NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 1 JUNI 1949 Stadsnieuws Leids Hervormd vrijwilligers corps vierde jaarfeest Met volle energie het nieuwe jaar in Het vrijwilligerscorps der Ned. Hi Gemeente, dat Zondag aan Zondag klaar staat om het werk der Kerk en dat de ere-dienst in het bijzonder te dienen, vierde gisteravond in „Den Burcht" «iJn 28ste jaarfeest. De zaal was geheel bezet. Niet alleen vrijwilligers woonden de bijeenkomst bij. ook de kosters der respectieve kerkge bouwen. Tussen hen bestaat immers een hechte band. Verder was het verheugend, dat de Gemeente-commissie en het mini sterie van predikanten van hun belang stelling en waardering blijk gaven. De heren J. P. Mulder Sr en J. van Iterson vertegenwoordigden het eerste college, terwijl ds J. de Wit mede namens zijn collega's aanwezig was. De heer E. J. de Geus, voorzitter van het corps, wees in zijn openingswoord speciaal op de goede verstandhouding tussen kosters en vrijwilligers. Hij deelde nog mee, dat van de heer P. A. de Haan. die thans in een sanatorium te Harder wijk wordt verpleegd, een gelukstele gram was binnengekomen. Het corps zond hem een bloemstuk. De heer De Geus hoopte ten slotte, dat de vrijwilli gers hun energie zullen bewaren. De Gemeente-commissie heeft de arbeid van het corps altijd zeer ge waardeerd. zo verzekerde de heer Mulder. Dit werk heeft recht op volle erkentelijkheid. Spr. was van me ning. dat de vrijwilliger zich niet zelden ziet geplaatst voor minder gemakkelijke kerkgangers. Toch dient zijn optreden kalm te zijn. Ds De Wit legde de nadruk op de trouw en de opofferingsgezindheid van deze groep. Toeschouwer zijn is gemak kelijk. maar aanpakken is iets anders! Wij hebben mensen nodig, die daadwer kelijk meeleven met het werk der.Kerk. De heer H. W. Ranselaar, koster van de Hooglandse kerk, was de tolk van zijn collega's, toen hij het corps dahk bracht voor zijn medewerking. Het toneelstuk „De houten Ham" van Jan van Ees en Henk Bakker, opgevoerd door „Ars et Labor", is in alle opzichten m GEMEENTE LEIDEN Officiële publicatie VOORRANG VOERTUIGEN BRANDWEER. Burgemeester en Wethouders der gem. Leiden vestigen de aandacht van de weg gebruikers op de noodzakelijkheid om aan voertuigen van de Brandweer, die voor het blussen van een brand zijn uit gerukt, onder alle omstandigheden voor rang te verlenen. In dit verband wijzen zij op artikel 41 der Wegenverkeersregeling, inhoudende o m. de bepaling, dat aan voertuigen van de Brandweer, die door bijzondere signa- Jen van hun nadering doen blijken, reeds bij het naderen vrije doorgang moet wor den verleend en dat alle bestuurders van voertuigen zich te dien behoeve naar de rechterzijde van de weg dienen te bege ven en aldaar tijdelijk dienen te stoppen. Tegen overtreders van dit voorschrift zal in het vervolg door de politie proces verbaal worden opgemaakt. Burgem. en Weth. voornoemd: De Secretaris: De Burgemeester: J. BOOL. F. H. v. KINSCHOT. Bazar Rehobothheden middag geopend De grote bazar van wijk III der Ned. Herv. Gemeente is hedenmiddag onder goede belangstelling geopend. Ds J. de Wit sprak hierbij een rede uit Er is een keur van geschenken. Ook hedenavond kan men zijn geluk beproe ven. Morgen hopen wij op een en ander nader terug te komen. ZILVEREN JUBILEUM. De heer I. Kluivers herdacht zijn 25- Jarig diensVjubileum bij de N.V. Kon Ned. Grofsmederij. De jubilaris werd met zijn echtgenote 's morgens op het hoofd kantoor ontvangen, waar de directeur, ir M. C. de Jong, hem in het bijzijn van een aantal functionarissen toesprak. Spr. vestigde er de aandacht op. dat de heer Kluivers zich van voorwarmer had op gewerkt tot onderbaas van de toetsloods. Goede wensen gingen vergezeld van een enveloppe met inhoud en het loffelijk getuigschrift van de Maatschappij Nijverheid en Handel voor 25 jaar trouwe plichtsvervulling. Distributievaria Morgen (Donderdag), van 8.3012 1.454 30 uur, worden te Leiden bon kaarten 909 uitgereikt aan dè gezinnen, waarvan het hoofd een stamkaartnum mer heeft van 26.401 t/m 28.600. Mee brengen: stamkaarten en inwisselings