, zaad- reinigingsmachines, installaties vooi maalderijen en silobedrijven worden ge noemd. Het spreekt vanzelf, dat ook het ma teriaal voor de tuinbouw een vooraan staande plaats in zal nemen. Diverse mer ken sproeimachines. poederverstuivers er regeninstallaties zullen worden gedemon streerd terwijl evenmin talloze tuinbouw- gereedschappen, zoals spaden, schoffels, harken e.d. zullen ontbreken. Tot de ter beurze aanwezige transport werktuigen zullen o.a. vele merken land bouw- en aanhangwagens, draagbare en verrijdbare transporteurs e.d. kunnen worden gerekend. De hooi- en hijsapparaten en stalinrich tingen, zoals pompen, stalbeugels, gecon serveerd hout en apparaten op het ge bied van de boerderijenbouw zullen ter beurze veel belangstelling trekken, spe ciaal van hen die zich interesseren voor de inrichting van moderne boerderijen. De pluimveehouders zullen een onge twijfeld leerzaam bezoek kunnen bren gen aan de afdeling waar broedmachi nes, eiersorteermachines. schouwlampen, kunstmoeders, drinkbakken e.d. worden gedemonstreerd. Voorts moeten worden genoemd tal rijke veegeneesmiddelen, bestrijdings- er ontsmettingsmiddelen, chemicaliën vooi land- en tuinbouw, terwijl evenmin sta len industrievaten, paardetuigen, rijza- dels e.d. mogen worden vergeten. Op grond van het bovenstaande is het zonder meer duidelijk, dat de a.s. jaarsbeurs op agrarisch gebied vele teressante aspecten zal bieden. Een be zoek aan de Agrarische afdeling van deze beurs zal de genomen moeite dan ook dubbel en dwars waard zijn. HB S. VOOR MEISJES TE LEIDEN Voor het eindexamen HBS, afdeling B, zijn aan de HBS voor meisjes met 5- en 6-jarige cyrsus te Leiden geslaagd: G. Beyer te Lisse; J. G. C. Boterenbrood, E, M. Creyghton, G. W. van Ewijk, H. G. Eijgendaal, N. Feitkamp, J. G- M. God- dijn, L. E Heine, G. van der Hoeven, L. D. F. Lameyer, allen te loeiden; R. C- Lindeman, te Oegstgeest; H. van der h'—.„—dat hier;Mark. te Noordwijk; M. van Steenis, te zal worden gedemonstreerd, belooft de!Leiden; M. Voorduin. te Noordwijk; L. Agrarische afdeling van de Najaars- G. Vroom, te Leiden; H. M. Zandvliet, te beurs, welke van 6 t.m. 15 September Leiden; A. van Zutfen, te Voorburg, zal worden gehouden, een groot succes te Af ge we worden. I Behalve genoemde producten zullen op de Najaarsbeurs ook talloze andere arti kelen op agrarisch gebied worden ver kocht. In de groep Machines en Werk tuigen voor de Zuivelindustrie kunnen in dit verband b.v. worden vermeld koel en diepvriesinstallaties, compessoren, bo- tervorm- en -inpakmachines, etiquet- teermachines. separators, vacuum- en verstuivingsinstallaties, kannenwasma- chines, e.d. Ook de landbouwwerktuigenafdeling kan met vele producten zoals diverse ploegen, maaibalken, eggen, motormaai- machines, grondfraisen, harkkeerders. aardappelstomers, sorteermachines gen in beweging. Algemeen was oordeel, dat „Baron van Heemstralaan" zou worden met „Van Heem strastraat". Na ampele bespreking werd de eerste naam toch aanvaard. Het voor stel ruiling poldersloot nieuw sportter- iin werd aangenomen. Alphen nan den Rijn Deze week verkeersexamen Hebben in de afgelopen maand 225 scholieren schriftelijk examen afgelegd de bevordering van het veilig keer. Donderdag en Vrijdag zullen zij de tand worden gevoeld praktische gedeelte van dit vak. De scho- hebben de keuze