09 &IA hoort JK KOM WEL TERECHT - denk aan mijn vrouw en kinderen" Kunst in Klank en Beeld Sport en Wedstrijden NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 WOENSDAG 11 MEI 1943 Belofte maakt schuld: de Stichting 1940-'45 vervult de belofte „Deze expositie is een aanklacht-tegen bet Nederlandse volk. „Aldus sprak de heer 31. A. Reinalda, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, toen hy eergisteren de poppententoonstelling van de Stichting 1940'45 opende in de Irenehal van de Jaarbeurs te Utrecht. De heer Reinalda wilde met deze woorden er de nadruk op leggen, dat ons volk zich niet voldoende bewust is van zijn plicht om te offereen, te offeren voor de nagelaten betrekkingen van hen, die alles, hun leven, opofferden—. Bekendmaking. De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandse gebieden maakt bekend, datEn dan volgden de namen. Weet U het nog? Weer twee of vyf of verzetslieden doodgeschoten. „Het vc is door de kogel voltrokken". Met die woorden werd het bericht, de bekendma king van de „Rijkscommissaris" of var „De bevelhebber der Weermacht in Ne derland, General der Flieger Christian sen" meestal besloten. Wat deed dat een pijn. Het joeg ons het bloed naar de wangen. In gedachten zagen we ze staan, voor het vuurpeloton in de duinen, tegen een gevangenismuur, in de bossen, op de heide of waar dan ook. De beste zonen van ons volk. Later kwamen de „bekendmakingen" niet meer. De terreur woedde in het ge heim voort. Met grotere gemeenheid nog. Maar de terreur vermocht niet het ver zet te breken. Velen van onze verzetslieden werden naar concentratiekampen vervoerd en daar als beesten behandeld. Zij werden opgehangen, vergast, neergeschoten, als medisch proefkonijn gebruikt, zij verhon gerden of werden doodgeranseldOp zo vele manieren velde de zeis toen de korenaren Daarvoor zullen wij zorgen.... Hoe vaak gold Toen het: „Denk aan mijn vrouw en kinderen, ik kom wel terecht". En hoe vaak werd toen beloofd: „Voor je vrouw en kinderen zullen wij zorgen". Dat werd hun beloofden zij geloofden het! Zo zijn zij de dood inge gaan, gesterkt in de wetenschap, dat hun leven niet voor niets verteerde en dat vrouw en kinderen'niet zouden verkom meren! Daar ligt nu dus onze plicht. De plicht van het gehele Nederlandse volk. Een volk met de vele en grote teleurstellin gen van na de oorlog. Maar Gode zij dank toch ook met de herinnering in het hart aan hen, de naamlozen, die vaak wel naamloos stierven, maar die voor de hunnen toch zo'n klankvolle naam droe gen. Helaas, de herinnering vervaagt steeds meer. Volkomen te begrijpen, zal men zeggen, en zo is het ook. Het leven gaat immers door? Maar het leven van hen, die achterbleven, dan? Als wij zeggen, dat wij onze doden met mogen vergeten, betekent dat, dat wij de nabestaanden moeten gedenken. Niet uit humane barm- u een handvol Hodell Saltraten oplost tot een melkwit bruisend bad. De zuur stof, die deze krachtige zouten ont wikkelen, knapt u onmiddellijk op. Likdoorns en eelt worden zó zacht, dat u ze eenvoudig kunt verwijderen. De pün verdwijnt; het lopen wordt weer een genoegen. Koop direct Rodell Saltraten. RODELLSALTRATEN Grote Zendingsexpositie in de Hooglandse kerk Van 13 tot 17 Juni a.s. Naar wij vernemen, zal van 13 tot 17 Juni a.s. in het koor van de Hoog landse Kerk een grote Zendingsexpositie worden georganiseerd, uitgaande Zendingsbureau te Oegstgeest Zendingscentrum té Baarn. De laatste „Zento" vond in Leiden in 1937 plaats. Het is .een verheugend verschijnsel, dat Hervormden en Gereformeerden bij de te organiseren tentoonstelling broederlijk samenwerken. De expositie belooft groots van opzet en uitvoering te worden. Voor de Leidse kantonrechter Weer dronken achter stuur. M. C. K. alhier moest voor het Leidse kantongerecht verschijnen, omdat hij te Hillegom een auto had bestuurd, terwijl hij onder invloed van sterke drank ver keerde. Het gevolg van deze overtreding was, dat K. een wielrijder aanreed, wiens fiets werd vernield. K. was bovendien in gebreke gebleven wat betreft het vergoeden van de schade ad f 108. Het O.M. eiste vier weken pr. hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar. De kantonrechter veroor deelde K. tot f 300 boete of 1 maand hech tenis onvoorwaardelijk, en tot 4 weken pr. hechtenis, alsmede intrekking van het rijbewijs voor een jaar voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Aan dienstplicht onttrokken H. S. uit