Jlieuwc geihsctfe OTourant Soekarno en Hatta (al het vuren te staken weer) bereid Zullen „Grote Vier" met schone lei beginnen? Wist U ZATERDAG 7 MEI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millmeter (By contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7808 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATIOIS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,$tantuasticfj !s gfjeblcoen rnyn bert in tegtjeaspoet" Een accoord inzake Indië Maar eerst moet de republikeinse regering in Djocja zijn teruggekeerd Aneta seint uit Batavia: In de heden gehouden formele vergadering van de delegaties onder auspiciën van de Unci, verklaarde de voorzitter van de republikeinse delegatie, Moh. Roem: „Als voorzitter van de republi keinse delegatie ben ik door Soekarno en Hatta gemachtigd, om hun I persoonlijke verzekering te geven, dat zij voorstaan in overeenstemming I met de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari en zijn richtlijn van 23 Maart: 1. Bevel te geven aan de gewapende aanhangers van de republiek, de guerilla te staken; Samen te werken by het herstel van de vrede en handhaving van de orde; Conferentie in Den Haag met het oog 2. Deel te nemen aan de Ronde-Tafel- op de bespoediging van de onvoor- waardeUjke overdracht van de reëele en volledige souvereiniteit van de V.S.L" „President Soekarno en vice-president Hatta nemen op zich, dat zü erop zullen aandringen, dat zulk een politiek door de regering van de republiek Indonesië to spoedig mogeiyk na haar herstel in Djokja- wordt aangenomen". Na de verklaring van Moh. Roem, legde dr Van Roüen de volgende ver klaring af: „Ten eerste: De Nederlandse delegatie is gemachtigd te verklaren, dat zü met het oog op de plechtige belofte, zojuist door Moh. Roem aange kondigd instemt met de terugkeer van de republikeinse regering naar Djokja. De Nederlandse delegatie stemt voorts in met de instelling van één of meer gezamenlyke commissies onder aus piciën van de Unci voor doeleinden zo als: a. Het doen van de noodzakelijke onderzoekingen en voorbereidingen, wel ke voorafgaan aan de terugkeer van de republikeinse fbgering naar Djokja; b. Het bestuderen en advies geven betref- Gesneuveld in Indië De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de navolgende ver liezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: gesneuveld op 12 Maart: korp. B. J. Kronenberg uit Zwartsluis; 'op 17 April: sold. W. A. Visch uit Warmond; op 22 April: sold. C. van Zee uit Herwijnen; op 23 April: vaandrig D. van Nieuwen- huizen uit Baarn; op 27 April: sold. J. W. A. Dols uit Munstergeleen; op 28 April: sold. H. Dijkstra uit Een rum, J. Meerdink uit Leeuwarden, korp. F. M. van Oort uit Nijmegen, sold. B. Plagmeijer uit Sassenheim, serg. P. A. Pouwels uit Oeffelt, sold. F. M. N. M. Vermeülen uit Son; op 30 April: 1ste luit. J. Remynse uit Wolphaartsdijk. Groesbeek goedkoop in de bloemetjes Onlangs werden te Groesbeek bloem bollen in beslag genomen, welke naar Duitsland zouden worden gesmokkeld. De justitie gaf bevel de bollen te vernie tigen en politie wierp de 250.000 bloem bollen op de mestvaalt, waar ze mei laagje zand werden bedekt. De bevolking kreeg er echter de lucht van en op de vuilnisbelt krioelde het weldra van groot en klein.' Met zakken vol werden de bollen weggehaald. De Groesbeekse tuintjes' zijn thans overal omgewoeld en de bollen liggen er uit te botten. Wie weet of Groesbeek straks nog geen opgeld doét als bollencentrum. „Queen Wilhelmina" wordt politie-kruiser Naar de „Nieuwe Leidsche Crt." ver neemt, zal de duikbootjager „Queen Wil helmina" welk schip van de Amerikaanse marine destijds door Franklin D. Roose velt aan