NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 ZATERDAG "4 JUNI 1949 Werkloosheid in 1948 bleef binnen de perken Maar in 1949 verwacht het G.A.B. te Leiden ongewenste toeneming Stond het jaar 1947 nog ln het teken der afnemende werkloosheid, in 1948 kw de seizoenbeweging bulten beschouwing gelaten, aan de sinds 1945 optredende daling der werkloosheid een einde, zo lezen we in het jaarverslag van het Gewes telijk Arbeidsbureau te Lelden. De beëindiging van deze daling wijst op een alge hele Inschakeling In het bedrijfsleven van allen, die tot dusver door het nog niet volledig herstel der bedrijven geen werk konden vinden. In de voor het gewest belangrijke me taal-, textiel- en voedingsmiddelenindu strie bleef er enige werkloosheid bestaan (ongeveer 80 man), waarvan de oorzaak gezocht moet worden in onvoldoende scholing of te hoge leeftijd. In de handel en het verkeerswezen bestaat nog steeds een betrekkelijk gering overschot van aanbod van reizigers, vertegenwoordigers, chauffeurs en transportpersoneel (onge veer 160 personen). De kleinere plaat singsmogelijkheid is hier meer aan per soonlijke dan aan economische factoren toe te schrijven. Anders ligt de situatie voor het man nelijk cn vrouwelijk administratieve per soneel. Het bedrijfsleven is, wat betreft het lager administratieve personeel, vrij wel verzadigd, terwijl er door de ophëf- fing van verschillende Rijksdiensten vrij veel personeel is afgevloeid. Het gevolg was. dat nu ongeveer 120 mannen en 40 vrouwen naar werk zoeken. In de tweede helft van 1948 kon een kentering op de arbeidsmarkt worden waargenomen. Steeds meer bedrijven namen rationalisatie-maat regelen. welke afstoting van het voor deze bedrijven ongeschikt, onge schoold en geoefend personeel ten gevolge hadden. Niettegenstaande dat, is het aantal werklozen nog niet aan zienlijk groter dan in 1947. De volgende cijfers geven een beeld van het verloop van de werkloosheid sinds 1945. Mannen (zomerseizoen) 1945/46: 7000: 1946/47: 1300; 1947/48: 500: 1948/49: 550. Winterseizoen: 1945/46: 6100; 1946/47: 3000; 1947/48: 2200; 1948/49: 2300. Vrouwen (zomerseizoen): 1945/46: 220; 1946/47: 90; 1947/48: 50; 1948/49: 80. Win terseizoen: 1945/46: 190; 1946/47: 80; 1947/ 48: 100: 1948/49: 170. Bij de beoordeling van deze cijfers mag niet uit het oog verloren worden, dat hierin begrepen is de zgn. wrijvingswerk loosheid. die ontstaat door wisseling van personeel of bedrijf en daardoor van korte duur is. De ondersteuning der werklozen kon zowel in 1947 als in 1948 door plaatsing op D.U.W.-objecten of in een passende werkkring buiten het eigen beroep in de zomermaanden sterk be perkt worden. Op 31 December 1948 be droeg het aantal van Rijkswege onder steunde werklozen in het Gewest Leiden 670. d.i. 42 pet van het aantal geheel werklozen, exclusief D.U.W.-arbeiders. Ongunstige verhouding Vooral ten aanzien van de geschoolde beroepen in de metaal-, hout- en aarde werkindustrie en in mindere mate ook in de bouwnijverheid, bleef de verhouding tussen vraag en aanbod zeer ongunstig. De vraag naar geoefend en ongeschoold mannelijk personeel nam in alle bedrijfs takken af. In de aardewerk-, confectie- textielindustrie bleven afnemende te korten aan vrouwelijk personeel bestaan. Hier volgt een staatje van de bij het G.A.B. Leiden en de daaronder ressor terende bijkantoren openstaande perso- neelsaanvragen. Mannen (zomersei- i: 1945 46: 1300: 1946/47: 1700; 1947/ 48: 2200; 1948/49: 1600. Winterseizoen: 1945/46: 700; 1946/47: 1100; 1947/48- 1300; 1948/49: 800. Vrouwen (zomerseizoen): 1945/46: 640; 1946/47: 660; 1947/48: 770; 1948/49: 640. Winterseizoen: 1945/46: 470; 1946/47: 480: 1947/48: 430; 1948/49: 390. Hieruit blijkt, dat de personeelsvraag sterk is gedaald, terwijl de werkloosheid nog slechts een