OF SLA HOOAT SALATA NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 18 MEI 194» Wijkvereniging „Levendaal" huldigt ds D. J. Vossers Band tussen Gemeente en voor ganger nauwer In een tot de laatste plaats bezette grote zaal van het Wijkgebouw „Leven daal" vond gisteravond de huldiging plaats door de Wykvereniging van ds D. J. Vossers, die enkele weken geleden voor een beroep van Utrecht bedankte. Vele wijkbewoners waren opgekomen, doch ook anderen uit de Gemeente gaven van hun belangstelling blijk. Zo merkten we op de oud-voorzitter, ds M. J. Punselie, ds Snethlage, enkele leden van de Gemeente-commissie der Ned. Herv. Gemeente, leden van het bestuur van de Ver. voor Chr. Onderwijs, het College van Notabelen, Kiescollege «n vele medewerkers in de Wijkarbeid. Nadat ds en mevr. Vossers door de ouderlingen waren binnengeleid bloemen waren aangeboden, opende de 2e voorz. van het Wijkbestuur, de heer Jac. Wilbrink, deze bijeenkomst. Gezon gen werden 2 verzen van het bekende „Lof zij den Heer", waarna voorz. alle aanwezigen een hartelijk welkom toe riep, in het bijzonder de Wijkpredikant «n zijn gezin. U zult, aldus begon spr. zijn toespraak, In deze dagen dikwijls gehoord hebben: ik ben blij, dat u in Leiden gebleven is. Leids Kunstcentrum vraagt expositieruimte Naar herstel van de Boerhaave-zaal. Reeds enige tijd hebben B. en W. on gezien naar ruimte voor het houden va tentoonstellingen en dergelijke doelein den. Daarbij zijn zij tot de conclusie ge komen, dat de voormalige Boerhaave- taal (Stedelijke werkinrichting) voor di' doeleinde alleszins geschikt kan worden gemaakt. De hiermee gemoeide kosten (inbegre pen die voor meubilair) worden geraamd op f 4.120. waarvan een bedrag ad f 1.270 kan worden gebracht ten laste van de onderhoudspost van dat gebouw. Het resterende bedrag van f2.850 komt ten laste van de kapitaaldienst en kan in vijf jaren worden afgeschreven. Dat B. en W. deze aangelegenheid thans els spoedeisend aan de raad voorleggen, vindt zijn verklaring in de omstandig heid. dat zij de herstelde Boerhaavezaal beschikbaar zouden willen stellen voor een in de volgende maand door het Leids Kunstcentrum te houden tentoon stelling. Met de mededeltag, dat omtrent deze aangelegenheid alsnog advies wordt inge wonnen van de Commissie van Openbare Werken geven B. en W. in overweging het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Leden, gezien het voorstel van Burgemeester en Wet houders, besluit een bdrag van f 2.850 be schikbaar te stellen voor kosten van her stelling en inrichting van de Boerhaave zaal voor het houden van tentoonstel lingen enz. Deze aangelegenheid zal te zijner tijd op de begroting voor 1949 worden ge regeld. Minister In 't Veld spreekt te Leiden Op congres van volkstuinders. Het 10e congres van het Algemeen verbond van volkstuinders-verenigingen in Nederland, dat gehouden zal worden in de grote Burchtzaal op Vrijdag 27 Mei a.s-, zal onder de gasten ook-minister mr J. In 't Veld mogen begroeten, minister zal het congres toespreken, direct na de officiële opening. Die woorden worden vaak door eigen belang ingegeven. Die baatzucht komt het beste uit. wanneer de predikant een andere stap doet dan de Gemeente lief is. Dan zeggen zulke lieden: Was hij maar weggegaan. Zo zijn wij vanavond niet. Wij bedanken niet. omdat u beslo-, ten hebt niet naar Utrecht te gaan, maar wij willen u feliciteren, omdat u in Leiden gebleven bent. U hebt hier in deze stad een leiding gevende taak: voorz. van het Wijkbestuur, voorz. van de Kerkeraad, het hoogste kerkelijk col lege, bestuurslid van tal van andere organisaties. Daarbij wordt u gesteund door uw echtgenote, die altijd flink en opgewekt meehelpt in de zware taak van een stadspredikant. Uw bedanken zei ons, dat gij niet los zijt van Leiden en „Levendaal". Gij hebt u met veel ijver gegeven aan uw werk, gij en uw vrouw, daarom wensen wij u nog vele jaren in Leiden toe. Spr. deed een hartstochtelijk