Jlieutue (Leuronl Wees gegro.et met jubeltonenwees gezegend blijde dag Wist U ZATERDAG 30 APRIL 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie Tel 20408 Abonne menten Tel 22710. Advertentieald. Tel- 23375. Postrekening 53936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; ƒ135 per maand: ƒ0 32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.13 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Dertigste jaargang No 7802 HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIE MER. CHEF-RED-* H. W. J- ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^Stdotoasticli U tteHroa mgn bert la tegljeaspotT De Sleutelstad blijft niet achter vandaag Zie pag. 2 Van de grootste stad tot het kleinste dorp was het vandaag feest (Van onze verslaggevers). Nederland heeft vandaag op aloude wijze het feest der Koninginne ge vierd. In de kleinste dorpen en de grote steden woeien de talloze vlaggen vrij uit in de frisse voorjaarswind. En waar geen vlaggen zijn, vierde daar niet het land in zijn lentëpracht van tulpen, bloesem en jong groen mee het feest van onze jarige Vorstin? Deze Koninginnedag had de bij zondere bekoring van een lentefeest. Ons volk heeft vandaag, ook buiten onze grenzen, zijn verknochtheid bewezen aan het Oranjehuis en de draagster van.de Kroon, Koningin Juliana. Het heeft ook God in vele bedehuizen gedankt om de zegen, die Hij ons in Oranje geeft. zamen het Koninkrijk vormen en waar van de onderlinge verhoudingen zich zo diepgaand aan het wijzigen waren, en in de wereld als geheel. Teleurstellend noemde min. Drees de gang van zaken i-n de wereld na de be vrijding. Werd aanvankelijk gehoopt, dat de samenwerking van de geallieerden het herstel uit armoede en verwoesting in hoge mate zou kunnen bevorderen, thans blijkt wel hoe de gedachte aan algemene samenwerking naar verre horizonten is geweken. Groot zijn weer' de tegenstel lingen, hevig de spanningen. Maar Neder land zal blijven ijveren voor die samen werking tussen vrije volken, die erop ge richt is de vrede zo goed mogelijk te waarborgen en de betekenis mag niet worden miskend van verschillende ver- Aubades en reveilles, daarmee begon de dag Al zeer vroeg werden de vlaggen uitgestoken. De mensen sierden zich met Oranje, de kinderen met feestneuzen en mutsen, om de toeter9 niet te vergeten. In de steden waren het de draaiorgels en muziekkorpsen, de parades en optochten, in de dorpen de feesten voor jong en oud, koekhappen en zakkenlopen. eieren rapen en 'touw trekken, die deze dag maakten tot een volksfeest. De feestdrukte concentreerde zich in de grote steden. Terwijl twaalf Fireflies en drie Mitchells van de Marine Lucht vaartdienst op Valkenburg in gesloten formatie laag over het Koninklijk Paleis op de Dam te A'dam daverden en de Ma rinekapel de tonen van Piet Hein over het historische plein liet schallen, de fileerden met de geweren over de schou der twee bataljons van de marine en een van de landmacht in Amsterdam voor de Commandant Zeemacht, Schout bij nacht J. J. L. Willinge, die met burgemeester d'Ailly en nog andere militaire autori teiten de parade gadesloeg. Zo zette Am sterdam de viering van de Koninginnedag in. De Dam had weer een feestelijk aan zien. Uit alle omringde gebouwen wapper den de vlaggen, het publiek verzamelde zich in de straten en hing uit de ramen en van de beugels der trams wapperden weer de nationale wimpels Om acht uur loste de ..Van Kinsbergen" in de haven saluutschoten en om half tien arriveer den de troepen, 1200 in getal, die zich aan drie zijden van de Dam opstelden. Toen Schout bij nacht Willinge arriveer de. klonk tromgeroffel en de eerste maten van ..Wien