Jlicutue gtihsthe (üourant Na dertig minuten vliegen hadden we ze te pakken Wist U DINSDAG 17 MEI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. A'dvertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per milimeter (Bg contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIE MER, CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Dertigste jaargang No 7816 .StantuasHcb Is gfifbltoen myn bert ia tcyfjeospect" Vanavond 6 uur en morgenochtend 6 uur Zie pag. 3 Met een Dakota op zoek naar de haringvloot Twaalf vissersvrouwen, drie reders en drie dominees met onze verslaggever de lucht in (Exclusieve N.L.C.-reportage) rP.!eid daar hé je ze", piep juffrouw Kuyt uit Katwijk, toen de P.H.T.D.W., die vanmorgen speciaal voor ons blad „ter loggervangst" opgestegen was, 15 kilo meter uit de IJmuidense wal over de reeds verspreidde Katwijkse vissersvloot voer. We lagen ër vrg hoog boven, maar toen piloot Emmens bijdraaide' en de Dakota keerde, stormden er nog veel meer uitvarende Katwijken onder de vleugels door: :1e 151 b.v., waarop de bemanning met dé rood-wit-blauwe vlag stond te zwaaien. Toen riep mejuffrouw Spaans, die ook de uitkijk: op de voorplecht, midscheeps, aan boord was van onze TDW: „Daar heb ik gisteren op gevaren." Een mejuf frouw van der Plas uit Katwijk zei: „Het is toch precies of je op een zelfgemaakt loggertje neerkijkt." De twee andere Scheveningse dames: mejuffrouw Van Urk, echtgenote van de schipper van de SCH 155, die op het ogenblik in Zuid-Afrika vist en haar vriendin mej. Annie Swier, die met de monteur van de SCH 155 verloofd sloten zich bij de vreugde over dat o moeten boven volle zee, aan. Drie vloten één machine Zo was de stemming aan boord van die Dakota vanmorgeta. Twaalf vissers vrouwen waren door de directie van ons blad uitgenodigd uit de lucht het uitvaren van de vloot te zien, dan wel, haar in volle zee een laatst vaarwel toe te wui ven. Maar zelfs een met 250 km per uur vliegende Dakota kan niet overal tege lijk zijn. Als de dames Van Ieperen. Kuitv.d. Oever en W. H. v. d. Plas uit Katwijk haar vloot willen zien en de Vlaardinger dames Visser, Schaar en Van Roon, alsmede Aat Keus de Vlaardingse loggers, dan moet er gedeejd worden. Dan zijn de Schevéningers al ver buiten gaats, de Katwijkers bezig zich los te maken van de kust en als je het dan treft, dat de Vlaardingse vloot net de Waterweg uitvaart, mag je als piloot van geluk spreken. Dat geluk hebben wij gehad. Om half zes vanmorgen was het aan treden in de verschillende plaatsen: Kat wijk en Vlaardingen waren zelfs nog vroeger present dan Soheveningen. En om half zeven wandelde een kleine, vrij tamtpe stoet het Schi-pholse platförpj over in de richting van -de -wachtende D.W Tam, ja, want het merendeel van onze gasten had nog nooit een voet in een vliegtuig gezet, laat staan de vissersvloot van boven gezien. Behalve de genoemde dames waren uitgenodigd de predikanten T. H. Oos tenburg van Vlaardingen, L. Boer" van Scheveningen en W. van Boeijen van Katwijk. Déze predikanten, omdat zij o.m. de bidstonden leidden, die Zondag j.l. in de kerken voor de uitvarende sers zijn gehouden. Ook zij ondergingen de luchtdoop. Of dat met de drie reders uit het gezelschap: W. van den Toorn ui Scheveningen (die nog reder moet wor den in de toekomst), M. Kwakkelstein uit Vlaardingen Katwijkse rederevereniging „De Vuur baak", de heer W. Dubbelaar, was, zouden we niet willen beweren. Hoe het ook zij, dit gezelschap, aangevuld met directeuren, redacteuren en foto graaf, heeft uitbundig genoten van die zee, zo vlekkeloos onder een zelfs mild zonnetje- Dat was de verrassing wolkendichte Schiphol, met een