Sport en Wedstrijden NIEUWE LEIDSCHE COURANT S WOENSDAG 15 JUNI 1949 De eerste steen van 287 woningen en 7 winkels in Plan-Noord werd gelegd Minister In 9t Veld: Het zal van de gemeente besturen afhangen Niemand minder dan nynister In 't Veld heeft gisteren de eerste steen gelegd voor een complex van 287 woningen en 7 winkels, die eenmaal door de woningbouwvereniging „De Eendracht" in exploitatie zullen worden ge nomen. Wannéér? Dat is nu juist de vraag. Het is altyd gemakkelijker te bepalen, wanneer de eerste steen zal worden gelegd (en door wie), dan wan neer de laatste aan de beurt is. Laten wjj in elk geval hopen, dat 1950 ons reeds een flinke ry van deze 294 zal brengen. grond hebben en of de plannen klaar zullen zyn. Anders zal zelfs hy niets kunnen beginnen. Nadat de minister de wens had uitge sproken, dat de bouw voorspoedig zal mogen verlopen, wijdde hij zich met zorg aan de hem „opgedragen" taak van het leggen van de eerste steen. Mr dr In 't Veld bezichtigde vervol gens nog het gehele complex en hij be gaf zich daarna in gezelschap van B. en W. en de gemeente-secretaris naar de 82 gebouwde woningen in de Tomaten- straat om tenslotte het Stadhuis te be zichtigen. Dat de bouwcommissie voor plan- Noord, gevormd uit de woningbouwver enigingen „Ons Belang", „De Eendracht' en „de Goede Woning", haast zet achter het op zich genomen werk, kwam eens tot uiting, toen gistermiddag dr J. In 't Veld, de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting, in eigen persoon, uit Den Haag naar Leiden kwam om de eerste steen van plex woningen te leggen. Velen, voltallige college van B. en W., de ge meentesecretaris, mr J. Bool, dr Z. IJ. v. d. Meer. directeur-generaal van het Departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer H. J. Arnold van de Nat. Woningraad, ir D. Boogerd, directeur van Gemeentewerken, de inge nieurs D. Y. Lem, mr J. Westra er J. Koch, de heer H. M. Simonis, onder voorzitter van de K. v. K., leden van dt commissie voor Openbare Werken uit de gemeenteraad, de besturen van de drie samenwerkende woningbouwverenigin gen. de architecten B. Buurman en ir M. B. Schulte, de heer J. Leieher, van de Prov. directie voor Volkshuisvesting, de aannemers M. v. d. Bent en Zonen en de hoofdopzichter D. van Rijn, gaven var hun belangstelling blijk. Nadat de minister, die vooraf met bur gemeester jhr mr F. H. van Kinschot en wethouder A. J. Jongeleen de 120 mon tage-woningen aan de Morsweg had be zichtigd, was gearriveerd, riep de bur gemeester hem een hartelijk welkom in Leiden toe. Het verheugde hem, dat mr dr In 't Veld ook het schone stadhuis wilde bewonderen en belangstelling had voor het werk van de woningbouwver enigingen. De heer J. Gerritsen, voorzitter van de bouwcommissie, zei. dat het hem veel genoegen deed. dat de minister naar Leiden had willen komen. Hij gaf hem de verzekering, dat de samenwerking tus sen het gemeentebestuur en de woning- bouwverenisingen steeds uitstekend was en hij bracht spéciaal hulde aan wethou der Jongeleen en architect Buurman. Nadat de heer H. van Weizen. voorzit ter van de woningbouwvereniging „De „Eendracht' er o m. op gewezen had. dat voor het complex f3.00Ö.000 moest wor den uitgetrokken, kreeg de minister het woord. Mr dr In 't Veld had de woorden van de heer Gerritsen, die de wens had uit gesproken, dat de minister zich bij de karwei niet uit 't veld zou laten slaan, goed in zijn oren geknoopt. Hij kon ver tellen. dat hij animo in het vak krijgt en er over denk', om eerstdaags vakexamen te doen. Weth. Jongeleen had wel eens tegen hem geklaagd, maar nu vond hij de bouw van 294 woningen toch stellig de moeite waard. In 't begin, zo vertelde de minister, was er gemopperd over de slechte vorde ringen van de Wederopbouw. Maar de aandacht moest toen meer gevestigd zijn op de beschadigde huizen en eerst in 1947 kon behoorlijk met de woningbouw wor den begonnen. Natuurlijk kwamen de verwoes'e gebieden niet het laatst aan de beurt. Men zag de vakarbeiders uit het Westen naar genoemde gebieden trek ken en daardoor konden in de provincies aan de zee de werkzaamheden niet snel opschieten. In 1949 kwam daarin, door een nieuwe verdeling van de objecten verandering. Noord- en