fySlA^SALATA. „Alles loopt als vanzelf, zegt mevrouw Spoor En zij deed in één jaar 10.000 poststukken af, bezocht hospitalen, bemoedigde en hielp (Van een onzer verslaggeefsters) Een eenvoudige jonge vrouw zit vooi ons en zegt: „Ik kreeg opeens de ge dachte, nu anderhalf jaar geleden, om toen de luchtpost bij de eerste politiële actie uitviel, per radio de familieleden van onze gewonde jongens op de hoogxe te houden. Ik vertelde dat aan mijn en die voelde er alles voor. De volgende dag begon ik en veertien dagen daarna ontdekte ik dat het me totaal boven mijn hoofd gegroeid was. Toen heb ik het ge organiseerd en nu loopt alles vanzelf". Mevrouw T. H. Spoor-Dijkema, de echtgenote van generaal Spoor, gebruikt geen hoogdravende woorden, ze vertelt ons geen enkel verhaal van de dank bare moeders, die haar schreven noch een ontroerend staaltje van de blijdschap van haar zieken, die zij kon troosten opbeuren. Ze heeft al die dingen in haar hart geborgen en alleen de glimlach, die doorbreekt als men haar vraagt: „Kreeg u veel dankbetuigingen uit Holland?" ge tuigt er van- Ze heeft een geestige, kor date mond, mevrouw Spoor, die bijna even streng wordt als ze spreekt over Italië bijt op „Koloniaal" houtje Waar straks de „Grote Drie" plus Eén, die tezamen de „Grote Vier" vor men, weer bijeen komen om in de eerste plaats het Duitse vraagstuk aan te snij den, valt het op. dat het probleem der voormalige Italiaanse koloniën ook thans nog niet tot een oplossing gebracht is. Indertijd droegen de bijeenkomsten van de „Grote Vier" volkomen het karakter van een politieke debating-club en op meesterlijke wijze slaagden zij er in, tal van vraagstukken op de lange baan te schuiven. Met het probleem der Italiaan se koloniën werd op ergerlijke wijze ge sold en eerst toen de raad van ministers van Buitenlandse Zaken er geen raad meer mee wist, werd de kwestie voorge- 't Verklaarde uitzicht legd de Alge- Vergadering der Ver. Naties. Zulks geschiedde overeenkomstig de bepalingen van het Italiaanse vredes verdrag. Het is zeker niet de schuld ge weest van de energieke en rondreizende Graaf Sforza, dat aan Italië niet het beheer over een groot deel der voor malige Italiaanse koloniën is toegekend. Maar een moeilijkheid was indertijd, dat Togliatti het van de daken schreeuwde, dat Italië communistisch moest worden geregeerd en als die communistische hoogconjunctuur zou hebben doorgezet, zou zulks koren op de molen van Mos kou geweest ztfn. Immers als dit Italië weer grote invloed zou hebben gekregen in Afrika, zou tevens de strategische positie van Moskou versterkt zijn door de penetratie in het gebied van de Mid dellandse Zee. Sindsdien echter is er heel wat veranderd, want Italië geraakte veel meer gelieerd aan het Westen, ter wijl evenals in Frankrijk, de Invloed der communisten in Italië een dalende lijn vertoont. Vanuit dit standpunt be schouwd, dus van Westelijke zijde ge redeneerd, was er dus alles te zeggen geweest vóór het compromis Bevin- Sforza, om aan Italië het voogdijschap over een gedeelte der voormalige kolo niën te geven. Natuurlijk waren er te genstellingen, voortspruitende uit tegen strijdige belang i o.a. tussen Engeland en Frankrijk. Pe kwestie der Italiaanse •koloniën bleek veel minder te berusten op recht en bilP'V'ieid, rr.aar meer een volkomen „verpolitiekte" aangelegen heid te zijn, warrbg vooral de Arabische Liga, Moskou en enkele Zuidamerikaan- se staten een hartig woordje meespra ken. Na eindeloos gedebatteer in de Ver. Naties had men dan tenslotte een com promis-voorstel gefabriceerd, waarmee in de eerste plaats Engeland en Italië accoord gingen, maar toch ook de Ver. Staten en Frankriik konden instemmen. In grote trekken kwam het hierop neer, dat het voogdijschap als volgt zou wor den geregeld: Italië over Tripolitanië, Engeland over Cyrenaica en Frankrijk over Fezzan. Aan Abessinlë zou als kluif Westelijk Eritrea worden toegeworpen, terwijl het Oostelijk gebied zou komen bij de Brits-Egyptische Soedan. De Ita lianen zouden weer zeggenschap krijgen over Somaliland. Zelfs van dit, toch voor alle partijen vry redelijke, voorstel is niets terecht gekomen. Zoals men weet, heeft de Algemene Vergadering te Flushing Meadows deze compromis-voor stellen verworpen met 14 tegen 37 stem men en 7 onthoudingen. Het plan om Tripolitanië en Samaliland onder Itali aans trustschap te plaatsen, behaalde niet de vereiste twee-derden meerder heid. Als men bedenkt, hoeveel maan den men in de Ver. Naties met dit pro bleem bezig is geweest, nadat reeds vroe ger de „Grote Vier" er een nachtmerrie van kreeg, moet men Malik toegeven, Sat da gehele constructie weer in elkaar gezaKt is. De kwestie zal op de volgende zitting van de