Jiieuuie £eiitsrt)e GTmtrant Zondag vol spanning voor de Duitse coaster „Claus Bischoff Ravage bij treinontsporing deed grote ramp vermoeden Wist U MAANDAG 13 JUNI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58036. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per mlllmeter (By contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7837 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER. CHRIS TELIJK-NA TION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,$taittuastlcfi gfjebfmn my a bert ia tcgfjeaspocf Vergiftiging op grote schaal te Rijnsburg Zie pag. 2 Aanvoerregeling en prijzen van fruit Eerder meldden we de aanvoerrege ling van aardbeien in het komende sei zoen. In het weekblad „Groenten en fruit" staan nog de volgende regelingen voor ander fruit: Frambozen, aangevoerd in tubs, moe ten ter beschikking worden gesteld van de fabrikantleiders en worden afgeleverd aan door hen aan te wijzen fabrieken voor 80 ct. per kg. Verkoop in doosjes is vrij. Alle aangevoerde zwarte bessen gaan eveneens rraar de fabrikantleiders en van daar naar de fabrikanten, voor 90 ct. per kg. De verkoop van kersen is vrij, even als (voorlopig) die van rode en witte bessen. Tot nader bericht moeten alle groene kruisbessen ter beschikking van de fabrikantleiders worden gesteld voor de levering aan de pulpindustrie, tenzij het bedrijfschap over een gedeelte van de aanvoer zou beschikken voor het En gelse leger. Er kan 35 ct. per kg worden gefactureerd. Het Eerste Kamerlid Molenaar (WD) heeft minister Schokking gevraagd, of het in de bedoeling ligt, de diensttijd der in Indonesië dienstdoende res.-offi- cieren van gezondheid te bekorten, of men daartoe herkeuring van vóór 1940 afgekeurde dpi. artsen mogelijk denkt te maken en of de regering bereid is, in dien wetswijziging hiertoe nodig zal Zijn, i.v.m. het naderende Kamerrreces, de indiening van het betreffende wetsont werp te bespoedigen. sterke motor draaide op volle kracht en trillend als een dampend paard in de teugels, trok het scheepje aan; even ge vaarlijk schommelend als zou het door eigen kracht uit het water worden ge tild, dan kwamfr beweging in het logge gevaarte en draaide de kap langzaam naar zee om. De voorsteven lag reeds diep in het water. Een paar honderd meter werd het schip van het dreigende strand weggetrokken. De reddingboot trilde en rilde nietig maar sterk over de golven heen, totdatde tros brak. De kabel werd een eindje ingenomen en nogmaals bevestigd. Weer werd aan getrokken, maar kort daarna brak de verbinding wederom. Maar reeds was de sleepboot „Maas" gearriveerd en om streeks 12 uur maakte deze hecht con tact. „Hard varen we niet", besliste de kapitein van de „Maas". De lading ko- lenslam was door het water loodzwaar geworden waardoor het schip nog dieper zinkt en door het werken en schuiven van dat bocht, schuift-ie dwars op de Kreeg, vermoedelijk door verkeerd laden, zware slagzij en dreigde te zinken (Van een onzer verslaggevers) Een jeep raast door het stille Scheveningen, Zondagmorgen half acht. Politie springt er uit en klopt aan de deur van een woning. Weldra verschijnt een vrouw voor het raam en zjj knikt. Even later komt een man de deur uit en hjj zet zich bij de anderen in de wagen, die weer weg snelt naar een ander adres. De beman ning van de Scheveningse reddingboot „Arthur" wordt opgetrommeld. Het is ernst. Een Duitse kustvaarder is ter hoogte van de Wassenaarse Slag op het strand gelopen; het schip maakt slagzij; de bemanning is in gevaar. Dat zijn de berichten, die de mannen opvangen. Er is „groot-karwei"Het was kwart voor acht, toen de „Arthur" warm draaide en als een jachthond, die wild ruikt, driftig op het water lag te rijden, om even