De faam van de perfecte gastvrijheid Zionisten ontginnen het Heilige Land Katwijk aan Zee kreeg er effectief-ingerichte koelruimte bij ftlEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 1 JUNI 1949 Er ligt nog terrein braak Noordwijks initiatief vinde navolging in Leiden D« heer Graham Forsters uil San Francisco, general-manager van de Road Hostels Syndicate in U.S.A., heeft wel énig recht van spreken, als hy ons land niet tourist-minded noemt. Hy zei het wat anders: „geen reincultuur van dienst betoon", daarby nadrukkelijk vaststellend, dat de hotelhouders hun best wel doen „maarwell We kunnen de heer Graham Forsters begrijpen. Inderdaad: by ons staat de toeristen-industrie nog in de kinder schoenen. Het is njet alleen, dat Regering 't. de hotelhouders, V.V.V.'s, ristenbonden en reisverenigingen zo nodeloos moeiiyk maakt, het is e zeer de mentaliteit van onze bevolking, die dienstbetoon nog altyd te veel ziet als een soort slavernü en niet ah hoffeiyke uiting van blijdschap orr graag geziene gast. We waren dit voorjaar nog in Zwit serland en konden dus vergelijkingen maken. In Zwitserland is het toerisme staatszaak van de eerste rang en klein land, zonder uitgang naar zonder noemenswaardige landbouw veeteelt en met een beperkte industrie vond daarin geslachten lang een ryke bron van bestaan. Maar in Zwitserland kan men dan ook met Indianenveren op het hoofd lopen zonder door de opge schoten jeugd te worden nagejouwd er gedienstig schiet men et toe, als ge met uw eigen geprutste Frans of Italiaans geen raad weet. In ons land met zün nog steeds groeiende bevolking en met zyn krim pende mogeiykheden (Indonesië!) 1 men zo denkt men dan wel e een voorbeeld nemen aan het door door democratische en gastvrije volk i het Alpenland! Dat hoffelijk is zonder serviliteit en gedisciplineerd uit eigen, vrye verkiezing. Hotelhouders doen hun best! Deze inleiding zou wat lang kunnen gchynen, als we niet zo overtuigd w van de mogeiykheden, die bpv. onze volprezen Noordzee-badplaats Noordwyk biedt. Wy werden er een dezer dagen ont vangen door de directeur van V.V.V. de heer H. J. Wenckebach, die ons d( plannen voorlegde voor het a.s. bad seizoen. Die Amerikaan had toch ge- lyk: „...de hotelhouders doen hun best". Want wat wordt er de gast behalve zee en zon (soms!), vlekkeloos heldere ka- De proefballons der „Duitse eenheid" Het merkwaardige feit doet zich voor, dat op de conferentie der „Grote Vier" te Parijs, het begrip „Duitse Eenheid" Schering en inslag is, terwijl men aan die van Europa nauwelijks toe is. De idee Europa heeft het aanzien van een vlecht werk van godsdienstige, politieke en so ciale levensbeschouwingen en de eenheid daarvan verkeert nog slechts in een em bryonaal stadium. En het is zelfs de vraag of die eenheid ooit bereikbaar is. ja, of die< wel wenselijk is. Nu kan men aanvoeren, dat men bij de gedachte aan een Europese Raad en Assemblée, in de eerste plaats het oog heeft op een staat kundige structuur, maar men voelt al direct de enorme moeilijkheid door de psychische tegenstellingen, die aanwezig zijn. Echter is hier althans één streven j t Verklaarde gelijk gericht, n.l. het Uitziek^S„inddrem»i tische zin, terwijl ten aanzien van het bereiken der „Duitse Eenheid" twee politieke wereldbeschou wingen diametraal tegenover elkaar Staan. Achter de mening van de Franse minister Schuman. dat Duitsland thans reeds voldoende vorderingen zou hebben gemaakt op de weg naar democratie, ten einde een eenheid te vormen, mag men dan ook minstens enige vraagtekens plaatsen. Het is nog slechts kort geleden, dat bij herhaling in de Franse pers het bezwaar tegen het herstel van het Duitse rijk, de „Duitse Eenheid" tot uiting kwam, maar op aandrang van Washington heeft Parijs belangrijke concessies moeten doen De obsessie van een politiek en economisch hersteld Duitsland nam voor Marianne veel minder hevige vormen aan, sinds het Atlantisch Pact tot stand kwam. Op de conferentie der „Grote Vier" te Parijs had Wisjinsky verleden week reeds een kans, met voorstellen voor de vorming van de „Duitse Eenheid" op de proppen te komen, maar hij leverde Slechts een economisch en geen politiek aspect. Hier ligt voor Wisjinsky ook een allesbehalve gemakkelijke taak, omdat de Russen in morele zin de nederlaag leden, hetgeen bij de opheffing der blokkade en de uitslag der verkiezingen in de Ooste lijke zone tot uiting kwam. De „Grote Drie" neemt thans het juiste standpunt in, dat de economische eenheid van Duits land van de politieke niet is te scheiden. Eerst toen de Westelijke