Jlieuwc geihsctfe (fiuurmtt 't Was feest elders in op Soestdijk en overal het land! Zal de „Grote Vier' op 15 Mei te Parijs bijeenkomen? Wist U MAANDAG 2 MEI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir eD redactie Tel 20408 Abonne menten Tel 22710. Adverteotieafd Tel 23375. Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; *35 per maand; ƒ0 32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter (BU contract belangrijke korting.) Dertigste jaargang No 7803 HOOFDREDACTEUR: Dr. E. D1EMER. CHEF-REDJ H- W J ENSERINK- DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJKE ATIONA AL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StaatoasUcti fc sljg&leoea tnyn hert in tcyhcospact* JEUGD VIERDE KONINGINNEDAG Zie peg. 2 Drieduizend ballonnetjes gingen de lucht in, na zanghulde der schoolkinderen Er was geen eind aan de rijen der duizenden, die, op de eerste Koninginnedag in de maand April, met bloemen in de hand de brede oprijlaan voor het paleis Soestdijk kwamen oplopen om de vriendelijk lachende Vorstin op het bordes van hun aanhankelijkheid te getuigen. Het défilé duurde ruim een uur en toen het afgelopen was, lag het brede bordes bedolven onder de kleurrijke pracht van duizenden bloemen. Prinses Margriet mocht de plechtig heid niet van het bordes af bijwonen, omdat zü wegens een ltehte verkoud heid het bed moesten houden. Voor eer der ramen van de kinderkamer kon zij echter het hele feest gadeslaan. Voor een ander raam van de kinderkamer mocht het jongste prinsesje op de schoot van Prinses Wilhelniina naar het feest kijken. Voordat het défilé begon, zongen drie duizend kinderen van de lagere scholen te Baarn en Soest het Wilhelmus voor de Koningin. Ieder droeg een ballon netje bij zich en toen het Wilhelmus was verklonken, stegen de ballonnetjes op onder luid gejuich van de grote kin derschare. Voordien waren echter viei meisjes uit Baarn en Soest het bordes opgestapt om aan de prinsesjes Beatrix -en Irene, die in hun grijze bontmantel tjes naast de Koningin en de Prins ston den, de ballonnetjes te overhandigen, die zij zouden oplaten. Er zijn enige fraaie prijzen beschikbaar gesteld voor dege nen, wier ballonnetjes het verst van Soestdijk verwijderd neerkomt. Gedurende het défilé lieten drie fan fares uit Baarn en Soest feestmuziek horen en er na bracht de band Arnhemse R.K. padvindersverkenners met schetterende trompetten en slaande trommels een warme hulde aan de Ko ningin. Z\j waren speciaal genodigd op het feest te komen, omdat de Koningin tijdens de kroningsfeesten vorig jaar reeds weg was toen zij op het Stadion- veld hun prestaties ten beste gaven. Aan het slot van de huldiging kwam het Koninklijk gezelschap van het bor des af om de leden van het Comité Bloemenhulde en die van de Oranje verenigingen te begroeten. Gedurende de plechtigheid wj duizenden belangstellenden op de Am sterdamse straatweg voor de Paleistuin bijeengeschaard. Cadeautjes uit de familiekring De prinsesjes hebben haar jarige Moeder zoals ze dat al enige jaren gewoon zijn met een zelfvervaardigd geschenk verrast. Ditmaal was het een fruitschaaltje met vruchten, geheel zelf geboetseerd en gekleurd. Beatrix Irene schonken bovendien een foto zichzelf te paard in sprong. Van Prins Bernhard kreeg de verjarende Vorstin o.m. een fluwelen avondtasje, gemaakt van een Oostenrijkse hoerinnekap. Levend ganzenbordspel Ruim 60.000 to.eschouwers, onder enige ministers, hebben Zaterdagmiddag de opvoering van het levende oud-Hol landse ganzenbordspel in het Olympisch Stadion in Amsterdam bijgewoond. Op de grasmat was een heuse speel- goedstad verrezen, met een speeltuin, waterbrug, doolhof, spoortrein, herberg, put en gevangenis, terwijl de stadsmuur met torens en poorten in een spiraal speelbord liep. Een sprookjesstad, waar 250 echte kinderen het ganzenbord be speelden en waarnaar grote mensen met kinderlijk genoegen hebben gekeken. Tijdens het spel daverde opeens de nieuwe K.L.M.