om het prak tische examen af te leggen per rijwiel dan wel te voet. Gestart wordt beide dagen om 9 uur vanaf het raadhuis, zij ook zullen terugkeren. Het en duurt van 9 tot 12 en De candidaten starten met 1 2 minuten tijdsverschil. Op diverse punten in de gemeente, ongeveer 20, zullen con troleurs het nemen van de moeilijk heden aan een strenge beoordeling onder werpen. Aan het praktische verkeers examen nemen deel leerlingen van de Chr. Oranjeschool (Zaalbergstraat), var de R.K. meisjes- en jongensschool (Pa radijslaan) en van de gemeentelijke Nij verheidsschool (Hooftstraat). Het diplo ma, dat vanwege het Landelijk Verbond van Verenigingen voor Veilig Verkeer wordt uitgereikt, verschaft aan beide groepen dezelfde voldoening. De rijwie len zullen tevoren aan een keuring den onderworpen. Een en ander staat onder toezicht van de vereniging „Veilig Verkeer" te Alphen aan den Rijn, die onlangs door de vereniging „Alph< Belang" werd opgericht. De technische leiding berust bij de inspecteur litie, de heer G. N. Groothuijse, die daar in wordt bijgestaan door de agent J. C. Sijbring en de heer A. P. v. d. Vlies, commandant-administrateur der politie. Het schriftelijk examen werd afgenomen op de onderscheidene scholen onder toe zicht van de plaatselijke vereniging voor veilig verkeer. Het ligt in de bedoeling van deze vereniging, het diploma a.s. Zaterdagmiddag op enigszins officiële wijze in het raadhuis te doen uitreiken, waarbij burgemeester F. M. A. Schok king tegenwoordig zal zijn. Geref. zangkoor opgericht Nadat het met een Geref. evangelisa tiekoor een vrij langdurige lijdensge schiedenis is geweest, tot het koor op hield te bestaan, is thans in de kring van de Geref. kerk van Alphen een zangkoor opgericht, dat zich een rui mere -taak heeft gesteld. Het wil nl. ook meewerken aan wijdings- en litur gische diensten en bij alle gelegenheden waar men de zang in dienst kan stellen van de uitbreiding van Gods koninkrijk. Het koor is opgericht met aanvankelijk pl.m. 50 leden Als directeur is benoemd de heer J. van Vliet te Woerden. Het bestuur is als volgt samengesteld: J. Snel Pzn, voorzitter; G. van Dijk, secre taris; mej. Cl Stapper, penningmeeste resse; J. Tuinman, muziekcommissaris. De kappers gingen uit. De Alphense kappersvereniging liet gisteren de baarden maar groeien en de leder, gingen een dag uit. Einddoel van de tocht, die per autobus gemaakt werd, was Nijmegen en omstreken Dit ge schiedde. zonder dat men elkaar in de haren vloog. Het was een recht genoeg lijke dag, mede dank zij het gunstige Militaire mars De voetbalvereniging „Alphen" had gisteravond een militair elftal op bezoek dat van onze plaatsgenoten klop kreeg. Door een groot deel van de burgerij is het zeer op prijs gesteld, dat voor de wedstrijd het militair muziekkorps u:t Utrecht, waarvan een oud-plaatsgenoot dirigent is (de heer G. Cammenga mars door de gemeente maakte, afgegaan door tamboers en hoornblazers. Het korps maakte een kranige indruk. Hazersivoude „De Reisduif". Wedvlucht met oude duiven vanaf Creil (Frankrijk) op 18 Juni 1949 Af stand 349.28 km. Gelost te negen uur met Noordenwind. De eerste duif kwam aan te 3 uur 14 min. 15 sec. met een snel heid van 931.40 meter per minuut, de laatste prijswinnende duif om 5 uur 0 min. 46 sec. De uitslag was: le. 2e. 3e en 4e prijs W. G. de Jongh en 