Geallieerden ge heel in het voordeel bleken te zijn door de krachtige kernvorming van een West- Duitse Republiek, toonden de Sowjets zich bereid, mede te werken aan de op heffing der blokkade en hieruit kan men concluderen, dat zij in die West-Duitse staat een groot gevaar zagen. Men zal nu enig idee krijgen van de moeilijkheden, waarin de Russen verkeren, als men weet .dat de „Grote Drie" op de conferentie te Parijs juist de constructie van West-Duits- land tot voorbeeld heeft gesteld. Is er Iets doelmatiger dan dat ook Oost-Duits- land de politieke en economische vrij- heden ontvangt, zoals ook West-Duitsland die geniet? Is er iets handiger dan het bezettingsstatuut toe te passen op geheel Duitsland en aldus de zonegrenzen uit te wissen? Het zou dus feitelijk hierop neerkomen, dat de grondwet van Bonn voor West en Oost zou komen te gelden. Wisjinsky zal nu na ruggespraak met Moskou dit voorstel definitief moeten af wijzen, of met een tegenofferte komen. Voorlopig heeft hij er zich toe bepaald te verklaren, dat dit voorstel der „Grote Drie" vrijwel onaanvaardbaar is om als basis te dienen voor een accoord. Indien de Rus met tegenvoorstellen komt. die tenslotte tot een compromis zouden leiden, dan blijft toch nog altijd het ge vaar bestaan, dat de Sowjets de „per soonlijke vrijheid" voor geheel Duitsland op communistische wijze zullen trachten te interpreteren. De Russen staan voor een moeilijke keuze, omdat op den duur het Oosten het niet zonder de steun van het Westen kan stellen. Wat het zwaarst 1e. moet het zwaarst wegen! Als echter Moskou bij Washington zou moeten aan kloppen om economische steun, zou Amerika afdoende garanties willen heb ben op politiek gebied, dat n.l. die hulp verlening niet voor verdere „Sowjetise- ring" zou worden gebruikt. Het voorstel der „Grote Drie" om de grondwet van Bonn aan te bieden als basis voor de Duitse Eenheid, houdt die waarborg in. Wisjinsky zal er niet in bijten. mers, verzorgde menu's en allerlei kleine attenties, nog veel geboden op ander terrein! Tenniswedströden: 31 Mei—6 Juni tei gelegenheid van het 50-jarig bestaan var de Kon. Ned. Lawn-Tennis Bond inter nationale wedstrpden om het kampioen schap; van 1318 Juni internationale studentenkampioenschappen; 1114 Juli internationale invitatie-kampioenschap pen; 78 Augustus wedstrijden Holland Engeland, uitgaande van de interna tionale tennisclub; badgastenwedstryden van 814 Augustus, ook voor teams uit elk hotel, aangesloten bp V.V.V. etc. etc. En dit alleen al op tennis-gebied. Golf-enthousiasten strijden eveneens hotel-verband op de befaamde Noord- wykse banen en eind Augustus wordt ?n grote golfweek gehouden, inter nationaal, zoals het Noordwük past. Ook wat zwemmen betreft attracties genoeg. Op 2 Juli lange-afstand-zwem- door bekende zwemmers en zwem sters. Polo-wedstryden in het golfbad zün óók niet te versmaden en de auto mobilist wordt gelukkig gemaakt met georganiseerde behendigheidsritten, die de avonden weer zullen vullen met ,automobilisten-latyn!" Op 27 Juli ko nen de paarden aan bod bü een spring- n dressuurconcours op het strand en de voetbal rolt als ieder jaar tus- n de benen van een Noordwyks elftal een team uit de gasten heen en weer. Het culturele gedeelte Dat het culturele gedeelte niet ver waarloosd wordt, staat vast. Maar daar de besprekingen nog niet overal zün af gelopen, kon slechts een enkel punt worden belicht, waaronder de datum van 1 Juli. Dan zal n.l. een grote solisten avond worden gearrangeerd voor de winnaars van het grote solistenconcours van Bel Canto in Den Haag. Een ander ten bate van de Niwin. Een tweede verheugende mededeling was, dat Cia van Boort met haar beken de poppenspel ook dit jaar weer het bad- izoen opluistert. Wie n u nog zou zeggen, dat Noord wyk zyn best niet doet Evenwel: Noordwyk heeft een achter land. En als daar door de Noordwykse V.V.V. geheel Zuid-Holland in kan wor den betrokken, zoals inderdaad by de propaganda in het buitenland en met name in Engeland gebeurt, dan mag Leiden toch wel beschouwd worden als de stad, waarop men in eerste instantie is aangewezen. Wanneer njj dan beweren, dat Leiden zich deze positie wel heel weinig bewust :eggen wy toch zeker niet teveel. Wy JOUR BK Uk B LO E M E - B t D P L.4 AT S oven, dat hier in hechte samenwer- g nog veel gedaan kan worden om i toeristencentrum op te bouwen, dat zyn mag in binnen- en buitenland. Noren, Zweden, Denen, Engelsen, .Fran- en Zwitsers kunnen hun deviezen >t in Rijnland deponeren! Onze mid denstanders zullen er van profiteren, publieke kas