Jlicttme geihsctf ttfoumiit De luchtvaart eist weer 5 slachtoffers «■I Op Gilze Rijen de vlag halfstok De kansen inzake opheffing Berlijnse blokkade zijn stijgende Wist (J WOENSDAG 27 APRIL 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie TeL 20408 Abonne menten Tel 22710. Advertentieafd. Tel 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; 1 35 per maand; 0 32 per week AD VERTENTIËNƒ018 per millimeter (By contract belangryke korting.) Dertigste jaargang No 7799 HOOFDREDACTEUR; Dr. E D1EMER. CHEF-REDJ H. W. J ENSERINK. DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJ K-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasticft Is gfieblcora mya hert In tcgljenspoct* Ik was geheim agent in oorlogstijd Zie pagina 4 Lestoestel vloog bij Schiphol tegen een boom en verbrandde Drie Nederlandse leerlingvliegers, een Engelse instructeur en een instructeur-telegrafist van de Rijksluchtvaartschool te Gilze-Rijen hebben gisteravond om vijf minuten voor half elf het leven verloren bij een vliegtuigongeluk vier kilometer ten Noordwesten van het vliegveld Schiphol. gisteravond Beeohcraft PH-UDI van Gilze-Rijen op gestegen om, zoals ook Maandagavond was gebeurd, bij Schiphol naohtlesvluch- ten te maken. Het toestel was met nog vier andere Beedhcrafts bezig circuits te draaien. Telkens werd een z.g. doorlig gende landing gemaakt, d.w.z. een lan ding. waarbij het vliegtuig op de lan dingsbaan neerkomt, maar meteen weei optrekt en doorvliegt. De PH-UDI had juist zo'n landing ge maakt.. Daarbij steeg het zonder noe menswaard vaart te minderen onmid dellijk weer op. Vermoedelijk heeft het niet voldoende hoogte gekregen. In ieder geval raakte hét de top van een boom. die zich schuin achter de boerderij be vond van de landbouwer Thijssen aan de Hoofdweg even buiten Badhoevedorp. De top knapte af en het vliegtuig bot ste vervolgens tegen een 25 meter ver der vóór de boerderij staande rij popu lieren op. Het bleef met belde vleugels haken, maakte een volle slag in de lucht en stortte brandend neer op de wallekant van de Hoofdvaart, waarna het onmid dellijk ontplofte. Alle inzittenden waren op slag dood. Hun stoffelijke overschotten zijn ee later geborgen en naar Hoofddorp gebracht. Van het vliegtuig is slechts een wrak overgebleven, dat half in het water de Hoofdvaart ligt. De linkermotor kwam in de sloot, die om de boerderij Thijssen ligt. terecht. De brandweer van Badhoevedorp Hoofddorp heeft het vuur van het fel brandende vliegtuig met schuimblussers gedoofd. Les ging door De bemanningen van de vier andere toestellen hebben aanvankelijk niets van het ongeluk bemerkt en zetten hun nachtoefeningen nog een uur voort, Daarna werden ze radiogra fisch naar Schiphol teruggeroe pen. Om psychologische redenen werden ze later opnieuw de lucht in gestuurd en vervolgden hun lesvluch- Het houden van nachtlesvluchten ge schiedde regelmatig teneinde de leerlin gen vertrouwd te maken met het vlie gen in het duister. Het had in de bedoe- Koningin Juliana ontvangt Z.-Afrikaanse premier Dr D. F. Malan, de minister-president Van Zuid-Afr.ka, die zoals gemeld, eer. bezoek aan Nederland zal brengen, wordt Donderdag as. op Schiphol verwacht met zijn echtgenote en de -heer Forsyth, eerste secretaris van het Z.-Afrikaanse dep. van Buitenlandse Zaken. Het gezelschap wordt op het vliegveld ontvangen door mr. J. Visser, chef pro tocol van het dep. van Buitenlandse Za- xen. Na een bezoek aan de Zuid-Afri kaanse legatie in Den Haag wordt het dejeuner gebruikt in hotel Des Indes. 