Neêrlands bloed". Na de in spectie speelde de kapel het „Wilhelmus", waarna de troepen defileerden. Een mars door de stad besloot deze militaire plech tigheid. De Maasstad werd gewekt door reveille op het stadhuis en van de toren van de Koninginnekerk. In verschillende kerken werden dankdiensten gehouden en ook in de openlucht was een zangdienst. Muziek korpsen brachten burgemeester Oud een aubade. Vanmiddag trok het traditionele bloemencorso door de stad en tiendui- zenden hadden zich langs de route ge schaard om dit te zien. Ook Den Haag begon de dag met klok kenspel. een dankdienst en een militaire parade, die veel belangstelling trok. Utrecht bleef niet achter. Daar wer den de troepen geïnspecteerd door de nieuwe garnizoenscommandant, kol. G. J. W. Lenen. De attractie van kleurige uni formen met gouden kragen en witte pluimen en ook de trappelende paarden van de vooroorlogse parade is verleden tijd geworden, maar Utrechts burgerij was toch in groten getale aanwezig. In Oost en West „Zij, die getuigen mochten zijn, op welke wijze Koningin Juliana de eed van trouw bij de inhuldiging aflegde, er voeren. dat ook zij zich ten volste be wust is, dat slechts met Gods hulp het koningschap zegenrijk kan zijn. Op deze verjaardag gaan onze gedachten tevens uit naar de koningin als echtgenote en moeder en spreken wij de hoop uit, dat zij nog vele jaren van geluk en voor- sepod moge hebben met allen, die haar dierbaa r zijn". Dit schreef dr Beel, als opperbevelhebber van zee-, land- en luchtmacht in Indonesië, vandaag in een dagorder tot de troepe.n in de Oost. Luitenantgeneraal S H. Spoor zond een gelukstelegram aan HM. en vice-admi- raal A. S Pinke hield een radiorede tot het marine-personeel, waarin hij ook over de politieke en militaire toestand sprak. Ook de Bijeenkomst Federaal Overleg.zond een telegram. Op de verschillende bureaux in Bata via werden vanmorgen de onderscheidin gen uitgereikt. In vele plaatsen in Indo nesië werd de Koninginnedag gevierd, o m. met parades en defilé's. Dr Beel hield een receptie. Paramaribo festte met een parade, eén receptie en sportevenementen. Vanavond zouden Theo Baylé. mevr. Baylé en mevr. Greet Koeman een con cert geven in Kopenhagen, voor de Deens-Ned. Vereniging. Dit wordt door de radio uitgezonden. Radiorede van minister Drees „Uit naam va.n het Ned. volk mag ik allereerst de wens uitspreken dat. welke ook de staatszorgen zijn, deze 40e ver jaardag in de gelukkige kring van het Kon. gezin een ongestoorde vreugdedag moge wezen en dat het komende jaar. waarin ook het 12' 2-j-ari.g huwelijksfeest van Koningin en Prins zal vallen, daar mede in overeenstemming zal zijn", aldus minister-president Drees in zijn heden middag gehouden radiorede. In "t kort schetste Z. Exc. de jaren van de Duitse inval en de ballingschap van het Vorstelijk gezin en releveerde enkele woorden van de rede, die Koningin Juliana hield bij de aanvaarding van het Koningschap. In deze rede stelde Zij ons volk voor ogen w»at er te doen staat m eigen land, binnen de gebieden die te- Oud-miiiister Fiévez overleden Hedenmiddag is in het ziekenhuis Westeinde te 's-Gravenhage in de leef tijd van 46 jaar overleden de oud-minis ter van Oorlog, A. H. J. L. Fiévez. De Federatie van Beroepsvereni gingen van Kunstenaars zal op 6. 