Jiieuure (Tciiisrlje (faurant Van der Waals is onbewogen, cynisch en leugenachtig Algemene Vergadering stelt Indonesië uit tot de herfst Wïst U We gaan terug „GROTE RACE NAAR BERLIJN" BEGINT VANNACHT WOENSDAG 11 MEI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per mllimeter (By contract belangry'ke korting). Dertigste jaargang No 7811 DIRECTIE: F. DIEMER. christelijk-hationaal dagblad Voor Leiden en Omstreken „Stantuasttcti Is gfiebletien tnya bert ia tcQheaspaet" Denk aan mijn vrouw en kinderen. Zie pan2 President mr Haga: „Ik weet, wie John Verhagen is... Van een onzer verslaggevers Om 10 uur vanochtend is de Bijz. Raad van Cassatie de behandeling in hoger beroep begonnen van de zaak tegen de verrader Antonius van der Waals, die door de Rotterdamse Kamer van het Haagse B.G. ter dood was veroordeeld. In de vroege morgen stonden al be langstellenden voor het gebouw van de Hoge Raad. Zij vormden tegen 10 uui een lange ry, die nadat de officiële be langstellenden hun plaatsen hadden in genomen, werd toegelaten. Fotografisch incident De Raad trad precies tien uur binnen. Hij deed eerst enkele uitspraken in andere zaken. Gedurende de voorlezing ervan barstte met een luide plof de lamp in het toestel van een der aan wezige fotografen. Het klonk als een revolverschot en de president, mr Haga, schrok zo, dat hü riep: „Bode, verwijder die man onmiddellük!" De andere foto grafen deelden het lot van hun collega. Zo zijn er dus geen foto's van de binnen komende Van der Waals gemaakt. Grys van uiteriyk en costuum, i zeer glad van tong stond hy voor rechters. Zyn entrée was, door het pu bliek, met enige beweging en gemom pel begroet. Het zondenregister Vice-admiraal Heeris, de militaire raadsheer, bracht verslag over de zaak uit. Acht en dertig doden en 44 vrüheids- berovingen zyn, buiten de moord op Van der Meer, het gevolg van verdachte' optreden geweest, zo deelde de admiraal mee. De president, mr Haga, stelde aller eerst het verraad van Kwak uit Rotter dam aan de orde. Dank zü Van der Waals kreeg de S.D. de beschikking over een aantal ampullen, die by Kwak gevonden werden. Die ampullen bevatten typhus- bacillen, bestemd voor verspreiding in Duitse kazernes. Waarom v. d. Waals tegen de moeder van Kwak zei: „Uw zoon is in veilig heid"? Omdat ik wist, aldus Van der Waals, dat hij in Scheveningen zat. „Noemt u insluiting in Scheveningen veiligheid?" vroeg mr Haga scherp. De felle ontledende stem van de presi dent sneed vervolgens de zaak Tutiel aan. Ook zo'n geval, waarin Van der Waals zich onder de naam „Anton de Wilde" binnendrong in een illegale groep. Van der Waals verweerde zich met een zachte, om niet te zeggen bescheiden Btem. De president sloot verdachte's ge praat af met de opmerking: „Nu ja, U hebt er voor gezorgd, dat de S.D. deze mensen in handen kreeg." „Niet de S.D., maar Schreieder," zei Van der Waals snel. „Precies," %ldus de president, „Schreieder." Dat Van der Waals zijn slachtoffers ooit revolvers zou hebben aangeboden en opgedrongen, ontkende verdachte met klem. Het was juist andersom. Hem werd •teeds om een revolver gevraagd. De arrestatie van Vorrink in Eind hoven en hetNoprollen vam de dienst „Wim" in Bergen op Zoom, werden ver volgens behandeld voor het inspannend luisterend publiek. Van der Waals behoefde de president ni$t veel te vertellen. Zyn daden wer den hem kant en klaar voorgelezen. Uit verdachte's utivoerig antwoord bleek, aldus mr Haga, dat Van der Waals de illegale werkers eigenlijk liet arresteren, om hun leven te redden. Voor alles heeft ve.rdachte zijn gladde uitleg, die afketst op dat juridische front De