zal floreren en de faam van mooi Holland zal groeien, als het daaraan'kan toevoegen de faam van de perfecte gastvryheid. i kasteel, dat genoemd VISSERIJGOLFJES Per fiets de Noordzee inHet volgende (bak)visserijgolfje: Een 25-jarig meisje uit Sohevemngen, dat gistermor gen om vijf uur een aantal loggers, die op haringvangst gingen, uitgeleide deed, reed op de fiets met de loggers mee en ging daarby het havenhoofd op- Waar- schijnlyk was ze te zeer in het afscheid n verdiept, want op een gegeven ogenblik viel ze met fiets en al van het Noorderhavenhoofd in het water. Twee en wisten haar te redden. Een ge kneusde pols. een vleeswond en het ver- van enige tanden Waren het gevolg. Onder de derde groep haringloggers, die gistermorgen zee kozen, bevindt zich ook het prachtige vernieuwde schip de ,Java" (KW 159). Deze mooie logger, nu an de modernste, is in de voorbije maanden vernieuwd en ook vergroot. Er nJ. 7 meter tussengebouwd. De KW 159 behoort aan de redery „Insulinde". Het B.G. te Assen veroordeelde van morgen de 29-j. ex-wachtmeester by de maréchaussée A. Scholte Warrink uit Nieuw-Weerdinge, die o.m. Joden op joeg, tot 16 jaar (eii levenslang). werd Lucilinburhuc het kleine kasteel. Later werd het Lutzelburg en ten slotte Luxemburg. In 1136 stierf het geslacht der graven der Ardennen uit, maar hun stamslot bleef en er omheen ontwikkelde zich een vesting, die in duizend jaren uitgroeide tot de wonderlijke stad met brede hoofdverkeerswegen en hobbelige straten, met een lieflijk dal en barse kazematten, met het barok-paleis der Groot-Hertogin en het massieve gebouw van de Arbed, met hotels en herbergen, met de enorme brug Adolphe en het fraaie buiten Pescatore, waar, wie oud en eenzaam is, zijn dagen kan slijten zon der zorg. Er worden op het ogenblik besprekin gen gevoerd om voor dit jeugdtoerisme kleine deviezentoewijzing beschik baar te stellen. Wat zou betekenen, dat verscheidene jongelui een land kunnen leren kennen waar eenvoud en gastvry heid de bevolking kenmerken en lieflyk- heid het land. LUXEMBURG, een prachtig land van 1000 vierkante miilen Een ideaal oord voor de jeugd om door te trekken (Van een onzer verslaggevers) Op de berghellingen van de E'sleck bloeit de gele bremm. Zoals in Neder land de automobilist zijn wagen triom- phantelyk tooit met tulpen- en m slingers, rydt de Luxemburger tocht door de Ardennen, zo rond Clerf, Burscheid en Vianden terug naar huis iet de gouden takken op zij van de auto bevestigd. Dan begint voor Luxemburg het fleurige leven van het toeristensei zoen. De winkels in de hoofdstad pron ken zich extra op in overdadige weelde: de schatten van verre streken etalerend of de goede gaven van eigen land: de wyn, de hammen, de forellen, de kreef- n en de glimmende worsten. Monsieur Petit van het Paris Palace Hotel ziet met voldoening de ry glan zende wagens voor zyn terras en bekent met nauw verholen trots aan zijn stam gasten aan de vaste tafel rechts, bij de openslaande deuren, dat zijn hotel weer talloze aanvragen uit vele landen heeft kunnen boeken. En de directeur van Alpha is al even tevreden. In Vianden, Berdorf, in Echternach, in Steinfort orden de dorpshotelletjes geschilderd n de linden geknipt, de bedden ge schud en de provisiekasten geïnspec teerd. De Luxemburger houdt van veel en _,ied eten, dus zal hy in zyn gemoede lijke gastvryheid zijn gasten royaal ont halen. Vele Nederlanders zullen daar gebruik van maken deze zomer, temeer daar Luxemburg als partner van de Benelux opnieuw in de aandachtssfeer m onze landgenoten is getrokken. Echter zal de samenwerking tussen Nederland en Luxemburg nog hechter worden en meer direct tot het publiek spreken, daar op 26 April een cultureel verbond tussen beide landen gesloten werd. De commissie, die de plannen tot verwezenlijking van het cultureel con tact moet ontwerpen, bestaat uit zes leden, drie Nederlanders en drie Luxem burgers. De uitvoering van deze plannen zal berusten bij het departement voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Men beoogt een uitwisseling zowel van personen, waarbij de scholieren een voorname plaats innemen, als van ma teriaal eri documenten op wetenschappe- jk en artistiek terrein. Luxemburg is een uitmuntend land Dor jeugdtoerisme. Immers, dit „paradijs in een notedop", zoals een Amerikaan het eens noemde, slechts duizend vierkante mylen groot telt 300.000 inwoners. Zeven uitsteken jeugdherbergen geven de jongelui ge legenheid tot een verzorgd en goedkoop logies. Ze kunnen te voet, per fiets of per kano rondtrekken en genieten van