koningin Wilhelmina geschon ken werd, op de Noordzee als politie- kruiser voor de visserij worden gebruikt. Het schip, dat in de afgelopen weken op de marinewerf te Den Helder voor nieuwe doel is ingericht, zal morgen Rotterdam komen voor enkele on bare voorzieningen. Onder meer moet de „Queen Wilhelmina" in de demagne tiseer inricKing in de Waalhaven worden behandeld. Het schip zal waarschijnlijk ligplaats nemen aan de Parkkade. Ook in Eysden is een oorlogsmonu- Vandaag stellen wij V voor: Dpi. sold. A. W. VERKERK Onze vriend A. W. Verkerk viert van- iag in Indonesië zijn verjaardag. Geluk gewenst! Hij vertrok óp 30 Mei 1947 met de „Johan de V/itt" naar zijn nieuwe be stemming en is ingedeeld bij het garde regiment jagers. Uit zijn brieven blijkt Wel, dat hij zeer enthousiast is over het prachtige Indische landschap, maar toch... Wie kan niet raden, wat er volgt? Natuur lijk: Ook soldaat Verkerk verlangt terug naar de lage landen van Hazerswoude. De familie kon ons niet helpen aan een foto, waarop de jarige alleen staat. Dat U niet erg, wat dit plaatje getuigt van goede kameraadschap, voor het bestaan van een soldaat in de tropen een onmis bare factor. Zijn vrienden leven vandaag In't bijzonder met hem mee!- fende de maatregelen, welke genomen moeten worden ter uitvoering van de staking van de guerilla en dë samen werking bij -het herstel van de vrede en de handhaving van orde en rusf. Ten tweede, de Nederlandse Regering stemt er mee in, dat de republikeinse regering vrij zal zün en faciliteiten zal hebben om de haar geëigende functies in het gebied, bestaande uit de Djokjakarta, uit te voeren. Dit is een stap genomen in het licht van de richtlyn van de Veiligheidsraad van 23 Maart 1949." Fruitexporteurs vrezen voor de gebakken peren De nieuwe exportregelüng voor groen ten en fruit naar Duitsland, die het initiatief aan de exporteurs zelf laat, is met gemengde gevoelens ontvangen. De Duitse maximumprijzen en de dreiging vam hoge importheffingen zouden slechts geringe kansen tot enig profijt laten. Van dit inzicht getuigt de volgende adver tentie in het „Vakblad voor de -groot handel in aardappelen, groenten en fruit": „Combinatie van exporteurs naar Duits land zoekt kapitaalkrachtig persoon om gezamenlijk naar Duitsland groenten en fruit te exporteren. Verlies gegaran deerd. winst uitgesloten. Brieven on derenz. Zeven landen, n.l. Amerika. Australië, Canada. Guatemala, Haiti, Panama en Uruguay, hebben in de politieke com missie der V.N. een gezamenlijke, reso lutie ingediend, waarin Israël een vre- delivend lid genoemd wordt, dat als 59ste V.N.-lid moet worden toegelatea De noodregering erkent geen accoord Zy eist terugtrekking der Nederlanders en onvoorwaardeiyk herstel. Volgens een Ass. Press-telegram uit Singapore heeft de republikeinse nood- regering op Sumatra dooi; de radio laten bekend maken, dat de gueri.llatroepen geen enkel bevel- tot staking van hef vuren zullen nakomen tenzij dé republi keinse troepen de streken, die zij op het ogenblik bezet houden, duurzaam in han den krijgen, en de Nederlandse troepen zich uit hun huidige stellingen terug trekken. De terugtrekking van de Nederlandse troepen was noodzakelijk als waarborg tegen de sluwe Nederlandse tactiek, daar de Nederlanders het immers niet beneden hun waardigheid hebben geacht, orin deel te trekken uit 'militair gunstige situaties, ontstaan na de uitvaardiging de order óm het vuren te staken, zogls gebleken is op 21 Juli 1947 e December 1948. Het onvoorwaardelijk herstel van de regering van Soekarno en Hatta moet geschieden overeenkomstig de resolutie van de Veiligheidsraad 28 Januari j.l. Als hieraan voorwaarden zouden worden