De Chr. fröbelschool „Prinses Beatrix" aan de Herensingel Sport en Wedstrijden NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 VRIJDAG 3 JUNI 1949 ^DE SCHIJNWERPER OP..., Twee jubilea zullen het vreugdevuur doen opvlammen (Van een onzer verslaggevers). Over enkele maanden op 1 Septem ber a.s. zal de Chr. fröbelschool aan de Herensingel, bij het „oude station netje", de vlag van blijheid en dankbaar heid uitsteken, omdat zij dan haar 25ste verjaardag viert. Dat is één jubileum. Maar er is er nog één." Mej. N. de Rave zal ook op die dag herdenken, dat zij zich een kwart-eeuw geleden als hoofd onderwijzeres aan de „Prinses-Beatrix- school" verbond. Twee zilveren jubilea dus, die het feestvuur in de school zul len doen opvlammen. Al is de financiële positie niet zo gun stig, feest zal er wezen! Achter de scher men wordt gewerkt aan het samenstel len van een eenvoudig programma. Velen zijn „warm" gemaakt en zegden medewerking in verschillende i toe. Maar genoeg hierover; tegen Sep tember mag de zaak pas worden klapt. De heer J. Wessel bezorgden wij in zijn vrije tijd enkele onvrije uurtjes, want Alphen aan den Rijn Zilveren jubileum De heer G. de Wit, Leliestraat, hoopt Donderdag 9 Juni te herdenken, dat hij 25 jaar als betonarbeider in dienst is var de fa. F. P. Bos aan de Woübrugseweg. Benoeming chef-brugwachter Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd gaat de heer A. Vro lijk 27 Juni a.s- heen als chef-brugwach ter van de Alphense brug. Hij wordt op gevolgd door de heer J. A. Dekker, die reeds 28 jaar als brugwachter op genoem de brug in functie is. Motor botste tegen auto De chauffeur P., werkzaam bij brana- stoffenhandel B„ wilde gistermorgen de Zaalbergstraat ingaan met de vracht auto. Hij bemerkte niet, dat van de an dere zijde een motorrijwiel kwam, be stuurd door E. Krachtig remmen voor kwam een hevige botsing, maar toch raakte de motor de auto. E. liep lichte hoofdwonden op en klaagde over inwen dige pijn. Dr- Z. verleende eerste hulp. De schade aan het motorrijwiel was gering. Niet de heer D. van Vliet, maar de heer M- v. d. Heijden zal op Zondag 12 Juni tijdens de kerkdienst voor de strijd krachten het orgel van de Ned. Herv. Kerk bespelen. Valkenburg Jubileum gemeente-ontvanger Op 15 Juni a s. hoopt de heer A. van Haarlem zijn 25-jarig jubileum als ge meente-ontvanger va-n Valkenburg te vieren. Het zal die. jubilaris op die dag zeker niet aan bewijzen van belangstel ling ontbreken. Doordat A. de Vries Pzn bedankt had voor zijn benoeming tot diaken in de Geref. Kerk alhier, had een tweede stem ming plaats. Thans werd de heer H. Bo- termans gekozen. ons historisch overzichtje eiste gegevens, die niet zo maar voor het grijpen lagen. Vergeelde notulenboeken werden voor de dag gehaald en zij moesten ons ver tellen, wat er aan min of meer belang rijks of interessants evèn voor en in hel zilveren leven der kleuterschool had plaats gevonden. Op 1 Juni 1923 besloot de (interkerke lijke) vereniging voor Chr. fröbelscholen tot aankoop van het schoolgebouw aan de Herensingel, behorende tot de Geref. schoolvereniging, voor f 6000. 23 October a.v. vond de overdracht plaats. Aangezien de school niet aan an een fröbelschool voldeed, moesten enige belangrijke voorzieningen worden getroffen, die op niet minder dan f 8600 werden geraamd. In de bestuursvergadering van 16 Mei 1924 werd na enige bespreking mej. De Rave te IJmulden tot hoofd onderwijzeres benoemd. Het toen malige bestuur heeft geen slechte keuze gedaan! Het getuigt van in zicht, dat het zulk een kracht dat is mej. De Rave toch! heeft weten aan te trekken. Op 15 Augustus 1924, werd uitvoerig ge sproken over de officiële opening, die. zoals al gemeld, op 1 September een feit werd. Het ideaal van een grote kring rond te leiden door het domein van haar kinderen. Zij vertelde, dat de financiële moeilijkheden ook bij de aanvang groot waren. „We zijn arm begonnen en we z\jn nóg arm. En toch: 't draait nog steeds. En dat is 't belangrijkste!" De aanmerkelijke verlaging van de subsidie in de bezettingstijd doet nog steeds haar