SLA SALATA - Rtokke» JPÜK Hoe Mat Moenar de jongen van Java leeft in Rotterdam NIEUWE LEIDSCHE COURANT Een kijkje aan de snijtafels van adspirant-vishandelaren Op vakschool leren jongemannen vis prepareren (Van één onzer verslaggevers). „De kop kaal uitsnijden en niet rekken; de plukjes graat zitten nog achter zijn kiezen, flink het mes er over en het vel valt er af." Deze en dergelijke aan wijzingen hoorden we, toen we gisteravond de eerste cursus bijwoonden van de Stichting Vakopleiding voor de Vishandel. Tien jonge mannen, allen ln viszaken werkzaam, stonden aan de snijtafel gebogen over een kabeljauw, die zij met ernstige ogen bekeken en betastten om er dan resoluut het mes in te zetten. De goede deskundige adviezen van de docent, de heer H. Sonneveld, nauwkeurig op te volgen, valt niet mee. Zeevis op de juiste wijze te behandelen is een gave, dl slechts weinigen bezitten. ZATERDAG 7 MEI 1949 Dat helpt het of de vissers de zee al afvlssen, maar de handelaren behandelen het gevangen product op ondeskundige udjze? De huisvrouw wenst tegenwoor dig de vis „panklaar" bij haar winkelier jn ontvangst te nemen. Voor het zover |s, moeten het deskundig oog en de vaste hand er aan te pas komen. Het scherpe mes van de man aan de snij tafel moet er ln. Nu zijn er slechts wei nigen, vooral onder de jongeren, die de kunst van het fileren e.d. onder de knie hebben. De jongere generatie kan de vis niet meer klaarmaken, zo redeneren de sATachts bene remedie de Slaap l Zoru voor •en goede nachtru.t. neem n ..AKKERTJE' all U wakker ligt van de pl|n „AKKERTJES" sl|n Ideale pl|nsttllers bij kleiptjn. tandpijn, •pier-, lenuw- en aangeïichlipljnen Let op hel AKKER-merk en weiger namaak I AKKERTJES helpen direct.' 't Verklaarde uitzicht De Brief van de Koning De „Brief van de Koning" heeft de po litieke gemoederen in België weer danig verhit. Deze bekentenis van Leopold was Inderdaad een verrassing. Men zal zich herinneren, dat na de samenkomst van Koning Leopold met zijn broer, de Prins- Regent, waarbij de premier Spaak en de minister van Justitie Burggraaf de Lantsheere, assistentie verleenden, een sfinxachtig zwijgen in acht werd geno men. Het communiqué over de bespre kingen te Bern was volkomen „nietszeg gend" en vanzelfsprekend maakten de nieuwsgierigen zich er kwaad over. Ken nelijk was het de bedoeling der regering, zo min mogelijk verantwoordelijkheid te dragen voor hetgeen te Bern bekokstoofd werd. Diegenen, die meenden dat deze politieke duisternis toch niet lang kon voortduren, hebben gelijk gekregen, want Inderdaad heeft Koning Leopold nog vóór de verkiezingen eeen brief tot zijn volk gericht. Zoals wij gisteren reeds hebben vermeld, heeft Leopold in die brief zijn Standpunt kenbaar gemaakt inzake de Ko ningskwestie en inzonderheid wat be- treft de z.g. verban- ningswet van Juli 1945. Hier staan de twee grote partijen, namelijk die der so ciaal-democraten en de Christelijke Volkspartij principieel vijandig tegenover elkaar. Er was angst in het socialistische kamp. Had niet reeds Spaak op een vergadering van de socialis tische Kamerleden verklaard, dat als het nieuwe parlement een koningsgezinde meerderheid zou hebben, „een volksraad pleging" zou worden uitgeschreven. Daar van zou het logisch gevolg zijn, dat door de wetgevende macht de verbanningswet werd afgeschaft en de Koning dus zijn prerogatieven zou kunnen hervatten. On danks deze waarschuwing, heeft dus Ko ning Leopold zijn wensen te kennen ge geven in een brief, die gericht was aan tijn broer, de Prins Regent. Weliswaar «taat Koning Leopold nog op het stand punt, elke oplossing te willen accepteren, die het beste de hogere belangen des lands kan dienen, maar aan de andere kant mag volgens hem de huidige abnor male toestand niet eindeloos voortduren. Leopold verzekert zelf, dat de Koning bo ven de partijen staat en dus niet de inzet van de verkiezingsstrijd mag worden. Maar hier loopt hij slechts vooruit op de bezwaren, die tegen de publicatie zullen worden ingebracht. Er is reeds al te veel rumoer om de Koningskwestie geweest. Een terugkeer van Koning Leopold voor de verkiezingen, aldus werd betoogd, zou zeker