Jlirume fciitórfjt (fouranl Slechts 11 mud kolen voor de a.s. winter, maar cokes komt vrij Wist U DONDERDAG 19 MEI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie TeL 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per milimeter (Bij contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7818 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StantoasUclj Is gfie&Iraeti tnya bert in tqftenspoti" Voetbalgrootmeesters college Zie pag. 3 Men kan weer niet steeds antliraciet ver langen, doch dan krijgt men iets meer De minister van Economische Zaken maakt bekend, dat de nog steeds bestaande schaarste aan anthracict, alsmede het feit, d_at de invoer van kolen een zware belasting op onze deviezenbalans betekent, het noodzakelijk maken de distributie van huisbrandkolen gedurende het komende stookseizoen te handhaven. De vooruitzichten met betrekking tot de voorziening maken het evenwel gelijk behalve de bruinkoolbriketten, de turf en het kolenslik nu ook de cokes bonvrij beschikbaar te stellen. In verband met het bovenstaande is het huisbrandrantsoen 19491950 vast gesteld op 11 eenheden. Aangezien In 1948 verteerden 200.000 toeristen ruim f 27 millioen Op 2 en 3 Juni jaarvergadering A.N.V.V. De Alg." Ned. Ver. voor Vreemdeli^j genverkeer zal op 2 en 3 Juni in hc Concerthuis te Assen haar algemene ver gadering houderï, waar zal worden ge refereerd, door de heer J. A. Blommen- daal, dir. van het A.N.V.V.-kantoor te Brussel, de heer J. Nikerk. dir. V-V.V. A'dam. en deheer F. A. Pfeifer, secr. Bedrijfshoreca te 's-Gravenhage. O m. zal worden voorgesteld in de naam het woord „vereniging" te veranderen in „instituut". Volgens het jaarverslag 1948 hebben 200.000 buitenlandse toeristen (zonder Belgisch dagbezoek) de som van ƒ27.500 000 (aan „witte" deviezen) verteerd. Het aantal plaatselijke V.V.V.'s Steeg van 549 tot 608. We herinneren er nog eens aan, flat de trekkingslijst van „Wie wint de Pot", te verkrijgen is bij Carel J3riels,_ Olym pisch Stadion Heyn. Roeiverslag per mobilofoon Primeur in Alphen aan den R(jn. Voor het eerst wordt Zaterdag bij de Hollandia-roeiwedstrijden in Alpheu a/d Rijn het publiek door middel van een mobilofoon op de hoogte gehouden van het verloop der races, De installatie is door Philips gebouwd in de volgboot en houdt draadloos contact met een vaste post aan de wal, die 'het verslag van Aat van Leeuwen via luidsprekers doorgeeft. Nieuwe bonnen voor werk kleding geldig: verklaard De bonnen voor werkkleding H 14 en L 14 zijn tót nader order geldig voor het kopen van" werkkleding. Op de bonnen H 14 kan men kopen: Een overgll of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratoriumjas of een mouwschort. Op de bonnen L 14 kan men kopen: een werkbroek of werkjas van keper, drill, satijn, beaverteen, Engels leer, Man. Chester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 10 t/m 12 en L 10 ,t/m 12 zijn geldig t/m 9 Juli a.s. De bonnen H-13 en H 14 en L 13 en H 14 en de rantsoenbonnen FO en FD blijven voor lopig geldig. DODE EN ZWAAR GEWONDE BIJ AUTOBOTSING. Bij een botsing met' een vrachtauto onder Deil in de Betuwe werd gisteren, zoals gedeeltelijk al gemeld, de 49-j. B, J. A. R-uemkens uit Hilversum, bestuur der van een Ford, gedood en een inzit tende dame, imej. Luitink uit Beverwijk, Bwaar gewond. De chauffeur van de vrachtauto, die geen voorrang verleende, bleef ongedeerd. Vreemdeling misbruikte bet priesterkleed Te Tegelen is een vreemdeling, ver moedelijk een Pool, gearresteerd, die zeide in het klooster der paters Trap pisten te willen Uitreden. Men herinner de zich echter, dat deze kwant een