ÏIEUWE LEIDSCHE COURANT e ZATERDAG 28 MEI 1949 3rgelrestauratie in Ned. Hervormde Kerk te Noordwijk aan Zee voltooid Een van de mooiste instrumenten uit de omgeving Noordwijk De oudst-bekende kapel an Zee stond op de plaats van het uizetiblok, dat zich nu aan het eind van e Hoofdstraat bevindt. In 1573 werd het ebouwtje door de Spanjaarden ver- /oest. In het jaar 1647 bouwde men een ieuwe kerk. Van deze een kruiskerk - is het voorste gedeelte met het orentje en de zijbeuken nog aanwezig Iet schip van de kerk werd in 1927 afge- roken om plaa;s te maken voor de rotere ruimte van het moderne bouw werk, dat in 1928 tot stand kwam en ansluit aan het oude gedeelte. In de erk domineert het nieuwe en al zijn er an twee stijlen, men moet toch erken- en, dat ze een fraai geheel vormen- •taat men in de Hoofdstraat, dan ziet het og eigenlijk alleen het oude gedeelte. Iet zou jammer zijn, wanneer dit deal, at drie eeuwen heeft getrotseerd, op ekere dag onder slopershanden zou allen. Het gevaar is er. al wordt het iet zeer waarschijnlijk geacht, dat de lannen nog eens tot uitvoering zullen omen. Wij zagen op een tekening een rodern kerkgebouw, van de Hoofdstraat it gezien. Intussen vraagt de toestand, waarin de nu met een wand afgesloten ijbeukcn verkeren, wel om meer piëteit oor hetgeen onze voorvaderen hebben ;e wrocht. Tegen de achterwand van de kerk be- indt zich boven de kansel het mooie lectro-pneumatische orgel. De speeltafel taat op ongeveer 20 meter afstand tegen- ver het orgel, dus in het gedeelte van De uit 1647 daterende Ned. Herv. Kerk te Noordwijk aan Zee. Op de achtergrond is het dak van het in 1927/'28 verbouwde en vergrote schip der kerk nog juist zichtbaar. !e oude kerk, bij de ingang. Verschil- ende bekende organisten onder de bad tasten. o.w. George Stam, Schuurman, dees van Huis en Schouten, gaven er in le loop der jaren gaarne concerten en mezen het instrument om zijn toon- ïwaliteiten. Naar veiliger plaats Toen in Juli 1944 een strook langs de rust ontruimd moest worden, nam de terkvoogdij der Ned. Herv Gemeente .■en wijs besluit: het orgel moest op een reiliger plaats worden geborgen. De irma Spanjaard te Amsterdam zag kans net vijf man het orgel in drie dagen' ijds af te breken (voor het monteren varen drie weken nodig geweest). Een jastvrij onderdak vonden de onderdelen n een nis van de Ned. Herv. kerk te tfoordwijk-Binnen. Nadat in Augustus 1945 de kerk aan :ëe weer betreden kon worden, werd rakele dagen later met de her-montage sen aanvang gemaakt. Gebrek aan nateriaal was oorzaak, dat enkele wijzi gingen, die men gaarne tegelijkertijd had langebracht, niet konden worden uitge roerd. Van dit gedwongen uitstel kwam achter geen afstel en zo besloot het kerk- bestuur in Januari van dit jaar het orgel sen grondige revisie te doen ondergaan. In de eerste plaats werd het nodig geoordeeld, dat er om het orgel op ouderwetse, doch beproefde wijze een kastwerd gebouwd. Het komt dan niet meer voor, dat er enkele tonen door' terugkaatsing plaatselijk sterker door komen: het geluid mengt zich beter door de omsluiting en wint aan toon-kwaliteit. Het was de héér P Plug Jzn.. die zowel bij de bouw. de herbojjw als bij de restauratie uit liefde voor de kerkelijke goederen een grote belangstelling aan dc dag legde en dit voorname onderdeel geheel belangeloos vervaardigde. Voorts is de galerij van de speeltafel, die naar het oordeel van de organist te hoog stond, door de heren Plug en Van Duyn op de gewenste hoogte gebracht. De dispositie van het orgel Op het orgel, dat nog steeds voor uit breiding vatbaar is, is thans bijgevoegd op manuaal 2 het register terts 13/5 en op het pedaal een super-octaaf-koppel. We waren in de gelegenheid het orgel met zijn nieuwe toerusting te horen en menen, dat Noordwijk nu een van de mooiste orgels uit de omgeving bezit. Voor een modern orgel trof ons de authentieke nobele bronzen toon. Ook demonstreerde men ons met het bijge voegde register terts in combinatie met reeds aanwezige stemmen een schat van klanken en mogelijkheden. Zij maakten alle een sterke indruk op ons. Een woord van waardering is zeker op z'n plaats voor de instrumentmakers van de uit voerende firma. De dispositie van het orgel is nu als volgt: Manuaal 1: vioolprestant 16 vt, prestant Het majestueuze orgelfront der Ned. Herv. Kerk te Noordwijk aan Zee. Onder de galerij de preekstoel. In het front bevinden zich de 16 en 18 vt. prestant, die alle spreken. 