IHeuwc £cièscljc (fournnl Karei Doorman" werd inderdaad nummer een KATWIJK IN FEESTSTEMMING - de vlaggen gingen uit! Wist U VRIJDAG 20 MEI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per milimeter (By contract belangryke korting). Dertigste jaargang No 7819 De eerste „nieuwe" is binnen! DIRECTIE: F. DIEMER. CHR1STELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoastfcli Is gfjcbfeoea tnyn bert ia tegtienspocf Schipper Willem van Leeuwen blonk van trots (Van tivee N.L.C.-verslaggevers) Een driewerf „hoezee" voor de Katwykers, want de eerste Hollandse Nieuwe •anmorgen om 13 minuten over 8 door de Kw 227 („Karei Doorman") de en van IJmuiden binnengebracht. Daarmee heeft schipper Willem v. Leeuwen met zyn bemanning alle records gebroken en de Scheveningers en Vlaardingers geslagen. Wat een enthousiasme, wat een gerechtvaardigde trots! Toen wij tegen half acht in IJmuiden. op uitnodiging van de monteur, aan boord stapten van de „Janna", die in de 1 gemeerd lag en vermoedelijk Dinsdag gaat varen, stond juist de radio- xender aan en wij hoorden de schippers met elkaar spreken en hun vangsten doorgeven. Zo luisterend merkten we pas goed, hoe druk het op de 166-meter-band w even druk. als het op de Tegeltjesmarkt nog rustig was. Niets wees er op. dat misschien binnen ;t uur de „Karei Doorman" „vliegende vaandels en slaande trom" xou binnenvallen. Nog geen kwartier later, of we zagen an uit een patrijspoort in de stuurhut, dat de havenmeester druk gebarend uit zijn hokje kwam schieten. En ja hoor, stoomde de „Karei Doorman" KW 227 tussen de pieren door. Full speed ging het, want de boeg sneed grote Een bootje maakte zich van een haven hoofd los en praaide de logger, die Inhield om een groepje mensen boord te nemen. Later bleek, dat onder en „een goeie kennis" was. Toen ging het weer vooruit- Tan Malakka doodgeschoten door vroegere muiter Een der machtigste leiders der republiek Volgens een bericht, dat Aneta over jeer vele schijven bereikte is de be ruchte Tan Malakka neergeschoten door kolonel Soengkono (een gewezen muiter de .Zeven Provinciën") en majoor .Sabaroeddin van de T.N.I., welke laatste ^Vroeger aan de zyde van Tan Malakka «vocht. 'M Mocht dit berlotyt juist zijn. dan is er M een einde gekomen aan het leven van «en der machtigste leiders der republiek, wellicht wel de machtigste. Tan Malakka heeft een kwart eeuw geleden Indië als communist verlaten en daarna jaren lang in Oost-Azië rondge zworven. Kort na de val der Jap'anners was hij op Java terug en werd door Soekarno officieel als diens plaatsver vanger en opvolger aangewezen. Later geraakte hij in conflict met Moskou en met Soekarno. Wegens de poging om Sjahrir te ontvoeren werd hij „gevangen" gezet, maar zag in die gevangenschap kans zijn strijdmacht te organiseren. Daar hij steeds droomde van een Groot- Aziatisch communistisch rijk. was zijn breuk met het Kremlin onvermijdelijk, desniettemin is hij ondanks alle open lijke vijandschap steeds met het Krem lin in contact gebleven. Na de Moeso- opstand van September 1948 ontsloeg Soekarno hem uit zijn gevangenschap en ln korte tijd wist het proletarische front van Tan Malakka de grote plaatsen van de communisten over te nemen en alle „voormalige" communistische organisa ties, dikwijls nog onder de oude naam, ln zich te verenigen. Na de gevangen neming van Soekarno en Hatta werd Tan Malakka de grote man van het repu blikeinse verzet op Java. Spoorwegstaking in Berlijn? De vakbond der spoorlieden in West- Berlyn stuurt aan op 'n staking die van nacht zou ingaan. Men verwacht, dat 11.000 spoorlieden aan de oproep gehoor zullen