BOEKHOUDEN LEIDSE FIGARO geeft tal van kaalhoofdigen hun haardossen terug LEZERS SCHRIJVEN ONS: NIEUWE LEEDSCHE COURANT ZATERDAG 7 MEI 194? De mandie de kapper te Een vóór tvas! Paste eerst zijn haargroeibehandeling bij zichzelf toe en.met succes De naam klinkt lachwekkend en misschien wordt er nog een andere gevonden, maar het ligt in de bedoeling een soort organisatie in het leven te roepen behartiging der belangen van kaalhoofdigen. U kunt zich niet voorstellen, hoeveel vooral jonge mannen tussen 25 en 35 jaar lijden aan haaruitval, gevolgd door kaalhoofdigheid. Mits deze mensen maar werden voorgelicht, zouden niet alleen vele gevallen kunnen worden voorkomen, maar zelfs schijnbaar hopeloze gevallen met succes worden behandeld. Tot grote vreugde van de „patiënt" keert het haar terug en hy voelt zich „jong-opnieuw". Dit vertelt ons de kapper in de Sleutel stad, die sinds enige maanden een aan tal kaalhoofdigen onder behandeling heeft en hen stuk voor stuk weer de zo begeer de haardos teruggeeft. „Ach," zegt hij, wanneer wij bij hem komen vragen of het juist is, dat hij zoals één onzer lezers ons mededeelde als gevolg van een door hem gedane ont dekking (misschien identiek aan die var de bekende kapper -uit Een?) talrijke kaalhoofdigen weer aan haar helpt, .het was reeds jaren bekend, dat haaruitval kale plekken op het hoofd twee oorzaken hebben. Eén van deze oorzaken is ouderdom; hier staat de wetenschap natuurlijk mach teloos tegenover. De andere oorzaak is het teruglopen van de voor de normale haar groei benodigde voedingsstoffen, waarvoor enkele klieren, die onvoldoende gaan werken, verantwoordelijk zijn. -Bovendien doet zich hierbij dan het eigenaardige verschijnsel voor, dat de schedelhuid een verhooming ondergaat die de uitmondin gen van de haarscheden afsluit en de groei van het toch al schaarse haar remt." Zijn hand wijst naar een schetsmatigs tekening aan de wand,'die dit duidelijk laat zien. en hij vervolgt: „Om bijvoor beeld de hypophyse (hersenaanhangsel) weef behoorlijk aan het functionneren te krijgen is een eenvoudige poeder van in hoofdzaak melkzure- en phosphorzure kalk voldoende. Maar die eiwithoudende hoomlaag op dp schedel laat zich niet één, twee, drie wegwerken. Reeds jaren en jaren is m het bijzonder de schoon heidsspecialistenwereld met dit vraagstuk bezig en een oplossing bleek niet zo spoe dig gevonden Wanneer wij de heer S. Weijers van de Breestraat, want hij is het, die „kapper Een" voor is geweest, verwonder aankij ken bij het Horen van deze wetenschappe lijke uiteenzetting, begint hij te lachen. „Ik begrijp het." zo merkt hij op, „U staat verbaasd, maar U moet niet ver geten, dat ik naast dames- en herenkapper ook schoonheidsspecialist en pedicuur ben. Bovendien ben ik directeur van een vak school en geef o.m. scheikunde-lessen." Uit de loop van het gesprek wordt dui delijk, dat de heer Weijers al een twintig tal jaren bezig is geweest om een schei kundig preparaat te vinden, dat de sche- del-hoornlaag verwijdert, zonder aan tasting of verdoving van haarvaten of zenuwen, hetgeen bij de tot voor kort -gebruikte zwaveloplossingen altijd het géval was. „Enfin, het is me gelukt en natuur- lijk ben ik hct_ eerst eens bij. biijzelf ENGELSEN NAAR LEIDEN. J komt een gezelschap Engelsen Leiden, leden van de Newcomen Society for the Study of the History of Engineering and Technology, om geza menlijk met het Genootschap voor Ge schiedenis der Geneeskunde, Wiskunde en Natuurwetenschappen te vergaderen. Er zal o.m. worden gesproken over de windmolens in Engeland en het Rijks museum voor Geschiedenis der Natuur wetenschappen zal worden bezocht. Ter gelegenheid van dit Engelse bezoek zal de molen „De Valk" morgenochtend van half 11 tot één uur draaien. De uitslag van de openbare aanbeste ding, gisteren door B. en W. van Leiden gehouden (rioleringswerken omgeving spoorwegovergang Morsweg) is als volgt: Fa. v. d. Bron en Visser. Den Haag, f 19.000; fa- J. H. v. Betgen Jr., Noord- wijk aan Zee. f 18.900; L. P. v.d. Geer en