8, viola di gamba 8. holpijp 8. octaaf 4. gemshoorn 4, woudfluit 2, quint 2 2/3, cornet 5 st.. mixtuur 3 st., trompet 8 vt. Manuaal 2: vioolprestant 8, holpijp 8, quintadeen, aeoline, vox celeste, fluit 4, nasard 2 2/3, terts 1 3/5. tremolo. Pedaal: subbas 16, zachtbas 16, viool prestant 16. cello 16, superoctaafkoppel Koppelingen: man 12. ped 1, ped. 2 en de gebruikelijke sub- en super koppelingen. Zes vaste combinaties en een vrije combinatie, voorts een vrij-instelbare automatische pedaalschakeling en generaalcrescendo trede. Man. 2 bevindt zich in zwelkast. Zijn de plannen van Alphen aan den Rijn uitvoerbaar Het Economisch-Technologisch Instituut antwoordt Zijn de plannen, die het gemeentebe stuur van Alphen aan den Rijn heeft, practisch uitvoerbaar? Voor de beant woording van deze vraag heeft men con tact opgenomen met het Economisch- Teohnologisch Instituut voor Zuid-Hol land, gevestigd te Rotterdam. De resul taten van het ingestelde onderzoek zijn vastgelegd in een boekwerk van 145 pa gina's. met ruim 40 tabellen en 23 gra fieken en kaarten. Het rapport is ii laatstgehouden vergadering de gemeen teraad aangeboden- We laten de co clusies van het Instituut hier volgen* hopen t.z.t. hieruit nog een en ander door te geven. De belangrijkste maatregelen Nadat gewezen is op de wenselijkheid op de bestaande industriële activiteit aan te sluiten, en de vestiging van nieuwe industrieën te stimuleren, wordt gezegd: Zonder een ruime woningvoorziening is een krachtige ontwikkeling ondenkbaar. Dan volgen de punten: le. Teneinde in Alphen aan den Rijn de industriële uitbreiding mogelijk te maken, die nationaal en regionaal gezien wenselijk is, zal tot 1970 plm. 30. tot 1980 40 ha industrieterrein, voorzien van aansluitingen op het wegenstelsel, in ge reedheid moeten worden gebracht. Een volledig in gebruik nemen van deze ter reinen zal tegen 1930 aan plm. 3000 per sonen werk verschaffen. De aard van de industrie zal ten dele arbeidsintensief (in verband met het grote aanbod van ongeschoolde krachten), ten dele kapi- taalsintensief (met het oog op de gun stige verkeersligging) kunnen zijn. 2e. Vanwege het ïeeds genoemde aan bod van ongeschoolde arbeidskrachten uit de agrarische omgeving zal grote aandacht moeten worden besteed het vraagstuk van de scholing der beidskrachten, daar geschoolde arbeid ongetwijfeld een grotere bijdrage tot de welvaartsverhoging levert. Het ambachts- onderwijs verdient daarom alle aandacht, waarbij er aan moet worden gedacht, dat dit onderwijs zoveel mogelijk afgestemd moet zijn op de eisen, die door het be drijfsleven worden gesteld. Uitvoering van de te dien aanzien bestaande plan nen verdient warme aanbeveling. 3e. Aangeraden wordt te zijner tijd het initiatief te nemen voor de bouw 50 jaar beivaarder van *t Spinoza-huis De heer G. van Egmond te Rijnsburg ontving hedenmiddag hoge onderscheiding Prof. mr R Kranenburg sprak hartelijke woorden Rijnsburg is een gastvrij dorp. Dat heb ben gedurende de Duitse bezetting de onderduikers ervaren, die hier in groten getale werden opgenomen en verzorgd. De bevolking handhaafde hiermede een traditie. Immers, het was te Rijnsburg, dat tijdens de kerkelijke troebelen in de eerste helft der zeventiende eeuw de broeders colie- jgian-ten onge- Istoord konden i samenkomen en I weldra zelfs in openbaar de dompeldoop errichten. Ook Rijnsburg de plaats geweest, r Spinoza, Hollands groot wijsgeer, veilige rust heeft gezocht gevonden. De herinnering "toeven teRijns- G. VAN EGMOND. burg wordt le vendig gehouden door het Spinoza-huisje, <Je woning, waarin hij van 16601663 als huisgenoot van de chirurgijn Hooman verblijf heeft gehouden. In het jaar 1898 gerestaureerd, werd het Spinoza-huis op 24 Maart 1899 voor het publiek openge steld. Sedertdien heeft onafgebroken als bewaarder gefungeerd de heer G. van Egmond C.zn. Hem zijn er vier kinderen roren, van welke de zoon, de heer P. van Egmond, een man van bete kenis in de gemeente is geworden. Thans is de heer Van Egmond over de 80 jaar, maar niettemin nog krachtig en steeds bij de pinken. Het ogenblik is nu geko men. dat de aandacht in -bijzondere mate op hem valt. Het verheugt Rijnsburg zeer, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd, Van Egmond de zilveren