tegenwerkende invloed gel den, aldus de heer Wessel. Van verbete ring is inderdaad sprake, maar de toe stand van voor de oorlog is er nog niet. Gelukkig echter: de dameskrans „Clara Dozy", die door allerlei acties heel wat guldentjes bij elkaar wist te brengen, is er wel. Aan de dames ligt 't niet! De school voorzag in een behoefte. Aanvankelijk werd ze bevolkt door 150 kinderen, thans is het aantal 188, verdeeld over vier klassen, n.l. twee speellokalen en twee leerlokalen. Mej. De Rave heeft zonder onderbre king gebruik moeten maken van een wachtlijst, waarop de namen staan van die kinderen, die, als er ruimte is, een plaatsje in de school krijgen. Soms moeten ze heel lang wachten. Het aantal wachtende kleuters be draagt nu ongeveer 120! Helaas is elke mogelijkheid, om de school te vergroten, uitgesloten. En de klassen wil mej. De Rave toch niet groter maken; ze zijn al te groot. Het gebouw heeft, een gezonde inrich ting. De kinderen zullen zeker niet het gevoel krijgen, dat ze hier opgesloten zitten en „bewaard" worden. Het woord „bewaarschool" konden wij nooit onze sympathie geven, nu wij de school van mej. De Rave hebben bezichtigd en het werk der kinderen konden gadeslaan, achten wij deze benaming helemaal mis plaatst. De grondige verbouwing van 1938 heeft een grote bijdrage geleverd tot de Tram brengt te Rijnsbur< verkeer in gevaar De A.N.W.B. schrijft ons: Automobilisten, die door Rijnsburg komen, geraken dikwijls in ernstige moeilijkheden door de wijze waarop bij de Boerenleenbank de tram van de lijn "LeidenRijnsburgNoordwijk hun weg kruist. Weliswaar staan er waarschu wingsborden, maar daaraan is niet te zien of de tram werkelijk in aantocht is. Vooral voor het verkeer uit de richting Leiden is de situatie hachelijk. Vaak ziet men de tram pas, als zij al door de bocht komt, terwijl men door de gerin gere breedte van de weg geen uitwijk mogelijkheden heeft en wel gedwongen is op de trambaan te rijden, (al is dit dan ook op grond van he tramweg-reglement verboden). Dat ook de tramwegdirect zich van het grote gevaar op die plaats bewust is, blijkt uit de maximumsnel heid van 10 km, waarmee de trams het punt moeten passeren. De A.N.W.B. heeft de Inspecteur-Ge neraal van het Verkeer op het onhoud bare van de toestand gewezen en hem verzocht hieraan zyn aandacht te willen geven. Door tegenover de Boerenleen bank een oud huisje te verwijderen, zou het uitzicht verbeterd kunnen worden; deze verbetering heeft in deze tijd van woningnood echter weinig kans. Een uit wijkmogelijkheid zou geschapen kunnen worden door een muurtje, tot het terrein de Boerenleenbank behorend, af te breken; dit stuit echter op verzet het bestuur der Boerenleenbank. Het aanbrengen van electrische waarschu wingsborden is in ieder geval wel het minste wat gedaan zou moeten worden. Koudekerk aan den Rijn Herv. jeugdraad De jeugdraad der Herv. Gemeente be sloot zijn werk voor de jongens in In donesië uit te breiden, en wel door iedere week lectuur te gaan verzenden. Men kan zidh- met het oog op het afstaan van goe de lectuur verstaan met de heer Jac. van Veen, Hoge Waard 114. immerfc Vergui J- Ter Aar Bevordering Zondagsrust Naar wij vernemen zullen met ingang van as. Zondag de bruggen over de Aar deze gemeente op Zon- en feestdagen >r de scheepvaart op de volgende uren gesloten zijn: Zondagnacht van 0 uur tot Zondagmorgen 9 uur en Zondagavond van "1 uur tot Maandagnacht 0 uur. Ter gemeente-secretarie zijn inlichtin gen te bekomen betreffende een op de Kerkweg gevonden bril. De restauratie van de Geref. kerk te Noordwijk aan Zee mag inder daad „geslaagd" worden genoemd. Deze foto van het interieur bewijst het duidelijk. Links ziet men de preekstoel, rechts het orgelfront. Foto N. van der Horst) Lisse Geboren: Gerardus C. z. v. J. Q. v. Slot en C. Augustinus; Theodorus P. z. Th. W. Dofferhoff en M. J. v. d. Aart; Catharina J. J. M. d- v. C. Verwer en a! M. van Diemen. Gehuwd: W. Algera en N. de Jong; T. - van Klaveren en C. H. de Bres. Overleden: Gerardus H. v. d. Burg, 2 j.; Pieter Goudkade, 22 j.; Maria E. J. Dijk, 5 