JMeuwr feihsctft ÖTaumitl Te Praag verhinderden demonstranten m^Beran zijn preek te houden Een processie van uit de Kathedraal mocht niet door gaan ygeptn TEO'/ofit/ j Prins Bernhard en Beatrix bij ontscheping Waterman Wist U MAANDAG 20 JUNI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58036. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per milimeter (By contract belangrijke korting). HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuastlcfi Is gfjeblmn myn fier» io UflljcaspccT Dertigste jaargang No 7843 Anjercomité-Leiden ingesteld Zie pag. 2 In Tsjechoslowakije spitst de kerkstrijd zich nog steeds toe en te Praag hebben zich Zondagmorgen, toen de Aartsbisschop, Mgr. Beran, in de aloude St. Vitus-Kathe- draal zijn preek wilde uitspreken, stormachtige tonelen afgespeeld. Toen volgens Reuter, Mgr. Beran zijn predicatie aanving, werden zijn woorden overstemd door gefluit en geschreeuw. Honderden Rooms-Katholieken drongen naar voren naar het altaar, om de Aartsbisschop te beschermen, voor eventuele ongeregeldheden. Po litie in uniform hield een menigte van ongeveer vijf duizend mensen vóór de kerk In bedwang. Van de preek kon men nog juist het begin verstaan, „de gepubliceerde be kendmaking van het Katholiek Actie comité kan niet als een werkelijke R. K. publicatie worden beschouwd". Toen de demonstranten rustiger geworden waren, werden gebeden gehouden en het volkslied en het lied van St. Wen- celaus gezongen. Maar de ceremoniën werden telkens door gejoel en ge schreeuw overstemd. Tenslotte slaagde Mgr. Beran erin de Kathedraal te ver laten, om per auto naar zijn paleis te rug te keren, terwijl een geestdriftige menigte kreten deed horen „lang leve Beran" en „lang leve Gottwald"! Ech ter was de betoging der demonstraten van dien aard, dat de processie, die van uit de Kathedraal zou worden gehou den, niet kon door gaan. De politie veegde het kerkplein en het plein het paleis schoon. Zaterdagavond had Mgr Beran zich naar het Strahof klooster begeven, waar hij o.a. verklaar de. „het zou kunnen zyn, dat ik niet vaak meer tot U kan spreken. Indien U ech ter van radio Praag verneemt, dat ik een overeenkomst getekend heb, geloof het dan niet, want ik zal nimmer accoord tekenen, dat tegen de wetten van de kerk en de rechten van de Is. Niemand en niets zal my daartoe dwingen" Het scherpste stuk, dat in deze strijd tussen Kerk en Staat geschreven vormt het .herderlijk schrijven. Zondag in alle kerken zou worden Lijstaanvoerder was het nummer kwijt De lijstaanvoerder van een der par tijen in een Limburgs dorp liet duizen den strooibiljetten drukken, waarop hij de bevolking aanspoorde: „Stemt allen op no. 1 van lijst X". Deze pro pagandist voor eigen verkiezing ver giste zich echter deerlijk, aangezien hij lijstaanvoerder van „lijst Y" is. De no. 1 van lijst X is zijn opponent na tuurlijk zeer erkentelijk voor de on verwachte reclame. Indien het lijst- nummer echter wel goed was geweest, zou de nonchalante candidaat na even tuele verkiezing de „zuiveringseed" niet hebben kunnen afleggen, want de kieswet staat niet toe, dat candidaten op eigen kosten propaganda voor zichzelf maken. Zo is er voor hem nog weer een geluk bij een ongeluk. Hongarije verbreekt handels verdrag met Joegoslavië Hongarije heeft Zaterdag het voor de duur van vijf jaren in Juli 1947 ge sloten handelsverdrag met Joegoslavië opgezegd. Hongarije besohuldigt Joego slavië in een nota van herhaalde in breuken op de overeenkomst „met het doel de Hongaarse economie te sabo- SOWJET-HETZE TEGEN DEMONTAGE RUHRGEBIED De onder Russische auspiciën staande Duitse Volksraad heeft alle Duitsers aan