Na 16 maanden opsluiting - vrij NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 28 APRIL 1949 Padox en Panagro Warmonds hoofdindustrie De gedachten van mr dr P. G. Knibbe over de vestiging van industrieën Reeds gaven \ye enkele summiere indrukken van hetgeen mr dr P. G. Knibbe, secretaris van de Kamer van Koophandel te Leiden, op de „gemeente-avond" te Warnfond naar voren heeft gebracht over de vestiging van industrieën. Gezien bet grote belang van het betoogde, ook voor andere plattelandsgemeenten, doen wfl hieronder een uitvoerig verslag volgen. Men zou onder de industrie ook de motorsport en wat daarmee menhangt kunnen begrijpen. Toch doet men goed de andere te scheiden van eerstgenoemde, die een 40 bedrijven om vatten. Daarnaast heeft de watersport gunstige invloed op de schildersbedrij ven, alsmede (in het seizoen) op die van kruideniers, slagers, bakkers enz. Als het seizoen voorbij is, kan de terugslag wel ins zwaar worden gevoeld. Hier kwam spr. bij een belangrijk punt, n.l. dat Warmond slechts 3500 in woners telt. De schok na het seizoen zou gemakkelijker zijn op te vangen, als dat aantal drie of vier maal zo groot was. Het inwonersaantal dus maar sterk op- Deren? Dat zou een te haastige conclu- e zijn. Het geringe aantal is eerder een reden, n bij het streven naar industrialisatie gematigdheid te betrachten. Dan wordt oor gewaakt, dat het eigen karakter Warmond niet verloren gaat. De ge heel eigen sfeer moet worden geculti veerd. Naast het water van de Leede de nabijheid van de Kagerplassen is War mond vooral typisch door zijn boomryk- eid en zelfs een groot bos. Alvorens spr. kwam tot het eigenlijke industrieprobleem. vroeg hij nog aandacht voor het Seminarie. Ook dit heeft invloed op de middenstand. Boven dien ontstonden hierdoor inrichtingen, priesterkleding wordt gemaakt ook niet toevallig, dat er juist te Warmond enkele bedrijven zijn, waskaarsen worden gefabriceerd. Toch beïnvloedt het Seminarie de industrie i Warmond niet in belangrijke mate. Bü de beantwoording van de vraag, of men naar industrialisatie moet streven, kan tweeërlei standpunt worden ingenomen. Dat der planolo gen is: rekening houdende met de bezwaren van een verder toenemen- het Westen des lands spreiding van de industrie. Daartoe heeft de Rijks dienst in 1945 een studie opgezet. Stimulering van het spreiden der be volking dus. Een tegenover gesteld standpunt neemt de minister van economische zaken in. Hij meent, dat In het algemeen de oplossing van de streekmoeilykheden (t.a.v. een wan verhouding in de aanwezige bevol king en de bestaansbronnen) moet worden gezocht in de bevordering Van de industrialisatie, om te voorko men, dat een deel deer plaatselijke bevolking wordt gedwongen, naar andere streken te verhuizen. Spr. kon het standpunt van de minister volkomen onderschrijven. De planologen tonen volgens spr. niet alleen niet vol doende inzioht in een normale gang var industrie, maar offeren alles, althans het geluk der betrokken bevolking op hun planologie. Voor Warmond ipr. deze conclusie willen trekken: als te Warmond in een omgeving van bevolkingsoverschot zou zijn, doordat de bevolking niet of niet voldoende nomische arbeid zou kunnen vinden, zal itimulèring van de industrie moeten wor den overwogen. En hoe is nu ten deze de Situatie in Warmond? Hier en in de. allernaaste om geving zijn' er drie belangrijke indus triële bedrijven Padox en Panagro wor- Warmond als een eenheid gezien, voorts Sikkens' Lakfabrieken en de N.V. Rhenania even over de grens in Sassen- heim. Deze fabrieken vangen reeds heel wat op. Uiteraard trekken ze ook War- monders aan. Deze factoren zijn voldoende reden, orr deze bedrijven verder grotendeels bui ten beischouwing te laten, behalve dan in e, dat ze voor een groot deel op vangen dat deel der arbeidende bevol- 'n de bollenstreek, dat anders mo gelijk naar Warmond zou kunnen trek ken. Padox en Panagro vormen voor War mond verreweg de belangrijkste, ja de enige industrie. De aanneemsommen van Padox geven het volgende beeld: 1945, '46 en '47 elke jaar ongeveer f 550.000. In 1948 echter f 964.000, wel een bewijs van groeikracht. Het verkrijgen van vol doend geschoold personeel vormt een handicap. Van de Panagro beliepen de aanneemsommen, over de laatste drie ja- 1 3% tot 6 millioen in 1948. In 1949 wordt meer dan 10 millioen verwacht. Panagro betekent voor Warmonds werk gelegenheid echter niet zo veel, omdat Uitsluitend wordt gewerkt met arbeiders Uit plaatsen waar de werken worden uit gevoerd. Een uitzondering moet hierbij worden gemaakt voor kantoor- en tech nisch personeel (thans 40 mensen). Spr. stelde vervolgens de hoofdvraag aan de orde: moet er op worden aange- Ituurd, dat er zich in Warmond meer in- dustrieën zullen vestigen? Er zal op den schaft. duur zeker meer werkgelegenheid ten komen. Is er kans om niet te grote bedrijven aan te trekken, dan zal die kans zeker moeten worden benut. In de zomer zal de personeelsbezetting meer moeilijkheden opleveren dan i winter, zij het ook dat