Jlieutuc £ciftsrt)e GTouranl Wisjinsky maakte een wandelingetje in het Bois de Boulogne Wist IJ WOENSDAG 15 JUNI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per milimeter (Bij contract belangrijke korting). HOOFDREDACTEUR: Dr E. D1EMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINg DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^Stuntuastlcl) Is glie&leotti myn hert ia tegfyeaspoet" Dertigste jaargang No 783^ De eerste steen van 287 huizen gelegd Zie pag. 2 Het Oostenrijkse verdrag lokaas aan zijn Duitse angel? Het Russische Ministerie van Handel heeft een prijsvraag uitgeschreven voor de beste ontwerpen voor dassen en wel voor „stropdassen". Het is niet te hopen, dat Wisjinsky aan het einde der Paryse Conferentie, als symbolische handeling er een uitreikt aan zyn Westelijke collega's. Maar al ziet het er niet naar uit, dat er te Parys nog belangrijke zaken worden afgehandeld, toch zijn er nog weer enige symptomen, die duiden op een gematigd optimisme. Alle delegaties hebben na de geheime zitting deelgenomen aan een diner, gegeven door de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, waarbij ook de premier Queuille Tjjdens de zitting van gisteren, verliet Wisjinsky plotseling de vergaderzaal bleef wel twee uur weg. Later vervoeg de hjj zich echter weer bij zijn Weste lijke collega's en men verdiepte zich in gissingen, waar hij al die tijd gezeten had. Vermoedelijk had hij zijn tijd nodig om contact met Moskou op te nemen, maar later bleek, dat hij zijn auto in het Bois de Boulogne had laten stoppen, om met een lid van zijn delegatie onder de schaduwrijke bomen heen en weer te wandelen. Reuter sprak van „mediteren" en dat zal dan wel geweest zijn over het spreekwoord „hoge bomen vangen veel wind!" Hoewel er geen officiële com- muniqué's verschenen zijn, menen waar nemers, dat de verslagen van de vier commandanten te Berlijn een voldoende gemeenschappelijke basis hebben gelegd, De Italiaanse communisten roeren zich weer In verband) met de, voor Italië afge kondigde, vier en twintig uur staking, waarbij twee millioen arbeiders op het platteland, betrokken zijn, heeft de re gering extra politietroepen in geheel Italië gestationneerd. De firma Togliatti Co. roert weer de trom. en stuurt aan op een „gecoördineerde actie" van alle inddstriearbeiders Hier en daar hebben zich ongeregeldheden voorgedaan, waar bij gewonden waren. Waper :1 standscontact tussen Syrië en Israël verbroken De Egyptische autoriteiten hebben het Noorse schip „Hoegh Silverstar" bevo len, zijn lading, bestaande uit Australi sche kaas en vruchtensap, te lossen te Port Said, omdat die lading bestemd was voor Amman in Transjordanië- De wapenstilstandsbesprekingen tus sen Syrië en Israël werden afgebroken, wegens Joodse schendingen, van de over eenkomst van Rhodes. Syrië beweert dat de Joden in het gebied van Jeruza lem tv, ie brigades hebben geconcen treerd, in -plaats van twee bataljons. - Alleen vrienden van de republiek mogen meepraten 'Hot Federalistische blad „Warta Indo nesia" te Batavia deelt volgens Aneta niede, '•'at de "republiek zich thans niet meer v> zet tegen de deelneming dei- Bijeenkomst Fedeaal Overleg aan de besprekingen, maar wel tegen een be paald lid van de delegatie der B.F O. (Dit is belachelijk. Zodoende wordt de B.F.O. gtmaakt tot een derde partij, die slechts bij de gratie der republiek de mond mag opendoen. Red.). DE BRTTC,SELSE REIS DER MINISTERS SCHOKKING EN VAN MAARSEVEEN Minister