ere-me- daille. verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, te verlenen. Heden middag werd deze hoge onderschei ding door de burgemeester mil...P V HÓU'PIP staande de algemene vergadering de vereniging „Het Spinoza-huis", welker voorzitter, prof mr R. Kra nenburg, president van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. de jubi laris gelukwenste en hem namens het bestuur een oorkonde overhandigde, getuigende van Van Egmonds goede zorgen en trouwe dienst gedurende meer dan een halve eeuw. Uiteraard komt een niet onbelangrijk deel van die lof zeker toe aan zijn- tweede vrouw, die niet alleen met toewijding de museum-kamers onderhoudt, maar veelal ook de bezoekers ontvangt, o.w. vele vreemdelingen. Nog onlangs stond zij een voormalige onderkoning van Brits- Indië te woord. Moge het echtpaar Van Egmond een gelukkige levensavond be schoren zijn en nog verscheidene jaren het Spinoza-huis gespaard blij- Benthuizen Keuring geitenfokvereniging. Op de jaarlijkse keuring van de gei tenfokvereniging „Steeds Voorwaarts" behaalde de heer P. van Dijk drie eerste prijzen en de heer P. de Vrij een tweede prijs. Ongeval. De motorrijder K. uit Pijnaóker reed door verkeerd uitwijken van een jon getje, tegen een hek in de Dorpsstraat. Het slachtoffer werd met een hersen schudding opgenomen. De E.H.B.O. ver leende eerste hulp. De duorijdster kwam met de schrik vrij. 2e Prijs zangconcours. De Gem. Zangver. „Onvermoeid voor waarts", dir. de heer A. J. Runsmk te Den Haag, behaalde op het te Ameide gehouden zangconcours in de 2e afd. de 2e prijs met 294 punten. Geref. Gemeente. Voor de Geref. Gemeente hoopt he denavond 7 uur voor te gaan ds M. v. d. Ketterij te Vlaardingen. Maandagavond, half 8, hoopt vooi de Geref. Gemeente alhier te spreken ,ds J. v. d. Berg te Utrecht. of andere vorm van collectieve iruic- vesting van ambacht en kleine industrie. Deze kleinere bedrijven beschikken vrij- voldoende kapitaal om zelf tot het bouwen van bedrijfsruimte gaan. Van het bedrijfsleven is echter geen initiatief in deze richting te verwachten, zodat hier een zeer belang rijke taak voor de plaatselijke overheid weggelegd- 4e. Op het gebied van het verkeer be staat eveneens een aantal wensen, bij welker verwezenlijking de Alphense samenleving ten zeerste gebaat zal zijn. De geprojecteerde industrieterreinen zul- goede verbinding met dé inter regionale wegen moeten bezitten. Daar toe zal een brug dienen te worden gelegd Rijn ter hoogte van de Heren weg. Bovendien zal in verband met de te verwachten toeneming van het ver keer de oververbinding in het centrum moeten worden verbeterd. 5e. De bovenstaande suggesties verlie- tn alle waarde, indien niet een zeer krachtig woningbouwprogramma ten uit- ir wordt gelegd. Tegen 1980 zullen er Alphen plm. 7200 stuks moeten zijn tempo van 200 tot 275 woningen per jaar veronderstelt. Onge twijfeld zou de industriële ontwikkeling -orden geremd, indien de be- bevolkingsaanwas door onvoldoende woonruimte zou worden beperkt 6e. Een zo snel groeiende samenleving als die van Alphen aan den Rijn zal ook op cultureel en sociaal terrein zware de overheid stellen. Reeds werd gewezen op de noodzakelijke uit breiding van de schoolruimte en op de behoefte aan nieuwe kerkgebouwen. Daarnaast zal het verenigings leven in a! zijn uitingen krachtige stimulans behoeven, opdat men niet het risico loopt, dat Alphen na zijn snelle groei een vrucht zonder pit, een lichaam zonder kracht is. Alphen aan den Rijn A.-R. kiesvereniging. In „Concordia" vergaderde de A.-R. kiesvereniging. Het bestuur .gaf een uit eenzetting van de besprekingen met an dere Prot. groeperingen om bij de raads verkiezing met één lijst uit te komen. Zoals bekend, is dit gelukt ten opzichte de S.G.P., die. met behoud van zelf standigheid in principiële kwesties, een kansbiedende plaals kreeg op een geza menlijke lijst. Dan is nog uitvoerig ge sproken met het bestuur van de C-H. kiesvereniging. Helaas is men er niet in geslaagd de samenwerking te continue- i. Hoewel, zoals de voorzitter, mr A Meyer, het zei, de eenheid ons na i het hart ligt, mag die niet worden geforceerd. Om een en ander ontstond prettige discussie, waarin de aan- gen de gang van zaken zeer be treurden, terwijl het bestuursbeleid ten volle werd goedgekeurd. Bij de te Amsterdam gehouden exa- lens voor het vakdiploma- kruidenier slaagde onze plaatsgenoot de heer C. J. Hienen. Hij werd te Bilthoven op geleid. De heer J. Bunnik hoopt Zondag de dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar bij het St Joseph-gestioht in dienst kwaon als verzorger van de veestapel. Onze plaatsgenote Annie Ketel be haalde in het Leidse Diaconessenhuis het ziekendiploma A. Burgerlijke Stand. GEBOREN Dirk, z van J W Booij en S C Hoop. ONDERTROUWD: Laurens J. Ver- duijn. 