Jlir me Alexander Frederik de Savornin Loliman (1837—1924) m Stamtafel der Puzzlevrienden NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 fATERDAG 7 MEI 1949 DOOR Dr L. C. SUTTORP De schrijver van dit werk heeft een voortreffelijke arbeid verricht. Er waren al tamelijk veel publicaties verschenen, waarin de figuur van Lohman werd be licht. maar geen, enkele, waarin zó uit voerig en zó gedocumenteerd over de grote staatsman werd geschreven. Geen moeite is de heer Suftorp te veel ge weest. Het aantal boeken en artikelen dat hij heeft geraadpleegd, is geweldig groot. De gewoonte in sommige werken, deze aan het eind op te noemen. is hier dan ook wijselijk niet gevolgd. De lijst zou tal van bladzijden hebben be slagen. Maar de stof was zo overweldi gend dat ze niet tot een geheel is ver werkt. Het boek bestaat namelijk uit drie onderdelen. Daarvan behelst het eerste de levensgeschiedenis in alge mene trekken met evenwel vrij wat bij zonderheden. Het is logisch dat hierin hoofdstukken voorkomen als: afkomst en jeugd; jaren van voorbereiding; dolean tie; in de Tweede Kamer en, levens avond. Het tweede gedeelte van het boek be vat een aantal hoofdstukken, die ieder de naam van een bekende persoonlijk heid als titel dragen. Daaronder zijn Groen van Prinsterer. Kuyper. Mackay. Schaepman, Hoedemaker enz. Deel III bestaat uit enkele hoofdstuk ken. waarin speciaal de politicus. de jurist, zijn werkzaamheid op het gebied van het onderwijs, kerk en godsdienst en zijn sociaal-economische denkbeelden nader belicht worden. Het werk sluit met een lijst van Loh- mans publicaties. Dit korte overzicht doet duidelijk zien welk een schat van gegevens het boek bevat en we kunnen gerust zeggen dat niemand in het ver volg over Lohman zal kunnen schrijven zonder het te raadplegen. Er zouden tegen de methode van bewerking be denkingen kunnen zijn. Het spreekt van zelf dat er soms sprake kan wezen van herhaling. Met name is dit het geval ten opzichte van de verhouding Lohman Kuyper. Wanneer in het eerste deel uit voerig is gesproken over de Vrije Uni versiteit en de doleantie, dan is het wel haast onvermijdelijk dat in deel II. wan neer een geheel hoofdstuk aan de ver houding tot Kuyper wordt gewijd, soms een herhaling voorkomt Maar ik moet toegeven dat dit niet bepaald hinderlijk of longdradig wordt, al zou het bij een andere methode misschien gemakke lijker zijn geweest dit euvel te ontgaan Wat de spelling betreft heeft het mij verwonderd dat een uitgave van 1948 nog geheel in de spelling van vóór 1934 staat. Ik acht dit geen bezwaar, maai het zou toch logischer zijn geweest, in dien zulk een standaardwerk, dat zeker geen één-dagsvlieg kan genoemd wor den. in de thans algemeen gevolgde spr'Ung geschreven ware. Het is mis schien dienstig thans enige dingen aan te halen om te doen zien hoe nauwkeu rig Lohrnan in zijn meningen en uitin gen wordt getekend. Hij was twee en veertig jaar oud, toen hii ziin' politieke loopbaan begon. Door ziin werkzaamheden bij de rechterlijke macht had hijheel wat levens- en we reldwijsheid vergaard. Zijn oordeel over de leden der Tweede Kamer bij zijn in trede in dit lichaam is dan ook niet van belang* ontbloot Hij deelt agn Pierson zijn indrukken aldus mede: „Tot dusver ontving ik van geen enkel collegie, waarin ik voor 't eerst optrad zoo weinig indruk van superioriteit der nieuwe col lega's. De meesten herinneren u meer aan oud-studenten dan aan staatslieden De toon is zeer familiair, men gaat ook met de tegenpartij op zeer gemakkelijke wijze om, en drukt iedereen even warm ie hand. Dit nu maakt, wanneer meri tevens bemerkt dat er tusschen bijna alle leden een zeer sterke jalouzie bestaat, en alles van intrigues samenhangt, een zeer onaangenamen indrük Ronduit gezegd, is het alsof men komt in een leugen sfeer".... (blz. 261 Wanneer wij dan op blz. 360 lezen: ..Hij trachtte altijd volkomen eerlijk te zijn. Wanneer men geloofde In Gods albestuur behoefde men geen onrechtvaardige middelen te bezigen, meende hij", wordt het duide lijk dat Lohman zich in 'i eerst volstrekt niet op zyn plaats voelde in de Tweede Kamer en dat hij kort na zijn verkie zing aan Kuyper bekent reeds ernstig aan terugtrekken te denken. Uit plichts besef en uit liefde voor Kuyper en zijn streven trachtte hij zijn afkeer te over- Zeer scherp wordt de verhouding LohmanSchaper getekend, die nogal eens met elkaar in botsing kwamen, daar ze beiden veel temperament hadden. Maar dit nam niet weg dat ook hier de wederzijdse achting bleef bestaan. al mocht