regenbui op de ruit bij de start. Daar gaan de Katwijkers Met een brede zwaai stuurde captain Emmens zijn kist over de hoogovens de haven van IJmuiden. Er lagen wat schepen in de sluiskolk, waren er niet meer bij. „We sturen iets om de Noord, op Egmond aan. daar zul len ze wel zitten", zei de piloot. We gingen wat lager; de tweede piloot Robb tuurdenaar rechts, radioman Wettse observeerde het watervlak door de navi- gatiekoepel boven in de machine en toen klank het daar voor in de cockpit voor de eerste maal: „Daar gaan ze." Het was een prachtig gezicht. Dient bijeen voeren de schepen, de feestvlag- gen nog in top, de voorstevens duikend in de opspattende golven, de koers Noord. Ze voeren in twee rijen achter elkaar en daar tussen vormde zich als het ware een straat van grijs water. He! midden van die straat hield, op behoor lijke hoogte overigens, de Dakota. Rechts zagen we de Kw 86, de 47 en de 49. Die Katwijkers wisten dat onze machine zou komen. Die stonden met z'n allen op op de brug en het achterdek- Ze den, met alles wat zwaaibaar boord. Met vlaggen en wimpels, zakdoe ken en petten. En de Katwijker schip persvrouw Van der Plas, die prima ogen bleek te hebben, zag op het dek 74 de „baas" staan, n.l. de reder C. den Duik Azn, die met zijn schepen uitvoer. Er was niet eens tijd al die wuivers aan te kijken op mogelijkheid van her kenning. De 110. de 43, de 23, 233, 32 73, de 14 en niet te vergeten de 65 en liepen m«t een snel gangetje opnieuw onder ons door, want weer nam de be manning van ons vliegtuig de vloot. Die 65 en 42 hadden elkaar op sleeptouw. „Dat komt", vertelde de deskundige me vrouw Van der Plas, „omdat de 42 maar een zwakke motor heeft en de 6chepen gecombineerd vissen." (Voor vervolg zie Pag. 5) Laat de haring maar over uw tong gaan Dan varen onze vissers er wel bij. In de loop van dit seizoen zullen ca 200 stoom- en motorloggers aan de ha ringvisserij deelnemen en daarnaast nog een aantal trawlvissersvaartuigen. Aldus verklaarde drs D. J. van Dijk, directeur van het Bedrijfschap voor visserijproduc-1 ten, in een radiopraatje op de vooravond van het uitvaren der haringvloot. Hij wees er op, dat de productie van het haringvisserijbedrijf in 1948 is geste gen tot 243.000 ton tegen 170.000 ton in de jaren 19301938. Het binnenlands verbruik is in de na-oorlogse jaren even gestegen. doch dit dient gehand haafd te blijven, wil het haring-visserij bedrijf lonend zijn. Voorts zal een deel weer moeten worden geëxporteerd, waar-bij hij het een gelukkige omstandig heid noemde, dat Duitsland sedert df tweede helft van 1948 ook weer onze vis serijproducten afneemt. Offerbloklichter grossierde in.... halve centen Te Amsterdam is de 33-j. hoofdstede ling W. de B. gearresteerd, die bekend heeft in 22 plaatsen, voornamelijk Noord-Holland, doch ook in Hillegom, offerblokken te hebben gelicht testantse en Katholieke kerken. Bij zijn arrestatie bleek hij in het bezit van een grote partij halve centenOver kno pen wordt in het bericht niet gesproken. Lt.-gen. Spoor naar Djokja Luitenant-generaal S. H. Spoor is hedenmorgen met een B 25 toestel naar Djokja vertrokken voor een bezoek aan de troepen en voor besprekingen. Gulden van Joekes mag worden doorberekend in aanneemsom Verhoging van vacantie- en risico coupons Naar de Nieuwe Leidsche Crt. rant verneemt mag in 't vervolg bij aan bestedingen de gulden loonbijslag in de aanneemsom van elk werk worden door berekend, hetgeen tot dusver niet ge oorloofd was. Bij werken, aanbesteed vóór 1 Novem ber 1948 mag de gulden loonbijslag even eens nog worden berekend, indien in het bestek van het desbetreffende object door opneming van de risico-regeling