LIJST No. 5 De heer W. G. Aldershoff nam afscheid van de Geref. ULO-kopschool KATWIJKERS NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 MAANDAG 20 JUNI >049 „Stond hij nog maar op die plaats" Zaterdagmiddag heeft de heer W. G. Aldershoff, in verband met zijn pensionnering, afscheid genomen als hoofd van de Geref. U.L.O.-kopschool aan de Hooglandse Kerkgracht. Een ry van sprekers heeft in de versierde gymnastiekzaal der school gewaagd van do waardering voor het werk van dit uitnemende schoolhoofd. Helaas moest aan de heer Aldershoff om gezondheidsredenen vervroegd pensioen worden gegeven. Nadat de heer Overduin, lid van het bestuur, allen had verwelkomd, sprak mr dr Knol, voorzitter der schoolvereni ging. Spr. begon met te constateren, dat dit afscheid niet lichtvalt. „Deze dag is een dies ater". Niemand is onmisbaar, maar er zijn toch altyd mensen, waar van men zegt: stonden zy nog maar op die en die plaats. Het is een vaststaand feit, dat de heer Aldershoff een zeer goed leider van deze U.L.O.-school is geweest. Hy heeft haar tot grote bloei gebracht en de school draagt, mede dank zij zijn leiding, een goede reputatie. Spr. wees op de resultaten by de examens. De heer Aldershoff wist, op welke wyze hij moest optreden tegenover de leerlin gen en tegenover het personeel. Mr dr Knol schetste het U.L.O. als een onderwijsinrichting van grote bete kenis. Men ziet in de practjjk, dat er een onderwijsinstelling met een zodanig karakter moet zijn. De leidinggevende figuren van deze opleiding hebben een Bij de Kastanjekade dook een auto in de sloot Pientere Tuinstadwykjeugd assisteerde brandweer. Zaterdagavond omstreeks 9 uur wei gerde van een luxe auto uit Zoeterwou- de, na het nemen van de bocht Zoeter- woudse wegKastanjekade. de stuur inrichting. De chauffeur, de heer A. van der Hoeven, remde krachtig, maar kon niet voorkomen, dat de auto met een zware plons in de langs de Kastanje kade lopende sloot terecht kwam. De vier inzittenden, allen uit Zoeterwoude. kwamen met de schrik vrij. Ongeveer een maand geleden reed dezelfde auto in de Nieuwe Rijn, ook omdat het stuur vastliep. De Leidse brandweer was spoedig op dt Kastanjelaan aanwezig. Met horten en stoten probeerde de grote materia- lenwagen de auto door middel van een kabel uit de sloot te trekken Om tien uur was het resultaat van alle krachtsinspanning nog nihil. Toer. ikreeg een groep jongens uit Tuinstad- wijk een goed idee. Men bood aan. de brandweerwagen een beetje te assiste ren. Touwen werden aan de personen auto bevestigd, enéén gezamenlijke ruk van brandweer en»juichende kna pen bracht het van modder druipende Vehikel op het droge Een vrachtwagen van Nic van den Akker ie Zoeterwoude eleepte de auto naar het dorp. Padox en Panagro vierden te Leiden feest Eigen krachten boden toneelprogramma. De personeelsvereniging van de bedrij ven Padox en Panagro te Warmond or ganiseerde Zaterdag in „Den Burcht" een feestavond, waarvoor grote belang stelling bestond. De heer J. Bekkering. voorzitter, opende cn riep speciaal de beide direc teuren een hartelijk welkom toe. Spr deed een beroep op aller steun Eigen krachten voerden vervolgens een gevarieerd toneelprogramma uit. Over het algemeen viel de uitvoering in de smaak en de zaal heeft zich dan ook best geamuseerd. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Wilhelmus, z v T J Schra- ma en H Geugjes; Paulus J J, z v P A van Delft en C J Leijten; Johanna, d v J Vincourt en E J Zeegers; Cornelia, d v J Labordus en C G Oudshoorn; Chris- tiaan H, z v C H Haneveld en P J v d Louw; Amerik. z v C van Duivenvoor de en N Plug; Carolina A R, d v A P Pleunus en C D A Mandos; Willem, z v W Remmelzwaal en M v d Luijt. OVERLEDEN: G H van Daalen, wed van Lina, 75 jaar. Haagse rechtbank Lood-roof. Een viertal jeugdige Leidenaars waren aardig op weg de Zoutkeet te slopen, waarbij zij het voorzien hadden op het lood der fabriek, waarvan ze een par tijtje weghaalden. Nu nam de Officier het de verdachten het meest kwalijk, dat het niet bij één bezoek was gebleven, doch na een gelukte diefstal, nog eens terug kwamen. Daarom werden hoge straffen geëist, nl. tegen de fabrieks arbeiders B. Z. 1 jaar, A. F. 10 mnd:, K. F. v. d. B. 8 en C. J. v. D. 6 mnd. ge vangenisstraf. Voor F pleitte mr W. M. Westerman clementie, ook op grond van diens jeugd, en meende dat er meer van baldadigheid, dan van opzettelijke dief stal moest worden gesproken. zeer verantwoordelijke taak. Spr. noem de de heer Aldershoff een gemoedelijk man, op gezette tijden streng, een cri- tisch mens, een gevoelsmens. Bij het onderwys dient leiding ge geven te worden op een dusdanige wijze, dat de jonge mensen tot het volledig mens-zyn kunnen geraken, ïn do allereerste plaats heeft de scheidende de kinderen willen voe ren tot de Christus. Namens het bestuur dankte mr dr Knol voor hetgeen de heer Aldershoff in zijn lange loopbaan voor het Chr. onderwijs heeft gedaan. Spr. bood een enveloppe met inhoud aan. Namens het gemeentebestuur Wethouder Van Schalk heeft steeds diep respect gekoesterd voor de heer Al dershoff. „Mijn oordeel over U is door ontmoetingen met jeugd van uw school bevestigd." Spr. kon namens het gemeentebestuur zijn grote spijt uitdrukken over het feit, dat de heer Aldershoff zijn school vroeg tijdig moest verlaten. een „anatomische les" bracht de heer Van der Bie, hoofd van de school de Driftstraat, namens alle hoofden de heer Aldershoff dank voor zijn warme collegialiteit. Wij zijn in de Geref. school wereld één, aldus spr., en het is één uw verdiensten, dat U die eenheid steeds hebt erkend. De heer Meyer, oud-hoofd van de op leidingsschool aan de Hoogl. Kerkgracht, wees er op, dat in beide scholen hard is gewerkt. „Wij hebben zegen op onze ar beid gekregen." Het openbaar U.L.O. liet zich vertegen woordigen in de heer Roosma. „De heer Aldershoff was en is nog een U.L.O.-man in hart en nieren." Er ging leidinggeven de kracht van hem uit, die haar oor sprong had in zijn persoonlijkheid en in het vertrouwen, dat hy bij zijn mede werkers wist te wekken. Verder voerden nog het woord de heren A. B. Mulder, Van Anken, namens de onderwijzers, Tuinsma, namens de afdeling Leiden van het Chr. U.L.O., Dam, als vriend, en Drewes, oud-onder- In zijn dankwoord wees de heer Al dershoff allereerst op God, Die hem heeft willen gebruiken. Wanneer wij op oj^zelf zien en in onszelf roemen, komt eWtan ons werk niets terecht. Zijn Naam moet eer ontvangen. Spr. verplaatste zich in het verleden en liet tal van her inneringen de revue passeren. Zjjn personeel zwaaide hij alle lof toe. Zonder de leerkrachten zou hij z'n werk niet hebben kunnen doen. De heer Al dershoff, die sinds 1 Augustus 1926 aan de school verbonden is geweest, dankte tenslotte voor het prachtige geschenk, een fiets met hulpmotor, welks aanbie ding op korte termijn zal plaats vinden. Ds LUCA TE AMSTERDAM BEROEPEN. Ds P. M. Luca, Remonstrants predi kant te Leiden, is beroepen te Amster dam (vijfde predikantsplaats). Katwijk aan Zee Picnic-da g. De uitgestelde picnicdag voor de mede- /erkers van de vijfcentsactie zal nu .i-orden gehouden op Dinsdag 5 Juli te Wassenaar op he landgoed „Ter Horst". Zij verdienen het! Het „jaargetijde" van uitstapjes en reisjes is weer aangebroken. Het is de bedoeling, dat op Woensdag 20 Juli de huismoeders uit de Hervormde Kat- wijkse gezinnen er eens een dag tussen uitgaan De reis zal gaan naar 's-Her- togenbosch en naar het nieuwe grensge bied aan de Duitse grens. Zangavond Nieuwe Kerk. Morgenavond (Dinsdag) om 8 uur wordt in de Nieuwe Kerk een zangavond gegeven door het Chr. Gem. koor „Looft den Heer", o.l.v. Paul Pul. Cor Beze- mer zal begeleiden. De*bekende organist Feike Asma, zal dan het kerkorgel be spelen. De