's Middags wordt dr Malan op het Pa leis Soestdijk door Koningin Juliana ontvangen, Vervolgens gaat hij naar Utrecht voor een informeel bezoek aan de stad en de Universiteit. Via de bol lenvelden keert de premier terug naar Den Haag. waar hij in de ambtswoning Van minister Stikker zal dineren. Vrijdag vertrekt dr Malan met zijn eigen vliegtuig naar Berlijn. Studietoclit van Prins Bernhard door Utrecht Prins Bernhard zal op 25 Mei a.s. we derom een „provincietocht" maken, dit maal door Z.O., Z. en Z.W. Utrecht. Italiaanse bloemen voor de prinsesjes. Het Beechoraft-vliegtuig van Aero- Holland, dat gisteren uit Bordighera, het bloemencentrum van de Italiaanse Ri- vièra, op Ypenburg arriveerde, bracht voor de vier prinsesjes een ruiker Ita liaanse bloemen mee. Als geschenk van de burgemeester van de plaats was er ook bouquet rozen voor de Haagse bur gemeester bij. Het Britse koningspaar was gisteren 26 jaar getrouwd. Dit feit werd met een rustige familie-lunch op Buckingham- palace gevierd. ling gelegen, dat dit deze week Iedere avond zou geschieden. De leerlingen zouden dit jaar hun bre vet als verkeersvlieger behaald hebben.' Dit diploma vereist 200 solo-uren en een volledige nachtvlucht. Voor deze vlucht was men gisteravond aan het oefenen. Aan de Rijksluchtvaartschool te Gilze- Rijen worden de toekomstige burger- piloten opgeleid. De familie Thijssen is ter nauwernood aan een catastrophe ontkomen, want het toestel is rakelings over het dak van de boerderij gevlogen voor het neerstortte. Het gehele -gezin had zich reeds ter ruste begeven, toen het ongeluk plaats vond. Spoedig na dé ramp waren een com missie van onderzoek en leden van het parket van Justitie ter plaatse. Twee deskundigen van de Rijkslucht- „Beechcraft" die bij I rtte; vijf jonge vïie-d vaartdienst, prof dr ir W. T. Koiter en ir C. A. F- Falkenhagen, zijn vanmorgen met een onderzoek begonnen. Storing aan boord? Een employé van het versterkers station, die het ongeluk zag gebeuren, vertelde, dat alle vijf toestellen de lich ten aan hadden. Plotseling ging die van het eerste toestel uit. Het steeg meer, doch schoot toen ineens naar beneden. Uit deze waarnemingen zou men kunnen concluderen, dat er aan boord zich een storing heeft voorgedaan, welke mo gelijk de oorzaak zou kunnen zijn van de ramp. Hét verongelukte toestel is een twee- motorige Beechcraft van het type D 18 S, een laagdekker met intrekbaar landings gestel, twee richtingroeren en een staart- wiel cn biedt plaats aan twee piloten. radiotelegrafist en twee passagiers. Gilze-Rijen gebruikt deze machines voor de opleiding van piloten voor de burger luchtvaart. Nog kort geleden werden er enige aan de commandant van de school overgedragen. Speciaal bij oefeningen in het nachtvliegen gaat een radio-telegra fist mée. De Beechcrif* is een modern toestel en verscheidene werden er van Amerika naar ons land gevlogen. lof, A. A. di De vijf slachtoffers van de ramp met de Beechcraft: v.I.n.r. N. Draaisni P. H. Westerhof, A. A. de Ridder, A. H. Bender en G. J. Klumpes. Op het vliegveld Gilze Rijen, waa Rijksluchtvaartschool is gevestigd, hangt vandaag de vlag halfstok en heerst een gedrukte stemming; vijf jonge vliegers zijn omgekomen. Instruct. Allan- Howard Bender werd geboren op 8 Mei 1924 in Londen. Hij woonde 16 Lloyd Square in de Engelse hoofdstad. In de tweede wereldoorlog deed.hij dienst als „flight- lieutenant" bij de Luchtvaartdienst van Engelse marine. Zijn ouders zijn beide overleden en z'n enige broer sneuvelde in de laatste oorlog- Bender was sedert November '46 als instructeur bij Rijksluchtvaartschool in dienst. Hij werd bekend als een der drie R.L.S.-piloten, ezamen meevlogen in de escadrille wedstrijden om de Ypenburg-coupe. Het team van de R.L.S., bestaande uit instruc teur Bender en de chef-instructeurs Jansen en Slag, wist tweemaal deze wedstrijden te winnen en zou binnen kort voor de derde maal trachten op de prijs beslag te leggen, waardoor de „Ypenburg-coupe" definitief in het bezit van de RL.S. zou komen. De radiotele; grafist G. J. Klumpes uit de Com. de Wittstraat 16 in Wassenaar, werd ge boren op 16 December 1914 te Rotterdam. Sind6 September '47 deed hij bij de R.L.S. dienst als telegrafist. Klumpes de enige gehuwde onder de slacht offers en had drie kinderen- De leerling N. Draaisma, die op de Thorbeckelaan 12 Den Haag woonde, werd geboren op 20 Januari 1924 te Samarinda. Hij was een broer van de K.L.M.