Jliruiuc gvifisrijc (I'miiuiiI geschenkenregen daalt neer Spoorwegen Limburgse op Ned. Russische „goocheltoer" slechts een gewone zakenkwestie Wist U VRIJDAG 13 MEI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per milimeter (By contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7813 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-^ ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken v$tantoasttct| Is ghcbltoco tnyo hert (n tcgycnspoct" „De Lakenhal" kreeg belangrijke aanwinsten Zie pag. 2 STOOM WERD STROOM Geëlectrificeerde lijnen in het Zuiden met feestreis ingewijd (Van onze speciale verslaggever) Gans een voorjaarsdag lang glijdt een wél-gesoigneerde feesttrein door het schone, in lentetooi pralende Zuiden. Een ware feesttrein: zo helder- gelakt, zo blinkend gepoetst, met bloemen voor de ramen en Limburgse stadswapens in de flanken. Limburg beleeft een grote dag, de officiële opening van de geëlectri ficeerde spoorlijnen EindhovenMaastricht en MaastrichtHeerlen, door het Geuldal. En tevens, als niet te versmaden toegift, de openstelling voor personenverkeer van het „millioenenlijntje" tussen Sohaesberg en Sim pel veld. Grootse feiten, zowel voor Limburg als voor de Ned. Spoorwegen. Daarom rijdt de feesttrein, cfie behalve de directie van de N.S. vele autoriteiten en andere genodigden van station tot station voert, en de Limburgers, op hun beurt, maken deze reis tot een triomftocht met bloe men, muziek en geschenken. Dat is juist iets voor de gulle Limbur gers, zo 'n feestrit door hun prachtig land. Nu goed, zij voelen zich gevleid, dat hun provincie de eer te beurt valt op de eerste grote uitbreiding van het elec- trisohe spoorwegnet te kunnen bogen, maar aan de andere kant weten zij ook, dat hun belangrijke kolen-industrie hier voor de armslag heeft gegeven. Sneller kolentransport landinwaarts en tevens, door de verandering van stoom in gtroom, een enorme kolentoesparing. Hoe het zij, de electrificatie is een feit geworden en daar zijn 28 Limburgse ge meenten gebaat. Zo is het op deze 12e Mei een ware vreugdedag, en wat een verrassing, dat de voorjaarszon na zovel dagen schui len nu volop straalt van een blauwe lucht! Voort snel de trein en in het Voorts zijn de wapens van de 25 Lim burgse gemeenten die bijdroegen aan di geschenk, in kleine raampes aange bracht, Boven de figuren is een uit spraak van ir Den Hollander geschre ven: „Wij moeten hetgeen wij te doen hebben begrijpen als een onmisbaar on deel van het geheel en dankbaar aan vaarden, dat ons dit is opgedragen". Een kleine plechtigheid zet de over dracht van deze ramen aan de N.S. luis ter bij. De voorzitter van de K.N.K., ii A. Wirtz, houdt een toespraak en ir Der Hollander toont zich onder de in druk van dit welsprekende geschenk Tenslotte speelt- de Politie-Harmonie het Wilhelmus, dat weergalmt door de hoge stationshall. De reis wordt nu onderbroken een korte receptie van de Commissaris der Koningin in het Gouvernementsge bouw. Hierbij ontvangen ir Den Hollan der en dr Valentine, hoofd van de E.C.A.- missie (die echter niet aanwezig is hoogste onderscheiding van het provin ciaal bestuur. de zilveren legpenning van Limburg. Daarna gaat het ook hier gemoedelijk toe ;twee zoontjes van de Commis als conducteurtjes gekleed, zeggen vrij moedig een toepasselijk vers op. Vreugdig en genoeglijk gaat het in ds imiddag toe langs het „millioenenlijn- e" (zo genoemd naar de enorme kosten, welke 65 jaar geleden aan de aanleg Westelijke gouverneurs aecoord met Grondwet Voorbehoud op enkele punten blijft. De drie Westelijke gouverneurs Duitsland hebben gisteravond bekend maakt, dat zij de nieuwe