werd beddngen, dat loonsverhogingen, opgekomen na de datum van inschrij ving, voor rekening komen van de op drachtgever. Voorts vernemen wij. dat het college van Rijksbemiddelaars zijn goedkeuring heeft gehecht aan een verhoging van de vacantiebons en de risico-coupons, met in gang van 5 Februari. Hiermee wordt beoogd, het mogelijk te maken aan werk nemers ook gedurende vacanties e.g. vorst) de gulden loonbijslag uit te keren Bij alle op 5 Februari lopende werken. *aar de risico-regeling, in het bestek van toepassing werd verklaard^ komen de ferhoogde vacantie-bonnen en risico- coupons voor verrekening in aanmerking. Russen haasten zich met Oost-Duitse regering Gromyko via Parijs naar Moskou voor instructies. Een Sowjet-campagne om naar d; viermogendhedenconferentie in Parijs te gaan met een zorgvuldig samengesteld: Oost-Duitse regering ontwikkelde zich gisteren snel. De onder communistische controle staande agentschappen meldden reeds, dat 60 pet van de bevolking zich uitgesproken heeft voorr een „volkscon gres". De stemming, die Zondag begon, werd gisteren voltooid- Gromyko i New York te Parijs aangekomen. Men verwacht, dat hij niet zal blijven, doch eerst nog instructies zal halen té Mos kou. Generaal Robertson, de Britse gou verneur in Duitsland, is uit Duitsland t: Londen gearriveerd, om deel te nemei aan voorbereidende besprekingen voo: de conferentie op 23 Mei a.s. Hongaarse communisten moeten niet verwaand worden Altijd bescheiden blijven, is het devies van de Hongaarse vice-president Matyas Rakosi. Toen hij bekend maakte, dat er de verkiezingen 3.998.211 stemmen i waren, waarvan er 3.825.332 op de regering waren uitgebracht, en slechts 115.469 tegen de regering, terwijl de ongeldig was, zei hij, dat het Hongaarse volk het werk der communisten heeft erkend. „Maar", zo zei Rakosi, „wij i ten op grond van het grote succes verwaand worden. De vijand heeft zich nog niet geheel overgegeven." Weer een commissionnair gearresteerd Wegens verkoop van ongeregistreerde effecten. Thans is de Amsterdamse tair in effecten D B. gearresteerd, e als zijn vriend, de koopman V. D. had effecten van zijn makker verduisterd m het verlies te dekken hebben ze n voor f 700.000 zwarte effecten ver kocht, waarvan ze een aanzienlijk be drag aan „commissieloon" in eigen zak staken. De effecten waren van valse stukkenverklaringen voo aam van een Middelburgse makelaar misbruikt. Beide verdachten geven elkaar de schuld van valse verklaringen te hebben opgemaakt. Op deze wijze zijn bona-fide mensen in het bezit gekomen an waardeloze effecten. Auto's met een „P" toeren morgen naar Amsterdam De regeling van het verkeer voor de voetbalwedstrijd Ned. Bonds-elftalEn- geland-B. morgénavond 7 uur in Amster dam, geeft grote moeilijkheden, daar het hoogtepunt van de drukte samenvalt het avond-spitsuur. Alle auto's van bezoekers dragen op de voorruit een wit papier met een P (parkeren), verstrekt door de KNVB. Met behulp van radio- posten zal dé politie vanuit de Marathon- toren de stroom in goede banen leiden. Overeenkomst Ned.-Amerikaanse onderwijs-uitwisseling Bekostigd uit schuld voor geleverd legermateriaal. Minister Stikker en de Amerikaanse ambassadeur, Baruch, hebben vandaag de ..Fulbright-overeenkomst" ondertekend, die bepaalt, dat gelden welke Nederland de V.S. schuldig is wegens aankoop van overtollige legergoederen gebruikt mo gen worden voor de uitwisseling in het onderwijs. Voor het beheer wordt een speciale stichting gevormd. Hoewel het tegoed geheel uit guldens bestaat, zul len niet alleen Amerikaanse professoren en studenten hier komen, doch ook Ne derlandse naar de V.S. gaan. DEWEY DOET NEDERLAND