Groningen, thans in militaire dienst te Loosdrecht, had de dienstplicht wet overtreden. Aan de oproep om in dienst te gaan had hij geen gehoor ge geven, omdat hij dit onzin vond en liever ging varen. Het O.M. noemde dit geval ernstig en eiste f75 boete of 15 dagen hechtenis. S. vond deze straf veel te hoog, daar hij voor zijn moeder, die in 't geheel geen inkomen heeft, moet zor gen. De uitspraak was; f 15 boete of 5 dagen hechtenis. Wapens onder de vloer Ondanks de vele waarschuwingen vond de politie bij J. K. te N. onder de vloer een complete wapenuitrusting, nl.: 2 re volvers, legerpistool, dubbelloops-jacht geweer, munitie, bajonetten enz. K. er kende de feiten en voerde aan, dat hij wapens wilde hebben, omdat er drie maal bij hem was ingebroken, waarop de kantonrechter opmerkte, dat men bij in braak niet veel heeft aan wapens onder de vloer. De eis was: f 40 boete of 20 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het gevondene. Uitspraak: f30 boete of 10 dagen, eveneens met verbeurdver klaring. hartigheid, maar uit doodgewone plicht, omdat wij het beloofd hebben, misschien niet allen met zoveel woorden, maar dan toch in onze gedachten. Wij zullen dus zorgen en nu de Stich ting 1940'45 ook te Leiden een nieuwe actie inzet, zullen wij tonen 'onze plicht te kennen. In vier jaar tijds is het aantal contribuanten van de Stichting en daar mede de inkomsten reeds zeer teleurstel lend teruggelopen. Ook in Leiden, al be draagt hier het aantal nog ongeveer 1400. De nieuwe actie te Leiden In 1945 ontving de Stichting 16 mil- lioen, in 1946 zes, in 1947 twee en in 1948 2 Vz. Vergeetachtige onverschilligheid naast de financiële onmacht van de na oorlogse jaren. De bijdrage van het Rijk wordt geschat op 7% millioen, maar er is 9^2 millioen nodig, 2 Millioen moet het Nederlandse volk dus bij elkaar brengen. En dat is nog maar het minimum voor de 4600 getroffen gezinnen, vooral in deze dure tijd. Hoe denkt de Stichting deze 2 2% millioen nu bijeen te krijgen? Enkel en alleen door de hulp van ons allen. Men kan een uur loon afstaan, contribuant worden of 'n gift ineens schenken.mt dan mag het geen „afkoperij" worden! De één-uur-loonactie te Leiden is thans' gestart. Tal van bedrijven zijn aange schreven, om één uur over te werken. En men hoopt dan, dat de directies de bedragen, die zo voor de Stichting vrij komen, met twee of met een hoger cijfer zullen vermenigvuldigen. Het op deze wijze verdiende loon is bovendien niet onderhevig aan loon- en andere belastin gen. Ook aan de personeelsverenigingen en de bedrijfskernen is of wordt om me dewerking gevraagd. Voor de bedrijven, die mochten zijn vergeten, volgt hier het adres van het Districtsbureau Zuid-Hol land-Noord: Rijnsburgerweg 177, telefoon ~~!590. Dit bureau verzorgt 300 gezinnen keert maandelijks bruto f55.000 uit. Contribuant kan men worden en g n ineens kan men storten door ov< making op giro 194045 of door het zen van een bericht aan het genoemde districtsbureau of het hoofdkantoor te Amsterdam. Als er voldoende medewer kers zijn, zal de stad bovendien syste matisch worden bewerkt met huisbe zoek. Men wachte hierop echter niet! De Stichting roert liever niet de grote trom bovendien past het ons tegenover de nabestaanden, zonder aandrang tot een bijdrage te besluiten. Er mag nog wel worden herinnerd aan het feit, dat geen enkele instantie zulk een laag kosfiencijfer heeft als de Stichting: slechts 5 Tenslotte mag nog worden ver meld, dat de Kapel der Kon. Marine op 19 Mei een uitvoering zal geven in de Stadsgehoorzaal- De mannen- zangvereniging „Apollo" uit Rotter dam en „Orpheus" uit Schiedam zul len hun medewerking verlenen. In totaal zijn er die avond 310 mede werkenden en het geheel staat onder leiding van Gysbert Nieuwland. Bo vendien zal eind Juni of begin Juli een grote sportdemonstratie volgen op de Burcht. Strindberg'herdenking voor het L.A.K. Op 22 Januari 1849 werd in Stockholm de Zweedse schrijver August Strindberg geboren. Niet alleen in Zweden, doch over de gehele wereld, zijn dit jaar her denkingen gehouden. In ons land even wel heeft niet één toneelgezelschap een van de vele stukken van Strindberg uit gebracht. Nu het beroepstoneel dit, om welke reden dan ook, niet gedaan heeft, besloten het „Leids Studenten Toneel'" en de „Toneelvereniging van vrouwelijke studenten te Leiden", voor het L.A.K. Strindberg-avond te geven. Voordat het doek voor de eerste der drie één-acters