opbrengst van de avond is voor het orgelfonds- Anjeractie te Leiden op 25 Juni Comité ingesteld In verband met een, mede namens Z.K.H. Prins der Nederlanden, door de voorzitter van het Anjerfonds Zuid- Holland tot mij gericht verzoek, heb ik een Anjerdag-comité-Leiden ingesteld, waarin de volgende personen zich be reid hebben verklaard zitting te nemen: Prof. dr A. J. M. Holmer, voorzitter; G. P. E. Weijer, administrateur ter ge meentesecretarie, secretaris-penningmees ter; mr K. Wiersma; mej. dra. J. L. van Hoorn; dr P. C. van Arkel; drs B. de Goede; de heren A. van Dijk. A. H. van Eisen, Th. Brandt. P. Sybesma. E. Weijde- man, H. de Wilde, ds P. W. Spruyt. rec tor F. Bernefeld, W. Caro, dr S. Roze- mond, mr P. A. van Toorenburg. mej. E. W. C. van Haarlem, mej. H. G. Blom, jhr M. L. de Brauw, Het Anjerdagcomité-Leiden heeft tot taak mede te werken aan het voeren van acties om inkomsten in te zamelen ten behoeve van het Gewestelijk Anjerfonds en het Prins Bernhardfonds, waarvan de Anjerfondsen onderdelen zijn. Het doel Haagse Gerechtshof Vrygesproken. Wegens overtreding voorschriften zake bollenteelt, was de kweker G. de M te Oegstgeest. door de Politierechter veroordeeld tot f 100 boete of 1 mnd. hechtenis. In hoger beroep vorderde de proc.-generaal vrijspraak. Het Hof heeft arrest gewezen, en verdachte van het ten laste gelegde vrijgesproken. Daar ging wat af! Wegens telen van bollen zonder ver eiste vergunning, was T. van D., te Oegst geest, veroordeeld tot f 1000 boete of 30 d. h.en voorwaardelijk drie maanden gevangenisstraf met twee jaar proeftijd en voor een ander feit tot f 100 boete of 26 d. h. In hoger beroep vorderde de proc.-ge neraal bevestiging van het -vonnis. Het Hof heeft thans f250 en f50 boete op gelegd. Er ging wat af. Wegens overtreding van het besluit Voedselvoorziening was G. K. uit Lei den veroordeeld tot f 100 boete of 50 d. h. en voorwaardelijk twee maanden ge vangenisstraf met proeftijd van twee jaar. In hoger beroep heeft het Hof hem veroordeeld tot f25 boete of 10 d. h. L.C.K.V. hield in „Allemansgeest' l instructie-bijeenkomst „Tegenover het defaitisme onze positieve boodschap" De Leidse Chr. kampeervereniging hield Zaterdag haar instructie-bijeen komst met de leiders en leidsters der komende zomerkampen, en wel in „Al lemansgeest". Omstreeks half vier opende de heer A. J. van der Pompe, voorzitter, met het lezen van een gedeelte uit Johannes 15. Hierna heette hij welkom. Spr. zette vervolgens het doel der bijeenkomst uit een. Het blijft nodig, ons te bezinnen op onze taak, aldus spr., die de leiders en leidsters dank bracht voor het feit, dat xij een gedeelte van hun vacantie willen afstaan. De heer J. van Leeuwen, secretaris, leidde het onderwerp ,,De stadsjeugd in onze kampen" in. Spr. stelde uitdruk kelijk vast, dat de L.C.K.V. Christelijke »kampen heeft. Het natuurgenot, de sport 1 en de kamppret zijn onmiskenbaar voor- Vaarden voor een gezellige en geslaagde A,Vacantie, maar de leiding moet ook naar de diepte afsteken en vooral .wereld de blijde boodschap vs nes 3:16 brengen. Menig leven is inner lijk zo leeg en triest, dat het de heilige taak van de leiding moet zijn, dit nihi lisme te stuiten. Tegenover het defai tisme onze positieve boodschap, aldus de heer Van Leeuwen. Spr. ging vervolgens de verschillende l Johan- 5 Distributievaria Morgen (Dinsdag) te Leiden uitrei king van bonkaarten 909 aan de r mers 52.801 t.m. 55.000. oorzaken van de hedendaagse stadsjeugd- mentaiiteit na en verbond aan elk der oorzaken de remedie, die het kampleven daarvoor brengen kan. Een langdurige gedachtenwisseling volgde, waarbij de aanwezigen trachtten enige moeilijkhe den uit te praten en tot conclusies te komen. Tegen de avond werd een broodmaal tijd gehouden en ontstond een tafeldebat in kampse sfeer. Na het zingen van eni ge kampliederen sprak de heer H. J. van