Jlfcuiuf geihuhe (iTouraiit Langzamerhand loopt de te Parijs ten einde politieke markt Wist U VRIJDAG 17 JUNI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: ƒ.4.1!} p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per mlllmeter (By contract belangrijke korting). HOOFDKEUAOl'EU KDr E. OlEMEK CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER. c^ftlSTELlJK-lSATlONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Dertigste jaargang No 7841 vStantoast!c(| ls gfjebfeoea myn bert In teyljenspott" Mr P. E. Briët zeventig jaar Zie pag. 2 „Er is toch altijd nog wel iets, waarover men het eens wordt" De berichten over de Parüse Conferentie houden zich vooral bezig niet de vraag of de ministers der „Grote Vier" het er nog een poosje uithouden, of dat zy nu toch naar huis zullen gaan. Gistermiddag werd opnieuw vergaderd en deze zitting nam zelfs vijf uur en een kwartier in beslag. Het loven en bieden is nog steeds niet geëindigd en er wordt zelfs op Zondag markt gehouden, want volgens Reuter komen de ministers dan in geheime zitting byeen, terwijl Maandag misschien nog een openbare vergadering volgt. Met het gebruikelijke Franse optimisme werd reeds verklaard, dat men het nu eens was over een werkovereenkomst betreffende de kwestie-Berljjn en de handel tussen „Oost" en „West". aan, dat Oostenrijk geen herstelbetalin gen zal hoeven te verrichten. Rusland zou 150 millioen dollars, betaalbaar in zes jaar ontvangen, maar afstand doen van de aanspraken op Duitse activa in Oostenrijk, waarover, zoals men weet, te Londen zoveel geharrewar was. Reuter meldt nog, dat de ministers der „Grote Vier" hun plaatsvervangers te Berlijn hebben opgedragen, gebruik te maken van hun collectieve goede diensten, voor het vinden van een oplossing in het pro bleem der spoorwegstaking. De Britse secretaris-generaal van Buitenlandse Zaken biykt een ironisch man te zijn. Toen men hem vroeg, of er nu eindelijk overeenstemming was bereikt, antwoor- de hij: „Er is altijd wel iets, waarover wordt." Zoals men weet, Meer en meer blijkt, dat ook met het Oostenrijkse vredesverdrag goede vorde ringen zijn gemaakt en hoewel er offi cieel nog geen verklaring is verstrekt, is men van mening, dat Oostenrijk de grenzen van 1938 zal herkrijgen. De plaatsvervangende ministers zouden op dracht ontvangen, om per 1 December een ontwerp voor een Oostenrijks vredes verdrag gereed te hebben. In de reeds genoemde Franse kringen neemt Zoiidagsstaking bij Britse spoor wegen eindigt Maar Londen bedreigt met „vei duistering". De Britse spoormannen, die vijf achter eenvolgende Zondagen gestaakt hebben, besloten dit week-einde normaal door te werken. Zij dreigen echter de staking te zullen hervatten, als de nieuwe dienst regeling niet wordt gewijzigd. Volgens deze dienstregeling is het onmogelijk, dat locomotiefpersoneel elke nacht thuis kan doorbrengen. Volgens een later be richt, is men toch wel bereid, ten aa van deze bepaling enige- concessi< doen Intussen wordt weer met stakin gen gedreigd in de verschillende andere bedrijven o.a. door 8000 employe's de electrische centrales. Als de staking door gaat 6 Juli, zullen de Londense huizen en straten in duisternis zijn ge huld, terwijl het verkeer ernstig gehan dicapt zal zijn, wanneer de verkeers lichten niet branden. STEEN ONTHULD OP GRAF VAN C.N.V.