paar jaren geleden ook een priesterkleed had aangetrokken om op die manier in Lim burgse kloosters gratis kost en inwo ning te komen. De „valse" priester is thans „ingetreden" in het Roermondse Huis van Bewaring. schuld en de langlopende credieten van Nederland ruim f9 milliard, waarvan 17205 millioen in het binnenland en f 1875 millioen in het buitenland (Ver. St. f991. Engeland f480 en Canada f 314 millioen). OLY KRIJGT 15 JAAR. De R. v. C. stelde de. uitspraak omtrent het beroep van ex-gebangengewaarster Jacoba Roelofs, die in A-uswitz als sadiste optrad, uit, in afwachting van psychiatrisch rapport. De bokser S. P. Oly uit Amsterdam, die aldaar als een bruut optrad, werd ve ©ordeeïd" tot 15 jaar' gevangenistraf. ALLE WIND- EN WATERMOLENS MONUMRNT Tot 1 Juni 1950 worden alle wind- e Watermolens, behalve die, welke geheel of grotendeels van metaal zijn digd, aangemerkt als monument, zodat dergelijke molens niet mogen worden ge sloopt of veranderd dan met toestem ming van de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg. ROOSEVELT Jr. IN AMERIKAANS HUIS V. AFGEVAARDIGDEN. Als liberaal candidaat is Franklin Roosevelt Jr. gekozen op de door het overlijden van Sol Bloom opengevallen zetel in het Huis van Afgevaardigden. Roosevelt Jr. zal als democratisch lid eitting nemen. Hij zal -het „Fair-Deal"- prógram van Truman steunen. het rantsoen van 12 eenheden voor het stookseizoen 19481949 ongeveer twee eenheden <4 mud) cokes waren begre pen, betekent het thans vastgestelde rantsoen, tezamen met de bonvrye cokes, een zekere verruiming van de consump- tiemogelükheid. Voor het betrekken van bovengenoem de 11 eenheden is aangewezen bon 06 van de brandstoffehkaart TA 806. Deze hon- dient zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk op 10 Juni d.s. by de brand- stoffenleveraucier te worden ingeleverd. (Deze inleveringstermijn. zal niet worden verlengd. Ten behoeve van nieuw ge vestigde gezinnen, van kamerbewoners, alsmede van gezinnen die voor 25 Maart j.I. aangifte- hebben gedaan van vermis sing van bovengenoemde brandstoffen- kaart, zal nog een regeling worden ge publiceerd. Gelijkmatige bevoorrading Evenals in' de afgelopen jaren zal de bevoorrading van de brandstoffenhandel gelijkmatig verdeeld over de maanden Mei tot en met April plaats vinden en bestaan uit anthraciet, zgn. Esskolen en eierkolen. Dit betekent, dat de brand stoffenhandel slechts in beperkte mate anthraciet op de bonnen zal kunnen leveren, zodat het voor regelmatige voorziening strikt noodzakelijk is, dat het publiek ook de andere genoemde soorten van meet af aan op de bonnen afneemt. Slechts bij voldoende mede werking van het publiek en de handel zullen moeilijkheden b(j de voorziening kunnen worden vermeden. Indien de huisbrandverbruikers zich aan de boven vermelde wijze van bevoorrading aan passen, zullen zij aldus in de gelegen heid zijn zich vóór 1 November a.s. van een redelijk gedeelte van het rantsoen te verzekeren. De leverancier is gerechtigd gedeel telijk cokes te leveren op de oude bon nen, toewijzingen of vergunningen voor brandstoffen, die vóór 1 Mei j.I. zijn geldig verklaard of uitgereikt. Twaalfduizend Chinezen verlaten Djokja Volgens - Ass.