-gezagvoerder Draaisma. De leerling A. A. de Ridder, Fabriciuslaan 37, Hilversum, werd ge boren op 3 Juli 1924 aldaar. Mèt de leer- Engelse conductrice naar Alphen Een conductrice op de bus tussen Barnsley en Thurnscoe (Eng.), mrs. Ann Crick, zal Vrijdag a.s. met haar beide kinderen, John van 15 jaar en Beryl van aar Alphen aan den Rijn vertrekken, daar veertien dagen bij de heer en mevrouw A. J. Klijn te logeren. Dit dankt in haar vriendelijkheid, toen deze on langs in haar bus reden. Mrs. Crick's man mijnwerker in Hemingfield en kan de is niet meemaken. Amerik. minister van Marine treedt uit protest af John L. Sullivan, de Amerikaanse mi nister van Marine, is gisteren afgetreden uit protest tegen de stopzetting van de bouw van het reuzenvliegtuigmoederschip „United States", dat, zoals bekend is, 65.0C0 ton zou meten. Sullivan meent, dat bij de Amerik. defensiepolitiek niet naar behoren rekening wordt gehouden met de vloot. ling P. H. Westerhof, Wateringeweg Zeist, die op 22 December 1923 in Ban doeng werd geboren, volgden zij reeds ruim twee jaar de opleiding aan de school. Begin Juni'zou zij beëindigd zijn. De inspecteur bij de Rijksluchtvaart dienst en lid van de directie der Rijks luchtvaartschool, de heer L. A. de Lange, heeft in de afgelopen nacht de familie der slachtoffers op de hoogte gesteld. NIEUW SCHIP BREEKT DOOR MIDDEN: 2 MILLIOEN POND Zoals gisteren reeds in het kort gemeld is, was de 17.500 ton metende nieuwe Britse mailboot „Magdalena" op haar eerste thuisreis voor Rio de Janeiro op een rif gelopen. Later op de dag, is het schip in tweeën gebroken, na door be manning en passagiers verlaten te zijn. De „Magdalena" was voor 2 millioen pond sterling verzekerd. MORGEN 45 TEXTIEL PUNTEN GELDIG Het dep. van Econ, Zaken deelt mede, dat 45 textielpunten van de textiel- kaart VA 905 mét ingang van mor gen 28 April geldig worden. Deze punten zijn gemerkt: „S één punt", „T één punt", „S vijf punten". „T vijf punten". „S reserve", ter waarde van 10 punten en „T reserve", ter waarde van 15 punten. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de thans aangewe zen punten wederom voor een periode van 4 maanden zullen moe ten strekken. Vlees en boter a.s. herfst vau de bon De Regering denkt de distributie van vlees en spijsvetten aan het begin van de a.s. herfst te kunnen opheffen. Het moment is echter afhankelijk van de ontwikkeling van de vleesproductie in eigen land. Door de snelle toeneming van het aantal varkens laat deze zich niet ongunstig aanzien. Geen verhoging van kolen- prijzen Het dep. van Econ. zaken deelt mede. dat tegen de verwachting, die in ver schillende bladen is uitgesproken, de ko- lenprijzen niet (binnenkort) zullen wor den verhoogd. Een nader communiqué kan hierover Spoedig worden verwacht. Clare Lennart schrijfster van ..Twee negerpopjes" Gisteren is op een bijkomst in Am sterdam bekend gemaakt, dat Clare Len nart de schrijfster is van Tie novelle „Twee negerpapjes", die gedurende de boekenweek als premie is uitgereikt. Mr H. J. Reinink, secr.-gen. van het dep. O. K. en W., wenste de schrijfster namens minister Rutten geluk. Van de 23.326 lezers, die naar de naam van de auteur hebben geraden, gaven 8765 het goede antwoord. Bij loting wer den de drie hoofdprijzen van f 100 toe gekend aan T. Baars, Arnhem; H. van Heuven Jr., Utrecht en Sem Veldhuis, Den Haag. 