23 j. en Neeltje P Paul, 22 j. GETROUWD: Johannes A Vellekoop. 33 j en Berdina H van der Linden, 28 j; Frederi-kus J de Jong, 29 j en Francina E Bunnik. 29 j; Johanes C Carsjens, 28 j en Grietje Rogaar, 29 j. OVERLEDEN: Bartholomeus van '1 Riet, 74 j. gehuwd met Anneken Aué.; Karei H. Hulscher. 29 j, ongehuwd; Theo dora G Hoogewerf, 11 j. GEBOREN: Gerrit J. D. zn v. E. J Goedhart en D. Koren; Hendrika J. dr v. d. Dool en H. J. Schaap; Marius E Verhagen en Ohr. W. Snel; Cor nells zn v. J. Laros en T. v. d. Berg; Maria A. dr v. J. Ketel en M. E. Boo gaard. GEHUWD: Pieter Kwakernaak, 32 jr. •j Clazina van Zwieten 28 jr. OVERLEDEN: Bartholomeus van 't Riet, 74 jaar. Hazerswoude De collecte voor „Simavi" heeft in het dorp 228,56 opgebracht. Dit is iets De candidatenlüsten De volgende candidatenlijsten zijn in gediend i.v.m. de raadsverkiezing. K.V.P.: 1. L. M. de Boer; 2. F. J. Kou- wenhoven; 3. N. P. Kaptein; 4. M. Heij- mans; 5. P. J. Rietveld; 6. A. A. de Jong; Raad van Voorhout moest behandeling der begroting afbreken Diverse wensen van de heer Spierenburg ingewilligd De raad van Voorhout vergaderdel Maandag, stelde de voorz. voor, verder gisteren. De agenda begon met een voor- te gaan De gemeentebegroting zelf werd stel tot wijziging en hernieuwde vaststel-1 hierna aangesneden. Alweer opende de ling van de besluiten tot wijziging van i heer Spierenburg de algemene beschou- de begroting 1948 wegens bouwrijp wing. Spr. drukte zijn spijt uit over het maken van gronden en bouw van de gemis van een voorwoord van B. en W. 34 woningen. De heer Spierenburg'De toestand van de gemeente-financiën opende de discussie. Maar eerst klaagde noemde spr. zorglijk. Spr. vroeg verder hij over het te lang wegblijv* notulen.De voorz. antwoordde hierop, dat h:enn verbetering zal komen, nu de bezetting op de secretarie weer vol tallig is De heer Spierenburg wees op de grote kosten der riolering en vond, dat deze drukken op de prijs der 34 woningen. Spr achtte de verdeling der kosten niet juist De andere huiseigenaren betalen weinig. Ook de heer v d. Nouland bleek deze mening toegedaan. De heer Spierenburg sprak vervolgens aanleg van plantsoenen bij de bedoelde woningen Hier is eigenlijk nooi gesproken, wel over parkaanleg, de kosten ƒ4922 bedragen, terwijl de eigenaars ƒ50— betalen. Een brede discussie volgde aanleg van boompjes bij de huizen, aarbij de heer Spierenburg aanmer kingen maakte op de ƒ5000 kosten voor a zand. Vervolgens werd door spr. -aagd naar de huurkoopregeling der voningen. Een uitvoerige bespreking de rentevoet was het vervolg. De •z. las het huurcontract voor, waarna men het eens werd over de situatie. De heer v. d. Nouland vroeg inlich tingen over de kosten aan de plantsoen- aanleg en maande tot bezuiniging oorzichtigheid. Nadat de voorz. diverse vragen had beantwoord, was de heer Spierenburg nog niet over de grote kosten van riolering en plantsoenaanleg tevreden. Bij stemming over deze zaken bleken de heren Spierenburg, v.-d. Ploeg 1 Janszen tegen. Hierna kwam aan de orde het voorstel tot verlichting van de klokketoren der R.K Kerk. De voorz. zeide, dat de kosten aanleg geheel door particuliere bij dragen bijeen zijn gebracht. Het ging er dus alleen, om, de kosten van de verlich ting zelf voor rekening der gemeente te nemen. De heer Spierenburg was blij, dat het kerkbestuur de aanleg en het beheer in eigen hand heeft gehouden. De heer v. d. Nouland echter had graag gezien, dat ook de aanleg voor rekening de gemeente was gekomen. I voorstel werd hierna z.h.s. aanvaard. De diverse begrotingen 1949 werden tenslotte behandeld- Bij die der v leiding stelde de heer Spierenburg de post jaarwedden en lonen met 500. te verhogen. Dit werd aanvaard, evenals de gehele begroting. Bij de begroting van het woningbedrijf sprak de heer Spierenburg over het onderhoud en schilderwerk der ge meentewoningen. Hij kwam met het voorstel, om