De Sleutelstad blijft vandaag niet achter Uitsluitend BLOEMEN MOEDERDAG HAASNOOT „TANTE ANNA" te Hazerswoude ontving de eremedaille in goud Kaasmaakster van 76 jaar wist niet, wat NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 30 APRIL 1949 Ondanks het vreemde van „Koninginnedag in April" een waardig programma Het spreekt vanzelf, dat ook de Sleutelstad bij de viering van de 40ste verjaardag van H.M. Koningin Juliana niet wil achterblijven. Leiden weet het Oranjehuis, ook wanneer daar feestvreugde heerst, te eren. En we mogen wel zeggen, dat Koningin Juliana in de harten der Sleutclstadbewoncrs een zeer bijzondere plaats Inneemt. Zij immers heeft hier al veel voetstappen liggen. Haar gang naar de Universiteit zullen tal van Leidenaars zich ongetwijfeld weten te herinneren. Als Juliana binnen deze veste, die de liefde van Haar hart had en nog heeft, was, :dan ontvlamde de Oranjegloed. Ook vandaag, regerend Vorstin verjaart, is dit het geval. De vereniging „Koninginnedag" heeft i Juliana voor de eerste maal als ïorg gedragen trekkelijk feestprogramma. Veel moeite heeft zij zich getroost om de feestelijk heden te arrangeren, maar ze is er in geslaagd, mede dank zij de spontane me dewerking van personen en verenigingen Wy. waarderen het programma, omdat het ook rekening wil houden met de moeilijke omstandigheden, waarin wij als volk van Nederland thans verkeren. Bovendien is het een gunstig symptoom, dat vandaag vooral, de jeugd haar sym pathie en liefde voor het aloude Huis van Oranje kan tonen. De vlaggen wapperden réeds vanmor gen vroeg in de frisse wind. Huizen, openbare gebouwen en kerken drukten in Nederlands dundoek hun blijheid uit. Om half acht „luidde" het Vendel Lei den van de Chr. jeugdvereniging „Oran je-garde", dat om met de programma woorden te spreken ..met slaande trom en vliegende vaandels" een lange mars door de stad maakte, de feestelijkheden in_ Begrijpelijk..dat. het. forse slaan op dé zware dieptromrrierjTheel wat mensen Telegram aan de Koningin Hedenochtend is het volgende tele gram aan H.M. Koningin Juliana ver zonden: „Bestuur en leden van de Vereni ging Koninginnedag, Leiden, vervuld van de innige wens, dat God Uwe Majesteit en Haar gezin, tot zegen van land en volk, nog vele jaren moge sparen, bieden Uwe Majesteit op deze heuglijke dag eerbiedig hun geluk wensen aan". uit hun huisje en sommigen misschien wel uit hun prille ochtend-hazen-slaapje haalde. Ongeveer 1500 schoolkinderen uit alle inrichtingen van lager onderwijs brachten om half negen op het Stadhuisplein een grootse aubade aan het gemeentebestuur, het bestuur van de vereniging „Konin ginnedag" en andere autoriteiten. De heer P. Herfkens, voorzitter van de commissie van voorbereiding, heette de jeugd, die goed van oranje was voorzien, hartelijk welkom en noemde deze dag een dag vol blij- eb dankbaarheid. Nadat twee coupletten van ons Volks lied waren gezongen, sprak de burge meester, jhr mr F. H. van Kinschot, de kinderen toe. Deze dag is, aldus de bur gervader. niet helemaal nieuw. Veertig maal immers mocht ons volk feest vieren toen Juliana Kroonprinses was. Nu ech- Èen tweede medaillon in de burgerzaal Slotbijeenkomst van het Jubileumcomité 1948 Het college vani B. en W. stelde er prys op om, nu de werkzaamheden van het regerings-jubileumcomité als afge wikkeld kunnen worden beschouwd, een samenkomst te houden van het comité en zijn voornaamste medewenkers. Deze bijeenkomst werdi hedenmorgen in de Burgerzaal van. het stadhuis gehouden. De voorzitter van het gewezen jubi leum-comité, dr ir P- C. Lmdenbergh, achtte het overbodig een beschrijving te geven van de werkzaamheden van het comité. Wel bracht spr. nog eens naar voren, dat de gemeenteraad en B. en W. hun onmisbare medewerking op vlotte wijze hebben verleend. Reeds direct nta het beëindigen der feestelijkheden bleek, dat er een voor delig saldo was. Spr. herinnerde er aan, dat het comité toen heeft besloten het gemeentebestuur een bedrag aan te •bieden om in het stadhuis een beeltenis van toen nog H.M. Koningin Wii- helmdna te plaatsen in de vorm van. een marmeren medaillon. Intussen