A. Th. Stuifzand. Leiden, f 15.900; Aan- nemers-Wegenbouw- en Transportbedrijf J. M. Samson, Oegstgeest. f 15.750; H. van Dijk, Edam, f 15.500; Th. G. Barthen, Leiden, f 14.500; C. Godschalk, Leiden, f 14.160; P. Stigter en Zn., Ammerstol, f 14,126; G. A. Langeveld, Alphem a. d. Rijn, f 13.300; fa. A. GroeneWegen, Rijs wijk (Z--H.).. f13.157; Gebrs. J. en P. A. Schouls, Rotterdam, f 11.900; Aannemers bedrijf Gebr. Schouls, Leiderdorp, f 10.389." gaan toepassen, want en hier ver schijnt weer een glimlach om de brede mond wat is een kapper met een haargroeibehandeling, wanneer hij zelf dun bovenop wordt? Bovendien „Er komt al weer aardig haar op!" heb ik een naam te verliezen cn dat spreekt ook een woordje mee!" Dan Vertelt de heer Weijers, hoe hij 'zich in verbinding stelde met een Rotter dams en Haags collega om gezamenlijk het nieuwe procédé in practijk te bren gen. „Het principe, waar de hele behan deling op neerkomt, is: Eerst de huid! De schedelspier bv. wordt door massage elastisch gemaakt en door bestraling met infra-rood worden te vens de bloedvaten geactiveerd. Dan komt de behandeling met de schei kundige oplossing om de verhoornde laag van de schedel te weken, waar door de haarscheden weer vry komen. Een poeder om de klieren wat extra te laten werken en het resultaat wordt gegarandeerd." Nü lachen wij en zeggen: „Zo, dat vlug gebeurd." Maar de heer Weijers merkt, op, dat vooral de massage straling zeer veel tijd vergen, omdat de hoofdhuid veelal uitgedtoogd en hard is. „By mijzelf had ik ook eerst enige maanden resultaat, maar w het toén kaal was, groeit nü w „En bij de mensen, die zich onder Uw behandeling hebben gesteld?" vragen we, nieuwsgierig als altijd. De heer Weijers trekt een la open en toont ons zijn kaartsysteem; kaart na kaart geeft aan wanneer meneer „zus en zo" voor het eerst is gekomen en wat de resultaten zijn. „Er komen, er steeds meer bij, de een recommandeert de ander." En wanneer we klaar staan om afscheid te nemen, verzoekt hij ons vooral de nadruk te leggen op het feit, dat hij bereid is iedereen gratis van advies te dienen. „Want het komt nogal eens voor, dat de lijden aan een ziekte en daar valt t deze behandeling niets aan te doen. Ze gaan trouwens direct door naar de dokter of specialist". „Tussen twee haakjes, weet U, dat U >k in de gevaarlijke leeftijd bent geko- ipen?" merkt hij nog op en wij vertrek ken, terwijl we aarzelend over onze haar dos strijken... SNELLE OPLEIDING voor her PRAKTIJKEXAMEN Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEFOON Jaarboekje Oud-Leiden Het jaarboekje voor geschiedenis e oudheidkunde van Leiden en omstreken 1949, uitgegeven door de vereniging Oud- Leiden. bevat deze keer voor het meren deel bijdragen, die niet zozeer op Leiden als wel op de omstreken der stad be trekking hebben. Warmond wordt be licht door mr S. J. Fockema Andreae en over het vroegere gebruik van de bak kershoren schrijft A. Bicker Caarten. Mr R. van Roijen beschrijft lief en leed in vroeger tijden; de directeur van de La kenhal vertelt iets van het huis van het timmermans- en metselaarsgilde. Er wordt een en ander meegedeeld /er kerkvisitatie (F. A. Ie Poole) en ver een ervaring van Bilderdijk als advocaat (H. A. Höweler). Mr J. Belonje ons het oude kerkhof te Katwijk Zee zien en J. L. van der Gouw het ambachtshuis te Voorschoten. De ge duchte ramp der stad Leiden in 1807 wordt beschreven door N. Tonckens, ter een 90-jarige oud-Rijnlander her inneringen. ophaalt, en een Herenstrater eveneens - verdiept in oude tijden (begin van deze eeuw). Het boekje bevat verder de gebruike lijke jaarverslagen, een korte- kroniek de stad over 1948 en een reeks arti kelen SCHRIKBEWIND IN DE BOLLENSTREEK Van der Reep ontkwam aan kogel van Hillegom9e illegaliteit Tóén ketste het wapen, nü werd 15 jaar m.a. tegen hem geëist Voor de Rotterdamse Kamer van het Haagse Byz. Gerechtshof stond gistermiddag terecht Theodoras van der Reep, de man die in de Bollenstreek tijdens de bezet tingsjaren een waar schrikbewind heeft uitgeoefend. De tenlastelegging vermeldde een bloemlezing van de Vele door hem bedreven wandaden. By verd. was geen spoor van berouw te hekenuen, ja zelfs trachtte hy de schuld van zich af te schuiven. Als wnd.