Schokking heeft gisteren, ge lijk al gedeeltelijk gemeld, in Brussel een bespreking gehad met zijn Belgische col lega De Fraiteur. Er zijn verschillende kwesties behandeld die betrekking heb ben op de gemeenschappelijke fabricage van bewapenings- en uitrustingsmate riaal in het kader van het Pact van Brussel. Om 4 uur is minister Schok king naar Den Haag teruggekeerd: Ook minister Van Maarseveen was in Brus sel voor een bezoek aan zijn collega Ver- meylen om te spreken over administra tieve kwesties, Aan de gemeentelijke en provinciale" administraties, de organisa tie van de politie en de werking van de Raad van State werd o.m. een onderzoek gewijd. Gisteravond bood minister Ver- meylen een diner aan ter ere van zijn Nederlandse collega. Truman heeft bekend gemaakt, dat Josph Jacobs zijn ontslag heeft genomen als ambassadeur in Praag. Ellis Briggs werd tot zijn opvolger benoemd. om de ministers in staat te stellen, een collectief bevel te Berlijn uit te vaar digen, tot herstel van handel en vervoer. Ten aanzien van de hoofdproblemen, is men echter ongetwijfeld in een im passe geraakt. Wisjinsky staat nog steeds op het standpunt, dat Rusland de Oost- Mark voor geheel Berlijn wenst en dat de handel tussen de Oostelijke en Weste lijke zones van Duitsland op brede basis zal worden hervat. In de Franse pers wordt onthuld, dat op de geheime zit ting van gisteren ook het Oostenrijkse vredesverdrag besproken is. Er zou spra ke zijn van een compromis-voorstel, vol gens hetwelk de Westelijke mogendhe den de Russische aanspraken op 150 mil lioen dollars aan Duits bezit in Oosten rijk zouden erkennen, in ruil voor de Russische onthouding van steun aan de Joegoslavische territoriale eisen. In dit verband merkt de „Time s" op, dat Wisjinsky het Oostenrijkse verdrag als lok-aas aan zyn Duitse angel bevestigt. Indien de Westerse mogendheden hem "nzake Duitsland tegemoet komen, kun- len zij wellicht het Oostenrijkse verdrag krijgen, mits de Sowjet-Unie ten aan zien van de Duitse activa tevreden ge steld wordt. Nog meer Britse versterkingen in Hongkong Het Engelse troepenschip „Empire Halladale" is met duizend militairen aan boord te Hongkong aangekomen, ter ver sterking van het garnizoen van vijf duizend man. In het geheel zijn voor de verdediging van Hongkong twaalfduizend nodig en minister Alexander, die in Londen terug is, gaf te kennen, dat nog tweeduizend man onderweg zijn. handelsverkeer zal 'brengen. Zullen de bezettingstroepen Bonn verlaten? Het „licht geval" Schacht straks minister De Geallieerde bezettingstroepen zul len waarschijnlijk uit Bonn, de nieuwt West-Duitse hoofdstad, worden terugge trokken, als de Duitse federale republiek in werking treedt. De, in Bonn gelegerai troepen zullen dan naar naburige gebie den worden overgebracht. Gen.-Majoor Hays verklaarde, dat de Duitsers zelf de hand moeten houden aan hun eigen de- nazificatie-wetten, die bepaalde personen van het bekleden van overheidsposten uitsluiten. In antwoord op een vraag gaf hij toe. dat Dr Schacht, ministei Economische Zaken tijdens het Hitier- bewind, ook door de nieuwe regering op deze post kan worden geroepen. Het hangt er maar van af, of Schacht - „licht geval" is. Amerik. atoomexpert heeft communistische broer! Volgens een A.F.B.