geringe stijging te zien geeft. De vooruitzichten voor 1949 moeten minder gunstig worden geacht. Verwacht mag worden, dat de reeds in verschil lende bedrijven bestaande afzetmoeilijk- heden zullen toenemen, hetgeen een ver dere afstoting van minder bekwame krachten tengevolge zal hebben. Er moet dan ook gerekend worden op een toene mende werkloosheid in 1949. Het verslag geeft tenslotte een over zicht van de personeelsvoorziening in de erschillende takken van het bedrijfs- ;ven, de bijzondere werkzaamheden als D.U.W., emigratie, wachtgeldregeling, enz. de loonverhoudingen en arbeidscon flicten. Evangelisatie-bijeenkomsten in de Kooikapel Morgenavond wordt seizoen gesloten De lange reeks Evangelisatie-samen komsten in de Kooikapel, uitgaande van de Ned. Herv. Gemeente en de Geref. Kerk alhier, zal morgenavond 7 uur voor dit seizoen worden beëindigd. Als spre kers zullen optreden ds P. W. Spruyt en dr H. J. Westerink. Het Ned. Herv. zangkoor „Irene" o.l.v. de heer J. Bontje zal medewerking verlenen. Afscheid van de heer W. G. Aldershoff Jr Oproep aan oud-leerlingen Het spreekt vanzelf dat vele oud-leer lingen van de heer W. G. Aldershoff Jr. in verband met zijn pensionnering als hoofd van de Geref. U.L.O.-school aan de Hooglandse Kerkgracht afscheid willen nemen. Men kan zich mondeling of schriftelijk in verbinding stellen met de heer J. van Anken, De Laat de Kanter straat 39 te Leiden. „Ergon-EIectric" staakte Donderdagmorgen was het op de Hooi gracht, hoek Nieuwstraat een drukte van belang. Voorbijgangers zullen zich afge vraagd hebben, of er een staking was uitgebroken bij het electrotechnisch bureau „ErgonElectric". Ver mis heb- be deze mensen het niet gehad. Er werd gestaaktmaar op een heel gezellige en prettige manier. Twee grote touring-cars namen direc tie en personeel met de dames mee voor een rondrit door Gelderland. Na eerst een bezoek gebracht te hebben aan de luchthaven Schiphol, trokken zij door het Gooi op Apeldoorn aan, waar een keurig verzorgde koffietafel wachtte. Nadat de Badhuisweg (waar het filiaal van E.E. gevestigd is) op luidruchtige wijze was bezet geweest, ging de tocht langs prach tige wegen naar Arnhem. Na een korte verpozing trok men weer richting Leiden In Driebergen werd de reis wederom onderbroken. Een keurig verzorgd en sma kelijk diner werd door de bijna 70 deel nemers eer aangedaan. Tijdens dit diner bedankte de voorzitter der personeels vereniging in de eerste plaats reisbureau „Metaal", voor de prachtige verzorging van deze dag. Ook tot de directie werd een woord van dank gericht. Tramlijn Leiden-Haarlem kan worden opgebroken Oude tramwagens voor noodwoning of zomerhuisje verkocht De minister van Verkeer en Water staat heeft de Noord-Zuldhollandse vervoer-maalschappij (NZHVM) mede gedeeld, dat er zijnerzijds geen bezwa ren bestaan tegen het opbreken van de tramlijn HaarlemLeiden. Zoals bekend, besliste de minister eni ge dagen voordat de autobusdienst deze tramlijn ging vervangen, dat de rails en de bovenleiding intact moesten blijven voor het geval, dat zou blijken, dat de bussen het vervoer niet zouden kunnen verwerken. De praktijk van de afgelopen maanden heeft duidelijk aangetoond, dat daarvoor geen vrees behoeft te bestaan. Tevens heeft de minister de NZHVM verlof gegeven het overcomplete tram- materieel van de hand te doen. Reeds hebben zich gegadigden gemeld, die de oude motor- en volgwagens als zomer huisje of noodwoning willen gebruiken. Distributievaria Op Tweede Pinksterdag zijn alle kan toren vian de distributiedienst gesloten. Slagers leveren in op Dinsdag 7 Juni. Te Leiden worden Dinsdag 7 Juni bonkaarten 909 uitgereikt aan de gezin- Ben. waarvan het hoofd een stamkaart - pummer heeft tiussen 30.801 t/m 33.000 De Idketten zijn geopend van 8.3012 en 1,46430 uur. Meebrengen: stamkaarten •n inwisselingsbonnen. Geëtaleerd VOOROORLOGSE KWALITEITEN IN VLOERBEDEKKING MATTING, 100 cM. breed, p. Mtr. f 6.95 WOLLEN BOUCLÉ, 70 cM. breed p. Mtr. 10.20 MOQUETTE, 70 cm. breed, p. 511.17.