6V StfOwfc SMM, Ook rond Leiden winst voor de Prot.-Chr. groepen de tendenz Hier en daar een zetel, maar bijna overal in stemmen-aantal gestegen y^jppcrsc/ieppn jaacti naar jonden NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DONDERDAG 16 JUNI 1949 S.G.P. had in Sassenheim de A.R.-C.H. lijst een zetel kunnen bezorgen ten koste van de K. V. P. De Prot.-Chr. partijen en groepen rond Leiden hebben zich gisteren in de eerste ronde van de wedloop om de raadszetels kranig geweerd. In zo goed als elke ge meente werden stemmen gewonnen hier en daar zelfs een zetel. In Sassenheim had de gecombineerde C.H.-A.R.-lyst een zesde zetel kunnen behalen, indien de S.G.P. niet met een eigen lijst was uitgekomen, maar 3fl van haar stemmen aan de Rooms-Katholickcn had toebedeeld, zelfsprekend niet terug. In 1946 haalde deze groep blijkbaar haar stemmen voor namelijk uit de V.V.D. en daarnaast van de C.H. In 1946 kwam de V.V.D. (v. d. Meent) nl. met één stem nèt over de sloot! de Prot.-Christelljken en zodoende niet a Negen stemmen tekort in Sassenheim Aantal geldige stemmen: 3401 (1946: 8155), van onwaarde: 41. K.V.P. lijst I 1185, K.V.P. lijst II 429 (1946: één K.V.P.- lijst 1544), AR. en C.H. 1438 (1946: AR. 813, C.H. 508). P.v.d.A. 313 (290*, S.G.P. 36 (deed in 1946 niet mee). Zetelverdeling: K.V.P. lijst I 5. K.V.P. lijst n 2 (1946: één K.V.P.-lijst 7), A.R en C.H. 5 (1946: A.R. 3, C.H. 2), P.v.d A. IC), S.G.P. 0 De gecombineerde A.R.-C.H. lijst kwam voor een zesde zetel 9 (negen) stemmen tekort. Deze zetel zou wel aan de Prot.-Chr. lijst zijn toegeval len. indien de S.G.P. niet met een eigen lijst was uitgekomen en de 36 stemmen van deze liist op de A.R.- C.H. lijst waren uitgebracht (alle of voor een deel). Had de Prot.-Chr. „Ik stem op Truman! Een LeideTdorpse grappenmaker heeft niet op een van zijn plaatsgeno ten gestemd, maar op. Truman. Om dat de Amerikaanse president verder geen stemmen behaalde, komt hij ech ter niet in Leiderdorps raad. Er waren in deze gemeente trouwens nog meer ingezetenen, die door het neerschrij ven van woorden of zinnen hun stem ongeldig maakten. Eén van hen ver zuchtte, dat „Van Diepingen en Van Winkel mochten veranderen: die altijd beloven en niets doen en 's Zondags zitten in de kerk...." lijst op deze wijze de zesde zetel ver worven, dan was dit ten koste van de K.V.P. gegaan. De verhouding In de raad was dan geweest: K.V.P. 6, Prot. (A.R., C.H. en P.v.d.A.) 7. Thans is het juist andersom. Gekozen zijn: voor de K.V.P. lijst I: J. W. Kortekaas, J. C. Schrama, S. Ver- degaal, J. Wesseling en Th L v d. Geest; K.V.P. lijst II: M. J. J. M. Malm- berg (weth.) en J. v. d. Nouland. Voor de Prot.-Chr. lijst: A. Vogelaar, weth. (A.R.), K. W. van Breda (C.H.). A. H. Bergman (A.R.), G. Verschoor (C.H.) en Jac. Duindam (A.R.). Voor de P.v.d.A.: P. M. Beije. Alle raadsleden waren af tredend. De raad blijft dus ongewijzigd. Geen wijziging te Voorhout Aantal geldige stemmen 1644 (1946: 1596). blanco 10, van onwaarde 26 K.V.P. 969 stemmen. 6 zetels: C.H. en A.R. 259 stemmen, 2 zetels: R.K. Arbeiders 416 stemmen. 3 zetels (1946: K.V.P. 1289 st., 9 zetels; C.H. en A R. 211 st.. 2 zetels: P.v.d.A. 96 st. (0 zetels). Zetelverdeling dus ongewijzigd: K.V.P. 9. Prot.-Chr. 2. Gekozen zijy: Voor de Prot.-Chr.: G. K. Spierenburg (C.H en Adr. Jansse (A.R.). beiden aftredend. Voor de K.V.P.: P. v. d. Nouland, C. L. M. Prins. J. L. Nijssen (allen aftreden), A. W. Deute- kom (nieuw), H. L. Lindeboom (aftr., weth.) en W. v. d. Ploeg (aftr.). Voor de R.K. Arbeiders: A. J. v. d. Lans (aftre dend voor de K V.P.), A. Th. M. Beelen (nieuw) en J. C. v. d. Poll (nieuw). De heren P. L. v. d. Hulst (weth.) en J. J. Koomen (beiden K.V.P.) hadden zich niet herkiesbaar gesteld. S.G.P. komt in de raad van Alphen aan den Rijn Aantal geldige stemmen 10 009 (1946: 9606), kiesdeler 526. C.H. 3059. A R S.G.P. 2567 <1946: A.R. en C.H. 4732. 