5e prijs P v- Klaveren. De collecte t.b.v. de reclassering heeft alhier f223.78 opgebracht. Looft de Heermet Feike Asma Nieuwe Kerk te Kativijk aan Zee Het Chr. Gem. Koor „Looft de Heer" en de organist Feike Asma bezorgden gister avond een concert, waarvoor, wat de op komst betreft, een matige belangstelling bleek te bestaan. Ds R. P. A. Rutgers liet zingen Psalm 1381, ging voor in gebed leidde de avond met een kort woord in. Het koor. onder leiding van Paul Pul. zong een zestal liederen op verdienstelijke wijze. Zijn bekende, sterk bewogen, n dan te nadrukkelijke directie gaf wel aanleiding tot een zekere ruwheid, vooral bij de mannenstemmen. Een paar minder ;re intonaties waren er het gevolg Toch was er technisch ook veel te prijzen. De aandacht voor de dirigent, het verwerkelijken van zijn intenties opvallend. Vooral het bekende „Wandel stillekens achter hem aan" maakte indruk. Namen van componisten meldde het programma niet. Het gebruik maken van de muziek van „Panis ange- licus" van César Franck voor „God, groot liefderijk" konden we niet bewonderen. Feike Asma speelde op de hem eigen, lier: Jan Zwart's „Toccata Psalm 146 3", een tweetal bewerkin. van Bach van „Den hogen God alleen zij d'eer", het F-dur-concert van Handel, ïooie „Andante" van Simon Lands- het „Allegro vivace" uit Widor' Vijfde Symphonie en een koraal-fantasie hemzelf. Zijn opvattingen koraal, realisatie van muzikale gedachten registratie zijn vaak niet de onze. Maar naar de vertolking van Widor heb- ;n we met genoegen geluisterd. Ds Rutgers sprak ten slotte welgekozen woorden van dank en liet nog zingen ,,'k Wil U, o God, mijn dank betalen". Joh. van W Alkemade Burgerlijke stand Geboren: Simon A M„ z. v. S. C. Ouds hoorn en A. G. van Hienen; Jan. z. v. P Verweij en M. G. de Bock; Catharina J. M., d. v. P. M. Verdel en M. M. Hille- brand; Maria B., d. v. F. A. v. d. Ploeg en M C. Mol; Mathilda C„ d. Seggelen en J. E. Olijerhoek; Bastiaan, z. v. A. Damsteeg en A. Baak; Theodorus C., z. v. J. G. Straathof en K. C. van Rijn; Jacoba A. A. M„ d. v. J. M. Weststeijn K. Peters; Hillegonda C„ d. v. S. Vuijk en J. H. van 't Wout; Wilhelmina A. T„ d. v. M. Th. Hoogenboom en J. E. van Vel- Katwijk aan den Rijn De nieuwe luidklok wordt opgehangen Verloren ging door 's vjjands trots. Wier stem hier voor mij klonk. Vernieuwd, zing ik ter ere Gods, die 't land weer vrijheid schonk. Aldus lazen we gistermiddag op d® prachtige nieuwe luidklok. die heden morgen in de toren van de Ned. Herv. kerk zou worden gehangen. Tijdens de bezetting stalen de Duitsers de vorige, toen sedert kort herstelde klok- Enkele maanden geleden bestelde het gemeente bestuur bij de fa. Van Bergen te Hei- li'gerlee een nieuw-e klok. Deze zelfd® firma zal de 1000 kg zware klok in de toren hangen, zodat a.s. Zondag haar bronzen klank weer over het dorp zal gaan. O brug. o brug! Door het ongeval aan de brug, dat vorige week plaats vond. werd een aan tal schepen, die te Katwijk aan Zee in het Prins Hendrikkanaal lagen, totaal ge ïsoleerd. Gisteravond werd gelegenheid gegeven weg te varen. Personeel van de fa. Gebr. ZitnTan, uit Leiden, was met veel materiaal naar Katwijk gekomen om de brug open te draaien. Onder zeer grote belangstelling werd eerst de balans omhoog getakeld, waarna een drijvende bok en een tweetal takels de 20 ton aware