verbonden, dan we weder een grond geschapen, om een latere Nederlandse aggressie te rechtvaardigen, aldus zou de noodregering volgens de lezing van het republikeinse bureau Singapore hebben verklaar#. (Zoals wf gisteren reeds in een deel izer editie meldden, is er volgens Reu ter te Batavia een plan opgesteld, waar bij Nederland hét sultanaat Djokja aar de republiek afstaat, terwijl de republi keinse leiders persoonlijk er op aan zou den dringen, dat het vuren gestaakt wordt en dat de republiek de conferentie in Den Haag zal bijwonen. Red.). WEG MET,HET IJZEREN GORDIJN". Een aantal meest jeugdige demon stranten, van het soorfc-dat, zoals we meld- Heerlen de reclameplaten vooi de film ,;Het ijzeren gordijn" besmeurde, heeft nu in het theater zelf getracht, een voorstelling van deze film te verstoren. Halverwege de voorstelling schreeuw den zy „Leve de vrede" en „Weg met die fascistisohe film". Negen schreeuwers werden naar het politiebureau gebracht. hen bleek een flesje met stink - bommenvloeistof bij zich te hebben. NOG GEEN CONTACT TE BERLIJN OVER OPHEFFING BLOKKADE De ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier zullen waarschijnlijk al hun oude documenten opbergen en met een schone lei beginnen by hun vierde poging om te Parijs een Duits vredesverdrag op te stellen. Volgens Britse auto riteiten beginnen de ministers met een blanco agenda, hetgeen betekent, dat nieuwe Russisqhe en Westelyke plannen voor een regeling voor geheel Duitsland gevormd schynen te worden. Intussen zyn de Britse, Amerikaanse en Franse des kundigen inzake Duitsland, rustig begonnen van gedachten te wisselen over de, ter conferentie te voeren, strategie. Terzelfdertyd echter wensen zij de indruk te vermijden, als zouden zy bezig zyn tegen Rusland een soort „samenzwering" te vormen. Dr Philip Jessup zal dit weekend naar Parys vliegen, om met Franse officiële personen te spreken over voorbereidin- >n voor de conferentie. Men is het er algemeen over t dat één van de Gaarste problemen, die de Westelyke mogendheden in Parijs te verwerken krijgen, het verwachte Rus sische voorstel zal zün, om de bezettings troepen terug te trekken. Het is njet aan te nemen, dat zy een dergelyk ver zoek zouden inwilligen. Zeker is, dat de geallieerden met betrekking tot de meeste, zo niet alle problemen, een ge- meenschappeUjk standpunt zullen inne- n. Volgens een uit de Russische pers Berlyn te vormen beeld, zouden de Russen zich ten doel stellen om Duits land permanent uit te sluiten van de ve Raad voor West-Europa ey het Atlantisch Pact. Voorts wensen zy het Ruhrstatuut te doen vervallen en er kenning te verkrijgen van Ruslands be langen by dit vitale gebied. In Berlyn is intussen nog steeds geen contact tussen de Westelyke mogend heden en het Sowjet-Ajlitaire bestuur de technische regeling voor de op heffing der blokkade tot stand gekomen. Generaal Robertson, de Britse militaire gouverneur, deelde overigens gisteren mede, een bespreking in details op Ber- West-Duitse grondwet in tweede lezing goedgekeurd Schaduw-regering" zal belangen te Parijs bepleiten De te Bonn vergaderende Westduitse constitutionele vergadering heeft giste- de ontwerp-grondwet in tweede le-l zing met 47 tegen 2 (communistische) stemmen en 15 onthoudingen goedge keurd. Voorts wees de- vergadering 18 de meest vooraanstaande leden uit haar midden aan, om een „interim commissie" te vormen, die tot taak heeft het werk van de toekomstige federale Westduitse regering voor te bereiden. Van deze „schaduw-regering" wordt echter ook venvacht, dat zy tydens de komende viermogendhedenconferentie als woordvoerdster der W.