MAANDAG 23 MEI 194 Wat levend Christendom vermag Hervormd Zoeterwoude bouwt vrijwillig aan een houten nood-bedehuis Oude kerk gaat binnenkort in restauratie (Van een onzer verslaggevers). Wie de naam Zoeterwoude in de mond neemt, denkt aan in het frisse groen verscholen boerderijen, vriendelijke huisjes, waarin de gezinnen, ademend in eert sfeer van gemoedelijkheid en gezelligheid, hun bestaan leven, en glinsterende watertjes, die het rustige aspect van dit landelijke dorp volmaken. Zoeterwoude ligt aan de rand van de Sleutelstad, maar het koestert zich niet in haar rook. IntegendeelHet heeft z"n dorpse element zorgvuldig bewaard. Maar er bloeit nóg iets in het hart van deze goedaardige gemeenschap: antwoordelykheidsgevoel en samen king, liefde voor de Kerk en wilskracht om die liefde tot uitdrukking te brengen. De oude en helaas verwaarloosde Ned. Herv. Kerk moet worden geres taureerd. Stelt men restauratie nog langer uit, dan kan het ergste worden gevreesd. Het ergste; de Zoeterwoudse Hervormden hebben hun historische bedehuis lief en natuurlijk moet e tuele gedeeltelijke instorting tot iedere prijs worden voorkomen. Nu is 't zo ver, dat over korte tijd met het herstel der kerk kan worden begonnen. Monumen tenzorg heeft de omvangrijke plannen van de architecten Dekker te Hazers- woude en &Van der Sterre goedgekeurd en doorgegeven aan het departement. De kerkelijke Gemeente is wel niet groot, maar men zag zich toch voor de vraag gesteld: Waar moeten we bijeen komen, als de kerk voor restauratie ge sloten is? En dit werk zal zeker een paar jaar in beslag nemen. Toen ds Kranenburg nog in Zoeter woude stond, werd een bouwcommissie In het leven geroepen, die tot doel had gelden te verzamelen voor de bouw van een jeugdhuis. Ds Postma en cand. Hei- dema hebben dit doel steeds in het oog gehouden. Zo was de kerkvoogdij enige tijd geleden in staat over te gaan tot aankoop van een houten barak te Goes voor 10.000. Daar men aannam, dat de kerkrestauratie niet ver meer in de toekomst lag. besloot de Gemeente het jeugdhuis zo spoedig mogelijk te bouwen om de beschikking te hebben over een noodkerk, waarin zij haar w'ekelykse bij eenkomsten zou kunnen houden. De oproep weerklonk: „Wie wil een deel van zijn tijd en kracht afstaan voor de bouw van een hulpkerkje?" En ve len, boeren, knechts en andere arbeiders, meldden zich spontaan en moedig. Vrij willigers construeren in deze maanden een houten kerk, waarin straks de Ge meente zal samenkomen om de Naam van de Heer der Kerk groot te maken. Het spreekt vanzelf, dat 't aangenamer is, in de indrukwekkende kruiskerk te zijn, doch God zal ook de eenvoud en het heel gewone van het wordende nood- bedehuis Zijn zegen niet onthouden. Dit weten de arbeiders! Vele handen Voor veertien dagen legde men de eerste hand aan het graafwerk. Hoe snel was dit achter de rug! En het ijzer- vlechten? Zy, die het toezicht uitoefenen, stonden er perplex van. Vele handen maken licht werk. Dat ervaren de wer kers, geschoold en ongeschoold, dage- ïyks. Sommigen van hen hebben een deel van hun komende vacantie aan dit werk gegeven. Vinden ze het achteraf jammer? Hun benydenswaardige geest drift was het antwoord op dez,e vraag. EXAMEN KOELMACHINIST/ KOELMONTEUR. Geslaagd voor het le gedeelte, verkla ring A, de heren: L. Baars (Leiderdorp»; J. Betram (Warmond); C. W. van Butse- laar (Haarlem), C. Daniëlse (Rotterdam); H. Hoek (Katwijk); J. C. F. van Kempen (Tiel); J. C. Klerks (Alphen); J. G. Knot- seniburg (Schiedam); J. Korée (Leiden) E. Kraag Cs-Gravenhage); N. Krabben dam (Waddinxveen); M. van der Reis (Amsterdam); D. Remkes (Aarlander- veen); F. J. van Rosevelt (Warsenaar) W. Verhoeflf ('s-Gravenhage); H M. Ves- ter (Sohiedam); Frank Visser (Ter Aar); Wiëbe Visser Cs-Gravenhage). Aantal candidaten 25; afgewezen 7. Als het Christendom werkeiyk leeft en weet, wat actie is, dan gaat 'r een we reld van ongekende mogeiykheden open. De afmetingen van de noodkerk zyn 10 bij 22. De barak was 10 by 40, zodat niet alle hout zal worden ge bruikt. Men is dan ook van plan de overige hoeveelheid te verkopen. De onderbouw van het gebouwtje, dat 225 mensen zal kunnen bevatten, is van beton. Over enkele maanden hoopt men het werk voltooid te heb ben. Deze hoop is niet ydel, als men bedenkt, dat ook 's avonds en op Zaterdagmiddag wordt gearbeid. Eergistermorgcn begonnen de beton- storters om half zes! De meisjes van de meisjesvereniging hebben zich niet onbetuigd gelaten. By de opening moet het interieur er verzorgd uitzien. „De mannen en jongens storten beton, zagen, timmeren en sjou wen, wy zullen