zijn de financiële resultaten van alle feesten be kend. D&or zuinig beheer is er een over schot. Het jubileumcomité heeft besloten om van dit overschot nogmaals een be drag aan het gemeentebestuur te over handigen om daarvoor een medaillon met de beeltenis van H.M- Koningin Juliana in dezelfde zaal te doen aan brengen. Dr ir Lindenbergh sprak de hoop uit, dat deze beide medaillons tot in lengte van dagen zullen getuigen van de aanhankelijkheid van de Leidse bur gerij aan ihet Huis van Oranje. Het nu nog aanwezige overschot, groot £3558.48.' zal overgedragen worden aan Jet comité Nationaal huldebiyk ten be hoeve van het fonds voor de kankerbe strijding. De burgemeester uitte op har telijke wijze zijn dank. ter zien we deze feestdag als de verjaar dag van onze Koningin. Wij vieren hem vandaag niet tegen het najaar, maar in het jonge leven van de lente. Juliana is de koninklijke Moeder van ons allen. En vandaag wil ook Leiden de moederge dachte in 't bijzonder eren. De burgemeester herinnerde nog aan dë studententijd van Juliana in Leiden. Hij vertelde, dat H.M. in Februari van dit jaar nog tegen hem heeft gezegd, dat zij zeer op de Sleutelstad is gesteld. Dit geeft ons temeer reden dit feest werke lijk tot een feest te maken. Onder de bekwame leiding van de heer N. J. Swierstra zongen dé kinderen nog een drietal vaderlandse liederen, welke zang door de aanwezigen op het bordes op hoge prijs werd gesteld. Het Leidse Politie Muziekgezelschap, dat na de au bade een muzikale rondgang door de stad maakte, verleende medewerking- Na de zanghulde togen de kinderen naar de Stadsgehoorzaal, waar hun feestelijke ochtend werd. bereid. Met toe- SRFaken, muziek en massazang, vermake lijke goochelkunst en tractaties werd di Koninklijke verjaardag tot een waarlijk onvergetelijke dag gemaakt. Op het terrein aan de Zoeterwoudse- singel hebben 600 kinderen aan allerlei spelen deelgenomen. Ook hier was enthousiasme groot. Nóg een telegram Hedenmorgen is ook het volgende tele gram verzonden: „De Leidsche Christelijke Oranjever- eemging biedt U en Uw koninklijk gezin eerbiedig haar gelukwensen aan met Uw verjaardag. Zij wenst U toe de genade van de Heer Jezus Christus, en de liefde van God en de gemeenschap van Heilige Geest, opdat Gij in deze, vooi Koninkrijk der Nederlanden zo moeilijke tijd, Uw geziin moogt voorgaan en dat Koninkrijk Tegeren, in gehoorzaamheid aan het Woord van God. Geelkerken, voorzitter; Jasperse, secretaris." Afdeling Leiden der S.G.P. met een eigen lijst! Het bericht, dat de afdeling Leiden van de SGP. de gecombineerde candidarten- lijst van de A.R.C.H. voor de raadsver kiezingen zal steunen berust op een mis verstand onzerzijds, dus bui/ten de schuld van de C.H. en AiR. kiesverenigingen. De SGP. komt namelijk met de vol gende lijst uit: 1. J. Schipaanlboord; 2. J. Meertens; 3. J. L. Fh. Dane; 4. H. Overduin. NOG EEN ONDERSCHEIDING. Aan de heer A. Heyboer, die 43 jaar in dienst van de N.Z-H V.M. is geweest, werd ook de bronzen medaille, verbon den aan de orde van Oranje-Nassau. aangeboden. Omdat hij niet ten stadhuize kon verschijnen, in verband met het tramongeluk te Katwyk van enkele weken geleden, werd hem de onder scheiding thuisbezorgd. Adspiranten legden bonds- vaardigheidsproeven af Slechts 14 candidaten werden afgewe In het gymnastieklokaal van het gym nasium werden gisteravond bondsi digheidsproeven voor adspiranten gehou den. In totaal namen hieraan 115 jongens en meisjes deel. Het geheel stond onder leiding van mevr. A. HoLtz-Kellenaars en had een vlot verloop: De heer A. Metz maakte bekend, dat 101 candidaten w geslaagd en 14 afgewezen. Dank bracht hij aan de L.T.C., die haar clubavond had afgestaan. Bij de meisjes won „Con cordia" de eerste prijs. „Brunhilde" werd nr 2. „Excelsior" legde bij de jongens beslag op de eerste prijs. INCASSO-BANK N V. KANTOOR LEIDEN. Per 1 Mei zijn de heren E. H. Moens en L. Molijn benoemd tot directeur van het kantoor Leiden, terwijl de heer J. Martijn is benoemd tot alg. procuratie houder en de heer H. v. d. Werf tot proc.houder met bijzondere volmacht bij dit kantoor. W. DE GRAAF ONTVING ERE MEDAILLE IN ZILVER. De ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. in zilver, is bij Kon. Besluut toegekend aah W. de Graaf, werkzaam bij de firma 'gebrs Palm te Leiden .