dan ook Lohman eens in toorn ontstoken, het woord „geachte" voor „afgevaardigde" in een aanval op Scha per hebben weggelaten. Zeer duidelijk wordt uiteengezet hoe Troelstra grote waardering voor Lohman had. ondanks ver uiteenlopende in- Ook voor onze tijd zou de grote staats- nan nog velen ten leermeester kunnen strekken. Op blz. 308 vinden we zijn mening over Indië (Indonesië), een me ning, die ook wij thans nog huldigen, althans voor zover we niet door de il lusies van prof. Schermerhorn zijn mee gesleept. Dr Suftorp vat dit duidelijk samen in deze zin: „De verantwoorde lijkheid voor het heden houdt hem, den practischen staatsman, sterker bezig dan de schuld van het verleden". Op blz. 344 lesen we: Van staat; menging verwacht hij niet veel. Hij acht het beter dat de menschen zelf voo voldoening van bun behoeften en voor de beste oplossing der maatschappelijke problemen zorgen. Slechts dan past het de staat dwingend op te treden wanneer de zwakken moeten beschermd worden, wanneer voor hen het recht, dat voor allen gelijk moet zijn, onrecht dreigt te worden" Ook di£ is een leer, waartoe in 1949 nog elke dag meer mensen be keerd worden. Dat hem dit ernst was, zien we op blz. 3537 waar we lezen hoe hij er rond uitkwam dat Talma hem de ogen geopend had. Dit sloeg o a .op de invali diteitsverzekering. Niet in elk opzicht is Lohman een man van onze tijd natuur lijk. Een enkel voorbeeld: Hij was ge kant tegen het verkiezen van vrouwen tot leden der Tweede Kamer, omdat hij hoewel toen reeds een grijsaard) meen de dat de vrouwen te veel invloed zou den hebben op de mannen in dit rege ringslichaam. Maar afgezien van een enkele zaak als deze, is Lohman een wegwijzer, naar wiens stem men ook thans nog kan luisteren. Van *ijn gees tigheid en gevatheid geeft de sohrijver as aardige staaltjes (blz. 282). Ten slotte nog dit: De stijl van het boek is vlot en leest aangenaam. Enkele Germanismen herinneren ons aan de Duitse overheersing (zonder meer: bin nen het raam der partijen) Ik eindig met een anecdote die Dr Suttorp mededeelt en die Lohmans on kreukbaarheid volkomen typeert- Iemand zond hem tegen Kerstmis een haas ten geschenke. Lohman maakte het ge schenk te gelde, zond de opbrengst terug enwenste de afzender een goed nieuwjaar! Een Jan de Witt en een Curius Dentatus in één persoon. Het behoeft geen betoog dat ik dit werk van harte aanbeveel. Het is een aanwinst voor onze politieke en parle mentaire geschiedenis. Den Haag. Dr. F. C. Domini cus. Centrale stierenkeuring te Groningen ENKELE AANTEKENINGEN OVER DEZE KEURING, OP 2 MEI GEHOUDEN (Van onze deskundige medewerker, de heer J. van der Goot te Wassenaar) Vele blaarkopfokkers uit de Rijnstreek zullen belangstellend zijn omtrent het erloop van deze voor de blaarkopfokkerij o belangrijke keuring. Behalve enkele bekende handelaren uit Zuid-Holland in er ditmaal zeer weinig bezoekers ons gewest. Geheel begrijpelijk is dit niet, daar het voor een goed fokker uitermate belangrijk is, om de stand de huidige fokkerij op de juiste wijze te leren kennen. We hebben dit op de centrale keuring te Leeuwarden zo goed kunnen merken. Duizenden mensen uit verschillende oorden van de wereld, vooral fokkers uit ons eigen land gaven van hun belangstelling blijk. t was te vermoeden, dat dit jaar alles in het teken zou staan van de Dirk fokkerij. Sedert deze stier Zuid-Holland heeft verlaten, is hij door de Bond van rwartblaar-fokkers in de provincie Gro ningen, in K.I.-verband, in ruime mate Gezien zijn afstamming en exterieur heeft men in Groningen practisch alle TWEE MANTELS IS GEEN LUXE Er is in de zomergarderobe van de mantel hooggesloten en dragen vrouw altyd een groot vraagteken. Dat staat achter het woord: mantel. Het is zo groot, omdat er voor dit kledingstuk altijd twee normen gesteld moeten wor den, n.I. hoeveel of hoe weinig warmte moet het geven en is het gekleed (of sportief! genoeg. We voelen ons op de boulevard of by het boodschappen doen onbehaaglijk in een geklede, plechtige mantel, maar willen evenmin in onze ruime lichte sportjas naar een plechtig heid. Het aanschaffen van twee jassen én seizoen is echter weelde, die lang i' niet iedereen zich zal kunnen permitteren. Daarom zullen we ons VROUW wel deeelük ook °P dit punt moeten beraden by het samenstellen van e garderobe. Een lichte mantel kunnen we het sle ntste missen. We zien ze op het ogen blik van de pfachtigste stoffen in grote en kleine ruiten. Echter dikwijls zo op vallend, dat de mantel ons en nog meer onze omgeving vervelen zal, voordat