der Werff, leraar lichamelijke opvoeding, ;r de plaats en betekenis van sport spel in het kamp. Onder grote hilari teit werden vervolgens enige binnen spelen beoefend. De L.C.K.V. kan met voldoening op deze bijeenkomst terug zien. En ook wij hopen met de voorzit ter, dat de kampen tot- volle tevreden heid zullen slagen. Wij willen nog ver melden, dat men by de heer P. P. de Koning, Roodenburgerstraat 56, alle ge wenste inlichtingen omtrent de kampen kan verkrijgen. „HAAGWEGKWARRTIER" De buurtvereniging „Haagwegkwar- tier" wil voor haar ouden van dagen en invaliden op Dinsdag 26 Juli a.s. een auto-tocht organiseren. Drie bezitters van auto's hebben reeds toegezegd dat zij voor die dag hun wagen willen af staan. Wie volgt? De heer J. Crama, Van Lennepstraat 2, is benieuwdl deze fondsen is instellingen te steu- op cultureel gebied, met name het gebied van de volksontwikkeling de jeugdzorg. Ook Leidse instellingen kunnen van de steun van de fondsen pro fiteren. Het Anjerdagcomité-Leiden zal in de periode van 2029 Juni a.s. een inzame lingsactie organiseren. Mededelingen daarover zal het comité door middel van de pers bekend maken. Ik doe hierbij een warm beroep op de vrijgevigheid van de ingezetenen om de actie van het comité te doen slagen. Het hierboven aangegeven doel van de fond sen. tot versterking waarvan de inzame lingsactie zal dienen, is een ruime gave alleszins waard. JHR MR F. H. VAN KINSCHOT. burgemeester van Leiden. Oproep van het comité Het Anjerdagcomité-Leiden is voor- ;mens om op Zaterdag 25 Juni a.s. een openbare geldinzameling door middel van speldjesverkoop te organiseren behoeve van het Gewestelijk Anjerfonds en het Prins Bernhardfonds. Het doel van deze fondsen is instellin gen te steunen, welke werkzaam zijn op cultureel gebied, met name op het ge bied van de volksontwikkeling en de jeugdzorg. Ten einde deze inzameling te doen slagen heeft het comité een groot aantal collectanten nodig. Het doet daarom een dringend beroep op ieder, die zich daarvoor beschikbaar kan stellen, zich voor het inzamelen - gelden op te geven, door aanmelding Stadhuize, kamer 231. Aanmelding kan geschieden op Dins dag. Woensdag en Donderdag. Het comité. Oud-Katliolieke Kerk Gisteren heeft mgr dr A. Rinkel, aarts bisschop van Utrecht, aan een aantal jongere leden van de Oud-Katholieke gemeente te Leiden en aan verscheiden volwassenen, die op latere leeftijd tot de gemeente zijn toegetreden, het heilig sacrament des Vormsels toegediend. De toediening van dit sacrament geschiedde tijdens de pontificale hoogmis, die door de aartsbisschop werd opgedragen met assistentie van pastoor G. A. van Kleef, als diaken, een de zeereerw. heer B. N. Leverland, als subdiaken. De aartsbis schop sprak gemeente en vormelingen aanleiding van Lukas 14 vs 17: ire van het avondmaal zond hy zijnen dienstknecht om aan de genodig den te zeggen, dat zy zouden komen, daar nu alles bereid was". Tijdens de vespers, die des middags werden gehou den. preekte de pastoor der gemeente over 1 Petrus 2 vs 9: „Maar gij zijt een uitverkoren geslacht, een koninklijk priesterdom, een heilige afkomst, een aangewonnen volk; opdat gij de groot heden zoudt verkondigen van Hem. die uit de duisternis tot zijn wonderbaar licht geroepen heeft". Van de gelegen heid, om na de vespers de aartsbisschop te begroeten, werd door velen gebruik gemaakt. NOG ENKELE PUNTEN! Denkt IJ er aan: te koi mavond naar de Stadsgehoorzaal en? De openbare vergadering be gint om 8 uur; de heren D. van der Kwaak en mr C. J. Woudstra zullen spre ken. Protestants Leiden tone wat het waard is! Samen sterk dat is 't werk. 2. tfidig ouden van dagen en hulpbe hoevenden op te geven? Zo nodig wor den ze dan per auto afgehaald en weer thuisgebracht. Hun stem mag ntet ver-: loren gaan. Het kan on een enkele stem aankomen. Dat heeft Sassenheim bewe zen! Leidpn mag dit voorbeeld van stem- menversnUlin<r niet volgen. Centrale Post. ook tijdens de verkiezingsdag: Nieuwe Rijn <Ma. tel. 26318. 