-Duitse bevol king zal optreden. Twee afgevaardigden van West-Berlyn, n.l. de sociaal-demo craat, dr Otto Suhr, en de chr.-demo- craat, Jakob Kaiser, hebben zitting in de commissie. Morgen wordt de consti tutie in derde en laatste lezing behan deld. Kurt Schumacher, de voorzitter der sociaal-democratische party, ver klaarde, dat zün party aan Frankfort boven Bonn de voorkeur geeft als zetel van de toekomstige federale Westduitse regering. Uit alles blykt wel, dat te Bonn haast wordt gemaakt, om de ontwerp- grondwet gereed te hebben, voordat op 23 Mei de „Grotè Vier" gaan confereren. ïyns niveau „niet essentieel" te achten. Hoewel de politie van de Oostelyke sector de West-Berlyners gisteren enige uren toestond aardappelen te halen in de Sowjetsector, is dit later op de dag weer verboden. Na de opheffing der blokkade zullen uit de Britse zone da- gelyks 18 treinen tenminste 8000 ton goederen naar Berlyn vervoeren. De spoorwegarbeiders in West-Berlyn heb ben gisteravond zo goed als unaniem besloten in staking te gaan, tenzy zij in de toekomst in Westmarken betaald zul len worden. Vooral het geld zal by de opheffing der blokkade nog vele moei- lykheden opleveren. Prins Bernhard bezocht Paleis te Laeken Minister van den Brink onders Tijdens het bezoek, dat Prins Bern hard en minister van den Brink gisteren aan Brussel brachten, heeft de Belgi sche minister Moens de Fernig aan prof. van den Brink de onderscheiding van het Grootlint in de orde van de Kroon van België uitgereikt. Na het banket in het Brusselse stad huis begaven de hoge Nederlandse gasten zich naar het Paleis te Laeken, wa< een bezoek aan Koningin Elisabeth brach ten. Gisteravond was er een intiem diner in de Nederlandse ambassade. Daar heeft Prins Bernhard de nacht' doorgebracht. Vanochtend vertrok hij per vliegtuig uit Meisbroek en landde een uur later op Soesterberg. Soldaten verspreidden wee communistische lectuur Voor dè krijgsraad te- velde-Zuid werd gisteren een jaar gevistraf (m.a geëist tegen de dienstplichtigen P. H._ Langen- dijk ep Eric Mol, beiden Wegens het ver spreidén van- verboden; lectuur. Langen- dijk had in Februari' j.l. in de Hotel- kazème te. Utrecht hfdrukken verspreid brieven, waarin b.m. stond, dat TNI- soldaten na gevangènnetnimg tydens de tweede politie-actie, eerst half dood den geschopt en daarna een nekschot kregen. Mol had ih Huis ter Heide pam fletten rondgedeeld over dé demobilisatie. Uifspraak 13 Mei. Javaanse bedienden aan groot gevaar ontsnapt Een hofmeester van de Mij Nederland, die gisteren zijn ronde maakte door de :.g. kraton, het logies van de Jav< bedienden der maatschappij in A'dam, kwam in een van de slaapzalen tot de ontstellende ontdekking, dat het mi deel van de slapers bewusteloos whs. Zy bleken een salamanderkachel te hebben aangemaakt en de klep te hebben geslo ten. Door snel ingrijpen kon een kolen dampvergiftiging worden voorkomen. In enkele gevallen moest van een zuurstof apparaat gebruik worden gemaakt. Gratie verleend Gratie is verleend aan VJan Ale Visser, tot de doodstraf veroördéëld bij senten tie van het B.G. te Groningen. De dood straf is veranderd in levenslahge gevan genisstraf. In Loosduinen, loopt een varken rond met maar liefst 6 poten, waarvan er echter twee de grond niet raken. De heer Van Veen, Heemskerckstraat 13, is er de gelukkige eigenaar van. Gefeliciteerd! Zonder papieren naar en van nieuw Nederland Van vanmiddag 12 uur af mag men de geannexeerde grensgebieden zonder spe ciale vergunning betreden. Ook de we Nederlanders" mochten zich van dat moment af vrij door het overige Nederlandse gebied bewegen. Clay tot „En i k zou zeggen we blijven tóch" De verplichte verzekering tegen werkloosheid Het Rijk zal niet meer dan 1/3 bijdragen