Leiden hier in vele gevallen hulp zal kunnen bieden, t is naar sprekers mening niet om voor de bedoelde kleinere dustrieën een speciaal bouwterrein te be stemmen buiten de kom der gemeente, bijv, langs de Warmonderdam. Ze zullen zeer wel in de kom der gemeente een plaats kunnen vinden. De arbeiders be hoeven dan niet ver van huis te gaan. Zouden de bedrijven zich evenwel uit breiden, dan zouden deze naar de War monderdam moeten worden verwezen. is daarom goed, deze terreinen daarvoor in petto te houden. Van groot belang zal het zijn, voor geschoolde ar beiders te zorgen (naar de ambachts school!). De minister, die de industrialisatie van „een beangstigende belangrijkheid vindt, wil voor alles het „Industrieel klimaat" bevorderen. Hieronder verstaat hij een zodanige situatie, dat de leiders der on dernemingen tot het aanvaarden van ri sico's worden geprikkeld. Daarvoor is xvoongelegenheid nodig. Het is verleide lijk, om rijke renteniers aan te trekken, maar dat zou toch ook kortzichtig zijn. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat, als kan worden aangetoond, dat door woningbouw de export belangrijk kan worden opgevoerd, een groter bouwv lume wordt toegewezen. Als deze avond er toe zal bijdragen, aldus besloot spr., om voor de industrie het „industrie-kli maat" te scheppen, dan zal dit ook voor Warmond van grote betekenis zyn. Alphen aan den Rijn Jaarvergadering Oranjeschool Het eerste deel van deze vergadering stond onder leiding van de heer E. van der Pol, na de pauze had mr A. J. Meyer de leiding. In zijnjppeningswoord waar schuwde de voorzitter er tegen, het bezit van het Chr. onderwijs als een normale zaak te beschouwen. Het is steeds weer nodig, zich te bezinnen op de zegen, door God hierin aan ons volk geschonken. De jaarverslagen van het secretariaat werden uitgebracht door de heer S. J. Koning, die aan het bestuur verbonden de eerste secretaris, de heer W. Brouwer, te ontlasten- Het school jaar 1948 verliep gunstig. Voor het finan cieel overzicht zorgde het hoofd der school, de heer D. Streefkerk, die, nadat heer F. van Beek per 1 Jan. voor deze functie bedankte, ook als administrateur optreedt. De jaarrekening sloot in uitga- en ontvangsten met f6383,46, met nadelig saldo van 1758,15 vorig jaar plm. f3000,—). Het bestuurslidmaatschap van de heer v. d. Pol werd met een jaar verlengd, i verband met verschillende belangrijke zaken, die dit jaar om een oplossing gen. Mr Meyer trad af en in zijn plaats werd de heer S. J. Koning gekozen. In uitnemend jaaroverzicht handelde het hoofd over: het personeel, de leerlingen, de ouders, de inspectie en diverse andere zaken. Er was vrijwel geen reden tot klacht. Slechts het schoolverzuim, mei e van de meisjes in de hogere klas- komt nog te vaak voor. De zomer- vacantie wordt dit jaar gehouden van 23 Juli-23 Augustus. Na de rondvraag dankte de heer Brouwer het aftredende bestuurslid, mr A. J- Meyer, voor arbeid in het belang der school, ws ds W. Wijma eindigde. Candidaten V.V.D. De V.V.D. heeft de volgende candida ten gesteld: 1. W. S. van der Meent, 2. N, Bruynjé, 3. J. W. den Hertog Azn. 4. C. J. Kromhout-Nagtegaal, 5. A. Vuyk, 6. C. P. Mulder, 7. G. E. Herbig-Hofstee, 8. W. Braber en 9. L. D. Schouten. Burgerlijke stand Geboren: Gerardus H., z. v. K. A. Ra demaker en Th. A. Haverkamp; Leentje, W. ten Brink en G. van Egmond; Cornelis, z. v. N- van Keeken en A. H. Corsel; Nicolaas W., z. v. J. Constandse T. H. Kroon; Agatha P., d. v. J. J. v, Vliet en J. van Smirren; Gerard, z. v. Stapper en A. Rijnberg; Johannes C., A Maaskant en J. v. d. Zwart; Mar- garetha E. A., d. v. H. v. d. Bos en 1 den Hertog. Ondertrouwd: Johannes Steehouwè 1 j. en Johanna M. van Wijk. 26 j.; Hei drig F- de Looij en Willemina Ansink, 24 j. Overleden: Gerardus J. de Bruin, 63 j.; Pieter Eindhoven, 81 j. Morgen (Vrijdag) worden bonkaar- :n 909 enz. uitgereikt aan zelfverzorgers, letters A t/m J. Leidens Diaconessenhuis in 1948 Nadere gegevens uit het jaarverslag „Met dankbaarheid kunnen wij terug- en op het afgelopen jaar, waarin hard werd gewerkt en veel werd bereikt," aldus het jaarverslag 1948 van het Leidse Diaconessenhuis. waaraan we reeds en kele gegevens ontleeriden- Ds B. C. Visser, predikant te Oegst- geest, werd als geestelijk verzorger voor de zusters aangesteld voor de duur van jaar. Met grote toewijding behartig de hij deze belangen. Dat de kerkeraad Oegstgeest bereid was ds Visser hier in de gelegenheid te stellen, stemt tot grote erkentelijkheid. Op 1 Jan. werd de .heer H. Vogel aan gesteld als administrateur, die met grote ijver en nauwgezetheid zijn werk heeft verricht. Het Departement van Sociale Zaken erleende toestemming tot uitbreiding en verbetering van het bestaande Huis, omdat wij niet op de eerste urgentielijst geplaatst konden worden. Hierdoor wordt het beddenaantal met een dertigtal ver meerderd. krijgen dc zusters een betere huisvesting en wordt de verwarmingsin stallatie geheel vernieuwd. De aanbesteding van het zusterpavil- joen en de verwarmingsinstallatie