3. de vacantieeancers op te wekken, om te stemmen Per brief, per telefoon, zo nodig oer teleeram. Het komt er op aan! Rechts moet versterkt. Alle Protes tanten van we'ke „richtine" of kerk ook. seharen zich Woensdag als één man om Van der Kwaak. Uw stem is uw beiy- .Waterman" bracht TeUonnnrc tW> Verwelkoming bij de Vink Vele straten van Leiden vlagden gis teren vrolyk ter verwelkoming van de met de „Waterman" uit Indonesië terug gekeerde Leidse militairen. Gistermid dag arriveerden ze, 18 in getal, aan de grens van onze gemeente, nabij de Vink. Hier had een korte welkomstplechtig heid plaats. De heer H. van Buël, lid van het ont vangstcomité van de plaatselijke demo- bilisatieraad, heette de repatriërenden welkom en stelde vast, dat zy, vaak on der de allermoeilijkste omstandigheden, hun plicht t.o.v. het vaderland en het Indonesische volk hebben gedaan. Het spreekt vanzelf, dat een en ander et veel tyd in beslag mocht nemen. Immers: elke minuut werden bij de te ruggekeerden en niet minder by hun families verlangen en spanning inten- r. In tempo ging het dan ook huistoe. De heer J. C. van der Lelie, secretaris in de demobilisatieraad, bood de jon gens thuis bloemen aan. Overal een ontroerende ontvangst! De heer S. Th. Buys overleden In de leeftijd van ruim 70 jaar is over leden de heer S. Th. Buys, oud-hoofd ambtenaar der gemeente Leiden. Philosophische faculteit te Leiden Contact LeidenZiirich Het bestuur van de philosophische fa culteit van de Leidse Universiteit heeft contact opgenomen met de universiteit Zürich, teneinde te informeren de mogelijkheid tot het organise- van een excursie in faculteitsver- band naar de universiteit en technische hogeschool aldaar. De resultaten zijn, dat Zürich zich be reid heeft verklaard, een aantal Leidse studenten in de gelegenheid te stellen, de laboratoria en alles, wat voob na- tuurphilosophisch-geïnteresseerden van belang kan worden geacht, te bezichti gen. Eind Juni hoopt men dit bezoek te doen plaats vinden. Het pestuur van de philosophische faculteit heeft aangeboden om als tegenprestatie voor Zwitserse natuur- philosophische studenten alhier een conferentie te organiseren. TOM POES ALS KIKKER Geslaagde Leidse Bommelmiddag Een Stadsgehoorzaal, afgestampt vol gloeiende, gespannen kindersnuiten, ge noot Zaterdagmiddag van de kinder operette „Tom Poes als kikker", gebracht door het gezelschap Chris Hofland. Tom Foes was naar Leiden gekomen ter ge legenheid van de door de uitgever ge proclameerde Bommeldag. Maar Bom meldag oi niet, Tom Poes, Ollie B. Bom mel en Wammes Waggel zouden altijd de belangstelling van kleinen (en groten!) hebben getrokken. En wij geloven niet, dat hun optreden is tegen gevallen. Het geheel had een zeer verzorgd karakter. ,De Post" toonde muzikaal kunnen Geslaagd jubileum-concert in de Stadsgehoorzaal Het veertig-jarig Leids Harmonie- Gezelschap „De Post" trad ter gelegen heid van zyn jubileum Zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal voor het voetlicht met een bijzonder programma, dat zowel bedoelde een indruk te geven van het muzikaal kunnen van dit gezelschap alsook een inleiding wilde zyn tot de meer vrolyke viering van het veertig jarig bestaan. Nadat met het Wilhelmus was ge opend, sprak voorzitter J. Talens een hartelijk woord van welkom, vooral tot de directeur-generaal der PTT, dè heer L. Neher, en tot burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot. Spr. releveerde de moeilijkheden, die de vereniging was te boven gekomen en herinnerde nog eens met trots aan het succes, dat op het onlangs te Haarlem gehouden concours werd behaald. Dat reeds f 2500 door de burgery werd bijeengebracht voor een nieuw instrumentarium, stemde spr. tot grote dankbaarheid. Bijzonder hartelijke