beroep op hen, die kunnen meehelpen in het Wijk- werk. Hierop verzocht de heer Wilbrink aan 2 damesleden van het Wijkbestuur een cadeau aan ds Vossers te overhandigen. Onder hartelijk applaus werd een prach tig radiotoestel aangeboden. Spr. deelde mede, dat niet alles was opgemaakt deed aan de Wijkvoorz. een gesloten enveloppe toekomen. Ds Vossers, hierna het woord verzoe kend, vertelde, dat hij geen flauw ver moeden had van deze huldigingsavond. Vaak wordt Leiden als dorp gebrand merkt door de „fluistercampagnes", heeft Leiden zich gedragen als grote stad en niets was hem ter ore ge komen. Het is echter niet goed voor een predikant, te menen, „dat hij wat was". Wij zijn vaak onnutte dienstknechten en God wil ons uit genade gebruiken. In Leiden hebben we nu ruim 8 jaar ge woond en ons thuis gevoeld. Op deze datum. 17 Mei 1940, stonden we er anders Vlissingen gebombardeerd, ons huis onbewoonbaar en spr. lag met 6 gebro ken ribben in het ziekenhuis. Daarom hij toen dankbaar geweest voor het beroep van Leiden, wij voelden ons zeer bevoorrecht. Ik vond hier een goed wijk gebouw, een grote schare van medewer kers en een wonderlijke wijk. In Wijk arbeiders en professoren, zakenmensen en ambtenaren, rijken en Hier sta ik in het volle leven GEMEENTE LEIDEN Officiële publicaties VERKIEZING GEMEENTERAAD De voorzitter van het centraal stem bureau, voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad, brengt ter open bare kennis, dat de lijsten van candida- ten voor de op 22 Juni a.s. te houden stemming voor de verkiezing van de le den van de gemeenteraad, voor een ieder op de gemeente-secretarie (afd. Bevol king c.a.) ter inzage zijn neergelegd. Leiden,18 Mei 1949 De voorzitter voornoemd, F. H. van Kinschot. Bond van speeltuin verenigingen bijeen In 1950 grote speeltuindag De bond van speeltuinverenigingen voor Leiden en omstreken kwam in ledenvergadering bijeen. De voorzitter, de heer M. I. Smit, vond het verheugend, dat hij' de leden mocht welkom heten in een eigen huis (clubhuis van „Marelita"). Notulen en jaarverslagen werden goedge keurd. Bij de mededelingen kwam ter sprake, of de speeltuinverenigingen zou den deelnemen aan de vacantiebezighe- den, hetgeen onder enige voorwaarden werd aanvaard. Bij voldoende deelname zal men een grote zwemwedstrijd organi seren, evenzo een potplantkweekwed- strijd. Besloten werd nog om in 1950 een grote speeltuindag te organiseren ter ge legenheid van het feit, dat in Amsterdam voor vijftig jaar de eerste speeltuin in ons land werd geopend. INBRAAkTtE leiden Bij de N.V. Pharminon aan de Heren singel hebben ongewenste bezoekers f300 uit de 'brandkast ontvreemd. Christen-Studenten-Raad: Uitdrukking der conventsgedachte In Leiden heeft het woord Christen- Studenten-Raad geen onbekende klank meer. De oorlog heeft ons niet zo heel veel mooie dingen nagelaten, tenminste minder dan we gehoopt hadden, de C.S.R. is er toch één van In 1942 werd in Leiden als eerste universiteits stad, de C.S.R. officieus opgericht, 1945 officieel. Zoals door de heer A. J. Frocling op ;n persconferentie gezegd werd, C.S.R. de uitdrukking der conventsge dachte, d w.z. hij is niet een soort één heidsbeweging, geen oecumene: de Raad il ook geen overkoepeling zijn va e vier confessionele studentenveren: gingen, maar alleen de plaats waa studenten van verschillende richting met elkaar over belangrijke aangelegenheden kunnen spreken. Door dat onderling contact leert men elkaar beter begrij- aarderen, zodat veel vooroor deel verdwijnt. Dit is voor ieder van belang, maar toch zeker voor studenten, die toch straks een meer of minder voor taande en leidinggevende plaats in het leven zullen innemen. Doch er is meer. De C.S.R. is niet alleen een gelegenheid om eens met el kaar te praten. De C.S R wil ook getui- spreekt de C S R. reeds enige met het Evangelie van Christus. Elke jaren ongeveer in de Pinkstertijd, hier nieuw. Spr roemde zijn wijk buiten. Dat gebeurt door de opvoering U. V. 