brugklap omhoog lichtten. In on geveer twee uren hard werken was men zover, dat de schepen konden door varen, waarna een en ander weer voor zichtig op zijn plaats werd teruggevierd. Naar wij hoorden, zal de brug bijna ge heel weggenomen moeten worden om weer op normale wijze te kunnen func- tionneren. De scheepvaart zal daardoor nog verscheidene weken hinder onder vinden. Ondertrouwd: J. C. Loos en Klerks; H. J. v. d. Meer en E. M. Overleden: J. C. Droogh, 79 jaar. J. M. Woubrugge Uitstapje ziekenfonds. Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van de ziekenfondsvereniging „On derlinge Hulp" werd een uitstapje geor ganiseerd. Twee bussen verlieten giste ren onze gemeente. Het doel was: Arn hem en Apeldoorn, 's Morgens werd de Grebbe-berg bezocht. Op de terugreis wachtte in Utrecht een warme maaltijd- Omstreeks half 11 kwamen de deel nemers weltevreden in ons dorp aan. Beroepen Geref. Kerk. Door de Geref. kerk alhier is bij accla- Weer een vondst te Alphen aan den Rijn Thans fragment van een Romeins beeldje Bij opgravingen voor de herziening van de riolering in de Stationsstraat te Alphen aan den Rijn werd Maandagmor gen een fragment van een Romeii beeldje gevonden, dat waarschijnlijk een Romeinse god voorstelt dan wel inheemse god met een Romeins uiter lijk. Het beeldje, dat klassiek aandoet, staaft de geschiedkundige wetenschap in haar verklaring, dat te Alphen aan den Rijn In de tweede helft van de eerste eeuw op de plaats, W3ar thans de nieuwe Ned. Herv. kerk staat, een Romeins fort hebben gelegen. Het aangrenzend gedeelte van de grond heeft blijkens een aantal scherven en potten, gediend vooi nederzettingen van kooplieden en dt vrouwen der soldaten, die zich in ge noemd fort bevonden. Deskundigen stel len vast, dat door Alphen de weg zal zijn gelegen, die in de Romeinse tijden leidde van het, fort te Valkenburg, dat N oordwijkerhout Gemeenteraad De raad komt Donderdagavond, 8 uu in openbare vergadering bijeen. E agenda bevat o.a. de volgende puntei voorstel van B. en W. om aan het ge- meentepersoneel een gratificatie toe te kennen; vaststelling van een regeling aangaande het verlenen van een ver goeding bij vrijwillige beschikbaarstel ling van woonruimte; wijziging der ver ordening regelende de bezoldiging van de werklieden in vaste dienst der ge meente; wijziging der verordening rege lende de bezoldiging van de ambtenaren ter secretarie. Serenade De gerepatrieerde militair v. d. Ploeg werd een serenade gebracht door de combineerde muziekverenigingen, werd geluk gewenst door de heer v Togt namens de muziekvereniging Jeanne d'Arc" en door de heer B. Laros namens de muziekvereniging „De Harpe Davids". Sport en Wedstrijden QUICK BOYS VISSERIJGOLFJES Thans zijn de haringloggers vrij in het gebruik van hun aantal netten. Dit komt er in de praktijk op neer, dat er per schip 100 of meer netten in zee zul- staan. De uitvarende loggers nemen reeds netten mee, om deze in zee over te geven aan andere schepen. Steeds minder Hollandse vissers gaan de Poolse trawlers bemannen. aardappels en bloembollen- mestversprei- Sfeer in 't gezin? De „Nieuwe Leidsche" er in! NOORDWIJK Er bestond voor de nederlaagwedstrijd Noordwijk IQuick Boys I zeer veel be langstelling. De toeschouwers hebben waar voor hun geld gehad, want tot vlak voor het einde was het een fraaie, gelijk- opgaande