VAN HOUTEN m BLONOm-BRMTTA Hl LAXEER AKKERTJES NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DONDERDAG 9 JUNI 1949 Sociaal Medische Dienst maakte gisteren een boottocht over de Kagerplassen Leidse particulieren zorgden voor de organisatie De patiënten van de Sociaal Medische Dienst der Koninklijke Marine maakten gisteren een boottocht over de Kagerplassen. De rederij Gebr. Harland stelde gratis een fraaie salonboot beschikbaar, de politiemuziek voer mee om het pleizier met menig vrolijk nummer te verhogen en talrijke winkeliers en anderen hadden voor een massa versnaperingen en verversingen gezorgd. Meer dan 175 patiënten, allen matrozen de luidspreker een woord van dank sprak en mariniers, die in Indonesië gewond werden, hebben de tocht te water hun eigen „element!" meegemaakt. Op het zoutloze water van Leiden en de lande lijke gemeenten ten Noord-Oosten van de stad hebben ze zich met volle energie overgegeven aan de genoegens van een vrije ochtend, een boot, muziek, lekkers en fris, zonnig weer. Zodat we met recht kunnen beweren, dat ze verwend zijn. Dat werden ze trouwens niet alleen van boord af, maar ook van de wal. Alle dorpen waren uitgelopen en riepen een hartelijke groet naar de jongens. En lag bakboord een paar decimeter lager dan stuurboord, dan kon men er van ver zekerd zijn, dat een der schoonsten uit de omtrek aan de linkeroever stond te Het initiatief is uit de Leidse burgerij voortgekomen en de hele verzorging van het uitstapje was eveneens in handen van particulieren. Kolonel J. C. d'Engelbronner maakte zich, na de behouden thuisvaart, tot tolk van zijn mannen, toen hij aan boord voor „De Post" bestaat 40 jaar Feestavond en receptie Maandag zal het 40 jaar geleden zijn, dat het harmonie-gezelschap „De Post" werd opgericht. Ter gelegenheid van dit heuglijke feit zal op Zaterdag 18 Juni in de Stadsgehoorzaal een grote feest avond worden belegd. De vereniging houdt receptie op Woensdag 15 Juni in „In den vergulden Turk". „De Post" heeft in onze stad en ook daarbuiten een zeer gunstige reputatie en het zal deze vereniging in haar jubi- leumweek niet aan belangstelling om- breken. WERK ONDER DRANKZUCHTIGEN De collecte voor het hulp- en red dingswerk onder drank-slachtoffers aller gezindten, te Leiden gehouden op 21 Mei j.L, heeft nettd opgebracht f269,91. SIMON C. JANSEN Nieuwe Kerk, Kativijk aan Zee De organist van de St. Joriskerk te Amersfoort is een merkwaardige en op vallende kunstenaar. Zijn spel is vol ver rassingen; men is van de ene nog nie' goed bekomen, of een andere doet al weer een overval op de toegewijde rus tige aandacht, die nu eenmaal bij he; luisteren naar een orgel-recital past. Een enkele maal krijgt men zelfs het gevoel, even op een goedlachse manier bij de neus genomen te worden. Denkelijk is het zo niet bedoeld, maar toch: soms wekt de heer Jansen de indruk, dat hij welbewust een (natuurlijk onschuldig!» grap.e maakt. In ernst. Het spel van deze organist is niet volkomen evenwichtig. Perioden van brillante virtuositeit wisselen, soms in hetzelfde werk, af met vrij slordig voorgedragen passages. Geniale flitsen worden nu en dan gevolgd door momen ten waarin de klank uitgesproken mat is Waarschijnlijk houdt dit verband met een zich niet thuis gevoelen op een vreemd instrument, met een niet van te voren kunnen berekenen van het effect van bepaalde registercomibinaties. Maar d? heer Jansen schijnt er ook de man niet naar, zich aan de veilige kant te houden Hij is een durver, een zoeker naar klank schoonheid. Hij vreest het experiment niet. En inderdaad: zijn zoeken wordt vaak beloond met fantastisch mooie vondsten De mislukkingen mogen hem dan vergeven zijn! Bovendien is hij een technicus van groo* formaat, die (het moet vermeld) rhythmisoh soms niet al te vast in de schoenen staat. We willen het bovenstaande dan even met het programma illustreren. Bach's monumentale „Praeludium en Fuga" in b-moll klonk zeer transparant, maar de concertgever liet in het snelle tempo en kele steken vallen. Ook de vrij bleke, ijle registerkleuren konden we niet be wonderen. De beide werkjes van de Gen tenaar- Engelsman Loeillet (16801730): „Aria" en „Giga" speelde Jansen prach tig. Een geniaal klankentovenaar toonde hij zich ook in Baoh's „Allein Gott in der Höh' sei