-Convair boven het Sta dion en spelleider Carel Briels voerde een radio-telefonisch gesprek met de ge zagvoerder, chef-vlieger A. van Ulsen. Ook trok een bonte circusstoet van Strassburger over het veld, die met een deel van'zijn menagerif uit Venlo was overgekomen en daar 's avond^nog weer een voorstelling gaf. De kabouters, groep 1, hebben ten slotte de pot gewonnen. De hoofdprijzen van de nationale loterij voor het zwak ke kind zijn gevallen op: serie A, groep 1-, 5776; serie L, groep 1, 5776. Feesten elders In Rotterdam brachten de gebruike lijke feestelijkheden honderdduizenden op de been. De stemming nas zeker niet minder feestelijk dan op Koningin- nedag in Augustus, doch de bevolking kwam toch minder op temperatuur doorde temperatuur. De Maasstad was voor het eerst geen halve dag drooggelegd, zoals tot nu toe op Ko ninginnedag het geval was. In Utrecht trok de historische optocht, de ontvangst van Prins Maurits door de vroedschap ten stadhuize voorstel lend, gevolgd door een opvoering op de Neude van het afdanken der waard- gelders. grote belangstelling. In „Paushuize" ontving de Commis saris der Koningin, mr M. A. Reihalda, een zeer groot aantal autoriteiten. 's Avonds trokken 13 muziekkorpsen van verschillende punten der stad naar het Domplein, waar een taptoe de of ficiële feestelijkheden besloot. De 500 Nederlandse Rijnschippers te Ruhrört en omgeving vierden Koningin- nefeest met een feestavond, waar Berry Kieviets en Gerard Walden op- Feest in de West Koninginnedag is in Willemstad ge vierd met volksspelen, vuurwerk, de ge bruikelijke kinderaubade, het „openbaar gehoor", en recepties. De wnd.-voorzitter van de staten. W. R. Plantz, uitte in een rede zijn waardering voor de bereidheid van de Regering, op de meest korte ter mijn een aanvang te maken met de niepwe rechtsorde en gaf uitdrukking aan de gevoelens van trouw en aanhan kelijkheid van de Nederlandse Antillen jegens Koningin Juliana. De gouverneur herinnerde er aan, dat de Vorstin in deze bewogen periode nog haar volk meer dan anders de steun nodig heeft. In de middag hield hij openbaar ge hoor op Aruba. Recepties in het buitenland Ruim 300 Nederlanders in Washington kwamen hun opwachting maken bij am bassadeur Van Kleffens, die Zondag ir New York een bijzondere kerkdienst bij woonde. Deze dienst werd in Westend Collegiate Church gehouden met dr Edgar Franklin Romig als voorganger. Op Koninginnedag gaven consul-gene raal en mevr. Cnoop Koopmans in New York een receptie, waar 500 gasten wezig waren. Namens hen zond de heer Cnoop Koopmans een telegram aan H. M. de Koningin. Dr A. Se venster hield een druk bezocht ..open house" in Montreal en ook ir Ottawa was een receptie, doch daar am bassadeur Van Roijen in Indonesië, ver toeft. werden geen feestelijkheden geor ganiseerd. Ook op de andere ambassades, gezant schappen en consulaten werd gereci- Zaterdagavond verschenen ook Russen a de receptie van de Ned. missie Berlijn. Op 31 Aug. j.l. waren ze wegge bleven. De Nederlandse vereniging Elten vierde ook hetKoninginnefeest. De Duitse harmonie speelde het Wilhel- landdrost