Assemblée opnieuw ter tafel worden gebracht. Als voornaamste oorzaak van de verwerping der voor stellen, wordt thans aangevoerd, dat in het bijzonder de -gedelegeerden der Aziatische landen en der Philippllnen tegen het Italiaans voogdijschap gekant waren, omdat zij geen voortzetting wen sen der vroegere „koloniale" politiek. Misschien dat de schim van de Duce, eens de man van het grote Abessinische avontuur, tal van politieke gemoederen heeft verontrust, maar men bedenke, dat dit fascisme in Italië wel voorgoed zal hebben afgedaan. Het is jammer, dat het probleem der Italiaanse koloniën zo „verpolitiekt" is. Zoals wij reeds vroe ger hebben gezegd: voor de oplossing van het Italiaanse werkloosheidsvraag stuk en met de investering van Ameri kaans kapitaal lag hier een kans ten bate vanhet Herstel. de moeite en zorgen van thuis, die onze jongens in Indië nog dikwijls te verwer ken krijgen. „Als ik een jongen vraag wat ik naar huis moet schrijven, dan is het altijd, hoe beroerd hy er ook aan toe mag zijn: „Zeg, dat het goed gaat, ze mogen zich met ongerust maken". En dan moet u weten, ze soms uit Holland hele brieven klaagliederen ontvangen over klei nigheden. Laten de mensen hier toch be grijpen hoe nodig de jongens opgewekte brieven hebben. Over 't algemeen hou- zich prachtig, zijn welgemoed en bijten zich er door Die zelfde moed is bij de achterblijvenden nodig!" Met haar zachte, rustige stem vertelt evrouw Spoor verder en ons begrip )or het enorme werk, dat zij verzette. Iedere militair, die in een hospitaal komt en op de lijst „Levensgevaarlijke zieke" of „ernstige zieke" geplaatst wordt komt ook in het kaartsysteem mevrouw Spoor. Het is nl. zo, dat de ouders of de vrouw van een mi litair bij levensgevaarlijke ziekte dit of ficieel gemeld wordt, daarna krijgt men bericht wanneer de zieke is afgevoerd de lijst „E Z." en waneer zijn toe stand zo ver gevorderd is, dat hij her stellende genoemd kan worden. Mevrouw Spoor echter zendt per radio, telegram of brief om de andere dag verslag uit over de zieke. Dit houdt in, dat zij 1 t in Batavia is, de jongen zoekt en contact opneemt met de dok toren of directeur van het hospitaal; de overige hospitalen in Indië ontvangt zij per telegram of rapport haar inlich tingen. Dit kost alles enorm veel tijd en zij wordt geassisteerd door enige leden van het V.HJC. om de administratie te voe ren. In een jaar werden 10.000 poststuk ken verzonden. Intussen gaat zij met bloemen, een boek of een fles eau de cologne naar het hospitaal, spreekt er met de patiënten, luistert naar hun moeilijkheden, schrijft, een ongeruste moeder terug, die haar een brief stuurde: „Jan schrijft niet meer, wat kan er zyn?" Dan raadpleegt mevrouw Spoor eerst de commandant van het onderdeel. „Maar dat doe ik alleen voor ouders wen; er zijn ook wel vriendinnetjes, die naar de een of ander informeren, daar begin ik niet aan, dat zou te inge wikkeld worden". „Op het ogenblik neemt me' Simons mijn werk waar en het „Comité vervanging familieleden" doet prachtig werk- Dit zijn dames, die bijvoorbeeld boodschappen doen voor de patiënten hen helpen, wanneer ze herstellende zijn, in materiaal voor handenarbeid e.d." Veel is mogelijk gemaakt door he' nevrouw Spoorfonds" van de vereni ging „De Band", waaruit het geld gepu' kan worden voor extraatjes, zoals stoe- 'oor een kerk, gordijnen voor eer recreatie zaal en de kleine geschenken, ;en echt ziek mens zo op kunnen beuren". is het wat het werk van mevroi Spoor kenmerkt, het begrip van wat e mensenkind ontbeert, als het ver is v wie hem lief zijn. Dat kan een jongen Indië zyn, of een ongeruste moeder Holland of een vrouw, die hier alleen tobt met haar kinderen. Mevrouw Spoor heeft een woord voor hen dat gaat hart tot hart; ze moet een dappere vi )m allen zo te kunnen helpen. Maar e daar zo bij ons zit en vertelt bewondering misschien leest i ogen, weert ze elke lofuiting door een vraag te stellen: „Schrijft toch vooral, dat onze doktoren en vi pleegsters zulk een prachtig werk doen. Ik heb de grootste bewondering hen, niets is hun te veel, we moeten hen heel dankbaar zijn." Dat willen we graag doen, maar toch moeten we het ook haar een keer zeg gen „Mevrouw Spoor u heeft in deze an derhalf jaar aan duizenden een licht ge bracht, troost gegeven en moed ge schonken en zij allen gedenken U met grote dank". AARTSBISSCHOP VAN PRAAG BESCHULDIGT COMMUNISTEN. De aartsbisschop van Praag, dr Josef Beran, -heeft de Tsjechoslowaakse munisten er van beschuldigd dat zij de godsdienstvrijheid onderdrukken. Deze aanklacht was vervat in een boodschap, die oorspronkelijk bedoeld was herderlijke brief, doch tenslotte werd rondgezonden als mededeling aan de geestelijkheid. Mevr. Spoor, wier stem we zo dikwyls over de radio horen, hield gisteren in Den Haag een persconferentie over haar arbeid in Indonesië. -Ze is hier in gesprek met lt.