de prachtige natuur, ze kunnen iets leren van de geschiedenis van dit romantische bergland, waar burchten en ruïnes tegen de hellingen aanleunen: Bourscheid, Bourglinster, Beaufort en Vianden, de bakermat van de dynastie van Oranje- Nassau. Uit zulk een burcht is ook de stad Luxemburg gegroeid. In 963 stichtte Sieg fried, Graaf der Ardennen, op de Bock, de stijle rots waar Alzette en Petrusse samenvloeien, Horsmakreel bij millioenen „gestrand" De kampeerders aan het Bloemen- daalse en Zandvoortse strand hebben ii beleefd, dat zij hun leven lang niet m« zullen vergeten. Ongeveer een uur lang hebben legioenen horsmakrelen invasie ondernomen op het strand, aldus Het Vrye Volk. Het begon Maandagavond om half acht toen een jongetje in opgewonden stem ming om een schepnetje kwam vragen by Jan de Clerk, die een restaurant heeft op het strand, omdat er allemaal kleine op het strand lagen te spartelen, minimum van tijd holde daarna alles wat in tenten en huisjes op he! strand woont, naar buiten met teiltjes er en zakken, met verwoede ijver jagend achter de horsmakrelen, die bij duizenden op het zand bleven steken. „Ik heb nog een schorre keel van het lachen." zei mevrouw Hessels uit de Hembrugstraat te Amsterdam, gister morgen „Het was geen gezicht Met op gestroopte rokken en broekspijpen zyn wy het water ingegaan En koud dat het wasMaar wy wilden ons de buit niet laten ontsnappen Wy hebben nog nooit i'n plezier gehad. Emmers en teilen vol et vis hebben wy gevangen. Sommigen liepen langs het strand met lange slierten is aan een touw geregen In de regenachtige ochtend stond een groepje vrouwen onder de kraan de buit schoon te wassen. Dat is een waar festyn gebakken horsmakreel in het ten tenkamp geworden. Hoe is zo'n makreelinvasie nu moge- lyk? Schipper V. van Duyn heeft het haarfyn uitgelegd Die beesten jagen achter het kleine goed aan: sardientjes smelt en zo. Maar nu liep plotseling het water terug door de eb en viel de zandbank droog. De kleine visjes zien dan nog wel kans terug te komen, maar de makreel die zich te ver naar voren heeft gewaagd, blyft op de zandbank steken of komt terecht in het ondiepe vin voor de bank. Een dergelyke massale stranding van makrelen is tn twintig jaar niet voorge komen,. zeggen de deskundigen. (Reeds maakten wij er in een deel van aze edities melding van dat ook de Kat- ijkse jeugd van de horsmakreel heeft geprofiteerd. Red NL.CJ Raad van Noordwijkerhout blijft ongewijzigd 125 Ongeldige stemmen In de gemeente Noordwijkerhout den gisteren de raadsverkiezingen gehou den. De uitslag is als volgt: lijst 1. K.V.P. —Dorp 2048 stemmen (1946: 1911); lyst 2 K.V.P.De Zilk 713 stemmen (1946:730); lijst 3 A R. en C.H. 394 stemmen (1946: 388), totaal 2048 (1946: 3029), van onwaar de 125. De zetelverdeling blyft ongewijzigd: lyt 1 K.V.P.—Dorp 8 zetels; lijst 2 K.V.P. De Zilk 3 zetels en lijst 3 A.R. e» C.H. 2 zetels. Ook in 1939 lag de verdeling aldus. Gekozen zijn van lyst 1: J. v. d. Voet, H. Th. Janssen. G. J. v. d. Rotten, N. H. Hogervorst, J. R. Zonneveld. P A. Dui venvoorde, C. Geerlings en C. de Groot; van lijst 2: J. J. A. Out, C. J. Ruigrok en F. W. v. d. Ploeg; van lijst 3: C. Wasse naar en P. v. d. Sleet. GAAN DE HERENKAPPERS WEER CONCURREREN? De tarieven voor het herenkappers- bedryf zullen zeer binnenkort, waar- schynlyk in Augustus, worden vryge- geven, aldus meldt de „Nederlandse Vrije Kappersorganisatie" aan haar Samenleving op communistische grondslag GOELIOT (Noord-Galilea), Mei 1949. In werkkleding zitten ln vergadering byeen ln een schamele eetzaal met wat Hebreewse spreuken aan de wand, een landkaart en enkele dage- lykse mededelingen. Op de agenda staan een overzicht van de penningmeester, de aankoop van een nieuwe ketel voor de wassery, de heropening van de schot makery, nu de schoenmaker uit militaire dienst terug is, en de bouw van e schoolgebouw. Een man spreekt heftig In onverstaanbaar Hebreews. De meeste anderen hangen voorover met hun armen op de houten tafels. Ze zien er moe en slaperig uit. De klok boven de keukendeur draait naar middernacht. Ruiten klet tert de regen eindeloos neer en herschept het land In één grote modderpoel. In deze kibboets in het uiterste Noor- m van het grillig gevormde Israël, aar de Jordaan als een nietige ontspringt uit de samenvloeiing v bani, Liddani en Banias en de s toppen van de Hermon als stille wach ters uitzien over de veelomstreden Een fraaie brug in het Luxemburgse landschep zen met Syrië en de Libanon, arbeidt gemeenschap van een tweehonderd mensen. Mannen en vrouwen