- INLAIO LINOLEUM, 200 cM. breed p. Mtr. 11.50 GORDIJNSTOFFEN ENGELSE EETKAMER Dressoir, 185 cM. breed, schuiftafel, 4 stoelen en 2 fauteuls, I OQK bekleed met velours. I UülJ. ZITKAMER 4 fauteuils en tafel. f 599 - LIGSTOELEN 9.75 DE AAXNEMINGSSOM WAS NIET TE VINDEN. In de nacht van Donderdag op Vrijdag werd ingebroken in de machinefabriek Den Holder aan het Galgewater, welk bedrijf juist dezer dagen de aandacht heeft getrokken door de a.s. nieuwbouw de Vliet. Dacht men de aannemings- al te vinden? Dat is dan een teleur stelling geworden: er wordt slechts een bedrag van circa f150, plus een elec- trische boormachine vermist. FEEST AAN HET UTRECHTSE JAAGPAD „Avondmuziek" in Hooglandse kerk wordt hervat Eerste concert op 20 Juni Naar wij vernemen, zal op Maandag 20 Juni a.s de „Avondmuziek" in de Hooglandse kerk worden hervat. Zoals ien zich van vorig jaar zal herinneren, ordt dan om de veertien dagen, steeds op Maandag, een orgelconcert, dat streeks drie kwartier duurt, gegeven, el door verschillende organisten. De heer Piet Uiterlindcn. organist de Hooglandse kerk. op wiens initiatief de .muzikale avondstilten ontstonden, zal 20 Juni een Bach-Franck-programma ten gehore brengen. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is geduren de Mei ingelegd f500.657.41 en terugbe taald f424.634,84; ingeschreven zijn 219 we inleggers, terwijl 189 boekjes ge heel werden uitbetaald. Het tegoed der 27345 inleggers, hieronder begrepen 3366 deelnemers aan de afhaaldienst, bedroeg einde Mei f 15.261.016.45. Door de afhaal dienst werd in 11009 stortingen f41.645,50 ontvangen. Er werden 223 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamen lijke inhoud van f4.121,46. Op de scholen werd gespaard f 147,15. t was de dertiende Juni van het jaar 1894, dat de heer A. I Witmans en mej. M. van Zaanen aioh in de echt lie ten verbinden. Ze waren toen beiden 20 jaar oud, Een goede maand van tevoren hadden ze het weeshuis op de Hoogland- Kerkgracht verlaten, waar ze geruime tijd hadden vertoefd. De heer Witmans een prima timmerman, maar hij t, op advies van de dokter, dit vak laten varen. In 1902 kwam hij bij de Leidse politie, waar hij 30 jaar onder de aissarissen Groebe. Stapel en Meyer plichtsgetrouw zijn werk heeft gedaan. Niet minder dan 89 diensturen per weert maakte hij en toen hij in 1932 met pen sioen ging, misgunde niemand hem een rustige levensavond. Vijf-en-vijftig jaar zijn de nu 75-jarige oudjes getrouwd. Twee kinderen kregen zij in hun huwelijk, waarvan er één is overleden. Bovendien mogen zij vijl kleinkinderen en drie achterkleinkinde ren de hunne noemen. Zondag houdt het echtpaar, dat woont aan het Utrechtse Jaagpad 127, van 3 tot 5 uur receptie. Dan zal nog eens blijken, hoeveel vrien den en kennissen deze sympathieke oud jes zich i'n de loop der jaren hebben ver worven. Bij de vele gelukwensen, die hen dan zullen toekomen, voegen wy gaarne de onze Foto N. van der Horst. HEDENDAAGSE VERGIFTIGINGEN EN HAAR OPSPORING Inaugurele oratie van prof. dr A. J. Steenliauer In het archief van het Pharmaceutisch-toxicologische laboratorium der Universi teit bevinden zich afschriften van een aantal rapporten, die door de Leidse hoog leraar Van der Burg in 1884 aan de Justitie werden uitgebracht in de strafzaak de beruchte Leidse giftmengster, Marie van der LindenZwanenburg. Deze iw vergiftigde in de jaren 18691883 meer dan 100 personen door de toedie ning van kunstmatig operment. de maag- en in de darminhoudt arsenicum werd aangetroffen. Sedert Van der Burg zyn omvangrijk werk verrichtte, zijn