-Press deelt de Chinese consul-generaal te Batavia mede. dat 12.000 Chinezen Djokja verlaten zullen De bladen te Batavia melden volgens Anëta, dat het vliegveld van Djokja, Ma- goewo, voörldpig onder -toezicht van de Unci 'blijft en dat binnen de republiek de vroegere republikeinse postzegels weer zullen worden "gebruikt. Voor het ver keer tussen de republiek en het bevrijde deel van Java zullen postzegels met het opschrift „Indonesia" dienst doen. Dewey, „advocaat en boer", in ons land gearriveerd Logeert in Hotel des Indes in Den Haag De gouverneur van de staat New York en candidaat bij de laatste presidents verkiezingen in de Ver. St.. Thomas Dewey, is gistermiddag op Schiphol gear riveerd, op z'n vacantietrip door Europa. Hy zal drie dagen in ons land blijven een kort onderhoud op het vliegveld Dewey, dat hy zich bijzonder interessi voor de landbouw. „Behalve advocaat ben ik ook nog boer". De hoge gast vergezeld van de secretaris Lockhood. Dewey logeert in Hotel des Indes te Den Haag. Hij werd op het vliegveld ontvan gen o.a. door de Amerikaanse ambassa deur. Herman Baruch. Direct van het vliegveld vertrok de auto van Dewey naar het Rijksmuseum. Daarna maakte hij een tocht door de havens en grachten 'van de 'ljoofdstad. De demarcatie-commissie heeft giste ren besloten, dat de grenscorrectie bij Vaals op enkele vierkante meters na blijft zoals zij op 23 April is vastgesteld. Vis is vrij in Westelijk Berlijn Maar 150 vrachtwagens in Helmstedt De rantsoenering van vis en groente i: de Westelijke sectoren van Berlijn is van daag geëindigd, terwijl het vrijgeven va: aardappelen, koffie, thee,, chocolade e: andere voedingsmiddelen binnenkort te verwachten is. De prijzen zullen echter stijgen. De besprekingen, die gisteren op het Britse hoofdkwartier te Berlijn ti vertegenwoordigers der vier bezettende mogendheden zijn gehouden over de nog hangende problemen inzake het vervoei in Duitsland na de opheffing der blok kade, hebben, volgens Amerikaanse zegs lieden, tot dusver niet tot een bepaald re- sultaat geleid. Nieuwe besprekingen zul len vermoedelijk, pas Vrijdag worden ge houden. Intussen wordt in Helmstedt een onderzoek ingesteld naar de kwestie van honderdvijftig Duitse vrachtwagens, die door de Russen wórden opgehouden, om dat de Westerse papieren niet door hen gecontrasigneerd waren. Verscheidene Nederlandse vrachtauto's konden na zes uur oponthoud de reis voortzetten. LOVINK ZAL DE PLAATS VAN BEEL IN BATAVIA INNEMEN Een harde werker, die de Oosterse sfeer uitstekend kent H.M. de Koningin heeft, aldus deelt de R.V.D. in een officieel communi qué mede, op voordracht van de Raad van Ministers, aan dr L. J. M. Beel, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon in In donesië, onder dankbetuiging voor A. H. J. LOVINK. de gewichtige diensten door hem als zodanig in zeer moeilijke omstandig heden aan den lande bewezen. Protest van Koning Leopold tegen zekere perscritiek Van der Goes van Naters sprak van „ongedisciplineerd" vorst ter hand gesteld, waarin deze pro testeert tegen het verspreiden van be- ridhten, die de eer van leden der konink-1 lijke familie in het gedrang brengen. Hoewel in deze brief gewezen wordt op het 'beginsel der persvrijheid, verheft de Koning zijn stem tegen de gepleegde misbruiken en verwondert hij zich er- dat dezegeen.'reacties verwekken vanwege de verantwoordelijke overheids personen. De gevoerde methoden doen afbreuk aan de waardigheid van dé Kroon en"'het -morele crediet van de monarchie ,,'sKonings grondwettelijke positie verbiedt hem, zich rechtstreeks óf zijdelings op de "weg der polemiek te De Koning wil weten, wat de regering >.n aanzien van deze toestand zal 'dóén. In verband met het bovenstaande, ver melden wij nog, dat in de Belgische Ka- het katholieke Kamerlid Carton de Wiai't,- minister Spaak geïnterpelleerd heefCover de uitlatingen van jhr Van Goes van Naters, op" het internatio naal socialistisch congres te Baarn. De leider der fractie van de „Partij van de Abeid" in de Tweede Kamer zou Spaak namelijk