-dir. van het Gew. Arbeids bureau van Haarlem was de 46-jarige verdachte wel in de gelegenheid zijn nazi-aspiraties r bot te vieren, waarvan hij dan ook een dankbaar gebruik maak te. Onderduikers, illegalen, overtreders van de verduisteringsvoorschriften, al len hadden iets van hem te duchten. Bijkans iedereen in Hillegom en om geving kan uit eigen ervaring van de praktijken van Theodoras van der Reep vertellen. De getuigen, die gistermiddag waren gedagvaard, waren krachtens hun func tie wel ih het bijzonder gerechtigd het hof over verdachte in te lichten: t.w. de opperwachtmeester Van Hartings- veldt en Van Dam. Beiden schetsten Van der Reep als een man, die zich graag deed geldap en aan zyn verbeelding een flinke dosis arrogantie paarde. Van Har- DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN DE LEIDSE BEVOLKING HOOG AANTAL TUBERCULOSE-GEVALLEN MAAKT UITBREIDING VAN „SOLE MIO" NOODZAKELIJK Onder deze titel komt in de Nieuwe Leidsche Courant van 5 Mei j.l. eer. overzicht met beschouwing voor over de sterftecijfers in de winter 1948"49. Een overzicht dat vrijwel over de gehele li nie gunstig .klinkt. Nu is er geen enkele reden om op dit heldere betoog in dren brede in te gaan. Echter op één punt wilde ik iets zeg gen; niet omdat de schrijver iets onjuists zou beweren, doch omdat zijn cijfers'een te eenzijdige en daardoor onvolledige en te optimistische kijk op de situatie ge ven. En dat is over hetgeen hij zegt over longtuberculose. Inderdaad is de sterfte met 12 per 10.000 in de afgelopen winter laag. Heel wat anders dan in het begin van deze eeuw. toen dit cijfer nog rond de 20 was. We mogen hiermee min of meer tevre den zyn en schrijver concludeert dan: „dat de long-t.b.c. als doodsoorzaak gelukkig niet veel meer te betekenen heeft". Nu geven sterftecijfers ongelukkiger wijze "maar één facet van de ernst van de ziekte. Eir zijn ook ziektecijfers. Waar geen aangifteplicht bestaat, weten we niet precies, doch waar de lijders vrijwel alle het C.B. passeren weten we toch, dat het aantal nieuwe besmettings- nieuwe ziektegevallen zeker niet af- Chr. houtbewerkers uit Leiden en omgeving hadden toogavond Zonder samenwerking is krachtsopenbaring onmogelijk Onder zeer grote belangstelling organiseerden de afdelingen Leiden, Alphen aan den Rijn, Aarlanderveen, Katwijk aan Zee, Leiderdorp-Zoeterwoude, Lisse en Sassenhcini van de Chr. Houtbewerkersbond gisteren in „Prediker" te Leiden een toogavond, die tot doel had de onderlinge band te verstevigen. De opzet en de uitvoering van hét gevarieerde programma waren zo goed, dat in 't byzonder de actieve commissie van voorbereiding, die heel veel werk voor deze avond heeft moeten verzetten, zeer goede herinneringen aan dit familiefeest dat was het toeh! mag bewaren. De heer H. van der Keur zei in zyn openingswoord, dat de zonde de mens uit de ware eendracht heeft gestoten. En toch is er in onze gecompliceerde samenleving behoefte aan 'onderlinge samenwerking. Zonder samenwerking is er geen krachtsopenbaring mogelijk. Wy moeten ons afvragen, of wij zelf vol ledig achter onze organisatie staan. Le ven wy mee in haar verantwoordelijke arbeid? Elk lid werke! Wat \vo van onze organisatie ver wachten, moeten we in gezamen lijke krachtsinspanning zelf trach ten te bereiken. Spr. heette nog speciaal welkom de hoofdbestuursleden P. A. Westdijk en H. van der Heijden. De heer Westdijk bond de aanwezigen op het hart, dat ons maatschappelijk le ven nooit ontplooiing zal vinden, als het niet wordt gevoed uit een bewust gees telijk leven. Het sociale vraagstuk is in wezen een geestelijk vraagstuk. Met de taak om God lief te hebben boven alles en de naaste als onszelf, hebben we re kening te houden. De normen, waar aan we ons moeten toetsen, liggen in Gods Woord. Door dat Woord kunnen wy komen tol het dienen van de naaste. Egoïsme