bonnen. .ingeslagen". Over de opvoering niets dan lof. Abraham Santé, de beste pluim! En dan: Mien, zijn vrouw De zaal ge noot van stuk en spel. Herv. Gem. van Rotterdam beroept ds P. W. Spruyt Voor een deel van de Prinsenkerk-wijk Naar wjj vernemen, heeft de Ned. Herv. Gemeente van Rotterdam in de vacature van ds A. C. G. den Hertog, wie onlangs emeritaat werd verleend, gister avond een beroep uitgebracht op ds P. W. Spruyt alhier. Ds Spruyt deed in Leiden op 22 Dec zyn intrede en legt in het bijzonder veel activiteit aan de dag op het terrein van de jeugd- Zijn gewone pastorale arbeid concentreert zich in het Kooi-kwartier, wijk VIII der Ned. Herv Gemeente. Rotterdam heeft ds Spruyt beroepen voor een deel van de wijk, die als cen trum de Prinsenkerk heeft. In dit stads deel. dat ook wel „Blijdorp" wordt ge noemd, werken verscheidene predi kanten. EVANG. LUTH. GEMEENTE TE LEIDEN ADOPTEERT DOETINCHEM. De Evang. Luth. Gemeente alhier heeft zich bereid verklaard op bescheiden schaal de Luth. Gemeente van Doetin- chem, die heel veel oorlogsschade heeft geleden door de vernieling van haar kerkgebouw, te adopteren. Auto-ongeluk met dodelijke afloop op de Witte Singel Leidse student G. J. D. Goudriaan om het leven gekomen Gisteravond heeft op de Witte Singel een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, dat aan de Leidse student G. J. D. Gou driaan het leven heeft gekost. Te ongeveer kwart voor negen reed een zogenaamde ..duck", waarin zes stu denten zaten en die bestuurd werd door de 25-jarige J B. H. uit Den Haag. ver moedelijk met te grote snelheid door de bocht, voorbij het Diaconessenhuis. Volgens een ooggetuige rolde de wa gen eenmaal over de kant en kwam weer op de wielen terecht. Van de Inzittenden werden de 30-jarlge G J. D. Goudriaan en de 25-jarige jhr. G. O. J. van Tets, belden uit Leiden met ernstige inwendige kneuzingen opgeno men en per E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. De heer Goudriaan is daar hedenmorgen aan de bekomen verwondingen o feden. Voor het leven van jhr. Van Tets wordt niet direct gevreesd. De vier andere inzittenden liepen slechts lichte verwondingen op. BURG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Dirk. z. van D van Iter son en H Glasbergen; Dirk. z. van K Hon- ders en J M van Heuzen; Maarten F. z. W F Flaman en M Los; Elisabeth H P M, d. van J P A van Schaik en M Verschoor; Gosse, z. van S Linting en N J Nagtegaal; Petrus H J. z. van H J van Etten en J G van Beelen; Johanna M C. sn G v d Berg en M C Koeleman; Marguerita O C, d. van I Redel en J M A Ferri; Johanna E H M, d. van A J Was- senburg en J E Hogervorst. GEHUWD: H F van Leeutoen, jm. en E Lepelaar, jd. Onder de rook van de Sleutelstad Leiderdorp Jubileum en afscheid Chr. Nat. school De heer T. Kamminga, onderwijzer aar de Chr. Nat. school alhier, herdacht, dat hij 40 jaar geleden bij het Chr. onderwijs in dienst trad. Op 1 Mei jl. was het 35 jaar geleden, dat hij zich aan de Chr. Nat. school in onze gemeente verbond. Deze feiten konden een huldiging niet doen uitblijven. De heer Kamminga heeft steeds zijn beste krachten aan het onder wijs gegeven en men wilde zijn waar dering hiervoor niet voor zich houden. Gisteren vond dan ook in intieme kring ?n hartelijke huldiging plaats, tijdens elke door vele personen werd gespro ken. Woorden gingen vergezeld van ge schenken. Namens de leerlingen van de heer Kamminga en het personeel der school wérd een boekwerk overhandigd. Het afscheid van de heer K. L. van der Laan. die naar Utrecht zal vertrekken, samen met dit jubileum. De heer Van dér Laan werd eveneens hartelijk toegesproken en mocht een Franse Bij- 'n ontvangst nemen. De voetbalvereniging R.C.L. komt morgen, 8 uur, in „Het Wapen van Lei derdorp" in ledenvergadering bijeen. Op de agenda staat een bestuursverkiezing. Het algemeen ziekenfonds alhier houdt hedenavond, 8 uur, in het Dorps huis, eer^ vergadenpg.. Het bestuursvoor stel om de. maximum-tijdsduur -van.de uitkeringen Jot.dgJieU-t terug te brengen n behandeling worden genomen. 