Blaauboer hield een toe spraak en ook de marechaussé's warer •ezig. Overigens was in de gecorri geerde gebieden weinig feestvreugde. Nieuw olieveld bij Nederl. grens ontdekt In het gebied tussen de Eems en de Nederlandse grens, te Ruehlertwist. ten Noordwesten van Lingen, zijn belangrijke olievoorraden aangetroffen. De boringen werden op enkele kilometers van de Ned. grens gedaan en men verwacht, dat hier een belangrijk olieveld ontsloten kan worden. Jhr. van Suchtelens honger staking begonnen Inderdaad is de oud-gouverneur van Sumatra's Oostkust, jhr C. C. M. M. van Suchtelen. te Oegstgeest, Zaterdag over gegaan tot de door hem aangekondigde hongerstaking als protest tegen de Indië- politiek. Sedert Zaterdagochtend neemt hij niets anders tot zich dan water met wat vruchtensap, en thee zonder sui ker of melk. FELICITATIE VAN TRUMAN VOOR DE KONINGIN. President Truman heeft Zaterdag, mede namens het Amerikaanse volk, telegra fisch zijn gelukwensen aan H.M. Koningin Juliana gezonden. Mr L. A. Kesper bezocht vandaag het Westland In De Lier weTden vanmorgen weer de vlaggen ontplooid als vriendelijk welkom de Commissaris der Koningin i Holland, mr L. A. Kesper, die vandaag officieel bezoek aan twee Westlandse gemeenten kwam brengen: De Lier 's-Gravenzande. In het Raadhuis schetste burgemeester Nieborg de toestand der gemeente en wees op de uitbreiding van het inwonertal, dat thans 4242 bedraagt, er 1000 schoolkinderen zijn. Spr. vestigde ook de aandacht van mr Kesper op de toestand van de prov. weg tussen De Lier en Den Hoorn, die nodig betering 'behoeft. Ir Habracke gef •olgens een uiteenzetting over het ni- uitbreidingsplan, waarna de aanbouw der woningen en de veiling Westerlee werden bezichtigd. Omstreeks 2 uur zou Kesper naar "s-Gravenzande vértrek- overal in ons land werden optochten gehouuc... klonk vrolijke inars- iziek, speelden carillons en waaiden vlaggen: Koningin Juliana beleefde Haar vierde Kroonjaar! EEN MILLIOEN KILO JUTE VERBRAND Een millioen kg jute is gisteren ver loren gegaan bij een brand in een op slagplaats van de fabrieken van Ter Horst te Rij&sen. Kortsluiting in een electrische lier is vermoedelijk de oor zaak van de brand. De firma was ver- HANDELSACCOORD MET FRANKRIJK VERHOOGD MET FRS. 10 MILLIARD. De gemelde verruiming van het han delsverkeer met Frankrijk betekent, dat het bedrag voor de invoer en uitvoer voor het huidige accoord op 70 milliard francs geraamd met pl.m. 10 milliard francs wordt verhoogd. Frankrijk zal be halve de electrische locomotieven, nog auto's, hout, wollen garens en kaas leve- Dr W. Koster, die zo men weet m.i.v. morgen benoemd is tot thesaurier-gene raal van het dep. van Financiën, is heden met de „Veendam" uit de Ver. Staten, waar hij „Alternate Executive Director" van het Intern. Monetaire Fonds was, in ons land gearriveerd. Dr Koster werd verwelkomd door dr Treep, de scheiden de thesaurier-generaal. „Verworpenen der aarde" ontwaakten Straalvliegtuigen en „lang zal Stalin leven"! Over de gehele wereld hebben de vuur rode communisten en de meer rose ge tinte socialisten hun 1 Mei-dag gevierd. Met luidsprekers, knallende redevoerin- n militair vertoon, met demonstra ties, optochten en betogingen wilde men „de verworpenen der aarde weer doen ontwaken". In Moskou moesten de arbei ders worden wakker geschud met de mi litaire parades van Stalin. Welk een ta fereel! Stalin, in schoonste militaire uni form slechts getooid met de orden van „held der Sowjet-Unie" en „held van de arbeid", het mausoleum van Lenin be stijgende, waar zegge.