HOE MAT MOENAR een kamponghuis maakte van zijn bed HOEZEE de vreugde stijgt ten top Bemanning hoste over het dek, toen de vleet binnenkwam 9< NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 20 MEI 1949 Hij dwaalde de kant uit. waar dat ge luid vandaan kwam en hij was geroerd door dat mooie, die klanken van thuis, hier zo maar in dit grijze huis. zo ver van Java. Als je de ogen dicht deed. vond Mat Moenar, was het precies of je op het dorpsplein de gamelan hoorde 21J spelen in de avond. En bij de muziek Di daarvan, zag hij hoe er gedanst werd. Het is zo bij die gamelan, eerst waren er de dansen en toen maakten de voorva ders van Mat Moenar er de muziek bij. De een leert het de ander. Daar komt het van. dat er, op de slaapzalen van die Inlandse bedienden, niets anders wordt gehoord. Er zitten altijd wel een stuk of wat jongens om zo'n spelend gamelan gezelschap te wachten, tot één er genoeg van heeft en wat anders gaat doen. Dan neemt een ander onmerkbaar, z'n plaats over en de muziek tik-tokt, luidt en gongt verder. Het is een rustig makend geluid. Heel wat anders dan de z.g. Europese- en Amerikaanse dansmuziek, die Mat Moenar aan boord van het schip Als de gamelan speelt en het tolletje draait.is het net thuis (Van een onzer verslaggevers) Het leek een klein beetje op thuis, daar ln die Kraton, het verbiyf der Indonesisch! bedienden op de Lloydkade in Rotterdam, meende Mat Moenar. Waarom hy dat zo dacht? In de eerste plaats om de geluiden. Uit alle hoeken van het grote gebouw dreven gamelan-klanken op hem aan. De ■lag op bekkens, op de Gambang, de kleine gong en de Kendang, de grote gong. een klein tolletje, waarvan de flanken het tolletje had een rechthoekig rompje dezelfde cijfers gaven, als op het stuk grauw papier stonden. Om het tolletje niet in z'n actie van draaien te storen, zette de „bankhouder" er een lege bast van een halve cocosnoot overheen. Wan neer dan een licht gerucht binnen in de stolp aankondigde, dat het tolletje op z'n kant lag, legde ieder snel het bedrag van z'n inzet ,op het vakje op het grauwe pa pier, waarvan hij dacht, dat het op voor komende cijfer zou corresponderen met z'n verwachtingen. Dat luikte soms. Dat lukte ook wel eens niet en dan was de „bankhouder" de man, die er met de centen vandoor ging. Starend naar dat spel herinnerde Mat Moenar zidh opeens het verhaal, dat z'n vader eens vertelde over een man op een van de Lloydboten, die niets liever deed dan gokken en sparen. Dat is een heel vreemde combinatie, maar tiet bestaat. Die man voelde zich zeer ongelukkig, als hij niet spelen kon. Maar hij wilde en hier en daar in de havenplaatsen ge hoord had. Om van de harmonica trek kende kloeke zeelieden, die in de zee manskroegen hun „liedjes van de zee" Zingen maar niet te praten. Het maakt, dat Mat Moenar zich vol komen op z'n plaats voelt. Hij zegt „Sla mat pagi" tegen de spelende jongens. Hij gaat tussen hen zitten, gemakkelijk en hij ■peelt z'n thuis geleerd partijtje mee. Echt plezierig was het, maar voor een Jongen als Mat Moenar, die voor het eerst ln Rotterdam en in een kraton verblijf hield, was er nog heel wat meer te zien. Toen hij de trappen van het gebouw opkwam, bekroop hem ook toen niet de lust, eens te gaan kijken bij die groepen van jongens, die daar op de overlopen en op de trapportalen zaten en met el kaar spelletjes gokken deden? Hij ver giste zich niet, zij waren aan het dobbe