het seizoen voorbij is. De hier afgebeelde mantel is van wat minder opzichtige ma- keiy, doch munt uit door de royale snit. de moderne langslippige kraag en de wijde mouw, die juist even over de vrij lange handschoenen valt. Vooral in zacht maisgeel, waarbij dan een hoedje van geel stro met zwarte garnering gedra gen wordt, zal deze mantel zowel voor d<- ad als het strand veel plezier geven. :n we zo verstandig geweest als wintermantel een zwarte te kiezen zon der bonigarnering, dan zün we gauw klaar. Hoe onbarmhartig de nieuwe mode ook is met haar fantastische stof- fem ,j 1 .domrmateriaalverspilling en over dadige keuze in schoenen en hoeden, ze heeft één goed ding weer teruggebracht. De prachtige zware moiré-zijde, die be halve voor deux-pièces, uitermate ge schikt is om een stoffen mantel een zo mers cachet te geven. We zagen op de laatste shows getailleerde zwarte en donkerblauwe mantels met een smalle krn-'g en puntige revers van moiré in de zelfde kleur, zoals we die vroeger van fluweel hadden. Aardig was ook het mo del waarby de wijde mouw met lichte moiré gevoerd was en omgeslagen, zo dat een driekwart mouw met brede lichte manchet ontstond. De revers waren aan de bovenzyde ook van moiré. Zo kon de mantel „zomers" gedragen worden met lange witte handschoenen, driekwart licht omzoomde mouw en gl uzende revers. By donker weer wer den de manchetten teruggeslagen, de LIJST VAN SCHEPEN UIT NEDER LAND fc.N OVERZEESE GEBIEDSDELEN De inspectie-generaal van de scheep vaart zond ons oen lijst toe van de sche- pen uit Nederland, de Ned. Antillen, Kruiser het zich langs een reddings- Indonesië en Suriname. De honderden hin van de klampen zakken. Hy boten zijn alphabeiisch gerangschikt, met daar niet langer dan drie minuten Be vermelding van de roepnaam uit het In ternationaal seinboek, soort, inhoud en thuishaven. Het is een overzichtelijk werkje van 65 bladzijden. Maandelijks verschijnen supplementen. Meer Amerikaanse boeken en periodieken naar Europa. De organisatie van het „Marshall-plan" heeft vier overeenkomsten gesloten met Uit2«versfiima's en „Amerikaanse week bladen'. om deze te steunen bij het finan cieren en de verspreiding van periodieken en boeken in Europa Door deze con tracten kunnen de winsten in dollars worden omgezet. tel te voeren met de zijde, waarvan we ook een japon hebben; met zulk een ensemble zullen we ons met recht tip top voelen. beste koeien naar hem toegevoerd, zodat dit wel een zeer belangrijk experiment is geweest. Daar de zwartblaar-fokkerij. vooral in Groningen in een stadium was gekomen, dat men grote behoefte had aan een waarlijk excellent vaderdier. waren velen thans ook vol belangstelling naar de resultaten. Over het algemeen zyn de verwachtin gen ook niet beschaamd geworden er heeft Dirk getoond over kwaliteiten te beschikken, die nodig zijn voor een der gelijk vaderdier De collectie één-jarige stieren was nu beter dan vorige jaren. Vooral de zo gewenste uniformiteit, type-eigenschappen en adel waren aanwezig. Behalve som mige onderdelen-afwijkingen konden vooral de geprimeerde stieren aanspraak maken op klasse-dieren. Bekende vee teeltmensen, ook vooraanstaande zwart- bontfokkers.daren deze mening toe gedaan. Het is verheugend, dat we thans een dergelijk geluid kunnen laten horen. Stel, dat het andens wag geweest, dan had de klok een hëel eind terug gezet moeten worden-. In de oudste klasse één-jarigen waren alle geprimeerde stieren zoons van Dirk. De op nr 3 geplaatste stier is naar Aarlanderveen verkocht en zal de be kende Germaan nu vervangen. Zyn moeder gaf als 3.6 - 5021 - 4 - 314; moeders moeder als 5 - 7209 - 4.21 - 405. Deze stier is zeer ruim gebouwd en iets - robuust dan de meeste Dirk-zoons. Gezien de lichte grond te Aarlanderveen lykt ons deze koop zeer juist. De moeder >k een beste koe en is van dezelfde stal als de bekende Govert van de K.I. te Leiden. Da jongere collectie bevatte 8 geplaatste Dirk-zoons met nog een Achilles- en Apollo-zoon. De op la ge plaatste stier is van dezelfde moeder als de thans hier bekende Reinder vai Een minder goede rubriek vormden de 2-jangen. Hier kwam o.i. slechts één beste stier in voor, en wel Maarten 3677 (Martinus 2843 S) van M. de Boer té Bedum. Bij de 3-jarige en oudere stieren kwam Dirk gemakkelijk weer eerste. Zyn bui tengewone achterhand viel ook nu op. Zyn rompdiepte kon iets beter. Zyn stai- genoot Achilles, halfbroer van Eustaaf van Bfotteveel, stond Lb. Stier met mach tige achterhand, doch kon m de voorhand iets harmonischer. Evenzo