Jikttwe £eiitsrt)c (Coumitl Russen verwerpen Westel. plan voor een democratisch Duitsland MORGEN~KAN~ IEDERE VISSER WEER LATIJN SPREKEN Wist U In alle talen DINSDAG 31 Mfel 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58036. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; f 0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per mlllmeter (By contract belangrijke korting). HOOFDREDACTEUR: Dr E. D1EMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER. christelijk-nAtionaal dagblad Voor Leiden en Omstreken .StantoasMcli l« gfieftltuen tngo bert ia tcgfyeaspoet" Dertigste jaargang No 7827 Wie er op de „Groote Beer" naar huis komen Zie pag. 1 DE „GROTE VIER" TE PARIJS Wisjinsky blaft tegen grondwet van Bonn en Acheson is verbijsterd Een geïrriteerde Wisjinsky heeft gisteren tijdens de zitting der ministers van de „Grote Vier" te Parijs, het reeds vermelde YVestelyke voorstel verworpen. Dit voorstel, dat door Bevin naar voren werd gebracht, hield in, een Verenigd Duits land op te bouwen, waarby als basis de grondwet van Bonn zou gelden. „Het verhaal wordt eentonig" want Wisjinsky heeft wederom de enormiteit op de politieke markt willen verkopen, dat de constitutie van Bonn een inbreuk bete kent op de democratische beginselen en in stryd is met de overeenkomst van Potsdam. Geen wonder, dat Dean Acheson toch wel wat verbijsterd was. Wisjinsky prees als voorbeeld van onvervalste „democratie", de Oost-Duitse grondwet aan, die, zoals men weet, te Berlijn door het rode „Volkscongres" De Rus heeft dus de hoop op een mogendhedenovereenkomst", betreffende de politieke unificatie van Duitsland onder één Duitse regering in rook doen vervliegen. De Westelijke voorstellen zijn voor Moskou zelfs geen basis voor ver dere discussie, hoewel zulks altijd nog staat te bezien. De bittere aanvallen van Wisjinsky verschilden in karakter weinig van de scherpe, Russische critiek, die geleid heeft tot de mislukte conferenties van Maart en December 1947. Het Wes ten, aldus de Sowjet-vertegenwoordiger, wil met het Oosten niet tot een vergelijk komen en het voorstel gaat tegen de wensen in van het Duitse volk, dat een vredesverdrag wil. Hier moet men wel tegenover stellen, dat de grondwet van Bonn dan toch maar gesteund wordt door elf Duitse premiers, die met hun parle menten zegge,45 millioen Duitsers vertegenwoordigen. Naar uit Britse bron wordt vernomen, gold de critiek van Wisjinsky voorname lijk drie punten: le. schending der demo cratische beginselen door de Westelijke mogendheden. 2e Het Duitse volk had geen aandeel in de opstelling der grond wet van Bonn. 3e. De grondwet werd sa mengesteld onder openlijke druk der Westelijke mogendheden, die hierin een middel zagen om Duitsland te versnippe- In geen geval kon dus het Westelijk regime worden uitgebreid tot Oost-Duits- land, want.de vrijheden als verkie zingen, vrijheid van politieke organisa ties etc. werden niet ten uitvoer "gebracht ln de Westelijke zones, waar nog slechts vrijheid bestaat voor diegenen, die Hitier hebben gesteund. Men ziet op welk een Meesterspion Franz von Rinteln is overleden Kapitein Franz von Rinteln, Duits meesterspion en -saboteur in de Ver. Sta ten. tijdens de Eerste Wereldoorlog, is gisteren te Londen, waar hij sinds 1933 woonde, op 65-jarige leeftijd overleden. Von Rinteln berokkende de geallieerden vele moeilijkheden, tot de Britse inlich tingendienst hem een valse boodsohap zond om naar Duitsland terug te keren. Hij ging aan boord van een N e d e r 1. schip onder een Zwitserse naam en met een vals paspoort. Bij Margate haalden de Britten hem van boord en laakten hem krijgsgevangen. Hoewel hij fel anti- Nazi was, werd hij ook in de laatste oor log door de Engelsen op