(bij bevordering). aubade op het Stadhuisplein Prins Bernhard brengt onofficieel bezoek aan Leiden Z.K.H. Prins Bernhard zal Dinsdag 3 ei a.s. een onofficieel bezoek aan Lei den brengen om een parade af te nemen van enkele pelotons van de studenten- oefencentra Leiden en Delft. De Ko ninklijke Militaire kapel zal medewer king verlenen. „DE COMEDIE VAN HET GELUK." Als laatste voorstelling in de serie „Groot Toneel" gaf het „Amsterdams Toneelgezelschap" voor K. en O. een op voering van Evreïnow's „De Comedie van het Geluk." In het begin van dit seizoen hebben we reeds over dit stuk gegeven. zijn geschikt om op 8 MEI a.s. Uw gevoelens te vertolken. Opening Scholex99 Contact tussen school en leven De tentoonstelling van eigen werk, ge organiseerd door de leerlingen van de Chr. HBS en reeds als zodanig in ons blad besproken, werd gistermiddag ge opend door de directeur van de school, dr P. C. van Arkel. Als doel van deze expositie zag spr het stimuleren van de zelfwerkzaamheid de leerlingen. De belangstelling voor kunst is over het algemeen niet zo groot nen de jongens en meisjes en tentoonstellingsbezoek willen brengen, zou zeer zeker een voorbereidingscursus nodig zijn. Deze expositie kan misschien een aanloop daartoe wordefn. De heer Van Arkel bracht dank aan de tekenleraar van de school, de heer W. H. Hulstijn, ere-voorzitter van de tentoon stellingscommissie, aan de leden van deze commissie en aan die van de rege lingscommissie efn last but not least aan de amanuensis, de heer W. van Bemmel, die vele vrije uren opofferde. Wethouder J. C. van Schaik, die het gemeentebestuur vertegenwoordigde, wees er op, dat zelfs de ouders vaak zo weinig merken van het veelal uiterst interes sante werk, dat op school wordt gedaan. Aankomende talenten zijn bovendien vaak overbescheiden. Op deze wijze komen school en leven met elkaar in aanraking. Daarbij komt, dat het onder wijs in tekenen en schilderen op het ogenblik een verandering ondergaat, die belangrijk kan worden. Spr hoopte, dat het voorbeeld ruime navolging zal vin den, en wees in dit verband ook op de a.s. expositie van tekenwerk van jonge ren tussen 4 en 20 jaar. Onder de aanwezigen waren ook leraren van andere middelbare scholen hier ter stede en leden van het school bestuur. Men ontving een stembiljet, waarop eigen mening RIJWIELTOCHT „OUD-LEIDEN". Zaterdag a.s. houdt de vereniging „Oud Leiden" een rywieltocht met onbekende bestemming, onder leiding van de heren A. Bicker Caarten en E. Pelinck. Werkschoenen die zich lang houden; dubbel gestikt en met wat je noemt: berenzolen! Ook Voorstraat 52 - Katwijk a. Zee Telefoon 2265 zeggen, dat ongeveer 70 pet der kinde ren een goede plaats in de maatschappij vihdtr Het archief van „Voordorp" bergt merkwaardige kiekfen van jongens meisjes, die een mooie positie in de menleving zijn gaan innemen. „Voordorp" is een levend teken christelijke oharitas, waarop de Leidse Hérvormde Gemeente trots mag zijn. Of neen. Trots niet. Hier past slechts dank baarheid aan Hem, Die mensèn wil ge bruiken om in Zyn dienst werkzaam te zijn. „Wat gij aan de minste van mijn broederen hebt gedaan, dat hebt gij Mij gedaan". Dit moge „Voordorp" bij het komende feest, dat ook werkelijk Kinderhuis „Voordorp" gaat 40-jarig bestaan vieren Levend teken van Christelijke charitas Met kinderhuis „Voordorp" van de Diaconie der Ned. Hen'. Gemeente van Leiden, gaat. zoals bekend, zijn 40-jarig bestaan tegemoet. W(j hopen min of meer uit voerig te schrijven over de jubileumviering, maar kunnen echter ook niet nalaten vandaag, staande voor dit jubileum, enkele bijzonderheden mede te delen over deze instelling, waar in stilte prachtig barmhartigheidswerk wordt verricht. „Voordorp" heeft tot doel de haar toe gewezen kinderen te verplegejz .en op te voeden. Op 't ogenblik zijn er 80 kinde den in huis, terwijl er 104 in de b uiten - verpleging zijm opgenomen. Deze jon gens en meisjes, o.w. zich