leeft in elk mensenhart, doch juist daar om hebben werkgevers en werknemers zich steeds weer te stellen onder hetgeen God van ons vraagt. Het kruis van Chris tus biedt de mogelijkheid om onze maat schappelijke taak te vervullen. Spr. karakteriseerde de arbeid als een gave Gods en stond in het slot van zyn rede stil by de taak van het C.N.V., die thans zeker niet gemakkelijker is dan 40 jaar geleden. By alle verbetering zyn er nog veel problemen. Het gaat om belangrijke dingen en ons werk_is dat heeft het verleden toch wel bewezen niet ydel. Het succes, dat de muzikale Samoa- eilanders oogstten, was overweldigend. Na hun optreden kwamen nog verzoek nummers binnen, zodat hun programma een aanmerkelijke verlenging onderging. De afdeling Katwijk van de Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond heeft eveneens veel bijgedragen tot het welslagen van de kringbijeenkomst; op uitnemende wyze brachten leden het ernstige spel in vier bedrijven „De Zoon van Berken hof" voor het voetlicht. Het spel van boer Oosting verdient ongetwijfeld bij- zondere vermelding. Prachtig! Hoofdbestuurder Van der Heyden sprak een kort slotwoord, waarna de aanwezigen nog twee coupletten van het Wilhelmus zongen. De band tussen de vele houtbewerkers in Leiden gevjng is nauw aangehaald! Op de oorzaken van een en ander ga ik niet in, maar wilde er toch één noe men: het vroegtijdig ontdekken van de ziekte b>v. door het massa-onderzoek: hoe eerder ontdekt, hoe beter, en hoe sneller te genezen de ziekte is. hoe la ger het sterftecijfer wordt. Het lage sterftecijfer zegt dus niets aangaande het toe- of afnemen van de Door het thans zo vroegtydig ont dekken is er een groot aantal gevallen dat thuis geneest; maar eveneens is er groot aantal gevallen dat op opname en sanatorium wacht. Dit aantal was, door de onmogelijkheid hen in de laatste oorlogswinter uit te zenden, na de oorlog hoog. Gelukkig heeft men toen een stichting geformeerd, die eên sanatorium (Sole Mio in Noord wijk) exploiteert met circa 80 bedden. Eerst kwam er dan Ook schot in de wachtlijst; maar momenteel is deze weer zó groot, dat het bestuur der stichting uitbreiding overwogen en er juist dezer dagen toe besloten heeft; mede omdat dé verwadhting is, dat in de eerstvolgende 10 jaar van een ver mindering van het aantal nieuw gecon stateerde gevallen geen sprake zal zijn, zeker niet als men er toe overgaat de gehele bevolking 'te onderzoeken. De kern van dit betoog is dus deze: de sterfte aan tuberculose neemt wel af, dit komt door het vroegtydig ontdekken. Maar door het echt-goeken naar. t.bc. blijft het aantal ziektegevallen nog hoog. Nu zegt de schrijver wel: „Het feit, dat deze ziekte vooral jonge mensen be laagt en dat het genezingsproces van uitermate lange duur is, noopt tot ener gieke bestrijding Dit kan ik met hem eens zyn; ik wil de zin zelfs onderstrepen; de ziekte blijft daardoor ook een groot sociaal euvel! Het zou jammer zyn, als door het op timistische geluid in bedoeld' overzicht, de belangstelling voor de t.b.c.-bestrij- ding zou gaan verflauwen! Daar is in derdaad geen enkele aanleiding toe. Juist door de behandeling van al die nieuw ontdekte gevallen die niet meer doodgaan en veelal een behandeling in een sanatorium vereisen, worden de kosten hoog! Wanneer dus door de tuberculosebe strijding een beroep op U gedaan wordt, weet U dat dit meer dan ooiit nodig is. En ook. wanneer bij voortduring door het bestuur van Sole Mio Uw financiële steun gevraagd wordt, weet U dat deze juist nu, met het oog op de uitbreiding van verpleegruimte, zeer noodzakelijk is. »ld, arts G.D. Een paard, dat voor een platte-banden- wagen was gespannen, sloeg gistermid dag op de Apothekersdyk op hol, door dat het schrok van een parkerende auto. Met wagen en al vloog het paard de Rijn in. De bestuurder, de heer P. Westgeest, Vliet, Zoeterwoude, kon zich. door snel van de wagen af te springen, in veilig heid stellen, zij het dan dat hy enige ver wondingen aan het gezicht opliep. Het paard had zich ondertussen van de wagen losgerukt en was naar de overkant ge zwommen. Het kon echter niet op de hoge kant van de Aalmarkt komen. In middels was de brandweer gearriveerd, die het paard een z.g. „broek" omdeed, doch het gelukte niet het omhfog te I hijsen. Tenslotte moest een kraanwagen I van de firma Stallinga uitkomst brengen. tingsvéldt vertelde, dat hy op in Februari 1943 verdachte met de ge- broèders Van Stein, twee beruchte N.S. B.