geven, waardoor het onder Rus sische controle staande, treinverkeer Berlijn zal worden lamgelegd. Het om de eis, dat de lonen in West- marken zullen worden uitbetaald. Roestam Effendi gevangen gezet door TNI-majoor De majoor van de T.N.I., Soekowati, heeft bij Madioen het vroegere Tweede Kamerlid Roestam Effendi gevangen gezet, omdat hij z'n troepen communis tisch beïnvloedde Ondertussen worden Van Java weer tal van ontvoeringen, overvallen e d. gemeld. Bij het vliegveld Andir werd een kampongbewoner ge worgd In Modjokerto werd de secretaris van het regentschapskantoor. R. Soetedjo vermoord Een Ned. militair sneuvelde bij gevechten met een bende in Banjoe- mas, van wie er 60 sneuvelden. In Djokja zijn vooral Chinezen het slachtoffer van schietpartijen. Russen met 70 man op Parijs af! De Russische delegatie naar de confe rentie der „Grote Vier" te Parijs zal maar liefst 70 man ömvatten. met als voor ste vertegenwoordigers Wysjinsky, de minister van Buitenl. Zaken en gene raal Tsjioekof. de Sowjet-opperbevelheb- n Duitsland. Tegen Boegheim en v. d. Burch levenslang en 20 jaar geëist Voor het Haagse B.G. werd gisteren resp. levenslang en 20 jaar geëist tegen de typograaf J. Boegheim uit Beekber gen en de 38-jarige Hagenaar C. J. v. d. Burch, beiden betrokken bü het zgn. Hannibalspiel, een spionnage-affaire, waardoor vele illegalen het leven lieten. O.a. het gezin van zekere heer Smeets. Uitspraak 2 Juni. Tijdens dit proces deelde de president, mr Van Meeuwen, mee, dat de zaak- Rozemans, de chef van de Hannibal- «piel-spionnen, als laatste in deze reeks nouaen zal terechtstaan. Intussen was 'op de Tegeltjesmarkt per auto burgemeester mr W. J. Woldringh van der Hoop met de wethouders Bloot en Kleen en gemeente-secretaris, de be stuursleden van de Katwijkse Midden stands-Centrale, de comitéleden var Actie Katwijks Zeehaven en voorts ver schillende reders gearriveerd. Een autobus met familieleden en be langstellenden volgde eveneens. Nader en nader kwam de „Karei Doorman". Aan dek stond de bemanning, een lach op de gezichten. Er we groeten over en weer geroepen. Men riep om een touwtje, toen de logger met de kop vlak voor de wal lag en later was de eerste haring van het jaar 1949 door de Katwijkse logger Doorman" van schipper Willem Leeuwen aan wal. Een heerlijk ogenblik voor alle Kat- wijkers, niet alleen voor degenen, hier om de KW 227 stonden, maar voor allen, die door de radio en ii „Nieuwe Leidsche Courant" de span nende jacht hadden gevolgd. Wat een prachtige voldoening voor schipper en bemanning, nu zij door Scheveningen en Vlaardingen de loef af te steken, Katwijks vissersfaam hoog houden en bovendien, wat dit jaar in verband met de havenplannen zeer be langrijk is, Katwijks naam, door als eer ste de nieuwe haring aan te voeren, op aller lippen brengen. Nauwelijks lag de KW 227 tegen de havenkant, of familieleden sprongen aan boord, gevolgd door een menigte enthousiaste mensen. Handen werden gedrukt. Felicitaties uitgesproken. Schip per Willem had handen te kort En toen de eerste drukte een beetje geluwd was en de microfoon van df radioreportage er bij te pas was geko men, verzamelde het gezelschap zier rond de micro en sprak burgemeester Woldringh van der Hoop een kort wel komstwoord tot de schipper, waarbij hij de nadruk legde op het feit, dat deze Katwijkse triomph ongetwijfeld zou i v/erken, om het schone ideaal van eigen haven weer een stapje dichter bij te brengen. De eigenaar van de KW 227, de heer H. J. van Leeuwen, dankte allereerst voor de hartelijke ontvangst en sprak woorden van dezelfde strekking. Maar nu kon men niet langer wach- „Haring, haring", werd