gespoord weerstand te bieden aan het demontageplan van de „buitenlandse on derdrukkers" in het Ruhrgebied. Engeland maakte grote fout in 1945 Volgens een Reutertelegram uit Lon den schrijft het Engelse weekblad „Econo mist", dat Engeland in 1945 in Indonesië een grote fout heeft gemaakt. Een ge voel van verbittering onder de Neder landers heeft een schaduw geworpen over de zo veel belovende vriendschap uit de oorlogstijd. Als Engeland bereid is deze fouten te erkennen, kan het pas verwachten, dat de Nederlanders met een schone lei zullen beginnen om samen te werken in'West-Europa en het Verre Oosten. SCHUMACHER NOEMT STALIN „OORLOGSMISDADIGER" Dr Kurt Schumacher, de voorzitter van de West-Duitse sociaal-democratische partij heeft Stalin, tijdens een rede voor 75.000 mensen te Gelsenkirchen, openlijk «en „oorlogsmisdadiger" genoemd. Vandaag stellen wij V voor: Sergeant FRANgOIS SCHALK, Julianastraat 158, Lisse. voorgelezen, maar hieraan kon voorlo pig geen gevolg worden gegeven, om de priesters niet aan het ge vaar van arrestaties bloot te sitellen. Hierin staat o.a.: „het gaat niet meer om een overeenkomst tussen Kerk en Staat maar om de onderwerping van de Ka tholieke Kerk aan een leer, die anti- Christelijk is en die de vervanging van de godsdienst door het Marxisme pre dikt. Het tijdstip van de beslissing is gekomen en een ieder moet het lam onderscheiden van de wolf in schaaps kleren". Het Bisschoppelijk paleis wordt nog steeds bewaakt, maar Mgr. Beran' is nog niet gearresteerd. Volgens Ass. Press is het zeer waarschijnlijk, dat Mgr. Beran spoedig Kardinaal zal wor den. Sergeant Frangois Schalk, fourier bij het garde-regiment Prinses Irene, hoopt morgen zijn 22ste verjaardag te vieren. Hij vertrok 17 September 1948 met de Waterman. Frans heeft het goed naar zijn zin, maar verlangt toch erg terug naar Lisse en vooral naar Julianastraat 150, waar zijn meisje Jannie woont. Hij staat uiterst links op de foto. Aartsbisschop Josef Beran in ge sprek met premier Gottwald, tijdens de woelige dag'en van de commu nistische omwenteling in Februari 1948, toen de regering zijn vriend schap nog zocht Toch nog een accoord op komst in Indonesië Dr Van Roijen verwacht Ronde Tafel-conferentie op 1 Aug. Een Ass. Press-telegram uit Batavia doet vermoeden dat er een accoordje op komst is tussen de Nederlandse delegatie de de republikeinen. De voorzitter der republikeinse delegatie zal morgen name lijk naar Banka reizen met en aantal Ne derlandse voorstellen op zak betreffende het tijdstip en de werkwijze van de Ron de-Tafel-Conferentie, welke geheel stro ken met de wensen van de republiek. In ruil daarvoör zal de republiek toegeven, wat betreft Nederlandse verlangens in zake de order tot staking van het vuren. (Als zoals Ass. Press de Neder landse voorstellen stroken met de repu blikeinse wensen dan moeten zij wel een bijzonder noodlottig karakter dragen. De republikeinse wensen zijn namelijk: Een conferentie te Djokja, waartoe de republiek de overige delen van Indonesië uitnodigt en waar Nederland nagenoeg niet kan meespreken. Deze conferentie zal de gehele zaak bedisselen en een dele gatie benoemen. Nauwelijks nodig te zeg gen, dat de minderheden en Sumatranen dan geheel worden doodgedrukt. Daarna zal de Ronde-Tafel-Conferentie de besluiten kunnen goedkeuren. In ruil daarvoor zal de republiek afstappen van haar eis, dat er omtrent de wapenstil stand niets zal worden geregeld. De wapenstilstand zal dan in de vorm 'orden gegoten van een eerbiediging der door de republikeinen in strijd met de Renvilleovereenkomst aohter ons fron*. gevormde zakken. "Wij hopen dus maar dat het