'K. gaf jubileum-uitvoering De Leidse reciteerclub „Uit Vriend' sohap Kunst" vierde gisteravond haar 30-jarig bestaan in „Den Burcht." Opge voerd werd het vrolijke spel in drie be drijven „Welkom Binnen" van Chr. Hoo- gewerf. Het stuk viel bij het publiek in de smaak en de opvoering kon de toets van de matige critiek wel doorstaan. In de wijze van spelen moeten nog tal verbeteringen worden aangebracht, doch u.V.K. gaat vooruit. Dit constateerden wij met genoegen. jubileum w. wagemans. Dezer dagen was het 40 jaar geleden, dat de heer W. Wagemans zich als schoenmakerspatroon alhier vestigde, wel aan het Utr. Veer. Overeenkomstig de wens van de jubilaris is dit feit in stilte herdacht. Slechts ingewijden was het bekend en zij deden dan ook van hun bélangstelling blijken. Distributievaria Morgen (Donderdag) worden te Lei den bonkaarten 909 uitgereikt aan de stamkaartnummers (gezinshoofd) 6601 tm. 8800 (8.30—12 en 1.45—4.30 uur). Meebrengen: stamkaarten en inwisse lingsbonnen 905. de offervaardigheid. Het deed mij veel genoegen, dat u mij weer hebt ge accepteerd Leiden heeft mij genomen, zoals ik ben. een onvolmaakte dominee. Na opgewekte muziek van jonge „Levendalers" sprak de heer H. v. d. Broek ook nog een kort dankwoord en bood een radiobode van deze week aan. Dan kon ds Vossers alvast een mooi programma opzoeken! De heer N. L. van Dalsen haalde ver volgens enkele leuke herinneringen op uit ds Vossers" eerste gemeente Seroos- kerke. Vooral het jeugdwerk had zijn aandacht en de jonge predikant bleek een goed organisator te zijn. De sneltekenaar Hans v. Oosterom wist met zijn krijtje tal van (komische) beelden, betrekking hebbend op het leven van ds Vossers, op papier te zetten. Met het zingen van de Avondzang werd deze zeer gezellige avond gesloten. l lekenspel. Voor dit jaar de keus gevallen op een stuk van A. Jur- riaan Zoetmulder, „Barabas". dat onder regie van Wim Paauw, op 20 en 23 Mei in „Den Burcht" zal gegeven worden. We schrijven met opzet niet het woord „opgevoerd"; dat doet misschien te veel denken aan een toneelstuk. En hoewel werk van Zoetmulder geen uitge sproken lekenspel is. wil de C.SR. het toch ook weer niet als een toneelstuk zien, dat echt gespeeld wordt. De klank van het getuigenis moet er in gehoord worden, het getuigen van de liefde voor Christus. Het stuk, dat oorspronkelijk iheet :,Herders van Bethlehem", is opgedra gen aan de nagedachtenis van de gijze laars, die door de Duitsers gefusilleerd zijn. Het werd geschreven in St Michiels gesteld in 1942, en in het kamp met Kerstmis door gijzelaars opgevoerd. Het ,Amsterdam-Batavia is dus een gelegenheidsstuk, waar alleen mannenrollen in voorkomen. Voor een beoordeling van het stuk Is het wel nodig dit niet te vergeten. Doch de heer Paauw zei: „Het stuk heeft zó veel inhoud, dat het steeds weer kan gaan". We hopen, dat de C.S.R. mlt kracht deze inhoud brengen zal, opdat het tuigenis gehoord worde. Huldiging van de heer C. van Vliet Wij meldden in ons blad van gisteren reeds, dat de heer C. van Vliet, voorzit ter van de Leidse veiling, die Maandag 70 jaar werd, gisteren in de bestuurska' er van het veilinggebouw is gehuldigd. De heer W. Slootweg, tweede voorzit ter van de veiling, hield een tqespraak. "in hij het werk van de heer Van Vliet voor de veiling belichtte. Zijn hel der inzicht en wijs beleid werden gepre- De 70-jarige is geen man van hulde loftuitingen, doch een gemeende huldi ging mag hem, aldus spr., niet worden onthouden. Als blijk van waardering bood hij een electrische klok, in een mmiatuurafmijntoestel geconstrueerd, aan. Namens het - personeel sprak de heer K. Cebol, die de groei yan de veiling tot onderwerp had gekozen. Het aandenken bestond uit een portret van Kon. Juliana staatsiekledij. Na mej. M. J. Schouten, vertegenwoordigster van het cantine- personeel. dankte de heer Van Vliet voor de gebrachte hulde. NUMMERING DER LIJSTEN. De nummering