len, z'n mede opvareden van de „Willem Ruys" en naar de spanning op hun bruine gezichten te oordelen, ging het er heet san toe. Ze zaten in een kring. Voor de voeten van de bankhouder lag een stuk grauw papier, waarop, met wit krijt, in kleine vakken stippen waren aange bracht. Net als de cijferaanduiding op domino-stenen. Op een bordje draaide Voorschoten Onverantwoordelijk. Dezer dagen deed zich Verbrandingsoven der gemeente Ongeluk voor- Tijdens de verbranding van vuil hoorden de daar werkzame arbeiders plotseling een knal. Veel vuil en een serie stenen uit de oven vlogen door de ruimte, waar de arbeiders zich bevonden, en tegen het gewelf. Bij nader onderzoek vond men een aantal hulzen van mitrailleurkogels. Dat de directeur van openbare werken zich verontwaar digd toonde, toen hij ons het bericht doorgaf, laat zich verstaan. Een ernstige waarschuwing i6 zeker nodig. Gelukkig heeft zich geen persoonlijk ongeval voorgedaan. Huldiging commandant brandweer. Het was gisteren 25 jaar geleden, dat de heer P. Kaaijk, commandant van d« vrijwillige brandweer, bij de Voor niet spelen, want hij had bijna zoveel geld, dat hij in de cantine van de Kra ton, nieuwe pannen kon kopen voor thuis in Indië. Bovendien had hij van de Maat schappij geld en bonnen gekregen voor een nieuw pak en nieuwe schoenen. Met beide begerenswaardige artikelen toege rust, kwam hij eens thuis, arm aan geld, maar rijk aan goederen. Hij heeft toen, omdat ze zo gezellig aan het spelen wa ren op de overloop, eerst z'n pak ingezet en toen z'n schoenen. Er was op een ge geven ogenblik niets meer over. Toen leende hij een gulden en met dat bedrag legde hij de grondslag voor een nieuw vermogen. Dat omvatte een bedrag v F 25.bij het sluiten van de markt. Deze winst vond de man zo geweldig, dat hij direct de cantinebaas riep en hem vroeg, „de heren te vragen, wat ze wilden drin ken" Hij bleef arm en z'n pannenimport op Java een illusie Maar wat Mat Moenar het meest huis herinnerde, was de manier, waarop zijn, reeds aanwezige, collega's zich op hun bedden hadden geïnstalleerd. Ze hadden daarvan knusse kleine huisjes gemaakt. Kamertjes voor zich alleen of, voor de gezelligheid, twee of drie perso nen. Zij zaten, plat op de matras van hun bed. niets te doen, te ginnegappen of een knoop aan een jas te naaien. De dekens lagen niet op hun bedden, maar w als wanden, rondom het bed gespannen, aan de binnenzijde behangen met alles wat de bewoners lief en dierbaar portretten van erg mooie vrouwen, v van de vrienden tegen Mat Moenar den, dat het filmsterren waren; spiegel tjes, beeldjes, krissen en hele rekken me' pannen en potten; blikjes groente er soep, pakken kaas in blinkend zilverpa pier en degelijk Hollands ondergoed met héle lange mouwen en héle lange pijpen en zelfs een vorstelijke pajong. „Natuurlijk is er ruimte genoeg, allemaal zo'n kamertje van je bed te ken", zei een van de vrienden, „maar is zo gezellig om van t-wee bedden tegen elkaar een huisje voor drie personen te bouwen. En het is ook warmer", voegde hij er aan toe, „want denk er aan Moenar. Holland is een verdraaid koud land". Nou, dat ondervond Mat Moenar ook. De eerste nacht had hij onder de dekens op z'n bed geslapen, omdat hij zich beeldde, dat het warmer moest zijn, dan de dekens als een huis om je bed te dra peren. Maar na het wakker worden, de volgende morgen, had hij dat één, twee drie veranderd en ook een kamponghuis