er geroepen en schipper Willem kwam met.een grote bruine schaal vol haring aan dek. Van hoog tot laag trachtte een verse Kat wijkse nieuwe te pakken te krijgen de hoofden achterover gleed dc haring naar binnen. „Ze zijn best. schip per". klonk het van alle kanten. De jongste van de bemanning, de 14- jarige Wim Kuyt, die als afhouwer, zijn eerste reis had gemaakt, werd zonder het te vermoeden een man van gewicht toen hij voor de microfoon werd. gehaald en aan de luisteraars moest vertellen, hoe hij de reis had gevonden. Hij was een klein beetje zeeziek geweest, ver telde hij heel eerlijk, maar het was hem niet aan te zien, deze visserszoon met zijn blonde kuif en bruine wangen. „Van boord", alles „van boord. we moeten lossen" en de vrachtauto van de firma D. Parlevliet reed al voor. Ton na ton werd op de wagen gehesen. Ondertussen was een klein gezelschap, waaronder de burgemeester', naar het kantoor van de havenchef gestapt en deze telefoneerde onmiddellijk naar Vlaardingen om de opper-keurmeester te verzoeken naar Katwijk te komen. Deze eerste Katwijkse haring, die vol gens deskundigen van uitstekende kwali teit was, werd geschikt geacht om als de eerste Hollandse nieuwe aan H M. Koningin Juliana te worden aangebo den. Wanneer de keurmeester zijn fiat geeft, dan zal Koningin Juliana, die haar studentenjaren zo nauw met dc Katwijkse bevolking verbonden is ge weest, in haar eerste regeringsjaar de «erste haring uit Katwijk krijgen. (Voor vervolg zie Pag. 3) IJmuiden werd gisteren en vandaag bezocht door dit nieuwe, Engelse oorlogs schip. Het is het eerste marinevaartuig, dat aangedreven wordt door een gasturbine. De kanonneerboot zal een reis maken door Nederland, Duitsland, Zweden en Denemarken. De voortbeweging berust op het principe der straalvliegtuigen. De Westelijke politieke koks te Parijs zijn tevreden Ook Acheson geeft de „Grote Vier" een goede kans De drie Westelyke diplomatieke experts, die te Parys de koppen by elkaar hebben gestoken voor de vorming van een gemeenschappelijke strategie, als straks de „Grote Vier" weer bijeenkomt, schijnen goede vorderingen te maken. Dr Jessup, Kirkpatrick en Parodi moeten nu over het bereikte accoord verslag uitbrengen aan de drie ministers van Buitenlandse Zaken, die morgen in de Franse hoofd stad vergaderen. Van een „gematigd optimisme" heeft de Amerikaanse minister van Buitenl. Zaken, Dean Acheson blijk gegeven. Naar ing geeft de naderende conferen tie der vier ministers te Parijs een betere kans dan ooit te voren, om een uitvoer bare overeenkomst met de Sowjet-Unle bereiken betreffende het Duitse vraag stuk. In ieder geval, aldus Acheson, ver keren de „Westelijken" thans in een betere positie, om de gevolgen ener mis lukking het hoofd te bieden. Bepaalde zullen niet verkwanseld wor- voor beloften, die eens temeer illu- zouden kunnen blijken, zoals in het verleden vaak het geval was. Het Her stel-plan en het Atlantisch Pact hebben getoond, dat de West-Europese bescha ving kan worden hersteld met behoud der democratische vrijheden. Maar, de recente overeenkomst betreflende de op heffing der Berlijnse blokkade en de con ferentie van de „Grote Vier" betekent op zich zelf geen oplossing van het vitale en moeilijke Duitse probleem. Volgens John Foster Dulles, adviseur voor de buiten landse politiek der Republikeinen, die morgen naar Parys vertrekt, zal ook het raagstuk van het handelsverkeer tussen de Oostelijke en Westelijke zones ter conferentie besproken worden, waaraan •olgens het Duitse nieuwsagentschap D P.D. ook door acht Duitse gedelegeerden Gemiddeld per gezin 6 mud cokes Naar aanleiding