IN TWEE DAGEN Thomas Dewey, gouverneur van de staat New York en gewezen candidaat het presidentschap der V.S. zou hedenmiddag van Londen naar Schiphol vliegen. Vanavond zou ambassadeur dr Herman B. Baruch de hoge gasi ^een diner aanbieden, waarvoor ook^verschei- dene Ned. autoriteiten zijn ujttfer^tfigd. V.N. laten geen diplomatie in Madrid toe Nam Polen Spaanse order voor 500 vliegtuigmotoren aan? De hervatting der diplomatieke be trekkingen met FrancoSpanje blijft verboden, want gisteravond heeft de alg. vergadering der Ver. Naties te Lake Success de Zuid-Amerikaanse resolutie verworpen. Dé stemmenverhouding was 26 voor en 15 tegen, bij 16 onthoudin gen. De vereiste meerderheid van 'twee derden werd dus niet verkregen. De meeste Zuid-Amerikaanse staten stem den voor hervatting der diplomatieke be trekkingen. Tot de landen, die zich van stemming onthielden behoorden o.a. En geland, Amerika, België, Luxemburg, Frankrijk, Canada, Denemarken en N e- derland. Tijdens het debat had Polen Engeland en Amerika er van beschul digd het Zuid-Amerikaanse voorstel in het geheim te steunen. Op zijn beurt antwoordde de Britse afgevaardigde Mac Neill. dat Polen, een door Engeland ge annuleerde order van. Spanje voor de levering van 500.motoren voor bommen werpers had aangenomen. Polen ont kende dit ten stelligste. GOUVERNEUR HUENDER BLIJFT Het ook door ons overgenomen bericht van de „Nieuwe Courant" dat dr Huender, gouverneur van Suriname, gezondheidsredenen ontslag heeft vraagd, wordt, thans uit Paramaribo tegengesproken. Officieel is uit naarr dr Huender meegedeeld, dat hij spoedig zijn functie zal hervatten- De gouver neur is herstellende van een bronchitis. ?5 eieren rechtstreeks van de kippenboer In verband met de kwaliteitscontrole alleen het vervoer van eieren va pluimveehouder naar de pakplaats verzamelaar, alsmede van de detail- naar de consument, vrijgelaten. Het overige vervoer" is alleen toegestaan,' leer de kisten voorzien zijn van een contróle-label met aanduidingen omtrent de inhoud. Rechtstreekse leveringen van pluim veehouder naar consument zijn toege staan tot hoogstens 25 stuks, echter niet ien eiermarkt. Aldus blijkt uit het Voedsclvoprzieningsblad van 14 Mei. Kolentrein bij Heerlen ontspoord Na botsing met rangerende locomotief- Bij Heerlen zijn de-locomotief e wagons van een kolentrein uit de rails ge lopen na jjotsing-met een-rangerende locomotief. De wagons schoven onder boven elkaar, waabij één rechtstan dig de lucht in schoot en de pas aange legde bovenleiding van het electrisch zwaar beschadigde. Het personeel beide, locomotieven kon zich t th-Vèilighèid bréngen. De oorzaak i! weigeren der remmen van de locomotief der kolentrein. Het treinverkeer in dé richtingen Maastricht-en Sittard is gestagneerd en ook het pas geopende rivillioenenlijntje geblokkeerd. Bussen zorgen voor het vervoer der reizigers. Hoofd politieke politie te Gouda krijgt 15 jaar Ook. zware straffen voor landwachters. Hedenmorgen veroordeelde het Haagse B.G. de 61-jarige A. Oudenaarden, die hoofd van de pólitieke-politie te Gouda tot 15 jaar. Eis 20 jaar. Zijn mede werker A. van der Vlies kreeg 12 jaar. (Eis 16 jaar). Hun stadgenoot P. den Hertog werd veroordeeld tot 15 jaar. Hij was enige tijd compagnies-commandant te Gouda en verrichtte meer dan 60 arrestaties. F. C. Groeneveld uit Oudewater kreeg 7 jaar (landwachter). Voorts werd voor het Haagse B.G. jaar m.a. geëist tegen de 36-jarige stuurman B. C. A. v. d. Oever uit Hoo- gezand. die ten behoeve van de vijand of meer scheepstransporten ver zorgde. Uitspraak 30 Mei. aannemer P. G. de Jong uit Oegst- geest, die o.a. als landwachter en op andere