in het Leidse phar- maceutische laboratorium vooral in de laatste jaren talrijke toxicologische iderzoekingen ten dienste der Justitie Het poeder, dat door de giftmengster werd gebruikt, bestond uit een mengsel arseentrioxyde (rattenkruit) tot een hoeveelheid van 70 pet. en zwavel, zoals uit een der rapporten van Van dei- Burg blijkt. De door haar gepleegde ver giftigingen zijn te wijten aan het kunstmatig operment aanwezige maccii- trioxyde. In de organen van 13 van de 16 door Van den Burg onderzochte slacht offers werd een dusdanige hoeveelheid arsenicum gevonden, dat de dood aan de toediening van deze giftige stof moest orden toegeschreven. In vrijwel alle gevallen bevond zich in de lever der slachtoffers een belangrijke hoeveelheid vergift, terwijl bij verscheidene ook in Kunst en Letteren WienWiennur du allein" Onder auspiciën van K. en O. gaf de Residentie-Operette een opvoering van de Weense operette „Wien, Wien, nur du allein". De tekst van deze operette is vol gens het oude, beproefde recept geschre ven. Een Weense 'operette, waarin niet verschillende adellijke personen optreden, is ondenkbaar. Maar in deze operette maakt de charmante houtvestersdochter zelfs kennis met de keizer, die zij in jagerskleding niet herkent. Later wordt an het hof door de keizer ontvang* s overgelukkig met hem te mogen dansen. De mooie blauwe ogen van de keizer hebben wel indruk op haair ge maakt. maar een huwelijk met hem natuurlijk onrruogelyk. Christel trouw echter toch en de operette heeft dus eer gelukkig slot. Bij deze tekst is muziek gevoegd var versdhillende componisten, hetgeen ei niet toe bijgedragen heeft de partituur belangwekkend te mafken. Intussen is de operette uitstekend ge speeld. Bijzonder heeft zidh Kiiltty Knap pert onderscheiden in de rol van Christel, die charmiainit en guitig vertolkt werd. Onweerstaanbaar komiek was de imitatie de Hongaarse daais. Maar ook de scène aan heft Weense hof speelde zij uitstékend. Er was voor deze opvoering grote be langstelling. Herhalingen volgen op 7 8 Juni. Hcnnie Schouten anderen uitgevoerd. Zij betreffen zowel criminele vergiftigingen als geval- n de toediening van het vergift tot het plegen van zelfmoord diende, als ook medicinale, economische en indus triële vergiftigingen. Van enige dezer onderzoekingen en hare wetenschappelijke resultaten gaf dr A. J. Steenhauer. die gistermiddag het ambt van buitengewoon hoogleraar in de toxicologie aan de Leidse universiteit aanvaardde, een interessant overzicht, dat uiteraard oppervlakkig moest blijven. dat toch een indruk gaf van de problemen, die zich bij de opsporing van deze vergiftigingen voor de toxicoloog de gerechtelijke scheikundige kunnen voordoen. hoogleraar sprak tevens haar dank uit voor het vertrouwen, dat het college van curatoren in spr. had ge steld bij de voordracht voor deze nieuwe leerstoel. HUISARTSEN OP EERSTE EN TWEEDE PINKSTERDAG. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters Van Es. De Graaff. Kortmann cn Teeuwen. Maan dag de dokters Bockel Verdam. De Bruy- ne. Weerdega, Korts en Veldhuvzen. WELKE APOTHEEK"? De avond-, nacht- cn Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 4 Juni 13 uur tot Maandag 6 Juni 8 uur waargenomen door apotheek Her- ding en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 205Ö2, en apotheek Reijst, Steenstraat 35. tel. 20136. Van Maandag 6 Juni 8 uur tot Zaterdag 11 Juni 8 uur door: apotheek Van Driesum. Mare 110, tel. 20406. cn de Z-uider-apotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester apotheek. Wilhelminapark 8. tel. 26274 Jonge Kerk houdt Maandag toogdag in Leiden Aantrekkelijk programma Staat Arnhem Maandag, tweede Pink sterdag, in het teken van de luisterrijke „Jubo" der N.C.R.V.. Leiden zal die dag vele honderden leden