West-Duitse grondwet hebben goedgekeurd met behoud op verschillende punten, voorbehoud heeft betrekking op de macht federale regering zal krijgen; de politiële macht dier regering; de gestelde verandering der Lander-grenzen; Ojide bestuursmacht der federale regering en het brengen van Berlijn onder de zeggenschap van de nieuwe regering. De goedkeuring door de militaire gouver neurs betekent een troefkaart in de han den der Westelijke geallieerden op de Paryse conferentie. Het tekenen ontwerp-constitutie was gen. Clay's laat ste officiële daad als militair gouverneur. Zondag verlaat hij Duitsland. Revolvers beschermen Attlee Scotland Yard heeft gisteren revolvers Verstrekt aan de politieagenten, patrouilleren in Downing Street, woonplaats van minister-president Attlee en andere leden der Britse regering. Normaal dragen de surveillerende agen ten slechts een gummistok. Aangenomen Wordt, dat deze maatregel is genomen, op grond van de anti-Britse gevoelens Onder de leien over het nieuwe wetsont werp inzake Ierland. Intussen heeft ook het Lagerhuis de afscheiding van Ierland goedgekeurd. Koning Leopold krijgt 6 millioen francs per jaar De Belgische Kamer van Afgevaar- gden heeft gisteren een wetsontwerp tot verstrekking van een jaarlykse toe lage van 6 millioen francs aan koning Leopold goedgekeurd. Voor de oorlog ontving de koning jaarlijks 12 millioen frs, die sinds 1944 aan prins-regent Ka- rel werden uitgekeerd. Prins Karei heeft steeds met zyn broer gedeeld, doch thans zal de Belgische staat, boven de 12 millioen aan de regent, ook 6 mil lioen aan koning Leopold uitkeren. Amerika zet ontmanteling van Japan stop Zien V.S. factor „veiligheid' De Ver. Staten hebben bevel gegev tot het stopzetten van de verwijdering der installaties uit de Japanse fabrieken, oor herstelbetaling zyn bestemd, fabrieken, die als „primair de oorlogsproductie" zyn geclassificeerd, zjjn nodig om Japans economisch her- verhaasten. In Londen is dit be richt niet met instemming ontvangen. Omdat de bondgenoten der geallieerden, Nederland b.v., geen Japanse her- «telbetalingen meer zullen ontvangen de Amerikaanse politiek niet voldoende rekening houdt met de factor veiligheid, die ten aanzien van Japan hoofd mag worden gezien. In Juni bakken bakkers weer boterkoekjes Groot kwantum afwijkende boter beschikbaar. Naar de N rerneemt kunnen de brood- en banket bakkers (dus alleen de gemengde bedrij afwijkende boter bestellen, die in eenheden van 50 kg zal worden afge leverd in de tweede helft van Juni. Men zal zich herinneren, dat eind De cember een bepaald aantal banket- broodbakkers in de grote steden des lands lelegenheid kreeg dergelijke boter te be trekken. Thans geldt de regeling gemengde bedrijven in heel Nederland. Voorlopig geen interpellatie- Roosjen over onderwijzers salarissen (Van onze Parlementsredacteur) Op verzoek van minister Rutten heeft, tldus verklaarde de voorzitter gisteren de Tweede Kamer, de heer Roosjen toegestemd in uitstel tot een nader te bepalen tijdstip van het houden Interpellatie over het afbreken overleg met de onderwijzersorganisaties over de onderwijzerssalarissen. „Kaartte/, ouwe trouwe merrie weelderige landschap wachten de 1 bloemen en vlaggen getooide stations. Het feest begint des ochtends orri kwart jor tien, als de speciale trein bij blok- post 78, diecht bij Weert, stopt aa: Limburgse -grens- De reizigers stappen allen uit: daar zijn ir F. Q. den Hollan der, president-directeur der N.S. en de andere directieleden met enige hoofden n dienst, de Commissaris der Koningin de provincie Noord-Brabant, leden van Ged. Staten uit Limburg, de secretaris generaal van Verkeer en