'T CONTACT TUSSEN JESSUP EN MALIK WORDT VOORTGEZET De berichten over Ie eventuele opheffing der Berlijnse blokkade, hebben een geweldige psychologische reactie tengevolge gehad op heel de wereld, omdat men daaruit concludeert, dat het gevaar voor een oorlog voorlopig zou zijn afgewend en het „herstel" van Europa nog effectiever zal worden. Hoewel er reden Is voor een gematigd optimisme, zal men anderzijds het Russische aanbod met voorzichtigheid moeten beschouwen. Immers de spanning tussen „Oost" en „West", waaruit weer de blokkade van Berlijn voortvloeide, ontstond juist, doordat de Sowjets op alle internationale cohferenties betreffende het Duitse vraagstuk ieder compromis saboteerden. Juist nu de vorming van een aparte Westduitse staat vrijwel in kannen kruiken is, wensen de Russen een nieu we viermogendhedenconferentie ovei Duitsland, welk voorstel een psycholo gische „zet" kan betekenen, met het doel in de Duitse gelederen, waar mer het liefst een „één en onverdeeld .Duits land" begeert, verwarring- te stichten. Tegenover de geestdrift van Trygve Lie en de Amerikaanse senator Van- denberg, welke laatste meende, dat de Russische stap om de klove te over bruggen, een groter uitwerking zal heb ben dan „een pakhuis vol atoombom men", staat de gereserveerde houding van generaal Lucius Clay en de Ameri kaanse ambassadeur, Robert Murphy. Ook een figuur als brigade-generaal Frank Howley, de commandant in de Amerik. sector, is van mening, dat de Russen met een „viermogendheden conferentie" vermoedelijk slechts tijd willen winnen. Na vier jaren met de Russen te maken te hebben gehad, kan er dan ook weinig reden zijn voor trouwen in hun oprechtheid. Men kan echter aanvoeren, dat als de Russen on der zekere voorwaarden de blokkade zouden opheffen, de kans op „hervat ting" der blokkade zeer problematiek \yordt. Belangryk in deze aangelegenheid Gaan we nu toch 8 kilometer rondom Djokja ontruimen? Volgens Hatta zou dr Van Roijen een dergelijk voorstel hebben gedaan Na gisteren vier uren lang gesproken te hebben met de republikeinse delegatie, heeft Moh. Hatta aan het Franse Persbureau A.F.P. onthullingen gedaan over de ónderhandelingen tussen Nederland en de republikeinen. Hy zeide namelijk, dat Nederland een voorstel heeft ingediend om zich terug te trekken uit Djokja en een terrein van 8 km. om de stad heen. Hatta was echter van mening, dat dit sleohts de eerste stap kan betekenen en dat deze gevolgd moet worden door een volkomen herstel van het republikeinse bestuur over het gehele sultanaat Djokjakarta. De republikeinse delegatie is nog steeds niet gereed met haar antwoord en zolang dit nog niet is overhandigd blyven de besprekingen der delegaties wachten. Het herstel van het republikeinse be- heden en alle vroegere rechten, zou bo vendien slechts de eerste stap zyn voor uitvoering van de resolutie van de Vei ligheidsraad, aldus Hatta, die zeide, dat Nederlanders en republikeinen thans zoeken naar een „nieuwe formule", die het mogelijk zal maken om met de be sprekingen voort te gaan. Hedenochtend hadden dr J. H. van Rooyen en Hatta hun derde informele onderhoud. Maandag was de eerste ont moeting aan een maaltijd met Cochran, waarna beiden onderlinge besprekingen hebben gevoerd. Dinsdagavond waren de federale leiders de gasten van Hatta diens particulier verblyf te Batavia. „De Nieuwsgier" weet te melden, dat de Nederlandse delegatie zich niet zal neerleggen by een toestand, waarin voorzichtige en geduldige verkenningen worden in de war gestuurd door publi caties, die de sfeer vertroebelen. De re publikeinen stellen zich echter op het standpunt, dat zy zich onthouden zullen van mededelingen over de onderhande lingen, doch dat zy wel, .commentaren" en „verduidelijkingen" mogen geven. Bollenkivekers huldigden de Koningin Als een vroeg verjaardagsgeschenk ontving Koningin Juliana gistermiddag op het Paleis Soestdyk van de bollen- kwekers een grote mand met honderden tulpen. De tulpen droegen alle namen van de leden der Koninklijke familie, zoals „Koningin Juliana", „Koningin Wilhelmina", „Prinses Beatrix", „Koning