7 en 8 October a.s. een Kunstenaarscongres in Den Haag houden. bindingen, waarin ook ons land is be trokken. zoals Benelux, Westelijke Unie. plan-Marshall en Atlantisch Pact. Wat 1914 en 1939 de vrede had kunnen red den de zekerheid dat een aanval op enig afzonderlijk land zou stuilten op weerstand van een overmachtige combi natie wordt thans verkregen en Neder land is bereid zijn taak tussen de volke ren naar vermogen te vervullen. Inzake de Overzeese Gebiedsdelen sprak min. Drees over het streven van Neder land niet om de oude koloniale verhou dingen te herstellen-, maar om Indonesië vrij zijn eigen weg te laten bepalen, waarbij samengaan met Nederland zal plaats hebben op voet van gelijkheid. Wij proberen een overgang te verkrij, die leidt tot werkelijke vrijheid voor Indonesische volken cn tot terugkeer onze zonen naar Nederland. Moge het de Koningin gegeven zijn de pogingen to: overeenstemming tot een goed resultaat te zien leiden, opdat uiteindelijk de menwerking in de Ned -Ind. Unie onder de kroon van het Huis van Oranje beide volken ten zegen zal zijn. Er is veel tot stand gebracht in Nedei land na de oorlog, maar zelfbeperking blijft op atlle gebieden geboden om het lot van ons volk te verzekeren en de offers, waarvan Koningin Juliana bij haar inhuldiging sprak, worden gevraagd als uiting van gemeenschapszin met het eigen volk, met de Rijksgenoten en met de vol ken der wereld. De eerste viering van de 30e April moge ons allen herinneren aan wat de Koningin ons allen als taak voor ogen heeft gesteld en van welke taak en plichtsvervulling Zij zelf het levend voor beeld is, èn als moeder èn als Koningin. Moge Zij gezegend worden èn in haar gezin èn dn haar Koninklijke taak. Jessup lachte, na z'n laatste onder houd met Malik Komen de „Grote Vier" eind Mei te Parijs bijeen Malik, de Russische gedelegeerde b( de Ver. Naties, en dr Jessup, de Ameri kaanse reizende ambassadeur voor inter nationale onderhandelingen, kwamen gisteravond bijeen in het hoofdkwartier van de Sowjet-delegatic by de V.N. te New York. Jessup heeft na dit nieuwe „tète a téte" onmiddellijk verslag uitge bracht aan het Am. departement van buitenl. zaken en de Britse en Franse delegaties bij de V.N. Twee en een half uur lang sprak men over de blokkade van jlerlijn, maar Jessup legde daarna geen verklaring af. Malik lachte bij het eeuste onderhoud. Jessup lachte na dé tweede ontmoeting en dat is het enige houvast. Zei Epicurus niet reeds: „lachen moet men en filo soferen"! Maar hier gaat het om de blok kade. die verdwijnen moet. Men tast in het duister of er nogmaals een onder houd met de Rus zal plaats vinden en of Malik nog in New York blijft. Natuurlijk ontbreekt het niet aan gissingen en zo zou. volgens Reuter. Malik wel de voorwaarden van Moskou officieel bevestigd hebben. Deze zijn dus: de gelijktijdige opheffing van de Oos telijke. cn Westelijke beperkingen en tevens het vaststellen van een datum voor een bijeenkomst van de „Grote Vier." Een tijdschema is echter nog niet opgesteld. Er zijn geen lijkheden e "1 gende stap. De corr. i het wachten is op de vol- i Ass Press te New York Militaire bezoldigingen gaan de hoogte in De minister acht de tegenwoordige be zoldigingen der militairen in veel geval len te laag. Binnenkort zullen ze echter met terugwerkende kracht aanzienlijk worden verhoogd en hierdoor op een peil komen, dat niet lager is* dan het salarispeil van burgerlijk rijkspersoneel vereenkomstige betrekkingen. TONNAGE NED. KOOPVAARDIJVLOOT GROTER DAN IN 1940 De Ned. koopvaardijvloot telde op 1 Jan 1949. 