het eiland Man geïnterneerd. GRIEKS VLIEGTUIG BOMBARDEERDE JOEGOSLAVISCH DORP. Joegoslavië heeft gisteren officieel be kend gemaakt, dat een vliegtuig van dt Griekse luchtmacht een juist binnen de Joegoslavische grens gelegen dorpje heeft gebombardeerd en met machine geweervuur bestookt. Drie soldaten zijn gedood. Er is formeel bij de regering in Athene geprotesteerd. Staat van beleg in Bolivia. Hoewel het in de tinmijnen bij Catavia in Bolivia thans weer rustig is, na de arrestatie van vele mijnwerkers, heeft de regering de staat van beleg afgekondigd, om aan ver dere ongeregeldheden drastisch het hoofd te bieden. Wie op de „Groote Beer" naar huis komen Vermoedelijke aankomst 8 Juni te Amsterdam Met het troepentransportschip „Groote Beer", dat 16 Mei uit Tandjong Priok vertrok en dat vermoedelijk 8 Juni a.s. te Amsterdam zal arriveren, komen de vol gende militairen uit Leiden en omgeving Kon. Landmacht. Sold. A. Cebol, Zoeterwoudseweg 2, Lei den; sergt. J. de Lange, Loosterweg 2-16, Hillegom; sold. J. H. van Tongeren, 3 Oc- toberstraat 32, Leiden; sergt. H. G. v. d. Dop, Lombokstraat 11, Leiden; sold. A, H. M. Christiaanse, Vondelstraat 24, Alphen a. d. Rijn; sold. H. de Haan, Julianaplein 5, Voorschoten; sold. C. de Jong, Timor- straat 8, Leiden; kap. G. Ch, A. Junge, Tib. Siegenbeekstraat 22, Leiden; sold. G. J. de Kier, Nieuwe Rijn 45A, Leiden; Bold. P. J. v. d. Loo, Hoofdstraat 327, Alphen a. d. Rijn; sold. W. W.' Meerbeek, Pasteurstraat 50A, Leiden; sold. G. J. Moraal, Oude Rijn 148, Leiden; le It. W. H. Schelvis. Duinweg 29, Noordwijk aan Zee: sold L. J. Welagen, Station N.S.. Noordwijkerhout; Wmr. G. Windhorst. Oosteinde D8. Hazerswoude; sold. L. Amersfoort, Celebesstraat 32. Oegstgeest. Mariniers. T sergt. J. L. van Eijk. Pr. Hendrikstraat 11. Hillegom: T, korp. L. D. B. v. d Burg. Bakker Korffstr. 1. Leiden; Marn. I W. v. Tilburg, Weeresteinstraat 136, Hillegom; le luit. G. W. Helman, Wasstraat 3, Lei den. Kon. Marine. Marn. Ill A. Piëtte, Burgsteeg 7, Leiden. K.N.I.L. Sergt. A. J. Zaagman, Koningsstraat 52, Leiderdorp. Vaste en Medische Staf. Sergt. A. B. Brouwer, Corenhertstraat 45, Leiden; Verpl. le kl. M. E. A. Regeer, Groenhovenstraat 26, Leiden. virtuoze wijze de Rus, luisterende naar „his Masters voice" te Moskou de feiten verdraait en de Westelijke mogendheden datgene in de schoenen schuift, waaraan de Sowjets zich zelf schuldig maken. Wis jinsky verweet Engeland en Amerika bovendien kapitaal te investeren in de economie van West-Duitsland, speciaal in het Roergebied en dit argument is al heel zonderling, waar de Russen immers in Oost-Duitsland meer dan één derde der industrie in handen hebben. Toch ver wacht men te Parijs ijl kringen der Wes telijke mogendheden, dat Wisjinsky nog nader zijn bezwaren zal formuleren, want zakelijke critiek was niet. Men houdt nog vast aan een com promis, waarbij de gapende kloof tussen Oost en West zal worden overbrugd. Dr Adenauer, voorzitter van de Duitse con stituerende vergadering van Bonn, heeft er terecht op gewezen, dat de Westelijke voorstellen te Parijs hebben aangetoond, hoe verstandig het was, de grondwetsnel aan te nemen. Het verloop der Parijse conferentie zou geheel anders geweest zijn, als er geen West-Duitse grondwet had bestaan. Het belangrijkste was thans, snel op te schieten met de verkiezingen, die niet later dan 17 Juli mogen worden gehouden. Leden van de Belgische orga nisatie van vroegere verzetslieden „Onze solidariteit" hebben er uit naam van tien duizenden slachtoffers der Duitse invasie te Parijs op aangedrongen, een democra tisch Duitsland tot stand te brengen. Berlynse pers sceptisch. De, onder Westerse controle staande, Duitse pers te Berlijn, laat zich pessimis