van de „Jonge Kerk", komende uit Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht, bergen. Om 10.15 uur wordt de dag geopend op het Stadhuisplein. Half 11 vindt in de Pieterskerk een speciale dienst plaats, waarin voorgaat ds P. W. Spruyt te Leiden. Medewerking verleent het Ned. Herv. Kerkkoor o l.v, Henk Geirnaert. Organist is de heer Leo Mens. In de bijzalen van dè Stadsgehoorzaal wordt het meegebrachte brood genut tigd. Tevens zal men vóór de middag vergadering, die in de Stadsgehoorzaal wordt gehouden, enige historische m menten bezichtigen. Prof dr G. C. van Niftrik te Amster dam. lid van de subcommissie van „Jonge Kerk", spreekt om 2.15 uur ..Niet door kracht of geweld, maar door Mijn Geest zal het geschieden Verder vult men deze bijeenkomst met samen zang. een volksdansdemonstratie door een Leidse groep en piano-soli. terwijl om 4 uur het lekenspel „Des Heilands Tuin" van M Nijhoff wordt gespeeld door de lekenspelgroep van het jeugd- kerk-werk te Den Haag. Omstreeks 5.45 uur zal dr E. Emmen, secretaris van de generale synode, die de toogdag van de „Jonge Kerk" te Arnhem bijwoont, de aanwezigen via de radio toespreken. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Maria J.. d. van H. T. van Berkel en J. Stokkel; Theodorus M., z. V. G. M. Hoogkamer en C. W. van Velzen; Cornelia B. N., d. van M. v. d. Velde en C. C. v. d. Lippe; Paul W., z. van E. T. Schipzand en M. Biere; Louis, z. van L. Jager en S. Niehot; Henriëtte, d. van H. van Swaaij en K. de Roos; Abraham, z van A. v. d. Meij en C. Warnaar. OVERLEDEN: A. D. Schuitemaker, huisvr. van P. Peters. 37 jr; G. Verhoe ven. man, 75 jr.; C. W. Schouten, wed van A. B. J. van Oosterwijck. 70 j. HAAGSE BIJZ. GERECHTSHOF In dienst van de vijand De boekhouder A. J. Visser uit Leiden had geen al te beste financiële positie, toen hij tekende voor het Vrijw. Legioen Nederland, nadat hij zich reeds eerder in dienst had gesteld van de vijand. Hij vocht o.m. in Rusland. De zaak zelve leverde niet veel n lykheden op, en de proc. fiscaal eiste tegen verdachte acht jaar gevangenis straf met aftrek van preventief Ook in e zaak pleitte rrar van 't Hoff Stolk vroeg clementie. GEMEENTE LEIDEN Officiële publicatie INZAMELING HUISVUIL. Op de tweede Pinksterdag zal geen huisvuil worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers in de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen, welke gewoonlijk op Maandag wor den bediend, zal nu plaats vinden op Dinsdag 7 Juni e.k. De Directeur Gem. Reinlgings- en Ontsmettingsdienst. Lezers schrijven ons Interessante gegevens over de Ned. Hervormde Kerk te Noordwijk aan Zee De heer Joz. Moerkerk, Oranjeweg 11, Noordwijk aan Zee, deskundige op het gebied van kerken, schreef ons naar aanleiding van het artikel van de vorige week Zaterdag over de restauratie van het orgel der Ned. Herv. kerk aldaar het volgende: De in 1647 voltooide kerk te Noordwijk aan Zee was een langwerpig, achtkantig gebouw, met de lange zijde langs de straat. Op het dak een houten toren met omloop, beneden vierkantig, bóven acht kantig en bolvormig afgedekt. Van bin- was de kerk overwelfd door een houten tongewelf. Meer kerken van dit grondplan ver rezen in die tijd in ons land. Ik wil noe- Spaarndam 1627 (later verbouwd), Bloemendaal 1635'36, Bennebroek 1658 —'60. In later jaren werd er veel aan de Noordwijkse Herv. kerk verbouwd en veranderd. Zo verving men in 1773 het tongewelf door een vlakke zoldering. In verband met de viering van het 200-ja- rig bestaan der kerk werd zij gerestau reerd- In 1850 onderging de toren res tauratie met weglating van de balustra- bij de omloop. In het jaar 1865 werd de kerk met een orgel verrijkt. De jaren 1877 en 1878 kenmerkten zich door wijziging van het interieur waarbij de ingang, die in het midden