gelukgewenst hebben met diens „vastberaenheid tegenover zijn ongedis ciplineerde koning". Hoewel minister Spaak vain harte wénste, dat niemand in het buitenland' met de konings kwestie zou 'l^aoeien, en ofschoon koning Leopold zelf een interview toe- het parlement Russisch vliegtuig verongelukte in Zweden Een Riussiscih jachtvliegtuig is gister middag tegen een berg vlakbij een Zweeds militair vliegveld, even buiten Stockholm, .gevlogen. Het was een „Yak"- toestel. De piloot liep slechts lichte -kneu zingen op. Volgens (bet Zweedse leger is het niet bekend, waarom de. Rus -boven Zweeds grondgebied vloog. De vlieger is tij delij k geïnterne erxL LET OR PRIJS VAN JONGE KAAS. I.-y.m. geconstateerde overtredingen van de maximum-prijsvoorschriften voor jonge-kaas .wordter nogmaals op gewe zen, .dat voor deze kaas (niet ouder dan 3 maanden) mag worden berekend: vol vette' kaas, 40-f Fabrieks Leidse kaas, 40+ Friese nagelkaas' en 40+ kanterkaas 22 ct. per 100 gram. Overige soorten al of. niet voorzien van kruidnagels en/of komijn: 20 cent. Voor 20+ Fabrieks Leidse kaas, 20+ Friese nagelkaas en 20+ kanterkaas 19 ct. en voor Boeren Leidse- en Delftse kaas 21 ct. per 100 gr. Polen vraagt hulp der V.N. inzake Eisler Polen heeft officieel een klacht inge diend 'bij de Ver. Naties, in verband met de arrestatie do*r Scotland Yard van de Amerikaans-Duitje communist Gerhardt Eisler, aan boord -van het Poolse s.s. ,Batory". De'Pool, Katz-Suchy verzocht Evatt, de voorzitter der Al-g. Vergade ring, de kwestie op de agende te plaat sen. Evatt heeft geweigerd, omdat de huidige zitting bijha ten einde is. De As semblee vertelaarde zich met 41 tegen 1 stem bjj 10 onthoudingen accoord met Evatt's voorstel. KOFFERS VAN K.L.M.-VLIEGER TERECHT. De sedert 12 Mei vermiste koffers van de K.L.M.-vlieger Malouin zijn terecht- Een heer had zer bij vergissing op Schip hol in zijn auto." geladen én een week lang onuitgepakt in zijn huis laten staan. Toen hij de koffers eindelijk openmaakte, ontdekte hij het abuis en snelde met „de buit" naar de K.LJI., waar hij de heer Malouin gelukkig-kon maken. Tot opvolger van dr Beel is als Hoge Vertegenwoordiger van de Ki'oon in Indonesië benoemd de bui tengewoon gevolmachtigd ambassa deur A. H. J. Lovink, secretaris-ge neraal van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Het eervol ontslag aan dr Beel zal gerekend worden in te gaan op het tijdstip, waarop de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon het bestuur zal hebben overgedragen. De nieuw benoemde Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon zal zo spoedig moge lijk naar Batavia vertrekken. De heer Lovink is de zoon van wijlen het oud-Tweede Kamerlid, dr H. J. Lo vink, die directéui-generaal van de land bouw en later directeur van de landbouw Nederlands-Indië en na zijn repa triëring burgemeester van Alphen was. Hij werd 12 Juli 1902 te 's-Gravenhage geboren en koos, na zijn voorbereidende studiën te Leiden, de Indische loopbaan. Na zijn aankomst op Java werd hij in October 1929 tijdelijk belast met de waar neming dei-' 'bwtrékking van ambtenaar voor Chinese zaken, in welke functie hij enige tijd later definitief werd aange steld. Op 16 November 1933 werd de heer Lovink aangewezen als ass. adviseur van het hoofd van dienst der Chinese zaken en Oost-Aziatische aangelegenheden en op 5 April 1934 werd hij adjunct-advi seur bij die dienst. In December van dat zelfde jaar werd hij belast met de func tie van adviseur en hoofd van dienst voor Chinese zaken, voor de duur van het ver lof van de toenmalige functionaris, de heer Mouw. Op 25 Juli 1935 werd