van zijn legerstede gemaakt. Als je open en bloot in die slaapzaal lag met allemaal huisjes om je heen, was het net of het overal vandaan tochtte. Daai maakte hij, met behulp van enkele vrien den gauw een eind aan. Toen in het geroezemoes van d( ochtend, nadat zijn huis klaar gekomen was en hij het met enkele plaatjes uit de krant ook bewoonbaar had gemaakt, kreeg hij het gevoel dat hij op de aloen- aloen van zijn dorp zat. De gamelan speelde wéér en op een klein pleintjr tussen de bedden kampong-woningen stond Adenan de kapper en ontdeed de Madoerees en Javaan na de andere het overcompleet aan donker, zwart haar. Hij kende Adenan. Een goeie kap per. Die leerde het vak bij een blanke barbier in Batavia. Hij knipte op alle schepen van de Lloyd en: „als Adenan je schoor", hadden de vrienden gezegd, „dan kon je elk meisje aan de wal krij gen, die je maar hebben wilde". Ze wa ren meteen in een verschrikkelijk gelach uitgebarsten, omdat ze veronderstelden, dat Mat Moenar nog wel geen baard zou hebben, zo klein als die nog was. „Jullie zijnjullie zijnstotterde de jon gen. Hij kreeg geen gelegenheid te zeggen wat ze waren de plagers, want er schoof iets aan hem voorbij, dat niet, zoals de andere Indonesiërs, een topi, (zwarte muts) of een ikat kepala(een hoofddoek) om had, maar een erg lichte, erg grijze, erg mooie deukhoed boven een even fraai overhemd. „Zo echtAmerikaans" zei Mat Moenar's vader, die de verbazing z'n zoon opgemerkt had. Dat zijn jongens, die op schepen naar Amerika gevaren hebben. Die kopen dat daar alle maal. „Bovendien", vervolgde Mat Moe nar's vader, „die jongens waren in de oorlog in Engeland en ze kregen daar toen wel f 140.— oorlogstoeslag per maand. Denk je dat eens in: f 140.per maand. Ze verbeelden zich nu, dat ze de heren zijn en ze zijn erg lastig voo mandoers. Ja, Mat Moenar, het is moeilijk om hier het Westen een beste, flinke jongen blijven, gehoorzaam en dapper je best doend, als je zoveel geld in handen krijgt. Dan denk je dat de wereld van jou is. Maar dat is ie niet!" Toen wenkte Adenan. Op de „kappers stoel" liet Mat Moenar zich knippen. schotense brandweer kwam. Het ge meentebestuur en het korps wilden deze dag niet zo maar laten voorbijgaan en d< heer Kaaijk is dan ook in het gemeente huis op hartelijke wijze gehuldigd. De burgemeester nam het eerst het woord en memoreerde de veelzijdige activiteit van de heer Kaaijk in zyr 25-jarige loopbaan. Het was hem eer groot genoegen de jubilaris de onder scheiding met oorkonde te kunnen uit reiken voor 25-jarige dienst bij de brand weer. Mede namens het gemeente- personeel bood hij tenslotte een tweetal boeken en een bloemstuk aan- Vervolgens sprak de heer Mathot namens het korps. Verder werd de heer Kaaijk toegesproken door de vroegere commandant, de heer Brinks, mr Woi- dringh v. d. Hoop, burgemeester van Katwijk, namens de Zuid-Holl. brand weer-bond en de Kon. Ned. brandweer ver., de heer Noesten, namens de van brandweercommandanten, de heer Vlaanderen, oud-commandant te Leiden, de heer Hagedoorn, commandant te Leiden, de commandant van Wassenaar, de heer Bouw, namens de plaatselijke E.H.B.O., en de heer Hoogwerff Kroon, namens de Kon- Wilhelminavereniging. In een vrij uitvoerige speech dankte de heer Kaaijk. Onder applaus maakt hij bekend, dat de heer J. Lekkerkerker was bevorderd tot brandmeester waarn. commandant. Ouderavond. De oudercommissie van de openbare