van de lange of straatzijde was, werd verplaatst naar e zee- of pastoriezijde. Weer een grote verandering kreeg de kerk in 1900 door aanbouw van een Zuid-vleugel, dus aan de achterzijde van het gebouw. Het oude stuk werd geheel hersteld en verfraaid. De ingang kwam weer op de oude plaats en kreeg een meer monumentaal karakter. Men voor zag de ramen van glas in lood en het orgel werd in het nieuwe gedeelte ge plaatst. In 1905 werd de toren weer voor zien van een balustrade om de omloop, terwijl hij bovendien in 't geel kwam té staan. De schoonheid van het bedehuis nam nog toe in 1925, toen er nieuwe ra men werden geplaatst, nu met midden- In 1927 kwam de grote verbouwing. Een geheel nieuw kerkgebouw zou ver rijzen. In verband met de hoge kosten was 't niet mogelijk de kerk te voltooien. Alleen het stuk uit 1900 werd afgebro ken. De oude kerk uit 1647 blijft voorlo pig staan, en wel tot de nieuwe kerk zal worden voltooid en voorzien van een hoge, moderne toren. Dat het oude stuk en de nieuwe kerk een fraai geheel vormen, kan men nu niet bepaald zeggen. Het geheel is eigen aardig, als men weet, dat de toren 21 meter hoog is en het dak der nieuwe kerk 20 meter hoog. Dat het doel van de afbouw der kerk spoedig bereikt moge worden. Doch tevens verliezen wy dan de oude kerk, die op zichzelf een schil derachtig dorpsbeeld was. Een verlies', dat door vele Noordwijkers zal worden betreurd. DE DIVIDEND-STOP BLIJFT Gelijk wij reeds in een deel onzer vori ge editie gemeld hebben, heeft de Rege ring een nieuw wetsontwerp ingediend op de dividendstop, welke echter op het zelfde plafond wordt gehandhaafd. De bepalingen worden echter verfijnd en tevens krijgt buitenlands kapitaal eer streepje voor, aangezien dochtermaat schappijen van buitenlandse vennoot schappen niet aan dividendstop zijn derworpen. DE BANIER VAN DE O. V. TE OEGSTGEEST Hier is een foto van het Woensdag door de burgerij van Oegstgeest aan-: geboden ontwerp van een banier aan de Oranjevereniging, die haar 40-jarig bestaan herdacht. De banier toont naast de woorden „Oranjevereniging" het wapen van Oegstgeest in de offi ciële kleuren goud en rood. Daarne vens een in beige kleur gehouden kin derfiguur in feesttooi onder een grijs groene boom met Oranje-appels. De banier zelf is in goudkleur, doch in een andere tint dan het fond van het wa pen en wordt gedragen door een lengte- en een dwarsstok van onge- schilderd nataurhout. De beide stok ken worden verbonden door een ko peren dwarsstang, terwijl de uiteinden der stokken worden voorzien t>an ko peren sierpunten. De gehele banier is van zuiver handborduurwerk en ont werp van de heer Alex Asperslagh en mevr. M. van KalkenVon Frijtag Drabbe. De grijze walvis van Californië Voor de vierde keer in ons land aangetoond Dr A. B. van Deinse schrijft aan de N. R. C.: In 1935 werd in de Wieringermeerpol- der nabij Slootdorp een aantal beenstuk ken gevonden, nu bewaard in het Rijks Geologisch Museum te Leiden, die door dr G. C. A. Junge uit Leiden en mij ge determineerd werden als delen van hel skelet van de grijze walvis van Califor nië, Rhachianectes glaucus. Deze soort •as voor ons land in 1935 nog onbekend, 'ok overigens was van dit dier in Europa vrijwel niets bekend. In de N.R.C. v December 1935 heb ik hierover uitvoerig geschreven. In 1935 en 1936 hebben wij in het Rijks Museum van Natuurlijke Historie te Lei den nog twee schedelfragmenten van deze soort gevonden, die niet eerder, waren bestudeerd. Deze schedelstukken waren IJmuiden, gevonden in 1916 en in 1879. Met de resten uit Slootdorp (1935) dus driemaal de grijze walvis van Californië in Nederland gevonden. Het ;n overblijfselen van de strandingen vele eeuwen geleden, j ons onderzoek konden dr Junge er ik vaststellen, dat er drie oude stran dingen in