Waterstaat na mens de minister, de burgemeesters van de 28 gemeenten langs de lijnen, ver tegenwoordigers van de Mijnen en van he tbedrijfsleven en vele anderen. Zij worden begroet door de Commis- ,ris der Koningin in de provincie Lim burg, mr A. J. Rosman. die o m. zegt: „Laten wij elkaar dankbaar aankijken en de hele dag blij zijn!" Dan stapt ook hij 1 en de triomftocht begint. Het bloeit en het groeit in het Lim burgse land en daartussen wapperen vlaggen van grote en kleine huizen. De burgerij van elke plaats die de feesttrein passeert, loopt uit en kijkt toe en wuift, vrolijkheid allerwegen. Bij en in de stations staan de nieuwsgierigen saam- gedromd, want er-is overal wat te zien De trein stopt te Weert, Roermond, Sittard, Lutterade en Maastricht, later te Valkenburg en te Heerlen. En overal is feest. Kranige muziekkorpsen blazen fanfares en marsen, schoolkinderen zin gen het Limburgse volkslied en wuiven vlaggetjes, en steeds opnieuw wor- er warme woorden gewisseld tussen burgemeesters en N.S.-directie. En dan de cadeaux De ene Limburgse gemeente doet niet onder voor de an dere. Weert komt met een fraai gevel beeld op het stationsplein. Roermond met mozaïek in de nieuwe tunnel die nog r vers cement ruikt. De Koninklijke Harmonie, deftig in 't zwart en met hoge op, blaast dat 't een lust is! Cittard belooft nieuwe verlichting van het stationsplein en Lutterade verrast de directie met drie mooie gedenkborden Valkenburg heeft een speciale attentie: •n week vacantie voor de bestuurder m de feesttrein en zijn hele gezin. Maastricht spant de kroon Maar de kroon spant Maastricht als middelpunt van de provincie met de aan bieding van 22 gebrandschilderde ramen de markante gevel van het stations gebouw. Charles Eyck heeft deze ramen uitge voerd in zeldzaam-warme kleuren Het motief is de eenheid, der elf provincies, bewerkstelligd door de Spoorwegen. Elf en zijn gewijd aan de provincies, één de handel en één aan de welvaart. werden gespendeerd) dat nu niet 1 alleen voor kolenvervoer zal dienen, maar op 15 Mei ook personentre krijgt. Het is feest op elk der zeven sta- netjes, weer met muziek en zang en zelfs met brandende verlichting. Er zijn ge schenken van een sierbank af tot een koperen mijnlamp toe en ir Den Hollan der wordt niet moe, alle toespraken hof felijk te beantwoorden. Te Schaesberg staat de 81-jarige Opa Bos, die 65 jaar geleden de openingsrit op het lijntje meemaakteen zijn wens wordt ver vuld: ook nu mag hij meerijden! Er is nog eens een klein conductëurtje dat een foto aanbiedtmaar de tijd dringt en het blijft een komen en gaan. Zo heeft Limburg feest, heel de dag heel deze onvergetelijke 12e Mei. Vrijwilligers op premie van f 1000.- per jaar Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, ligt het in het voornemen van de Regering onderofficieren in de gele genheid te stellen na hun diensttijd vrij willig in beroepsdienst van het leger over te gaan. voor de tijd van zes jaar. Na die tijd zullen zij. indien mogelijk, een burgerbetrekking bij het Rijk kun nen aanvaarden, dan wel een premie ont vangen tot een bedrag van f 1000 Voor elk jaar, dat zij dienden. Deze maatregel, die minister Schok king in de M. v. A aan de Eerste Kamer reeds aankondigde, wardt genomen, in het tekort aan kader Moeder te Maasdijk vond haar kind dood in de sloot In het gezin van de familie Visser aar de Maasdijk (gem. Naaldwijk) werd de zer dagen het 2-jarig dochtertje Maria vermist. Na enige tijd zoeken vond de moeder het lichaampje van het kind in een sloot achter de woning aan de Lange Kruisweg. Het toepassen van kunstma tige ademhaling mocht niet meer baten. Vermoedelijk is het meisje