woorden hadden de oud-dirigent, de heer M. Bolderdyk. en de huidige directeur, de heer J. Veenhof, in ontvangst te Het muzikale gedeelte van het pro gramma vermeldde de ouverture „Eg- mont" van Beethoven, de onvoltooide symphonie van Schubert, het „Faust"- ballet van Gounod, „Morgenrood" van „Ars et Labor" hield ouderavond Wyk 8 is trots op deze club. De Chr. mandoline-vereniging „Ars et Labor" van wijk 8 der Ned. Herv. Ge meente heeft Zaterdag een ouderavond gehouden. De voorzitter, de heer P. J. van der Mark, opende. Hij heette ver scheidene personen in 't bijzonder wel kom. Hartelijk dank bracht hij aan de heer Harting voor de geschonken instru menten. Als blijk van waardering werd een grote clubfoto overhandigd. Ook de dirigent, de heer Van Iterson, kreeg eer flinke pluim voor zijn arbeid. De voor zitter deelde nog mee. dat het in de be doeling ligt, tot een deel der donateurs een schrijven te richten om hun contri butie van 10 cent per maand te verhogen tot 25 cent. Een actie tot het werven van nieuwe leden werd dringend aanbevolen. Een afgevaardigde van het wijkbestuur gaf de verzekering, dat wijk 8 er trots op is. „Ars et Labor" in zijn midden te hebben. Het verdere gedeelte van de avond droeg een afwisselend karakter Belangrijke munt-vondst bij werkzaamheden te Alphen aan den Rijn Bijna 200 zilveren rijderdaalders in boerderij (Van onze correspondent) Zaterdagmorgen vonden vier arbei ders van de firma Dcerenberg en Van wyk te Alphen aan den Ryn by werk- :aamheden In een boerdery een tweetal testen, waarin niet minder dan 195 til- n ryderdaalders, muntstukken ter grootte van onze vooroorlogse ryksdaal- ders, met een gexameniyk gewicht van ongeveer 6 kg. waren geborgen. Deze muntstukken dateren uit de jaren 1632 it 1684. De boerderij, waar deze zeldzame vondst werd gedaan, bevindt zich in het gemeentedeel Gouwsluis, achter het woonwagenkamp, in de nabijheid van de boerenhoeve der gebr. Van Dijk. De boerderij is sedert drie maanden eigen dom van de heer Duindam, die zioh van deze schatten waavan de gelds- De heer W. G. Aldershoff, het scheidende hoofd van de Geref. U.L.O.-kopschool de Hooglandse Kerkgracht, in gesprek met wethouder J. C. van Schaik (rechts) en mr dr H. D. M. Knol (links). Foto N. van der Horst De boerdery zou door de firma Dee- renberg en Van Wijk worden gemoder niseerd. De werkzaamheden in verband hiermede waren sedert enkele weken aan de gang. Vrijdagavond was de heer Deerenberg met Duindam overeenge komen om een kelder, onder een bed stede. te slopen. Zaterdagmorgen was men hiermee begonnen. Onder die bed stede bevonden zich enkele plaveien Onder die plaveien was een zandlaag en in het zand merkte men twee potten van aardewerk op, waarvan éér vorm had van een heden ten dage nog in gebruik zijnde vuurtest voor eer stoof. Wie beschrijft de verbazing var de arbeiders, die deze potten tot aar de rand toe gevuld vonden met geld stukken, welke bij nadere beschouwing Nederlandse rijders of ducatons bleken te zijn, ook wel rijderdaalders ge naamd. Ze zijn geheel van zilver ver vaardigd door verschillende munt meesters en vertegenwoordigen betaal middelen van onderscheidene provin cies in deze streek uit die tijden. De burgemeester van Alphen en de heer A. J. Dekker, voorzitter van de historische vereniging voor Alphen aan den Rijn, hebben deze merkwaardige vondst in ogenschouw genomen. De heer K Dekker, lid van deze vereniging, die zijn sporen op het gebied van de munt kunde heeft verdiend, heeft zich de ge hele Zaterdagmiddag en avond met de voorlopige werkzaamheden, verbon den aan het identificeren der munt stukken, beziggehouden Zodoende kon den alle munten reeds gecatalogiseerd worden. Een deskundige uit Amster dam zal de vondst op de kleinste bij zonderheden ondezoeken. Waarschijn lijk zullen de stukken door de rijks- behoeve van de geschiedkundige onder