Engeland en een in Zwéden. bekend waren, die echter op verouderde :n stonden. In 1937 konden wij bei- constateren, dat alle zeven vondsten in uropa betrekking hadden op dezelfde soort, Rhachianectes glaucus, die vóór dat jaar slechts bekend was van Beringzee en omstreken, van de kusten Japan, Korea, Alaska en Californië. Tijdens de oorlog heeft een Zweedse enderzoeker buiten ons om ons onder- :k gecontroleerd, hij kwam tot dezelf de resultaten. In Engeland, Zweden en Amerika heeft en van het bovenstaande met verbazing a instemming kennis genomen. Voor het overige kan ik verwijzen naar EEN VERDWIJNEND AMBACHT. Alphen aan den Rijn heeft nog slechts één mandenmaker (Van onze Alphense correspondent) „Wie het kleine met eert, is het grote niet weerd", zo zegt de wijsheid der ouden. Na de artikelen over Alphens grote industriële plannen vragen enige aandacht voor een klein-industrie, waarvan zich nog slechts één vertegen woordiger in deze gemeente bevindt. We bedoelen het mandenmakersvak. In het pand Julianastraat 77 troffen we hem aan. de heer H. Meijers. Zijn be drijfsruimte is een vroegere smidse, mis schien wel een eeuw oud. Naast het grote bankgebouw valt dit pand bijna geheel weg. Het interieur is heel eenvoudig; geen machines, want in de mandenmakerij is alles nog handwerk. In de hoeken bos sen rotting en wilgenteen. Verder zien w« De Ned. Herv. kerk te Valkenburg werd in de Mei-dagen van 1940 een prooi van het oorlogsgeweld. Thans wordt aan een nieuwe kerk gebouwd, die men hoopt nog dit jaar voltooid te hebben. Vorig jaar reeds is de fundering geplaatst en in Januari van dit jaar maakte men met de bouw der kerk een aanvang. De foto t wel. dat het werk gestadig voort gaat. Naast de nieuwe kerk ziet men de houten noodkerk. Het werk werd opgedragen aan de gebr. Van der Wiel te Noordwijk, terwijl de heer G. M. Verloo te Rotterdam de architectuur heeft. De betonnen fundering kost f 52.000 en de kerk en het catechisatielokaal belopen een bedrag van globaal f 140.000. Hei kerkgebouw, dat wordt voorzien van centrale verwarming, zal aan een kleine 400 personen plaats bieden. Ofschoon men aan torenbouw voorlopig niet hoeft te denken, is toch de fundering voor de toren al gelegd. Foto N. van der Horst. wat hele en halve manden. Gereedschap? De handen van deze nijvere werker vor men zijn gereedschap. De heer Meijers heeft hier niet steeds zijn bedrijf gehad. De Duitse bezetter joeg hem uit zijn huisje in wijk Hoorn, hij in de zomermaanden bij voor keur in de vrije natuur arbeidde. Zijn woning ging tegen de grond en zo kwam het grote gezin Meijers in het hart van Alphen terecht. En toch.... we zyn er van overtuigd, dat zeer velen van de Alphense burgery van zyn verblijf al daar niets weten. De oorlog kostte hem niet alleen zijn huis, ook z'n werk onder vond grote belemmering. De invoer v^n de rotting, Sumatraans product, stond uiteraard stil. En de Duitsers konden best de wilgentenen gebruiken voor loopgraven. Voor de oorlog was'het bestaan het mandenmakersgezin moeizaam, hebben gezien, dat dit ook tijdens de oorlog het geval was. En nu? De mate rialen zijn er weer en wat dat betreft kan Meijers dus vooruit. Van de betere na-oorlogse prijzen profiteert ook de mandenmaker. En Meijers" kinderen werken mee. Toch zullen zij niet in het mandenmakersvak gaan. Het gezin Meijers ziet hierin werkelijk geen toe komst. Na vader zal dus niemand het bedrijf voortzetten. Want: waar blijven de klanten? Enkele jaren geleden be hoorden bijv. de groentenhandelaren nog tot de vaste afnemers. Deze categorie is zich echter langzamerhand gaan instel len op houten en draadmateriaal. Ook andere bedrijven maakten deze ontwik keling door. Vooraanstaande klanten zijn thans: een plaatselijke vernisfabriek, een bloemisterij, terwijl ook bakkers