'Stichting „Avondvrede" Onder zeer grote belangstelling heeft de stichting „Avondvrede" gistermiddag bijeenkomst gehouden in hotel „Het Witte Huis". De vergadering stnod o.l.v. mevr. G. A. Kramersde Vlaming Pleij- sier, die een uitvoerige uiteenzetting gaf van de bouwplannen. Het is, zoals be kend, de bbdoeling, een flatgebouw te stichten aan de Hofdijck voor 95 perso nen. Men is thans zover gevorderd, dat. wanneer de obligatielening, groot f 250.000 is volgestort, de plannen kunnen worden ingediend Men hoopt dan binnen een jaar met de bouw te kunnen beginnen- De architecten ir Den Tax en Hille- brands uit Blaricum gaven technische if t)e om een KEURIC OVERHEMD me» vas» boord en een bijbehorende Das ui» »e .zoeken, voor de Pinkster dagen. BREESTRAAT 114 b Russen en Oekraïners zongen en dansten voor „Margriet" Stijlvolle avond ten bate van de zwakke kleuter In de aula van de R.K. H B S. aan de Marienpoelslraat, die daarvoor belange loos ter beschikking werd gesteld, trad gisteravond eveneens belangeloos een gezelschap Russische zangers en dan sers op voor een talrijk opgekomen pu bliek, dat hiermbe belangstelling toonde voor de Russische uitingen van volks cultuur n voor het kleuterdagverblijf „Margriet". De baten immers kwamen ten goede aan het bekende kleuterhuis aan de Boerhaavelaan. En de avond zelf was ondanks het feit. dat de groep uit dilettanten bestond (niet eens allen Russen), een waar succes. Gebracht werd: liturgische zang door een Byzantijns-Slavisch koor o.l.v. de heer J. v. d Heyden, solo-dansen van mevrouw Kyra Roof-Iwanowskaja, en een Russisch Oekrainisch tableau, dat in gecomprimeerde vorm een beeld gaf van de Russisch-Oekraïnische volks kunst, zich uitend in zang, dans en ver telkunst. Vooral dat laatste sloeg in. zozeer aelfs, dat de bekende melodieën door spontaan handgeklap uit de zaal werder. begeleid en het gezelschap na afloop ware ovatie werd bereid. Prof. dr P. J- Gaillard, dde ook openingswoord had gesproken, maak' zich tot tolk van de zaal, door de mede werkenden te vereren met bloemen kleine geschenken. De initiatiefneemster van deze uitvoering, mej. B van Hon- schooten uit Den Haag, mocht een extra hartelijk applaus in ontvangst nemen Christopher Blake Het L.A.K. sluit het seizoen Met „Christopher Blake". het stuk van Moss Hart, dat door het Rotterdams To neel reeds in September in Leiden iverd gespeeld, bij welke gelegenheid wij er uitvoerig over hebben geschreven, heeft het L AK. gisteravond het seizoen ge stoten. We hebben Jan Velzeboer dit en ook in andere rollen gezien, maar s toch op z'n best als Christopher; het blijft z ij n stuk. Doch ook Rie Gil- huys heeft ons weer getroffen, door de wijze waarop zij onder de enigszins ge voelloze woorden haar warme, gevoelige spel schoof. Hetgeen het L AK. in het verleden heeft göboden, doet ons het beste verwaühten 'voor het nieuwe sei- PIANO-RECITAL ISKAR ARIBO. De bekende pianist Iskar Aribo gaf gis teravond ih de Burgerzaal van het Stad huis een pianorecital, zulks op uitnodi ging van de vereniging van het ge meente-personeel. bijzonderheden, waarna het bestuurslid, de heer J. W Oudegeest, de financiële zijde belichtte. De eerste hypotheek, groot f400.000, is al gevonden, van het Rijk verwacht men de tweede hypotheek tot een bedrag van f 100.000, zodat men de resterende f250.000 via een obligatiele ning hoopt te dekken. Daar -het Rijk bijdraagt, is het niet mogelijk, huisves ting uitsluitend aan ingezetenen van Oegstgeest te verlenen- Er kwamen tenslotte vele vragen los welke door de presidente werden be antwoord. Het bestuur van de stichting heeft een groots plan op stapel gezet gezien de enorme belangstelling v deze vergadering heeft het zeker i redelijke kans van slagen. Ongetwijfeld een uitkomst voor vele ouden van dagen, nu gebrek aan personeel zich doen gelden, om nog maar spreken van inwoning met alle genaamheden van dien. Roelof arendsveen Aan L.R.B.'s onvermoeide streven Dankt menigeen alreeds het leven. Steunt daartoe de Leidse Reddings-Brigade: Voörschóten Demobilisatie Blijkens de ten gemeentehuize ontvan gen passagierslijst