bij het pluk ken van bloemen in het water gevallen. Tiny Jonker wil het Kanaal overzwemmen De 18-jarige Zaandamse ziwemster Tiny Jonker, die vorig jaar in Augustus van Alkmaar naar Zaandam zwom, traint sinds Aprjl voor het oversteken van hel Kanaal. Ze haalt thans bij een watertem peratuur van 13 14 graden C. 30 baan- 'an 50 meter en begint zodra het dit toelaat met de grote training. IJmuiden—Zaandam en zo FANNY BLANKERS NAAR AMERIKA Fanny BlankérsKoen start 27 Mei te New York op de 200 m hardlopen en hordenloop, georganiseerd door de Associatie van Amerikaanse athletiek amateurs. Lagerhuis accoord met het Atlantisch Pact Het Britse Lagerhuis heeft gisteren met 333 tegen 6 stemmen een regerings motie aanvaard, waarin het Atlantisch Pact wordt goedgekeurd. De redevoerin- Bevin, namens Labour, en van Churchill, namens de Tories, getuigden :t van optimisme, maar zij waren 1 beiden over eens. dat het Verdrag ieder geval West-Europa tot een eenheid heeft gemaakt en dat de Westerse hou ding voldoende indruk op Rusland maakte, om hen tot opheffing der Ber- lijnse blokkade te brengen. De Belgische Senaat keurde het Pact met 127 tegen 13 stemmen goed. TWINTIG JAAR VOOR VROUW, DIE ECHTGENOOT DOODDE Het Amsterdams gerechtshof legde van morgen 20 j. gev.-straf op aan de 29-j. S. V. en de 31-j. H. de G. uit Hoogwoud, die de echtgenoot van S. V., de landbou- J. Heida, met rattenkruit vergiftig den. Dit vonnis is gelijk aan de uitspraak 'an de rechtbank te Alkmaar. Met koffers van K.L.M.-piloot er van door Gisteravond zijn uit de auto van d( K L M.-gezagvoerder G. J. M. op het voor plein van het vliegveld Schiphol twei koffers gestolen. In de ene koffer zaten boeken en instrumenten voor de naviga- In de andere de boordkas, een aan getekende traveller-cheques vodi Amerikaanse dollars en een blanco cheque-boek van de National Bank New-York. In deze laatste koffer zat 1 kleding van de piloot. Beide koffers zijn gemerkt met de initialen van de gedu peerde vlieger. Dienstboden uit het nieuwe gebied in trek Bij het arbeidsbureau te Sittard kwa- en 400 aanvragen uit het gehele land binnen om een dienstbode uit het bij land gevoegde gebied van de Zelf kant. Ongeveer 80 vrouwelijke personen uit deze streek kregen reeds een betrek king als dienstbode of dagmeisje In to taal kon het bureau al 230 van de 400 werkzoekenden uit de Zelfkant aan een werkkring helpen. Hierbij bevinden zich ruim 100 mijnwerkers. Men kan nu Elten opbellen Thans is Elten telefonisch op Arnhem geconcentreerd, zodat interlocale gesprek ken op de normale wijze kunnen worden aangevraagd. In verband met het 80-jarig besl Mij (voorh. firma J. v. d. Wal er 50 jaar geleden met het bedrijf hotel „Wittebrug" in Den Haag ei lan van de N.V. Bataafsche Aannemings- Zn) en het feit, dat de heer J. v. d. Wal zijn tegenwoordige vorm begon, werd in n receptie gehouden. De heer J. v. d. Wal ontvangt hier enkele boekwerken. Na de opheffing der blokkade: Voor verongelukte luchtbrugvliegers een monument op de „Platz der Luftbrücke" Over de Avus-bahn van Helmstedt naar Berlijn raast thans het zware verkeer. Duitse vrachtauto's met opleggers, hoog opgeladen met aardappelen en groenten, jakkerden gisteren over het beton, om de race te winnen en daardoor de geld prijzen, die de fabrikanten hadden beschikbaar gesteld. Een wagen met kom kommers uit Brunswijk was de eerste, die op de Berlijnse markt aankwam. De chauffeur kreeg wijn en een lauwerkrans. De Russische controle had hem slechts 60 seconden tijdverlies bezorgd. bepalen voor de conferentie der „Grote ln de feestroes van de tienduizenden Berlijners waren gisteren nog twee wan klanken. Daar was