zoekingen van ons land. KORFBAL ONS EILAND 2—VKC 1 8—3 et weer meespelen van J. Crama be tekende voor Ons Eiland een geduchte versterking. Reeds met rust leidde de thuisclub met 30. VKC liep toen tot 32 in, maar daarna was Ons Eiland aan bod. De eindstand werd 8—3. Alph. Dreissen en een mars van M. Bol derdyk. Wat de eerste drie nummers be treft: men zal zyn bezwaren hebben tegen een instrumentatie van deze mu ziek voor blaasinstrumenten, maar de beheerste uitvoering o.l.v. de zeer "muzi kale dirigent deed er toch enige weg vallen, al werden sommige gedeelten hierdoor ook wel weer wat vlak. Het programma, dat o.i. enigszins log was voor een avond als deze, sloot met mu ziek, waarbij de echte „harmonie-man" zijn draai pleegt te krygen: „Morgen rood" en een mars. De mars, die door oud-dirigent Bolderdyk zelf gecompo neerd is. werd ook door hem gedirigeerd, waarby hem een enthousiast applaus ten deel viel. Het publiek deed dirigent Veenhof daarbij gul in de toejuichingen Voor mevrouw Veenhof, die haar man zo veel heeft moeten afstaan, waren er bloemen; voor de heren Bolderdijk en Veenhof kistjes sigaren en voor allen tezamen hartelyk gemeende woorden van voorzitter Talens. Het verdere pro gramma was gewijd aan het optreden John Kloos en zjjn gezelschap. De igstelling was zeer groot. „De Post" jubileerdeen hoe! Hier ziet men de heren M. Bolder- dijk, oud-dirigent, en J. Veenhof, de huidige schepter-zwaaier, elkaar de hand drukken. Beiden hadden ze die handdruk wèl-verdiend. (Foto N. van der Horst) Katwijk aan den Rijn Elke dag veiling. In verband met de groter wordende aanvoer van tuinbouwproducten, zal er, te beginnen met heden, dagelijks vei ling zijn. De veilingen beginnen om 11 uur. Rijnsburg Gedemobiliseerden binnengehaald Gisieren heerste er in drie Rijnsburg- se gezinnen bijzondere vreugde, t.w. in de gezinnen Kromhout. Smidstraat, Star, Oegstgeesterweg en Noort, Brouwer straat. Zij werden weer voltallig ge maakt door de terugkeer van drie Rijns- burgse militairen uit de tropen. Om streeks twee uur arriveerden ze in de gemeente. Fietstocht „Jonge Kerk" De jong-Hervormden zullen heden avond een fietstocht maken door bos en duin. richting Noordwijkerhout. Ver zamelen om half 8 bij de grote kerk. De competitie-eindstanden van de L. V. B. Vandaag wat de seniores-afd. betreft De competitie van de Leidse Voetbal bond is geëindigd, tenminste zo goed als. In enkele klassen resteert nog een ach terstallige wedstrijd. We laten'hier de eindstanden volgen. IA: VWS 1 12—20. Koudekerk 1 12— 15. SVOW 1 12—13. Valken B. 1 12—11, GWS 1 12—11, T. en D. 1 12—8, Wou- brugge 1 126. 1B: Leiden 2 16—27. Qiück B. 3 16—25, Ter Leede 2 1622. Noordwijk 3 1617, Lisser B- 2 16—13, Katwijk 2 16—10. ARC 3 16—10. RCL 2 16—10. Rijnsb. B. 3 161, Rijnsb. B. 3 6 pnt i m. 2A: Rouwkoop 1 14—27, Sleutels 1 14 24. Hazersw. B. 1 1418, SCHL 1 1415, PBOV 1 14—8. NSA 1 14—8. MSV 1 147, Alphia 1 145. Excelsior P.A.M.J.V. 13 Op het Quick Boys-terrein werd Zater dagavond de demi-finale van de wed strijden om de Zaterdagmiddagbeker de KNVB gespeeld tussen Excelsior Pernis en het Amsterdamse AMJV. Er was voor deze aardige kamp goede be langstelling. De snelle AMJV-voorhoede stichtte herhaaldelijk verwarring ii verdediging der Pernissers. Deze zette de buitenspelval open, maar dit belette AMJV niet, om door naar midvoor de leiding te nemen (01). Excelsior kwam toen danig opzetten en scoorde een kwar tier voor de rust de gelijkmaker (11). Het overwicht van Excelsior duurde in de tweede helft voort, maar resulteerde slechts in 15 corners. Uit 2 tegenaanval len van AMJV ontstonden evenveel goals (13). Door deze zege plaatste AMJV zich in de finale. Enkele Leidse sucessen bij de nat. studententennis- kampioenschappen Zaterdag werden de wedstryden beëindigd Er waren Zaterdag bij de Nat. Studen tentenniskampioenschappen te Noordwijk enkele Leidse successen te noteren. In het dames-dubbelspel wonnen de dames M. Schraagen en W. v. Geldorp van haar Amsterdamse rivalen de dames J. Saar- berg en Wijnna (62. 