moord op Mossenkopf, hoewel niet ten laste gelegd, kwam ter sprake. En weer legde Van der Waals geheel andere verklaringen af, dan de vroeger door hem getekende. „Dat moet u nu niet doen", aldus de president, „want zo kunnen we wel aan de gang blijven." Verdachte: „Ze hebben me geslagen en toen tekende ik alles, wat my voorge legd werd." John Verhagen, verdachte's medewer ker. vermoordde Mossenkopf, aldus ver- Verdachte: „In het England Spiel heb ben zich ook vele agenten zo gelegi timeerd met Intelligence Service". Vandaag stéllen icij V voor: ADRIAAN en LEENDERT JANSE, Celebesstraat 5, Leiden. Adriaan Jansc viert heden, 11 Mei, zijn (23ste) verjaardag, voor de derde keer in Indonesië. Gelukgewenst! Hij vertrok op 8 October 1946 met de „Bloemfontein" naar het warme tropenland en is inge deeld bij het regiment Jagers te Buiten zorg. Adriaan iverd, na afgekeurd te zijn voor de tropendienst, in een machine- broei t tijd c r Leendert in Scmarang met een be zoek te verblijden. En Leendert (op de foto rechts) gaat op zijn beurt Adriaan bezoeken. Zo blijft de goede broederband gehandhaafd. Wie was John Verhagen? De president sprak vervolgens nog maals over de figuur John Verhagen. „Een legendarische figuur", aldus de president. „Maar, ik weet wie het is. U bent het zelf!" riniers. die. in Mei 1940, bij de strijd om Rotterdam twee Duitse spionnen ar resteerde. Eén er van had een pas ten name van John Verhagen. En de foto toonde het beeld van Van der Waals! Pres.: „Die John Verhagen was geens zins een illegale werker. En dat was de door u genoemde John Verhagen wél. Weet u wie het ook was? Schreieder!" De president meende, dat de „Int. Scr- vice"-rol van v. d. Waals gevoegelijk ter zijde gesteld kan worden. Die bestaat niet. Overblijft een heel gewone verraadzaak. En voor dat verraad kreeg u een „Kriegs- verdienstkreuz." Verdachte zweeg. De president legde v. d. Waals een aan tal typische termen voor. aan het E.-spiel verwant. Verdachte kende ze niet. „Uw rol," aldus de president, „in dit Spel" was simpel. U joeg achter de adressen in Nederland aan die Schreieder u opgaf. Alleen zullen crimologen zich er nog eens over verbazen hoe het mogelijk is, dat goede Nederlanders op deze wijze aan de vijand verraden zijn." Vice-admiraal Heeris nam verdachte vervolgens onder een scherp kruisver- De beruchte verrader uit het Englandspiel, Anton van der Waals, werd vandaag voor de Raad van Cassatie geleid. De aankomst by het Gerechts gebouw in Den Haag. „In ieder geval", zo vervolgde de pre sident, „u was geallieerd agent." Verdachte: „Ja". Pres.: „Waarom bent u dan uitgeleverd? 'at is onbehoorlijk." Verdachte: „Ik ben opgeofferd door de Intel. Service." En de president herinnerde aan een verklaring van de onderofficier der ma- Bonn de hoofdstad van West-Duitsland Frankfort gepasseerd De stad Bonn is gisteravond door de West-Duitse oenstituerende vergadering gekozen als hoofdstad van West-Duits land. Er werden 33 stemmen uitgebracht Bonn en 29 voor Frankfort. Morgen komen de drie Westelijke militaire gou- eurs te Frankfort bijeen om de aan vaarding van de grondwet voor West- Duitsland te overwegen. De Oost-Duitse Volksraad is nog steeds bereid een af vaardiging te zenden naar Brunswyk, óf welke andere stad ook, om met de West-Duitsers over het Duitse probleem te spreken. Het heeft er alle schijn van, dat Bonn uitgekozen, omdat deze stad het best geschikt bleek voor het voorlopige ka rakter, dat men aan de zetel van de toekomstige bondsregering wil geven. Het kiezen van Frankfort, de oude kei zerstad, die steeds een politiek en econo misch overwicht heeft gehad