was het ge steld met Apollo, hier ook wel bekend, die in de schouders ook een bemerking heeft. Het viel op. dat deze stieren niet meer nafok leverden. A Het verdere oude materiaal was slechts matig. De Rijnstreek leeft thans in span ning, wat 13 Mei te Leiden zal geven, o.i. het gemiddelde peil van de oudere stieren en de 3- en 2-jangen hier beter, tenminste: de rubrieken zyn gemiddeld beter. Laten onze veehouders en fokkers door hun belangstelling te tonen hierin blijk geven van hun waardering voor dit zo belangrijke onderdeel van. hun bedrijf. Een gezelschap van 125 personen van het Britse National Gardens Guild bracht een bezoek aan het Amsterdamse bos. Morgenmiddag worden de tuinlief- hebbers ten stadhuize ontvangen. N.V. Zwanenburg Organon te Oss, bepaalde het dividend op 7ti pet (onv Heden verscheen: Een typografisch uitstekende ver zorgde bundel van 36 schetsen. stuk voor stuk journalistieke juweeltjes In z'n „Ten geleide", schrijft Wyk- predikant: „We gaan het wonder ont dekken dat Christus Zyn werk voortzet onder de ar men, van wie wjj vergaten dat we hen altyd by ons heb ben. En we gaan iets zien van hen, die fn Hem geloven of met Hem worstelen (en dat geloven)". Natuurlijk wilt U dit boekje in huis hebben, niet alleen voor Uzelf, maar zeker voor Uw kin deren De prijs is 1.50 en U kimt het bestellen aan onze kan toren en bij de agenten en bezorgers van one blad. De aflevering van reeds bestelde exemplaren is begonnen. DE DIRECTIE. Geweigerd kampong af te branden: straf kwijt gescholden Bij wijze van gratie is de straf, waartoe enkele militairen waren veroordeeld om dat ze vorig jaar weigeden op Java kam pongs af te branden, kwijtgescholden. De 30-j. L. J. Stokking te A'dam en de 35-j. M. Smit te Leiden waren tot resp. 2 jaar (m.a. )en 214 j. (m.a.) veroordeeld. De 20-j. J. H. J. de Hoog had z'n straf al uit gezeten, doch bij hem is de bijkomende straf (ontslag uit de dienst) kwytgeschol- LEVENSLANG GEËIST TEGEN S.S.-SCHERPSCHUTTER. De p. f. by het Adam. B.G'. eiste tegen de S.S.-scherpschutter, J.H.,-Slot, die be- Ds Nieuwenliuijze onderging ernstige opei^atie Ds M. W. Nleuwenhuljze, Chr. Geref. predikant in Den Haag-Centrum, heeft dezer dagen in de Rudolf-SteinerklinJek ernstige blinde-darm- en nieropera tie ondergatin. Hy is zeer verzwakt, doch gisteravond trad enige verbetering in. NIEUWE INDELING ONGEVALLEN VERZEKERING De Rijksverzekeringsbank deelt mede. dat er op het ogenblik gewerkt wordt tan een nieuwe indeling der bedrijven n gevarenklassen voor de ongevallen verzekering. Zulks wegens het gestegen risico der arbeiders DE ELFSTEDENTOCHT PER FIETS. Op Pinkstermaandag zal voor de 3e maal de Friese Elfstedentocht (toerrit en vaardigheidsrit van 230 km) worden ge reden over de route: Bolsward, Harlin- gen, Franeker, Dokkum, Leeuwarden, Bolsward, Sneek, IJlst, Sloten, Stavoren, Hindelopen, Workum, Bolsward. SULTAN HAMID WEER VOORZITTER B.F.O. Sultan Hamld II van Pontianak is herkozen tot voorzitter van de Byeen- komst Federaal Overleg. Vice-voorzitter werd Anak Agoeng Gde Agoeng. in plaats van Tahya. Zijn tegencandidaat Abdoel Malik ontving 3 stemmen, tegen Anak Agoeng Gde Agoeng 11. Tweede plaats vervangend voorzitter werd dr Soedarpo van Madoera Association of Evangelicals zal op Zaterdag 14 Mei In de kerkzaal van de Westerkerk, Bergstraat te Utrecht, een bijeenkomst hou den. waarvoor uitnodigingen zijn verzonden aan kerken, organisaties en personen van verschillende richtingen. In deze bijeenkomst zal taak en doel van N. A. E. nader worden toegelicht. Zij die belang stellen in het werk van N. A. E. kunnen bij de secretaris, ds F. Dresselhuis, Ch. Ruysstraat 31 te Roermond, de brochure „De gulden Middenweg" aan vragen. KOOL door vele vijanden belaagd De kruisbloemigen zeer in trek (Van onze deskundige medewerker, de heer G. Docter te Rynsburg). Kool behoort tot de plantenfamilie der Kruisbloemigen. Een groot aantal vijan den belaagt deze familie, die haar ver tegenwoordigers ook onder tal van on kruiden vindt. Het meest worden echter de verschillende koolsoorten aangetast Enkele van de voornaamste vijanden zyn: de aardylo, de koolvlieg. de koolgalmug. de koolrups en de knolvoet. Achtereen volgens zullen we za in 't kort even be spreken. 