965 schepen Cv. j 871) met een tonnage van 2.559.000 brt. (2 084.000). Op 1 Jan 1940 luidden deze cijfers resp. 992 en 2 361.000. Voorts voeren op 1 Jan. jl. onder Nederlandse vlag 48 schepen in Indonesië en 74(de West. MEER TRANSITO VIA ROTTERDAM EN AMSTERDAM Volgens een mededeling van het Brits- Amerik. bestuur in Duitsland zal het vervoer van Duitse goederen per schip, via Nederland en België toenemen. Rotterdam zal in de plaats van Lübeck worden gebruikt als haven voor het ver voer van metaalafval, terwijl ook enige graanladingen voor doorvoer naar Duits land in Antwerpen. Rotterdam en Am- stèrdam zullen worden getransporteerd. wijst op, dat Westelijke kringen der Ver. Naties er rekening mede houden, dat Malik aan Jessup zal voorstellen, om een conferentie van de „Grote Vier" bij een te roepen, rond 25 Mei, waar dan het gehele Duitse probleem behandeld worden. Vóór die tijd zou de blokkade moeten zijn opgeheven. Het bez^ blijft dat de Russen met dit alles uitstel beogen van de -vorming der West-Duitse republiek en in .de Viermogendheden- conferentie slechts het middel zullen zien reclame te maken voor de „zuivere leer' van Moskou!. Inmiddels blijkt uit de maatregelen var de Britse en Amerikaanse militaire gou verneurs in West-Duitsland dat de stich ting van de West-Duitse staat in iedei geval doorgaat en de Heren te Bonn moeten nu een kieswet uitwerken. Het Britse militaire bestuur heeft de Rus sische uitnodiging aanvaard, om vandaag een bespreking te houden over de slui- zen-kwestie te Berlijn. Op 4 Mei weer herdenking der gesneuvelden op de Grebbeberg Ook dit jaar zal de centrale militaire herdenking der gesneuvelden op 4 Mei plaats hebben op de Grebbeberg. 's mor gens om 11 uur. H.M. de Koningin zal zich hier laten vertegenwoordigen door Haar adjudanten majoor jhr J. A. A. Lawick van Pabst en de kapt.-vlieger R J. E. M. van Zinnicq Bergmann, die een krans zullen leggen. Deputaties en detachementen v. d. Kon. Landmacht van vóór 1940 (in het bijzonder van het 8e R.I.. dat op de Grebbeberg streed), de B.S.. de Prinses Irene-brigade, de Kon. Landmacht, de luchtstrijdkrachten en het K.N.I.L. zullen er aan deelnemen. Een erewacht van enkele pelotons van het depót 'vecht wagens en van het 3e terr. bataljon, alsmede de Kon. Mil. Kapel zullen op de begraafplaats staan op gesteld. Minister Schokking zal spreken. Na gewijde muziek en kranslegging zal men twee minuten stilte in acht nemen, waarna het Wilhelmus over de graven zal klinken. Voorts wordt in elk der vier militaire gewesten een plechtigheid gehouden. Voor het eerste gewest in Haarlem. Als we Indonesië zouden verliezen Het verlies van Indonesië zou tot ge volg hebben, dat er in Nederland 3 mil- inwoners teveel zouden zijn. Al- 'erklaarde minister L. Göizen gis teren bij de opening van een tentoonstel ling in Eindhoven over onze Overzeese Gebiedsdelen. Maar hij voegde er aan toe. dat na deze chaotische overgangs tijd Nederland, in samenwerking met de Overzeese Gebiedsdelen, in de komende Wfereld een grote plaats zal innemen. De 'tentoonstelling is bedoeld om de kennis omtrent Oost en West in eigen land te bevorderen. Amerika en Engeland zoeken contact met Cbinese communisten Sjanghai is thans vrijwel geïsoleerd De Ver Staten zullen contact zoeken met de Chinese communistische autori teiten, aldus verklaarden woordvoerders van het Amenk. dep. van Buitenlandse Zaken. Kortgeleden hebben Amerika en Engeland reeds van gedachten gewisseld over het al dan niet aanhouden van de consulaten in het door de Communisten bezette deel van China. Men neemt aan, dat zij zulks thans wenselijk achten, te meer waar ook Engeland contact met de communisten zal zoeken. Waarnemers gaan zelfs zover in hun voorspellingen, dat zij binnenkort een de facto-erkenning verwachten van de communistische re gering van Mao Tse Toeng over het grootste deel vin China. Intussen naderen, de Chinese commu nisten Koensjan, op 56 km ten W. van Sjanghai. Een rode eolonne zou zich voorts op hledits 40 km afstand van Hangkou bevinden- Sjanghai is vrijwel geïsoleerd en er heerst een ernstige in flatie. De