één millioen burgers aan hem voorbij trokken en het geluid van straal-vliegtuigen de onderho rige massa zegende. Tijdens het défilé vlogen escadrilles der luchtmacht. Onder bevel van generaal Wassili Stalin, zoon van de „grote meester", boven de voorbij- marcherende troepen. En met één. min zaam handgebaar beantwoordde de ..grote meester" de ovatie der menigte. Maarschalk Wassilewski gewaagde van de aggressieve plannen van de Ver. Sta ten. En zulks ondanks de vredesofferte van Malik. Begrijpelijk, dat de menigte riep: „Lang zal Stalin leven". Het Pact werkt nog steeds als een rode lap op de stier. Ook Thorez, de Franse communis tische voorman, uitte zijn woede, ter ge legenheid van de 1 Mei-dag. De Joego slavische partij heeft te dier gelegenheid gewezen op het gevaar van de scheuring in de Kominform. die het zuivere commu nisme bedreigt. In Londen kwam het tussen betogers en politie tot een hand gemeen, dat twee uur duurde, en was de politie genoodzaakt de spandoeken in beslag te nemen, maar zij raakte al vechtende haar helmen kwijt. Negen jonge betogers lieten zich vastbinden aan het hek der Amerik. ambassade. In Parijs was het vrij rustig, omdat het is-, taxi-, drukkers- en straatvegersper- soneel aan het staken geslagen was. Straatventers verkochten de traditionele vredelievende „lelietjes van dalen". Ook te Berlijn werd een Duitse militaire pa rade gehouden, wel te verstaan van de Sowjet-volkspolitie. Er deden zich ook te Berlijn incidenten voor. maar de politie van de Amerik. sector greep spoedig in. In Brussel, Rome, Sofia, Belgrado. Boe karest, Tel Aviv, Warschau en Peiping werd de cijns aan de 1 Mei-dag eveneens betaald. Communistische Meiviering in het teken van... de vrede De 1 Mei-viering van de communisten (de Partij van de Arbeid vierde het feest vandaag) stond gisteren in het teken van de vrede, die natuurlijk alleen bij Moskou veilig is en door het Atlantisch Pact bedreigd wordt. Naar ruwe schat ting vulden 45-000 personen het IJsclub- terrein in Amsterdam, waar vredesdui ven werden opgelaten. De comm. jeugd beweging hield een optocht met enkele militairen voorop. Paul de Groot eiste vrijlating van twee gearresteerde mili tairen, Erik Mol en Piet Langendijk, „Geen man en geen cent meer voor de koloniale oorlog", was de kreet. die. zoals gewoonlijk, meermalen weerklonk. De heer De Groot voorspelde, dat de communisten na de a.s. verkiezingsstrijd, versterkt uit de Jjus zullen komen, zo meldt ^ïet A.N.P. Max Reimann kreeg geen visum. De Britse autoriteiten hebben aan Max Reimann, de leider der West-Duitse com munisten, een uitreisvisum voor Dene marken, waar hij een congres van de Deense kameraden wilde bezoeken, ge weigerd. Het brood op 5 Mei Naar wij vernemen, mag ook op 5 Mei (evenals op 30 April) van 7 uu brood worden vervoerd: en van worden verkocht. Het bakkerswerk mag die dag twee uur eerder dan gewoonlijk beginnen. - WOENSDAG, BEGRAFENIS OUD MINISTER FIéVEZ. De begrafenis van het stoffelijk ove_ schot van oud-minister A. H. J. C. Fiévez vastgesteld op Woensdag a.s. op de R.K. begraafplaats aan de Kerkhoflaan te Den Haag omstreeks 12 uur. De uitvaartdienst wordt om 10 uur ge houden in de H, Paschaliskerk aan de Neuhuyskade aldaar. Hoogstens met vijf pond naar Engeland Toeristen, die naar Engeland gaan, mo gen niet meer dan vijf pond sterling bij zich hebben. Zg. traveller cheques, cre- dietbrieven enz., mogen echter tot elk bedrag worden meegenomen. Ook tegen vreemde valuta bestaan geen bezwaren, Bij