Zuid-Holland, en Utrecht kregen een ruimer contingent gevestigd en die weet ook een en ander toegewezen en de vakarbeiders keerden va" deze nobele denksport af. Hy is een terug oud-hoofdklasser en hoewel hij blind is, speelt hy een uitstekende party schaak. Gelukkig bleek men in staat, de toe- De s(ryfl gjng ^it jaar hoofdzakelyk tus- wyzing ook tc verwezenlijken. De bouw-|sen hem en pastoor De Groot en pas materialen voorziening wordt langzamer-, |n e ]aatste ronde, toen beide spelers hand beter en thans is het zo. dat daar, teeen elkaar uitkwamen, viel de beslis- Inwoner van Oegstgeest omgekomen te Amsterdam De 48-jarige heer C. J. de W., gewoond hebbende aan de Mauritslaan te Oegst geest, is gistermiddag pl.m. 2 uur te Am sterdam om het leven gekomen, doordat hij met zijn auto te water reed. De W. had zijn wagen geparkeerd aan de Sin gel nabij de Leidsestraat. Toen hij wilde wegrijden, raakte hij op onverklaarbare wijze in de Singel. Een voorbijganger bedacht zich geen ogenblik, maar sprong gekleed te water en trachtte door ver nieling van de voorruit de heer De W. te redden. Hierbij verloor hij zoveel bloed, dat hij zijn pogingen moest op geven. Een dame. die zich daarna te wa ter begaf, scheurde de linnen kap var de wagen open, waardoor De W. op het droge kon worden gebracht Gedurende een uur werd kunstmatige ademhaling toegepast. Het mocht echter niet geluk ken de levensgeesten weer op te wek ken. De auto is later door een kraan wagen van de Amsterdamse brandweer op de wal gehesen. Een belangstellend lidmate der Ned. Her Kerk heeft anoniem een bedrag doen toek. van f 60.000.vrij van rechten, waa iet de bedoeling ls, dat dit bedrag t< goede zal komen aan de algemene weduwei ezenbeurs'der Ned. Herv. Kerk. Op welverdiende wijze legde de heer P. Koetsheid beslag op het schaakkam pioenschap van Lisse. Uit handen van de heer A. E. J. Modderman, vice- voorzitter van de Leidse Schaakbond, ontving hy gisteravond de wisselbeker, die hij helaas slechts voelen kan. Rechts naast hem zit pastoor J. de Groot, die derde werd en geheel links staat de heer B. L. Hooyer, voorzitter van de organiserende vereniging, de Lisser Schaakclub. lieer P. Koetsheid schaakkampioen van Lisse Na de prijsuitreiking speelde Lod. Prins simultaan besloot zyn redevoeringen steeds met de woorden„Overigens ben ik van mening, dat Carthago verwoest moet worden", maar ik wil het aldus doen: „Overigens ben ik van mening, dat de legesheffing moet verdwynen". (Voor ieder uur, dat de schaakclubs in Lisse na 11 uur spe len, moéten ze belasting betalen sport- In Lisse wonen vele schaakbeoefe- lars. Er zyn twee clubs, n.l. de „Lissw Schaakclub" en „De Zwarte Pion", die beide in de L.S.B. uitkomen. Vooral „De Zwarte Pion" deed in het afgelopen sei- zich spreken, door ongeslagen de Overgangsklasse te bereiken. Het is dan ook welhaast vanzelfspre kend. dat de aanhangers van Caïssa elk jaar hun krachten meten in de stryd om het kampioenschap van Lisse. De laatste jaren was het pastoor J. de Groot, die op de titel en de wisselbeker beslag wist te leggen. Won hy ditmaal weer, dan zou de beker definitief zyn eigendom zyn geworden. Maar zover is het niet gekomen, want Lisse heeft zich de heer P. Koetsheid r gebouwd wordt, ook de nodige terialen zijn. Alle krachten, aldus spr., zullen moe ten worden ingespannen om de woning nood de baas te worden. Daarom was spr. blij. dat de woningbouwverenigingen in Leiden zo goed samenwerken. We worstelen, zo ging mr dr In 't Veld verder, nog altijd met een tekort van 300.000 woningen en als we weten, dat er thans 40 000 woningen worden ge bouwd om de bevolkinzsaanwas by te houden, zullen we begrijpen, dat het aan tal per jaar lo bouwen woningen tot min stens 50 60 000 zal moeten stijgen. Het zal van de gemeentebesturen afhangen, of zy op tyd bouwrype „KUNST NA ARBEID" EN „THE „MAJADONIES HAWAIIANS" BIJ DE P A Tl ëN TEN VAN „SOLE MIO" Het mannenkoor „Kunst na Arbeid" en het hawaiian-ensemble „The Majadonies hawaiians" gaven een concert voor de patiënten van „Sole Mio" te Noordwijk aan Zee. Namens de luisteraars dankte de heer De Wolf voor het genotene. „Kunst na Arbeid" zal ook in „Ende geest" en hoogst waarschijnlijk eveneens in Zierikzee. by de feesten van het 1100-jarig bestaan der stad, concerteren. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Hester, d v G Collé en H Kluivers; Koenraad D, z v J W He ringa en M A G Lely; Cornelia C, d v J Verplancke en C T Kuif. OVERLEDEN: M v d Wolf, huisvr van D Vijlbrief 24 jr; W v d Wetering, huisvr van W F Smit. 78 jr; H Kleijn, man, 70 jr; D N van Es, man, 32 jr; C Sierag, vr, 79 jr; L M Crispijn, wed var W Neuteboom, 84 jr; S Stoute, wed van P Waterland. 83 jr; F M Dobbelaar, zn, 2 weken. Distributievaria Morgen (Donderdag) worden bon kaarten 909 uitgereikt aan de gezinnen, waarvan het hoofd een stamkaartnum mer heeft tussen 46.201 en 48.400. De loketten zijn geopend van 8.3012 en 1.454.30 uur. Meebrengen, stamkaarten en inwisselingsbonnen. tegen elkaar uitkwamen, viel de beslis sing. De heer Koetsheid won deze ont moeting en werd daardoor kampioen van Lisse. Pastoor De Groot werd door zyn nederlaag nog door C. v. d. Lip gepas- Gisteravond vond in „De Witte Zwaan" de prysuitreiking plaats. Het was de heer B. L. Hooyer, voorzitter van de organi serende vereniging „L.S.C.", die een openingswoord sprak, waarin hy speciaal de heer Lod. Prins en de bestuursleden van de L.S.B. A. E. J. Modderman en Jac. Galjaard hartelyk verwelkomde. Hy wees er voorts op, dat de tyd van offen sieve en defensieve penetraties voorby was en nu de ure was aangebroken, vv'aarin de „gedenktekens" zouden wor den overhandigd. Cato, aldus spreker, redactie N.L.C.) De heer A. E. J. Modderman, vice- voorzitter van de L.S.B.', reikte vervol gens met een toepasselyk woord, de pry- zen uit. De gelukkigen waren: le k 1 a sse: 1. en kampioen: P. Koets heid: 2. C. v. d. Lip; 3. pastoor J. de Groot. 2e klasse: 1. en kampioen: A. Phi- lippo; 2. C. Staring; 3. G. Vermey. 3e klasse: 1. en kampioen: A. Sta ring; 2. N. Kuypers; 3. J. Kamps. Er waren ook nog pryzen voor de win naars van de verliezerswedstryden en troostpryzen voor de spelers die de beste resultaten hadden behaald met zwart. Het hoogtepunt van de avond was on getwijfeld de simultaan-séance, die Lod. Prins, na Euwe Nederlands beste spe ler, aan 41 borden gaf. 't Was al direct waarneembaar, dat Prins zijn taak serieus opvatte, want hij „draaide zijn rondjes" in een langzaam tempo. Het duurde echter niet lang, of de eerste slachtoffers vielen, maar toch had Prins vijf volle uren nodig, aleer hij zijn werk als geëindigd kon beschouwen. Het re sultaat was schitterend, want hij won 39 partijen en verloor sléchts van G. v. d. Lip en H. J. Verleur. Een score van ruim 95 pet dus. De DSC verdient een pluim voor de wijze, waarop ze èn de kampioenswed strijden èn deze avond organiseerde. Gewestel. brandweeroefeningen te Katwijk Op Zaterdag 25 Juni a.s. (Van onze correspondent.) Zaterdag 25 Juni, 's middags, zal op het terrein bij de vuurtoren aa boulevard te Katwyk aan Zee een grote brandweerwedstrijd worden gehouden. De organisatie hiervan berust bij de brand weercommandanten van Leiden en Kat wijk. de heren S. W. Hagedoorn en J. A. Gesink. De deelnemende groepen zijn: Gouda. Alphen aan den Rijn, Hillegom. Rijswijk, Monster, 's-Gravenzande, twee uit Schiedam, Alblasserdam, Voorburg, Gorkum, Brielle. Groot Ammers, Leer dam, Den Haag, Sassenheim en Katwijk. Wedstrydleider is de ondercommandant de Leidse brandweer, de heer A. J. Kosten. Gisteravond reeds werd door de Kat- wljkse brandweer de uit te voeren op- H|J opdracht, dracht gedemonstreerd. Leidse sportwereld demon' streert in „Den Burcht" Op 27 Juni ten bate van Stichting 1940-'45 Op Maandag 27 Juni a s.. 's avonds 7. jr. zullen in de verlichte arena v: ■■Den Burcht" grote sportdemonstraties door de Leidse sportwereld worden ge houden. Medewerking zullen verlenen: le gymnastiekverenigingen „Nieuw .Brünhilde", L.T.C. en „Excelsior", de en- en tourver. „S-wiffc" met wedstry- ien op home-trainers, A.E.W. met scherm demonstraties, leerlingen var sportschool Kooreman met jiu-jitsu- er judo-oefeningen, terwyl voorts grote bokswedstrijden worden gehouden. De opbrengst komt ten bate van Stich ting 1940—'45. Nat. Studenten tenniskam pioenschappen 1949 zijn begonnen De dames zijn ditmaal niet sterk vertegenwoordigd (Van onze