1. De kool heeft na het zaaien in de volle grond vaak last van de aardvlo. Dit is een zeer klein, springend kevertje, dat vooral de kiemplanten beschadigt. Het kevertje overwintert in de grond en komt vroeg in "t voorjaar voor de dag. Kunnen de kiemplantjes van de ver schillende koolsoorten vanwege de on gunstige weersomstandigheden niet op schieten (droogte, kou), dan hebben de kevertjes hun kans en vernietigen of ver zwakken veel jonge plantjes. Men kan de schade tot een minimum beperken door onder plat glas te zaaien of de zaaibed- den goed vochtig te houden. Heeft men in een zaaibed toeh last van de aardvlo. dan is het goed te stuiven met D.D.T.. 's morgens vroeg als het gewas nog nat is van de dauw. 2. De koolvlieg is thans weer bezig met z'n vernietigend werk. Er zijn hon derden soorten vliegen. Enkele zijn scha delijk in de tuinbouw, doordat de larven of maden van planter^ leven. De koolvlieg is ongeveer zo groot als de kamervlieg. In April en Mei komt hij voor de dag en legt z'n eitjes bij jonge koolplanten. liefst bloemkoolplanten. De vlieg gaat eerst op de rand van een blad zitten en kruipt naar beneden, tot hij op de grond is. Daar worden de helder witte eitjes gelegd- Met het blote oog zyn ze goed waar te nemen. Na een dag of vyf komen de maden uit de eitjes. Deze kruipen langs de wortelhals naar beneden, de zij- wortels afvretend. Is dit werkje gebeurd, dan dringen ze de hoofdwortel binnen en vernietigen deze geheel. Al vretend kruipen ze door de plant, soms zelfs tot in de bladeren. Ondertussen begint de plant te verwelken, nadat eerst een loodglansachtige kleur de aanwezigheid de made verried. De maden verpop- DAMRVBRIEK Alle correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan W- Hoekstra, Wildhoeflaan 7, Den Haag. Oplossingen moeten uiterlijk 8 dagen na plaatsing der vraagstukken worden ingezonden Oplossing vraagstuk uo 92 (F. Later- Wit' speelt: 14—9, 29—23, 39—33. 47— 41. 38—33. 24x35, 30x37 en wint. No 93 van J. Viergever. Wit speelt 47—42, 38—33, 28—23, 48— 42, 49—44, 35x2, 2x8, 37—32 en wint Oplossingen ontvangen van P. de Jong. L. J Manni (hoewel wat laat: var harte gefeliciteerd). 899091, C. Ros (een mooi succes voor U in die match) J. Lagas. A J. J Ros. F. J. Smith, Nic Poldermans. R de Vries, P. Bosman (welkom). L. Derksland, P. Niemeijer, R v Diggelen, B. Spaargaren, K. Dirker. B. van Wezel. P Brouwer en A. Doo: schodt Er is ditmaal een groot aantal lezers die verstek lieten gaan. De reden is eenvoudig: vraagstuk no 93E ding om hoofdpijn van te krijg» schreef een der inzenders. Een andere lezer wist te vertellen dat hij zo onge veer 5 uur naar de oplossing had ge zocht. maar toch eindelyk resultaat hac geboekt. Het nare van het geval was dat zijn oplossing fout was. Jammer, maarik heb er wel even plezier En nu twee vraagstukken van de be kende problemist Rud. van der Klift 'Den Haag). I u ia 4 d \.;j m m m m m m u a a M - m N 11 Ut iLt m m m m Hf i ri a ri I CTZb SA Si IJ -fü fË Q 3 m z m m m m m y 9 ÉS J» 1 M i S m 3 ié m n m m m m 3 1 m m m m Onder de inzenders van goede oplossin gen worden 3 ex- van De Damwereld verloot. ~X(tpperscfiepen jyen naar £ondbn JOHN MASEFIELD de boot naar buiten te zwaaien. En in die korte tijd voelde het schip al heel anders aan onder de voeten. Hij had ze wysgemaakt, dat dit kwam van de olie, maar hij wist heel goed. dat de ver schrikkelijke verandering niet zozeer aan de olie was toe te schrijven, dan we', hoofdzakelijk aan het snelle zinken van het schip. Hy had in gedachten dikwyls ver schillende hachelijke ogenblikken van zijn beroep nagegaan en daarby bedacht: „Wat zou ik doen of wat moet ik doen. alsHij had voor zichzelf plannen beraamd voor verschillende situaties: raas en zeilen overboord, plotselinge wind van voren, wervelstorm, roerbreuk, aanvaring bij stormweer, In de mist. in het dok, de haven of op zee. Hij had zich ook een aanvaring als deze ingedacht. Nog maar enige nachten tevoren, tydens een hondenwacht in de passaat, had hij over zo'n zelfde geval gepeinsd en over in allerijl boten uit zetten. Hij was er altyd trots op geweest zij-n boten klaar te hebben om te vieren •u hadden ze hem hier op de hon denwacht verrast met twee boten over hoop door dat geschilder. Zoet water was nummer één in de boot Het bootsvaatje was vol. waar kon en extra vaatje vandaan halen? Hij rende naar de watertank, die gewoonlyk schaarstokken aan bakboord tegen ae campagne op net dek stond. De tank was er niet. Hy herinnerde zich plotseling, dat de tank onder de reserve-raas stond bij het hoofdluik, om van binnen schoon gemaakt te worden met hete as uit de kombuis voordat hij geschrapt en ge verfd werd. Een van zijn hoepels moest vernieuwd worden en het deksel door de 'immerman gerepareerd. Hij had de vorige dag al klaar moeten zijn, maar door de