-PIONIER. Op de alg begraafplaats te Kampen is gisteren op het graf van de op 2 Sept- 1944 overleden voorzitter van de Chr Bond van Sigarenmakers en Tabaksbe werkers. B. Kruithof, een gedenksteen aan de familie overgedragen. De huidige bondsvoorzitter J. W. Kruithof, een broer van de overledene, wees op de betekenis die B Kruithof gehad heeft voor de Ch: organisatie, en wethouder A Scholten noemde de overledene ee_ var. groot formaat, die 20 jaar deel heeft uitgemaakt van het dageliiks bestuur van de gemeente. De C N V -voorzitter M PuDoert zeide tenslotte, dat de heer B Kruithof de verpersoonlijking is gewor den van trouw aan de Chr. vakbeweging. WEER "PK MAASBRUG BIJ ROTTERDAM. Het d»n van Waterstaat heeft, naar Het Vrije VMv ziin eoedkeuriifg gehecht aan de n'-nion 1 Nieuwe Maas. eh over van het eiland Brieneoo-i brug te leggen voor het do< keer tussen UtrechtGouda en Dor drecht. Dit verkeer zal dus niet meer door Rotterdam behoeven te gaan. DE AMERIKAANSE TROEPEN IN OOSTENRIJK Het Amerikaanse departement voor he' leger maakt bekend, dat een afzonder lijk opperbevel over de Amerikaanse troepen in Oostenrijk is ingesteld. Voo: heen stond het, uit 9000 man bestaande Amerikaanse contingent, onder controle van het Europese opperbevel te Heidel- berg. De „Kroonprinzen allee" te Ber lijn werd door de burgemeester herdoopt In Lucius Clavallee, omdat Clay zich zo verdienstelijk gemaakt heeft, in d< itrijd tegen de Russische blokkade. Ongeveer 38.000 Griekse ambtena ren, met inbegrip van de staf van Radio- Athene. hebben heden de staking hervat. Vandaag stellen ivij IJ voor: WIM SCHELLINGERHOUT Hogewaard B 86, Koudekerk aan den Rijn. zullen Bevin en Schuman vandaag te Parys schitteren door afwezigheid, om dat zy de conferentie bijwonen van de Westeuropese Unie te Luxemburg. Zo nam vanochtend minister Van Maarseveen afscheid op Schiphol voor zijn vertrek naar Indië. Woensdagmiddag is de „Kota Inten" uit Priok vertrokken met repatriërende militairen van de Kon. Marine, de Mari- de K.L. en het K.N.I.L. Het Riik zal de helft dragen van de werkloosheidsverzekering Werknemers en werkgevers moeten ieder een vierde voor hun rekening nemen Het wetsontwerp op de verplichte zekering tegen werkloosheid heeft belangrijke wijziging ondergaan, aldus het verslag van de Tweede Kamercom- e over haar overleg met de Rege ring. Deze laatste heeft zich namelijk bereid verklaard, de helft van de premie te doan betalen door het Rijk, een vierde door de werkgevers en een vierde door de werknemers. De Regering is bereid bij de komende gemene herziening der sociale verze keringswetten de verveningsheffing van 4% pet., onder de loupe te nemen. commissie heeft er op aangedron gen, dat de invoering van dit wetsont werp geen daling van het levenspeil der verzekerden zou meebrengen. De minis ter van Financië vrklaarde, dat, waneer dit ontwerp een stijging van lonen en prijzen zou veroorzaken, werkloosheid hiervan het gevolg zou zijn. Aan de andere kant moet er een sociaal verant woord minimum levenspeil voor de Wim viert vandaag zijn eerste tropen- verjaardag Nog vele jaren en in goede gezondheid! Hij is met de „Waterman'1 in Februari uit Rotterdam vertrokken en is op 12 Maart in Soerabaja aangekomen. Van daar ging zijn onderdeel naar Tan- goelin. Wim is een Koudekerker in hart en nieren, maar Indonesië vindt hij ook prachtig. Hij vermaakt zich er dan ook best en heeft het er naar z'n zin. Het is vanzelfsprekend, dat Wim dagelijks naar post uit zijn dorp uitziet. Daaraan zal het hem niet ontbreken, want hy heeft een uitgebreide familie, die volgaarne bereid is hem van de nodige lettertjes te voor zien. Dan is zijn vrienden- en kennissen kring wijd. En De gedachte van het wetsontwerp is, volgens de Regering, om na 8 weken achtgeld over te stappen op 13 weken erkloosheidsuitkering. waarop weer een sociale bijstandsregeling volgt, terwyl bij bijzondere zware werkloosheid een spe ciale regeling mogelijk is. De Regering wilde bij het bekampen der werkloosheid, de DUW inschakelen. Dit vond bestrijding in met name tegen tewerkstelling