een meisje van een half jaar bevindt, die de voort durende verzorging van liefhebbende ouders en het rijke geluk van koeste rende moederarmen moeten missen, heb ben in „Voordorp" een liefdevolle omge ving gekregen. Tijdens een rondwande ling, die wij dezer dagen onder leiding van de directrice, mej. Siddré, door het voor een belangrijk deel vernieuwde huis maakten, kregen we een zeer goede indruk, zowel van de inrichting van het gebouw als van de wijze, waarop de „Voordorp"-jeugd wordt verzorgd gevoed. Aan het hoofd der inrichting staat thans mej. Siddré. Zij heeft eer Sn verantwoordelijke taak en wijdt zich geheel aan deze kinderen, die steun in alle opzichten nodig hebben. En ze doet dit op een manier, die grote waardering verdient. „Voordorp" mag een dankbaar gebruik maken van haar gedegen leiding, haar vaste hand en haar uitnemende kenmis van zaken. Natuurlijk moeten instelling als deze algemene regels gelden, waarvan niet wordt afgeweken, maar de directrice en haar vaste staf van trouwe medewerksters beschouwen de kinderen niet als nummers. Zij weten elk kind afzonderlijk op verantwoorde wijze te benaderen en zoeken voor allen t beste. Dit artikeltje zou ennstig mank gaan, als wij niet zouden herinneren aan het vele werk door wijlen mevr. Fliehe van Griethuyzen, die een lange reeks van jaren in „Voordorp" de leiding had. Wij mensen zijn onmiddellijk geneigd te zeggen: Helaas maakt zij. ^lie haar stem pel op „Voordorp" heeft gedrukt, dit jubileum niet mee. God riep haar echter tot een hogere orde. Het huis is wij wezen er al op prettig ingericht. Hef bevat lichte en frisse kamers, aardige speelkamers, goede studie- en naaikamers, rustige en heldere slaapvertrekken. Ook het interieur het kleuterhuis, vroeger een villa, ademt een aangename geest. In een grote tuin kunnen de kinderen ontspanning vinden, kunnen ze frisse lucht in de longen ademen, zijn ze vrij en vrolijk. De jeugd van „Voordorp" wordt klaar gemaakt voor de maatschappij. En de resultaten van het werk stemmen tot dankbaarheid. Het is met overdreven, te ORANJE-BAZAR IN DE PROFESSORENWIJK Onder grote belangstelling werd he denmorgen op de speelweide van „De Professorenwijk" een Oranje-Bazar ge opend ten bate van de inrichting en meu bilering van het in aanbouw zijnde club- huisje. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, de heer P. D. Beversluis allereerst het heuglijke feit van deze dag. Vervolgens bracht spr. warme dank aan allen, die het organiseren van deze bazar mogelijk maakten. Met zo ontel bare bewijzen van belangstelling en me dewerking om zich heen, prees spr. zich gelukkig voorzitter van deze bloeiende en grote buurtvereniging te mogen zijn. Alvorens tot de opening van de bazar over te gaan, deed de heer Beversluis nog een ernstig beroep op de jeugd tot beteuge ling van schennende baldadigheid. Met het doorknippen door des voorzitters w van een Oranjelint werd de bazar daarna als geopend verklaard. Bij korte rondgang over bazar en omgeving bleek ons inderdaad, dat een schat uiteenlopende artikelen op kopers wachtte, terwijl ook vele attracties wezig waren. De bazar is tot vanavond elf uur geopend. „Fides Pacta" werd drie jaar Feestavond in „De Harmonie" De Geref. J.V. „Fides Pacta" vierde gisteravond in „De Harmonie" haar derde jaarfeest, dat werd geopend door de heer K. Barendse. voorzitter. De secretaris, de heer A. Kiel, merkte in zijn jaarverslag op. dat „Fides Paota", al is zij nog jong, toch een goede plaats in de rij van Leidse Geref. J.V. heeft. Er zijn thans 32 leden. De penningmeester, de heer K. Haze- broek, meldde een batig saldo. Op feeste lijke wijze werd de avond verder gevuld. Het toneelstukje „Jassen-misère" ontlok te zeer veel gelach. Vermelden wij nog, dat namens de Geref. jeugdraad ds K. Dronkert en de heren W. La man en J. Wessel de vergadering bijwoonden. Afbetalingswezen in goede banen Financieringsinstituut Detailhandel Rijnland opgericht Gisteren is voor notaris N. W. Holt- kamp de akte van oprichting gepasseerd de Stichting Financieringsinstituut Detailhandel Rijnland. Als comparanten traden op de keren H. M. Simonis. onder