Willem III", enz. „Sunkist Lady" bleef ruim 1000 uur in de luclit „We werden haast gek van het motor-gezoem." De Amerikaanse piloten Bill Harris en Dick Reidel thebben gisteravond voor het eerst na zes weken hun éénmotorige toe stel, de „Sunkist Lady" op het .vliegveld van Fullerton (Californië) aan de grond gezet. Zij waren 1008 uur en 1 minuut in de lucht gebleven. Onlangs konden wij reeds melden, dat dit tweetal het 10 jaar oude duur-record, dat op 759 uur stond, hadden verbeterd. Zij zijn toen echter niet gedaald, maar in cirkels boven Ful lerton blijven vliegen. De gehele bevol king van dit 2000 zielen tellende plaatsje maakte de vlucht door inzamelingen mo gelijk. Harris en Reidel legden 120.000 km af en de „Sunkist Lady" verbruikte 26.000 liter benzine, die, via een snel rijdende jeep, door de piloten in tanks naar boven werden gehesen. Harris zei, toen hij uit het toestel stapte: „We zijn uitgeput, maar dat zal gauw genoeg over zijn. Het ergste was het monotone ge zoem van de motor. Dat maakte ons bijna gek. We proberen het nooit weer." Per ambulance werden de vliegers naar een hotel vervoerd, waar zy medisch zullen worden onderzooht. In Arizona stegen reeds twee piloten op om het nieuwe record te breken. DAT tot directeur van de op te richten gemeentelijke geneeskundige dienst te Apeldoorn is benoemd de arts W. H. Geursen uit Haarlem. DAT de bankbiljettencirculatie in de afgelopen week met ruim f 20 millioen is ingekrompen tot f2957 millioen. DAT de 64-j. directeur van sociale za ken te Deventer, G. van Roekei, tevens voorz- van de Ned. Bond van Staatspen- sionnering, gisteren aldaar is overleden. DAT men voor de herdenking van de gevallenen in het vroegere concentratie kamp Vught op 4 Mei om 2 uur samen komt bij het Thomson-monument. DAT het echtpaar J. Kroon-Jonger- gouw, Kerkstraat te Vught. op 16 Mei zijn diamanten bruiloft hoopt te vieren. DAT in tegenwoordigheid van o.m. de icr.-gen van O. K. en W.. mr H. J. Rei nink, gisteren in het int. cult, centrum te A'dam een tentoonstelling is geopend van de 50 best verzorgde boeken 1948. DAT op 4 Mei te Leeuwarden op het Joodse kerkhof een gedenkteken wordt onthuld van de 700 ontvoerde Friese Joden. DAT H. Hofmeester benoemd werd tot mededirecteur van „De Ver. Blikfabrie- ken" te A'dam en over 1948 9 pet. wordt uitgekeerd. DAT in ons land tot nader order geen telegrammen worden aangenomen voor de Chinese steden Nanking, Peiping en Tientsin- DAT bij de aanleg van een gasleiding te Sittard een urn is gevonden, welke da- uit een periode van een paar duizend jaar voor Christus. DAT Prins Bernhard het beschermheer schap heeft aanvaard van de handels tentoonstelling. die van 20-25 Juni te Coevorden wordt gehouden. DAT op 4 Mei te Renesse (Z.) een mo nument wordt onthuld voor een aantal mannen, die in 1944 door de Duitsers door ophanging van het leven werden beroofd. DAT op 16 en 17 Juni te Leeuwarden het 96e landbouwhuishoudkundig congres wordt gehouden. DAT op Walcheren reeds meer dan 400.000 bomen en struiken zijn geplant en de actie „plant een boom op Walcheren" tot heden f288.000 heeft opgebracht. DAT volgens het polderbestuur van Walcheren de ingelanden de kosten van de zeewering niet meer kunnen dragen, daar de lasten in 1950 met f 12 per ha moeten stijgen tot f 47 en f 38.80 resp. voor ongebouwde en gebouwde eigendommen. DAT het landbouw-economisch instituut de kostprijs van een consumptie-ei over 1949 becijfert op 11,3 cent voor vermeer- derings- en op 10.2 cent voor gewone pluimveebedrijven, terwijl die voor een broedei gem. 5.9 cent hoger ligt. DAT thans de Middelburgse winkel stand een request aan minister In 't Veld heeft gezonden betreffende een snellere wederopbouw van de verwoeste stads- DAT gisteren in tegenwoordigheid van minister Rutten een gedenksteen is ont huld in de Eindhovense M.T.S. ter