j. Chief-president van „P.I." had grenzenloze fantasie (Vervolg ran Pag. 1) Mej. N. de Rave, hoofd van de Chr. fröbelschool aan de Herensingel, is er met haar personeel in geslaagd, in haar school een hechte kindergemeenschap te vor haar leerlingen zich in vrijheid blijmoedigheid en rust al wat kunnen ontwikkelen. (Foto N. van der Horst) ging hiermede in vervulling: Christelijke kleuterschool, die op het praedicaat „Christelijk" het volle accent wilde leggen. Kinderen brengen tot de Heiland, hen opvoeden in een sfeer var vrijmoedigheid, blijmoedigheid en rust Dat was en is het doel van de Chr. kleu terschool in het algemeen en de school Prinses Beatrix" heeft steeds getracht L.T.C. „DE MUNNIK" De Munnik 1 slaat Te Wervc met 5—0 De wedstrijd van het eerste, die Zater dag door de regen afgebroken moest worden, is nu uitgespeeld en in 'n 50 overwinning voor „De Munnik" geëin digd. Mej. Bouhuys en Den Holder sloe- geii mevr. Lohman en Beekhuizen -met 75, 64. In deze partij speelde mej. Bouhuys zeer goed. Mej. Marree en En gelenburg sloegen in drie sets mevr. Beekhuizen en Lohman. Aan Engelen burg komt zeker een compliment toe om met een zwakke dame spelend toch 'nog de overwinning uit het vuur te slepen. Direct daarna trad hij aan om met Den Holder het herendubbelspel te spelen. De ze partij werd met 62, 57, 64 Toet en Lohman gewonnen. De gen hebben kunnen genieten stekend dubbelspel. Zaterdag gaat het eerste met het zelfde team naar Den Haag voor de ontmoeting tegen Vredenburdh 2. Door een 50 winning, die zeker mogelijk is, kan De Munnik 1 kampioen worden. Het tweede krijgt thuis Thor Roodwit 1 en als Aldershoff weer mee speelt, zal het wel een overwinning worden. Het derde ontvangt Petrolea, waarvan uit met 5—0 verloren werd. Een overwinning zal het daarom wel niet worden, hoewel de* tegenstand van het derde nu groter achten. De opstelling luidt als volgt: Enkel: mej. Nel de BruyneC. Holle- brandse. Gemengd dubbel: mej. Lylian Reys C. Hollebrandsemej. José Braakman J. Bronsgeest. Heren-dubbel: drs G. van Wieringen en J. Bronsgeest. Het tweede heeft de wedstrijd tegen Sobri 1 met 41 verloren. Bij de stand 30 werd Zaterdag j.l. afgebroken er Donderdag uitgespeeld. Het heren-dubbel spel werd door J. W. Boot en P. Brouwer gewonpen met 62, 62 van P. Langenberg en P. Broers, terwijl het ge mengd-dubbelspel van mej. D. Lamers J. W. Boot tegen mevr. Kalikhoven en van Langenberg met 63, 64 verloren ging. Competitie C.K.B., afdeling Zuid-Holland Noord Excelsior heeft het gemakkelijk, Pernlx tegen Fiks. In 2 B Tonego tegen Ons Eiland Morgen wordt een betrekkelijk klein programma afgewerkt: in de le klasse maar drie wedstrijden en in 2 A geen wedstrijden. In de le klasse gaat Pernix op bezoek bij Fiks. Wanneer Fiks volledig is. hebben de onvolledige Leidenaren nog een zware dobber. Excelsior kan een grote overwinning behalen, want de strijd gaat liegen de degradatiecandidaat D.E.S., da4 geen schijn van kans heeft. Bij V.E.S. houden we het op de thuisclub, die hard bezig is om naar de derde plaats op te Klasse 2 A heeft vrijaf, maar in 2B vindt de ontmoeting Tonego 1—Ons Eiland 1 plaats. De Leidenaren hebben weinig kans in deze ontmoeting en Tone go, dat op de drempel van het kampioen schap staat, zal zich de zege «liet laten 'ontgaan. Een zeer onvolledig Pernix 2 gaat de strijd aanbinden met T.O.P. dat in degradatiegevaar verkeert. Er zal fel om de puntjes worden gestreden, maar we houden het op de Oranjekragen. In 3 A komt D.A.W. in het veld tegen Fluks 2 en de Rijnsbufgers hebben de beste papieren. Weinig versohil in kracht is er tussen T.O.P. 2 en V.K.C. 1, die de strijd met elkaar aanbinden. Pernix Pernix 4 is vermoedelijk gisteren reeds gespeeld. DA..W. 2 gaat in 4 A wel ditmaal tegen Fluks 3, maar D.A.W. 3 zal tegen Ons Eiland 3 wel aan het kortste eind trekken. Voor deze afdeling werd Woensdag avond gespeeld Pernix 6Pernix 7. waar bij Pernix 6 met 50 in de meerderheid bleef. Het programma voor morgen luidt: KI 1: Fiks—Pernix (3.30 uur, Snoep); D.E.S.—Excelsior; V.E.S.