bericht, wat te somber is. Red.) Dr v. Roijen zeide gisteren, te verwach ten, dat de republikeinse regering tegen einde Juni naar Djokja zou terugkeren. Hij zeide, dat de bijzonderheden betref fende de terugtrekking der Nederlandse troepen waren uitgewerkt en deze zou beginnen, zodra de zaak geregeld was. Telegrammen uit Batavia meldden, dat dr Van Roijen heeft gereageerd op de uitspraken van Soekarno en Hatta als zouden de besprekingen zijn vastgelopen eide o.a.: „Aan de Nederlandse de legatie is de vertraging van het herstel der republiek niet te wijten", en betreur de de wijze, waarop de republikeinse lei ders zich hebben uitgedrukt omdat de on derhandelingen steeds in een vriendschap pelijke geest en met wederzijds begrip werden gevoerd. gens Reuter verwacht dr Van Roijen dat de Ronde-Tafel-Conferentie op 1 Aug. zal worden gehouden en zes tot acht we ken duren zal. Volgens republikeinse kringen wil Soe karno voor 28 Juni as. naar Djokja terug keren maar hij twijfelt er aan of dit mo gelijk zal zijn. Men meent, dat de komst van minister Van Maarseveen wellicht „de moeilijkheden kan oplossen". Minister Van Maarseveen te Batavia Reuter seint uit Batavia, dat minister mr J. H. van Maarseveen hedenochtend op het vliegveld Kemajoran geland is. Op het laatste traject werd de Constellation geëscorteerd door vier jagers. Indonesische staatslieden naar Nederland Aneta seint uit Batavia, dat volgens het .Dagblad" prof. dr P. A. Hoesein Djaja- diningrat, secretaris-generaal van onder wijs der Federale Regering en drs P. Th. Boogaardt, idem van sociale zaken, bin nenkort naar Nederland zullen vertrek ken voor besprekingen betreffende de rechtpositie van het overheidspersoneel. Ford verwacht deze zomer 5 millioen werklozen in de V.S. En een daling van de autoverkoop met 32 pet. De directie der Ford-autofabrieken te Detroit in de V.S. heeft aan de leiding van het vakverbond der arbeiders in de automobiel-industrie verzocht, geduren de de eerstvolgende achttien maanden geen nieuwe eisen op economisch gebied te stellen en in te stemmen met een re geling, waarbij gedurende deze periode de lonen der arbeiders uitsluitend be rekend zullen zijn op het dekken van de kosten van levensonderhoud. Indien de vakbond hiermee instemt, verzekert Ford de lonen der arbeiders op het hui dige peil te zullen handhaven, w door een „voorbeeld van stabilisatie worden gegeven voor de gehele Ameri kaanse economie gedurende deze" cri- tieke tijd". De Ford-directie meent, dat er deze zomer in de Ver. Staten 5 mii- lioen mensen werkloos zullen zijn, dat de kosten van levensonderhoud zullen dalen en dat er na 1949 mogelijk 32 pet minder auto's zullen worden verkocht de voorgaande jaren. Frans-Russisch incident te Berlijn De Franse militaire bevelhebber van Berlijn, gen- Ganeval, heeft bij zijn Rus sische collega Kotikof geprotesteerd, tegen de arrestatie van een Franse of ficier en twee leden der Franse mili taire politie door een Sowjet-officier en door leden van de Duitse spoorwegpoli tie. De drie Fransen werden op hun eigen gebied gearresteerd, toen zij een Duitse politie-agent sommeerden Prins Bernhard en Prinses Beatrix waren gisteren te Rotterdam aanwezig by de ontscheping van de „Waterman", die 1460 militairen uit Indonesië naar het vaderland bracht. Een overzicht tijdens de rede van de minister van Oorlog en Marine, Z. Exc. mr F. W. Schokking. VERDEDIGER Mr W. A. J. VISSER Naar de Nieuwe Leidsche Crt r ore komt zal de ex-burgemeester an Den Haag. mr W. A. J. Visser, dedigd worden door jhr mr F. F. Hooft Graafland, advocaat te Utrecht, menteel vertoeft mr Hooft Graafland in Frankrijk, waar