van de lijsten voor de gemeenteraadsverkiezingen te Leiden is als volgt: 1. P.v.d.A., 2. Prot. Chr„ 3. K.VP., 4. Communisten, 5. V.V.D., S.G.P. Gisteravond en vanmorgen sprak de Nieuwe Leidsche Courant met de hei Dick Kruyt aan boord van de „Bal (KW 129). Het gesprek van gisteravond werd slechts bU gedeelten opgevangen, vanmorgen werd de gehele uitzen ding verstaan en tal van Katwijkers heb- er naar geluisterd, hoewel het al ruim half 10 was, toen de Bali zich meld de. Vanavond om 9 uur komt het volgen de gesprek door en dan weer morgen ochtend om 9 uur. maar het kan dar weer iets later worden. In de uitzending van gisteravónd schet ste de heer Kruyt, hoe in de vroege gen het „touiwtje" werd losgegooid e Bali zich vrij van de kant maakte. Het niet één der eerste schepen: de KW snelle loper had immers K.L.M. bracht kleurenfilm voor huisvrouwen Een overvolle benedenzaal van het Gulden Vlies heeft op uitnodiging van de Leidse afdeling van de Ned. Vereniging Huisvrouwen gisteravond de ogen uitgekeken op een kleurenfilm, die vlak de bevrijding gemaakt werd als pro- paganda-materiaal voor de KLM. Het de door mr A. Hustinx gemaakte rolprent van de heerlijkheden in en buiten het vliegtuig, dat van Amsterdam uit de oude route naar Batavia vliegt. Niet dat de film een kunstwerk is. En bovendien is zij inmiddels al weer ver ouderd; men leeft immers snel bij de KLM. Maar de glorieuze pracht var Oosten, opgenomen door een man, daarvoor een gevoelig oog heeft (mr Hustinx bewees dat al eerder met zijn de Mij Nederland opgenomen pro paganda-film) laat nooit na indruk te maken op ons Nederlanders, die ondanks alles steeds zo honkvast blijken te zijn. Vooral de heren genoten zichtbaar. Bij uitzondering waren zij deze avond toe gelaten en zij waren in grote getale op gekomen. De vertoning van de film werd inge leid door een causerie, die gehouden werd door de heer A. C. Leenders, pro pagandist van de KLM. Spr. maakte een vergelijking tussen een vliegtocht per DH 9 in 1920 en een tocht per luxe DC 6 1949. De DC 6 werd door de heer Leenders naar Lissabon gedirigeerd, gelegenheid bestond het publiek rond te leiden. De tocht gaf spr. Majoor en mevrouw Wels namen afscheid van het Leidse Leger Het vaarwel stemde niet weepioedig Majooi en mevr. Wels hebben gister avond afscheid genomen van de afdeling Leiden van het Leger des Heils wegens vertrek naar Hilversum, De scheidenden verrichtten in onze stad belangrijk gees telijk zowel als maatschappelijk werk, derhalve was 't te begrijpen, dat velen majoor en mevr. Wels, twee trouwe Heils-officieren, wilden getuigen van hun warme waardering. Goede woorden, rechtstreeks uit het hart komende, werden met overtuiging en heilige geestdrift gesproken: „U hebt drie jaren bij ons gestreden. God had U geroepen o: het Leidse Le ger Zijn grote daden te kondigen, heeft Uw werk ondersteund." De spreekster den herinnerde datgene, majoor Wels zo vaak I heeft gezegd: „Het kruis van I Jezus Christus moet staan het midden alles." In dit teken mocht deze nobele officier dan ook arbeiden en zijn arbeid is niet vruchte loos geweest, ofschoon ook majoor Wels Weet. dat de ware vruchten eerst bij God geopenbaard zullen worden. Het vaarwel stemde niet weemoedig. Integendeel! De danktoon domineerde in lied en toespraak. En allen name aan en deelden in de vreugde va bijeenkomst, 't Was een met recht getelijke avond. Donderdag zal het gezin Wels de Sleutelstad verlaten. HAAGSE POLITIERECHTER. Verduistering in het Us De vertegenwoordiger J. A. W. te Leiden mocht voor zijn baas voorschotten geven en nemen op de ijs-verkoop, doch hij had zich hierbij wat te ruim bedeeld naar het oordeel van de rechter. Wegens verduistering in dienstbetrekking stond W. terecht. Verdachte ontkende echter dat hij bui ten zijn boekje was gegaan en na een uitvoerige bespreking van de feiten, vond»de Officier het beste over verdachte een psychiatersrapport in te winnen. De rechter besloot hiertoe. 