opging, gaf mej. A. van Marken leiding op de te spelen stukken. éém-acters, die gespeeld werden, zijn geschreven in 1888 en 1892. Sterk toont Strindberg hierin zijn geestelijke verwantschap met Nietzsche. De wijze, de verstandige, de aristocratische geest vrijwel alles geoorloofd. De Christe lijke leer van de vergeving der zonden dom onverstand en zwakte. Hierdoor worden deze stukken ethisch onaanvaard baar en moeten we ze dus afwijzen. Doch ook de dramatische werking von- ?n we niet bijzonder groot. .We stellen voorop, dat het, mede gelet op de aanvaardbaarheid der ethiek, ontzettend moeilijk is om de verschillende figuren tot levende personen te maken, 't Best geslaagd vonden we het tweede stuk .Paria" gespeeld door J. A. Eekhof V van der Klaauw, waarbij Eekhof als i er door goed spel in slaagde z'n tegen speler in z'n macht te krijgen. De stuk ken zelf geven weimig of geen hande- Het laatste stuk was zelfs geheel monoloog. We begrijpen dan ook, dat het toneel ;ezelschap, dat Strindberg oprichtte, het niet verder gebracht heeft, dan een paar voorstellingen en tevens, dat het beroeps toneel geen stuk van Strindberg op zijn repertoire heeft genomen. Deze avond echter geen mislukking geweest, de ze waarderen bedoeling was iets v Strindberg te laten zien en horen daarin is r Sieun aan plaatselijk amateurisme Oproep van K. en O. Het bestuur van K. en O. verzoekt c de volgende verklaring te willen op nemen: In de loop van haar bestaan heeft de Stiehtimg K. en O. getracht zoveel als haar vermogen lag, het Leidse amateu risme te stimuleren en te steunen, heeft zij reeds in het najaar van 1945 contact tussen de plaatselijke zang verenigingen gelegd, zanguitvoeringen georganiseerd, waaraan verschillende koren medewerkten, uitvoeringen zang- en muziekverenigingen in haar maandblad aangekondigd en deze ook financieel gesteund, amateur-toneelver- gingen doen optreden voor haar in schrijvers, instrumentencursussen gehou- leden van Leidse harmonie- en fanfarecorpsen enz. Op deze weg wil K. en O. voortgaan. Alle verenigingen, die menen, dat hun werk cultureel belangrijk genoeg is om voor enigerlei vorm van stimulering door onze Stichting in aanmerking te komen, uitvoeringen artistiek verant woord zijn, worden uitgenodigd zich met het bestuur van K. en O. in verbinding te stellen (Bureau Plantsoen 25). Aan de hand van bepaalde, door een speciale commissie uitgewerkte en door het be stuur aangenomen richtlijnen zal elk ver zoek om medewerking beoordeeld wor- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Francisa H, d. van F H Harmse en C A J v d Waals; Johan H, z. van W J Geertsema en A. Schoonen- berg; Robert, z. van W. Kramer en J. van Dijk; Willem J, z. van W J Geenjaar en W Mader; Johanna M, d van S K Op dam en M de Winter; Wilhelmina T, d. v. E. Jansen en C W van Benten; Gerardus J M, z. van E Spreeuw en M T Maas kant; Theodorus J, z. van H Wassenaar D M Feeleus; Ismah A, d. van A. Ab- doerrachman en H Noor; Gezina, d. van P Hijzelendoorn en J. Dekker. OVERLEDEN: P. M. Ravensbergen, wed. van A Leget, 75 jr; M Oostrum, huisvr. van BAH Hinskens, 33 jr; P J J Weerlee, wednr., 73 jr; H van Don- ar, man. 55 jr; C C v d Kroft, wed. W J Bemelman, 61 jr; W F den Hol lander, man, 42 jr; A Hoek, huisvr. van n Haaster, 72 jr; M C v d Zwan. huisvr. van N Rietkerk, 43 jr; H H Blöte, wednr., 78 jr. „DE ZIJL" GAAT MAANDAG OPEN. De zweminrichting „De Zyl" wordt a.s Maandag -geopend. KUNSTAVOND VAN DE FEDERATIE VAN LEIDSE C.J.RLV. De in een hechte federatie samenge brachte C.J.M.V. te Leiden mochten al spoedig na oprichting der federatie on dervinden, hoe goed het is, samen te werken ter bereiking van een en het zelfde doel: de geestelijke, verstandelijke lichamelijke opvoeding van de leden. Intensiever dan voorheen kon men nu het jeugdwerk aanpakken. Men organi seerde film- en culturele avonden, zwem- voetbalwedstrijden, hield lezingen, die zowel geestelijke als onderwerpen van andere aard omvatten. Kortom: de fede ratie wil 't beste voor het jonge leven haar leden geven. Doch ook aan hen, die nog buiten het verenigingsleven staan; zij zet met energie haar schouders onder het „massa jeugd-werk". Op Donderdag 19 Mei houdt de federa- e een kunstavond in de Leidse Schouw burg. Deze avond, waaraan Piet Uiterlin- den, piano en mevr. Rensink-Zaalberg, zang. medewerken, zal, naar men hoopt, het doel om Leiden bekend te maken i met het C.J.M.V.