strijd, zodat we lange tijd niet konden vermoeden, wie de zegepalm wegdragen. Hoewel de Katwijkers technisch en tisch superieur waren, vergoedden de Noordwijkers veel door hun enthousiasme en vasthoudendheid. Het was Quick Boys dat de score opende uit een snelle aanval, die de verdedigers verraste, maar prompt antwoordde Noordwijk met een tegen aanval die de Katwijkse defensie uit haar voegen lichtte (11). Na de rust was hetzelfde spelbeeld te zien. Een droog, hard schot was v. d. Wiel te machtig, maar ook nu had Noordwijk het antwoord klaar, want na enkele woede aanvallen, werd weer de gelijk maker gescoord (22). De déb&cle kwam nog onverwacht; toen velen nog op een gelijk spel reken den, profiteerden enkele Katwijkers var een onjuiste opstelling van de verdedi gers en kon v. d. Wiel, die overigens eer prachtige wedstrijd speelde, de bal vooi de derde keer uit het net halen. En toen na de uittrap onmiddellijk het net achter v. d. Wiel opveerde, begrepen zelfs de meest verstokte Noordwijk-supporters dat de kansen verkeken waren en dat ook nu weer de beste ploeg gewonnen had. WATERPOLO ZWIP WON DE „VOORTMAN"-BEKER Voor afd. C van de nationale water polowedstrijden van „De Sleutelstad' werd gisteravond in de „Overdekte", de beslissingswedstrijd gespeeld tussen „De Sleutelstad" en „Zwip" uit Den Haag, met als uitslag 1—3 voor de gasten. Onder leiding van scheidsrechter H. v. d. Reyden startte Zwip direct met een overwicht en na een fout in de achter hoede van de thuisclub was het spoedig 01, terwijl even later een goed schot de stand op 02 bracht. Nog voor de 24 rust kreeg Visser een goede kans. hij schoot juist naast. Ook in de tweede helft was Zwip sterker en alleen slecht plaatsen voorkwam doelpunten. Na een vrije worp was het vrij spoe dig 03. Dool wist vlak voor het einde een goed tegenpunt te maken (13). „Zwip" legde dus beslag op de „Voort- man"-beker. DE ZIJL I—SZC I 2—1 Na enkele aanvallen van de bezoekers, wist Prevo een moeilijke kans niet te benutten en schoot hij rakelings terwijl Stehouwer even later hetzelfde spelletje herhaalde. Doordat het plaat sen van De Zyl minder verzorgd kon na een fout van Blansjaar SZC ge makkelijk aan de leiding komen 0—1. Direct hierop volgde een De Zijl val, waarbij Kikkert onder water werd geduwd Uit de strafworp wist hij de stand gelijk te maken (11). Na rust een goede aanval van De Zijl en toen Prevo er snel van door ging er doelpuntte had de scheidsrechter niet; gezien. Niet ontmoedigd speelde d< thuisclub verder en na enkele vinnige aanvallen van SZC te hebben afgesla gen, werd het weer uit een strafworp, nu door Van Egmond genomen, 21- Ondanks heftige pogingen van SZC bleef de stand ongewijzigd en won De' Zijl door betere sobutterskwaliteiten. DE ZIJL 2HVGB 3 9—2. In een weinig Interessante wedstrijd was De Zijl ha-ar tegenstanders verr baas. Roman <2 maal). Arbouw en bergen (2 maal) zorgden voor een 50 voorsprong, waarna HVGB nog rust een verdiend tegenpunt wist te ken (51). Ook in de tweede helft De Zijl heer en meester, zodat het einde een verdiende 92 overwinning bracht. DE ZIJL ADSP.