lagere school had in de zaal Leidseweg GALMT TEGEN VLAG EN WIMPEL OP EN DAAROM NU DE VLAGGEN UIT DE DOORMAN BRACHT ALS EERST DE BUIT DE NIEUWE HARING AAN EN VALT DE VISSERIJ WAT MEE DAN KOOPT EEN IEDEREEN TEVREE IN KATWIJK AAN DE ZEE WANT VOOR UW KLEDING GROOT EN KLEIN MOET U TOCH BIJ PLANJE ZIJN WIJ WENSEN VAN LEEUWEN EN ZIJN KORNUITEN VOOR ZIJN EERSTE RECORD-REIS EEN HELEBOEL [DUITEN HET ADRES VOOR IEDERE BEURS 95 de laatste ouderavond van het lopende cursusjaar georganiseerd. Na enkele in leidende opmerkingen van de voorzit ter, de heer A. de Grpot, had het hoofd der school, de heer J. H. Krooshof, ge legenheid mededelingen te doen. De heer A. Vreeman verkreeg daarna het woord om uiteen te zetten hoe zijn opvattingen zijn over het geschiedenisonderwijs op de lagere schooL Nieuw onderkomen voor de gidsen. De gidsen van de St. Laurentius-paro- chie hebben een nieuw onderkomen ge kregen. Momenteel zijn de diverse krin gen over de gehele gemeente verspreid, doch gisteravond kon mem een eigen home voor de gehele groep in gebruik nemen. Dit eigen home is de gymnastiek zaal van de oude R.-K. Meisjesschool aan de Veurseweg. Burgerlijke stand GEBOREN: Jacoba A., d. v. J. G. Meijer en A. de Bode; Petronella, d. v. P. O. Douwes en M. Querreveld; Rob, z. van Johannes Dee en J. Waasdorp; GijSbertus J. P., z. v. G. Mark en L. M. v. d. Krogt. OVERLEDEN: F. L. Bloemendaal, 58 jaar, echtgen. van G. P. Verkerk; S. L. Bakker, 51 jaar. GEHUWD: F. J. M. Gussenhoven, 28 j. en G..C. van Ruiten, 23 j.; D. A. Anker, 29 jaar en J. C. van der Meer, 28 j.; E. C. Westgeest, 31 j., en M. W. C. Hooijmans, 32 jaar Uitreiking extra rantsoenen voor bijzondere arbeid op 23 Mei a.s. van 9.30 tot 15 uur. Voorhout De uitreiking toeslagkaarten bijzondere arbeid vindt plaats op Dins dag 24 Mei van 9.30—12 en van 13—15 voor de letter» AI; Dinsdag 31 Mei 9.30—12 en van 13—15 uur voo letters JR; Donderdag 2 Juni van en van 13—15 uur voor letters SZ. Morgenavond (Zaterdag) om half 7 heeft een voetbalwedstrijd Haz. Boys I RCL 3 plaats. Hillegom Burgerlijke stand. GEBOREN: Maria Jd. v. W. J. van Abswoude en A. C. van den Berg. ONDERTROUWD: J. de Groot en J. A. Lieverse; J. J. Sejjsener en G. C. la Feber; T. L. Groenewegen en J- van der Linden; A. Nowee en A. C. G. van der Laan. GETROUWD: C. Duivenvoorden en E. E. Spierings: D. Schutte en S. S J. Huisman. OVERLEDEN: K. G. Teeuwen, m.. 44 j.; M. C. DamenrGroot, vr, 78 j.; J-( Persoon-Mesman, vr, 70 j. Zó lekker is de Eerste Katwijkse Nieuwe. De burgemeester genoot er van, vanmorgen om goed half 9. Foto D. Kruyt. KW 227„Karei Doorman", was de eerste Zo prachtig gelijkmatig zat de haring verdeeld (Vervolg van Pag. I) Er zullen om half 9 niet veel Kat- wijkers zijn geweest, die heit grote nieuws nog niet wisten. Om 8 uur precies voer .Karei Doorman" tussen de pieren door en enkele minuten later klommen we aan boord. Met een motorbootje wa ren we de overgelukkige schipper Willem van Leeuwen begemoe-tgevaren. Via de sterke zender van de KW 227 hebben wfl de op de visserijband luiste rende Katwijkers toen gemeld, dat de Karei Doorman de haven binnenvoer niet die van Katwijk helaas, maar (nog) die van IJmuiden (hoe lang nog?). De voor de bemanning van de „Karei Doorman" schier ondraaglijke spanning maakte plaats voor een geweldig enthou siasme: als eerste logger binnen! Men had het ao juist pas van de loodsboot ge hoord. Op zee had men