sportredacteur.) Op de banen van de Noordwykse Sportvereniging zijn gisteren de wed strijden om de nationale sfrudentenkam- pioenschappen 1949 begonnen. Vooral bij de dames was de bezetting wel een: sterker. Slechts mej. Geldorp en mej Eggersman zijn. geplaatst en de verwach ting is, dat mej. Eggersman de sterkste zal zijn. Met de heren is het enigszins beter gesteld. Acht van hen- zijn geplaatst, ter wijl het dubbelspel vrij stérk bezet is. Zoals gewoonlijk, gaf de eerste dag „slachtpartyen" te zien, maar dit zal in de komende dagen wel anders worden. De eerste uitslagen- waren: Heren enkelspel, le romde: F. Dijkstra sl. P. Keizer 61 64; F. Orlanddni sl. J. H. Keizer 9—11, 6—2 7—5; A. Djelantik sl. J. Commandeur 61 62; J. A. J. van Doorn sl. J. A. Wijn 60 6—0; H. Lim sl. J. A. I. van Doom 6—2 6—3; M. A. Solman verl- van R. Blom 4—6 6—0 46; H. Struwe sl. H. van As van Wyck 60 61; J. A. Karreman sl. N. H. Boot 60 A. Etman sl. J. Ribmaker 61 86; F. W- Meyer sl. A. A. Lidzetsky 64 63; Van R-aalte sl. J. W. Wolters 6—3 6—8 75; J. W. Valkenburg sl. H. van Oord-t 6—3 6—0; J. v. d. Fin sl. D- M. H. Palsm-a •5 57 61; J. Fontein sl. J. Stam 63 86; P. Hofland sl. K. Brummel 6—3 6—3; O. A. Schild sl. F. R. Bonte 6—2 6—3. 2e ronde: H. Lim sl. R. Blom 63 60; J. Roorda sl. Van Raalte 62 60. Dames enkelspel-: Mej. J. Raymakers sl. mej. W- M. Theyse 6—4 61; mej. A. M. de Jong sl. L. Cleton 64 60; mej. R. R. Bijlsma sl. mej. J. v. d- Wal'le 61 60; mej. W. van Geldorp sl. mej. M. A M- Lampe 64 86; mej. M. C. Huese sl. mej. F. Lhoest 62 86. Heren dubbelspel? P. Hofland en A. O. Schild sl. E. Tydeman en C. Roozendaal 6—2 61; J. Fontein en D. Hazel-hof D. H. M. Palsma en H. M. J. van- As Wijck 7—5 4—6 6—1; F. P. Keizer en J. Keizer sl- F. Dykstra en J. v. d. Feen 3—6 6—1 6—2; K. Jasperse en J. Wolters sl. J. K. Verst-eeg en F. Hend-rikse 6—1 62; N. J. Roord-a en L. Zandvliet sl. R. H. Blom en J. Stam 6—0 6—3; J. A. Karamoy en F. R. Bonte sl. F. Solman i A. A. Lidzetsky 61 64. Dames dubbelspel: mej. M. C. Huese mej. J Raymakers sl. mej. A. M. de Jong en mej. T. Tummer 61 60. EX ANIMO VOOR DE RADIO. Chr. zangvereniging Ex Animo, heeft van de NCRV opnieuw een uit nodiging ontvangen om voor haar micro foon te concerteren, en wel op a.s. Vry- van 18.45—19 uur en op Vrydag 1 eveneens van 18-45—19 uur. Op Vrijdag 1 Juli zullen gramofoonopnamen worden uitgezonden, die op 17 Juni ge maakt zullen worden. gecompliceerd, is het blussen een brandend magazijn. Bij het naderen van het gebouw, alles wordt volgende week op bepaalde wijze opgebouwd, dringen de brandweerlieden, gewapend met schuimblusapparaten, de brandende ruimte binnen. Dit is echter niet genoeg, want het biykt, dat zich in de vuur haard een zeer gevaarlijke electrische stroom bevindt. Dit eist blussing met koolzuursneeuw-apparaten. Dan pas kan water worden gegeven. Dieper in het ge bouw klinkt alarm; er wordt gas gecon stateerd. Daarom: de gasmaskers op. En weer verder! In de laatste kamer is nog een kleine haard op te ruimen. Hier vindt men een bewusteloze magazijnbe diende. De medische dienst krijgt werk. Maar dan is ook het leed geleden en het sein voor opruimen van het materiaal weerklinkt. De gehele oefening mag een bepaalde tijd in beslag nemen. De jury zal vooral letten op de manier, waarop de comman dant van de brandweergroep zich van zijn taak zal kwijten. Met belangstelling zien wy deze gewestelyke brandweer oefeningen tegemoet. Bezoek aan de „Zento'' De Zendingstentoonstelling in de Hoog landse kerk heeft zich gisteren vooral in de aanwezigheid van veel schooljeugd mogen verheugen. In totaal hebben tot gisteravond tien uur ruim driehonderd mensen de expositie bezocht. Volgen er nog velen? Jaarvergadering L.C.O.V. „Een jaarvergadering van de Leidse Chr. Oranjevereniging mag zich nooit in bijzonder veel belangstelling verheugen; men denkt wellicht: de jaarvergadering is een werkvergadering in min of meer ernstige stemming", aldus ving de voor zitter de gisteravond in „Rehoboth" ge houden jaarvergadering aan. Mr dr N. G. Geelkerken wees er op, dat 1948 een belangrijk jaar voor de vereniging is geweest, waarin de L.C.O.V. verscheidene malen voor het voetlicht is getreden. Spr. memoreerde