voorzitter K. v. K., J. A. van Zanten, directeur Gem. Volkscredietbank, D. van der Kwaak, wethouder van financiën, C. F. A. M. Meerpoel, naaimachinehande laar, C. D. Ligtvoet, handelaar in radio'; en elec. artikelen, J. A. C. Kips. meubel handelaar, en G. H. W. Vreeswijk, rijwiel handelaar te Alphen. Voornoemde com paranten vonmen tevens het bestuur, dat nog aangevuld zal worden met enige ver tegenwoordigers der buitengemeenten. Als voorzitter zal optreden de heer H. M. Simonis en als secretarisrpenningmeester, de heer J. A. van Zanten, Nieuwsteeg 4—8. De Stichting, die beoogt het afbe talingswezen in geheel Rijnland, zowel ir het 'belang van de middenstand als in dal van de consument, in goede banen te lei den, zal binnenkort haar werkzaamheden aanvangen. Het Ned. Rode Kruis, afdeling Leiden, kwam gisteravond in ..Het Gulden Vlies" jaarvergadering bijeen. Bij ontsteme- van de voorzitter, prof. dr P. J. Gaal- lard, leidde dokter P. J. Kaiser deze sa menkomst. Hij reikte allereerst aan 15 donores van de bloedtransfusiedienst die vyfmaal bloed hadden afgestaan, de Landsteinerpenning in brons uit. Het wa de heren B. Boef. M. J Giesbert. P. den Hartog, N. P. Huising, P. van Kins, A. Knij-ff, C. A, H. van .Leeuwen, E. Mun. ting J. J. Ouwerkerk, G. J. de Ruyter, W. F. Streefland, W. v. d. Wijngaard en de dames N Duivendak, mevr B. de JongPaardekoper en mevr. F. E. Stok- mansSlegtkamp. Dokter Kaiser wees er dit verband op, dat het aantal donores enkele jaren geleden nog 15 per maand bedroeg en nu tot 300 per maand is op gelopen. Opoffering en menslievendheid wordt er van de donores gevraagd, die ït succes van -hun werk niet kunnen en. In totaal gaven zich 900 nieuwe do- jres in -Leiden op. Mr J. C. de Vroom, secretaris, bracht het jaarverslag uit. Daaruit bleek, dat bij K B. de rechtspersoonlijkheid van de ver- VERZEKERIN GSZAKEN VERTROUWENSZAKEN Assurantiekantoor SLEGTENHORST feest zal zijn, de diepste vreugde geven. Nieuwe Rijn 46 Leiden. Telefoon 23010. AMeling Leiden van liet Rode Kruis deed in 1948 veel goeds Op de jaarvergadering werden weer 15 Landsteiner- medailles uitgereikt Jeugddienst Hooglandse kerk Men verzocht ons mede te delen, dat de dienst, die morgenochtend om half elf in de Hooglandse kerk begint en waarin ds H. J. van Achterberg zal voorgaan, als Jeugddienst is bedoeld. EEN DOKTER NODIG? De Zondagsdienst wordt waargenomen door de artsen Van Alphen, De Jager, Jasperse en Stoffers. WELKE APOTHEEK? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 30 April 13 uur tot Zaterdag 7 Mei 8 uur waargenomen door: apotheek Boekiwijt, Breestraat 74, tel. 20552, en de Haven apotheek. Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgeester apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Feestelijke jaarvergadering Chr. metaalbewerkers De bond wil in Mei 18.000 leden hebben. De afdeling Leiden van de Chr. metaal- bewerkersbond kwam gisteravond ir ..Prediker" in feestelijke jaarvergadering bijeen. Het was de voorzitter, de heer P. Barendse, die in een korte toespraak meedeelde, dat de afdeling het laatste jaar gegroeid is en thans 180 leden telt. Spr. accentueerde, dat wij het opdrin- zijn pas kunnen bestrijden, wanneer wij durven uitkomen voor ons beginsel doel stellen de richtlijnen van Gods Woord te volgen. Voorts hoopte de heer Barendse, dat de wens van de Chr. taalbewerkersbond, om in Mei 18.000 leden te hebben, zal worden gerealiseerd. De heer H Hordijk, bondsbestuurder, die in het C.N.V. 30 dienstjaren achter de rug heeft en in verband met zijn leeftijd zal worden gepensionneerd, sprak afscheidswoord. Hij toonde eerst aar het werk van het C.N.V. niet ijdel i weest. Op sociaal gebied heeft men veel mogen bereiken. Nu spreekt en beslist de arbeider mee. Onze taak bestaat niet alleen in het uitbouwen van het werk. maar ook in het bewaren van datgene, wat tot stand is gekomen. Wil de toe komst goed zijn, dan zullen wij als Chris tenen onze roeping hebben te verstaan. Wij moeten de strijd om het recht voort zetten in de kracht van het geloof en in de weg der gehoorzaamheid. De heer Hordijk dankte de afdeling