het gehoopt, maar zeker weet je t nooit: niet iedere schip per immers geeft zijn juiste positie op. De heer H. J. van Leeuwen, vader van de schipper en eigertaar van de KW 227, had inmiddels opgebeld naar Vlaardin- gen en Scheveningen. ,Zijn informaties bevestigden, dat Katwijk vandaag inder daad de primeur hadKatwijk, voor aan in het visserijleven, maar zonder eigen havenIs het niet schrijnend? Dat moet over enkele jaren anders zijp. Een belangrijk deel van onze volkskracht zou langzaam maar zeker worden tegen gewerkt, als het niet gebeurde. Dat voel den wij allemaal ook op de Karei Door- Stuurman Jail van Leeuwen hield aan op de Tegelbjesmarkt. Reeds weerklonk hier en daar gejuich. Soheveningen- Radio maakte melding, dat ons bericht over de Karei Doorman was doorgeko men. Het enthousiasme, de Katwijkse trots groeide met de minuut. Hoe is de kwaliteit, sohipper? Goed. 't is vette haring, niet al te groot. We hebben gevist op 57 graden N.B. en 3.5 graad O.L. Door de sterke motor hadden we by het uitvaren reeds spoe dig een voorsprong. De vleet werd en kele uren eerder uitgelegd dan by de andere loggers. Gistermorgen werden in de record tijd van vyf kwartier de 40 netten inge haald. De haring zat prachtig gelijkma tig in de netten verdeeld. Dat was ge makkelijk en vlot werken. De beman ning heeft een rondedans gemaakt, op de klompen gehost, toen men zag, hoe schitterend vlug het werk verliep. Om kwart voor 4 gisterochtend werd de terugtocht aanvaard. De motor liep constant 10 knoop. Het weer was buiten gewoon aardig. Het was een zeldzame reis, aldus schipper Van Leeuwen. Hij schatte het aantal haringen per kantje op een kleine 1000. Een praatje met de jongste op l\et schip, de 14-jarige afhouwer Willem Kuyt, gaf er eveneens blijk van, dat aan boord unaniem op voortreffelijke wijze is gewerkt. Wim was de eerste dag nogal zeeziek geweest, maar voelt zich nu al een ware zeeman. Zijn eerste reis is er dan ook naar geweest! De kade te IJmuiden herbergde zeer veel belangstellenden uit Katwijk en IJmuiden. Tal van verslaggevers en fotografen waren present. Hoe geheel anders dan vorig jaar! Dat is dank zij het werk van de zo actieve K.M.C. Alle hulde. Zo moet het. Wij zullen ze in den lande en vooral in Den Haag laten voe len. hoe de zaken staan, hoe men in Katwijk over de haven denkt! In optocht werd naar vlaggend Katwijk teruggereden, de motorpolitie en B. en W. voorop. Afgeslagen werd in de zaal Haasnoot aan de Dwarsstraat. De animo was groot. De gemiddelde prijs was ƒ315 per ton inhoudende ongeveer 900 stuks, ton werd gereserveerd voor de keu en zal vervolgens door het comité zeehaven worden verdeeld onder alle officiële personen, die bij de stich- van een haven zijn betrokken, tot die minister toe. In Nieuw-Brittenburg werd de beman ning vervolgens gehuldigd. De burge meester dankte haar en zette een duide lijke streep onder deze dag. „Katwijk zal zeehaven krijgen", dat staat voor vast, maar er zal voor gewerkt moeten worden. Namens het comité Aotie Zeehaven sprak de heer J. van Tongeren, nai de K.M.C. de heer W. van Beelen. Hij bood aan ieder lid der bemanning geschenkje aan. De heer H. J. van Leeu- dankte en schonk de burgemeester klein vaatje haring. Ter begeleiding de Hollandse nieuwe werd hierna oude Hollandse gedronken. Op het gesprokene 'hopen we morgen terug te komen. Hedenmidag om ongeveer 4 uur zou Hollandse Nieuwe zyn heerlijk, maar