flauwe briesjes en het gebaal aan de brassen was het weer uitgesteld tot de volgende dag. En nu was die vol gende dag daar Hij vond de tank vast gesjord aan de reserve-raas, het deksel verdwenen, waarschijnlijk naar de tim mermanswerkplaats en erin een rommel van as, zand, stukken zeildoek, schrap pers en kabelgarens. Hij sneed de touwen los en kantelde de rommel op dek. „Hei, st uurb oor ds wacht", riep hij, „Stratton, Efrans, Jacobson." „Mijnheer" klonk het en de mannen traden aan. „Sleept hem naar de zoetwaterpomp by de betings, goed omspoelen, vullen i in de stuurboord9boot zetten" „Allright, Mijnheer." Jacobson greep dadelijk naar de pomp- vengel. terwij] de anderen het vat op pakten. Kruiser had geen tijd om toe te kijken, hy herinnerde zich de zoetwater emmers die altijd in een rek voorop de campagne stonden. Hij vloog de trap op goot snel vijf emmers leeg in de ach tertank van zyn boot; elke emmer be- ongeveer vyf liter nogal sohabbig regenwater: maar regenwater is drinken en drinken betekent m een open boot leven. Hij kon verder geen geschikte tank of iets anders verzinnen om water bewaren. Er was een klein inge bouwd reservoir in een kastje in het dekhuis en nog een ander, groter, in hei foksel, maar het was een kwestie van half uur om een van beide los te wringen. Enfin, hy had het bootsvaatje de vorige dag laten vullen, dat was veertig liter vijf emmers erby was vijf enzestig. het dektenkje nog een vijfen veertig liter: samen honderd liter Hij hoorde de regelmatige slagen van Jacob son. die pompte en het geplas van het water. Van waar hij stond, op de klamp. zag hij in het schijnsel der fakkels aan de overkant de timmerman aan het werk in de bak boor dsboot. Voorzover hij zien kon, was hij bezig iets in elkaar te slaan, waarschijnlijk het voorblok. Ogen- bHk'kelUk dacht hij aan nog ie's, dat ge daan kon worden; hij sprong naar be neden en rende dwars over het dek naar de timmerman toe. De timmerman was een oud verschrom peld mannetje met een triest gezicht, een grijze hangsnor en blauwe ogen, die twinkelden als er een mop of een sterk verhaal went verteld. Er werd beweerd, dat h(j vroeger aan wal een goede baan had gehad, als opzichter bij de res'au- ratie van een kathedraal, maar dat zyn w niet gedeugd had. Hy was kenne lijk nog maar net wakker. *Hy droeg een ijde broek met een riem om het lijf gesjord, een paar korte zeelaarzen en ias van een van de bootslui, die hem te groot was. Een zak met gereed schap lag by hem op het dek „Hei, Spaan", riep Kruiser, „is Je kast open?" Ik moet wat gereedschap hebben jor de boot „Spaan" keek bedrukt op. ,.U hebt de sleutel nog nodig. Mynheer Trwsbury", hy. Hy grabbelde in zyn achterzak haalde een sleutel te voorschUn, die glom van het schuren tegen een metalen tabaksdoos. „Laat hem er maar opzitten, (Wordt vervolgd) pen zich in de grond tot bruine „tonne tjes," waaruit na een paar weken de vlie gen weer te voorschijn komen. Deze gaan weer eieren leggen, maar omdat de kool- planten in de zomer en herfst sterker zijn, merken ze van de schade niet veel. De koolvlieg kan bestreden worden door bij de planten een tonnetje subli maatoplossing of een oplossing van vruchtboomcarbolineum te gieten. Subli maat wordt bereid ter sterkte van 1 gram per liter water en vruchtboomcarboli neum van 3 gram per liter water. Dit doet men bij het planten in het voorjaar en als de Plantenziektenkundige Dienst door middel van de radio meedeelt, dat het tijdstip is aangebroken van de vlucht de koolvlieg. Dit tijdstip is niet elk jaar gelyk. Ook is het beter niet te gieten bij schraal, droog weer. De planten lijden er dan te veel onder. Soms is men wel genoodzaakt van deze regel af te wyken. Een begieting wordt eenmaal herhaald na 16—14 dagen. Er zijn voor dit doel ook merkartikelen in de handel: Aakola, Colisok Forbiat en Kortofa. 3. De koolgalmug is een zeer klein muggetje; dat zijn eieren legt in het hart van de kool. De made. die uit dit eitje komt, vreet het hart uit de kool. w door de bekende draaihartigheiid ont staat: de bladeren draaien dan spiraal vormig om het hart van de kool* i geen groei meer plaats vindt. Bij deze ziekte wachte men met de bestryding, totdat de Plantenziektenkundige Dienst door middel van de radio een waar schuwing geeft, dat de hoofdvlucht plaats heeft. Dan moet gespoten worden met pyridinezeep in een sterkte van 5 pet. of nicotine. De bespuiting moet om de vier dagen worden herhaald, tot de P.D. bekend maakt, dat de hoofdvlucht van de koolgalmug voorby is. Men zorge. dat by het spuiten het hart van de kool goed geraakt wordt. Is de kool in beginsel reeds gevormd, dan behoeft men een beschadiging niet te vrezen. 