ten eerste de bijeen komst van de Oost-Berlijnse communis ten op „Ünter den Lindën", die de scher pe tegenstelling OostWest nog eens onderstreepte. Verder waren de Weste lijke mogendheden woedend over eer Russische „goocheltoer". De Sowjets sohenen de voor het Westen bestemde auto's n.l. niet te willen laten vertre'kken zonder Russische goedkeuring. Gen. Howley, de Amerikaanse commandant Berlijn, leverde hierop het volgende commentaar: „Er is verzuimd deze kwes tie bij de opheffing der blokkade te be spreken. Technisch staan de Russen hun recht Het is echter gewoon een kenkwestie, die wel te regelen is. ministers te Parijs zullen deze affaire in het reine moeten brengen. De tweespalt in het stadsbestuur kwar tot uiting in de massale demon stratie der West-Berlijners voor huis in de Amerikaanse sector. In het stadhuis nam generaal Lucius D. Clay gen woorden afscheid West-Berlijnse gemeenteraad, herdacht de 51 Amerikaanse e vliegers, die ten offer vielen aan de Ber lijnse luchtbrug. In de nabijheid vliegveld Tempelhof wordt een plein Platz der Luftbrücke" genoemd nagedachtenis zal een standbeeld verrij- In de raadszaal hingen ook Russi sche vlaggen tussen de versieringen, aar geen enkele Rus was aanwezig. De verroeste rails naar Berlijn begin- sn langzamerhand weer te glimmen. Treinen rijden weer af en aan. Met goe deren en passagiers, Berlijn is weer genomen in de Duitse gemeenschap. Het feit. dat de blokkade zonder enswaardige strubbelingen is opgehe- ;n, was voor de meeste buitenlandse diplomaten in Moskou aanleiding te ver onderstellen. dat de Parijse conferentie op 23 Mei a.s. kans van slagen heeft. Truman was zeer verheugd over het einde der blokkade en verklaarde meer hoop te hebben, wat betreft de interna tionale situatie. De ministers van Enge land. Frankrijk en de Ver. Staten zullen op 21 Mei te Parijs bijeenkomen, om definitief hun gezamenlijk standpunt te DAT het oud-Kamerlid, H. Hermans, morgen om 12 uur vanuit de R.-K. kerk aan de Assendelftstraat op het kerkhof Binckhorstlaan te Dein Haag, wordt be graven. DAT te Arnhem op 85-j. leeftijd is overleden de bekende vrouwenarts dr P. Ribbius, die ook op politiek terrein (Vrijz.-Dem.) werkzaam was. DAT de Tweede Kamerleden Dassen (KVP) en Bruins Slot (A.-R.) wegens drukke werkzaamheden moesten bedan ken als lid vgn de Pari. Enquête Com missie en zijn opgevolgd door hun plaats vervangers mej. Klompé en de heer Fockema. DAT ter beoefening van de samenwer king vam de infanterie met vechtwagens. artillerie en vliegtuigen, gisteren op de Oirschotse Heide een demonstratie werd gehouden in tegenwoordigheid van gen. Kruis. DAT morgen de manschappen vam Bat terij 6. die in oorlogstijd in Hoek van Holland gelegerd waren, aldaar, een reünie houden en een krans leggem op de alg. begraafplaats. DAT de Chr. Jonge Boeren-, Tuin ders- en Boerinnenorganisaties op 16, 17 en 18 Mei bondsdagen houden in Ede. DAT de woning van de fam. Köller te Weiwerdervalge-onder Delfzijl is afge brand. DAT de directie van het kantoorboek- handelbedrijf Blikman en Sartorius te A'dam Zaterdag van 10%-12 uur in Kras recipieert t.g.v. het 200-jarig bestaan. DAT de 54-j. wielrijder M. v. Meerten uit R'dam, op het Zuidplein aldaar door een auto is doodgereden. DAT op 18 Mei te Bolsward een lagere technische school wordt geopend. DAT als gevolg van de export de eier- prijzen op de Barneveldse markt stegen tot f 13.50t 14.25 per 100 stuks. DAT Jentje Andela (89 j.) en Maatje Adema (83 j.) te Wons (Fr.) op 17 Mei 65 jaar zijn getrouwd. DAT G. Key Jzn om gezondheidsrede nen heengaat als directeur van Thomsen's Havenbedrijf te R'dam en C. P. Backx in de directie