wijze met de vijand collaboreerde Aanvullende Regeringsverklaring Dr Beel gelooft niet in uitvoering der overeenkomst De wilsuiting van de volken van Indonesië in het geding Minister Van Maarseveen heeft heden middag in de Tweede Kamer de volgende verklaring afgelegd: De Regering kan omtrent de ontslag aanvrage van de Hoge Vertegenwoordi ger der Kroon in Indonesië het volgende mededelen: Op 6 Mei j.l. heeft het Kabinet beraad slaagd over de vraag, of de Regering haar goedkeuring kon hechten tussen de Nederlandse en republikeinse delegaties bereikte overeenstemming. BU die beraadslagingen beschikte het Kabinet de adviezen van de H.V.K. de Nederlandse delegatie. De H.V.K. deel de in zijn adviezen mede, dat hg het ten zeerste betreurde, dat hy zich qjet met het unaniem advies der delegatie, het- .a. tegen zich e i. Uit- CLAY BLIJFT GENERAAL De afgetreden militaire gouverneur Jn de Amerik. zone van Duitsland. Lucius D. Clay, zal de rang van generaal behouden. Truman heeft in zijn ontslag neming-toegestemd uit "de actieve dienst. worpen statements, kon verenigen, De bezwaren van de H.V.K. waren gericht tegen de vorm en omvang van het her stel der republiek en de verplichting voorlopig verdere staatkundige vormge ving op Java en Sumatra te laten rusten. De H.V.K. gaf overigens te kennen, dat indien het Kabinet zou besluiten, voortaan in de door de delegatie uitgestip pelde richting zou moeten worden ge- ërkt en dus de tot dusver gevolgde weg >u worden verlaten, het naar zijn over tuiging noodzakelijk was voor de tenuit voerlegging van dit beleid in Indonesië iemand te benoemen, die geloof heeft de mogelijkheid deze nieuwe gedragslijn te realiseren. Ten einde echter de r lijkheden van de Regering niet te groten, was hij bereid het verdere loop van de preliminaire conferentie af te wachten. Op diezelfde 6e Mei bracht de Rege ring haar beslissing ter kennis H.V.K. Daarbij werd medegedeeld, dat het Kabinet het zeer op prijs stelde, dat hij onder de moeilijke omstandigheden van dat ogenblik ondanks zijn ernstige bezwaren zijn post niet verliet, waarbij het Kabinet de hoop uitsprak, dat de verdere ontwikkeling het de H.V.K. gelijk zou maken ook na de preliminaire conferentie aan te blijven. Bij de dr Beel als H.V.K. te behouden liet het Kabinet zich leiden door de overweging, H.V.K. door zijn grote persoon lijke kwaliteiten in Indonesië algemeen gezien en gerespecteerd is, en dat zijn figuur er borg voor stond, dat de geval len beslissing van de Regering, niettegen staande de bezwaren, die de H.V-.K. daar tegen had, loyaal zou uitgevoerd worden. In verband daarmede leefde in de boezem van het Kabinet de krachtige hoop, dat de H.VJC. ook na 'afloop van de preliminaire conferentie zou aanblij ven. Deze hoop verminderde door een mededeling van de JLV.K. van 7 Mei. waaruit was te lé^eh, dat zijn l?esluit Wélk Strekte tot goedkeuring der ont- ontslag uit zijn ambt te vragen vaststond- Toén op 9 Mei desbetreffende berichten uit Indonesië publiek werden, moest het Kabinet alle hoop om de H.V.K. tot Wagenaar wenst ontslag van wnd. griffier H. M. G. Het Tweede Kamerlid Wagenaar (CP N) heeft de ministers Wijers en Schok king gevraagd een jurist, die werkzaam is als griffier bij het Hoog Militair Ge rechtshof (niet de formeel aangestelde) te ontslaan, omdat de P.R.A. indertijd 'n lijvig dossier van hem heeft aangelegd, mede op grond waarvan de toenmalige minister van Oorlog hem in 1947 als reserve-officier heeft ontslagen. DAT de bureauchef W. Strabbing Zwolle benoemd is tot referendaris 2e klasse der PTT. DAT de uitgifte van f 1 millioen aan delen (koers 105 pet) en van f2 millioen pet obligaties (koers 