NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 29 APRIL 1949 IN KATWIJK AAN ZEE GAAT MEN HETi' STUIFZAND BETEUGELEN Op het strand tussen de twee baden blijft het „verboden te verkleden" De raad behandelde actuele zaken Gisteravond was de gemeenteraad van j Katwijk in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester mr W. J. Woldringh van der Hoop. Af wezig waren de heren J. van Rijn en L. I van der Zwan. Reeds het pumt ingekomen stukken bracht de raadsleden tot spreken. N.a.v. het jaarrapport van de commissie tot we ring van schoolverzuim te Katwijk a. d. Rijn informeerde de heer W. Scheerens naar de tegemoetkomingen aan de leden, waar de voorzitter op antwoordde, dat deze zaak de aandacht vain B. en W. had. De heer W. van der Bent vond het aantal ongeoorloofde schoolverzuimen schrik barend hoog. Er is weinig medewerking van vele ouders en de boeten zijn te laag, aldus de voorzitter. Over de kwestie bouwvolume ont- I stond een discussie tussen mr J. van I der Plas en de voorzitter. Mr v. d. i Plas meende, dat B. en W. deze kwestie verkeerd aanpakken. Spr. wilde, dat met klem by de minister wordt gepleit, terwijl de burgemeester j beweerde, dat wel bij de juiste man is aangeklopt in de persoon van mr Bol- sius. Om naar de minister te gaan achtte spr. dus overbodig. Mr v. d. Plas bleef echter bij zijn mening. In verband met de bestaande plannen m te komen tot de bouw van een nieuwe ■isserijsehool, was het gewenst, gedele geerden in het bestuur te verkiezen. Be noemd werden de heren D. C. van Leeu- en J. van Rijn. Met een enkele op merking van de heer W. van der Bent werd de verordening op de besmettelijke ziektengelden hernieuwd vastgesteld. Als m minvermogend werden aange merkt zij wier schoolgeldmaatstaf der dan f26 bedraagt (was f15). geldlening van f200.000 werd aangegaan bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten (financiering in aanbouw zijnde 1 mid denstandswoningen) Het voorstel tot het toekennen van een tegemoetkoming bij het vrijwillig be schikbaar stellen vain woonruimte vond algemeen waardering. Deze tegemoetko ming bedraagt 80 pet van de kosten met een maximum van f400 per perceel, verhuizingen 67 pet van de huur der ontruimde woning. Het tweede gedeelte van het voorstel, ,1. bijdrage in de kosten van verbetering van bepaalde woningen vond een minder goed onthaal. De heer W. Scheerens (Arb.) zag een groot gevaar. Vooral die huiseigenaren, die bezitters zijn var igenlijk minderwaardige panden (goed koop gekocht, jaren huur geïnd en eigen- rijp voor onbewoonbaarverklaring) sullen hun kans zien, om op kosten gemeente weer goed bewoonbare panden te krijgen. Echter, terwille van de bewo- wilde spr. niet tegenstemmen. Spr. echter wel aan het eind van het jaar gespecificeerde verantwoording wil len zien. werd spr. bestreden door de heer J. van Duyvenbode. Bedoelde huis- ïigenaren hebbein zoveel profijt niet var iun huisjes gehad. Mr J. van der Plas (A.R.) voelde evenwel ook niet voor dit: jedeelte van 't voorstel. Waarop berust de bevoegdheid van de raad, een bedrag deze zaak uit te trekken? vroeg spr. Sen volgend bezwaar is, dat- de aar m financiële tegemoetkoming groot zullen zijn. practisch bij elke verhui- ting. Meerdere leden zeiden hun mening. Wethouder H. P. Bloot antwoordde, dat iet slechts zeer sporadisch zal worden oegepast en ook slechts kan worden toegepast. Het bedrag, dat uitgetrokken vordt. is immers maar gering. Uiteinde- ijk werd het voorstel in stemming ge nacht en aangenomen, met alleen de item van mr Van der Plas tegen. De heer Minnee aan de Achterweg te (atwijk a. d. Rijn verzocht het gemëente- Benthuizen Nieuwe gas- en stroom- overeenkomsten De gemeenteraad van Benthuizen pvam gisteravond bijeen o.l.v. burge- ?r J. J. Steenbakker. Na opening net ambtsgebed volgden notulen en in- [ekomen stukken. De voorz. deelde na- B. en W. mede, dat de hoofd- ospecteur-directeur van de provinciale Wederopbouw zich met de indeling en ipzet van de door „Algemeen Bèlang" te. louwen acht volkswoningen heeft kun- en verenigen. Ged. Staten hebben ech- ir voor 1949 geen bouwvolume toege- ezen, zodat d'e bouw is gestrand. Op 15 Juni wordt de nieuwe raad ge nen. Mr J. A. S. Holland is bij de Iroon in beroep gegaan tegen het raads- lesluit van 1 Nov. '48, inhoudende, niet voldoen aan het door hem ingediende erzoek. De Kroon zal thans omtrent eze zaak beslissen. Aan de „School met de Bijbel" werd en voorschot toegekend van f3686.31 iver 1949. Het gras op de bermen der jegen werd voor 1949 verkocht aan J. Voorwinden. De balans enz. van „Al- emeen Belang" over 1946 werd goedge- eurd. De VEBO krijgt f25 voor prijzen. Met de Stedelijke Lichtfabrieken te .eiden wenden per 1 Jan. '50 nieuwe ivereenkomsten aangegaan inzake de svaring van gas en stroom. Na enkele begrotingswijzigingen volgde de rond.