verenigd het geloof in het Zionisme en bezield door het verlangen Israël tot ontwikkeling te brengen, opdat hun kinderen er straks kunnen leven. Pioniers zyn zy en idealis ten tegelijk. Ze komen uit vele landen de wereld en uit alle klassen de samenleving Het verleden hebben zy ecshter achter zich gelaten om een n leven te beginnen op een nieuwe ba Kam p-herinnering Twee dagen en twee nachten ben ik deze kibboets geweest en ik heb doodongelukkig gevoeld. Het voorbije kampleven stond ineens weer in al zyn afstotende realiteit voor me: gebrek ruimte, om alleen te kunnen zijn, geen meer om een gesprek te kunnen ren, gemeenschappelijke badkamers primitieve latrines, samen eten lange, kale tafels met grote soeppannen het midden, met aluminium borden het couvert in een leeg conservenblik, herrie en kleurloosheid, improvisatie en een grauwe gelijkheid en veel prikkel draad. Ik heb er met vele mensen gesproken. Met Nederlanders (want de kern van deze kibboets bestaat uit hen). In hun popperige zomerhuisjes-achtige kamers heb ik gezeten met de divanbedden on der elkaar, de paar stoelen en soms een schrijftafeltje in één hoek en een rom melige verzameling speelgoed in een an dere. Op de man af heb ik hen gevraagd of dit leven hen beviel en er was er niet jen negatief antwoord gaf. Toch moet het velen zwaar vallen zich erin te schikken. Het is ongetwijfeld het idealis- dat hen er de kracht voor geeft. Het geloof in het nut van deze arbeid: het van een boerenstand. Het Joodse volk heeft geen boeren, omdat het nooit in de gelegenheid geweest is zich in die richting te ontwikkelen. Men echter niet buiten. Het is de rug- gegraat en tegelijk de toekomst. De generatie moet één worden met de bodem waar ze op leeft. Liefde voor het land, verbondenheid met de streek moeten aangekweekt worden- Het is daar. dat deze ouderen hun leven opof feren. kopen wat ze mooi vinden, want ze ben geen geld- De man kan zijn vr nooit eens verrassen. Een verjaardagsge- schènk bestaat niet. Boeken kunnen ze uit de bibliotheek lezen, maar ze niet zélf KIBBOETS is een collectief landbouwbedrijf, waarin iedereen naar eigen kunnen en naar de behoeften van de ge meenschap een vast aantal uren per dag werkt en daarvoor geen geld ontvangt, maar datgene wat hy nodig heeft in het leven: voedsel, kleding, onderdak, medische ver zorging, ontspanning en opvoeding van de kinderen. Een net van kib- boetsiem spreidt zich over het land van de barre Negeb-woestijn tot de vruchtbare vlakte van Galilea. Boerderijenen tegelijk mili taire posten. bezitten. Het is een hele opoffering voor een moeder om de opvoeding van haar kinderen aan de gemeenschap over te la ten en ze maar drie uur per dag bij zich te hebben. „Maar dit leven heeft zoveel voorde len", vertelt de moeder van drie kinderen me, „zorgen hebben we nietwe hoe ven niet te piekeren over huishoudgeld... over een doktersrekening over nieuwe kleren voor de kinderen en al die andere zorgen van alledag we hoeven er niet over in te zitten, hoe we onze oude dag door zullen komen, want we blijven in de gemeenschap leven tot onze dood en welke arbeidersvrouw kan zich per mitteren zes weken rust te nemen bij een bevalling zoals wij en welke arbeiderskinderen krijgen zo'n prachtige opvoeding als de onze?" Tegenzin allemaal waar Het is eigenlijk sme in zijn puurste vorm Het opvallende is echter, dat de politieke tegen de kibboets zijn geen enkele communisten-k.b- boets bestaat. Maar aan de andere kant heeft deze levensvorm toch ook vele be zwaren. Het volkomen verlies van indivi dualiteit. Het maakt het leven tot een strijdloos, technisch proces, dat gepn spanningen en verrassingen kent E-*n monotone sleur Dat men dtt ook in Israël zo voelt bewijst het feit, dat er in ce liberalisme. In de nieuwe kibboet- s i e m projecteert men eigen badkamers. Men wil meer geld voor de mensen per soonlijk beschikbaar stellen als ze met acantie gaan. De nieuwe immigranten illen niet meer naar de kibboets, e meesten van hen ontbreekt het aan het heilige vuur van de eerste pioniers. Het is een grote teleurstelling voor de kibboetsiem, maar het is iets. waar men zich by neer moet leggen. De be langstelling verplaatst zioh meer en meer naar de coöperatieve dorpen, waann ieder zijn eigen leven leidt, maar waarin men wel één is bij het aanschaffen van landbouwmachines, het inkopen van ma teriaal en het verkopen van de producten. Het i leve: Maar de banden met het oude leven kunnen toch niet geheel geslecht wor den. In de boekenkasten staan werken Vondel. Vestdijk. Adema van Schel- tema en