hij zijn vacantie door brengt. Italië emigreert op grote schaal c Franse sector te verlaten. Nadat zij op de werkloosheid het hoofd te bieden. De het Russische hoofdkwartier waren vast- eerste vier maanden van dit jaar verlie- gehouden, lieten de Sowjets hen Zater- ten 13.000 arbeiders, vergezeld van 6.000 dagavond vrij. I echtgenoten het land. Vandaag een geheime en een openbare zitting te Parijs Kansen voor een Oostenrijks vredesverdrag stijgen De ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier" zyn weer in geheime zuring Dyeen geweest, men neeu utu huuiuioikhj» - schikking betreffende Duitsland en het vredesverdrag met Oostenrijk. Ass. Press men verwacht, vrede zal brengen aan de door strijd geteisterde stad en de inter nationale spanning verminderen. „De Grote Vier" zouden ook op het Acheson, vanavond reeds naar Berlijn over nieuwe instructies voor het ning mede gehouden, dat evens een da- Berlijn zou voorzien in de hervatting van de handel tussen „Oost" en „West", en de garantie van vrije toegang voor. het Westen tot Berlijn, terwijl de Rus nieuwe conferenties, die zoals wij reeds eerder hebben gemeld, waarschijnlijk in New York zal worden gehouden. Hoewel de Fansen van oodeel zijn, dat sische blokkade niet hervat zou worden. Definitief is echter nog niets, want voor vandaag stond trouwens nog een de besprekingen een betrekkelijk gun stig verloop hebben, vinden de Ameri kanen, dat feitelijk nog nergens over besloten zitting en een openbare bij eenkomst op het program. Als alles een eenstemming is bereikt. Derhalve: As you like it! vlot verloop heeft, zal de Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, Dean Weggebruikers, Hoe gaat die zwarte vlek weer weg? 1 B.F.O. wijst verlangens van Sumatra af Aneta seint uit Batavia, dat de Bijeen komst Federaal Overleg een motie van 11 leden heeft aangenomen, waarin be sloten wordt de door de tweede Suma- Wanneer U loopt en rijdt met overleg.' Staking op Curasao op komst? A.N.P. sint uit Willemstad, dat het lid van het afgetreden college van algemeen bestuur der Antillen, Romer, op een ver gadering van de nationale volkspartij van dr Da Costa Gomez, de arbeiders heeft traanse conferentie uitgesproken wensen af te wijzen en niet te ontwoorden op de opgewekt om Maandagmorgen van acht tot negen hun trouw aan de partij te ko rede, welke de Sumatraanse vertegen woordiger Damrah Zaterdag gehouden heeft. Tot leden der delegatie van de men belijden. Dit wordt algemeen opge vat als een aansporing tot staking of tot verstoring van het arbeidsproces. Unci werden aangewezen Djoemhana van Pasoendan, Ateng van Oost-Java, Anak Agoeng Gde Agoeng van Oost- Indoensië, sultan Hamid II van West Borneo- De Sumatranen hielde de be VAN HEUVEN GOEDHART PLV. VOORZ. VERGADERING V.N. Mr G. J. van Heuven Goedhart is als plaatsvervangend voorzitter aangewezen slissing over het zenden van afgevaar digden aan. (Naar men weet, zyn de leiders van van de Nederlandse delegatie naar de algemene vergadering der Ver. Naties, welke in September te Lake Success zal de B.F.O. vorige week tot een accoord gekomen met Soekarna en Hatta. Dit delegatie, zal. naar het zich laat aanzien. ding tegenover Sumatra. Red.). bijwonen. i „Henri Dunant" deed het nu beter in Nijmegen Gisteren is de ballon „Henri Dunant" van de Haagse ballonclub, bemand met het echtpaar Boesman en de heer Vos van Klootwijk, volgens alle regelen van de kunst uit het Goffert-stadion te Nij megen opgestegen. De ballon kreeg nu geen schijn van kans er in zijn eentje tussen uit te knijpen, zoals enige weken geleden. Het gevaarte dreef in Z.O.- richting Duitsland in, nageoogd door tienduizenden mensgn. 