Ehr" Een zelfde brillante vondst was de weergave van de „Rockingham- Hymne" van C. H. H. Parry, Joh. Brahms ontbrak niet (bew. van „Es ist ein Ros' entsprungen"), al bete kende zijn aanwezigheid niet veel. Jan Zwart's bewerking van „Een vaste Burg" klonk onevenwichtig en zelfs een enkele maal grappig door een mislukte registra tie. „Praeludium en Fuga" in F-dur van Max Reger, de grote Duitse orgelmeester van omstreeks 1900, werd bevredigend vertolkt, met een goede climax in de fuga. Guilmant's „Grand Choeur" deed ons weer opschrikken door de schitterend ge speelde hoekdelen (in praegnant stacca to!). Het vrij tam gehouden middenstuk kon de indruk hiervan niet verstoren! Joh. van IV tot allen, die medewerkten om de feeste lijke ochtend te doen slagen. Allen waren vol lof over de tocht. Het ligt in de bedoeling, om ieder jaar een dergelijk uitstapje te organiseren. KAPPERS VOOR DE LEIDSE TUCHTRECHTER. Een groot aantal kappers uit Leiden en omgeving moest voor de Leidse tucht rechter verschijnen wegens het niet- aanbrengen van de voorgeschreven prijs kaarten in etalages of salons en het be rekenen van te hoge prijzen. De boeten varieerden van f 20 tot f 100. Hoe spaart de huisvrouw zichzelf? De leden van de Leidse afdeling van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen beluisterden gistermiddag in De Doelen ïr H. Vormer, directrice van het insti tuut voor huishoudelijke voorlichting. Zij demonstreerde een aantal artikelen, voorzien van het merkteken der vereni ging, hetgeen betekent, dat de huisvrouw van de deugdelijkheid en het practisch nut verzekerd kan zijn. Vele fabrikanten hebben toegegeven reeds door de uit voering dat hun artikelen beter wor den door de gegeven adviezen. Ir Vor mer lichtte een en ander met voorbeel den toe. Wanneer het waar is. dat iedere vijf minuten, die verprutst worden, op een heel jaar toch nog altijd vier koste lijke vacantiedagen betekenen, is deze lezing voor de Leidse huisvrouwen zeker niet zonder betekenis geweest. Na de pauze vertelde mevrouw J. de Jong-Boeg over de volkshogeschool van Meridon, die verschillende leden van de vereni ging onder haar leiding ln Mei hebben bezocht. Het Nederlandse merk met Wereldreputatie Dualmeet A.A.V. '36-C.— „Nurmi" Nieuw G.A.C.-record discuswerpen. Op het terrein van „Alphia" aan d Nieuwg Sloot is gisteravond een athle- tiek-ontmoeting gehouden tussen d( A.A.V. '36-comb. te Alphen en „Nurmi' uit Bodegraven. De weersomstandig heden waren goed. over de organisatie wel wat te zeggen zijn; enkele A.A.V.-bestuurders waren wel wat te vroeg van het terrein verdwenen, waar door enkele nummers moesten vervallen. Aan de uitslag deed dit overigens niet veel af. De Alphenaren waren op de loopnummers over de gehele linie de meerderen van de gasten en ook de tech nische nummers gaven een Alphens overwicht. De estafettes, vier in getal, gaven mooie sport, maar brachten ook vier Alphense overwinningen. Een goede prestatie leverde de A.A.V.-junior L. van Deuren, die het G.A.C.-record B-junioren, dat stond op 27.59 meter met ruim vier meter verbeterde en op 31.72 meter bracht. Dat belooft wat aan het begin van het seizoen. De Bodegraafse ploeg verbeterde haar eigen record op het mer Zweedse estafette. De einduit slag is: 1. A.A.V. '36-c. 204% punten; 2 „Nurmi" 145% punten. Ged. Staten van Zuid-Holland stei loor aan de vereniging „De Hol landse Molen" ten behoeve van de Voor- ofschepolder (Woubrugge) een subsidie f 600 te verlenen in de kosten herstel van de watermolen van die pol der. Deze wipmolen maakt deel uit het zogenaamde molenlandschap tussen Leiden en Woubrugge. Pe vrijstelling van militaire dienstplicht voor theologische studenten Leidse faculteit sprak zich uit vóór opheffing der uitzonderingspositie haar gisteravond gehouden verga dering heeft de theologische faculteit van de Leidse studenten een motie in be handeling genomen, waarin de theologie studerende studenten, die thans zijn vrij gesteld van militaire dienstplicht, zich uitspreken voor opheffing van deze uit zonderingspositie. De vergadering werd door 66 studenten bijgewoond. Na een zeer levendige dis cussie, waarbij dit probleem van ver schillende kanten werd belicht, hebben de aanwezigen de motie een enigszins andere vorm gegeven. Het feit, dat