- raag, De heer Diephout vestigde de aan- acht op de brug over de ringvaart, die i thans js. Spr. vroeg nog enkele na- tere inlichtingen en behandelde voorts e in terne a an gelegenheden der plaatse- ijke vereniging „E.rffe.O.". Nogmaals rerd nadrukkelijk opgemerkt, dat de sad zich niet met interne aangelegen- »den der vereniging heeft te bemoeien. De heren Van der Eyk en Van Soest roegen inlichtingen over de technische ïenst van publieke werken en het be- «ndmaken van de verkoop van vlees noodslaohtingen. De heer Diephout eelde nog mee, dat de woningen in de lolensbraat, die in aanbouw zijn, over ngeveer twee maanden kunnen wor- en betrokken. De heer Van Leeuwen nformeerde naar de rooilijn in de Hoge- De voorschriften zouden zich ver letten tegen het bouwen van boerderijen huizen binnen een afstand van 40 ter uit het 'hart van de weg. Hierover 'ardt nog uitvoerig gediscussieerd, 'aarna sluiting volgde. Hazerswoude Stichting 1940—1945. De plaatselijke afdeling van de Stich- ag 19401945 staat met een staf van ledewerkers gereed om in de komende reek een inzameling te houden voor het 'erk der Stichting. Een ieder vervulle dezen met dankbaarheid zijn ereplioht n sbeune dit schone werk naar ver voor zijn huis liggende grond gratis de gemeente af te staan. Het zal de ge meente f80 kosten. Niemand tegen. Een voorstel tot het urgent verklaren van het treffen van maatregelen tegen het stuiven op het z.g.n. _afbraakterrein in de omgeving van de boulevard, deed een levendige discussie ontstaan. De heer B. Vooys (Chr.-Hist.) vond het wel wat vreemd, om nu helm te gaan plan ten; deze gaat niet meer groeien, 't is na- jaarswerk, aldus spr. De heer N. J. var Duyvenbode wilde de oorzaken van hel stuiven bestrijden en enkele met name genoemde plaatsen met doorlnstruiken be planten. Mr J. van der Plas was van'oor- deel, dat de oorzaak ligt in de wijze waarop de boulevard is aangelegd. Er te weinig duin meer tussen de boulevard en het strand, want daar ligt een wandel pad, dat volkomen onnuttig is. Niemand maakt er gebruik van. De burgemeester zeide, dat het komt doordat de buiten kant van de duinefn niet met helm is be plant. Tenslotte werd het voorstel aan genomen. Het afbraakgebied zal met helm worden beplant en verder worden af gezet met draad. De kosten zullen ongeveer f 10.000 bedragen. Deze voorzieningen zijn zeker nodig. Bij de laatste stormen konden de bewo ners niet meer in en uit hun huizen wege het zand, een bankgebouw werd en gehele dag gesloten. Een rapport inzake prijsvaststelling oor gronden, gelegen in het ^derop- bouwplan (boulevardcomplex), ging vlot onder de hamer door, evenals re reclames straatbelasting en hondenbelasting, mede een voorstel om de rekening 1947 van het grondbedrijf voorlopig vast te stellen. Op 31 Maart 1949 werd aan F. H. Pijt- tersen, chef magazijn marine-vliegkamp, een perceel bouwterrein verkocht. Koper verzocht intrekking van dit besluit, om dat de financiële consequenties van die aard zijn, dat het hem niet mogelijk is. tot bouw over te gaan. De heer N. J. van Duyvenbode adviseerde om vreem delingen toch precies in te lichten over kosten en bouwplan, opdat de raad in de toekomst niet weer voor dergelijke eigenaardige voorstellen komt te staan De raad ging ook met dit voorstel van ~l. en W. accoord. Daarna kwam het voorstel tot vaststel ling van verordeningen met betrekking tot de èxploitatie van het strand. We raken zo zoetjesaan gewend aan strand- westies in de raad! De heer W. van der Bent meende, dat het besluit, om tussen de beide badinrich tingen niet uit tenten te mogen baden (in een vorige vergadering genomen), een ramp voor Katwijk zal betekenen Hoewel oorspronkelijk vóór dat besluit, diende spr nu een voorstel in, om in het centrum een strook van 75 a 100 meter vrij te geven waar daar wèl zal mogen worden gebaad. Dit voorstel deed de tongen loskomen Meerdere raadsleden betreurden het, dat de heer Van der Bent thans met dit voorstel kwam. Waarom niet eerder? De heer Van Duyvenbode adviseerde het te laten zoals het is. 