in Zuid— West-Duitsland, zou als bewys kunnen hebben gediend, dat men de gedachte Berlijn weer tot de hoofdstad van Duitsland te maken, definitief had op gegeven. Nederlandse zeeman gregrepen door schroefas In volle zee door Amerikaans schip overgenomen De Nederl. zeeman Joh. van Noord, midden op de Atlantische Oceaan met zware verwondingen van zyn schip, de „Joh. Willem Friso" van de „Oranje- lijn", naar het Amerikaanse vrachtschip „Leroy Eltinge" overgebracht. Op de reis Montreal naar Hamburg werd Van Noords kleding gegrepen door de schroefas. Hoewel hy zich wist te be vrijden, kwam hy in aanraking met een stoomleiding. Hy was er zo ernstig aan dat zyn maats het ergste vreesden. Daarom werd assistentie verzocht en de onde werd door de Amerikaan in volle zee overgenomen. Hy bevindt zich thans in een hospitaal te Bremerhaven. Zwn toestand is redélyk. Uit sympathie gaf de Amerik. bemanning hem 120. Radio Nederland Wereldomroep stelt iedere week een aantal personen in de gelegenheid voor de microfoon zonder kosten een groet uit te spreken voor ver wanten (niet-militairen) in de West. Ge gadigden dienen zich schriftelijk té wen den tot deze' omroep, Groetendienst, Postbus 137, Hilversum. hoor. Het ging over verdachte's werk zaamheden aan boord van Nederlandse oorlogsschepen. En het culmineerde in de vraag: „Hebt u bij uw bemoeiingen men sen naar Engeland te brengen, ooit een zekere Mansma ontmoet?" Verdachte: „Nooit." Vice-admiraal Heeris: „Ook niet, als u in de spiegel keek?" Verdachte zweeg. Nadat de verschillende raadsheren en de proc.-fiscaal verdachte nog verschil lende vragen hebben gesteld wordt de zitting geschorst. NED. DANSERES IN ZWITSERLAND VERMOORD. De 27-jarige te Amsterdam geboren danseres H. de K. is in een kleine wo ning te Ascona in Zwitserland dood ge vonden. Met een slagwapen was haar een hoofdwond toegebracht. Uit brieven bleek, dat haar echtgenoot H. K., die voortvluchtig is, de vermoedelijke da der is. De I.G. Farbenverffabriek te Hoechst in de Amerikaanse zone is voor een derde door brand vernield. De vlammen waren op 2 mijl afstand zichtbaar. SENATOR ALGRA KON NIET ZINGEN (Van onze Parlementsredacteur) Gistermiddag wees de heer Algra in de Eerste Kamer op, dat verschil lende beloften tegenover militairen niet werden nagekomen. Hij vertelde een en ander van de geschiedenis van het bataljon-Friesland en desz+lfs commandanten. Hierbij bleek, dat de leden van dit bataljon, in strijd m> aanvankelijke opzet, thans bij geheel verschillende legeronderdelen worden ingedeeld. Hij vroeg minister Schok king door een symbolische daad iets goed te maken en een regiment de naam Regiment Friesland te verlenen. Dit zou ook historisch verantwoord zijn, omdat ten tijde van de Spaanse Successie-oorlog er ook al een regi ment Oranje-Friesland bestond. We tende. dat de minister veel van muziek houdt, bood de heer Algra de bewinds- 1 part ideii die destijds speciaal voor dit regiment waren gecomponeerd. Een der Kamerleden vroeg daarop, of de heer Algra de melodieën niet kunnen voorzingen. Neen, luidde zijn antwoord, die muziek is voor m hoog Minister Schokking, met die hem eigen humor, toonde in zijn antwoord vanmorgen grote waardering voor deze belegen Friese Muziek uit de Spaanse successie-oorlog. Omdat de heer Algra gisteren niet kon voorzingen had hy over een ander middel gepeinsd om de senatoren van de marsen te laten ge nieten. Zo konden zij dan ook van middag op het Binnenhof de pittige muziek beluisteren, ten gehore ge bracht door de Kon. Mil. Kapel. Op verzoek van de minister nam de heer Algra diens taak om de kapel te be danken