maken, dat je vai vloer kan eten. En niet alleen vai vloer!" Ook zy willen zonder enige goeding meebouwen. Eendracht maakt En als de „echte" kerk eenmaal in haar oorspronkelijke luister zal zyn her steld en weer het centrum vormt van de Gemeente Zoeterwoude, krijgt de jeugd, die zich nu zo trouw en dapper toont, de noodkerk, détn haar officiële verenigingsgebouw, de realisering hèt ideaal. Hervormden te Zoeterwoude bouwen hun noodkerk. Nadat zand, stenen, cement en water zijn aangevoerd, maakt de draaiende betonmolen het mate riaal voor de fundering. Vele handen doen het werk vlot verlopen en de arbei ders veten met vrolijkheid en geestdrift hun bouwen zeer te veraangenamen. Foto N. van der Horst. „Gezinszorg" der Herv. Gem. biedt 300 Leidse moeders zorgeloze vacantie In het dorado „Keyenberg" bij Renkum Organiseert de commissie voor byzondere kerkeiyke gezinszorg der Ned. Herv. Gemeente alhier in het winterseizoen een groot aantal middagbyeenkomsten voor huismoeders, in de zomer zet zy alles op alles om de vrouwen, die met haar in aanraking zyn gekomen, een aangename vacantie te bieden. De commissie is van mening, dat haar .leden", op wie de beslommeringen de dag voor een belangrijk gedeelte komen, een goede en vrije vacantie niet kunnen ontberen. Zy mag zich by de uitvoering van haar plannen van d eun van velen verzekerd weten. In deze weken zullen ongeveer 300 Leidse huismoeders op de „Keyenberg" by Renkum van bos, vergezichten en allerlei bezienswaar digheden genieten. Er zijn- in totaal zes kampen en aan ieder kamp ne men dus ongeveer 50 personen deeL De eerste zyn reeds gepasseerd, mor- gaenochtend vroeg gaat weer een kamp naar de zorgloze vrijheid van het Gelderse schoon. De moeders hebben gedurende het hele jaar gespaard. „Gezinszorg" scha kelde een paar „ophaalsters" werd een flinke pot gevormd, waaruit en de vacanties financiert. De heen- terugreis worden in bussen gemaakt. De dagprogramma's zien er afwisse lend uit- Eén van die roosters geeft o.m het volgende te zien: openingsliturgie, bezoek openlucht-museum te Arnhem, In Valkenburg werd de „Marinus Poststraat" officieel geopend De nagedachtenis van één onzer nationale helden werd geëerd Vier jaren na de bevrijding. Wat is er al veel uit onze herinneringen weg gevaagdWat is er ook spoedig het vergeten van die daden van moed, van trouw en van opofferingZo hier en daar bemerken we, dat er een dankbaar herdenken is en het getuigt van veel piëteit, dat een nieuwe straat in Valkenburg de naam draagt van een onzer bekende verzets lieden, die in de strijd voor hun roeping gevallen zijn. Zaterdagmiddag vond in alle eenvoud de plechtigheid plaats, waarbij de „Marinus Post straat" officieel werd geopend. Allereerst kwamen de genodigden (om 4 uur) bijeen in het gemeentehuis waar zij welkom werden geheten door de voorzitter van het comité, de heer G. C. Bol. We merkten de weduwen van Marinus en Johannes Post op, ds Post, enkele leden van de vroegere K.P., het college van B .en W. en ook enkele dorpsgenoten, die, menselijkerwijs gespro ken, hun leven te danken hebben aan het moedig ingrijpen van Marinus Post. Dr v. d. Laan vond het een eer en een vreugde om hier by elkaar te zijn. Een eer, omdat we hiermede de nagedachte nis konden eren van Evert"; een vreug de. omdat er dankbaarheid was voor alles, wat hij voor ons volk en vader land heeft gedaan. De naam van Ma rinus Post vertolkte de Ned. Leeuw, die in 1940 wel zyn klauwen, maar niet zijn moed had verloren. Het verzetswerk van deze strijder voor recht en vrijheid was zo eenvoudig begonnen: eerst stu denten, daarna Joden op zyn boerderij buiten Kampen verborgen. En als de Duitsers dan lastig worden, begint hij met het transport der Joden om ze naar hun onderduikadressen te brengen; wa pens worden verzameld en dan kan dat alles vanzelf niet geheim blyven; niet voor de Duitsers en niet voor de NSB- politie- „Evert" moet vluchten en hy die er nooit aan gedacht had een vrouw kwaad te doen en die geen kind enig leed zou berokkenen, hij rekende ook niet met de mogelijkheid, dat de bezet ter zijn handen zou uitstrekken naar de vrouw en kinderen van Marinus Post. F "h dit gebeurt. De vrouw komt in het kamp, zyn oudste zoon in de gevan genis cn zijn boerderij wordt in brand gestoken. Zelf gaat hij zwerven naar Barendrecht, Rijnsburg. in Oegstgeest by de families Link en Spoor. Overvallen op distributiekantoren en bankinstellin gen worden gepleegd en in die tyd komt ny ook meerdere malen in Valkenburg In onze gemeente heeft een onderduiker verrader het duivelse plan opgevat, alle namen van onderduikers, de