wachtgelders bij de DUW. De minister van Sociale Zaken zegde toe, dat de bedrijfsverenigingen kunnen bepalen, dat dit niet past voor de be doelde werknemers. DUW-arbeid is ech ter wel passend voor hen, die werkloos heidsverzekering genieten. De Regering handhaafde het standpunt, dat de wachtgeldverzekering voor de helft door de werknemers moet worden gedragen. De Regering handhaafde, dat de DUW- arbeiders niej voor wettelijke uitkering in aanmerking komen. De minister van Sociale Zaken bleef op het standpunt, dat het werk der bestaande fondsen moet worden overgenomen. Hij verklaar de zich bereid tot de wettelijke inscha keling van de vakverenigingen in de ad- ministratite van de verzekeringen (deze zu nl. bij een werkloosheid van 6 pet reeds f40 millioen pr jaar kosten). De minister van Financiën hield vast aan de differentiatie der uitkeringen en achtte een unifrme uitkering van 80 pet niet mogelijk. De minister van Sociale Zaken had bezwaren tegen uitbreiding van de kring van verzekerden. Arbeidscontrac tanten bij het Rijk vallen, behoudens uitzonderingen, onder K. B. van 10 Febr. 1948. Met de stichting van de landbouw wordt overleg gepleegd over een regeling de land- en tuinbouw. Minister Van Maarseveen naar de Oost vertrokken We gaan niet praten, zolang er nog geschoten wordt. Minister Van Maarseveen is hedenmor gen met het lyntoestel van de K.L.M. Schiphol naar Indonesië vertrokken. Hjj bevestigde nogmaals, dat hy geen andere bedoeling had dan zich te oriën teren over de toestand. Toen men hem vroeg naar het artikel van de „Vröe Pers" te Soerabaja (elders in ons blad opgenomen), als zou de Ne derlandse regering misschien wel bereid zijn de Ronde Tafel-conferentie te laten doorgaan, zelfs als zou de order „Staakt het vuren" niet geheel bevredigend zyn uitgevoerd, .zeide de minister: „Wy zyn realisten. Ik kan niet aannemen, dat dit het standpunt van de Regering zou zyn. Het zou niet wel aangaan, te confereren, als het schieten voortgang vindt." Dit is de tweede luchtreis van de minister, die nog niet in Indonesië is geweest, zyn eerste luchtreis was in 1947 van Rome naar Amsterdam. De minister is verge zeld van drie adviseurs, dr Idenburg, mi Van der Valk en kolonel Van Gulik. De staking van het vuren kan men afschrijven De „Vrye Pers" te Soerabaja verklaart volgens Aneta, dat men de staking van het vuren gerust kan afschaven. Daar van komt niets terecht. Het gezag Soekarno en Hatta is niet groot genoeg n dat te bewerkstelligen. Het blad constateert een ernstige breuk tussen Hatta en Sjafroeddin, wel ke laatste kan rekenen op de republi keinse strydkrachlen, en het vreest dat Hatta, wanneer hy naar Djokja zou te rugkeren, zich op Tan Malakka zou oriënteren. Tevens merkt het op, dat Hatta en Soekarno zeer aan gezag heb ben ingeboet. Het blad vreest, dat men Djokja zal ontruimen en de Ronde Tafel conferentie beginnen terwijl het schieten ïven hard voortgaat. Het ereveld Djokja is ontruimd Het stoffelijk overschot der op het ereveld te Djokja begraven 77 militairen en 10 man algemene politie is thans naar Semarang overgebracht. Deze taak was op 14 Juni j.l. voltooid. Actie voor Volksstemming op Ambon Aneta seint uit Batavia, dat op Ambon en nieuwe partij gevormd is, voort gekomen uit de commissie voor de rechtspositie der Ambonnezen, welke 1500 leden telt over de gehele Archipel. Deze partij wil een juiste naleving van de bepalingen der overeenkomst-Van RoijenRoem. een eigen vertegenwoor diging op de Ronde-Tafel-Conferentie er volksstemming over de status var de Molukken. „ORANJE" MET 800 PASSAGIERS 22 JUNI IN A DAM Met m-s- „Oranje" wordt 22 Juni uit Batavia in A'dam verwacht met 800 pas sagiers aan boord. De