het verlaten van Engeland mag ech ter slechts een bedrag van 10 pond ster ling aan vreemde valuta worden meege nomen of papiergeld tot een bedrag, dat bij binnenkomst door de doua'ne-ambte- naren in het paspoort is geschreven. Vorst brengt nog schade toe aan aardappelen En er werden al coloradokevers gevonden ook. West-Brabant heeft de vorige week wat koude nachten gehad. Eenmaal zelfs vroor het twee graden en dat in schade lijk geweest voor de te velde staande ge wassen, vooral voor het aardappelloof. In Biervliet, Vlissingen en Zoutelande, zijn al weer een paar coloradokevers ge vonden. Het zijn vermoedelijk enkele verdwaalde beestjes geweest, want het is nog te vroeg in het jaar voor een grote vlucht. Toch is men overal op zijn hoede voor deze Staatsvijanden. Nylotex: wol en nylon samen Een Nederlandse vindng. De Nederlandse textielindustrie tracht in Amerika belangstelling te wekken voor een nieuw Nederlands textiel- weefsel, nylotex genaamd. Dit is vervaar digd uit wol en nylonvezels. Wol maakt er het grootste percentage van uit. Er worden drie bijzondere kenmerken ge noemd: buitengewone sterkte, minder krimpend en kreukvrij. Het product is getest door het Textielinstituut en kost niet meer dan het gewone wolproduct, dat door de Ver. Staten wordt ingevoerd. Ofschoon nylotex in Europa zeer gemak kelijk verkoopbaar zou zijn. wordt het naar de Ver. Staten gezonden om dol- larsaldi voor Nederland te kweken. De Washingtonse operateurs van het blokkadegezwel Het ontbreekt na dit „weekend" weer niet aan berichten, geruchten, meningen n wensen omtrent de opheffing der Berlijnse blokkade. Natuurlijk zou Washing ton zulks uitermate op prijs stellen, omdat dit heel wat dollars zou besparen. Maar de Amerikaanse regering gaat niet over één nacht ijs en staat er op, dat ook Engeland en Frankrijk de besprekingen te New York, die nog steeds de betekenis hebben van een „terrein verkennen" zullen bijwonen. Tot nog toe heeft Malik alleen met dr Jessup geconfereerd, d.wi. zijn voelhorens uitgestoken. Volgens de „Tëgliche Rundschau" zal man en paard. Na opheffing van de blok- de Sowjet-Unie echter vasthouden aan de eisen: vredesverdrag met Duitsland; vorming van een democratische lege ring voor geheel Duitsland en terugtrek king van de bezettingstroepen binnen een jaar, na ondertekening van het vre desverdrag. Deze eisen zouden dan ge steld worden bij eventuele viermogend- hedenbesprekingen. Er is een neiging, het optreden van de Rusgen toch eer „vriendschappelijke houding" te bespeuren en de A.N.P.-correspon- dent te Berlijn wijst er op. dat de Rus sen weer prijs stellen op het, lang ver waarloosde, sociale contact, want zij zonden een delegatie naar de receptie, die admiraal De Booy, het hoofd van de Nederlandse missie te Berlijn, ter gelegenheid van de verjaardag van Ko ningin Juliana heeft gehouden. Een Reuter-bericht uit Parijs noemt man en paard. Na opheffing kade zal op 15 Mei een viermogendhe- den-conferentie te Parijs beginnen. Her- bert Evatt, de voorzitter der algemene vergadering van de Ver. Naties, heeft op een persconferentie verklaard, dat er grote kans bestaat op beëindiging van het langdurige en allergevaarlijkste me ningsverschil over Berlijn en een rege ling van de Berljjnse kwestie zal de weg bereiden voor een nieuwe poging, andere moeilijkheden uit de weg te men. ook met betrekking tot het Verre Oosten. De „New York Times" beweert, dat Malik „stilzwijgend heeft toege stemd" in de voorwaarde der Westelijke mogendheden, dat een bijeenkomst van de „Grote Vier" de plannen voor een. West-Duitse regering niet in de ïVeg zal staan. Maar in ieder geval, zullen er eerst nog heel wat meer besprekingen tussen Jessup en Malik aan vooraf gaan. Frankrijk en Engeland dienen daarbij betrokken te zijn. De voorspelling TT 7. i t t r t> j kolonel Toelpanof. van het Sowjet-be- Ivoillt It.