adressen van de families, waar deze ondergedo ken zyn. en de namen van 17 burgers uit Valkenburg voor de verraderssom van f 100 in handen van de bezetter te geven. Door moedig en kordaat ingrijpen van „Evert" wordt dit voorkomen en de zwerverstocht gaat voort, totdat Marinus Post op de 17de November 1944 in de omgeving van Alkmaar wordt gefusil leerd. Na deze toespraak begaf het gezelschap ch naar de nieuwe straat, waar mevr. Post op uitnodiging van de heer Bol het doek weghaalde, dat nu de naam van Marinu6 Post nog bedekte. Een ogenblik in ontroerende plechtigheid. Burgemeester A. C. de Wilde schetste i enige woorden nog het streven van vele verzetslieden. Bij Marinus Post was het het gehoor geven aan een Goddelijke roeping; aan het zich stellen in de dienst des Heeren en in de dienst van het va derland. Namens het gemeentebestuur bracht hij de dank over aan mevr. Post oor haar toestemming en aan het comité oor het nemen van dit initiatief. Nadat men in het gemeentehuis een kopje thee had gedronken, vertolkte de heer Spoor de dank van de K. P. aan het gemeentebestuur van Valkenburg, dat in deze gemeente tot in lengte van jaren de nagedachtenis bewaard zal blyven van een der helden van ons volk. Ds Post van Rijnsburg, de broer van „Evert", sprak nog een slotwoord, waarin hy in de eerste plaats de dank overbracht van zijn schoonzuster en van de gehele familie. Het was, volgens hem, wel een weemoedige dag, maar toch ook een dag van dankbaarheid. Spr. vroeg zich af wat de toekomst zal brengen. Vlak bij Val kenburg wordt een militair vliegveld steeds intensiever in gebruik genomen. In het dorp zelf staat het bord met de naam „Marinus Post". Moge het voor beeld, dat hij ons gegeven heeft, ons steeds in biddende afwachting var God, bereid vinden om te doen, wat Hy van ons vraagt in Zijn dienst en in dienst van ons vaderland. zang, spel, praatkring (deze staat steeds onder leiding van een Leids Hervoi'md predikant), avondsluiting. Tydens zo'n vacantie wordt niet alleen aandacht geschonken aan de stoffelijke belangen der moeders; het geestelijk werk raakt by alle genietingen niet op de achtergrond. Dit stukje arbeid van „Gezinszorg" verdient in alles waarde ring. N.U.S.O.-congres dit jaar te Arnhem Ook Leiden vertegenwoordigd Dit jaar wordt de grote N.U.S.O.- gadering op Woensdag 25 en Donderdag 26 Mei in Arnhem gehouden. Aan 'dit congres zal natuurlijk ook de bond van speeltuinverenigingen voor Leiden en omstreken deelnemen. Uit onze stad zul len negen bestuurders van verschillende speeltuinen het congres bijwonen. GEMEENTERAAD VAN LEIDEN. Ter kennis van de leden van Leidens raad is gebracht, dat op 13 Juni, 11 Juli en 29 Augustus vergaderingen van de raad zullen worden gehouden. De heer P. A. Kooijman werd gehuldigd Was 25 jaar in dienst der N.Z.H.V.M. De heer P. A. Kooijman. die 25 jaar conducteur by de N.Z.H.V.M. zijn woning aan de Ter Haarkade harte lijk gehuldigd. De heer C. Heeten, chef van het vervoer, die vergezeld was van de heer D. van den Vijver, hoofdinspec teur en de heer Th. F. Thomas, adj.-chef van het vervoer, boden na een toespraak een enveloppe met inhoud en een oor konde aan, terwijl namens de Ned. my voor Handel en Nijverheid de zilveren draagpenning met oorkonde werd over handigd- De heer J. Ockeloen gaf namens het jubileumfonds aan mevr. Kooijman een bloemstuk ten geschenke. De jubilaris BURG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Jarig, z. van F. Fengler en H. G. de Boer: Hendrik J.. z. van A. Ladan en J. L. Dragt; Christiaan, z. van P de Jong en A. C. de Nie; Suzanne, d. van W. J. v. d. Poel en G. C. Wallez; Leendert. z van C. Vermeer en E. Pret; Willem, z. van W. Pikaar en S. Bonarius; Lena E. M„ d. van L. v.'d. Meer en C. J. Mieloo. OVERLEDEN: P. J. van Putten, man, 38 jr.; J. Meijer, man, 51 jr. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN. By K. B. van 13 Mei is, volgens de Staatscourant, de zilveren ere-medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nas- verleend aan de heren F. H. Snaar te Lisse en J. van Beelem en J. de Graaff, beiden te Hillegom. Deze onderschei ding werd in brons verleend aan H. Broxterman, P. Stokman en Joh. Vlas kamp, eveneens te Hillegom. .JCO-HOME" GEOPEND. was Zaterdag voor de directie en het personeel van „Imenexco" e dag, want de officiële opening vacantie-huisje op de Oele werd een feit De voorzitter, de heer G. Otten, dankte alle medewerkers voor de ondervonden steun. Daarna onthulde mej. dr Stoffers de plaats vau de naam „Ico-home". Distributievaria Morgen (Dinsdag) worden te Leiden bonkaarten 909 uitgereikt aan de stam kaartnummers 18,201 t/m 15.400. i grote Rijnsburg Kwestroo. ambachtsman bij de N.Z.H.V.M. alhier, de dag, dat hy 25 jaar geleden by deze maatschappij in dienst trad. Prot.