tisch uit over de Parijse conferentie. Men spreekt van „critieke situatie", „impasse'" etc Die Welt wijst er op. dat momen teel een accoord tussen Oost en West op brede basis onmogelijk is. De ware bedoelingen van het Kremlin zullen, volgens De Telegraf, eerst aan de dag komen, bij de behandeling van de Ber- lynse kwestie. Intussen werkten de Britse en Ame rikaanse vliegtuigen van de luchtbrug gisteren weer op hoogspanning, ondanks de Russische aankondiging, dat lucht- manoeuvres worden gehouden. Volgens de drie Westelijke commandanten van Berlijn schijnen de onderhandelingen ter beëindiging van de spoorwegstaking vas ter i 1 te r Mevrouw Spoor by de laatste rustplaats van haar onvergetelijke echtgenoot, .generaal S. H. Spoor, die Zaterdag onder grote belangstelling op het ere- kerkhof Menteng Poeloe te Batavia ter aarde werd besteld. (Radiografisch overgebracht) Prins Bernhard tijdens openingsvlucht aan de stuurknuppel Saluutschoten weerklonken bij aankomst in Montreal De laatste 75 km geëscorteerd door ei escadrille jagers met straalaandrijving, de K.L.M.-Constellation Batavia gisteren 1.20 uur plaatselijke tijd op het vlieg veld Dorval van Montreal aangekomen. Prins Bernhard, die op deze eerste vlucht op de nieuwe lijn Nederland Canada tussen Gander en Montreal ge tijd aan de stuurknuppel had plaats genomen, werd op het vliegveld door vertegenwoordigers van de Canadese re gering en talrijke militaire autoriteiten, generaal Foulkes, chef van de gene rale staf en de generaals Morton en Wal- ford ontvangen. Een militair fanfarekorps speelde d« volksliederen en onder het gedreun van 21 saluutschoten inspecteer de de Prins de erewacht. Alvorens zich naar zijn hotel te bege- ;n gaf Prins Bernhard voor de Cana dese radio in het Engels en het Frans uiting aan zijn diepgevoelde dank ontvangst in Canada, Koningin Juliana en het Nederlandse volk zo veel sympathie hebben. Gisterochtend bezocht de Prins te Quebec een officiersmess, waar hij kolo- Jongeman steekt zich zelf per ongeluk dood De jeugdgroep van de afdeling Rotter dam van de Bouwarbeidersbond bracht dit weekeind door op het kampeerterrein Nieuw-Helvoet. Zondagmiddag voerden de jonge mensen een lekenspelletje op, dat eindigt met de tragische dood van jongeling, die het meisje van zijn hart niet krijgen kan, aldus „Het Vrije Volk". De 19-jarige V. uit de Hogerwerffstraat Rotterdam, die de rol van deze jonge ling speelde, doorstak zich in het vuur zijn spel met een mes. De ongeluk kige jongen was op slag dood. De versla genheid onder zijn kameraden was uiter aard groot. Blohm en Voss voor de rechter Zes directeuren en leidende func tionarissen van de bekende scheeps bouwmaatschappij Blohm en Voss zijn door de rechtbank van de bestuurscom- ie te Hamburg gedagvaard, op be schuldiging van onreohtmatige verwijde- van installaties en uitrusting van de werf, die onder controle van het ge allieerd, militair bestuur staat. Op de werf van Blohm en Voss is o.a. het slag schip „Bismarck" gebouwd. Mr G. VAN WALSUM WORDT GEOPEREERD Daar de rustkuur, die inr G. van Wal- im, burgemeester van Delft en vïce- aorzitter van de Partij v. d. Arbeid, kort geleden heeft ondergaan, niet het ge wenste resultaat heeft gehad, zal hij nog deze week in een ziekenhuis te Delft worden, geopereerd. nel Maurice de Rome, die tijdens e de oorlog deel van de staf van Prins Bernhard uitmaakte, ontmoette- Op het na aankomst te Montreal ge houden diner van de KLM bracht Prins Bernhard de dag in Juni 1941 in herinne ring, toen hij voor het eerst voet op Cahadese grond zette om een bezoek te brengen aan zijn gezin. Z.K.H. gaf uiting aan zijn dankbaarheid voor de gastvrij heid hem en zijn gezin in die jaren be toond en wees op de hierdoor