't Is toch te gek, om op het eerste besluit terug te komen. Mr Van der Plas concludeerde, dat de gedragslijn toch niet door de beu gel kan, om zonder nieuwe argumen ten een genomen besluit om te wer pen. Ook de burgemeester waar schuwde. Denk er om, aldus spr., dat in een uitgebreide raadszitting deze zaak is besproken en uitgesproken. Het beleid van de raad wordt zo om laag gehaald. Toen tenslotte het voorstel-Van der Bent in stemming zou worden gebracht, bleek het niet voldoende steun te onder vinden. Slechts de beer W. van de Luyt bleef steun verlenen, wethouder Bloot trok zich terug, zodat het voorstel niet kon doorgaan. De verschillende strandverordeningen werden hierna z. h. st. aangenomen. Vóór het badseizoen aanvangt, zullen nog en kele voorschriften moeten worden gefor muleerd. Mr Van der Plas drong er op aan, aandacht te schenken aan die voor schriften, die dienstig zullen zijn aan de Zondagsrust. De voorz. antwoordde, dat de strandcommissie in dezen van advies kan dienen. De rondvraag deed nog enkele leden ensen uiten, waarna de burgemeester eindigde met dankgebed. NETTEN BOETENmet naald en nijvere handen Wanneer straks de Katwijkse loggers zee zullen kiezen, zijn de netten aan boord keurig in orde. Geen scheurtje is er dan te vinden en de ma zen hebben alle hun vaste grootte. Daarvoor hebben de nijvere boetsters gezorgd. Vele uren neemt haar werk in beslag, maar dat mag 'm niet hin deren; het is immers voor de vissers, die straks weer zullen uitvaren ojn ons volk van het zo kostelijke zeebanket te voorzien. Het boeten staat onder leiding van de hoofdvrouw. En vliegensvlug gaan de geroutineerde handen, gewapend met de bekende houten naald, de net ten na. Als de boetsters, zoals de foto toont, op het laatste eindje van het Wantveld haar werk doen, kan hetwel eens fris zijn. Daarom hebben zij zich goed ingepakt. Het werk der boetsters zal, wanneer de vloot eenmaal is uitgevaren, niet afgelopen zijn. Want juist dan pas komt het en de hoofdvrouwen zullen nog meer boetsters moeten gaan aannemen. Bijna elke reis brengt immers kapotte netten naar de wal. Deze worden per binnenschip (o, zeehaven!?) naar Katwijk vervoerd, waar de boetsters op 't Wantveld of in de duinen of op de boetzolders de herstelling gaan verrichten. Intussen is de logger met een andere vleet weer naar de visgronden vertrokken. Het nazien van de vleet van één schip is op zichzelf^al een heel werk, als men bedenkt, dat één net 14 meter breed en 28',i meter lang is. Elke logger, heeft een vleet van 60 of 80 of 100 netten bij zich, zodat het ge heel een geweldige oppervlakte beslaat. Ook in deze korte uiteenzetting blijkt weer de grote moeite, die de Katwijkse vissersbevolking zich zonder het bezit van een zeehaven moet getroosten. Moge het zeehaven-ideaal eens in vervulling gaan. Foto D. Kruyt. Welke wedstrijden er morgen zijn Een wanbegrip te Valkenburg weggenomen Over de „Adviescommissie Woonruimtewet 1947" en een mooi figuur, door het dragen van een Wala-Beha Voor ieder, figuur een jKÏjte pasvorm in alle maten voorradig fieXSt paSte*1. H. J. PLANJE Katwijk a/Zee - Tel. 2721 De heer A. C. de Wilde, burgemeester an Valkenburg (Z.H.), schrijft on: De mededeling van de heer S. M. Poot i de vergadering van de groep Gemeen tebelangen alhier, waarvan het verslag voorkomt in de N.L.C. van 21 April 1949, heeft mij ten zeerste verwonderd. Op een desbetreffende vraag inzake de „Advies- e Woonruimtewet 1947" - vrager had het abusievelijk over „Commissie Toewijzing Woningruimte" merkt de heer Poot o.a. op, dat deze commissie een jaar geleden geïnstalleerd was en dat ze practisch nog niets toegewezen had. Hij veronderstelde, dat deze commissie slechts een wassen neus is en hij kreeg sterk de idee, gezien de wonderlijke ver deling der huizen, dat de commissie er )'n beetje tussen genomen werd. Ik ga er van uit, dat het verslag juist weergeeft. Wèlnu, wanneer de heer Poot deze woorden nog eens kalm overdenkt, zal hij tot het inzicht moeten komen, dat hij zich zeer vergist heeft. In de eerste plaats weet hij, dat het niet - tot de bevoegdheid van de com missie behoort om huizen toe te wijzen, maar dat deze beperkt is tot het verstrek- en van adviezen De heer Poot kan ook 'eten, dat volgens artikel 8 der wet van 4 Augustus 1947 (woonruimtewet) bur gemeester en wethouders van de hun bij artikel 7 dier wet gegeven bevoegdheid irderen van woonruimte geen gebruik mogen maken dan nadat zij de door de raad jaarlijks te benoemen com missie van advies hebben geraadpleegd. De raad moest dus een commissie be- oemen. die burgemeester en wethou ders uitsluitend en alleen zou adviseren bij het vorderen van woonruimte. Bij raadsbesluit van 13 October 1947 werd deze commissie benoemd en op 3 November 1947 geïnstalleerd. Dat dezo commissie alleen tot taak had burge meester en wethouders te adviseren bij het vorderen van woningen of woon ruimte, is in die raadsvergadering en ook bij de installatie duidelijk weergegeven. Ook is dat naar voren gebracht in de ra de leden der commissie toegezon- ïn en door de raad op 16 December 1947 