—K.V.S. KI. 2 B: Pernix 2—'LOF. 1 (3.30 uur mevr. Snoep); Tonego 1Ons. Eiland 1. KL 3 A: D.A.W. 1—Fluks 2; T.O.P 2— V.K.C. 1. KI. 3 B: K.V.S. 2-nMevo 2. KI. 4 A: Fluks 3—DA.W. 2; Ons Eiland 3—D.A.W. 3. KI. 4 C: V.E.O. 3—VK S. 3. L.C.K.C. „PERNIX" Twee twaalftallen naar Aalsmeer en drie twaalftallen naar Delft Op Maandag (2e Pinksterdag) komen vijf twaalftallen van P.ernix in actie, het eerst op verschillende plaatsen. Aan de Amstellanddag van het district Amstelland wordt deelgenomen door een combinatie van Pernix 1 en 2 en in de le klasse, terwijil Pernix 3 in de 2e klasse speelt. Deze dag wordt gehouden op het O.D.I.-terrein te Aalsmeer. Drie andere twaalftallen, eveneens com binaties, komen uit op de D.E.S.-series, ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van deze oude C.K.B.-club. Twee twaalf tallen komen uit in de 3e klasse. In de juniorenafdelipg speelt ook een Pernix- twaalftal mee. De wedstrijden worden ge speeld op het terreinencomplex aan de Laan van Volleringh te Delft. Om het schaakkampioenschap van Lisse Finale, le kl. (2e ronde): P. Koetsheid -J. Smit 1—0; Pastoor de Groot—C. v, d. Lip 0—1. 2e kl. (5e ronde): B. L. Hooyer—-A. FhiliLppo 0—1; C. Staring—G. Vermeij 1—0. 3e kl. (2e ronde): N. Kuypers—J. Kamps 1—0; A. Staring—G. Horsman 1—0. Verliezers-wedstrijden, le kl. A: N. v. d. MeijC. Schijf 1—0; J. Goedemans— Rotteveel 1—0; G. Scholtes—J. Boo- gerd 10. le kl. B: J. Grimbergen—W. Goede- „jans 0—1; Th. Brouwer—P. Langevela 1—0; P. Boogerd—H. Duchateau uitgesi. le kl. C: H. van Diemen—F. van Dijk 1—0; H. Simons—B. van Mijgaarden 1—0. 3e kl. B: G. v. d. LansA. Boot 01. 3e kl. C: J. van pijkA. Drost 0—1. Uitgest. en afgebr. partijen: W. Goe demansP. Langeveld 01: J. Smit Past. de Groot 0—1; A. PhilippoG. Ver meij 1—0; H. Duchateau—Th. Brouwer, doelmatigheid van het interieur. Zo gaat de fröbelschool „Prinses Bea trix", ondanks alle onzekerheid, haar ju bileum tegemoet. Wij hopen van harte, dat ter gelegenheid van dit feit Het fi nanciële aspect niet onbeduidend zal opklaren. Katwijk aan den Rijn Ter verbetering. Door een misverstand zijn gisteravond het bericht over de aanbesteding het bouwen van een monsterafdeling aan de veilingloods enkele cijfers keerd geplaatst. Volledigheidshalve vol gen hier nogmaals de inschrijvingen: Jac. Haasnoot Kzn. f 6625, C. Slootweg, Val kenburg f6991, A. Haasnoot f7100, C Aanhane f7995, Gebr. Bekker f8621, J Dubbeldam, Katwijk aan Zee f8690. Dt begroting was f7800. Katwijk aan Zee „De Rhynmonders". i zaal Haasnoot vergaderde de postduivenclub „De Rhijnmonders". De voorzitter, de heer N. Verkaik, opende. Er meldde zich een aantal nieuwe leden Het ledental is steeds stijgende, het aantal beoefenaars van de duivensport breidt zich dan ook flink uit. Bij de be stuursverkiezing werd tot 2e-voorzitter gekozen de heer P. Varkevisser uit Kat wijk aan den Rijn en tot 2e-seci*taris de heer Van Egmond. Besloten werd, de eigendommen van de club uit te breiden door de aankoop van een ringentang. Morgen (Zaterdag) wordt een wedvlucht gehouden vanuit Frankrijk over 278 km. De duiven worden 's morgens om 9.30 gelost in St. Quentin. Verwacht mag wor den dat de eerste dieren 's middags om half drie in Katwijk zullen verschijnen. Deze geanimeerde vergadering was druk bezocht. Voor het Rode Kruis. De deze week in Katwijk aan Zee ge houden collecte voor het Ned. Rode Kruis heeft f584,77 opgebracht Hoog en laag water Zaterdag 4 Juni: hoog water 8.54 21.29, laag water 4.15 en 16.49 uur. Hazerswoude Morgenavond (Zaterdag) om half 7 speelt Haz. Boys I tegen Woubrugge I, om half 4 Haz. Boys II tegen Woubrugge NEDERLANDER WON ZEILRACE DE HOEK—HARWICH De uitslagen van de zeilrace De Hoek Harwioh over 105 mijl lulden: 1. Olivier van Noort (A. W. Goudriaan, Ned.) 12 uur 35 min., 12 sec.; 2 Wyvern II (W. R. Murdoc, België) 12.39.15; 3. Zwerver (W. d. Vorm, Ned.) 13.09.01; 4. Swarte Beer (dr A. W. Joppe, Ned.) 14.42.07. Een typiste, die geheimhouding schond Voor Haagse rechtbank 1 maand voor waardelijk en f50 boete geëist. Toen de typiste M- D. A. werkzaam as bij het Beheersinstituut, had zij aan »n kennis een afschrift verstrekt van richtlijnen die de minister had gegeven omtrent het ontvijanden van Rijksduit- Waar verdachte geheimhouding was opgelegd, had zij zich gisteren wegens schending daarvan voor de Haagse recht bank te verantwoorden. Verd. zei niet te hebben begrepen dat zij een overtreding beging. De Officier constateerde dat verd. het stuk in handen van een Duitser had ge- - luidde 1 maand voorw. en f50 boete. De raadsman, mr J. A. Schuering pleitte vrijspraak, subs, clementie. Uit spraak 16 Juni. i De volgende getuige, curator in het faillissement van „Particulier Initiatief", mr J. v. d. Ven, deelde mee, dat het vrij wel ondoenlijk was. een juiste kijk op de zaak te krijgen, daar vele bescheiden ontbraken. Er was zelfs geen huishoude lijk reglement aanwezig. De getuige kon zich niet voorstellen, dat er Koninklijke goedkeuring was gegeven, daar de sta tuten, opgesteld door notaris Beth, niet te vergelijken waren met normale statuten. Uit de verklaringen van een lid van het hoofdbestuur, notaris L. A. Beth, bleek dat deze het volste vertrouwen in de „chief-presidant" had gesteld- De pre sident vroeg hem, hoe de geldmiddelen bij elkaar kwamen. „Die haalden we uit de kas en a geld over was, dan gebruikten wij het voor andere goede doeleinden". Bij de plannen om naar Curasao te gaan, zou. volgens getuige, notaris Quadvlieg zich garant hebben gesteld wat de financiën betrof. Een zekere „commissie de Boer" waarvan de verdachte niets mocht ver tellen, daar hij geheimhouding had be loofd, zou ook de vereniging steunen. Vol vertrouwen was toen notaris Beth met zyn familie naar Curasao vertrok ken, waar f3000 aanwezig zou zijn. Dit geld werd betaald uit de inkomsten van de vereniging; uit deze inkomsten zou den ook de salarissen worden uitgekeerd. Notaris Quadvlieg.. voorzitter van „Particulier Initiatief" zei, dat ook hij het volste vertrouwen in Lombert had gesteld. Hij had er geen bezwaar tegen, dat de „chief-president" bij hem kwam inwonen en dat de vergaderingen in zijn huis werden gehouden. Getuige zei niets af te weten van de manipulaties Lombert en van de zogenaamde com sie de Boer. Ook hij voelde er veel om naar Curasao te gaan, doch slechts voor de tijd van ten hoogste zes m den. Zijn echtgenote, die veel van ri hield, zou met hem meegaan. Zijn i beien, die volgens dr Da Gosta Gomez, de toenmalige vertegenwoordiger van de regering voor de Antillen in Curasao zeker veel bewondering zouden wekken, stuurde hy alvast naar Den Haag Excellentie De chauffeur, getuige M- Brouwer uit Den Haag, vertelde, dat Lombert tegen hem gezegd zou hebben, dat hij als „Chief-president" beter excellentie ge noemd kon worden. Voorts zou „Zijne Excellentie" hem hebben voorgespiegeld, dat hij er voor zou zorgen, dat getuige met vrouw eveneens naar Curasao dén gaan. Daar zou de chauffeur chef •orden over een aantal negers, die de wagens van „Particulier Initiatief" zou den besturen. De volgende getuige, J H. Hoffmann, eertijds arts te Overschie, deelde mee, dat hij zijn praktijk had verkooht. daar dr Da Costa Gomez hem in een lange speech had verteld, dat medische hulp in Curasao hard nodig was. Ook_hij stortte een bedrag in de kas van ticulier Initiatief". Daar hij ook militair arts was, moest hij eerst met generaal Daubanton onderhandelen over een mo gelijke demobilisatie. De „chrief-presi- dent" knapte dit karweitje met enkele anderen op. In Curasao kreeg de arts argwaan, daar de „missie" niet aan het werk mocht gaan. Al spoedig bleek dat Tuinders in Kennemerland zien de toekomst donker in Kennemerland was het inkomen de tuinders tot nu toe gemiddeld 20 h 25 pet. lager dan vorig jaar. -Met de voorjaarsgroenten was het slecht, maar hoopt nog op een goede oogst van bonen en aardbeien. Spinazie is in deze streek nog niet doorgedraaid, doordat ze vrij geregeld op de markt kwam en de conservenfabrieken 35 pet., naar schatting millioen kilo, hebben afgenomen. De resultaten zijn over het hele land erg verschillend. Terwijl de glasproducten het Westland meer hebben opgebracht dan vorig jaar, is de