-kol. mr G. P. Kies van het dep. van Overzeese Gebiedsdelen, de heer F. E. Hollander, hoofd van de Legervoorlichtingsdienst en de heer J. A. AL Delfgauw, wnd. hoofd van het radioprogramma voor de Ned. Strijdkrachten De beste ter wereld Reeds vanaf, 95 cent LUXE GESCHENKDOZEN (zeep en Eau de. Cologne) vanaf f 1.65 Met spoed naar de publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties Opheffing organisaties der commissie-Woltersom binnen drie jaar Eindelijk is dan de AL v. A. aan de Tweede Kamer verschenen over de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. Hierin wordt betoogd, dat door het regelend op treden der bedrijfsorganisaties, de centrale overheid minder behoeft in te grijpen, hetgeen zal leiden tot een ontlasting van de Staatsorganen. Het geopperde bezwaar, dat medewer king van de bedrijfsorganen kan worden geëist bij de uitvoering van een wette lijke maatregel, wordt door de Regering niet gedeeld. Verdergaande socialisatie zal door de indiening van dit wetsontwerp niet achterwege blijven, als het algemeen be lang zulks zou eisen. Daar de instelling Van bedrijfsorgani saties volgens het ontwerp slechts bij de wet kan geschieden, hetgeen gemakkelijk tot grote vertraging leidt, heeft de Rege ring hierin een wijziging aangebracht, waardoor instelling van hoofdbedrijf schappen en bedrijfschappen ook kan ge schieden bij algemene maatregel van be stuur, wanneer omtrent de instelling overeenstemming bestaat tussen Rege ring, de soc.-econ. raad en een voldoende representatieve vertegenwoordiging van de betrokken ondernemers en werk- Bestaat die overeenstemming echter niet, dan moet instelling by de wet mogelijk blijven. Om. waar zulks gewenst wordt, de spoedige instelling van bedrijf-, hoofd bedrijf- en productschaopen te bevorde- i, wil de Regering de soc.-econ. raad spoedig mogelijk doen functionneren, opdat deze zich terstond met de betrok ken bedrijfstakken in verbinding kan stellen. ordt onvermijdelijk geacht, dat in de overgangstijd zowel Rijksbufeaux, bedrijf- en productschappen, als bedrijfs- i vakgroepen bestaan. De opheffing van de verschillende onderdelen der zg. Commissie-Woltersom zal niet steeds behoeven te wachten tot dat een bedrijfschap of hoofdbedrijfschap op het betrokken gebied tot stand is ge komen. De Regering is bereid een termijn van drie jaren in het ontwerp op te nemen, alle onderdelen verdwenen moe- Tevens is een bepaling opgenomen, aardoor buiten twijfel wordt gesteld, dat opheffing van de afzonderlijke groe pen der Woltersom-organisatie door de minister kan geschieden. Voorts wenst de Regering in de wet vast te leggen, dat de verordeningen der we organisaties niet in strijd mogen met verordeningen van de soc.-econ. raad en dat de verordeningen van de lagere organisaties niet in strijd mogen zijn met die der hogere organisaties. Dat de benoeming door het bestuur van >n voorzitter van een hoofdbedrijf- of ?n bedrijfschap de ministeriële goed keuring behoeft, komt te vervallen. practijk zal moeten uitwijzen welke vorm van openbaarheid voor de betrokken openbare lichamen het meest geschikt is. In het algemeen zullen be langhebbenden een bepaalde termijn moeten hebben om hun bezwaren tegen ontwerpverordeningen schriftelijk aan het bestuur te kunnen zenden. Het voorgestelde lichaam „De Alge- ene Bedrijfsorganisatie" komt te ver vallen. Volstaan wordt met de instelling een soc.-econ. raad, waaraan rechts persoonlijkheid wordt gegeven. Het wordt gewenst geacht aan de straf sancties tegen overtredingen der veror deningen van de nieuwe lichamen, welke overtredingen als economische delicten worden bestempeld, ook tuchtrechtelijke sancties toe te voegen. In afwachting van de oplossing van het tuchtrechtprobleem zijn enige voorlopige bepalingen betref fende tuchtrecht in het ontwerp opge- Voorshands zal het bestaande scheids gerecht voor de voedselvoorziening met de administratieve rechtspraak worden belast. Alin. Mansholt en Lieftinck in Friesland. Gisteren hebben de ministers Mansholt 1 Lieftinck een bezoek gebracht aan Grouw met het oog op de cultuurverbe tering van het Zwette-gebied. Er zal een wet worden ingediend om het werk nog dit najaar te kunnen beginnen. Het zal dienstbaar worden gemaakt aan de be strijding van de werkloosheid. Het Zendingscongres op „Woudschoten" Zowel kerken hier als in Indonesië dragen verantwoordelijkheid Openhartig en ernstig gesprek over heroriëntering van de Zending (Van een onzer verslaggevers). Op de grote Zendingsconferentie, die de Nederlandse Zendingsraad vorige week heeft georganiseerd, hebben