„Indien wij hen vergeten, rechterhand ziclizelve Ook de Sleutelstad herdacht de gevallen land- en stadgenoten dan vergete onze De boer als zinnebeeld van standvastigheid NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 5 MEI 1949 „Er moet ook dankbaarheid voor het verzet zijn (Van onze verslaggevers). Nederland heeft gisteren zyn doden herdacht. In de steden en dorpen hebben de mensen zich verenigd om de nagedachtenis van de gevallen mannen en jongens op waardige wyze te eren. Men trok naar begraafplaatsen, naar plekken, waar in de oorlog helden voor de lopen van het vuurpeloton hebben gestaan, naar monumenten, kerken en zalen. Kerkendie wyzen naar de Ene, Die het Leven is. Ook Leiden heeft in diepe aandacht stilgestaan bij het grote werk der wak kere strijders, die hun leven lieten tot behoud van de kostbare geestelijke waarden. dachte even terug greep naar de jonge Eerbied voor het verzet Drie gebouwen waren nodig, om hen, die de doden wilden herdenken, te be vatten, en wel de Zuiderkerk, de Stads gehoorzaal en het Leidse Volkshuis. Ds A. K. Straatsma, Ned. Herv. predikant te Den Haag, en pater W. Sluys O.F.M. te Haarlem, spraken in de geheel be zette Zuiderkerk. Onder de aanwe zigen waren o.m. burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot en zijn echtgenote. Ds Straatsma wees er allereerst op, dat men hier was saamgekomen om te rug te denken aan de bezettingstijd, die vol was van onwaarachtigheid. Het le ven werd toen hoe langer hoe grauwer en valer en slechts het geloof in en het beroep doen op de Gerechtigheid, d.i. God, heeft ons door deze verschrikke lijke jaren heengeholpen. Maar ook het verzet in de ruimste zin, van Mei 1940 tot Mei 1945 te land, ter zee, in de lucht en ondergronds. Eerbied had spr. voor dit verzet. De Duitsers hadden daar slechts één woord voor: aussichtslos. En was 't ook niet hopeloos? Denk aan de strijd van ons leger in de Meidagen van 1940; aan Karei Doorman, die uitriep: „Ik val aan, volg mij"; aan de jonge mannen en vrouwen in hun verwoed verzet tegen de Ge stapo. Hopeloos? Hier waren men sen aan het werk, die de uitkomst niet berekenden, harten, die niet konden berusten. Maar er was ook verbijstering na de bevrijding. Wat werd er over alles nog wat gemopperd. Verbijsterd i spr. geweest over het feit, dat een jon gen, die zjjn leven door zijn werken bij de illegale pers had ingezet en weken, nadat de Duitsers hem te pakken had den gekregen, in het volkomen duister was opgeborgen geweest, maar dewerkers niet had verraden, een jaar na de bevrijding nog zonder werk was Er moet ook dankbaarheid voor hel verzet zijn. De nabestaanden van de ge vallenen mogen niet vergeten worden. Z\j, die vielen, liggen onder het kruis en dat kruis is het teken van de winning uit de dood. Spr. hoopte harte, dat ons volk in al zijn verscheiden heid zou terugkeren naar de plek onder het Kruis, van waaruit een democrati serende boodschap uitgaat en men waar lijk leert strijden. Pater Sluys beklemtoonde, dat de ge vallenen recht hebben op onze bewon dering, dank, eerbied en hulde. De hel den redden een land in oorlogstijd. Een volk, dat zjjn helden zou vergeten is onverschillig en decadent, zonder idea len en deugden. Als priester voelde spr. zich geroepen beschouwingen van ver troosting en stichting aan de nabestaan den der gevallenen te geven. Hij tekende de ommekeer, die er vaak in de cellen plaats vond en gaf de mening van dt R.K. kerk weer over het leven na dc dood. Onder meer sprak hij over de toe stand van de zielen in het vagevuur. Tijdens de rede van pater Sluys heb ben we ons afgevraagd, of we werkelijk bij een nationale dodenherdenking ren. We konden ons niet aan de indruk onttrekken, dat deze priester de zin het herdenken, dat toch voor het