6—3) en in de finale gemengd dubbel wist de Leidse mej. J. v. d. Wal met Linck, het duo mej. Eggersman en de Leidenaar Schilp te slaan (36, 60, 63). De uislagen luiden: Herenenkelspel: finale: Linck (R) sl. Akkersdijk (U) 7—5, 7—5. Damesenkelspel: finale: J. Eggersman (A) sl. W. van Geldorp (L) 6—0. 6—2. Herendubbelspel: finale: Linck cn Meyer (R) sl. Karamoy en Bonte (L) 75, 36, 64. Damesdubbelspel: halve finale: M. Schraagen en W. van Geldorp (L) sl. N. Huesse en Y Raymakers (L) 810, 75, 64; Finale: M. Schraagen en W. van Geldorp (L) sl. J. Saarberg en E. Wijnna (A) 6—2, 6—3. Gemengd dubbel: halve finale: I Eg gersman (A) en Schilp (L) sl. M. Schraa- (L) en Akkersdijk. (U) 6—1, 7—5. Finale: J. v. d. Walle (L) en Linck (R> sl. I Eggersman (A) en Schilp (L) 36, 6—0, 6—3. 2B: Noordwijk 4 1423, Leiden 3 14 21. Koudekerk 2 14—18. ARC 4 14—16. Quick B. 4 14—12 RCL 3 14—11. Lisser B 3 14—9. Katwijk 3 14—2. 3A: Woubrugge 2 16—26. Quick B. 5 15—22. VWS 2 16—21, SVOW 2 16—18. Ter Leede 3 16—16. RCL 4 16—16. Rijnsb B. 4 16—10*. Noordwijk 5 16—9. T. en D. 2 154 6 pnt i. m.; *2 pnt i m 3B: Valken B. 2 14—25, GWS 2 14—20. ARC 5 14—17, Quick B 6 14—16. RCL 5 14—15, SVOW 3 14—8. Katwijk 4 14—6, NSA 2 14—5. 4A: VWS 3 14—23. Koudekerk 3 14— 23, Woubrugge 3 1416. Rijnsb- B. 5 14—14, Or. Groen 1410, Valken B. 2 148 2 pnt i. m., Lisser B. 4 146, Noordwijk 6 146 4 prat i. m. 4B: Sleutels 2 18—33, Leiden 4 18—32. Rouwkoop 2 18—22. MSV 2 18—18. Ha zersw. B 2 18—16. VWS 4 18—16. RCL 6 18—14. Quick B. 7 18—11. PBOV 2 18— 10, SCHL 2 18—2, ROL 6. Quick B 7 en PBOV 2. alle 2 pnt i.m „Zwaluwen" en „Z.V.V." wonnen de N.S.A.-wisselbeker Het dubbele „N.S.A." tournooi, n.l. voor de afdelingen korfbal en voetbal, waar voor de directie van N. Samsom N.V., te Alphen a.d. Rijn twee wisselbekers be schikbaar stelde, is in een prettige, spor tieve sfeer gehouden. Door het minder gunstige weer was de belangstelling op de terreinen van de „Alphense Boys", achter het Bospark, minder groot; voor al de korfbalsport is nog weinig popu lair in Alphen. Ook hier geldt het echter: „Onbekend maakt onbemind". In de winnaarsronde korfbal kwamen uit „Zwaluwen" uit Loosduinen en „Zui derkwartier" uit Leiden. De wedstrijd eindigde met 22. Beide ploegen namen toen 12 strafworpen, waarvan in eerste instantie geen enkele werd benut. Van de tweede serie benutten de Zwaluwen er twee en Zuiderkwartier één, zodat de Loosduiners de beker wonnen. De verliezersronde ging tussen N.S.A. en T.H.O.R. uit Harmeien. De gasten wonnen met 10. „Zwaluwen" le prijs; „Zuiderkwartier" 2e prijs; T.H.O.R. 3e prijs; N.S.A., 4e prijs. Ook by de voetbalwedstrijden was er spanning te over. Hier werd begonnen met de verliezerswedstryd tussen N.S.A. 1 en M.S.V. 1 (Alphen). In een soms aantrekkelijke partij wonnen de jongens van de Martha-Stichting met 21, waar bij een penalty de beslissing bracht. Toen de N.S.A.-doelman geslagen was, fun geerde de rechtsachter namelijk als kee per. Terecht werd de penalty benut. M.S.V. 3e prijs. De winnaarswedstryd ging tussen „Sleutels" 1 uit Leiden en Z.V.V. 1 uit Zwammerdam. Deze elftallen gaven el kaar in een pittige wedstrijd niets toe. De eindstand luidde: 11. Van de drie genomen penalties benutte Z.V.V. er twee en Sleutels 1. De Zwammerdamse doelman stopte een schot op magnifieke wijze. Zo won deze pas opgerichtte ver eniging in dit tournooi de eerste prijs. Een mooi succes! Na afloop heeft de heer H. Samsom de prijzen uitgereikt. Hij uitte de wens, dat het volgend jaar op dezelfde spor tieve wijze om de wisselbekers gestre den zal worden. Stemt voor de aloude beginselen op van de Staatkundig Geref. Partij

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2