tal van bekende personen uit de kring van de Zending, zowel zü, die op het „thuisfront" werken als degenen, die kortere of langere tyd in Indonesië hebben gearbeid, of straks (weer) zullen arbeiden, met elkaar tal an vraagstukken, die met de heroriëntering van het zendingswerk in Indonesië n verband staan, besproken en doorgepraat. Hier waren ouderen en jongeren bijeen, die elk hun visie op de problemen hebben. Dat die visie soms nogal uiteen lopend was, is by de langdurige discussies en onderlinge gesprekken duidelyk aan het licht gekomen. Deze gehele conferentie is een openhartig en ernstig gesprek geworden, waarbij zy elkaar hebben willen vasthouden rondom en bepalen by het Evangelie van Jezus Christus. Op deze eerste na-oorlogse grote Zen- rentie was niet het aanhoren dingsconferentie waren vertegenwoordi gers van de V.N.Z. „Oegstgeest", van de Zending der Geref. Kerken. Geref. Zen- dingsbond, Ned. Luth. Zendingsgenoot schap, Doopsgezinde Zendingsvereniging, Zending der Ohr. Geref. Kerken en de Vrije Evang. Gemeenten, Salatiga- Egyptezending, Leger des Heils, Protes- Kerk in Indonesië, Indonesië- Commissie van het C.N.V., Zendingsge nootschap van de Evang. Broedergemeen te, van de Oecumenische Raad, Rheinische Missionsgesellsdhaft, - .-Baseier Missions- gesellschaft en nog enkele instellingen, die bij de zending zijn betrokken. En onder hen bevonden zich J. C. van AndelRutgers, jhvr. C. M. Asch van Wijok, de hoogleraren dr J. H. Bavinok, dr S. F. H. J. Berkelbach der Sprenkel, dr P. Boendermaker, dr G. C. van Niftrik, dr J. M.'J, Schep per, dr J. H. Semmelinck en dr S. U. Zuidema, voorts kommandant Beekhuis van het Leger des Heils, ds A. Bikker, secretaris van Ohr. Geref. Zen- dingsdeputaten, dr C.' W. Th. Baron var Boetzelaer van Asperen en Dubbeldam, oud-voorzitter van de N.Z.R., dr W. G. Hairenstein, voorzitter van Gen. Zen- dingsdeputaten der Geref. Kerken, dr H. der Linde, van de Oecumenische Raad, H. W. J. A. Meijerink, lid van de Tweede Kamer, dr L. Onvlee, N.B.G., D. W. Ormel, van het C.N.V., ds W. A. Zeydner, voorzitter van de V.N.Z. 1 vele anderen. Het doel van deze „gemengde" confe- GLOBE" SNIPPERS J In het Japanse Huis van Afgevaardig- ;n is het gisteren nogal hoog gelopen by de debatten. Communisten en demo cratische liberalen begonnen elkaar uit te schelden voor alles wat mo< lelijk was. Daarna pakten ze eikaar zelfs en hielden een gevecht op de vuist, of gebruikten de oude, „edele Japanse vechtmethode" jiu jitsu. In Engeland, Zuid Taffordshire is een nieuw kolen veld ontdekt," dat 900 m diep ligt en van de rijkdom op minstens 400 millioen ton wordt geschat. Een Afri kaanse visser in Mombassa heeft gisteren een vishengel een 2.5 meter lange haai gevangen. Het is wel een sterk staal tje, vooral als men weet, dat het dier later met behulp van een 5-tons kraan op het droge is gebracht. Op 27 Mei a.s. gaat de filmster Rita Hayworth in Cannes trouwen met prins Aly Khan. Risto Ry-ti, die tijdens de tweede we reldoorlog president van Finland was, is gisteren vrijstelling van verdere straf vervolging verleend. Ryti werd in 1945, wegens zijn schuld aan de oorlog, tot 10 jaar dwangarbeid veroordeeld. De am nestie werd verleend op grond van de slechte gezondheid van de gevangene. ivin deelde mee, dat Egypte en En geland overeengekomen zijn om by de Owner-water val in Oeganda een dam in de Nijl te leggen en daarop een hydro- electrische krachtcentrale te bouwen. De tulpen van „Hope College" in Hol land (Michigan) zijn, voor ze geplant werden, in het nationaal atoom-labora torium te Chicago aan een bombarde ment met langzame neutronen onder worpen. Tot dusverre hebben de bloe- zich normaal ontwikkeld, alleen de bloei ds vertraagd- Sommige bollen zijn vernietigd, terwijl van andere de bloem beschadigd is. Eerst na drie of vier jaar kunnen radicale wijzigingen geconsta teerd worden. De 500 bollen zijn naar „Hope College" gezonden door dr W. E. de Mol uit Amsterdam. De uit 1200 zielen bestaande bevolking gevangenis van Meerut (India) heeft haar gemeenschap op democratische leest geschoeid. Zij heeft een assemblée van 72 leden gekozen en vijf ministeries in gesteld, n.l. „recht en orde", „voedsel, kleding en ligging", „arbeid", „gezond heid" en „algemene zaken". Tot de vertaling van Kravchenko's „Ik verkoos de vrijheid" in het Japans is toestem ming gegeven. 8 Israël is door Canada ,de jure" erkend.