voor Logger-ontvangsl ls niets beter dan een RADIOTOESTEL gekocht by HENK SCHAART Katwijk zal dit jaar meer service aan de badgasten kunnen bieden Het bestuur van V.V.V. is niet pessimistisch gestemd Het bestuur van de vereniging voor vreemdelingenverkeer is omtrent de resultaten van het aanstaande badseizoen niet pessimistisch gestemd. Uiteraard is nog geen positieve conclusie te trekken, doch. waar het aantal aanvragen om in formaties dat van 1948 reeds heeft over troffen, mag worden aangenomen, dat de beschikbare ruimte wel zal worden be nut. Wel zal meer en meer tot uitdruk king komen, dat de middelen om een vacantie te financieren niet meer in zo ruime mate beschikbaar zijn als na de bevrijding het geval was. Wellicht zullen de perioden van verblijf in Katwijk iets worden bekort, terwijl aangenomen kan worden, dat men zal pogen met goed kopere huisvesting te volstaan. Dit is echter een algemeen symptoom. Het aantal pensions is nog steeds uitermate beperkt. Tengevolge hier van tullen tal van aanvragen niet voor inwilliging vatbaar blyken. Het gemis van hotelruimte tal op den duur eveneens tot een oplossing moe ten komen, hetgeen des te meer klemmend is, wanneer de herbouw van de panden langs de boulevard nog langer op tich laat wachten. Naar mü verwacht, zal dit jaar de herbouw van een zestig-tal panden, onmiddellyk ten Noorden van de Vuurtoren, nog wel tot uitvoering komen. Een belangrijke stap in de goede rich ting is de sinds kort ontstoken verlich ting van de boulevard. Katwijk heeft hierdoor in zijn reconstructie een sahakel voltooid, welke voor het vreemdelingen verkeer nauwelijks is te overschatten. De bemanning van de Kw 227 (Karei Doorman) De bemanning van de Karei Door man (KW 227) bestaat uit de volgende koppen: W. van Leeuwen, schipper; H. J. van Leeuwen, stuurman; W. J. Ouwe hand. Ie monteur; C van Leeuwen. 2e monteur; M. de Mol, matroos; C. de Mol. matroos; A de Vreugd, matroos; A H. van Leeuwen, matroos; T. Dijkhuizen, matroos: A. van der Plas. matroos; A. Verdoes. matroos; C. van Duivenvoorde, matroos: J. Bertoheij. jongste: M. de Mol, reepschieter, en W. Kuyt, afhouder. En dit is de Katwykse logger, Kw. 227, Karei Doorman, die de jacht op de nieuwe haring vanmorgen zo glansryk heeft gewonnen Foto D. Kruyt am de afslag komen de KW 73 „Mlarla Jaedba" mot 214 kantjes. Om 10 olgt de radio-reportage, om 8 uur maakt de bemanning vam die Karei Doorman met U.N.I. een boch/t in landaitwers door het dotp. Mocht de haring niet goedge keurd worden.als Koninginneharing (wat wij ons niet kunnen voorstellen) dan zal er toch een tonnetje aan H. M. als eerste haring worden aangeboden. Katwyk heeft vandaag niet alleen ge demonstreerd dat de haven nodig is eaar dart het die ook verdient! MARKT- EN VISSERIJBERICHTEN IJMUIDEN, 20 Mei. 27 Kustvissers mei ;n totale besomming van 6150: aanvoer: 10 kisten, geen verse haring: prijzen per kg: tarbot 2—1.75. grote tong 1.90—1.80, gr. liddel tong 1.85—1.80. klein middel .95—1.80; per 50 kg: grote schol 46—39, delschol 17—13, kleine schol 9.50—3.20. 