later de brandingsgronden over te tjompen en de scherpe blauw-witte snuit waaks langs de kust te richten met vijf wakkere mannen aan boord. De 398 ton metende Duitse kustvaar- de „Arthur" over het dek. De kleine der „Claus Bischoff" maakte omstreeks 6 uur plotseling water en slagzij. Het i: een nieuw schip van de rederij Born- hoven uit Hamburg, dat zijn tweede reis naar Rotterdam maakte. Er was con sternatie aan boord, de kustvaarder was niet lekgestoten en er waren geen an dere ongelukken gebeurd. Het moest eer constructiefout zijn, het water kwam niet van onder af in het schip, doch drong door een der wanden of schotten naar binnen. De Duitser maakte ogen blikkelijk zware slagzij naar bakboord en zijn lading kolenslam (gruis) is door het water gaan werken en verschuiven. De toestand werd precair. De kapitein liet de scheepsfluiten gillen en schoot met lichtkogels, maar het was ochtend en de vuurpeilen troffen geen doel. Het is twintig minuten over zeven, als een rubberboot zich van het zinkende schip afzet en enige Duitse zeelui naar wal roeien om Nederlandse assistentie in te roepen. Zij vertelden in gebroken Hol lands, in de politiepost nabij de Was senaarse Slag, dat de machine defect was en hun schip water maakte. Onder kussen rinkelde in Scheveningen, en wel op het nachtkastje van schipper Willem Bruin van de „Arthur", de telefoon en werd hem dringend verzocht uit te ruk ken. En toen die politiejeep met de lste machinist en twee matrozen aan boord. Zij zouden trachten om met enige lege haringvaten op een Scheveningse vlet, een gedeelte van de lading over boord te zetten. De vlet „De kleine Arie" ging met hen op stap. Als apen klauter den ze op de hoge kant van het schip, waar een touwladdertje zich naar be neden slingerde. De trossen knappen.... Er was aanschietende wind en dus Noorderdeining als de „Arthur", goed 8 uur, langszij komt. De bemanning had nu het schip geheel verlaten, het wrak helde in een hoek van 45 graden ge vaarlijk over. Ergens tegen de grijze coaster-romp geklemd, zagen de man nen de acht schipbreukelingen; een zie lig troepje samengepakt in een scheeps- Bloep. Met de vanglijn werd getracht verbinding te maken. Schipper Bruin baste de Duitse kapitein wat toe en uit het antwoord bleek duidelijk, dat men het schip feitelijk reeds had prijs ge geven! Toen kwam er een koppig Hol lands woord op uit de brede zeerobben- borst van de schipper, dat de Duitser gelukkig niet verstond. Maar het be duidde, omgezet in landrottentaal, dat hij (de kapitein) niet zo „rot" moest doen en dat zij dat zaakje wel even zouden fixen. En daarna werd, mede op ver zoek van de bemanning, via de scheeps- radio-telefonie. IJmuiden opgebeld en om sleepbootassistentie gevraagd. Inmid dels echter had men er ook in Rotter dam lucht van gekregen en de „Maas" van de internationale sleepdienst Smit en Co. was er het dichtst bij en legde het eerste contact. Voor het zover was had de „Arthur" een knap stukje werk geleverd dat het behoud van het vaar tuig geweest is. Het schip was n.l. nog slechts enige honderden meters van de kust af, daarheen gedreven door zee en wind. Er was grote kans op de wal te worden geslagen en dan te kapseizen. Ten einde raad deed de kapitein van de „Claus Bischoff" aen de Scheveningse reddingboot het verzoek, de schuit maar op het strand te slepenMaar dat was wat al te gortig, naar Hollandse begrippen gerekend, en Arie Pronk vroeg het telefoonnummer van de secretaris van de Noord- en Zuid-Hollandse Red ding Maatschappij aan. Die zou moeten beslissen. „Was er nog geen sleepboot ln zicht?", dan er zelf op los! De coaster bemanning werd geadviseerd aan boord te gaan en even later zeilde de tros van golven. Bij opkomende wind