vastgestelde verordening. Nu hebben bur gemeester en wethouders in 1948 geen enkele woning of woonruimte gevorderd, zodat de commissie van zelf niets t( doen had. Als voorzitter van de „Advies commissie Woonruimtewet 1947" weet de heer Poot dit alles. Hij zal dan ook moeten toegeven, dat zijn opmerkingen van „wassen neus" en ,.er zo'n beetje tussen genomen worden", geheel en al misplaatst zijn en elke grond van waarheid missen. Bij raadsbesluit van 25 October 1948 werd deze commissie herbenoemd. Om dat zij tot nog toe niets te doen had er de leden ook wel van dienst wilden zijn, betreffende het geven van advies bij de toewijzing van woningen, besloten bur gemeester en wethouders van af 1 Jan 1949 genoemde commissie aan te wijzen voor het verstrekken van de hiervoren Hazersivoude-Rijndijk Cia van Boort komt. Ter gelegenheid van de verjaardag H.M. Koningin Juliana, organiseert Oranjevereniging Hazerswoude—Rijndijk een hveetal voorstellingen van Cia van Boortt's kunstzinnig poppenspel. Maan' dagmiddag 2 Mei zal voor de schoolkin deren worden vertoond de sprookjes „Hans en Grietje" en „Repelsteeltje", terwijl 's avonds zal worden opgevoerd „Het Vrouwtje van Stavoren" en „Hoe Jorg een vrouw kreeg". De uitvoerin gen vinden plaats in het parochiehuis bij het „Zwaantje". Hillegom De feestviering op 30 April. Dit jaar zal geen aubade worden ge houden, De kinderen der lagere scho len krijgen een feest in het Hobaho- gebouw. De eerste groep vertrekt om half 9 en de tweede om kwart over tien. Middags om 2 uur wordt een bloemen- irso voor kinderen georganiseerd. De route is: Oude en Nieuwe Van de Ende laan, Hoofdstraat, Weerensteinstraat, Ho- bahogebouw. Van 4—6 u. wordt een con- gegeven door het Engelse muziek corps Royal Fusileers o.l.v. kapelm. Quick. Dit vindit plaats in genoemd ge bouw. Tenslote is er een vrolijke avond onder het motto „Weg met de zorgen". De R.K. harmonie „Crescendo" blaast om half 9 een grote taptoe in de Hoftuin. Nieuwe tulp Tijdens een bezoek van de Franse iini9ter van landbouw, mr Roger Drouin. aan de tulpenkas van de firma Rijnveld alhier werd een nieuwe satijn- Darwintulp de naam gegeven van '„Roger Drouin". bedoelde adviezen. Hiervan, werden uit drukkelijk uitgezonderd de adviezen de toewijzing van de door de gemeente gebouwde 10 nieuwe woningen. Desondanks werden in de eerste drie maanden van 1949 reeds 4 adviezen ver strekt en zijn er thans nog 2 in behan- Erger dan deze vergissingen vind ik de insinuatie: „gezien de wonderlijke ver deling der huizen". Verdachtmaking moet te allen tijde sterk worden gelaakt, maar zeker wanneer het de overheid betreft. Vooral in onze tijd met zijn gezagsaf- braak moet zo iets funeste gevolgen hebben. Komt een handeling van burgemeester en wethouders wat onbegrijpelijk voor dit is mogelijk omdat men de motie ven en overwegingen niet kent dan kan men toch altijd nadere inlichtingen vragen. Maar sterk moet worden afge keurd, zonder kennis van zaken een han deling van burgemeester en wethouders in het publiek of tegenover derden ver dacht te .maken. Zou dat worden door gevoerd. dan zou burgerlijke samenle ving ondraaglijk worden gemaakt. Katwijk aan den Rijn Koninginnefeesten. Het feestprogramma voor de op Don derdag 5 Mei te houden Koninginne feesten is bekend gemaakt, 's Morgens zullen er kinderfeesten zn en 's avonds volksspelen. 8.45 u. Aantreden van de schoolkinde' ren op het Kerkplein, optocht naar de Roskam, waar de burgemeester de kin deren zal toespreken. Dan zang van alle schoolkinderen, waarna het terrein aan de Molentuinweg zal worden opgezocht. Hier zullen verschillende kinderspelen gehouden worden. Voor de volksspelen is het programma aldus: 1.30 uur aantreden op het Kerk plein; in optocht naar het feestterrein; 2 uur hindernisbaan voor dames en zak- lopen voor heren; 3 uur: hindernisbaan voor heren; 3.30 uur stoelendans voor dames; 4 uur hardlopen voor deelnemers 14 t.m. 16 jaar; 4.30 hardlopen boven 17 jaar; 5 uur paardensport. Des avonds om 8 uur zal het Hervormd gemengd zangkoor bij de Roskam zingen. Na afloop hiervan geeft de „Harmonie" een concert. Katwijk aan Zee Haringvloot gaat pas op 24 Mei naar zee De redersvereiniging voor de Ned. Ha ringvisserij heeft in haar gisteravond te Den Haag gehouden buitengewone leden vergadering met overgrote meerderheid van stemmen besloten het eerste ge deelte van de haringvloot niet op 17. maar pas op 24 Mei a s- zee te doen kie zen. Het tweede deel volgt op 31 Mei het derde op 7 Juni. Voor 24 Mei acht men de maatjesharing nog niet rijp. Zaterdagmiddagbeker L.V.B.: S.V.O.W. 1Roodenburg 2. 4.15 uur J. Schoorl; Woubrugge 1—Rijpwetering 1, 3.30 C. van Leeuwep; A.R.C. 2Noordwijk 2. 