van de nieuwe rege ling voor huisbrandvoorziening, rame siders, dat men gemiddeld per gezin, naast 11 mud anthraciet e.d., kan beschikken over nog 6 mud cokes. De mijncokes zal zoveel mogelijk in reserve worden ge- die plaatsen, waar minder ga9cokes beschikbaar i> zal worden „deelgenomen". Althans heb ben deze een uitnodiging ter bijwoning de besprekingen ontvangen. HARTELIJK BEDANKT S1LLEV1S" De KLM-piloot Sillevis ontving, na dat hij zijn vliegende functie voor een grondbaan verwisseld had, een groot aantal brieven. Zo kwam uit Waterin gen een enthousiaste brief van een voor „Boon" volkomen onbekende kweker, die hem op de meest harte lijke wijze bedankte voor zijn aandeel bij het overbrengen van de post voor onze jongens in Indonesië. „Wij sturen u van de zomer een kistje met onze mooiste perziken", schreef h\j. Een briefschrijver uit Gouda had, wetende dat de heer Sillevis een verwoed wisser is, een origineel zelf-ontworpen bra semtuigje ingesloten, waarmee „Boon" straks op de plassen in de buurt van zijn woonplaats Woubrugge zijn geluk gaat proberen. Prins Bernhard won als ruiter twee prijzen Prins Bernhard heeft gisteren tijdens BelgischNederlandse dressuurwedstrij- den in Ukkel (by Brussel) met zijn prachtige Hongaarse schimmel „Rex" de tweede prijs behaSld en op zijn Ierse appelschimmel „No No Nanette" de vierde prijs. De Nederlander E. M. H. van Loon werd op „Spring steel" eerste en op „St Hubert" derde Hierna volg den Mme Philippe (België) en mej Ten Bos (Ned). Bij het uitreiken van de prijzen kregen de Prins en de heer Van Loon een ware ovatie. In Augustus neemt Prins Bernhard waarschijnlijk deel aan dressuurproeven in Le Zoute Zelfs daar niet veilig voor een auto Gisteren reed een automobilist, die een achteloos overstekende wielrijdster wilde ontwijken, op de Stadhouderskade te Amsterdam een achter het trottoir staan de urinoir omver. Hierin bevond zich juist een man, die met moeite uit We brokstukken bevrijd kon worden. Hij was gelukkig alleen maar hevig geschrokken. Wat gebeurt er met de achterblijvers te Djokja? Gisteren heeft de Nederlandse delega tie te Batavia een geruststellende ver klaring uitgegeven, waarin verzekerd wordt, dat allen, die zich in Djokja be dreigd voelen, tijdig naar een andere plaats zullen kunnen vertrekken. Meer nog dan aan evacuatie hecht de delegatie echter waarde aan waarborgen voor de veiligheid van de achterblijvers te Djok ja. Het „Dagblad" te Batavia antwoordt hierop met een artikel, waarin het ver klaart, allerminst overtuigd te zijn van de doeltreffendheid dier waarborgen. Weerwraak is nu eenmaal niet los te maken van de republikeinse tactiek en elementen, die vier jaar lang gemoord :n geplunderd hebben, veranderen niet n een handomdraai. Vanmorgen opende K.L.M. de Paramaribo-lijn Vanmorgen om 9 uur is de Douglas DC-6 „Prinses Wiihelmina" van Schiphol vertrokken voor de eerste vlucht op de we K.L.M.-lijn naar Paramaribo, via Madrid, Lissabon en Dakar. Voor het vertrek werd aan een aantal genodigden een ontbijt aangeboden, waarbij o.m. aan zaten min. Schokking. de heer Falken- hage namens de minister van Verkeer, oud-minister Neher. de gezant van Venezuela, de heer M. Dagnino en de oud-gouverneur van Suriname dr A. A. L. Rutgers, welke laatste twee de vlucht zullen meemaken. De P.C.J. zal van de officiële opening een reportage maken. De perschef van de K.L.M. die even eens de vlucht meemaakt, brengt een brief met de collegiale groeten van de Haagse burgemeester mr W. A. J. Visser aan de burgemeester vara Curacao. Dr H. N. Boon wnd. secr.