-werk beantwoorden. C.J.M.V-ers studeren met enthousiasme toneelstuk van de bekende radiospre ker ds A. K. Straatsma in. Deze avond de vereniging van Vrijzinnig Hervorm- zal zeker het bewijs leveren, dat er in de den alhier, heeft het beroep van de ge- tegenwoordige jeugd nog pit zit! Enige meente te Lippenhuizen-Hemrik aange- kaarten zijn nog verkrijjbaar. 'nomen. DE HEER H. OTTEN Zoals wy reeds meldden, is de heer H. Otten, hoofd van de Chr. ULO-school Marum (Gr.), met ingang noemd tot hoofd van de U.L.O.- school aan de Hooglandse Kerkgracht al- de i de r- heer W. G. Al- dershoff Jr. De f heer Otten is 43 jaar, gehuwd, belijdend lid van de Geref. Kerk en sinds Juni 1940 hoofd te Marum, waar hij ook de lei ding Van de bijzondere lage- H. OTTEN school zich heeft genomen. Deze scholen worden bevolkt door totaal ongeveer 300 kinde ren. Voor zijn Marumse tijd was de heer Otten als leraar verbonden aan het Chr. U.L.O. te Rotterdam. De A.N.W.B. en de Spoor wegplannen De heren J. van Iterson en J. H. Scliiiller willen B. en W. vragen stellen Het raadslid, de heer J. van Iterson (Prot.-Chr.) uit de pers vernomen heb bende, dat door de ANWB aan het ge meentebestuur een advies is uitgebracht, inzake -het verkeerstunnelplan-Rijnsbur- genveg, heeft aan de raad toestemming verzocht tot het stellen van de volgende vragen aan het college 1. Is het college bereid het bovenbe- r te leg- 2. Is het college bereid om, nf leiding van de voorstellen, in dit advies vervat,alsnog adviezen in t het architectenbureau Verhagen. Kuyper en Gouwetor en van de Ned. Spoorwe gen? Het raadslid, de heer J. H. Schüller (P.v.d.A.), heeft aan de gemeenteraad van Leiden het volgende verzoek gericht: „Ondergetekende verzoekt Uw Raad beleefd toestemming tot het stellen de hieronder vermelde vragen aai en W.: Is het juist, dat B. en W. advies hebben gevraagd aan het bestuur van d< A.N.W.B. inzake het Spoorwegplan er wel in het bijzonder betreffende het ver- keersvraagstuk? Indien vraag 1 bevestigend beant woord moet worden, willen B. en W de Raad dan mededelen, wanneer dit ad- gevraagd is en wanneer dit advies door het bestuur van de A.N.W.B. bij W. ingediend is? Zijn B. en W. van oordeel, dat redenen aanwezig zijn dit advies, ondanks het stadium waarin de werkzaamheden het Spoorweg-plan reeds verkeren, alsnog aan een nader onderzoek te on derwerpen? Zo vraag 3 ontkennend beantwoord moet worden, wat is dan de reden daar van?" Oud-strijders van 28 R.I. bezoch ten eiland van Dordrecht Ook gisteren kwamen de oud-strijders m het 28ste R.I. naar Dordrecht spreken over de oorlogsdagen van Mei 1940, de gevechtsterreinen te bezoeken de gevallen vrienden te herdenken. Bij het monument op de begraafplaats van Dubbeldam voerden de vroegere com mandant maj. van der Hoek en ds Mole- oud-veldprediker van dit regiment het woord. DEMONSTRATIE VOOR DE NED. CHRISTEN-VROUWENBOND De afdeling Leiden van de Ned. Chris ten-Vrouwenbond kwam gisteravond ir de Harmonie voor de laatste maal in di1 bijeen om te luisteren naar eer uiteenzetting over wasbehandeling. Mei grote belangstelling (dë opkomst van dt leden was' eveneens -goed) luisterden de dames naar de ontsluiering van de ge heimen van gewone en alkali-vrije zeep derzelver invloed op wol, zijde, ka toen en linnen. De lezing, die vlot werd gehouden, werd -na de pauze omgezet In gezellig vraag- en antwoordspelletje dat de fabrieken van Echfalon, die het geheel organiseerden, zeker -geen wind- zal leggen. De presidente, mej. N. de Rave, besloot met een hartelijk woord van afscheid tot de leden en September". Met door de Echfalon-fabrieken aangeboden pakje zeeppoeder togen de dames BEROEP AANGENOMEN. Ds F. van der Heijden, voorganger bij Demobilisatie in Indonesië? De Ned. Werknemersorganisatie in In donesië (S.I.W.O.) adviseert vrouwen, ouders of verloofden.van in Indië ver- tevende militairen, er by dezen op aan te dringen, zich eerst terdege op de hoogte te stellen van de inhoud der eventueel aan te gane contracten met werkgevers en zich door de S.I.W.O. te laten voorlichten. Kol. G. Pruijs, de dir. voor de demobilisatie van de Koninkl. Landmacht, deelt n.a.v. dit bericht aan het A.N.P. mede, dat hy, die na zyn de mobilisatie zijn geluk in Indië wil be proeven, aan de sociale dienst van het leger een contract moet kunnen over leggen, dat aan bepaalde voorwaarden voldoet. De belangen der demobilisan- ten zyn by deze dienst in goede handen. Kamer herdacht oud-minister