4. De koolrups is de larve van de dagvlinder het koolwitje. Twee keer per laar kunnen we haar vlucht waarnemen. De le generatie verschynt in het voor jaar. Deze doet geringe schade, omdat haar aantal gering is De 2e generatie komt in Augustus en September. Deze veroorzaakt op verschillende koolvelden nogal schade. Soms worden hele planten kaalgevreten. Het best kan men de rup sen bestryden met het stuiven van D.D.T. of Derris. Ook nu is het aan te bevelen, 's morgens vroeg te stuiven. 5. De knolvoet is een zwamziekte. De zwam blijft in de grond over. zodat op besmet land vruchtwisseling moeten toepassen. De ziekte openbaart zich ir opzwellingen aan de wortel, die in rot ting overgaan. Soms komen ook opzwel lingen aan de wortel voor, die betrek kelijk onschuldig zyn en niet In rotting overgaan Een boorsnuitkever heeft op die plaatsen z'n eieren In de koolplant' •gelegd. Bij echte knolvoet verionen de bladeren een loodkleur. De ziekte komt vaak voor op nieuw koolland, vooral op gescheurd grasland Meestal zijn deze gronden te zuur. Door een behoorlijke en herhaalde kalkglft zal de ziekte enkele jaren verdwijnen. In verband met deze ziekte vraagt kool dus kalkrijk land. De ziekte kan bestreden worden met sublimaat: 10 gram per 15 1. water Hier van geeft men bij het planten Vt 1 per plant. Het is gewenst, dit met vochtig, regenachtig weer te doen. om stilstand in de groei van de jonge plant te voorko- Tn de koolstreken van Noord-Holland gooit men regelmatig kglkrljke bagger óp het koolland,. Dan,heeft men practisch nó'oit last van 'dèze'zlekté. HET OUDE AMSTELVELD KEERT TERUG. Op 9 Mei opent Heintje Davids de eerste bevrijdingsmarkt op het Amstel- veld in Amsterdam, die voortaan ieder jaar op de tweede Maandag in Mei zal worden gehouden, als sluitstuk van de feesten. Men wil de wekelijkse markt op het Amstelveld weer vooroorlogs ma ken, en daarmee een brok echt Amster dams volksleven herstellen. De aantrek kelijkheid van die markt was altijd de geestige welbespraaktheid van de stand werkers. Het hooggerechtshof te Batavia heeft de drie vonnissen legen de Ame rikaanse vliegers, die by Tandjong Pi nang wegens wapensmokkel waren gear resteerd, bevestigd. De straffen variëren van 18 maanden tot vier jaren. De 34-j. A'damse kellner A. W. V. kreeg van het A'damse Gerechtshof 6 maanden, daar hij op Texel als z.g.n. helderziende een van zijn cliënten be woog tot het afgeven van een gouden broche, die haar ongeluk zou brengen. De Stichting van de Arbeid heeft een commissie (onder voorzitterschap van R. A. Jongbloed) gevormd voor on derzoek inzake het optreden van het ge organiseerde bedrijfsleven op het terrein van de emigratie. De „Prinses Irene", het schip var het schoolfonds der Ned. Herv. Gem. vaart 10 Mei van Rohel (Fr.) naar R'dam, waar het Donderdag of Vrydag wordt verwacht; pl.m. 100 schipperskin- deren genieten onderwys aan boord. Ook in Naalddyk zullen de C.H. de AR. kiesverenigingen met één lijst voor de gemeenteraad uitkomen. Ik zal de daden des Heren gedenken Ps. 77: 12 De eerste weken van Mei staan voor ons gehele volk in het teken van het gedenken. Vele zyn de herinneringen, smartelijke en blijde, die weer boven komen. Wij gedenken: de „dies ater", de zwarte dag. toen het barbaars geweld, misdadig i wreed, tegen ons losbrak. Wy gedenken: de weerloze slachtoffers, e van de oorlog niet wisten en vielen; liet heldhaftig verzet van jonge kerels, die het hoogste offer brachten voor de goede zaak en daarnaast het lafhar tig verraad, thans helaas door velen ver geten, Wij gedenken: de golf, de stroom van ellende, die volgde; de tyrannie, de syste matische uitplundering, de vijf lange i van druk en leed, van kommer en zorg, van stryd, honger en ontbering. Wij gedenken: het vele, dat niet te dra gen was en toch gedragen moest worden. i gedenken: de vele smartelyke offers, die gebracht werden, menigmaal tevergeefs. Wy gedenken: met diepe smart, onze doden, de slachtoffers van het geweld, de martelaren voor vryheid en recht, de bekende en onbekende helden. Wij gedenken: met grote biydschap, de „dies alba", de dag der wending, de on verwachte uitkomst, die ons geschonken werd, de verlossing uit ellende, het einde van knechtschap en drukkende terreur. Wij gedenken: de bevrijders, die hulp brachten en met gejuich werden inge haald. Wy gedenken: het voedsel, dat al* lanna uit de hemel regende. Wy gedenkenen