Thans is' de M. v. A. verschenen op het wetsontwerp betreffende de verplichte erzekering tegen werkloosheid, hetwelk n Jajiuari van het vorig jaar ^verd gedieyd. DaaruiSdjlijkt, dat de Regering niet bereid is de overheidsbijdrage voor de werkloosheidsverzekering hoger te stel len dan '/3 gedeelte. Alleen by een werk loosheid van buitengewone omvang kan de Rijksbijdrage worden verhoogd tot uiterlijk dé helft der kosten. Verhoging an de Rijksbijdrage van tot de helft >u de kosten van het Rijk van. f 60 tot 90 millioen doen stijgen. De bestaande wachtgeldfondsen zullen moeten worden gereorganiseerd. De taak van de risicofondsen bouwbedrijven en aanverwante bedrijven zal door een of meer wachtgeldfondsen van de nieuwe regeling moeten worden overgenomen. Aan de wens om een algemene grens an 5 pet vast te stellen,, welke de totale premie voor het bedrijfsleven niet boven mag gaan, menen dé ministers niet te. kunnen tegemoet komen. Indien bij de uitvoering der wet mocht blijken, dat voor de layd- en tuinbouw bijzondere maatregelen moeten worden getroffen, zou het georganiseerde be drijfsleven in de land- en tuinbouw daar toe de nodige foorstellen kunnen, doen. Ook zouden bij afzonderlijke wet voor de groep land- en tuinbouwarbeiders regelingen kunnen worden getroffen, doch de ministers gevoelen daarvoor óp het ogenblik nog weinig. De Regering heeft nog niet definitief bepaald, of er ook een regeling voor de zelfstandigen zal komen, is' geen bezwaar, dat de vakver enigingen worden ingeschakeld door de uitkeringen aan haar eigen leden uit betalen Dr Daniël Malan, de Zuidafrikaanse premier, is gisteren in Kaapstad terug gekeerd van zijn bezoek, aan Europa. DAT gisteren met een feestelijk ver sierde trein de nieuwe spoorwegaanslui ting van het industrieterrein te Middel burg DAT M. Polak te Middelburg het ge meentebestuur aldaar vier oude munten aanbood, welke bij het bombardement van het stadhuis verloren waren gegaan, doch tussen non-férro metalen werden te ruggevonden. DAT het voormalige derde grensbatal- jon dit jaar op 15 Mei te Roosendaal zijn gevallenen herdenkt. DAT de zomerdienstregeling der Bra bantse Buurtspoorwegen en autodiensten, welke 15 Mei ingaat, ingrijpende veran deringen vertoont en pok diverse trajec ten worden gewijzigd. DAT het echtpaar Boesman en de heer De Vos Klootwijk uit Den Haag de ballon zullen bemannen, die op Hemelvaartsdag in Nijmegen opstijgt t.b.v. het kamp der invalide padvinders. DAT te Groenlo een auto tegen een boom rëed, waarbij drie personen uit Winterswijk, o.w. de directeur en de voorz. van de zuivelfabriek, ernstig wer den gewond. DAT te Kampen de middenstandsten toonstelling „Kampen roept" door de Commissaris der Koningin in Overijsel is geopend. DAT thans de eerste 46 Walcherse boe- ;n zijn aangewezen voor een bedrijf in de N.O.-polder en daar in totaal 3000 ha (150 bedrijven) zijn gereserveerd voor landbouwers, die door de herverkaveling van Walcheren zonder bedrijf komen. DAT bij de besprekingen op 11 Mei a.s. tussen de Stichting van de Arbeid en de Ned. Bioscoopbond over de loonsvoor waarden ook de r k. bond betrokken is. DAT de fabriek .Aurora", waar het be kende kunstaardewerk uit Workum wordt vervaardigd, de oude cokesoven heeft vervangen door een electrische. DAT de Ver. van vrienden van het Nat. Park Hoge Veluwe yrerd geconstitueerd en op het graf der familie Kröller-Müller een gedenkteken wordt geplaatst. DAT het stoffelijk overschot van de 75-j. Leger des Heilscommandante M. J. v. d. Werken gisteren te A'dam werd begra ven en de commandant v.h. L. d. H. in Nederland, Ch. Durman, 's avonds een ge- denkdienst leidde. DAT de Benelux-spoorwegcommissie, te