maakt de coaster een k%vade kans, aan de grond te slaan. De machinist van de „Claus Bischoff" is aan boord van de sleper, twee anderen klemmen zich vast op het hoogste deel van de schuit en de rest heeft zich gesteld onder de hoede v schipper Bruin. De bemanning van „Arthur" meldt, dat zij in elk geval de buurt blijft. Als e willige hond ln Om 12 uur in de middag werd wind kracht drie tot vier gemeld. Te Hoek van Holland, waar het schip 's nachts om drie uur gepasseerd was, werd alles in gereedheid gebracht om de „Claus Bischoff" met behulp van bergingsvaar tuigen veilig voor wal te krijgen. De golven sloegen over het dek van de kust vaarder, die als een onwillige hond in de trossen hing. De sleper uit IJmuiden was inmiddels afgedraaid, de teleurge stelde kapitein merkte dat hij te laat kwam. Bij Ter Heyde komt een sleep boot van dezelfde maatschappij te hulp haakt achter aan, om zo het lastige are geval te sturen en te koersen. Men schoot slechts langzaam op en het duur- ren voor men de Hoek in zicht krijgt. Een hoofdingenieur van de Rijkswater staat moest toestemming geven het reeds zwaarder slagzij makende schip de Nieuwe Waterweg op te slepen. Het was toen vier uur en de „Arthur" die de karavaan „op de voet" gevolgd was de schipbreukelingen op een van sleepboten over en maakt dan rechts keer. De sleep „koers Zuid-West" gelukt, de bergingsmaatschappij Van der Tak heeft het schip naar Maassluis gebracht. Om zes uur meerde de red dingboot in de Scheveningse buitenhaven en zware dag. De mannen hadden roodverbrande gezichten gekregen, ze waren tevreden. Willem Bruin, schipper, Arie Pronk, stuurman, J. van Leeuwen, motordrijver en de twee „op stappers" J. Dijkhuizen en Ph. Bal. Het reddingstation Scheveningen had goed werk gedaan. Honderden belangstellen den sloegen de reddingspogingen ten Noorden van de Wassenaarse Slag, met stijgende belangstelling gade. Het was het grootste karwei sinds 1939. Nog een opname van de „Claus Bischoff", waar de bemanning met groot gevaar een en ander aan boord vastsjort. Passagiers bij Hilversum uit coupé's geslingerd - Grote materiële schade Het mag een wonder heten, dat er geen doden te betreuren zijn bij de trein ontsporing, die vannacht op het emplacement van het Hilversumse station heeft plaats gehad. Als men de ravage ziet, is het moeilijk te begrijpen, dat er slechts enkele licht-gewonden zijn. De stoomsneltrein uit het Noorden, die' Amersfoort zonder verdere stopplaat- naar Amsterdam reed, naderde even middernacht Hilversum. Op het emplacement met zijn vele wissels begon de trein plotseling te slingeren, eerst licht, toen zeer hevig. De reizigers wer- eene kant naar de andere geworpen. Even later kwam de trein onder luid geraas tot stilstand. De eerste aanblik deed een verschrikkelijk ongeluk vermoeden- De grote locomotief was om geslagen; de voorste assen van het onder- meters weggevlogen en de cabine werd verwrongen. Het gehele ge vaarte boorde zich naast de rails in de grond. Het eerste rijtuig, ontspoord en scheefhangend, bleef aan de locomotief bevestigd. Daarna kwam, met een gaping meter, de rest van de trein, negen wagons, schots en scheef hangend ar beide kanten, alle uit de omgebogen ls gesprongen. Stukken rails en ander ijzer, brokken en splinters hout, waren alle richtingen gevlogen. Diverse sporen met vele wissels werden ver wrongen. De schade is zeer groot. Een aantal vitale sporen liepen zware schade op, doordat reeksen dwarsliggers werden ontzet. De oorzaak van het ongeluk kon nog niet worden vastgesteld. Onmiddellijk na het ongeluk snelde an alle kanten hulp toe. Enkele passa- iers waren naar buiten geslingerd, maar Drie jongens verdronken in geannexeerd gebied Bjj het spelevaren in