1946: SGP. 404), K.V.P. 2056 (1819), P.v.d A 1711 (1649), V.V.D. 616 (431). In 1946 behaalde de Onafhankelijke Groep (Slootjes) 571 stemmen. Zetelverdeling: C.H. 6, A.R.S.G.P. 5 (1946: A.R.-C.H. 10, S.G.P. 0), K.V.P. 4 (4). P.v.d.A. 3 (3). V.V.D. 1 (1). In 1946 verkreeg de onafhankelijke groep Sloot jes 1 zetel (deed nu niet meer mee).f Gekozen zijn: voor de C.H.: J. v. d. Berg, P. Verdonk, G. Gesman Lzn., A. Kroon. H. Brokaar (allen aftredend) en H. J. Jansen (i.p.v. A. Groeneveld). Voor de A.R. en S.G.P.: W. Brouwer, A. J. Dekker. \V. Geerlof en C. Verduyn (al len aftredend, allen A.R.) en Joh. v. d. Lee (S.G.P., nieuw). Voor de K.V.P.: C. M. Deerenberg (aftr.), A. F. Ruijssenaars (aftr.). L. C. Slootjes (i.p.v. H. C. Kroft) en A. Honout (aftr.). Voor de P.v.d.A.: Ph. H. Rogaar, G. Nijman en H. v. d. Akker (allen aftredend). Voor de V.V.D.: W. S. v. d. Meent (aftr.). De heer C. Ko ren, die de laatste tijd voor de Onafh. Groep-Slootjes zitting had, keert van- Bijna verdronken Gistermiddag is een onbekend geble ven jongetje in de Nieuwe Rijn ter hoogte van het Stadhuis in het water gevallen Het ventje, dat dreigde te verdrinken, is gered door de (heer P. van der Lee. Hoge- •woerd 87, die onmiddellijk gekleed te water sprong. Distributievaria Uitreiking van bonkaarten 909 vindt morgen (Vrijdag) te L e i d e n plaats aan de gezinnen, waarvan het hoofd een gtamkaartnummer heeft tussen 48.401 en 50.600. De loketten zijn geopend van 8.30—12 en 1.45—4.30 uur. Meebrengen: stamkaarten en inwisselingsbonnen. Alles bij het oude, ook in Woubrugge Aantal geldige stemmen: 1314 (1946: 1256). ongeldig 29. kiesdeler 183 4/10. K.V.P. 564 (528) met 3 zetels (1946: ook 3); C.H. en A.R. 483 stemmen. 3 zetels; Gemeentebelang 167 stemmen, zetel, S.G.P. 71 stemmen, geen zetel (1946: Prot.-Chr. Groep 3 zetels en Gemeente belang 1 zetel). Gekozen zijn: voor de K V P W. H. J. Bank (weth.). P. J. van der Eng en J Zwetsloot (allen aftredend). Voor de Prot.-Ohr.: H. Angenent (C.H., wethouder, aftredend). E. Boer (A.R., nieuw), T. den Hertog (C.H., aftredend). (De heer A. Boon keert niet terug). Voor Gemeente belang: P. Rchraverus (aftredend). Stemmenverlies voor de P. v. d. A. te Leiderdorp Aantal geldige stemmen 2112 (1946: 2012). A.R. 705. C.H. 586 (samen 1291. in 1946 gecombineerd 1180); S GP 88 (80); K.V.P. 351 (318); P.v.d.A. 382 (434). On geldig: 81 stemmen (er waren nogal wat blanco stemmen). Kiesdeler 192 Zetelverdeling: A.R. 4. C.H. 3 (1946: samen 7); S.G.P. 0 (0); K.V.P. 2 (2); P.v.d.A. 2 (2). A.R. en C.H werkten om tactische redenen ditmaal niet samen. In 1946 maakte de P.v.d.A. kans op een derde zetel. Deze kans verdween thans echter geheel. De S.G.P. kon weer lang niet een zetel behalen. Gekozen werden: voor de AR L. C. Snel (weth.), S. J. v. d. Stoel. M. Moraal Los (allen aftredend). Voor de C.H.: M. van Winkel (aftr C. de Graaf Wzn (aftr en E. J. Veldhuijzen (nieuw). De heer M. "P. Splinter (weth.) leeftijd (byna 75 jaar). Voor de K.V.P.: J. van Stralen (aftr.) en H. C. Broxter- man (i.p.v. H. Kuilenberg, die nr 3 staat). Voor de P.v.d.A.: J. Vermeulen en J. J. Boon (beiden aftredend). Situatie in Alkemade ongewijzigd niet herkiesbaar gesteld wegens te hoge hoek. Aantal geldige stemmen 3105 (1946: 2928). van onwaarde 70. K.V.P. 2599 (2463). Prot.-Chr. 506 (465). Kiesdeler 238 11/13. Zetelverdeling: K.VP, 11 (11), Prot.- Chr. 2 (2) by een oversdhot van 28 stern- Gekozen zijn: Voor de K.V.P.: C. Meer (weth.. aftr.), H. P. van der Poel (weth., aftr., 96 voorkeurstemmen), J. P. Hogenboom (aftr.), L. J. Kerkvliet (aftr. 71 voorkeurstemmen), N. A. J. Rietbroek (i.p.v. C. G. van Emmerik), J. A. v. d. Geest (aftr.), M. R. van der Veld (aftr.). M. H. Spring in 't Veld (aftr.), W. J. C. Versteege (i.p.v. H. P. Akerboom), C. J. de Jong (aftr.), A. M. van Scheppingen (i.p.v. A. J. Zandvliet), Voor de Prot.