herin nering aan de voltooiing van de herbouw der school. DAT van de 277 candidaten. die deel hebben genomen aan de kadercursus voor militaire administratie te Middelburg 13 werden afgewezen en op 3 Mei een nieuwe cursus met 300 leerlingen be gint. DAT Vrijdag de nieuwe cantine in het marinierskamp te Doorn wordt geopend. DAT het herbouwde depót van de Standard A.P.C. aan de Havenkade te Venlo gisteren is heropend. DAT de voorm. bewakers van het kamp Avegoor W. M. J. en A. S. door de Arnhemse rechtbank beide tot 114 j. wer den veroordeeld, daar zij twee zware pol. delinquenten hadden laten ontsnappen. DAT de verkenners van de Kath. Jeugdbeweging bij Nijmegen een „bui tencentrum" krijgen. DAT op Koninginnedag ook in A'dam een militaire parade wordt gehouden. DAT C. P. Blauw, gevangenisdir. te Groningen, is benoemd tot lid van de Reclasseringsraad aldaar. DAT een 33-j. vrouw uit Den Andel op het Noorderstation te Groningen onder een rijdende trein viel, toen zij er op wilde springen en haar beide benen en haar linkerarm werden afgereden. DAT mr J. A. de Visser, die binnen kort afscheid neemt als p.g. bij het Arn hemse gerechtshof, is benoemd tot com mandeur in de orde van O.N. DAT de communiste mevr. T. van Reemst-De Vries te Vlaardingen de Ha genaar B. T. Peetere opvolgt als Sta- DAT de A'damse Academie voor Bouw kunst 29 April haar 40-j. bestaan viert. DAT in de hoofdafd. Tuinbouw van de Stichting voor de Landbouw vertegen woordigers van het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen, de Ned, Fruittelers- org. en de Chr. en R.-Kath. Boeren- en Tuindersbonden hebben zitting genomen. DAT de klachten over beschadigde Amerik.' cadeaupakketten vrijwel alle zijn te herleiden tot onvoldoende ver pakking. is echter, dat de Westelijke geallieerden van plan zijn er voor te zorgen, dat er een federale Westduitse republiek komt, ongeacht of de Russen, al dan niet, hun houding wijzigen. (Voor vervolg zie Pag. 3) Tulpen bloeien tussen Londens puin De Amsterdamse uitgever J. Meulen- hoff, die vorige winter tussen de troos teloze bomkraters en het puin op War wick Square te Londen liep. kwam op het idee. daarvan een grote bloementuin te maken. Dank zij de hulp van twintig Engelse meisjes, die bij een uitgeverij werken, prijken nu tulpen, narci vergeet-mij-nieten en primula's op de plaatsen, waar de „Blitz" zijn sporen achter liet. Gesneuveld voor het vaderland De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 31 Maart: sold. J. H. Maas. uit Maarheeze (N.-Br.). Ge sneuveld' 2 April: sold. E. Smits, uit Arnhem. Gesneuveld 7 April: sold. Ie kl. J. Pinster, uit Rotterdam; sold. J. W. C. van der Worp, uit Amster dam-W. Gesneuveld 8 April: sold. Ie kl. A. Blaauwendraad. uit Westbroek; majoor F. H. M. Hazelnet. uit Breda; korp. A. Koopmans. uit Leeuwarden. Gesneuveld 10 April: sold. S. C. San ders. uit Amsterdam-C. Gesneuveld 11 April; sold. J. Breedveld, uit Bol nes; sold. A. J. Busschers. uit Hen gelo (O.); sold. D. A. J. Krikken, uit Vriezenveen; sold. J. G. Swalen. uit Vessem (N.-Br.). Gesneuveld 12 April: sold. H. A. Mars. uit Dalfsen; sold. A. Meeusc. uit Amsterdam-W.; sold. D. C. Makking, uit "s-Gravenhage. Ge sneuveld 16 April: korp. P. G. L. Ver biest, uit Amsterdam-W. Staatssecretarissen van Oorlog en Marine En luit.-generaal Kruis wordt generaal De Regering heeft thans uitvoering ge geven aan een reeds vroeger geopperd plan. nl. een reorganisatie van de mi nisteries van Marine en Oorlog. Aan het departement van Oorlog zal tot Staatssecretaris benoemd worden mr W. H. Fockemae Andrae. reserve-majoor by de generale staf. De nieuwe, functionnaris werd in 1909 in Arnhem geboren, studeerde in Leiden, werd in 19.35 aangesteld by het ministe rie van Buitenlandse Zaken en in 1937 tot hoofdcommies aan Alg. Zaken, onder dr H. Colijn. Van 1945 tot 1946 was hij Hoofd van de Ned. Rynvaartcommissie Duitsland, werd toen opgenomen in de firma R- Mees en Zonen te Rotterdam trad tot 1948 op als voorztter van de Nationale Havenraad. Andere veranderingen aan het Departe- lent van Oorlog zullen zijn, dat de luit.