—ZIAN ADSP. B 7—0 Ook in deze wedstrijd waren onze stadgenoten de tegenstander verre de baas. zodat een 70 uitslag nog slechts matig het overwicht van De Zijl demon streerde. thans o.l.v. prof. Van Giffen is blootge legd. langs 't fort te Alphen naar Utrecht i zo verder via Nijmegen naar Keulen. Voorlopig blijft het gevondene eigen dom van de plaatselijke historische ver eniging. Een expert van het museum van oudheden te Leiden zal onderzoe ken. of er dwars over de Stationsstraat in die dagen in plaats van een klein® nederzetting, een begraafplaats heeft ge legen. Katwijk aan Zee Chr. Geref. Gemeente Hedenavond 8 uur spreekt in de Chr. Geref. Kerk ds P van der Bijl- Hoog en laag water. Donderdag 23 Juni: hoog water 102 en 13.29; laag water 8.48 en 21.22 uur. Noordwijk Toeslagkaarten bjjz. arbeid De indiening van de aanvragen voor de 9e periode 1949 tot de 1ste period® 1950 moet geschieden tot uiterlijk 9 Juli aanstaande. Uitreiking bonkaarten Te Noordwijk-Binnen op Donderdag 23 en Vrijdag 24 Juni van 9—12 en van 24 uur voor alle letters. Schietver. „Blijft voor 't land" De wisselmedailles werden gewonnen door: le klasse: N. A. Meiland 98 pnt; 2e klasse: G. Steenvoorden 96 pnt; 3e klasse: mevr. Lüschen 96 pnt. Deze week wordt de laatste schietavond van dit seizoen gehouden en op Vrijdag 8 Juli de jaarvergadering en de prijsuitreiking. Verkeersongeval In de Douzastraat reden een auto van de fa A. en een boerenwagen van v. d. P. tegen elkaar. De voerman van de boerenwagen kwam te vallen en kwam zo ongelukkig terecht, dat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Televisie-ontvangst. De heer H. Caspers, wonende in de Van Limburg Stirumstraat alhier, heeft een televisie-ontvangtoestel geconstru eerd. De antenne staat op de toren van de Ned. Herv. kerk te Noordwijk-Bin nen. Door deze hoogte gelukte het de heer Caspers, de uitzendingen uit Eind hoven te doen opvangen. Gisteravond kregen verscheidene autoriteiten In de werkkamer van de heer Caspers een film te zien, die draaide in de studio van Philips te Eindhoven. Het beeld was klein, maar duidelijk. Onder de aanwezi gen bevond zich het college van B. en W. Rijnsburg Nationaal geschenk Op uitnodiging van de burgemeester heeft zich ook hier een comité gevormd om bijdragen in te zamelen voor een nationaal geschenk aan ons Koninklijk Paar ter gelegenheid van het koperen bruiloftsfeest. Het comité bestaat uit mevr. Höweler-Wieten, mevr .v d. Vij- ver-v. d. Voet. mevr. Kralt-Star. mevr. v. d. Laan-Boelens en mevr. Post-Salo mons. Meisjes zijn bereid gevonden, morgen een huis-aan-buis-collecte te houden. Ongetwijfeld zal ook Rijnsburg tonen liefde te bezitten voor ons Ko ninklijk Paar- Geslaagd eenheidsdiploma E.H.B.O. Maandagavond werd o.l.v. dr Zijerveld te Leiden er. dr Van der Laan alhier het examen voor het eenheidsdiploma van de vereniging E.H.B.O. afgenomen. De geslaagden zijn: de dames P. van Delft, J. van Egmond, M. v. d. Eijkel, G. Vlet ter en J. Zandbergen, alsmede de heren A. van Klaveren. Jac. de Mooij, R. de Mooij en C. Borsboom. Morgenavond 8 uur, houdt de Chr. liddenstandsverenlging „Belang en Be ginsel" in „Centraal" een ledenvergade ring. Eveneens morgenavond organiseert de plaatselijke damvereniging een feest avond in „Vliethof" voor leden en dona teurs. O.a. zullen „De Spelbrekers" medewerken. Ds H. G. Abma, Ned. Herv. predi kant (Geref. richting) te Rotterdam, hoopt Vrijdag, 8 uur, in „Vliethof" voo te gaan. De reclasseringscollecte heeft in »nze gemeente f 183 opgebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2