de onderhoudsnorm, vast gesteld op ƒ29 per woning en per jaar, te brengen op ƒ33. Aldus werd in principe besloten. Ook deze begroting werd z.h.s. aanvaard, Nadat enkele stemmen waren opge gaan, om de vergadering te verdagen tot 7. Th. J Straathof; 8. P. Brugman; 9. H. H. Straver; 10. P J Fase Jzn. A.R. (met S.G.P.): 1. W Slootweg; 2. C. an Klaveren; 3. W. Wille; 4. J. F. Kaas hoek; 5. C. Matze; 6. K. J. Matze; 7. G. Goedhart; 8. D. Hassefras; 9. P. de Vogel; 10. C. Bremmer 11. A. van Dorp; 12. H. Velde; 13. A. van Pijlen; 14. L. P. Rietveld; 15. P. Vermeulen. C.H.: 1. C. A. van Dam; 2. Jac. van Of- wegen; 3. M. J. Ravensberg; 4. H. van Rijn; 5. G. van Ommering; 6. J. P. J. Voets; 7. R. G. Oppelaar; 8. L. van Oeve- 9 J. D. de Kort; 10. L. van Gorkum Dzn. Hillegom SizoSemper Altius 3—1 Donderdagmiddag werd in de stromen de regen gespeeld de bekerwedstrijd Sizo—Semper Altius. De Oranjemannen toonden zich de meerderen, doch wisten dit Diet direct in doelpunten uit te druk ken. De gasten verdedigden zich zo goed mogelijk en de ruststand was 1—1. Na de rust kwam Sizo in heviger mate opzetten 2 keurige doelpunten van Jan Kleine Harko Rijneveld brachten de eind stand op 31, waardoor Sizo zich in de volgende ronde heeft geplaatst. Brand In rietschelf Een dezer dagen werd de brandweer gealarmeerd voor een brand, die uitge broken was achter de woning van de heer H. aan de Noorder Leidse Vaart. Een 6-jarig jongetje had met 2 vuur stenen vonken geslagen, waardoor een achter de woning gelegen rietschelf vlam vatte. Een groot aantal arbeiders vormde :n ketting en wist de 'brand te blussen. Burgerlijke stand GEBOREN: Benedictus M., z. v. J. Beu- ck en J. M. Zonneveld; Bernardus M., v. J. F. L. v. d. Hulst en S. Ruigrok; Saskia J. D.. d. v. J. A Janse en T. Meu- link; Anna J. M.. d. v. J. H. Thomassen C. E. Uitendaal; Cornelis, z. v. P. Freeke en W v. d. Wal; Paulus C. J. W., A. B. Maas en A. Siecker; Else M., r. C. v. d. Oever en D M. E. Helms; Clara P. M., d. v. P. W. Blokker en C. d. Hulst; Willem, z. v. J H. Granneman i M. van der Marei. GETROUWD: C H. Seijsener en E. A. in Deursen; P. Th. Prins en A. van der Post. Uitreiking van toeslagkaarttyi voor bijzondere arbeid -heeft te Hillegom plaats op, a.s. Donderdag en Vrijdag 8.30—11.45 uur (dus niet 'smiddags). Kativijk aan Zee Geslaagd Bij de te Den Haag gehouden st liedenexamens zijn geslaagd voor het tweede gedeelte van het diploma stuurman op zeevissersvaartuigen: Arend Hoek van de RO 46, Hendrik A. Nijgh i de KW 144, G. van Rijn J. KW 2. Voor het certificaat kennis der bepalingen ter voorkoming aringen op zee slaagden Duyn J.zn van de VI. 85 en G. Pronk C.z'n van de „Sirius". Alle geslaagden werden opgeleid aan de visserijschool al hier. Uitbreiding zaak Gebr. Bloot Gistermorgen werd het nieuwe gedeel- te«van de zaak van de firma gebr. Bloot in de Badstraat in gebruik genomen. De oude werkplaats naast de winkel bouwd tot toonzaal, waarin wat vroeger op zolder lag een keurige plaats heeft gekregen. Eén der firmanten, de heer H.' Bloot, sprak dankwoorden tot de ver schillende firma's, die deze bouw tot stand hadden gebracht. Ook de heer C. van Tongeren sprak en ten slotte de bur gemeester, mr W. J. Woldringh Hoop. Verder was aanwezig wethouder H. P. Bloot en de gemeentesedretaris. de heer D. G. O. Boekhoven. verbreding van de spoorweg- gang en eindigde met de bede, dat God de raad moge leiden en bijstaan. Nadat de heer Janszen had gevraagd, hoe het staat met de ontwikkeling dei- industrie in deze gemeente (de voorz. antwoordde, dat hier nog geen kijk op is), werd hoofdstuk I z.h s. aanvaard. Verschillende punten van hoofdstuk II gingen onder de hamer doortot de jaarwedden van de ambtenaren en de erblijfkosten. Hierover werd nog het een en ander gezegd, o.m. over vergoeding van 750 voor de auto de burgemeester. De heer Spieren burg achtte dit te hoog. Hierna toch schorsing tot Maandag. Vruchten der opleiding. Bij de te Den Haag gehouden stuurlie- denexamens zijn geslaagd onze plaatsge noten R. Nijgh Hzn., stuurman van de KW 23, voor het le en 2e gedeelte van het diploma van stuurman op zeevissers- vaartuigen en M. van Duyn Mzn., stuur de KW 144, voor het dienstdi- ploma van stuurman op zeevissersvaartui gen. Beiden werden opgeleid aan de Vis serijschool alhier. Excursie „K. en O." te Leiden De stichting „Kunst en