over. A'damse verzetsstrijders accepteren de C.P.N. De afd. A'dam van de Ned. Ver. van Ex-Politieke Gevangenen heeft met 190 tegen 5 stemmen het voorstel van het hoofdbestuur verworpen om het lidmaat schap van de C.P.N. onverenigbaar te ver- klaren met dat der vereniging. Genoemde afdeling, die plm. 15 pet van het totale ledenaantal omvat, sprak in een motie uit dat alle partijpolitiek uit de vereniging behoort te worden geweerd en dat een algemene ledenvergadering over 't voor stel moet beslissen. Nog drie gemeenten zonder raadsverkiezingen en nieuwe comm. party in Amsterdam Behalve in Oude Niedorp zullen ook i Nuland, Dussen en Rijsbergen geen .gemeenteraadsverkiezingen worden ge houden. Hier zijn gisteren alleen lijsten ingediend met de namen der zittende raadsleden. In A'dam werden lijsten ingediend van de P.v.d.A., C.P.N., K.VP., V.V.D., C.H.U. A.R tezamen en als nieuwe lijst de comm. partij sectie Nederland van d Vierde Internationale. Blijven Spoor en Pinke op de brug? Te Batavia acht men Beels beslissing te laat. Aneta verneemt van „zeer gezagheb bende zijde" te Batavia, dat de geruchten ils zou vice-admiraal Pinke ontslag ne- nen als commandant van de zeemacht, „uit de lucht zijn gegrepen". Het „Dag blad" te Batavia schrijft, dat de ontrui- Djokja bijna geleid had tot de ontslagneming van generaal Spoor. Over wegingen van „hoogst respectabele" aard hebben de legercommandant er toe ge bracht van zijn oorspronkelijk besluit terug te komen. De „Nieuwsgier" verklaart, dat dr Beel zich aller achting verzekerd heeft en schrijft zijn ontslag toe aan het feit, dat Nederland is teruggekomen van zijn be loften. Het blad vraagt alleen, wa; dr Beel nu pas ontslag neemt. Het „Ba taviaas Nieuwsblad" acht een der rede- tot het ontslag het onbeschermd laten der bevolking tegen een mogelijke golf terreur ondanks alle plechtige belof ten, doch vindt het besluit moeilyk billijken en te laat. Het blad der federa listen „Warta Indonesia" schrijft: Na alle beloften en voorspiegelingen blijkt de Nederlandse Regering geen vaste koers te volgen. Als het er op aankomt, belang rijke beslissingen te nemen, passeert zij de partijen, die met haar samenwerken. DEWEY IN EUROPA AANGEKOMEN Thomas E Dewey, gouverneur van de staat New York. is gisteravond uit New Yor^p te Southampton aangekomen met Het Russische blok foetert, Pakistan prijst Nederland In verband met de te Batavia verkre gen overeenstemming heeft de commissie ad hoc met 42 tegen 6 stemmen besloten, de behandeling van Indonesië in de Al gemene Vergadering van de V.N. tot de herfst uit te stellen. Tegen stemde na tuurlijk het gehele Sowjet-Russische blok, terwijl Guatemala, Haïti, Cuba en Liberie zich van stemming onthielden. Het verzet uit de Sowjethoek kwam in de eerste plaats van de zijde van Drohojowksi (Polen), die er bepaalde landen van beschuldigde, dat zij de zaak door wensten te jagen, terwijl hij er wees, dat ook Israël en de zaak- Mindszenty behandeld werden, hoewel er onderhandelingen gaande waren. Hierop sprak Malik (Sowjet-Unie) de wens uit. dat Palar aan het woord zou komen, doch de voorzitter, de Filippino Romulo. wilde dit voorstel niet in overweging ;n en werd gesteund door McNaugh- ton (Canada». Malik liet echter niet los en zeide, dat noch de Veiligheidsraad, noch de Algemene Vergadering, officieel door de republiek waren verwittigd van de overeenkomst en dat Palar hem Maan dag nog had verzekerd, dat hij geen officiële bevestiging ontvangen had. Ma- lik begon toen het Indonesische vraag stuk in zijn geheel te bespreken, doch Romulo stak hiervoor een stokje. Zafroel- lah Khan (Pakistan) wees op Nederlands trotse geschiedenis, zijn verdediging van de menselijke rechten, o. a. in de tach- Deel van rijksweg bij Beek bleef Duits Het Tweede Kamerlid Van der Goes an Naters vestigt er in schriftelijke vragen de aandacht op, dat een gedeelte de Rijksweg by Beek Duits is geble- i, zodat er nog geen directe verbinding BeekGroeSbeek is verkregen. Gevraagd wordt te trachten dit wegdeel alsnog bij land te voegen en anders een nood weg aan te leggen, zodat toch een directe verbinding tot stand komt. Geen vliegers bij electrische leidingen De Duitse verordening betreffende het oplaten van vliegers zal worden ingetrok ken blijkens een ingediend wetsontwerp, doch tevens zal daarbij een verbod wor den ingevoerd voor het oplaten of in de lucht hebben van vliegers binnen een afstand van 500 meter van een boven grondse electrische leiding. Gesneuveld in Indië De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Koninklijke Marine. Gesneuveld 8 Mei: mar. 1 Z. M. H. F. van der Horst uit Nijmegen. Koninklijk Ned.-Ind. Leger. Jav. sold. 2e kl. inf. Soedjono; Soend. sold. 2e kl. inf. Paat; Jav. sold. Ie kl. inf. Disan; Jav. sold. Ie kl. inf. Kawan; Jav. sold. Ie kl. inf. Partopawiro; Jav. sold. 2e kl. inf. Goetoel; Jav. sold. 2e kl. inf. Kadar; Jav. sold. 2e kl. inf. Legiman; Jav. sold. 2e kl. inf. Masiman; Jav. sold 2e kl. infl Nakim; Jav. sold. 2e kl. inf. Soetomo; Jav. sold. 2e kl. inf. Soenoes; Jav. sold. 2e kl. inf. Sid- jas; Bat. korp. inf. Soetagaloeng; Bat. sold. 2e kl. inf. Sitanggan; Amb. sold. Ie kl. inf. Leatemia. Jav. sold. Ie kl. Amatsardi; Chin. mil. sold. Tan Tjiaw Ong: Tim. sold. 2e kl. inf. Wimpie. Amb. sold. 2e kl. inf. L. Lalurumele; Soend. sold. 2e kl. inf. Emen. allen uit Indonesië. Nederland heeft al direct geprofiteerd van de opheffing der Berlijnse blokkade. Gisteren vloog een lege K.L.M.-vracht- Skymaster naar de Russische zone van Berlyn en keerde 's middags op Schiphol terug met 200 gloednieuwe schryfma- BBC-ZENDER IN OOSTENRIJK TEGEN STORINGEN De B.B.C. heeft een Oostenrijkse zender gehuurd, n.l. die van Dobl, voor het relayeren van haar programma naar Zuid-Oost-Europa, teneinde de Russische storingen tegen te gaan. DAT de 81-j. J. Kup en zijn 77-j. echt genote M. Hendriks uit Maashees hun 50-j. huwelijksfeest in Oct. a.s. in Amerika willen vieren bij hun twee kinderen. DAT onder voorzitterschap van de gar nizoenscommandant van Den Haag een Filmkeuringscommissie voor de Kon. Landmacht is ingesteld, ter vervanging de bestaande RAO-filmkeuringscom- DAT de boomkweker v. O. te Berlicum heeft getracht met een scherp voorwerp zijn 8 maanden oude baby te doden en de beide ouders, die geestelijke afwijkingen vertonen, ter observatie zijn opgenomen in huizen „Voorburg". DAT de bankbiljettencirculatie in de afgelopen week met f48 millioen daalde tot f 2985 millioen. DAT in Utrecht de eerste drie van de 50 electrische locomotieven, welke wij van Frankrijk zullen huren, zijn aange komen. DAT de verbandstoffenfabriek Uter- móhlen en Co. het dividend op 9 pet vaststelde. DAT de A'damse Droogdok Mij het dividend voor gewone aandeelhouders op 11 pet vaststelde en het nominale kapi taal van f3.010.000 tot f 10.010 000 ver hoogde. DAT de secr.-gen. mr dr A. A. v. Rhijr gisteren in A'dam t-g.v. het 25-j. bestaai van: de werkinrichtingen voor geesteiyk onvolwaardigen een expositie-van werk stukken der leerlingen opende. DAT de begrotingscommissie der Tweede Kamer voorstelt, na de ingrij pende wijzigingen, het landbouw-egalisa- tiefonds opnieuw in de afdelingen te be handelen. DAT Ir C P. Louwerse, wérd benoemd tot officier in de orde van O.