werd gegund aan de firma Gesman en Zoete- meijer te Alphen en staat onder leiding de architect ir Cramer te Rotterdam, poliklinieken werden uitgebreid, evenals het laboratorium. Ook werd de toestemming verkregen tot de verbou wing van een nieuwe Röntgenafdeling. De röntgenoloog dr Bartstra, die enige ruim te van het Diaconessenhuis in gebruik had ter uitoefening van zijn praktijk en met eigen toestellen werkte, vertrok naar Utrecht. Het bestuur achtte het tijdstip gekomen tot aanstelling van een aan het Huis verbonden röntgenoloog en benoem de dr L. J. H. B. Paul uit Amsterdam, die op 1 Juni zijn werk begon. Een geheel instrumentarium werd aange- Hoogheemraadschap Rijnland Verbetering van Hazerwoudse Oóstvaart zal binnenkort beg innen Plan ter voorziening in waterbehoeften van Rijnland in studie In de verenigde vergadering van het hoogheemraadschap Rijnland, te Leiden gehouden, zijm de opnieuw verkozen hoofdingelanden N. Zandbergen en J. K. van der Maas als zodanig toegelaten. Het jaarverslag over 1948 werd aangeboden, Waaruit een bevredigende gesteldheid Van Rijnlands waterstaat kon worden afgeleid. Een wijziging van het reglement op het beheer der waarborg- en slikgelden is onder voorbehoud van hogere goed- keuring vastgesteld. Deze wijziging heeft de strekking, de mogelijkheden van het beleggen der genoemde fondsen te Verruimen. Tot dusver was de belegging er van op het grootboek dwingend voor geschreven. Dit wordt thans uit de tijd geaoht. De dijkgraaf heeft medegedeeld, dat de verbetering van de Oost vaart onder naaerswoude een voor de boezem in dat deel van Rijnland belangrijk werk binnenkort zal beginnen. Voorts heeft hij uitvoerig verhaald, hoe het leggen van nieuwe stalen puntstukken in de scheep- vaartsluis te Spaarndam zonder afdam ming heeft plaats gehad, met behulp van duikers; dit werk, dat tot nu toe geheel naar genoegen is verlopen, betekent een belangrijke verbetering, op voordelige wijze verkregen. Uit de vergadering kwam een vraag naar de maatregelen tot waterverver sing, in verband met de door het Rijik ondernomen en nog te ondernemen wer ken. De dijkgraaf heeft hierop geant woord, dat een uitvoerig plan ter voor ziening in de waterbehoeften van Rijn land en van de aangrenzende water schappen dn studie is, waarvan de ver enigde vergadering binnenkort wel meer zal vernemen. Het bestuur onderging weinig dering- In de vacature, ontstaan door het uittreden van mevrouw C. van Eijsinga- Baronesse van Hogendorp, werd mevr. A Groen-Nieuwenhuizen Segaar benoemd. Het aantal patiënten bedroeg: 2527. Het aantal verpleegdagen was: 41435. Het vrij- bed werd gedurende 71 dagen aan twee personen toegekend. Het aantal grote operaties bedroeg: 1485; kleine: 552; neus- keel-ooroperaties: 139. Het zusteraantal breidde zich uit tot 57; 14 nieuwe zusters kwamen; 4 gedi plomeerde zusters vertrokken, evenals 3 proefzusters; 8 zusters slaagden vooi diploma A voor ziekenverpleging; 3 ters behaalden de kraamaantekening. Ge durende de zomervacanties var werkten 5 medische vröuwelyke studenten, 4 meisjes van het gymnasium en fröbel-onderwijzeres enige weken als verpleeghulp in ons Huis. om zodoen de de zusters in de gelegenheid te stellen allen in de zomertijd vacantie te kunnen Het zusterkoor, onder de voortreffelij ke leiding van de heer P. Uiterlinden, or ganist van de Hooglandse Kerk, zong iedere Zondagochtend voor de patiënten. De lessen van de heer Van Dalsen in al gemene ontwikkeling veerden door ver schillende jonge zusters gevolgd. Behalve de cursussen voor de examenvakken werd de ontwikkeling en ontspanning voor de zusters veel gedaan. Van wijlen L. Graaf van Limburg Sti- ïm ontving het Diaconessenhuis een legaat, groot f2000, welk bedrag be steed moet worden voor het zusterhuis. De bussen, die op verschillende plaatsen het Huis zijn aangebracht, ten bate i een nieuw Diaconessenhuis, brachten met andere giften voor hetzelfde doel f 1217.94 op. De dames van het linnen fonds boden f 237.63 aan, waarvoor 96 ser vetten werden gekocht. De dames, die de patiënten-bibliotheek verzorgen, konden dit jaar met meer resultaat werken, omdat deze wekelijkse uitdeling meer be kendheid kreeg- Sedert Mei werkt een zuster van Maatschappelijk werk, aange steld door de Vereniging Maatschappelijk werk in de ziekenhuizen in ons Huis. Dit dringende werk moet in ons Huis nog worden uitgebreid en onder de dok toren en patiënten groter bekendheid krijgen. De dependance Witte Singel 6 onderging weinig verandering." Katwijk aan Zee Mej. H. Z. van der Weerd in 't zilver Maandag a.s. zal het 25 jaren geleden zyn, dat mej. H. Z. van der Weerd, di rectrice van de Chr. Katwykse huis houd- en industrieschool, aan deze school werd verbonden. Onder haar emyiente leiding is deze school uitgegroeid tot een instituut, dat er wezen mag. Op 31 De cember 1948 waren er 447 leerlingen de school en door 16 leraressen e leraar wordt dag in dag uit aan dat .grote aantal meisjes onderwijs gegeven. In de loop der voorbijgegane jaren is de school in