ontstane vriendschapsbanden. De graven var Canadese soldaten in Nederland ge tuigen, aldus de Prins niet alleen van het geen gczamelijk in het verleden werd be reikt, doch deze zijn ook even zovele symbolen voor de toekomst, symbolen van de nieuwe verwantschap tussen ons In dit verband wees de Prins nog op de ontwikkeling der betrekkingen tussen beide landen, door de huwelijken van Ned. meisjes met Canadezen en de immigratie. Verder bracht de Prins nog het Atlantisch Pact ter sprake en hij be sloot zijn rede met de hoop uit te spre ken dat deze nieuwe luchtverbinding niet alleen gezien zal worden in het be lang van de beide landen, maar in veel ruimer zin, n.l. van de vrede van een veilige en voorspoedige toekomst. De rede van de Prins werd beant woord door de Canadese minister van Defensie. Brook Claxton, die de Prins verzocht de beste wensen van het Cana dese volk en de Canadese regering aan Koningin Juliana over te brengen. Dr. Plesman bracht dank voor de door Canada betoonde medewerking inzake opening van de nieuwe lijn. Expeditie naar Noach's ark gaat niet door Turkse regering weigert toestemming In verband met de internationale poli tieke betrekkingen hebben de Turkse autoriteiten gemeend geen toestemming te moeten geven voor een expeditie de berg Ararat om de ark van Noach op te sporen. De Turkse ambassadeur Londen heeft dit aan Egerton Sykes, lei der van de Engelse expeditie, medege deeld. Deze neemt aan. dat het ook gelden voor de Amerikaanse expeditie o.l.v. dr A. J. Smith, waarmede de 17- jarige Haagse gymnast Hans Roozen de 20-jarige Groningse student R. Noorbergen zouden vertrekken. Naar men weet had Rusland allerlei chicanes gemaakt tegen deze expedities- De heer Sykes hoopt nu maar, dat er in 1950 of 1951 een gemeenschappelijke tocht kan worden ondernomen. Ook dit jaar gratificatie van 2 pet toegestaan Het College van Rijksbemiddelaars heeft thans beslist, dat ook dit jaar ter gelegenheid van vacantie. Kerstmis, einde boekjaar enz. gratificaties mogen worden uitgekeerd aan de werknemers tot een totaal bedrag van hoogstens 2 pet., van het jaarloon. Deze gratificaties, waar geen afzonderlijke toestemming be hoeft te worden aangevraagd, mogen in de verkoopsprijzen worden door berekend. OUDE VROUW OORZAAK VAN DODELIJK ONGELUK De 73-j. mevr. T. Boomstra—v. d. Geest .it Zaandam, werd aldaar, toen zij plot seling de weg overstak, door de 36-j. motorrijder J. En-gberts uit Zaandam aangereden, die vervolgens tegen een autobus opreed en op slag werd gedood. De oude dame is met een zware hersen schudding in het ziekenhuis opgenomen Zeer gunstige fruitoogst verwacht Groente iets minder gunstig dan het vorig jaar De verwachtingen voor de komende fruitoogst luiden zeer gunstig. Van appe- ;n peren wordt een zeer goede, pruimen, kersen en kleinfruit een goede oogst verwacht. er het algemeen staan de groente teeltgewassen onder glas er goed, die in de volle grond er vrij goed tot goed voor. De oogstverwachtingen luiden, hoewel iets minder gunstig dan het vorig jaar, bevredigend. De ontwikkeling van de volle-gronds- gewassen is thans ten achter die in 1948. Tomaten in verwarmde kas sen vertonen een goede stand, hoewel be gin Mei op enkele bedrijven vrij veel „holle" vruchten voorkwamen. Aardbeien hebben plaatselijk geleden van nacht vorsten, vooral de rassen Madame Lefè- en Madame Moutot. In de centra Breda en Zundert zijn ca. 60 ha aard beien uitgevallen door keverlarven. Grote huidenzwendel in Meppel Door knoeierijen in de boeken wilde de Huidenhandel v/h. Van Esso te Meip en grote partij huiden achterhouden. Als deze affaire gelukt was 2011 dit bijna f2 millioen hebben opgebracht. Thans werd evenwel voor de Economische rech- tegen de N V. f75.000 