Bertus Aafjes. Een platenboek de Nederlandse landbouw. Op de tafels slingeren Nederlandse kranten. Men wil over Nederland praten. En een gramofoon 9peelt Twee emmertjes water halen. Maar de kinderen, die het mee- ingen kennen de Nederlandse taal niet. Ze spreken uitsluitend Hebreeuws: het bindmiddel, dat deze verscheidenhed nationaliteiten moet maken tot één volk. Alfred van Sprang. Financiële berichten laan tot Exploitatie 1949 Onpersoonlijk En het is een opoffering. Bijna niemand is dit leven gewend. De ?n is notaris, de ander heeft rechten ge studeerd of economie. Er is een employé een importfirma in Batavia bij en iemand, die de MTS afgelopen heeft. Za kenmensen en huisvrouwen. Het valt hun vreemd eeh boomgaard te verzorgen, koeien te melken, een visvyver leeg te pompen, een tractor te bedienen, hele dagen sokken te stoppen, op waterlaar- door vette klei te baggeren en in een grote keuken te staan. Zij zijn niet ge wend om in een soort standaardkleding te lopen, één nieuw kledingstuk te mo gen bestellen als het voorjaar is, maar twee paar schoenen te hebben en geen enkele luxe. In de kibboets kunnen ze niet Goederen meldt, dat het onroerend bezit geen wijziging onderging. De afwikkeling van de verkoop van enige percelen bouwterrein zal naar verwachting in 1949 geschieden. De exploitatiewinst op de huizen is hoger dan in 1947 mede door dat de N.V. „Amer IV' voor het eerst batig exploitatie-saldo opleverde. De winst is f70.561, waarvan f 10.000 ve diverse belangen, f 3000 onderhoudsreserve, f 11.512 aan tutaire reserve, f 10.000 voor restantbe- wijzen. Het voorgestelde dividend is 4 pet. Rott. Dlsconteringsbank. De N V. Rotterdamsche Disconterings- bank declareert over 1948 pet. divi dend, het winstsaldo was 6.659. Houthandel v/h. W. Pont. De N V. Houthandel v/h. William Pont verwacht een nog verdere stijging de houtaanvoer. Het winstsaldo 625.367 (ƒ533.578), waarvan ƒ62537 de statutaire reserve gaat. Voorgesteld wordt 6.39 pet. (6 26) dividend cum. pref. aandelen. 9 pet. (8) op de gewone en ƒ5250 per winstbewys. De reserve is ƒ403.909. Gerritsen en Van Kempen. De N.V. Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Gouden en Zilveren Wer ken Gerritsen en Van Kempen. Zeist, meldt in het jaarverslag stijgende doch nog steeds niet toereikende productie Voor uitbreiding te Zeist en bouw te Onroerende w'ordt nog 300 000 belegd. De ach'.ei DE WEKELIJKSE KEURING IN HAARLEM Het bijgoed triompheerde Het is dan eindelijk zo ver: Maandag aren er voor het eerst geen tulpen eer in Haarlem. Maar irissen, gladiolen, ranonkels, sparaxis en vaste plantbloe- en te kust en te keur. Marquette, een juweel van een werd getoond door L. Bersee en Beverwijk. Wat een forse, welgebouwde bloem. Kleur: wit met zachtgele lip. In het wit sprak Jeanne d'Arc, die wa: gezonden door J. Heere, Beverwijk, hartig woordje mee. Maar over gele n gesproken, die zaailing van Jac. Winter en Zn., Heemskerk, dat was pas geel! Intens oranjegeel. Een pracht ding! De fa. Passchier, Noordwyk. toonde de i dergelijk bedrUf De burgemeester: „Wij hebben vertrouwen in de toekomst" Gistermiddag is te Katwyk aan Zee het eerste particuliere koelhuis in deze vis- Tsplaats officieel in gebruik genomen. Het Is eigendom van de haringhandel van de heer M. Parlevliet, wie het tot zyn grote vreugde en voldoening gelukt is, het nieuwe koelhuis vóór de aanvoer van de nieuwe maatjesharing bedryfsklaar te krygen. Als wy vermelden, dat Katwyk slechts ver één koelruimte de beschikking had - onder beheer van de verenigde reders - dan is de mening, dat thans in een dringende behoefte is voorzien, geenszins overdreven. Het behoeft geen betoog, dat Katwijks koelruimte, als de havenplan- eenmaal worden gerealiseerd, nog aanzienlijk zal moeten worden uitge breid. Voorlopig echter is de acute nood opgeheven. Heeft het oude koelhuis een capaci- it van 10.000 vaten, het nieuwe, dat vee grote en vier kleine cellen telt. kan ongeveer 7 000 vaten bergen. Een mo derne machine-installatie zal de tempe- ïr regelen. Het aantal graden, dat bereikt kan worden, bedraagt ruim 14. nieuwe koelruimte, modern en ef fectief ingericht, zal niet uitsluitend door de haringhandel van Parlevliet worden gebruikt. Het is goed, dat men bij de bouw rekening heeft gehouden met de algemene behoefte, zodat straks verschei dene haringhandelaren van deze ruimte kunnen profiteren. De opening. Omstreeks vier uur betraden vele ge nodigden het nieuwe gebouw Onder hen bevonden zich het college van B. en de gemeente-secretaris, de directeur der gemeente-bedrijven, vooraanstaande