250e K.L.M.-VLTJCHT NAAR ZUID- AMERIKA Het vliegtuig, dat gisteren van Schip- il naar Buenos Aires vertrok, voerde de 250e K.L.M.-retourvlucht naar Zuid- Amerika uit. Sinds de opening van deze Oct. 1946 werden op dit ruim 12.000 km lange traject in 18.000 uren ca 6 mil lioen km afgelegd, terwijl er bijna 24.000 personen, 47 ton post en ruim 850.000 kg vracht werd vervoerd. DEZE WEEK 600e K.L.M.-VLUCHT NAAR NEW-YORK Op 24 Juni, ruim 30 jaar na de eerste geslaagde Oceaanvluoht van de Engelsen Alcock en Brown, zal de K1.M. haar 600e retourvlucht naar New-York uitvoeren, sinds de opening van deze lijn in Mei 1946. Op deze route werden 38.000 passa giers, ruim 140 ton post en 190 ton vracht vervoerd. In Chandernagore, een Franse bezitting m 7hi km2 bij Calcutta, is gisteren ge stemd door 12.000 van de 50.000 bewoner; over al of niet aansluiten bij India. De overgrote meerderheid was voor afschei ding van Frankrijk, dat dit gebied 26C jaar lang in bezit had. „Wij zijn trots op jullie voorbeeldig optreden", aldus Z.K.H. Tot grote verrassing van de 1460 opva renden van het troepentransportschip Waterman, verschenen Zondagmorgen Prins Bernhard en Prinses Beatrix in de Rotterdamse haven om bjj de ontsche ping tegenwoordig te zijn. Het werd opeens stil aan boord toen de Koninklijke bezoekers arriveerden, doch een der militairen klom op een ver hoging, zwaaide zijn muts en riep met stentorstem: „Leve Prinses Beatrix", roep, die terstond door duizepd kelen der repatriërenden werd overgenomen. Men wilde nog meer juichkreten aanhef fen, doch het Wilhelmus, dat de militaire kapel op de kade liet horen, bracht ieder- n stram in de houding. „Ik wil jullie niet met een lange speech vervelen", zo richtte Prins Bern hard zich tot de manschappen." want ik er van overtuigd, dat julli- lang zamerhand naar huis willen." Z.K.H. heette de militairen namens H.M. har telijk welkom en prees de voorbeeldige wjjze. waarop de manschappen in Indo nesië zijn opgetreden. Zo voorbeeldig, dat wij kunnen zeggen: Wij zijn trots op jullie, aldus sprak de Prins. Z.K.H. her dacht vervolgens met enige tijd stilte degenen, die niet meer naar huis hebben kunnen komen en eindigde dan met een driewerf hoera op H.M. de Koningin. Ook minister Schokking heette de manschappen welkom en verzekerde hen, dat de Regering alles in het werk zal stel- VERSTEKELING NICO Een van de soldaten uit Voorburg, die gisteren met de Waterman repa trieerde, heeft een Indonesisch jochie meegebracht. Hij had het twee jaren ge leden meer dood dan levend langs de weg gevonden, het opgevoed en wilde het nu niet achterlaten. Handig wist hjj het aan boord te smokkelen en eerst in volle zee kwam het te voor schijn. Men doopte hem Nico. De ri vierpolitie, die nauwlettend moet toe zien op paspoorten, heeft het kind, van wie niemand weet hoe het heet en wie zijn ouders zijn, toegelaten, toen de soldaat verzekerde dat hij het wilde opvoeden. Men zal alleen de gemeente Voorburg er van in kennis stellen, dat er een inwoner is bijgekomen. n om hen niet alleen thuis, maar eer aan het werk te bredgen. Hierna begon de ontscheping. Onder de opvarenden bevonden zich 182 uit Den Haag en omgeving, 187 Rotterdamers 198 andere Zuid-Hollanders. Prins Bernhard en prinses Beatrix hadden zich eerst aan boord begeven. Vijf ministers der West-Europese Unie leverden goed werk Bevin„De beste opbouwende arbeid sinds het einde van de oorlog" De conferentie der ministers tenlandse Zaken der Vijf Landen de West-Europese Unie, die te Luxem burg gehouden werd, is al weer achter de rug. De experts hebben beraadslaagd de coördinatie van de