boete geëist en verbeurdverklaring van 23.000 huiden ter waarde van f220.000. Tegen de geschor ste directeur Roelof M. werd 4ü mnd. hechtenis geëist alsmede een boete van f 2000. Canada teil ivereldhonger stillen Vandaag begon te Guelph in de Cana dese provincie Ontario een conferentie van de internationale federatie van pro ducenten van landbouwproducten. Ons land is vertegenwoordigd door ir. H. D. I^mwes, voorzitter van de Nederl. stich ting voor de landbouw en eerste vice- president van de IFAP. Canada zal eer plan ter tafel brengen tot het verschaf fen van levensmiddelen aan landen, waai honger wordt geleden door landen met overproductie. De bedoeling is, dat de regeringen van landen met overproductie de overtollige producten van de boeren opkopen tegen de normale prijs en deze met 25 pet verlies aan het behoeftige land verkopen, terwijl het verlies vooi de helft wordt gedragen door de rege ring van het teveel producerende land en voor de helft door een instelling der Ver. Naties. De producent zal bij de trans actie dus geen enkel verlies lijden. Ne derland zal dit voorstel steunen. VRAGEN OVER PRIJSAANDUIDING VAN VRIJE ARTIKELEN Het Tweede Kamerlid Hooij (KVP) heeft minister Van den Brink gevraagd de verplichte prijsaanduiding voor de artikelen, die niet meer onder de prijs regeling vallen, in te trekken, daar deze maatregel de betrokkenen geld, maar vooral veel tijd kost. «M - -4 Zij, die gaan wachten op iemand, die zij nog nooit gezien hebben... Wanneer de dobber onderduikt Weer of geen weer: wij gaan er op uit! (Van één onzer vissende verslaggevers) Kent u dat gevoel niet: er op uit te moeten met bamboe en silk, met aas en leef- net, met moed en stille verwachting, met het hoofd vol speelse gedachten over beleefde visavonturen? Het hart by voorbaat kloppend van spanning die de tril lende dobber zal veroorzaken? Als u ddt gevoel niet kent, dan is dit verhaal niet voor u geschreven. Maar voor hen, die morgen de lokkende roep van het viswater niet kunnen weerstaan, en die reeds om vier uur zachtjes uit hun bed glyden, om de snipperdag, die zy speciaal opgenomen hebben voor hun sport, die zy sedert de zestiende Maart slechts node moesten misken, met volle teugen te kunnen genieten. Morgen, de eerste Juni: feestdag voor het gilde van de sportvissers Het ls geen kunst om met een boomstam en een ankerketting een walvis op de kant te sleuren. Maar met een sieriyk, slank rietje een knaap van een witvis te verschalken, dat is je ware. En breekt het ïyntje na een verbeten stryd, dan neemt Jan den Bels zyn petje af voor de vis, die hem dat geleverd heeftwant dan heeft de vis gewonnen". Wie Jan hoort praten over zyn sport, die wordt helemaal meegesleept door zyn enthousiasme en die begrypt, hoe de sportvissery hem kon inspireren tot het i, dat op zyn wand prijkt: uitnemend- dat onmid- deze inge- de dobber van Delphi iar ik ga er r de blnnen- Ach er zyn heel wat mensen, die ons niet begrypen. „Wachten op iemand, die je nog nooit hebt gezien", noemen zy vissen. Maar wy kennen de spanning, die ons onder een soort hypnose houdt, die spanning, die ons heus niet alleen be heerst, als we toevallig eens beet hebben, maar die ons de gehele dag vervult, zelfs al zitten we nog in de trein of op de fiets, die ons naar ons visplekje brengt. Maar het is zoals Jan den Bels, bekende sportvisser by heid, het zegt: „Ge hebt hebt geen vissers"... en w dellyk begrypt, welnu, die Laten wy luisteren naai wyde, die de geheimen v kent al was hy het orakel zelf. „Weer of geen weer, m op uit morgen. En ik ga naa plassen, want die hebben op net ogenblik door hun hogere temperatuur beter viswatertje dan de rivieren byvoor- beeld. Weet u, het is de laatste maanden vóór de