voorts het 40-jarig bestaan. Zeer veel hebben wij te danken, zo vervolgde mr dr Geelker ken, aan de onderafdeling van onze ver eniging. waar we bijzonder trots op zijn: de Timdelerclub. De secretaris, dr P. Jasperse, gaf ln zijn jaarverslag een uitvoerig overzicht va de werkzaamheden, waarna dc heer J. Pleneman, als penningmeester, de boe ken opende en een batig saldo consta teerde. Het ledental was op 1 Januari 1949: 490. De voorzitter dankte beide be stuursleden voor hun nauwgezet werken. In de kascommissie werden benoemd de heren Barnard. Hakkert en De Jong, terwijl na gehouden bestuursverkiezing de heren P. Bogaards, P. Herfkens en mr dr N. G. Geelkerken werden her kozen. Na een korte rondvraag werd deze zeer geanimeerde vergadering ge sloten. INBRAAK BIJ FA. GIJZENIJ. Onbevoegden hebben zich toegang ver schaft tot het kantoor van de fa. Gijzenij aan de Oude Vest. Uit een geldkistje is een bedrag van f 3300 ontvreemd. KRIJGT DE LEIDSE HERVORMDE JEUGD EEN EIGEN PREDIKANT? Deze week zal een financiële actie worden ingezet Zoals bekend, is'enkele jaren geleden door de Kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente van Leiden besloten het werk onder de van de Kerk vervreemden dat onder de jeugd op te dragen aan i speciale predikant, die geen wijk te v zorgen zou hebben. Ds M. W. J. Geursen werd beroepen, kreeg het „buitenker kelijk" werk, later ook het jeugdwerk en droeg bij zijn vertrek naar Indonesië een en ander over aan de predikanten W. H. Kelder en P. W. Spruyt. In de loop der laatste twee jaren zijn beide takken van arbeid echter z vangrijk geworden, dat het niet mogelijk moet worden geacht, deze werkzaamheden door één predikant te laten vervullen. Men zal voelen, dat een oplossing moet worden gezocht, daar anders beide takken van kerkelijke arbeid slechts onvoldoende kunnen den voortgezet en aan uitbreiding zeker niet kan worden gedacht. Het byzondere kerkewerk, dat tij dens de afwezigheid van ds Geursen door ds Kelder zo krachtig is voort gezet, heeft een eigen predikant nodig, en het jeugdwerk, onder ds Spruyt geconsolideerd, evenzeer. De Gemeente-commissie der Ned. Herv. Gemeente is echter niet bij machte om tot uitbreiding van het aantal predi kantsplaatsen over te gaan. Er is nu een comité gevormd, dat wil trachten een aantal Hervormden te vinden, die bereid zyn ten behoeve van het stichten jeugdpredikantsplaats jaarlijks drag beschikbaar te stellen als vrijwil lige verhoging van de hoofdelijke slag. „Prediker" wordt uitgebreid en belangrijk gerestaureerd Naar wy vernemen, ligt het in het voornemen van de Chr. Jongelingsver eniging „Prediker 12:1a" om haar ge bouw in de Janvossensteeg binnen af zienbare tyd uit te breiden en een be- langryke restauratie te doen ondergaan. Op het plan kan nog niet zo uitvoe rig worden ingegaan, maar wel staat reeds vast, dat er aan de achterzijde van het gebouw enkele zaaltjes voor klei- vergaderingen zullen verrijzen. Een vermeldenswaardig gegeven is ongetwij feld, dat deze lokaliteiten niet van hout, van steen zullen zijn. Voorts zul len de acht zalen zo goed mogelijk aan sen van de tyd worden aangepast. Met de restauratie van de gang-zalen 1, 3 hoopt men zeer binnenkort een aanvang te maken. Het plan omvat ver der het bouwen van een ruime fietsen bergplaats. Men deelde ons nog mee, dat ter be strijding van de uitbreidings- en restau ratiekosten in November een grootse bazar wqrdt gehouden, die een zeer bij zonder karakter zal dragen. yiïppprxfiepcn jaqen naar jonden SStü JOHN MASEFIEID 41 „Je ziet haaien zelden alleen", zei Kruiser. „Er zullen er nog wel meer in de buurt zijn, dus handen binnenboord, anders heb je kans dat ze worden af gebeten De boot reed lekker op het dryfanker toen zy uitgehoosd was en de wacht werd afgélost. De opkomende bakboords wacht maakte alles klaar voor de nacht. Kruiser stond erop nog een tweede dryf anker te maken in de vorm van een vlot. Drie aan elkaar bevestigde slietjes vormden het geraamte, waar zeildoek opgespijkerd werd. Daaraan bond hy een reserve-lijn, die hij in de boeg op schoot, klaar om te vieren. Toen dit gebeurd was, begon de avond te vallen. Het zag er naar uit, of het weer beter zou worden. Kruiser trachtte