ontscheping zal vermoedelijk om 3 uur aan de Javakade aanvangen. Voor het afhalen van passa giers moeten toegangsbewijzen worden aangevraagd by het hoofdbureau sagedienst van de Mij „Nederland" te Grassprieten en vogels contra leger Er is geen antwoord mogelyk op de ■raag, of wjj thans kunnen spreken van :en directe oorlogsdreiging, aldus ver klaarde generaal Kruis gisteren tijdens een rede te Eindhoven. Men kan hoog stens zeggen, dat er zich bepaalde span ningen en verschijnselen voordoen, die ons nopen rekening te houden met de mogelijkheid van een oorlog. Sprekende over de Nationale Reserve zeide de generaal, dat het treurig en be schamend is, dat het Nederlandse volk als geheel niet het belang van dit Insti tuut heeft ingezien. De tekenen zijn ge lukkig de laatste tijd beter. Kennelijk doelende op het feit, dat natuurbeschermers geprotesteerd hebben tegen het bestemmen van een complex voor militaire terreinen, zeide de be velhebber sarcastisch, dat het misschien nog wel eens zo ver komt, dat wij in zien, dat een straffe training van solda ten minstens zo belangrijk is als het be waken van bijzondere grassprieten en vogels. Soldaat bij oefening met losse patroon gedood De 19-j. soldaat Piet Pannekeet. uit Alkmaar, van het regiment Grenadiers, is by een oefening op de Leusderheide bij Amersfoort gedood. Hij werd in zyn buik geraakt door een zgn. losse oefen patroon, die op 4 m. afstand van hem werd afgeschoten. Het slachtoffer zal te Alkmaar met militaire eer worden be- Bezorgdheid over het probleem der werkloosheid in de U.S.A. Het C.1.0. eist een conferentie over dit „nationaal probleem" President Truman heeft op een pers conferentie verklaard, dat men niet al te Veel moet zeuren over spionnage- onderzoek in de Ver. Staten, want het n verschijnsel, dat zich na elke oor log voordoet en dat ook wel weer ver dwijnt. Persooniyk voelt hy niet veel deze „na-oorlogse hysterie" en re delijke' matiging dient te worden be tracht. Ook de werkloosheid is niet zo'n kritiek probleem, als men doet voorko men en over enige weken ontvangt het Congres daarover wel een rapport. (Er zyn in de Ver. Staten ondergeveer drie millioen werklozen. Red.). De voor zitter van de Raad van Economische ad viseurs, Edwin Nourse, heeft echter toe gegeven, dat een voortgaande daling in het zakenleven mogelyk was, maar het nog te vroeg om zich uit te spreken er de kwestie of inflatie zal volgen. Een regeringsoptreden tot afwenden van depressie zou een amendement nodig maken op het economisch program van Truman. Dit program was in Januari het Congres voorgelegd en hield rekening met maatregelen tegen inflatie. Intussen heeft Walter Reuther, de leider van de grote Vakbond, het C.I.O., onmiddellijke conferentie geëist om naderende depressie af te wenden. Hier aan dienen volgens hem regering, werk gevers, arbeiders en boeren deel te ne men. Hy wees op het belang van dit „nationaal probleem". Kostelijk Honderd procent zorg voor onze jeugd Minister Rutten over „Jeugd vai Nederland". Minister Rutten heeft gisteravond de radio een actie ingeleid, welke tot doel heeft het Nederlandse volk attent te maken op de tentoonstelling „Jeugd Nederland", welke op 19 Aug- in Amsterdam wordt geopend. De bewinds wees er daarbij op, dat 40 pet. var volk nog geen 19 jaar oud is. Deze tentoonstelling is bedoeld als een appèl volk om in goede samenwerking te streven naar 100 procent zorg vooi jeugd. Voor de opvoeding is ware liefde voor het kind het allerbelang rijkste, maar ook zijn noodzakelijk: kennis en inzicht in de kinderlyke aard Dat begrip wil de tentoonstelling ver meerderen. »rz., dr G. J. J. Mettrop, deelde mede, dat de tentoonstelling verdeeld is 5 afdelingen: het