- Chr. Groep: A. van der Bijl (C.H.) en P. in der Velden (A.R.), beiden aftredend. Ook te Benthuizen geen verandering Aantal geldige stemmen: 579 (1946: 577), van onwaarde 7. kiesdeler 82 5/7. A.R.-CH. 143 (1946: 130); SGP 255 (237); Gemeentebelang 80 (88); Arbeiderspartij Gemeentebelang 101 (122). Zetelverdeling: A.R.-C H 2 (2); SGP 3 (3); Gemeentebelang 1 (1); Arb.partij Gemeentebelang 1 <1) Ongewijzigd dus. Gekozen zijn: Voor de A.R.-C.H. lijst: W. C. Diephout (aftr. A.R.) en A. M. Slootmaker (C.H.) i.p-v. D. van der Maas. Voor de SGP: C. van Gaaien (weth.), A Voorwinden (weth,) en D. van Leeuwen (allen aftredend). Voor Gemeentebelang: Jos. van der Eijk (VVD. aftredend). Voor de Arbeiderspartij Gemeentebelang: Soest (P. v. d. A., aftredend). In Hazerswoude zetel van K.V.P. naar S.G.P. Aantal geldige stemmen: 2501 (1946: 2400), van onwaarde 41. K.VP 1022 (964). C.H. 679 (657). A.R-S.G.P. 800 (1946: A.R.: 744. S.G.P 35). Zetelverdeling: K.V.P. 4 (5). C.H- 3 (3). A R. 3 (3). S.G P. 1 De samenwerking A R-S.G.P. heeft de S.G.P. dus een zetel in de raad gebracht. Dit ten koste van de K.VP. Gekozen werden: Voor de K.V.P.: L. M. de Boer. F. J. Kouwenhoven, N. P. Kaptein (weth.) en M. Heijmans (allen aftredend). De heer P. J. Rietveld (K. .P.) keert niet terug. Voor de C.HC. in Dam (weth.), Jac. van Ofwegen en J. Ravensberg (allen aftredend). Voor de A.R.: W. Slootweg (aftr.), C. van Kla- (aftr.) en W Wille (nieuw A- Demoed. die zich niet herkiesbaar had gesteld). Voor de S.G.P.: J. F. Kaas- Prot.-Chr. groep in Oegstgeest snoepte verdeelde K.V.P. een zetel af P.v.d.A. boekte verlies van meer dan 200 stemmen Te Oegstgeest werden uitgebracht 4964 geldige stemmen (1946: 4684). Prot.-Chr. 2230 (1880), K.V.P. 1045 (1120), P.v.d.A. 775 (983), V.V.D. 757 (701), R.K. dissidenten 157 Percentages: Prot.-Chr. 45 (40.1), K.V.P. 21 (23.9), P.v.d.A. 15.7 (21), V.V.D. 15.2 (15). R.K. diss. 3.1 Zetelverdeling: Prot-Chr. 7 (6), K.V.P. 3 (4). P.v.d.A. 3 (3), V.V.D. 2 (2), R.K. diss. 0 De verkiezingen brachten in Oegst- ïest dus een onverwacht succes voor de Prot.-Chr. groep, die thans zeven in plaats van zes afgevaardigden naar de raad kan zenden, ten koste van de K.V.P. Niet dat de stemmen zouden zijn overgegaan, maar doordat een R.K. dis- sidenténgroep met een afzonderlijke lijst uitkwam en daarop 157 verloren stern- kreeg, die anders stellig naar de K.V.P. zouden zijn gegaan, wat gezien de resp. percentages van 21 en 3.1 tegen- 23.9 in 1946 en mede rekening hou dend met de bevolkingsaanwas, vrijwel Weliswaar had de Prot.-Chr. groep haar 7e zetel toch gekregen, doch als de K.V.P. één was gebleven, had de P.v.d.A. met een zetel minder tevreden moeten zijn, terwijl de K.V.P. haar raads- kwartet had behouden. Dat velen ook van de dwalingen huns weegs zijn teruggekeerd, moge blijken uit het feit, dat de P.v.d.A. niet minder dan 5.3 verloor en de Prot.-Chr. groep ;n winst behaalde van 4.9 In de Prot.-Chr. raadsfractie zal nu, naast de reeds zittende raadsleden, mr Valentgoed, Oosterom, De Neef. Den Ouden, Blansjaar en Van Nieuwkoop, zitting worden genomen door de heer Nic. den Heyer, een bekend snijbloemen- exporteur. H"y is naast voorzitter van de Vereniging van Snijbloemenhandela ren ook pl.v.v. voorzitter van zijn vak groep. Van de V.V.D. en de P.v.d.A. keren de thans zittende raadsleden terug. De K.V.P.-fractie ondergaat echter een ra dicale wijziging. De enige die terugkeert, is de tegenwoordige wethouder dr W. J. J. Dijsselbloem, terwijl de heren J. J. v. d. Poel, N. A. Kerkhoff, C. den Hol lander en het nog niet beëdigde raadslid A. H. J. Kooloos zullen worden vervan gen door de heren Th. J. J. van Beek en H. A. M. van Kerkhoff. Zaterdag 25 Juni a.s. zal door de buurtvereniging „Haagwegkwartier" voor haar leden in de Nieuwe Wetering een grote viswedstrijd om fraaie prijzen worden gehouden. Per autobus worden de deelnemers naar de startplaats ge- Opgericht is een schaak- en dam club De eerste wedstrijd zal worden ge speeld tegen het personeel van de