verschillende gebouwen ondergebracht gewest. In 1910 opgericht, werd begonnen in >n schuur in de Adrianadwarsstraat. Na verloop van enige tijd kon een behoor lijker schoolgebouw betrokken worden, nl. in de tegenwoordige Visserijsohool. Ook dat gebouw werd te klein en naar ive gelegenheden moest worden uit gezien. Het grote aantal leerlingen nood zaakte het bestuur toen, om het onder- te geven in wel drie gebouwen. Een gedelte is ondergebracht in het Jeugd huis. een twede gedeelte in het Weeshuis :en derde gedeelte in de Visserij- school aan de Burgersdijkstraat. De verwachting is, dat er echter spoe dig verbetering zal komen. In October jl. werd door het bestuur bericht ontvangen, dat er toestemming is verkregen voör het bouwen van een 12-klassige permanente school. Hard wordt gewerkt aan de plan- i, opdat in 1949 met het bouwen van deze sohool een aanvang zal kunnen wor den gemaakt. Het dagelijks bestuur bestond bij de oprichting uit de dames mevr. Meye- ringHettema, presidente, mevr. Ouwe handKerkhoven, secretaresse en mevr ParlevlietDe Best, penningmeesteresse. Het huidige dagelijks bestuur wordt ge vormd door ds J. J. van der Krift, voor zitter, mej. Chr. Holtrust, secretaresse, mevr. W. H. J. Eikerbout-Bolland, pen ningmeesteresse. In verband met het ju bileum van de directrice wordt a.s. Maandagmiddag van half vier tot vijf uur in het Jeugdhuis een receptie gehouden Droevig ongeval Gistermorgen had in de Thijmstraat een droevig ongeluk plaats, dat de dood ten gevolge had van het 2%-jarig dochtertje van de fam. Dompeling aan het Kamper foelieplein. Het kind was bij het spel met een zusje onder de laadklep van een auto van de expediteur v. S. uit Katwijk aar den Rijn gekropen. Bij het achteruit rij den van de auto wilden de meisjes vlug weg lopen. Voor het jongste kind was het echter te laat. Het kwam onder eer wiel terecht. De ijlings geroepen genees heer dr C. liet het slachtoffer naar hel Academisch ziekenhuis vervoeren, waai het echter bij aankomst bleek te zijn overleden. Katwijkse Reddingsbrigade Gisteravond werd in hotel „De Zwaan", de alg. ledenvergadering van de Kat wijkse Reddingsbrigade gehouden. De voorzitter, de heer D. C. O. Boekhoven, sprak een openingswoord. In de afgelo pen winter is er niet stilgezeten, aldus spr. Zwemlessen zijn gegeven en de E.H.B.O.-cursus was succesvol. Spr. zeide verblijd te zijn voor het vertrouwen, in het bestuur getoond, maar daadwerke lijke hulp is bij ons werk hard nodig. De financiële basis moet hechter worden en het ledental beslist groter. Onze taak: hulp te bieden aan onze medemens is mooi. Aan de 13 geslaagde E.H.B.O.-ers werd door de docent, dokter W. E. Hue- ting, de diploma's uitgereikt, waarna mej. Van Duyn hem, met een passend woord, een boekwerk namens de cursis ten aanbood. De heer L. van den Oever had be dankt als voorzitter van de materialen- commissie. In zijn plaats werd benoemd de heer L. van Rijn. Mededeling werd ge daan, dat men zich als donor voor de bloedtransfusiedienst kan opgeven bij de heer B Parlevliet. De secretaris de heer W. Proost gaf hierop zijn jaarversl'agslag. Er zijn nu 305 leden. De K.R.B.-posten zijn niet nut teloos. In het seizoen 194S, waren er 260 vondelingen, 258 verwondingen wer den verzorgd en 24 reddingen uit zee werden verricht. Een beroep werd ge daan op de leden, om vooral de cursus reddend zwemmen te volgen. Er bestaan plannen om deze zomer de posten tele fonisch aan te sluiten, ondanks het niet- aanwezig zijn van een kabel. Het financieel verslag van de pen ningmeester. de heer B. Parlevliet, was vrij pessimistisch gesteld. Er was een batig saldo van f 67.32. Echter betekent dit toch een achteruitgang van bijna f900. Bovendien bestaat er nog een extra schuld van ongeveer f3000, als gevolg van de in de oorlog opgelopen schade. De bestuursverkiezing bracht de heren J. 'Pluimgraaff, H. Lugthart en N. Schui temaker'opnieuw aan de bestuurstafel. Hierna kwam ter sprake het zomer- werk 1949. Gesproken werd over de pos- tenbezetting. In Juni wordt alleen met vrijwillige krachten tijdens de weekein den de posten bezet. In Juli en Augus tus komt de vaste bezetting in dienst. De moeilijkheid is, de bezetting met mers. Verder werd nog gesproken de prestatietocht, patrouilleren op het strand, de propaganda-demonstraties de gewijzigde situatie, in verband met de door de gemeenteraad genomen beslis singen, wat betreft het baden in zee. Ver schillende zaken betreffende de veilig heid en de voorlichting van de badgasten, werden uitvoerig besproken. Na afhande- "ag van het huishoudelijk gedeelte bleef en nog enige tijd gezellig bijeen. Eerste optreden van „De Rijnmonders" De C.J.M.V.-donateursavond, die gis teravond in de Kapel werd gehouden, mag een succes worden genoemd. De volledig bezet. De voorzitter de C.J.M.V., de heer K. Jonker, sprak woord ter opening. We zijn dankbaar de steun die we ontvingen. Kortge leden waren er 90 donateurs, nu 660. Nog steun is echter welkom. Onze arbeid voor de C.J.M.V., hoewel belange loos, kost geld, vooral in deze dure tyd. aldus spr. Het werk onder de jeugd is noodzakelijk, vooral ook op geestelijk terrein. Er zijn nu 500 jongens bij het werk betrokken. Na declamatie van de heren N-ic. Klok Jac. Klok trad het C J.M.V.