een regeringscrisis ten gevolge heb ben, want de socialisten zouden dan niet langer in de regering willen blijven. Bij een plotselinge beëindiging van het re gentschap en een terugkeer van de Ko ning zou alleen de Christelijke Volks partij het regeringsplan kunnen onder steunen. Als de Christelijke Volkspartij bij de te houden verkiezingen de vol strekte meerderheid behaalt, kan zij in derdaad met één slag de Koningskwestie oplossen. Daartoe behoeft zij slechts een Voorstel in te dienen, waarbij de wet van 1945 zou worden ingetrokken. Daaruit rloeit dan voort, dat het parlement niet langer het recht heeft uitspraak te doen •ver de „onmogelijkheid tot regeren" en ls het juridisch geheel en règle, dat Leopold weer de teugels van het bewind in handen neemt. Men kan zich dus wel indenken, hoe gespannen de politieke at mosfeer is, nu de parlementaire verkie zingen zo vlak vóór de deur staan, te meer waar de vrouwen ook aan de stem ming zullen deelnemen. Zoals men weet, hadden vooral de socialistische bladen een ware moddercampagne op touw gezet, teneinde vóór alles te voorkortten, dat de Koning zou terugkeren. Het viel in het geheel niet in hun smaak, dat het meren deel der Belgen zo enthousiast deed bij het bezoek van 's Konings dochter, prin ses Joséphine Charlotte. Wij durven dan ook wel te voorspellen, dat ook al zou de Christelijke Volkspartij uit tactische over wegingen de Koningskwestie niet tot in zet der verkiezingen maken, toch een grote stemmenwinst behaald zal worden. Bij de verkiezingen van 1946 hebben ook vele Liberalen hun stem op de Christe lijke Volkspartij uitgebracht, juist omdat die partij de kans zag in de na-oorlogse chaotische toestand meer orde te brengpn. De socialistische vakverenigingen hebben weliswaar met staking en obstructie ge dreigd, voor het geval Leopold zou terug keren, maar de overgrote meerderheid der bevolking verbeidt zijn komst met ongeduld. Zoals de zaken nu een wending nemen, zal juist de Koningskwestie geroutineerde vaklui. De moderne tijd stelt nieuwe etsen. Zal het publiek meer vis consumeren, dan dienen de bakens door de handelaren te worden verzet. Dan dienen de winkeliers hun klanten de nodige voorlichting te geven en als bijv. mevrouw de winkel ln komt snel len en uitroept „Mijn man wil vis bak ken" moet hij deskundige adviezen kun nen geven. Het gemis aan vakmensen wordt thans gevoeld, vooral daar de ver ordening van November 1948 bepaalt, dat slechts die kleinhandelaren worden erkend, die een vakdiploma hebben ver worven. Deze nieuwe vestigingsvoor waarden is dus „een stok achter de deur". Het groepje enthousiasten, dat wij gis teravond in het pand van de firma W. Dil aan de Korte Poten 9 zagen kerven, steken en houwen, had er schik in. Op deze eerste practlsche les werden hen de grondbeginselen van het fileren van zeevis bijgebracht. De handelingen hier voor nodig, zjjn werkelijk niet eenvou dig. WU weten het thans uit ervaring. We mochten zelf als leek het mes hanteren en het resultaat was, na veel trekken en scheurenéén klont fijn- geknepen en uiteen gereten wit vlees! Dét resultaat, na wat eens een fatsoen lijke schelvis was! We zagen de docent-flleerder bezig. Een kunstenaar. Met virtuose vaardig heid gleed zijn mes door het vlees heen en aan zijn „velletje" was geen enkel stukje vis meer aanwezig. Dat verraadt de hand van de meester. Ook sommige leerlingen bleken over goede aanleg te beschikken. Wat er die eerste les alzo op tafel kwam, was kabeljauw, snot- dalf, zonnevis, leng, wijting, ham of vioolvis, schelvis enz. Het behandelen (niet het mishandelen) van elke soort, vereist Inzicht ln de structuur van het product, de bouw en ligging van de graat. Daartoe krijgen de leerlingen ook schriftelijke lessen. Deze theoretische kennis moet niet worden onderschat. Het is een onmisbare aanvulling van het practlsche onderwijs. Zo wordt liefde tot het vak gekweekt. Gisteravond was er zelfs een leerling uit Zeeland overgekomen! Een merk waardig geval deed zich nog voor bij het opensnijden van een haai, die onder de naam zeepaling wordt verkocht. Hier bij kwamen vijf kleine haalenklndertjes voor de dagHet was voor de