100 pet) door Dikkers te Hengelo, goedgekeurd is door de aandeelhouders, DAT te Hoorn de 31-j. A. R. is gearres-, teerd, die bekende 14 inbraken in Noord- Holland te hebben gepleegd. DAT de HollandAmerika lijn het dividend thans op 9 pet vaststelde. DAT wegens een vermoeden van nek kramp op een der kleuterscholen alle andere kleuterscholen te Beverwijk zijn gesloten. DAT in R'dam twee opiumsmokkelaars zijn aangehouden die Dn het bezit waren 4 kg ruwe opium ter waarde van ca f 40.000 en een Zweeds schip, varende op de Levant, de smokkelwaar heeft aange- DAT B. en W. van Middelburg het landgoed Toorenvliedt voor f37.000 wil len aankopen om het als landbouwwinter- school aan de CJ3.T.B. te verhuren. DAT de Marinierskapel in September Axel een concert geeft uit dankbaar heid voor de in 1945 aan mariniers ver strekte gastvrijheid. DAT twee Zwitserse vliegers gisteren op vacantiereis naar Scandinavië op Ypenburg landden met een stokoud toe- (20 jaar), hetwelk vanwege zijn wankele constructie het „Vliegend Hoen derhok" wordt genoemd. DAT het echtpaar H. G. N. Schregar- dusRijke te R'dam 24 Mei 50 j. is ge trouwd- DAT te Soest is overleden de gep. off. K. N. I. Leger, ridder M.W.O. 4e kl. J. B. Elders- DAT de R.v-B. voor de Perszuivering de uitsluiting van S. Koning te Den Hel der, pres.-comm. vam het Dagblad vooi N.-Holland, reduceerde van 7 tot 1 jaai en hem het certificaat verleende. DAT het Tweede Kamerlid Vondeling (Arb.) minister Mansholt vroeg i.v.m. de toeslag lichte gronden 1947, richtlijnen te willen geven wanneer iemands hoofd beroep landbouwer is. DAT mr W. Wentholt zijn mandaat als lid van de Raad van Bijstand ter be schikking heeft gesteld en het DB. v.d. Ver. voor de Effectenhandel adviseert het Ontslag te aanvaarden. DAT de R.-K. werkgeversvereniging in het diocees Den Bosch gisteren zijn 30 jarig bestaan herdacht. DAT de 31 gedupeerde inwoners van Giessendam, die in de oorlog hun huis verloren, niet de geringste neiging ver tonen om hun panden te herbouwen, daar ze allen weer onderdak hebben gevonden. DAT het derde grensbataljon te Rop- sendaal zijn 23 gevallen strijdmakkers herdacht en te hunner ere het volgend jaar bij de Barendrechtse brug een monument wordt opgericht, DAT op de onlangs geopende Volks hogeschool te Breda op 27 e»n 28 Mei een congres wordt gehouden, gewijd aan de demobilisatie van de Babrantse sol daten. DAT, dank zij de bijdragen van vele vrienden van het Fred, van Eedengenoot schap, reeds deze zomer het monument •r nagedachtenis van deze letterkundige i Bussum kan worden onthuld. DAT de Holl. Beton Mij 8 pet wil uit keren. DAT gisteren met drie vliegtuigen 100 Zwitserse radio-handelaren in Eindhoven aankwamein voor een vijfdaags verblijf ons land, waarbij- zij ook de Bollenstreek en Scheveningen zullen bezoeken. DAT J. Hugenholtz benoemd werd tot "directeur der stichting „Touring Zand- voort". DAT de Israëlische- schrijver, dr Max Brod, gisteren te A'dam de eerste vata een serie lezingen in ons land hield over de jonge staat Israël. DAT A. I. Oerlemans eervol ontslag kreeg als commissaris van gemeene- politie. DAT Blauwhoeden-Vriessenveem over 1948 vijf pet wil uitkeren (v. j. 4 pet) en de A'damse Rijtuig Mij 3 pet (v. j. 6 pet). DAT de Nat. Federat. Raad van 't Voormalig Verzet in Nederland Maandag 23 Mei een gala-avond houdt in Rivièrahal te R'dam, waar een groot aantal der bekendste artisten zal optre den en ook de PriUs en burg. Oud zijn uitgenodigd. DAT de huzaar J- v. Hensbergen uit De -Bilt in het hospitaal te Solo aan z'n verwondingen is overleden. DAT de Bataafse Hyp. Bank over 1948 ier pet (onv.) wil uitkeren. DAT de boerderij met woonhuis van