-ers in het pólitiebureau had aange troffen. De „heren" hadden een Jood in hun midden, die zy tijdens een jacht hadden gearresteerd. Natuurlijk ontken de verdachte de opzet' te hebben gehad de Jood aan de Duitsers over te leveren. De Van Steins hadden hem zonder meer meegenomen. Get. had echter de indruk, dat Van der Reep de Van Steins als een stok achter de deur gebruikte. In een brief aan zyn chef, de directeur van het Gew. Arbeidsbureau, beklaagde hy er zich tenminste over, dat er in zyn organisatie van de razzia's lekken zaten, waardoor de plannen Haarlem en Hil legom „uit te kammen" mislukten. De proc.-fiscaal, mr Donker, hield een scherp requisitoir, wa&rin hy de handel- wyze van verdachte ten zeerste laakte. Van der Reep heeft behoord tot dat handhaven. Hoezeer verdachte Bollenstreek gehaat was, biykt o?mT hleri- uit, dat de illegaliteit van Hillegom een poging gewaagd heeft Van der Reep te liquideren. Deze mislukte echter, daar het schietwapen ketste. Spr. achtte een zware straf op zyn plaats en eiste een gevangenisstraf van vijftien. jaar met aftrek. Uitspraak over veertien dagen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN; Lodewyk F. M. z. v. Q. Vlugman en M. M. van Steenbergen; Cor- nelis J. T. z. v. C. L. van Seggelen en M. H. Honsbeek; Maria J. d. v. H. J. Miede- ma en C. W. J. v. d. Top; Paulus z. v. P. Plu en J. van Abswoude; Wilhelmus J. M. z. v. M. F. van Ryn en P. C. Hooge- veen; Marijke' J. H. d. v. J. A. P. Moonen en J. C. Bouter; Abraham A. z. v. H. W. v. d. Meij en H. E. van Venetien; Agatha J. M. d. v. T. J. v. d. Holst en M. v. d. Zon. OVERLEDEN: M. v. d. Mee. huisvr. van: P. C. de Haas, 60 jr.; C. J. Cornet, wednr, 70 jr.; J. van As, man. 56 jr. WELKE APOTHEEK? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 7 Mei 13 uur tot Zaterdag 14 Mei 8 uur waargenomen door apotheek Her- ding en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502, en apotheek Reijst, Steenstraa't 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door de Oegstgeester apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. VISSERIJGOLF Er moeten wel harde noten gekraakt zijn, voor de oorspronkelijke datum de uitvaart der haringvloot twee keer anderd was, en alle gevoeligheden, die rond dit begin van een nieuw seizoen elk jaar weer omzeild moeten worden, zijn natuurlijk prompt ter tafel gekomen. Maar nu wordt het dan toch definitief, beslist en zonder twijfel Dinsdag 17 Mei. Met alle feestelijkheden, die er aan vooraf Katwijk heeft een hele feestweek op touw gezet, die van 9-14 Mei gaat klinken als een klok en als sluitstuk zullen de gepavoiseerde loggers de 14e in de IJmuidense haven te pronk liggen. In de Nmuidense haven, want het zal nog wel even duren voor de opgetuigde schepen in hun eigen omgeving liggen te „trappe len", om het vette zeebanket uit de ha ringvijver te sleuren! Maar dat is natuur- ik een heel ander verhaal. Ook dit jaar is het goed gezien, dat de •rste „nieuwe" voorafgegaan worden door wat tam-tam (al zal de doorsnee- schipper in zijn hart de hele zaak rustig zijn laars lappen), zodat op zichzelf de propaganda, die vooral de radio voor het hele. geval d^nkt te maken (schipper van der Plas zal eens even voor de N.C.R.V. laten horen, hoe je een spraak waterval laat ruisen) slechts gunstig kan werken. Want de nieuwe is niet langer de onmisbare voedingsstof van twee jaar te- iger zal gevochten moeten worden n een markt. Als reden voor het weer veranderen in de uitvaartdatum is opgegeven, dat de haringstand niet al te zeer uitgeput dient te worden en dat daarom zeer voor zichtig met de netten omgesprongen moet