-Chr. vervoerders te Alplien bijeen Nieuwe afdeling opgericht. In hotel „Toor" te Alphen aan d< Ryn kwamen Chr. vervoerders bijeen ter oprichting van een afdeling der orga nisatie. Voor deze vergadering, die onder leiding stond va<n de heer T. Molema te Koudekerk aan deh Ryn, lid landelijk comité, bestond overgrote be langstelling. Als spreker trad op de heer A. Stapelkamp te Utrecht, die sprak het onderwerp: „Publiekrechtelijke be drijfsorganisatie'. Spr wees op de plicht van de vervoerders om in de komende strijd niet achter te blijven bij de Ned- org. bedrijfsvervoer en de R.-K. voerders. Unaniem werd besloten over te gaan tot oprichting van een afdeling Alphen en omstreken. Vervoerders uit vele plaatsen sloten zich aan. Nadere inlich tingen kan men verkrijgen by de heer Molema. Dorpsstraat 55 te Koudekerk aan den Ryn, telefoon K'l714 267. Organisten bezochten Bos koop en Alphen aan den Rijn Zy bezichtigden een vijf-tal orgels. De kringen Rotterdam en Den Haag van de Ned. Organistenvereniging organi seerden een excursie naar kerken te Bos koop en Alphen a. d. Rijn. In de morgen- n werden de orgels van de Ned. Herv. Geref. Kerk te Boskoop bezichtigd, terwijl men 's middags een bezoek bracht aan Alphen, waar een drie-tal orgels de aandacht der organisten kreeg. Allereerst bezocht men in de laatste plaats de Ned. Herv. kerk aan de Ju- liana-straat, waarin de organist, de heer an der Heijden, een en ander over zyn instrument vertelde. Dit orgel heeft 26 stemmen, verdeeld over 2 klavieren :n vrij pedaal. De heer Van der Heij den speelde nog een werk van Jan Zwart, van J. S. Bach en van C. de Wolf. In de Geref. Noorderkerk was het de heer W. Verduijn, die een uiteenzetting gaf. Zyn orgel werd omstreeks honderd geleden gebouwd door Petrus van Vepelen en geplaatst in de Roomse St. Michaelskerk te Zwolle. Het beschikt 25 sprekende stemmen, verdeeld 2 klavieren en een vrij pedaal. Van dit type bestaan in ons land slechts drie exemplaren, zodat het orgel geplaatst is op de lijst van monumenten. Ten slotte brachten de organisten bezoek aan de bekende Ned. Herv. Kerk de Oudshoornseweg. De heer J. W. Zwieten, archivaris der historische vereniging voor Alphen a. d. Ryn en om streken, lichtte bezoekers in omtrent de historie van het kerkgebouw en het meu bilair. De heer W. de Jong, organist, gaf op zyn instrument een technische toe lichting. Dit orgel heeft 18 stemmen, verdeeld over 2 klavieren en geen vrij pedaal. De president-kerkvoogd deelde nog mede, dat er plannen bestaan voor algehele restauratie van de kerk, voor welk werk volgens een voorlopige be groting een bedrag van f70.000 nodig zal zyn. Benthuizen Schouw van sloten en tochten Op 8 Juni a.s. zal in de Benthuizer Noord- en Zuidpolder en de Benfhorner- polder een schouw van sloten en tochten worden gehou'den. Natuurlijk is dar alles in orde! Ds L. Rijksen van Leiden hoopt morgenavond in het kerkgebouwder Gerëf. Gemeente vqor te gaan. Katwijh aan den Rijn Coöp. Groentenveiling. In verband met Hemelvaartsdag wordt deze week geveild op Maandag. Dins- ig en Vrijdag. Leiderdorp „Robbedoes getrouwd" Zaterdagavond bracht „Thalia" in het Dorpshuis „Robbedoes getrouwd" op de planken. Dit blijspel in drie bedrijven, door Ch. van Bommel-Kouw en Henk Bakker, was een vervolg op „Robbedoes" ;nige tijd terug door „Thalia" werd opgevoerd en zeer in de smaak was ge vallen. Ook nu leverde deze jonge toneel vereniging uitnemend werk. Het stuk werd zeer goed gespeeld, zodat velen zelfs tot tranen toe bewogen werden Vooral het echtpaar Baaima, dat de hoofdrol speelde, bewerkte dit. Het was jammer, dat de jeugd achter in de zaal baldadig Het was misschien beter, dat kinde beneden 18 jaar by dergelijke toneel uitvoeringen niet werden toegelaten, zo dat ouderen niet werden gehinderd. Aan de dames werden aan het slot bloemen aangeboden. Ged. Staten hebben aan Prov. Sta ten voorgesteld, het byzondere reglement de polder Aehthoven onder deze gemeente op enkele punten te herzien, zulks in verband met de grensomschry- ving. Oegstgeest Détaillisten, die a.s. Donderdag (He melvaartsdag), hadden moeten inleveren, doen dit morgen (Dinsdag). Valkenburg Nummering candidatenlijsten. De candidatenlijsten voor de verkie zing van de gemeenteraad zijn als volgt genummerd: 1. de lyst, beginnende met lam P. Visscher; 2 mr C. van der Marei; 3. S. M. Poot; 4. Th. van der Meij. Deelneming concours. „ValkenbuTg's