2.45 uur J. Stouten; V.W.S. 1—L.D.W.S. 1, 2.45 u. W. Koolloos; Kagia 1Lisser Boys 1, 3.30 u. P. Boom; Katwijk 1—A.S.C. 2. 3.30 u. E. Hillebrand; R.CL. 1—Quick Boys 2. 4.15 u. A. van Kan; Ter Leede 1— Koudekerk 1, 4.15 u. W. Scheepmaker; Sleutels 1Docos 1, 4.15 uur J. Lens; Hazersw. B. 1—Rijnsb. B. 2. 4.15 uur A. Verhoeff; Docos 2Leiden 1, 3.30 uur A. Braggaar. Juniorenbeker (le ronde): Quick B. (c>Koudekerk (a), 3.30 u. J. v. Staden; Rijnsb. B. (b)—Leiden. 2.45 u. J. van d Meer; Quick B. (aiWoubrugge. 4.15 J. Tettero; Lisser B. (a)Rijnsb. B. (a 2.45 u. P. van der Werf; Noordwijk (b) Katwijk (b), 2.45 u. A. Fasseur; A.R.C. <a>Noordwijk (a), 2.45 uur H. Hoeflak; S.V.O.W. (a)—Ter Leede (a), 2.45 u. G. Bouwmeester; Rouwkoop (a)winnaar (a), 2.45 uur A. Hillebrand. le kl. (B) L.V.B.: Leiden 2Lisser B. 2, 4.15 uur J. Coert; A.R.C. 3—R.C.L. 2. 4.15 uur M. van Toren; Ter Leede 2 Katwijk 2, 2.45 uur J. van Leeuwen. 2e kl. B.: Leiden 3—Quick B, 4. 2.45 u. J. Rijsdam. 3e kl. A.: Quick Boys 5Noordwijk 5. 45 uur H. de Koning; Rijnsb. Boys 4 T. en D. 2. 4.15 u. D. Wolters; V.W.S. 2— Ter Leede 3. 4.45 uur M. van der Veer. 4e kl A.: Rijnsb. B. 5Kondekerk 3. 4.15 uur A. Disseldorp; B.: R.C.L. 6— Leiden 4, 2.45 uur C. Franse; Sleutels 2 V.W.S. 4. 2.45 uur C. Verhart; Hazersw. B. 2—P.B.O.V. 2 2.45 uur J. Colijn. Adsp A.: Rijnsb. Boys (a)U.V.S. (a), 2.45 uur; E.: Lugd. (d)Roodenburg (d) 4.15 u.; U.V.S. (d)—Katwijk (b), 3.30 u.; A.S.C. (b)U.V.S. (e). 2.45 uur; Valken B.—R.C.L. (b), 3.30 u.; R.C.L. (c)—L.F.C. (c), 3.30 uur; Roodenb. (c), U.V.S. (f) Komt er in 1950 een elf-landen Politie-sport- tournooi? De L.P.S.V. diende een dergelijk voorstel in Op het jaarlijks congres van de N.P. SB., ditmaal in Den Bosch gehouden, stelde L.P.S.V. uit Leiden voor in 1950 elf landen Politie-sporttournooi te houden met de volgende deelnemers: Amerika, België, Denemarken. Engeland, Frankrijk, Italië. Luxemburg, Noorwegen. Zweden, Zwitserland en Nederland. Het de bedoeling dat er naast voetbal ook schermen en zwemmen zal worden be oefend. Het bestuur van de N.P.S.B. zal dit voorstel nader overleg plegen met de LP.S.V. Om het pers. schaakkampioen schap van 3e Bollenstreek De uitslagen van de 2e ronde van de wedstrijd om het personlijk kampioen schap schaken van de Bollenstreek lui den: Hoofdklasse: BonkenburgHofkes 10, KoopVan Diemen, afgebr.. De Laat Saijse VzLieverseBrauckmann VtJ. Verleurmr Snoeck Hennke- ans Vz—Vz. le klasse: J. v. d. Berg—Holleman 1—0, V. d. Geer—Bol 1—0, Derks—Kloot wijk uitgeat., BonsinjgMooièkind af gebr. OffringaVan Feli<us 10. Ver leur SrBrander 10. 2e klasse: Van EgmondScheepma ker 10, MaasKokkelkoren 01, Van SeistVerhoeve 01, M. v. d. Berg Korringa 01, RakenV. d. Kleij 10. Nagekomen uitslagen le ronde: Ver hoeveMaas 10, De Laat-Bonken burg 01. KORFBAL. JEUGD-TWAALFTAL PERNIX TEGEN JEUGD-TWAALFTAL VICUS ORIËNTIS Er zijn voor morgen geen competitie wedstrijden vastgesteld. Een Pernix- jeugdtwaalftal speelt nu tegen een jeugd- twaalftal van Vicus Oriëntis, waarbij de leeftijdsgrens van 20 jaar niet wordt overschreden. Het betreft van beide clubs hoofdzaak een combinatie van het tweede en derde twaalftal. Vermoedelijk heeft Vicus Oriëntis de beste kans op de overwinning, hoewel de combinatie v Pernix vrij sterk is. De wedstrijd vangt om 3 uur aan. het terrein aan de Burggravenlaan en gratis toegankelijk. Scheidsrechter is heer A. Belt. Pernix 7 (junioren) neemt deel a de juniorenwedstrijden, die door T.O.P. te Saseenheim worden georganiseerd. Aanvang 2.30 uur. DAMMEN. K.W.Z.-NIEÜWS. Hieronder volgen de uitslagen van dt gespeelde partijen van de prijzenwed strijden: le klasse: L. Bfouwer—J. Dubbelaar 2—0; W. BerkheijA. Kuyt 2—0; MeyvogelT. van Beelen 11; Jac. PlasJac. Pluimgraaff 20; Kr. Guyt D. Meij vogel 02. 2e klasse: A. HerbertB. van Rijn 02; J. van Rijn—W. v. d. Plas 0—2; N. Haas noot—W. v. d. Holst 1—1. 3e klasse: C. Schaap—Th. van Duyn 11; D. BarnhoornB. Vooijs 02; D. BarnhoornG. Ouwehand 20. Lisse Diamanten huwelijk Het echtpaar J. F. van der Laan en W. van der Laan-Van der Laan. wonende Lisaerdijk 308, hoopt op 14 Mei a.s. zijn di.amanten huwelijksfeest te vieren. Beide oudjes zijn nog in goede gezondheid. De bruidegom. 