P. Smeets te Heijthuijzen is afgebrand. DAT alle handelsbeperkingen inzake ijzer en staal in Nederland zijn opge heven, doch de import- en exportbepa lingen gehandhaafd blijven. DAT minister Schokking dezer dagen een brief ontving, die geadresseerd was met „de Weled. Gestr. Heer Mr H. Schok king, minister van Oorlog, Plein, alhier" blijven te bewegen, laten varen. Het Ka binet heeft dit sterk betreurd, mede om de reactie welke deze ontslagname in Indonesië, in Nederland en in het buiten land kan hebben. De Regering is er ech ter van overtuigd, dat de H.V.K. zijn vervanging in 's lands belang noodzake lijk acht. Uit dien hoofde eerbiedigt zij het besluit van de H.V.K. en zal zjj spoedig de benoeming van zijn opvolger doen plaats vinden. De Regering maakt van deze gelegen heid gebruik om op een ander punt nadere opheldering te geven. Blijkens een door de delegaties van verschillende Sumatraanse gebiedentot mij en anderen gericht telegram meent men, dat de Regering ten onrechte heeft verklaard, dat de B.F O. haar volledige instemming heeft betuigd met de Neder lands-republikeinse overeenkomst. Men uit bezwaren tegen de punten 4. 5 van de verklaring van dr Van Royen omdat daarbij onvoldoende rekening wordt gehouden met de belangen van Sumatra en omdat de delegaties van Sumatra voor het sluiten van de over eenkomst niet door de Nederlandse dele gatie zijn geraadpleegd. Te dien aanzien zij opgemerkt, dat dr Van Royen voor het afleggen van zijn verklaring een bespreking had met de voorzitter en de ondervoorzitter van de B.F.O.-delegatie, welke voor de onder handelingen was aangewezen en bestond uit Sultan Hamid II en de minister Anak-Agoeng. Uit naam van hun dele gatie deelden deze mede, dat zij geheel met het statement instemden, wat ver volgens werd bevestigd in het perscom muniqué van de B.F.O. De Regering kan zich niettemin voor stellen. dat vporal in de sfeer van scherpe tegenstellingen, welke tot dusver de ver houdingen in Indonesië beheersten, de ontstaan, dat door dit staat kundig bestand een ernstige belemme ring in de weg zal worden gelegd het federale streven in Sumatra, reeds in verschillende uit het volk voortgekomen bewegingen naar buiten as getreden. De Regering heeft deze bezwaren ern stig onder de ogen gezien, maar acht ze ;et overwegend. Het feit. dat een bestand is aanvaard, betekent niet, dat aan het federale stre- op Sumatra een einde wordt gemaakt, name niet wat betreft de voorberei ding door eh onder de bevolking van Su- zelf. Men mag overigens niet de ogen sluiten voor de bezwaren, welke verbonden zijn aan de opbouw staatkundige organisatie, welke bestemd goede basis voor de toekomstige ontwikkeling van de "bevolking te vo en, in een sfeer van onrust en strijd. Dit geldt niet het minst voor Sumatra, aar door specifieke verhoudingen ook onder normale omstandigheden de staat kundige vormgeving met moeilijkheden gepaard zal gaan, het gevaar van een te haastig handelen in zaken als deze kan slechts leiden tot ernstige schade aan de federale gedachte als zodanig. In de afgelopen jaren is de federale ge dachte werkelijkheid geworden in de geesten van de meerderheid der Indone- De federale gedachte ligt ook ten grondslag aan de thans bereikte overeen komst welke in verband daarmede ook uitdrukkelijk het zelfbeschikkingsrecht der Indonesische volken, zoals dit door Nederland en de republiek is aanvaard in artikel 3 van de Linggadjati-overeen- komst handhaaft. Bij de spoedig te hou den Ronde Tafel-conferentie zal dan ook - de practische uitwerking van dit Daar gaan ze dan... de Katwijkse loggers, nagestaard door velen, want het beroep is mooi, maar ge vaarlijk, en de haring