van het troepentrans portschip „Groote Beer" zal met dit schip uit Indonesië terugkeren soldaat H. de Haan, wonende Oranjeplein 5. alhier. .De Groote Beer" wordt volgende week Woensdag (8 Juni) te Amsterdam Mutatie bij de politie De heer L. J. den Houter, tot heden wachtmeester le klas der rijkspolitie het korps te Voorschoten, is met ingang heden overgegaan naar de gemeen tepolitie te Leiden. Hij is daar ook voor heen reeds werkzaam geweest en kwam als gemeente-veldwachter in November naar Voorschoten. Het was de wens de heer Den Houter, weder -in ge meentedienst terug te keren, hetgeen hem thans is gelukt. Op het bureau van politie alhier en ten gemeentehuize werd gisteren op hartelijke wijze afscheid van hem genomen. Burgerlijke Stand. OVERLEDEN: Adrianus P. van Haas- ren. 67 j, Leidseweg 388. GEHUWD: Lodewijk H. P. Peeters. i j. en Francisca L M. Wohrman, 25 j.. toek. adres Noordwijk; Vries Vierbergen, 31 j.. en Maria van Dijk. 28 j., toek. adres Leidseweg 174: Jacob Ket. 26 j.. en Alida Ales. 25 j„ toek. adres: Bazarstraat 38, Den Haag. De heer M. Pnrlevliet hield gisteren t.g.v. de opening van zijn koelhuis een toe spraak. Achter hem: mevr. A. ParlevlietBakker, die om kwart voor vijf Kat- wüks effectief-ingerichte koelbedrijf in werking stelde. (Zie pag. 8). Foto D. Kruyt Subsidies Landbouwonderwijs De „Stichting Voorbeeldbedrijven voor Rijnland en Omgeving." te Leiden heeft, naar het. oordeel van Ged. Staten, voor de jaren 1949 t/m 1953 recht op de volgende subsidies: 1500. 1000, ƒ750. ƒ500 en ƒ250. Op voorwaarde, dat het Rijk en de bij de Stichting aangesloten verenigingen, een soortgelijk bedrag zul len geven. De subsidies gelden voor het Voorbeeldbedrijf te A1 p h e n a/d R ij n. Ook de Chr. Landbouwwinterschool te Gorinchem wensen Ged, Staten een sub sidie te geven, gelijk aan een derde deel van het bedrag, dait. de .Stichting Chr. Middelbaar Landbouwvakonderwijs te Gorinchem. die de school beheert, aan rente, en aflossing heeft betaald voor de door haar gesloten obligatielening ten behoeve van de bouwkosteh der school. POLITIEMAN VAN VOORSCHOTEN NAAR LEIDEN De heer L. J. den Houter, tot gisteren wachtmeester le klas der Rijkspolitie te Voorschoten, is met ingang van heden overgeplaatst naar de gemeentepolitie Leiden. Op het bureau van politie en gemeentehuize van Voorschoten werd gisteren hartelijk afscheid van hem genomen. Sfeer in 't gezin? De „Nieuwe Leidscheer in! EEN AFSCHEID AAN DE LEIDSE AMBACHTSSCHOOL. Gisteren heeft de heer J. Oosthuizen, leraar machine-bankwerken aan de Am bachtsschool, in verband met zijn be noeming tot directeur te Amstelveen, af scheid genomen van zijn Leidse collega' De directeur, de heer G. E. E. Kuijntjes. sprak in de kring van leraren de heer Oosthuizen toe en dankte hem voor al zijn werk. in dienst van het ambacht te Leiden verricht. De heer Oosthuizen sprak op zijn beurt een dankwoord. Van daag heeft de heer Oosthuizen zijr nieuwe functie te Amstelveen aanvaard. „Zo tekenen wij KINDEREN VAN 4 TOT 18 FANTASEERDEN MET POTLOOD EN PENSEEL Instructieve tentoonstelling in „De Lakenhal" Op initiatief van de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, en met de toewijding van een daartoe in het leven geroepen tentoonstel lingscommissie, hebben ongeveer veertig Leidse scholen, variërend van kleuterschooltjes tot bekende instituten van middelbaar onderwijs hier ter stede, een collectie tekenwerk bijeen gebracht in de zgn. „Schottenzaal" van De Lakenhal. veel weerstand heeft bezeten, kan het n nog beginnen, waar het orf 7-jarige Het tentoongestelde werk wil een Indruk geven van de wijze, waarop kin deren tekenen, wanneer zij niet gebon den worden aan de verplichting een „grote-mensen-onderwerp" weer te geven. Men wil laten zien. wat het kind van zichzelf geeft, wanneer het. er maar de kans toe krijgt, hoe groot de scheppings drang kan zijn. hoe zich al vroeg het onderscheid manifesteert tussen een analytische en een synthetische aanleg, welk kind verstandelijk te werk gaat en welk kind door het gevoel gedreven wordt, etc. etc. Een groot