gehele volk in al zijn godsdienstige schakerin gen is bedoeld, heeft voorbij gezien. En het kan niet anders, of bij vele andere niet-Rooms-Katholieken zijn deze zelfde gedachten opgekomen. Wanneer de Rooms-Katholieken zich niet kunnen onthouden van het maken van propaganda voor hun leer, is dan misschien toch beter, dat zij aparte diensten houden? Dit gescheiden herdenken zouden wij «venwel ten zeerste betreuren. terug greep man, aie in 1943 in een cel gezeten, de wens uitsprak, dat er later een ras van mensen zonder strijd zou wezen, dat zich zou herinneren hoe het was en zijn kinderen er van zou vertellen. Herinne ren, want niet voor niets zegt het spreek woord, dat de tijd alle wonden heelt. Na vier luttele jaren moet worden ge constateerd, dat men een zwak geheu gen heeft. „De honderdduizenden Neder landers, die in de oorlog en bezettings tijd zijn omgekomen, hebben ook een maal hun illusies gehad van vrede en geluk, maar hun bleef alleen ,een ster venssnik. Wanneer .wij de doden in dit uur her denken, dan doen we dit niet om hen op een »voetstuk te plaatsen. Dit zou immers een kloof scheppen tussen hen en ons, die hun werk voor de vrijheid moeten voortzetten, aldus rector Son- Voor onze jongens in Indië is deze herdenking nog veel moeilijker dan voor ons, want het is niet alleen moeilijk om te strijden voor vrij heid en recht., maar bovendien is deze strijd ondankbaar. Spr. eindig de met de woorden van Prinses Wil- helmina, flat ons land alleen een I zekere toekomst tegemoet gaat in een waarachtig beleefd en prakti- i serend Christendom. De aanwezigen zongen hierna staande het eerste couplet van het Wilhelmus, waarna twee minuten .-stilte in acht werd genomen. Hierna zong men het zesde couplet van ons volkslied. Vervolgens werd dr W. G. van Har- renstein naar het spreekgestoelte geleid en deze oud-leger en vloot-predikant in algemene dienst herinnerde aan de vi schrikkelijke Mei-dagen van 1940, toen onze doden op de Grebbeberg in allerijl ter ruste werden gelegd. Indien wij hen vergeten, dan ver gete onze rechterhand zichzelve, al dus spr., die voorts een eresaluut bracht aan de moeders, vrouwen en meisjes in ons volk, voor hun hou ding. Een klein volk kan groot zjjn, wanneer het de weg der gehoor zaamheid kiest. Indien wij onze taak en onze roeping vergeten, dan is er zeker geen toekomst. Een uitvoering van „Sanctus" en „Lau- date Dominum" door koor en soliste, het door de aanwezigen staande gezongen „Heer, die Uw tent in de hemelen spreidt" en de uitstekende vertolking van het Andante cantabile van Mozart door het strykquartet besloten deze plechtige bijeenkomst. De muzikale omlijsting Van deze herdenking verdient een woord van lof. „Onze schuld: ontrouw aan Hem Het Leidse Volkshuis trok omstreeks :ven uur vele jongeren, opdat die de doden zouden herdenken in eigen sfeer. Op het podium was een groot, ruw-hou- ten kruis aangebracht, waaronder een aas met witte en paarse seringen- op de ierlijk neergeplooide rood-wit-blauwe vlag. Als sprekers waren uitgenodigd prof P. A. H. de Boer, Leiden, en pater Piet Wesseling C.S.S.R., Noordwijkerhout.' Prof. de Boer zag de herdenking van ?ze avond als een komen bij hen, die et meer terugkeerden, in de stellingen der levenden. Zoals de soldaat, die op het slagveld achter bleef na de aanval stervend wachtte op zijn vriend, die zeker komen zou, zo hebben de doden geweten, dat de nabestaanden komen zopden. „Maar de betekenis van deze avond ligt niet alleen in het herdenken van de Muzikale medewerking verleenden in deze herdenkingsdienst het Leids a pellakoor o.l.v. Iskar Aribo en Bfam Martjjn aan het orgel. „Een trouw geheugen In de niet overmatig bezette Stads gehoorzaal waren o.m. aanwezig de wet houders S. Menken en A. J. Jongeleen, alsmede luit.