slechts aan de goede zijden van hun toe stand te denken; dat ze leefden, in een zeewaardige boot waren met wat voed sel en wat drinken, dat ze zowat dertig mijlen waren opgeschoten en waren by- gedraaid zonder ongelukken. Toch voel de hij zich niet opgewekt. Wat zou er van hen worden, als zij dikwijls moesten bijdraaien? En hoe zou 't met het water gaan? En hoe moest hij al deze mensen opbeuren, als hij zelf in de put zat? Hij was niet vrolijk, hij was even net en koud en pijnlijk, als de anderen en had meer teleurstellingen gehad en harder gewerkt. Hij dacht: „dit wordt zo'n ellendige nacht, dat ik hun iets moet geven om op te kikkeren. Geen brandewyn, die heb ben ze al gehad en meer dan eens per dag gaat dat ook niet. We zouden mis schien drie rozijnen per man kunnen Drie rozynen met pitjes erin gaan een hele tyd mee. Hij liet hen een wedstryd houden, wie het langst met een rozijn kon doen. Zo ging een vol uur voorby en zy waren nog steeds aan het zuigen of kou wen op hun rozijnen, toen Fairford het voorstel opperde om een beetje te zingen. Hij had een goede tenor en kende vele liedjes, die de bemanning nog niet 'ge hoord had. Hij zong heel aandoenlijk de ballade van „De schone blonde maagd" en op algemeen verzoek zyn lievelings lied: „We ontmoetten elkaar in een op loop", waarbij iedereen met het refrein kon invallen: „En jij was de oorzaak van die smart, Moeder mijn." De melodie was al jaren lan* populair, de zeelui kenden het en vonden het mooi; wat kwamen woorden en zin er op aan? Het lied deed hen alle zorgen vergeten in algemene vrolijkheid. Zij zouden het juist nog eens gezamenlijk inzetten, toen één van de beide mannen vooruit, die ankerwacht liepen, een harde schreeuw gaf. Kruiser sprong op, denkende, dat de lijn van het dryfanker gebroken was. Hij had nauwelijks geroepen: „Wat is er? toen hij zelf zag, wat het was. Vooruit, aan loef, waar zij gewend wa ren de golvenheuvels te zien opdoemen en omslaan, om brullend en kokend ver der te razen, liep een grote golf, die hun zo dicht bij de oppervlakte, nog ontzag- lijker toescheen, dan zy van een scheeps dek af geweest zou zijn. Nu rees uit de duisternis van het noodweer voor hen een golf op, zoals zij nog nooit hadden gezien. De eerste aanblik was, alsof een heu velreeks zich massaal voorwaarts be woog; toen veranderde ze voor hun ogen in een gekamde bergketen. Ze was zwart en aan de top getand met slagtanden en bewoog, alsof ze van ergens leven inge blazen kreeg. Allen hadden opeens het ontzettende gevoel, dat ze werkelijk leefde. Hoe hoog zy was, konden zy niet schatten, maar stellig hoger dan welke golf ook, die zy ooit tevoren hadden ge zien. Het leek niet meer op een golf, wat daar naderde scheen hun het einde, de zee voor zich opslokkend en de hemel opslurpend met zijn tong. Kruiser kon slechts hygend uitstoten: „Nu gaan wij gepast, allemaal", riep hy en greep de stuurriem om te trachten de boot recht op de zee te houden. Het scheen hun toe, dat het kraakte en kreunde onder het voorbewegen, de lucht als in flarden scheurend, borrels en bellen .voor zich uitdrijvend, die rondom uiteenbastten. Het was, alsof de gehele zee het van te voren had geweten en zich kronkelde en stuipte. Niemand twyfelde eraan, of dit was het einde misschien wel het einde van de wereld. „Reserve-anker overboord", schreeuw de Kruiser. Schrikbarend als het was, konden zy er toch geen oog van afhou den. Ondanks de snelheid, waarmee het naderde, leek het eindeloos lang weg te blyven. Kruiser voelde allerlei ongewone bewegingen, stoten en wringen onder en tegen de boot. Plotseling werd de ge hele zee strak van draaikolken, het blad van zyn riem leek tussen stalen veren geklemd. De boot werd opzy gesleurd, hy liet haar gaan. Toen dat voorbij was, wrong hij haar terug met de riem, recht op het ding, dat daar aankwam, aan. Hy spande al zyn krachten in, om haar zo te houden. Zy boog voorover en toen, plotseling, zaten ze er vlak op en rees de berg boven hen uit. Hoger klommen zij, hoger, steeds hoger tegen die levende, grommende, loeiende donkerte op, die zich zo donderend en mochtig voortwen. telde, dat Kruiser strijdlust in zich voelde ontwaken. „Houd je goed, je haalt het!" schreeuwde