hij adviseur en hoofd van de dienst voor Oost-Aziatische Zaken. In 1936 werd hij lid van de com missie voor de handelsbetrekkingen met China. In 1937 keerde hij na een verlof tijd naar Indië terug als adviseur en algemeen hoofd van de dienst der Oost- Aziatische zaken. Gedurende de oorlog verbleef de heer Lovink in Londen, waar hij gedurende enige tijd chef van het kabinet van minister-president Gerbran- dy was, waarna hij op 11 Februari 1943 tot ambassadeur bij de Chinese regering te Tsjoenking benoemd - erd. In Febr. 1947 ging hij als ambassadeur naar Moskou. Van 1 Januari 1948 is dr Lovink secre taris-generaal van het dep. van Buiten landse Zaken. De nieuw benoemde HVK commandeur in de orde van Oranje- Nassau. WEER EEN GEPANTSERDE SMOK KELAUTO AANGEHOUDEN. Een gepantserde smokkelauto, die on danks de uitgezette posten bij Chaam onze grens wist over te komen, werd tegen de oohtend in een nabijgelegen schuur aangetroffen. Hij was volgepropt met tapijten. Twee personen werden ge- •resteerd, o.w- J. G. uit Chaam. De dienstplichtige soldaten Erica Hol en Piet Langedijk, -hebben beroep aange tekend tegen het Krijgsraadvonnis van 13 Mei j.I., waarbij beiden 8 maanden kregen wegens het verspreiden van anti- militairistische lectuur. Tijdens een rondrit door de straten van Rotterdam, waar H.M. Koningin Juliana een bezoek bracht in verband met de Opbouwdag, heeft de bevolking van de Maasstad onze Vorstin een ovationele hulde gebracht. Dit meisje bood bloemen aan en mocht even met de Koningin een praatje maken.... Koningin en Prins namen deel aan jeugdspel in Rotterdam Na tQclit door de havens en bezoek aan het Bouwcentrum Een belangrijk onderdeel van het Ko ninklijk .bezoek aan Rotterdam vormde gisteren de rondvaart door de havens, men zich op dit bezoek had voor bereid. De vele schepen uit 'allerlei lan- waren gepavoiseerd, de werklieden staakten langs de havens de arbeid en de kranen bleven ogenblikken roerloos iangs de waterkant, als de ,;Regentesse- plaat"- voorbij voer- De tocht was begon- onder saluutschoten van de „Van Kinsbergen". Zo zag Koningin Juliana de havens, centrum van Hollands bedrij vigheid- Tijdens de lunch aan boord gebeurde het, dat men de tafél wilde .afruimen het serveren van het volgende ge recht, maar dat burgemeester Oud, die als gastheer veel te vertellen had, daar door bij de maaltijd achtergebleven was. Op haast moederlijke wijze gaf onze Ko ningin de Rotterdamse burgemeester de c, eerst zijn bordje leeg te eten, alvorens men 'het volgende gerecht mocht De Koninklijke bezoekers debarkeer- ïn aan de steiger van de Kon. Roei- en Zeilver. „De Maas", waar Adriana Klink, dochtertje van de omgekomen chef-bak ker van de „Zaandam", de Koningin Gespannen kijken de Nederlandse verdedigers toe in de wedstrijd BondselftalEngeland B. Zal De Munck meester blijven van do situatie? (Voor verslag zie pag. 3). DAT op de Oude Tongese Bank een proef wordt genomen met het zaaien van Portugese oesters; welke van mindere kwaliteit, maar ook lager in prijs zijn dan de gewone oesters. DAT momenteel 26 electrische kabels voor het hoogspanningskoppelnet in Ne derland,' door het Noord2e?