-kol. J. A. J. van Horssen, garnizoenscommandant. Nadat leerlingen van het Kon. Con servatorium uit Den Haag het strijk quartet op. 18 van L. von Beethoven hadden vertolkt, de aanwezigen staan de het „Wilt heden nu treden" hadden gezongen en het Alma Materkoor o.l.v. Willem Mizée met solistische medewer king van Helen Pet (sopraan) „Requiem Aeternam" van Mozart had uitgevoerd, betrad rector H. L. J. M. Sondaal pr., te Oegstgeest, het stemmig met vlag gen en palmen getoojde podium. „Een trouw geheugen is een troost voor de doden," aldus spr., die in ge- Katwijk De dodenherdenking Gisteravond vond de plechtige doden herdenking plaats. Een grote groep trok uit Katwijk aan den Rijn vanaf het Kerkplein en een andere vanaf de Nieuwe Kerk naar het oorlogsmonument vooi raadhuis, waar zich reeds velen hadden opgesteld. Terwijl de erewacht het geweer presenteerde, werd twee minuten stilte in acht genomen. Nabestaanden van de ge vallenen en anderen werden daarna in de gelegenheid gesteld bloemen aan de voet van het monument te leggen. Mr Wol- dringh v. d. 'Hoog legde namens het ge meentebestuur een krans. Hij was het, die de Katwijkers dankte voor de eer, aan de gevallenen toewezen. Onder grote stilte defileerden de aanwezigen daarna langs het monument. Zowel te Katwijk aan den Rijn als te Katwijk aan Zee werden herdenkings diensten gehouden. In de Ned. Herv. kerk te Katwijk aan den Rijn spraken ds S. G. J. Goverts. die de doorstane nood en de gebrachte offers memoreerde, en ds H. de Valk, die handelde over de viering van de bevrijding. In de Nieuwe kerk te Katwijk aan Zee sprak ds P. Pras de herdenkingsrede uit, terwijl ds F. Pijlman de dienst opende DE DODENHERDENKING Het bestuur van de Stichting „Doden herdenking 5 Mei 1945" heeft met leed wezen geconstateerd, dat een van de spre kers in de Zuiderkerk in v olstr ektt afwijking van het tot hem gerichte verzoek zich heeft uitgelaten op een i welke naar de opvatting van het bestuur niet in overeenstemming is te brengei met het karakter van de alg e m en i dodenherdenking, zoals genoemd bestuur nastreeft jaarlijks te organiseren. Het geeft er zich rekenschap van deze uitlatingen kwetsend hebben kunnen zijn voor de gevoelens van een deel der bezoekers, doch stelt er prijs op te klaren, dat het zich in geen enkel opzicht daarachter stelt en binnen het kader de mogelijkheden maatregelen zal treffen om herhaling te voorkomen. Namens het bestuur, C. ZANDBERGEN, voorzitter. A. J. KORS, secretaris. TE RIJNSBURG werd het monument ter herdenking van de gevallenen onthuld door mevrouw Hermans, de weduwe van Rynsburg's gefusilleerde burgemeester. Foto N. van der Horst. Rijnsburg onthulde een monument ter ere van de gevallenen „In God zullen wij kloeke daden verrichten. Op de vooravond van de nationale ge denkdag had te Rijnsburg de overdracht plaats van het monument voor de oor logsslachtoffers. Deze plechtigheid droeg n sober karakter. Klokgelui kondigde aan, dat er iets bijzonders ging gebeuren. Een grote menigte verzamelde zich oor de Ned. Herv. kerk an de Kerk straat, waar men veel autoriteiten en nabestaanden zich naar de raadszaal zag begeven. Bazuingeschal maakte d'e komst van de genodigden en officiële personen bekend. Plechtig klonk de „Bede voor het Vaderland", gespeeld door de mu ziekvereniging „Wdlhelmina" en gezon gen door het koor o.l.v. de heer J. Scho- neveld. Voorhout Dodenherdenking. Gisteravond had een plechtige herden king plaats van de in de oorlog geval lenen. In beide kerken werd een korte dienst gehouden. In de Ned. Herv. Kerk sprak ds Eggink. Na de dienst trok men het monument voor de gevallenen, dat geplaatst is achter de Boerenleen bank. De plaatselijke muziekvereniging ;lde een treurmars van Chopin, waar de