verbindingen met Kanton zijn verbroken. Amerika Kravchenko gaat terug Victor Kravchenko. de auteur van „Ik verkoos de Vrijheid", vertrok vandaag uit Parijs naar Londen. Hij zal enige da gen in Londen blijven en dan naar de Ver. Staten terugkeren. Kravchenko komt dus niet naar Nederland. Volksverhuizing verhinderd Zes a zevenhonderd Sudetenduitsers, die na uit Tsjechoslowakije te zijn gewe zen in kampen in Oostenrijk woonden, zijn aan de Beierse grens aangehouden, toen zij trachtten door Beieren naar de Franse zone van Duitsland te trekken- Zij hadden blijkbaar de berichten, dat de Franse zone bereid was 120.000 vluchte lingen op te nemen, verkeerd begrepen. Samenvoeging departemen ten van Oorlog en Marine? Minister Schokking acht het wenselijk, dat de leiding der defensie-aangelegen heden in één hand blijft, vooral in ver band met het internationaal overleg. Ook de Unie-partners hebben een minister- die het gehele veld der defensie kan overzien. De beste oplossing lijkt de mi nister. naar hij in zijn M.v.A. aan de Eerste Kamer verklaart, dat de departe menten van Oorlog en Marine worden samengevoegd tot één departement van iLandsverdediging. Zes weken herhalingsoefeningen voor repatriërende militairen Om hen geschikt te maken voor de verdediging van West-Europa Voor de territoriale troepen, welke ons land in het kader van de West-Europesc Unie moet vormen, zullen In de toekomst de oudere lichtingen worden bestemd. Voorshands wordt daarvoor echter ge bruik gemaakt van de Nationale Reserve. Indien dc aanmelding hiervoor on voldoende zou blijken, zou moeten worden overwogen terug te grijpen op een deel der lichtingen 1941 t/m. 1944, waaraan: alsdan een summiere geoefendheid voor territoriale taken zou moeten worden gegeven, aldus de M.v.A. op de Oorlogsbegroting. Het benodigde aantal lichtingen zal ge lijk zijn aan dat van voor 1940. nl. 15, als volgt verdeeld: 1 in opleiding, 2 t/m. 7 voor het veldleger, 8 t/m. 13 voor de territoriale troepen, 14 en. 15 bestemd voor de depóts. Zolang uit nieuwe lichtingen nog geen voldoende aantal divisies veldleger is gevormd voor onze bijdrage in de West- F.uropese Unie. zal de plaats daarvan zo spoedig mogelijk moeten worden in genomen door uit Indonesië repatriëren de troepen. Om hen voor deze taak ge schikt te maken, zullen ze enige tijd na terugkeer moeten opkomen voor her- De grote kindervriend Henrl Nolles, die de jeugd op zo aangename wijze, o.m. als goochelaar, weet bezig te houden, werd gisteren in het Sche- veningse Kurhaus gehuldigd in ver band met z'n 40-jarig jubileum. Ook zijn vrouw deelde in de hulde. DAT de bouw van 8 Peelboerderijen in Venray is gegund aan de laagste in schrijver, H. Gooren en M. Theunissen te IJsselsteijn (Lvoor f 166 000. DAT gisteren met een receptie en rede voeringen. o.a. namens min. Rutten. het 40-j. bestaan van de Academie van Bouw kunst te A'dam is herdacht. DAT dezer dagen in Wenen de pre mière ging van het stuk „Schipper naast Got*', van de Ned. schrijver Jan de DAT minister Spitzen binnenkort een commissie instelt, die salaris-richtlijnen voor waterschappen moet opstellen, zulks ondanks bedenkingen van provinciale be sturen, gelijk blijkt uit een antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Stapel- DAT een IJmuidense machinefabriek de Ned patentrechten verwierf voor de serieproductie van metalen trawlborden, die tot heden uit hout werden vervaar digd. DAT te Wijk aan Zee. 86 jaar oud. is overleden de kunstschilder A. C. W. Ter- hell. DAT correspondentie voor opvarenden van de „Tjerk Hiddes" op 4 Mei moet zijn gepost voor uitreiking in Honolulu, op 16 Mei voor San Dicgo en op 31 Mei