Fiévez In de Eerste Kamer-vergadering van gistermiddag heeft de voorzitter, staan de door de leden aangehoord, het ver scheiden van oud-minister Fiévez her dacht. Prof. Kranenburg wees op de be gaafdheid van oud-minister Fiévez en zijn aanleg voor het debat. Namens de Regering sloot minister Schokking zich bij deze woorden aan. Leger en marine profiteren nog van de enorme werk kracht van minister Fiévez, zo zeide mi nister Schokking, die besloot met de wens, dat God zijn vrouw en vijf kin deren verder nabij zal zijn. Indiaans opperhoofd (in cos- tuurn) naar ons land Vandaag zou mr Ozenonton, het laatste opperhoofd van de Rode Indianen van de Mohawkstam, per KLM uit Engeland in ons land aankomen op uitnodiging van een Ned. industrieel, die het opper hoofd op de Engelse Industry Fair in Londen ontmoette. Ozenonton zal reizen in de traditionele dracht van zijn stam. Hij was speciaal uit Bracebridge in Canada naar Engeland gekomen om op de B.I.F. de textiel-afdeling te zien. Hij is expert in het handweven en een van 's werelds grootste autoriteiten op het gebied der huisnijverheid. Montgomery hij ministers Schokking en Drees Veldmaarschalk Lord Montgomery voerde gisterochtend besprekingen met generaal Kruis, vice-admiraal Van Holthe en luit-generaal Giebel en be zocht daarna minister Schokking en mi nister Drees. Een bankbiljettenregen deed dezer dagen het publiek op de A'damse Cein tuurbaan graaien; de politie kon f275 registreren, waarvan een knaapje f156 bezit; de vinders mochten met de vangst vertrekken, want van een gedupeerde is geen spoor. Gisteravond omstreeks 5 uur is op de Haagweg te Rijswijk de Delftse tram en personenauto, bestuurd door B. W. W. uit de Leeuwendaallaan te Rijs wijk, gebotst. De bumpers werden ver nield. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Tot burg. van Heinenoord is be noemd de burg. van Hellevoetsluis en Nieuwenhoorn, C. J. van Bommel, die wordt opgevolgd door jhr T. A. J. van Eysinga, voorz. van de Grondkamer voor Friesland. Heden verscheen: Een typografisch uitstekende ver zorgde bundel van 36 schetsen, stuk voor stuk journalistieke juweeltjes In z'n „Ten geleide", schryftWyk- predikant: „We gaan het wonder ont dekken dat Christus Zijn werk voortzet onder de ar men, van wie wy vergaten dat we hen altijd bij ons heb ben. En we gaan iets zien van hen, die in Hem geloven of met Hem worstelen (en dat is ook een vorm van geloven) Natuurlyk wilt U dit bogkje in huis hebben, niet alleen voor Uzelf, maar zeker voor Uw kin- De prijs is 1,50 en U ku; het bestellen aan onze ka toren en bij de agenten i ons blad. De aflevering van reeds bestelde exemplaren is begonnen. DE DIRECTIE. Moordenaars van tuinder 't Hoen: 12 en 4 jaar De Haagse Rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak betreffende de moord op de tuinder 't Hoen te Naald wijk, vorig jaar gepleegd. De kantoorbediende -H. S., afkomstig uit Herzogenrath (Dtld.) werd wegens dood slag en diefstal door middel van inbraak veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf (eis 13 j.). De los-werkman A. Z., hier ter stede, werd wegens poging tot diefstal met ge weldpleging conform de eis veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf, be'iden met af trek van preventief. Op S. maakte de uitspraak van het nis diepe indruk. De sportuitwisseling Leiden—Gent De Leidse deelnemers aan de athletiekwedstrijden. Hieronder volgen de namen vai Leidse athleten, die deelnemen aai komende athletiekwedstrijd in het kader de sportuitwisseling LeidenGent. m. W. van Dorp (Bataven); H. Stik- (Bataven), m. C. van Venetien (H.); A. v. d. Houwen (H.). 400 m. J. Mooykind (B.); P. Sluiter (H.) 800 m. J. Vollebregt (B.); C. Tuyn- an (B.). 1500 m. J. van Rooyen (H.); W. Bonte (Holland). 5000 m. C. Kraan (B.); L. v. Dorp (B.) Hoogspringen: H. Bresser (B.); J. Ber- bee (B.). Speerwerpen: Y. de Boer (Donar); S. Meerburg (H.). Kogelstoten: L. Mulder (H.); A. Gieske (Bataven). 100 m. W. van Dorp (B.); H. Stik- voort (B.)C. van Venetien (H.)A. v d. Houten (H.)'