het Wylermeer. In het Wylermeer. gelegen in het ge annexeerde gebied onder Beek bij Nij megen, zijn Zaterdagavond drie jongens, de 11-j. Gradissen. de 12-j. Benda en de 14-j. Schattner, die met een plat vissers bootje waren gaan spelevaren, verdron ken. Midden op het meer sloeg de boot m. Een der jongens kon slechts zwem- aen, maar hij werd door de anderen -ïee naar de diepte getrokken. Een 13-j. Tiendje, dat aan de kant was blijven staan, is naar huis gegaan zonder iets het drama te zeggen. Eerst toen de ongerust geworden ouders bij hem kwa men, heeft hij de toedracht verteld. De stoffelijke resten zijn gisteravond op- gedregd. de reizigers kwamen er met builen en schrammen af. Slechts de machinist, de stoker en één -passager kregen lichte bloedende verwondingen. De verwarring was groot, maar van paniek was geen sprake. De reis werd met een speciale trein voortgezet. Om streeks 2 uur kwam ook ir F. Q. den Hollander, president-directeur van de N.S., de ravage in ogenschouw nemen. De vertraging in de treinenloop was vanmorgen nog slechts gering. Volgens het Zweedse blad „Svenska Dagbladet" is de gezant van Hongarije te Kopenhagen en Stockholm, Schopflin, naar Boedapst teruggeroepen. MAAR HIJ ZIT ALTUD Minister Schokking was op Eerste Pinksterdag in een stampvolle kerk. Hij moest, zoals vele andere kerkgan gers, staan. Op een van de achterste banken zat een soldaat, die zijn plaats aan een dame afstond. Hij kwam daarna vlak naast de minister te staan die, om hem te prijzen, zei: ,X>e minis ter van Oorlog ziet graag, dat zijn sol daten hun plaats aan dames afstaan". Waarop de niets vermoedende soldaat antwoordde: „Maar hij zit altijd". De Belgische luchtmacht bestond 35 jaar staan van de Belgische luchtstrijdkrach ten, werd op het vliegveld 'bij Brussel grooit vliegfeest gehouden, door Amerikaanse vliegende forten straalvliegtuigen werd deelgenomen De Nederlandse luchtmacht nam aan d« demonstratie deel met zeven straalvlieg tuigen. Boven het vliegveld werd eer luchtlandingsbrigade met valschermen neergelaten. In een menigte van 50.000 toeschouwers kwamen 12 der uitgewor- achutisten terecht, dooh niemand werd gewond. MacArthur beschuldigt de Sowjet-Unie Generaal MacArthur. de Geallieerde Opperbevelhebber in Japan, heeft Rus land ervan besohuldigd, dat het tot wanorde en geweld in een anders ordelijke Japanse samenleving. Onze soldaten beschermen mevr. Soekarno tegen Indonesiërs Aneta seint uit Batavia, dat volgens e militaire waarnemers de handgranaat de tuin van mevr. Soekarno, afkom stig moet zijn van communisten, die Soe karno, Hatta, de sultan van Djokja en de militaire waarnemers met de dood bedreigen. Van officiële Nederlandse zijde betuigde men zijn spijt, dat, on danks de verhoogde waakzaamheid bij woningen van vooraanstaande repu blikeinen, de aanslag niet voorkomen is. de andere zijde wijst men er op, dat dank zij de intensieve patrouillering, de aanslag niet kon worden voltooid. De handgranaat was van Indonesisch maaksel. Voorburgse sportvlieger ernstig gewond Bij noodlanding tijdens rallye naar Zwitserland. Een Zaterdag van Ypenburg gestart sportvliegtuig, een Super Cruiser, be stuurd door de beer P. v. d. Drift uit Voorburg, die deelnam aan de Rallye du Cervin naar Zürich in Zwitserland, heeft bij Lens een noodlanding moeten ken. De piloot brak een been en andere blessures op, doch zijn ver dingen zijn niet levensgevaarlijk. Zijn passagiers, de medicus N. Versteeg diens echtgenote, uit Noordorp, werden licht gewond. Het vliegtuig werd beschadigd. Altijd heer blij ven- De Rotterdamse automobilist J. van B. „kraakte" Zaterdagavond laat met zijn wagen het hek voor het woonhuis van de veehouder Olieman aan de Westvlietweg te