Europese defensieplannen met de maatregelen, binnen het kader van het Atlantisch Pact. Het rapport van de militaire missie, dat deze .oördinatie beoogde, gaf aanleiding, dat de ministers „bepaalde besluiten namen, die ter uitvoering naar issie werden verwezen". Bevin, de Britse Minister van Buitenlandse Za- in zijn nopjes en sprak over het resultaat als „de beste opbouwende arbeid, die wij sinds het einde van d oorlog in West-Europa hebben verricht' Minister Stikker gaf te kennen, dat het aandeel ter sprake was gebracht, dat de Vijf Landen kunnen hebben aan de toe komst van Duitsland. De kosten gemeenschappelijk militair programma zullen zo laag mogelijk worden gehou den. Voor zover de Westelijke Mogend heden betrokken waren by de a s- ver gadering van de Raad van Europa te Straatsburg, werd volgens Minister Schuman overeenstemming bereikt 9 Augustus zal de datum van de eerste bijeenkomst zijn. Het sociale en cultu- Bui-rele werk had o.a. betrekking op de wisseling van arbeiders, geneeskundig personeel, artsen, professoren en wer kende studenten. Tevens werd van ge dachten gewisseld over gelijkstelling van universitaire diploma's en de versprei ding van boeken en kranten. Het rapport „Een jaar samenwerking tussen de Vijf Landen op sociaal gebied" werd goed gekeurd. DAT 40 leerlingen van de Luxemburgse Rijkslandbouwschool vandaag vertrokken >or een rondreis door Nederland. DAT te Tegelen de nieuwe machine fabriek van de fa Poeth in gebruik is ge- DAT de Ned. consul te Belfast (Eng.), J. D. Mcildowie, is overleden en aan de nemer Dennis R. Caruth in de Eng. taal moet worden geschreven. DAT de gem. Lichtenvoorde f 932.000 voteerde voor een nieuwe riolering annex zuiveringsinstallatie. DAT i.p.v. dr ir M. H. Damme, die wenste af te treden, tot voorz. van de Ver. Nederlands Fabrikaat werd gekozen I. J. Muller, oud-dir. der Shell Nederland. DAT de 800 man van het garnizoen te Weert op 13 Juli te Helmond een parade houden, terwijl aan de leden van 't hulp corps van de voorm. luchtwacht in Bra bant en Limburg het oorlogsherinnerings- kruis wordt uitgereikt. DAT aan de Drunense burgemeester A. Snels het erelidmaatschap van de RK. Middenstandsvereniging De Hanze is geboden. DAT de Waspikse raad het nieuwe venplan heeft aanvaard en spoedig met de. werkzaamheden wordt begonnen. DAT het doorgangskamp voor buiten landse kinderen niet meer te Sevenum, in het kamp Maaszicht te Venlo gevestigd, daar het eerstgenoemde weer door DUW-arbeiders wordt gebruikt DAT de 4-j. Harmen Kleuve uit A'dam Zaterdag spelende in het Oostelijk Markt kanaal is geraakt en verdronken. DAT de Zeeuwse Ged. St. voorstellen DAT Friese kunstenaars Zaterdag in de Kruisverenigingen (Het Groene Kruis enz.) een subsidie van f 0.10 per lid per jaar toe te kennen. DAT de A'damse politie Zaterdag vijf minuten na de aangifte een gestolen taxi aanhield en de dronken autodief achter ot en grendel zette. DAT Ede Zaterdag als geschenk van de burgerij nieuwe luidklokken, een elec- trisch uurwerk en verlichte wijzerplaten Dor de toren kreeg en het comité thans ;n actie voor een carillon- op touw zet. DAT Zaterdag te Geleen aan een hart verlamming is overleden de 65-j. mevr. P. v. d. Pluim-Markuewecz, die in Zuid- Limburg onder de erenaam van „de Poolse moeder" bekend stond voor haar liefdadig werk. DAT op Apeldoorns eerste burgerdag burgemeester mr A. L. des Tombes op of ficiële wijze oorkonden uitreikte aan d« ingezetenen, die dit jaar voor het eerst stemgerechtigd zijn. DAT op het vliegveld Eelde voor het nationale Deense concours. 