jonge lui een bijzondere aanblik deze gave, doch ongeboren roofdieren van dichtbij te kunnen bestuderen. Er wordt op een dergelijke avond veel over de visserij en de vis in het bijzonder gesproken. De ervaringen ermede opgedaan, wor den 'onderling uitgewisseld. Ook de zoet watervis als paling, snoek, baars e.d. wordt in het onderwijs betrokken, zo dat de leerlingen ook op dit gebied weg wijs worden gemaakt. Onder de tien tallen reeds ingeschreven leerlingen be vinden zich ook ouderen, die uit eigen ervaring weten, dat grondige kennis van het product onontbeerlijk is. „We staan nietper kilo te fileren", aldus de docent tot een al te voort varende jongeling. „En duw niet de punt, maar het hele mes langs de graat naar achteren, en grijp de huid toch De eerste vakschool voor vishandelaren ln Den Haag Is gisteren geopend en en wel ln de Korte Poten 19. De leerlingen bestuderen onder leiding van hun docent 1L Sonneveld, het inwendige van een haal Echtpaar Boesman verbeterde Comm. Keeper Maandaj twee records Thans staat officieel vast, dat de be manning van de ballon „Henrl Dunant", die op Koninginnedag te Enschedé op steeg, inderdaad het Nederlandse af stand- en duurrecord heeft verbeterd. De oude records (250 km en 12 uur) stonden dezelfde équipe (mevr. Boesman en de heren Boesman en de Vos Klootwijk). De thans afgelegde af stand bedraagt 900 kip, waarbij de ballon 18 uur in de lucht bleef. Duitsers mogen weer tegen buitenlanders voetballen Het bestuur van de Internationale Voet balfederatie (FIFA) besloot, dat Duitse voetbalclubs in de toekomst tegen andere verenigingen onder zekere voorwaarden zullen mogen spelen. Zij zullen daartoe de toestemming der bezettingsautoritei- ten nodig hebben. Aangenomen wordt, dat Zwitserland, Oostenrijk, Zweden, Spanje en Portugal gebruik zullen maken van deze mogelijkheid. De nationale voet balbonden moeten echter ook hun toe stemming geven. Het volgende internationaal Jeugd- voetbaltournooi, dat dit jaar in Neder land is gehouden, is toegewezen aan Oos- A.-R. JONGEREN-STUDIECLUBS. De nationale organisatie vam A.-R. jon geren-studieclubs (ARJOS) houdt dit jaar van 22 tot 24 September een confe rentie op „De Wiekelaar" te Loenen (Vel.), over federalisme en de sociale kwestie. De toogdag wordt gehouden op 15 October in Utrecht. steviger vast, het ls het velletje van je vrouw niet". Zo wordt er in de beste stemming gewerkt en geluisterd tot zij alle handelingen onder de knie hebben. Zes practlsche lessen scheiden hen nog van het examen. Het onderwjjslokaal is afgestaan en ingericht door de heer J. Bronsveld, secretaris van de Vakgroep Detailhandel Vis, die een enthousiast voorstander is van het nieuwe onder wijs. Zo wordt er naar gestreefd in de toekomst het visgebruik op te voeren en de bevolking vertrouwen in ons natio nale product in te boezemen. Het vis gebruik bedroeg in ons land tot nu toe jaarlijks slechts m kg. per persoon. Dat kan en dat moet meer worden. naar Maassluis en Schiedam De Commissaris der Koningin A. Kesper zal Maandag a.s. een bezoek brengen tan de gemeente-polltle-corpsei te Maassluis en Schiedam. In Maassluis slaat, behalve de bezichtiging van het bureau en voorlichting over de werk zaamheden van de politie een samen zijn met de leden van het corps op het programma. In Schiedam zullen o. aanrijdiivgs-ongeval en een recherche onderzoek in scène worden gezet. De Commissaris zal worden vergezeld door mr H. A. M. Dinger, chef van zijn kabinet, en mr P Cleverlnga, hoofd bureau openbare orde en justitiële zaken van zijn kabinet. Min. Joekes op bezoek bij Centr. Raad voor Gezinsverzorging De Centrale Raad voor Gezinsverzor ging, waarbij o.a. zijn aangesloten de Her vormde Raad voor Kerk en Gezin, het Centraal Bureau van diaconieën der Geref. Kerken en Het Groene Kruis, kwam dezer dagen voor het eerst in de finitieve samenstelling bijeen. Het be stuur is als volgt samengesteld: mr F J. v. Thiel. voorzitter; mevr. J. J. van Val- kenbirt-g-Mackay, vlce-voorzitster; A Hofman, secretaris; P. C.. Faber, pen ningmeester. Op deze eerste vergadering heeft minis ter Joekes een rede gehouden, waarin hij zich verheugd toonde