-kanaal wor den gelegd, waarvoor een geul van 15 meter diepte is gemaakt. DAT in A'dam-Oost de eigenaar van een metaalgieterij is gearresteerd, die van een naastgelegen metaalsmelterij loden platen ter waarde van f3000 stal en ook drie handlangers werden ingerekend. DAT het sinds de bevrijding leegstaan de landruis De Kreek te Hilversum, nabij -het marine-opleidingskamp, gisteren is afgebrand en baldadige jongens waar schijnlijk de aanstichters zijn. DAT de Ned. Org. van Tijdschriftuit gevers in protesten aan Regering en Parlement het wetsontwerp óp de jour nalistieke verantwoordelijkheid, onaan vaardbaar verklaard. DAT de afd. Utrecht der Mij tot be vordering der geneeskunst op 27 Mei haar eeuwfeest viert en de volgende dag een voetbalwedstrijd tussen 22 Utrechtse medici plaats heeft, DAT de A'damse raad aan de stichting Holland-Festival een garantie van hoog stens f 60.000 verleende, doch de commu nisten tegen stemden vanwege het op treden der h. i. „onzuivere" Weense opera. DAT in de vacature ir S. J. Rutgers benoemd is tot Statenlid van N.-Holland G. Th. F. Hilkes te Bussum, daar de coram- A. J. Koejemans bedankte. DAT de Bond van Adverteerders, die veel bijdroeg tot de aesthetische ver zorging der advertenties, gisteren in A'dam zijn 30-j. jubileum vierde. DAT, naar minister Joekes het Eerste Kamerlid Van Walsum (Arb mededeel de, het ontslag van het personeel van Van Vollenhovens Bierbrouwerij met we. derzijds goedvinden is geschied. DAT de Ned. Credietbank op 1 Juni in R'dam een bijkantoor opent ter over neming van de zaken der fa. Ribour- douille en Prinz. DAT de Ned. kolenproductie in April 925.000 ton bedroeg (in Maart 1.026.000 ton) en de invoer 341.000 ton (392.000). DAT in tegenwoordigheid van de Ned. ambassadeur in Frankrijk 9 Ned. slacht offers van de Duitsers, op het kerkhof te Dijon zijn gehuldigd en de stoffelijke resten van 4 hunner, allen cadetten van de K.M-A., naar Nederland worden over gebracht. DAT thans alle loodgieters in Neder land bij een der beide organisaties aan gesloten zijn en -de Ned. Bone} vafi lood gieters- en fitterspatroons in Juli een buitengewone vergadering over de vor ming van een kartel zal houden. DAT Vénray een plattegrond heeft samengesteld om diverse instanties op de industrialisatiemogelijkheden te wij- DAT de Alg. Ned. Vereniging voor Vreemdelingenverkeer op 2 en 3 Juni haar algemene vergadering ih Assen DAT te Utrecht onder de naam Bode pact een vrije "ver. van detailhandelaren in parfumerieën, cosmetica en toilet artikelen is opgericht met J. W. Oltmaris, Den Haag. als voorz. (voorl. secr. Vail- lantlaan 353, Den Haag). DAT dr A, Plesman gisteren naar Ko penhagen vertrok om voor de Deense luchtvaartj'ournalistep een rede over de burgerluchtvaart te houden. DAT in Leeuwarden 'bij de aanbeste ding van.de bouw van 78 duplexwonin- gen H. J. Visser aldaar met ƒ744 933 laag ste inschrijver was en de firipa Rabins aldaar hoogste inet ƒ885.000 en de gun ning is aangehouden. DAT het, Leeuwardense B.G. de 52-j. architect eri landwacht er. F. C. J. Brandt uit Havelte tot 14 jaar veroordeelde (eis levenslang). namens het Prinses Margrietfonds bloe men aanbood. Om drie uur arriveerde het gezelschap in het Bouwcentrum, waar men twintig minuten lang maquettes, platen e.d. be zichtigde. Prins Bernhard ging daarna eerst naar de Rijksverkeersinspectie, v minister Spitzen hem verwelkomde, de Koningin reed rechtstreeks naar Spartastadion, waar 2000 jongens meisjes van de jeugdorganisaties het spel „Wij willen bouwen" van W. A. Wagener. hebben opgevoerd. H. M. de Koningin, Prins Bernhard en minister In 't Veld werden in de slotmanifestatie betrokken. Het Koninklijk Paar nam ril- deel aan het spel door het heiblok op te trekken, op dat de eerste paal voor de wederopbouw, door de jeugd te verrichten, nu werke lijk zou kunnen worden geslagen, groots applaus dankte het Koninklijk Paar voor zijn medewerking. Tenslotte werd op het raadhuis de thee gebruikt en om kwart vooi Koningin en Prins afscheid Trip naar Turkije kostte Brandes zijn baan De trip van Feyenoord naar Turkije