Maastricht bijeen, aandrong 'op electrifi- catie van het traject A'dam-Brussel. DAT de Doornse burgemeester, J. H. I. baron van Nagell, benoemd is tot di- ecteur van de Nederlandse kastelen- tichting in Den Haag en het bureau van e nieuwe directeur te Doorn is geves- igd. DAT 90 pet der bevolking van Velden zich uitgesproken heeft voor afscheiding an Arcen en aansluiting bij Venlo. DAT de schilder en beeldhouwer Piet Peters, de stichter van de Tegelse Passie spelen, Maandag 60 jaar wordt en zich binnenkort in Maastricht gaat vestigen. DAT de fa J. v. d. Ven te Tilburg met f 601.000 laagste inschrijfster was voor de bouw van 71 woningen aldaar (hoogste bedrag f 800.000). DAT de Visserij Mij Kennemerland over 1948 eeh winst maakte van f 46.527 (v.j. f 43.639) en 11, pet (onv.) wil uitkeren. DAT de Algemene Bouwarbeidersbond van 20-22 Juni in Arnhem congresseert. DAT het Tweede Kamerlid* Stokvis (CPN) schriftelijk aandrong op invoering van een algemene trekdierenwet en spe ciaal op verbetering van het lot van woonwagenpaarden. DAT op 20 Mei te Schaarsbergen bij Arnhem al de onderscheidingen worden uitgereikt, die bij de lintjesregen werden toegekend aan leden van de hulpverle ningsdienst in ons land. DAT de 75-j. Groningse wethouder D. Triezenberg (AR) gisteren is overleden en hij als Statenlid wordt opgevolgd door de Ulrumse burgemeester H. Ottevanger. DAT minister In 't Veld gisteren de eerste steen legde van 146 montagewonin- gep (systeem William Pont) aan de In- sulindesingel te Vlaai-dingen. DAT op 14 Mei in het Openluchttheater „Klein Zwitserland"te Nunspeet de grootste openluchtbioscoop van Neder land (2500 zitplaatsen) in gebruik wordt genomen en er elke Zaterdag, in het volle seizoen ook bp Woensdag, voorstellingen vyorden gegeven: DAT tot voorz. van de contactcommissie van werkgeversorganisaties voor het weg vervoer is benoemd dr ir J. G. J. C. Nieuwenhuis, Ifdam, en tot voorz. van de afd. goederen- en personenvervoer resp. E. v. Donkelaar, Ede, en J. Innemee, Den Haag. DAT het fronzen kruis is toegekend aan de overste der mariniers H. O. Roms- winckel en aan de tijd. sergeant der ma riniers L. Spa, resp. voor moedig gedrag tijdens de bezetting en-by de politiële ac tie i i 1947. DAT de Raad van Beroep de ex-wtnd- hoofdred. van het Dagblad v.h. Zuiden, H. M. Wijnhovem, voor 8 jaar ontzette, ingaande 18 Sept. 1944 (Comm. v.d. Pers zuivering 12 jaar) en B. Uiterwijk Win kel, o.m. Haags corr. van de Arbeiders pers, voor 12 jaar, ingaande 5 Mei 1945 (oorspronkelijk 20 jaar). DAT de Nèd. Gist- en Spiritusfabriek te Delft 7 pet (onv.) dividend en 5 pet (önv.) arbeidsdividend uitkeert. DAT im Steenwijk een poes twee pas geboren '-eekhoorntjes, wier nest door een ekster was geplunderd, grootbrengt. DAT het eerste van de 68 houten hui zen iin ruil voor pootaardappelen uit Oostenrijk ingevoerd, en door een Haag se onderneming in max. 8 mnd. voor f 18.000 wordt opgetrokken te Oegst- geest bijna afgebouwd staat. DAT Beene Jans Bles en Tietje Rege ling te Langweer (Fr.) op 11 Mei 60 jaar getrouwd zijn. DAT te.Stédum, 75 jaar"oud, Maurice Maeterlinck plotse- ling overleden Nobelprijswinnaar voor de literatuur. In zijn villa te Nice is gisteren op 87- j. leeftijd overleden de Belgische schrij ver en dichter Maurice Maeterlinck, die in Gent werd geboren, daar de doctors titel in de rechten haalde en zich daarna op literatuur toelegde. Sinds 1887 v de hij in Frankrijk en de oorlog bracht hij in Amerika door. In 1911 kreeg Mae terlinck de Nobelprijs voor literatuur op zijn 70ste verjaardag werd hij graaf. Zijn eerste dichtbundel „Serres Chaudes" verscheen in 1889, in 1890 gevolgd door zijn drama „La Princesse