- gen. van Buitenl. Zaken (Van onze Parlementsredacteur). De aanwijzing van een secretaris generaal by het departement van Bui tenlandse Zaken is steeds een gewich tige bezigheid. Het spreekt dan ook van zelf, dat niet op zeer korte termyn kan worden overgegaan tot vervulling van de vacature, ontstaan door de benoeming de heer Lovink tot Hoge Vertegen woordiger van de Kroon in Indonesië. Voorlopig is echter met de waarne ming van deze functie belast dr H. N. Boon, chef van de directie Politieke Za ken van het departement van Buiten landse Zaken. De Joegoslavische marine zou ne gen Italiaanse vissersboten, die in de Joe goslavische territoriale wateren visten, beslag hebben genomen. yoorzichtig is de Gouden Koets in de „Mawa" getakeld In alle vroegte Hofauto's bij de Haagse Laakhaven hele drukte (Van een onzer verslaggevers) By de Laakhaven in Den Haag het vanmorgen vroeg al t Hofauto's reden af en a was op de been en eer Thomsens havenbedryf stoom. De gouden koets en üe calèche van het Koninklijk Huis hier in een speciaal daarvoor ingerichte hoge Kempenaar, de „Mawa" uit Bergen op Zoom, geladen worden voor een trip van drie en een halve maand door Nederland. Om kwart voor acht arri veerde de gouden koets, getrokken door twee paarden. Zij werd in een speciaal geconstrueerde „kooi" gereden en daarna uiterst voorzichtig in de „Mawa" ge takeld. Dit alles onder het wakend oog van de eerste stalmeester der Koninkl. stallen, W. F. K. Bischoff van Heems- kerek. mr C. W. Kroes, voorzitter van de Stichting Watertransport en voorzit- Stichting opgericht voor vijfdaagse werkweek In Den Haag is by notariële acte op gericht de „Stichting Facultatieve Vrije Zaterdag", waarvan mr dr P. Lucas uit Den Haag voorlopig als voorzitter op treedt. De stichting heeft tot doel de vrije Zaterdag in te voeren voor die bedrijven, waarin zowel werkgever als werknemer daartoe de wens te kennen geven, doch met behoud van de 48-urige werkweek. Men zal zioh herinneren, dat de heer Lucas daarvoor onlangs reeds een actie ontketende, met welk streven uit het hele land sympathie werd ontvangen. Half Februari verklaarde de Regering echter, dat zij voorshands de vijfdaagse werk week niet zal WERKLOOSHEID IN BELGIË DAALT. Van 9 tot 14 Mei waren er in België 158.453 werklozen en 48.738 gedeeltelijk of toevallig werklozen, hetgeen een ver- ïindering vam resp. 4.526 en 1.343 be tekent- In het Britse parlement heeft de mi nister van Binnenlandse Zaken verklaard, dat hij persoonlijk de volledige verant woordelijkheid van Eislers arrestatie in de Britse wateren op zich neemt. DAT in de voormalige suikerfabriek Antoine te Oud-Gastel, hetwelk dienst heeft gedaan als interneringskamp voor pol. delinquenten, thans de conser- venfabriek De Westhoek is gevestigd. DAT de landgoederen De Beekhof (4 ha) te Bathmen, Teussink (46 ha) te Losser, Het Gossink en Het Waliem (tez. 65 ha) te Winterswyk voor het publiek zyn opengesteld. DAT op 28 Mei in L'warden de eerste vertoning plaats heeft van een voorlich tingsfilm over het friese bedryfsleven. DAT Ede 283 ha van het landgoed De Ginkel aamkocht voor f 356.000, waar door thans het hele complex van 500 ha in haar bezit is en vrij toegankelijk wordt gesteld. DAT burgers in A'dam-Noord een 68- jarige fietsendief op heterdaad betrap- n en aan de politie overleverden. DAT een onderdeel van de Royal Air Force van 26 Mei4 Juni Nederland be zoekt met een tentoonstelling betreffen de het voorkomen van vliegtuigonge lukken. DAT B. en W. van Enschede een cre- aiet van bijna f700.000 vragen voor ver betering van de watervoorziening, o.a. voor de bouw van een waterreservoir. DAT hetzelfde college voorts een cre- diet van f2,4 