veilingomzet in Broek op Langedijk f 700.000 minder n 1948. In Kennemerland onttrekken, behalve het waterleidingbedrijf, ook de hoogovens en de papierfabrieken grote hoeveelheden water aan de bodem, en dit, gevoegd by de droge winter, maakt dat men daar de toekomst donker in ziet. notaris Quadvlieg niet aan zyn beloften om voor geld te zorgen had voldaan. Over het onderhoud, dat de vereniging in -tegenwoordigheid van getuige, met mr L. L. J. Dons van de Nederlandse Bank heeft gehad, kon hy zich niet veel meer herinneren. Getuige wist ook niet meer of mr Dons bij die gelegenheid ge zegd zou hebben, dat het risico voor de betrokkenen groot was. Wel wist hij, dat mr Dons had medegedeeld, dat men, al vorens geld beschikbaar te stellen, een nauwkeurig omlijnd plan wilde hebben van de werkzaamheden van „Particulier Initiatief". De laatste getuige, de vader dachte, de heer F. A. A- Lombert, wierp een heel ander licht op de zaak. Hij namelijk, dat zyn zoon bij iedere gadering gezegd zou hebben, dat hij niets kon beloven en niets kon garanderen, waarop de aanwzeigen hadden gezegd het risico allen zelf te zullen dragen. Hij deelde eveneens mede, dat zijn zoon de contracten, waarin stond vermeld:, dat de leden van de „missie" ieder maandsalaris van duizend gulden den ontvangen, onder protest had ge tekend. Enkele getuigen, die volgens de raads man belangrijke verklaringen zouden kunnen afleggen, waren niet verschenen. Onder dezen bevinden zich ook mr Dons en de heer P- L. Auddrifred, die nauw by de zaak betrokken is geweest. De Rechtbank besloot derhalve de behande ling voort te zetten op 13 Juni aanstaan de. De verdediger vroeg om invrijheid stelling van verdachte, hetgeen de Rechtbank afwees. Stijgende belangstelling voor Proeftuin te Naaldwijk Het tuinbouwonderwijs in het West- land vindt, blijkens het jaarverslag var de Proeftuin Zuidhollands Glasdistrict te Naaldwyk, steeds meer waardering. Er zijn thans 32 tweejarige algemene tuin- bouw-wintercursussen met 1030 leerlin gen. Het aantal lagere tuinbouwscholen is stijgende en de fruitteeltv^kschool startte met 23 leerlingen. Voor de jongste is van de Tuinbouwvakschool Westlandse teelten moest weer een rallelklas worden gevormd. Voor de leer gang eenvoudig lassen is veel anir Het ledental van de Proeftuin steeg het afgelopen jaar van 6160 tot 6480 de omzet nam toe met 50 pet. tot bijna .000- De winst bedraagt f 6283. Het bedryf trok dit jaar vele bezoekers uit binnen- en buitenland en er zijn talloze proeven genomen. De jaarvergadering wordt Dinsdag in Pomona" te Den Haag gehouden. Als bestuursleden treden af de heren N. J. A. v. Dyk uit Loosduinen, die her kiesbaar is, en H. Remmen, Delft, niet- herkiesbaar. Voorts moet voorzien wor den in de vacature-wijlen N. J. Have- waarin wordt voorgedragen de heer B. Havenaar uit BerkeL Er wordt statutenwijziging voorgesteld, daar de directeur, ir J- Riemens het wenselijk acht, de afdelingen Onderzoek en koop te schelden. De Verkoopafdeling wil het bestuur omzetten in een Coöpe- BRUGGE ORGANISEERT EEN DAVID-TENTOONSTELLING. In samenwerking met het Belgische inisterie van Onderwijs organiseert de stad Brugge van 18 Juni tot 21 Aug. een grote tentoonstelling van de werken de laatste grootmeester der Brugse School, Gerard David. Brugge, de bakermat van de wereld beroemde Vlaamse schildersschool, zal met deze expositie weer in het centrum de belangstelling der kunstwereld komen. DEMONSTRATIES VOOR EEN „VRIJ LIBYE". In Benghasi werden, volgens A. P„ grote demonstraties gehouden voor een verenigd en vrij Libye. Azzam Pasja, de secretaris-generaal der Arabische Liga, verklaarde, dat de proclamatie van Cy- ca's onafhankelijkheid een nieuw voorbeeld is, dat Engeland slechts zyn eigen belangen in het oog houdt en niet die der Arabische landen. De Arabieren kunnen zich niet neerleggen by de nieuwe status van Cyrenaica. Een blijde dag voor de Gereformeerde Kerk te Noordwijk aan Zee Het gerestaureerde kerkgebouw in gebruik genomen De Geref. Kerk te Noordwijk aan Zee is een geheel gemoderniseerd en geres taureerd kerkgebouw rijker