werd opgenomen. DAT, naar de Ned. Bank thans mede deelt. de toewijzing van reisdeviezen voor Frankrijk, wel eens langer dan een week na de aanvraag kan duren. DAT J. C. Kliek, directeur van het Ned. Bevrachtingskantoor te A'dam. op 19 Mei 60 jaar in het scheepvaartbedrijf werk zaam is en die dag tevens 75 jaar wordt. DAT het crediet voor inrichting van het Arnhemse trolleybusbedrijf met plm. f 1.2 millioen verhoogd moet worden tot rond f 4.5 millioen. voornamelijk als gevolg van de hogere prijzen voor trolleybusen. DAT tot directeur van het Bedrijfschap voor Zuivel is benoemd ir B. v. Dam. Wassenaar, en de directeur-secr. P. C. Minderhoud op verzoek eervol van zijn directeursfunctie is ontheven. DAT het dep. van Wederopbouw plan nen voorbereidt om Nijmegen extra toe wijzing te verlenen voor de wederopbouw van winkels in de vernielde binnenstad. DAT thans aan Nijmegen vergunning is verleend om de abusievelijk niet opgege ven woningen af te bouwen, doch dit kwantum van een volgende toewijzing wordt afgetrokken. DAT de bakkersvakschool te Eindhoven op 18 en 19 Mei een tentoonstelling houdt van werkstukken van leerlingen en oud leerlingen. DAT gisteren in tegenwoordigheid van de Finse gezant op de scheepswerf De Merwede te Hardinxveld het eerste voor Finland in ons land gebouwde schip, de Sirius (4000 ton), te water is gelaten. DAT ons land het vorig jaar 2000 stuks stamboekvee (waarde f 5 millioen) en 18.000 stuks gebruiksvee (f 15% millioen) uitvoerde en de exportvooruitzichten ook dit jaar gunstig zijn. DAT, als de notarisbenoemingen in het zelfde tempo voortgaan, het ruim 20 jaar zal duren eer de huidige 688 candidaat- notarissen tot notaris zijn benoemd. DAT de Ned. Kath. Metaalbewerkers- bond. te Utrecht bijeen, een weerstands fonds stichtte voor uitkeringen bij staking en uitsluiting, alsmede een steunfonds voor leden, die buiten hun schuld in moeilijkheden geraken. DAT de Franse ambassadeur Jean Rivière op het Johannes Vermeerplein te A'dam een standbeeld van de Franse wijsgeer Decartes heeft onthuld, waarbij jhr F. J. E. v. Lennep Koningin Juliana vertegenwoordigde. DAT van 1927-1946 in ons land ruim 8400 ha bos en ruim 40.000 ha heide door brand verloren gingen. DAT van 23 brandwachttorens uit de gehele Veluwe kan worden overzien en de brandweercentrale te Apeldoorn over radiozenders, een radiowagen en walkie- talkies beschikt voor een snelle hulpver lening bü bos- en heidebranden. DAT ook de Veenkoloniale Boerenbond ernstige bezwaren heeft tegen de admi nistratieve züde van de Bedrijfspensioen regeling. DAT by Sindangbarang (Java) dezer dagen uit een hinderlaag de administra teur van de rubbgeromderneming „Tji- bantet", H. A. Kernkamp, werd doodge schoten. Vier" Reeds morgen beginnen Franse hoofdstad voorbereidende be sprekingen van Britse. Franse en Ame rikaanse functionarissen. Volgens A.P.. heeft FrankrUk gisteren bekend gemaakt, dat het zich zal houden aan de Londense overeenkomst over de Ruhr, dus geen plan heeft om Rusland by dit toezicht te doen betrekken. De „New York Times" meldt, dat Ame rika bezig is plannen te bestuderen voor terugtrekking van alle buitenlandse be zettingstroepen in Duitsland naar drie noordelijke havensteden. Zowel van Britse als van Russische zjj- de worden klachten geuit over met vol ledige nakoming der wederzijdse ver plichtingen inzake het opheffen der ver- keersbepalingen. De Britten beraden zich momenteel over hun houding tegenover de Russische opvatting, dat slechts zes tien treinen per dag naar Berlyn mogen ryden. Zy wensten 16 goederentreinen en bovendien 5 personentreinen te ge bruiken. De verklaring De Regeringsverklaring