gezin, kinderhygiëne, onderwijs, kinderbescherming en vor ming buiten schoolverband. ,'entueel batig saldo zal de zwakke en misdeelde jeugd ten goede komen WERKLOOSHEIDSWET VRIJDAG IN TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer komt Donderdag en Vrijdag a.s. bijeen. De eerste dag zal o.a. worden beslist op het interpellatie-ver zoek van de heer Goedhart (Arb.) over de plannen met de troepen in Indonesië. Voor Vrijdag staat op de aganda de wet verplichte verzekering tegen de gelde lijke gevolgen van onvrijwillige werk loosheid. Ook de Eerste Kamer komt Donderdag 23 Juni a.s. bijeen, ter behandeling van enige kleinere wetsontwerpen. LEIDING NED. MISSIE BIJ DE O.E.E.C. Op 1 Juli zal mr S. J. baron van Tuyll in Serooskerken de functie van hoofd in de Ned missie bij de O.E.E.C. te Parijs van de heer Spierenburg over- De Regeringscommissaris voor het Europese Herstel Programma, dr Hirschfeld, blijft in Parys optreden als hoofd van de Ned. delegatie. Als zyn plaatsvervanger zal evenals voorheen de je, welks bijzondere sympathie naar Wim heer Spierenburg optreden. Zijn zowel uitgaat. De overtuiging, dat Koudekerk dr Hirschfeld als de heer Spierenburg xèer goed met hem meeleeft, zal zijn ver-1afwezig, dan zal de heer Van Tuyll even- blijf in de tropen stellig verlichten. eens deze functie waarnamen. De nieuwe Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, de heer A. H. J. Lovink, legde te Batavia, in aanwezigheid van de wnd. legercommandant, gen.-maj. P. C. Buurman van Vreeden, en de basis-commandant, luit.-kol. B. P. de Vries, een krans op het graf van generaal S. H. Spoor. Gespannen toestand tussen Syrië en Irak Maar troepen-concentraties worden ontkend De spanning in het Midden-Oosten is eer iets gestegen, sinds Syrië Irak er in beschuldigd heeft, dat het vyfdui- zend man by de Syrische grens heeft samengetrokken. De „Man van Damas- Hoesni Zaim, die drie maanden ge leden door een staatsgreep de macht in Syrië in handen kreeg, had volgens Reu- erklaard, dat deze noodzakelijke voorzorgen moesten worden genomen. In geval van een treffen met Irak, heb ben Egypte en Saoedi-Arabië aan Syrië steun beloofd. Een later Reuterbericht ook Ass. Press wyzen er op, dat Irak de troepenconcentratie aan de Syrische grens ontkent. DE FTNANCIëLE EXPERTS NAAR BRUSSEL De. financiële conferentie, waarop wy gisteren doelden, wordt volgens verbe terde telegrammen niet in Luxemburg, maar vermoedelijk te Brussel gehouden. Reuter meldt, dat de Belgische minister Spaak, de Britse minister van Financiën, Sir Stafford Cripps, hun Franse en Bel gische ambtgenoten, alsmede de Ame rikaanse ambassadeur voor het Marshall plan, Averell Harriman, Woensdag Brussel 'n bijeenkomst zullen hebben. België ratificeert het Pact België heeft, als derde land, de ratifi catie van het Atlantisch Pact op het Amerikaanse Departement voor Buiten landse Zaken gedeponeerd. De Ver. St. Frankryk, Nederland en Luxemburg moeten nu nog volgen, alvorens het Ver drag van kracht wordt. DAT de keel-, neus-, oor- en oogarts J. A. M. J. van Leent te Heerlen noemd tot ridder O.-N. DAT aan de Eindhovense raad wordt voorgesteld een deel van de begraaf plaats te Woensel (waar Engelse mili tairen begraven liggen) aan het Rijk /er te dragen. DAT op 21 en 22 Juni een kruideniers- beurs wordt gehouden in Lommerrijk te R'dam voor kruideniers, die binnen een straal van 40 km rond R'dam wonen. DAT op de theeveiling te A'dam de gehele voorraad grif van de hand ging tegen hogere prijzen, daar men een ge ringere aanvoer vreest wegens thee pokken op Sumatra. DAT Klene's chocolade- en suiker- werkenfabriek te A'dam een onveran derd dividend van 9 pet wenst uit te keren en aan alle aanvragen in 1948 niet kon voldoen. DAT van de 234.000 landbouwbedry- en in Nederland er 160.000 een omvang hebben van minder dan 10 ha. DAT het dep. van Landbouw c.a. op het terrein van de landbouwtentoonstel ling te Eindhoven (25 Aug.2 Sept.