de gedachten •ermenigvuldigen. zich. Maar: wat is de zin. de waard# van al dit gedenken? Wat beogen wij er mee? Het is een bekend feit dat alleen hoogbejaarden hun gedenkschriften gaan schrijven. Als het leven geleefd 1» en voorbij, dan komt de mijmering, de te rugblik op geleden leed. gedragen smart vergaan geluk. Is het dit. wat wij gedenken? Iets van de Oudejaarsavond-stemming, met haar weemoedige herinneringen? Of willen wy de eenmaal gevoelde vreugde weer wakker roepen in ons trieste, onttakelde bestaan? Laten we eerlijk zijn: dodenherden king. bevrydingsherdenking, een natio nale feestdag, oraties en kransleggingen op graven, het is alles zinloos en holle phraseologie, wanneer het niet wordt ge dragen door het enig zinvolle: „Ik zal de daden des Heren gedenken". Wy gedenken als volk van Nederland: Gods verlossingsdaad. Het is God. die heeft geslagen, die heeft getuchtigd en vernederd, die ons in de engte heeft ge bracht. Het is ook God. die heeft gehoord en verlost en bevrijding heeft geschonken. De Naam des Heren zij geloofd! Wanneer wij zo gedenken, dan verstaan wy de stem van het verleden als een oproep voor het heden en als een belofte voor de toekomst. Door Zijn hand be vrijd en verzadigd zullen wij niet In on tevredenheid ter neer zitten; zullen wjj niet in onderlinge verdeeldheid onze kracht uitputten; zullen wij niet met angstige ogen zien naar links of naar rechts, naar Oost of naar West, maar: naar Boven en „des Heren daén, waar door wy zoveel heil verwerven, elk tot 'jn eer doen gadeslaan". Wy gedenken: de opstanding van Jegus Christus uit de doden en weten van de gïote bevryding van zonde, dood en dui vel, die Hij voor ons verworven heeft; weten wy, dat Hy, de Gekruisigde, alle macht heeft in hemel en op aarde en dat Hij met ons is alle dagen tot aan de vol einding der wereld. De oproep is: De goddeloze verlate zijn weg en de ongerechtige man zijn ge dachten en hy bekere zich tot de Here, zo zal Hij zich zijner ontfermen en tot onze God. want Hij vergeeft menigvul- diglijk. En de belofte: De Here zal de zegen gebieden, dat Hy met U zy in alles, waar aan gij Uw hand slaat; ik zal U niet be geven, noch verlaten, zo gij wandelt in Myn wegen en Myn inzettingen bewaart. Wanneer wij zo gedenken, dan is er dankbaarheid en kracht in het heden, in plaats van slapheid en ontevreden heid en moed voor de toekomst! Grote baggermolens zyn by Oost- voorne, waar de afsluitdyk gelegd zal worden naar 't eiland Rozenburg, begon nen met de eerste werkzaamheden voor de afdamming der Brielsche Maaa. FAILLISSEMENTEN (Opgegeven door Van der Graafs Bu reaux voor de Handel, afd. Handelsin formaties, Amsterdam). Vernietigd: d.d. 28 April 1949 ia moj. mr H. Muller, Rapenburg 55, Lel den, benoemd tot curatrice in het fail lissement van J. S, Lips, meubelmaker, Hooigracht 18, Leiden, in plaats van mr J, T. Spvik, Leiden. Nieuwe opgave: HORIZONTAAL: 1 kluit, 4 noodsignaal (afk.), 7 toegankeiyk, 9 gang, 11 tydperk, 14 vrouwtje, dat te veel babbelt, 15 ingenieur (afk,), 17 on derwys (afk), 19 klppenproduct, 20 echtgenoot, 22 droogplaats, 23 vogel, 24 kloosterzuster, 25 Europees land (afkj, 26 zangvogel, 27 gezinshoofd, 28 term ln de tennissport, 30 geluid van de ezel. 32 munt, 33 halfbloed, 35 voorzetsel. 36 vissoort, 38 geneesheer (afk.), 39 zenuw- pyn, 42 gemeente in Gelderland, 43 on bedorven, 45 ellendige toestand, 47 azyn- aaltje. 48 goede sprookjesfiguur. VERTICAAL: 1 poezelig, 2 voorzetsel, 3 vrucht, 4 alleenspel. 5 uitroep, 6 geest, pat, 8 buigen. 9 disselboom van een wa gen, 10 veldhospitaal, 12 opstootje, 13 onstoffeiyk deel van de mens, 16 dia mant (dioht,), 18 verkoping, 21 vrucht, 27 specerij, 28 op een punt biyven kijken, 29 opbeuren. 31 vaarwel (It.), 32 tegen, 34 bergnimf, 37 zoogdier, 40 grappig (volksm.), 41 ongemanierd, ruw, 44 oude maat, 46 tweeklank. Oplossing vorige week: HORIZONTAAL: 1 Barbier; 8 Aam; 9 Dra; 10 Limiet; 11 Ooilam; 12 Zanger; 12 Zander; 13 Sirene; 18 Salade; 18 As- lade; 19 Roemen; 20 Aar; 22 Vla; 23 Lekkers. VERTICAAL: 1 Balzaal; 2 Arm; 3 Ra ming; 4 Botter; 4 Baboes; 5 Indiër; 6 Eed; 7 Ramenas; 14 Dravik; 15 Reebok; 16 Süreek; 17 Liefde; 21 Ree; 22 Ver. De gelukkigen zyn: le prys C. A, van Beveren, Hoofdstraat 83, Noordwyk aan Zee; 2e prijs: dipl. sold. W. M. van Veen, p./a. Molentuinweg 13, Katwyk aan den Oplossingen: Moeten uiterlijk Donder dagmorgen per briefkaart met in linker bovenhoek adreszyde de vermelding ,Puzzleoplosslng" ln ons bezit zyn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 4