tyd van het jaar een beetje te kil geweest en daardoor is de vis nog niet uitgereje: ze heeft nog niet vol doende gepaaid. Daardoor zal nog wel veel vis met kuit gevangen worden en dat is eigeniyk zonde. Het ls het beste om maar dicht onder de kant te vissen tussen kroos en riet. Op brasem moet U nog maar niet te veel rekenen. Nee, dat was vorig jaar anders. Als vloermatjes Morgen gaat het natuuriyk hoofd- zakelyk op witvis. Al zullen heel wat liefhebbers met hun snoektuig op stap gaan. Dat ls meer om de sport, dan dat ze denken, dat ze wat zullen vangen, want de eigeniyke tyd voor de snoek begint in October pas. Was het al vast Jan den Bels heeft even geen tyd om praten. Hy buigt zich over het taaie snoertje, dat als een ragfyn zyden draadje in zyn handen ligt. Een haakje van het dunste en fynste soort maakt hjj vakkundig vast aan de Ujn, en die lyn komt straks aan een topje bevestigd te zitten, dat zelfs by het lichtste stootje ,al reageert. „Zo licht mogelyk moet het 'tuigje zyn, want dat is juist de sport. DAT de Groningse raad tot hedenmor gen 2 uur over hét wederopbouwplan vergaderde zonder tot een beslissing te komen en het plan, naar de algemene opinie vanavond verworpen zal worden. DAT door de Zutfense rechtbank de zwervende landiböuwersknecht, S. A„ die en inbraak te Beekbergen in 1947 de bewoner T. F. de Boer vermoordde. 2( jaar heeft gekregen (eis was levenslang) DAT de A'dammer A. H. van zijn mede plichtigheid in deze moordzaak werd vrijgesproken, doch wegens inbraak 4 j. hoorde eisen. DAT de NOTU, de Ned. Org. van Tyd- sehrift-uitgevers, de Tweede Kamer me dedeling heeft gedaan van haar afwijzend standpunt t.a.v. het wetsontwerp op de journalistieke verantwoordelykheid. DAT de uitbreiding van de Hengelose ambachtsschool is gegund aan de fa. B. H. Sombekke aldaar voor bijna f 130.000. DAT, naar verwacht wordt, verschil lende diepvriesbedrijven na liquidatie van hun voorraden onlangs werden de uit 1947 afkomstige voorraden tegen sterk verlaagde prijzen opgeruimd niet opnieuw in werking worden gesteld. DAT in de vacature-D. Versluis, Dor drecht, benoemd is tot Statenlid van Zuid-Holland S. Groenendyk, Rotterdam. DAT de Gelderse meisjesverenigingen, aapgesloten bij de Chr. Jonge Vrouwen Federatie, haar bondsdag op 21 Juni in Ede houden, waarop o.a. mevr. A. Vale- ton—Hogerzijl uit Den Haag spreekt. DAT de Commissaris der Koningin op 10 Juni in Ede de nieuwe vleugel van het raadhuis opent. DAT de arbeiders van particuliere fir ma's. die werkzaam zijn bij de Coenha- ven in A'dam gisteren een sympathie staking van 1 uur hebben gehouden i v.m. de landelijke stucadoorsstaking. DAT dr Hoelen, dir. van de Ursula- stichting in Wassenaar, gisteren een rede hield voor het congres van de int. zieken huisfederatie in A'dam en de congressis ten door burgemeester d'Ailly werden ontvangen. DAT de St. Crt van gisteren wyzigin- gen bevat van de subsidieringsregeling handelsscholen, van de prijzenbeschik- king handelsmarges leder 1948 en van de loonregeling in het steen-, houtgra niet- en kunststeenbedryf. DAT in het Erve Reef in de buurtschap Twekkelo (O) een gedenksteen is ont huld ter herinnering aan de afschaffing der Drostendiensten ia Overijssel ia 1782., DAT de schutsluis te Den Oever (Wie- ringen) wegens reparatie tot nadere aan kondiging gedeelteiyk is gestremd. DAT de Ned. Ver. tegen vallende ziek te kasmoeilykheden heeft, daar het ge bruikelijke rijkssubsidie over 1647 en 1948 nog niet is ontvangen. DAT het by Limburg gevoegde Duitse gebied onder de kring Sittard van de Limburgse land- en tuinbouwbond zal ressorteren, maar toch een eigen verband zal houden. DAT de Israëlische vertegenwoordiger H. Efrony bij vele Friese fokkers stam boekvee