25 JAAR CONDUCTEUR BIJ DE N.Z.H.V.M. In zijn woning aan de Oostdwarsstraat werd gisteren de heer M. Christiaanse gehuldigd. Hij was n.l. 25 jaar conduc teur bij de N.Z.H.V.M. De chef van het oer. de heer C. Heeten, vergezeld de heer J. Jansen, chef van de expe ditie te Leiden, en van de heer Th. F. Thomas, voorheen chef van de exploitatie alhier, boden de jubilaris een couvert met inhoud en eon oorkonde aan. Na- de Ned. Mij voor Handel en Nijver heid werd hem de zilveren draagpenning met oorkonde aangeboden Het jubileum- fonds zette mevrouw Ch; bloemetjes. leiding te spreken over wat er in vliegtuig al zo gebeurt en over de i ties van passagiers, die voor het eerst de lucht in gaan. Hét dankwoord van de presidente, evrouw A. Groen-Nieuwenhuizen Se- gaar, en het hartelijk applaus waren ten volle gemeend en verdiend. Vereniging E.H.B.O. Leiden Voor het eindexamen, ter verkrijging an het eenheidsdiploma EHBO, slaag den de volgende candidates: Dames: J- Zilvertant: S. van Ameron- gen; A. A. Heldt; A. Endeveld; A. Hou- bein; P. P. Tukker; H. E. J. van Vliet; K. G. van Hofwegen: A. M. P. de Vos; A. van Dijk; W. Galjaard en "S. Mak- keleuberg. Heren: A. J. Blom; L. de Vet; A. v. d. Zeeuw; J. M. v. d. Maat; I. J. Gijzenij: M- Vermond; J. Ouwersloot; E. C. Zaal; J. van Driel; A. Piket; W. P. E. Broers; W. v. d. Post; J. M. v. d. Berg; J. A. van Zijl; P. Veerman en Ch. Trommelen. Eén candidaat werd afgewezen. Examinator was dr H. J. Postel, docent dr J. G. Bazuin. BURG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Marinus J., z. v. M. P. Kik kert en J. S. Diemei; Carl, z. v. F. H. Meyenfeldt en B. G. Bakker; Adrianus H. M., z. v. A. M. de Groot en C. M. Le- varht; Carla C., d. v. C. de Groot e G. van Rheden; Dirk R„ z. v. D. Fakkel en E. van Rossum; Jacobus P., z. v. P. J. v. d. Wetering en J. P. Houps; Willy, d. v. H. J. Daalmeijer en W. C. v. Leeuwen; Simon, z. v. K. van Duivenvoorde e Glasbergen; Geertruida, d. v. J. Dodmond i A. van Barlingen; Jacobus C. N., v. d. Poel en J. Baksteen; Frederik T., z. v. C. Rietveld en S. Bruné. OVERLEDEN: C. Nagel, m., 56 jr; J. J. Valentgoed, wdr, 81 jr; J. A. Dunnewind. Liisvr. van G. J. Keijzer. 33 jr. GEHUWD: J. B. La Rivière. j. m„ en A. M. Dekker, j. d. Hollamlse Nieuwe zyn heerlük, maar voor Logger-ontvangst is niets beter dan een RADIOTOESTEL gekocht bU HENK SCHAART Chauffeur kreeg geen letsel. Gisteravond omstreeks kwart zeven reed een personenauto, bestuurd door de 28-jarige W. v. d. H. te Zoeter- woude, tengevolge van weigering van stuurinrichting, in het water van Nieuwe Rijn. De chauffeur slaagde onder water in, het portier te openen het droge te bereiken. Hij kreeg geen letsel Een kraanwagen haalde de auto uit het water. Kynologen deden hersen gymnastiek De kynologenvereniging Rijnland be legde gisteravond in Zomerzorg een avond hersengymnastiek, bedoeld als v wedstrijd voor een ontmoeting tussen Leidse en een Haagse ploeg. De beide ploegen, die gisteravond tegen elkaar uit kwamen, bestonden elk uit tien Rersonen. De strijd ging tussen Leidse dames en heren en werd door de dames gewonnen. De leiding berustte bij mr van Omimen Kloeke, voorzitter van de kynelogen- ereniging Hofstad, de heer Leene mevrouw Wolffensbergen, secretaresse de Hofstad, die de rol van Mieke vervulde, met zoemer en al. V oorschoten Hallo Balihallo Bali De KW 129 gaf antwoord - de heer D. Kruyt vertelde van de stand van zaken Vanavond om 9 uur en morgenochtend om 9 uur volgen nieuwe uitzendingen En vanmorgen... Nu, van dat slapen is natuurlijk niet zo erg veel terecht gekomen. „Ieder ogen blik v/akker, ik kan het geen slapen noemen", zo luidde het vandaag in de ochtenduitzending. „De motor, hoe haat ik dat ding op het laatst", zal hij wel verzucht hebben. „Wassen?ik heb me eens aan boord laten uitlachen, op een vorige reis, neen, een goed zeeman wast zich alleen 's Zondags en als hij thuis- De schipper zat vanmorgen al vroeg voor