-tambours- pijperscorps „De Rijnmonders" op. Dit nog niet eerder voor het voetüicht getreden gezelschap oogstte een geweldig I. De leider, de heer A. Varkevisser, heeft in korte tijd iets unieks met deze jongens weten te presteren. Ook de be kende C.J.M.V.-mandolineclub „De Zee- kanters", gedirigeerd door de heer Gouw liet zich horen, eveneens met veel succes In de pauze werd een verloting gehou den, terwijl de algemeen secretaris, de heer R. Varkevisser, een propagandis tisch woord sprak. Hedenavond wordt ;n herhaling gegeven. Chr. Landarbeiders. De afd. Katwyk van de Ned. Landarbeidersbond hield in Casa Cara ledenvergadering. De voorziter. de heer C. van der Plas, sprak een ope ningswoord. Behalve enkele huishoude lijke aangelegenheden sprak het hoofd bestuurslid, de heer P. Stokman uit Lei- het onderwerp: „Het bedrijfs pensioenfonds voor de landbouw. KW 140 bracht vliegtuigmotor binnen iarlogger KW 140 kwam gister- n Umuiden binnen met een on gewone vangst. De boot had namelijk niet ver buitengaats het net opgehaald de wrakstukken van een Amerikaans vliegtuig en de bemanning van de KW 140 heeft toen de mo'.or van het toestel maar binnen boord gehesen als kleine vergoe ding voor het totaal verloren gegane net. De motor trok in IJmuiden veel bekijks. Trawlloggcr KW 37 had schroef mankement Gistermiddag is de trawler Amsterdam (IJM 58) te IJmuiden binnengelopen met de KW 37 op sleeptouw. Deze trawllogger dreef hulpeloos rond als gevolg van een mankement aan de schdoefas. Hierdoor de sohroef los komen te zitten. De KW 37 is direct na aankomst in IJmui den in dok gegaan. A.-R. candidaten. A.-R. kiesvereniging te Katwijk Zee heeft de volgende candidaten de gemeenteraadsverkiezing gesteld: 1. D. C. van Leeuwen; 2. mr J. van der Plas; 3- N. Parlevliet; 4. C. van der Plas Azn.; 5. B. G. Lammens. Aan deze lijst zullem nog vijf personan worden toege voegd. Voor Katwijk aan den Rijn luiden de candidaten: 1. A. Wassenaar; 2. N. J. Anes; 3. G. V. Varkevisser; 4. J. Zuyder- duyn; 5. P. A. Schoneveld. De candidaten deze plaats zullen tussen die van Katwyk aan Zee wordetn geplaatst. Hoog en laag water Vrijdag 29 April: hoog water 4 00 er 16.17, laag water 12.08 en uur (Zater dag 0.21 uur>. Hazerswoude Ds A. T. W. de Kluis sprak De afdeling Hazerswoude van de Chr. militaire bond „Pro Rege" hield in het gymnastieklokaal een propaganda-avond. De voorzitter, de heer H. van Velde, opende en liet zingen Psalm 138:1, na hij in het bijzonder welkom heette de spreker van deze avond, ds A. T. W. de Kluis, hoofdlegerpredikant. Ds De Kluis heeft op uitvoerige wijize uiteengezet, hoe het leven van onze jongens en mannen in de tropen werkelijk is. Hij legde er de nadruk op, dat zij in hun hart heel vaak thuis zijn. Het is dan ook van zeer groot belang, het contact tussen her betrekkingen in het vaderland zorgvuldig te onderhouden. Spr. was van mening, dat er nog veel te weinig voor onze jon gens in Indonesië wordt gedaan. Na de pauze werd een tweetal films vertoond, die zeer in de smaak vielen. Aan het slot van de avond hield men een collecte ten bate van het werk van ds De Kluis voor onze militairen. Chr. boeren- en tuindersbond De afdeling Hazerswoude-Koudekerk aan den Rijn van de Chr. boeren- en tuin. dersbond komt morgenavond in hotel „Het oude Raadhuis" byeen. Punten van de agenda zijn: jaarverslagen, bestuurs verkiezing, causerie van de heer M. van Benkei uit Maasland over de nieuwe re- geringspolitiek ten opzichte van de vlees- en zuivelprijzen. Chr. Oranje-vereniging De Chr. Oranje-vereniging organiseert ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. Koningin Juliana een tweetal feest avonden, en wel op Maandag 2 Mei, half het gymnastieklokaal en Dinsdag 3 Mei, half acht. ook in dit lokaal. Opge voerd zal worden het historische stuk „Frederik Hendrik". De leden ten Westen van de Tuinstraat zyn voor Maandag uit genodigd en de leden ten Oosten van deze raat voor Dinsdag. Verlegging eindpunt busdienst. Naar wij vernemen, zal het eindpunt jtn de busdienst van Citosa Den Haag- Hazerswoude met ingang van 15 Mei a.s. worden verlegd naar Boskoop, zodat niet eer gereden wordt naar Hazerswoude Weer een gouden huwelyk Op 12 Mei hoopt het echtpaar A. A Matze cn J. Matze-van Rooyen, Dorps straat D 96, het gouden huwelijksfeest te Dit is het derde echtpaar in veer tien dagen tijds! Opbrengst Emmabloem-collecte. Emmabloem-collecte' heeft opge bracht £232.07. Dit is f50 minder dan vorig jaar. Lisse Staatk. Geref. Party hoorde ds P. Zandt. Gisteravond vergaderde de S.G.P. Als spreker trad op ds P. Zandt, lid der Tweede Kamer voor de S.GP., met het onderwerp: „Waarom Staatkundig Gere formeerd?" De heer J. Maas. voorzitter van de afdeling Hoofddorp, leidde de bij eenkomst. Ds Zandt wees er in zijn rede op, dat de S.G.P. een