over dit contactpunt met de Regering, doch er op wees, dat door de financiële moeilijkheden des lands slechts beperkte overheidssteun ^tan worden verleend. De minister liet zich vervolgens door de aangesloten ver enigingen voorlichten over haar werk zaamheden. PHILIPS LAAT 400 HOUTEN HUIZEN BOUWEN Philips te Eindhoven, die het woning probleem ten dele oploste door zijn per soneel in vrije tijd zelf woningen te laten bouwen, heeft thans voor f 2 millioen 400 houten huizen in Oostenrijk aangekocht, die in Eindhoven en omgeving worden geplaatst. Alleef» WAT EEN VARKEN Ook alt big moet ie met je poten op de begane grond blijven. Dat is nu eenmaal het beste voor een normale gang van zaken. Abnormaal ia daarom het biggetje uan de heer Koot van Veen, dat met twee extra poten werd geboren, behorende tot een koppel van zeven. De broertjes en zusjet waren allen normaal en vertoonden geen en- kele afwijking. Dit „potig geval" was eigendom van de heer Karei van Vliet uit Naaldwijk, die er eerlijk gezegd, wel wat mee sat. Want de zetpoot bleef leven en voelde zich kennelijk thuis bij het knorrend gezelschap. De veehouder verkocht het exemplaar aan Koos van Veen. In diens tuin aan de Heemtkerckstraat in Loosduinen hebben we het wonderzien «roe ten en graven. Achter op de buik, tut ten de achterpoten, zitten de twee extra poten, ze groeien tussen de tuiee achterpoten door. Volgens de veearts is het dier gezond en zal het verder kunnen opgroeien. De eigenaar toil het biggetje aan het publiek vertonen en heeft nog grootste plannen voor de toekomst. Maandag zal het bij de R. kerk aan de Haagweg aldaar te bezich tigen zün. BELASTINGHEFFING IS PROBLEEM VAN LEVENSBESCHOUWING. Voor de vandaag te '«-Gravenhage ge houden alg. vergadering van de Ver. voor Belastingwetenschap zijn prae-adviesen uitgebracht over de beginselen vai belastingheffing door mr W. H. Berge, plv. dir.-generaal der belastingen en prof. dr P. B. Kreukniet te Groningen. Mr v. d. Berge verdedigt in zijn prae- advies, dat belastingheffing een pro bleem van levensbeschouwing is en dat zij in overeenstemming moet zijn met het algemene rechtsbewustzijn. Prof. Kreuk niet meent in zijn prae-advies, dat geld- schepping in vele gevallen de voorkeur verdient boven belastingheffing. STERK OVERDREVEN KLACHTEN. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Ritmeester (WD), heeft Wijers, in aansluiting aan hetgeen hij in de Eerste Kamer reeds heeft gezegd over mishandelingen in Nederlandse interne ringskampen, meegedeeld, dat de klach ten hierover dikwijls sterk overdreven waren, doch dat, waar vervolging op basis van voldoende bewijsmateriaal met kans op succes mogelijk was, daartoe ls overgegaan. In Frankrijk staat 'n huis Communisten leider Thorez gaat het voor de wind Een kasteel van zes millioen francs- (Van onze Parijse correspondent) Een slecht land, waarin het niemand goed gaat. Nu, in Frankrijk gaat het weinigen voor de wind. Maar daarom is het nog geen slecht land, want Maurice Thorez, de communlstenlelder, gaat het goed, bar goed zelfs. HU mag niet mop peren. Het gaat hem zelfs zo voorspoedig, dat hU zich thans kan veroorloven in heus kasteel te wonen. En om het feest compleet te maken heeft hij ook een nieuwe wagen besteld, een Delahaye, waarop een gestroomlijnde oarosserie wordt gemonteerd, die geheel is gepantserd. Het „vodtuurtje" kost juist een journalistiek jaarsalaris méér dan 40.000 gulden. Of het ook een goed zaakje is, zo'n rode winkel in sabotage er Zfjn Nederlandse confraters, De Groot, Wagenaar en hoe de andere sterren ook mogen heten, zouden dergelijke bour geoisie-uitspattingen niet moeten wagen, of de Zuiderzee zou te klein zijn om de royementen te bergen. Doch in Frank rijk, het land der onbegrensde moeilijk heden, het land der paupers, het land var de zorg, de charme en het raffinement, is niks te zot. Bijna vergeet men zich te verbazen over de kapitalistische neigin gen der node raddraaiers. Men is zoetjes- gewend geraakt rariteiten te accep- Als ge Parijs in het Zuiden via de Porte d'Italye verlaat en wat verder de .bankeu" in fietst, komt ge, luttele kilo meters verder, in het rustieke