Harmonie" hoopt op Hemelvaartsdag deel te nemen aan het muziekconcours te Monnikendam- De ver eniging zal daarbij uitkomen in de afde ling „Uitmuntendheid" met als verplicht stuk: Herinneringen. Suite in drie delen van Louis de Morée, en als vrij nummer: Féte de Nuit, Fantasie Ballet van R. Deneufbourg. Op uitnodiging van het concourscomité zal „Valkenburg's Har monie" bovendien het avondconcert ver zorgen, dat in Monnikendam wordt ge geven. Woubrugge Ged. Staten hebben aan Prov. Staten voorstel gedaan tot herziening de byzondere reglementen voor de Does polder, de Vlietpolder en de Voorofsche polder (alle onder deze gemeente) in verband met de grensomschryvingen. Burgerlijke stand GEBOREN: Gijsbertha F M., d. v. L. v. d. Berg en M. A Colijn; Cornelia G. d. v. L. C. Rykelijkihuizen en T W an Beek ONDERTROUWD: Marinus P. van der Endt, 29 jwon. te Rijnsaterwoud» en Miesje Moerman, 25 jaren. INGEKOMEN: van Amsterdam: H. Ko- burg, T. M. Koburg-Mulder; van Wasse- aar: S. van der Vaart-van Eesteren VERTROKKEN: ndar Voorhout: G. J. van der Meer; naar Amsterdam: C ia der Beek tn gezin. KORFBAL. Competitie C. K. B., afd. Zuid- Holland Noord Benauwde overwinning van Pernix. Fiks en K.V.S. vielen tegen. Pernix heeft Zaterdag de handen vol gehad aan Ijsvogels en pas by het eind signaal stond de overwinning vast (45), nadat de Leidenaren met 25 hadden voorgestaan. Fiks viel tegen en moest aar V.E.O. de derde plaats laten. De Oegst- geestenaren moesten met 14 de vlag strijken. K.V.S. stelde wel zeer teleur, want het kwam niet verder dan een gelijk spel (22> tegen DE S. V.E.S. deed wat van haar verwacht werd. Het won 31 van O.D.I. en zal nog wel belangryk op de ranglijst stijgen. In de 2e klasse geen verrassingen. In 2A kraakte Oranje-Nassau I D.E.S. II met 92, Excelsior II kwam met de hakken over de sloot. Met 10 werd van V.E.S. II gewonnen. In 2B stond Pernix III nog met 10 voor, maar Tonego I won toch met 14. Ons Eiland I liet zich niet rassen. De roodibroeken wonnen met 40 van T.O.P. I. Pernix IV bleef in 3A aan de kop. V. K.C. werd met 51 geslagen. Pernix V werd daarentegen verslagen door Fluks II met 25. Ons Eiland II deed het weer goed door een 73 overwinning op T.O.P. II. In 4A verraste Pernix VI door een 4 overwinning op T.O.P. III. Fluks III D.A.W. II wonnen met moeite. De uitslagen waren: le kl.: IjsvogelsPernix 45; Fiks VB O. 1—4; K.V.S—D.E.S. 2—2; O.D.I.— V.E.S. 1—3. 2e kl A.: D.E.S. IIOranje-Nassau I 2—9; V.E.S. II—Excelsior II 0—1. 2e kl. B.: Pernix IIITonego I 14; T.O.P. IOns Eiland I 04. 3e kl. A.: V.K.C. I—Pernix IV 1—5; Pernix VFluks II 25; Ons Eiland II— T.O P. II 7—3. 3e kl. B.: Excelsior III—K.V.S. II 1—0; Mevo II—Ijsvogels II 27; Ijsvogels II kampioen. 4e kl. A.: T.O.P. III—Pernix VI 1—4; D.A.W. III—Fluks III 1—3; Ons Eiland III—D.A-W. II 1—2. 4e kl. B.: Ijsvogels IVExcelsior IV 1—1; V.E.S. IV'D.E.S. m 2—5. 4e kl. C.: Tonego HI—VB.S. ni 2—2. Pernix had grote moeite met in topvorm spelend Ijsvogels Het heeft Pernix inderdaad grote moei- gekost om van Ijsvogels te winnen. Reeds binnen de minuut nam Ijsvogels een ver schot de leiding, maa kwartier was de stand weer Voor rust voerden de Oranjekragen de stand tot 12 op. Ook na de rust stond de wedstrijd óp :n zeer behoorlijk peil en het ging er op lijken, dat Pernix met flinke cijfers gaan winnen. Pernix liep uit tot 25, r speelde toch nog op volle toeren en het werd zelfs 10 min. voor het einde Pernix had echter het grootste uit houdingsvermogen en in de resterende speeltijd gaven de Leidenaars geen kan- neer weg. Beide ploegen kunnen op goede en prettige wedstrijd terug- Jammer was, dat de scheidsrechter Pernix III speelde een goede wedstryd tegen Tonego I. De 10 voorsprong van de Leidenaars met de rust was voor de Wassenaarders nog geen bezwaar om met 4—1 te winnen. Pernix IV biyft aan de kop gaan. Met 51 werd van V.K.C. I gewonnen. De dames scoorden maar liefst 4 van de 5 doelpunten. Fluks H won verdiend met 52 van het 5e twaalftal van Pernix, maar Pernix VI deed het beter en- won onverwacht 4—1 van T.O.P. III. Sport en Wedstrijden Hoe de vöetbal -Zaterdag rolde K.N.VJB.-beker: le ronde: S.I.Z.O.—B P.G. 82; Excelsior P.Koz. Boys 41; 2e ronde: V.V.G.Z.Heerjansdam 15; A.R.C.Oranje-Wit 12; Quick Boys Zwart-Wit '28 31; Die HagheRijnsb. Boys 21; Jodan BoysJ.A.C. 03. L.V.B.-beker: 3e ronde: Lisser Boys 1 A.R.C. 31; 4e ronde: Leiden 1L.D.W.S. 1, 4—1. Juniorenwisselbeker: Rijnsb. Leiden (a) 51. Nagekomen uitslagen: Zaterdagmiddagbeker: Rijnsb. B 1 Noordwyk 1. 14. 