aankocht voor Israël. DAT F P. Fuykschot, secr. van het C.N.V., o.m. is benoemd als technisch ad viseur voor de op 8 Juni in Genève be ginnende int. arbeidsconferentie. DAT het Tweede Kamerlid Andriessen (KVP) minister Joekes heeft gevraagd waarom de Ned. missie geen geld meer krygt voor het opsporen van vermiste personen in het buitenland. DAT de Bond van Plattelandsvrouwen in Friesland in Leeuwarden zyn 30-jarig bestaan feestelyk vierde. DAT het A'damse B. G. heden twee Duitsers, die in Amersfoort dienst deden als kampbewakers en gevangenen mis handelden, veroordeeld heeft tot 17 jaar (met aftrek); eis was 18 jaar. „Ik 3 vissende mensen, hetzy in een sloot of een plas. Want mensen die vissen, dat kan heus niet missen, die zyn nooit iemand tot last. Trek er op uit met je hengel myn vrind geniet van de schone natuur! Sla voor een poos je zorg in de wind: Schrik niet, al is zo'n dag guur. Wryf in je handen, byt op je tanden als hagel of vorst je verstyft. Je boddy te trainen, al sta je te wenen, zo wordt je een vént, niet verwyfd!" Hou op Jan! Ik geef me gewonnen. Weer of geen weer: ik zal er morgen zyn. En myn pet neem ik mee, voor het geval de vissen Het zouden winnen. Maar daar zal ik dan zelf by zyn. En wat Ik vangen zal, zal heus niet alleen de poes zyn weet ls het troepenschip „Groote Beer" op weg naar het vaderland. Dit zyn de vlootpredikant ds A. Jalink (rechts) en de luit. ter zee W. C. Lemaire, hoofd van de voorlichtingsdienst der Mariniers- brigade, die aan boord werden ge knipt in de brandende zon Duitse gemeente wil bij België De gemeenteraad van Mützenioh ls oj bevel van de minister van Binnenl. Za ken van Noord Rijnland-Westfalen ge schorst. De gemeenteraad had een ge heime vergadering gehouden, waarop be sloten was tot de Belgische premier Spaak een petitie t« richten, waarin om plebisciet over opneming van de ge- Zondag is het Plr.ksterteest En "san- ag vieren we het zilveren j-ub.leum van nze Christelyke Radioverenic.ni- De keuze van de datum voor dit jubi leum lijkt ons een bij uitstek gelukkige. Pinksterfeest is het feest van de eers.e- iingen. het feest waarop wij gedenken hoe het Evangelie zijn reis orn de aarne begon. En wanneer we vandaag aan de middelen denken, die de reis van net Evangelie om de aarde voorspoedig kun- maken, welnu, dan staat de radio toch wel in de eerste ry. We mogen het wel zo zeggen: Pmkste- _>n heeft het signaal gegeven voor de Christelyke actie, ook voor de Ch- ge lijke radio, en nu is het de Chns.el ;ke radio, welke op haar beurt de boodschap het Pinksterfeest mag uitdragen m stad en dorp, tot i J V°Het belooft Maandag, Tweede Pinkster dag. wel een massale jubileumviering te worden voor onze NCRV. Wij zien daarin toch in het by zonder twee e.e- Het eerste is de belangrijke plaats, welke de radio in het leven der mensen is gaan innemen. Het is wel een uitermate snelle en hoge vlucht gewor den, die de techniek ook hier heeft ge maakt. Maar het tweede element is nog wel belangrijk. En dat is, hoezeer die renen gelijk blijken te hebben gehad. d:e van stonde aan zijn opgekomen voor een Christelijk gebruik van deze nieuwe mo gelijkheden der techniek. Wy gedenken by dit jubileum de noeste arbeid, welke de pioniers onzer N.CJl.V. in dit tamelijk korte, maar reeds zo veel omvattende tijdsgew: .cht hebben verricht. Wy gedenken hen die leiding geven, maar ook hen. die in ste den en dorpen er op uittrokken, om de gedachte van een Christelijke radiover eniging gemeengoed te maken. Voor hoevelen is in deze kwart eeuw de Christelijke radio niet tot een oorzaak van zegenrijke blijdschap gewordenl Ouden van dagen, die nimmermeer ter kerk konden gaan, konden genieten van de verkondiging van Gods Woord. Zieken