aanwezigen twee minuten stil en. Eerbiedig stonden allen rond het kruis geschaard. De burgemeester sprak ïevr. De Graaff legde een bouquet Aaronskelken. De muziekvereniging bracht nog het „Wilt heden nu treden" ten gehore. Warmond Dodenherdenking 1949. Even voor zeven uur stonden beide mu ziekverenigingen op De Baan aangetre- om de stille tocht naar het monu ment voor de gevallenen te gaan mqken. Toen om zeven uur de kerkklokken het gaven, dat de voorgeschreven twee minuten stilte in acht genomen diende te werden, werd aan deze oproep voldahn lag het verkeer geheel stil. Na deze stille herdenking zette de stoet zich in beweging. Bij het monument aangeko- zette de harmonie „St. Matthias" het „Wilt heden nu treden" in, waarna .Warmonds Fanfare" een Coral uit Mat- theus Passion van J. S. Bach ten gehore bracht. Een zangkoor, o.l.v. de heer Al- bert Mey, zong „Zalig zijn de doden" van Ludwig Spör en het Ecce quo Moditur. Mej. C. Schakenbos declameerde het .Lied van de gevallenen" van Gabriël Smit. Hierna brachten de muziekcorpsen beurten een couplet van het „Wilhel- i" ten gehore, waarna er gelegenheid om een bloemenhulde aan de geval lenen te brengen. Velen hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt, 's Middags heeft een klas kinderen de doden her- Dokter E. E. van der Laan droeg volgens het monument namens he' miité over aan de gemeentelijke autori teiten en richtte treffende woorden- tot de familieleden van de gevallenen. Hij verzocht mevr. Hermans, echtgenote van Rijnsburgs burgemeester in de oorlogs jaren, de steen te onthullen. Het publiek betrachtte stilte. Op de gedenkplaat is een figuur te en, voorstellende David, die Goliath heeft verslagen. De plaat draagt het vol gende opschrift: „In God*1 zullen wij kloeke daden verrichten en Hij zal onze wederpartijiders vertreden". De namen, welke in de pl-aat geïnscribeerd' zijn, lui den: G. Hermans, D. van Delft, N. van Egmond, N. v. d. Eijikel, A. Hoekstra, C. de Mare, J. v. d. Meij en A. v. d. Vijver. Vervolgens weerklonk bazuingeschal, werden de vlaggen gehesen en de doden herdaoht en geëerd. De heer J. Hoog straten declameerde, waarna men twee minuten stil was. Ds Post sprak n.a.v. de tekst van het monument. Wat wij nu onthuld hebben, wijst naar beneden, naar de dood, maar ook naar boven, naar het Leven. Het koor zong nog: „Gelukkig is het land". De burgemeester aanvaardde het monument in dank en huldigde het comité. Hij legde een krans namens het gemeentebestuur. Tal van verenigingen plaatsten hierna kransen. In de raadszaal werd gesproken door mevr. Hermans en »ns de familieleden dankte de heer d. Eijkel. doden uit de bezettingstijd, aldus Niet alleen de doden van Nederland, kenden en onbekenden, vragen onze dacht, ook in de andere geallieerde den wachten zij op ons, ja zelfs in landen onzer verslagen vijanden, millioenen zijn zij, en nog haalt de d oogst binnen op de slagvelden wereld". Doden hebben niets meer tnet natioi gedachten te maken, was sprekers Ze behoren tot een rijk, waar penstilstand is gesloten tussen de volken eern andere majesteit heerst dan die wij kennen. Daarom is het niet goed de doden te herdenken in haat- en wraak- stemming en zelfs niet met gevoelens vaderlandsliefde. In vaderlandsliefde schuilt vaak een grote dosis nationale hoogmoed. Maar wij moeten de doden naderen zonder onderscheid te maken, als de vriend van het slagveld. Eens zullen ook wij sterven, aldus prof. De Boer. Dan zal het goed zijn zeker te weten, dat wij op iemand kunnen reke- i, zoals anderen op ons rekenen kon den. En het zal zéér goed zijn tot God te kunnen zeggen: „Ik wist wel, dat U komen zoudt". Pater Piet Wesseling zag in de jaar lijks terugkerende dodenherdenking steeds feller wordende aanklacht ti de wereld van na de