voorstadje Choisy le Rai, datt in de zomer verscholen ligt onder het lommei' van plaitanen kastanjebomen, die, nu het ook hier lente is, al heerlijk beginnen te knoppen. In een park, waardoor de Avenue de Ver- Begin en eindig de dag met IVOROL onbetwist de beste tandpasta- Verkrijgbaar ln alle welvoorziene zaken. Van de dessa naar de Kraton en hij dacht aan een vorstenverblijf in Solo (Van een onzer verslaggevers) Mat Moenar's vader la teruggekomen met het grote nieuwe Nederlandse schip de Willem Ruys en iedereen in de Javaanse dessa loopt te hoop om zijn buis. Want dat schittert en dat blinkt daarbinnen. Mat Moenar's vader moet we] een rUk man z(Jn geworden. HU bracht voor zijn vrouw de prachtigste dingen mee: pannen, om gewoon ryst ln te koken. Maar zie eens, wat voor pannen dat zijn! Ze glimmen ln de zon. Prachtig blauw. Een hele stapel pannen op elkaar. Grote onder, kleine boven. O, en nog duizend andere dingen nam hij mee. Voor ledereen thuis wat. Ja, Mat Moenar's vader heeft goed gevaren. Hij is overal geweest. In Holland en ln Amerika. En Mat Moenar zegt tegen z'n vrienden: „Wacht maar. de eerstvolgende reis ga lk ook mee." handig vis vangen in de kali en hij kan het gamelan orkest spelen. Dat leerde „Poeh" spotten de vrienden, „jij bent nog veel te klein Mat Moénar!" Hij klein Mat Moenar. Klein en lenig en bruin. Zijn kuif is zwart en z'n ogen zijn zwarte poelen zon schijnt. „Wacht maar", zegt Mat Moenar, wacht maar". Nou, dat hebben de vrienden ge daan gn op een morgen hebben ze Mat Moenar met z'n vader weg zien gaan. Z'n moeder huilde een beetje en Mat Moenar voelde zelf een kinderachtig ge voel in z'n keel. „Hij is nog zo klein" zei z'n moeder. Maar z'n vader lachte breed en vriendelijk. „Ik zal goed op hem passen" beloofde hU- En zo kwam Mat Moenar in Soerabaya. Vroeger had de Kon. Rotterdamse Lloyd daar een wachtkamp voor Indonesisch personeel. De jongens Werden er opgeleid en als zs nodig waren op de schepen, konden ze zo van de wal aan boord gaan. Nu, na de oorlog, is dat allemaal een beetje anders. Er zijn minder passagiersschepen dan vroeger en er zijn minder djongos, die varen willen. Maar als Mat Moenar bin nen stapt kijken ze daar toch wel eer beetje verbaasd. „Hoe oud ben. je. Mat Moenar?" vraagt eerst de mandoer, die, dat heeft hij al van zijn vader gehoord, de baas is over al het Indische personeel aan boord. „Zestien jaar" zegt Mat Moenar. Er staan war andere djongos om heen die lachen zich slap, ais ze Mat Moenar dat zo horen zeggen. „Zestien jaar, hoor hem," proesten ze, „twaalf komt eerst' „Ik was twaalf" antwoordt Mat Moe nar verontwaardigd en dubbelzinnig. Ik ben nu zestien". „Ben je zestien jaar?" zegt later de Nederlandse maatschappij beambte. Jon ger kunnen ze aan de Lloyd geen jongens aan boord nemen. „Ik ben zestien jaar", antwoordt Mat Moenar ernstig. En zijn vader spréékt het niet tegen. ,En wat kun je zo al?" willen ze nog weten. moeilijke vraag. Mat brandpunt staan van de verkiezingsstrijd. Moenar kan op de karbouw passen hij van oudere vrienden in de dessa. Ja, om niet huizenhoog op te springen. Veer tig gulden in de maand. Daar komen nog fooien bij, heeft z'n vader hem verteld. O, hij komt ook met prachtige dingen thuis over twee maanden. Dat is vast! „Nou" zegt de Nederlandse meneer, „en je vader is ook aan boord, die let natuurlijk ook wel op je". „Natuurlijk" zegt vader. „Natuurlijk" zegt Mat Moenar. Maar diezelfde djongos, die straks zo'n plezier hadden, omdat Mat Moenar zei, dat hij zestien was, hébben nu weer het grootste plezier wanneer ze die plechtige beloften van toezicht op Mat Moenar horen. „Wat is er te lachen?" vraagt Mat Moenar hen wat later, brutaal. „Ach jongetje" zeggen ze „als je keer gevaren hebt op een schip was vader ook op Is, „vraag je gauw om over plaatsing op een andere schuit. Kom, kom!" en ze lachen maar. ,.Ik niet" zegt Mat Moenar, „ik vast niet". „Dan ben je ook nog geen zestien' spotten de plagers en ze hollen gierend de pret weg. i zo was Mat Moenar de baby onder het personeel aan boord ven de Willem Ruys. Ze hadden daar een pracht baan- Hij merkte nauwelijks dat het kouder werd. tot de boot op