zij, tot een geestelijk en menslievend ambt worden opgeleid, vrijstelling van militaire dienstplicht ontvangen, bevre digt de faculteit allerminst. De studenten voelen zich bezwaard door het onder scheid. dat hiermede wordt gemaakt tussen theologen en andere studenten. De faculteit heeft dan ook besloten, aan synoden en kerkelijke overheden anderszins te verzoeken - opnieuw ui discussie te brengen, in hoeverre de op leiding voor een geestelijk of mens- ill: ten. Deze krachtige zouten doen de pijn en vermoeidheid direct wegtrekken. Likdoorns en eelt verdwijnen als bij toverslag; het lo- Drdt wee ïoegen. Haal di- Rodelt Saltraten. RODELL SALTRATEN Distributicvaria Morgen (Vrijdag) worden te Leiden bonkaarten 909 uitgereikt aan de gezin- Bcn. waarvan het hoofd een stamkaart- r.ummer heeft tussen 37.401 en 39.600. Meebrengen: stamkaarten en inwisse lingsbonnen (8.3012 en 1.454.30 uur). Tentsamenkomsten op de Kaasmarkt Van 11 t.m. 19 Juni worden in een tent op de Kaasmarkt te Leiden Evangelische Samenkomsten belegd door he'. comité „Jeruël". De belangrijkste boodschap voor iedereen wordt hier gebracht. De samenkomsten vangen 's Zondagsavonds aan om half 8. in de week om 8 uur. E.H.B.O. REIKTE DIPLOMA'S UIT In aangename sfeer heeft de afdeling Leiden van de vereniging EH.B.O. gis teravond in „Het Raedthuys" de officiële diploma-uitreiking doen plaats vinden. De voorzitter, de heer J. Slegtenhorst, sprak allereerst woorden van dank tot de medici, waarna hij allen hartelijk wel kom heette. Het ensemble „The Maja- Donis Hawaiïans" liet ziah op verdien stelijke wijze horen, terwijl de toneel groep „Kunst en Genoegen" een aardige schets voor het voetlicht bracht. Dr J. Nolting reikte de diploma's uit. nen van de geslaagden zijn: de dames M. M. Breuker. A. Ciggaar, J. H. Janse, N. E. van Kempen, M. van Leeu- C. E. de Nie, R. NibbeKnk, Th. van Slingerland en J. P. Stouten-Batenburg; heren J. Bakker. Ghr. Draaisma, H. Dijk- van Iterson, J. H. Muyselaar, L. Neuteboom, J. Nieuwenburg, F.. Regeer, H. van Roon, A. v. d. Spek, H. Stouten, J. van Staveren, P. Uittenhout, M. J. J. Westdorp en J. C. Zaal. Namens de cursisten werd dr J. Nol ting een geschenk aangeboden en zijn vrouw kreeg bloemen. Na de pauze bleef men nog lange tijd gezellig bijeen. Voorzitter Slegtenhors'. dankte de medewerkenden, die op uit nemende wijze tot het welslagen van deze avond hadden bijgedragen. Is die bril van U? Gevonden voorwerpen in Mei: hand schoenen, ceintuurs, sleutels, step, ring, muts, vlet, sjaal, zakmesje, portemonnaie, sierspeld, vulpen, schoolétui met inhoud, j rozenkrans, militaire baret, muntbiljet, padvindersriem, hoedenspeld, kindersok je, schoudertas, armband, kruisje, arm bandhorloge, melkbus, jongensjasje, gym schoenen. springtouw, vulpotlood, elec- trisch lampje, een paar schoenveters, mandje met hengsel, étui met inhoud, contactsleuteltjes van auto, rijwieltas, wit schort; distributiebescheiden, alpinomuts, I telefoonhoorn, broche, omslagdoek, man chetknoop, kinderschoentje, bankbiljet, 'dameshoed, rugzak, houten sandalen, boodschappenmand, bril, dasihouder, por tefeuille. handtas, glassnijder, klapstoel tje, regenjas, zelfbinder (rijwiel), duif, handkappen (rijwiel), nummerplaat (auto), aotetas, koffergramofoon, das- Terug te bekomen en inlidhtingen te verkrijgen aan het Hoofdbureau van Po- Zonneveldstraat 10, op Woensdag- Zaterdagmiddag van 14—16 uur. lievend ambt de betreffende persoon een uitzonderingspositie stelt ten opzichte van de andere lidmaten der Kerk. Immers: deze laatsten zijn wel gesteld voor de keuze, de dienstplicht te aan vaarden dan wel te verwerpen. Verder heeft de faculteit besloten deze motie, die met 60 stemmen voor en 6 tegen werd aangenomen, in overweging te geven aan de vereniging van studen- en theologische faculteiten in Nederland. Ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd Het district Leiden van de Ver. van x-politieke gevangenen uit de bezet tingstijd is gisteravond in „Het Gulden Vlies" in ledenvergadering bijeenge weest. De voorzitter, de heer L. Questroo, opende en sprak, er zijn teleurstelling over uit, dat door het besluit van de algemene vergadering inzake onverenig baarheid van het lidmaatschap der ver eniging met dat van de C.P.N. (hetgeen ook door de Leidse afdeling was goed gekeurd) een aantal bekende gezichten op deze vergadering ontbrak. Het grote besluit werd met weinig vreugde geno men, maar de omstandigheden liggen er nu eenmaal, aldus spr. Hierna las de se cretaris, de heer W. M. van de Burg de notulen. Twee nieuwe leden werden welkom geheten, terwijl elf afvoeringen moesten plaats hebben. De congresvoorstellen: uittreding uit de internationale organisatie, die com munistische tendenzen vertoont, toezien op de in.het verenigingsblad „Aantreden" te plaatsen advertenties door plaatselijke commissies, en pogingen om de congres dagen als buitengewoon verlof of buiten gewone snipperdagen te verkrijgen kwa men ter tafel. Enige besprekingen volg den. Voor de pauze sprak de voorzitter het bruidspaar W. M. v. d. Burg en J. Hogen- doorn, dat Maandagmiddag in het huwe lijk hoopt te treden, op hartelijke wijze toe. Namens de afdeling werd een prach tig tafelkleed aangeboden, terwijl als vriendengeste eveneens een leunstoel als huwelijksgeschenk werd gegeven. De secretaris, die als candidaat voor het hoofdbestuur zal worden voorgedragen, dankte met enkele woorden. Belangrijke uitbreiding van de „Clara Dozy"-school Kinderaantal mag tot 105 toenemen Zoals reeds gemeld werd, ligt het ln de bedoeling van het bestuur van vereniging voor Chr. fröbelscholen Leiden, binnenkort enige belangrijke voorzieningen te treffen ten behoeve de „Clara Dozy"-school aan de Oude Rijn. Men heeft namelijk toestemming gekregen om het voormalige brandspui tenhuisje af te breken en de ruimte, die daardoor ontstaat, bij het terrein der school te voegen. Het plan bestaat om de speelplaats aanmerkelijk te vergroten- Dit heeft tot gevolg, dat het aantal kinderen, dat thans 85 bedraagt, tot 105 zal mogen toe nemen. Een gedeelte van de speelplaats hoopt men te overdekken. Verder zullen de toiletten en de kleedruimten worden gemoderniseerd. Men heeft het werk be groot op f4000. Het bestuur tracht om een en ander gedurende de komende zomervacantie te doen plaats vinden. BURG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Johannes J., z. v. W. F. Nieuwenburg en C. Bleiji; Veronika Th., d. v. L. H. Postaia en A. C. T. v. d. Ham; Maria, d. v. J. J. den Outer en M. Riibot; Arie, z. v. A. v. d. Weijden en S. Brou wer; Marianne, d. v. H. H. van Sonstoeek en E. Vogelenzang. OVERLEDEN: L. C. J. Ober, wdr, 84 jr; J. M. C. v. d. Ing, z„ 1 jr. GEHUWD: G. F. van Bovene. j. m., en C. Luyendijk, j. d.; J. de Raaij, j. m., en C. E. M. Kuijpers, j. d.; J. Vermeer, wdr, en H. van Nieuwenhuizen, j. d. Wandelingen door Oud-Leiden Een boekje voor rechtgeaarde Leidenaars.... en anderen Nièrmans De uitgeverij Burgersdij'k (Teinplum Salomonis) zond dig bundeltje tekeningen van de heer Leo K. Zeldenrust, die regelmatig ook os blad de lezers doet genieten zijn vaardigheid in het maken van pen tekeningen. De zorgvuldigheid, die het werk deze tekenaar kenmerkt, zal misschien sommige kunstkenners hei hoofd doen schudden, maar daar tegenover staat, dat vele anderen juist dit genre waarderen om de liefde voor historisch schoon, die er uit spreekt. Het bundeltje, dat maar liefst 36 teke ningen bevat, met een kaartje den, waarop de weergegeven objecten staan aangegeven, zal ook de Leidenaren al kennen ze hun stad nog zo goed veel tonen, dat ze vaak hebben gepas seerd. zonder er meer dan oppervlakkigt aandacht aan te schenken, terwijl toch een nauwkeuriger beschouwing ruim schoots de moeite loont. Wie is bijvoorbeeld wel eens blijven Twentse kinderen bezoeken Leiden en Katwijk Vijf en tachtig honderd Twentse kin deren der lagere scholen zullen ii komende weken een trip maken Leiden en Katwijk. In het kader het uitstapje past een tocht over Kagerplassen, waardoor de Twentse kin deren het Hollandse polderlandschap kunnen leren kennen. HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND In de verenigde vergadering van Hoogheemraadschap Rijnland is de heer W. Timmers te Leimuiden toegelaten als hoofdingeland. Er werden enkele for mele besluiten genomen, inzake vaststel ling van de rekening over 1948, grond- transacties, salarisaangelegenheden e.d. Wij hopen hierop morgen nader terug te komen. Vereniging van Chr fröbel scholen Algemene vergadering Gisteravond kwam de vereniging vooi Chr. fröbelscholen in