4e kl. (B) L.V.B.: Leiden 4Hazersw. Boys 2, 2—0. Adsp E.: Rouwkoop (b)U.V.S. (e), 0—4; U.V.S. (d)Katwijk (b), 3—1; F.: L.F.C. (c)—R.C.L. (c) 15—0; Quick B. (d)—U.V.S. (f), 6—2; Quick Boys (e) R.C.L. (b), 2—3. Die Haghe deed Rijnsburgse Boys capituleren: 21 Hagenaars misten twee penaltii Glanzend van vreugde liep de Die Haghe-speler Schuddelaro, omringd door zyn dansende ploegmaten naar het mid denveld terug. Hy. do linkshalf!, had dan eindelijk een bres gehakt in het Rijns burgse defensie-bolwerk: 21. Toen een kwartier voor het eind begon felle en harde strijd met als motto: „To be or not to be". Die Haghe, met de vei lige haven in zicht, trok de binnenspe- lers terug en liet de rood-witten komen. Eén keer kreeg invaller-linksbuiten A Heemskerk een dot van een kans. Maar ongedekt voor doel staande, liet hij de boogbal verkeerd op zijn schoen vallen Vóór het doel suisde de bal. maar t niét in! „We hebben pech", zeiden de Rijnsburgers, maar Arend had toch ten scoren, want het gat was groot ge- In tomeloze vaart was Die Haghe ge start. Alsof stopper Van Duyn stil stond, zó joeg midvoor Wieringa een paar keer langs hem heen. En de beide vleugels wisten op het gebied van snelheid óók van wanten! Maar tóch nam Rijnsb. Boys na tien minuten de leiding. Want toen linksback Weyer misgreep op een hardi lange center van Bart Heemskerk, schoot Zwaan meteen vooruit. Hij kwam moeilijke positie schuin voor doel, m hard en beheerst schoot Rynsburgs mid- voor(tje) in de „dode" hoek: 0—1. De Hagenaars dienden fel van repliek. Maar Van Duyn had er nu goed het oog in. Vlak voor de rust forceerde Die Haghè een hoekschop. Met een hoge boog „dropte" rechtsbuiten Van Gelder de bal voor het doel. Een wirwar van wild springende en koppende spelers. Maar boven alles uit kwam de blonde kop Van de Bos, die de bal het veld wee dirigeerde. Maar bij deze charge had hy de bal onopzettelijk met zyn aangeraakt en hiervoor gaf scheidsrech ter Arkenbout een strafschop. Van dc Broek, de linksbinnen van Die Haghe. miste zijn kans niet: 11. Na de rust hij wél kans er een aan de verkeerde kant van de paal te schieten, terwijl een derde! door Haggenbergs snel reageren de vuisten onschadelijk werd gemaakt. Toen volgde het hierboven vermelde doelpunt en hoewel Rijnsb. Boys het laatste kwartier alles op alles fcette, ge lukte het niet de gelijkmaker te scoren De Boys zfjn dus „uitgebekerd". D- Rijnsburgse aanvóerder Van de Ven gaf zijn makkers een slecht voorbeeld door rrtat en lusteloos spel. Leeggespeeld Rijnsb. Boys wa zacht eitje voor Noordwijk Roodbrocken wonnen op hun slofjes met 4—1. Glorieus en vastberaden heeft Noor wijk de Rijnsburgers uit de L.V.l bekerronde gewipt. Ach, de rood-witti die maar net een half uur terug van het Haagse slagveld, hadden illusies. Ze waren voor het overgref gedeelte „leeg". Kromhout was er he maal maar niet aan begonnen en V Vliet kreeg er in de rust ook tabak v; De Rijnsburgers gingen onder als bra noeste vechters, maar zonder kans zonder glans. Nadat Harteveld al gauw voor nu» er één had gezorgd, ging Van Rooya ;t eens alleen proberen. In een dribb _._s een rukwind stoof hij over de hal lengte van het veld, alles wat Ryni Boys was als nutteloze ballast achter z( hielen latend; dan in volle ren een zwa met zijn rechterbeen en de bal, kwist bestrooid met verfschilfers van terpaal, sprong in het net: 0—2. voetbalprofessoren langs het lijntje ko niet begrijpen hoe het mog de jare 1949 op zó'n spectaci laire manier een doelpunt te maken Maar niettemin lag de bal dan t maar glansrijk in de Rijnsburgse touv Systeem of géén systeem! Rijnsburgse Boys kreeg voor de nog kansen: zéér behoorlijke zelfs. Ma het schieten liet veel te wen"" Na rust is er maar één elftal geweest en dat was Noordwijk. Ga maakte er 0—3 van, terwijl dezelfde sp Ier ook nummer vier voor zijn reken» nam. Hij stond daarbij wel een p meter buitenspel, maar dat mocht 'm i hinderen! Met deze voorsprong kon niets meer gebeuren en Noordwj strekte zich uit op het fluweel. Men gin beetje aan „galery play" doen. Hé .oor een groot deel aan Van Duyn danken, dat er niet meer doelpunt* gevallen zijn. Elasé redde ten slotte eer. maar dit doelpunt bracht g vreugde meer Leiden IL.D.W.S. I 41 t Leiden I kwam Zaterdagmiddag tegt t. L.D.W.S. I met een sterk gewyzigde plofj k in het veld en heeft door de gasten n 41 te kloppen ook de 4e ronde om „Zaterdagmiddagbeker" overleefd, rood-witten hadden de beste spelers het tweede elftal gehaald en die hebbe :ioh stuk voor stuk een plaats in het eei jte waard getoond. Vboral het binnentri voldeed uitstekend en toonde over zo vei vaart te beschikken, dat de LD.W.S s verdediging zonder Rijsbergen, die