-bericht uit Washing ton zou een broer van een bekend atoom deskundige, Oppenheimer, voor de com missie inzake anti-Aimerikaanse gedra gingen hebben verklaard, dat hij en zijn echtgenote zich in 1937 bij de communis tische partij hadden aangesloten. In 1940, kort voor het begin van zijn werkzaam heden in verband met de kernenergie, was hij uit de communistische ipartij ge treden. Men verwacht, dat deze onthul ling aanleiding zal geven tot felle com mentaren. Amerikaanse druk op de West* Europese handel Men wenst verdubbeling der Europese export Reuter seint uit Washington, dat Ame- ika meer druk zal uitoefenen op West- Europa om de handelsbelemmeringen te verminderen. Het Depart, van Buiten-: landse Zaken zal trachten, een verlaging aan te moedigen van sommige prijzen voor de Europese industrie, waardoor deze beter op de wereldmarkt zal kun nen concurreren. Het einddoel is, dat de Europese uitvoer twee maal zo groot zal zijn als die van Amerika, hetgeen een volledige ommekeer in het internationale Tabaksdistributie per 1 Juli opgeheven Officieel wordt thans mede gedeeld, dat de tabaksdistri butie per 1 Juli is opgeheven. (Hoera! Red.). Tragisch einde vaii een jongetje en een meisje Resp. te Weesperkarspel en Vlaardingen In de nacht van Maandag op Dinsdag, om half twaalf, is te Weesperkarspel de zijmuur van een schuur van de zand- grindhandel Hagen aan de Utrechtseweg ingedrukt door een buiten tegen de gestorte hoeveelheid zand. De in de opslagplaats slapende familie Hagen werd onder stenen en zand be dolven. Een driejarig jongetje kwam het leven. Zijn vader is met een gebroken enkel lar het Diaeonessenhuis te Naarden vervoerd. De overige huisgenoten fcwa- ,en er met enkele schrammen af. De familie Hagen woonde volgei H.V.V. tijdelijk in de schuur, in afwach- de voltooiing van eei woonark. Ook te' Vlaardingen is een bind op tragische wijze om het leven gekomen. Daar viel het 2-jarige meisje Ernestina Zonne uit de Willem Beukelszoonstraat tijdens het spel op de binnenplatas der ouderlijke woning in een tobbe 'kokend zeepsop. Kort na aankomst in het zieken huis is de kleine overleden. Een chr. partij op een zetel van de C.P.N. Het zit de arme C.P.N. toch echt niet lee, zo meldt „Het Vrjje Volk". Zegge schrijve twee dagen voor de verkie zingen moeten de Deventer communis tische kiezers tot de conclusie komen, dat 1946 een A.R.-man in de raad ge kozen hebben. Want na de laatste communistische vacature in de raad de zoveelste hebben alle verdere candidaten voor de de C.P.N. te vertegenwoordigen, be dankt, zelfs voor het korte poosje, tot nieuwe raad aan bod komt. Zodat nu de lijst met het grootste ge middelde de open plaats van de C.P.N. in de Deventer raad mag aanvullen. Het blijkt de gecombineerde C.H.U.-A.R.-lyst te zijn. Een vernietigender oordeel over de C.P.N. als dat van deze ex-commu- nistische raadscandidaten, had wel nie mand kunnen vellen. Haagse automobilist gedood I Nieuwe interieur voor Dakota Vandaag stellen wij IJ voor: A. P. VAN TOL, Hoorn, 270, Alphen aan den Rijn. Arie van Tol, die zijn militaire plicht ih Indonesië vervult, viert vandaag voor de 2e maal in dc tropen zijn verjaardag, waarmee wij hem van harte feliciteren. Hij is nu 22 jaar geworden. Op 27 Febr. van het vorige jaar vertrok hij met de „Zuiderkruis" naar de Oost en hij ging in Palembang aan wal. Op de foto heeft Arie een inheemse vogel in de handen. H{j is kok en vindt het mooi werk, in z'n vrije tijd (ie wildernis in te gaan om te trachten met een extra boutje in de keu ken terug te keren en zijn kameraden te verrassen. Hij heeft het er goed, maa: spreekt vanzelf, dat hij liever in de streken van Alphen zou zwerven. Zoals men elders ook