zijn „kastje" en luisterde naar de verhalen van zijn collega's. Morgen zit hij ook zo naar de eerste vangsten te luisteren. Zullen ze het allemaal pre cies opgeven of soms een paar kantjes smokkelen? Nog steeds stomen. Dat woord „sto men" is bepaald overgehouden uit de tijd van de loggers met stoomkracht. Van middag dan de netten uit! Wat zal het worden? Aan spanning zal het in elk ge val niet ontbreken! Je kunt het eigenlijk niet goed begrijpen ,dat de morgen mis schien al met de Nieuwe op weg naar huis zijn, terwijl nu nog al die argeloze harinkjes lustig rondzwemmen. Alles was vanmorgen gelukkig wel aan boord- Het weer was prachtig. De breedte was 56 graden en er wa ren al 240 mülen achter de rug. Hoe snel de Bali loopt? Dat verklappen we natuurlijk niet. Maar de gemid delde snelheid van de schepen was ongeveer 9 myl per uur. Het schip ging nu gelük op met enkele andere en lag met die andere aan de kop. Eigenlijk waren de Bali en de KW 19 (Dirk) de eerste. Zet 'm op, Bali. En laten we hopen, dat je vannacht veel geluk hebt. De heer Kruyt vertelde nog, hoe 2 op de Bali gisteravond nog een poosje hebben zitten te bomen- „Waarover? Nu de eerste plaats, wat de krant bakken zou en dan over alles wat. Het laatste nieuws hoor je dan. moppen en sterke verhalennatuur de visserij". as al donker, toen ik nog even op de brug met de wachtspian stond te praten en te genieten van de rust heen. Je bent dan als het ware genomen in de geweldige ruimte en is het wereldje, dat je onder je holle blokken hebt, dan klein, zo heel heel klein! In.de verte, soms dichter bij, de twinkelende lichtjes van de andere v tuigen. Onder je altijd dat gestamp de 250 paardekrachten. We hebben hier op de brug ook nog even contact gehad met dé wal en de familie welterusten gewenst." „Wonderlijk is het. wanneer hier deze kleine ruimte de stem van de schip per klinkt: „Hallo, hier de Bali, Bali. Balien dat dan die stem vele, vele mijlen ver wordt gedragen door aether. Je weet, dat ze thuis aan toestel zitten te luisteren, maar lang kun je het niet maken, want om deze tijd is veel belangstelling en al gauw pro> de anderen weer in te halen. mens van weinig woorden", aldus onze zegsman, „maar dat wil niet zeggen, dat hij geen hart heeft. Het afscheid was dus welgemeend maar zonder ophef." Nog een paar stoten met de fluit en we voeren door de vissershaven van IJmuidenwaarom niet Katwijk? Een wuivende menigte, groeten over en weer en overal vlaggen en wimpels. Je niet zeggen, dat het pas 6 uur in de 1 gen was: zovelen waren reeds present! Nog een laatst vaarwel naar de familie ledendaar was de kleine vuurtoren al, wat later passeerden we de twee havenhoofden en toen klonk het van schipper Adrie van Beelen: „Wellekom hem veel succes, stuurman Jacob Hoek legde ongeveer Noord. De log uiteen plaatje voor de krant! In de verte de Scheveningse vloot, in dezelfde richting, allemaal achter de Eerste Nieuwe aan. Er zat reeds toen spanning in' de lucht. Trouwens, die was al dagen en weken! De inwendige mens vroeg vanzelf sprekend ook de aandacht: laat dat maar kok Willem van Beelen over. Hij verstaat de culinaire kunsten en in zijn domein ruikt het best. Hij en de zeelucht zorgen er wel voor, dat we de beste maatjes met hem blijven. „Ik heb al een pracht van een slaap, maar of er veel slapen zal komen?" zo besloot onze Dick, niet zonder de groeten te hebben geten. Alleen] Duyvis maakt Sa lata fi J^fjppprscfiepcn jaqen naar ^oncfon ik JOHN MASEFIELD 20 „Wij hebben wat kaak, mijnheer", zei Chedglow. „Coates en ik hebben nog aardig wat gevonden." „Laat eens kijken." Chedglow ging naar de achterkist. opende haar en haalde twee nogal be schimmelde halfvolle zakken te voor- „Jullie waart nog zo verstandig het 1 de kist te doen", zei Kruiser. „Wie >u dat ooit gedacht hebben? Het zou totaal bedorven zijn geweest, als jullie dat niet gedaan hadt." „Neen, mijnheer", zei Chedglow. Kemble heeft het in de kist gedaan. Wij