geheel zelfstandige en enige positie in de Kamer inneemt. Deze partij alleen wil artikel 36 van de Ned. Geloofsbelijdenis ongerept hand haven. God kan ook door een kleine groep grote dingen doen. Ons volk blijft onder alle oordelen hardnekkig, maar God zal met Zijn straffen niet wijken, doch bij volharding met verwoesting komen. De mens verwacht het van verbonden en natiën, Zijn woord en macht worden ontkend. God laat zich niet bespotten Wij eisen stillegging van alle vervoer op de Zondag. Men zei in 1939: „Dgt kan niet", God heeft echter in de oorlcjg laten zién, dat het wel kan. Het is niet onze dag, maar Gods dag! Voorts eisen wij sluiting van bioscopen en openbare leeszalen. Helaas slaan wij by dit alles alleen. Spr toonde aan. dat met geen enkele partij kan worden samengegaan. Onze vaderen hebben goed en bloed ge offerd voor de vrijheid van godsdienst en geweten. Laten wy getrouw zijn hun voorbeeld volgen, zo besloot ds Zandt zijn toespraak. Jubileum A. van den Berg. Dinsdag was het 40 jaar geleden, dat de heer A. van den Berg, thans voorman bij de gasfabriek, in dienst van de ge- meetate Lisse trad. De jubilaris werd met zijn echtgenote en gezin door het perso neel van de gas- en waterbedrijven de leden van de gas- en watercommissie, op het feestelijk versierde kantoor har telijk ontvangen. Wethouder Tibboel, bur gemeester Lambooy, de heren J. Zonne veld, directeur, Th. M. van der Eerden, directeur van openbare werken, B. van Berkel, gehorende tot het kantoorper soneel, en P. J. Mense, vertegenwoordiger van het fitterij- en stokerijpersoneel, roerdein achtereenvolgens het woord. Vele geschenken werden aangeboden. Alle sprekers hadden grote waardering voör hei werk van de heer Van den Berg. Boerenleenbank. Gisteravond werd door de coöp. boe renleenbank de jaarlijkse vergadering gehouden, o.l.v. de heer J. W. A. Lefeber, in zijn openingswoord wees op de goede gang van zaken in het afgelopen jaar. De kassier las zijn verslag voor. Winst en omzet hebben die der voor gaande jaren overtroffen. De re de spaarders is verhoogd tot 2Vi procent. Balans en verlies, en winstrekening keurde de vergadering goed De winst werd bestemd voor de reserves en voor de uitbreiding van het gebouw. Men her koos de heer G. C. Tromp als lid van de raad vam toezicht en de heer Z. van den Burg als bestuurslid. (De gebruikelijke cijfers over het jaar 1948 gaven wy reeds enige tijd geleden. Red.) Opbrengst collecte. De collecte ten bate van de stichting •Het Hoogeland", heeft f225 opgebracht. Ik was geheim agent in oorlogstijd (33) (Van een bijzondere correspondent). De volgende morgen kunnen we wat zien van onze gevangenis In Hannover. De cel is een meter of vijftien lang en ongeveer drie meter breed. We zijn met z'n twee-en-dertigen, doch er staan slechts zes-en-twintig kribben. Het toilet in de hoek is onherstelbaar verstopt en buiten gebruik. Ongelukkigerwijs gebruiken de mensen boven ons het hunne wel, zodat aan bet einde van de cel het water tien centimeter hoog staat. We horen, dat er geen dekens of matrassen uitgereikt worden, omdat we slechts „op doorreis" zijn. We zijn op weg naar een concen tratiekamp. Alwéér een concentratiekamp? Onze kribben zijn planken op lage pootjes, ongeveer zestig centimeter breed met een houten verhoging als kussen. Eten krijgen we uit de centrale keuken in de stad. Maar.... tijdens luchtalarm mag er niemand op straat, zodat we byna iedere dag van 's morgen zes tot des avonds zes zonder eten zitten. Myn oude vriend Stokman lijdt jk. Zijn gezwollen benen zijn open gegaan en uit de gapende wonden drup pelt vocht. Ze moeten verbonden den met stukken krant en toiletpapier; verband is er niet. HU komt in het sta dium, dat hy het gewone gevangenis eten niet meer verdragen kan en leeft alleen maar op de hoop, dat hy met Pa thuis zal zijn. Het is hem in droom beloofd en hy gelooft daarin voorwaardelijk. Is hy niet uit Haaren overgeplaatst, toen hy gebeden had verandering van gevangenis? Zijn wij niet allen uit Lahde gekomen op het ogenblik, dat hij een gebed uitsprak? Op Paasmaandag moet hy echter alle hoop op een wonder opgeven en hij sterft vredig en toevallig geheel alleen. Wij werken buiten en we vinden hem dood. met die fyne glimlach vol humor, die hem nooit verlaten heeft, op zijn lippen De oude Stokman w&s met Pasen Thuis. Op de derde ochtend van ons verblyf in Hannover wordt om vyf uur de deur geopend en roept een slaperige Wacht- meister: „Arbeiten!" Hij bedoelt blijkbaar een bepaalde groep, maar niemand antwoordt. ;en, die^hij zoekt, zijn al weg en weet dat niet. Dus neemt hy vijf Al gauw horen we, dat werken v delen oplevert. Ten eerste ontvangt de gevangenis dubbele rantsoenen er ten minste eten komt!) en tweede is er „buiten" altijd wel kans iets te organiseren. De volgende morgen sta ik als nummer één by de deur. „Was bist Du?" „Leraar!" zeg ik, in de hoop een baantje Noordivijk Candidatenlyst A.R. en C.H. De candidatenlijst van de A.R. en C.H., die zoals reeds gemeld is met één lijst zullen uitkomen, luidt als volgt: 1. G. Vogelaar, 2. E. L. de Witt, 3. D. v. d Niet, 4. J. de Monye, 5. Jac. Passchier Kzn., 6. J. Wils, 7. J. P. Passchier, 8. L. v. Beelen Dzn., 9. W. Baalbergen, 10. P. H. Lind- hout Czn., 11. C. Benschop. 