83 jaar oud, verricht nog bijna dagelijks zijn tuinwerk en gaat nog iedere week per fiets in De Kaag naar de kerk. Er zijn van de dertien kinderen nog acht kinderen in leven, terwijl zij 37 kleinkipderen als hun nakroost zagen op groeien. Onze hartelijke gelukwensen! De Woningbouw. De woningbouwvereniging „Volksbe lang" meldt ons, dat dikwijls de vraag wordt gesteld, of het nog wel zin heeft, lid te blijven. In overleg met het ge meentebestuur heeft het bestuur besloten, van de in aanbouw zijnde woningen er tien te bestemmen tot duplex-woningen, zodat hiermede twintig jonge gezinnen geholpen kunnen worden. Leden vai vereniging met trouwplannen en met een redelijke leeftijd hebben de voorkeur. Secretaris is de heer M. Hordijk. Oranje laan 72. Maranatha-kring Gisteravond kwam de Maranatha-kring bijeen. Nadat enkele liederen uit de bun del van Joh. de Heer waren gezongen, werd door de hee^: Nauta gesproken over het onderwerp: „Brandende harten". Gevaarlijke vondst Bij verbouwingswerkzaamheden in de R.K. meisjesschool kwamen tien ontplof bare propectielen te voorschijn. De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd en met assistentie van militaire autoriteiten werd een en ander opgeruimd. Zoeterivoude Cand. J. R. H. Heidema opnieuw beroepen. Naar wij vernemen, heeft cand. J. R. H. Heidema, hulpprediker alhier, thans een beroep ontvangen van de Ned.-Herv. Gemeente van Ritthem (Zeeland). Het te bouwen verenigingsgebouw. Naar \éij vernemen, heeft de Ned.-Herv. Gemeente besloten op 9 Mei met de werkzaamheden voor de bouw van een verenigingsgebouw te beginnen. De bouw wordt hoofdzakelijk door leden van de kerkelijke gemeente, die zich hiervoor vrijwillig hebben aangemeld (en ook nog kunnen aanmelden), uitgevoerd. Het ge bouw komt te staan op grond van de Diaconie, achter de kosterswoning. Koudekerk aan den Rijn Burgerlijke Stand Geboren: Magdane la C., d. v. J. P. en E. C. v. d. Geest-Zuidwijk. Openlnoht-concert. Hedenavond te half 8 geeft het fanfare corps „Kunst na Arbeid" een openlucht- concert voor het Raadhuis. Tijden kerkdiensten Met ingang van 1 Mei zullen de avond godsdienstoefeningen in de Ned. Herv. Kerk aanvangen te 7 uur. Leiderdorp „Leiderdorp Vooruit". Deze volkstuindersverenlging hield gis teravond haar jaarvergadering het Dorpshuis. Leidse volkstulnders woon den de vergadering bij. De voorzitter vond het prettig, dat het gelukt is, een der wensen in vervulling te doen gaan: de stichting van een clubhuis. Secre taris en penningmeester leverden hun verslagen. By een bestuursverkiezing werden in de vacature van de heren W. Buitendijk en J. Sepers gekozen de he ren E. Kerkhof en G. Mom. Het Groene Kruis Gisteravond hield de afdeling Leider dorp van de vereniging „Het Groene Kruis" haar 22e algemene vergadering in het Dorpshuis. De voorzitter, burge meester K. van Diepeningen. sprak een openingswoord en memoreerde het over lijden van het erelid, de heeT J. G. Meer burg, die lange tijd zitting had in het bestuur, en de heer P. E. Viervant Tuk ker, bestuurslid der vereniging. Beide heren hebben veel in het belang der ver? eniging gedaan en zullen in dankbare herinnering blijven voortleven. Uit de jaarverslagen van secretaris, penningmeester en wijkzuster sprak wel het heilzame werk der vereniging. Het bestuur is actief, hetgeen wel bleek uit het voorstel tot het oprichten van een consultatiebureau voor kleuters, welk voorstel met algemene stemmen werd aangenomen. Het is de bedoeling, dat kleuters van 1 tot 6 jaar van tijd tot tijd door een kinderarts zullen worden on derzocht. Voor inlichtingen hierover kan men zich wenden tot de huisarts en de wijkzuster. De aftredende bestuursleden, de heren K. van Diepeningen en J. Pee renboom, werden herkozen, terwijl in de vacature Viervant Tukker werd gekozen de heer M. P. Wijbenga. Tot lid der kas- contrólecommissie werd gekozen de heer H. Brinksma. Koninginnedag. Zaterdagmorgen om kwart over 9 ver zamelen de schoolkinderen zich op de Acacialaan, waarna een zanghulde zal worden gebracht aan de burgemeester. Daarna gaan de kinderen van 69 jaar het Dorpshuis. 's-Middags worden de oudere schoolkinderen in het Dorps huis verwacht. Zij verzamelen zich om half 2 op het speelplein der Ned. Herv. school. „By «Je gratie Gods". Hedenavond om kwart voor 8 spreekt ds H. A. van Andel, voorzitter van de Ned. bond van Chr. Oranjeverenigingen. de Gerei, kerk over: ,3ij de gratie Gods". De Emmabloemcollecte heeft ruim 1252 opgebraoht Morgen, Koninginnedag, wordt geen huisvuil opgehaald. De gemeenteraad van Ter Aar vergaderde De openbare school reorganisatie van de brandweer - het belang van de Schoolartsendienst Dit besluit is gevallen, om te voorko men dat onrijpe maatjesharing wordt aangevoerd. De vlaggetjes- en winkel week te Katwijk aan Zee wordt ook een week uitgesteld. „Verpleging" verhoogt contributies. In „Irene" werd gisteravond de jaar vergadering gehouden van de „Verple ging". In zijn openingswoord zei de voorzitter, de heer L. v. d. Zwan, dat het jaar 1948 een jaar van zorgen is geweest. Ondanks de verhoging