Maleine". Daar na kwam,.een reeks .van toneelstukken,, die- meest in een legendarische sfeer en met behulp van symbolen, zielsconflic ten behandelen, waarbij voortdurend het gevoel van het mysterie in en buiten de mens wordt gewekt. Zo b.v. zijn meest beroemde werk „Pélléas et Mélisande", waarvoor Debussy en Fauré muziek schreven. Eveneens algemeen bekend is essay „Het leven der bijen", alsmede vertaling van Ruusbroec's sieraad van de geestelijke bruiloft". Een zijn dood wandelde hij nog de tuin van zyn chateau „Orlamonde" had gewerkt aan een nieuw boek „Memoires de mon coeur". Vermoedelijk een hartverlamming overleden. Zijn eigenlijke naam is Polydore Marie Bernard Maeterlinck. MINISTER MANSHOLT VOLGENDE WEEK NAAR ZWITSERLAND. Minister Mansholt gaat van 9—12 Mei naar Zwitserland, waar hij de gast van het kanton Bazel. Dinsdag bezoekt hij de Zwitserse jaarbeurs aldaar Woensdag gaat hij met de heer Kohli, Zwitserse gezant in Nederland, n Zürich. „Voice" en B.B.C. gaan Russische storingen doorbreken Nu de blokkade van Berlyn op haar eind schünk te lopen, is er een nieuwe koude oorlog ontstaan, n.l. in de aether. De B.B.C. en de „Stem van Amerika" hebben aangekondigd, dat zy met ver eende krachten zullen proberen de Rus sische luisteraars te bereiken, ondanks het feit, dat de Russen de „Voice" en de B.B.C. zwaar storen. Met ingang van heden zullen 61 zenders tweemaal per dag worden gebruikt. Men heeft hoop, dat er zodoende toch nog verstaanbare geluiden door de Russische storingen zullen heenkomen. De B.B.C. gaat 135 minuten in plaats van 75 uitzenden en de „Stem van Amerika" 150 i.p.v. 90. Prinses Margaret bU de paardenrennen Prinses Margaret Rose is gistermiddag te Rome aangekomen .Samen met de Italiaanse president Luigi Einaudi be zoekt zij ihet internationale paardensport- tournooi. Zij werd enthousiast ontvangen. Chr. levenshouding ook allerminst vreemd, dat het liberalisme in de vorige eeuw en later het socialisme en het communisme hun pijlen op het Christendom richtten. Waar men het bestreed, daar lag het voor de hand, dat ook de Christenen, de belijders van het Christendom, slacht offer werden van die bestrijding. De Christenen hebben die bestrijding steeds aanvaard, gedachtig aan het Schriftwoord: „Zy hebben Mij gehaat, zy zullen ook u Men was eigenlijk min of meer óp zijn hoede, wanneer men door de wereld geprezen werd. Men achtte het eigenlijk vanzelfsprekend, dat de Christelijke levenshouding, gebaseerd op de beginse len naar Gods Woord, werd afgewezen en critiek ondervond. Men kon het be grijpen en het stemde tot droefheid, dat de levenshouding van Christenen oor zaak was, dat sommigen zich van het Christendom afkeerden. Maar dan was die critiek veroorzaakt door het niet leven conform de eis van de Schrift. De critiek op het Christendom is ook vandaag nog niet verstomd, maar wel is anders geaard dan vroeger. 'andaag richt de critiek zich weer vooral op de Christelijke levenshouding. Het opmerkelijke daarbij is echter, dat die critiek thans komt uifr de kring der genen. die tot de Kerk behoren. Nu moeten we steeds openstaan voor critiek. Wanneer men onze levenshouding confronteren wil met de Schrift, dan mogen we daar niet onder uit willen komen. Maar toch dient men voor die hedendaagse critiek uit Christelijke kring voorzichtig te zijn. Wanneer een R.