Leidschendam. Hij belde de veehouder uit zijn bed en vertelde, dat hij stukken had gemaakt, maar de schade zou vergoeden. Er werd een adreskaartje overgereikt en het afscheid was bijna hartelijk! Ook dit weekend kon de Brit niet reizen De Britse haven- en spoorwegstaking werd voortgezet, ondanks het beroep van de Minister van Arbeid Isaacs en de 1500 telegrammen van het vakverbond der spoorwegarbeiders. Op het grootste ge deelte van het Noord-Oostelijk spoorweg- an Groot Brittannië stonden de trei nen stil. De havenarbeiders van Liver pool hebben na 16 dagen staken, beslo ten vandaag het werk te hervatten. De toneelgroep „De Spieghel" (dir. •an Dijk) zal einde dezer maand op houden te bestaan en de acteurs gaan naar andere groepen over. Acheson voelt zich te Parijs als in een politiek „vlooientheater" Hij noemt de voorstellen van Wisjinsky „wreed en misleidend" De conferentie der „Grote Vier" te Parijs neemt af en toe een biologische wen ding. Zo heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, tegen zjjn Russische collega, Wisjinsky, gezegd „dat het Russische voorstel over het vredesverdrag met Duitsland net zo bezaaid was met propaganda als een hond met vlooien. In feite ben ik zelfs van mening, dat er alleen maar vlooien i en de hond ontbreekt", aldus de Amerikaan tegen de Rus en deze ontboezeming id plaats aan het einde der vruchteloze zitting van de Raad der Ministers van Buitenlandse Zaken, die bijna geheel gewjjd was aan een Russisch propaganda- beroep op de Duitsers. Na de gewone zitting bleven de ministers met hun tolken i besloten zitting bijeen, maar men besloot morgen opnieuw te vergaderen. Het schijnt, dat de ministers der Wes telijke mogendheden het er op aan leg gen, de Parijse conferentie nog vóór het einde der week te beëindigen, hoewel Wisjinsky pogingen doet om de zittingen van deze politieke debatingclub nog e tijdje voort te zetten. Als het Westen dan een einde aan maakt, kan de Rus de beschuldiging lanceren, dat het de „Grote Drie" is, die geen overeenkomst wenst Zulks zou dan geheel in de stijl zijn van de beschuldigingen, ddè de Rus uitbracht na'de bijeenkomst te Londen in 1947. Acheson heeft in een lange rede het voorstel van Wisjinsky voor een Duits vredesverdrag „wreed en misleidend' genoemd. De V.S. zijn niet bereid oir het terwille van propaganda doeleinden „niet zo erg nauw te nemen met de hoopvolle verwachting van millioenen mensen op aarde die vrede wensen". Moedgevend ziet het er nog altijd niet te Parijs, maar men acht nog steeds schikking mogelijk tussen de Ooste lijke en Westelijke sectoren van Berlijn, terwijl men nog rekening houdt met een handelsaccoord tussen de Westelijke en De Duitse kustvaarder „Claus Bischoff" uit Hamburg, die gister morgen ter hoogte van de Wasse- rse Slag in nood verkeerde en vermoedelijk ten gevolge van een constructiefout zwaar water- en slagzij maakte. Soms helde het schip, dat werd opgesleept n Maassluis, zo sterk, dat de beman ning veiligheid moest zoeken op >en touwladder (zie inzet). Links de reddingboot „Arthur" uit Sche veningen, die op kranige wijze assistentie verleende. Expositie Duitsers saboteren het ontmante- lingsbesluit Barricade van voertuigen voor fabrieksgebouw. Ondanks de ernstige waarschuwing .an de commissaris voor Noord Rijn- Westfalen, generaal Bishop, tegen sabo tage van de ontmanteling der vier fabrie- voor synthetische producten in Ruhrgebied, hebben de arbeiders va „Dortmunder parafin Werke" en van de „Chemische Werke Essener Steinkohlen" te Bergkamen hun verzet voortgezet. De ploeg, die bij de „Chem. Werke" van ochtend aankwam, liet zich door een ne menigte overreden, heen te gaan. Voor de toegang tot het gebouw, had men een barricade van