Leiden de steun, die hij van haar bij zijn werk mocht ondervinden. Na de pauze voerde „Sempre Avanti", nadat enige personen muziek ten gehore hadden gebracht, de klucht „De Huis tiran" van Godfried Bomans op. Geen lintje had beter kunnen vallen! Het getal 21 al die mensen moesten O stad, o stad, wat zijt gy toch vaak arm! Dat dachten wij gisteravond, toen >yy in „De Bent" onder de gemeente Hazerswoude waren. „Niets zonder Gods Zegen" heet de boerderij, waar mevr. de Wed. A. QualmVan Dam een leven lang gewoond en gewerkt heeften nog woont en werkt. Nog steeds maakt zij twee maal per dag dat heerlijke product: de volvette Goudse boerenkaas. Dat doet zij reeds een jaar of zestig, waarvan 55 op deze boerderij. En hoé doet „tante Anna" zoals wij haar voor éénmaal ook wel mogen noemen dat! Natuurlijk hebben wij mogen proeven: het was heerlijk. Dat mevr. Qualm nu al zo lang en op zulk een verdienstelijke wijze kaas maakt, is zelfs de Koningin niet onbe kend gebleven. Het heeft H.M. dan ook behaagd, haar de ere-medaille, verbon den aan de orde van Oranje-Nassau, in goud toe te kennen. Dus viel de enige Koninklijke onderscheiding voor een vrouw, de enige voor wat Leiden en omgeving betreft, in Hazerswoude. Waar het niet mogelijk is, van alle onder scheidingen in het rayon, waar ons blad verschijnt, breedvoerig melding te ma ken, mag voor dit Hazerswoudse geval daarom toch wel een uitzondering wor den gemaakt. Daarmede huldigen wij dan tevens alle mannen, die zichr giste ren op zo'n eervolle wijze beloond zagen voor hun trouwe en nijvere arbeid ge durende een lange reeks van jaren. Er is trouwens nog een andere, zeer belangrijke reden, waarom op bijzon dere wijze van deze onderscheiding ge wag moet worden gemaakt. Tal van tienduizenden lintjes heeft het in de loop der jaren reeds geregend. Onder hen, :r mede vereerd werden, waren on getwijfeld ook vele boeren en boeren arbeiders. Boeren, die zich op een of andere wijze voor de gemeenschap had den verdienstelijk gemaakt, dan echter niet op hun eigen boerderij maar in or ganisaties en dergelijke, en boerenarbei ders, die een jubileum van zoveel kruis jes achter de rug hadden. boer of boerin werd onder scheiden „alleen" maar omdat hij of zij een leven lang hard geploeterd, zich afgemarteld had voor zyn of haar hoeve en gezin en zo voor ons land en volk. Beseffen wij, stede lingen. eigen wel, wat deze luttele woorden zeggen willen? Men moet het ploeteren langer of korter heb ben meegemaakt, om dit te be grijpen. „Tante Anna" kan het U ook wel ver tellen. Zij weet nog heel goed, dat de kaas toen zij 21 was slechts 21 cent per pond opbracht. Ze molken toen 21 koeien. Ja, dat getal 21het is eens gebeurd, dat driemaal zeven koeien bij de hoeve moesten worden begraven. Ze waren gestorven aan de vooral vroeger zo gevreesde longziekte, een soort pest. Driemaal is op de boerderij (al lang geleden) de stal uitgestorven. Driemaal moest opnieuw worden begonnen, jnet ganzen en dan langzaam-aan met een kalf en later enkele koeien. De risico's zijn gelukkig wel wat minder geworden! „Als ik een kwartje voor de kaas krijg, ga ik vanmiddag pannekoeken bakken", zei moeder Qualm, de jubila- resse van thans, tegen haar kinderen, als ze 's morgens naar Gouda naar de markt toog. Later werd het Bodegraven en Leiden. .Een halve cent per pond meer betekende heel wat en daar werd dan ook veel moeite voor gedaan. Is het ten onrechte, dat deze vrouw werd gehuldigd? Zeer zeker niet deskundige berekende gisteravond tjes, dat zij op zijn minst 60 of 70.000 kazen van 10 kilo heeft klaargemaakt. „Maar Het is een dankbaar werk", vindt ze. En wij vonden het een eer, deze avond bij haar te mogen zijn, in een sfeer van echtheid en hartelijkheid. Het grappige van de huldiging op deze Hazerswoudse boerderij was, dat de Koninklijk-onderscheidene pas halverwege de avond er achter kwam, waar het eigenlijk om te doen was. Iedereen had tegenover haar de mond gehouden. Alleen was het haar bekend, dat burgemeester en mevrouw L. J. den Hollander zouden komen. Toen er nog een stuk of twaalf heren meekwamen, merkte mevrouw (zelf zegt ze lie- Een