voor Willemstad. DAT ir F. Q. den Hollander (die ook zelf onderscheiden is) gisteren een aan tal lintjes aan geridderden van de N. S. uitreikte. DAT de termijn van de subsidieregeling voor het stomen van aardappelen is ver lengd tot l Juni. DAT dr Valentine gisteren de schilder achtige Alkmaarse kaasmarkt opende. DAT de studiecommissie van de Stich ting van de Landbouw adviseerde geen verzekering tegen oogstrisico's in te stel len. doch t.z.t. een fonds voor onvoor ziene rampen te vormen. DAT de Ver. van R K. Ziekenhuizen en de Ver. van R.K. Gestichten en Inrich tingen voor Krank- en Zwakzinnigen uit de Stichting „Het Ned. Ziekenhuiswezen" zijn'getreden. DAT gisteren het m.s. „Hoogkerk" (9500 ton) voor de Ver. Ned. Scheep vaartmij te Den Haag in Amsterdam te water is gelaten. DAT gisteren ook naar Hengelo en En- schede%dc officiële openingsrit met een Dieseltrein is gemaakt en de rijtijd tus sen Twenthe en het Westen door deze dienst per 15 Mei met 50 minuten wordt DAT de CCD. in Maart ruim 2900 pro cessen-verbaal opmaakte, waarbij ruim 4100 verdachten waren betrokken, van wie bijna 100 werden opgesloten. DAT er plannen zijn om bij het zwem en strandbad „Groenendaal" te Doetin- chem een hotel met schouwburg te bou- DAT mej. Cornelia v. d. Bogaard op 8 Mei 45 jaar huishoudster is bij de familie Dilven te Made iN.-B.). DAT mevr. W. van Heijst-Mommers te Tilburg onder grote belangstelling haar 100e verjaardag vierde. DAT het jaarlijks congres van de Bond van1 loodgieters- en fitterspatroons in Ne derland op 18 en 19 Mei te Ede wordt ge houden. DAT na Gcd. St. ook de Kroon afwij zend beschikte op een verzoek om de 70-j. dijkgraaf A. de Bruyne te Terneuzen nog 2 jaar in zijn functie te handhaven, ten einde zijn gouden jubileum te kunnen DAT voor vestiging of uitbreiding chemische industrieën in principe geen bedrijfsvergunning meer vereist is, Dat de Brandverzekeringsmij „De Nij verheid" te Leeuwarden op 1 Mei een eeuw bestaat, welk feit op 4 Aug. feeste lijk wordt herdacht. DAT een zeug op een boerderij te Bor- nebeek niet minder dan 21 biggetjes wierp. DAT te Hengelo een nat. postzegelten toonstelling wordt gehouden t.g.v. het 25-j. bestaan der plaatselijke philatelisten- vereniging. DAT Eindhoven op 11 Mei een nieuwe 75 m hoge gashouder krijgt met een ca paciteit van 72.500 m3. DAT gisteren in het kamp Woestduin te Doorn een groot ontspanningsgebouw an. nex cantine. plaats biedend aan 1000 man, voor de afdeling mariniers is geopend. DAT de politie te Utrecht opsporing verzoekt van de 19-j. Reinder van Wijnen uit de 2e Delistraat aldaar, die sinds 9 Maart wordt vermist. DAT de 23-j. Betty v. d. Burg uit Den Haag en dc 22-j. Jctty Verselewel de Witt Hamer uit Noordwijk met 3 Engelse. 2 Scandinavische en 1 Frans meisje uit 2300 Europese sollicitanten werden uitverko ren tot stewardess op het Europese net van de American Overseas Airlines. DAT thans weer telefoonverkeer moge lijk is tussen Nederland en Z.-Rhodesia. DAT het mond- en klauwzeer sterk af neemt en het aantal besmette boerderijen van 469 in de eerste week van Maart (het hoogtepunt) is gedaald tot 218 in de week in 17-24 April. DAT de tuchtrechters in Maart ruim f 200.000 aan geldstraffen oplegden en on voorwaardelijk 4 bedrijven sloten, 2 ver gunningen introkken en 2 bedrijven van een toewijzing uitsloten. halingsoefeningen. waarschijnlijk tooi »n duur van zes weken. Met het tijdstip van opkomst zal reke ning worden gehouden met de persoon lijke belangen van de gerepatriëerden. Zoals reeds eerder werd gemeld, zul len de lichtingen voortaan met pl.m. 1U.000 man worden verhoogd en dan 50.000 man bedragen. Van 1945 t/m. 1948 werden resp. in erkelijke dienst geroepen 39.428. 