ste delijke lichtfabrieken. Er is ook een athletenclub, welke onder leiding staat van de heer H. Lepelaar. Om zeven minuten voor zeven begon gisteravond de uit 42 man bestaande ploeg van „T.O.P." uit Noordwijk aan de avond-vierdaagse in Leiden en om geving. De clubvlag ging voorop en spoorde aan tot volgen. Hetgeen dan ook geschiedde! Een paar uur later waren alle meisjes en jongens weer by Harmonie-gezelschap „De Post" viert achtste lustrum Gisteren receptie, Zaterdag feestavond Het harmonie-gezelschap „De Post" iert deze week, zoals bekend, haar 40-jarig bestaan. Gisteravond werd in ,In den vergulden Turk" onder zeer grote belangstelling gerecipieerd. In de rij van hen, die hun hartelijke gelukwensen kwamen aanbieden, merk- vy o.a. op: de heer Habermehl, di recteur van het P T.T.-kantoor te Lei den, de heer Hartgerink, oud-directeur, de heer Boerma, referendaris van het kantoor, het voltallige hoofdbestuur van het Ned. Verbond van sport- en ontspan ningsverenigingen van P.T.T.-personeel, afgevaardigden van het district Zuid- West van dit verbond, van tal van zus terverenigingen (uit Leiden, Katwijk. Rijnsburg en Voorschoten) en van de Leidse bond van harmonie- én fanfare corpsen. de voorzitter van de Amster damse Post-harmonie, van de Rotter damse en de Haarlemse, de heer Hoog- teijling, hoofdcommies te Leiden, de heer Kloos, voorzitter van de ontspannings- eniging van de P.T.T. alhier, de heer Bovenlander, chef van de technische t te Leiden, afgevaardigden van de V.V.S.L., het L.S.C., ..Minerva", de 3 Oc- tober-vereniging en de vereniging „Ko- ginnedag", alsmede de heer Bolder- dijk. oud-dirigent van het corps. Zeer veel bloemstukken sierden de receptie-zaal. Mevrouw Van der Steen Collee bood namens het dames-comité „De Post" een enveloppe met in houd aan, evenals de heer De Graaf na- de donateurs. De heer Talens, voorzitter, bracht de actieve dames ie nulde voor haar werk. Hij over handigde bloemen. Onder de geschenken bevonden zich verscheidene muziekstuk ken. Er was nog een telegram binnen gekomen van de directeur-generaal van het P.T.T.-bedrijf, de heer Neher. Het salon-orkest van de heer Verwer heeft de.receptie geheel belangeloos op uit-, nemende wijze luister bijgezet. Zater dagavond zal „De Post" in de Stads gehoorzaal een feest organiseren. Eerst Voor dc Leidse tuchtrechter. Een kapper had. hoewel hij in de te prijsklasse was ingedeeld, voor haarsnijden 50. scheren 25 en wassen ;nt gerekend. Ook waren er geen prijskaarten in étalage en salon aan gebracht. De kapper was scherp in zijn critiek, hetgeen de tuchtrechter beloonde f 100 boete voor het berekenen van te hoge prijzen en f 25 boete voor het niet aanbrengen van prijskaarten. Tevens een ernstige waarschuwing ge geven.. Een bakker verkocht amandel- broodjes te duur, terwijl hij in zijn zaak geen receptenboek had. Boete: f 40. Een groot gedeelte van de zitting werd in beslag genomen door een zaak een piano. Een mevrouw had een piano voor f 500 ingekocht en weer voor f 1000 verkocht. Het instrument bleek later niet veel bijzonders te zijn. Acht getuigen waren opgekomen, die allen verklaarden, dat de piano goed was. Een deskundige beweerde echter het tegen deel: „een ziek instrument". Over een week zal de tuchtrechter geven de muzikanten een jubileum-con cert en daarna zal een cabaret-program ma worden afgewerkt. Naar w(j nog vernemen, ligt het in de bedoeling van de harmonie „De Post", zich over enige tyd een ge heel nieuw instrumentarium aan te schaffen. De inhoud van de op de receptie aangeboden enveloppen zal reeds voor dit doel worden besteed. 