eers j, daags tegen Gent speelt, keer op kei werd overspeeld. In de voorhoede va L.D.W.S speelde v. d. Weyden, die oo e tot de uitverkorenen voor Gent behoor ti ichtig, waardoor de aanval va j, De „Hollandia"-wedstrijden voort gezet en beëindigd „Njord" glorieerde ten aanschouwe Onder fraaie veel publiek weersomstandighede „Hollandia' roeiwedstrijden voortgezet. Tot vt vanaf de 's Molenaarsbrug stond hi publiek rijen dik om de strijd óp het water (misschien meer nog om de stu- dentenjool) te volgen. Toch was spectakel dit jaar niet zo groot dan gaande keren. Vanouds is er nu eenmaal at rivaliteit tussen Delft en Leiden i u de roódjasjes „Laga" verstek lieti gaan, ontbrak het aan de opwindende tonelen, waar de „gewone" burgerij plezier in heeft. Zoals gemeld, werd op deze middag )k voor het eerst gewerkt met het euwe Philipsapparaat, de mobilofoon De radio-reporter Aad van Leeuwen gaf vanuit de volgboot zijn commentaren op sommige wedstrijden, die vanuit hotel Molenaarsbrug uitgezonden werden. In de perskamer had men hier wel gemak buiten was het rumoer toch ie sterk om het gesprokene goed te kunnen volgen. Het programma werd vlotter verwerkt dan Vrijdag, maar ideaal was het niet. Door velen werd het betreurd, dat geen supplement-programma voor de tweede gegeven werd. Een goede traditie werd hierdoor gebroken. De lichte tegenwind is wellicht oorzaak geweest, dat het slechts tot één record- verbetering kwam. Mej R. Morelisse de „Amstel" vestigde nl. een nieuw record op het nummer Jonge Skif. De 1000 m-baan werd afgelegd in 4 min. (oud record 4 49), dus er gingen niet minder dan 17 sec. af. Ook no. 2, Berg van „Maas" bleef met 4.33 6 ver binnen het oude record. De strijd tussen deze twee dames was fel. De eindstrijden brachten overigens tal m „Njord"-successen, terwijl op de dames-nummers het Leidse „Vliet" zich' niet onbetuigd heeft gelaten. We laten thans de uitslagen volgen et hier en daar een kort commentaar: Dames: stijl skif Junioren: 1 Die Leythe, 2. Viking. Dames stijl skif beginnelingen: 1. Vliet, 2. Laak. 3. Nereus Jonge vier A: 1 Njord 8.05. 2. Nereus 13 (1% lengte), 3. Spaarne. Oude twee: 1 Njord 8 min. 46 sec2. Aegir 8 50. Dit was een mooie en span nende strijd, waarin de Leidse twee zien danig heeft moeten inspannen om de zege te behalen. Jonge skif A: 4e heat: 1. Amstel 8.40.2. 2. Triton 8.47.8, 5e heat: 1. Nautilus (geen tijd), 2. Njord. Beginnelingen 2: 1. Spaarne 9.14, 2. Triton 9.33.4, 3. Nereus- Een strijd zon der spanning, wat uit het tijdsverschil blijkt. Stijl 4. beginnelingen: 1. Spaarne, 2. Triton. 3. Vliet en Nereus (gelijk punten- Beginnelingen 4: 3e heat: 1. Njord 8 01 8, 2 Nereus 8.19; 4e heat: 1. Triton I 8 12, 2. Die Leythe 8.13 en 3 Phoras (ver). Een fraaie race tussen 1 en 2. 5e heat: 1 Viking 8.03. 2. Njord n 8.12 (De start de Vikingers was heel goed en zij waren steeds voor) Lichte vier: le heat: 1. Triton 7.57, 2. Argo 8.02,6 (1% lengte), 3. Aegir (6 lengten). 2e heat: 1. Njord 8.17.4, 2. Skadi 8.38 8 (7 lengten). Dames quadr. (4) snel: le heat: 1. Hunze 4.10.6, 2. Viking 4.17.8; 2e heat: 1. Vliet 4 07.4, 2. Nereus 4 27.8. Hunze, Vliet ec Viking als snelste 2e in de finale. Het restant der nummers zijn alle fi nales: Double scull: 1. Hoop, 8.36.4; 2 Nauti lus (op straatlengte). Dames snel 8-riems: 1 Vliet, 3.56.4; 2 Hoop, 4.04 8 (op 2 lengten); 3. Nereus (taflangte achter 2). De Leidse dames roeiden keurig gelijk; de stryd tussen 2 en 3 was zeer spannend. Jonge 2B: 1. Laak, 9.28.6; 2. Spaarne (ver). Jonge skif B: 1. Spaarne, 9.02.6; 2 Nau tilus <ver#) Stijlroeien 4 senioren: 1. Tromp; 2. Spaarne, 3. Laak. Jonge acht A: 1. N'jord II, 7 min. 0.3 sec.; 2. Njord I, 7.2.4; 3- Nereus. Dit was een fraaie race, waarbij de Leidse boten elkaar vrijwel niets toega ven. Bij de start behaalde geen van de drie ploegen voordeel, maar na 300 meter lag Njord II lengte voor op Njord I. die een halve lengte voor Nereus ging Op plan. 425 meter was Nereus iets af gezakt. Njord II roeide 31 tot 32 slagen per minuut; het tempo van Njord I was met 33 iets hoger. Bij de 2e pikettenry had Njord II licht tussen de boten gebracht en Njord I en Nereus gingen op een halve lengte verschil. Op de helft van de baan was het verschil tussén de eerste twee gereduceerd tot een halve lengte en Ne- Nereus lag op taflengte. Op 1500 meter kreeg Nereus een inzinking die men niet te boven kwam- De strijd tussen de twee N-jordploegen bleef fraai tot het einde en de tweede ploeg finishte met miniem verschil op 1 Nereus lag op 3 lengten. Jonge skif A: 1. Nautilus (M. Best Draaier), 8.51; 2. Amstel (B. Houtschili). Jonge vier B: 1. Aegir, 8.2.4; 2. Hoop, 811.2 (3 lengten); 3. Nereus. Dames snel 4 junioren: 1. Nautilus II, 4.17.8; 2. Nauliius I. 4.22; 3. Viking. Ook deze wedstrijd verliep zeer spannend en de overwinning kwam aan deze ploeg met gering verschil. 