hebben het zo maar neergegooid „Ik dacht alenfin, geeft maar •ns wat van dat zeildoek, ik heb een scherm nodig tegen het buiswater, ter wijl ik dit in de broodkist stop." Zij beschutten hem met zeildoek, ter wijl hij de kaak stuk voor stuk uit de zakken haalde en in de kist deed. Zoals alle kaak op de Blackgauntlet, was deze' bijna een jaar aan boord geweest, tame lijk zacht géworden en op het punt var brokkelen. Waar dit gebeurde, vertoon' den ze kleine vette maden, die de kleur van aardwormen hadden. Kruiser telde hardop: er zaten zeven en tachtig hele kaken, vier ronde kaakjes en misschien drie pond kruimels in de eerste vier en negentig hele kaken, elf ronde kaakjes en vijf pond stukken in de tweede, alles tezamen misschien meer dan drie en vijftig pond kaak. „Dreienfijftig poend", zei Bauer. „Seg jongens, waaroem niet meer gehaald?" „Natuurlijk hebben wij meer gehaald", zei Coates, „maar dat was voor de grote boot." „Zo hoorde het ook", zei Kruiser. „Heel goed. Is er nog iemand anders, die kaak meegebracht heeft?" „Ik, mijnheer", zei William Kemble en haalde van zijn blote lichaam ongeveer vijf pond kaak te voorschijn. Niemand had verder iets. De kaak werd in de kist gedaan. „Vet zullen jullie niet worden", zei Kruiser. „Jullie krijgt ieder ongeveer een halve kaak per dag, misschien iets meer. Iemand nog iets anders?" „Ja, mijnheer", zei Coates. „Wij heb ben wat uit de provisiekamer van de kapitein meegenomen en we zouden nog veel meer hebben, als de hofmeester niet zo vervelend was geweest." De buit bestond uit blikjes en dozen, die achterin lagen. Kruiser controleerde ze zorgvuldig. Hét resultaat was als volgt: Een gesloten drie-kilo-pak rozijnen, een idem, half leeg, een vol twee-kilo blik krenten, drie kilo-blikken corned- beef, vier pondsblikken jam, een sardines, en twee blikjes gecondenseerde „Allemaal luisteren", riep Kruiser. „Dit is al het voedsel, dat wij aan boord hebben, voorzover ik op het ogenblik kan nagaan. Het gaat allemaal hier de broodkist. Jullie rantsoen zal ongeveer bestaan uit eens per dag een halve kaak, een rauw pekelvlees of corned-beef en rozijnen. Ieder eens per week een lepel tje jam en tweemaal daags een kwart mok water- De melk en de sardines wor den bewaard voor het geval iemand ziek wordt. Daar ik aanneem, dat jullie allemaal ontbeten hebt. zal ik niet eer der rantsoen uitgeven, dan om twaalf uur. Denkt eraan, dat jullie levens er van afhangen, of dit eten en drinken toereikend is, tot wij Fayal bereiken. Jullie zult hongerig en dorstig zijn, maar jullie krijgt precies jullie rantsoen en meer niet. Deze kist en dit vat bevatten het leven van ons allemaal. Laat mij jullie dat niet nog eens behoeven te zeg gen." „Ja, en wat mijnheer Trewsbury zégt is de waarheid, laat ik jullie dat zesgen en vergeet het niet," zei William Kem ble. „Ik ben van mijn leven nog eens in een open boot geweest. We gehoorzaam den de bevelen, en zodoende werden er nog een paar van ons levend opgepikt. Maar ik herinner mij ook de boot van de „Saldanha", daarin vochten ze om het ter en vermoordden elkaar of gingen dood, op één naIk heb hem na derhand gezien Het moet vroeger een getapte vent geweest zijn, die op een mondharmonica speelde. Toen ik hem in Sandy Point, had hij meer van opgegraven lijk- Hij was helemaal zwart geworden in zijn gezicht en zag eruit, of de ratten aan hem geknaagd hadden." „Dank je, Kemble", zei Kruiser, „ik ben blij, dat je je mening gezegd hebt. Ik ben niet van plan hier ruzie te heb- over de rantsoenen, dus al jullie en inleveren, die gaan in de boora- kist tot Fayal." (Wordt vervolgd). Ruim twee uur vloog gisterochtend de K.L.M.