een morgen dikke mist en grauw water lag. „Nu zijn we voor de Waterweg jongen" had zijn vader hem gezegd. „Nu zijn we gauw Rotterdam". Een hele dag lagen ze in t grauwe water en in die grijze massa het schip heen. Toen scheurde de zon grijze damp open en het grote schip kwam weer in beweging. Langzaam voer het de rivier op. En Mat Moenar be dacht: dat is nu Holland. En daar ginds, dat moest Rotterdam zijn. Z'n jonge ogen zagen kranen en andere schepen, huizen en mensen voorbij glij den. Jongens, als hij, speelden langs de rivier en ze zwaaiden met hun naar hem. En daar was de kade mensen. Die wuifden naar passagiers op het schip. En toen kreeg Mat Moenar het opeens erg druk, want de passagiers gingen van boord. Een dag later gebeurde dat ook met hem zelf. „Het schip wordt schoonge maakt" vertelde zijn vader hem. Wij gaan nu zo lang in de Kraton wonen. .In de Kraton?" vroeg Mat Moenar e hij dacht aan het vorstenverblijf in 'Solo andere plaatsen op Java. Ja, zo noemen ze hier het verblijf de wal van de Indische bedienden" legde -'n vader uit. Mat Moenar wist niet wat hij zag toen h dat is belangrijk, dat hij dat kan. Maar Mat Moenar is oog jong, hij kan nog eer hele massa leren. Hij moet maar begin niet zilver opbergen, of borden was- vinden ze daar aan wal. En dan moet de mandoer maar es kijken wat e hem zit. En veertig gulden in de maand verdient Mat Moenar. Plu6 het verblijf boord en de wal voor rekening van de maatschappij en z'n kleren van de maatschappij. Mat Moenar moet zich echt bedwingen /oor hem. Liftboy werd hij! Hij kreeg een mooi pak aan, waar hij erg trots op was. En hij deed zijn werk goed. Hij was erg behulpzaam en vriendelijk en de passagiers hadden plezier in zijn watervlugheid en z'n prettige manieren. Na de Rode Zee vond de hoofdman doer: die kleine Mat Moenar moeten we maar In de salon zetten. Dat is net een baantje voor hem. Nou, Mat Moenar vond het fijn. Na een paar dagen was hij daar helemaal ingewerkt en de tijd vloog om. Europeanen op straffe verboden v< „Hier wonen bijna zeshonderd Madoe- rezen en Javanen bij elkaar" legde Mat Moenar's vader uit. De jongen keek rond. Hij zag niets dan bruine gezichten en zwarte haren. En speelde een gamelan. „Het lijkt op thuis" mompelde Mat Moenar. Toen volgde hij d« mandoer slaapzaal. sadlles loopt, ziet ge rechts van de weg Thorez' sweet home. Ook nu nog verber gen de bomen veel, te veeL En men doet eten ook goed eens aan de andere zijde te proberen. In de rue Ledru-Rollin ziet ge al wat meer en als ge tenslotte een hoekje omgaat en in de rue Rouget de lisle komt, kunt ge de wooing de rode raddraarier beter bekijken. Het klein doch werkelijk kasteel, ver moedelijk gebouwd in de achttiende eeuw, echte toren, een echt park, af zonderlijke ingangen voor de familie, leveranciers en de bedienden, met een garage en een huis voor de „tuinlieden", die volgens de buren paftrouillediensten verrichten zodra de duisternis invalt. Aan de achterzijde ligt een grote tuin die goed uitziet. Het geheel is omgeven door degelijke muur, die veel voor het oog verbergt. Wat verderop woont de wijn handelaar Leblond, die vaouilt de eerste étage zijner villa kan zien wat er zich op Thorez' landgoed zo al afspeelt Gewone mensen. Het kasteel, aanvankelijk eigendom van de industrieel Juan Manuel, werd 1945 door de naamloze vennootschap, die zich meer bezig houdt met het kopen en verkopen van communistische eigen dommen in opdracht van de communis tische party aangekocht voor 3.000.000 frs, zijnde 1.000.000 frs meer dan de parochie wilde geven, die er gaarne een vacantdekolonie in had gevestigd. Het zag vrij verwaarloosd en vervallen uit, doch dank zij restauratie ten bedrage nogmaals drie millioen francs thans een waardig slot voor Maurice Tho rez, zijn vrouw Jeannette Vermeersch, hun kinderen en hun gouvernante juffr. Varriot. Aan de achterzijde van het huis, gelijkvloers, heeft Thorez zijn werk kamer. Langs de muren bevinden zich vele boeken, terwijl ook de groto foto van Stalin duidelijk te onderscheiden is. In de buurt staat het gezin Thorez niet slecht bekend. Een zijner huurlieden ver telde ons: „Het zijn gewone mensen, al