per sonen uit de visserij-wereld, politie autoriteiten, de notaris, de directeur var de N.V. Rotterdamsche Bank en verte genwoordigers van het zeehaven-comité. Allen werden hartelijk ontvangen en na men plaats in de grootste koelcel, waar de temperatuur aanvankelijk de aanwe zigen een kleine rilling bezorgde, maar even later zeer verkwikkend was. vooral toen de heren ongelimiteerd gingen dam pen. De twee grootste cellen waren ver sierd met bloemen. De heer M. Parlevliet uitte zijn vreug de over de totstandkoming en de ope ning van dit voor Katwyk zo vitale be drijf. Hij dankte allen, die hun krachten aan het werk hadden gegeven. Het is een verheugend feit, dat Kat wyk na de oorlog niet by zyn ruines is gaan neerzitten, aldus de burge meester ln een korte toespraak. Niet alleen de plannen voor een zeehaven, maar ook de aanwezige bedrUven hebben ondubbelzinnig doen zien, dat Katwyk vertrouwen heeft ln de toekomst. Spr. stak de loftrompet over het doorzettingsvermogen van de heer Parlevliet. Geheel Katwyk ie biy, dat thans ec hier gevestigd is. De burgemeester hoopte, dat dit inzicht, doorzicht en vooruitstrevendheid getuigende initiatief zal bijdragen spoedige verwezenlijking der haven plannen. De heer C. van Tongeren merkte op, dat het comité „Actie-Zeehaven" zichl bijna elke dag moet laten vertegenwoor digen. De periode van stilte is vervangen door een tijd van opvallende activiteit. De zeehaven moet er komen! De aanwe zigen staken hun instemming hiermee niet onder stoelen of banken. Nadat de heer R van Andel nog hek woord had gevoerd, verrichtte Parlevliet—Bakker om 4 45 plechtige opening van het bedrijf Een lint in de nationale kleuren werd door geknipt, de knoppen werden omgedraaid en op hetzelfde moment trad alles in werking. Een spontaan applaus volgde Men sprak zijn bewondering uit over het totstandgekomene Een deskundige ver klaarde ons. dat het koelhuis tot in zijn kleinste onderdelen aan de belangrijk ste eisen voldoet. Namens de redery-vereniging „Vuur baak" sprak de heer B. G. Lammens. Wethouder D. C van Leeuwen hoopte ojn., dat Noordwyk Katwijks plannen inzake een zeehaven zal steunen. De heer N. Parlevliet Nzn en de heer J. van der wat a Berg uit Vlaardingen boden hun gelukwensen aan. Tijdens en na afloop van het officiële gedeelte werd toast met haring geser veerd. terwijl vanzelfsprekend ook een gezonde dronk niet ontbrak. t was de heer T. van der Plas. die ?ns de vissers als laatste spreker het woord nam en enkele vergrijsde herin neringen aan het verleden onttrok. Ook vas dankbaar voor het genomen initiatiel veel bewierookte Prof. Blaauw, de witte Albino, de bizarre Bronze Queen en White Superior, wit met een héél licht blauwe vlag. Van de gladiolen spande Prinses Be atrix van Fr. Roozen. Vogelenzang, de kroon. Een beste staart, een prachtig diepe oranje kleur.wat wil je nog meer? Apart van kleur was Artist: typisch donker lila met lichte strepen. Inzenders: L. A. Hoek. Den Haag, die bovendien de lichtrode Kokarde toonde. Een prachtige collectie ranonkels werd gepresenteerd door Twaalfhoven, Uit geest. Vrijwel alle bekende typen uit de Franse, de Turkse en de Perzische ra nonkels vielen te bewonderen. P. Rump- horst uit dezelfde plaats was er met een collectie Sparaxis, waarvan we de vol gende noteerden: Mont Blanc, Horning. Robert Schumann en Fire King. Bij de vaste planten speelden de pyre- thrums de eerste viool. Daar waren de bekende specialisten, de gebrs. Oliemans uit Aalsmeer en J. de Jong en Zn, ook uit Aalsmeer. Eerstgenoemde toonde naast de meer bekende karmozijnen Belle Cerise, een zaailing. Jammer genoeg wat bleek-rose van kleur. Maar de ideale vorm vergoedt dat weer. Die- heeft nl. een zgn. dubbele rij bloemblaadjes; ver der Is de oerstevige stengel een punt van verdienste Maar het meest waardevolle Is waarschijnlijk haar late bloei. E. M. Robinson, het rose snijsoort, is namelyk al verwelkt, als deze in volle bloei komt. Deze variëteit kreeg het get. v. verd Eenzelfde eer viel aan de enkelbloe- mige pioenzaailing of sport ten deel. Die is namelijk aangetroffen in een party Paeonia off. rubra fL pleno en omtrent de herkomst tast men in het duister. Is het een sport of zaailing? Wat het ook mag zijn. een get v. verd. heeft ze alvast te pakken en verdiend ook, want 't is een machtig mooi ding! Het sortiment van J. de Jong en Zn., Aalsmeer, was groter. Om te beginnen stonden daar nog de oude paardjes Lord Rosebury. Yvonne Cayeux en Princesse de Metternich. Ondanks hun ouderdom nog altyd mooi. maar dit trio wil •r