millioen vraagt voor de bouw van 194 montagewonimgen en f 1.1 millioen voor aanleg van straten. DAT gisteren uit Nymegen voor het eerst na 9 jaren weer een bedevaart uit Nederland naar het MarLabedeoord Ke- velaer (Rynland) vertrok. DAT te 's-Gravenhage op 83-j. leeftijd is overleden de kunstschilder Berend Wolter Weyers. DAT de deels verwoeste Broerskerk te Nymegen bij het raadhuis wordt getrok ken en waarschijnlyk raadszaal of kunst museum wordt. DAT het tegoed bij de spaarbank voor' de stad A'dam in 1948 steeg van f61.7 tot f62 8 millioen. DAT de trein Hoek van HollandHan nover voorlopig nog niet doorrydt naar Berlijn, zoals eerst gemeld, maar wel naar Brunswyk. DAT 170 leden van de vereniging „Het Ned. Wegencongres" gisteren en vandaag in Maastricht byeenkwamen en van daaruit diverse excursies maakten. DAT het Tweede Kamerlid Engelber- tink (KVP) gevraagd heeft of de nieuwe uitgifte van boerderyen in de NO.- polder niet in stryd is met eerder gedane toezeggingen en of de te verhuren neven- kavels later als aparte boerderijen wor den verpacht. DAT de Commissaris der Koningin gis teren in Heerenveen de eerste steen leg de voor een imdustrieflat. DAT de plannen van SLiedrecht en Pa- pendrecht om gezamenlijk een industrie terrein te exploiteren zijn vastgelopen en Sliedrecht thans aanstuurt op annexatie van een stuk van Papendrecht. DAT de prijzen voor tomatenpuree thans ook zyn vrygelaten. DAT de „Modjokerto" van de R'damse Lloyd met o.a. een lading vreemde die ren aan boord, waaronder een tyger- familie, Zaterdagmorgen uit Indonesië in R'dam wordt verwacht en de ontsche-' ping om 9 uur begint. DAT de extra toewyzing aan Nijmegen voor opbouw van winkelzaken in de binnenstad voor een bedrag van pl.m. f4 millioen aan materialen zou om- atten. DAT in de St.-Crt. van gisteren is op genomen een prijzenbeschikking psychia trische inrichtingen 1949. DAT T. J. A. M. v. Lier uit Dordrecht in de vacatur e-Ven verloo benoemd is tot Statenlid van Zuid-Holland. DAT op de gisteren gehouden thee veiling in Amsterdam de prijzen van alle soorten 10 a 12 cent per halve kg hoger DAT vannacht een banketbakkery aan de Rozengracht te A'dam in de as is ge legd en de zes bewoners zich in nacht gewaad door het inslaan van een ruit op het nippertje in veiligheid konden bren gen. DAT de Engelse motorkanonneerboot van de Engelse marine gisteren in IJmui den aankwam en na 3500 liter vliegtuig- benzine te hebben ingenomen, vanoch tend naar Denemarken vertrok. DAT het Tweede Kamerlid Van Thiel (K.V.P.) de ministers Joekes en a Brink vragen heeft gesteld over lijdensgeschiedenis met het al of vrijgeven op de middag van de Nationale Feestdag. DAT de 4e Batterij Luchtdoel Artil lerie te R'dam-Zuid (Smitshoek) zyn op 10 Mei 1940 gevallen slachtoffers her dacht met de onthulling van een ge denksteen. DAT de Ned. delegatie naar het var 2230 te Sankt Goar in de Franse be zettingszone van Duitsland te houden jeugdcongres onder leiding staat vai J. C. Bartelings te 's-Gravenhage. van de Nederlandse particuliere nenvaart, en de heren W. G. Schot, W. Touw en H Zuidema. bestuurs leden van de Stichting Watertransport. Voor twee koetsiers uit de Koninkl. stallen, W Beekman en J. Kant. is er het schip een slaapgelegenheid ge maakt. Zij zullen de gehele tocht mee maken en de koetsen verzorgen. Om half negen, toen de Goudeö Koets al goed en wel in het ruim stond, werd ook de crème calèche zonder ongeluk ken in de „Mawa" gehesen. In elke plaats, waar de Koninklijke koetsen te bezichti gen zullen zijn, is de plaatselyke com missie van het Koningin Julianafonds, ten bate waarvan de trip wordt