algemene vergade ring bijeen onder voorzitterschap van de heer H. van Cittert, die na zijn hartelijk welkomstwoord Psalm 121 las. De heer J. Wessel. secretaris, gewaagde in zijn jaarverslag van de bloei der scholen, de toewijding van het personeel, de waardering van de ouders, de onvol doende plaatsruimte (lange wachtlijs ten!), de subsidie-regeling en de finan ciële omstandigheden. De heer A. B. Mulder, penningmeester, ging op het laatste punt dieper in en meldde helaas een nadelig saldo. Zien w(j op het werk, dat in onze scho len het afgelopen jaar weer is gedaan, dan mogen wij toch zeggen, dat wij naast verlies ook winst hebben geboekt, aldus de penningmeester. De bestuursverkiezing bracht een stemming van de heer Mulder. De heer Van Cittert dankte in warme bewoor dingen de bestuursleden voor al arbeid- Sport en Wedstrijden SCHAKEN LEITHEN (COMB.)—PHILIDOR (COMB.) 2%—9% De S.V- „Leithen" opende gisteravond haar nieuwe speellokaal aan de Mare met een vriendschappelijke wedstrijd tegen een Philidor-combinatie. Philidor won met 2%—9%. De ged. uitslag is: J Bey (Leithen)J. Koet (Philidor) 10; J. Galjaard—P. Barkema O—l; W. Bey— A. Geyer 0—1; N. Weyers—R. Meyer 0—1; A. Bonteba—C.W. J. Conijn 1—0; W. F. de Ridder—J. Padding 0—1; J. van KempenM. Optendrees 01; G. de Jongdrs G. Dallinga 01; J- P. Kroon -B C. de Mik 0—1; N. Blonk—J. Uiten- boogaard W. PrinsA. Samson 0—1; A Prins—H. C. Bouter 0—1. ongeslagen in de zomercompetitie van RDC. Voor de tweede maal versloeg Leeuwenburg in de zomercompetitie v RDC (Rijnsburg) F. A. Verkuil. Leeu wenburg opende met wit (Holl. opening 33—28 met 18—23). Ook F. Laterveer heeft weer een mooi stukje werk laten zien. Hij en Leeuwenburg staan geslagen aan de kop. Uitslagen: le klasse: P. van Egmond JznF. La terveer 02; W. Leeuwenburg Jr-F. A. Verkuil 2—0; J. v. d. Meij—C. Zandber gen afg.; Joh. KromhoutA. Vletter afg. 2e klasse: Alb. v. d. MeijA. v- d, Eijkel 2—0; W. Heemskerk—Kr. Leeu wenburg 0—2. Help Uw darmen bij hun zo belangrijk werk. Neem eens per week 1 of 2 VISSERIJGOLFJES ALS EIND JULI het trawlharingsei- zoen aanvangt, willen ook de Poolse trawlers klaar zijn. Om beurten gaan ook z« in revisie. EEN VERHAALTJE, niet ove vis, maar toch over een visserman, stationschef van IJmuiden had het na kijken, toen een 8-jarige IJmuldense bengel een trein vóórtijdig liet vertrek ken door op zijn fluitje te blazen. De jongen werd door een spoorwegbeambte in zijn kraag gegrepen, hetgeen klaar blijkelijk het misnoegen opwekte van eer Amsterdamse visserman, die niet hele maal nuchter bleek te zijn. Hij werd door twee gealarmeerde politiemannen tot de orde geroepen, waarna zijn be schermeling in het bijzijn van zijn ouders duchtig onderhouden werd. stilstaan voor het poortje van de Pens hal aan de Lanigebrug? En wie kent de versahillende hoekjes in de hofjes, zoals ze in dit boekje staan afgebeeld? De inleiding, die de eveneens in ons blad niet-onbekende heer N. J. Swiershra schreef, is al evenzeer de moeite van het kennisnemen waard. Zy schetst in het kort de ontwikkeling der Sleutelstad en gunt ons een bli'k in de zo vertrouwde intieme Leidse sfeer. Voor niet-Neder landers is dit voorwoord ook in het En gels afgedrukt, zodat het boekje ook ge- sohikt is om te zenden naar of aan te bieden aan buitenlandse relaties. Dit boekje behoort tot de reeks „Wan delingen door oude steden", waarin reeds verschenen zijn: Amsterdam, Utrecht, Den Haag, Delft en Dordrecht. JBoekjes over andere steden zullen nog volgen. Welkom in Leiden99 „Welkom ln Leiden", een uitgave van het reclame-adviesbureau R.Ï.O., Oude Rijn te Leiden, en dat bestemd is om uitgereikt te worden aan hen, die Leiden als woonplaats kiezen, mag bijna wel een foto-album worden genoemd. Zo fraai en degelijk is de uitvoering. Het werk roep; de nieuwe Sleutelstadbewoner een har telijk welkom toe en wil hem helpen, zich in zijn nieuwe woonplaats thuis te gaan voelen. Eerst wordt dan Leidens lof bezongen allerlei toonaarden: Leiden als oude ad met tal van historische plekjes, met de Universiteit, musea en hortus. Maar tegelijkertijd wordt aan de hand van een groot aantal foto's de fotograaf N. der Horst bewees hiermee opnieuw zijn vakmanschap een aantrekkelijk beeld gegeven van de stad met kerken gebouwen, mooie