* een complete boerderij zal laten optrek- DAT te Delft een congresbureau is op gericht met het doel van advies te die- :n by het organiseren van congressen. DAT op 23 Juni in het gebouw van de v. K. te Utrecht de Ned.-Ethiopische K. v. K. wordt opgericht. DAT de Vrijdenkersvereniging De Da geraad protesteert tegen de wetsontwer pen betreffende het bibliotheekwezen en de journalistieke verantwoordelijkheid. DAT de prov. eleetrieiteitsmy in N. Brabant de noodaansluitingen in de oor log in definitieve wil veranderen en dit haar op f 1 millioen komt. DAT de op Schalkhaar gelegerde En gelse luchtdoelartillerie-afdeling gisteren demonstraties gaf voor Nederlandse persvertegenwoordigers. DAT Haarlemse spoorwegmannen aantal zelf vervaardigde speeltuinattri buten aan het sanatorium voor kath. spoorwegmannen in Velo, het \ïgr Mut- saertoord. hebben aangeboden. DAT 1200 pond sterling beschikbaar wordt gesteld voor het ontwerpen nieuwe Z.-Afrikaanse postzegels ei Ned—Z.-Afr. vereniging, Keizersgracht 141 te A'dam, nadere gegevens verschaft. DAT de dagblad-estafette voor Am sterdamse krantenbezorgers is gewonnen door het Algemeen Handelsblad, resp. gevolgd door De Tijd, De Volkskrant. Trouw en Het Vrije Volk. DAT Zaterdag op het erekerkhof te Loenen (Veluwe) het stoffelijk over schot van de in Duitsland' omgekomen itmeester A. C. Eland wordt herbegra- DAT 150 personen uit Nederland en België te Wageningen het tweede lus trum van de Peulvruchten-studie-combi natie bijwoonden. Dat gisteren de met 12 km. bekorte vaarroute Sneeker MeerLemmer offi cieel werd geopend met een boottocht door tal van autoriteiten. DAT van 12 tot 28 Aug. te Oostende (België) een internationale wedstrijd voor zang en klavier wordt gehouden, waarover dr G. de Koos, van Moerssele- straat 7, Den Haag, inlichtingen verstrekt. DAT de Ned. Staalfabriek v/h J. M. de Muinck Keizer te Utrecht 8 dividend zal uitkeren over 1948. DAT de vroege kersen, voorlopers de Meikersen, in de boomgaarden rond Nijmegen f 1 per kilo opbrengen e kersenplukkers thans f 10f 12 per dag maken. DAT te A'dam een herdenkingsdienst is gehouden ter ere van de Russische dichter Poesjkin (die 150 jaar geleden werd geboren) en de Russische ambas sadeur Valkow. alsmede de gezanten van Polen, "ongarye en Roemenië aanwezig DAT minister Van den Brink gisteren de A'damse diamanttentoonstelling open de, er op wijzende, dat de hoofdstede lijke diamant-industrie jaarlijks f 10 mil lioen deviezen oplevert. DAT, blijkens het V.V., verscheidene Eerste Kamerleden bezwaren maken tegen de tariefsverhoging der visakten. DAT eind Juni de experimentele tele visie-uitzendingen van Philips geduren de de zomermaanden worden stopgezet, doch voordien nog enige buitenopnamen met de televisie-camera worden georga niseerd. DAT vannacht in de Steentilstraat te Groningen de meubelopslagplaats van de heer Martinus is afgebrand. DAT de reeds geschorste Rotterdamse advocaat, mr Van der Starp, thans ge schrapt is. DAT voor de ter dood veroordeelde Van der Waals gratie is aangevraagd. DAT de Oorlogsgravenstichting (N. Parklaan 14, Den Haag) op 14 Juli de met een gedeelte van de as van de Buahenwald vermoorde Nederlanders op de centrale begraafplaats te Loenen zal bijzetten. DAT de Finse gezant gisteren in Den Haag een receiptie hield t.g.v. het verblijf Nederland van de dirigent van het Sted. Orkest in Helsinki, Marti Simila. Russische posten speelden blok kade-1je Russische wegposten op de autobaan