gemaakt, voor de verzorging van de entree enz. aangewezen. Schipper A P. Schot, die de kostbare rytuigen door heel Nederland mag vervoeren, zal waarschijnlyk maar één keer in zijn leven zo'n zeldzame la ding in het ruim van z'n kempenaar hebben De reis gaat nu naar Middelburg en vervolgens naar een 25-tal plaatsen i: Nederland. OUDE LEUNSTOEL RIEP HERINNERINGEN OP Demonstratie voor Pétain 'op veiling te Parijs Tijdens een openbare verkoping van de persoonlijke bezittingen van maarschalk Pétain, die gisteren te Parijs werd ge houden. hebben vijfhonderd personen eer demonstratie gehouden. De verkoping vond plaats oip last van een Frans ge rechtshof. Markies André de Belléval, ?xjlmtenanit van de cavalerie, viel de vendumeester in de rede door paitheti te roepen: „Deze verkoping is sohande voor Frankrijk", waarna veel >er volgde en kréten van „leve de maarschalk" en ,leve Pétain" gehoord werden. Zij stonden in de houding zongen tweemaal het volkslied, voordat de politie de zaak opschortte. Op de vei ling werden 136 stukken aangeboden, waarvan het merendeel aan Pétain be hoorde. Er waren vele hoeken en schil deryen. een gramofoon met platen, een oude leunstoel, een trompet, een radio, een schaakspel en enkele zilv. schotels, C. E. Hunter op 1 Juli hoofd van de EC A-missie Als opvolger van Valentine De benoeming van 'Clarence E. Hunter, vice-pres. van de New York Trust Com pany. tot hoofd van de ECA-Missie Nederland, als opvolger van dr Alan Valentine, wordt thans officieel beves tigd. De benoeming gaat in op 1 Juli a s. dus enkele maanden eerder dan aanvan kelijk in de bedoeling lag. De nieuwï functionaris is op 5 Mei naar Europa ver trokken en tot nu toe werkzaam geweest als adviseur van de ECA in Parijs. Hij bracht in de laatste 25 jaar ongeveer 20 bezoeken aan ons land. De heer Hunter is 64 jaar oud. Zyn echtgenote is dezer dagen naar Europa gekomen. Zegetocht van generaal Clay door New York De intocht van generaal Clay in New York is een zegetocht geworden Vooraf gegaan door een militaire kapel en een detachement militairen reed de stoet auto's onder voortdurende toejuichingen van 250 000 mensen en een regen van con fetti langs Broadway naar het stadhuis. In zyn begroeting noemde burgemeester O'Dwyer generaal Clay een „roemrijke soldaat-staatsman, die heden het Ameri kaanse symbool is van de verdediging van de vryhesd". EERSTE KAMER DINSDAG OM ELF UUR BIJEEN De zitting van de Eerste Kamer, welke, zoals gemeld op Dinsdag a s. de begro ting der Overzeese Gebiedsdelen zal be handelen, begint *s morgens om elf uur en wordt 's avonds om acht uur vodri- gezet. Ook de financiële betrekkingen .met Indonesië staan op de agenda. De weg terug Een feit is, dat in de loop van de tyd verscheidene dingen op de schouders van de school zyn geschoven, die eigenlyk behoren tot de taak van het gezin. Verschillende oorzaken heb- tot deze toestand geleid. Wy reke- daartoe «ok het onmondig houden de vrouwen op politiek terrein. Zo lang men onmondig is, kan men de pro blemen niet aan. Zowel het gezinsleven als de school zyn daardoor van karakter veranderd. Tot schade vooral van het gezinsleven. :en vergadering te Rotterdam heeft de R.K. oud-minister van Onderwys, prof. Gielen, hierop nog eens weer de aandacht gevestigd. Het ouderhuis, zei is dikwyls gedegradeerd tot nacht- verblyf, terwyl de school teveel tot le venshuis van de jeugd is geworden. Opmerkelyk is nu, dat deze onderwys- an in het bestryden van de euvelen, welke zich hier openbaren, een belang ryke taak zag juist voor de onderwyzers. Zy moeten, zei hy, door middel van ouderavonden medewerken aan het her stel van