kan lezen was het gisteren wèl een dag .van ongelukken. Op deze plaats vond de Hagenaar J. L. Brummer de dood, terwijl er ook enkele personen zwaar werden gewond. Zulks doordat onder Vijfhulzen een luxe auto een tienwielige vrachtauto in de flank greep. De vrachtauto kwam in de vaart terecht. bij Hoofddorp Voorts drie zwaar gewonden bij autobotsing Op de hoofdverkeersweg Amsterdam Den Haag zijn gisteravond bij Hoofddorp personenauto en een lege zandauto met grote snelheid op elkaar ingereden, Voor in de personenauto zateri de 26-j. bestuurder J. H. Brummer uit Den Haag, die vrijwel op slag werd gedood en zijn j. broer L. A. Brummer uit Leiden, die :r ernstig werd gewond. Achter iri de :gen zaten mej. A. S. Brummer, 21 jaar d en de echtgenote van de heer L. A. Brummer, M. G. Geerts. Ook deze beide dames werden zo ernstig gewond, dat de politie hen gisteravond nog niet kon horen. De gewonden zijn naar het Wil- helminagasthuis in Amsterdam vervoerd. De personenauto werd geheel in elkaar gedrukt. De zandauto schoot in de sloot kantelde. De bestuurder Willem v. d. Pol uit Vijfhuiezn kwam echter met de schrik vrij. Het ongeluk geschiedde bij de viaduct over de Vijfhuizerweg, waar de personenauto niet de normale ver keersweg heeft gevolgd, doch onderlangs gereden. 't Doel der Indië-reis van min. Van Maarseveen Naar de Nieuwe Leidsche Crt. erneemt. houdt de Indië-reis van minis ter Van Maarseveen verband met plan die er bestaan voor een algehele reorganisatie van de Defensie aldaar. Niet alleen ligt het in het voornemen gelijk wij reeds meldden om het opper bevel van het beheer van het departe ment van Oorlog te scheiden, maar de plannen gaan in de richting van de in stelling van een departement van Defen- waaronder ook de Koninklijke Marine ressorteren, zodat de mogelijkheid geopend wordt, van het doorknippen dei- rechtstreekse band tussen de Kon. Marine' en Nederland. EXPORT NAAR DOLLARGEBIEDEN. In de vergadering van de, in Nederland wonende, leden van de Nederlandse Kamer van Koophandel in de V.S. aangedrongen op groter export v, Nedenlandise artikelen naar Amerika, waar het politiek en economisch klimaat i thans gunstdg is voor transacties. Min. Van den Brink, die erelid vai kamer werd, kondigde een aantal con-j gearresteerd, die u orete maatregelen voor de export naar de slechte vangst eei het dollargebied aan en zeide verder, dat hadden opengezet, van de Prins Binnen tien dagen zal Fokker de Da kota van Prins Bernhard een geheel ieuw interieur geven. De cabine wordt erdeeld in drie ruimten, voorste bestemd is voor. de Koninklijke Familie. Er wordt tevens ingssysteem aangebracht. Verder worden de rubbertanks vervangen door aluminiumtanks. Met het doorknippen van een opende Prins Bernhard gisteren Amersfoort een nieuw research labora torium van de Erdal Prodenta-abrieken. W.-Berlijnse spoorwegmannen blijven doorstaken Howley„Russen houden beloften nooit langer dan hun past" Met overweldigende meerderheid hebben de Westberltfnse spoorweglieden besloten, de staking voort te zetten. De einduitslagen van alle twaalf stemdistricten tonen i, dat slechts 2085 stakers weer aan het werk willen, terwyl 12.626 mannen de staking wensen voort te zetten. Ongeveer 90 procent der stakers heeft hun stem uitgebracht. De staking heeft nu reeds vijf en twintig dagen geduurd en het trein- >er in de stad lamgelegd. Voor ze9 millioen gulden in twee doosjes Op het Amsterdamse postkantoor w; ren gisteren twee aangetekende zendin gen