-K. priester in Ame rika schrijft, dat we de wereld niet kun- redden met een Marshall-plan, met pakketzendingen of een luchtbrug naar Berlijn, dan stemmen we daarmee in. En zijn het volmaakt met hem eens, als hij verder schrijft dat de mensheid niet door zichzelf gered kan worden, maar alleen door alle woord, dat uit Gods mond uitgaat. We willen zelfs zijn critiek aanvaar den, al$ hij betoogt, dat we de schuld oor ontkerstening van de wereld niet in de schoenen mogen schuiven van de niet-Ohristenen, maar die bij ons zelf moeten zoeken Het is hun schuld, maar onze schuld, om dat wij als Christenen het Christendom niet op de juiste wijze in praktijk heb ben gebracht. Het zijn bekende en veelszins sympa thieke klanken. Maar als deze priester dan dit niet in praktijk brengen van het Christendom motiveert met de uit drukking: .Or.ze godsdienst is revolution- wijzelf zyn conservatief", dan worden we toch even voorzichtig. Want het is juist dit argument, dat vandaag opgang maakt. Het is het argu ment, dat b.v. dr Dippel steeds gebruikt. Het argument, dat men in de doorbraak te, era tuur steeds tegenkomt. De crjtiek richt zich dan niet rechtstreeks tegen het Christendom, maar tegen de levenshou ding van de Christenen. Men kan het omschrijven als een tegenstelling tussen belijden en beleven. Maar wie menen mocht, dat deze tegen stelling het oog heeft op een tekort, in 't beleven, op een Christelijke levens houding, die niet honderd procent is„ die vergist zich schromelijk. Want de tegen stelling die men vandaag maakt, de cri tiek, die men thans oefent, is radicaaL ïen kwestie van meer of minder goed, maar van goed of fout- Men wijst onze Christelijke levenshou ding af als zijnde voor honderd procent fout. In de gedachtegang van dr Dippel b.v. staat de conservatieve Christelijke levens houding het revolutionnaire karakter van het Evangelie in de weg, is ze daarmee in flagrante tegenspraak. Ze kan data Christelijk heten, ze is in wezen on christelijk. We hebben, zo zegt men, ons onttrok- -n aan de revolUtiontnaire kracht van het Evangelie. We hebben ons veilig ge steld. We zijn de wereld uitgevlucht en hebben ons verschanst achter de wal- van onze Christelijke politieke party, :e Ohristelyke vakbeweging, onze Christelijke school enz. Daar zitten we knus bij elkaar, maar de wereld laten de wereld. We missen de moed om midden in de wereld te gaan staan, we durven niet te getuigen, we zijn bang voor de smaad etn de hoon, die dan ons deel zouden worden. De lezer ziet, deze critiek is niet zacht zinnig. We zijn verstarde mensen ge worden, die geen oog hebben voor de dynamische, steeds doorwentelende, revo lutionnaire kracht van fiet Evangelie. Wij zetten schotten en schotjes, waar het Evangelie juist ruim baan wil hebben. Deze critiek raakt onze Christelijke levenshouding in zijn geheel, raakt die in haar fundamenten, ondermijnt in feite heel onze Christelijke samenleving. Daarom dient deze critiek, ondanks mogelijke sympathieke klanken, te wor den afgewezen. want niet alleen de Chris telijke levenshouding, maar het Chris tendom, ja de Schrift zelf is hier in het geding. Daarover in een volgend Zaterdag- artikel. Prijsaanduiding ook voor vrije artikelen Ook voor de artikelen, waarvan de prijzen zijn vrijgelaten, blijven dc prijs- a^nduidingsvoorschriften ten volle van kracht. Aldus deelt het directoraat-gene raal voor de Prijzen mede. Deze artike len moeten ln de étalages dus eveneens var. prijskaartje zijn voorzien. WEERBERICHT Koud tveer Tot morgenavond verwacht De Bilt: In het Zuidoosten van het land aanvan kelijk nog enige regen. Overigens een koude nacht met weinig bewolking en hier en daar nachtvorst. Morgen wisse lende bewolking, overwegend droog Zwakke tot matige wind tussen West en Noord. Tamelijk koud. (Opge maakt te lOjUur-) ZON EN MAAN. Zondag, 8 Mei. Zon op 4.58, onder 20.15. Maan op 14.50, onder 3.36 uur. Maandag, 9 Mei. Zon op 4.57, öoder 20.17; Maan op 16.19, onder 3-48 uur. 12 Mei VM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1