en interessant terrein van waarneming, waarop nooit uitgekeken komt Bewust streeft men echter met deze expositie naar nog iets anders. Voor wii de tentoonstelling grondig bekijkt, is he trouwens overduidelijk: er moet drin gend gewezen worden op een hiaat i opleiding van de onderwijzer L.O. heerst bij deze opleiding nl. over algemeen een dergelijke mate van intel lectualiteit, dat de fantasie van het kind, overgeleverd als deze is aan onderwijs krachten. die zelf onmachtig staan tegen over het wonder van de verbeeldings kracht. geheel teloor gaat. Dat blijkt duidelijk, wanneer het kind op de mid delbare school komt en er vakken onder zijn aandacht worden gébracht, die fan tasie veronderstellen. Wanneer het kind M. G. Snel, Chr. onderwijzer te Benthuizen, vertrekt naar Veenendaal Op recht hartelijke wijze werd van hem afscheid genomen (Van onze verslaggever) Benthuizen is een toegewijd burger en onderwijzer kwijt geraakt. Wel zal he'. no£ 3 a 4 weken duren, voordat hij zijn have en goed naar zijn nieuwe woon plaats heeft overgebracht, maar dit is een min of meer abnormale gang van zaken, veroorzaakt door het tekort aan woonruimte. Het is de heer M. G. Snel, die bijna 12% jaar lang het Chr- onderwijs te Benthuizen heeft gediend nu naar Veenendaal gaat vertrekken. Gisteren, in de middaguren, nam hij afscheid van de leraren en de leerlingen. Geref. Kerk van Noordwijk aan Zee ontvangt een vernieuwd kerkgebouw INGEBRUIKNEMING OP 2 JUNI A.S. Donderrlagavond K.S te acht uur "zal Jiet geheel gerestaureerde kerkgebouw van de Geref. Kerk te Noordwijk aan Zee in gebruik worden genomen. In het laatst van het vorige jaar werd door de commissie van beheer van de kerkeraad gerapporteerd, dat het kerk gebouw in een dusdanige staat van ver val verkeerde, dat een ingrijpende res tauratie. op zeer korte termijn, dringend noodzakelijk was. De architect Geert Drexhage werkte een plan uit, dat een groot aantal ver beteringen van het kerkgebouw omvat te, welke herstellingen in volgorde van urgentie in de loop der jaren zouden worden verricht. Dit plan werd als uit gangspunt genomen en half Januari werd het kerkgebouw ontruimd. Desgevraagd verklaarde de kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente zich vol gaarne bereid, tijdens de restauratie aan de Gereformeerden gastvrijheid te ver lenen, welk royaal gebaar zeer op prijs werd gesteld. In het kerkgebo.uw van de Ned. Herv. Gemeente worden thans dubbele dien sten gehouden. Om de maand vergade ren beide gemeenten de éne keer te 9 en 3 uur, en de andere këer te 10.30 en 5 uur. De restauratie had echter meer voe ten in de aarde dan men aanvankelijk meende. Dit is zeer begrijpelijk, daar de tijd voor een diepgaand onderzoek veel te krap was, omdat als axioma moest gelden, dat het werk vóór het begin van het badseizoen gereed was, wegens de grote toeloop die dan ontstaat van kerk- MAAI- EN HOOIBOUWWERKTUIGEN WERDEN GEDEMONSTREERD Bedrijfsvereniging „Rijnstreek-West" zorgde voor de organisatie bedrijfsvereniging „Rijnstreek- West" heeft gisteren op het terrein van A. Uittenboogaard Jr aan de Rijksstraat weg te Oegstgeest een maai- en hooi- bouwdemonstratie georganiseerd. Viel in de morgenuren het weer wel wat tegeri. zodat het maaigedeelte om. door het uitvallen van twee trekkermaaiers, merk ..Farmall". niet geheel gevuld werd, in de middaguren, toen het zomerzonnetje zijn warme stralen naar het aardrlik zond. was de belangstelling groter en kwamen de demonstraties beter tot haai Door de fa Van der Voet uit Leiden werd gemaaid met de motormaaier, merk Butcher. Deze machine vervangt een paard en trekt door de motor zeer ge makkelijk door het zware gras. Ook was er een trekkermaaier merk „Furguson" met de maaibak achter de wielen, aan gevoerd door de fa B. Heijes uit Vlaar- dingen. De fa Groenewegen uit Rozen burg kwam uit met de trekkermaaier, merk „Case" en deze machine had de maai-installatie tussen de wielen. 