aangekomen uit Amerika. Het warer. twee platte blauwe doosjes, elk van 15 bij 10 cm groot en gefrankeerd met acht dollars aan postzegels. De gezamenlijke waarde van de inhoud van deze eenvou dige doosjes bedroeg zes millioen gulden. Zij bevatten n.l. de zending van de firma Harry Winston uit New-York voor de diamanttentoonstelling. De voorzitter van de vakbond, de UGO (niet communistisch) verklaarde, dat het besluit genomen is, omdat de Russische waarborgen onvoldoende zyn en geen garantie geven voor veiligheid der sta kers. Met dat al blijven een enorm aan tal goederentreinen staan en is Berlijn afhankelijk van hetgeen per luchtbrug, vrachtwagen en schip kan worden aan gevoerd. Wij tekenen hierbij nog aan, dat het beroep van de Westelijke commandant ten, om vooral vóór de hervatting van het werk. te stemmen, niet de minste uitwerking heeft gehad. Tevergeefs ver klaarde Géneraal Majoor Bourne, de Britse commandant van Berlijn, dat hij de overtuiging had, dat de Russische autoriteiten hun belofte, wat betreft be taling en „represailles" wel getrouw zouden blijven. Maar na de uitslag, heeft volgens Reuter Generaal Bourne de Rus sen ervan beschuldigd, dat zij om „poli tieke reden" de spoorwegstaking wen sen te verlengen. Generaal Howley heeft medegedeeld, dat de drie Westelijke com- Millioen Franse ambtenaren 24 uur in staking De regering dreigt met ontslag mandanten te Berlijn vandaag zullen vergaderen, ter bespreking van de toe stand, die voortvloeit uit het besluit van de stakers. Hij zei: „De Russen hebben de blokkade eenvoudig niet opgeheven en dit is alleen maar een nieuwe uit vlucht. Ik verwacht nooit, dat de Rus hun beloften langer houden dan hun past." En Howley heeft gelijk ook! Ex-politieke gevangenen gaan zelf radio-appèl verzorgen In Apéldoon js gisteren hét jaarlijks congres van de Nederlandse vereniging m ex-politieke gevangenen (uit de be- btiingstijd) gehouden. De voorzitter, mr W. Stomps, sprak er zijn teleurstelling 'er uit, dat de Regering het opsporings werk en het z.g. radio-appèl wil laten vervallen. Het staat vast, zo zeide hij, nog Nederlanders in buitenlandse kampen verblijven en dus rust op ons volk de plicht, alles te doen om hen op sporen en terug te brengen. Vandaag zouden in Frankrijk een mil-' lioen ambtenaren, van alle vakbonden, uit protest tegen de uitgestelde herzie ning der salarissen, voor vier en twin- mr in staking gaan. De Franse re gering had in een rondschrijven aan de hogere ambtenaren ernstig gewaar schuwd, voor deelneming aan deze sta king en met onmiddellijke schorsing ge dreigd. Het geyplg hiervan zal zijn, dat geen post is, geen interlocale telefoon, geen telegrammen, de hele dag geen ra- waarschijnlijk geen vliegverkeer, vele scholen gesloten worden, het huisvuil niet opgehaald en de weers voorspellingen niet opgemaakt worden. Treinen, trams en Metro zullen echter blijven rijden, terwijl men ook niet ver- BEVERWIJKSE AARDBEIEN- CAMPAGNE BEGONNEN. Gisteren is te Beverwijk de aardbeien- campagne (export-veilingen) begonnen. Aangevoerd werden 6250 manden, waar de prijzen varieerden van 2.75 3.30. gas i electriciteit. Vive Het Ned. telegraafverkeer met Frankrijk verloopt normaal. P.T.T. Amsterdam deelt mede: „De P.T.T.