hoekjes en pittores ke geveltjes, maar ook van de stad met belangrijke bedrijven en zaken in elke branche. Voorts volgen allerlei gegevens, waar- .ee de nieuwe burger ongetwijfeld ge diend is, zoals een opsomming van in stellingen. wijzen van vervoer, beziens waardigheden. markten enz. Een histo risch overzicht van de Leidse laken industrie. een praatje en een kijkje in dèkenfabriek en een artikel over conservenbedrijf doen het in dit al bum goed. In het redigeren van de tekst is Nel Hana zeer goed geslaagd. Na de lijst van de zaken en bedrijven volgt nog een jrote ingevouwen kaart van de stad. Ook ypografisch werd dit album uitstekend verzorgd. Alphen aan den Rijn Wie was die „Roos"? De N.CJt.V.-omroepgids van 14 Mei j.l. bracht het Jubo-lied, dat deze week op de grote bijeenkomst te Arnhem meermalen heeft geklonken. „Kom mee, kom mee! d'N.CJt.V. gaat feestlyk jubi leren!" Het zal onze lezers interesseren te ver nemen, dat de tekst van dit lied v/as van de hand van onze stadgenoot, de heer A. J. Roos. In het dagelijks leven timmerman bij de fa N. Samsom N.V. heeft hij in en om Alphen ook een uitstekende reputatie als medewerker aan feestjes en speciaal in de Prot.-Chr. kring doet men niet spoedig tevergeefs een beroep op hem. Hij vervaardigde zijn Jubo-lied reeds in Februari van dit jaar, zond het onge vraagd bij het N.C.R.V.-bestuur zoals gebleken is, hiervan een dankbaar gebruik heeft gemaakt. De N C.R.V.-pia- nist M. Geerink Bakker zorgde voor d< muziek. Katwijk aan Zee De eerste coloradokevers reeds aangespoeld Gistermiddag werden op het strand de eerste coloradokevers van dit jaar opge merkt. Ook nu werden ze door de het strand geworpen. Hoewel het aantal gelukkig nog niet groot was. zijn door de politie direct maatregelen getroffen orr een eventueel nieuwe „aanvoer" zo spoe dig mogelijk te kunnen bestrijden. Het zal wel overbodig zijn, er de bevolking op te wijzen, dat deze kevers een groot gevaar betekenen voor de Nederlandse aardappelteelt en daarom zo spoedig mogeÜjk gedood dienen te worden. Lisse Vergadering S.G.P. Voor de afdeling Lisse van de SGP trad gisteravond in een stampvolle zaal van de Ned.-Herv. kleuterschool op de heer A. Vergunst, theol. cand. te Leiden, met het onderwerp: „De kracht der va deren". Na een inleidend woord van ds K. de Gier ving de heer Vergunst zijn rede aan met er op te wijzen, dat de SGP vaak wordt gezien als een partij der negatieven. Wij zijn positief, aldus spr, omdat wy ons „neen!" durven laten horen, wanneer Gods naam den aangetast in een steeds der gaande wensen op te komen niteit van God, op alle terreinen leven, en wij belijden, dat we op Gods Woord alleen moeten vertrouwen, was een zeer aandachtig gehoor. Voorschoten De na-uitreiking van toeslagkaarten voor bijzondere arbeid zal plaats vinden a.s. Zaterdag van 9 tot 11 uur in kantoor Vlietstraat te Voorburg. Zoeterivoude Afscheidsavond cand. Heidema Gisteravond vond in de koorzaal de Ned. Herv. Kerk een bijeenkomst plaats, die verband hield met het ko mende vertrek van cand. Heidema onze gemeente. De heer Van Wilsum opende. Mej. Van Vliet leidde het leken spel „Schoenlapper Martijn" in. De zang vereniging „Zingt den Heere" zong en kele mooie nummers. De kleine-meisjes vereniging voerde enkele dansjes uit Haarwassen 'n genot maar... met het NI BEURS VAN AMSTERDAM Stork laten ^«kspoor WOENSDAG 8 JUNI, 1949 OBLIGATIES y V. K. Herstel 97 97% 'Neder1. 1948 J% 100 100 Ned.-lnd. Esc. 90* 93* Nederl. '47 3—8% 97f| 97H N. Bk. Zuid-Afr. 183 184% Nederland '37 3 97%* 97fj Rott Bank166* 166 Dollarlening '47 3l0p',i* 105% Twentsche Bk C. 160 161% Investerings C. 97% 97U R. Beleg, cons. 160 160 Ned. 1962/64 3 98%* 98% N. Am.-Ned. Hbk 49%' 50* N.W.S. f 1000 2 80% 80fl N W Pacific Hbk 115* Spaarb. f 100 2% 101' Ned.-lnd. '37 A. 3 95 Grootboek 1948... 98 Denemarken V. K. Co. 129 129 136%* 136', Wijers. Zwanenb Organ. 175% 180% Schokbeton 127 128 Am. Smelt. C. 40?«S 41%| Anaconda C. 25% 25% Bethl. Steel C. 75% 74% Gen. Motors C— 54%l 53%5 Int. Nickel C. 27% 27%J Kennecott C. C. 41% 41% Brandts C. - 4,8,5 4%5 Func Bandoeng Alg. Norit A. 273/ 274 Allan Co72 71% Breda Mach.fabr. 133 132% 4101% 101% Emball. Houth... 138* 138% Gruyter Pr. A. 145/ 145 naf 167* 163 I 91 Va Den Haag 3% 100% 100% Hero Z.