-Dakota PH-TDW boven Hollands kusten. Deze foto toont het Katwijkse groepje, dat de t t der loggers van uit de lucht aanschouwde. V.l.n.r. de heer W. Dubbelaar, secretaris der Katwijkse rederij-vereniging; mevr. ds J. G. Ieperen, mevr. K. Kuyt-Van den Oever, Thijmstraat 13; ds W. 1 Boeyen, mevr. W. H. van der Pias-Schaap, Adrianastraat 2a, en de heer F. Diemer, directeur van de N. L. C. beert een ander je te overstemmen Dan draai je maar „een zware van d# weduwe" en schiet je wat later naar Zo blijft ons de heer Kruyt nog een paar dagen op de hoogte houden van wat er aan boord van de Bali gebeurt. In d# uitzending vin gisteravond konden we nog de „boodschap" aan ds Van Ieperen doorgeven, dat zijn echtgenote goed van de tocht met de Dakota die op de Bali is opgemerkt was thuisgekomen. Tot vanavond 9 uur en dan morgenochtend 9 uur weer! De opgravingen te Riinsburg OUD-LEIDEN HAD DE PRIMEUR De vereniging Oud Leiden maakt# gisteravond met een groot aantal leden een excursie naar de opgravingen achter de Ned. Herv. kerk te Rijnsburg. Zoals wij reeds meldden, wordt daar gezocht naar de resten van de Middeleeuwse vrouwenabdijvan Rijnsburg, een toe vlucht voor vele geslachten van adellijke jonkvrouwen en in haar tijd wijd en zijd bekend. Men heeft thans de eerste vondstlaag blootgelegd en de leden van Óud-Leiden hadden de primeur. Drs E. Glasbergen en de heer S. Leenheer gaven resp. op het graafveld en in de kerk uitleg. Dr W. C- Braat dankte beid# heren namens de leden van Oud-Leiden. Naar wij vernemen zal zo spoedig mogelijk begonnen worden met het bloot leggen van de tweede laag. Te zijner tijd zullen hierover mededelingen aan de pers worden verstrekt, terwijl drs Glas bergen voornemens is over de resultaten van het werk een artikel te publiceren in het volgend jaarboekje van de ver eniging Oud-Leiden. De betrekkelijke geheimzinnigheid, waarmee het werk is omringd, is te wijten aan de sensatielust van het gro.e publiek, dat jL Zondag in drommen kwam opzetten en met grote moeite van het terrein kon worden gehouden. Dat ander niet bevorderlijk is voor het intact blijven van de vondstlaag. is duidelijk, en juist op de kleine gegevens komt het aan. Overigens behoeft men geen sensationele vondsten te verwach ten. Het gehele object behoort tot het terrein van een geduldig en precies histo risch bodemonderzoek, zonder meer. Oegstgeest Resultaten winkelweek De contactcommissie van de Prot.-Chr. 1 de R.K. middenstandsvereniging be legde in hotel „Het Witte Hui6" een sa- komst met de deelnemers van de ge houden winkelweek. De klacht was, dat groot aantal middenstanders niet 1 winkelweek had deelgenomen. Voorts was het uiterlijk van de actie min der goed verzorgd. Aan de inmiddels gearriveerde prijs- innaars uit de inwoners werden hierna de bij de etalage-wedstrijd gewonnen prijzen uitgereikt. De heer Veenstra heette deze 38 Oegstgeestenaren hartelijk elkom. Na dit min of meer officiële ge deelte hield de heer Korenhof de aanwe zigen nog enige tijd bezig met zijn tref fende goocheltrucs. Tot slot dankte d# heer Elshof de leden van de contact- ommissie voor hun arbeid. Zoeterwoude Zilveren jubileum bU Oosthoek Maandag werd het feit herdacht, dat de heer J. P. van der Velde, 25 jaar ge leden in 'dienst trad bij de afdeling be- tonfabriek van de N.V. Oosthoek en Zoon te Zoeterwoude. De jubilaris en zijn juw werden ten huize van de directeur Alphen a/d Rijn toegesproken door de directeur, de heer A. Oosthoek, ir J. Kotter, onder-directeur, en de heer W. J. de Jongh, bedrijfsleider. Deze toespraken werd gewezen op de vele goede eigenschappen van de heer Van der Velde, gingen gepaard met het aanbieden van gouden horloge en een bronzen me daille met oorkonde, terwijl de echtge note een bloemstuk in ontvangst mocht Na afloop van de huldiging wen sten het kantoor- en technisch personeel de fabriek te Alphen a d Rijn de jubilaris geluk. Het personeel te Zoeter woude gaf ook een cadeau ten geschenke. Dodelyk ongeval. Het 312-jarig dochtertje van de heer S. alhier werd op de Noordbuurtseweg door een auto aangereden en op slag gedood. Viak voor de auto stak het kind plotse ling de weg over. De chauffeur tref; geen schuld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2