-Ny wegens zijn verdiensten bij de bouw van een ieuwe olieraffinaderij in Venezuela. DAT in Leeuwarden een autobusstation gereed is gekomen. DAT Jan de Heer en Johanna Adema te Grouw op 15 Mei hun 60-j. huwelijks feest hopen te vieren. DAT de Internationale Kunststoffen, Industrie te Voorschoten het dividend op 5 pet, (onv.) vaststelde. DAT de Eerste Kamer gistermiddag de instelling van de gemeente Wieringer- meer goedkeurde en, na enig debat, de begroting van het Zuiderzeefonds vast stelde. DAT gisteren te Katwijk aan de Maas bij Cuyk de gevallenen zijn herdacht, die 1940 bij de verdediging van de Maas sector sneuvelden. DAT het Tweede Kamerlid Wagenaar (CPN) minister Rutten verzocht de mili taire lezingen in onderwijsinrichtingen te verbieden. DAT gisteravond een vrij felle brand woedde m de gloednieuwe Noorse kust vaarder Crowlin <550 t.), liggende in de vissershaven te IJmuidén, doch de lading kabeljauw behouden bleef. DAT voor het B G. te Leeuwarden levenslang is geëist tegen de 40-j. L. J. Blom uit Zwolle, die Nederlanders aan de S.D. verraadde. DAT het gerestaureerde 15e eei stadhuis van Culemborg op 14 Mei door de Commissaris der Koningin wordt her- DAT gisteren de prov. Utrechtse com missie ter voorkoming van werkloosheid is geïnstalleerd. DAT op 17 Mei te Harlingen de ten toonstelling „De Friese havenstad" wordt geopend en op 21 Mei de nieuwe hefkra nen in de haven officieel in gebruik worden genomen. DAT Hermina Johanna van Heeren gisteren het zielental van Zwijndrecht op 15.000 bracht en het borelingske van het gemeentebestuur eern spaarbank boekje kreeg. DAT de in ons land vertoevende Joego slavische handelsmissie gisteren A'dam bezocht en o.a. lunchte met burgemees ter d'Ailly. DAT Overijssel voor zijn electriciteits- voorziening in de eerste jaren f60 mil lioen nodig heeft, waarvan f36 millioen voor de bouw van een derde centrale, welke men plm. 1955 gereed hoopt te hebben. DAT een eigenaar van een warenhuis in Holland-Michigan voor het tulpenfes tival van 1218 Mei aldaar. 250 Neder landse gramophoonplaten bestelde met vaderlandse liederen en voordrachten. DAT de busdienst van Doetinchem naar het geannexeerde Elten reeds een feit is geworden en duizenden Nederlanders in de laatste dagen een bezoek aan het nu opengestelde nieuwe gebied brachten. DAT Enne Vondeling en Abeltje Koop- mans te Oosterwolde op 16 Mei 65 jaar zyn getrouwd. tigjarige oorlog, de bijdftgen van Eras mus tot de beschaving, van Hugo de Groot tot het volkerenrecht, en Neder lands verzet tegen de Nazi's. Galagan (Oekrajiene) beweerde, dat Amerika en Engeland met 432 millioen dollar in In donesië hadden gesteund, de Marshall hulp nog niet eens meegerekend. Tot slot' sprak de heer Abdoelkadir namens Nederland een woord van dank. vooral aam de Unci. Thans zal de zaak nog eens moeten worden beslist in de plenaire zitting der Vergadering, zodat er wellicht nog debat te verwachten is. In verschillende scholen in ons land worden de laatste tyd verkeersexa- mons gehouden voor de jeugd. Een loffeiyk streven, dat zeker z'n vruchten zal afwerpen! Prinses Margaret bezocht gisteren de Paus Paus Piuë XII heeft gistermiddag d> Engelse prinses Margaret Rose in parti culiere audiëntie ontvangen. Het onder houd duurde 20 minuten en had plaats, nadat de 18-jarige prinses, die gekleed was in een zwarte zijden japon met zwarte sluier, een bezoek aan de Sixtijnse kapel gebracht had, waar zij o.a. „Her laatste oordeel" van Michel Angelo zag Zij werd ontvangen met alle ceremonieel/ dat aan koninklijke bezoekers wordt be toond. Zo waren in de 11 vertrekken, die de prinses