12. D. Berk- hey, 13. C. Hordijk, 14. H. Hoek, 15 G. Assies, 16. A. v. d Loo. De even nummers zijn de C.H. candidaten en de oneven de R. Demonstratie Norhtgo-ruiters Vrijdagavond geeft de landeUjke rij- vereniging „De Norhtgoruiters" een de monstratie op het oefenterrein aan de De Ruyterstraat. Verschillende kunststukjes zullen vertoond worden. De demonstratie begint om 5 uur en wordt opgeluisterd door de muziekver. „De echo der dui- en". Na afloop is er een fakkeloptocht.' Roelof arendsveen Koninginnedag. Door het bestuur van de Oranjever eniging is besloten, de verjaardag van H, M. de Koningin niet geheel onopge merkt voorby te laten gaan. Des morgens te half elf zullem de schoolkinderen van af de school in optocht naar het gemeen tehuis gaan, om daar een aubade te bren. gen aan de burgemeester, als vertegen woordiger van H. M. de Koningin. D< muziekvereniging „Liefde voor Harmo- i" zal hierbij haar medewerking ver lenen. Des avonds te half 7 zal de ziekvereniging een concert geven op het Raadhuisplein. Alle inwoners worden hierbij uitgenodigd, en natuurlyk gevem allen gehoor aan het verzoek, om die dag met de nationale driekleur het dorp eer feestelijk aanzien te geven. Rijnsburg Ledenvergadering Chr-Hist. Unie. Hedenavond komt de afdeling Rijns burg van de Chr.-Hist. Unie in hel lokaal achter „Avondrust" in ledenver gadering bijeen om te komen tot vast stelling van de candidatenlyst vo komende gemeenteraadsverkiezing. Christen-Vrouwenbond. De afdeling Rijnsburg van de Ned. Christen-vrouwenbond vergadert avond in de Voorhouterwegkerk, 2 zocht men ons mee te delen. Zuster Nelly de Borst zal spreken over het derwerp: „Mijn werk in Surname". Jonge vrouwen byeen. De Christen-Jongevrouwenfederatie hield gisteravond in de kleine kerk een rlngvergadering, die goed bezocht Mevr. Bonting opende en liet Psalm 95 1 en het bondslied zingen. Zy riep in 't bijzonder de bondssecretaresse, mej. M- Bresters, een hartelijk welkom toe. Mej. Klooster toonde het voordeel, dat de lidmaatschapskaart geeft, maar wees tevens op de verantwoordelijkhed der houders. Mej. Bresters vertelde voorts op pakkende wyze van haar ondervin dingen, die zy op haar laatste reis nt de oorlog heeft opgedaan. Op weg ir Duitsland om een congres van Christen vrouwen bij te wonen, had ze grote ellende gezien. Wij moeten helpen dit te verminderen, aldus spr. De opvoering van „De drie Prinsesjes" ging niet door. Dit was jammer, want het stukje, dat er voor in de plaats kwam, kreeg geen goe de vertolking. Verder werd de avond ge vuld met zang. De grote nul. In het verslag van de boerenleenbank is een fout geslopen. De omzet was niet f 2.500.000, maar: f 25.000000. Er stond dus een nul te weinig. Kind gered. Het 6-jarig kind van de heer Heems kerk viel gistermiddag, toen het aan 't spelen was, in de Lange Vaart De heer Noort uit de Splnozalaan, die zich onmiddellijk te water begaf, wist het kind op het droge te brengen. Ruim 100 personen gaven hun bloed. Gisteravond vond in de Wilhelmina- school de afname van bloed vi Rode Kruis plaats onder leiding dokters Van der Laan, Hueting, Bartels en enkele artsen van het Rode Kruis zelf. De afdeling Rijnsburg van de E.H. B.O. verleende medewerking, wat, ge zien het grote aantal donors, wel nodig was. Ryim honderd personen hadden zich beschikbaar gesteld en hebben daarmede getoond, dat zU ook Iets wil len doen voor hen, die zo veel voor ons land en volk doen, n.l.: onze jongens overzee. Uitvoering Geref. Kerkkoor. In de kerk aan het Rapenburg gaf het Geref. Kerkkoor een uitvoering. Het koor, dat vroeger meer dan eens op de tweede feestdagen een zangdienst ver zorgde, is blijkbaar hierop teruggekomen en is er toe overgegaan speciale uit voeringen te organiseren. De uitvoering was slecht bezocht. Ds Van der Linden opende op de gewone wijze, waarna het koor de Paas-cantate „De Opstanding" van S. Neukomm onder leiding van de heer F. van Elk uitvoèrde. Medewer king werd verleend door de solisten Gé Eikerbout, sopraan. Joop Eikerbout, te nor, Jan Koster, bas, en de heer D. Schoneveld Wzn., begeleiding. Er werd de korte tijd van voorbereiding in aan merking genomen, goed gezongen. De heren waren nu en dan wel wat zwak. De voorzitter van het koor dankte al len, die aan deze avond hadden mede gewerkt. Onthulling en overdracht oorlogsmonument. Enige tyd geleden is de muur bij de Ned. Herv. begraafplaats geheel geres taureerd voor het plaatsen van een mo nument voor oorlogsslachtoffers. Dit monument, dat is uitgebeeld in een een voudige steen en werd vervaardigd door als tolk of iets dergelijks te krijgen. „Ach was! Dan kan je helemaal niet werken. Op zy!" zen). Bij uitbreiding van de bestaande bedrijven kan veelal met veel lagere be- Ik leer snel. De volgende morgen komt er een andere Wachtmeister. Wear