geworden. Enkele dagen geleden hebben wij daar van al iets verteld. Gisteravond was een grote schare gemeenteleden en belang stellenden getuige van de ingebruikne ming van de vernieuwde kerk. De voorzitter van de commissie var heer, de heer A. Perfors, opende de feestelijke samenkomst. Na een kort ipeningswoord was het woord aan de heer P. Kranenburg, die namens de com missie het kerkgebouw aan de Kerkeraad overdroeg. Het Is ons een groot genoegen, aldus spr., dit gebouw over te dragen. Aller wegen werd de noodzaak der restauratie gevoeld, reeds voor de oorlog. Grote dank bracht spr. aan de heer Geert Drexhage, die geheel belangeloos dit veelomvattende werk in plan bracht. Spr. releveerde de geschiedenis der restau ratie. en dankte allen die hieraan hadden meegewerkt. Bovenal danken we God, die allen bereidwillig maakte om te bou- en mede te werken. Hierna droeg de heer Kranenburg het gebouw aan de Kerkeraad over. Ds B. Bouma aanvaardde het met grote dankbaarheid. Wat spr. het meest frap peerde, was de grote eensgezindheid, waarmee dit werk is verricht. De ge meente is offervaardig geweest, misschien wel boven vermogen. Er waren ook n lijkheden te overwinnen. Dank zij de goede verhouding, die bestaat tussen de Hervormden en de Gereformeerden, durfden we vragen om medegebruik het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeen te. Met de meeste bereidwilligheid werd dit verzoek voldaan, waarvoor spr. de Herv. broeders zeer hartelijk dankte Spri prees de commissie van beheer voor haar activiteit, die met zulk een schoon resultaat bekroond werd, en wilde ook eindigen in God, die mensen gebruiken wil In Zijn dienst. Aan de commissie bood spr. een aan denken aan. aan de architect namens kerkeraad en gemeente als blijk van waardering een fraai bureau, met stoel lamp. Mevrouw Drexhage ontving bloemenmand, terwijl ook de medewer kers van de architect werden bedacht. Namens het dames-comité sprak m rouw Bouma, die de goede resultaten ui de bazar releveerde en een opsom ming gaf van hetgeen voor de opbrengst erd gekocht, Ds Bouma deelde hierna nog mede, van een gemeentelid een toga hebben ontvangen, zodat hij voortaan in dit gewaad op de kansel zal staan. Hierna verzocht ds Bouma de verlichting te ontsteken, welker aanblik een spon taan applaus ontketende. Het was ook zeer zeker de moeite waard. Namens de kerkeraad en de kerk voogdij van de Ned. Herv. Gemeente Tijdregeling en electriciteits- voorziening Een interdepartementale commissie b studeert thans het vraagstuk der electri- citeitsvoorziening. In de komende ters dreigen er n.L weer moeilijkheden op de spitsuren. Aangezien er ook kwes ties inzake de arbeidstijd in 't geding komen is de heer R- A. Jongbloed als vertegenwoordiger van de Stichting de Arbeid in de commissie opgenomen. Het bestuur dezer Stichting acht denkbeeld om de ochtendpiek te bestrij den door invoering van de West-Euro- pese tijd van 20 Nov. tm. 4 Febr- vaardbaar. De Regering bestudeert thans deze zaak. VAN DINSDAG AF WORDT DE BAAKSE OVERLAAT KLEINER Dinsdag a.s. om half twaalf zal de Comm. der Koningin in Gelderland, jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford, Hoogkeppel de eerste spa in de grond steken als officieel begin' van de dich ting van de Baakse Overlaat De werk zaamheden aan dit millioenenobject, die door de Ned. Heide Mij worden uitge voerd, zullen wel enkele jaren in beslag Tandarts F. Igel werd dc*or het A'dams B.G. wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Eerst was 20 en daarna 15 j. geëist wegens het doden van een ge vangene met een morphinespuitje en het neerschieten van een ander. Op 72-j. leeftijd is In Ermelo over leden de oud-inspecteur L.O., dr T. Sterringa. Volgens een familiebericht is In Indonesië overleden de 2e lt der Infan terie H- J. Giebel uit A'dam Het Zweedse voetbal-elftal won gis teravond te Stockholm met 31 van Ier land. Dr Herbert Evatt, de Australische premier en voorzitter der alg. vergade ring van de Ver. Naties bracht vandaag bezoek aan Berlijn. sprak ds N. J. Cupedo. De gastvrijheid is van harte