voertuigen opge- Kort nadat de ontmantelingsploeg van de „Chemische Werke" was weggegaan, ontving de bedrijfsleider van het Britse militaire bestuur instructie, zijn bureau niet zonder toestemming te verlaten. CÓZ da# THót TEO'/Ó*/ DAT de R.v.B. voor de Perszuivering de uitsluiting van B. S. Korsten te Heem stede (7 j.) vernietigde en hem een cer tificaat verleende. DAT 400 leden van de Vér. tot bevor dering der belangen van slechthorenden de jaarlijkse reünie in Lunteren hielden. DAT de buitenkeersluis te Vlissingen wegens reparatie van 26 Juni2 Juli is gestremd. DAT de veilingvereniging De Afslag te Berlikum morgen haar 50-jarig jubileum viert. DAT het grote mannenkoor uit de Leeuwarder strafgevangenis volgens des kundigen een der beste van W.-Europa is. DAT de terp van Tjeintum bij Mant- gum (Fr.) deze zomer onder toezicht van de oudheidkundige drs H. Halbertsma uit Groningen wordt afgegraven. DAT het gerestaureerde gemeentemu seum in de Mariakerk te Nijmegen is her opend en het thans de grootste en rijkste collectie middeleeuws aardewerk en por selein in Nederland bezit. DAT B. en W. van Zierikzee tijdens de viering van het 1100-jarig bestaan der stad in een middeleeuws costuum zullen rondwandelen. DAT de Prov. Zeeuwse Electriciteits Mij in 1948 minder gunstig boerde dan in 1947, maar toch weer 5 pet wil uitkeren. DAT Elburg het brandweertournooi won van de kringen Apeldoorn en Zwolle. DAT de schilderijenexpositie van Prin ses Wilhelmina Zaterdag in Leeuwarden door de Commissaris der Koningin is ge opend en het de uitdrukkelijke wens van H.K.H. is, dat men in zijn critiek dezelfde maatstaven aanlegt als voor andere kun stenaars. DAT gisteren te Escharen bij Grave een boerderij met enkele stuks vee in de vlammen opging en 12 personen hierdoor dakloos werden. DAT Ged. St. van N.-B. voorstellen aan het Brabants orkest een jaarlijks subsidie van 3>& ct per inwoner te geven en het orkest van de gemeenten Breda. Eindho ven, Den Bosch en Tilburg 35 ct per in woner vraagt. DAT te A'dam het lijk is opgehaald van de 74-j. muzikant en woonschipbewoner Bouke v. d. Meer, die vermoedelijk onder invloed van alcohol te water is geraakt. DAT honderden KNWL-leden hun jaar lijks bezoek aan Schiphol brachten en de heren Dellaert en Zandvliet van de KLM de bronzen legpenning der vereniging ontvingen. DAT de Wereldbibliotheekvereniging, welker ledental in 1948 daalde van 30.491 tot 28.910. in Den Bosch vergaderde en in 1950 te Brugge bijeenkomt. DAT de Kon. Ned. Middenstandsbond op 23 Juni een congres houdt te Deven ter, waar prae-adviezen worden uitge bracht over concurrentie en organisatie. DAT een op hol geslagen harddraver gisteren te A'dam een 2-j. meisje omver liep, waardoor het kind haar linker dij been brak. DAT deze maand op Schiphol wordt be gonnen met de bouw van een loods, die \Vi maal zo groot is als de grootste DAT de nationale tentoonsteUing, welke in 1950 te Arnhem wordt gehouden, om gedoopt is in „Nationale tentoonsteUing mijlpaal 1950", waarop minstens 6 rege ringspaviljoens zullen verrijzen. DAT het bloemencorso te Utrecht t.g.v. het bezoek van het Koninklijk Echtpaar op Vrijdag a.s. niet doorgaat, maar in de plaats hiervan het openluchtspel „Zij die vertrouwen" wordt opgevoerd. DAT het openluchttheater De Huinink- maat te Winterswijk door referendaris Rooswinkel namens minister Rutten is ge opend. DAT het druiven krenten in het West- land momenteel voor 70 pet wordt ver richt door moeders en meisjes, die er, voor ruim 4 weken, een mooie bijver dienste aan hebben. DAT te A'dam is opgericht de Ned. Ver. ter Verspreiding van het Muziek schrift Klavarskribo met als ere-voorzit- •r de uitvinder C. Pot. DAT per 1 Aug. tot directeur van de