heeft wel een overvloedige profusie van woorden, maar geen nieuws gebracht. Zij wil gesteld zijn m de geest van vertrou wen en wil ook tot dat vertrouwen op roepen. doch zij kon geen basis aangeven voor dat vertrouwen en al evenmin dat vertrouwen aannemelijk maken. De Regering heeft zich gesteld achter de verklaringen, welke dr Van. Roijen en Roem te Batavia hebben afgelegd. De Regering is zich volkomen bewust, dat die verklaringen onderling een wel zeer verschillend karakter dragen. Bij de re publiek deden enkele personen een per- soonlyke belofte. Maar van Nederlandse kant was het een Regering, die een ver bintenis aanging. Typerend zijn hier twee uitlatingen in de Regeringsverklaring De eerste is, dat weliswaar van belang is. hetgeen men overeenkomt, maar dat het van groter belang is. dat het overeengekomene ook wordt nagekomen. Die indruk hebben wij langzamerhand ook wel gekregen. De tweede uitlating is. dat de over eenkomst bij mislukking in de naleving weer komt te vervallen Dit nu lykt ons een uitermate reëel geluid. Dat betekent dus, dat in dat geval het spel van voren af aan begint. Dat betekent, dat men moet gaan denken aar. een derde politiële actie, daarna aan een vierde, ad infinitum. De overeenkomst welke met Soekarro en Hatta werd aangegaan, staat of valt met het vertrouwen. Deze weg moest de Regering wel inslaan nu zy niet anders blijft willen dan de republiek als repu bliek op te nemen in de toekomstige fe deratie van Indonesië. Maar wij vermoe den zo. dat verscheidënen in de Tweede Kamer zich over de basis van dat ver trouwen wel uitermate summier inge licht zullen achten. Het aftreden van dr Beel, waarover de verklaring wel in alle talen zwygt, maar dat in de zo uiterst reële politiek der Re gering toch een bij uitstek reëel feit is, wordt in de verklaring met geen woord genoemd. Toch is ook 't aftreden geen factor die het vertrouwen versterkt. Het zal w e 1 een factor zyn, die de parlemen taire tongen losser maakt Tegen dagblad-directeur Kerkmeester 15 jaar geëist Vyftien jaar gevangenisstraf werd gis teren voor het A'dams B G. geëist tegen de 55-jarige H. J. Kerkmeester uit Bus- sum. tijdens de bezetting directeur van ..De Arbeiderspers". De getuigen J. v. d. Kieft en M. Vos, resp. directeur en hoofd van de boekhouding van de A.P., spra ken over het financieel wanbeheer van Kerkmeester, die in Mei. Juni en Juli '40 de leiding had aan het uitgeven van het Nat. Dagblad. Vova en nat-soc. propa gandamateriaal en nadien, tot Mei 1945 toe. directeur was van de A P. Ook als leider van de sectie Grafische Industrie van het Economisch Front heeft hy mee gewerkt aan de verspreiding van de nazi-gedachte. Hy ontsloeg zo veel moge- lyk Joden, spoorde Joodse bedryven op, deed kranten verbieden om Het Volk maar zo veel mogelijk te laten bloeien en drong in brieven aan op de arrestatie van goede Nederlanders, zoals Koos Vorrink. Kerkmeester betuigde over een en an der zyn spijt. Uitspraak 23 Mei. HIROHITO DOOR EIGEN MENSEN BESCHERMD. De Amerikaanse en Australische wacht posten buiten het keizerlijk paleis te Tokio zyn vandaag teruggetrokken. In het vervolg zullen Japanse autoriteiten de verantwoordelijkheid dragen voor het welzijn van keizer Hirohito. Onze nieuwe landgenoten zijn dik tevreden met hun inlijving Voor de smokkelaars is er nog te veel dak op het huis Van een vyandige of afwyzende houding van de bewoners der geannexeerde ge- gebieden is nergens meer een spoor te vinden. Iedereen werkt mede, sabotage daden hebben zich niet voorgedaan en overal biykt, dat men het volste vertrou wen stelt in de Nederlandse autoriteiten. verslaggever tie 60 leerlingen telde, heeft