verleend, aldus spr.. want we waren nog niet vergeten de vriende lijke geste waarmede gij ons geholpen hebt tijdens de bezetting, toen ons kerk gebouw ontruimd moest worden. Spr. kreeg van dit gebouw een zeer goede indruk. Ook de vorm is van betekenis voor het dienen van onze God, die een heerlijk God is en in de eredienst ver heerlijkt moet worden. Spr. hoopte, dat dit gebouw ook steeds tot dit doel ge bruikt zou worden. Namens de Geref. Kerk te Noordwijk Binnen sprak ds F. H. von Meyenfeldt. Spr. wees er op, dat uit de vernieuwing van dit gebouw spreekt het hart der gemeente. Spr. hoopte dat in deze ge meente ook steeds zou blijven leven het verlangen naar Christus' wederkomst. Tenslotte sprak de heer J. E. Kok als gemeentelid, die Commissie en Kerkeraad dank bracht voor het vele werk verricht ten dienste der gemeente. Na het zingen van Gez. 29 (Hallelujah, eenwig dank en ere) besloot ds Bouma de samenkomst. In het verenigingsgebouw verzamelde» zich de kerkeraad en de commissie van beheer met genodigden. Ds Bouma bood aan de kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente een geschenk onder couvert aan als blyk van waardering. Ook de koster der Ned. Herv. Kerk. de heer L. van Duyn, ontving een dergelijk geschenk. Tenslotte bracht ds Bouma allen harte lijk dank, die aan deze restauratie had den medegewerkt Inzonderheid de heer P. Kranenburg, die wel de motor van deze zaak is geweest en aan wiens acti viteit zeer veel dank verschuldigd is. H ill e gom Nummering der lijsten Aan de lijsten, die ingediend zijn voor de raadsverkiezing op 22 Juni a.s., zijn door het hoofdstembureau de volgend» nummers toegekend: 1 KVP (v. Dam); 2 P.v.d.A. (P. H Fijma); 3 C.H. (P. v. d. Boer); 4 Lijst F. O van Lierop; 5 AR. (J. O. Vermeer). Tarieven badhnis. Met ingang van deze week zyn de tarieven van het badhuis voor volwas sen personen gewijzigd. Douche baden worden gebracht van 15 op 20 ct (knip- kaarten van f 1.25 op f 1.75); kuipbaden van 30 op 40 cent (knipkaarten van f2 50 op f3.50). De tarieven voor kinderen-tot 14 jaar en,voor volksbaden blijven on gewijzigd- Veel prijzen behaald De heer J. van Leeuwen alhier behaal de op de pluimv^- en konijnententoon stelling te Sneek met 5 oude konijnen 3 eerste. 1 tweede en 3 ereprijzen, terwijl hij in Alphen a. d. Rijn met 5 jonge ko nijnen 4 eerste prijzen won. Bekneld geraakt. De 10-jarige N. K zat bij haar vrien dinnetje achter op de bagagedrager. Op een gegeven ogenblik raakte ze met haar rechtervoet bekneld tussen de spaken en het frame. Met een vrU ernstige bloeduitstorting werd ze per auto naar haar woning vervoerd. Ongelukkige val De 24-jarige J. L. uit de Molenstraat had het ongeluk, in zijn woning van een 4 meter hoge trap te vallen, waarbij hij een lichte hersenschudding bleek'te heb ben opgelopen. Geboren: Luduïna M. d- v. H. v. <L Zande en C. Kaptein; Theodora C. M. d. van Rooden en T. C. Pynaker; Wil helmus G. J. v. v. G. W. van Dril en M. F. T. Kroon; Gerardus F. C- z. v. J. Aart® E. M. C. Boot; Johanna P. d. van R. ;se en P. Perfors; Gijsbertus z. v. J, Blokker en M. den Dekker; Cornells z. v. C. den Ouden en A. M. J. Kramer. Ondertrouwd: A. J. Grimbergen en M. Getrouwd: J. J. Seysener en G. C. la Feber; A. Nowee en A. C- C. v. d. Laan; T. L. Groenewegen en J v. d. Linden; J. L. Witteman en G. Nieuwenhuizen; J. de Groot en J. A. Lieverse. Overleden: Wed. J. Jongkind-Imanse, 80 j. Rijnsburg N.Z.H.-damnleuw» Uitslagen der onderlinge competitie: P. Ba velaarJ. P. Kwestroo 01; L. J. GoudriaanH- Kwestroo 10; D. Molle» manH. Binnendijk 01; P. Brandsma v. d. Westen 0—1. Géboren: Gomt z. v G. Zandbergen i C. v. d. Meij, Noordeinde 11a; Albert, v. J. P. Noort en C. van Starkenburg, Brouwerstraat 5: Anna G. d. v. P. Glas bergen en A. v. d. Bosch, Langevaart 22; Sophia M. d. v. N Noort enLC. Zvjlstra, Brouwerstraa- 35: Gerritje <L v. W. van Klaveren en G. de Vink, Langevaart 9; Johanna P. d. v N. C. van Duin en C. Heemskerk, Langevaart 41. Getrouwd: Dirk Lindhout 26 J. eo Neeltje v. d. Vijver, 26 J.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3