18 JUNI BOMMELDAG By „De Bezige Bij" in Amsterdam ver schijnt Zaterdag 18 Juni een boek met vertellingen en platen over de b\j kin deren zo populaire figuren Tom Poes en Ollie B. Bommel. Door de uitgever is deze dag geproclameerd tot Bommeldag en er zijn door het gehele land Bommel feesten voor de jeugd. In Leiden bestaat dit feest uit een vrolijk en boeiend kin derspel „Tom Poes als kikker", dat zal worden gespeeld door het gezelschap Chris Hofland. U V.S speelde een behoorlijke partij voetbal en vergat bovendien niet op be paalde tijden doelpunten te maken. En dat ondanks een geheel door elkaar ge gooide voorhoede. Door het niet-spelen van de nog steeds geblesseerd zijnde Verhoogt, stond nu Fosel op de rechts buiten- en Sloos op de linksbuitenplaats. Beiden, maar inzonderheid Sloos, hebben zich uitstekend geweerd- En daar Blom en Kantebeen op de binnenplaatsen hun partij behoorlijk bliezen en M. de Wolf op de centervoorplaats zich in het ge heel aanpaste, kon het gebeuren, dat de Deense keeper, die overigens één doel punt cadeau gaf. tot zesmaal toe de bal uit het net moest halen. Dat de stryd ondanks het s< verloop geen saai verloop kreeg, i danken aan de mannen van Koning Haakon, die goed partij bleven geven. De Denen startten wat traag en daar door kon U.V.S. het initiatief ne: Al spoedig forceerde Sloos een co maar De Wolf lepelde de bal precies de verkeerde kant van de paal. Toen gingen de Denen het ook eens proberen, maar daar stak Tonny Kantebeen stokje voor: Hij bouwde een goede val op en smaakte het genoegen, uit de voorzet van Sloos een juweeltje van doelpunt te scoren (10 Het samenspel- werd toen aan beide zijden iets te doorgevoerd, wat een kolfje naar hand van de verdedigingen was. Na 22 min. spelen ontstond (weer uit een voorzet van Sloos) het tweede Leidse doelpunt. Twee Deense verdedi gers en De Wolf trapten finaal over de bal heen. die toen bij Blom terecht kwam. En deze bedacht zich geen moment en loste een onhoudbaar schot (20. Bijna direct hierop zette de Deense midvoor Helge Jansen op een doorloop bal goed door en toen Van Wel bij zijn uitlooppoging geen succes had. wai stand 21. De gasten kwamen er beter in en om beurten waren de beide aanvallen aan- het werk Die van U deed haar werk efficiënter. Acht ir ten- voor de rust liet de Deense keeper de bal uit een sohot van Fasel glippen DRIEMAAL VIJFTIG EN EENMAAL VEERTIG TE NOORDWIJK. V. I. n. r de heer en mevrouw F. Barnhoorn-T. Grooteboer (40 Jaar gehuwd), de heer ei mevrouw H. LindthoutA. Barnhorn (50 jaar), de heer en mevrouw D. J. var RynT. Barnhoorn (50 jaar) en de heer en mevrouw W. PasschlerG. Barn- hoorn (50 jaar), allen binnen het jaar Foto N. van der Horst. ,Zento" passeerde de 1000 bezoekers Morgenavond officiële sluiting. De Zendingstentoonstelling in de Hoog landse kerk kreeg gisteren zeer veel be langstelling. Tot nu toe hebben ruim 1000 Leidenaars haar bezocht. De orga nisatoren zijn uitermate verheugd over dit prachtige resultaat, dat vandaag en morgen nog wel aanmerkelijk zal toe nemen. Morgenavond, half tien, zal de wijzen. tZento" officieel worden gesloten. Alleen Duyvis maakt Salata JOHN MASERELD 42 Gestadig glom de boot hoger iger; één ogenblik stond ze bijna lood recht. „Ze keert ons", steunde Kruiser. Hij zag de twee mannen vooruit in de boeg zich vastklemmen, hoog hoven hem uit, als op de bovenste sporten van een zwaaiende ladder. Toen verdwenen lucht en boot beiden in een spuitende muur van striemend, klotsend water een krampachtige trilling onder, een woe den woelen om hen., en de druk van de watermassa's over hen heen. Toen ze eruit kwamen, begreep Krui ser, dat hy er nog niet geweest was, maar de boot bijna. Ze stond vol water, tot zinkens toe. „Vlug, vlug, hozen", schreeuwde hy. „Grijpt wat jullie -kunt en hoost." Zij hadden drie putsen, drie hoosvaten en een zeilmakerszak. In minder dan geen tyd werd daarmee koortsachtig ge hoosd. Niemand verwachtte, dat ze nog te redden was; ze was vol tot het dol- boord en de bemanning stond tot het middel in het water. De boot bewoog onder hen, alsof zij zo de diepte in zou gaan. Het gehele wrijfhout was van het gangboord losgescheurd en de drie bo venste naden liepen als^spuigaten. Dit en haar luchtkamers waren haar behoud. „Nog zo'n