- i13, i lang- Was Uw wol veilig in tcilfofotl! ($*-'{ 35 cl p«. Netto 100 gr. durige referaten, doch juist het gesprek. Dit werd op gang gebracht door korte inleidingen over verschillende onder werpen, zoals „de grondslag der zending (prof. Bavinok). „het evangelie voor het gehele leven" (dr E. Jansen Schoonhoven en dr H. Kroeskamp), „Indonesië en de wereldkerk" (dr J. C. Hoekendijk en ds A. G. Honig), „urgente arbeid, die in In donesië nog verricht moet worden" (dr W. G. Havrenstein en mr S. C. graaf Randwijck) en „het thuisfront in bewe ging" (dr W. F. Dankbaar en ds B. Rich ters). Deze reeks werd voorafgegaan door lezingen van dr H. Bergema en dr K. J. Brouwer over „heroriëntering van het zendingswerk in Indonesië" en besloten met een samenvatting van het congres, onder de -titel „deelgenoten in verant woordelijkheid", door'dr J. C. Hoeken dijk. Voor een grondige heroriëntering, die de nieuwe phase in de contemporaire ge schiedenis van kerk en zending in Indo nesië vereist, is allereerst nodig een her nieuwde bezinning op de Bijbelse grond slagen van het zendingswerk, d.w.z. eer klaar inzicht in omvang, doel, basis er grenzen van het zendingsbevel, gezien ir het geheel van Gods heilsopenbaring. Dit was het uitgangspunt in de toespraak van dr Bergema, die evenals dr Brouwer een overzicht gaf van de huidige situatie in Indonesië, waar oecumenisohe san werking is ontstaan, welke samenre king tot uitdrukking komt in de Raad Samenwerking van Kerken en Zending, welke de daadwerkelijke eenheid eenkomstig de H. Schrift wil bevorderen en de Theol. School te Makassar, die uit gaat van de Indonesische kerken. Dat de nieuwe politieke situatie, met name in Oost-Indonesië, grote kansen voor de prediking van de bijbelse grond slagen voor de opbouw van het leven biedt, werd met voorbeelden nader toe gelicht, evenals de bedreiging, die de komende vryheid voor Indonesië voor toekomstige ontwikkeling van kerk zending inhoudt, doordat de christelijke kerken een kleine minderheid vormen en door de grotere mogelijkheid van door werking ook van anti-christelijke mach ten, zoals 'het saecularisme (nihilisme) het communisme. De geestelijke heroriëntering moet ech ter op de voorgrond staan. Het gaat om het naast elkaar staan en samen gaan Van zusterkerken en deze geest beheerst ook de verhouding tussen de Indonesische kerken tot Kerk en Zending in Neder land. Grondslag De enige grondslag der Zending, zo be toogde prof. Bavinck, is het werk van Jeizus Christus, de Gezondene des Vaders, Die als de verhoogde Heer alle volken betrekt in Zijn heil en zfich midden deze ten onder gaande wereld een meent e bouwt, welke gemeente Hij invang af als een actief, verantwoor delijk instrument opneemt in Zijn heils plan. Deze gemeente draagt van meet af „algemeen", oecumenisch karakter, zodat dus het maken van een tegenstel ling tussen „oudere" en „jongere" kerken l voorts ook het begrip nationale kerk ;n schriftuurlijke basis mist. Uitvoerig werd hierop nader ingegaan bij de gedachte, dat de Woordver kondiging gemeenschap-bouwend is, wel- ieuwe gemeenschap zowel geïsoleerd („anders" dan de wereld) als missi< i in het actuele, sociale en politieke i van haar tijd betrokken is, sloot zich nauw aan de lezing over „het e gelie voor het gehele leven". Afgewezen werd de theorie van Amerikaanse „social gospel", alsof door humanitaire en sociale arbeid het Koninkrijk Gods zou kunnen bouwen, Wanneer men echter als reactie hiertegen zich wil terugtrekken op de Woordver kondiging alleen, doet men, aldus dr Jan- Schoonhoven, evenmin recht aai Bybelse gegevens. Gods Woord interes seert zich niet slechts voor de ziel het hiernamaals, maar voor „mensen vlees en bloed" en voor de aarde, met inbegrip van alle menseiyke levensver banden. De Zendingspredi-king verzamelt de ge meente, maar als er een gemeente ont- Wezeninrichting „Zandbergen" vierde 75-j. jubileum De bekende wezeninrichting „Zandber gen" te Amersfoort bestond gisteren 75 jaar. Op de gehouden receptie waren "ezig de secretaresse van Prinses Wilhelmina, de Commissaris der Koningin Reinalda, en vertegenwoordigers diverse departementen. Mr H. M. de Vries van het dep. Binnenlandse Zaken deelde mede dat r. Mulock Houwer, de echtgenote v de tegenwoordige directeur, benoemd tot ridder O.N. Kinderen uit de diverse tehuizen voerden een fantasie-spel op. AMBON, A1ENADO EN DE MJNAHASA De gevolmachtigde van de Ambonnese en Timorese organisaties in Den Haag, mr E. v. d. Vlugt, heeft minister Drees gevraagd of er reeds een beslissing nomen is over de vraag van de tegenwoordiging dezer groepen op Ronde Tafelconferentie. Het 42.500 ton metende Britse slag schip „Vanguard", is gisteravond, de vooravond van het bezoek van prinse: Margaret Rose aan de stad, in Venetië aangekomen. staan is, houdt de. Zending niet op, dan begint zij eerst recht. De vraag, hoe het medische, paedagogiisohe en sociale i kerk en zending moet worden georganiseerd, is van secundaire beteke- Enerzijds moet gewaakt worden overbelasting van kerkelijke ambts dragers en vergaderingen, d-och ander zijds moet worden voorkomen, dat ge noemde activiteiten zich organiseren hechte verbondenheid met ,£et centrum: Woordverkondiginig. Wereldkerk Van groot belang waren de discussies over het onderwerp: Indonesië en d« Wereldkerk. Van oecumeniciteit kan te recht dan sprake zijn, zo werd opge merkt.