-kol. J. J. rens Uit BredaStuur, dat de opheffing der blokkade in de Tweede Kamer? Als opvolger van wijlen oud-min. Fiévez (Van onze Parlementsredacteur) Als opvolger van het overleden Kamer lid, oud-minister Fiévez komt officieel in inmerking mr E. M. J. A. Sassen, oud- inister van Overzeese Gebiedsdelen. D; heer Fiévez bezette echter, wat men ir K.V.P.-kringen noemt, de kwaliteitszetel defensie-aangelegenheden. In band hiermede is het (tenzij andere machten werken) te verwachten, dat Sassen zijn benoeming niet zal aannemen, zodat aan de reserve-deskundige deze zaken, lt.-kol. J. J. Fens te Breda, verbonden aan de K M.A., voor de K.V.P. zitting zal krijgen in de Tweede Kame;. Van ter zake kundige zijde worden wij opmerkzaam op gemaakt, dat wijlen oud-minister Fiévez wel verbonden i aan de staf van de Opbouwdienst, doch deze dienst reeds in 1940 verliet, zodat -hij nimmer bij de Arbeidsdienst werkzaam is geweest. GARRY DAVIS HERSTELDE DE ORDE Garry Davis, wereldburger nr 1. heeft gisteren voorkomen, dat een niet-com aunistische „vredesbijeenkomst" in ee echtpartij ontaardde. E r ontstond de: ning in de zaal, toen enkele anarchisten poogden de leiding te nemen. Garry Da' beklom het spreekgestoelte en kalmeerde de gemoederen. TOESTAND VAN KONING GEORGE „BESLIST BEMOEDIGEND". De hertog van Gloucester, de broer va koning George, heeft verklaard, dat de md van de zieke koning „beslist DAT de bekende Limburgse architect J. J. Wielders, bouwer van vele kerken, 65 jaar oud, te Sittard is. overleden. DAT Zaterdag in A'dam 200 pamfletten van de Alg. Ned. Jeugd Ver. in beslag zijn genomen, welke als beledigend voor de Regering worden beschouwd. DAT voor het Zeeuws oorlogsmuseum te Middelburg een maquette zal worden gemaakt, die de overstroming en de droogmaking van Walcheren op natuur getrouwe wijze zal demonstreren, telkens als een bezoeker op een bepaalde knop drukt. DAT do nog steeds verslaggevende dag bladcorrespondent F. Jansma te Hooge- zand Zaterdag zijn 85e verjaardag vierde. DAT Venlo zich ernstig bezorgd maakt /er de oorlogsschaderegeling, daar de gemeente van de uitgegeven f 3.2 millioen jg maar f 1.1 millioen heeft terugontvan- >n van het Rijk. DAT het bevrijdingsvuur, in Septem ber j.l. van Bayeux naar Nijmegen ge bracht, op 5 Mei naar hotel „De Wereld" te Wageningen zal worden vervoerd. DAT de A'damse confectiebedrijven in 16-30 Juli vacantie hebben. DAT W. Kruithof te Teuge zweefvliegcompetitie met een Gronau- baby een vlucht van 115 km maakte, van het vliegveld Teuge naar Baarle-Nassau. DAT de heer Ninaber te Delft Zaterdag als 10.000e bezoeker van de tentoonstelling „Elzasser schoonheid" aldaar, een boek ontving. DAT de 4-j. Gijsbertus v. d. Horst uit de Derde Oosterparkstraat te A'dam door een bestelauto aldaar is doodgereden, toen hij achteloos de weg overstak. DAT gisteren op het Leidseplein te Am sterdam twee trams op elkaar botsten, waardoor 6 passagiers van een achterbal- con licht werden gewond, DAT het vernieuwde Goese carillon, hetwelk tijdens de oorlog is geroofd, doch bij Urk op de bodem der zee is terugge vonden, Zaterdag weer is ingewijd. DAT op 4 Mei te Varsseveld een monu ment wordt onthuld op de plaats