heeft voor Brandes onaangename gevol gen gehad. Hij had voor zijn vertrek bij het dep. van Marine, waar hij werk zaam is. verlof aangevraagd „buiten be zwaar van 's lands schatkist. Hoewel hem dit niet werd toegestaan, heeft Bran des de trip toch meegemaakt, met het gevolg, dat hij gisteren op 'het ministerie te horen kreeg, dat hy op staande voet was ontslagen. Dr Soeng, de Chinese ex-premier per vliegtuig uit Calcutta naar Brussel vertrokken. Aanvankelijk verwachtte men, dat bij naar Parijs'zou gaan. Slechte dienst Het is duidelijk, dat de heer Van. der Goes van Naters. door op het internationaal socialistisch congres te Baarn de Belgische afgevaardigden sterkte toe te wensen met hun „ongedisci plineerde Koning", de goede verhouding tussen België en Nederland een slechte dienst bewezen. De koningskwestie is voor België een uitermate moeilijke kwestie. Elk woord, lat een buitenlander in deze kwestie spreekt, schijnt al gauw te veel te zijn. Wanneer dat woord dan nog ongelukkig uitvalt, is dat nog veel sneller het geval. En zo mogelijk nog sneller is dat het geval, wanneer dat woord tot Belgen gesproken wordt door de fractie-voor zitter in de Tweede Kamer van een der regeringspartijen. De Belgen hebben zulk een uitlating van geen enkele Nederlander verdiend. Zij hebben in de Indonesische kwestie land gesteund, toen heel de wereld alleen scheen te laten staan. En zij zullen met ons optrekken in een gemeen schappelijk Benelux-verband. Daarom kwam dit woord van de Ne derlandse socialist wel bijzonder slecht van pas. Het was om een bepaald woord te citeren „ongedisciplineerd". „Vertrouwen" Wat het vertrouwen in de republiek, dat de Nederlandse Regering zich langs de weg der methode-Coué tracht in te praten, waard is, blijkt wel uit de mededeling, dat de intocht van de repu blikeinse leiders in Djokja gepaard gaat met een massale uittocht van duizenden uit die stad. Die duizenden zijn bevreesd voor repre sailles. Zij hadden voor de zoveelste maal vertrouwen gehad in de Nederlanders, maar de Nederlanders zullen straks hun stad verlaten. Zij hebben aan dat ver trouwen iö die Nederlanders wellicht uiting gegeven en zijn thans bevreesd, dat zij van de zijde der fanatieke repu blikeinen straks hiervan de gevolgen zullen ondervinden aan lijf en goed. Is er duidelijker bewijs, dat de Neder landse Regering door de jongste „devia ties" weer eens bezig is haar eigen ver antwoordelijkheid prijs te geven? Zeker, er zullen op dit punt nog regelingen ge troffen moeten worden en onze Rege ring is. vol vertrouwen. Maar dat vertrouwen wordt in Djokja door degenen, die aan Nederlandse zijde stonden, blijkbaar niet erg gedeeld. On dankbaar toch, na al die jaren van koers- en beginselvaste politiek Openbaarheid Voor het democratisch staatsbestel is de openbaarheid een groot goed. Openbare behandeling van staatszaken in parlement en vergaderingen van staten en raden heeft aan de publieke zaak veel goeds gedaan, heeft die publieke zaak op hoger plan gezet. Daarom is het een verontrustend symptoom, dat in onze dagen de ene aangelegenheid na de andere uit de sfeer van de openbare behandeling y/ordt teruggetrokken. Het jongste voorbeeld is de schijnbaar vriendelijke toezegging van de Regering om de Indonesische commissie uit de Tweede Kamer op de hoogte te houden de besprekingen der beide subcom- ies in Batavia. Dit betekent, dat onderwijl dit punt geheel aan de open baarheid is onttrokken. Dit op de hoogte houden geschiedt binnenskamers en van do standpunten mogen de parlements leden intussen natuurlijk niets doen blij-, ken in woord of geschrift. Dit is een voorbeeld. Want