Ontspanning' te Leiden heeft het voornemen om op Zaterdag 25 Juni a.s een excursie te or ganiseren naar Katwijk Achtereenvol gens zal een bezoek worden gebracht aan het raadhuis, de Nieuwe kerk, waar de organist Hennie Schouten het nieuwe orgel zal doen horen, en de Oude kerk, de heer Nic. van Beelen een histo rische schets van de kerk zal geven en enige muziekstukken zal doen horen. Hoog en laag water. Zondag 29 Mei: hoog water 4.02 en 16.28, laag water 12.12 en uur. Maan- Mei. hoog watei 4 39 en 17.04, laag water 0.30 en 1.04 uur Koudekerk aan den Rijn De zangvereniging „Koudekerks ge mengd koor" heeft het initiatief genomen een zang- en muziekavond te organi- n ten bate van hel beroepingswark □ei Ned. Herv. Gemeente. Deze uitvoe ring zal plaats vinden op Vrijdag 3 Juni a.s. in de Ned. Herv. kerk. Verdere mede werkenden zijn: de heer C. Verruyt Jr te Alphen aan den Rijn. piano, en de be kende organist Feike Asma. Leiderdorp Nog een gouden huwelijk Het echtpaar W. Heykoop en A. Hey koopBreedijk, wonende Van de Valk Boumamveg 10 alhier, hoopt op 8 Juni s. zijn gouden huwelijksfeest te vieren- De heer Heykoop is 85 jaar oud en zijn .rouw 77. Beiden genieten nog steeds een goede gezondheid. Hun huwelijk werd verrijkt met vijf kinderen, terwijl er 21 kleinkinderen zijn. De bruidegom werd op 12-jarige leef tijd boerenknecht bij zijn vader en hij voelt zich nóg boer in hart en nieren. Het boerenbedrijf heeft altijd een gewel dige aantrekkingskracht op hem uitge oefend en het behoeft dan ook geen ver wondering te wekken, dat boer Hey koop, al gaat hij ras naar de 90, heel graag z'n koeien melkt. Hij kent de kne- en van het vak door en door. Z'n bedrijf staat er goed voor, maar., was onophoudelijk heel hard werken. Toen we ons praatje in de met bloem stukken versierde woonkamer zo goed ls beëindigd hadden, wees de bruide gom nog even op het grote verschil tus sen vroeger en nu. 't Was In die ouwe tijd toch heel wat beter op het boeren erf. Doch deze realiteit kan boer Hey koop het sprankelend plezier In z'n werk niet ontnemen! Predikbeurt. Woensdagavond 1 Juni, om half 8, hoopt in het lokaal Lindelaan 12a in de bediening des Woords vroor te gaan ds H. A. Leenimans, Ned. Herv. predikant (Geref. richting) te Bleskensgraaf. Polder Achthoven. In een vergadering van stemgerech tigde ingelanden van de polder Acht hoven werd.de rekening over 1948 vast gesteld. Het voordelig saldo was 1628,11. De begroting voor 1949 werd vastgesteld op f 4006,99, bij een omslag van f 7,50 per h.a. De heer A. Roest werd als be stuurslid herkozen. De oollecte ten behoeve vam het jeugdgebouw der Ned. Herv. Gemeente, versohenen Zondag gehouden, heeft 1,46 opgebracht Lisse Uitreiking van toeslagkaarten bijzondere arbeid heeft te Lisse plaats а.s. Dinsdag en Woensdag van 8.3011.45 uur (dus niet 's middags). Noordwijk De nummering der lijsten. De candidatenlijsten voor de op 22 Juni te houden raadsverkiezing zijn als volgt genummerd: 1. A.R. en C.H. (lijstaan voerder G. Vogelaar); 2. R.K. arbeiders (J. van Leeuwen'; 3. P.v.d.A. (G. J. H. Jongelie); 4. K.V.P. (Th. Warmerdam); 5. K.V.P.-dissidenten (F. J. E. Urlus). Onafhankelijken (G. H. Krau); 7. Ge meentebelang (H. J. Wenkebach). De Zondagsdienst wordt waargeno men door dokter Coenraads Nederveen, Emmaweg, Onze vroegere plaatsgenote mej. W, van Asten, thans te Zwingelspaan (N.B.) ontving per 1 Se^t. een benoeming aan de Ds J. de Liefdeschool te Katwijk. Maandagavond 8 uur vergadert de raad. De agenda vermeldt: voorbespre king benoeming technisch directeur der bedrijven. Het ligt in de bedoeling, uit sluitend een besloten zitting te houden. Gelegenheid tot inschrijving van nieuwe leerlingen der openbare school is er a.s. Woensdagavond van 7 tot 8 Toeslagkaarten voor bijzondere arbeid voor de 7e en 8e periode worden uitgereikt: Woensdag 1 Juni 912 letters A tun. E; 24 F t.m. I; Donderdag 2 Juni: 9—12 J t.m. N; 2—4 O t.ir Vrijdag 3 Juni: 9-12 S Lm. V; 24 W tjn. Z. Sfeer in t gezin? De Nieutoe Leidscheer in! Valkenburg Ophaaldienst van huisvuil en de noodkerk in de raad Gisteravond kwam de raad in openbare vergadering bijeen o.l.v. burgemeester A. C. de Wilde. Alle leden waren aanwezig. De notulen van de vorige vergadering en, bij wijze van proef, reeds van te vo- aan de leden toegezonden. Dit bleek grote verbetering te zijn; een enkele kleine opmerking