ver: juffrouw) Qualm op: „Waar komen die toch eigenlijk vandaan en wat komen ze toch doen?" Eerst nadat koffie met gebak was ge serveerd, kwam de aap uit de mouw. En de burgemeester wist de spanning er nog in te houden door maar over het zestigjarig jubileum te spreken, tot dat de gouden medaille te voorschijn kwam. Dét werd toch helemaal niet verwacht Geen uiterlijk vertoon Hartelijke woorden volgden nu. Woor den, waarin tot uiting kwam, hoe sober en gebonden he leven kan zijn; hoeveel de liefde tot het vak kan doen; hoe trots een boerin kan zijn op haar kaasde „kaas door Moeder ge maakt". De burgemeester besloot met de wens van de achterzijde der me daille: „God zij met ons",God zij met U". Op de grote deviezenwaarde van kaas legde ir J. H. A. Schaafsma, Rjjkszuivel- consulent in algemene dienst, de na druk. Het kaas-maken is nog niet uit de tjjd, aldus spreker, en dat is maar goed ook. Later op de avond voerden nog meer sprekers het woord. Dr ir C. Schiere, directeur van het kaascon- trólestation voor Utrecht en Zuid-Hol land, stelde tegenover het uiterlijk ver toon in deze stad de zo lang vergeten groep, die thans mede-geëerd werd. Als voorzitter van de Bond van Kaaspro ducenten (zelfkazers) nodigde de heer A. C. Streefland mevr. Qualm (thans geen „vergeten burgeres" meer) uit tot de jaarvergadering, op 9 Mei te Gouda te houden. Daar zal ze dan met drie andere zelfkazers (twee boerinnen en één boer, resp. uit Lopik, Meerkerk en Aalsmeer), die ook werden onderschei den. worden gehuldigd. Wethouder C. A. van Dam wenste mede als voorzitter van de afdeling Lei den van het kaascontrólestation geluk. Spr. achtte zich gelukkig, dit te mogen doen: het werk van de boer wordt tóch gewaardeerd! Namens de familie dank te de heer J. Voets, schoonzoon, harte lijk voor de góede woorden. Voorts wa ren, behalve tal van familieleden, nog aanwezig de heren B. den Braver, ge meentesecretaris, N. P. Kaptein, wet houder, A. Paarlberg, redacteur van „De Zelfkazer", en K. Adema, technisch amb tenaar K.Z. volvet, die wel eens eerder op de boerderij bleek te zijn geweest. En nog steeds gaat de kaas van „tan te Anna" over de gehele wereld. „Ik ben nooit sterk geweest", zegt ze. „Mijn is 15 jaar geleden gestorven en vas veel sterker dan ik. Maar ook de sterkste Is ijdelheid". Mej. Qualm echter weet, waar de sterkte en de levenskracht te vinden zijn. Niet voor niets staan op de hekpalen van de boer derij de woorden „Niets zonder Gods eniging tot 21 Maart 1978 was verlengd, i De afdeling reikte diverse giften uit en i verleende subsidies aan de vereniging j ,.Het vierd_e Prinsenkind" en de plaatse lijke Demobilisatie raad. Aan het hoofd bestuur werd een bedrag van f 3500' ge- schonken ter versterking van het ram- oorlogsfonds. Het aantal leden bedroeg per 31 Dec. 1948 8115. Het belangrijkste deel van de taak van de afdeling bestond in 1948 uit de ver zorging van de 'bloedtransfusiedienst en uit het instandhouden en oefenen van de colonne te Leiden van het Rode Kruis- corps. In 1948 werden ruim 1030 bloed transfusies verricht. Het bestuur kon aan 69 donores de Landsteinermeaaille uit-' reiken. Uitvoerig werden tenslotte de di- werkzaanïheden van de colonne belicht. Uit het jaarverslag van de penning- meester, de heer E. H. Moens, bleek, dat nadelig saldo van f 9.100.43 was. De oorzaak hiervan moet in het werk- naar bulten worden gezocht. In het ko mende jaaT zal de afdeling inwendig sterk worden gerftaskt. De heer W. F. v. d. Reyden rapporteerde narhens de kas- commissie, dat de financiën uitstekend I waren beheerd. De opkomst van de lede» was, als gebruikelijk, zeer slecht. i Leiderdorp Predikbeurt In lokaal Lindelaan 12a hoopt Woensdag a.s 's avonds half acht. voor te gaan ds H. A. Leemans, Ned. Herv. predikant te Bleskensgraaf. Oegstgeest Burgerlijke Stand. GEBOREN: Annette J, d v J A Heidsma en J M Schuiling; Willem A„ v J J Gouw en C Kraayenga. ONDERTROUWD: T E Meijer, 25 j. en P K Elenbaas, 26 j: D Held, 27 j. en R v d Vliet, 29 j.; H HartQg, 27 j., en v Iterson, 29 jaar. GETROUWD: D Tuit en H J M Korte- kaas: P W v d Geest enJMvd Geest; H Colijn