paar", zei Kruiser, „dan kunnen wij de nattigheid niet meer ber gen." „Neen, mijnheer." Niemand was ernstig gewond, maar iedereen had iets opgelopen, een schram, een snee of blauwe plekken. Dat nam niet weg. dat de boot leeg gehoosd moest worden, hetgeen hen een uur lang hard bezighield. Toen zij klaar waren, was het acht glazen en pikdonker. Ze waren alle maal erg afgemat en terneergeslagen. Zij hadden geen licht behalve het trooste loze glanzen van de stormkoppen; de rest van hun wereld scheen opgeslokt te zijn in de storm. De losse naden knarsten en werkten, de ankerlijnen bleven schrikken en ruk ken. er was een siepelend lek achter uit bijgekomen en niets, dat erop wees, dat het beter weer zou worden. „Mijnheer Fairford", zei Kruiser, „wij moeten de boot sjorren en een eind ma ken aan dat werken". Hij keek na. welk touwwerk er nog over was en sjorde met behulp van zijn beste vier matrozen vier zware lijnen rondom de boot. Hij dankte de hemel, toen hij merkte, dat hierdoor het werken opgehouden was. Omstreeks half tien vond Kruiser, dat de boot zo veilig was, als hij haar kon maken. Hoewel de ho- zer veel meer werk had dan gedurende de afgelopen dag, was zij toch wel vrij van water te houden. „Wacht afnokken", zei hij. Op dat ogenblik zei Stratton: „Wij hebben een paar kwade ogenblikken achter de rug. Mijnheer. Wat zoudt U denken van een slokje brandewijn?" „Ik ga over de brandewijn en ik zal die wel uitdelen, als ik het ogenblik daarvoor gekomen acht", zei Kruiser. „Het is sneu voor een stel arme slok kers. dat u dat nu niet gekomen acht. Mijnheer." „Dat is nu niet aan de orde, Stratton", zei Kruiser. „Of je nokt nu af zonder praatjes, of je krijgt de rest van de nacht ankerwacht." Stratton vond het verstan diger geen woord meer te kikken. Hij kroop in een hoek en mompelde iets over de rest van de bemanning, die een troep lammelingen waren en niet voor hun rechten opkwamen, maar hem alles lieten opknappen. Voor hij afnokte, sprak Kruiser enige ogenblikken met Fairford. „Zij is nu wat rustiger", zei hij. „Ik geloof wel, dat zij het houdt, als wij tenminste niet nog zo iets krijgen. Hebt U ooit zo'n zee gezien?" „Neen, Mijnheer, nooit, en ik hoop er nooit meer zo een te zien ook. De zee zit vol verrassingen; de een of andere vulcanische uitbarsting heeft dit waar schijnlijk veroorzaakt." „Voordat ik afnok", zei Kruiser, „wil ik toch nog even naar de kasten kijken. Die zijn nu wel zogenaamd waterdicht, maar na zoiets kon het wel eens anders uitkomen." „Best mogelijk, Mijnheer." Het was gemakkelijk te constateren, direct by het openen van de kasten. De bakboordsachterkast, waarin hun beetje zoet-water opgeborgen was. stond vol zeewater. De stuurboordsachterkast was bijna evenvol. Hun drinkwater was weg en hun proviand bedorven. Kruiser hoos de beide kasten eigenhandig uit. Deze dag had hem een paar lelijke parten gespeeld en hij trachtte te bedenken, wat zij de volgende dag zouden moeten beginnen. Hij wist, dat oude Fairford daar naast hem, totaal verslagen was. (Wordt vervolgd) Naestved Iclraets Forenig kreeg een lesje in scoren U. V. S. won van de Deense club met 6-2 Het was voor de Deense tweede-klasser Naestved Idraets Forenig niet bepaald plezierig, dat ze haar wedstryden in ons land moest besluiten met een fikse 62-nederlaag tegen het Leidse U.V.S. Hardnekkig hebben de Denen gepoogd een eervoller resultaat te behalen, maar het mocht hun niet gelukken. En dat hebben ze zichzelf te verwyten, want hoe aardig en goed hun spel vaak ook was, produc tief was het niet. En by voethal gaat het nu eenmaal om de goals, zowel bij ons als in Denemarken. en De Wolf strafte deze blunder subiet af. Even later zette Tonny Kantebeen goed door. hij passeerde back en uitge lopen keeper en liet zijn club met een 41-voorsprong de tb.:? consumeren. Vol geestdrift wierpen de Denen zich na de hervatting in de strijd. Een kwartier lang werd U V.S. in de verdedi ging