en dit punt van de agenda was afgehandeld Verschillende wijzigingen werden aangebracht in de begrotingen van de jaren 1947 en 1949 Bij de vaststelling van de verordening reinigingsrechten bleek, dat B en W willen overgaan tot het inrichten van een moderne reinigingsdienst. Twee maal per week zal het huisvuil per auto worden opgehaald, terwijl ieder gezin in de ge legenheid gesteld zal worden een err te kopen of te huren. De aanschaffing een vuilnisemmer zal verplicht den gesteld Bij aankoop van een emmer; zullen de rechten f 6 per gezin per jaar bedragen. Wordt de emmer gehuurd, dan zal dit f 8 worden. De betaling kan per kwartaal geschieden. Zodra deze veror dening van kracht wordt, zal het dus verboden zijn vuilnis mee te geven, be halve in de voorgeschreven emmers. Ver moedelijk zal de auto reeds 1 Juli a.s lan rijden, terwijl de invoering van de nmers waarschijnlijk pas per 1 Januari s. zal zijn. Een tweetal taxatieprijzen van de hou ten noodkerk der Ned. Herv. Gemeente er tafel. In verband met een verdere voortgang van de oudheidkundige op gravingen zal dit gebouw moeten worden verplaatst. De kosten van deze verplaat sing zijn geraamd op f 5150. De mogelijk heid bestaat, dat de noodkerk na de in gebruikneming van de nieuwe Herv. Kerk benut zou kunnen worden als ver gaderlokaal en als fröbelschool. B. en W. kwamen met enkele becijferingen en op grond daarvan moest het college advise ren, dat niet tot aankoop kon worden overgegaan. Met algemene stemmen werd dit voorstel aanvaard. Wel werd B. en W. in overweging gegeven nog maals te gaan spreken met de Kerkvoog dij en met prof van Giffen. Misschien, VISSERIJGOLFJES Woensdag was, zoals gemeld, de laatste dag dat de combinatie van vis handelaren onder de naam V.V.IJ zaken deed. De gebouwen en materialen zullen worden verkocht. Een gedeelte van het personeel heeft ontslag gekregen. De haringlogger KW 47 (Noordzee) heeft in de nacht van Dinsdag op Woens- weer „Hollandse nieuwe" aange bracht. De logger kwam naar huiis omdat één der leden van de bemanning ziek is geworden. Allen, die hebben meegewerkt om de dag van aankomst van onze K.W. 227 „KAREL DOORMAN" tot een voor ons onvergetelijke dag te maken, onze harte lijkste dank. SCHIPPER BEMANNING Rederij „Vikingbank" H. I. VAN LEEUWEN dat er nog een andere oplossing gevonden kan worden. Vervolgens ging men over tot de vast stelling van de Algemene Politieveror dening. Tal van opmerkingen werden er gemaakt naar aanleiding van dit lijvige stuk van 167 artikelen. Hoewel er veel tijd aan besteed moest worden, kwamen er toch geen belangrijke wijzigingen tot stand. Wegens het vergevorderde uur stelde de voorz. voor, de rondvraag uit te stellen tot een volgende vergadering. Het was bijna middernacht. Morgen arriveert met een Aeroi Holland-vliegtuig öp Schiphol voor een 14-daags verlof een aantal Nederlanders, dat baggerwerkzaamheden uitvoert in de N.W.-Afrikaanse haven Casablanca. Benthuizen is de Groningse plaats Stadskanaal in 't klein: een langgerekte Dorpsstraat met haast geen zjjwegjes. En toch is Benthuizen voor de stedeling, die zich dagelijks als 't ware baadt in het roezige stadsleven, aantrekkelijk. De wiekloze molen (op de achtergrond) vormt met zijn landelijke entourage een schilderachtige dorpsentrée. Foto N. van der Horst. Sport en Wedstrijden F. Spierenburg kampioen van Katwijk le klasse Na 3 spannende beslissingswedstrijden, ie in remise aindigden, is F. Spieren burg in de 4e partij er in geslaagd om J. Freke te winnen; hij kan zich nu kampioen noemen en voor de eerste maal de fraaie wisselbeker in bezit :n, tevens een medaille. De 2e prijs behaalde J. Freke, de 3e Jac. van der Plas. De kampioen van de 2e klas is nog bekend. Hieronder volgen nog enige uitslagen van de Katwijkse Damclub: Groep I, bekerwedstrijd 7e en laatste' ronde: F. SpierenburgH. Koelewijn -1, A. A. Vooys—J. Freke 0—2. J. Freke door deze uitslag in het bezit van de beker gekomen. F. Spierenburg behaalde de 2e prijs en H. Koelewijn de 3e- Naar de le klas promoveren G. Koelewijn en J. Koelewijn. Naar de 2e klasse P. van Duyvenbode en de eerstkomende van de nog te spelen beslissingswedstrijden tus sen Am. van Beelen, J. Heemskerk en van Delft, die ieder 12 punten be haalden. Lciderdorpse damclub- De stand van de wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van Leider dorp