-Holl. 2e '38 3 99% 99% HoU B. v. O nr. Zak. 4 48'/, 46% Holl! Draad.!".-.! 230|" 230. Fries-Gr. HB 3J-3101 HolL Kunstzyde 193%* 194' HolL HR. K 3% 99* Int. Gew. Beton 126% 126 Nat Hyp. B. 3% 99 98% Int. Kunststof -. 124% West Hyp. B. 3% 100% Kondor A245 Bergb Jurg. 3% 102% 103 Kon. Ned. Zout... 327 CockeriU 4 103ft 103%t Kon. Ver. Tapijt 195 Bataafsche - 8% 103% 103% Kon. Ketjen 163 Kon. Petr. 3% 103% 103% Dell Spoor 3% 93 94% "NL Spoor '37 3% 71%* Sam. Joana 4 151 2505 244% Lettergieterij -....245 Lyempf 170* 1735 Lijm Delft C, -.128 128 Miii. Meelf. N. B. 0..-213* 214% S vr.tatd.Auto. m ra Portland 76% 3-3% 100 Lever Br- 8% 107 107% Philips dollar 3% 111* 111% Stokvis3% 106% 106fi AANDELEN Amst. Bank 138 157 HoU Bank Unie C 179% 190 Java Bank C. 187 189* 3061a Ned. Gist Ned. Scheepsb. —127' Nyma - 223 Rott. Droogdok... 337 Rouppe v. d. V_.. 139 128 1. Steel C. - 61 %5 63§ A.N.I.E. Mij92* 91%" Ned.-lnd. Gas 106% 104% Cltlea Service C. 43%* 44%* Borsum My 146 145 Cur. Handel My 242% 240 H. Güntzel 121% Internatio 187% 164% Linde Teves 135 135% Mol. Hand. Ver. 120%* 120% Tels Co. 119t 119% Shell C32%* 32%* Arendsburg —140/ 144 Besoekl158% 156 Ngombezi 265 267 Alb. Heyn A. -.184 184 A'dam BaUast 143% Houth. W. Pont 149* 150%* Walvischvaart ree 112% 111% Thomsens Havenb 141%' 140* Dell Spoorweg - 62% 81 Ned. Ind. Spoor... 30 28 N. V. Centr. C.... 9% 9% Pennsylv. C13% 13%5 Canada Pacific C. 8% 9% Sem. Cher. A. 11% Dikkers en Co. 144% 143% Ned. FitUng fabr. 85'% 85 Ver. Blik '49 —173 173 Ver. Pharmac. —113 110% ACTIEVE AANDEELEN Banken Kolon. Bank 81 N.-Ind. Handclsb 106 N. Hand. My CvA 132 Industrie Alg. Kunstx. Unie 184 Bergh en Jurgens 288 Berkels Patent - 10S Calv. Delft C. v. A. 130 Centr. Suiker My 170 Fokker N. Vliegt 148 Gelder en Zonen... 150 Hoogovens 178 Dordtsche PetroL 272% Lever Br. C. V. A. Ned. Ford Autom. Philips Gem. Bezit Philips G.M.B. Pr. Wilton Feyenoord Rubber Amst. Rubber Bandar Rubber DeU-Bat. Rubber- Serb. Sum. Rubber 6cheepvaart Holl.-Amer. Lijn... Java-Ch. Jap. Lyn Kon. Ned. St. NR Kon. Paketvaart 170* Ned- Sch- ün,e 144 Rotterd. Lloyd i48%f St My Nederland 179% Suiker Hand. V. A'dam 0% 259—60 Javasche Cultuur 271 Ned.-lnd. S. Unie 1% 230% Ver. Vorst. Cult— Tabak 108% 163 ivia 495% Muller en Co. Het gedicht „Verdwaald" werd ooor Leni Versteegen goed voorgedragen. Ook D V. V. was op het appèl, en wel met een stukje, getiteld „De Huisknecht". De schoolcatechisatie was er eveneens met een gedicht. Hierbij werd aan cand. Hei dema een album overhandigd. Zuster Wessel declameerde een gedicht, waarin ds Heidema even in het zonnetje werd gezet. Mandoline- en meisjesvereniging lieten zich ook niet onbetuigd. De vrouwenvereniging sloot de rij. Ouder ling Van der Loo sprak als vertegen woordiger van de Gemeente enige harte lijke woorden tot cand. Heidema. Zoe- terwoude is aan U grote dank verschul digd, aldus spr. Een prachtige boeken kast werd namens de Gemeente overhan digd. Ds Honn?f van Leiderdorp sloot zich bij de heer Van der Loo aan. Dt Heidema dankte allen voor deze avond. Van Gelder moet 8'/2 ton betalen aan de Tuchtrechter De Tuchtrechter voor de Prijzen te Am sterdam heeft de Kon. Papierfabrieken Van Gelder en Zn te Velsen wegens over treding van de prijsvoorschriften vijf boe ten opgelegd tot een totaalbedrag van f 25.000 en betaling van f 825.000, zijde de te veel behaalde winst. De N.V.. is tegen dit voorstel in hoger beroep gegaan, zodat deze zaak vermoe delijk in het najaar voor de Amsterdamse rechtbank zal dienen. Het vonnis zal geen invloed op de papierprijzen hebben. Het vooronderzoek duurde bijn^ een jaar. De eigenaren meenden de juiste prijspolitiek gevolgd te hebben, zodat er aan deze zaak heel wat juridische haken en ogen zaten, Dr DREES SCHRIJFT IN HET ESPERANTO Dr W. Drees heeft ln het Esperanto een artikel over Indonesië geschreven in het eerste bulletin (Un-bullenon) van de Esperanto-Press te Zürich. Willy Lages in Juli voor het Amsterdamse B.G. Op 19, 20 en 21 Juli a.s. zal voor het Amsterdamse B.G. terecht staan de 47-j. ex-chef van de 'SD te Amsterdam, Krimi, nalrat Willy Lages. Zoals men weet, heeft Lages bijna 4 jaar lang in talloze zaken als getuige inlichtingen verstrekt. Doodstraf voor SD'er Franken stein Het B.G. te Arnhem veroordeelde van morgen