-wanneer het betekent: denken er handelen vanuit het levend besef, dat mer in een kerk-in-wereldcontact (oikou- mene) geplaatst staat. De kerken in Indo nesië hebben te lang in een oecumenisch isolement, geleefd en het is te verwach ten, dat deze kerken steeds beslister a; sluiting zullen zoeken bij de kerken de onmiddellijke omgeving Dit contact zal aangemoedigd en zoveel mogelijk aten worden bevorderd. Duidelyk :d uitgesproken, dat voor zover d« kerken in Nederland met die in Indone- a'begeren samen te werken, zij realis tisch met deze nieuwe situatie zullen moe- rekenen en ook in dezen vooi Indonesisch initiatief ruim baan moe ten maken. Verscheidene problemen wer den bij dit onderwerp aangeroerd, o.m de Wereldraad van Kerken, waar bij zowel het pro als het contra werd be luisterd. De meningen werden openhartig tegenover elkaar gesteld en dankbaar was men, dat dit mogelijk was'in eer sfeer van een eerlijk én broederlijk ge- Samenwerking Van verschillende zijden werd sterk de nadruk gelegd op samenwerking. Wij varden met elkaar opgenomen in de vaart van Jezus Christus, Die zegt, dat de velden wit zijn om te oogsten. Elk zendingsterrein is onderdeel het gehele Indonesische -gebied. Het dr Harrenstein, die hierover sprekende. sterk beroep op allen deed elkaar tot klaarheid te komen terwille de Indonesische kerken, want strijd hier mag niet op hun ruggen den uitgespeeld. Wij zullen eerlijk, open ernstig met elkaar moeten studeren spreken, met beh-oud van eigen inzicht, want samenspraken en samen-werken be hoeft niet in te houden, dat wij het 'ver alle principiële kwesties met elkaar aas zijn. Nadat tenslotte de taak van het „thuis front" was belicht, waarbij de wens en de noodzaak werd uitgesproken, dat er steeds meer christenen moeten komen, zendingsactiviteit willen medewer ken, was de slotconclusie, dat de kerken 'n Indonesië met elkaar deelge noten in verantwoordelijkheid zijn. Niet op het verleden, doch op de toekomst zal het werk georiëteerd moeten zijn, waarbij voortgang van het bestaande en concentratie op het „eigen" werk alge projecten niet in de weg zullen staan. De kerken zullen aan opbouw van de nieuwe maatschappij Indonesië een constructieve bijdrage moeten leveren. Op deze conferentie is het gesprek met elkaar begonnen, er is bezinning op taak en nieuwe mogelijkheden. Christelijk Nederland zal naast het Woord de daad moeten tonen. smMV ~%(ippcrscfiepen jajen naar £oncfon JOHN MASEFIELD Zij nokten af, dat wil zeggen: zy wag gelden en strompelden over de doften naar de plekjes, waar zij maar konden kruipen. Zij konden zitten, liggen of hur ken op de buikdenning, die nagenoeg on der water stond, of in elkaar gekromd liggen op de doften en de kastjes in krampachtige houdingen, besproeid door het buiswater of van onderen bespolen door fonteintjes uit de verschillende lek ken. Maar ze waren zeelui, voor wie slaap de grootste zegen des levens is. Ze hadden zelfs nog wel onder beroerder om standigheden geslapen, aan dek rond kaap Hoorn of 's winters in het Kanaal. Zo probeerden ze nu te slapen, maar zonder veel succes. Zij waren nog niet aan de bewegingen van de boot met haar stoten, plotseling duiken en gieren gewend. Kruiser besteedde zijn wachttijd met het inrichten van een veilige bergplaats voor de tijdmeters en de sextant in de achterkast. Er was -geen kans op obser vatie die -morgen. Hij toerekende de plaats van de Blaokgau-ntlet bij het zinken op 32gr. 40' N. en 39 gr. 3' W. Hij merkte, dat de boot in dat wilde weer op iedere naad lekte als een zeef. Hij zei tegen de manschappen, dat de naden wel gauw zouden dichttrekken en hoopte van harte, dat dat inderdaad gebeuren zou. Hij hield de wacht bezig door de dirkjes op de doften te laten bindselen, de zoetwater- putsen met stukken zeildoek te laten af dekken en zeildoekwatervangers te laten knutselen, die als kokers van de mast naar een puts liepen. Een matroos stond op uitkijk, één aan het roer en een der aan de schoot, terwijl een vierde de tijd doorbracht met het breeuwen va ergste lekken. Ze liepen voor de wind in een woelige zee, hoofdzakelijk een oplopende zee. die evenwel niet recht roet de wind meeliep. De boot liep langzaam en met grote moeite tegen de golven op, schoot dan weer snel omlaag, om in de diepte even te stokken. Ze liep vreemd geruisloos, vond Kruiser, die aan het spektakel op de