leen ze spreken met vrijwel niemand Vrijwel dagelijks kan men Thorez in zijn Oitroën, die dan wordt bestuurd door zijn chauffeur, rond tien uur trekken en in de regel keert hij tegen negen uur terug. Als het goed wandelt hij vaak in gezelschap x»uw en kinderen in het park." Behalve de „tuinlieden" bewaken nog veertien grimmig uitziende Groenende- Iers de rode vesting. Zij „slaan aan" vooi aille bezoekers, doch het geluid van de CLtroën kennen ze. Maar spoedig zullen ze aan het gezoem m de luxueuze Delahaye moeten wen- »n. Immers bij zo'n kasteel hooit nette wagen en bij de leader van Kremlin-füéaal in Frankrijk behoren paötserplaten. En de mijnwerkers, bavensjouwers en metro-mannen betalen immers..- Ambassadeur Alan Kirk nog niet zo zeker van benoeming Gisteren vertrok hij met de „Nieuw Amsterdam" alt de Maasstad. (Van een oneer verslaggevers.) „Het is nog helemaal niet zo officieel, dat ik tot Amerikaans ambassadeur ie Moskou benoemd ben." aldus de admi raal Alan G. Kirk, die gistermiddag aan boord van de .Nieuw Amsterdam" uit Rotterdam naar New York vertrok. Maar zijn vele vrienden, die hem uitgeleide deden, riepen: „Veel plezier bij Jozef'. De admiraal, die rechtstreeks uit Brussel kwam, waar hij Amerik. ambassadeur m België was, wilde geen enkele inlichting geven over zijn toekomstige werk. „Ik eéh zeeman, ik weet dus niet zoveel van- politiek." En weer waren het zijn vrienden, die meer konden vertellen: j is een man met haar op zijn tanden, die hebben wij juist nodig bij de Russen Toen de .Nieuw Amsterdam" afvoer, wierp een Amerikaans legervliegtuig, dat reecte enige uren boven de haven gecirkeld bad, een pakketje al Jammer genoeg viel de parachute tientallen meters van het schip in de Maas. Het werd opgevist door een sleepboot en nu berust het pakje, dat zes bloembollen bevatte en een groet van de onderge schikten van de scheidende ambassa deur, bij de Rotterdamse havenpolitie De wind was oorzaak dat de .Nieuw Amsterdam'' twee uur later van de kade loskwam dan het plan was. Er moesten zeven sleepboten aan te pas komen om het schip op stroom te krijgen. Victor Kravchenko heeft de Britse acteur James Mason aangewezen .Kravchenko" te spelen in de film „Ik verkoos de vrijheid". Hij vertrok gi«te met de Queen Elisabeth" naar New York. rouwenkout Eindrapport^ De Paasvacantie, waarin onze kinde ren zo volop van de buitenlucht heb ben kunnen genieten, ligt alweer een paar weken achter ons. De laatste grote ruk vóór de zomervacantie, vóór bet eindrapport heeft een aanvang genomen. Enhard aanpoten móéten ze, onze .middelmatige" kinderen en zij, wier leer-vermogen beneden het middelma tige peil ligt Moeders van opgroeiende kinderen: er zal in de komende maanden misschien veel van ons geduld, van onze zelfbe heersing ten opzichte van onze jongen, ons meiaje, die juist in zijn (haar) pu berteitsjaren zich geestelijk sterk moet inspannen om „er te komen", gevraagd worden. Enerzijds moeten we onze kin deren aansporen tot ijverig werken, maar anderzijds moeten we hun krib bige uitvallen, hun geprikkeldheid niet zo zwaar opnemen, hen zacht maar be slist terechtwijzen en we mogen hen ge rust een beetje koesteren en verwen nen. Ze moeten het voelen: vader en moeder hèlpen me, se staan vlak naast Eén dringende waarschuwing, die de laatste maanden meermalen uit krant en tijdschrift tot one is gekomen, moet mij ook in onze kring van 't hart. Offer uw kinderen niet op aan uw eerzucht! De gedachte, dat het een soort schande is, als een kind niet leren kan. moet radi caal uitgebannen worden uit ons \-olk. Onze industrie, héél onze maatschappij heeft schreeuwend behoefte aan goede arbeidskrachten- 't Is Wèl een schande als een kind lui is en z'n tijd verbeuzelt, maar als u ziet, dat uw jongen er pleizier In heeft een kippenhok in elkaar te timmeren en dit ook presteert, dwing diezelfde jongen dan niet in een richting, die hèm niet ligt, maar uw eergevoel -streelt, 't Is toch oneindig veel mooier als er een flinke timmerman uit uw zoon groeit, dan een mislukte HH.S.