worden. Niet helemaal juist, want met de haringv oor raad loopt het heus nog wel los. Daarvoor werd verteld, dat de sche pen vooral niet te vroeg uit moesten, om dat de binnengebrachte haring dan te groen" zou worden, en erg-groene ha- ing is, voor zover ge dat nog niet weet, ongenietbaar. Maar nu vragen we ons toch af, of deze manipulaties by het publiek niet de in druk hebben gewekt, dat het nu juist „proene" haring krijgt voorgezet, zodat al dat voorbarige ge-verander een boeme rang zal blijken te worden, die gevoelig op het hoofd van de reders neerkomt. WAARSCHUWING TAÏEN L. v. d. VELDE (J. Th. LUUKX). De Commissaris van Politie te Haar lem waarschuwt namens de Officier van Justitie by de Ar.-Rechtbank te Haar lem, tegen het aangaan van- relaties met of het lidmaatschap van: het „Neder lands Instituut van Rechtskundige Advi- postbus 1 te Haarlem. Dit insti tuut verzendt brieven, welke ondertekend zijn met „L. van der Velde". Aohter deze verschuilt zich: Luijkx, Johannes Theodoras, geb. 8»—111921 te Leiden, wonende te Amsterdam, Lange Leidse- dwarsstraat 5 II, voorheen wonende te Leiden, Rijn en Schiekade 29. Genooem- le instelling, welke wordt geleid door •oornoemde Luijkx, heft, alvorens men lid kan worden, voor z.g. enquête-kös- een bedrag van f15, terwijl aan de waarde van het lidmaatschap van be doeld instituut wordt getwijfeld, aamge- het een organisatie betreft, welke buiten de schijn van gelijkwaardig heid aan andere reeds besaande bona fide organisaties tracht te wekken, doch van de handelingen aan oplichting grenzen. Voornoemde Luijkx is ook op richter eu mede-oprichter van verschil lende andere instellingen. "EEN DOKTER NODIG? De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters Van Es, De Graaff, Lahr en Teeuwen. ALLEEN GLIMMENDE LOGGERS HET ZEEGAT VIT De haringloggers vragen vóór de straks de vloot het ruime sop kiest, roemruchte datum van de uitvaart zullen de schuiten glimmen als een veel persoonlijke inspanning. Op en spiegel Niet de gehele romp van dit in de schepen wordt van 's morgens schip mag zwart zijn; je moet goed vroeg tot 's avonds laat hard gewerkt, kunnen zien, dat je met een „witbek" want: nog slechts luttele dagen en dan te doen hebt. De witte driehoeken moet alles van top tot teen piek- krijgen een extra kwastje, fgn in orde zijn. Verwaarloost men Aan Jan Schaap vroegen we nog, maar iets, dan zullen op zee de hoeveel teer hij wel voor één schip wrange vruchten niet uitblijven. moest gebruiken. Zijn antwoord was: Ook aan de Katwijkse loggers moet ongeveer 40 liter. Van 's morgens 7 een en ander worden gedaan. Zo kun- tot 's avonds 6 is hy in de weer. Een nen we nu in het levendige Prins vervelend karwei? Niks hoor: hy Hendrïkkanaal het teerwerk, zoals vindt het geweldig, dat de roestigheid Jan, Schaap dat enkele dagen aan een van de schuit onder zijn jonge handen stevige logger verrichtte, aanschou- langzamerhand wegvalt. En eentonig wen. 't Is ongetwijfeld een aardig is het ook niet, want de lui op de tafereeltje uit het bonte leven der logger kunnen af en toe wel tijd onderscheidene voorbereidingen. Een vinden om even over de boeg te han- vlot, emmers met teer, kwasten en een gen en een vrolijk babbeltje te wis man, die zijn materiaal op verant- selen. woorde wijze weet te gebruiken. Als Foto D. Kruyt „Ars aemüla naturaeexposeert Jaarlijks terugkerende gebeurtenis Ars aemula naturae" exposeert weer. Dat is zo ieder jaar het teken, dat we zomer naderen. Wy zijn daar altijd blij om; nieuwe zomermantels en -jurken r ken de oude, slapende dingen van de Lakeujial weer wakker; en het we zien met onze Leidse schilders is ieder jaar opnieuw een verrassing. Wie verleden jaar geweest is, moet deze tentoonstelling beslist óók gaan zien. Moesten wij toen schrijven, dat de qualiteit van het geëxposeerde merkbaar geleden had onder de omstandigheid, dat niet alles, wat in Gent was geweest, op tyd terugkeerde., nu moet ons van hart, dat er wel degelijk qualiteitswerk in de Schottenzaal van de Lakenhal wezig is! Uiteraard