- generaal. mr H._ J- Kruis, generaal wordt, een titel, di.e tot dusver a Heem de opper bevelhebber van land- en zeemacht in oorlogstijd had. Dit is nodig, omdat de generaal Kruis, voorzitter is van het comité van chefs van staven. Tot luit.- generaal wordt bevorderd de generaal- majoor Calmeijer, die zich benoemd zal tot waarnemend chef van de gene- rale staf. Gen.-maj, J. H. Droste, thans waarn. chef van de generale staf, wordt eens bevorderd tot luit.-generaal en zal lid worden van de West-Europese erdedigingsraad. Chef van het kabinet wordt de tot luit-kol. bevorderde majoor A. L. v. d. Berge. De Staatssecretaris aam oorlog zal zich hoofdzakelijk met materiele aangelegen heden belasten. Aan het ministerie van Marine wordt schout-by-naeht H. C. W. Moorman, Staatssecretaris. Schout-bij-nacht Moor man is in Roerbond geboren, diemde 12 jaar bij de Onderzeedienst. 4 jaren bij de Torpedodienst en 4 jaren by de Marine- in Batavia. Hij is thans vlagofficier personeel Kon. Marine. Grenscorrecties te Vaals te elfder ure gewijzigd Bij Vaals zijn de grenscorrecties niet uitgevoerd volgens het Parijse accoord, aldus wordt van bevoegde zijde mede gedeeld. Van Britse zijde werd bezwaar gemaakt tegen de toevoeging van een gebied, waarbij 100 Duitsers waren be trokken. Van Nederlandse zijde heeft men er tenslotte in toegestemd om de correctie hier te beperken tot de langs de grens lopende weg. Er is een regeling te verwachten, dat Duitse boeren, die op Nederlands ge bied melken hun product naar Duits land mogen leveren en Nederlanders, die op Duits gebied koeien hebben, de melk in ons land mogen afleveren. Inmiddels wordt uit Zwitserland ge meld, dat daar niet de minste interesse grenscorrecties bestaat. Men wil vol komen neutraal blijven en indien ge wenst met een vrij Duitsland hierover onderhandelen. Zeven mensen kwamen om en 23 werden gewond, toen in het oude deel van Cairo een gebouw van zeven verdiepin gen instortte. Penibele kwestie De organisatie van de Ver. Naties zucht onder een nieuw probleem. De secretaris-generaal. Trygve Lie. heeft op aandrang erin toegestemd, dat in de grote wolkenkrabber, welke in New York als tehuis voor de Ver. Naties word. gebouwd, ook een vertrek zal worden bestemd voor gebed en medi tatie. Hiermede is werkelijk een nieuw pro bleem geschapen. Want tot dusverre was men er met pijnlijke nauwgezetheid in geslaagd, godsdienst en staatkunde al thans publiekelijk gescheiden te houden. Deze of gene afgevaardigde mag dan in zijn redevoeringen een beroep doen op Gods almacht, in het officiële hand vest en in de officiële besluiten en over eenkomsten zal men hier niets van te rugvinden. Vorig jaar heeft een Nederlandse af gevaardigde, prof. Beaufort, een poging gedaan hierin een kleine verandering te brengen. Hij stelde voor, in een besluit van de Ver. Naties uitdrukking te ge ven aan des mensen afhankelijkheid van zyn Schepper. Ons dunkt, algemener kon het toch niet. Maar het ging de meesten al veel te ver en het Ned. voorstel maakte dan ook geen schijn van kans. Men is by de Ver. Naties op dit ogen blik op zijn best nog in het stadium van de liberale neutraliteit. Die neutra liteit moet angstvallig worden bewaard. Zelfs dan nog. zo meent men, zyn er werkelijk moeilijkheden genoeg. Nu hebben wij wel ook voor de moei lijkheden, die hier liggen. De Ver. Na ties zyn inderdaad opgebouwd uit een uiterst gemengd gezelschap. Men vindt er Christenen, Mohammedanen, Boed dhisten, Atheïsten. Een besluit zal in dit milieu spoedig het karakter dragen van een compromis. Men kan in de Ver. Naties niet bereiken wat men in een kring van geestelijk