gedrongen, maar tot resultaat leidde dit niet. En toen de Leidse club. ge steund door de aanmoediging van het publiek, ook weer een duit in het zakje ging doen. kwam het doel der gasten opnieuw in gevaar De Wolf kanjerde de bal tegen de paal èn naast en toen hij het leer, uit een voorzet van Sloos, tactisch voor Fasel liet lopen, voerde de rechtsbuiten de stand to 51 op- Vyf minuten later ontstond na een combi- na lie van de linkervleugel het tweede doelpunt der Denen, gescoord door de ijverige Egon Falch (52). Deze knaap kreeg vlak daarop opnieuw gelegenheid tot scoren, maar hij zag kans voor open doel de bal tegen de lat te schieten. Fasel bracht tenslotte uit een corner, genomen door Sloos, de eindstand °P 2. Het was een faire, sportieve strya, aie werd ingezet met aanbieding van bloe men- door de Deense aanvoerder aan Sloos en die veel publiek trok. Ruim 200 tippelaars zetten avond-vierdaagse in Als training voor de grote vierdaagse te Nijmegen Een grapjas heeft eens gezegd, dat N.B.v.L O. (de initialen van de Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding, die ieder jaar de vierdaagse te Nijmegen organi seert) betekent: .Nietige beloning voor langdurige ontbering". Hij doelde op de onderscheiding, die de deelnemers aan deze marsen na afloop ontvangen. Dit moge dan wellicht waér zijn voor men sen, die ongetraind zijn en zich naar de finish slepen, de rasechte tippelaar zal het met deze uitspraak niet eens zijn. Hij traint zich maandenlang en volbrengt de tochten met gemak. Zo'n gelegenheid tot training biedt de wandelsportkring Leiden en omgeving, die jaarlijks de avond-vierdaagse op touw zet Ditmaal waren er ruim 200 deelnemers. die gisteravond vanaf .Royal" welgemoed aan de eerste tocht begonnen. „T.O.P." uit Noordwyk was er club van 42 man en voorts wa- ploegen van de „P. A. v. d. Werff", „De Sleutels". „De Volharding", .Vuit Leiderdorp, de Oranje-Gar- a vele persoonlijke deelnemers. Het had beter kunnen zijn. maar er geen enkele wandelaar, die op de eerste dag onderweg bleef steken. Zo gaat het goed. Studenten zetten strijd om de titels voort Ook op de tweede dag waren er rake (Van onze sportredacteur) Onvermoeid zetten de studenten op de banen van de Noordwtjkse sportvereni ging de strijd om de tennistitels voort. Ook op de tweede dag werden zowel in het dames- als herenenkelspel en ii) de dubbelspelen rake overwinningen be haald. De schifting tussen sterke en zwakke spelers duurt nog onverminderd voort. Gisteren wist slechts Vogelenzang in zijn partij tegen Koers geen enkele set te 'winnen. Toen kwam ook Piet van Heeswijk, de bekende voetballer en ijs hockeyer in 't geweer. Krijgt hij ditmaal geen last van een oude blessure, dan brengt hy het een eind. Hy en Lim gaven Jasperse en Wolters in het dubbelspel geen schijn van kans. De uitslagen Herenenkelspel (le ronde): H. Chris- tern sl. D. Hazelhof 7-5, 6-0; P. Koers sl. H. J. Muller 6-2, 6-2; R. Verkerk sl. Timmermans 6-3, 6-1; 2e ronde: J. Link sl. F. Dijkstra 6-0, 6-2; P. v. Heeswijk sl. F. Orlandini 7-5, 6-0; H. Lim sl. R. Blom 6-3, 6-0; M. Lubbers sl. H. Struwe 6-3, 6-2; J. A. Karramoy sl. A. Etman 6-4, 6-1; W. Keuls sl. F. W. Meyer 6-3, 6-4; N. J. Roorda sl. Van Raalte 6-2, 6-0; A. Lim sl. J. W. Valkenburg 4-6, 6-3, 6-1; J. Koers sl. Vogelenzang 6-0, 6-0; mr Van Zwaay sl. J. v. d. Feen 6-3, 6-0. Dames enkelspel (le ronde): Mej. E. Wynne sl. mej. M. de Jong 6-4, 6-2; mej. J. Zaarberg sl. mej. M. Vollewijn Gelpke 6-1, 6-4; 2e ronde: mej. W. van Geldorp sl. mej. M. C. Huese 7-5, 4-6, 6-2. Dames dubbelspel (2e ronde): Mej. L. Cleton en mej. W. M. Theyse sl. mej. C. Bramlage en mej. M. A. M. Lonte 6-2, 6-4; mej. M. C. Huese en mej. Y. Ray- makers sl. mej. M. de Jong en mej. T. Tummers 6-1, 6-0. Herendubbelspel (le ronde)Wakkers- dijk en Van Zwaay sl. H. v. Oordt en P. van Wezel 6-2, 6-1; A. L. Djilantik en W. Gerungen sl. A. Budding en Th. Neu- «Teldijk 6-2, 6-1; 2e ronde: B. Lim en P. van Heeswijk sl. K. Jasperse en J. Wolters 6-1, 6-1. Gemengd dubbelspel (le ronde): Mej. M. C. Huese en F. Dijkstra sl. mej. W. van Geldorp en J. W. van Doorn 6-4, 4-6, 7-5; mej. E. Koster en H. Struwe sl. M. Ament en J. Stam 6-1, 6-2; mej. N. de Jong en P. F. Geerkens sl. mej. A. Trip en R. Hazelhof 6-3, 2-6, 6-4; mej. F. N. Schrage en W. Akkersdijk sl. mej. Bijlsma en J. A. I. van Doorn 6-4, 6-1. Gemengd dubbelspel: Mej. G. Wynne en A. Budding sl. mej. T. Tummer en R. Blom 63, 62; mej. M. Lampe en F. Bonte sl. mej. W. M. Theysse en R. Ver kerk 60, 97; mej. S. Timmermans en J. Roorda sl. mej. Wynne en Th. Netel- dijk 46, 6—3, 6—4. Heren dubbelspel (le ronde): H. Struw# en P, van Doorn sl. A. Etman en Timmer man 62,60; J. Koers en H. Christiaans# sl. Mol en Möller 64, 62. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Machiel z. v. C J. Chris- tiaanse en H. de Wolf; Marianne E. d. v. W. E. Huber en E. A. Maas; Alexander z. v C G Lelieveld en L H Versteeg; Jo hannes G. z. v. S. C. van Seggelen en M. A. Worlman; Jacoba E. A. M. d v. J. C. Beenakker en A. D. J. Strotmann; An- tonie J. z. v. J. P. van Hove en A. H. Wielinga; Krijn H. z. v. K. v. d. Meij en H. Honders. OVERLEDEN: A. H. v. d. Stap wed. v. P. Ammerlaan, 83-j.; J. I. Erades, z., 8 maanden. GEHUWD: F A. N. Bloemheuvel, jm, en M. Holswilder, jd; J. Koolmoes, jm, en H. C. Keijzer, jd; L. Boom, jm, en G. Knotter. jd; J. L. Bots, jm. en P. C. M. Wijtenburg, jd; D. Petit, jm, en P. A. Kerkvliet, jd; J. H, A. Winterkamp, jm, en C. v. d. Zeeuw, jd; J. C. Wijnands, jm, en C. Devilee, jd. Montessori-kleuterschool wordt uitgebreid Dépendance wordt gevestigd in het voormalige Joodse weeshuis. De Montessorischool voor Voorberei dend Onderwijs, aan de Zoeterwoudse Singel, heeft 11 jaren met ruimtegebrek te kampen. In één lokaal van beschei den afmetingen, zijn niet minder dan kindoren ondergebracht. En bovendien bestaat er al jaren een wachtlijst ongeveer zeventig kinderen. In een, dezer dagen gehouden verga dering van het bestuur met een aantal ouders, heeft de presidente, mevrouw C- J. NiekerkBlom, medegedeeld, dat een oplossing in het vooruitzicht is. Het be stuur hoopt binnenkort de beschikking te krijgen over een tweetal lokaliteiten van het voormalige Joodse Weeshuis in de Roodenburgerstraat. Uiteraard zijn hieraan nog wel enige moeilijkheden verbonden, voornamelijk van financiële aard. daar de Stichtinge voor Voorberei dend Onderwijs in Leiden niet van over heidswege wordt gesubsidieerd en dus voor de inrichting geheel is aangewezen op een uit te schrijven 4 pot obligatie lening, welke begroot wordt op f4000. Het ligt in de bedoeling de school na de zomervacantie zo spoedig mogelijk te openen. De finish is in zicht! Nog 6 dagen en Leiden gaat ter stembus Rechts houden is ons devies, IMMERS IMMERS Prot-Chr. groep behoeft sporen in de raad reeds zichzelf niet op de schouder verdiend, de gehele burgerij, maar te slaan, dat doet het kran- Vol goede moed scharen met name ook de midden- tenlezerud publiek (figuur- allen zich rond lijstaan stand en de arbeidende lyk) wel. k'.asse vragen om een prin cipiële, doelbewuste. ■PH.. PUuddenstand zal in de bouwende politiek, óók in nieuwe raad voor de Prot- de gemeenteraad. Een prin- Chr. groep onder meer zijn cipiële overtuiging, inzicht vertegenwoordigd: door de in bestuurszaken en gespe- heer L. Questroo (vijfde cialiseerde vakkennis deze foto), de arbeidende klasse drie kwaliteiten behoort een door de heer A. Knetsch gemeentebestuurder te be- (laatste foto). De eerste is zitten. De zittingsperiode een „nieuwlichter", maar 19461949 heeft in dit op- bijna heel Leiden kent hem, zicht heel) wat bewezen! De en de tweede heeft zijn der Van der Kwaak, mar 1 van liist 2. SAMEN STERK DaT IS 'T WERK. D. van der Kwaak Mr C. J. Woudstra J. van Iterson Mr dr H. D M. Knol L. Questroo A, Knetsch

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2