-staking te Parijs blijkt niet alge meen. Telegrammen voor Frankrijk kun nen weder worden aangenomen". I Eindelijk een uitnodiging aan de B.F.O. Aneta seint uit Batavia, dat de Unci tihans eindelijk een uitnodiging heeft ge zonden aan sultan Hamid II en vijf tegenwoordigers van niet-republikeinse gebiedsdelen om aan de bespreking' Blijkens een commentaar van het repu blikeinse blad „Merdeka" wenste de Unci de uitnodiging niet uit ie strekken tot het zesde lid der delegatie, de heer Abbas van Tapanoeli, omdat Tapanoeli pas bij de tweede politie-actie bevrijd werd. DAT te A'dam is overleden de oud administrateur der woningstichting „Zo- ers Buiten", J. F. E. Hutter. DAT de Eindhovense leraren bij het V.H.O. en M.O. vanavond een protest vergadering houden tegen de huns in- ens te lage salarissen. DAT de Staatscommissie tot reorga- isatie van het Hoger Onderwijs, be staande uit 80 leden, nog niet de helft van de f 110.000, die er voor uitgetrok ken was, heeft gebruikt. DAT heden te Apeldoorn de herbegra fenis plaats bad van de in 1945 in Duits land omgekomen Joodse arts J. Lob- stein, destijds geneesheer-directeur van „Het Apeldoornsohe Bosch". DAT de ter dood veroordeelde Anton v. d. Waals alsnog een brochure schreef het. Englandspiel- onder de titel ..Gerechtigheid in discrediet' de Schefferdrukkerij in Dordt scheen. DAT mr dr A. Fontein, oud-kanton- reohter te Den Haag, werd benoemd tot ridder NU. DAT ons_ Vorstenpaar 19 en 20 Juli een officieel bezoek zal brengen aan Haar lem en Velsen. DAT mevr. M. E. Siemens—Ruyter te Laren (N.-H.), vice-pres. van Pro Senectute, benoemd werd tot ridder O.N. DAT, vermoedelijk tengevolge van het wegwerpen van een sigaret, een meubel- loods van de fa Gebr. Douma te Raalte is afgebrand, doch een deel der meubelen werd gered. DAT twee Amsterdamse vissers baldadigheid vaterdoorlaatduiker 'aardoor de Over- het vraagstuk der exportbevordering deldiemerpolder met overstroming werd toe- volle aandacht van de Regering heeft, dreigd. DAT ook het dept. van Landbouw ;n stand krijgt op de landbouwtentoon stelling. die van 23 Augustus tot 2 September te Eindhoven wordt ge houden. DAT de aardewerkfabriek Keramica te Venlo alsmede de" woning van de be drijfsleider Hofman zijn afgebrand en de totale schade 40.000 beloopt. DAT ter versteviging van het contact tussen Gedep. en Prov. Staten in Nóord- Brabant informele bijeenkomsten worden belegd buiten de gewone zittingen om, DAT de Commissaris der Koningin H. Ebels a.s. Dinsdag tot erelid van het Groninger studentencorps „Vindicat. At que Polit" wordt benoemd. DAT men gisteren is begonnen met de bouw van een nieuwe spoorbrug over de IJssel te Zutphen en het werk omstreeks December gereed zal zijn. DAT de bankbiljettencirculatie in de afgelopen week terugliep van ƒ2993 mil lioen tot ƒ2962 millioen. DAT de vereniging Volkshuisvesting te Arnhem gisteren begonnen is met de bouw van het eerste complex arbeiders flats. DAT deze week de ijzeren onderstuk ken op de pijlers voor de nieuwe brug in Arnhem worden geplaatst, welke ver moedelijk in het najaar gereed komt. DAT de Rode Kruis-collecte in Arn hem 8600 opbracht (30 pet meer dan het vorig jaar) of 8.6 cent per inwoner. DAT door diverse grote Gelderse plaat sen op 1 October een jubileumgeschenk zal worden aangeboden aan de dan 60-j. Arnhemse Orkest Vereniging. DAT de Arnhemse raad 120.000 be schikbaar stelde voor de restauratie het gemeentemuseum. DAT de A.O.A. gisteren haar eerste stratocruiser heeft gekregen en dit zenvliegtuig waarschijnlijk in Augustus ter kennismaking op Schiphol komt. DAT Vrijdag op het terrein van onderzeedienst te Rotterdam zes adel borsten worden beëdigd. DAT D. Hudig en vice-admiraal J. Fe- teris als leiders van een Ned. groep het zeevaartcongres der „Anchorites" in Oslo it 39 Juni bijwonen. DAT 40 invalide Britten van de motor- driewielersclu'b op 28 Juni van Hoek Holland uit een rallye naar Zutphen emen, waar zij tot 5 Juli de gasten der burgerij zijn. DAT de res.