thans nog maar 12 leerlingen, omdat de meeste Protestantse gezinnen Duitse ambte naren zyn weggetrokken. Ook in Tudderen, waar landdrost H. M. J. Dassen heer en meester is gewor den, is de stemming zeer goed. Het schut tersgilde nodigde de landdrost reeds uit het schuttersfeest met het eerste schot te willen openen. Ook is er een boeren bond opgericht, die aansluiting verzocht by de Limburgse lartd- en tuinbouwbond. Wat de smokkelhandel betreft, deze is na de grenscorrecties direct opgehouden. „Er is nu nog te veel dak op het huis". Het is dus afwachten of dit zo blijft. Aldus concludeert in het A.N.P., die een tocht heeft gemaakt door onze nieuwe gebieden, it onze nieuwe landgenoten stuk stuk tevreden zyn, komt vooral om dat de economische verhoudingen in Ne derland zoveel beter zyn. In Duitsland zyn nog heel wat artikelen op de bon die artikelen, die vry zyn, zoals tex- en tabak, zyn over het algemeen zo duur, dat de mensen ze niet of nauwe lijks konden kopen. Zo kon in Elten na enkele dagen de schoolvoeding wor den afgeschaft, omdat het brood in ons land vry is. n inwoner uit het nieuwe gebied, die thans in Nederland werkt, kan voor zyn loon ongeveer tweemaal zoveel ko pen als vroeger in Duitsland. In gezel schap durven ze nog niet volmondig be kennen hoe tevreden ze zyn, omdat de „correcties immers nog maar „tydeiyk" zyn. In het openbaar wil men daarom niet te pro-Nederlands zyn. 1 van Nederlandse autoriteiten zyn minder enthousiast, omdat ze de correc ties te halfslachtig vinden. Zo is by Beek een deel van de weg Duits geble- Zoals gemeld heeft een Kamerlid hierover reeds vragen gesteld. Dezer dagen moesten hier niet minder dan 8000 toeristen worden teruggewezen, die lar het nieuwe gebied wilden. Ook by Losser heeft het nieuwe gebied n Oosten van de Dinkel geen verbin ding met Nederland. Slechts aanleg van brug, die plm. f 65000 kost, kan hier uitkomst brengen. By Dinxperlo zyn de huizen en de ensen wel Nederlands geworden, maar de grond, waarvan deze mensen leven is Duits. Ook het feit, dat deze bewoners dageiyks in contact komen met de Duitse propaganda ls zeer nadelig voor de assi milatie. Dre Blaauboer, de landdrost van Elten, is de vraagbaak voor de gehele gemeente geworden. Een 12-jarig meisje kwam :elfs vragen of hy de longspecialist ln Jevenaar even wilde opbellen om te vra gen wanneer hy spreekuur had. Gehoor- :aam heeft drs Blaauboer gebeld. Welke Ortskommandant zou dat in de bezet- tingstyd hebben gedaan? Elten heeft geen cent schuld en vormt daarmede een unicum onder de Nederlandse gemeen- maar van de 3500 inwoners ztln 400 steuntrekkend. Vele arbeiders heb- »en werkkring gevonden by de Aku J een Nederlandse steenfabriek. De school met de bybel, die voor de annexa- Aan zuster Elke Fllkkema (links), I werkzaam by een mobiel team in i Indonesië en zuster Sjoukje Hoiting, sociaal verpleegster in de gemeente Arnhem is een hoge onderscheiding ten deel gevallen, nj. de Florence Nightingale-medaille van bet Rode kruis. Nog tceinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de kustprovincies overdrijvende wol kenvelden. nog byna overal droog weer. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk n Noord en West Weinig verande ring in temperatuur. In het overige ge deelte van het land tamely k heldere en koude naoht met plaatselijk nevel of mist Morgen overdag geleideiyk toenemende bewolking, maar nog droog weer en iets hogere temperaturen dan vandaag. Wei nig wind. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Zaterdag. 14 Mei. Zon op 4 48, onder 20.25; maan op 23.45. onder 5.27 uur. 1® Mei L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1