. Bondselftal—Rotherham 3-2 Twee verrassende doelpunten van Ponstijn. Het Nederlandse Bondselftal heeft gis- téravoind in het Feyenoord-Stadion t< Rotterdam, met 32 gewonnen van d< Britse voetbalclub „Rotherham". Het Alleen Duyvis maakt Salata ytfippmcfopen jajen naar {oncfen 14 „Stuurboordboot klaar om te vieren, Mijnheer", zei Kruiser. „Heel goed, Mijnheer Trewsbury. „Zal ik hier een handje helpen met mijn wacht, Mijnheer?" „Ik denk, dat U Uw hele wacht zelf nodig hebt, Mijnheer Trewsbury om het tuig in Uw boot te krijgen zoals het over het dek gesmeten lag." „Zal ik de chronometers halen Mijn heer?" De kapitein stiet iets uit, dat hét mid den hield tussen een snauw en een grauw, trapte het uitgaande blauwlicht onder zijn voeten uit en streek meteen een aan, terwijl hij onbewogen naar de voorste davit van de grote sloep bleef staren, waar Corny nog steeds aan hirig zen. Kruiser liep vlug naar de cam pagne, greep de op slipsteek gerolde vlag, naar de reling, sloeg haar aan, hees haar op tot aan de kloot en liet haar daar wapperen. _„Als we naar de kelder gaan, dan met vlag em wimpel", zei hij. Naar het dek onder zich te voelen, maak te hij op, dat dit elk ogenbfik het geval kon zijn. De kaptein stond daar nog steeds, zijn rechterhand in de hoogte met het blauw licht, zijn linker rustend op de doos. „Die geeft geen orders meer", dacht Kruiser. „Ik zal de ohronometers maar In de kaartenkamer riep hij nog „Hof- meestér" em „Poes, Poes" omdat die daar misschien nog konden zijn. Er brandde een lamp in de salon, die overigens ver laten was, de hofmeestershut was leeg, op de klok was het nog zes minuten voor vier. De eeuwigheid, had twaalf minuten geduurd. Iemand, waarschijnlijk waren het de twee jongens Chedglow en Coates geweest, had het luik van de tussehdekse proviandkamer in het midden van de salon laten openstaan. Er brandde nog een „Chedglow, Coates". riep hij, „zijn jullie daar nog?" Er kwam geen antwoord. Ze warein weg. Toen hij naar beneden in het proviand'hok keek, schrok hij van de kracht, waarmee het water bulderend het achterruim bin nendrong. „Haar laatste uur heeft gesla gen", mompelde hij. Hij nam de chromo- meters, een kaart van de Noordelijke At lantische oceaan en het scheepsjournaal; in zijn hut pakte hij zijn sextant, Raper's Tafels, een paar vel wit papier om be stekken uit te werken en zym doos passers en pjjlsehaal. Buiten gekomen botste hij met zijn vrachtje tegen de beide jongens Coates en Chedglow op, die zingend de i pagnetrap afkwamen. Hij kon mog juist zijn instrumenten voor een val behoeden. „Wat doen jullie hier?" vroeg hij. „Wij zijn aan het proviand halen Mijnheer, dat heeft U toch gezegd." „Aan dek jullie', zei hij, „hét schip< zinkt. Pak die sextant aan, Coates, pas op, dat je hem niet laat vallen. Hebben jullie de kat ergens gezien?"" „Ja, Mijnheer, ik had haar te pakken maar ze is me ontglipt en aan dek ge vlogen." „We hebben haar waarschijnlijk binnen een paar dagen nodig als vers vleès, dacht Kruiser, maar hij hield het voor zich. Kruiser sprong in de boot en pakte de instrumenten aan. Er lagen verscheidene kisten, een bewijs, dat de jongens goed gefourageerd hadden. Toen de chronome ters opgeborgen waren klauterde hij er weer uit; „Coates en Chedglow", zei hij, „jullie hebt honderden malen in een boot gezeten. Klimt er in en past op de red- dingslijn en let op, dat niemand de voorste loper loshaakt. Dit zijn stakel lichten. Elk een aansteken en branden laten tot nader order. Stuurboordswaoht. Is de stuurboordswacht geheel present, Fairford?" „Allen present, Mijnheer Trewsbury". Hij keek ma, of het watervaatje op zijn plaats-stond, schudde het en dankte God, dat hty het de vorige dag gevuld had. .Hij ging weer naar de kapitein op de, comapgjie- „Stuurboordswacht geheel present, Mijnheer. Zullen wij een handje helpen bij de grote sloep, Mijnheer?" De kapitein draaide zich langzaam om em keek hem zonder te antwoorden aan, daarna leunde hij weer naar voren en riep, nog steeds het stakellicht ophou dend: „Breng je boot naar buiten, Frafripton en laat je manschappen erin De klemming, of wat het ook geweest was met de schijven van het blok, was nu in orde. Kruiser zag Corny bezig, klinken te klaren uit de loper, om alles klaar te maken voor het vieren. Hei viel Kruiser op, dat hij Corny de laatste vijf minuten zeven verschillende dingen „bloedhond" had horen noemen: de da vits, het haalblok, de schijf, de boots loper, het dolboord van de boot, waar aan hij zijn scheen gestoten had, de be- slagpen van de davits, die daarvan de oorzaak was geweest en nu de kinken in de loper, waar hij met zijn blote voe ten naar trapte, schreeuwende: „Jullie vervloekte witte Manilla bloedhonden". De voorsteven van de boot zwaaide naar buiten; er scheen wat zwarigheid te zijn, met het naar buiten draaien van de