bevrijding. De doden hebben ons licht, waarheid, vrijheid, rechtvaardigheid, geluk en vrede willen brengen. Wat is er van hun streven terecht gekomen? Spr. vroeg zich echter af. of dit niet óók te wijten is aan hef feit, dat wij persoonlijk hun offer on waardig waren. Wijzend op de Christus, ons aller Middelaar, noemde pater Wesseling onze schuld: ontrouw aan Hem. Hij hoopte, dat deze herdenking niet louter een vluchtige ontroering zou zijn, maar een aanleiding tot gebed. Tot de doden wordt niet meer ge zegd: „Ik zeg U, sta op!"; dit woord wordt thans gericht tot de levenden. Pater Wesseling sloot zijn rede met ge bed. Het orgel werd bespeeld door Piet Uiterlinden, Leo Driehuys speelde hobo Simon Klein declameerde. Namens het gemeentebestuur was wethouder J. Schaik bij deze eerste jongeren- herdenking aanwezig. De stille tocht Na de bijeenkomst vond omstreeks negen uur een stille tocht langs het mo nument.aan de Steenstraat plaats, waar bij o.a. tal. van verenigingen van hun eerbied blijk gaven. Twee verkenners, die een krans met kelken droegen, open den de stoet. Namens het gemeente bestuur legde de burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, een krans. Achter eenvolgens trokken in alle stilte voorbij: twee gewapende pelotons van de land macht, een ongewapend detachement van de marine, een deputatie van de oud- B.S., van de politie en de brandweer, het collegium met studenten-corpora, het bestuur van de 3 Octöber-vereniging, van de vereniging „Koninginnedag", van de Leidse Chr. Oranje-vereniging, de Oranje garde, padvindersgrbepen, het Leger des Heils en vele andere organisaties, w.o. buurtverenigingen en politieke partijen. De meeste verenigingen voerden vaan dels en vlaggen mee, terwijl een schat van bloemen aan de voet van het door vlaggen geflankeerde kruis werd neer gelegd. Buiten de afzettingen sloegen honderden Leidenaars de plechtigheid gade. Hillegom Interkerkelijke herdenkingsdienst Gisteravond werd in de Ned. Herv. kerk een interkerkelijke dienst gehouden ter gelegenheid- van de dodenherdenking. De kerk was tot de laatste plaats bezet. Tijdens het klokluiden zong de gemeente bevrijdingsgezangen en om klokke 8 uur werden enige minuten stilte in acht ge- Ds Krabbe sprak naar aanleiding van Jozua 7, het oprichten van het gedenk teken der 12 stenen, opdat de ouders hun 'kinderen zouden wijzen op de grote daden Gods. Ook nu moest Christus in het middelpunt staan. - Alma, Ned. Herv. predikant te Lisse, sprak over het onderwerp: vrij heid .Er is bij velen in ons volk een ge bondenheid aan het zinloze. Men wil de vrijheid, maar men weet niet wat vrij heid is. Men zoekt de 'bandeloosheid, om- er geen binding is aan God. Daarom veler leven zinloos. Met Christus is het leven zinvol. Dat is de vrijheid, waar mede Christus ons vrijgemaakt heeft. dit de toekomst van ons volk zijn: gebonden aan God en daarom vrij. Aan het einde van de dienst werden drie coupletten van het Wilhelmus ge zongen. De cölleote voor de nagelaten betrekkingen bracht ƒ217 op. Voorschoten Burgerlijke Stand Geboren: Jacobus J. z. v. J. Schouten L. C. v. d- Hoek, Wijngaardelaan 107; Cornelis J. z. v. J. C. Akerboom en A. C. Looyenstein, Rijndijk 252. Getrouwd: A. C. van Leeuwen, 26 j. en K. A. M. van Brecht, 22 j. Overleden: J. van Doorn, gehuwd ge feest met C. Ketelaar, 76 j„ Leidseweg 35; H. A. F. Smeets, v„ 71 j„ Haagweg 18; W. Nagtegaal, echtgen. v. G. Ravens- bergen, 67 j., Leidseweg 379. Consultatiebureau geopend. Het consultatiebureau voor kleuters is gistermiddag geopend. De voorzitter van het „Wit-Gele Kruis", de heer J. H. Ha verkort, heette de vele aanwezigen wel kom, herdacht pastoor Oudejans, die zo- voor, het tot stand komen van het bureau heeft gedaan. De burgemeester ichtte