zyn er toppunten te wijzen, die des te hoger lijken, omdat ook talentvolle dilettanten mee-expose- ren. Maar het grote, in stille grijzen ge houden portret van Madeleine Bosch- Gans. door Walter Bosch geschilderd, dan ook wel héél mooi! Lode Sengers kwam deze keer zeer scheiden voor de dag: één doek en eenvoudige, smaakvolle schotel, die a; toont dat Sengers ook als ceramisch kunstenaar wel wat kan. Zyn „Opstan ding van Christus" is één zeer verfijnd- decoratief doek, ruim gecomponeerde ei^ bruine tonen geschilderd. Will Tweehuysen is deze keer met drie portretten aanwezig, naar het twee dimensionale strevende* composities AAN ONS ZAL HET NIET LIGGEN Eén dezer dagen werd mij per post d- Nieuwe Leidsche Courant toegezonden 20 April. Tot mijn verbazing zag ik op de voorpagina een foto van mij staan militair uniform. Boven deze foto stond: „Vandaag stellen wij U voor' Ik wist niet, dat de redactie van krant zulk een medeleven betoont met de jongens uit Leiden, die hun militaire plicht in de overzeese gebiedsdelen vullen. Langs deze weg breng ik mijn oprechte dank hiervoor. Het is altijd prettig, te weten, dat wij niet vergeten worden. Ziet er nu eindelijk naar uit, dat de restjes van de O.V.W.-ers in Juni het vaderland zullen terugkeren. Het inschakelen van deze jongens in d< burgermaatschappij zal wel enige moei lijkheden opleveren. Echter: met mede; werking van onze toekomstige werk gevers zullen deze moeilijkheden snel opgelos.t -zijn. Aan ons zal het zeker niet liggen, want vreugden en teleurstellingen ons deel geweest en daarop zyn. dus voorbereid. Bandoeng. Th. J. J. van der Pluym. vaak heel veel last voetballende mannen en jongens. Zon dagavond jl. was het zo erg, dat ik het huis ben uitgelopen om een agent op te scharrelen. Wie betaalt de kapotte rui ten? Ik wil nog even naar voren bren- dat voetballers uit verschillende straten zich verenigen en dan de Lop- senstraat tot terrein kiezen. Wil de po litie hieraan voldoende aandacht schen ken? Men zal haar dankbaar zijn. Een abonné uit de Lopsenstraat. Afzetting Ik vind, dat de Leid«e politie by de stille tooht langs het monument aan de Steenstraat wel wat te streng is geweest opzichte van de afzetting. De af stand tussen het kruis en het staande publiek was zo groot, dat velen niets hebben kunnen zien. C. J. v. C„ Hoge Rijndijk. Bloemencorso en bussen Naar aanleiding van het gestelde in de rubriek „Lezers schryven ons" en op genomen in de N.L C. van 27 April jl. delen wij U mede, dat wij met onze bus sen Lisse eerst konden bereiken, nadat het corso weder de grote weg in deze gemeente had verlaten. Door de grote vertraging in de loop in het corso werd het publiek onge duldig. Terecht heeft 1®en onze aldaar dienst doende controleur op hem gestelde vra gen geantwoord: „Als U niet op de te rugkomst van het corso wilt wachten, loopt U dan naar Sassenheim (Noord). Op dat punt is de verkeersweg eerder vrij dan in Lissé, dus treft U daar ook eerder een vervoersgelegenheid aan bussen om naar Leiden te reizen". Onzerzijds kon geen andere regeling worden getroffen, omdat de vertraging de loop van het corso zulks ten enen male onmogelijk maakte. Hoogachtend, Noord-Zuid-Hollandsche Vervoer Maatschappij N.V. De Directie, (w.g. Jurrissen) De kwestie „Gemeentebelangen" te Valkenburg. De heer S. M. Poot, Hoofdstraat 102, schryft ons: „Onder de titel „Een wanbegrip te Valkenburg weggenomen" publiceerde de N.L.C. op 29 April j.l. een schryven de heer burgemeester A. C. de Wilde te Valkenburg Z.