Blackgauntlet dacht, als die voo wind liep. Inplaats van de onophoude lijke wringende druk op het want, hei gieren van de wind in de stagen en het roffelen en klapperen van het tuig, zwoegde, ploeterde en proestte de kleine boot stil door de golven, slechts bege leid door plonsjes, plasjes en lichte sto ten en eer. onophoudelijk sissend breken van -golftoppen vlak achter haar. Kruiser had niet veel ervaring met een zeilsloep op zee. De oplopende zeeën zagen er on guur uit; hij wist, dat, als er één was, die de boot van-achteren een ietsje te hoog. oplichtte, deze haar voorover zou kante len. Hem bleek evenwel, dat daar geen kans op was, omdat de boot altijd was en naar beneden gleed, als boven de kop omsloeg, ofschoon beneden ii golfdal het zeil soms slap hing door te weinig wind. Hij had een ogenblik tyd om haar eens goed op te nemen, kleine, volle, achttienvoets-boot, die op de een of andere wijze een weg kon vin den in deze chaotische watermassa's, hoger, hoger, al hoger, een ogeniblik ir de kokende schimwoede van de breken de golfkop aarzelend, om dan de gierende helling af te slieren, de bemanning ver blind door schuim en water, om beneden gekomen in te houden, af te vallen, even heen en weer te zwalken om het dan weer te wagen, een nieuwe helling op. Het plotseling neer schieten, het gesis, de aandrang en de kracht van de aanbruisende golven deden zijn hart soms stokken; maar dan stelde de brutaliteit van het dappere ding hem weer gerust. De felle levende kracht van de wind beïnvloedde hem en hij voelde dat hij zijn commando tot een goed einde zou brengen. HU was de aanvoerder van dit troepje. Zijn hart was beklemd, als hy bedacht welk een reis dit zou worden, maar toch voelde hy, dat hij het er goed af kon brengen; deze vijftien mensenle vens hingen van hem af. De meeste hun ner waren ouder en verscheidenen waren betere zeelui dan hy, toch was hij de her der en zij waren de schapen; zonder hem waren ze verloren. Hij zat een ogenblikje aan lij, naast Stratton, die stuurde. Een beroerd kar wei dat sturen zo, met die oplopende wilde zeeën en een bootskompasroos, die voortdurend zoek was of rondtolde. Zo nu en dan. zowat om de twintig minuten, kregen zij een regenbui, zo zwaar, dat Kruiser soms de mast en het zeil niet kon zien, maar slechts een vage figuur op de buikdenning voor hem, die schuim en re genwater uitspoog en de boot uithoosde. „Ewyas Stratton was een „onverbeter lijke schavuit". Kruiser had hem van de 'me af aan niet mogen lijden. Hij een jonge, blonde vent, met valse, blauwe ogen en een mond. die doorlo pend scheen te grijnzen. Hij was mis schien drie-en-twintig, al jaren op zee, r geen goed zeeman. Hij deed nooit meer, dan hij moest doen. Hij was man van goede familie, hij schreef goede hand en sprak beschaafd En gels. Maar nu was hij volmatroos, zonder aspriaties voor de stuurmansbaan, ter wijl het feit, dat hij volmatroos was, hem totaal koud liet. Hij liet zich door zijn s niet op de kop zitten en trachtte zelfs de baas te spelen, maar maakte geen vrienden. Hij was tegenover de officie- wen brutaal als tegenover zijn maats, altijd weerspannig en klaar voor een rel- met een neiging tot sarcastische op merkingen. Hij was iemand, die geboren is, noch om te gehoorzamen, noch om te bevelen, maar voor beide partijen even onaangenaam. Hij was krachtig gebouwd. VRIJDAG 20 MEI 1949 I.C.V. lioudt zijn elfde congres in Lyon Over de arbeider in gezin, beroep en samenleving. Van heinde en ver zullen op 30 Me a.s. afgevaardigden van Prot. en R.l vakcentrales naar Lyon komen om dei te nemen aan het elfde congres van he Internationaal Chr. Vakverbond (I.C.V. dat daar van 31 Mei t.e.m. 2 Juni gehou den zal worden. Sinds het vorige gres is de positie van het I.C.V. aan merkelijk versterkt. Het verbond richtte belangrijk werk, ook in het kadei in de Ver. Naties. Drie jaar geleden stond het I.C.V. zijn kleine 2 millioen leden tegenovei het aaneengesloten front van het Wereld vakverbond, dat toen 70 millioen ledei telde. Thans ligt dit laatste, eer machtige orgaan in stukken. Het I.C.V zet zijn werk echter rustig voort. Het als enige internationale Chr. organisatie door de Sociaal-Economische Raad de U.N.O. en door het Internat. Arbeids- bureau erkend als consultatief orgaan had wat dat betreft dus reeds gelijke rechten als het Wereldvakverbond. Dooi gedelegeerden van het I.C.V. werd tensief meegewerkt aan het tot stam komen van de „Verklaring van de rech de i Op het komende congres zullen de eerste maal delegaties uit het Saar gebied en de Chr. sector van de Oosten rijkse vakbeweging tegenwoordig zijn. Vóór de officiële opening zullen op 31 Mei 's morgens zowel voor de Prot als voor de R.K. deelnemers godsdienst