door liep. detachementen van dè Zwitserse en Palatijnse Garde opge steld, die haar groetten. De leiders van de Italiaanse regering boden prinses Margaret een lunch aan in het Quirinaal. )e overeenkomst te Batavia is. dit zij 1 eens voorop gesteld, een ons opge drongen overeenkomst. Men mag de regering nooit in de schoe- em schuiven, dat zy die vrywillig ge sloten heeft. Men mag haar aanvallen op een beleid, waarvan het accoord het noodzakelijke (voorlopige) eindpunt was, men mag haar fouten verwijten, men mag nagaan of zij voldoende weerstand heeft geboden de druk en of zij alles bereikt heeft, er nog te bereiken viel. Men mag haar echter niet verwijten, dat zy dit accoord heeft gewenst. een legercommandant capituleert, dan kan men hem op allerlei punten be- critiseren en veroordelen, doch hem niet verwijten, dat hij die capitulatie en haar inhoud heeft gewild. En deze overeenkomst is te vergelijken met een capitulatie. Een capitulatie, welke zeer ernstige ge volgen hebben zal. Na drie en half jaar lydensgeschie- aenis is er wel één ding duidelijk ge worden. dat er in Imdonesië niets te be reiken valt, zo lang de republiek bestaat. En juist die republiek wordt hersteld. Ondanks de zeer voorzichtige formu lering, die ons allerlei mogelijkheden opent, ondanks de zeer bekwame wijze waarop dr. Vam Royen zyn kant van de overeenkomst heeft opgesteld, valt het maar al te zeer te vrezen, dat zy neer komt op het volgende: De republiek krijgt een eigen grond gebied van een niet te onderschatten uit gestrektheid en bevolking, en nog wel de natuurlijke kern van Java. „Wie Djokja heeft, heeft Java", aldus een oude Zij krijgt daarbij een basis voor guerilla en infiltratie. Zij krijgt een krachtig radiostation, zij krijgt een vlieg veld, waar al het internationale gewrie mel weer kan beginnen. Waar figuren als Fox, internationale kapitalisten en communisten kunnen komen en gaan. De republiek heeft weer de kans haar internationale betrekkingen aan te kno pen, een legermacht te vormen en, by de overdracht der souvereimiteit, de greep naar de macht over de gehele Archipel Men bedenke goed, dit alles is nog niet verwezenlijkt, er kan nog veel gebeuren, voordat het zo ver is. Men bedenke ook. dat de overeenkomst nog geenszins uit drukkelijk die voorlopige eindtoestand voorschrijft, maar alle tekenen wijzen er op. dat het die kant uitgaat. Wat voor waarborgen hebben wij. dgt de republiek, als zij in Djokja hersteld wordt, dit alles niet zal doen. Geen én kele, behalve wat algemene verklarin gen van goede wil namens Soekamo en Hatta als particuliere personen. Als men weet, dat Hatta in zijn Nederlandse tijd jaar in jaar uit in zyn lijfblad beschou wingen gaf. waarin hij verklaarde, dat tegenover Nederland de goede trouw en de ridderlijkheid niet gelden, en dat het doel de enige maatstaf is voor goed en kwaad, dan weet men ook. dat die waarde niet hoog is. (Voor vervolg zie Pag. 3) Een vraagZal de pont over de Elbe varen Wanneer de Russische grensboom tussen de geallieerde en de Sowjet-sectoren van Berlijn in de komende nacht, om één minuut over twaalf, om hoog gaat, zal de „grote race naar Berlyn" beginnen. De grote weg naar de voormalige Duitse hoofdstad zal er uitzien als het „circuit van Zandvoort", tijdens de laatste ronden van het verrijden van de één of andere „grand prix". Want de journalisten hebben hun snelste wagens te voorschijn gehaald om in één dwaze ren de grens van de Russische sector te passeren. De Berlynse blokkade wordt immers opgeheven. Maar de Britse autoriteiten maken zich zorgen over deze haast, omdat het gevaar voor een nachtelijke