wordt vaak duur betaald. (Foto D. Kruyt) Verkiezingen I Over enkele weken trekt het volk van Nederland weer naar de stem bus, ditmaal voor de verkiezing van ge meenteraden. We hopen in de komende tijd op dit belangrijke feit nader terug te komen. Vandaag echter willen we een vergelijking maken. In een ander land van Europa is men zo juist ter stembus geweest. Dat land was Hongarije. Toen daar in November 1945 verkiezingen werden gehouden, haal den de communisten hooguit 17 percent. .Maar men beging.de fout, de communis ten in de regering te halen, en dat' is het begin geworden van veel ellende. Communisten in de regering betekent een koekoeksjong"-i-n het nest. Door aller hande machinaties werd de ene partij na de andere uitgeschakeld. En nu, enkele jaren later, hebben de verkiezingen „offi cieel" bevestigd, dat de communisten in Hongarije over „de onbetwiste meerder heid" beschikken. Het waren in Hongarije dan ook de verkiezingen wel. Net als in het Duits land van Hitler was er één lijst Wij in Nederland mogen nog in vrij heid verkiezingen houden. Wij hebben candidaten mogen stellen naar eigen keuze en in overeenstemming met onze diepste gevoelens: Hongarije leert one achter het ijzeren gordijn, hoe dank baar wij voor die vrijheid mogen zijn. En het roept ons op, die vrijheid goed te gebruiken. Wij kunnen dat nu reeds doen door in de weken, welke nog aan de verkiezin gen vooraf gaan, een behóorüjke aotivi- aan de dag te leggen. Verkiezingen II Er is nog een land in Europa, waar dezer dagen verkiezingen zijn ge houden. Dat land was Engeland. Enge land Is een democratisch land en men volkomen vrij in de keuze. Maar ook daarom of juist daarom heeft de keuze, die het Engelse volk ons ditmaal zien gaf. wel iets te zeggen. Bij deze verkiezingen heeft de Labour- regering een lelijke klap te. .incaseren gekregen. De Labourmannen in Engeland zijn reëel genoeg om dat in te zien. En ze op zoek naar fouten in de organisatie. Er zijn binnen de Labour- partij al vele mensen, die vinden, dat et roer om J*£et. Het leven' 'in' Engeland is duur. Er is ïn kostbare staatsmachine. Nu wordt gepleit voor lagere kosten van 't levens onderhoud en voor lagere belastingen. Maar enkele orthodoxe socialisten binnen het regeringskasteel voelen daar weinig Dan liever aftreden, zeggen ze. We kunnen dit standpunt beter waarderen, dan dat men zou zeggen, dat het roer om zal gaan, en het in feite ni$t' omgooit. Zulk een politiek hebben we - ook wel meegemaakt, dichter bij huis. Bij de verkiezingen, welke we zelf te gemoet gaan, mag ook Engeland ons wat leren. Er zijn ook in Nederland velen, die de huidige regeringsmeerderheid bin nen de eigen landsgrenzen voelen als een ban, waaronder we niet meer vandaan schijnen te kunnen komen. Maar in Engeland is Labour, het grote voorbeeld van onze Partij van de Arbeid, ten gunste van de rechtse partij en met zware ver liezen uit de stembus gekomen. We hebben zo het gevoel, dat dit ook aan Nederland iets te zeggen kan geven. Labour zij ook in dit opzicht een voor beeld. De ban kan gebroken worden. TE SCHOONHOVEN GAAN POFFERS OP ZWARTE LIJST. De Middenstahdsverenigingen të Schoonhoven besloten een „zwarte lijst" samen te stellen, waarop t.b.v. haar leden zullen geplaatst worden de namen van personen, die het met het betalen van gekochte artikelen niet nauw nemen- WEERBERICHT Nog enkele buien Tot morgenavond verwacht De Bilt- Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuidwest. Iets lagere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON ES MAAN Woensdag 18 Mei: zon op 4.42. onder 0.31; maan op 1.57, onder 9 49 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1