hy de boot toe. (Wordt vervolgd) Iterson, J. C. Elsgeest, mr L. van Bom mel, A. van Egmond, I. Jansen, M. I, de Jonge, D. Marck en D. Matze. Deze actie wordt hartelijk aanbevolen door ds D. J. Vossers, voorzitter van de Herv. kerkeraad, dr H. Schilp, voorziter van het college van ouderlingen, en de heer P. C. Zandee, voorzitter van het college van notabelen. Ongeveer 140 gemeenteleden zullen deze week de Gemeente intrekken. Zij bezor gen circulaires en stellen zich voor zo spoedig mogelijk antwoord hierop te halen. Men rekent op veel daadwerke lijke steun. Zending in Papoea-land Gisteravond kwamen de mannenver- eniging „Rehoboth" en de vrouwenver eniging „Wees een Zegen" in het wijk- gebouw „Levendaal" bijeen om te luiste ren naar zendeling F. C. Kamma, die over zijn werk onder de Papoea's op Nieuw- Guinea vertelde.. Nadat enige geestelijke liederen door de aanwezigen waren gezongen, opende mevr. H. van der LelieLangeland de gocd-bezochte bijeenkomst. Zij heette in 't bijzonder ds Kamma welkom en las vervolgens Psalm 23. Na een propagan distisch woord voor beide verenigingen, begon ds Kamma zijn boeiend verhaal. Hij merkte op, dat de zendeling op Nieuw-Guinea in een wondere wereld vol vreemde dingen staat. Wij moeten aan alles wennen, ook aan de mentali teit van de Papoea's. En de zendeling, die hier enige jaren werkt, zal ongetwy- feld 'ervaren, dat deze neger-achtige mensen en mensjes eender zyn als wij. De „nieuwe" Christenen aldaar beleven hun geloof; de werker in Gods Konink- ryk wordt steeds weer getroffen door de wijze, waarop zij het Evangelie in ontvangst nemen. Ds Kamma illustreerde dit met ver schillende voorbeelden. Bijzonder schoon was het verhaal van de vrucht ener „mislukte" prediking. Een aantal lan taarnplaatjes verhelderde het gesproken woord. Mevr. Van der Lelie vertolkte aan het slot van de avond de dank der verenigingen. Vraagt U een Bakker wat er aan Uw Stof zuiger mankeert? U laat Uw bakker toch voor de vers* kadetjes zorgen Daar voelt U zich met hem en Uw stofzuiger het best* bij. Handel dus niet anders, wanneer U een das wilt kopen voor VADER DAG. Laat een deskundige U voor lichten. Oegstgeest Beroep uitgebracht. De Geref. Kerk van Oegstgeest (Mors- Rijndijk) heeft een beroep uitgebracht op candidaat G. N. Lammens te Den Haag. de Ned- Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders. In een gehouden vergadering van de leden werd het be stuur als volgt samengesteld: voorzitter O. Groeneveld, Pr. Beatrixlaan 17; secre taris J. Zwaan, Donklaan 56; penning meester K. v. d. Neut, Parkstraat 16. Gemeente- en marinepersoneel kreeg les in veilig verkeer. Gistermiddag om 5 uur kwam op ver zoek van de burgemeester, die zelf ook was, het gehele gemeente-per soneel in de raadszaal bijeen voor een instructie-les over veilig verkeer, gege ven door de wachtmeester van politie, de heer C. Robbertsen. Vooral de ver schillende verkeersborden kregen een •goede beurt. Na afloop gaf het grootste deel der aanwezigen zidh op voor deel neming aan het verkeersexamen op a.s. Zaterdagmiddag of Maandagavond. Ook in de grote zaal van het Marine-kamp gaf wachtmeester Robbertsen een der gelijke instructie-les. Hier konden 50 deel- worden ge noteerd. Hij kon het drinken niet laten. Reeds driemaal was v. d. H. wegen* openbare dronkenschap veroordeeld eft toen hy" gisteren weer voor de kanton rechter verscheen wegens dezqlfde over treding, moest deze wel tot een zware straf besluiten. Het werd 3 wek. hechtenis daarna opzending naar de Rijkswerk inrichting voor de tijd van 1 jaar. WATERPOLO." De Zyl IHaarlem I 13. De Zijl I heeft tegen het technisch beter spelende Haarlem I een verdiende nederlaag geleden. Het begin was geheel de gasten en alleen slecht schieten voorkwam doelpunten. Prevo kreeg een goede kans, maar hij wierp de bal in de handen van de keeper. Direct hierop nam Haarlem, door een fout in de De Zijl-achterhoede, de leiding (01). Na het uitzwemmen kregen de gasten weer uitstekende kans om te scoren, maar op het laatste moment onderbrak Van Weizen de aanval en kon Prevo de ge lijkmaker scoren (11). Haarlem ant woordde onmiddellijk met een doelpunt 1) en uit een ver schot was het dra 13. In de tweede