zijn thans als volgt: le klasse: J. van Sandijk 9 punten uit 5 partijen, H. v. d. Vecht 7 uit 4 en een afgebroken, J. v. d. Zwan 4 uit 4. A. Kruidenier 1 uit 4, R. Marbus 1 uit 3 en afgebroken, P. Vervark 0 uit 2. Wordt de partij tussen H- v. d. Vecht en R. Marbus remise, dan is J. van Sandijk kampioen, wint H. v. d. Vecht, dan zal nog een kampioen moeten zijn. 2e klasse: A. Vons 6 uit 4, H. Verhoogt 6 uit 4, W. v. d. Zwan Sr 4 uit 4, J- Goedhart 4 uit 4, W. van Eek 0 uit 3, W. v. d. Zwan Jr. 0 uit 1. Hier zal de strijd wel gaan tussen A. Vons en H. Verhoogt, die beiden nog een partij moeten spelen- 3e klasse: G. Dompeling 8 uit 4, J. Krijgsman 4 uit 4. G. Wetten 4 uit 4, F. Bosman 2 uit 4, K. Spek 2 uit 4. Zo is G- Dompehng kampioen 3e klasse ge worden; een mooie prestatie, omdat hij ATHLETIEK Verregende wedstrijden van de A.A.V. '36-C. De traditie wil, dat de jaarlijks door de Alphense Athletiekvereniging op He melvaartsdag te houden wedstrijden on der minder gunstige weersomstandig heden plaats hebben. Maar zo slecht als dit jaar trof men het maar zelden. En kele clubs en individuele leden zijn dan ook zonder te starten weer huiswaarts gegaan. De accommodatie op het Alphia- terrein is helaas ook niet zó, dat men allen een droge plaats kon bieden. Dub bel jammer was het. dat, nu de AAV op deze dag het rijk alléén had, men daar van in de publieke belangstelling niet heeft kunnen profiteren. De wedstrijden, gehouden onder aus piciën van de KNAU, zijn toch tamelijk vlot verwerkt. Als leider fungeerde de heer C. P. Mulder, scheidsrechter was de heer Heineman en ook de heer Ramkema, als starter, ontbrak niet. De prestaties werden uiteraard door dit weer gedrukt. Tooh waren er enkele spannende wedstrijden. We denken aan de mooie 3000 m, waarbij J. v. d. Hoorn zich op het laatste moment door Zoete melk geklopt zag. Ook verschillende estafettes waren fel. Over het geheel wa ren de resultaten voor de plaatselijke club stellig bevredigend. L.T.C. „DE MUNNIK". De regeri was oorzaak, dat de handi capwedstrijden gisteren niet gespeeld konden worden. Deze zullen nu op de 2e Pinksterdag volgen. Voor Zaterdag zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: De Munnik 1Te Werve 1, Sobri 1De Munnik 2. Ballenmeppers 1De Munnik 3. De wedstrijd van het eerste zal echter, behoudens waarschijnlijk 2 partijen, niet doorgaan, dit i-v.m. het 50-jarig jubileum van de K.N.L.T.B. Het tweede komt uit in de volgende opstelling: J. W. Boot en P. Brouwer en de dames D. Larners en T. Karstens-de Jong. Aldershoff zal dus dit keer niet meespelen, we zijn be nieuwd naar de uitslag. Het derde als volgt: C. Hollebrandse, J. Bronsgeest en drs. G. van Wieringen en de dames Nel de Bruyn en Lylian Reys. DUIVENSPORT „Het Oosten" Ned. Bond van Zaterdagvliegers Zaterdag 21 Mei hield bovengenoemde vereniging een wedvlucht voor oude duiven van af Quiévrain, 203 km. De duiven werden gelost om 12.30 uur met Oostenwind, later Noorden, en helder weer. De eerste duif werd geconstateerd om 4-4-42 uur, de laatste prijswinnende duif om 4-38-16 uur. De uitslag was als volgt: H. E. Christiaanse 12571731— 42; J. Boekkooi 3—8—9—14162223— 30—35; A. van Gennip 4; W. Alting 6 19—21; Tj. de Wit 10—25; A. ter Haar 11—27: B. Singeling 12—36; D. Zwaan 13: J. Marijt 15; J. P. Groenendijk 18; J. Faas 20—24—26; W. Groenendijk 28—33; W. v. Staden 29; W. v d Kamp 32; F. Brepdijk 34; H. J. Kettenis 37; D. Cossee 38: J. Prins 39; J. Sohipper 40; A. Rooda 42; W. Bungy 43. SCHAKEN Leids Schaak-Genootschap Het tweede gedeelte van de Winter- wedstrijid ,is wat betreft de hoofdgroep, beëindigd. De slotstand hiervan is: 1. R. H. van Dijk 31è; 2. mr ir J. Wesya 3; 3. prof. dr W. v. d. Woude 2Vè; 4. W. H, van der Nat 2%; 5. A. A. Idema 214; 6. G. Bosscha 1 pt Van Dijk heeft hiermede een fraai suc ces behaald. Zijn score in het eerste ge deelte was 614 uit 7. In totaal komt hij dus op 10 punten uit 12 partijen! In het le tiental zal hij, na Van den Berg, aan het tweede bord spelen. Ook Westra kan op een goede wedstrijd terugzien. Hij wist o.a. Idema, de kampioen L.S.B., beide keren te verslaan. Het derde bord in het tiental is zijn welverdiende belo ning. In de overige groepen moeten nog enkele partijen worden gespeeld, na af loop waarvan de eindstanden zullen woi- den vermeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 6