werden in hun eeruaamhe.d opgezocht met de blijde boodschap van het Evan gelie en zagen zich ge", eau. Tallozen zagen nader tot zich - rilt schatten van cultuur, van muziek cn zang, zagen hun kennis vermeerderd door woord en lezing. Van de boekdrukkunst is eens gezegd, dat zy een stap was naar de hemel of naar de hel. Van de radio geldt dit in gelijke mate. Eigenlijk zijn de gevaren hier nog groter. Een draa; aan de knop voldoende. Maar die draai aan d.e knop as ook voldoende ora klanken uit Gods Woord te doen vallen op plaatsen, waar zy naar de menselijke berekeningen anders nauwelijks zouden zijn doorge drongen. de gedachte, die by ons het sterkst naar voren komt op dit zilveren jubileum op dit Pinksterfeest. Aan het eind van de eerste p.rvksterdag der Christelyke Kerk, toen de jonge Kerk haar eerste legerbericht formuleerde, telde men drieduizend aan eerstelingen. Maar wie zal het getal uitspreken der genen, die in deze enkele tientallen jaren met het Evangelie zijn gekomen? Maandag rekent men in Arnhem op honderdduizend. Zij zullen dank zij een uitnemende organisatie, welkom zijn. Men zal zich gevoelen als één familie die alle familiecompetities een van de voor treffelijke denkbeelden der N C.R.V. uit deze periode glansrijk zal overtreffen. Maar zelfs die honderdduizend zullen een fractie zijn van het leger dergenen, die by dit jubileum van dankbaarheid zijn vervuld. Ook wij als krant voegen onze geluk wensen bij de vele, die in deze dagen in de N.CR.V. toevloeien. In het begin is het wel eens zo ge weest, dat men radio en pers meende te moeten beschouwen als concurrenten, die elkander alleen maar afbreuk konden doen. Zelf hebben we dadelijk vermoed, dat het zo'n vaart niet lopen zou. Deze beide uitingen der techniek zijn daar- te onderscheiden aard. En op dit jubileum zijn we oprecht bly met de blijden. Aan onze felicitatie verbinden we onze beste wensen voor de toekomst Daarbij kunnen we weer' denken aan velerlei. We kunnen denken aan het radiobestel, het geschipper van overheidswege op dit punt sinds de bezetting en bevry- ding nog altijd niet afdoend werd gere geld. Er schuilen hier altijd nog bepaalde gevaren. Maar we kunnen ook denken aan d« mogelijkheden,' welke er nog zijn op technisch gebied. De techniek staat niet stil. Men denke aan de televisie en de talloze vragen, waarvoor zy ons stelt Hier ook past het de leidende figuren der N.C R V. een open oog en een open oor te hebben. Bedenken wy echter, hoe de N.C.R.V. i deze jubileumperiode de mogelykhe- den op radiogebied moedig tegemoet is getreden, dan :s er alle aanleiding, ook in dit opzicht ons vertrouwen naar haar te doen uitgaan. Moge ook in de periode, welke nu aanvangt, de Geest van het Pinksterfeest onze Christelyke radio overstralen. ENGELAND EN HET ACCOORD VAN BATAVIA. In antwoord op vragen van een Lager huislid of er in het licht van het accoord van Batavia nieuwe instructie» nodig zijn voor de Britse vertegenwoordiger by de Veiligheidsraad, heeft de Britse minister Hector McNeill verklaard, dat nieuwe instructies niet nodig zijn. Hij juichte het accoord van Batavia toe. HIROHITO ZAG NAGASAKL Keizer Hirohito heeft het door de atoombom getroffen Nagasaki voor het eerst sinds zyn troonsbestyging bezocht en verklaard: „Wy moeten werken en Japan een hoeksteen van de wereldvrede en cultuur maken." aanraking r~ WEERBERICHT Aanhoudend wisselend weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Tydelyk zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en West. Weinig verande ring van temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN. Woensdag 1 Juni. Zon op 4.26, onder 20.49; Maan op 8.13, onder 0.43. 4 Juni

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1