der uit gaven, had het bestuur gemeend het contributiepeil te handhaven. Nu moet het bestuur echter een voorstel doen per 1 Mei de contributie te gaan hogen. Het teruglopen van het leden tal had ook zorg gegeven. Wanneer straks het overheidspersoneel zich ook verplicht zal moeten verzekeren, kan deze teruggang wel weer optreden. De uitgave voor de aanschaffing van een nieuwe ambulancewagen was een derde zorg geweest. De jaarverslagen werden hierna ge lezen. Er is een nadelig saldo van 1.581,29. Tot leden van de kascommis- sie werden benoemd de heren J. C. van Rijn en W. van Beelen. In het bestuur werden herkozen de heren L. v. d. Zwan J. Voojjs. Herkozen werden de leden de commissie van toezicht, de heren dokter W. E. Hueting en M. C. v. d. Lee. Sprekende over het grote verlies, zei- de de voorzitter, dat de oorzaak hier- was de verhoging van de premie sanatoriumverzekering met 75 pet. wat een verhoogde uitgave van 1.738,90 betekende. Het gebruik van penicilline werd apart in rekening gebracht. Dat een extra-uitgave van ƒ612,04. De verpleeggelden zijn nu ook verhoogd. Het bestuursvoorstel is nu als volgt: De uitkeringen voor leden van het C-tarief, dat zijn de volledig verzekerden te stel len op ƒ150 voor operatiekosten en fli bijkomende kosten. Verder wordt maximumbedrag vastgesteld van 100 voor poliklinische behandeling door een specialist. Verpleegkosten voor lig dagen maximaal ƒ5.25 per dag. Alles is gebaseerd op de derde klasse. Al met al moet de contributieverhoging een totaalbedrag dekken van 12.875,94. Dat komt neer op een verhoging van 9 cent per betalend lid per week. Het A-tarief wordt aangevuld tot een maximumbe drag van 75. voor verpleging, maxi mum ƒ5,25 per ligdag. Ook derde klas. Dit komt dan neer op een verhoging van 5 cent per lid. Tarief B blijft on gewijzigd. Na enige bespreking werd bovengenoemd voorstel aanvaard. H~* zal ingaan 1 Mei 1949. Hoog en laag water Zaterdag 30 April: hoog water 4.27 16.45, laag water 0.21 en 12.38 uur. Voorhout Uitvoering Chr. dames-gymnastiek vereniging „De Valken" Onder leiding van de heer J. Meijl gaven „De Valken" haar eerste uitvoe ring. Mevr. Beker opende met gebed en heette allen welkom. De heer Meijl zeide, dat deze jonge vereniigng, die pas één jaar oefent, nog zeer schaars in haar materiaal zit en zich nog met geringe hulpmiddelen moet behelpen. Zelfs een brug moest voor deze avond worden ge huurd. De gymnastiek heeft opvoedkun dige waarde. Men moet het lichaam fit houden en niet verwaarlozen. Hierna kwamen de dames aan bod en lieten konden. Met enige schroom, die echter spoedig was overwonnen, werd het eerste nummer vrije oefening gegeven, govolgd door het werk aan de ringen. Een gecostumeerde reidans, op de tonen van een accordeon, werd zeer goed uit gevoerd. Vervolgens werden brug- en evenwichtsoefeningen op de loopbalk ge geven. Een pyramide vormde het slot- Deze jonge vereniging liet zien. wat onder goede leiding in korte tijd kan worden bereikt. Een veelvuldig applaus beloonde. Mevr. Beker sloot deze gezel lige avond met dankgebed. Programma Oranjefeesten De Oranjevereniging stelde haar pro gramma voor de a.s. feesten vast als volgt: 30 April des morgens kinderaubade en bloemenhulde, vervolgens tractatie; 2.45 uur voor de ouden van dagen een brug te Langeraar bracht de tongen in beweging. Het hoogheemraadschap Rijnland had de gemeente de toezegging gedaan van brugvernieuwing met wegdekbreedte van 4.50 m, doch wilde de raad besluiten tot een breedte m, dan moest hy hiervoor 4000 voteren. In de vorige raadsvergadering werd besloten, dit bedrag niet uit te geven en dus genoegen te nemen met de aangeboden brug van 4.50 m. „Rijnland' gaf op deze beslissing te kennen, brug te bouwen met een wegdekbreedte 3.75 m, waarmee toch voldaan wordt de verplichtingen van de wegenleg ger. De raad voelde hier een hinderlijke stok achter de deur, maar besloot op nieuw contact op te nemen met „Rijn land" om tot overeenkomst te komen over een breedte van 5.50 m. Voorts werd uitvoerig gesproken ingebruikgeven van het derde lokaal der openbare school. (De opheffing der school door Ged. Staten is voor zover ons be kend nóg geen feit, al hebben de ouders hun kinderen op het raadsbesluit tot op heffing per 1 April of eerder naar scholen elders gezonden). Ingekomen was verzoekschrift van het R.K. kerkbestuur, om het vrijgekomen en laatste lokaal te mogen gebruiken als R.K. bewaarschool. Een mondeling verzoek was ingekomen van het bestuur der Ghr. bewaarschool voor gebruik van dit derde lokaal, door er twee klassen konden worden ge vormd en het derde lokaal als speellokaal in gebruik kwam. De woordvoerders autotocht, beginpunt Parochiehuis; 3 uur voetbalwedstrijdScoreholte IG.W.S. ten bate van de ouden van dagen. De O.V. heeft voor deze wedstrijd een me daille beschikbaar gesteld. „St. Caecilia" maakt om 8 uur een muzikale rondgang. Burgerlijke stand Geboren: Theodorus S. M., z. Maat en M. A. Paardekooper; Edith, d. d. Bent en M. Roskam; Henricus J. L. M- I., z. v. C. J. M. Vester en M. C. Schouten; Adrianus M. J., z. v. P. v. d Luijt en M. G. Turk; Gerardus W., z. v. J. J. Koomen en M. P- Onderwater. Ondertrouwd: J. Deunidio, 29 j. en L C. Turk, 33 j.; W. F. Lübbert, 28 j. en J. Tang, 25 j.; C. A- Duivenvoorde, 30 j. en S. W. v. Steijn, 27 j. Getrouwd. M. F. de Zwart. 