-maj.-vlieger H. F. C. Holtz actieve dienst is getreden en geduren de zijn functie als militair luchtvaart- attaché ibij het Hof van St. James be noemd is tot kolonel-vlieger. DAT aan G. Joustra te Utrecht, voorz. an de Ned. Ver. van Spoor- en Tramw egpersoneel, verlof is verleend Britse onderscheiding aan te nemen DAT op 2 Juli het wapen van Goes zal worden aangebracht op een oorlogs monument in Den Doel (België). DAT de politie te Bergen (N.-H.) sporing verzoekt van de geestelijk ab normale 60-j. Johanna v. d. Mast-Drost, daar een ongeluk wordt gevreesd. DAT de helicoptère, op 1 meter boven de boomtoppen vliegend, een naaldbos complex in het Goois Natuurreservaat met veel succes van de dennenbladwesp zuiverde. DAT te Drachten een rheumatiekcon- sultatiébureau is geopend en het elfde bureau in de drie Noord, provincies op 20 Juni in Appingedam volgt. DAT in de A'damse raadszitting heden zal worden voorgesteld een lening an ƒ5 millioen te sluiten. DAlT Nijmegen voorstelt 170 montage woningen voor ruim ƒ2 millioen te bou wen en er hier na de bevrijding reeds 1520 woningen en 350 noodwoningen zijn gereed gekomen. DAT te Kloosterburen (Gr.) een (kano vaarder is gearresteerd, die zich voor eer Deen uitgaf, doch vermoedelijk een Duit ser is, die op deze wijze de wijk Spanje wilde nemen. p een onbewaakte overweg bij Meppel werd een auto met ste gegrepen door een uit het Noorden komende Dieseltrein. De Zwolse chauffeur L., die met een snijbran- uit de cabine moest worden verlost, mankeerde niets, doch de treinbestuurder K. R. Stuut uit Utrecht overleed aan zware ver wondingen, terwijl de tweede be stuurder M. J. A. Achterberg, even eens uit Utrecht, niet zó ernstig er jan toe bleek te zijn. 't Treinver keer was 15 min. gestagneerd. RAADSBESLUITEN VAN FINSTER- WOLDE GESCHORST. Bij K. B. zijn de raadsbesluiten van Finstenvolde tot benoeming van J. Pais, G. Kolthof en P. Molenkamp tot ledea van de gemeentelijke instelling voor Sociale Zaken geschorst, daar deze ledea besluiten namen, die niet in overeen stemming zijn met art. 29 van de Armen- radio-appèl heeft steeds opnieuw resul taten opgeleverd. Wij, aldus spr., zullen, als de Regering bij haar besluit blijft, dit werk voortzetten, desnoods via de Luxemburgse zender. Namens minister Drees woond'e mr C. L. W. Fock het congres bij. Des avonds is een herden-; king gehouden bij het monument voor de gevallenen aan de Loolaan en in de Grote Kerk te Apeldoorn, waar ds J. Overduin. van Amsterdam het woord voerde- Moordenares te Schoon hoven gearresteerd Vrijdag j.l, werd. zoals gemeld, in d< Oude Singel te Schoonhoven het lijkji van een pas geboren jongetje drijvende gevonden,, waarvan een beentje met een stuk metaal was verzwaard. In verband hierme heeft de politie aldaar thans de 19-jarige moeder gearresteerd. Zij heeft een bekentenis afgelegd. Morgen is het 25 jaar geleden, dat de Haagse onderwijzer Leonard Rogge veen, bekend ook door z'n spreek beurten voor de radio, zijn eerste kinderboek publiceerde. Sindsdien schreef hij er al meer dan honderd, er een groot aantal versche- verschillende talen. Zijn Daantjebeleefde niet minder dan 58 herdrukken. Dit is dan de jubilaris in z'n woning Meezenlaan 17. Conferentie te Londen over het Midden-Oosten De Britse minister Bevin heeft de En gelse ambassadeurs en gezanten in het Midden-Oosten uitgenodigd voor een con ferentie in Londen, omstreeks half Juli. Deze zal zich bezighouden met de ont wikkeling van het Midden-Oosten sinds 1945. Iran, Syrië, de Libanon, Transjor danië, Israël, Saudi-Arabië en Egypte zullen er aan deelnemen. Gesneuveld in Indië De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de navolgende ver liezen in Indonesië zijn geleden: Koninklijk Ned.