vervolgens de opening. Hij hoopte, dat dit bureau onder Gods zegen zal mogen groeien en bloeien. Verder spraken nog de heer Verbrugge en dok ter Cramer, medisch leidster van het Consultatiebureau. en hoeder van de geestelijke waarden in ons volksbestaan Monument te Alphen aan den Rijn onthuld (Van onze Alphense correspondent). Vele duizenden waren bijeen op het Raadhuisplein en naaste omgeving te Alphen aan den Ryn voor de onthulling van een blijvend gedenkteken, voorstellend een boer, als zinnebeeld van standvastigheid en als hoeder van de geestelijke waarden in ons volksbestaan. Nadat het grote koor, dat ook ditmaal uitnemend zong. onder leiding van heer A. Tollenaar het „Wilt heden treden" had doen horen, sprak mr A. J. Meijer, voorzitter van het Comité Ge denkteken 19401945. Spr. wees op het bijzondere cachet van deze herdenkingsbijeenkomst. Was het wel nodig, dat ook Alphen aan der Rijn een eigen gedenkteken kreeg! m we vergeten de offers', die ge bracht zijn? Neen! De herinnering aar verzet moet blijven; prof. Wencke bach uit Noordwijk, die het monument vervaardigde, beeldde dit op treffende wijze uit Het beeld, dat op een voetstuk ge- laatst is, doet zien een boer, een geweer i de handen, omhuld door een mantel. De boer werd gekozen a-ls zinnebeeld van standvastigheid en als hoeder van de geestelijke waarden in ons volksbestaan. Hij was het ook, die de massa wist te redden van de honger dood en zijn land beschikbaar stelde voor de droppings van wapenen. Het voorbeeld vindt onze gemeente in de familie Doelman. Het geweer spreekt van het militair verzet; de mantel beduidt, dat het zet bedekt moest geschieden. Spr. dankte de ontwerper en helper, de heer Molenaar, en noemde voorts nog enkele namen, o.a. van ds J. Hartkamp, de eerste .voorzitter van het comité, thans predikant te Den Helder. Ook werd dank gebraoht aan de heei A. J. Dekker, die het volgende gedicht vervaardigde, dat in gouden letters op het voetstuk is geplaatst: zou dit volk de tyrannie verdragen En- 't zwaard niet heffen tegen bruut geweld; Zij volgden 't lichtspoor uit vervlogen dagen En hebben 't offer van hun leven net geteld-" Mr. Meyer sprak troostwoorden tot de nabestaanden der gevallenen er op, dat de ware troost alleen te vinden is bij het kruis van Jezus Christus. Hierna werd het rood-wit-blauwe omhulsel van 't beeld' weggenomen vond de overdracht aan de gemeente plaats. Twee verzetsstrijders, twee politiemannen en twee padvinders, vormden de erewacht; Oranje-gardisten stonden als ere-haag opgesteld. Burgemeester Sohokking wee hoe de oorlog een tijd- van uitersten schiep: verzet en verraad. De tijd uitersten is voorbij. Ja, ook nu zij gecamoufleerde verkeerdheden en wordt >ed werk verricht in stille worste ling. Uit de branding zijn we ogen schijnlijk gekomen in kalm water. Maar de verwacnling van de bevrij dingsdag is niet vervuld. Op 5 Mei 1945 was niet alles veranderd, omdat de strijd blijft bestaan, totdat ieder de onafwendbare dood ontmoet Het monument werd in dank aanvaard. Spr. wilde hierin ook herdacht zien hen, die onder zo moeilijke omstan digheden hun roeping tot de dood vervulden in Indonesië. Het beeld is een symbool van de voort gaande strijd voor ons vaderland om recht en vrijheid. Deze gedachte moet ge meedragen naar huis, aldus spr. Ieder werpe zich in die strijd, maar bedenke, dat hij daarbij heeft te voldoen aan de twee geboden: God lief te hebben boven alles en de naaste als zichzelf. Mr J. A. de Jong, voorzitter van de Stichting 1940-"45, sprak de herdenkings formule uit, waarna twee minuten stilte werd betracht. Toen, terwijl het koor zong: „Neem Heer mijn beide handen en leid Uw kind", vond een kranslegging plaats. Eerst door de gemeente, vervolgens door ver enigingen en door