helft weerde De Zyl zich kranig en had zij enkele malen pech bij schoten tegen lat en palen. Dragt liet zich niet meer passeren en zo won tenslotte Haarlem deze wedstryd. Die Haghe IL-Z.C. I (dames 06. De LZC-dames waren zowel voor als i de rust sterker dan "haar Haagse rivalen. De rust kwam met 0—4 en bij het einde leidde LZC met 06. De doel punten werden gemaakt door de dames Cousins (3), De Jong (1) en De Mey (2). De ZijlDZV II (dames) 14. Het ontbreekt De Zijl-dames momen- ■el aan schotvaardigheid en dat was dan ook de reden, waarom ze van DZV II verloren. Met rust leidde DZV, dat zeker niet sterker was met 0—3 en na de rust. toen De Zyl zich beter weerde, scoorden beide ploegen nog eenmaal. DE ZIJL (Adsp.)—RPC 3 8—1. In een enthousiast gespeelde wedstrijd heeft de De Zijl-jeugd een welverdien-! verwinning behaald op RPC. Reeds met rust leidden de jeugdige Leidenaars 3i en daarna waren ze heer en meester van het terrein en scoorden ze nog 5 doelpunten, daarmede de stand op 81 brengend. Sfeer in t gezin? De Nieuwe Leidscheer in! „Het Oosten" Ned. Bond van Zaterdagvliegers. Zaterdag hield „Het Oosten" een wed vlucht voor oude duiven van af Noyon, pl.m. 306 km. In concours waren 165 duiven. De duiven werden gelost om 11 uur met Z.W.-wnd, later draaiende naar Oost. De eerste duif werd geconstateerd om 31253 uur, de laatste prijswin nende duif om 34717 uur. Uitslag: 1—31 B. Singeling; 2—7 Tj. de Wit; 3—8 16 H. E. Christiaanse; 424 P. Groe nendijk; 562529 J. Boekkooi; 913 J. Schipper; 1027 D. Zwaan; 1132 A. Rooda; 12—14—30—33 A. de Weerd; 15—26 J. Prins; 17 F. Breedijk; 18 H. J. Kettenis; 19 A. ter Haar; 2028 A. v. Dijk; 21—23 W. Nagtegaal. BRAND IN MATRASSENFABRIEK. Gistermorgen ontstond, waarschynlijk door kortsluiting, brand in de vulinrich- ting van de matrassenfabriek „Redeko", Hansenstraat 71 De Leidse brandweer, o.l.v. brandmeester Lit, tastte het vuur met één straal op de waterleiding vak kundig aan en wist de schade tot enkel* balen kapok te beperken. De finish is in zicht! Nog een week en Leiden gaat ter stemhus. Rechts houden is ons devies, OMDAT... OMDAT rechts houden in de komen de jaren hard nodig zal zyn. Heus niet alleen in de Ka mers en de Staten, maar evenzeer in de Raad. Ook in ons stedeiyk leven moe ten de steeds voortwoeke rende socialisatie en bureau cratie met kracht worden tegengegaan. Ter wille van de arbeider, de middenstan der en het bedryfsleven, ter Lezers schrijven ons Nog eens: stügende pryzen met handhaving der lonen. Vergun mij, naar aanleiding van de noot der redactie (N.L.C. van Zaterdag) nog enige opheldering te geven. Myh grootste bezwaar is niet het hoge salaris van de directeur van de Ned. Bank. Dit zal tenslotte wel inhaerent zijn aan de grote verantwoordelijkheid van de func tionaris. Myn protest gaat tegen de nieuwe methode, die prof. Posthuma blykbaar wil invoeren om uit de impasse te geraken, een maatregel die m.i. lyn- recht indruist tegen het moeizaam stre ven van de regering, om de kostprijs van de artikelen zo laag mogelijk te houden. Tenslotte zou uitvoering van de voor gestelde gedachte slechts de werknemer met het gewone salaris het meest treffen. Het tegenwoordige inkomen is toch meestal al ontoereikend voor een gewone huishouding. Leiden. Roos. wille van geheel ons volk. Socialisatie brengt de macht over de fabrieken en de bedryven niet in handen van de arbeiders, maar in die van de staat. Socialisa tie brengt zodoende armoe de, omdat tegen de logge kille bureaucraten-staat iedereen het op den duur moet afleggen. Socialisten en communis ten willen beiden de socia lisatie, dietot commu nisme leidt. „Rose" kan „rood" niet tegenhouden. Daarom is rechts houden méér dan nodig. Rechts houdenzonder dat stem men worden verspild! Behalve de reeds „voor gestelde" ïystaanvoerder van lyst 2, D. van der Kwaak (eerste foto) en de fractieleider mr C. J. Woud stra (tweede) staan ook J. van Iterson (derde) en mr dr H. D. M. Knol (laatste foto) in voor rechts-gerich- te gemeentepolitiek. Wie v. Iterson zegt, zegt voorts: Woningbouw, en wie de naam van mr dr Knol noemt, denkt direct aan ra- zend-veel-en-grote getallen. (Ing. Med.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2