buiten Berlijn hebben gisteren het ver keer byna twee uur stilgelegd. Een aan tal Britse en Amerikaanse auto's werd aangehouden 'en de chauffeurs dienden hun reispapieren te tonen, die voorzien moesten zyn van een stempel, van het Russische opperbevel. Later bleek deze •ve „Blokkade" op een vergissing te berusten en als excuus gold, dat de Rus sische manschappen „nieuw en nog niet opgelied waren". Gevecht bij gekantelde locomotief Op 13 dezer is de laatste trein van Kroja naar Poerwokerto, drie km ten Zuiden van de laatste plaats, een half uur lang door een bend- beschoten, na dat de locomotief omgekanteld was tegen een barricade. Acht reizigers, de sta tionschef van Kroja en drie agenten van de treinbewaKing verloren het leven velen werden gewond. Nabij Ponorogo op Oost-Java is politiejeep door een bende beschoten. Vyf inzittenden verloren het leven. „Natuurlijk is lijking met 194f weinig verlies t Dat zetelverlies i uiterst sterke r Republiek en Unci willen mr Abbas graag kwijl Gelijk men weet. maken zowel de publiek als de U.N.C.I. bezwaren tegen de toelating van mr Abbas tot de bespre kingen der delegaties. Mr Abbas komt namelijk uit Tapanoeli en weet voldoen de af van het republikeinse wanbeheer dit pas bevrijde gebiedsdeel republiek onaangenaam te zyn. Zowel de republiek als de U.N.C.I. verzetten zich tegen zyn toelating op grond het feit, dat Tapanoeli als pas bevrijd gebied geen eigen status mag krijgen (men zie de verklaringen van dr Van Roijen en Roem). Het Federalistische blad „Warta Indonesia" opent thans zijn geschut tegen dit streven om mr Abbas en wijst er op, dat mr Abbas optreedt als vertegenwoordiger van de Bijeenkomst Federaal Overleg en al- zodanig recht heeft om mee te praten. Als het anders ware, dan zou men van republikeinse zijde ook niet Latiharhary in de republikeinse delegatie kunnen handhaven, want deze is niet binnen het grondgebied van de republiek geboren. Motie over herstel radio-appèl- kwartier Het congres van de Ned. Ver. vat x-politleke gevangenen te Apeldoorn heeft een motie aan minister Drees ge richt met verzoek de missie voor op sporingswerk haar werk te doen voort zetten en de vereniging weer zendtijd toe staan voor haar radio-appèl- lowartier. De verbeterde samenwerking met de Stichting 1940'45 zal in de toekomst nog nauwer worden. Stomps werd als voorzitter herkozen; in de vacatures N. A. Mourer. Th. Verhagen, mevr. B. v. d. Muyzenberg en mevr. J. Grandia werden als be stuursleden gekozen J. Jimmink te Amsterdam. H. T. Buis. Hengelo. J. Oort- mans. Sittard, en mevr Ten Kate. Almelo. Het volgend congres zal eind Juni. begin Juld 1950 in Den Haag worden ge- Kostelijk is wyze. waarop ..De Waarheid" haar lezers voorlicht over de verkiezing van Woensdag Maar in deze wyze van voorlichting zit ook een diepe waarschuwing. Want wy moe ten aannemen, dat het communisme op die zélfde wijze opinievormend werk zaam is in die landen, waar het een overheersende positie inneemt en waar elke andere voorlichting de mond is ge snoerd. Arme bevolking. De lezers van ..De Waarheid" weten niet beter, of de communistische party heeft zich volkomen gehandhaafd Elke vergelijking met 1946 zou onjuist zijn. Neen, alleen een vergelijking met 1948, de Kamerverkiezingen, komt in aanmer king. zetelverlies in verge- maar er is geen of opzichte van 1948". ;r dan ook en wel in Maar uit „De Waar heid" blykt daar niet veel van. De lezers moeten zelf maar uitrekenen, dat het aantal terugzonk van 71 op 38. alleen al voor 23 gemeenten met meer dan 20.000 inwoners, die Woensdag naar de stem bus trokken. Het is een loutere specula tie op de luiheid van de lezers, dat ze het niet zullen uitrekenen. Intussen ziet het