's Middags ving de demonstratie met de zwadkeerders aan. Van een zestal van deze machines spande ongetwijfeld die van Q. Onderwater uit Zoeterwoude, de „Nicholson", de kroon. De andere zwad keerders. die werden gedemonstreerd, waren veelal in het proefondervindelijk stadium. De demonstratie met twee hooi- schudders van de fa Van der Voet ging niet door. De afdeling Tiemen werd verzorgd door een hooischuiver, die door een paard werd getrokken en een hooi schuiver. getrokken door een John Deere tractor. Als boter ging het geurende hooi voor de lange latten uit en binnen enkele minuten had zich een manshoge „schep" hooi gevormd. Vervolgèns zwermden de aanwezigen rond de hooikros van Van Santen uit Voorschoten. Op de zeven meter lange schuin-aflopende wagen wér den drie a vier grote hooischelven ge trokken, Voorts was er nog een demon stratie met 3 en 4 poólruiters, maar toen waren de meeste belangstellenden al zo zoetjes aan van het terrein af. gangers uit andere plaatsen. Toen eenmaal met het werk was be- fonnen, kwamen n.l. verschillende an- ere gebreken aan het licht, die even- *eëh's dringènd verbetering behoefden, zo dat ^vai*: het oorspronkelijke plan, ónr het werk in étappes uit te voeren, moest worden afgeweken. Wat vernieuivd werd Achtereenvolgens is zo het dak geheel vernieuwd, het beschot en de afvoer- goten. Bovendien werd het dak van een groot aantal nieuwe pannen voorzien. Ook de muren moesten van binnen ge heel worden afgebikt en opnieuw bepleis terd worden. Tijdens deze operatie bleek, dat ook de glas-in-lood-ramen merendeels geheel verteerd waren, zodat ook deze geheel vernieuwd moesten worden. De oude verlichting is tevens vervan gen door een moderne Philips-installatie, die prachtig voldoet. Ook de banken zijn geheel geschilderd in een andere kleur. Rondom de kansel zijn ingrijpende wijzigingen aangebracht. Een nieuwe preekstoel is geplaatst van blank eiken, met een modern aandoend klankbord De beide voorste banken vóór de kan sel zijn vervangen door stoelen, wat een grote verbetering betekent bij de Avond maalsviering. In verband met het feit, dat ook het orgel geheel vernieuwd wordt, is het orgelfront enkele decimeters naar voren geplaatst. Tevens is de kleur van dit front in overeenstemming gebracht met het verdere interieur. Ook de 'portalen zijn gewijzigd en in stijl gebracht. Alle toegangen zijn van tochtsluizen en -deuren voorzien, wat eveneens een belangrijke verbetering be tekent. Door de goede zorgen van de Geref. vrouwen- en meisjesverenigingeh is een flink bedrag bijeengebracht voor de stof fering en verdere aankleding van de kerkeraadskamer. Alle uitvoerenden verdienen een woord van hulde voor de schitterende wijze, waarop zij zich, in zo korte tijd, van hun taak hebben gekweten. Een waarlijk stijlvol interieur is tot stand gebracht, en de commissie van beheer, met de architect aan het hoofd, kan trots zijn op deze geleverde pres- Voor de Geref. Kerk van Noordwijk aan Zee zal de 2e Juni een betekenis volle dag worden als zij dit waardige bedehuis in gebruik kan nemen. Deze samenkomst is toegankelijk zowel voor gemeenteleden als voor belangstellenden. De bedrijfsvereniging „Rijnstreek-West" organiseerde gisteren bij de Haagse Schouw een demonstratie van maai- en hooibouwwerktuigen. Op de foto ziet men een harkkcerder in bedrijf .(Foto N. van der Horst) M. G. SNEL Het hoofd der bijzondere lagere school, de heer M. Idema, sprak hem op sympa thieke wijze toe, evenals Gerrit Laban, een leerling van de vijfde klas, die hem als blijk van waar dering namens de kinderen een schooltas aanbood, jeugd zong de scheidende derwijzer 121 4 toe 's Avonds men de ouders der leerlingen afsoheid van de heer Snel. De voorzitter van de schoolvereniging, de heer P. T. van Galen, wees op de bekwaamheden van de scheldende ^meester" en drukte de spijt van het bestuur en de ouders uit, dat hij. heenging. Hij was echter dank baar voor bet feit, dat der heer Snel met volle overgave zijp krachten aan de school had gewijd/ De heer M. Idema voerde ook nu het woord Op welsprekende wijze wees hij op het boek van W. G. van der Hulst: „Herinneringen van een schoolmeester" waarin deze schrijver, na 40 jaar. aan toont wat hij tekort is