Prov. Zeeuwse Electriciteits Mij is he- noemd ir T. Michielsen te Santpoort chef electro-techn. afdeling van de Hoogovens te Velsen. DAT op de jaarvergadering van de Mij tot Nut van 't Algemeen in A'dam prof. dr Ph. Kohnstamm en de scheidende voorz. J. D. D. Pruissen tot leden van ver dienste werden benoemd. Oostelijke zones. Wisjinsky is er mede accoord gegaan, de behandeling van het ontwerp betreffende een Duits vredes verdrag in handen te stellen van de plaatsvervangers der vier ministers. Hij meende voorts, dat de kwestie van het vredesverdrag gelijktijdig met die der Duitse eenheid behandeld kon worden. Bevin heeft er de nadruk op gelegd dat de troepen pas zuUen worden terugge trokken, als de vrede én veiligheid er niet door in gevaar komen. Radio Mos kou insinueerde weer, dat de Westelijke mogendheden slechts wensen voort gaan met hun afzonderlijke politiek ten aanzien van Duitse kwesties, hetgeen strijd1 is me4 de beslissingen van Jalta Potsdam en niet overeenstemt met de belangen van het Duitse volk. Het Oos tenrijkse vredesverdrag is nog niet aan de orde geweest „Ja und Nein das kann dasselbe sein De programmaleidster van Raio-Leip- zig, werd op staande voet ontslagen, om dat zij na de uitzending van een propa- ganda-tekst voor de verkiezingen var Duitse Volkscongres, een gramofoonplaat had laten draaien met de foxtrott „Ja und Nein, dan kann dasselbe sein". De luisteaars waren natuurlijk alleen maar opgeroepen om Ja" te stemmen! Onze mannen overzee zullen hun plicht blijven doen Zendt hun toch goede brieven, aldus gen. DürstBritt. Men moet eigenlijk niet spreken van onze „jongens" over zee, het zijn mannen geworden, aldus generaal-majoor H- J. W. Dürst-Britt. in de schouwburg te Utrecht voor de Koninklijke Vereniging „Ons Leger". Mogen zij door de beslis sing over Djokja gedeprimeerd zijn, dis ciplinair zijn zij in orde. Zij zullen hun plicht blijven doen. Willen zij dit echter doen, dan is het nodig, dat het gehele volk met hen meeleeft. Men moet veel brieven uit Indië met een korreltje zout Soms zijn zij geschreven in terneer gedrukte stemming, soms vertoon van overmoed. Uit Nederland dienen de mannen alleen bemoedigende brieven te ontvangen, want zij hebben het moeilijk, zeide de generaal, die van oordeel was dat bij het zoeken van werk gedemobiliseerden de voorrang moeten hebben. Hoewel de beide politie-acties te vroeg beëindigd werden, is er, naar zijn mening, veel goeds bereikt in Indië. Spr kondigde de verschijning van een boek van Alfred van Sprang over de 7-Decem- ber-divisie aan, klaagde over de kwali teit 4er sigaretten, welke onze soldaten ontvangen en bracht lof aan veldpre- aalmoezeniers- LOONACCOORD IN ROTTERDAMSE HAVEN. Met goedkeuring van de rijksbemidde laars is op 5 Juni voor de tijd van een jaar een wijziging van kracht geworden de collectieve arbeidscontract in het havenbedrijf te Rotterdam. Dit is een gevolg van onderhandelingen tussen de Scheepvaartvereniging „Zuid" en de Unie Verwkeer over de lonen en arbeidsvoor waarden. Ingevolge een gelijktijdig tot stand gekomen garantieregeling voor de by de H.A.R. ingeschreven losse arbei ders ontvangen deze bij algehele werk loosheid gedurende een volle kalender- week f 65.62 en bij gedeeltelijke werk loosheid f 0-74 per uur. (Alg. Hbld.) ZWITSERS DORP TOTAAL AFGEBRAND Het Zwitserse dorp. Selva in het Kan ton Graubüden, op 1600 M. boven de zee spiegel, is in het afgelopen week-einde geheel afgebrand. Na een half uur stond het gehele dorp in lichte laaie en konden de uit hun slaap opgeschikte, bewoners slechts met moeite het vege lijf redden. Al hun have en vee werd een prooi der vlammen. Naar ons oordeel heeft het gemeen- tebestuur van Rotterdam er goed aan gedaan, enige