4 Beginnelingen: 1 Njord, 7.47; 2. Vi king. 8.02; 3. Triton. De Leidse studenten deden fraai waterwerk zien en roeiden volkomen gelijk. Ze wonnen onbedreigd. Dames snel skif jr.: 1. Amstel. 4.32 (nieuw baanrecord); 2. Maas 4 Hoop. De recordverbetering ;n we reeds in de aanvang. Skif senior: 1. Maas (van Stolk), 8.35.6; 2. Zaanlandse (van Orden),' op 5 leng- van Stolk stuurde aanvankelijk slecht en lag tot op de helft van de baan achter. Van Orden bleek het tempo ech ter te machtig. Lichte 4: 1 Argo, 8 04.2; 2. Njord; 3. Triton. Da Wageningers stelden er een eer in toch ook een succesje te behalen en gaven Njord, dat op 2 lengten lag. geen kans. Triton speelde geen rol. Dames quadr 4: 1. Vliet 4.08.2; 2. Hun ze 4.13.4; 3. Viking De Hunze-dames la gen het grootste deel van de baan aan de kop, maar een krachtige eindspurt bracht Leiden de overwinning. Dames snel 4 senior: Hier was Hoop veel aan kracht inboett lij „Leiden" was C. van der Kraan we* ens ouderwets op schot. Hij nam all .ier de doelpunten voor zijn rekenin Van der Weyden redde de eer voor LI W.S., toen keeper de Bree eens misgre? Fortuna lachte tegen Oranje-Wi En A.R.C. is uitgebekerd. Zelden zal ARC eén wedstrijd fortuinlijk verloren hebben als Zaterda tegen Oranje-Wit. Vrijwel steeds speeld men voor het O.-W.-doel, de voorhoedi idhalf V. d. Linden kogelden lustig op los; maar slechts-eenmaal, minuten na het begin, trof men het doel Toen schoot Van Heusden tegen de de Oranje-Wit-doelman af ginj de bal over de lijn. Daarna kogelde nog 4 maal tegen of onder de lat 0 palen; minstens evenveel keren was d doel der gasten kansloos geslagen als he hoofd van Markensteijn of het been andere speler nog redding bracht. Wi zagen een O W.-speler tollen, die per on geluk een kogel, dfe stellig doel getrot hebben tegen het hoofd kreeg om moedeloos te worden. Ei men ook. Een kwartier einde plaatste de rechtsbuiten der gasten feilloos in de doelmond, Sluis greep, liet de bal vallen er veel vijven en zessen ging die ov lijn. Dat was 11. Toen was bij AR( gelijk de fut er uit. Twee minuten het einde kwam er zelfs nog een tweedi Dordtse goal, eveneens na een slecht weggewerkt was. Het was pijnlijl te moeten verliezen. Een deel van het talrijke publiek koeldi door geloei en gefluit zijn ergernis op dl inderdaad wel eens onjuiste beslissingei nemende arbiter. Maar men bewees ARC geen dienst. Laat men toch ook de nederlagen sportief nei ERKENNING VAN NED. ZWEM PRESTATIES DOOR DE F.I.N.A. i"er erkenning als wereldrecord zal d» K.N.Z.B. bij de F.I.N.A. een aantal presta- indienen van Ned. z isters, in de wisselslag en orthodox! schoolslag. Zoals bekend worden dl wereldrecords schoolslag sinds 1 Januar gescheiden in deze beide nummers. Oude Wetering Lentse Boysteam Akerboom 53 Het personeel van de fa v. Lent en te De Kaag speelde Zaterdag tegi personeel van de fa Akerboom 1 werd een mooie en sportie- strijd, die verdiend door de Lentse Boy t 5—3 werd gewonnen. De ruststani i 3—1. h« „Vliet-"dames te vlug af. Er wa spanning en op 500 meter nog geen tussen de boten. 1. De Hoop 4.04.2; l De Vliet 4.07.2; 3 Spaarne. Het traditionele slotnummer, de Oude 8 aarvoor Njord en Laga ingeschreven hadden, dreigde te vervallen. Te elfdel e bleek echter een Nereus-achttal be id Njord party te geven en de Njord- ploeg die in de Jonge Acht A geroeid had. fungeerde als Britte im Bunde De start van de beide Njord-ploegea as zeer goed. Aanvankelijk gaf de Jonge Acht kranig partij maar Nereus, dat slecht gestuurd werd, kwam spoedig achter. Dl Oude Njord-ach-t die prachtig, beheerst waterwerk deed zien. liep zienderogen ;n ging met 4 lengten voorspronl door de finish in de tijd van 6 min. 44.4 De Jonge Njord-ploeg had kans ge- Nereus van zich af te schudden ging met lVi voorsprong op de Amster* dammers over de eindstreep. Toen klonken twee schoten ten teken dat de Hollandia-wedstryden 1949 einde waren. Het is sommigen bekend dat het met mee zal vallen dit jaarlijks roeifeest in stand te houden. Velen len het echter betreuren, wanneer sport-evenement zou komen te vervallen Met 5 overwinningen kwam Njord dit jaar in het bezit van de vurig begeerdl „Bertha"-beker. De andere Leidse ploe gen „De Vliet" met 3 en „Die Leythe" met 1 eerste prijs droegen by tot de glori» de Sleutelstad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2