gesohoten. Spr. was er van overtuigd, dat de heer Snel. die met gaven is gesierd, deze tekort komingen eveneens zal hebben gevoeld. Na het contact, dat de heer Idema met het hoofd, de leerlingen en het bestuur de school der Geref. Gemeente te Veenendaal heeft gehad, was hij er van overtuigd, dat de heer Snel zich daar best op zijn gemak zal gevoelen Hij dankte hem vooral voor het werk, dat zij gezamenlijk in de oorlog hebben ver richt en dat spr nooit zal vergeten. On danks het verschil in kerkelijke richting, hebben zij eikaars overtuiging kunnen eerbiedigen. Tenslotte richtte spr. zich tot mevrouiw Snel. De heer P. T. van Galen bood daarna de heer Snel een dubbelpits-gasstel aan. De ouders zongen op zijn verzoek de scheidende leraar Ps. 121 4 toe. Nadat ds J. J. de Heer, Ned. Herv. predikant, in dankgebed was voorgegaan, dankte de heer Snel nog voor het cadeau hij, dat hij Benthuizen niet spoe dig zal vergeten. Met een stevige hand druk nam de heer Snel afscheid van de ouders, die in de vroege avonduren in de gelegenheid werden gesteld om het werk van hun kroost te bezichtigen. leeftijd geforceerd ophield. Men wijst er door middel zichtstabellen bij de ingang op. dat de opleiding van de leerkrachten voor het kleuteronderwijs in deze ten voorbeeld gesteld zou kunnen worden. De tentoonstelling is intussen ook i de leek interessant. Zonder dat er namen genoemd worden noch van de school, noch van de kleine kunstenaar zelf passeert ons daar het kinderleven in zijn grappige, kleurige, logische en g •oelige facetten. Bij de oudere leerlingen geven de letters m. g en b (middelmatig, en begaafd) de algemene artistieke kwaliteit van de exposant weer, waarbij voor verrassingen kan komen te staan De overigen worden aangeduid et de leeftijd of de klasse. Er mocht op deze tentoonstelling geen nagetekend werk worden ingezonden- Wethouder J. C. van Schaik zal c expositie, waarvoor overal in de stad t ver in de omtrek affiches zijn opgehan gen. versierd met een originele tekening, hedenmiddag met een kort woord openen. HAAGSE POLITIERECHTER. Brandje gesticht. De koopman J. L. te Leiden was erg tevreden met zijn huisje in de Man- denmakersteeg, hij» had althans gepro beerd er de brand in te jagen. Men had echter spoedig maatregelen kunnen ;n, zodat het bij een begin van brand gebleven. Voor dit brandje-stichten heeft L. zich voor de Politierechter te verantwoorden gehad, die het gewenst vond een rapport In te winnen, dat thans aanwezig was. en waaruit de Officier concludeerde, dat verdachte op te goede voet met de drank stond. Dat schijnt v leden tijd te zijn, althans volgens v dachte en daarom wilde de Officier vol- taan met drie maanden gevangenisstraf oorwaardelijk. waartegen de verdediger ar W. B. H. A. Heskes geen bezwaren had. De rechter veroordeelde conform de eis. Melk en lonen. Omdat, toen de melk nog op de bon was. zij in strijd handelden met de Dis tributievoorschriften, veroordeelde de Economische Politierechter elk tot f 25 boete: de huisvrouw C. A. N. B.. melkbe- zorgster C. S., bakker G. J. S., allen te Hillegom, tot f 10 boete, melkbezorger G. v. d. W te Zoeterwoude, ambtenaar G. W. ten B_ te Leiden, pensionhoudster L. f de B. te Leiden, huisvrouw M. H. G. V. t® Oegstgeest, huisvrouw J. M. de G. Oegstgeest. Omdat zij de loonvoorschriften overtra den werden veroordeeld: de pottenbak kers J. V. en A. P. V. te Leiderdorp; G. 1. te Zoeterwoude, gllen voor elk® overtreding f 5 boete. T. C. de G. te Leid- schendam tot f 2.50 boete. LEVENSLANG GEëlST WEGENS MOORDAANSLAG OP VOORSCHOTENAAR Voor de Rotterdamse Kamer van hi Haagse Bijzondere Gerechtshof heeft ti rechtgestaan de 42-jarige koopman W. A. Rauwerda uit Den Haag verdacht poging tot moord met voorbedachten rade op L. J. van Aken te Voorschoten, op 3 September 1944. Verdachte de NSB en in 1941 toegetreden tot de Waffen SS. in 1944 maakte hij deel uit van het .Sonderkommando Feldmayer. Uit de behandeling der zaak bleek, dat verdachte in Den Haag opdracht haij ge kregen om met een zekere Besteman, Van Aken te vermoorden, als represaille voor de liquidatie van een NSB'ex Van Aken werd een schot gelost e werd zwaar gewond. Het slachtoffer werd in het ziekenhuis opgenomen het gelukte hem mede door een tijdig toegepaste bloedtransfusie in het leven te houden. Besteman stond Wegens ziekte niet terecht, hij is trouwens wegens dere feiten reeds tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld De advocaat-fiscaal, mr. Donker, eiste tegen verdachte levenslange gevangenis straf. De nieuwe proc.