5.60—2.60. De vangstberichten van hedenmorger den als volgt: KW 18—12 k. KW 38-20 k, KW 67—17 k. KW 32—22 k. KW 49— KW 20—17 k, KW 14—8 k, KW 25—15 k, KW 2—4 k. KW 3—6 k, KW 9—7 k. KW 47—16 k. Schipper Willem van Leeuwen voor de microfoon: vanzelfsprekend nog wat zenuwachtig, de spanning is groot geweest! Foto D. Kruyt. IJM 268—15 k, IJM 75—15 k, SCH 107—23 k, KW 168—22 k, KW 42—17 k, KW 110—29 k, KW 130—12 k. KW 151—27 k. KW 123—31 k 127—24 k, KW 175—23k k. ardlngen gem. 19 k, Scheveningen 16 k, Katwijk 18 k. Katwijk aan Zee „De Rynvaarders" De postduivenclub „De Rynmonders" hield een wedvlucht met oude duiven vanaf Vilvoorde, afstand 142 km. lossing had plaats om 12.30 uur. eerste duif werd alhier geconstateerd om 15.05 uur. De snelheid bedroeg 915.69 m per minuut. De uitslag i volgt: N. Verkaik 1, 3, 9; J. Aanhane 2, 4, 11; Van Andel 5; J. den Duik 6; Barn- hoorn 7; C. Haasnoot 8; Kraaijenoord 10; C. Schalkers 12; Van Egmond 13. In cours waren 51 duiven. Zaterdag 21 Mei zal erheen wedvlucht gehouden worden vanaf Quivrain, op een afstand 206 km. Aan de verwondingen overleden De soldaat C. Zuyderduyn, waarover wij gisteravond berichtten, dat hij Indië gewond was geraakt, is aan de wondingen overleden. Het slachtoffer had ernstige verwondingen opgelopen ten gevolge van een auto-ongeluk. Hoog en laag water. Zaterdag 21 Mei: hoog water 10.40 (.13, laag water 5.55 en 18.40 uur. KOFFIERECLAME EEN DURE REEP CRATIS bjj aankoop van een 4 pond koffie. Wegens groot succes nog één week geheel gratis EEN DOOS LOLLYPOPS inhoud 10 st. by aankoop van 1 ons thee TEVENS VOLOP PINDA'S. Verkrygb. by levensmiddelenbedryven T. Ravensbergen. Louwestraat 22, A. Ouwehand. Mr. Fockstraat, J. den Hollander. Adrian&straat 46. Koudekerk aan den Rijn De collecte voor „Sole Mio" heeft (76,14 opgebracht. Bovendien wijst er alles op. dat tijdens het badseizoen weer eens reeks concerten zal worden verzorgd door vooraan staande muziekgezelschappen. De tot uit kijktoren ingerichte vuurtoren zal ge legenheid bieden tot prachtige verge zichten. Op grond van een en ander wordt er op gerekend, dat Katwijk in 1949 meer ervice aan de badgasten kan bieden. CHAUFFEUR KREEG NIESBUI EN REED WIELRIJDER DOOD. Doordat de bestuurder van een auto i A'dam een niesbui kreeg, verloor hij e macht over het stuur en reed de 46-j. wielrijder J- H. uit de 3e Helmers- straat aldaar aan, die thans is overleden. De Bali komt morgen naar huis Werd in de loop van gisteren door ons een telegram ontvangen, dat de Bali nog zou doorvissen, omdat de vangst nog niet voldoende was om te jagen, hedenmorgen bereikte ons van Dick Kruyt echter het volgende tele gram: „Alles wel aan boord. bléd9tii, warm weer. Vangst vandöag 24 kant jes. Komen morgen naar huis. Kruyt, Bali." Alphen aan den Rijn GEMEENTERAAD. De gisteravond gehouden openbare zitting van de Gemeenteraad werd voor afgegaan door een besloten zitting en is ook geruime tijd onderbroken geweest voor hetzelfde doel; de tweede maal kwamen enkele reclames over straat belasting aan de orde. De heren A. Groeneveld en Ph. Ro gaar ontbraken met kennisgeving. Uit de mededelingen bleek de volgende taakverdeling van het college van B. en W.: de burgemeester treedt op als voor zitter van de commissie van bijstand de water- en lichtbedryven en de industriële commissie; Weth. Brouwer onderwysaangelegenheden, sociale zaken en georganiseerd overleg: Weth. Deerenberg: dienst der gemeentewer ken; Wethouder J. van den Berg: grond- bedryf en financiën. De door de heer Rogaar schriftelyk gestelde vragen (zie ons blad van Woensdag) ontlokten geen verder com mentaar. Verschillende ingekomen stuk ken werden in handen gesteld van B. oor het uitbrengen van prae- advies. De heer G. Nijman kreeg verlof een verklaring af