-er of gymnasiast? U en uw man zouden het zo he er lijn vinden, als uw zoon dominee werd. Bij het opgroeien toont de jongen een duidelijke ambitie voor één of ander handwerk. Maar. Pa en Moe spie gelen hem het dominees-ambt zo mooi voorDe jongen leert middelmatig. Pa en Moe helpen hem bij z'n huis werk. Avond aan avond zit de jongen te blokken. Pa wil zo graag, dat hij mooie cijfers haaltAls de jongen in de derde of vierde klas gymnasium zit, kèn Pa hem niet langer helpen en zoonlief, die niet geleerd heeft, zelf standig te werken, krijgt een rware dobber. Na jaren van inspannend studeren., na een paar keer gezakt te zijn en weinig aan de geneugten van het stu dentenleven te hebben deelgenomen. Is het zo lang begeerde doel bereikt De jongen is dominee geworden. Maaruit eerzucht Het is een vloek als iemand zó dominee wordt en het betekent een leven van lijden. Die jon gen had véél en véél meer vóór en in Gods Koninkrijk kunnen doen. als hij van jongsaf aan zijn natuurlijke aan leg tot één of ander handwerk, laten we nu maar zeggen: bakker of meubelma ker, gevolgd had. Dit klinkt misschien vreemd, maar heus het is zo. Laten wij onze kinderen toch niet dwingen in een richting, die aan onze eerzucht vol doet. We sturen ze hiermee zo'n lange, lange lijdensweg op Als een jongen of meisje goed en graag leert, als ze geen speciale aanleg voor handenarbeid of een technisch vak bezitten, geef hun dan, als dit in uw vermogen ligt een middelbare opleiding We moeten ons wèl realiseren, dat de overgang van lagere, naar middelbare school zeer groot is. Daarom zullen ver standige ouders nauwlettend toezien of hun zoontje (dochtertje) hiervoor na de 6e klas doorlopen te hebben, al rijp ls Twijfelt ge hieraan, laat uw kind dan terwille van zijn physiek en psychisch welzijn nog rustig het zevende leerjaar doorlopen. Dat kan hem al die jaren op de mid delbare school ten goede komen. Ik heb dikwijls te doen met die kinderen uit de eerste klassen der middelbare school. Hun programma van iedere dag is zó overladen, niet alleen met de leervak- school. maar met wat daarbij komt: Catechisatie, knapen- of meisjes vereniging. muziekles enz. en daarom hebben zij onze hulp en toewijding- moederlijke zorg en vaders steun hard nodig. Er móét voor hen nog tijd voor spelen overblijven, 't Zijn immers nog kinderen? Laten we niet meedoen aan de dwaee verheerlijking van het intellectualisme. Het gaat er maar om. of onze kinderen in de jaren, die hen hier op deze aarde zijn toegemeten, iets betékenen mogen het koninkrijk Gods. Als wij bidden, vragen wij toch niet de eerste plaats om een hoge, maat schappelijke positie voor onze kinderen? Beter is het te vragen: „Here, laten zij levende leden van Uw Kerk op aarde mogen zijn." Voeden wij hen dóirtoe op. Margarltha. Jaarverslag Mij tot financiering Nationaal Herstel Volgens het jaarverslag der Mij. tot Financiering ran het Nationaal Herstel beeft de afwikkeling van de rijksbijdra gen geleid tot vermindering der voor schotten op die bijdragen tot 495 of 42.8 millioen op 31 Dec. jl. (vj. 570 of ƒ79.4 millioen). De uitkeringen der moleatverzekeringmijen tot 31 Dec. jl. waren 42.2 millioen (v.j. ƒ22.8 millioen) 14.662 schadegevallen tegen «en totaal van 300.000 schadegevallen, die erkend zijn. Het bedrag der verleende credioten nam toe. Het verslag meent, Nederland niet voldoende wordt gebruik gemaakt van de gelegenheid tot het doen van systematisch speurwerk de ontplooiing van industrieën. Ook blijven verschillende industriële bedrij ven. die grote beloften inhouden, halver wege of zelfs koi4 voor de eindstreep steken door gemis aan gelden. In dit geval zou de overheid met credieten kunnen helpen, onder aanvaarding van risico's. In besprekingen met Ameri kaanse financiers is gebleken, dst de mogelijkheid om leningen voor speciale projecten te krijgen, niet is uitgesloten. De winst bedroeg ƒ6.5 millioen, waar van 20 procent op de statutaire reserve wordt geboekt, terwijl op de pref. aan delen pet. rente wordt uitgekeerd. De Franse romanschrijver, criticus en essayist, André Gtde, de 82-j. Nobelprijs winnaar voor literatuur, die in zijn érerk de intellectuele bevrijding predikt, ls ia een ziekenhuis te Nice opgenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 5