familieleden van de gevallenen. De plechtigheid werd beslo ten met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. Oegstgeest DODENHERDENKING In tegenwoordigheid van burgem. Baumann, de wethouders dr Dijssel- bloem en De Neef, het bestuur Oranjevereniging en een talrijk publiek werd gisteravond bij het Voorlopi monument in de Koninginnelaan ee herdenkingsplechtigheid gehouden, welk werd geopend met klokgelui. De heer an Luyn zeide hierna het „13 Maart 1941" uit het Geuzenliedboek 194045 en zong Gez. 118. De herdenkingsrede werd gehouden door dr W. F Dankbaar, die zeide, dat onze bevrijding niet recht kunnen :n zonder vooraf te bedenken, wat deze gekost heeft. Hoe onbeduidend worden toch onze tegenwoordige wr ligheden, aldus spr., als ze gesteld den tegenover het onwaardeerbaar goed,, dat betaald is met het bloed en het leven de besten van ons volk. Het ondraag lijke van die dagen was de verachting de vrijheid en bet récht- We hebben toen bewust of onbewust gezien, dat dit kon en niet mooht, want het ging om een beetje recht of vrijheid, om het hoogste recht: de eerbie diging van het recht Gods en de vrijheid Hem te dienen naar Zijn Woord. Toen kwam het verzet en het ware volk Nederland leefde ondergronds. We werden gesterkt door het rechte woord- vele kansels en universitaire kathe ders. Maar telkens greep de tyran om zich heen en de moedigsten en meest bezielden vielen. Onze gevallenen eren wij niet) genoeg door op gezette tijden Stilte rond het witte kruis aan de Steenstraateerbied en hulde spreken uit de handelingen der aanwezigenLeiden herdenkt de doden, hen die alles gaven. (Foto: N. van der Horst) Koudekerk aan den Rijn Herdenkingssamenkomsten. In onze gemeente werden twee herden kingssamenkomsten gehouden vanwege de beide Oranjeverenigingen. Voor de aanvang kwam men bijeen op het R.-K. kerkhof om in de gesneuvelde militair A. H. Schakenbos allen te eren, die tijdens en na de oorlog hun leven gaven voor de goede zaak. Rector L. P. M. Vester uit Leiden voerde op deze stille plek het woord. De oud-strijders stonden aange treden onder commando van oud-sergeant Van der Laan. Een krans werd gelegd en kinderen strooiden bloemen. Te Koude kerk verzamelde men zich rond het graf monument van de op 14 Mei 1940 in onze gemeente gevallenen. De heer C. Stroo sprak hier een kort woord. Een krans namens de oud-militairen werd ge plaatst en dr H. Haspers sprak na het Credo een dankgebed uit. Oud-sergeant Joh. Ketel voerde het commando en de muziekvereniging „Kunst na Arbeid" o.l.v. de heer H. v. d. Veld verleende me dewerking. Na deze plechtigheden begaf men zich aar de Ned. Herv. en Geref. Kerk. Als sprekers traden op rector Vester en de predikanten K. J. H. Burgy en L. van der Linde, beiden te Rijnsburg. Rector Vester vroeg, of wij aan de verwachtingen van hen, die vielen, heb ben voldaan. De moderne mens kent al leen maar rechten en vergeet, dat hy plichten heeft ten opzichte van God en de samenleving. De gevallenen vragen et ernstig te nemen met de godsdienst i met het vaderland. Ds Burgy bracht herinneringen naar aren uit de spannende Meidagen van 1945. Na vier" jaar, aldus spr., kunnen we zêtgen, "dat" de strijd winst, maar ook verlies heeft opgeleverd. Er is winst in materieel opzicht. Aan de andere kant het toch zo, dat de eenheid zoek is. God wordt vaak vergeten. Houden wij het kruis van Golgotha wel in het oog? Om Jezus' wil zijn wij bevrijd! Ds Van der Linde bepaalde zijn ge hoor bij de vrijheidsroeping, die wiji heb- ten opzichte van de nabestaanden en opzichte van God, Die ons uit alle druk verloste. In de Geref. -kerk zong het mannen koor „Onderling Zanggenot" o.l.v. de heer C. van der Molen, terwijl in de Ned. Herv. kerk „Soli Deo Gloria" o-l.v. de heer K. J. de Beun