9000 postdui- werden gelost, die met 6 Deense vliegtuigen waren aangevoerd. DAT het Goois scheppend ambacht van 2-16 Juli in het Hilversumse gemeente huis een tentoonstelling van kunstnijver- heidsproducten houdt. DAT de traditionele St. Jansmarkt te Den Bosch i.v.m. de verkiezingen ver schoven is naar 29 Juni. DAT de Bond van geheelonthouders zangverenigingen te Apeldoorn zijn zilve ren jubileum vierde. DAT een muzikale rondgang te Leeu warden t.b.v. de nieuwe motoren voor de reddingboot Insulinde f 1200 opbracht en er thans reeds f 18.000 bijeen is. Leeuwarden de Zuid-Afrikaanse dichter prof. N. P. Louw van Petroria ontvingen, die op doorreis van Scandinavië Friesland aandeed. DAT Zaterdag te Grouw het verkoop huis van producten van Friese ambachts- en volkskunst is geopend. DAT voor het handelsverkeer Neder- land-Joegoslavië tot 1 Nov. nieuwe con tingenten zijn vastgesteld gelijk aan de vroegere over eenzelfde periode. DAT het Nat. hoofdbestuur van het co mité Benelux minister Lieftinck om spoe dige verlaging van de prijs der paspoor ten heeft gevraagd. DAT het Leeuwarder Hof het vonnis van de Groninger rechtbank vernietigde, waarbij de gemeente Kloosterburen werd gelast om de reeds ten uitvoer gelegde vordering van de woning van O. Nienhuis ongedaan te maken. DAT4Zaterdag te Grubbenvorst (L.) een oorlogsmonument is onthuld ter ere van de verzetsstrijder pastoor H. Vullinghs en 18 gesneuvelde geallieerde en Ned. sol- DAT de gemeente Halsteren protesteert tegen de verdubbeling der waterleiding tarieven door de Waterleiding Mij Tholen. DAT de voorz. van de Friese K. v. K„ R. Buisman te Leeuwarden, gisteren 75 jaar werd. DAT n.a.v. vele klachten van landbou wers rond Leeuwarden over hinderlijk laag vliegen van straaljagers de mini- mum-hoogte op 100 meter is gesteld. DAT in de volkshogeschool te Bergen van 1-3 Juli Zuid-Afrikaanse studenten dagen en Vlaams-Nederlandse bijeenkom sten worden gehouden. doch bewogen zich later ongedwongen tussen de jongens in de grote meldings- loods. waar de militairen de gebruikelijke pakketjes ontvingen. Een van de militai ren reikte zijn schaaltje kersen spontaan aan Prinses Beatrix, die er meteen maar een in de mond wilde steken. „Nog even wachten", zei de Prins lachend en de kers verdween voorlopig weer op het schaaltje. Beatrix babbelde vrolijk met de solda ten en zei tegen een van hen: „Wat hebt U een raar petje op." Dat petje was een Japanse muts met een klep. die kennelyk als trofee was meegenomen. „Hoogheid, als ik geweten had, dat U kwam, zou ik beslist mijn veldmuts uit mijn bagage hebben gehaald", zei de soldaat. Prins Bernhard trok eens aan de klep van het rare petje en zei lachend: „Zo is het ook wel goed." Vijftig R'damse kersen-eters tuimelden in Rijnaak Vijftig Rotterdammers, die zich te goed wilden doen aan de Betuwse Meikersen, zijn gistermiddag door het dek van een Rijnaak in het twee meter diepe ruim ge stort, toen zij over dit vaartuig te Culem- borg aan land wilden gaan. Een plaatse lijke arts was zo spoedig ter plaatse, dat hij de onthutste Rotterdammers nog over elkaar krioelend in het ruim van de Rijn aak aantrof. Het ongeluk bleek echter wonderbaarlijk goed te zijn afgelopen. Slechts een hunner had een flinke been wonde opgelopen. De anderen konden hun uitstapje naar de kersenboomgaarden voortzetten. Postzak op station Amersfoort geëxplodeerd Brieven voor Groningen verbrand. Geen persoonlijke ongelnkken Tot grote schrik'Van de passagiers ex plodeerde Zaterdag op het station Amers foort met een hevige knal een postzak, bestemd voor Groningen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, doch de inhoud van de postzak verbrandde grotendeels. Ook in een postzak, bestemd voor