het algemeen niet al te braaf groeien bloeien De dubbele witte Emma. die naast stond, doet dat wel. maar een wonder is dat nu ook weer. niet. Zaailing ;en stuk beter van kleur, heeft beste steel, maar die zoekt het mooi weer een beetje te laag by de grond. Zo mankeert er toch altyd Dan was er nog een zaailing: nr. 3. Halfdubbel. een zeer matige steel en een niet bepaald fraaie rose kleur. Maar even vrolyk kreeg die toch het get. v. verd Waaraan ze die eer te danken heeft, is raadsel, want 't was in één woord: een lor! Tenslotte was Maas en Van Stein. Hillegom, er met een mooie collectie Iris germanica, terwyl E. Griffioen, Voor schoten succes had met de paarsviolette viola cornuta Anneke: get. v. verd. stand der oorlogsjaren is nagenoeg inge haald, thans voltrekt zich een consoli datie Men verwacht, dat de bedrijven in 1949 volledig bezet zullen zyn. Het saldo bedryfsrekening was ƒ254 230 (ƒ316.029), na aftrek belastingen ad ƒ84.285 en af- schryvingen ad ƒ73.004, resteert ƒ106.623 winst, waaruit 32.135 voor reserve byzondere doeleinden, ƒ6300 statutaire reserve en 11.200 aan tantièmes. Voor gesteld wordt 9 pet (onv.) dividend (4V4 pet- op nieuwe aandelen) en 6 pet. op prioriteitsaandelen (onv.). Vergadering van Werkspoor. De vergadering van de N.V. Werkspoor te Amsterdam heeft de balans en winst en verliesrekening goedgekeurd, het dividend voor aandelen serie A. vastge steld op 6 pet, en de uitkering op aan delen serie B. ƒ40. C. J baron CoIIot d'Escury werd herbenoemd tot commis saris. De president-directeur, ir M. H. Damme. zal 4 Juli a s naar Indonesië vertrekken en daar 2 a 3 maanden ver blijven. Geldersche Tramwegmy. De N V. Geldersche Tramwegmy. decla reert 6 pet. dividend (onv.) en boekte 188.990 (ƒ187.674) winst. De My. heeft 128 bussen en 66 vrachtauto's met IK volgwagens. Jaarvergadering Draka. De vergadering van de N.V. Holland- sche Draad- en Kabelfabriek te Amster dam keurde de jaarstukken goed en be paalde het dividend op 8 pet (onv). Prof. dr ir J. G. Goudriaan werd her benoemd tot commissaris. De directie verwacht van de Benelux behalve een toeneming der concurrentie geen verdere moeilyfcheden. Röntgenapp&ratenfabriek. De vergadering der Röntgenapparaten- fabriek keurde de jaarstukken goed. stelde het dividend op 5 pet. (onv.) en benoemde prof. R. Kronig tot Hollandsche Betonmy. N.V. Het verslag der Holl. Betonmy. NV. meldt enige stijging der kosten en be perkte winstmarges, vergeleken bij de i's, De voorui'zichten zijn onmoge lijk te beoordelen. De winst in Indonesië 1947 is ontvangen en kan ten volle bijdragen tot de resultaten van 1948. Een woord van erkentelijkheid wordt gericht tot het personeel. Het voorges'elde divi dend bedraagt 8 pet. De algemene kosten n f479.803, het pensioenfonds vroeg f150.134 en het winstsaldo is f448 608, van f300 000 bestemd is voor divi dend en f86.785 voor tantièmes. Voor de Leidse kantonrechter Ze bleven gearmd lopen Op de brug aan de Gooweg te Noord wijkerhout was het echtpaar W. gearmd blijven lopen, toen een autobus, bestuurd door J. v. d. P. te Katwyk, wilde pas- n. De heer W. was tegen de leuning de brug gedrukt en had daarby zijn kleren beschadigd. Van der P. gaf als zyn mening te kennen, dat de brug te smal n gearmd te blyven lopen, en hoewel het O.M. het hier wel mee eens was, eiste het 15 boete of 7 d. h.. met toewijzing de eis voor schadevergoeding voor de kleren. De uitspraak was conform de Ze waren het nog niet eens De verpleegster, mej. G.. passeerde per fiets de Beeklaan te Noordwykerhout, zij plotseling werd aangevallen door grote hond. die er met een stuk uit haar jas vandoor ging. Toen mej. G. dit de kantonrechter verklaarde, ont stond er een zeer levendige discussie tussen haar en de eigeaarese van de hond, mevr. de wed. Bdie er niet aan wilde, dat het haar hond was geweest. Maar toen ook mej. de R. verklaard had, dat dit wel zo was. gaf mevr B. toe. dat hond zeer wild was en losgebroken. Het kostte haar 10 boete of 5 d h. Na dene uitspraak ontstond er op de gang ruzie tussen de dames, waaraan de parketwacht een einde maakte. Of het op de thuisreis goed gegaan is, is niet bekend. Hy hield geen aantekening De Leidse opkoper De N. had geen aan tekening gehouden van een party oud ijzer, die hy gekocht had. Het yzer bleek diefstal afkomstig te zyn. De uit spraak werd ƒ30 boete of 16 d. h. De Amerikaanse communist Ger hard Elsler is vandaag van het vliegveld Northolt in een Tsjechisch vliegtuig naar Praag vertrokken, op weg naar Leipzig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3