te leggen n.a.v. het be sprokene in de raadsvergadering van 30 Maart J.I., toen hy van de voorzitter een scherpe terechtwijzing ontving over een interpellatie-aanvrage. Burgemeester Schokking heeft hem destijds het inter pellatie-recht voor een persoonlijke aan gelegenheid betwist. De heer Nyman wees er op, dat het niet ging over een persoonlijke zaak, maar over de belan- een bepaalde bevolkingsgroep, in dit geval de P. v. d. A. Het vrye woord in een publieke vergadering werd te Aarlanderveen beknot en dit was wel degelijk een zaak, aldus spr., die in een raadsvergadering behandeld diende te worden. De raad liet zich echter door het scherpe betoog van de voorzitter meeslepen. De Voorzitter zeide persoon- lyk door het betoog van de heer Nyman niet overtuigd te zijn, en achtte het juister niet verder over deze zaak te spreken. Aan de bouwvereniging „Volksbelang" werden de gronden overgedragen aan de Vermeerstraat en de Ten Harmstraat, waarop inmiddels dertien woningen ver- Tot ambtenaar van de burgerlijke stand, vacature H. S. van der Putte, werd gekozen de heer A. J. Dekker. Aanvulling van diverse gemeentelijke commissies vond plaats. Een reeks be- grotingswyzigingen vonden algemene in stemming. De heer G. Gesman bepleitte de wenseiykheid, nu de bouwmaterialen vry zijn, by gemeentelijke aanbe stedingen de aannemers die zelf weer te doen CEilculeren. Het voorstel electri- ficatle Kortsteekterweg werd met alge- ene stemmen aangenomen. Restauratie Geref. Kerk Hooftstrsat Het kerkgebouw aan de Hooftstraat verkeert in slechte toestand. De oorzaak ligt in verzakking van de fundering. Ook de inrichting voldoet niet. Daar nieuw bouw uitgesloten moet worden geacht, besloot de kerkeraad in overleg met de commissie van beheer over te gaan tot algehele restauratie van het kerkgebouw met bijbehorende lokalen. Daaronder wordt verstaan: versterking van de fun dering. vergroting en vernieuwing van de gaanderij, betere in- en opgang, ver nieuwing der vloeren, lambrizering, ver lichting enz. De lokalen achter de kerk zullen iets vergroot en geheel vernieuwd worden. En voorts een nieuwe verwar ming. Voor dit doel zal een lening aangegaan worden van f25.000, voor welk bedrag men uiteraard de gehele restauratie niet financieren kan. We vernemen nog, dat het werk met de grootst mogelijke spoed zal worden uitgevoerd. Boottocht ouden van dagen. Voor het eerst sinds 1939 zullen de oudjes uit onze gemeente hun uitstapje weer krygen. 16 Juni a.s. is het de grote dag. De salonboot „Prinses Margriet" maakt met hen een vaartocht naar Rot terdam, waar de havenwerken bezich tigd zullen worden; maar men biyft aan boord. Gerekend wordt op een 350 oudjes. Maar de burgerij zal eerst ln de beurs moeten tasten, zy krijgt daartoe gelegenheid op a.s. Woensdag; dan wordt voor dit goede doel een speldjesverkoop gehouden. Zilveren Jubileum. De heer L. Bloot, die gisteren Jubi leerde in dienst van de fa. Jac. v. Vliet 3 Zonen, fabriek voor koek- en suiker- erken, viel een wel zeer hartelyke hul diging ten deel. Allereerst van de zijde der directie, die hem in zUn woning aan de Hortensiastraat kwam feliciteren; maar ook het personeel heeft zich niet onbetuigd gelaten. Gisteravond werd er een groots opgezette feestavond gehou den in het gebouwtje aan de Rhenania- laan, waar de jubilaris letterlijk en fi guurlijk in de bloemen is gezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3