achtersteven. Kommervolle gezichten ver toonden zich in het schijnsel; Kruisei zag nu ook de hofmeester, een oude, bleke man, mummelen en staren met verwilderde ogen. Kruiser sprak weer de kapitein aan. (Wordt vervolgd) spel van de Britten, uitgezonderd links half Edwards, was maar povertji ook de Bondsploeg liet geen grote din gen zien. Saris blomk uit als doelver- dediger en Krijgh op de reohtsback- plaats. Linksback v. d. Sluys viel mindey op en veroorzaakte zelfs een strafschop, maar kort voor het einde, bij een 32- stand, voorkwam hij door een sensatio- nale safe de Engelse gelijkmaker. Mö- ring was als stopperspil goed, zonder op te vallen. Middenvoor Ponstijn (Concor dia) loste soms verrassende schoten er. maakte 2 doelpunten. Van de kanthalves was Schaap de beste. De middenspelers Timmermans en Beujn kregen te weinig steun van hun vleugelspelers Colthoff en Clavan. Nauwelijks 5 minuten was gespeeld, toen de Britse linksbinnen, Shaw, on houdbaar inzette (0—1). Na een kwartier van middelmatig spel aan weerszijden, loste Timmermans een schot, dat kee per Bolton niet meer kon bereiken, doch op het nippertje door Ponstijn in doelpunt werd omgezet (1—1). Tussen vele spelers door schoot Ponstijn een mi nuut later de bal vooruit. Over de val lende doelman belandde het leer in he net. (2—1). Twaalf minuten voor de rust kende scheidsrechter Van der Meer overtreding van v. d. Sluys, een" penalty toe. Linksbinnen Shaw trapte keihard naast de paal, maar enkele minuten later scoorde rechtsbinnen Guest toch de lijkmaker (2—2). Na een half uur spelen in de tweede helft maakte Beun, uit een vrije trap, het winnende doelpunt (32) R.D.C.-nieuws. In de laatste ronde van het damkam pioenschap van Rijnsburg is F. Laterveer de kampioen van Rynsburg geworden. Aangezien Laterveer pas een jaar lid is van R.D.C., is het nu voor 't eerst, dat hij Rijnsburg heeft weten te et is hem wel toevertrouwd, dat hij ook het volgend seizoen voor de damcompetitie van de eerste klasse van de L.D.D.B. het eerste bord van R.D.C. zal gaan bespelen. Lange tijd heeft A. Vletter het kam pioenschap gehad, maar in de afgelopen competitie was hij slecht in vorm. A Brink, die verleden jaar het kampioen schap behaalde, moest nu zelfs degrade- de tweede klasse. W. Leeuwen burg Jr. zal ook dit jaar de kampioen uitdagen, doch Leeuwenburg zal eerst zijn match met Vletter uitspelen, daarna met F. Laterveer en ten slotte met de bekende J. Laterveer uit Leiden, met welke laatste reeds vüf partyen zijn ge deeld en wel in het voordeel van Later- ?er (6—4). De eindstanden en de uitslagen van de laatste ronde zyn: 1. F. Laterveer 3 2 10 5 2. C. Zandbergen 3 12 0 4 3. A. v. Egmond 3 0 2 1 2 4. A. v. d. Meij 3 0 12 1 A. v. d. MeyF. Laterveer 02 C. ZandbergenA. v. Egmond 11 „s. Donderdag zal in het nieuwe club gebouw een ledenvergadering worden gehouden, waar ook de prijsuitreiking KLEED U GOED DRAAG EEN HOED Woelen en wentelen van Rheuma- tische pijn - Heel de lange nacht. ,4 omdat die pijnen U het slapen onmoge lijk maken. Om nog niet te spreken van dat geradbraakte gevoel omdat ge steeds nachtrust te kort komt Neem toch Kruschen SaltsDaarmee drijft ge Uw pijnen het lichaam uit. Iedere morgen - maar wel regelmatig de minimale dagelijkse dosis. Proeven doet ge het nauwelijks maar voelen doet ge de weldadige werking al gauw door al Uw nu zo pijnlijke ledematen. Krilischen's aansporende werking op lever, nieren en ingewanden draagt alles bij om Uw bloed te. zuiveren van de schadelijke zuren, die de verwekkers zijn van Uw pijn. Uw stramheid ongemak. Een. heerlijk middel, een u komst reeds voor miljoenen lijders a Rheumatische pijnen: Kruschen Salts. Vraag het bij Uw Apotheker of Drogist (Advertenti Alphen aan den Rijn Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel Door de plaatselijke afdeling van Ned." Chr. Bond van Overheidspersoneel is Maandagavond in „Concordia" vergadering gehouden. Tot afgevaardigde naar de algemene vergadering werden gekozen: voor de groep P.T.T. G. Lager- weij; voor het gemeentepersoneel A. de Graaf en voor de belastingen de heer L. Koning te Ter Aar. Bij de verkiezing van een voorzitter voor de vakgroep ge meentepersoneel werd de heer De Graaf gekozen. De tweede voorzitter, de heer N. van Vliet, eindigde. Morgen (Donderdag) worden bon kaarten 909 uitgereikt aan niet-zelfver- zorgers, de letters U t.m. Z. Benthuizen Candidatenlysten. De gisteren ingediende candidaten lysten luiden ails volgt: S.G.P.: 1. C. van Gaaien; 2. A. Voor winden; 3. D. van Leeuwen; 4. J. W. Gommerse; 5. W. Qualm; 6. C. Bregman; 7. C. Havenaar; 8. P. Mets; 9. M. Pos; 10. G. Glasbergen. A.R./C.H.: 1. W. C. Diephout; 2. A. M. Slootmaker; 3. P. de Vrij Mzn; 4. A. van Staalduinen; 5. B. A. Boevé; 6. D. van der Maar; 7. J. Slappendel; 8. A. Qualm Jaczn; 9. 