de ware gezinsgeest. Ook wy zyn van oordeel, dat in deze weg vele aanvaardbare mogelykheden liggen, in deze weg namelijk, die terug leidt naar het gezin. En kan er voor onderwyzers een onbaatzuchtiger taak gevonden worden dai^ deze? Nationaal bezit Er is in R.K. kring een discussie gaande, of het mogeiyk is, de R.K. universiteit te huisvesten in het Valkhof te Nymegen. Als bespreking van een theoretisch voorstel is deze dis cussie, welke zich op dit ogenblik nog vooral richt op de architectuur, alleszins belangwekkend. Ons oordeel is, dat dit voorstel theorie behoort te blyven. Wie zich gaarne ver in luchtkastelen, vindt hier een onderwerp van zyn gading. Voor practische verwezenlijking komt dit voorstel niet in aanmerking. Er is een afdoend motief tegen, waarop, me nen wy, in de R.K. pers nog niet werd gewezen. Dat is de omstandigheid, dat het Valkhof als weinig andere gebouwen in ons land nationaal bezit behoort te zyn. Het Valkhof was een paleis van Karei de Grote. Later was het stad- houderlyk verblyf. Is het als nationaal bezit gedurende lange tyd verwaarloosd, welnu, dan dient hierin verandering te komen. Dan hebben de voorstellers van bovengenoemd plan in elk geval de eer, opnieuw de aandacht op het Valkhof te hebben gevestigd. Maar het Valkhof te bestemmen voor een R.K. universiteit lijkt ons onjuist. Aan ons inzicht in de betekenis van zulk een universiteit doet dit standpunt niets af of toe. We zouden al evenmin de ge dachte willen bepleiten om byvoorbeeld de Vrye Universiteit te huisvesten in, laat ons zeggen, het Prinsenhof te Delft. Zedelijke band Zyn de berichten, welke wy uit Bolsward ontvingen, juist, dan is daar de hele A.R.-fractie in de gemeen teraad, incluis de A.R. wethouder, uit de raad getreden, omdat de plaatselyke kiesvereniging zich met haar beleid op een bepaald punt niet kon verenigen. Het moet ons van het hart, dat zich hier een laakbare figuur openbaart, die wy overigens meer by andere partyen plegen aan te treffen, de figuur name lijk, als zouden leden van vertegenwoor digende of besturende publieke colleges verantwoording schuldig zyn aan par tyen, waartoe ze behoren. Er is tussen kiezers en gekozenen een zedelyke band. Er is geen mandaat. De vertegenwoordigers worden voor een be paalde, wettelyke periode gekozen op een bepaald beginsel- en of verkiezings program. Geen party kan gedwongen worden, voor de volgende periode de zelfde personen op de lijst te plaatsen. De eandidaatsstelling is dus het ogen blik van de toetsing, wat overigens nog gans iets anders is dan verantwoording. Van het ter verantwoording roepen van vertegenwoordigers en ook van het soms zelfs tussentyds opleggen van een bepaalde politieke gedragslyn. heb ben sommige partyen in het verleden al voorbeelden genoeg te zien gegeven. Die weg moeten we vooral niet op. Een zedelyke band rchynt ons beter enhechter! Mr Clarence E Hunter, de opvolger van dr Alan Valentine, als hoofd van de E-C.A.-missie lp Nederland. LEEUWARDEN KRIJGT EEN TWEED* METEOR-SQUADRON Per 1 Mei jl. is opgericht het squadron 324 van de militaire luchtvaart, dat, even als het 323e, zal bestaan uit Meteor-straal- jagers en gestationneerd wordt op het vliegveld Leeuwarden. WEERBERICHT Droog Tot morgenavond verwacht De Bilt Af en toe matige, overigens zwakke wind tussen Noord en West. In de vroege ochtend hier en daar mist; morgen over dag droog en op de meeste plaatsen vrij zonnig weer. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 u.) ZON EN MAAN Zaterdag 21 Mëi: zon op 438. onder 20.35; maan op 2.42, onder 13 32 uur. 27 Mei N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1