-Ind. Leger. Sold. 2e kl. Djailan, Arab. sold. Ie kl- J. Lopu'lalan, Jav. sold. 2e kl. Simin (aan wonden overleden'), Tim. id. G. G- Volkerts. Amb. korp. O. B. Palu- pessy, Amb. sold. 2e kl. Huwae, serg. A. L. Lindehovius, Jav. sold. Ie kl. Ngadino. id. Senen, Ohin. sold- Ong Bo-k Sian'g, Amb. sold. Ie kl. Riupassa (aan wonden overleden). Herkeuring (tand) artsen tot omstreeks 45 jaar Er is een wetsontwerp ingediend om de herkeuring van voor de dienstplicht afgekeurden mogelijk te maken. In het bijzonder geldt dit voor tandartsen ea n. Het is de bedoeling de afgekeur den onder hen opnieuw te keuren en hen, die geschikt blijken te zijn, aan gelijke dienstverplichtingen te onderwerpen als hun collega's, die al dadelijk werden goedgekeurd. De voorgenomen herkeuring tal voor namelijk gelden voor de lichtingen, ouder dan die van 1941. Het is de bedoeling tot de leeftijdsgrens van omstreeks 45 jaar te gaan. Ten aanzien van artsen en tandartsen is n.l. gebleken, dat ook de ouderen voor oproeping aan de beurt moeten komen, wil men de jongeren niet een overmatig zware last opleggen. Dit geldt zowel hen, die reeds buitengewoon dienstplichtig zijn, als degenen, die na herkeuring als nog dienstplichtig zullen worden. Door deze herkeuring hoopt men een winst van rond 300 artsen en 150 tand artsen te (krijgen. Wat vandaag nodig is ten aanzien van artsen en tandartsen, kan morgen nodig worden voor ingenieurs en andere tech nici, voor juristen en andere groepen. Daarom wil dit wetsontwerp een alge mene bevoegdheid tot herkeuring van afgekeurden scheppen. RADIOREDE MINISTER RUTTEN OVER „JEUGD VAN NEDERLAND". Morgenavond te vijf minuten over acht zal minister Rutten over beide zenders spreken over de tentoonstelling „Jeugd van Nederland", die van 19 Augustus— 18 September in het R.A.I.-gebouw t® Amsterdam zal worden gehouden. Daar na spreekt de tentoonstellingsvoorzitter dr G. G. J. Mettrop. Nog eens: de herhalings oefeningen Van bevoegde zijde wordt er nogmaals op gewezen, dat het weinig waarschijn lijk is, dat de duur der herhalingsoefe ningen voor uit Indonesië gerepatrieer de militairen 6 weken zal worden. Ver moedelijk zal de duur op 3 weken wor den gesteld: één voor de mobilisatie oefening en het optreden in kleiner ver band en één twee voor oefening in groot verband. De oproeping van de lich tingen 19411944 kan niet voor de her halingsoefeningen in de plaats worden gesteld, daar deze lichtingen een volle dige opleiding van minstens een jaar zou den moeten ontvangen. Tevens is er een gebrek aan kader. Aanhoudend koel weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewolking met voornamelijk in het Noord-Oosten van het l3nd nog enkele verspreid optredende lichte buien. Meest matige Noordelijke wind. Koel weer. (Opgemaakt om 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag 16 Juni Zon op 4.19, on der 21.02 uur; Maan op 0.37, onder 10.03 uur. 18 Juni L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1