Apeldoorn, ontstond een begin van De poststukken waren afkomstig uit de richting Amsterdam. De politie neemt aan, dat een of andere chemische stof, welke in diverse pakketten werd verzon den, de oorzaak van de explosie is ge weest. De Amersfoortse politie verzoekt Inlichtingen aan ieder, die hieromtrent iets naders weet EEN VRIJ EUROPA IS EEN LEVENS VRAAG VOOR AMERIKA Volgens 'n Reutertelegram uit Williams burg (Massaehussets) verklaarde de vroegere candidaat voor het Amerikaanse presidentschap Dewey, dat als Amerika er niet in slaagt, de vrijheid van Europa te handhaven, het ook zijn eigen vrijheid kwijt zal raken. Doch een vrij Europa is genoeg, want Amerika en Europa n hebben nog niet een vierde van de bevolking der wereld, voegde hij er aan toe. Hij meende niet, dat Rusland zo dom cijn om van de koude oorlog tot een echte oorlog over te gaan, want in de laatste vier jaren van „onaangename vrede" had het meer gewonnen, dan het in een oorlog had kunnen veroveren, was er van overtuigd, dat Rusland door het gebruik van binnenlandse ver raders niet alleen Indo-Ghina, Malakka Siam zou winnen maar geheel Azië. Zaterdag werd te Vlissingen een plechtige samenkomst gehouden van. deels ver minkte, oud-strijders der 5 landen van de Westerse Unie. In verband hiermede leg den Belgen en Luxemburgers een krans b(j het standbeeld van Michiel de Ruyter op de boulevard, terwijl de burgemeester van Rhenen. jhr Bosch ridder van Ro senthal, een urn met aarde van de Grebb eberg naar Vlissingen bracht om deze aarde tezamen met aarde, afkomstig van Franse, Belgische, Luxemburgse en En gelse bodem, nabij Ostende op plechtige wijze in zee te laten werpen. Overzicht ran de plechtigheid bij het standbeeld. Helden van de „De Ruyter geëerd Negen onderscheidingen, waarvan ;ven posthuum, zijn afgekondigd om 'en zovele helden te eren, die gestre den hebben aan boord van Hr. Ms. krui- .De Ruyter", het vlaggeschip. waar mede schout-by-nacht op 27 Febr. 1942 in de slag op de Java-zee ten onder ging. De kapt.-lt t z. E. E. B. Lecomblé. die als commandant met het schip in de golven verdween, werd posthuum be noemd tot ridder M.W.O. der 4e klasse. Voorts werd de bronzen leeuw verleend l.tz. Ie klasse A. P. L. de Gelder (posthuum) en aan Ltz. Ie klasse A. A. "1 v. Rijsbergen. Het bronzen kruis werd posthuum ver leend aan de officier van gezondheid le kl. P. S. Walma v. d. Molen, aan de officier M. S. D. 2e kl. A. Jansen, aan de maj.-telegrafist P. J. Zegers. aan de mi licien matroos ziekenverpleger A. M. Moorman en aan de kwartiermeester M. Kampaners. Tenslotte ontving het bron zen kruis de korporaal- (thans sergeant-) machinist D. de Koster. Aarde van de Grebbeberg bij Ostende in zee Het verbond van Belgische invalide soldaten heeft gisteren by Ostende een urn met aarde van slagvelden uit de landen der West-Europese Unie bij Os tende in zee neergelaten, opdat de ge vallenen van luchtmacht en koopvaardij dezer vijf landen, zij het symbolisch, in vaderlandse grond zullen rusten. Aan de voet van het de Ruyter-stand- beeld te Vlissingen werd de aarde van de Grebbeberg door de burgemeester van Rhenen aan het Belgische verbond over gedragen, waarbij talrijke Ned. militair» autoriteiten aanwezig waren. Tijdelijk veel bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilk Tijdelijk veel bewolking, maar overwe gend droog weer. Zwakke tot matige wind wind uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering van temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 21 Juni Zon op 419, onder 21 04 uur: Maan op 1.29. onder 15.59 uur. 26 Juni N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1