'J. van Noort; 10. J. Steenwijk. Gemeentebelang: 1. Jos. van der Eijk; 2. A. H. Rensink; 3. P. Verheul; 4. J. Paul. Arbeiderspartij Gemeentebelang: 1. D. van Soest; 2. W. Mets; 3. A. Korbijn; 4. L. Spruitenburg; 5. P. Francken; 6. A. H. Boogaard; 7. A. Olie, 8. D. E. J. Wols- heimer. Het hoofdstembureau zal op 14 Mei e openbare zitting houden, waarin bes! zal worden over de geldigheid der lijsten. Het stembureau is gevestigd in de open bare school. Leiderdorp Voor de Stichting. Ook de afdeling Leiderdorp van Stichting 1940'45 heeft het startschot gelost voor de Mei-actie. Deze week wordt een huis-aan-huis-collecte gehou den. die warm wordt aanbevolen. Geeft U iets...., zij gaven alles! Vyf candidatenlysten. Voor de a.s. raadsverkiezing zijn vijf candidatenlysten ingediend, te weten door de A.-R., de C.-H., de PvdA, de KVP en de SGP. Als lijsttrekkers fungeren resp. de heren L. C. Snel, M. van Winkel, J. Vermeulen, J. van Stralen en K, Haijes. De volledige lijsten werden reeds eerder i bekend gemaakt. Reünie Oud-Voordorpers. Vandaag wordt in het Dorpshuis een reünie gehouden van oud-Voordorpers. „Robbedoes getrouwd". De toneelclub „Thalia", van de buurt vereniging, „Het Centrum", zal op 18 Mei a.s. voor haar leden opvoeren het blij spel in drie bedrijven, getiteld: „Robbe does getrouwd". De daarop volgende Za terdag wordt dit stuk opnieuw op_ voerd voor niet-leden. Zij, die „Robbe does" hebben gezien, zullen zeer zeker ook dit niet willen missen. Uitvoering „Sparta" Gisteravond gaf de gymnastiekvereni ging „Sparta" haar jaarlijkse uitvoering. Voor het eerst trokken drommen Spar tanen op naar het „Dorpshuis", dat voor deze gelegenheid speciaal in orde was gemaakt. Voorheen werd gebruik ge maakt van het Patronaatsgebouw aan Hoge Rijndijk. Zodra ook de oefeningen in het Dorpshuis gehouden kunnen u den, zal het ledental ongetwijfeld stij gen, zodat mag worden verwacht, dat Sparta een goede' toekomst tegemoet gaat. De voorzitter, de heer M. Zaalberg, opende deze uitvoering, heette alle aan wezigen hartelijk welkom en gewaagde van de kracht der Spartanen uit het verre verleden. Onder leiding van de directeur, heer C. M. Vuyk, uit Boskoop, werden verschillende oefeningen uitgevoerd, die getuigden van een goede training, zowel van kleuters' als van dames en heren, en bij het talrijke publiek zeer in de smaak vielen. Mevrouw J. C. Vermeulen- de Graaf verleende op verdienstelijke wijze muzikale medewerking. In de pauze werden aan de dames Vermeulen-de Graaf, Vuyk en De Vrij bloemen aangeboden en vond een verlo ting plaats voor een nieuw vaandel. Al met al was het een goede avond, waarop Sparta" met veel genoegen op kt terugzien. V oorschoten Gevonden en verloren voorwerpen. In de afgelopen week werden aan het bureau van politie alhier de volgende voorwerpen als gevonden, resp. verloren Gevonden: shawl, nummerbord auto, halskettinkje, damespolshorloge, arm bandje, damesportemonnaie, 2 sleuteis, beursje v. rozenkrans, hond, kinderjasje, handschoen, ceintuur, zakmes, jasje. Verloren: portemonnaie met inhoud, bezem, ball-point pen, zilveren rozen krans, vermist: bruine hond, idem witte •uwharige terrier, bruingrijze dames ceintuur, bankbiljet, autowiel met band, sigarenkoker, kralenkettinkje. Simavi-collecte. De Simavi-collecte (Steun in medische aangelegenheden voor Inheemsen) wordt dit jaar gehouden in de week van 16—21 Mei. Het comité van aanbeveling be- uit: de heer C. J. van der Hoeven, burgemeester, en jkvr L. H. Bar.esse Schimmelpenninck van der Oye, In het uitvoerend comité hebben zitting geno- n: Zr J. E. H. J. Barmen 't Loo, mevr. C. Fortgensde Haan, mevr. J. C. HoutzagersLucasse, mevr. F- Kuipers— an Poelgeest, mevr. G. B. J. Schut— an Eek, mevr. H. v. d. Stoelde Roos, ïevr. C. E. van SuchtelenUyterwijk, levr. A. VerripsKoolstra. In April werd op de Rijkspostspaar bank ingelegd f 14.686,57 en terugbetaald f 20.570,01. Het hoofdstembureau houdt morgen (Donderdag) om 10 uur zitting ter be oordeling van de candidatenlysten raads verkiezing.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2