en sla gers de deur van Meijers wel weten te vinden. Hij presteert heel wat. Men staat verbaasd, als men ziet, hoe hij in kortt een flinke mand in elkaar weet te zetten. Hier is de vakman aan het werk. In vroeger eeuwen was dit mooie cn .scheppende" ambacht algemeen bekend. Maar, zoals gezegd, Meijers is in Alphen de laatste. En in Boskoop, waar in vroe ger jaren tal van mandenmakers voor dc cultures werkten, zijn er nu nög enige, ook zonder leerlingen. Dus ook daar: verdwijnend ambacht. Nijvere handen; ieder, die Meijers kent. zal dit volledig erkennen. En wij mogen hieraan de wens wel toevoegen, dat hij nog vele jaren zijn prachtige ambacht zal uitoefenen. N oord wijkerhout zoölogische tijdschrift „Temminckia", vol. IÏ, 1937. Tot zover stond onze kennis tot voor kort. Enige weken geleden werden mij door de Rijksdienst voor het Oudheidkundig bodemonderzoek zes grote beenstukken, gezonden, t.w. 4 wervels. 1 gave onder kaakhelft van 1.42 m. lang deel van een stuk kaak, dat waardeloos is. Nu is het bekend, dat bij de walvis- achtige dieren gave onderkaken of helf ten daarvan voor determinatie van d« soort zeer geschikt zijn. Zij bieden zeer goede en constante kenmerken. Aan gezien enige aanduiding van tandkassen volkomen ontbreekt in de kaakhelft, moest deze dus toebehoord hebben een balein-walvis. Hiervan zijn ei soorten bekend en na enige vergelijking bleek mij, dat de onderkaakhelft behoort' aan de grijze walvis van Californië. d met dit mooio, gave stuk nu dus vo( de vierde maal in ons land is gevonden, voor Europa is dit het achtste voorbeeld. De helft van het aantal gevallen staat dus nu op naam van ons land, terwijl onze kustlengte in vergelijking' met de rest van Europa toch maar klein Nadere bestudering, opmeting moeten nu nog volgen. Daarna zal het bijzondere feit worden gepubliceerd m Êe'n.y aKpigd^ „De laatste VISSERIJGOLF Khf De haringvangsten zijn in de afgelopen V( week niet meegevallen. Zagen t rige week vangsten van 25 tot 40 kantjes deze week zijn de gemiddelde vangsten van 3 tot 8 kantjes geweest. De schepen f. zijn hierdoor begrijpelijkerwijs langer v huis. Het weer is echter goed. Het jaar hebben we in het begin van het zoen eenzelfde beeld gezien. Ook hadden we enkele weken met een slechte) vangst. Over de vooruitzichten valt nog „er weinig te zeggen. ^,ez Voor het prijsverloop zijn de geringe ,xp( vangsten niet gunstig. De markt' is aan te grote schommelingen onderhevig. Wie re- gelmatig de prijsnoteringen nagaat, zal 1944 reeds voor zie' ben gemaakt. De derde ploeg schepen heeft deze week zee gekozen. Op enkele uitzonderingen ^4, na, zijn nu alle Katwijkse schepen n zee. Slechts een enkele logger ligt ter paratie, of wordt nog gereedgemaakt uoofjbew de haringvisserij. Ook kwam in de afgelopen week defcoet steurharing aan de markt. De ptij- ied( hiervan verliepen van f 43 tot f 59'ta per kantje. Het prijsverloop van de maatjesharing ging als volgt: grove haring (600 tot 700 p per kantje) van f 36 tot f 59 per kantje[edi middelgrote (700 tot 850 stuks per kantje) ver kantje; kleine (900 tot D 1000 stuks pet kantje) f 90 t kantje. De totale aanvoer aa wijkse afslag was ongeveer 2000 kantjes. 4 De haring van de vorige teelt is zo goed teak als op, hier en daar zit nog een kleinpan partijtje. Het vorig jaar waren om de tijd ongeveer 90.000 kantjes aanwezig. A. L] •*ae Voorschoten ^eft€ De Zondagsdienst wordt de beid* Pinksterdagen waargenomen door dokter der Stoel, Veurseweg 20, tel. 356. Voorhout Gevonden en verloren voorwerpen Aan het bureau der rijkspolitie zijn in lichtingen te verkrijgen over: VERLOREN: gouden trouwring; blauW isje met inhoud; Yale-sleutel; bruin lederen portefeuille, inhoudende cn.g geld en tabakskaart de I

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2