de SD-agent F. Frankenstein conform de eis ter dood. Hy trad on menselijk op jegens Joden, vermoordde illegale werkers en Is schuldig aan vele andere misdrijven, o.a. te Vierhouten en op de Woeste Hoeve. Zijn 22e redding. Dinsdag raakten op vijfplaatsen ln A'dam kinderen te water. Allen werden gered. In één geval verrichtte de werk loze expeditieknecht, Anton J. Zentveld, vader van negen kinderen, zijn 22e red ding. Hij verspeelde er z'n enige pak en overhemd mee; een adjudant van politie stelde echter spontaan een ander stel kleren ter beschikking. Amsterdams Beursoverzicht Amsterdam, 8 Juni 1949. Begin beurs bewoog de koers Konink lijke zich op 294%, een half punt hoger dan gisteren. Vervolgens werd bij enige drukte 297 bereikt, waarna tegen slot op 295 werd afgedaan. Van de industriemarkt valt weinig interessants te vermelden. Unilevers la gen vast en varieerden van 259 tot 261%, waarbij de slotprys 261 bleef. Voor hst overige had de handel weinig te be tekenen. Op de scheepvaartmarkt viel enig herstel te bespeuren. Aandelen K.N.S.M., die de laatste dagen een flinke veer heb ben moeten laten, waren drie punten beter en kwamen op 129. De meeste andere soorten bleken eveneens iets beter gedisponeerd, aan delen Scheepvaart Unie echter vielen enigszins uit de toon en waren op 161 ruim één punt lager. De grote locale banken avanceerden onder invloed van beleggingsvraag, alle 1 k 2 punten. Ind. Sporen waren naar aanleiding van gisteren gepubliceerde minder gunstige berichten, wat lager en noteerden 28. De Staatsfondsenmarkt blijft zich goed houden en de stemming was hier goed prijshoudend. Onder beperkte omzetten konden de voornaamste soorten frac- tionele winsten boeken. De stemming voor de dollarleningen was wederom gunstig. De Philipslening kwam een half punt hoger op 111%. De dollarlening Nederland noteerde 105%. MARKT- EN VIS SERI JBERICHTEN LEIDEN. 8 Juni. Groentenveiling. Kroten 7—8; uien 3.70—5.40; peen 28—35; andijvie 825; aardappelen 2275; snij bonen 9200; peulen 4470; postelein 812; spinazie 823; tomaten 651; komkommers 1847; bloemkool 320; sla 1.207.40; rabarber 68; peterselie 2.303.50; radijs 34.70; selderij 1.5014; peen 10—44; nieuwe aardappelen 9—20. ROELOFARENDSVEEN. 8 Juni. Bloe menveiling: Bruidsanjers 0.02—0.06, duizend schonen 0.06—0.18, pioenen 0.21—0.56, lelie» 0.10—0.39, anemonen 0.06—0.12, colville 0.22— 0.36, Irissen 0.06—0.29. papaver 0.08—0 18, ro zen 0 160.35, esther read 0.200.50, violieren 0 16—0.39. margrieten 0 06—0.20, lathyru» O M—0.12, scabiosa 0 08—0.18. ROELOFARENDSVEEN. 8 Juni. Groen tenveiling: Aardbeien 0.22—0.53 per pond. kropsla 2—7 10, bloemkool 12—35, bospeen 10—24 per 100, peulen I 4.50—8.30, peulen II 1.90—3.40, snybonen 10.50—14, idem stek 7— 9, doperwten 5—5.90, capucynera 6.10—6.80 per 10 kg. VEILINGEN BOND WESTLAND, 8 Juni. Bloemkool 3—19, komkommers 22—45, pruimen 5—14, perziken 7—32 p st; aard beien 90—300, druiven 1.80—250, aardappe len 521, rabarber 810, dubb. bonen 90— 1.70, aalbessen 200, snybonen 1.10—1.50, an- dyvio 8—13, spinazie 8 p kg; seldery 3—6 p bos. sla 2.20—2.60 p 100 krop; tomaten 5.90— 9.70 per bak. KATWIJK A/D RIJN, 8 Juni. Groen tenveiling: Rabarber 8—9.90, sla 2.60—10.50. spitskool 11, postelein 10—15, komkommers 28, aardappelen (eerstelingen) 15—19, stoof- sla 10, aardbeien 140, bospe&i 3344. rady» 2—5, selderij 4.10—4.30, peterselie 3.704.20, bloemkool I 17—23, II 13—14, III 9. RIJNSBURG. 8 Juni. Groentenveiling: Radijs 2—4.50. peterselie 2.80—4.10. selderij 3 90—4.10, uitjes 0.90—1, eeretelingen 15—17, drielingen 13—17, kriel 10—14, rei 4 30—5.10. waspeen 5.50—6. sla 4.90—6.10. KATWIJK AAN ZEE, 9 Juni. Vangst- berichfen uit volle zee: KW 67—5 k, KW 39 —4 k, KW 25—2 k. KW 2—2 k. IJM 268—1 k. IJM 75—1 k. SCH 353—1 k, KW 110—27 k, KW 44—2 k. KW 43—10 k. KW 15—11 k, KW 68—1 k. KW 70—2 k; de volgende schepen hebben geen vangst: KW 144, KW 83. KW 48. KW 38. KW 18, KW 78, KW 49, KW 41, KW 32, KW 33, KW 147, KW 73, KW 23, KW 3, KW 5. KW 9, KW 47, KW 54. KW 140, IJM 74, SCH 107, SCH 36, KW 173, KW 123. KW 50. KW 168, KW 170, KW 175, KW 127, KW 45, KW 151. KW 65, KW 159, KW 129, KW 56. KW 19. KW 16, m gemiddelde vangst 1 2 kantjes vyk 1. zijn: de KW 65 gee De KW 63 geen

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2