gelijkgezinden wel zou kunnen bereiken. Hiervoor hebben wjj oog. Het is het zelfde beeld, dat men elders aantreft. Ook de landsregering draagt het karak ter van een compromis. Men kan er in principieel opzicht minder van verwach ten dan van een groep gelijkgezinden, minder bijvoorbeeld dan van een poli tieke partij. Maar by het nodige begrip voor dit feit zyn er toch enkele dingen, die we hier niet mogen vergeten. We noemen er enige van op. Zo is daar het feit, dat het bij die strikt gehandhaafde neutraliteit altijd de godsdienst, in het bijzonder het christendom., is. die het loodje legt. Zo dra men in zijn besluiten iets van het Christendom wil leggen, loopt men ge vaar, voor een onverdraagzame spel breker te worden aangezien. Dit hangt hiermede samen, dat neu traliteit nu eenmaal niet mogelyk is. Er is altijd iets, wat erby inschiet. Het één gaat steeds ten koste van het ander. Daarom dienen we ook voortdurend te bedenken, dat het werk van de Ver. Naties slechts een zeer betrekkelijke be tekenis en waarde heeft. Oppassen voor aanstoot en geen ergernis geven, dat is het parool en de hoogste wijsheid. Maar elk Christendom, dat voor de we reld geen ergernis meer is. is aan de noodzakelijkheid van zelfonderzoek wel heel hard toe. Het gebouw van de Ver. Naties zal dan nu straks een kamer hebben waarin men kan bidden en mediteren. Hier geldt: doorhalen wat niet verlangd wordt. Want vooral dat mediteren moet hier zeer ruim worden genomen. Elke meditatie moet in dit vertrek mogelyk zyn. Ook de niet-godsdienstige. Het resultaat? Vermoedelijk tal men moeten volstaan met een kale ruimte. Nu weten we, dat de inkleding van dit vertrek het hem niet doen zal. Maar die schamele vlucht in de kaalheid en de leegheid, zodra het aankomt op ge bed en meditatie, is het niet het restant, dat de neutraliteit aan het Christendom laat, is dat niet typisch het beeld van de moderne samenwerking op interna tionaal gebied? Bouwer van Haagsi kers verdiende 1 millioen Voor 't R'damse B G. is dezer dagen 3 j. (ma.» alsmede f25.000 boete geéist te gen de 60-jarige collaborerende bouw ondernemer B. Teeuw, die zich reeds op vrije voeten bevindt. Hij had o.m. huizen in Den Haag en in Noordwijk gesloopt voor de Duitse oorlogvoering, startbanen op Schiphol aangelegd en verscheidene grote bunkers in Den Haag gebouwd. Zijn onderneming had in de oorlog een omzet van f 15 a f 20 millioen. waaraan hij f 1 millioen verdiende. In het ressort van het B.G. had hij de grootste omzet van alle collaborateurs. CHR. BEROEPSGOEDERENVERVOER- DERS OVER HET PRIJSBEDERF. De Ned. Bond van Prot. Chr. Part. Beroepsgoederenvervoerders heeft min. v. d. Brink in een request gewezen op het prysbederf bij het part. beroepsgoe- derenvervoer, veroorzaakt door onge breidelde concurrentie. De Bond ver zoekt derhalve de invoering op korte termijn yan een minimumtarief, dat ten hoogste 15 pet. onder het maximum De voorm. directeur van het PTT- kantoor te Coevorden, G. F. A. Prinsen, is benoemd tot referendaris der PTT te Amsterdam. PRINSES MARGARET NAAR ITALIË VERTROKKEN Prinses Margaret, de jongste dochter van kqping George van Engeland, is be den per vliegtuig uit Londen naar Napels vertrokken. Zij zal vier weken in Italië •erblijven. Wat meer bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Minder koude nacht met aUeen in het Zuid-Oostelijk deel van het land nog hier daar lichte nachtvorst en mist tegen zonsopkomst. Over het algemeen meer bewolking dan vandaag en op enkele plaatsen gedurende korte tijd enige lichte regen of motregen. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen West en Zuid-West. Overdag iets hogere tempe ratuur. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN. Donderdag. 28 Aprl. Zon op 5.17. onder 19.59 maan op 5.14, onder 20.31 uur. NIL

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1