en W Amersfoort; W Brouw en A Trommel. Valkenburg Gisteravond hield de vereniging Ge meentebelangen alhier een druk bezochte j ledenvergadering. De voorzitter opende de vergadering met een woord van dank voor de grote belangstelling. Na een korte inleiding werd direct overgegaan tot het belang rijkste punt van deze avond: het samen stellen van de groslijst voor de a.s. Ge- I meenteraadsverkiezingen. Deze ziet er als volgt uit: 1. S. M. Poot; 2. P. C. van Eede; 3. G. van Leeuwen; 4- J. Zandbergen; 5. J. Oosterlee; 6. R. Oudshoorn; 7. C. Grave- kamp; 8. A. v. d. Nagel. In het nieuwe bestuur werden gekozen de heren M. H. van Stijn, P. C. van Eede, G. van Leeuwen, S. M. Poot en de heer D. Rosmolen. Koninklijke onderscheidingen Ook Valkenburg heeft thans zijn ge- ridderden. Wait nog nooit voorgevallen is in de geschiedenis van ons dorp is nu gebeurd ter gelegenheid van de 40ste ver- jaardag van H. M. Koningin Juliana/-- In het kantoor wan dé N.V. Schelpkalk- fabriek „Valkenburg" had Vrijdagmorgen een korte, intieme plechtigheid plaats. Voor een ogenblik was het werk op de fabriek stilgelegd en direoteur, procura tiehouder en arbeiders verzamelden zich in het kantoorgebouw. De directeur, de heer 9tui, ging in een geestig speechje de historie van de schelpkalkindustrie na en gaf toen het woord aan burg A. C. de Wilde, die, omhangen met de ambtsketen, een dankbare taak had te vervullen. Hij prees de goede harmonie, die in dit be drijf heerste en roemde de samenwerking tussen werkgever en -werknemers. Hij herinnerde aan het feit. dat de heren J. van der Zwart en D. de Roode resp. 48 en 45 jaren werkzaam waren geweest in diit bedrijf. Tijdens de toespraak van de burgemeester kon men de spanning lezer op de gezichten der twee oude arbeiders Wat was de bedoeling van dit allies? Im mers in het najaar van 1948 waren zij al op grootse wijze gehuldigd door hun directie. Eindelijk kwam het hoge woord er uit. Bij K. B. van 23 April 1949 heeft het H.M. de Koningin, op voordracht van de minister van Sociale Zaken, behaagd de heren J. van der Zwart en D. de Roode, resp. stoker en arbeider bij de N.V. Schelpkalkfabriek „Valkenburg", te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau en hun daarbij de ere medaille in brons te schenken. Burg. de Wilde vond het persoonlijk een groot voorrecht hun deze onderscheiding te mogen opspelden. De heer J. van der Zwart verzocht de burgemeester de dank van de beide ge- ridderden wel te willen overbrengen aan H M. de Koningin. Nadat de heer Stui nog zijn blijdschap er over had uitge sproken, dat deze eer hem te beurt was gevallen, werden alle aanwezigen ont haald op een glaasje wijn met toebehoren. Voorschoten Poppententoonstelling. Gisteravond werd door een lid van het uitvoerend damescomité, mevr. H. A. S. RomijnOostveen, de poppen tentoonstel ling in het Ambachtshuis geopend. Uit alle delen van de bevolking zijn er poppen ingezonden, zodat deze poging wel geslaagd mag heten. Ook de inzen ding van H. M. Koningin Juliana trok de belangstelling. O.a. waren aanwezig de burgemeester. Baron Schimmelpenninck van der Oye, wethouder Van Vliet en verschillende raadsleden. De jury, bestaande uit de dames Van der Stoel, Cia van Boort en van Amster dam, hadden een moeilijke taak om tot een juiste beoordeling te komen. Na ampele overweging werden de prijzen aan de volgende personen toegekend: le groep: le Truus Kraay; 2e Mimi van Gastel: 3e Floortje Frijlink; 4e Leni Zwetsloot: 5e Anni van Geest. 2e groep: le Gonni Verboon; 2e Mieke Oosterlaan; 3e Elly van Rhijn; 4e Jantoy Schip aan Boord. 3e groep: le mevr. De Wit; 2e R.-K. Vrouwenbond, 4e groep: le mevr. Zuiderbaan. 5e groep: le mevr. Hamersma; 2e mevr. Simons; 3e mej. M. Bouw; 4e mevr. Ver sluis; 5e Ronnie Haanstra. 6e groep: le mevr. GerdesOosterbeek; 2e mevr. v. d- WerfHols; 3e mevr. Boomv. d. Werf. 7e gToep: le Jongens Kutterink; 2e evr. De VriesDe Water; 3e mej. v. d. Lek; 4e mevr. Nederlof. 8e groep: Claire Ottevanger; 2e Lindy Smith. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Kuypera, Leidseweg 51.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2