waar op 2 Maart 1945 46 Nederlanders, gevangenen in de Kruisberg te Doetinchem, uit re presaille werden gefusilleerd. DAT de Fairey Aviation Works Band uit Engeland op het internat, muziek concours te Aalsmeer o.m. medailles van de Koningin en van Prins Bernhard ver wierf en het fanfarecorps „Uiterweg" te Aalsmeer een beker voor de beste Ned. prestatie. DAT de R'damse politie 11 personen arresteerde, verdacht van een al geruime tijd geleden aldaar gepleegde diefstal van 43 ton uit Duitsland teruggevoerde klok kenbrons ter waarde van f 65.000. DAT voor de electrificatie van de lij nen Eindhoven-Maastricht, Sittard-Heer- len en Heerlen-Maastricht 370 km spoor onder draad moest worden gebracht. DAT de Stormschool Zaterdag ziji trek in Roosendaal nam en de stormers hun komst in de nieuwe garnizoensplaats vierden met een mars en en défilé. DAT het Eerste Kamerlid en de tweede voorz. van het C.N.V., J. Schipper, zal spreken over „Werkloosheidsverzeke ring en -bestrijding" op de alg. verg., die de Ned. Chr. Grafische Bond 30 en 31 Mei te Zeist houdt. DAT de Comm. der Koningin in Lim burg mr dr F. Houben, op 15 Mei in Vroenhoven (België) de onthulling zal bijwonen van een monument voor de in 1940 daar gesneuvelde Belgen. DAT België blijkens een mededeling van de minister van Buitenl. Zaken con tact met Nederland heeft opgenomen over de afsluiting van de Brielse Maas. DAT nog onbekende inbrekers uit het sigarenmagazijn van de fa W. Vermeulen te Roosendaal een aanzienlijk kwantum shag en sigaretten hebben gestolen. nog slechts een kwestie van drie dagen is, zal men met een korreltje zout die nen te genieten. De incidenten op de waterwegen, die thans geëindigd zijn, betroffen slechts routine-controle 30 April 1949! De eerste verjaar dag van Juliana als Vorstin is vooral in Soestdijk groots gevierd. Padvinders marcheren langs de Koninklijke Familie, die op het bordes (links) de huldeblijken in ontvangst nam. De strijd concentreert zieK op Sjanghai De rode troepen concentreren zich op Sjanghai. Communistische partisanen zou» de de spoorlijn van Sjanghai naar Hang- tojou hebben afgesneden en men vreest, dat die stad. gelegen op 160 km afstand, zal vallen. Een stroom van vluchtelingen beweegt zich naar het Zuiden. Vermoe delijk wordt Sjanghai tot het bittere einde verdedigd. De communistische generaal Li Tao heeft geëist, dat de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk snel hun strijd krachten uit China terugtrekken Britse vliegtuigen zouden in gereed heid worden gehouden om, zo nodig, de zich te Sjanghai bevindende Britse on dernemingen. snel te kunnen wegvoeren. Te Hongkong wordt het Nederlandse m.s. „Boissevain" verwacht met vrouwen en kinderen aan boord. MALAN WIL ZUID-AFRIKAANSE REPUBLIEK. Dr Malan, de Zuid-Afrikaanse premier, heeft tijdens een bezoek aan Genève ver klaard, dat hij de republikeinse rege ringsvorm in de huidige omstandigheden de beste acht voor Zuid-Afrika. Tsjechoslowakije zou aan de Ver. Staten m een belangrijke lening hebben ver zocht, waarvan een derde zou worden gebruikt als schadeloosstelling voor ge nationaliseerde Amerikaanse bezittingen le rest voor de aankoop van werk tuigen voor de exportindustrie. Unci rapporteert over militaire toestand Nederlanders zouden in Midden-Java slechts grote steden en wegen beheersen Waarnemers in West-Java klagen over belemmering in hun werk Het rapport van de Unci aan de Veiligheidsraad over de militaire toestand op Java en Sumatra van 24 Januari tot 11 April j.l. bevat de volgende conclusies t 1) In een groot deel van het vroegere republikeinse gebied beheersen de Neder landers slechts de voornaamste steden en wegen. In de delen van West- en Oost-Java, die voor 19 December j.l. onder Nederlands gezag stonden, bevinden zich concentraties van republikeinse strijdkrachten. 