37.431, 40185 en 42.457 man. Bovendien meldden in deze jaren resp. 10.000, 11.000, 7000 en 3600 vrijwilligers. Van de lichtingen 1941 t.m. 1944 den resp. slechts in werkelijke dienst geroepen 301. 222. 355 en 2455. De sterkte van de lichting 1949 wordt geschat op 38:270. Nederland is nog vrijtvel weerloos In zijn M.v.A. aan de Éérste Kamer op de begroting van Oorlog verklaart mi nister Schokking de mening van vele Kamerleden te delen, dat Nederland in Europa vrijwel weerloos is. Hij ziet het Bjn voornaamste taak om aan deze verontrustende toestand zo snel mogelijk een einde te maken. De opbouw van onze krijgsmacht zou echter geheel onmoge lijk zijn als niet gerekend mocht worden op materiaal uit de Ver. Staten. Wat Ne derland zelf zal moeten doen zal tot uit drukking komen in een eerlang aan te bieden suppletoire begroting. De luchtmacht is nog van te geringe omvang om een plaatsvervangende chef van de luchtmachtstaf te benoemen- Er zal een directoraat voor de defensie aangelegenheden betreffende de West- Europese Unie worden ingesteld. Onze militaire bijdrage in de West-Enropese Unie De militaire bijdrage van Nederland in de West-Europese Unie zal te land hoofdzaak omvatten een bescheiden veld leger van enkele divisies: territoriale troepen voor inwendige veiligheid, tei ritoriale verdediging en bescherming te gen overvallen uit de lucht; luchtdoel artillerie en luchtdoelzoeklicht voor luchtverdediging van het binnenland tenslotte de aan- en afvoertroepen. Ons aandeel in de luchtmacht moet be staan uit een aantal squadrons dagjagers en nachtjagers, zomede enige squadrons tactische luchtmacht ter ondersteuning van het veldleger. Voorts uit vliegbases voor deze squadrons, de nodige radarsta tions als onderdeel van een gecoördineerd West-Europees systeem voor alarmering; de luchtwachtdienst en de nodige magazy- nen en werkplaatsen. Per jaar zal omstreeks 2/3 divisie voor het veldleger kunnen worden gevormd. Dr MALAN TE BERLIJN Dr Malan. de Zuid-Afrikaanse premier, is gistermiddag uit Amsterdam te Berlijn, op het vliegveld Gatow, aangekomen. Morgen gaat hij naar Frankfort. Gesneuveld voor het Vaderland De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen zijn gerapporteerd; Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 24 Febr.: sold. Ie kl. C. Rietveld, uit Rijswijk (Z.-H.); 4 April; sold. J. A. Vermaa6 uit Oud- Beiierland; 11 April: korp. A. F. Hil- gerink, uit Almelo; 12 April; huzaar J. F. A. M. de Beer, uit Nistelrode (N.-Br.); 2e luit. K. J. M. Bloemen, uit Venlo: sold. Ie kl. N. J. D. Theuns uit Hilversum; 13 April: sold. J. C. van Erp, uit Waspik (N.-B.); sold. C. F. M. van Kleef, uit Boxtel: 16 April: sold. J. H. M. Nederveen, uit Helmond; 17 April: sold. P. J. Len- nertz, uit Maastricht;*sold. D. MeiJer- hof, uit Groningen; 19 April; sold. J. H. W. Dekker, uit. Kampen: 20 April; serg.-majoor H. W. Bos, uit Wasse naar; huzaar le kl. A. Bosman, uit Aalsmeer; sold. J. H. Dolman, uit Apeldoorn; 21 April: sold, le kl. F. Jonkers, uit Zutph'en; 22 April: sold, le kl. J. M. van der Erve, uit Am sterdam; datum onbekend (na ver missing): sold. J. J. Tegelaar, uit Lelden. Een lintje „regende" neer In Hazei wonde. Rond de volvette Goudse boe renkazen v.l.n.r. de heren Adema, Streefland, Schiere, burgemeester Den Hollander, „tante Anna", wethouder Van Dam, mevrouw Den Hollander en de heren Schaafsma, Den Braver (ge en weth. Kaptein. (Foto: N. van der Horst) „Controversen" Voor vandaag willen wij «ens de aaiv- dacht vragen voor een kwestie, die. naar gemerkt hebben, velen bezighoudt, ouderen en vooral ook jongeren. Het