medewerking ver hen te denken, maar alleen door eendrachtig die vrijheden en rechten, die uit God zijn en waarvoor zy hun hoogste offer gaven, in ons volksleven te be- aren en te bouwen. Nadat de heer Van Luyn enkele verzeil it Gez. 282 had gezongen, legde burg. Baumann namens de gemeente een krans de voet van het monument en werd twee minuten stilte in acht genomen. Gisteren klonk liet Wilhelmus over duizenden graven Negen kransen op de Grebbeberg gelegd (Van onze speciale verslaggever) ALPHEN AAN DEN RIJN onthulde in de fraaie omgeving van zUn raadhuis een bijzonder treffend monument. Moge al het edele, dat uit deze „boer" spreekt, ons volk nog lang biyven geschonken. Foto Lux. Op de Grebbeberg, waar de gehavende bomen nog herinneren aan de stryd, die daar bijna negen jaar geleden heeft ge woed, werden gisteren de gevallenen uit de jaren 1940 tot 1945 herdacht. Klokslag elf uur arriveerden bij het kerkhof de vertegenwoordiger var rter van Oorlog, de staatssecretaris Oorlog, de heer W. H. Fockema Andreae, direct gevolgd door de chef van de generale staf, generaal mr H. J. Kruis. Twee pelotons militairen vormden de erewacht. Rondom het kerkhof stonden oud-strijders van de Kon. Landmacht op gesteld. Namens H. M. de Koningin was aanwezig luit.-kolonel jhr J. A. A. var Lawick van Pabst. De staatssecretaris van Oorlog hield en toespraak. Duizenden mannen rouwen zijn gevallen en hebben het grootste offer gebracht. Het is daarom goed, vandaag aanwezig te zijn op de plaats, waar de eerste, heftige en moe dige, weerstand werd geboden De offers zyn te groot geweest en de vrijheid is duur gekocht. Spr. riep op, beter te leven voor het goede ideaal om daarmede te tonen, dat Nederland de vrede waard is. De Koninklijke Militaire Kapel bracht o.l.v. kapitein Rocus van Yperen vyf mi- Hillegom Jongetje aangereden In de Hoofdstraat vond een aanrijdüng plaats. Een 5-jarige jongen verkoos de vrijheid boven de enge muren van de kleuterschool en stak zonder op een pa- derende luxe auto te letten de rijweg Hoewel de bestuurder niet hard reed en krachtig remde, kon een aanrij ding niet worden vermeden. Het veptje werd tegen de grond geworpen en kreeg wonden aan handen, benep en gezicht. Per auto werd hy naar zijn ouderlijke woning overgebracht. nuten gewijde muziek ten gehore. Negen kransen werden bij het eenvoudige mo nument in het midden van het kerkhof gelegd, namens H. M. de Koningin, de minister van Oorlog, de Koninklyke Landmacht, het Kon. Ned.-Ind. Leger, de Luchtstrijdkrachten, de Kon. Landmacht van vóór 1940, de oud-Binnenl. Strijd krachten, de Prinses Irene-brigade en het comité Ereschuld en Dankbaarheid. Twee minuten stilte werden in acht genomen. De plechtigheid, die door vele hoge mili tairen en door deputaties van de Kon. Landmacht van vóór 1940, inzonderheid hot achtste Regiment Infanterie werd by- gewoond, werd met het Wilhelmus ge- Ook in andere plaatsen vonden van morgen militaire herdenkingen plaats. Koudekerk aan den Rijn Ook hy stond in de lintjes-regen. By deze willen wy gaarne een verzuim goedmaken en mededelen, dat aan de heer J. Pieterman, kantoorhouder der PTT alhier, de zilveren ere-medaille, verbon- aan de Orde van Oranje-Nassau, werd toegekend. Alsnog onze hartelyk» gelukwensen! Candidatenlyst K.V.P. De candidatenlijst van de KVP luidt als volgt: 1. H. Heemskerk (zittend lid), 2. D. de Rooy, 3. C. Kraan, 4. mej. T Be- zuyen, 5. H. de Munnik, 6. G. v. d. Wia- N. P. Slegtenhorst tot ridder geslagen. Onder grote belangstelling is gisteren an de heer N. P. Slegtenhorst het ere teken van de Orde van Oranje Nassau overhandigd. Burgemeester Verheul sloeg de heer Slegtenhorst tot ridder. Vele sprekers voerden by deze ceremonie het

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3