oefeningen worden gehouden, 's Middag! komt het lijvige verslag van de secretarii in discussie. Op de middag van de tweede dag zullen de tevoren aan de deelnemen toegezonden referaten door de opstellen worden toegelicht. Het onderwerp is „De persoonlijkheid van de arbeider gezin, beroep en samenleving"; de refe renten zijn ds J. Overduin, Geref. pre dikant te Amsterdam (gezin), M. Bou Ir.ndoux, secr. van de Franse Chr. Vak beweging (beroep) en prof. R. Houben, hoogleraar te Leuven (samenleving) Op 2 Juni zal het congres resoluties vast stellen. Amersfoortse kamparts krijgt 20 jaar Conform de eis veroordeelde h Utrechtse B.G. de voormalige kamparts te Amersfoort, N. Nieuwenhuyzen, di gevangenen op onmenselijke wijze kwel de, tot 20 jaar (m.a.). Ook mag hij ni mer meer werkzaam zijn in het medisch beroep. Voor het A'damse B.G. werd 6 (m.a.) geëist legen de 47-j. me\ Abraham-Schreuder aldaar, die 2 Joodse kinderen aan de SD had verraden haar Joodse man te redden. Uitspraak 2 Juni. DR. C. v. d. BERG VOORZ. VOLKSBOND TEGEN DRANKMISBRUIK Dr. C. v. d. Berg, dir.-generaal v internationale volksgezondheid en voori van de Benelux-commissie inzake drank bestrijding. te Den Haag werd gisteren gekozen als voorzitter van de Volksbond tegen Drankmisbruik in de plaats van mr. W. C. Wendelaar. Deze bond hield gisteren haar jaarvergadering in R'dam, waar de plaatselijke afdeling 60 jaar be stond. Burgemeester Oud ontving de gressisten op het stadhuis. Dr. F. F. Hazelhoff uit Groningen werd in de vacature mr. S. J. v. d- Hoever hoofdbestuurslid gekozen. LEIDSE STERRENWACHT VAN JOHANNESBURG NAAR AUSTRALIË? Het waarnemingsstation van de Leidst sterrenwacht in Johannesburg (Zuid- Afrika) zal mogelijkerwijs op den duur naar het nieuwe Australische observa torrum van de berg Stromlo nabij Can berra worden verplaatst. Australië deed reeds een beroep op deze sterrenwacht, evenals op Amerikaanse en Zweedse stu denten. Bovendien overweegt de Leids® sterrenwacht al geruime tijd om te huizen, daar men last ondervindt vai zich uitbreidende stad Johannesburg. Radioprogramma voor vanavond HILVERSUM I (301) VARA Denk om de bocht 7.1* Kwarti Corduwener. VPRO 7.30 Het eigen woord vrijzinnig Protestantisme. 7.50 Tien :ht. 8 - Nieuws. 8.05 Luci Waringa, 8.30 Industrialisatie. 8.55 Zo Juist nen boeken. VARA 9— Men vraagt... 9.30 Wat er aan de hand was met Pyi eekoverzicht 10-15 Swing Hollywood. VPRO 10.45 Avondwijding. VARA 11.— 11.15 i-elijk gezii Orkest 12— Sluiting. HILVERSUM II (415) NCRV 7.— Nieuws. 7.15 Internat, economische e e samenwerking. 7.30 Het actueel g« 7 45 CWV-kwartier. 8— Nieuws. 8.C amma proloog. 8.15 Radio Philharmoi t. 9.15 Een snufje land. een lepel wa 45 NCRV-kwartet. 10 Muziekforun Avondoverdenking. 11.— Nieuws. 11.1 Mandolinata. 11.45 Gram. 12.— Sluiting. Wat de radio Zaterdag brengt HILVERSUM I (301) VARA 7— Nieuw». 15 Gymnast 7 30 Selecties. 8— Nil 8.15 Gram. 8 55 Concertgebouworkest. VPRO Tijdelijk uitgeschakeld. 10.05 Morge 'ijding VARA 10 20 Radiofeuilleton. 10 oor de arbeiders in de cor.tinubedrijvt 140 Serge Rachmaninoff. 12— Accordeo 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Gram. 1 itrijdkrachten. 130 The Ramble :n bonte vogelvlucht 2.20 A'dam Politie-kapel 2.50 Fryske kunst 3 15 Oi epkar Kor Hur rhythm Sportpraatje. 5:- 5.30 Om en nabij de 6 15 Pianospel. 6.30 Voor de strijdkrachten. 7.— Artistieke staalkaart. VPRO 7.30 Lezen Bijbel. 7.45 Voor de Nederlanders in Duitsland. VARA 8— Nieuws. 8 05 Dingen de dag. 812 VARA-Varia. 8.15 Prome- -Ork( 9 15 Hel i de Mei. 10.- Mensen die we wel eens ontr De jonge Flierefluiters. 11.— r ~hez Marcel. 20 min. Parijs in ,er. 11.35 Gram. 12.— Sluiting. HILVERSUM II (415) KRO 7.15 Kamerorkest. 7.30 Maria Morgengebed. 8.— Nieuws. 8.15 Pluk de 9.05 Cc Zigeunerklanken 10 10.15 Muziek houdt fit! i. 11.45 Schoolradio. 12.15 Lichte orgelbespeling. 12.30 Land- en tuin- uw. 12.33 Amusements orkest. 12.55 Zon- wijzer. 1— Nieuws. 1.20 KRO Amuse- mtsorkest. 1.50 Film en toneel. 2.10 Paul Lincke programma. 2 20 Engelse les voor be- il Lincke progr. (vervolg) s 3 Gram. 3.10 Naar het wonderland der muziek. 3.30 „St Rochus" te Ubach. 4 Bescherm de jeugd. 4 10 Jonge- renconcert. 4.30 Gregoriaans. 5.— De Wig wam. 6.— Concert 6.30 Journalistiek week overzicht. 6.45 Metropole Orkest. 7.— Nieuws. 7 15 Actualiteiten. 7.25 Metro pole Orkest. 7.50 Katholiek thuisfront over al! 8— Nieuws. 8.05 De gewone man. 8 1* Gram 8.20 Lichtbaken. 8 45 De stem van d* weck. 9— Negen heit de klok. 9.45 Radio- diagnose. 10.— Weekend Serenade. 10.30 W(J luiden de Zondag in! 11.— Nieuws. 11.15 (Wordt vervolgd).Radio Philharmonisch Orkest. 12.- Sh"**«»g.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 4