2) De vijandelijkheden op Java en matra vonden voortgang. Ofschoon andering is gekomen in de omvang de guerilla in verschillende streken, is geen enkele belangrijke wijziging in de algehele omvang dezer guerilla laatste twee maanden opgetreden, durende die periode kwamen militaire operaties voor, waarbij aan beide zijden tenminste 200 man betrokken waren. Bij dergelijke botsingen werden door beide partijen moderne wapenen gebruikt. In één geval, een aanval op Djokja, beliep het aantal republikeinse strijdkrachten 1500 man. 3) In sommige streken bestond de ge neigdheid tot verdeling der guerillatroe- pen. Buiten de geregelde republikeinse strijdkrachten bestaan er nog strijdgroe pen, zoals de Dar oei Islam, kleine be wapende communistische benden, onge- groepeerde extremisten en gewone benden. 4) De Indonesische bevolking lijdt ont beringen, omdat a) bij vijandelijkheden verliezen door de bevolking geleden wor den; b) in sommige streken de handha ving van recht en orde onbevredigend blijft en er geen persoonlijke veiligheid c) ofschoon de economische toestan- in sommige streken beter geworden zijn, in andere streken ernstige tekorten voorkomen: d) in de streken, welke niet onder Nederlands gezag staan, de drin gendste behoefte aan medische goederen ge gevallen aan medisch per- divisie heeft ingestemd met de wapen stilstand en dat de rest geen verdere onderhandelingen blijkt te voeren. Het vreest binnenkort een ernstige botsing Wat de positie der waarnemers betreft, deze ondervinden over het algemeen medewerking, behalve de ploeg op West- Java. die alleen Bantam bezoeken mag- In bepaalde streken zou de bevolking aarzelen inlichtingen aan de waarnemers te geven wegens waarschuwing door da Nederlandse autoriteiten, aldus de Unci. LUCHTBRUGVLIEGTUIG VERONGE LUKT: 4 DODEN. Een Halton-vliegtuig van de Berlynse luchtbrug is in de Sowjetzone op 25 km ten N.W. van Berlijn neergestort, waar bij alle vier leden der bemanning om kwamen. Russen hielpen de Britse offi- 'eren bij het reddingswerk. Terwijl de Amerikanen een reus achtige „Boeing Stratofreighter" op da luchtbrug zullen beproeven, gaan de Brit ten viermotorige „Hastings" inzetten voor de ravitaillereihg van Berlijn. soneel bestaat. Een vertegenwoordiger van het Inter nationale Rode Kruis voor Z.O.-Azië ver zocht aan de Commissie, alle mogelijke advies of bijstand tot verlichting van deze toestand te geven. 5) Het schijnt de commissie toe. dat het economisch herstel, de terugkeer van i orde en het einde van het lijden den bereikt, indien er spoedig al gehele politieke overeenstemming tot stand komt Het rapport merkt voorts op, dat zich slechts één bataljon van de Siliwangi- WEERBERICHT Aanhoudend droog tceer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Koude nacht met plaatselijk mist Overigens droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden/s Nachts tijdelijk zwakke, overdag meest matige wind tus sen Noord en Oost. In de kuststreken ongeveer dezelfde, in het binnenland :ets hogere temperaturen dan vandaag. lOo. gemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Dinsdag 3 Mei - Zon op 5 06. onder 20 07; maan op 7.31. onder 1.30 uur. 5 Mei E. K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1