schilderijen te ver wijderen van de tentoonstelling van de schilder Kees van Dongen in het Boy mans-Museum, zoals we in een deel on zer editie van Zaterdag reeds meldden. Het was beter, dat het zo geschiedde dan dat er eerst nog een anders ook naar onze overtuiging onvermijdelijke in terpellatie in de gemeenteraad aan te pas was gekomen. Nog in ons blad van Zaterdag JJ. heeft onze kunstredacteur de voosheid van verscheidene schilderstukken op deze expositie aangetoond. Zoals te verwachten was, vinden en kele bladen in deze daad van Rotter dams gemeentebestuur aanleiding moord en brand te gaan schreeuwen. Merk waardig is de redeneertrant van het „Algemeen Dagblad". Het blad schrijft, dat Kees van Dongen „terecht als een brutale levensgenieter bekend staat", maar vraagt zich dan bezorgd af, wat iemand als André Maurois er nu wel van zeggen zal. Deze heeft Kees van Dongen immers juist zo geprezen. Inderdaad, dat is in deze kwestie nu juist de vraag, welke ons het aller meest interesseert: wat zal André Mau rois er wel van zeggen? Wij achten het een onvergeeflijk verzuim, dat h\j geen candidaat is gesteld voor de Rotterdam se gemeenteraad. Dan zou zoiets wel niet zijn gebeurd. En wat die A R. betreft, ach. u moet bedenken, zo weet het „Algem. Dagblad" in strikt vertrouwen mede te delen, dat hun blik op zo menig gebied van kunst zeer beperkt is gebleven. Ze zijn nog maar kort geleden opgedoken uit de nachtschuit. Men moet hen maar niet al te veel rekenen. Die mensen weten nu eenmaal niet van normen. Wat ze nu van plan waren, een interpellatie gemeenteraad nog wel, ls niet an ders danagitatie. Dat weten die A.R. dus weer. Ze kun- ?n het er dus alweer mee doen. Een ogenblik steek je je hoofd bulten de nachtschuit, en het is weer mis. Intus- ziet het blad over het hoofd, dat de critiek uit meer kringen van de bur gerij is gekomen. Bezwaren van een be perkte kring plegen in een grote stad niet zo erg snel te worden bevredigd. Het blad vraagt zich verder af, of hier wel een taak lag voor het gemeente bestuur: alleen de burgemeester zou het het zeggen hebben. Dat kan wel maar gesteld dat de burgemeester er de voorkeur aan geeft, het dagelijks bestuur van de gemeente erin te kénnen. Dit nu is een punt, waarover we ons nu net niet bezorgd maken, vooral niet bij een kenner als weinigen op dit ge bied: de heer Oud. Wat het hele geval ons tenslotte nog eens leert, is dit: hoe gevaarlijk het is, wanneer de Overheid zich gaat begeven op het terrein van de actieve cultuur politiek. Die gevaren rijzen met name, wanneer zjj theaters en bioscopen in ge meentelijk gebruik neemt Wanneer de juistheid van haar beslis singen reeds dermate betwist wordt bij vragen van openbare orde en zedelijk heid. dan is het duidelijk, dat de Over heid wel heel ver gaat, wanneer zij zelf standig instellingen van kunst en ver maak ln beheer neemt Zü springe niet verder dan de polsstok lang is. En die is buitendien, naar som- miger oordeel, thans reeds meer dan lang genoeg. THANS INFANTERIESHAWL VERSCHENEN In de door Gerzon uit te geven serie militaire herinneringsshawls is thans de infanteriedoek verschenen, waarop alle belangrijke wapenfeiten zijn verwerkt Een deel der opbrengst wordt zoals be kend. afgedragen aan 10 verschillende militair-liefdadige insteUingen. WEERBERICHT Later afnemende bewolking Tot morgenavond verwacht De Biltt Vanavond en vannacht meest zwaar be wolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen. Morgen overdag geleidelijk afnemende bewolking en overdag droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Dinsdag 14 Juni Zon op 4.20. onder 21.00; Maan op 23.57, onder 6.00 uur. 16 Juni L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1