-H. Naar aanleiding mag ik het navolgende opmer ken: De heer De Wilde komt in het einde /an zijn betoog tot de conclusie, dat vanneer een handelwijze van B. en W. emand onbegrijpelijk voorkomt, hierover eerst inlichtingen moeten worden inge wonnen. alvorens tot oordelen over te gaan. Met dit standpunt ben ik het vol komen eens, doch ik begrijp daarom niet, dat de heer De Wilde dan zelf ook eerst geen inlichtingen ingewonnen heeft, al- ns als vaststaand aan te nemen dat courantenverslag wel juist zou zyn. Immers ook hier geldt dc regel: „Wat Gij niet wilt dat U geschiedt, doet dat ooit «»ën ander niet". Had de heer burgemees-' gedurfde, knappe lijnen en levendig» blauwe en purperen kleuren. Geen por tretten dus in eigenlijke zin. maar abstracties van levende mensen, dienend om een vlak te vullen, om te spelen met hun contouren en de toevallige kleur van hun verschijning. Gezien deze tendens het portret van de zogende vrouw h minst geslaagd, omdat het niet radicaal genoeg is: zo is er plastiek in het haar en er is schaduw achter de figuur. Maar de baby in de wieg is knap geschilderd en de vrouw in het groen Tegenover Tweehuysen hangt het werk van J. van der Post en evenals bij Twee huysen valt bij deze schilder de kleur op: fel, licht, gedurfd. Naast deze kleur wordt Tweehuysen echter zacht en dromerig, Overigens verwaarloost V. d. Post de plastiek in zijn stilleven niet. Het doet wat verstandelijk aan, dit werk, mag er zijn! Natuurlijk ontbreekt de -vitale Lucai Verkoren op deze tentoonstelling niet Hij is er deze keer met enkele stilleven! in ernstige donkerblauwe toon, waarvan één met de gebeeldhouwde Christuskop, die hem al eens tot een groot doek inspi- reerdé. De Haagse school telt ook nog vel» volgelingen onder de leden van Ars. Zeer verdienstelijk werk zagen J. C. Roelandse (héél fijn van kleur zijn „gevelsteentje"!). J. B. Volkers (prachtig naakt) W. F. Tegelaar, L. Lasander W. J. Pasman. Moderner deed weer werk aan van J. Irish Stephenson, terwijl mevrouw P. H. C. Nanninga een reeks knappe tekeningen inzond. De tentoonstelling werd gistermiddag door burgemeester jhr mr F. H. sohot met Pianorecital Cor de Groot Ook met zijn laatste recital, dat geheel aan werken van Chopin gewijd was, heeft Cor de Groot aen overtuigend be wijs gegeven van zijn formidabel pianis tisch kunnen. De Groot behoeft nooit twijfel te zijn of een bepaalde passage al dan niet zal lukken. Hij speelt alle! met een souvereine beheersing en een ongelooflijk gemak. Nooit wordt hij ge heel door technische problemen in beslag genomen era daardoor kan hij zich o onderbroken aan de voordracht geven. De pianistische vertolking van de Noc- •turne in fis, de sonate in b en de 24 préludes was meesterlijk. Wij kunmen niet meer zeggen, dan dat wij de geheele avond superieur pianospel hebben ge hoord. Het heeft heel weinig zin om in details te treden. De Groot heeft zijn volkortien verantwoorde opvattingen over Chopin. Wel hebban wij ons afgevraagd, v m nu weer een Chopin-prog^immc speeld moest worden. Of liever, wij heb ben het ons niet afgevraagd, omdat da zaak volkomen duTdelijk is. De concert directie heeft natuurlijk De Groot uitge nodigd voor een Chopinconcert, omdat een goede opkomst verzekerd i! Maar is het niet jammer, dat door deze eenzijdige voorkeur voor Chopin vele be langrijke werken ongespeeld 'blijven? Hennie Schouten. BEVORDERING BIJ DE R. v. A. Bij de Raad van Arbeid te Leiden is met ingang van l'Mei 1949 bevorderd tot hoofdcommies de commies S. Melse. ter eerst informaties ingewonnen, dan hij gehoord hebben, dat de gewraakte zinsnede „Gezien de wonderlijke verde ling der huizen", niet door mij, maai door iemand uit de vergadering is ge bezigd, waarop mijn antwoord was: „Dal zegt U." Zo ook de opmerking: „De com- 'e is een jaar-geleden geïnstalleerd", welke opmerking noch door mij, noch door een der overige aanwezigen i; plaatst, doch vermoedelijk ter verduide lijking uit de pen van de verslaggever if gevloeid. De voorstelling, als zou de com missie nog niets toegewezen hebben ge had, is eveneens onvolledig weergegeven, daar ik hierbij zeer duidelijk gezegd Ik betreur het, evenals het bestuur de Vereniging Gemeentebelangen zeerste, dat dergelijke kwesties van terne aard in een dagblad moeten den behandeld. Gezien echter het feit, dat de heer De Wilde na een onderhoud met voornoemd bestuur weigerde zijn conclusies, gebaseerd op onjuiste bericht geving, te herroepen, zie ik mij genood zaakt U om plaatsing van dit artikel ta verzoeken,"

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2