28 j. en H. I. v. d- Nieuwendijk, 21 j.; N. Zonneveld, 1 j. en H. J. J. v. d. Vlugt, 26 j.; A. M. Koomen, 33 j. en P. M. v. d. Berg, 29 j Overleden: Th. M. van Santen, echtg. v. G. C. Onderwater, 79 j.; A. M. Romeijn. echtg. v- P. v. d. Geer, 62 j. De huis-aan-huis-collecte voor „Her wonnen Levenskracht" bracht f 163,12 op. Ter Aar Een goed besluit De raad besloot Woensdag aan de heer Lemkes te Alphen aan den Rijn toe te staan bij voortduur gratis van een lokaal der vroegere opefnbare lagere school ge bruik te maken voor Zondagsschool- onderwijs. 30 Jaar klok- en klepeltrouw. In de oorlog was het niet mogelijk, dat de heer Anton Treur zyn 2ó-jarig jubi leum als klokluider kon inluiden. Zondag hopen we het hem echter te horen doen. en wel ter gelegenheid van zijn 30-jarige klok- en klepeltrouw. de bezwaren het lokaal a gewezen. Diverse andere zaken. De raad besloot tot een subsidie van f40 aan de VEBO. Op een aanvrage van Het Groene Kruis van f 500 werd als sub sidie f200 toegewezen met voor dit jaar f 100 extra voor de vele aanschaffings- kosten. In de schoolgeldaanslag kreeg A. W. v. d. Hoorn vermindering en wat de hondjes betreft de heren Turkenburg, Van Acker en v. d. Haven ontheffing. Afgewezen werden de verzoeken van de heren Rosenboom, Den Dekker en Oos terhof. De brandweer onderging een reorga nisatie. Hét oude te omslachtige korps werd ingekrompen tot: 1 brandmeester eerste klas (commandant), 1 idem (on dercommandant). 1 onderbrandmeester. 2 hoofdbrandwachts. 4 brandwachts eerste klas en 7 brandwachts tweede klas. De kern (12 man) woont of werkt aan Aar- dam, 2 in Langeraar, 2 in Korteraar en Papenveer. De vergoeding bij brand of loos alarm bedraagt voor de leden f 1.50 per uur, bij oefening f 1 per uur. Nu de nieuwe brandweer op komst is, werd gesproken over verkoop van de 25- jarige oude en de eventuele aanschaffing draagbare motorbrandspuit. In verband met het slechte resultaat van de oefening met slangen op de waterleiding aan het Kerkpad en de meerdere smalle wegen in de gemeente, waar de nieuwe spuit niet kan komen, werd besloten, een i ander nog nader te overwegen. De jaarwedde voor de vakonderwijzeres sor nuttige handwerken aan de open bare lagere school, mej. A. Turkenburg, r één lesuur per week. vastge steld op f80. Enkele verzoekschriften in verband met schoolbezoek werden afge- Met algemene stemmen werd be sloten opnieuw een bedrag voor centrale verwarming van de R.K. school te Lan geraar te voteren. Het grote belang van de schoolartsen- dienst kwam uit in 't verslag over 1948- Van de 92 leerlingen, die na 1 October werden onderzocht, hadden er 74 geen af wijkingen. Bij 48 bleek een zichtbare en voelbare schildklier aanwezig te zijn en by 15 leerlingen een vermoeden van geestelijke achterstand; 96 kinderen wer- de dokter verwezen. De heer Uijttewaal drong, met instemming van de gehele raad. aan op een schooltandart sendienst. W. ontvingen machtiging, om na aangebrachte puinbaan in eigen beheer over te gaan tot straataanleg voor het ge deelte straat Aaftink-nieuwbouw. De Rijkskeur op de straatklinker was oor zaak van de vertraagde bestrating in de nieuwe Oranje-wijk. De heer Heyns drong aan op inschakeling van plaatsgenoten by puin- en steenvervoer. Het bestuur van de school voor Chr. Volksonderwijs zag zich f351 toegewezen voor het aanschaffen van leermiddelen voor gymnastiekonderwijs, omdat deze school des zomers op de eigen speelplaats oefent en dan geen gebruik maakt van het gymlokaal aan de Kerkweg. Bij de rondvraag informeerde de heer Sassen, of er geen woningen meer gevor derd kunnen worden, nu de gemeente er dit jaar geen toegewezen krijgt De voorz. antwoordde, dat er nog twee gevallen op de nominatie staan, maar dat het wachten is op een vergadering van de woonruimte commissie. De heer v. d. Hoorn vroeg naar de huisnummering. De oorzaak van het uitblijven ligt bij de trage aflevering door de fabriek. Hierna

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 7