blad over het hoofd, dat ook met 1948 vergeleken de achter uitgang van nu nog wel naam mag heb ben. Het had groter kunnen zyn. Het behoorde ook groter te zijn. Dat het niet groter is. wijten wy alleen aan het feit, dat bij plaatselijke verkiezingen de groeiende afkeer tegen de centrale com munistische leiding van „Amsterdam" zich minder duidelijk manifesteert dan bij de landelijke verkiezingen. Ook daar om was vergelijking uitsluitend met 1948 vooral voor de communisten wel zeer misplaatst. Wat de communisten een „zich hand haven" noemen, is in feite een terugtocht. We gunnen het hun. dat ze daarbij zege vierende kreten laten horen. Ook Hitier heeft zich enkele jaren zegevierend te ruggetrokken. Het grootste deel van Nederland heeft volgende week nog eens de gelegenheid deze zegevierende terug tocht der communisten te bespoedigen. Vijfmaal een kind verdronken Vandaag bereikte ons tot vijfmaal >e een bericht, dat een kind is ver dronken Het 2-j. zoontje van de fam. H verdronk in een sloot te Haarzullens. Een 6-j. zoontje van de fam. Analbers te Hengelo verdronk in het Twenteka naal, terwijl het ventje met twee vriend- het spelen was. In het Modder gat te Haulerwijk verdronken het 9-j. meisje V. d. Ploeg uit Bakkeveen en haar 7-jarig neefje uit Haulerwijk. die op de fiets boodschappen waren gaan doen en te water zijn geraakt. Ook Sneek is een klein kind verdronken, n.l. het 4-j. zoontje van de fam. Bran denburg. dat door onbekende oorzaak in gracht geraakte. Roofbuit van R'dam? PTT-portier opgesoupeerd Als deel van de buit bij de roofover val op het hoofdpostkantoor te R'dam in 1946, waarbij 243 000 werd ontvreemd, had de toenmalige portier M ƒ26.500 ge kregen. Terwijl de portier zijn straf in de gevangenis uitzat, heeft de 41-j. R'damse caféhouder P. P. v. d. V., die het bedrag in bewaring had. de buit met de 45-j. verzekeringsagent P. L. v- d. M. opgesoupeerd. Voor de R'damse recht bank werd tegen hen resp. 15 maanden en 1 jaar. waarvan 6 irnd. voorwaarde lijk, geëist. Bediende uit Lisse maakte als jonkheer goede sier Een 18-jmanufacturiersbediende uit Lisse had in Middelburg kennis ge maakt met een jongedame, aan wie htj zich voorstelde als jhr de R. van V. De jongelui besloten het er een paar dagen van te nemen In een hotel te Vlissingen reserveerde de jongeman op zijn adellijke naam enkele kamers. Twee weken heb ben zij daar zorgeloos vertoefd- Zij be stelden diners van 9 per persoon, waarbij ook sterke drank werd gedron- Toen het op betalen aankwam, moest tenslotte het hoge woord er wel uit Twee spoorkaartjes, een regenjas en tandenborstel vormden het gehele bezit van de ontmaskerde jonkheer Hij egens oplichting worden vervolgd. De jonkheer is aan zijn ouders terug gegeven en de adspi-ant-jonkvrouwe heeft haar werkzaamheden als dienst bode hervat. Prof. van Giffen brak een been, doch lezing ging door De bekende Nederlandse archeoloog prof. A E. van Giffen is by Lüneburg (Did.) bij het inhalen van een andere auto met zijn wagen van de dyk gereden, waarbij de auto over de kop sloeg en de hoogleraar een been brak. Hij werd naar het ziekenhuis van Lüneburg over gebracht, doch de volgende dag reed hy een andere auto naar Hamburg, om de universiteit een lezing te houden. WEERBERICHT houden. Tot besluit van het congres woonden de deelnemers in het Paleis Het Loo een concert van bekende musici by. 21.03; Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen veel bewolking, maar overwegend droog weer. Meest matige wind tussen West en Noord. Aanhoudend weer. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Zaterdag 18 Juni. Zon op 4.19, onder oi 100, onder 12J7 uur Li

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1