botsing op deze weinig gebruikte weg zeker niet denkbeeldig is. Daarom zal een officiële Britse wagen aan de kop van de stoet gaan en het tempo drukken. Een van de grote vragen is nog, hoe de brug over de Elbe bij Maagdenburg in de Sowjet- zone er aan toe is: deze brug werd vorig jaar kort voordat de blokkade begon, onveilig verklaard en het verkeer ging via een veerboot, dié alleen overdag voer. In Helmstedt hebben ambtenaren van de „Grote Vier" gisteravond verga derd over de hervatting van het spoor wegverkeer Een groep Russische offi cieren onder leiding van een kolonel was bijeen met Britse. Franse en Amerikaan se collega's, terwijl er in het grensstadje een soort carnavalssfeer heerste. Op ae emplacementen van Brunswyk staan elf kolentreioen gereed, die in totaal 550 wagonladingen naar de, van steenkolen verstoken, stad zullen vervoeren. Ook de Duitsers zelf houden een wedstrijd. Zij hebben prijzen uitgeloofd voor de eerste vrachtwagens, die in Berlyn aankomen. Aangezien de administratie der Berlynse spoorwegen, die zoals bekend is, in de Sowjetsector zetelt, zich bereid ver klaarde de lonen der Westberlijnse spoorwegarbeiders in Westmarken te be talen, is het gevaar voor een juist bij de opheffing der blokkade dreigende sta king opgeheven. Geknoei bij woningbouw te Rotterdam Het ongeluk bij de bouw van 120 wo ningen te R'dam-Kralingen, waarbij een arbeider door een betonnen vloer is ge zakt en zwaar gewond werd, heeft, aldus het Vr. Volk, de Dienst van Bouw- en Woningtoezicht cte overtuiging gegeven, dat er bij de aannemers A. Slappcndeel en A. de Rouw met materiaal werd geknoeid. Terstond is dan ook besloten de bouw der woningen stop te zetten en uit een ingesteld onderzoek bleek, dat de voorge schreven bewapening van ijzeren staven uit één stuk niet in de betonnen balken onder de vloeren was aangebracht, maar in de specie waren losse stukjes roestig ijzer verwerkt. Van bewapening was dus eigenlijk geen sprake. Ook werd gecon stateerd. dat de balken in meerdere ge vallen verkeerd gelegd waren, n.l. met de onderkant naar boven. In 3 van de 4 woonblokken zijn reeds betonnen balken gelegd en maatregelen worden beraamd om vast te stellen in hoeveel gevallen er is geknoeid. De verantwoordelijke per sonen zullen voor de rechtbank komen. Generaal Clav heeft tijdens een af- scheidsplechtigheid te Frankfort gezegd, dat de Amerikanen Duitsland verenigd wensen te zien, mits in alle delen „de zelfde garanties voor vrijheid gelden, alt in de grondwet van Bonn zijn vervat". Bij zyn terugkeer uit Berlijn te Lon den, heeft minister Bevin zijn bezoek „geslaagd" genoemd. „Mijn besprekingen met de Duitse leiders waren zeer inte ressant", aldus Bevin. Dr Philip Jessup is gisteren benoemd tot plv. leider der Amerikaanse delega tie op de conferentie der „Grote Vier" te Parijs op 23 Mei a.s. over het Duitse vraagstuk Radio-Moskou verklaarde in een En gelse uitzending, dat samenwerking tus sen de economische systemen van de Sowjet-Unie en van Engeland en Ame rika. niet slechts mogelyk. doch ook wenselijk is. in het belang van de vrede. Er zyn nog heel wat werkzaam heden te verrichten, vóór morgen de blokkade van Berlijn opgeheven wordt. Ook de grenshorden krijgen een nieuw verfje. WEERBERICHT Minder koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veel bewolking maar overwegend droog weer met vannacht plaatselyk mist en morgen overdag enkele opklaringen. Weinig wind. Iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Donderdag. 12 Mei. Zon op: 4.32, onder 20.22. Maan op: 20.55, onder 4.31. V-M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1