is deze kwestie, of binnen onze kring deze ruim genomen niet spoedig de neiging bestaat een vraagstuk liever te laten rusten dan het gevaar te lopen, dat door een aanpak van het vraagstuk hier daar enkele zielen ietwat verontrust geraken. Bij deze kwestie werd onze aandacht 5g eens Dijzonder bepaald, toen we in het Jongste nummer van het overigens niet onverdienstelijke maanblad „A. R. Staatkunde" een beoordeling lazen van een studie, welke onlangs is verschenen over de plaats van de vrouw in het p#r- tijleven en vooral «ver het passieve vrou wenkiesrecht. Het was reeds opmerkelijk, dat deze studie in de beide organen der A. R. par tij. die daarvoor speciaal in aanmerking zouden komen, dus „Ned. Gedachten" en „A. R. Staatkunde", tot dusverre geen diepgaande bespreking vond. Nog in het jongste nummer van „A. R. Staatkunde"* bleek zulks ten aanzien van andere boe ken wel mogelijk. Ook de korte beoordeling, die dan nu in ..A. R. Staatkunde" is verschenen, geeft zulk een diepgaande bespreking niet. Volstaan wordt met enige vriende lijke opmerkingen, en dan wordt over het in deze studie aangeroerde vraagstuk het volgende gezegd: „Of het probleem dermate actueel is. dat het opwerpen van een nieuwe controverse zou moeten wor den geriskeerd, is een andere vraag". Over dit laatste nu zouden we, omdat het een standpunt inhoudt van algemene strekking, iets willen schrijven. Dit im mers is het punt, dat velen onder ons wel eens met zorg vervult: Bestaat er bij ons niet vaak vrees, een onderwerp voor het eerst of opnieuw aan te pakken, omdat dan mogelijkerwijze wordt ge raakt aan heilige huisjes, die overigens dikwijls vermeend-heilige huisjes blij ken te zijn? Het gebruik van het woord „Contro verse" in dit verband is irf dit opzicht reeds typerend Controversen zijn strijd punten. Men beschouwt het aanvatten of opnieuw aanvatten van een vraagstuk dus dadelük in het beeld van strijd. En strijd brengt risico's. Men kan zich zelf en vooral de anderen beter rustig houden. Eerst wanneer een vraag stuk dermate actueel is. dat men er niet meer opderuit kan, welnu, dan desnoods: Maar eerder niet. (Voor vervolg zie Pag. 3) Ieder die naar Frankrijk wil krijgt 300 deviezen Schreven we gisteren nog. dat slech's 18 pet. van de aanvragers voor een reis je naar Frankrijk konden worden gehol pen aan de nodige deviezen, thans wordt medegedeeld, dat aan elke aanvrage voor deviezen voor toeristische doeleinden zal worden voldaan met de beperking, dat slechts een maal per jaar en per per een bedrag van ten hoogs'e f 300 Franse francs wordt verstrekt. Per- n die dit jaar reeds deviezen voor vacantiereisje naar een ander land kregen, komen echter niet meer in aan merking. Binnen een week na de aanvraag volgt de toewijzing. De reis dient te worden aangevangen uiterlijk in de maand na die, waarin de aanvrage werd ingediend. BELGISCHE GEWAPENDE MACHT OP VREDESSTERKTE Het Belgische kabinet besloot de Bel gische gewapende macht van 15 Juni af op vredessterkte te brengen Dit bete kent. dat bepaalde categorieën reservis ten niet onmiddellijk gemobiliseerd zul len worden ingeval van een nood^iestand. Bijna overal droog Tot morgenavond verwacht De Bilt: Koude nacht met weinig bewolking, wei nig wind en op vele plaatsen nachtvorst. Morgen overdag toenemende bewolking maar nog vrijwel overal droog weer. Zwakke tot matige Westelijke wind. Iet» hogere temperaturen dan vandaag. (Op gemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Zondag 1 Mei. Zon op 3.11, onder 20.04; Maan op 6.15. onder 2 Mei Zon op 5.10. onder 20 05; Maan op 6 55, oader 0.18 uur. 5 Mei E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1