-gen. van het Arn hemse Gerechtshof, mr B. I. A. A. ter Veer, werd vanmorgen geïnstalleerd. Alphens uitbreidingsplannen Water, gronden en bevolking in het technologisch rapport (Van onze Alphense correspondent) ..Luctor et Emergo", z>egt de leeuw in het Zeeuwse wapen, maar ook Holland het verleden aan he*, water ..ont togen". De worsteling van Zeeland duurt voort en wat dat betreft zijn de beide Hollanden dus een stuik voor. Toch was reeds de 17e eeuw daar, eer in ons deel van Zuid-Holland, Rijnland, de tegenwoordige toestand bereikt werd. Dit deel van ons land vormde toen een aaneengesloten geheel van polders, met hier en daar boezemwateren. Vóór die tyd waren er tal van grote en kleinere overstromingen. De inpolderingen wer den in de 15e en 16e eeuw krachtig ter hand genomen. Het rapport van het Technologisch In stituut bespreekt uitvoerig de toestand van de Alphense polders, nadat in een eerder hoofdstuk gehandeld is over de bodem. Waarom? Wanneer men weet u't welke lagen de bodem is opgebouwd en hoe deze lagen zijn samengesteld, weet men tevens, of en zo ja. hoe die voor het neerzetten van grotere bouwwerken moet worden geheid. Uitvoerig word', in gegaan op de invloed die de gletschers gehad hebben op het ontstaan van de bodem in het z.g. overgangstijdperk, toen West-Europa vorm ontstond uit de chaos. Tot welke conclusie komt he*, rapport? Evenals elders in ons land treft men ook in Alphen aan den Rijn op een diep te van 1015 meter de pleistorenc gron den aan, bestaande uit zand- en grind. Dit vooral in de nabijheid der rivier. De bodem t®r plaatse is dan ook zeer ge schikt om te bouwen, waarbij heien zei den of niet noodzakelijk is. Dat gaat dus voordeel betekenen in de bouwprijzen. Een aanlokkelijk punt voor hen, die vestiging zoeken voor een tak industri volking. Bij de samenvoeging der drie gemeenten Alphen. Aarlanderveen Oudshoorn op 1 Jan. 1918 begon men 14.974 zielen, in 1943 bereikte men 20 000, 31 Mei 1947 werden totaal 21117 inwoners geteld, Inmiddels is men boven de 22.000 gekomen. Vanaf 1880 zijn be trouwbare gegevens bekend ontwikkeling der bevolking. Het geboortecijfer lag vrijwel steeds boven dai van het Rijk. Uitzonderingen vormen 1892/"93 en 1918 toen de griep ook hier veel slachtoffers maakte. Het sterftecijfer was tot de eeuwwisseling belangrijk hoger dan van het Rijk. Toen na 1900 de drinkwaterleiding tot stand kwam. verbeterde de hygiëne zodanig, dat het sterftecijfer vrij plotseling daalde tot op het niveau voor geheel Nederland en daaraan vrijwel steeds gelijk bleef. De derde factor, die van betekenis voor de bevolkingsgroei de imigratie is door de jaren heen aan sterke schommelingen onderhevig geweest. Eco nomische. zowel als sociale omstandig heden hebben een sterke invloed op de mate van vestiging en vertrek gehad. In tijden van opgaande conjunctuur werd Alphen over het algemeen door een gro ter aantal mensen verlaten dan in de pressie-perioden De in de grote steden tot snelle ontwikkeling komende dustrie oefende dan immers een sterke aantrekkingskracht uit. Slechts overeenkomstige ontwikkeling in de ge meente zelf kon de beschikbare arbeids krachten aan de gemeente binden en deze zelfs -nog van elders aantrekken Het rapport bespreekt dan breedvoerig de ontwikkeling der gemeente tegenover het Rük en dan blijktdat de gemeente haar plaats in de Nederlandse samenle ving op uitstekende wijze heeft weten t® handhaven. Talrijke grafieken en tabellen verlich- dit uitvoerige hoofdstuk over het Interessant ia ook het hoofdstuk be- beschikbare „mensenmateria al".

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2