ben ik de eerste. „Was bist Du?" „Metselaar!" „Goed, kom maar mee!" Ik moét puin ruimen by een gebom bardeerd officieel gebouw. Het behoort aan de Partei en moet weer bewoonbaar gemaakt worden. Weer is het geluk met my. De Oberregierungsrat, de baas daar, komt naar het werk kijken en wanneer hy me ziet, zegt hij: „Wat doet u in de gevangenis? U bent geen arbeider." Ik vertel hem het schone verhaal van voormalig officièr, op valse gronden ge arresteerd. De zaak is naar Berlijn ge weest en te mijnen gunste uitgevallen. Ongelukkigerwyze zyn de papieren in de chaos verloren gegaan en daarom moet ik in de gevangenis blijven. Hy schijnt mijn verhaal te geloven. Hoe bestaat het! Ik moet zijn pfivé- bureau opnieuw inrichten en het gereed maken om de volgende week weer in gebruik genomen te worden. Dit bete kent, dat ik van de vier andere gevange nen afgescheiden word en slechts af en toe bezoek krijg van de oude politieman, die ons controleert. Het kost me één morgen om een bureau en een gemakke- Lijke leren stoel te vinden en de vloer te vegen. Daarna zit ik met myn voeten op het bureau Nazi-literatuur te lezen, die ik in de boekenkast gevonden heb. Wan neer de Wachtmeister in de buurt komt. ben ik druk bezig met een raam, dat niet passen wil en ik vraag hem om raad. Na veertien dagen past het raam nog niet Het kan de politieman niets scheler.. Hy heeft de Amerikanen in zyn hoofd, die volgens de berichten nog maar vijf tig kilometer van de stad staan. Ik heb hem bang gemaakt dooi'hem de lelyke wonden op mijn benen te laten zien. Om te bewijzen, dat hy medelijden met me heeft, noemt hU me Herr Oberleutnant (wanneer er niemand in de buurt is). Hij deelt zijn brood met me, vertelt iedere morgen het nieuws en iedere avond op de terugweg naar de gevangenis de or ders, die hy op het politiebureau ont vangt. Hy belooft me direct te zullen inlichten als er een transport gaat, maar hy tiwyfelt aan de mogelijkheid. Herr Oberleutnant", zegt hy steeds, „wat heeft dat voor nut? De Herren Amerikanen kunnen morgen hier dan is die hele verschrikkelijke oorlog voorbij. Gott sei Dank!" ""J niet de enige, die by de nadoring der Amerikanen een nieuwe bladzude omslaat. De Amerikanen. Wanneer we op een avond terugkeren, gaat hy als gewoonlijk naar het politie bureau om de orders in te zien. terwijl wy op de stoeprand op hem zitten te wachten. Nog nieuws?" vraag ik als hy terug komt. .ledereen verwacht morgen de Ame rikanen. Ze zyn nog slechts dertig kilo meter hier vandaan." „Enige aanwijzing voor een transport?" „Neen, helemaal niet Ik zou me daar- rer maar geen zorgen meer maken. Morgen bent u vry man!" „Laten we hopen!" spot ik. In de gevangenis leveren we onze houwelen en schoppen in en gaan naar gewoonte in de rij staan om ingesloten te worden. „Van Leyd«n." „Hier!" „Daar gaan staan!" Er schiet een kramp door mijn mhag. Tóch transport! Wéér ben ik voor de gek gehouden- Wéér word ik wegge voerd. De Fransman van de groep komt staan, de anderen worden inge sloten. De Wachtmeister komt terug. „Hoe heet U?" „Van Leyden." Gut. Entlassen. Ik zal me dat ogenblik steeds her inneren alsof het vandaag gebeurd ts. „Vreemd." denk ik bij mezelf. „Je vleit je met de gedachte, dat je je talen kent. Ik dacht, dat ik Duits kende. Vreemd, woord als „entlassen", dat „ont slagen" betekent, ook nog een heel andere betekenis heeft!" Ik héb geleerd geen risico's te nemen. „Jawohl, Herr Wachtmeister!" ant woord ik benepen. Ik verzet geen voet 1 kyk hem aan om hem de bedoeling in het gezicht te lezen. „Je bent entlassen, man!" schreeuwt hij ongeduldig. „Jawohl, Herr Wachtmeister!" herhaal ik, nog steeds niet begrijpend. Wie Zou zestien maanden opgesloten te zijn geweest, dat woord begrijpen? „Schiet op, schooier!" brult de be waker, woedend over mijn sloomheid. ,Heb je geen bagage?" Ik glimlach. „Ik bagage? Nee, Herr Wachtmeister!" „In orde.' Naar buiten!" Hy loopt naar de hoofddeur en steekt zijn sleutel in het deze te openen. Eerst nu besef ik, dat ik op vrye voeten kom. Ont slagen. ik. een geheim agent, die in een Duitse stad de straat op wordt gestuurd, met Wehimaoht en SS overal op da straten in een stad, die nog niet door de geallieerden bezet is. ,En eten dan, Herr Waohtmeiater? KrUg ik geen Marken?" - ,D'r uit! Du frecher Hund!" schreéuwt hU en schopt me letterlUk de straat op- En daar ga ik. Vrij man! Zes schoorstenen van 60 meter te Pernis De grootste opdracht, die ooit in ons land op het gebied van de schoorsteen- bouw is gegeven, is door de B.PJVI. ver strekt aan de fa. Verheul te R'dam. dia Pernis 6 schoorstenen van 60 m. hoog- van gewapend beton zal bouwen. de beeldhouwer Brinkgreve te Amster dam, zal op Woensdag 4 Mei a.s. wor den onthuld en overgedragen aan het gemeentebestuur. Deze plechtigheid, die om half acht plaats vindt, zal een sober karakter dragen. Er zal tevens gelegen heid zjjn voor kranslegging en défilé. Ieder wordt verzocht zich te houden aan da aanwijzingen van de politie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 5