heel de kwestie, zit dieper. Het hangt samen met een devaluatie van het parlementaire stelsel. De Regering doet het liever al leen. Zij plaatst het parlement voor vol dongen feiten. Zij noemt voorstellen uit het parlement onaanvaardbaar, zonder de moeite te nemen uiteen te zetten waarom ze onaanvaardbaar zijn. En zij stelt op lichtvaardige gronden de kabi- Voor de dejnocratie is het door dit alles wel een ongunstige tijd. Bij de ko mende verkiezingen voor de gemeente raden heeft het Nederlandse volk ge legenheid, te laten horen, dat het alleen »en gezonde en waarlijk bestaande democratie prijs stelt. De Labour-regering zuivert vijf secretarissen weg De rebellen Zilliacus en Solley geëlimineerd Vijf Labour-leden van het Britse La- Zilliacus. die zich voortaan „onafhan- gerhuis, die tegen het, door .de regering ingediende wetsontwerp inzake Ierland hebben gestemd, zijn door Attlee v: hun post als parlementaire secretaris v; verschillende departementen ontheve Voorts werden door de Britse Labour- partij de Lagerhuis-leden Solley liacus als partijleden geroyeerd- Zilliacus is de bekende Labour-rebel, die thans „weggezuiverd" 'is. In Britse politieke kringen heeft dit incident groot opzi gebaard, want men verwachtte, dat de Labour-tegenstemmers slechts een beris ping zouden ontvangen. De betreffende disciplinaire maatregelen hebben doel, de gelederen van de partij nai aaneen te sluiten, met het oog op de kiezingen. Alle 63 Labour-leden, die- tegen „Ireland-bill" stemden, zullen een flinke berisping ontvangen. McCloy definitief opvolger van Lucius Clay Hoogste Amerik. autoriteit in Duitsland President Truman heeft thans, zoals reeds vroeger hadden aangekondigd, John McCloy benoemd tot Amerikaans Hoge Commissaris voor Duitsland. Hij volgt dus generaal Lucius Clay op, als voor naamste Amerik. autoriteit in Duitsland, ingevolge het besluit der conferentie te Washington, dat" voortaan de Westelijke zones van Duitsland onder driezijdige, burgerlijke controle zullen worden ge steld. McCloy zal rechtstreeks staan on der de Amerikaanse minister van buiten landse zaken: Hij voert geen bevel over de bezettings-strijdkrachten, maar zal overigens alle regeringsfuncties uitoefe nen. Als president van de Wereldbank wordt McCloy in Amerika opgevolgd c}oor Eugène Black- kelijk-Labour-lid" zal noemen, hoopt nog eens in de partij te mogen terugkeren, zonder zijn principes te moeten prijs gevenTot de volgende verkiezingen zijn Zilliacus en Solley verzekerd van hun plaats in het Lagerhuis, maar niet als vertegenwoordigers van het vrije Labour. Nederlands straalvliegtuig zwaar beschadigd By noodlanding in de omgeving van vliegveld Twenthe Gistermiddag is een tweepersoons Gloster „Meteor" van de jachtvliegschool Twenthe der Ned. luchtmacht zwaar be schadigd, toen even na de start de mo toren plotseling weigerden en het toe stel in de omgeving van het vliegveld een noodlanding moest maken. Het was de laatste tijd al meermalen gebeurd, dat de motoren der straalvliegtuigen dergeüjka kuren vertoonden en daariYn gold van gisteren af een startverbod voor alle Meteor-toestellen. Het is niet bekend waarom dit toestel toch is opgestegen. De beide inzittenden, de instructeur en een leerling, kwamen met de schrik vrij. WEERBERICHT Overdrijvende wolkenvelden Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Noord en Oost. Overdrijvende wolkenvelden met kans op enige regen. temperatuur. (Op- Weinig veranderi gemaakt te 10 ZON EN MAAN. Vrijdag, 20 Mei. Zon op 440, onder 20 34; maan op: 2.31. onder 12.20 uuï. 27 Mei N il.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1